Magazijn „De Bijenkorf". recht over de Palmstraat. Notaris STAMMES, 7- Advertentiën. „Ljefdadiglieid naar Vermogen" publiek verkoopen, INIOP C8LTBF - lil Gratificatie. De wed. J. W. H. Donkersloot ver zoekt' voor 1917 toekenning eener gratificatie. Burgemeester en Wet houders stellen voor adressante ook voor 1917 de gewone gratificatie van f 76.- te verleenen. Met algemeene stemmen verleend. Qratifioatia. Voorstel tot het verleenen van gratificatiën aan personeel der Wa terleiding voor verrichte buitenge wone werkzaamheden tydens de va- catare van Directeur der Water leiding. Als boven. Raadslidmaatschap. Adr es van den heer 3. Kranen, houdende verzoek aan den Raad, te willen beslissen, dat hij door het aanvaarden der opdracht tot uitwer king en uitvoering der plannen tot verbetering van het Heldersche Ka naal, geen der in art* 28 der Ge meentewet uitgesloten betrekkingen heeft aangenomen en dus niet heeft opgehouden lid van den Raad te zyn, met een ter zake betrekkelijk schrij ven van Burgemeester en Wethouders. (Zie .Held. Courant" 24 Juni). Na eenige discussie wordt met 9 tegen 8 stemmen beslist, dat de uit voering van het werk van en door den heer Krijnen onvereenigbaar is met het raadslidmaatschap. Vóór stemden alle vrijzinnige leden be halve de heer Over de Linden en de Wethouders Van Neck en De Ven. De Voorzitter had reeds mede gedeeld, en uit de toelichting op het advies van den Raad bleek dit ook reeds, dat in elk geval, hoe ook de uitspraak van den Raad zou zijn, eene beslissing in hooger instantie zal worden uitgelokt. De heer M i c h e 1 s vraagt welke gevolgen dit besluit voor den heer Krijnen zal hebben? De Voorzitter zegt, dat dit geene andere gevolgen heeft dan dat, wanneer deze uitspraak gehandhaafd blijft, alle besliesingen, waarbij de stem van den heer Krijnen den doorslag geeft, ongeldig worden ver klaard. M. U. L 0. Vervolg rapport met voorstellen der Raadscommissie in zake de re geling van het M. U. L. O. (Zie .Held. Courant" 24 Juni). Hieromtrent is nog ingekomen een schrijven van B. en W., dat zij zich kunnen vereenigen met de voorstel len der Commissie van het M. U. L. O., gelijk die zjjn neergelegd in haar laatste rapport en dat zij bereid zijn de opdracht te aanvaarden, om tijdig véór 1 September 1917. aan den Raad rapport uit te brengen nopens het vraagstuk der heffing en invorderiDg van het schoolgeld op de openbare lagere scholen in zijn vollen omvang. De heer Over de Linden zou over deze zaak gaarne het advies hebben der Commissie van Toezicht op Lager en Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter acht dit niet noodig. Destijds is advies gevraagd thans kan de Raad beslissen. De heer Over de Linden merkt op, dat het .Dagblad", blijkens een artikel in het no. van 28 Juni, het niet met het huidige voorstel eens is. De Voorzitter zegt, dat het .Dagblad" de zaak niet begrepen beeft. De heer Biersteker licht in, dat vooraf het advies der Commissie gevraagd is. Die d. y. z. de C. v. T. voor het Lager Onderwijs, die voor het Middelbaar Onderwijs heeft er niet mee te maken heeft zich over bet principe uitgesproken. De heer De Zwart merkt op, dat zijnerzijds hedenmorgen een nieuw voorstel is ingediend. De Voorzitter zegt, dat dit niet ontvangen is. De heer De Zwart licht het voorstel nader toe. Eerst gisteren heeft spr. geweten, dat B. en W. zich met het voorstel vereenigen. Spr. wist niet, dat de kwestie op deze vergadering zou worden behandeld, vandaar, dat eerst vanmorgen het van het advies afwijkend voorstel der soc. dem. is ingediend. We staan hier voor een vreemd verschijnsel. Spr. zelf heeft in een der eerste zittingen, die bij meemaakte, medegewerkt aan de beslissing over een rapport, waar mede B. en W. het eens waren. Daarop is een Raadsbesluit genomen, dat echter door allerlei omstandig heden niet is uitgevoerd. De Com missie als zoodanig beschouwde haar taak als afgeloopen; de verdere re geling der kwestie berustte bij B. en W. Vreemd is het, dat van de Commissie thans opnieuw voorstel len zijn ingekomen, die afwijken van de eerste. Hoewel ook spr. spoed ge- wenscht vindt, wenscht hy toch niet hedenavond eene beslissing te zien genomen. Ten vorigen jare kwam de Commissie, blijkens haar rapport, tot de conclusie, dat het .alleszins ge- wenseht is, dat hier een volledige mulo school in het leven wordt ge roepen". Spr. leest de voorstellen voor. Thans is er een gehpel ander voor stel, dat er op het oog net zoo uit ziet, doch ep den keper beschouwd precies het omgekeerde is van het vroegere waaromtrent reeds beslist is. Het artikel in het .Dagblad"komt tot dezelfde eindconclusie als wy, nl. een volledige mulo school, waardoor een afzonderlijk hoofd voor de drie overblijvende ulo-klasBen vervallen kan. Maar de portée van het voor stel heeft de schrijver in dat blad niet goed begrepen. Immers hij zegt .Van een zoogenaamde kopschool schynt gelukkig nietstezullen komen". Ja, dat doet het hier juist wel. Als kinderen van do lagere school komen, zullen zij in drie klassen moeten worden klaargestoomd. Spr. wijst erop, dat de Commissie ten vorigen jare verschillende plaatsen bezocht, o.a. Amersfoort, Wormerveer, Zaandam, die alle volledig mulo heb ben, hetwelk de gunstigste resultaten waarborgde. Spr. citeert ten bewijze het rapport van verleden jaar. Als wij het voorstel van hedenavond ac- cepteeren, krijgen de kinderen van de 1. s. eerst op hun 13e jaar mulo, terwijl de Commissie zelve dit vroeger wil laten beginnen. Dp Voorzitter vraagt hoe dan met de kinderen van thans gehan deld moet worden? De heer De Zwart wenscht daaromtrent eenige restrictie te be houden. Spr. geeft de voorkeur aan een volledige m.u.l.o. school, omdat de kinderen, die het u.l.o. onderwijs hebben genoten, moeilijk aan het examen kunnen meedoen, en zij hun achterstand in zoo korten tijd niet zullen kunnen inhalen en daardoor niet kunnen concurreeren met de kinderen, die al aan de, tweede taal beginnen als de anderen nog moeten aanvangen. Het gevaar zal nog groo- ter zijn dan in het .Dagblad" werd voorgesteld. Ook ten opzichte van de splitsing bij het 4e leerjaar is de m.u.l.o.- school de beste oplossing. Spr. wijst er op, dat het schema, zooals dat in het rapport voorkomt, verkeerd moet z|jn. De kinderen, die van de lagere scholen komen zullen een jaar ten achter zijn bij die vfelke van den aanvang af het m. u. 1. o. hebben ge noten. Hun stryd in het praktische leven wordt dus zwaarder gemaakt. Er zijn nog meer punten die tegen het jongste voorstel pleiten. In de Raadsvergadering van 28 Sept. 1915 heeft spr. in overweging gegeven de laagste klasse, die van f500.— met een schoolgeld van f0.— voor het .eerste kind, te laten vervallen. Oogen- schijnlijk is hier in het nieuwe voor stel aan voldaan, maar het is maar schijn, want er wordt gesproken van Inkomens minder dan f600.—. Inde praktijk zal wel blijken, dat geen schoolgeld van inkomens beneden f500.— geheven wordt. Verder beveelt de Commissie aan tot het oproepen over te gaan van onderwijzers-sollicitanten en refereert zich aan de Commissie 1915 wat betreft de salarieering. De salarieering van school 8 is precies gelyk aan de andere en door den Raad besloten gelijk te laten. De Commissie beveelt op bet oogenblik iets aan, dat daarvan afwijkt, n.1. f700.- minimum. Spr. zal zich daartegen niet verzetten, maar beschouwt dit als te zijn een precedent, dat in het vervolg het minimum salaris f700.— zal zyn. De heer De Ven geeft nadere toe lichting van de voorstellen der Com missie. Toen door omstandigheden aan het raadsbesluit van 1915 geen gevolg kon worden gegeven, meenden B. en W., in overleg met de Com missie, de schoolopzieners, enz., dat het beter was een 8e en 9e leerjaar in te voeren, resp. in 1916 en 1917. De heer Avenarius diende een voor stol hieromtrent in, het College stelde dit in handen van den heer De Ven om advies. In een hieromtrent ge houden conferentie met de hoofden van scholen was ook de Commissie Uitgenoodlgd en vrij algemeen werd het concept van thans aanvaard. Doordat feltelyk vergeten was er op te wijzen, dat B. en W. het er mee eens waren, werd dit verzuim ih het later ingediend schrijven hersteld, en daaraan is het te danken, dat dit zoo laat ter tafel kwam. De heer De Zwart, die spreekt van een „z.g. kopschool", ziet de zaken verkeerd in. 't Is waar, - we krijgen ook een z.g. „kopschool", maar de heer De Zwart vergeet, dat tevens gelegenheid gegeven wordt de mulo- school te bezoeken na drie jaar lager onderwijs. De heer De Zwart merkt op, dat dit niet in het rapport staat. De heer D e V e n het is van den aanvang af de meening der Commis sie geweest. Voor de lagere school is er de gelegenheid de geheele mulo- school te doorloopen. Algemeen vond men het beter om de kinderen niet met 6 jaar al op de mulo-school te laten, omdat het dan vaak zoo moeilijk is voor de ouders eene beslissing te nemen. Op hét 9e jaar is eene beslis sing gemakkelijker, en het onderwijs in beide inrichtingen loopt in de eerste drie klassen toch parallel. Wat betreft 'een tweede-hoofd, - de verantwoordelijkheid van een'zoo uitgebreide school zou voor één hoofd te zwaar worden. Dé toestand, dat hy 18 klassen heeft, ie thans reeds on gehoord. De heer Adriaanse stelt zich den toestand aldus voorhet doel eener mulo-school is tweeledig: op leiding voor de H.B.S. en diploma B eener volledige mulo school. Door de groote belangstelling hier ter stede voor de H.B.S., is men verzekerd van het succes van diploma A, doch om trent B weet men nog niets. Het bedoelt feitelijk een leerling te vormen, die later mot dit diploma bet prakti sche leven in gaat. Spreker heeft den indruk, dat het advies zeer wel uit voerbaar is voor den Helder en brengt hulde aan de Commissie. Hoewel de opmerking van den heer De Zwart juist was, dat aan B. en W. de uit voering van het vorige besluit was opgedragen, vindt spr. de verandering niet zoo ingrijpend om op grond daarvan tegen te stemmen. De beer Biersteker heeft in de Commissie het voorstel van een volledige m. u. 1'. o. school verdedigd. Deze oplossing komt echter prak tisch op hetzelfde neer. Hoewel in het rapport niet gesproken wordt over toelating van leerlingen der drie eerste leerjaren van de 1. s. zullen uiteraard de onderwijzers toch aan dringen op overgang by de vierde klasse. De bedoeling was een uni form leerplan voor alle lagere scho len, daardoor is het verschil klein. Een kopschool zal alleen gedurende de eerste paar jaren bestaan, omdat men daaraan niet kan ontkomen. De kinderen, die thans de lagere school afloopen, kunnen dan ook diploma A of B bereiken, zij het met een jaar langer onderwijs. Uit de praktijk zal moeten blijken, of straks de toeloop zoo groot is, dat de drie eerste leerjaren gevoegd zul len kunnen worden bij de m. u. 1. o.- scbool. Wat de salarissen betreft, aan vankelijk meende men geene sing te moeten nemen, daar eene salarisregeling hangeDde is, maar tenslotte heeft men vastgehouden aan het vorige rapport. Omdat thans alleen opgeroepen wordt voor het leerjaar, zal dit geschiede^ in aan sluiting met nadere voorstellen. Ook de schoolgeldregeling is uit het rap port overgenomen. Spr. zou die, in plaats van met 1 Sept, met 1 Jan. 1917 willen invoeren. De Voorzitter meent, dat dit bezwaren zal opleveren, daar zoc/n regeling niet zoo eenvoudig is als zij lijkt. Hierover ontstaat eenige gedach- tenwisseling. De heer Biersteker vestigt er de aandacht op, dat de kohieren voor een geheel jaar wor den opgemaakt, en dat dus eene regeling die met S9pt. ingaat, pas 1 Jan. 1918 in werking kan treden. De heer De Zwart zegt, dat,als men zich houdt aan bet voorstelom de splitsiDg met 1 Sept. te doen ge schieden, sprr zich houdt aan wat de heer De Geus zeide, n.1., dat men bij de stichting van een fiieuwe school eene nieuwe regeling dient te maken. Waarom nog gepleit voor uitstel daarvan? Dat is reeds in den aan vang eene mislukking van de mulo- school, zooals wy die zien. De be staande regeling is een sta in den-weg. Het is theoretisch 'juist, dat bet on derwijs op de lagere school gedurende de eerste drie leerjaren gelijk is aan dat op eene mulo-school, maar inde praktyk is dat niet het geval. De kinderen, die mulo onderwijs hebben genoten, steken ver boven andere uit. Ieder vakkundige zal dat bevestigen. Op deze manier wordt de "4e klasse een chaos, waaruit het moeilijk zal zijn iets terecht te brengen. De. heer De Ven bepleit de nood zakelijkheid van een tweede hoofd. Spr. meeDt, dat er hoogstens een 30-tal leerlingen jaarlyka voor de H. B. S. worden opgeleid. Daarvoor zou den dan 3 a 4 klassen noodig zijn, die een apart hoofd zouden krijgen. Het doet spr. genoegeD, dat de heer De Ven zeide, dat de leerlingen der lagere school ook by het 4e leerjaar kunnen overgaan. Uit het rapport bleek dit niet, en dus hebben deze besprekingen hun nut gehad. Maar spr. had gaarne eens buiten de ge meente willen informeeren7 omdat hem onmiddeliyk het verschil tus- schen beide voorstellen opviel, en verzocht daarom uitstel. Ten slotte de salarisregeling. De beer Biersteker zegt niet tp willen vooruitloopen op de aanhangige, maar is het dan geen voornitloopen als men een onderwij zer oproept op een minimum van f700, terwijl het bestaande f600 is? Hierover wordt nog nader van ge dachten gewisseld, totdat de heer Michels tenslotte nog eenige op merkingen maakt ter verdediging van het'' standpunt der soc.-dem. In het eerste rapport, aldus spr., is gewezen op de behoefte aan een mulo school, ir dan aan een uloschool. Wil men nu de drie eerste klassen van de ulo school ook mulo noemen, zoo als de heer Biersteker voorstelde, dan biyven ei maar 8 klassen van die ulo-school over. Daarvoor wil men nu een hoofd benoemen. Tot nog toe gaat het in de school met 18 klassen goedbeste bewijs van de overbodig heid der hoofden. Zou het dan met die drie klassen er bij óók niet goed gaan Het eenige argument, wat er inzit, is, dat men de standen wil scheiden, een z.g. .Standenschool" wil scbeppen. De keuze om een kind naar eene school te «turen, die zoo moeilijk was, volgens den heer De Ven, is in werkelijkheid meer een geldkwestie. Meestal overweegt men wat men betalen moet meer dan of eene school wel geschikt is. Een uni form leerplan is uitstekend, maar men moet dan ook uniforme, kleine klassen instellen. Juist daardoor is een leerling van een mulo-school vóór bij een ander. De heer Grunwald merkt op, dat zoowel aan een mulo als aan een ulo-school behoefte is. Het onder wijs voor beide loopt gescheiden. De bedoeling is ook de schoolgeldhefflng voor school 8 progressief te maken. Spr.betwist,, dat de kinderen eener mulo school beter onderlegd zouden zijn dan andere. Als Voorzitter der Ambachtsschool beeft spr. herhaalde lijk de gelegenheid gehad te consta- teeren, dat dit verschil niet zoo groot is. Ook de heer De Geus voert nog het woord, doch is, ten gevolge van voortdurend gepraat op de tribune, aanvankelijk onverstaanbaar. De quin tessens van spr. betoog is, dat er veel kinderen zullen proflteeren van het mulo onderwijs, die toch niet den cursus afloopeD, en dat men het dus niet al te gemakkelijk moet maken om het muloonderwys te volgen De grondgedachte is geweest, te voorzien in de behoefte van ouders, die hun kinderen op kantoren enz. willen plaatsen na afloop van de schooljaren. De heer De Zwart vraagt ten derden male het woord. Nadat aan vankelijk de Voorzitter bezwaar maakt het te verleenen - het is al elf uur en de agenda is nog niet afgewerkt merkt spr. op, dat hjj als voorsteller het recht heeft opnieuw het woord te vragen. De heer De Zwart hoopt, dat hedenavond geen definitieve beslissing zal vallen. Spr. doet hieromtrent een voorstel. Iets definitiefs is feitelijk vanavond niet betoogdieder heeft eigenlijk een andere meening omtrent de zaak. Dé heer Biersteker vraagt, waarom het dan noodig was een ganschen avond vol te praten, als men tenslotte toch wil uitstellen? De heer Michels: Omdat er ge< concreet voorstel is. De heer Biersteker: Dat is er wel. Spr. leest voor wat er wordt voorgesteld door de Commissie. De heer Michels betoogt, dat er slechts de wenschelljkheid van ver schillende dingen wordt uitgesproken. Het eenig concrete is, dat we school zullen stichten, anders niet. Hoe moeten we dat nu aannemen? Hierover wordt nog nader gediscus sieerd. De heer De Zwart trekt zijn voorstel tot verdaging in, en het voor stel der Commissie wordt thans punt voor punt in stemming gebracht. Aangenomen met 14 tegen 4 stem men wordt allereerst het eerste voor stel Met Sept. school 8 en de m.u.l.o.- school te scheidenlaatstbedoelde scbool te laten onder leiding van den heer Avenarius en voor de school voor m.u.l.o zoo spoedig mogelijk nieuw hoofd op te roepen. Tegen de heeren Michels, Baak, De Zwart en Spruit. Aangenomen wordt met algemeene stemmen: In de m.u.l.o.-Bchool te doen opnemen als 7e leerjaar de dan te vormen 7e klasse van school 8, als 8e leerjaar de bestaande 7e klasse van school 8. Insgelijks wordt aangenomen in m.u.l.o. school te doen opnemen als 7e leerjaar (c.q. met twee parallel- afdeelingèn) de leerlingen, die volgens verklaring van het hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs op 1 October het daar gegeven onderwijs met vrucht ten einde toe zullen hebben gevolgd en voor wie M.U.L.O. wordt verlangd; als 4e, 5e en 6e leerjaar de leerlingen der dan te vormen 4e, 5e en 6e klasse(n) van school 8, wier ouders verklaren aandem.u.l.o.-school de voorkeur te geven, geamendeerd door den heer De Zwart, door de toevoeging „ook de leerlingen der 0.1.8.". Ten vyfde wordt besloten op te roepen een onderwyzer met hoofdacte en minstens twee taalacten, op de in het eerste rapport der commissie ge noemde bezoldiging (f700.-). Dehr. De Zwart vraagt of hiermede een precedent wordt geschapen ten op zichte van de minimum-salarissen ■van onderwijzers. DeVoorzitter meent van niet. Ten opzichte van de oproeping van een hoofd voor de mulo school vraagt de heer De Zwart hoofdelijke stemming. Het voorstel wordt aange nomen met 3 stemmen tegen, die van de heeren Michels, Baak en De Zwart. Goedgekeurd wordt een oproep te doen voor- vakonderwyzers voor gymnastiek, teekenen en vrouwelyke handwerken voor de mulo-school. De maatregel om den overgang met 1 October te doen plaats hebben, is van meer huishoudelljken aardeene beslissing daaromtrent was van den aad niet noodig. Ten slotte moet worden beslist over de schoolgeidheffing. De heer De Zwart wil de inkomens beneden f 500.- vrijstellen. De Voorzitter wil deze rege ling uitstellen tot later. De heer De Zwart betoogt, dat nu juist geschiedt, v^at door spr. den janschen avond beweerd is, nl., dat iet niet wel mogeiyk was hieromtrent te beslissen. Daartoe waren de voor stellen te vaag. De Voorzitter erkent, dat de bedoeling niet duideiyk uitkomt. Ten 10e wordt besloten het school geld hetzelfde te doen zijn als van de mulo-school en vanaf 1 Jan. 1917 te doen ingaan. De heer Michels .dringt aan op nadere voorstellen inzake kostelooze plaatsing. Waterleiding. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om bij de Waterleiding aan te stellen een ambtenaar met den titel van „baas" op een jaarwedde van f900.- met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f100.- tot maximum van f1100.-. Op verzoek des heeren Michels tot de volgende vergadering verdaagd. 4e suppl. begrooting dienst 1915. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener suppl. begrooting, dienst 1915. By acclamatie vastgesteld. Af- en overschrijving en voldoening uit den post voor onvoorziene uitgeven, dienst 1915. Voorstel tot vaststelling van be sluiten tot het doen van af- en over- schryvingen op de begrooting 1915 en tot voldoening uit den post voor onvoorziene uitgaven. Als boven. 8em. rekening, dienst 1915 en Bern. begrooting, dienst 1917. Mededeeling dat weldra de reke ning over 1915 voor Heeren Raads leden ter inzage zal worden gelegd en dat nu kan worden overgegaan tot het trekken van afdeelingen voor het nazien van die rekenjng en van de op te maken begrooting voor 1917. Na loting blijkt, dat in afdeelingl zitting hebben de heeren Van Breda, Bok, Zander, Michels, Harjer, in II de hh. Krijnen, Grun wald, Verfaille, De Zwarr, Biersteker, Vacature Verstegen, in III de hh. Spruit, Boon, Adriaanse, Baak, Over de Linden, vacatures Bommel en Terra. Een van de heeren De Zwart en Michels ingekomen motie betreffende kindervoeding wordt eveneens ver daagd. Benoemingen. Ter benoeming worden voorge dragen voor onderwyzertjs aan school 1: 1. mej. J. W. J. Koningstein te Burgerbrug. 2. mej. H. Meljns te Haringcarspel. 8. mej. A. H. v. Aken te Helder. Benoemd wordt mej. Koningstein met algemeene stemmen. voor administrateur der Gasfabriek en Waterleiding: 1. A. C. de Koster, commies le kl. by de H. IJ. S. My. te Helder. 2. W. J. van Brederode, adjunct- boekhouder aan de Gemeente Gas fabriek te Arnhem. Benoemd wordt de beer Van Bre derode met 9 stemmen, de heer De Koster kreeg er 8.1 lid stemde blanco. voor adjunct-directeur der Gasfa briek en Waterleiding: 1. E. T. Leemans, scheikundig ingenieur, assistent by den Gemeen- teiyken Keuringsdienst van voedings middelen te Rotterdam. 2. C. M. E. Schiethart, hoofdop zichter aan de Gemeente Gasfabriek en Waterleiding te Apeldoorn. Hieromtrent is ingekomen nader voorstel van de heeren Michels en De Zwart om te verzoeken deze voordracht in nadere overweging te nemen. De heer De Geus verzoekt hieromtrent stemming. In stemming gebracht, wordt het voorstel aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Zander, Over de Linden, De Geus, Van Neck, Krynen en Bok. voor lid van het Burg. Armbestuur: 1. J. K. Labout te Helder. 2. J. Abbenes te Helder. Naar aanleiding van deze voordracht merkt de heer Biersteker op, dat herhaalde malen de wenschelyk- heid is betoogd om aan het Burg. Armbestuur in overweging te geven ook vrouwen in het bestuur zitting te doen nemen. Hebben we daarop ooit eenig antwoord ontvangen vraagt spr. Spr. zal zich onthouden van stemmen en stelt voor de voor dracht terug te zenden, met verzoek eens op verschillende vragen te willen antwoorden. Besloten wordt de voordracht aan te houden en by het Armbestuur naar de reden van zyn weigering te informeeren. By de rondvraag bespreekt de heer Baak de regeling van den duurte-toeslag voor z.g. „los-vaste" arbeiders, die er thans buiten vallen, betgeen nooit de bedoeling kan ge weest zyn by de aanneming van het voorBtel. Hierover ontstaat een tamelyk langdurige discussie, die er toe leidt, dat een onderzoek zal wor- Nadat de heer Biersteker nog geïnformeerd heeft naar een ingeko men schryven inzake de stichting van een nieuw Ziekenhuis, wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND. Qidiputurdin van Noord-Holland. Mr. G. A. van Hamel heeft in de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland meegedeeld dat by zich niet herkiesbaar stelt als lid vanGedeputeerden. De heer van Hamel werd daarop toegesproken door den Commissaris der Koningin, die hem dank zei voor de als Gedeputeerde aan de provincie bewezen diensten. Daarop nam mr. van Hamel afscheid van de leden van het college en later van het personeel der gou vernemen ts- griffie. Oa vlaehquaastla ta IJmuldan. Donderdag ging de verkoop der aan gevoerde visch nog steeds door. Ver schillende niet stakende handelaren kochten groote boeveelheden visch tegen hoogen piys. Ook werd door het Centraalbureau veel visch gekocht voor binnenlandsch gebruik. Door de handelaren is aan hun clientèle in Duitschland verzocht de door de reeders geëxpedieerde visch niet te accepteeren. Of men daar aan zal voldoen is de groote vraag. Men zal daar veel te bly zijn als men ze maar krijgt. De reeders hebben intusschen de expeditie flink aangepakt. De coöpera tieve vereeniging werd met een groot kapitaal opgericht. Een uitgebreid personeel is aangesteld. Naar het Hbl. verneemt, expedieert de vereeniging niet voor het binnenland, doch alleen voor Duitschland. Intusschen ziet het er voor de ree ders ook weer minder gunstig uit. Spoediger dan men verwachtte, er weer gebrek aan steenkolen komen. De voorraad briketten, die voor geval van nood ,was, opgeslagen, is bijna opgebruikt. Indien niet voldoende wordt aangevoerd zullen de reeders hun schepen moeten opleggen. Vliiichuitvoir. Men schryft aan het „H.blad" Naar het heet, is de uitvoer van rundvee geheel verboden, eveneens van rundvleesch. Toch gaan er wekeiyks duizenden kilo's rundvleesch de grenzen over naar Duitschland, tot schade van ons volk. De exportslachters n.1. draaien door de worst, welke er aan varkensvleesch uitgaat, n.1. 30 k 40 °/0 rundvleesch, in hoofdzaak "stierenvleesch. Geschiedt een en ander nu mèt of zonder voorkennis van onzen MiniB- ter van Landbouw? Het blad teekent hierbij aan, dat er wekelijks duizenden kilo's rund vleesch in den vorm van worst grens over i gaan. Echter moet in plaats daarvan een geiyke hoeveel heid varkensvleesch voor het binnen land beschikbaar worden gesteld. Blykbaar acht de regeering dit beate manier om het binnenland van goedkoop vleescb te voorzien. Marr er zyn anderen, die met leedwezen zien, dat inmiddels het goedkoopere rundvleesch de grens over gaat. Ultvoir van groantan. Na de Woensdag aangekondigde her opening der grenzen voor den uitvoer van groenten, werden op de veilingen enorme pryzen besteed. Zoo brachten Donderdag te Broek op Langedyk uit- voervrye, wortelen f31.- per 100 bos op. De voor het binnenland bestemde wortelen goede f4.60. Da varklazlng In Mlddalburg. Tegen de verkiezing voor de Provin ciale Staten in het derde district te Middelburg is bezwaar geopperd door een der kiezers, den voorzitter der S.D.A.P., op grond dat door den voor zitter van het stembureau aan drie personen een oproepingskaart is ge weigerd, omdat de identiteit van die personen niet kon worden aange toond. Door het hoofdstembureau is nieuwe telling geschiedt van de kaar ten in het tweede district, waarvan de uitslag is, dat de heer Adriaanse in totaal niet 2597 doch 2598 stem men heeft verkregen en hy dus slechts 3 stemmen bij zyn tegencandidaat, den heer Melis, is achtergebleven, die namelijk 2601 stemmen behaalde. Hit toival bij di itimbus. Dat de uitslag van een verkiezing van een klein toeval kan afhangen, is Woensdag weer eens in het district Middelburg gebleken, waar de recht- sche candidaat met 4 stemmen meer derheid werd gekozen. Vyfvisschers uit Arnemuiden, die te Vlissingen waren binnengekomen, werden per auto naar Arnemuiden gebracht. Door het openstaan van een brug ontstond een oponthoud, waardoor deze 5 kie zers bij bet slaan van 5 uur wel in bet gemeentehuis, doch nog niet in het stemlokaal waren, en alzoo niet meer tot de stembüB werden toege laten. Ware de brug niet open ge weest, de linkscbe candidaat zou ge kozen zijn, want het gold hier vyf linkscbe kiezers. Allimial tevreden I Het is altyd prettig, wanneer par tyen, die by de stembus bet loodje moesten leggen, niettemin baar opge wektheid weten te behouden. Dit is uit „Het Vaderland": „Zoo zien wij in den aanwas van de S.D.A.P. slechts een overgangs- tydperk, dat ten slotte op nieuwe versterking van de liberale idee zal uitloopen," omdat „niet bet liberalis me naar het socialisme gaat, maar het socialisme naar het liberalisme." En dit is uit „De Standaard: „Feitelyk staat rechts sterker dan vóór den slag." Als we nu verder constateeren, dat „Het Volk" met de 27 gewonnen zetels natuurlijk óók in zyn nopjes ia» dan blijkt wel voldoende, dat alle partyen volkomen." tevreden zijn. Prettiger afloop van dergelijke verkie zingen is wel niet denkbaar. („Telegraaf".) Den 14en Juli a.s. hopen o geliefde Ouders P. WAL en N. BRUIN bun 12'/,-Jarige Eehtvereenlglng ts s herdenken. Dat zij nog lang ge C spaard mogen blijven is de wensch C van hun liefhebbende Kinderen: .JAN en JAN. Helder, 1 Juli 1016. DANKBETUIGING. De familie PLOOT brengt langs dezen weg haar hartslijksn dank aan den Weledelen Heer Dr. Gbüswald en aan de Directrice en de zusters van hetf Ziekenhuis voor de uitnemeude hulp, aan hare echtgenoote en moeder verleend. ts HELDER. op DINSDAG 4 JUL11916, des avonds ten 81/» uur in het Oudslisdsnhuls, Jan in 't Veitstr. ageüd*T Rekening en' verantwoording 1916. Voorstel benoeming eerelid. Enz. enz. De Secretaris, SLINGERVOET RAMONDT. Wegens Sterfgeval. zal op Woensdag 19 Juli 1916, des avonds 7J aur in „CASINO", de volgende perceelenJa HELDER 1. Het huis en erf aan de Vlaming straat No. 30, groot 95 centiaren. 2. Het huls en erf aan de Zwaan- straat No. 11, groot 52 centiaren. 3. Het huis en erf met tuin aan de Walvischstraat No. 8. groot 1 are 93 centiaren. 4. Het huis en srf met tuin aan de Walvischstraat No. 6, naast het vorige perceel, groot 1 are 70 centi aren. Combinatie 3 en 4. 5. Het huls en irf met gedeelte straat daarvoor aan de Smiddwars straat No. 11, groot 1 are 32 centi aren. 6. Het huis en art met gedeelte straat daarvoor aan de Smiddwars straat No. 9, naast het vorige per ceel, groot 98 centiaren. 7. Het huis en erf met gedeelte straat daarvoor aan de Smiddwars straat No. 7, naast het vorige percéeJ, groot 80 centiaren. 8. Het hulp en erf met gedeelte straat, daarvoor aan de Smiddwars straat No. 6, naast het vorige perceel, groot 76 centiaren. Combinatie 5 tot en met 8. 9. Het huis en art aan de Bree- straat No. I, hoek Smiddwarsstraat, groot 79 centiaren. 10. Drie woningen onder één dak met boat en erf aan de Breestraat No. 3, 5 en 5a, naast het vorige per ceel, groot 2 aren 25 centiaren. Combinatie 9 en 10. 11. Het huls en erf aaa»de Lan- gestraat No. 109, groot 66 centiaren. 12. Het huls en erf aan de Diaconie straat No. 10, groot 81 centiaren. 1 13. Het huis en erf aan de Diaconie straat No. 8, naast het vorige per ceel, groot SI centiaren. 14. Het huls en erf aan de Diaconie straat No. 6, naast het vorige per ceel, groot 81 centiaren. Combinatie 12, 13 en 14. 15. Het huls en erf aan de Jan in 't Veltstraat No. 128, groot 90 centiaren. 16. Het huls en erf aan de Jan in 't Veldstraat No. 180, naast het vorige perceel, groot 88 centiaren. Combinatie 15 en 16. Te bezichtigen twee dagen vóór en op den verkoopdag van 2—4 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris STAMMES, te Helder. Schildersknecht gevraagd, 16 k 17 jaar, vast werk, by G. SCHUT, Huis- en Rytuigscbilder it Koegras, aan de Kooi, den Helder

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2