S. COLTOF. Dames-kousen 43 ct. 141 Kanaal weg 142i Prima zwarte Laatste berichten. Cinema Palace. Blnnuüiaveo 2. Hoofd nummer Hot geheim van den petroleum- konlng. T-a.v.e.n.u.-Bioscoop. 8i«oorgracÜt. Hoofd nummer: De kataatrophe in het dok. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer Kapitaal en arbeid. Juli. HelkslUtetsveroen. „Verbetering lij ons doel", Speedeischendo Vergadering in de Molksalon van don lieer C. J. van Dlerendonck, Koningstr., half negen. 7e". Oasino, 7 Juli. Alg. Hed.Ximmerliedenbond.R. K.Tim- merliedenbond >n Oentraie Bond van Bouwvakarbeiders, Groote Openbare Vergadering voor allo Bouwvakarbei ders, 8 uur in Tivoli. MARINE EN LEGER. Kapt.-luit. ter zee J. H, Zeeman wordt binnen kort uit Oost-Iudie terugverwacht. Majoor J. E. W. van Gesaeler Verschüir v Kapt. J. NUdam, van de infanterie, ls inge deeld by het 9de regiment Infanterie. Lult. ter zee 1ste kl. H. M. van Duim, on langs uit OostlndlS teruggekeerd, wordt werk zaam gesteld bij het departement van marine te 's-Gravenliage. Lult. tor zee 8de kl. van de Kou. marine- reserve A. Dubois, van Hi. Ms. Wachtschip te Willemsbord, is ter beschikking gesteld. De luit. tor zee 8e kl. G. E. V. L. Beckmau is in de directie der marine ie Hellevpetaluis geplaatst aan boord van Hi. Ms. Schorpioen. BjJ Kon besluit van 29 Juni is, met ingang van 16 dezer, de kapt ter zee J. A. M. Bron, eervol ontheven van de betrekking van chei der afd. porsoneol bü het dep. van marine deze betrokking opgedragen aan den kapt. ter zee J. F. Hosang. B|J Kon. besluit van 80 Juni zijn, met ingang van 1 dezer bevorderd: tot luit. ter zee der 2de klde adelb.derlete kl. G. H. van Vliet: tót adelb. der 1ste kl.de buitengewone adelb. F. Rourslag, C. H. Velienga, D. de Boer der Est. bij de Kon. Marine reserve, deheeren, J.Lsgas, M. C. van der Hoog, P. D, Deylius, J. Goos H, J. M. Frohn, op den bouw vau Hms. Torpodobout Z 7 en hein lult. dor lo kl. B. Brutel op den bouw van torpaaoboot Z Bü Kon. Bes), van 27 Juni 1916 No. 28 paald dat de navolgende mutatiiln zullon plaats hebben Kapt. ter zee A. J. van Stockum gesteld ter beschikking met don datum zijner oervolie ont heffing als Commandant van depositie IJmuïden; Kapt. ter zee L. P. W. van der Wal, 8 Juli 1916 eervol onthevon van het bevel over Hms. Kortenaer on belast met het bovel over de positii iJmulden; KapL-Lult. ter zee C. Fock, 7 Juli 1916 eervol ontheven van het bevel over Hms. Wachtschip te Hellevootsluis en 8 Juli 1916 belast bevel over Hms. Kortenaer KapL-Luil. ter zee F. van Wageningen, 1 Juli 1916 eervol ontheven vau het bevel over Hms. Njord en 7 Juli 1916 belast met het bevel Hms. Wachtschip te Hellevootsluis Kapt.-Luit. ter zee H. J. Albarda, thans le oftic. in de Marine-Kazerne le Amsterdam, 4 Juli 1916 bolast met hot bovel over Hms. Njord. De Lult. tor zoe dor 2e kl. Marine-Reserve D. H. v. d. Hiol wordt 8 Juli 1916 ontheven den workelijken dienst ten behoeve van Wost-Indlachen Maildienst en bü den onder- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland", Banda, thuisr., arrlv- 80 Juni te Falmouth. Batjaa, van A'dam naar New-York, pass. 1 Juli Terschollinger vuurschip. Boeroc, thuisr., arrlv. 80 Juni to Falmouth. Java, ultr., pass. 1 Juli Tersohelllnger vuursi Grotlus, arrlv. 80 Juni van A'dam te Batavia Ambon, ultr., vertr. 29 Juni van Catania. Baaka, thuisr., vertr. 1 Juli van Port-Said. Pr inses J uliana, uitr., pass. 1 Juli Flnlsterre. Radja, van Batavia naar New-York, veitr. 2 Juli van Lorenzo Marquez. Rotterdamsehe Lloyd. Soerakarta, van Norfolk naar Java, pass. 29 Jnnl St. Helena. Rindjani, thuisr., vertr. 30 Juni van Las Palmas. Menado, thuisr., vertr. 80 Juni van Fadang. Merauke, arrlv. 1 Juli van New-York te B'dam. Goentoer, uitr., pass. 2 Juli FIskkerö. Qorontalo, uit*., vertr. I Juli van Falmouth. Jacatra, arrlv. 80 Juni van Saigon te Halphong. Kedlri, thuisr., vertr. 1 Juli van Falmouth. Madloen, vertr. 1 Juli van New-York naar Java. Sindoro, ultr., arrlv. 2 Juli te Fadang. Koninklijke Hollandsche Uoyd. Delfland, van A'dam naar B.-Ayree, arriv- 28 Juni te Bah la. Holiandia, ultr., arriv. 1 Juli te Falmouth. Ballend, van B.-Ayresnaar A'dam, vertr. 28 Juni van Bahia. Amstelland, thuisr., arriv. 80 Juni te St. Vincent. Gooiland, ultr., pass. 1J uli St. Vincent. Rijnland, anlv. 8 Juli van B.-Ayres te A'dam. Kon. West-Indische Maildienst Haven te Nleuwedlep. 2 Juli. Aangekomen van Londen en vertrok ken naar Harlingen, Eng. s.s. Falcon. Idem van Harlingen naar Huil, Ned. s.8. Min. Tak. DE OORLOG. VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nleuwedlop aangebracht 1 Juli. Door 1 Motorbotter ^H.D. 160"70 stut. tong on 4 mand kl. schol, besomming f67.60. Door l Motorbotter „H.D. 10": 70 stuks tong en 6 mand kleine schol, besomming f76.—. Door 1 Motorbotter ,U.K. 114": 20 stuks tong en schol, besomming f 13.—. Door 26 kordera 6 tot 20 groote tongen, poretuk f 1.-.10 tot 100 middeltougen, per stuk f 0.45 a f 0A6, 10 tot 80 kleine tongen, per stuk f0.20, 1 tot 4 maud stortschol, per mand £10.- a f 14,—1 tot 6 mand kleine schol, per mand Burgerlijke Stand van Helder, van 1 t.m. 3 Juli 1916. ONDERTROUWD: C. J. Böhm en E. M. Holtz. BEVALLEN: T. Been-Zeeuw, z., A. H. L. Huvers-Hille, z., H. E. Duvaloois-Plens, z., M. J. C. Let- achert-van Rooij, z., A. C. Beukers— Tesaelaar, d. OVERLEDEN: W. P. van Gunst, 18 jaar. MARKTBERICHTEN. f4.10, prijs buitenland f9.- a f12.40 per 100 bos. 9626 zak aardappelen. Schoteche muizen, prijs binnenland f2.06 a f2.60, prijs buitenland r 2.86 a f8.t6. schoolmeesters f 1.90 a f2.60, Kladblaad jes f2.76 af SAO, drielingen fl.-afl.fi> per sak 36 K.G. 160 bloemkool f9.90 per 100 stuks. Alkmaar, 8 Juli 1916. VEE. Aangevoerd16 koeien en ossen f 900 s f 490, 89 vette kalveren f «0 a f 182.60, idem p. K.G. fl.-afl.40, 38 nuchtere Idem f 12 af30, 2mag. schapen f 80 a f40, 834 vette varkens Sfia 106 er. p. X K.G., 0 magere idem f a f— Waarschuwing. Door de politie te Enkhuizen werd medegedeeld, dat de vorige week aldaar een man, zich Sleth noemende, bij verschillende winkeliers aldaar pakjes waschmiddel verkocht!, be werende dat het hoofdbestanddeel hiervan vetloogmeel was. Bij gebruik echter bleek dit wascbmiddel, minder waardige koopwaar te zijn en totaal ongeschikt voor het gebruik. Maandag j.1. werd deze man alhier, in den Helder aangehouden en met zijn waschmiddel op transport naar Enkhuizen gezet. Voor dergelijke kooplieden zjj men dus gewaarschuwd. De elgemeene toestand. De langverwachte aanval van^de Engelschen en du Franschen aan beide zljdeu van de Somme is Zater dagochtend losgebarsten, en daarmee is de groote worsteling een kritiek stadium ingetreden. Voor het eerst is-het offensief der bondgenooten, vrijwel algemeen en gelijktijdig. In het Oosten, in het Zuiden en in het Westen, overal zlju zij in het offensief. De Oostenrijkers hebben de handen vol met het af slaan'der aanvallen van deltalianen worden door de Russen bü de Boekowina leelljk in het nauw ge-, bracht. De DuitBchors hebben hen moeten helpen om den Russischen opmarsch in Wolhynie te stuiten. Voor het offensief op hot Westelijk front kon dus moeilijk een gunstiger oogenblik uitgekozen worden. Im mers is het waarschijnlijk, dat de Duitschers niet veel troepen van het front naar het aangevallen gedeelte zullen kunnen aanvoeren. Alleen het Noordelijk gedeelte van hun frentin Rusland wordt op het oogenblik niet aangevalleü, maar bet zal zeer ge vaarlijk zijn, dit eeDe frontdeel op dit oogenblik te ontblooten, vooral, daar waarschijnlijk alles, wat zij daar konden missen, naar de Oostenrij kers als versterking is gestuurd. Men kan dus wel aannemen, dat de Duitschers op het aangevallen vak in het Westen niet zoo heel veel sterker kunnen worden, dan zij op dit oogenblik zijn. De troepenmacht, die zij van andere frontdeelen kun nen halen, ia door de algemeenheid van den aanval der bondgenooten in alle geval zeer beperkt, zoodat zij voor de verhooging van hun kracht op de bedreigde punten voornamelijk van de bestaande reserves afhangen. Het oogenblik voor het nu aange vangen offensief is dus goed gekozen en dat het degelijk en lang is voor bereid, daarvan kunnen wij ons over tuigd houden. Een heele week duurde de inlei ding; een verrassing is dus niet eens beproefd. De Duitschers zullen wel een aaumerkelljken tijd van tevoren hebben geweten, dat er iets op komst waszij spreken dan ook iu hun of ficieel bericht van „het maandenlang met onbeperkte middelen voorbereide groote PranscffEngelsche offensief'. Dit is dus het offensief, waarvan de Duitsche aanvallen bij Verdun de voorbereiding moesten belemmeren en naar alle waarschijnlijkheid oqk belemmerd hebben. De oorlog is dus in een nieuw en zeer kritiek stadium getreden. Voor het eerst is het initiatief geheel en bijna op alle fronten aarrde zijde der bondgenooten. Aan beide zijden vergt men in een worsteling, waarvan het er om te doen is, nu toch eindelijk iets als een beslissing te bevechten, het uiterste van zijn krachten. Tot nog is het resultaat noch groo- ter, noch kleiner dan bij den eersten stormloop in vroegere offensieven werd bereikt. Over een front van ruim tien kilometer is de voorste vij andelijke linie genomen en een voor uitgang tot een diepte van ongeveer twee kilometer gemaakt. De Duit schers bieden overal hardnekkigen tegenstand en voeren, volgens de be richten uit Londen en Parijs, op ver schillende punten tegenaanvallen uit. Zij erkennen zelf het verlies van geschut. Dit alles is echter nog maar het resultaat van twee dagen en voor spelt nog niets over het verdere ver loop van den strijd, die zich zeer wel gaandeweg aan andere gedeelten van het front kan mededeelen. (N. Rott. Ct.) Van het Weitalljk front. Londen, 2 Juli. Vandaag is er tus- schen de Ancre en de Somme hevig gevochten, in het bizonder by Pricourt en la Boiselle. Fricourt, dat ongeveer om twee uur in den namiddag is genorpen, blijft in onze handen, terwijl ten Oosten van het dorp eeuige vooruitgang is gemaakt. In de nabijheid van la Boiselle is de tegenatand van den vijand hard nekkig, maar onze troepen maken bevredigenden vooruitgang. Een aanmerkelijke hoeveelheid oorlogsmateriaal is in onze handen gevallen, maar bijzonderheden daar over zijn nog niet ter beschikking. Aan beide zijden van het dal van de Ancre is de toestand onveranderd. De* algemeene toestand kan als gunstig worden beschouwd. Onze vliegtuigen hebben zeer krach tig samengewerkt met de troepen, die ten Noorden van de Somme tot den aanval waren overgegaan en hebben die krijgsbedrijven op zeer nuttige wijze gesteund. Verscheidene staf kwartieren van deu vijand en talrijke spoorwegcentra warden met bommen aangevallen. Bij een van onze vlieg- aanvallen werd ons vliegtuig-eskader in een gevecht gewikkeld met 20 Fokker-vliegtuigen van den vijand, die verjaagd werden. Twee D.uitsche toestellen vielen op den grond te pletter. Parijs, 2 Juli. Bericht van heden avond Gedurende den boelen dag is ten Noorden van de Somme, in de streek van Hardecourt en Curlu de strijd in ons voordeel voortgezet. Ten Oosten van Curlu hebben wij een versterkte stelling genomen. Wij hebben op verschillende punten voet gekregen ill de tweede vijande lijke linies. Tèn Zuiden van de Somme hebben wij het dorp Prise en het bosch van Mercancourt genomen. Het aantal ongewonde gevangenen gaat thans de 6000-te boven. Onze verliezen zijn zeer gering. PLAATSELIJK NIEUWS Hr. Ms. „Noord-Brabant". Hi". Ms. „Noord-Brabant" is Zondag, 2 Juli in Oost Indie aangekomen. Te Amsterdam slaagde voor het theor. geneeskundig examen de heer C. Postma alhier. - De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert op Donderdag 6 Juli a.s. des avonds ten 8 uur in het Raadhuis. Stukken daarvoor be stemd gelieve men in te zenden aan den Voorzitter, Hoofdgracht 40, of aan een der leden. Begrafenis M. J. Schouten. Zaterdagmiddag werd op het kerk hof te Huisduinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer M. J. Schouten. Tot Voor eenige jaren n>m de over ledene ijverig deel aan het vereeni- gingswerk in onze gemeente. In tal rijke organisaties had hij .e^n werk zaam, aandeel. Hij was o.a. stichter en oprichter van de afd. Helder van den R.-K. Volksbond, waarvan hij de eerste jaren voorzitter was. Onder de kransen, die de»lijkkist dekten, merkten wij o. a. op een van de Vereeniging tot redding van Drenkelingen „Moed, Volharding, Zelf opoffering" waarvan de overledene als drager der reddingsmedaiile, lid was, en een groote palmtak met de kleuren der vereeniging, van de afd. R.-K. Volksbond alhier. Aan de groevo bracht de heer Van de Bilt, voorzitter dier vereenigiDg hulde aan Schouten voor wat hij voor die vereeniging deed. Hij herdacht zÜne groote verdiensten als vereeni- gingsmau, die door zijn vriendelijk, joviaal karakter een echt leider bleek, wiens nagedachtenis in eere zal blijven. De aanwezige familieleden sprak bij woorden van troost toe. De oudste schoonzoon van den overledene dankte namens de familie. Visscherljonderzoek. Bij Kon. besluit van 28 Juni zijn, met ingang van 1 dezer, benoemd tot adviseur bij het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherljonderzoek, dr. Max Weber, buitengewoon hoog- leeraar aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam, te Eerbeek, tot directeur vau voornoemd instituut, dr. H. C. Redeke, thans adjunct adviseur in visscherijzaken, en bij voornoemd instituut tot tijdelijk hoofdassistent, A. C. J. van Goor, tot assistentie mejuffrouw G. M. de Lint, tot tijdelijk assistent, H. C. Funke, thans respectievelijk tijdelijk eerste biologische assistent, tijdelijk biolo gische assistente en tijdelijk biologisch assistent bij het Rijksinstituut voor Visscherljonderzoek, en tot directeur van het Rijksinstituut voor Hydrogra ptaisch Visscherljonderzoek, Fr. Lie- bert, scheikundig ingenieur, thaDs tijdelijk hydrographiach assistent bij het Rijksinstituut voor Visscherlj onderzoek. Schapenvleesch. Wij. dienen in dit nummer „Huis vader" een antwoord te geven en doen dat gaarne wijl we dan gelegenheid hebben een misverstand uit den weg te ruimen. Hot verkrijgbaar gestelde schapen vleesch was inderdaad geen regeeriugs- vleesch. Het bericht daaromtrent in ons blad, moge dien -indruk hebben kunnen wekken, inderdaad 'siond het er toch niet, in. Het distributie bureau treft in dezen volstrekt geen blaam. Onze burge meester, wiens ijver inzake levens middelen zeker hoogelljk te prijzen valt, heeft wellicht zoo geredeneerd „Rundvleesch is hoog in prijs, varken? vleesch niet altijd genoeg voorhanden, zou nu niet eens een poging kunnen worden gedaan om hetschapen vleesch, dat niet duur is en toch een zeer goed voedsel is, hier ingevoerd te krijgen?" En het distributie bureau vond een slager die bereid was met den verkoop van schapenvleesch een proef te nemen. Wy zeggendat was goed gedaan van bet Éureau. En het vestigde de aandacht van het publiek op deze gelegenheid. Natuurlijk bleef het vrije verkoop dat wil zeggen de slager bepaalt deu prijs zoo hij dien wil. Mocht die voor de beste stukken vtat hoog zyn, in den vrijen handel zorgt de onderlinge concurrentie wel dat die prijs niet ver boven den kost prijs wordt opgevoerd. Men heeft dan ook in ons blad kunnen zien dat meerdere slagers het vleesch tegen concurreerenden prijs aanbieden. Het doel is dus bereikt. We kunnen thans in onze gemeente smakelijk schapenvleesch krijgen tegen niet te hoogen prijs, een prys die verre be neden dien van het rundvleesch blijft en ook nog beneden dien van het varkenavleeBch. Dat dit vele huismoeders een ge noegen zal doen, daarvan zijn we overtuigd. Reclame maken voor een bepaalde zaak bedoelde het distributie-bureau met zyue mededeeling niet en wij evenmin. We wilden alleen een handje helpen om wat goedkooper vleesch te brijgen, omdat we dat in 't belang van onze gemeentenaren achtten. - Uit de verschillende vakafdeelin- gen in de afdeeling Helder van den N. R.K. Volksbond is opgericht eene vak kern, die ten doel heeft onderlinge voorlichting, en samenwerking naar buiten. De vakkern zal in dezen tyd ook hare aandacht schenken aan de levensmiddelenk westie. Tot biertoe geschiedde dit door het afdeelingsbe- stuur alleen. 8ecretaris der vakgroep is J. Trap, Molengracht No.'32. Bijtijds. Gisterenmiddag waren twee heeren te Huisduinen aan het baden. Een van hen begaf zich, ofschoou bij niet kon zwemmen, te ver In zee en ver keerde in gevaar. De andere, een goed zwemmer, wilde hem redden, doch kon hem onmogelijk alleen houden. Hij wenkte naar een paar mannen die op het strand stonden, maar deze begrepen hem niet, tot dat hij eindelijk om hulp ging schreeu wen. Dit hoorden twee soldaten en deze begaven zich te water. Na veel moeite gelukte het hen den drenke ling bewusteloos op het droge te brengen. Direct werden de gebruike lijke middelen toegepast om hem in het leven te houden, wat na een ruim half uur dan ook gelukte, waar na hij per rijtuig naar zijn familie alhier kon gaan. Beide militairen ontvingen ieder f25.— voor hun naoedig gedrag. Onbezonnenheid. Een 16-jarige knaap had gisteren middag de onbezonnenheid op den Zeedyk een bus carbid te willen laten ontploffen en goot daarbij by de car bid wat petroleum. De ontploffing volgde, doch met zooveel kracht dat de jongen de sterke vlam in zijn. gezicht kreeg en zoodanig werd ge troffen dat, men vreest dat hij één zijner oogen zal moeten misson. Hollandsch Tooneelgezelschap. Hieronder 'volgen eenige porsleoor deelmgen over de opvoeringen vau „Toffe Jongens" en de „Mijn Baby", welke beide stukken Donderdagen Vrijdag alhier in „Casino" door boven genoemd tooncelgözela.hap worden opgevoerd. „De Uirëchtsche Courant": Bij „De Toffe Jongens van het 7de" is er voortdurend gegierd en viel men van de eene lachstuip in de andere. „De Nieuwe Courant" De hoofdrol wordt uitnemend gespeeld door den heer J. F. Mertens. De aankleeding is welverzorgd. De Utrechtsche Courant" In „Mijn Baby" wemelt het van allermalste situatie's, een echte dolle klucht. Mal is het stuk en juist niet stuitend. Tcd slotte hulde aan de smaakvolle dames toiletten en de correcte heerenkleeding, dat zag er allemaal keurig uit. „De Delftsche Courant": Het stuk liep vlot van stapel en het pabliek heeft gelachen dat de volle zaal daverde. BINNENLAND. Zeemiliciens naar 0.-1. Het vertrek naar Oost-Indié van de 50 zeemiliciebs' is th^ns vastge steld op a.s. Zaterdag 8 dezer, vau Amsterdam per s.s. „Lombok". Goedkoope bloemkool. Hèt „Handelsblad" schrijfc: Uit Delft vernemen wij dat ten gevolge van den grooten aanvoer de bloemkool voor het binnenland, de lé qualiteit, niet meer kon opbren gen dan f 4.40 per 100 stuks, d. i. min der dan de productie-kosten. Do boeren vreezen zoo werd ons te kennen gegeven dat bij verdere verhoogiDg van het percentage dat voor het bin uenland beschikbaar moet blijven (thans 60%) de prijzen nog verder zullen dalen. Men verklaarde niet te begrijpen hoe sommige burgemees ters konden klagen dat de aangege ven maximum prijzen voor verkoop aan het publiek niet gehaudhaafd konden worden. Wij -merken ten aanzien biervan cp, dat die klachten zich niet bepaal den tot -bloemkool alleen. Bovendien werden zij de vorige week geuit toen er 10% minder, nl. 50%, voor het binnenland beschikbaar moest blijven. En ten gevolge van het warmere weder zal thans de aanvoer ailer wege ongetwijfeld veel grooter zijn. Het spreekt vanzelf, dat onder der gelijke omstandigheden aan een ver dere beperking van den uitvoer aan het Departement niet zal Worden gedacht. De distributie van goedkoope tabak. Naar wij vernemen, hebben zich "in het geheel 540 fabrikanten aan gemeld voor de verkrüging vau goed koope tabak. Deze fabrikanten hebben tezamen 12800 werklieden iu hun dienst. Door de regeling, welke hun patroons hebben aanvaard, zijn dezen dus verzekerd gedurende den crisis tijd niet te worden ontslagen. („H.bld."), Ean nieuwe mijn. Verschillende Noordzeevisachers uit Goedereede henben een drietal mijnen ontmoet, ter lengte van pl.m. 1 meter, ter dikte van ruim een halven meter en bovenaan puntig uitloopendboven op waren 8 slaghorens bevestigd. Schipper J. 't Mannetje op schuit „SL 27" heeft zoo'n mijn vast gebad, doch later ls ze weder losgelaten. Een drama. Zondagmorgen heeft een Belgische jongeman, W. genaamd, inwonende bij de wed. H. in de Spanjaardatraat te Middelburg, toen de 26 jarige dienst bode weder weigerde zijn liefde aan te nemen, deze met een bijl vier slagen op het hoofd toegebracht, zoodat zy ineenzakte. Hierop vloog W. de tiap.op en riepjelui moeten allemaal dood; Hij verwondde toen ook den zoon van de weduwe met de bijl. Deze wist hem echter te ont wapenen en vluchtte toen met zijn moeder. Een ter hulp toegeschoten buurman trof den Belg aan, toen hij met een .mes zichzelf den hals afsneed. Het lijk van den ongelukkige werd naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van de gewonden ia vrij bevredigend. Onder een trein. Door den sneltrein, te 8.30 vertrek kende van Uitge68t, werd Zondag tus- schen Castricum en Uitgeest over reden en onmiddelyk gedood de be- ambte der H. IJ. S. M. D. van Breda. Uit de Mail. Het „Bat. Nbl." meldde dat ziekte van vice admiraal Pinke dezen noodzaakte herstel in een koel klimaat te zoeken. Gedurende zijn afwezigheid is de eskader-commandant Albarda met het commando .belast. De ongeregeldheden te Soerabaja. Het „Soer. HW." schreef dd. 8 Mei: Zoover uit verschillende uitlatin gen is op te maken, zullen 21 sche pelingen in de gevangenis opgeslo ten worden, om later voor den krijgs raad terecht te staan. Zij zullen dan zeer zware straffen als langjarige opsluiting en anders zins tegen zich hooren eischen. De relletjes van vorigen Zondag worden slechts voor een zeer gering dee' het onderzoek betrokken. De voor naamste punten van beschuldiging zijn opruiing, dienstweigering, sa botage en insubordinatie. De bemanning der zal zich o. m. te verantwoorden hebben over een feit, ongeveer 14 dagen geleden te Batavia voorgekomen, toen be doeld oorlogsschip daar lag. Het pas sagieren was zóó geregeld, dat des "dags 6 uur één- stoomsloep de matrozen naar wal bracht. Deze wa ren hierover niet gesticht en ver langden, dat de sloop ook op audere uren zou varen. De schipper stond dit niet toe. Uit wraak pleegden eenige matrozen sabotage, welke aan het licht kwam, toen een schepeling over boord viel en bevel gegeven werd een sloep te strijken. Het bleek toen dat de touwen van alle sloepen waren doorgesneden. Op hetzelfde schip werden de matrozen bevolen aardappelen te jassen, wat' zij ge woonweg vertikten. De minste gelegenheid wordt steeds aangegrepen om uiting aan hun weer spannige gevoelens te geven. Wanneer eens dit of dat aan hut eten mankeert, loopen zij naar den officier en vragen met dreigende stem „motte we dat ete". Dergelyko manifesten gaan altijd met een soort solidariteits gevoel ge paard. Nooit gaat de matroos wiens eten niet goed is, alleen naar den bevelvoerenden officier, maar alle baksmaten sluiten zich bij hem aan. Onder de vele verhalen, die intus- schen tot meer algemeene bekendheid komen, is ook dat van de vernieling van zoeklichtspiegels. Uit da West. Benoemd tot mach. le kl. de mach. 2e kl. chef v.d. mach.kamer J. J. Weeda; tot hoofdmach. C. vdh Wauhem. Ontjagen o. v. eerv. hoofdmach. J. H. Bleckingh, pensi oen f1998 'sjaars. Ontheven, eervol als onderw. a.d. mach.curs. J. H. Bleckingh. INGEZONDEN. Vrijzinnige Lasteraars! M. de R. Onder bovenstaand opschrift komt in Uw blad van Zaterdag 1 dezer, een in snorkende taal geschreven stukje voor, onderteekend J.Borkert". Naar aanleiding van dat stukje ver zoek ik U beleefd enkele opmerkin gen te mogen maken. Eerstens verbaast 't mij dat in Uw blad een ingezonden stuk voor komt, 1 naar aanleiding van het ge schrevene in een ander blad, n.m. het Dagblad. Ik moen dat gewoonte is in het blad waarin iets geschreven is, ook naar aanleiding van-dat ge schrevene opmerkingen te maken.*) De inzender heeft blijkbaar voor z'n „reclame" meer heil verwacht van plaatsing iu Uw blad. Aan het Dagblad, zoo is my vei zekerd, heeft hij zijn ingezonden stuk niet aangeboden. Wat nu het gewraakte stukje be treft, dat door den iuzender met het groote woord „laster" wordt aange duid, dat meent de inzender te kun nen weerleggen met een opsomming van hetgeen men, dank°zü de socia- Iistische meerderheid in den Raad, te Zaandam tot stand heeft gebracht: le. Een werkliedenreglement! To Helder is door den vrijzinnigen Raad al in April 1911 tot stand gebracht een reglement tot regeling der Rechts- positie. 2e. Een salarisregeling voor de ambtenaren en onderwijzersTe Hel der is door den Raad (waarin toen één sociaal-democraat zat) met ingang van 1 Juli 1914 een salarisregeling voor de ambtenaren gemaakt. Daar bij zijn de periodieke verhoogingen vastgesteld voor :de werklieden op fl.— per week om de 2jaar, terwijl door de heeren van Hinte' en v. d. Tempel (partljgenooten des heeren B.) namens den Bond werd voorgestold periodieke verhoogingen h f 0.60 p. w. 3e. Bij de politie werd een drie- ploegenstelsel ingevoerd. Dit is te Helder niet geschied, doch wel is te Helder (alweer door een vrijzinnige Raadsmeerderheid) een salarisregeling aan gen ome o, die een van de hoogste in den lande is! 4e. Zaandam verkreeg haar elee- triciteitsvoorziening. Te Helder is dit nog niet! Maar hoe komt dit? Een voudig omdat Zaandam onder den rook van Amsterdam ligt en Helder niet. Daarentegen heeft Helder zijn eigen waterleiding, Zaandam niet. 5e. De gemeente werklieden kregen een duurte-toeslagWel, te Helder ook! en alweer omdat aangenomen werd het voorstel van een vrijzinnig raadslid 1 6e. Cokes werd tegen verminderde prijzen beschikbaar gesteld. Te Helder ook! alweer in een Raad, die in meerdorheid vrijzinnig was. Enz. enz. zegt de heer Borkert, en wy kunnen het hem nazeggen, maar in anderen zin! Te Helder werd door de vrij zinnige Raadsmeerderheid veel meer tot stand gebracht. Over den gasprljs is de heer Borkert ook alweer ODjuisc. Volgens het ver slag over 1914 is te Zaandam de prijs van lichtgas 6'/s cent, doch van muntgas 71/ï cent, terwijl te West- zaan, behoorende onder de gasfabriek Zaandam, deze prijzen zijn 7-en 8 cent. Maar bovendien wordt de prijs van 6% cent ook betaald voor industrie kookgas. daarentegen betaalde men te Hel der voor industriegas 5 cent (bij grootere hoeveelheden 41/-: cent) en voor kookgas 6 cent. De lezer oordeele zelf maar of de heer Borkert juist heeft voorgelicht of wel maar weer opsnijdt. Van het vernietigend vonnis voor de Heldersche vrijzinnigheid, door den heer Borkert uitgesproken, is niet Yeel overgebleven. Wat de heer Borkertvoorts ver geten heeft om van Zaandam te ver melden, is, dat de gemeente-belasting aldaar (hoofdelijken omslag) zoo is gestegen, dat men aldaar 10.% heeft te betalen (in 1915 was het vermeüigvuldigingscijfer 1.82, met j hooger grondcijfers dan te Helder),1 maar bovendien, dat de begrooting voor 1916 van Zaandam sluit met een tekort van f65000. Gedepu teerde ^taten hebben de begrooting reeds tweemaal teruggezonden, niet goedgekeurd! (Zie het bericht in de „Heldersche'Courant" van 16 Mei 1.1:). Of zij nu reeds van G. St. terug is, is mij niet bekend. Ik meen van niet. Dat de heer Borkert en zijn partij- genooten reclame willen maken voor hun socialistische theorieën, z(j gaan hun gang, doch zij blijven daarbij waar en vervallen niet in kunstmatige op- snljerljJuist heden kwam mij een strooibiljet in handen, door de S. D. A. P. verspreid te Koegras. Daarin komt o.m. niet minder voor dan de zinsnede: „Wie waren het, die tegen het vrijzinnige plan in, gezorgd hebben, dat Koegras van voldoende schoolruimte zal worden voorzien? Het waren de Sociaal Dempcraten Dat staat er letterlijkIk wist eerst niet wat ik zag; van zooveel brutali teit sta ik versteldNu zal ik hier niets van zeggen, doch wil alleen verwüzen naar het verslag van de Raadszitting van 22 Februari 1916. 't Zijn de vrijzinnigen juist geweest, en niet in het minst ondergeteekende, die voor de meerdere schoolruimte in Koegras hebben gepleit. Men leze maar het verslag en dan zal ieder, die niet verblind is door reclame-ijver, anders oordeelen. Ik wensch den heer Borkert niet te volgen in zijn kwalificaties van lasteraars, doch noem 't maar zacht jes pronken met eens anders veeren. M. de R., U dank ik voor de ruimte, die U my goedwillig afstond, en laat aan de kiezers het oordeel, of zij op zoo'n manier door de sociaal-demo craten bedot willen worden. Helder, 3 Juli 1916. W. Biersteker. Do hoor Biurateker hoeft gelük. Inderdaad is hot de gewoonte een stuk ter plaatsing aan te bieden a*D het blad. waarin men wordt aan- gevaUen- Weigert dat blad dan plaatsing, dan Kan men zich wenden tot een ander blad. Ter onre verontschuldiging waarom wij in dit geval het artikel van den he6r Borkert op namen, kunnen wü alleen aanvoeren, dat het stuk wat laat inkwam, on dat w(j ons alleen overtuigdon of het een onderteelcening droeg. Van den juiBten inhoud namen wjj pas kennis, toen het stuk in de courant gedrukt voor ons lag. Dit klinkt misschien wat vreemd, doch wie In de keuken van een blad thuis is, kan dit begrijpen. In le$or geval willen wij wel verklaren. wü ona evenals vroeger - zullen blilven houden aan don goeden maatregel, hierboven- genoemd. Rod. Is dezer dagon ongewüzigd vau Ged. St. torug ontvangen. Red. Van het Westelijk front. Berlijn, 3 Juli. De voortzetting van de EDgelsche en Fransche aanvallen aan beide zijden van de Somme heeft ten Noorden van de rivier over het aljfkmeen geen voordeelen opgeleverd. De vyand heeft hier buitengewoon zware verliezen aan dooden en ge wonden geleden. Ten Zuiden van de rivier hebben wij gisternacht de naar de tusschen- stelling teruggetrokken divisie naar de tweede stelling teruggenomen. Op den Oostelijken Maas oever heeft de vyand vergeefsche aanvallen op het werk Thiaumont en de hoogte van de Froide Terre gedaan. Ten Zuidwesten van het fort Yaux ls de hoogte-batterij van Damloup sedert vannacht in onze handen. Wij hebben hier 100 man gevangen ge nomen en verscheidene machinege weren buitgemaakt. Tegen de Duitsche stellingen in het Bois du Prêtre (ten Noordwesten van Pont h Mousson) oprukkende Fran sche afdeelingen zijn gemakkelijk af- Londen, 3 Juli. Het communiqué van hedennamiddag meldt: LaDgB letterlijk het geheele Britsche front wordt de strijd verwoed voort gezet. Boven de Ancre valt geen be langrijke verandering te melden. Wij hebben Thiepval en de streek bij La Boiselle hevig beschoten. Er wordt hevig gestreden. Ten Noorden van Fricourt hebben wij onze stellingen op het hooger gelegen terrein vooruit- gebracht. Het hevige bombardement der Duitschers bij Montauban duurt voort. Het aantal Duitsche krijgs gevangenen, dat wy in het Zuiden gemaakt hebben, is hooger dan 4000. De slag ten Zuiden van de Ancre woedt hevig voort. Alle stellingen, die wij gisteren genomen hebben, zyn in ons bezit gebleven. Bij La Boiselle (3 K.M. ten Noordoosten van Albert) en Avillers (1.6 K.M. ten Noorden van La Boiselle) wordt buitengewoon hevig gestreden. Gisteren zijn de Engelschen het dorp La Boiselle binnengedrongen; in het dorp wordt nog gevochten. Bü Avillers wórdt met wisselende kansen gestreden. Vanmorgen vroeg hebben wüdoor een aanval een gedeelte der vüande- lijke verdedigingswerken genomen. Wij hebben 400 gevangenen geteld. Hedennamiddag duren de hevige gevechten voort en hebben een voor ons bevredigend verloop, vooral bij La Boiselle, waar het overschot van de bezetting zich heeft overgegeven. Parijs, 3 Juli. Middagbericht. Ten Zuiden vau de Somme is de strijd gisteren en vannacht met volkofaen succes voor de Franschen voortgezet. De Franschen hebben over een front van meer dan vijf kilometer twee linies loopgraven van de Duitsche stelling genomen. Het dorp Herber court, dat machtig door do Duitschers verdedigd werd, is genomen. Meer Zuidwaarts zijn de Fanschen naar Assavillers opgerukt en hebben den Noordelüken en Westelijken rand van deze plaats in hun handen. Ten Noorden van het dorp Eatiée (2 a 3 - K.M. ten Z.W. van Asseviliers,) en tusschen Estrée en Asseviliers hebber, de Franschen belangryko vorderingen gemaakt. In den loop van de laatste gevechten hebben de Franschen opnieuw ge van genen gemaakt en zwaar geschut veroverd, doch het aantal is nog Diet vastgesteld. Op den rechter Maas-oever hebben de Duitschers vanmorgen ora half vier, na een hevig bombardement, een verwoeden aanval op het werk van Damloup gedaan en het genomen, maar een tegen aanval, dien de Fran schen even later ondernamen, verdreef den vüand volkomen en bracht het werk weer in het bezit der Franschen. Van het Oostelijk front. Berlün, 3, Juli. Op vele plaatsen van de legers van von Hindenburg voerde de vüand de intensiteit van zijn vuur op en ondernam meerdere malen aan vallen, die slechts bij Mini (ten Noor den van Smorgon) leidden tot een gevecht in onze liniesde vüand werd hier echter met achterlating van 243 gevangenen en vele dooden en ge wonden dadelijk weder verdreven. De Russen gingen ten Noord-Oosten en ten Oosten van Geredisjtsji, en ook aan beide zijden van de spoorlijn Baranowitsii Snew, tot deu aanval over. Een tegen-aanval ontwikkelt zich tegen de ten Noord Oosten van Geredisjtsji binnengedrongon afdeo lingen. Een sterke Russische tegenaanval ten Noorden en ten Zuid-Westen van Luck kon niet beletten, dat w(j voortrukten. Het aantal gevangenen is met on geveer 10.100 man gestegen. Ten Zuid-Oosten van Tlumack ver loopt het gevecht voor onze troepen in gunstigen zin. Petrograd, 3 Juli. Tusschen de Styr en de Stochod en meer ten Zuiden van de Stochod duren de hevige gevechten voort. Aan het front bij Koptsjie-Ghele- nofka—Zabary en bü hot dorp Li- nefka züu de Duitsche aanvallen ge stuit. Wij hebben 16 officieren "en meer dan 800 soldaten gevangenge nomen en 9 mitrailleurs veroverd. Bü Zoebilno en Toertsy zün de Oostenrijkers, onder ernstige ver liezen afgeslagen. Wü namen meer dan 700 man met 3 mitrailleurs ge vangen. Ten Oosten van het dorp Ougri- noff, van Milogne, Loutsk en Goro- hoff werd de tegenstander terugga-, worpen. Wy maakten hier ongeveer 800 gevangenen. - In den strü'd bij Petsenilje, ten Westen van Kolowee, zyn zevuu ka nonnen en vier artilleriecaissons buib gemaakt. UIT DEN OMTREK. Texel, 3 Juli. Gedurende de eerste helft van dit jaar zyn van hier uitgevoerd 1538 koeien, 813 kalveren, 27988 lamme ren, 776 schapen, 49 paaiden en 474 varkens. Het totale bedrag van al dit uitgevoerde vee.kan veilig geraamd worden op ruim f 1.110.000. Heden waren ter markt aangevoerd 373 lammeren. De prüs was f20 a f22 per stuk. De handel was weer iets levendiger dan in de vorige week. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrijdag 30 Juni. Aardappelen (groote) f 2.$6 a f 8.30 per zak. Rabarber f 3.70 per 100 bos. Uien f4.— a f5.76 per 100 bos. Advertentiën. Geboren: HENDRIK, Zoon van P. C. DUVALOIS en H. E. DUVALOIS—Flenb. -Helder, 2 Juli 1916. Geboren: CORNELIS HENDRIKUS, Zoon van F. LETSCHERT en M. LETSCHERT-v. Roou. Helder, 2 Juli 1916. PaiaUslweg 31. Geboren: ADRIANA HENDERIKA, Dochter van B. J. SNEL en G. H. SNEL- Vkbbrbke. Amsterdam, 2 Juli 1916. Ondertrouwd: C. J. BOHM E. M. HOLTZ. Helder, S JuU 1916,

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2