HELDERSCHE COURANT No. 4845 DINSDAG 11 JULI 1916 44e JAARGANG LIJST van Ingakoman en vertrokken personen. J. Bottems, H. Glas, J Wailer, G. LandoDscli, P. G. Grendel. G. A. Rietveld, L. 3. Wlering, J. WesterbeeK, P. den Hartogn, G. Rodeveld, P. Poet Ulterweer, D. de Lange, A. Klaasaen, P. Schaap, A. Krol, K. C. Diks, F. Westerlk, J. H. Boode, A. Mink, Stutterheim, J. P. Boersen, 3. Stemerdlng, P. Nesselaar, R. van Noord, N. W. van Rossum, H. Schatte, R. Vlieger, B. Bruins, INGEKOMKN. BeroepWoonplaats machinist, Binnenhaven 79, vleeschhonwer, Julianadorp, straatmaker, BuUghvreg 2, korporaal-marinier. KI. Duitstraat 20, korporaal-konstabel, P. Heinstraat 41, korporaal-seiner, Keizerstraat 86, VERTROKKEN. BeroepWoonplaats bootsman, Keizerstraat 42, korporaal-kok, Brèestraat 68 E, kantoorbediende, Wilhelmlnastraat 10, machinist, Westst'raat 61, lult. ter zee 2e kl., Keizerstraat 2a, maohlnlat HJJ.S., Spoorstraat 18, gepensioneerd, Artiilerlestr. 2 a, korp.-machinedröver, RuUterstraat 20, zeeman, Vlamingdwarsstr. 2, korporaal-torpedlst, Toronstraat 28, sergt.-botteller, Trompstraat 1 f, gepensioneerd, Calllornieatraat 8, irbeider, Molenstraat 184, Van: 'a-Hage, Schoten, Nlenwendam, Alphen, Velsen, Gorlncnem, Naar: Willemstad, Voorschoten, Dordrecht, 's-Hage, Middelburg, Rotterdam, Nieuvr-Helvoet, stafmuzikant, RuUterstraat 22, marinier, Achterstraat 49, leorlingmachinlst, Spoorstraat 14. matroos-torpedom., Oostslootstraai 22, kapltoln artillerie, Dijkstraat 11, marinier, Middenstraat 117, sergt.-bottelier, Konlngdw.str. 27 B, Deventer, Nleuw-Helvoet, 's-Hage, Rotterdam, Enkhuizon, Amsterdam, Gorinohom, Amsterdam, R.-C. Geen. Ned.-Herv. Do abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post ft.—. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den Omtrek, 2. Feuilleton. DE OORLOG. Da legerbarichten van 7, 8 en 9 Juli. Van het Weste1 k front. Het Fransche avond-communiqué van den 7en geeft aan, dat de strijd op den rechter-Maasoever met groote verbittering werd hervat. Bij een aanval op de Fransche stellingen, onmiddellijk in de nabijheid van de sterkte Thiaumont, slaagde de vijand erin tijdelijk in de Duitsche loop graven door te dringen. Een tegen aanval der Franschen wierp hen evenwel weder terug. Ten N. van het fort SouviJle hevig geschutvuur. De hervatting van het of fensief door de Engelschen wordt in een mededeeling van den 7en openbaar gemaakt. Hierbij wordt uiteengezet, dat het alleszins noodzakelijk is, dat zich bü de vorderingen der Franschen aan de Somme, die der Engelschen gelijkmatig daarbij aansluiten. Dit hebben de Engelschen ingezien en zij hebben dan ook over een front van 7 K.M. aanmerkelijke voortgang gemaakt. Aan het W. front heeft men last gohad van slecht weer in de laatste dagen der vorige week. Althans meldt het Fransche bericht van den 8sten, dat de operaties er door- belemmerd werden. Dit belette niet dat de Fran schen de streek van Belloy en San- terre een overval deden, waarbij zij 350 gevangenen maakten, en dat z|j bij Estrées eveneens vooruit gingen. In den morgen van den 8sten vielen de Franschen het dorp Harde- court (ten N. van het dorp Curlu), benevens de heuvel ten N. daarvan, aan. In aansluiting hiermede richtten de Engelschen hun aanval bp het Tronc-bosch en de hoeven ten Z.W. daarvan. Binnen 35 min. hadden de Franschen het doel van hun aanval bereikt. Twee tegenaanvallen der Duitschers gericht tegen de door de Franschen bezetten he\ivel werden afgestegen. De Duitschers verloren 200 man aan gevangenen. Het communiqué van den 9en geeft als totaal voor de bij den aanval op Hardecourt gemaakte gevangenen het cijfer 638. Daaronder waren 10 offi cieren. Verder maakt het bericht melding van mislukte aanvallender Duitschers bij het Apremont-boBch en inde Vo gezen. Een Engelsch bericht meldt nog dat de Franschen Péronne zoo dicht zijn genaderd, dat het station geregeld onper vuur staat. De Duitschers zijn dan ook gedwongen hun troepen- aanvoer naar een punt ten O. van Péronne te verplaatsen. Het legerbericht vaü 8 Juli meldt dat Vrijdagmorgen vroeg de zware gevechten weder begonnen. Bij den aanval op Contalmaison werden 500 Duitschers gevangen genomen. Een afzonderlijke aanval stelden de Engel schen in staat vasten voet te krijgen in het bo3Ch van Mametz. In de gevechten der laatste dagen werden door de Engelschen buit ge maakt 20 kanonnen, 51 machine geweren, een groot aantal geweren, schansmortieren, mijnwerpers, zoek lichten en veel ander materieel. Een later bericht deelt nog mede, dat de Engelschen vorderden in het Trone-bosch. Ook in de buurt van Ovillers maakten zij vorderingen. Een Duitsche tegenaanval werd in het vuur der kanonnen gefnuikt. In de ruïnen van Ovillers duren de gevechten voort. Het bericht van 9 dezer maakt melding van verslapping van het gevecht. Ten N. van Givenchy deden de Duitschers een aanval, waarbij zij er in slaagden in de Engelsche loop graven door te dringen. Door tegen aanvallen werden zij echter weder verdreven. Volgens het Duitsche legerbericht v&n 8 Juli hadden de bondgenooten □iets dan teleurstelling te boeken. Alle aanvallen, met groote massa's aan het front ten N. en ten Z. van dé Somme ondernomen, liepen op mislukking uit. Eveneens was dit het geval met de aanvallen der Franschen bij Verdun, gericht op de hoogte „Froide Terre" en tegen de hooge batterij van Dumlaup. Verscheidene honderden gevangenen vielen in handen der Duitschers. In tegenstelling met de Fransche en Engelsche berichten zegt het Duitsche legerbericht van den 9en Ten Noorden van de Somme wer den de EDgelsch-Fransche aanvallen voortgezet. Zij werden op het front Ovillers-bosch van Mametz en aan weerszijden van Hardecourt alle zeer bloedig afgeslagen. Tegen het boscbje van Troncs liep de vijand zes maal te vergeefs storm. Toegegeven wordt dat het dorp Hardecourt bezet werd. Verder wordt medegedeeld dat ten Z. van de Somme de Franschen hun artillerievuur tot de uiterste hoogte opvoerden. Plaatselijke aanvallen mis lukten echter. Het Fransche avondcommuni qué meldt ëen nieuw succes. Bij Floucourt hebben de Franschen op een front van 4 K.M. aange vallen en de Duitsche stel lingen langs die geheele linie ter diepte van 2 K.M. vermeester d. De Franschen namen het dorp Biaches (1900 M. ten W. van Péronne) en hebben van daar tot aan de buitenwijken van Barleux hun stellingen gevestigd. Van het O o s t e 1 ij k front. De Russische berichten geven aan dat het offensief nog steeds met goed gevolg wordt voortgezet. Ten W. van de Styr werden de Duitsche en Oostenrijksche stel lingen bij Holuzia vermeesterd. Bij Wolzeck werd eet) batterij van 6 stukken genomen In een gevecht in de streek van Kolki werden de dorpen Kowarof en Grady vermeesterd. Het station Maniewicze werd bezet. Bij de ver volging van den vijand werden 7 kanonnen w. o. 3 zware stukken, vermeesterd. Bij Gliadki (in Galicifl) werd een poging van den vijand om aan te vallen verijdeld. Volgens de laatste inlichtingen (het bericht is gedateerd op 7 Juli) werden gedurende 4 en 5 Juli ten W. van de Strypa 270 offic. en 9910 man gevangen genomen,270machinegeweren,6 bom- werpers, 3 mijnwerpers en ruim 510 geweren, benevens ander oorlogsma teriaal vielen iD handen der Russen. Verder wordt gemeld, dat in de streek van Kimpolung (aan de Roe- meensche grens), in het Z.O. van de Boekowina) de vijand een krachtig offensief geopend heeft. De aanvallen werden evenwel afgeslagen. Op het N. deel van het O. front werd de voorste Duitsche stelling bij het Naroczmeer vermeesterd. Het avondbericht van denzelfden datum maakt melding van vorderin gen ten W. van Kolki, waar de dorpen Dolzyce en Maniewicze bezet werden in Galiciö, in de streek ten O. van Monasterzyaka en aan de Koropiec. Ten Z. van den Dnjestr werd bij Sadzawka een vijandelijke stelling Omtrent den toestand op het N. front wordt gemeld, dat de Duitschers het Naroczmeer een deel dor ver loren loopgraven hernamen, en de Russen ook bij Baranowitschi ten gevolge van een hevigen tegenaanval eenigzins moesten teruggaan. Het conjmuniqué van den 9en^ meldtDe troepen van generaal BroeBilof naderen de Stochod, overal den vijand terugwerpend, die met taaiheid tegenstand biedt. Wij ver dreven van talrijke punten aan de Pripet den vijand, die naar de Beneden-Stochod terugtrekt. In den morgen maakten onze troe pen zich meester van de geheele versterkte stelling ten oosten van de dorpen Oegly en Naval tusschen Styr en Stochod ten noorden van Sokal en maakten talrijke gevangenen en ver overden drie houwitsers. Bij de vervolging trokken eenige Russische afdeelingen bij Oegly over Stochod. Naar schatting maakten de Russen gedurende de gevechten van vier tot zeven Juli tusschen Styr en Stochod minstens 300 officieren, o. w. twee regimentscommandantenen ongeveer 12000 man (ongekwest) gevangen, ter wijl wij niet minder dan 45 kanon nen van verschillend kaliber en 45 mitrailleurs buitmaakten, benevens een groote hoeveelheid projectielen, patronen, wapens, voorraden levens middelen en fourage. Op het W- front verwoede aan vallen van de Duitschers die even wel alle werden afgeslagen. Het middagcommuniqué van den 9en geeft aan dat de Russen meer dere successen behaalden. Het luidt: Het offensief van de troepen van generaal Leacha in de richting van de Beneden-Stochod wordt voortgezet. De vijand trekt zich in groote wan orde terug. Ten zuiden van den spoorweg Sarny—Kowel veroverden de Russen de dorpen Goebvitsj en Kasjofka. Gisteren bezetten de troepen van Ingezonden Mededeeling. Weel U 't al? in alle maten, is bij: Jb. HARJER Zn., SPOORSTRAAT 49. generaal Letchitsky, na verschillende gevechten in Z.-Galicië het belang rijk knooppunt van wegen Delatyn. In de plaatsen, door den vijand ontruimd, maakten wij voorraden munitie, handgranaten en prikkel draad buit. In den sector ten oosten en noord westen van Baranovitsji wordt ver bitterd tegen den vijand gestreden, die met woedende hardnekkigheid tegenstand biedt. De Duitsche zoowel als de Oosten rijksche berichten erkennen de door de Russen gemelde voordeelen niet. Alle aanvallen der Russen werden volgens deze mededeelingen afge slagen. De gevechten bij Baranowit schi worden als uiterst bloedig be schreven. Duizend doode Russen zouden voor de Duitsche en Oosten- lijksche stellingen blijven liggen. Het Oostenrijksche communiqué van den 9en meldt nog dat het of fensief in het Z. deel der Boekowina goede vorderingen maakten. De over gang over de Moldama bfj Breaza werd vermeesterd. Ten Z.W. van Kolomoa kregen de troepen voeling met den vijand. Tot gevechten is het evenwel nog niet gekomen. Van het 11 a 1 i a a n s c h-Oosten- r ij k 8 c h e front. De Oostenrijksche mededeelingen van 8 en 9 dezer geven aan dat de beschieting van Tolmein en Görz rnet kracht voortgezet wordt. Verder wordt gemeld dat aanvallen der Italianen op den rug van Monfalcone en in het Sugananadal met zware verliezen voor den vijand afgeslagen werden. Daarentegen deelt het Italiaansch communiqué mede dat de Oosten rijkere een aanval deden bij Monfal cone, waarbij zij werden terugge slagen. Verder meldt het bericht van den 9den .de vermeestering van Oosten rijksche stellingen in het Astico-dal, ten N. van het Sette Communi plateau en in het dal van de boven-Campelle. Van het Russisch-Turksche front. Van Russische zijde wordt gemeld, dat in de streek van Dvisjlflik de Russische stellingen door de Turken bezet werden. Een tegenaanval ver dreef hen echter weder. Ten O. van de streek van Baiburt werd eon aantal door de Turken versterkte hoogten geDomon. Vier officieren, 120 man en veel materiaal vielen in hadden der Russen. Bij Platana werd een reeks Turk- sche aanvallen afgeslagen. Westelijk van Erzeroem werd een aantal Turk- sche stellingen genomen, waarbij 67 officieren en 799 man gevangen ge nomen werden. Verder werden 7 mitrailleurs en 1 kanon buitgemaakt. Turksche berichten maken melding van een terugdrijven der Russen in de streek van Sinet (Perziö). In de Tajonik sector werd een Russische offensieve beweging afge slagen. De duikboot- en mijnenoorlog. Het Engelsche ss. Pendennis", uit Falmouth, dat met een lading mijn- hout van Gotenburg op weg was naar Huil, is aah de Noorsche kust aan gehouden door een Duitsch oorlogs vaartuig en onder de Duitsche marine- vlag opgebracht naar de reedo van Bergum. Het stoomschip „Lisa", (1606 ton) van Helsingborg, is in den grond ge boord. Do bemanning werd gered. Van Duitsche zijde wordt gemeld dat van 4 tot 6 Juli in de nabijheid der Engelsche kust 11 visschersvaar- tuigen in den grond werden geboord. In de Zwarte zee. Een Turksch bericht meldt dat de ..Jawoes Selim" en de „Medilli" (ex- jGoeben" en -„Bre9lau") aan de Kau- kasische kust eon afdeeüng vijande lijke transportschepen hebben aange vallen, waarvan er 4 benevens ver scheidene zeilschepen in den grond »eboord zijn. De haveninrichtingen Suabe, ten Z.O. van Nowo Rossieki, werden beschoten, waarbij een brand uitbrak in het groote petroleum- depot. BINNENLAND. Onze economische zelfstandigheid. Naar men aan de N. Rott. Ct. meldt, heeft het Engelsche gezantschap in Den Haag thans Den eisch gesteld, dat onze geheele uitvoer van manufac turen naar neutrale landen zal worden stop gezet. Wordt aan dien eisch niet voldaan, dan zal er geen katoen meer naar ons land worden doorgelaten. De Duitsche inkoop vereeniging heeft gedreigd, haar inkoopen op de aard- appelmarkten te Warmenhuizen (N.-H.) te zullen staken, als voldaan wordt bepaling, 26 pet. van den uitvoer in consignatie naar Engeland te zenden en de rest naar Duitschland voor een prijs, vooraf door de besturen der vier marktbonden gesteld. Esn bom naar eon Nedorlandsch schip geworpen. De kapitein van den Zondagavond van Karlskrona te IJmuiden aan gekomen Nederlandschen schoener „Weldaad" uit Groningen rapporteer de, nabij de Deensche kust te zqn gepraaid door een groot Duitsch lucht schip, dat een bom naar beneden wierp, welke op zeer korten afstand van het schip in het water ontplofte. Het „Hbl." verneemt hieromtrent nog de volgende bijzonderheden De schoener „Weldaad", gevoerd door kapitein B. Bosma, had, behalve den gezagvoerder diens drie zoons en diens dochter aan boord en had te Karlskrona een lading gezaagd hout ingenomen voor Amsterdam. Er ge beurde niets bijzonders tot men Woens dag j.1. tot op oDgeveer zes mijlen van Hornsriff was gekomen. Om streeks half een des middags zag men, terwijl men onder volle zeilen voer, eene groote zeppelin met twee gondels uit de richting Helgoland komen. De Duitsche oorlogsvlag was duidelijk op den achtersteven zichtbaar, doch men kon het nummer niet onder scheiden. Toen het luchtschip naderbij kwam, koerste het eerst over den schoener heen, doch keerde dadelijk weer terugde opvarenden dachten, dat de commandant eens poolshoogte wilde nemeD, met welk zeilschip hij te doen had en baalde de Nederlandsche natievlag, welke eenigszins om den mast was gewaaid, bij wijze van saluut neer en weer op. Het lucht schip bleef echter boven den schoener. Vol aandacht volgden de opvarenden de bewegingen tot zü opeens iets zwarts uit de lucht zagen vallen, niet vermoedende met welk gevaar lijk voorwerp men bestookt werd. Niet lang zouden zij in de onzeker heid blijven; nauwelijks op ongeveer twintig meter naast het schip in het water neergekomen sprong het neer- geworpene met een hevigen knal uit elkander. Vol angst zwaaide men de Nederlandsche vlag, wat blijkbaar niet goed op het luchtschip kon worden gezienhet bleef althans steeds boven den schoener. De op varenden trachtten thans door Bchreeuwen de aandacht te trekken, terwijl zij eene Nederlapdsche natie- vlag op de houtlading legden. Ten slotte scheen de commandant van het luchtschip toch in te zien, dat hij te doen had met een vaartuig eener neutrale mogendheid, het lucht schip veranderde van koers en vloog met volle vaart weg. De bemanniDg van den schoener, nog zeer onder den indruk van het gebeurde, legde dadelijk na binnen komst omtrent het gebeurde bij de marine-autoriteiten te IJmuiden een verklaring af. Hat stoomschip „Tji-Kembang" opgebracht. Uit een nader bericht aan „De Tel." i blijkt dat de „Tji-Kembang" weder is vrijgelaten. Op san mijn geloopen. Zaterdagmorgen 9 uur is in de Scheveningschohavou-olnnongeloopen het logger vaartuig „Minister Cort v. d. Linden", dat eerst kortelings naar zee was vertrokken. Het vaartuig stootte tusschen de Engelsche en Hollandsche kust op een mijn, waardoor in het achterschip een groot gat werd geslagen. Door de waterdichte schotten bleef het schip drijven en gelukte het den schipper het vaartuig nog behouden binnen te brengen. Een iongen werd licht gewond. Schapenvlsasch. De schapenhouders zitten er achter heen om uitvoer te krijgen. Volgens een ons toegezonden bericht ver klaarden op een te Alkmaar gehouden vergadering de daar bijeen züude schapenhouders zich bereid om bij heropening der grenzen 50 pCt. van het totaal voor de binnenlandsche consumptie beschikbaar te stellen togen 20 cent per pond. De Regeering zal natuurlijk hebben te overwegen of óók met het oog op de toekomst een dorgelljke regeling toegepast zal kunnen worden. (Hiblad.) Vrijzinnig Democratische Bond. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Deraocratischen Bond heeft tot voor zitter benoemd prof. Ph. Kohnstamm, tot ondervoorzitter mr. J. Limburg. Een waanzinnige. Zekere J. J. kwam Zaterdag, geloo pen van de Budelsche fabriek te Weert en riep uit alle macht „dat ze achter hem waren". Bij sluis 16, liep de man het 'café binnen van zekeren C. Maar de menschen waren verschrikt door de ongewone spraak en de rare han delwijze van den man, zoodat zij besloten, de militaire macht te waar schuwen die in de onmiddelijk nabij heid was aan de spoorbrug. Deze bracht hem naar de mare- chausséekazerne, waar de man werd ondergebracht en gehouden tot 4 uur in den middag. Toen werd hij weder los gelaten, maar er was geen beter schap ingetreden. Een hooikar, welke juist passeerde, koos de ongelukkige uit om zich te laten overrijden, het geen men nog verhinderen kon. Juist kwam daarop de stoomtram ingereden. De man wierp zich voor de machine en werd vermorzeld. Door den trein gegrepen. Te Zaandam wilde Zondagavond een aldaar woonachtige 25-jarige dame, terwijl de trein vlak bij was, nog de rails oversteken met het ge volg, dat zij door de locomotief werd gegrepen. Gelukkig wist een rangeer der haar snel op zij te rukken, waar door zij aan het ergste gevaar ont kwam. Toch werd zij nog zoo ernstig gewond een der beenen werd op twee plaatsen gebroken dat de ontboden geneesheer het noodzakelijk oordeelde haar per prancard naar het ziekenhuis te Amsterdam te ver voeren. Verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag te drie uur is op den Schin kel een roeiboot, waarin zich drie visschers bevonden, aangevaren door de motorboot „Noord Holland VII". De drie inzittenden geraakten te wateréén hunner is verdronken. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" te Helder. Jaarverslag 1915. Het Oudeliedenhuis. Op 1 Januari 1915 werden verpleegd 11 mannen en 7 vrouweD. In den loop van het jaar stierven 3 vrouwen, terwijl één vrouw werd opgenomen. Van de 19 verpleegden waren 10 Protestant en 9 Roomsch-Katholiek, De gezondheidstoestand was gunstig. Een woord van dank zij wederom gebracht aan de dames Regentessen, die op dit jaar weder het Bestuur met raad en daad bijstonden. Ultimo April werd aan den Vader en Moeder, het echtpaar Egberts op hun verzoek eervol ontslag verleend in hun plaats werd benoemd het echtpaar Buurman, uit IJ3selstein. De Bedeeling Van 1 October 1914 tot eind Maart 1916 en weder van af 1 October 1916 werd geregeld Dinsdagavonda door twee of drie bestuursleden zitting ge houden in het Oudeliedenhuis ter uit- deeling van bons voor levensmiddelen, enz. Uitgegeven werden 1078 bons van f 0.75 voor levensmiddelen. Het bedrag werd van f 0.60 tot f 0.75 ver hoogd met het oog op de aanzien lijke prijsstijgingen der levensmidde len. 216 bons van fl.— voor levens middelen. 14 bons voor versterkende middelen tot een bedrag van f 29.06. 4 bons voor brandstoffen tot een bedrag van f 10.87i "e aanvragen om ondersteuning ïen steeds toe en het wordt be: zwaarlijk steeds hieraan te kunnen blijven blijven voldoen. Éénmaal werd een renteloos voor schot van f25.— verstrekt, dat reeds INGEZONDEN. Op de feestdagen werden de oude lieden onthaald op versnaperingen. Te vermelden is nog onder de buiten gewone uitgaven een post van f 82.50 voor reiskosten ter geneeskundige behandeling te Amsterdam van eene vrouwelijke verpleegde. De buitengewone inkomsten waren zonder gering en bedroegen f 9.29, afkomstig van het batig saldo der opgeheven Vereeniging van Gemeente werklieden (f8.29) en een gift van de Politie (fl.-.) Op 31 December 1916 bestond het BeBtuur uit de HeerenA. Bommel, voorzitter; L. Boon,ondervoorzitter G. C. Dibbetz, secretaris; F. Mulder, le penningmeester; J. Giltjes, 2e penningmeesterD. H. Grunwald K. de Vries: T. Smid. Het college der Dames-Regentessen bestond uit: mevr. Smeets—Snel, iresidente; mevr. Boon—Beuken- ramp, secretaresse; mevr. Oortgjjsen- Gijzelaar; mevr. Kastelijn-Meiers mevr. de Boer—Jongkees; mevr. Bok- Juchter. Uittreksel uit de Rekening en Ver antwoording De verpleegkosten der Oude lieden bedroegen f 2393,52Jde onkosten voor hun kleeren, zakgeld, enz. f 273,35J De bedeeling in geld bedroeg f 131.— het totaal bedrag aan bons was f 1064.426. Terwijl het batig saldo over 1914 f 1645,88 bedroeg, was dit over 1915 slechts f 1088.50. In verband met een en ander zij de Vereeniging hierbij nogmaals in de belangstelling van een ieder warm aanbevolen. De secretaris A. Slingervoet Ramondt. Tram Helder—Hulsduinen. De tram vervoerde gedurende de laatste week 8706 personen naar en van Huisduinen. Op de laatsten Zon dag alleen 2300. Postduiven-Vereenlging „Holland's Noordpunt", to Heldor. Bovengenoemde vereeniging hield met hare leden onderstaande wed vluchten. De prijzen werdefi als volgt behaald Zondag 28 Mei van Roermond. Afstand 206 K.M. W. Dienaar le prijsA. Felkers 2e, 6e, 8e prijs; Joh.Brandt3e, 13eprijs; M. Bruin 4e, 12e, 15e prij?F. Scholten 6e, 7e, 9e, 11e prijs; P. M. Heiligen berg 10e prijs; W. Tol 14e prijs. Zondag 4 Juni var. Venlo. Afstand 200 K.M. W. Dienaar le, 2e, 8e, 10e prijs; A. Felkers 3e, 6e, 10e prijs; M. Bruin 4e, 9e, 11e prijsJoh. Brandt 5e prijs W. Tol, 7e prijs; R. J. Riemere 12e prjjs; F. Scholten 13e, 16e prijs. Zondag 11 Juni van Maastricht. Afstand 240 K.M. W. Tol le prijs; F. Scholten 2e, 4e, 7e Jprijs; P. M. Heijligenberg 3e prijs; A. Felkers 5e, 9e prijs;-Joh. Brandt 6e, 12e prijs; R. J. Riemers 8e prijs; M. Bruin 10e, 11e prijs; W. Dienaar 18e, 14e prijs; H. L. Mulder 15e prijs. Zondag 18 Juni van Breda. Afstand 155 K.M. W. Tol le, 6e, 7e prijsA. Felkers 2e, 4e, 11e, 13e prijsF. Scholten Se, 5e, 10e, 14e prijs; H. L. Mulder 8e prijs; W. Dienaar 9e prijs; P. M. Heijligenberg 12e prijs Joh. Brandt 15e prijs. Zondag 25 Juni van Goes. Afstand 164 K.M. W. Dienaar le, 6e, 10e, 13e prijs; F. Scholten 2e, 3e, 11e prijs. R. J. Riemers 4e, 7e prijsA. Felkers 6e, 8e prijs; W. Tol 9e, 12e, 14e prijs; H. L. Mulder 15e prijs. Zondag 2 Juli de laatste vlucht met oude duiven van uit Vlissingen. Afstand 177 K.M. A. Felkers le, 2e, 4e prijs; W. Dienaar 3e, 7e, 12e, 18e prijsW. Tol 5e prijsM. Bruin 6e prijsH. L. Mulder 8e prijs; R. J. Riemers 9e prijs; P. M. Heijligenberg 10e prijs; F. Scholten 11e prijs; Joh. Brandt 14e, 15e psijs. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U mij, naar aanleiding van het ingezonden stuk des heeren Borkert, eenige plaats ruimte te verstrekken. Ik beloof U dat dit mijn laatste woord in dezen zal zijn. Indien iemand, onbevooroordeeld het eerste stuk van den heer Borkert en mijn antwoord daarop, beziet, dan zal het opvallen dat hij thans geheel andere zaken ter sprake gaat brengen. Mijn grief tegen het product van den heer Borkert was voornamelijk dat h\j een onschuldig propaganda stukje aanduidde als „laster"! In het slot van zijn laatste stuk vervalt hij alweer hiertoe, door zonder eenig bewijs eenvoudig alles wat van vrijzinnige zijde over het roode heilig dom Zaandam geschreven wordt, aan te duiden als „vuige laster en anders niet". Welnu mijnheer Borkert van der gelijke polemiek ben ik niet gediend. Wil men zakelijk debateeren, dan ben ik bereid, doch van grofheden houd ik niet; daarom zal ik op dat gedeelte van uw het oog eenvoudig niet in gaan. Wat nu uw antwoord aangaat, dat ge uw ingezonden stuk niet aan het Dagblad zond, tracht ge te verdedi gen met de bewering dat het Dagblad van 26 Juni een officieel verkiezings orgaan der vrijzinnigen was. Dit nu is niet waar, maar vooral wijs ik u nadrukkelijk er op dal u weeH, dat dit niet waar is. Immers uzelfkwam bij mij vragen als commissaris van het Dagblad, om een advertentie ter aanbeveling van uw candidaten in het Dagblad te plaatsen. Toen heb ik u gezegd, zeker moet die advertentie geplaatst worden, want het Dagblad is een openbare courant. Ge wist dus beter 1 Met uw be wering van thans, zijt ge bezijden de waarheid I Ik had dus wel gelijk toen ik zeide, dat uw stuk alleen om de „reclame"1 in de Heldersche courant geplaatst werd, zooals U trouwens zelf toe geeft. Dit is evenwel niet naar goede persmanieren. Uw recht om, waar U meent, dat „uw rood Zaandam" wordt aangevallen, dit te verdedigen heb ik niet betwist en zal ik ook niet betwisten. Indien U hierbij evenwel eenzijdige, om niet te zeggen, ODjuiste voorstellingen geeft, dan zult U mij niet het recht ontzeggen om daartegen op te komen, vooral als men daarbij het werk dat door vrijzinnigen verricht is eenvoudig regeert. U komt er nu toe om te zeggen, dat alles wat te Helder tot stand kwam, niet kwam door maar ondanks de vrijzinnige meerderheid. U geeft dus toe, dat er wat tot stand is gekomen te Helder. Dit is voor U als S.D.A.P.er al heel wat. Maar nu de toevoeging! Wilt U nog eens herlezen, wat ik daarover jn mijn vorig stuk schreef? Daarin zette ik uiteen wat gedaan is door de vrij zinnige raadsmeerderheid, toen er nog geen of slechts één sociaal-demo craat in den Raad zat. Daartoe iB waak het initiatief vaD vrijzinnigen uitgegaan. Ik kan dit bewijzen door U uit de handelingen van den Raad dit aan te toonen. Leest maar eens de verslagen van 1910 tot 1915. De beperkte ruimte in dit blad gedoogt nu niet, dat ik dat alles uitvoerig aantoon. Maar U kunt niet bewijzen, uw be wering s dat het niet kwam door, maar otrdanks de vrijzinnige meer derheid. De ruiterlijkheid - om nu eens te erkennen, dat de vrijzinnigen de ver schillende zaken in mijn vorig schrij ven vermeld, hebben tot stand ge bracht, is dus aan u. Die erkenning uwerzijds verwacht ik niet, want wij zijn nu eenmaal gewoon dat de S.D.A.P. steeds beweert alles te hebben gedaan, zelfs al is dit geheel het werk van anderen. De S.D.A.P. is nu eenmaal de alleen heilbrengende partij. Alweder verwijs ik naar mijn vorig schrijven waarin vermeld is het pochen dat de S.D.A.P. Koegras aan voldoende schoolruimte heeft geholpen, zulks is in strijd met de werkelijkheid. Daarop antwoordt mijn heer Borkert maar niet. Nu brengt de heer Borkert een nieuwe zaak in het geding, ,n.m. de loonregeling te Zaandam en Helder. Toegegeven zij terstond dat in doorsnee de loonregeling te Zaandam hooger is dan te Helder, doch enkele dingen zijn weer niet juist. Zoo zijn te Zaandam aan de gasfabriek slechts 3 voorman stokers, wier maximum f 19.44 is; te Helder daarentegen heeft men 8 stokers of fabrieksbazen wier maximum f 22.— is (Zaandam heeft die niet) en bovendien 3 le sto kers met een maximum van f18.— en de verders stokers f 17.— Wat de politie betreft wordt van Zaandam vermeld „met vrije boven- kleeding", van Helder vergeet de heer Borkert dit te vermelden, waar de politie behalve vrije bovenkleeding ook vrije geneeskundige behandeling hééft. Ik zal den heer B. deze ver geetachtigheid! maar vergeven. Zoo wordt ook vergeten te vermelden dat te Helder de werklieden recht hebben op een week verlof met be houd van tractement. 1 Mei vrij heb ben ze te Helder nog niet! „Ons mooie, niet overdrevenduurte- toeslag-voorstel heeft Biersteker ver minkt" zegt de heer Borkert. U moet eens lezen, wat staat op blz. 279 van het Raadaverslag. Daar kunt ge lezen „Met één ding uit het voorstel van „den heer Biersteker zijn wij het „volkomen eens.Een toeslag berekend „naar percenten van het loon zonder „meer schept een onbillijkheid. Het „denkbeeld om een kindertoeslag te „geven is ons onverdeeld sympathiek". Weet gij, mijnheer Borkert, wie dat gezegd heeft? Ik zal 't u ver tellen, maar dan moet ge 't niet ver der vertellen. 't Was uw partijgenoot Richels, die aldus sprak! Ingezonden Mededeeling. wordt door 21.000 a al» het t voor Zenuwen en Ltchaenv Het voorstel Biersteker was dus zeker nog niet zoo slecht I De onbillijk heid dat gezinnen met f13.- loon en 5 kinderen slechts fl.80 kregen en daarentegen een gezin zonder kinderen met f18.- fl.80 (volgons het oorspronkelijk voorstel Michcls en de Zwart) iB daardoor weggenomon. Nu krijgen zij die het meest te Hjden hebben onder de tijdsomstandigheden en dat zijn toch zeker de, groote ge zinnen, ook de hoogste duurte-loeslag. Uw „mooie" voorstel is dus door Biersteker niet verminkt, doch in tegendeel is er een beter voorstel ge- Goedkoope cokes is te Helder ver strekt doordat 9 vrijzinnige raads leden er aan meewerkten en nadat het voorstel, behalve door den heer Verstegen, even warm verdedigd was door den heer Grunwald en andere vrijzinnigen. Zie blz. 181 e. v. Raads- verslag. Gasprijs te Zaandam. Mijnheer Borkert is bijgedraaid door te erken nen dat het *munt- en kookgas te Zaandam kost 71/» cent, maar het industriegas en dat beteekent te Zaan dam nogal wat, kost ook 7cent. Te Helder kost kookgas 6 cent, in dustriegas 5 cent. De belastingen te Zaandam zijn onder socialistisch bewind niet ver hoogd, zegt de heer B. Weet ge dit wel zeker? In 1912 was het vermenigvuldi- gingscijfer nog 1.52, in 1913 1.66, in 1914 1.82 en ik meen (ik weet dit niet precies) thans circa 2.-). Is dit geen verhooging of telt zoo'n kleinig heid niet mee? Thans wordt er 10% betaald! Neen mijnheer Borkert, niet als erfenis van het vrijzinnig beheer was er te Zaandam zoo'n groot tekort. Dit is een gevolg van de uitvooring van groote havenwerken, waaraan ook uw partijgenooten meewerkten. Maar dank zü hun (het socialistisch) beheer wisten z\j het tekort terug te brengen, vertelt münh. Borkert. Neen mijnheer B. niet door hun beheer maar ondanks hun beheer is dit geschied. En weet ge hoe Eenvoudig door dat het inkomen te Zaandam zoozeer is toe genomen. De laatste begrooting is sluitende geworden, doordat de in komsten-belasting tengevolge van meerdere verdiensten der inwoners (w. o. .veel oorlogswinst) meer dan f 65000 opbrengt als de raming. (Zie hiervoor bericht in de H. C. van 30 ei 11.) Niet door het socialistisch beheer, maar alleen dank zij de toename der verdiensten en kapitalen is dit te kort gedekt. Het is dUB het kapitalisme dat Zaandam heeft gered. Over veel zaken door den heer B. aangehaald moet ik zwijgen, omdat gebrek aan ruimte dit gebiedt. Niet zonder antwoord mag ik laten zfjn ontboezeming over kiassenstrüd. Hoewel blijkens zjjn schrijven, zijn weten wat aangaat den klassenstrijd als sociaal-democraat uitermate be krompen is. Hij mag dan eerst nog wel eens gaan lezen wat zijn partij genooten Vliegen, Bernstein e. a. loeren. Zoo zegt o. a. eerstgenoemde „Het absolute klassenbegrip zou moe ten uitloopen tip een politieke groe peering van slechts twee partijen. In de werkelükbeid kan dit niet het geval zijn." Lees ook „Kapitaal en arbeid." Doch ter zake. De heer B. werpt zich op als behoorende tot de klaaso afgevaardigden, als de onbetwistbare Hervormers, 't Zijn zijn eigen woorden Welnu mijnheer Borkert, wat tot heden door de S. D. A. P. is gedaan is slechts hier en daar verbeteren ge- geweest. Ik weet goed te waardeoron wat door de S. D. A. P. is gedaan en beschouw dit ook niet kleineerend, doch als ge gaat spreken van de on betwistbare Hervormers, dan zeg ik dat de S. D. A. P. dan eerst eens moet beginnen met de verantwoorde lijkheid van het bestuur te aanvaarden. De a.-d. zijn aangewezen onze klasse (d.i. de arbeidersklasse) tot hooger peil te brengen, hun stoffelijke belangeD, overal en waar ook, te bevorderen. Wie dit in den weg staat, staat het geluk der menschheid in den weg! Prachtig! Prachtig! Maar, mijnheer Borkert, onze samen leving bestaat uit meer menschen, daar zijn behalve de arbeiders én do kapitalisten, ook nog kleinere en grootere middenstanders. Vooral on der deze vindt men vaak de menschen wier zorgen en bekommernissen hot grootst zijn. Nu stellen de vrijzinnigen zich ten taak om de belangen van*alle klassen der samenleving te behartigen, d.w.z. zij doen mee aan de verbetering van arbeideratoestanden (getuige hun be leid), maar willen evenzeer de belan gen der anderen dienen. Dit trouwens is hun plicht, want zij zitten inden Raad als vertegenwoordigers der ge heele burgerij. Daarom juist zullen de kiezers eens ernstig moeten na denken, of het stemmen van s.-d. wel goed is. Volgens hun eigen ge tuigenis beschouwen zü zich als de behartigers van één klassebelang. Mijn overtuiging is, dat velen hebben rood gestemd onder den indruk der tü'dsomstandigheden, omdat men meent, de S.D.A.P., die veel belooft, die vergadering op vergadering be legt en de menschen brengt onder de bekoring zijner kritiek, zal de zaken weer in het rechte spoor brengen. Zü moesten echter maar eens zelf de verantwoordelijkheid dragenKritiek is altijd gemakkelijk En nu ten slotte. De heer B. schijnt zeer bezorgd voor de reputatie der vrijzinnigen te zijn 1 Hü schrijft, dat,

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1