DE OORLOG. Laatste berichten. DOOPSGEZINDEJEMEENTE. Advertentiën. als wij beider belangen, die van de bezittende en der bezitlooze klasse, willen behartigen, wij dan protesten hier en verwenschingen ginds oogsten, en daarbij vallen uit de gunst en recommandatie. Dank voor uw be zorgdheid, mijnheer Borkert! Niettemin zal ik, en met mij mijn vrijzinnige vrienden, maar doorgaan om te werken in het belang van alle gemeentenaren en daarbij niet bedelen om gunst of recommandatie van wie ook. Het vrijzinnig standpunt eiacht, op te komen voor aller belangen zonder onderscheid des persoons. Daartoe willen wü niet bevordering van den klassenstrijd, niet het dienen van eenzijdige belangen alleen, maar door wegneming van alle beletselen voor vrije ontwikkeling, verbetering van levensomstandigheden, opvoeding tot een groote en machtige eenheid van ons volk. Daardoor, mijnheer Borkert, zal m. i. het geluk der menschheid meer bevorderd worden, dan door uw een zijdige strijd voor klassenbelang. M. d. R., dank voor uw gastvrijheid, waarvan ik tot mijn spijt een zoo ruim gebruik heb moeten maken. W. Biersteker. Helder, 10 Juli 1916. AQENDA. Karate Heldersche Bioscoop. Kanaalweg 112. Hoofdnummers„De Vrouw" en „Meiejes ln de provoost". Cinema Palace, Binnenhaven 2 Hoofd nummer: „Onder valsche naam". T-a.v e.n.u.-Bloscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: „Haar kind". 14 Juli. „Helders Mannenkoor", Koorzang der Liedertafel ln de Marine-Cantine, 8 uur. MARINE EN LEGER. Met den lOden Juli 1916 ïb de luit. t.z. Ie kl. A. W. Boeke geplaatst by bet departement van marine en met denzelfden datum de lolt. t, x. Ie kl. D. Vreade, als bestemd voor de functie vxn cbef van den marineluchtvaartdienst, ge committeerd naar Soosterborg- De tijdelijke detaclieerlng bij den ondersou kingadlenst te Vllsslngen van den adelborst le kl. Marlue-ReBorve A. Hessing 1» met den lOdan Juli 1916 ingetrokken on hü weder ge plaatst aan boord Hr. Ms, „Braga". 'Kapitein H. A. F G. van Ermel Schorer, vau het late rog. vesting-artillerie, is beiast met de functie van cbef van den staf in de stelling van Den Helder. Luitenant Ier zee le kl. E. H. Fridericba wordt binnenkort bovorderd tot kapltoln-lulte- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Oelebos, nitrols, passeerde? Juli Bevezier Boeton, uitreis, vertrok 7 Juli van 8uez. Radja, v. Java n.N.York.vertr. 7 Juli v. Kaapstad. Java, uitreis, vortrok 8 Juli van Falmoulh. Bandaarrlv. 10 Juli van Java to Amsterdam. Prinses Jnliana, uitreia^rriv.IOJnlitePort-Said. Boeroe arriveerde 10 Juli van Java te A-dam. Berabrandt, uitreia, vertrok 10 Juli v. Kaapstad. Rotterdamsche Lloyd. Kedlri ariveerde 8 Juli van Java teR'dam. 'jphlr. thuisreis, vertrok 7 Juli van Padaug. Koaoeki. uitr., pass. 8 Juli de Torschellingerbank, Goentoer, uitreis, pass.9 Juli Kaap Finisterre. Madioen, van New York naar Java, vertr. 8 Juli van Barbados. Rlndjani, thuisreis, vertrok 8 Juli v. Falmouth. Gorontalo, uitreis, passeerde 5 Juli «Ibraltar. Ternate, uitreis, arriveerde 7 Juli te Sabang, Kswl, uitreis, arriveerde 10 Jult to Fadang. Koninklijke Hollandschs Lloyd. Drechterland arriv.6 Juli v. A'dam teB.-Ayres. Gooiland, uitreis, pass. 7 Juli Fernando Noronha. Maasland arri v Jult van A'dnm te B.- Ayres. Gaasterland, uitr,, pas».7 Juli Fernando Noronha. Kennemerland, thular., pass. 8 Juli Dover. Zaanland, thuisreis, yertrok 8 Juli van Bahla. Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau, thuisr .arriv. 7 Juli te Falmouth. Nlckerie vertrok 9 Juli v. A'dam n. Paramaribo. Java -Bengalen-LIJn. Co ram arrlvoerde 6 Juli van Calcutta te Batavia, Cnylon vertrok 8 Juli van Calcutta naar Java. Java-Pacifle-Lijn. Karlmoeu, van Java naar San Francisco, vertrok 6 Juli van MaolUa. In het dorp Biaches hebben de Pranschen vasten voet gekregen. Tusschen Barleux en Belloy zijn hun veelvuldige aanvallen onder zeer groote verliezen zonder uitzondering gebroken. Tot werkzaamheid van de infanterie kwam het verder ten W. van Warne- ton, ten O. van Armentières, in de buurt van Tahure en aan uen Wuste- Hjken rand der Argonnen, waar voor waartsche bewegingen van Frausehe afdeelingen afgeslagen zijn. Londen, 9 Juli. Wij hebben wederom tegenover hardnekkigeu tegenstand voortgang gemaakt in de nabijheid van Ovillers. In den namiddag heeft de vijand twee woedende aanvallen gedaan op het Bois des Troncs. Beide aanval len zijn door ons geschutvuur vol slagen gebroken. Van het Oostelijk front. Berlijn, 10 Juli. Op het noordelijke gedeelte van het front, vergeefsche aanvallen van de Russen daargelaten, niets van bolaDg. In de streek van de Stochod-linie is de verkennende vijand overal af geslagen. Eveneens mislukte een voorwaartsche beweging ten W. en ten Z.W. van Luck. St. Petersburg, 9 Juli. In de Boeko- wina, ten Westen van Kimpolung nabjj Fundul, hebben wij den: vijand teruggeslagen. Wij hebben 7 officieren en 580 soldaten gevangen gemaakt. Volgens een telling bij het leger van generaal Letsjitsky heeft dit leger tusschen den 23sten Juni en den 7den Juli 674 officieren en 80,875 soldaten gevangen gemaakt, en 18 kanonnen, 100 machinegeweren en 14 munitiewagens vermoesterd. Van het Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 9 Juli. In den loop van den 8sten heeft een van onze colonnes ten Westen van den meri diaan van Erzeroem 60 officieren en 1050 soldaten gevangen genomen. Een groote hpeveelheid handwapenen en materiaal werd buitgemaakt. Op de Zwarte Zee. St. Petersburg, 9 Juli. Een vljan delyke duikboot heeft, zonder waar schuwing, het hospitaalschip Periode in den grond geboord, hetwelk alle voorgeschrevon onderscheidingstceke nen vertoonde. Zeven manschappen zijn verdronken; de anderen zijn ge red. Het boBpitaalschip Periode, groot 858 ton en gebouwd in 1898, met 120 bedden voor gewonden, was naar Batoum vertrokken om gewonden te halen. Haven te Nleuwedlep. 9 Jult. AaDgekomen van Huil sn vertrokken n .Harlingen hetNed.s.s.„Minister Tak". 10 ld. Aangekomen van Londen en vertrok ken n. Harlingen het Eng. s.a. „Falcon". 11 id. Aangekomen van HatlingeD en ver trokken naar Rotterdam het Eng. 8.s. VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nieuwediep aangebracht 8 Juli. Door 60 korders6 tot 30 groote tongen, per stuk f0.80, 10 tot 100 middellongen, per stuk f 0.40 a f0.60, 10 tot 100 kleine tongen, per stuk f016 a f 0.-, 20 stuks tarbotten, per stuk f.6 - a f0.—. 1 tot 4 mand stortschol, per mand f 10. a f 18.-, 1 tot 6 mand kleine schol, per mana f*.— a f6.-, 1 tot 2 mand schar, per mand f4.- a f6.-, 2 tot 10 stuks rogge, p.st.fl.00. Door 1 motorbotter H.D. 160 80 stuks tong, schol en schar; besomming f60.— 10 Juli- Door 2 korders60 groote tongen, per stuk fO.80, 260 middoltongen, per stuk f0.40, 200 kleine tongen, per stuk f 0.16, 4 mand stort schol, per mand f 14.00,4 mand kleine schol, per mand t'600, 6 stuks rog, per stuk f0.80, 2 stuks tarbot, per stuk f6.00. Doortrekkor^^a^eep^>e^al^UjO^ MARKTBERICHTEN. Broek op Langedijk, 8 Juli 1916. 22600 boa wortelen, prijs binnenland f4.60 a f6.40, prijs buitonland f16.— a t'21.69 per 100 bos. 10148 zak aardappelen. Schotscbe muizen,prijs binnenland f 150 a f 1.80, prijs buitenland f8.10 a f890, schoolmeesters binnenland f 1.40 a f220, Idem buitenland f2.— a f8.10, gladblaad- - per 100 stuks, 2de soort f4.60 a f6.60. Alkmaar, 10 Juli 1916. VEE. Aangevoerd19 koeien en ossen f 800 a f476, 42 vette kalveren f 60 a f 190 -, idem p. K.G. f L— a f 1.40, 82 nuchtere idem f 12 a f26, 12 mag. schapen (86 a f40, 448 vette varkens 88 a 106 ct. p. JfK.G., 0 magere idem f a f Purmerend, 11 Juli 1916. 39 stapels Fabrlekskaas per 60 K.8. f 69.— 64 Boerenkaas 60 f 61.- 6 Commissie 60 f 66.60 12 Middelbare 60 f 66.- Ooudsche kaas 60 f 0.— 818 K.O. Boter per K.0. f 1.60 i f 0.- 908 Runderen: 880 vetto per K.O. f L- f 1.26 878 melke en gelde f 280 f 4.76 82 Stieren f 0l— f 0.- 40 Paarden f 0.- f 0.- 76 vette Kalveren per K.O. f 1.06 f L26 .809 nuchtere ld. por stuk f 0.— f 0.— 81achtkalveren f 16.- f 28.- Fokkalveren per stok f 18.— f 32.— 284 vette Varkens per k.g. f 0.92./ 1.02 IS magere id. per stuk f 88.— f SL IS Biggen per stuk f 1L— f 18.- 10 Schapen f 28.- f 89.- 320 Schapen Ovorhouders 667 Lammeren Kalkoenen Klpeieron per 100 stuks Eendeleren .100 Kievitseieren per stuk mand Appelen mand Peron f 0.- f 0.- f 6.76 f 7.1( f 7.60 f 0.- f O.- f 0.- r a- f o.- f 0.- f 0.- Burgerlijke Stand ven Hnlder, van 8 tot en met 10 Juli 1916. BEVALLEN: S. C.Thurkow-Blok, d.A. VrijdagGroot, z.ABeimers Boom, d.G. Bylsma—Mosk, d.J. Landman - Duit, d. OVERLEDEN D. Walboom,' 19 j. Luchtaanval op Engeland. Londen, 9 Juli. Even voormidder nacht hebben vijandelijke vliegtuigen een bezoek aan de Zuidkust van Engeland gebracht. Er zijn ongeveer vijf bommen geworpen. Tot nog toe is geen bericht over schade inge komen. PLAATSELIJK NIEUWS. Van het Wettelijk front. Berlijn, 10 Juli. Aan beide zijden van de Somme duren zware gevechten voort. Het boschje van Troncs werd aan de daar binnengedrongen Engel- schen en de hoeve La Maisonettoen bet dorp Barleux aan de Franschen weer stormenderhand ontnomen en tegen den vijand in Hardecourtkwam de aanval voort. Om Ovillers wordt onafgebroken man tegen man ge streden. Gemeenteraadsverkiezing. In de Zaterdagavond II. genouden vergadering van de Vrijzinnige Kies vereeniging „Helder" is na langdurige discussie met meerderheid van stem men besloten bij de aanstaande her stemming voor een lid van den Raad in District Hl de kiezers te advisee- ren hun stem uit te brengen op den heer J. v, d. Yeer, omdat men aan de wenschen van de bewoners van Koegras wilde te gensoet komen, door een vertegenwoordiger van dit gedeelte, der gemeente in den Raad te brengen. Men ging hierbij af op de laatste stemmingscijfers. Door den keuringsdienst hier ter stede zijn de vorige week niet minder dan 45 zakken, elk bevattende 50 K.G. „zoogenaamde" soda, teruggestuurd naar den afzender te Alkmaar, wijl de inhoud geen soda was. Gistermorgen te ongeveer kwart voor 9 passeerde in N.W. richting een Zeppelin. De afstand was echter te groot om nauwkeurig de verken- ningsmerken vast te stellen. Waarschuwingen van de Engeliche regeering. Het Engelsche stoomschip „Amu let", van Harlingen op weg naar Engeland en Zondagmiddag hier ge passeerd, keorde later weder terug. De reden hiervan was, zoo werd medegedeeld, dat een waarschuwing van de Engelsche regeering was ontvangen om niet uit te varen. Dit iB ook op andere plaatsen schied. Naar uit Rotterdam gemeld wordt, ontving de Hullboot „Devaux Abbey", die Zaterdagavond van Rot terdam vertrok, te Hoek van Holland een waarschuwing om niet uit te gaan. Vermoedelijk waren Duitsche oorlogsschepen gesignaleerd. Zondag avond zou dit schip echter vertrekken. Aanbesteding. Vrijdag 28 Juli, des voormiddags 11 uur zal aan het ministerie van Marine te 's Gravenhage worden aan besteed a. het bouwen in gewapend beton van de pyrotechnische werk plaatsen met hulzenmagazijn, schaft en waschlokalen en bureau's met bij komende werkzaamheden, aan den leidam van de buitenhaven alhier, en b, het maken in gewapend beton van de fundeering en den gedeelte lijken bovenbouw der pyrotechnische werkplaatsen met hulzenmagazijn met bijkomende werkzaamheden aan den leidam van de buitenhaven alhier. Ambachtsschool. In- eene gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de ver eeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken", werd de begrooting voor het dienstjaar 1917 vastgesteld. De voorzitter, do heer D. H. Grünwald, deelde mede, dat deze begrooting vroeger in de najaarsvergadering werd vastgesteld, doch dat deze thans, op verzoek van een aantal 'leden (die thans niet aanwezig waren), in eene aparte vergadering zou worden be handeld, teneinde haar nog te kunnen doen goedkeuren door gemeente en ryk. Nadat de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd zijn, wordt de begrooting; behandeld. De voorzitter deelt over verschillende veranderde posten een en ander mede; aan subsidie van de gemeente wordt 2000 meer uitgetrokken, hetwelk door de stijging van verschillende uitgaven noodtg is ge worderi. Getracht zal worden deze meerdere subsidie te krijgen. Behalve de gewone bezol diging voor onderwijzend personeel en conciërge (f 12,450 tegen f 12,800 1916) wordt f 400 uitgetrokken voor eeu duurtetoeslag. Overigens zijn meeste uitgaafposten verhoogd, ter wijl de begroeting sluit met eeu te kort van f 795. Na eenige besprekingen wordt de begroeiing, in ontvang en uitgaaf op f 29,600, goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de rekening 1915 door den Raad is goed gekeurd dat tot leeraar in het tim meren benoemd is de heer J. Dijkstra (Heerenveen), die met 1 Juli in fuuctie is getreden, tot secretaris, in de plaats vau den overleden heer Bommel, de heer J. L. Dornicx, gepd. ofLamach. De heer J. De Winde, ten vorigen jare in het bestuur gekozen, zag zich go- noodzaakt, wegens vertrek naar Inriië, te bedankenvoorz. wijdt hem eenige waardeerende woorden en brengt de erkentelijkheid van het bestuur over voor het aau de school gegeven fraaie geschenk een indicateur den wensch uitdrukkend, dat het deu hoer De Winde in zijn nieuwe functie goed moge gaan. Bij de rondvraag vestigt de heer M. Wijt de aandacht op het verzoek van de Regeering, om voor opleiding tot monteur bij de marine leerlingen der Ambachtsschool te wervenen vraagt de medewerking van het bestuur om dit. in ruimer kring bekend te maken. De voorzitter drukt hier over zijne voldoening uit. De oorlogs toestand brengt ook voor de leerlingen der Ambachtsschool moeilijkheden mede, om eene betrekkiDg te krljgeD. vandaar, dat ,deze gelegenheid dubbel welkom is. De voorwaarden', zijn van dien aard, dat ongetwijfeld vele jon gens zich aan zullen melden. Daarna wnrdt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. Verkiezing van leden van de Eerste Kamer. De soc. deinoer. leden van Provinciale Staten van Noord Holland hebben besloten voor de drie vacatures vau lid vau de Eerste Kamer als hun candiaaat te stellen den heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdam. Een stoomlogger In dan grond geschoten. De sleepboot "„ïfoordwljk" heeft gisteren voorgaats van IJmuiden ge praaid den logger „Marie", Sch. 307, die thuis varende is met aan boord 9 man van den stoomlogger „Geer- truida", Sch. 103, welke stoomlogger door eèn Duitsche duikboot in den grond geschoten is. Schi pper D. Paal van de Geertruida" is, naar gerapporteerd werd, door de duikboot medegenomen. Van de ove-' rige bemanning is niets bekend. Men meldt nog uit 's Gravenhage Gisteravond bij hoog water van 9J uur kwam met de Sch. 307, schipper Baak, de bemanniDg binuen vau de door de Duitsche duikboot U. 4 op 58 gr. 15 min. N.B. en 1 gr. 15 min, O.L.jjetorperleerde stoomdrifter „Geer- truida" SCH. 103, schipper Dirk Taal, welk vaartuig ongeveer voor 6 weken ter haringvisscherij was vertrokken. Van de bemanning werden op de duikboot medegenomen laatstgenoem den schipper, de tweede machinist Van Rooyen en de matroos Arie Visser, teneinde, volgens mededeeling van den duikbootcommandant, getui genis af te leggen ter plaatse van terugkeer, waar meD Zondagavond dacht aan te komen. De bemanning werd, nadat het schip met meer dan 20 schoten vernield was en zij over boord was gesprongen, in de uitge zette sloep door den onderzeeër op sleeptouw genomen tot zij aau de SCH. 307 werd overgegeven. Volgens eenparige opgaven van de .elf man die gisteravond binnenkwa men, heeft de U. 4, na het eerste schot zonder waarschuwing te hebben gelost,geen respyt gegeven, maar dit schot doen volgeu door ruim een 20-tal schoten, waarvan verscheidene de masten, den schoorsteen, de brug en andere belangrijke deelen van het schip raakten, tot bij het laatste schot dat van ^eel zwaarder kaliber was en door de machinekamer heenging, het schip binnen drie minuten zonk. Gelukkig werd niemand van de be manning gewond. Het schip droeg alle kenteekenen vaD zijn nationaliteit; ten eerste had het de kleine Nederlandsche vlag in top en na het eerste schot werd de groote Nederlandsche vlag geheschen. Inmiddels was de duikboot, die op 1000 rar. afstand bad gevuurd, de sloepen genaderd. De schipper van den drifter maakte er den duikboot-com mandant opmerkzaam op dat het hier een Nederlandsch schip betrof, het welk zich van niets bewust was en reeds vier duikbooten was gepasseerd. De commandant antwoordde dat hy' in de meening verkeerde, dat de koers van den drifter N.W. was, alzoo in de richting van Eageland. De bemanning verklaart verder een parig dat het schip, dat op weg naar huis was omdat de kolen op waren, dadelijk was stil blijven liggen. Het vaartuig was geladen met 70 kantjes haring. De bemanning kon voor de daad van den duikhootcommandant slechts deze verklaring vinden, dat hij de stoomspil voor een mitrailleur had aangezien. Toen hij op zijn vergissing opmerkzaam word gemaakt zeidede commandant „Duitschland' zal het wel betelen". Enkele leden kregen op hun ver zoek iets te drinken'. Opgebracht. De twee van IJsland thuisvarende stoomtrawlers „Eveline" en „Een dracht Twee" zijn, volgens bij de be trokken reederljen te IJmuiden ont- bericht door Britsche marine vaartuigen naar Lerwick opgebracht. Onze economische zelfstandigheid. Naar aanleiding van het bericht over de waarschuwing van de Engel sche regeering betreffende den uit voer van katoen (zie le pag.) schrijft i de „Telegraaf': Dit bericht nu is zeer tendentieus. Wat toch is het geval? I Tot nu toe werden massa's manu facturen en katoenen stoffen naar Roemenie en Zwitserland gezonden via Duitschland. In Duitschland wer den die onder het een of ander voor wendsel aangehouden, zoodat deze in handen der Duitschers kwamen. Het ergste is, dat dit geschiedde met medewerking van Nederlandsche handelaren, die hun goederen aan fictieve adressen in Roemenië en Zwitserland verzonden, om ze zoo doende hun Duitsche relaties in handen te spelen. Het is tegen deze fiauduleuze manier van doen, dat de geallieerden maatregelen meenen te moeten nemen. Volgens het „Hbld." maakt do beperking van den uitvoer inderdaad punt van onderhandeling uit tus schen de Engelsche regeering en de N.O.T. Men verwacht dat slechts voor een zeer kloin gedeelte de uitvoer zal worden stopgezet. Da vischomzet ta IJmuiden. In Juni 1916 was de totaalopbrengst van alle aangevoerde yiach f2,868,290, tegen f682,428 in Juni 1915, of in Juni van dit jaar f2,185,862 meer dan in Juni van het vorig jaar. De totaalopbrengst in de eerste zes maanden van dit jaar is f11,590,128, tegen f 5,268,544 ih do eerste zes maanden van het vorig jaar of in dat tijdvak van 1916 f6,321,584 meer dan in gelijk tijdvak van 1915. Oa rijstquaestla te Roermond. Aangaande de distributie-van rijst te Roermond (zie het desbetreffend bericht in de H. C. van Donderdag j.1.) heeft de burgemeester in de Zaterdagavond gehouden raadsver gadering een en ander medegedeeld, dat een eenigszins ander licht op de zaak werpt. Volgens hem had de opgave van het distributie bureau zoo overhaast moeten geschieden, dat de gelegen heid om degelijk overleg te plegen mot het bestuur der winkelvereeniging ontbrak. Daarom was een inschrijving opengesteld voor alle" personen in gomeente dieust. Hiervan was veel gebruik gemaakt. De burgemeester erkende dat een ernstige fout was ge maakt, doch deelde tevens mede dat hij zoo gehandeld had om een vol doende hoeveelheid rijst in de ge raeente te krijgen. De door hem en de wethouders ingeslagen voorraad, pl.m. 250 K.G. werd voor nadere distributie beschikbaar gesteld. De ongeregeldheden te Soarabaja, Iu 'eeu aan het Hoofdbestuur te Helder van den Bond van Minder Marinepersoneel gericht rapport, dd. 7 Mei, betreffende de ongeregeldheden te Soerabaja, wordt door het lid van het Hoofdafdeelingsbestuur, Brand- steder, medegedeeld, dat drie grooto afdeelingen te Priok een vergadering hadden gehouden, waarop was be sloten aao het Hoofdafdeelingsbestuur te Soerabaja voor te stellen een be tooging to organisoereu tegen de toestanden in het hospitaal te Soera baja. He*. Hoofdbestuur was daar niet erg voor, en zou de komst der schepen te Soerabaja afwachten. Toen de schepen kwamen hielden 2 afdee lingen een huishoudelijke vergadering. Na afloop dezer vergadering bleek dat men een demonstratie eischte. Dit gebeurde des Zaterdagavond3, terwijl men Zondagmorgen de demonstratie wilde houden, daar des Maandags de schepen weder moesten vertrekken. Met het oog op de geringe tijd va; voorbereiding werd het alom afge raden Men wilde echter doorzetten, toen koos ik van twee kwaden de minst slechte. Al hadden alle Hoofd-afdee- lingsbestuurders zich er tegen verzet (en dat was niet zoo), alles was al, gereed en het zou gebeurd zijn, met of zonder ons. Toen hob ik ze geant woord, d3t de Bond er positief buiten bleefik hield ze onder bret oog dat hun optreden' gehpel persoonlijk was. Zondagmorgen verzamelden zij zich ailen voor en in het Gebouw. Een marinier hield, voor zy vér- trokken, een toespraak, spoorde hen aan de grootste orde te bewaren en naar de politie te luisteren. In den stoet werden verschillende opschriften mede gedragen waarin geprotesteerd werd tegen de toestan den in het Marine hospitaal. Voor het Gebouw werd een kiek gemaakt en de troep marcheert, onder het zingen van allerlei liederen af. Het gaat alles uitstekend en ordelijk. Twee Europeesche hoofdagenten vol gen den tocht en maken geen enkele aanmerking. Plotseling zie ik drie commissaris sen hard naaf voren fietsen. Denken de dat loopt niet goed af, rijd ik die drie zenuwachtige menschen achterna, om hen van ingrijpen af te brengen, waar absoluut niet de minste aanleiding toe bestond. Ik heb het ongeluk te vallen daar mijn fiets defect was en ik mijn knie stuk gevallen had, verwijder ik mij even om dat alles in orde te brengen. Ik ben klaar en rijd door een andere straat de stoet weer iet, haal ze in en hoor drie schoten lossen, en dat terwijl zeker twee derde van de stoet nog onbekom mérd zingend voortliep. Ik spoorde hen onmiddellijk aan rechts omkeert te maken en in dezelfde orde terug te marcheeren. Naar de kop van de gaande zag ik vier of vijf Europeesche politiedienaren vuren op de menschen, die door het dolle waren door zulk ongemotiveerd en schandelijk ontactisch optreden der politie. De hoofdcommissaris, de heer Beltgens, in het dagelijks leven redelijk maar in dergelijke gevallen een spoedig zijn hoofd verliezend mensch, stond bleek als een lijk, de revolver in zijn hand te schreeuwen. Ik verzocht bem met zijn politie terug te gaan, daar ik de stoet reeds gekeerd had. Met de grootste moeite gelukte het mij de menschen terug te doen gaan. Was ik vijf minuten later gekomen, dan was er van dat politiepersoneel waarschijnlijk niet voldoende over gebleven om te begraven, zoo wild waren de men schen toen er een stuk of vier gewond werden weggedragen. Het gelukte mij ten slotte allen mee te nemen. Direct werd in het Gebouw een vergadering belegd waarop belang stellende burgers, de pers en ook de politie werd genoodlgd. Door het op treden van de Bestuursleden, werd besloten de betooging (niet verder voort te zetten. Het rapport zegt dan nog, dat er blijkbaar in het hospitaal eenige agi tatie is ontstaan bij «het binnen brengen der gewonden. Het ware kon men evenwel niet te weten komen, aangezien de ingang door een 40-tal kolonialen werd bewaakt. Van het Westelijk front. Parijs, 10 Juli. Middagcommuniqué Ten Zuiden van de Somme hebben de Franschen troepen vannacht hun voortgang in de streek van Barleux voortgezet en een Duitsche loopgraaf linie tusschen dit dorp en La Maisonnette (ten Z. va» Biaches) vermeesterd. Het aantal in dit vak gisteren en vannacht door de Fran schen gemaakte ongedeerde krijgs gevangenen bedraagt 950. Ten Noorden van do Somme eeu rustige nacht. In Champagne hebben de Franschen ten Westen van de hoogte van Demesnil twee aanvallen gedaan op de Duitsche schansen, die zij over een front van 500 meter vermeesterden en versterkten. Londen, 10 Juli. De Duitschers hebben gisteravond om 8 uur twee krachtige aanvallen gedaan op het" Bois des Troncs. De eerste werd af slagen bij den tweeden drongen de Duitschers het Zuidelijk uiteinde bin nen, doch werden er terstond weer uitgeworpen. Ten Noordwesten van Contal maison hebben wij een klein boscbje en nog 3 kan nonnen genomen. Vanochtend maakten wij eenige honderden gevangenen. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 10 Juli. Ten Zuiden der moerassen van Pinsk blijven onze troepen, die den vfiand terugdrijven, zich al vechtend op verschillende plaatsen een over tocht over de Stochod banen. Bij de dorpen Swidniki enöud- en Nieuw-Mossor, op den linker Stochod- oevor, wordt een hardnekkig gevecht geleverd. Tusscbou Kissilin en Zoebilno heb ben wfi deu vijand bij een overrorm peling op de vlucht gejaagd. De troepen onder generaal Kaledien hebben in het tijdvak van 4 tot 8 Juli 341 ongewonde officieren en 9145 ongewonde manschappen krijgsgevan gen gemaakt en 10 kanonnen, 48 machinegeweren, 16 mijn en bom- werptuigen, 7930 geweren, 62 cais sons vol munitie, 3 zoeklichten en een voorraad genie-materiaal buitge maakt. Hierbij dienen nog te wor den gevoegd de getallen, die in het avondcommuniqué van 8 Juli reeds zijn bekend gemaakt, n1.800officieren, 12000 soldaten, 45 vuurmonden 'enz. Ten Z.W. van het Swenten-meer eh ten Oosten van Baranowitsji heb ben de Duitschers tegenaanvallen ge daan, die afgeslagen werden. Van het Itallaansch-Oosten- rijksche gevechtsterrein. Weenen, 10 Juli. Sterke aanvallen der Italianen op de linies ten Z.O. van de Cima Dicci werden afgeslagen. De Val Morbia en de Monte Corno werden door de Italianen vermeesterd, doch later door de Oostenrijkers her nomen. 455 man werdén gevangen genomen. Rome, 10 Juli. Alpentroepen maak ten zich meester van een groot dee van het dal tusschen de le en 2e Tofanereeks, en de stelling op de 1« Tofanereeks. 190 Oostenrijkers, 3 officieren werden gevangen nomen. 3 machinegeweren en grootén verderen buit viel in handen der Italianen. Op de hoogten ten N.W. van Görz werd een vijandelijke aanval afge slagen, Oe duikboot- en mljnoorlog. In de Bothnische golf werd door een Russischen onderzeeër' een groot Duitsch stoomschip, geladen met Ijzererts in den grond geboord. In de Mlddellandsche Zee Weenen, 10 Juli. Onze kruiser „Novara" stiet van ochend bij 't krie ken van den dag in de Straat van Otranto (ingang der Adrialische Zee) op 4 of naar alle hierbij gemaakte gevangenen eenstemmig opgeven 5 bewapende Engelsche wachtschepen en vernielde ze alle met geschutvuur. Alle schepen zonken brandend, waar van 3 na een ketolontplofflng. Van de bemanning kon de Novara slechts 9 Engelschen redden. Een Duitsche duikboot met een lading te Baltlmore aangekomen. Londen, 10 Juli. De bladen publi- ceeren een telegram uit New-York meldend, dat een Duitsche duikboot te Baltimore is aangekomen met een kostbare lading kleurstoffen. Twintig mijlen van de kuBfc werd de duikboot opgejaagd door Britsche en Frausehe kruisers, die de aankomst vau de boot vier dagen vertraagden. Baltimore, 10 Juli. De duikboot .Deutschland" wordt beschrevon als een Duitsche onderzee-„liner". Het vaartuig ankorde gisteravond beneden Baltimore na een reis van 4000 mijlen dwars door den Atlantischen Oceaan. zegt, dat het schip twee kanon nen v. 7,5 cM. in den commandotoren voert. Lanceerbuizen zijn niet te zien. De duikboot sloop Zondagmorgen vroeg, onder bescherming van de duisternis, tusschen de Kapen Char les en Henry door en begon met de sirene te werken, om eeu lo.ods sei nende, en de aandacht trekkende van de sleepboot „Timmeus", die de laat ste twee weken onafgebroken de wacht heeft gehouden om- de duik boot tegemoet te gaan en haar naar de haven te brengen. De „Deutsch land" voerde geen vlag, toen het vaartuig zich voor het eerst ver toonde ter hoogte van de kapen, maar heesch do Duitsche handelsvlag toen het met eigen krachten de baai invoer. Volgens den loods, die het schip binnenbracht, heet de commandant Othe; officieren en bemanning zijn dertig man sterk. De officieren en matrozen droegen de gewone uniform der Duitsche koopvaardij-marine. De équipage zal aan boord blijven, tot dat de havenautoriteiten het schip bezocht hebben. Volgens den loods verklaarde do commandant, dat het doel van de missie van de „Deutschland" is handels connecties voor uit-en invoer tusschen Duitschland aau te knoopen. Zoodra de ladiDg geneesmiddelen en verfstoffen zal zyn ontscheept, zal hij een gelijke hoeveelheid nikkel en ruwe rubber aan boord nemen, waar aan het Duitsche leger groote behoefte heeft. Terwijl de duikboot als bestemming heeft de plaatselijke agenten van den Nordd. Lloyd, is de lading geconsig neerd aan de „Eastern Forwarding Company", welke onlangs hier is opgericht, naar het heet opzettelijk voor den handel met duikbooten. De heer Hilken, het oudste lid van de firma Schumacher en Co. verklaart, dat het .vaartuig uitsluitend voor handelsdoeleinden is uitgezonden, toe behoort aan de reederlj „de Ocean" te Bramen en 1.1. Maait te Kiel van stapel is geloopen. Het plan is negen maanden geleden opgevat door Loh- man, den zoon van den vroegeren directeur van den Nordd. Lloyd, die de maatschapplj-Hilken stichtte. De „Deutschland" is 215 voet lang, 30 voet breed en wordt gedreven door twee Dieselmotoren. Asqulth's verklaring over Ierland. Londen, 10 Juli. In het Lagerhuis heeft minister Asquith in 6en korte verklaring de hoofdlijnen aangeduid vau de regeling inzake Ierland, waar van de voornaamste punten zijn de uitsluiting van de zes Ulstersche graafschappen en een parlement voor het nationalistische deel van Ierland, samengesteld uit de tegenwoordige afgevaardigden van hetzelfde gebied in het Lagerhuis. Leger-, vloot- en alle andere zaken, die uit de regeling voortvloeien, zul len tijdens den oorlog en twaalf maan den daarna van kracht blijven en kunnen bestendigd worden tot t,ljd en wijle de Britsche rogeering een duurzame voorziening treft voor het bestuur van Ieiland. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Groentenveiling van Vrijdag 7 Juli Aardappelen, groote) f 1.00 a f 2.95 per zak; aardappelen, kleine M.46 h f 1.65 per zakbloemkool f 5 per 100 stuks-rabarber f 2 per 100 bos. Taxel, 9 Juli. We leven thans in het teeken der vakvereenigingen. Zoo is hier ook opgericht een swedeubond, die Zater dagavond vergaderde om over vak belangen dor smeden te spreken. In den vroegen morgen werd hier achter het eiland weer eens 'n Zep pelin waargenomen, komende uit Westelijke en voortgaande in Ooste lijke richting. Ter markt waren heden aangevoerd 561 lammeren, prijs f 18 a f 21 1 ram f 45 en 2 nuchtere kalveren, f 15 per stuk. INGEZONDEN. Gelieve, mijnheer de Redacteur, het volgende als ingezonden te plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Da mislukte proef mat sehapanvlaaach. Dat de proef om goedkoop achapen- vleesch beschikbaar te stellen op een fiasco is uitgeloopen, is m. i. zeer te betreuren, toch was zulks te vreezen. De slagers redeneeren daarbij aldus: Indien ik schapenvleesch verkoop, heb ik een geringere omzet van ander, speciaal rund vleesch, omdat ook veel gegoeden o. a. do duurdere gedeelten vragen. Verdien ik dan evenveel als voorheen? Hob ik niet meer werk zaamheden Gezien de prijzen die voor het schapenvleesch werden berekend was het antwoord op do lo vraag neen en op de 2e ja. Hoogere prijzen wil het publiek echter niet direct besteden en terecht. Door sommige schrijvers wordt het schaap genoemd als vleeschproducent na het rund, op het vaste land van Europa is dat echter in 't algemeen onjuist en komt het pas na het varken en ons land zelfs na het paard. Sehapen vleesch moet op bijzondere wijze worden toebereid om de eigenaardige geur en smaak te cacheeren, terwijl de vetlaag nogal aanzienlijk, is en de beenderen althans van de borstkas in vergelijking met de vleeschlaag nog al grof zijn, drie redenen waar om die vleeschsoort alleen tegen lagen prijs zal worden gekocht. De prijs, die hier werd gevraagd, was feitelijk reeds te hoog. Indien de ge meente zelf gaat distribueeren direct op consumenten dan zou het vleesch waarschijnlijk kosten 40 45 ets. pGr V, K.G., maar daartegen zijn allerlei bezwaren. Een goede oplossing echter zi indien het Rijk schapen, evenals varkens beschikbaar stolde, door den exporteurs te verplichten by uitvoer van b.v. 100 K.G. een even groote hoeveelheid voor binnenlandsc-h ver bruik te reserveeren. In ons land zijn toch schapen te veel, zoodat de gren- zon weldra wel open zuilen gaan. Kan dan het vleesch beschikbaar worden gesteld voor 20 b 25 ets per i K.G., dan zal het ongetwijfeld worden een volksvoedsel, gezien ook de zeer hooge prijzen van andere vleeschaoorten en van bijna alle artikelen. D. Haan Veearts, directeur v/d. keuringsdienst. KAREL DOL CoiiTour, en KLASKE KRAMER, die tevens, mede namens wederzljdsche familie, hun hartelljken dank betuigen voor de vele bewijzen vu» belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, Juli 1916, Heden overleed, zacht en kalm, ten huize van Mej.de Wed. Brons, onze lieve Dochter en Zuster DIRKJE, in den nog jeugdigen Jeéfthil van 19 jaar. Namens Vader, Zuster en Broers, A. WALBOOM. Helder, 8 Juli 1916. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- i-n Grootvader, de Heer QERRIT ROOSENDAAL, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Namens de Familie: de Wed. G. ROOSENDAAL- van den Bosch. Helder, 11 Juli 1916. NiouwatTaat do. 16. Vcor de zoo talrijke bewijzen :l:j belangstelling op allerlei munit-i betuigt ondergeteekende, ook namens zijn familie zijn diepgevoeldon dank. CH. VAN DE BILT. Langs dezen weg betuigen wy onzen hartelijkan dank aan buren en keuniaaeu-, inzonderheid aan Dr. v. d. Lke voor de hulp en belangstelling gedurende het ziekbed onzer geliefde Echtgo- noote en Moeder. 1 Familie Jb. DE GROOT. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijkan dank aan H.H. Doktoren BÜLLER, GRÜN WALD en VAN DER LEE, Directrice en Zusters van het Gem. Ziekeubuia alhier, voor de zorgvolle en liefde rijke verpleging, t^dens de ziekteen het herstel aan ouzen lieven man en. vader bewezen. D. BOT, Echtgenoot» en Kinderen. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg aan familie, vrienden en bekenden, zoowel buiten als binnen deze gemeente, hun hartelijkan dank voor de zeer vele bewijzen van be langstelling, tijdens de ziekte en het herstel van onzen lieven man en vader, ondervonden. D. BOT, Echtgenooto en Kinderen. Ondergeteekenden betuigen hun hartelijkan dank voor de zorgvolle verpleging, la 't bijzonder aan den. WelEd. Heer Dokter BÜLLER., J. G. H. BUIJS en Echtgenooto. DE SPREI is gevallen op No. 296. Maximumprijzen van Groenten en vroege Aardappelen. Geboren: ARIE, Zoon vanA. TA BELING en J. J. TABELING Minnebod. Algemeene kennisgeving. Helder, 10 Juli 1916. De Burgemeester van HELDER brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is vastgesteld de volgende LIJST van senlge groentsnsoorten an vroege aardappelen mat daarvoor aangenomen maximumprijzen in den kleinhandel (afgehaald aan dan winkel of bij straatverkoop door venters, die geen winkel hebben^ (Deze prijzen hebbsn betrekking op versche waarvan gewoneh&e danigheid). Bloemkool le soort12 ct. p. stuk. id. 2esoort. 8 id. z.g. uitschot 4 Bosjes peen le soort 6 ct. p. bos van 25 wortelen Bosjes peen 2e soort. 4ct.p.bos van 25 wortelen. Peulen le soort. 18ct. p.K.G. 2esoort. 14 Doperwten le soort. 19 id. 2e soort 15 Tuinboonen 7 ct. p.K.G. Kropsla le soort 2 kr. id. 2e soort 1 r Vroege aardappelen (ronde) (1) IQ ct. p.K.G. Vroege aardappelen (muizen) (1) 8 ct p. K.G. Klachten over met-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op do lijst niet vermelde artikolen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burge meester. (1) Doze prijzen hebben, oetrekkinir op <io gewone soorten yioom aardappelen, dus niet op de fijne z&ndaar<tap)M.]eD. Heldet, Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. Te huur gevraagd Gemeubileerde Zit-Slaapkamer, met Kook- en Waschgalegenheld, of gemeubileerd HUIS. By nette familie, voor man en vrouw. Brieven met prijsopgaaf onder No. 1, Bureau van dit blad. Een juffrouw vraagt een Kamer of Zolderkamer, ongemeubileerd. Adres: Bureau van dit blad. Te huur het HUIS Spoorstraat no. 73. Huurprys f25.— per maand. Tc bevragen Loodsgracht 29. Te buur een fijn gem. Zitkamer, voor twee zee-officieren, met pension. Prijs billijk, aparte opgang, nette stand, direct te betrekken. Brieven fr. onder No. 36, aan het Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2