HELDERSCHE COURANT ÜN ARP A's a f 1.49, S. COLTOF No. 4648 DINSDAG) 18 JULI 1916 44* JAARGANG VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per poat 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 Btf,, „0.85 Modeblad 75 100 „128 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Versohijni Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentldn van 1 tot 4 regels (bij vooruftbet.) 30 cent. Elke regel meer 7 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cant. Elke regel meer 15 cent. Advertentldn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. De abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" Is thans per kwartaal in de stad 75 cent, franco per post fl.—. Wü vermelden dit, hier afzonderlijk, aangezien liet op het oogenblik nog niet inogeiyk if, dit in het hoofd van het blad te veranderen. DE OORLOG. De legerberlchten van 14, 16 en 16 Juli. Van het Westelijk front. Nadat de Franschen belangrijke vorderingen hadden gemaakt, ten Z. van de Somme, is er op dat deel van het front, hoewel de gevechten gaande bieren, weinig verandering meer gekomen. Daarentegen hebben thans de Engelschen hun krachten ingespannen en den vijand een flink stuk achteruit gedrongen. Na een voorafgaande beschieting van twee dagen, zoo meldt het En- gelsche bericht van den Hen, begon Vrijdagochtend ongeveer half 4, de aanval op de tweede Duitsche linie. Over het geheele front werden de Duitachers in hun verschansingen overmand. Er werden veel gevangenen ge maakt. Bij de verovering van het Tronc- bosch, werd een afdeeling infanterie die van hun troepen waren afge raakt, en zich gedurende 48 uur verdedigd hadden tegen de Düitschers die hun stelling geheel omsingeld hadden - ontzet. In de mededeelingen van den 15en wordt gezegd dat de operaties goeden voortgang maken. Op een punt drongen de Engelschen den vijand terug tot zijn 3e linie, meer dan 4 mijlen achter zijn oorspronkelijke linie bij Fricourt en Mametz. In de richting van Pozières (N.N.W. van Contalmaison) en Martinpeuch (ten N. van Bazentin le petit) gingen zij vooruit. Tusschen Longueval en Ginchy vermeesterden de Zuid-Afri- kaansche troepen het Delville-bosch. Er werden 2000 gevangenen ge maakt. In totaal namen de Engelschen thans reeds meer dan 10,000 man gevangen. Bovendien veroverden zij groote hoeveelheden oorlogsmateriaal. Als een bijzonderheid wordt in deze berichten verder gemeld, dat voor het eerst weder cavalerie is opgetreden. Afdeelingen van de garde dragonders en van de Deccan-ruiterlj ondernamen aanvallen. Het communiqué van den 16en zegt, dat na een hevigen strijd in den sector Pozières—Guillemont, de tweede Duitsche linie belang rijke resultaten werden behaald. Het Delville-bosch, ten O. van Longueval, werd geheel vermeesterd. Zelfs dron gen de Engelschen door tot in het Foureaux-bosch, waar men In de derde Duitsche linie kwam. Ten W. van Bazentin-le Petit werd het bosch van dien naam vermeesterd. Twee tegen aanvallen werden hier afgeslagen. De commandant en de geheele staf van een Beiersch regiment werd gevangen genomen. Ten O. van O vil Iers vorderden de Engelschen tot de buitenwijken van Pozières. Een aanvullend bericht geeft nog eenige bijzonderheden over den behaal den buit. Deze bestond uit 5 zware houwitsers en 4 kanonnen van 77 mM. In de loopgraven worden nog groote hoeveelheden materiaal gevon den. De afdeeling die voet had gekregen ln het Foureaux bosch, werd terug genomen. Een Reuterbericht meldt nog eenige bijzonderheden over den aanval. BazeDtin-lo-Petlt werd door een brigade Pommeren hardnekkig verde digd. Twee malen drongen de Britten uit het bosch vooruit in de eenige straat van het dorp, twee malen waren ze genoodzaakt terug te trek ken. De derde aanval in den namiddag had succes. Er wordt verklaard, dat vijftienhonderd lijken van Düitschers in het dorp werden gevonden. Een Pommerache compagnie werd gevan gen genomen op de vlucht in de richting van Pozières, maar de hoofd macht ontkwam. De eerste taak van de Britsche troepen aan den rechtervleugel was het Troncs-bosch te zuiveren. Toen dit verricht was rukten zij een halve mijl op tot Longueval, dat ze 's mid dags bereikten. Pruisen verdedigden Longueval, maar de Britsche infan terie was zoo vol vuur, dat ze met zooveel gracht vooruitdrong, dat de geheele plaats binnen het uur was vermeesterd. Onder de gevangenen is de staf van een regiment en het grofc van een bataljon. Ook wordt nog een beschrijving gegeven van het ingrijpen van de ruiterij. De route lag door een waar moeras, doorploegd van granaten en gegroefd met mangaten en verlaten loop graven. Verder lagen er overal stuk ken vernielde prikkeldraadversper ring. Het was de taak van de ruiterij, de flanken der infanterie te dekken. De artillerie en de machine-geweren van de Düitschers openden het vuur op de Britsche ruiterij, welker ver liezen echter gering waren. Sommige cavaleristen stegen af en openden met goede uitwerking een krachtige beschieting op een plek, waar zij een machine geweer vermoedden. Het felste vijandelijke vuur kwam uit eeu dicht atruikgowas. Een Britsch vliegtuig (eendekkei) daalde daar boven tot op 100 M. on opende met een machinegeweer hot vuur op de kanonniers in het struikgewas, tot hij zijn laatste munitie had verschoten. Daarop vloog het weg. Do Deccan-ruiters reden spoorslags aan op eeu mot. gras begroeide plaats, vanwaar een slap vuur door den vijand werd onderhouden. De Düit schers kwamen om genade gillende te vooi schijn, en klemden zich vast aan de beenen der paarden totdat de infanterie ten tooneele. verscheen, en hen gevangen nam. Uit een veld met koren kwam het geratel van klein geweer. De dragon ders en de Deccan-ruiters gingen er op eerstgenoemden waren bewapend met de lans, laatstgenoemden met den sabel. Zestien Düitschers werden gedood, ongeveer 30 gevangen ge nomen. De Fransche berichten van den 16en maken melding van het afslaan van aanvallen der Düitschers, o.m. bij Avocourt, en in het bosch van Aprémont. De beschieting van de woderzqdsche linies op den rechter- Maasoever is uiterst hevig. Io het communiqué van den 16en wordt medegedeeld, dat de Düitschers ten Z. van de Somme erin slaagden de hoeve Maisonnette en het dorp Biaches bij verrassing te hernemen. Door krachtige tegenaanvallen der Franschen werden zij evenwel weder verdreven. In de streek van Chaulnes drongen de Düitschers in de voorste Fransche loopgraven, doch werden na korten tijd weder teruggeworpen. Ten O. van de Maas maakten de Franschen ten W. en ten Z. van Fleury aanmerkelijke vorderingen. De gevechten duren hier voort. Ten O. van heuvel 804 werd een Duitsche versterking vermeesterd. Het Duitsche legerbericht van den 15en geeft aan, dat na een aantal vruchteloozeaanvallen, de Engelschen er ten slotte in slaagden tusschen Pozières en Longueval, de Duitsche linie binnen te dringen, hoewel zij zware verliezen leden. Volgens de mededeeling van 16 dezer mislukten 4 aanvallen der En gelschen op het front O/Uiers— Bazentin-le-Petit. Ten Z. van de Somme werd een deel van het dorp Biaches genomen. 100 man werden gevangen gemaakt. Aanvallen der Franschen bij Bar- leux, en in de streek van Estrées werden afgeslagen. Eveneens mislukten de vijandelijke aanvallen op den rechter Maasoever, behalve bij het werk Thiaumont waar de Franschen in de voorste Duitsche linie doordrongen. Verder geen gebeurtenissen van belang. Van het O o s t e 1 Ij k front. Volgens de Russische mededeeling van den Hen werden de Duitsche posten bij de hoeve Stakowtsi aan gevallen on op de vlucht gedreven. Op den linkeroever van den Stochod werd een aanval der Düitschers af geslagen. Het bericht v&n dea lden maakt melding van het afslaan van aanval len der Düitschers bij Lioebanitsji en ten N.O. van Baranowitschi. In de laatstgenoemde streek onder nam de vijand een drietal aanvallen die alle afgeslagen werden. Door het ondernemen van tegenaanvallen slaag den de Russen erin eenig terrein te winnen en zich daar te versterken. In het communiqué van den 16en wordt de toestand als onveranderd aangegeven. In het Duitsche legerbericht van den 15en wordt medegedeeld dat vijandelijke afdeelingen, die bU Lenne- waden de Duna trachtten over te trek ken, teruggeworpen werden. In de streek van Skrobowa werd een gedeelte van de door de Russen vermeesterde stelling door de Düit schers hernomen. Zy namen hierbij 11 officieren en 1500 man gevangen, Volgens het bericht van den löden ondernamen de Russen tegenaanval len, die evenwel alle afgeslagen wer den. 6 officieren en 114 man vielen daarbij nog in handen der Düitschers. Verder wordt in dit bericht nog ge meld, dat Duitsche troepen een tegen aanval begonnen zijn in de streek ten W. van Luck. Volgens het Oostenrljksch commu niqué van 16 dezer werden ten Z.O. van Zabie 200 Russen gevangen ge nomen. Bij Delatyn namen de gevechten in hevigheid toe. Russische afdeelin gen, die aan den Zuidrand de stad trachtten binnen te dringen, werden teruggeworpen. Ten Z.W. van de stad werd een Russische aanval afgeslagen. Het bericht van 16 dezer meldt het afslaan van een Russische aanval bij de hoogte Capul (Boekowina) en ten W. van Torczyn. Van het ItaliaanschOosten r k 8 c h e front. De Oostenrljksche berichten maken slechts melding van het afslaan van aanvallen der Italianen gericht tegen de stellingen ten N. van hetPoalna- dal, ttgen den Borcola-pas, en in het Tofana gebied. Daarentegen geven de Italiaansche comrauniqué's aan, dat verschillende voordeelen weiden behaald. In de streek van Posina werden de vijan delijke stellingen ten Z. van den Corno del Goston genomen. In het Tofana-gebied werden de Oostenrijkers overvallen. 2 officieren en 66 man worden gevaDgen genomen 2 kanon nen, 2 machinegeweren, een bom- irp6r en veel andere wapens wer den bult gemaakt. Ook het bericht van den 16en spreekt van vorderingen der Italianen. Ofschoon het weer hoogst ongun stig was, duurden de verbitterde ge vechten aan de Posina voort. De Italianen behaalden aanmerkelijke voordeelenle. in de buurt van den Borcola pas op de zuidelijke hellingen van den Sagli Bianchi en den Corno del Coston2e. in het Dritta-dal, waar zij Vanzi hebben genomen 3e. op de noordelijke helling van den Monte Saluggio. De vijand, die in deze streek aanzienlijke versterkin gen ontving, ondernam hevige tegen aanvallen, die alle afgeslagen werden. Van het Russisch-Tur ksche front. De Russische berichten maken steeds melding van behaalde voor deelen, vooral in de streek ten W. van Erzeroem. Zoo meldt het bericht van den 15en dat een reeks Turk- sche stellingen genomen werden. Ten W. van Moesj werd hevig ge vochten. Volgens een later bericht, eindigden deze gevechten met de verdrijving der Turken uit hunne stellingen. Baiburt, een belangrijke stad, werd door de Russen bezet. BU een aanval op een heuvel ten Z. van Mamahatoen werden 18 offi cieren on ongeveer 100 man gevangen genomen. Een terugtrekkend regiment werd door Kozakken omsingeld. Na een vinnig handgemeen werden de regimentscommandant en zijn adju dant, 29 officieren en 232 man ge vangen genomenmachinegeweren en munitie vielen in handen der Russen. Ook in het bekken van den boven- Tsjoroch gingen de Russen vooruit. De opstand dor Arabltron. Omtrent den opstand der Arabieren wordt uit Cairo d.d. 15 Juli gemeld De forten, die het na de verovering van Mekka nog hadden uitgehouden, hebben zich thans overgegeven met Turksche officieren en 1100 man, 4 kanonnen en groote voorraden mu nitie en oorlogsmateriaal. Sedert de afkondiging der (Arabische) onafhan kelijkheid heeft de groot sjerif 100 officieren, 2500 soldaten en 150 bur gerlijke ambtenaren gevangen geno men en 10 veldkanonnen, 10 berg- kanonnen en 15 machinegeweren buitgemaakt. Er is thans te Mekka jeen spoor van de Turken meer te jekennen. De duikboot- on mljnoorlog. Van Italiaansche zijde wordt het bericht omtrent het door een Oos- tenryksche duikboot in den grond boren van een torpedojager, bevestigd. Het was de „Impetuoso" (690 ton, geb. in 1913). B|jna de geheele be manning werd gered. Het Duitsche bericht omtrent het tot zinken brengen van een Engel- sche hulpkruiser wordt tegenge sproken. De schepen die vernietigd werden waren alle trawlers. De Engelsche stoomschepen „Sil- vertown" (2682 ton), „Antiqua" (2876 ton), „Mopsa" (886 ton), .Ecclesia" (8714 ton) en „Altö" benevens v(jf stoomtrawlers zijn in den grond ge boord. In de Zwarte zee werden 26 zeilschepen door Russische torpedo booten vernield. Van Turksche zyde wordt nog ge meld dat een duikboot drie groote transportschepen in den grond boorde vierde stoomschip op strand joeg. y Di „Dautichland". Washington, 15 Juli. Het departe ment van staat heeft de „Deutschland" formeel onder de koopvaardijschepen gerangschikt. Polk, rechtsgeleerd raadsman bij het departement van staat, heeft verklaard, dat de beslissing omtrent de „Deutschland" geen precedent schept. In het vervolg zullen alle gevallen op zichzelf worden behandeld. De vrachtduikboot „Deutschland' heeft Donderdag haar lading gelost zou van Vrijdag tot Zondag rubber nikkel laden. Maandagavond, zoo werd uit New-York gemeld, zou „DeutschlaDd" naar Norfolk vertrek ken om daar een gelegenheid voor de terugreis af te wachten. Men meldt nog dat een Amerikaan 50,000 dollar heeft geboden om de terugreis naar Bremen te mogen mee maken. Hem is echter geantwoord dat geen Amerikaansche passagiers kunnen worden meegenomen, Volgens een Exchange-telegram uit Baltimore, zullen de „Lake Torpedo boat Cy." en de vertegenwoordiger van Krupp te New-York een vennoot schap in Amerika stichten, met een kapitaal van 240 millioen gulden, om duikbooten van 5000 ton te bouwen. Duitsche en Amerikaansche patenten zullen bij de constructie daarvan 1 worden gecombineerd. Bond v. Onderoffic. v. Land-en Zssmaclit koopt Uw prima bl] 141 Kanaalweg 142. Als dit bericht juist is, zal er wel geen sprake zijn van een patentproceB der „Lake Cy." tegen de reederlj van de „Deutschland". Do keizer aan da Somme. Berlijn, 16 Juli. De keizer heeft heden weer op het gevechtsterrein aan de Somme vertoefd. De opper bevelhebber van het leger heeft hem rapport uitgebracht over de afge- loopen krijgsverrichtingen. Vanmid dag heeft de keizer een bespreking gehad met den chef van den gene- ralen staf. In de lazaretten heeft de keizer zwaargewonden het Ijzeren kruis ver leend en voorts den troepen zijn waardeering en dank betuigd. Zal Portugal In Europa meavechten 7 Fransche bladen vernemen dat een Portugeesche divisie \an 20.000 man binnen enkele dagen het kamp te Tancos zal verlaten, dat een tweede gemobiliseerd wordt en binnen twee maanden marschvaardig zal zijn, en dat, een derde haar plaats zal inne men. Het heet dat de eerste Portu- jeesche troepen scheep gaan naar 3ordeaux om aan het Westelijk front te vechten. Volgens den Lissabon- schen correspondent van de „Temps" heerscht er in zekere kringen in Portugal geen geestdrift voor een actie, die niet de verdediging van het land zelf ten doel heeft. Het leger is intusschen bereid om aan den eersten oproep van Engeland te vol doen. De gevolgen van den oorlog. De schoolarts A, H. Kettner te Charlottenburg doc>. omtrent de ge zondheid der schoolkinderen in zijn district mededeelingen, die in strijd zyn met wat men wel eens in de dagbladen leest, dat nl. de gezond heid der kinderen onder het beleg van het Duitsche rijk over het alge meen niet heeft geleden. Kettner zegt dat de jonge kinderen inderdaad in den eersten tijd van den oorlog aan voeding minder te kort kwamen dan de ouderen, vooral doordat de zoogende moeders krachtig werden bijgestaan. Ook bestemden de ouders voor de jongere kinderen alle voed sel, dat zij konden uitsparen. Maar toch is de Engelsche ziekte zeer toe genomen als gevolg van de armoede, en de tetanie als gevolg van de schokken, die het zenuwstelsel der moeders tijdens de zwangerschap heeft ondergaan. Tot in het voorjaar van 1915 werden by de schoolkinde ren geen veranderingen opgemerkt. Maar in Juli, bij de jaarlljksche weging, bleek reeds welke schade er is toegebracht. Groei en gewichts toeneming was, vergeleken bij vroe gere jaren, in alle klassen vermin derd, vooral bij de meisjes. In een klas van 88 ongeveer 10-jarige meis jes hadden 27 aan gewicht verloren, sommige zelfs 2 k.g., 2 waren er even zwaar gebleven, on slechts 4 waren zwaarder geworden, doch min der dan vroeger gemiddeld het geval was. BUITENLAND. De begrafenis van lult. t/i. Van Steyn. ader groote deelneming is Zater dag op Nieuw Eik en Duynen by Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den onlangs te Los Angelos overleden luit. t/z.-vliege- nier H. van Steyn. Aanwezig waren onder de talrijke belangstellenden en vrienden schout bij-nacht Smit, chef van den marine staf, overste Tirion en de adjudant van den minister, luit. t/z. mr. Jager voorts de luit. t/z.-vlieger Thomson en de ingenieur van de luchtvaart- afdeeling H. A. Vreeburg; de com mandant van het vliegkamp, kapitein Wallaardt Sacró, de vlieger luit. t/z. Vreede, de luit. Daendels en de luit. Versteegh. Onder het groote aantal bloem stukken en kransen, dat de lijkbaar dekte, waren kransen van de lucht- vaart-afdeeling, van de marine-vrien den en van den inspecteur der cava lerie, generaal majoor Piepers. Nadat de bist boven de groeve was geplaatst, nam schout-bij nacht Smit het woordhij wijdde enkele woorden aan den overledene namens de vele vrienden in en buiten de marine. Persoonlijk had bij hem leeren kennen als een hartelijk en trouw vriend, 'wiens nagedachtenis by de geheele marine in hooge eere zal worden gehouden. Kapitein Wallaardt 8acré bracht warme hulde aan den overledene namens de officieren van het vlieg kamp. De zwager van den overledene, hr. mr. Storm van 's-Gravesande, jurgemeester van Wassenaar, dankte voor de laatste eer aan den overledene Rusland en RoamenlB. Naar het Giornale d'Italia uit St. Petersburg verneemt, heeft de tsaar dezer dagen den Roemeenschen minister president telegrafisch ver wittigd, dat de gewapende tusschen- komst van Roemenië thans zeer ge- wenscht zou zijn. Als Roemenie later dan nu zou willen ingrijpen, zou dat Rusland niet meer interesseeren. Boschbrandsn op SardlnlB. Op Sardinië woeden hevige bosch- branden, die zich, ondanks het blus- singswerk der troepen, nog snel uit breiden. De bewoonde streken langs de kust worden dan ook reeds bedreigd. Er moet veel vee omgekomen zijn, en naar men vreest, zyn er ook mènschenlevens verloren gegaan. Noodwaar In RoamenlB. In den nacht van 15 op 16 Juni heeft, na 14 dagen aanhoudende on gewone hitte,storm en hagelslag op vele plaatsen in Walachye aan de mais- en haveroogst aanmerkelijke schade aangericht. In de districten Piteschti, Dombro- witza, Ilfow, Jalomltza, Neamtru, Veaca en Stellemocize heeft de hagel slag een geweldige verwoesting aan gericht. Een boer en 4 ossen zijn gedood, verscheidene soldaten ernstig gewond. Een tunnel nier Frankrijk. Het Deensche blad „Politiken" ver neemt uit Londen dat de commissie voor den tunnelbouw tusschen En geland en Frankrijk in het Lager huis heeft vergaderd. In den loop dezer vergadering werd meedegedeeld, dat zoowel Lord Kitchener als Gene raal Roberts aanhangers van het plan waren. De commissie bestond uit 60 liberalen, 60 conservatieven en 16 Iersche nationalisten, en kwam tot de conclusie, dat het werk zoo spoe dig mogelyk na den oorlog tor hand moest worden genomen. Een derge lijke tuDnel zou gelegenheid geven, om dagelijks 80.000 ton materiaal te vervoeren. BINNENLAND. Tégen de duurte. Zaterdagmiddag werd een deputatie uit het revolutionair socialistisch comité door den minister Oort van der Linden ontvangen, ter toerichting van het adres inzake de levensmid delen-politiek der regeering, Dinsdag j.1. den minister aangeboden. Naar de deligatie omtrent het onderhoud mededeelde, is de regeering niet voor- i op den eisch van het comité om een absoluut verbod van uitvoer van levensmiddelen in te gaan. De minister meende, dat de distributie- wet voor de levensmiddelen-voor ziening voldoende was. Nog werd toegezegd dat scherpe maatregelen zouden worden getroffen niet handhaving der maximum prijzen. Ter voortzetting van de actie tegen de duurte der levensmiddelen, mede in verband met het ontwerp-Distri- butiewet, hadden het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, de S. D. A. P. en de Bond van Arbeiders- coöperaties Zondag gezamenlijk een landelyke demonstratie", belegd in het Concertgebouw en op het IJsclub- terrein. Van vele plaatsen uit het land waren daartoe bijeengekomen afgevaardigden en andere leden van afdeelingen van de S. D. A. P., vereenigingen aange sloten bij het N. V. V. en coöperaties. De afgevaardigden kwamen bijeen in het Concertgebouw, terwijl de niet- afgevaardigden zich op het IJsclub- terrein verzamelden. Nadat verschillende sprekers in het Concertgebouw het woord hadden ge voerd, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de beschikbaarstelling en distributie wor den genoemd de plicht der regeering, welke zij niet mag afschuiven op de gemeentebesturen, als zijnde deze daartoe niet by machte, zonder een nieuwe prysopjaging te veroorzaken. Voorts staat in de motie, dat de prij zen voor de verbruikers niet hooger mogen zijn dan vóór den oorlogdat nbch de reeds getroffen maatregelen, nóch de thans ingediende wetsont werpen afdoend in den nood voor zien; dat tegen de opdrijving van de woninghuren nog niets gedaan is dat de regeering naast de thans door haar beschikbaar gestelde levensmid delen in het eerstvolgend jaar ook voldoende andere levensmiddelen ter beschikking van de bevolking zal moeten stellen tegen geen hoogeren prijs dan ln 1914. Op het IJsclub terrein hadden zich ongeveer 6000 menschen verzameld. Hier werden zy toegesproken door de heerenA. Content, directeur van den „Dageraad", Edo Fimmen, secre taris van het Vakverbond, en Jos. Loopuit, raadslid, en de dames Corry Pothuis-Smit en Suze Groeneweg. Er werden manifesten rondgedeeld, waarin de aanwezigen werden aan gespoord tot bywoning van een op 17 Sept. te Amsterdam te houden massale klesrechtbetooging, uitgaande van de plaatselyke sociaal-democra tische vrouwenclub. Na afloop vereenigden de betoogerB zich met die van de byeenkomst ln het Concertgebouw. Vlschvarvoar. De Duitsche Staatsspoor heeft 40 particuliere viscbwagens ln dienst gesteld voor het vervoer van levende visch van Nederland naar Duitsch- land. In deze wagens bevindt zich een door oen benzinemotor gedreven Inrichting om het water atroomend te houden. Door do beladers mogen voor de kunst verlichting slechts vei- llgheidBof electrische lampen worden gebebezigd. In de wagens mag niet gerookt worden en daarin mogen ook geeu brandende stoffen aanwezig zyn.' De bediening van de motoren moet door de zorgen dor afzenders ge schieden. Ean uitleveringskwestie. De Duitsche regeering had de uit levering verzocht van den gevangen genomen Duitschen deserteur Carl Hausknecht, wegens het plegen van strafbare feiten: diefstal met braak en valschheid in geschrifte. Velen achtten dit slechts een middel, waar mee de Duitsche regeering zich meester kon maken van een deserteur, die, dank zy zyn bevoorrechte positie in het leger van den keizer, vele ge heimen kent. Mr. Winkel te Rotterdam interes seerde zich byzonder voor dit geval en wist de rechtbank aldaar te be wegen, onze regeering eenafwyzend advies te geven. Thans heeft de Nederlandsche re geering, in stryd met het advies van de rechtbank, besloten, den deserteur Carl Hausknecht aan de Duitsche rege8ring uit te leveren. Deze heeft zich verbonden hem niet te vervolgen wegens desertie, doch alleen wegens de ten laste gelegde miadry vendief stal met braak en valschheid in ge schrifte. Daarna zal hem een pas verstrekt worden, die een maand geldig biyft, waardoor Hausknecht de gelegenheid zal hebben, zich uit het Duitsche ryk te verwijderen. Ver- moedeiyk 24 Juli zal Hausknecht over de grens gebracht worden. Ean Franacha offlaiar-vllagar van Urk ontsnapt. De „Telegr." deelt nog de volgende byzonderheden mede over de ont snapping van een Fransch officier van het eiland Urk. De ontvluchte is de Fransche kapitein der vliege niers Joseph Coutisson, oud 31 jaar. Vrydagmorgen om 7 uur is by per motorboot uit Urk ontsnapt. Zoodra zyn ontvluchting bekend werd, 1b van Urk uit naar alle kustplaatsen getelefoneerd. Uit de stelling Den Helder stoomden torpedo-vaartuigen uit om de motorboot op te sporen. Het garnizoen te Edam, waar de ontsnapte Engelsche vliegenier Rainey in Mei 1915 werd gevat, patrouilleerde op ry wielen langs de kust der Zuider zee, en het eiland Marken werd door troepen uit de stelling van Amster dam bewaakt. Door de torpedoboot, welke na de ontvluchting van den Engelschen vlieger Rainey in Urk gestationeerd was, is het jacht, waarmede de Franschman Coutisson ontvluchtte, gevonden, verlaten drijvende aan den mond van het Keteldiep. Verder is tusschen Zwolle en Kampen aangehouden de auto, waarin de vluchteling gereisd heeft. De in zittende, een Hollandsche dame, ver telde, dat haar reisgenoot in de buurt van Hattem plotseling de auto had verlaten, terwyi zy niet wist, waar heen hy was gegaan. Hnn dosl panlat. De „Midd. Crt." meldt, dat boven Nieuwland een ballonnetje dreef van twee meter hoogte en een meter doorsnede. Onder aan dien ballon hing een y'zerdraad en daaraan hingen by wijze van staart een aantal boekjes onderling verbonden door een lont, die langzaam afbrandde. Telkens als de lont was afgebrand tot een der touwtjes, waarmee de boekjes waren opgehangen, viel zoo'n boekje naar beneden. Die boekjes bleken te zyn een zak formaat van het werk„Gerade weil ich Deutscher bln", van Hermann Fernau. Dat de boekjes niet bestemd waren voor Walcheren ligt voor de hand. De ballon is vermoedeiyk in Noord- Frankryk opgelaten om de boekjes in Belgie te laten neervallen. Maar wind blies den ballon te ver. Na dan watarsneod. Naar de „Tel." meldt, zal het door den watersnood in Januari reeds zoo zwaar geteisterde Uitdam, weldra zoo goed als geheel van den aard bodem verdwijnen. De Waterland- sche Zeedyk eischt radicale en af doende voorziening. Daartoe moet den dyk aan de binnenzyde aanmer kelijk verbreed en verzwaard worden en het eens zoo bloeiende dorp, dat tegen den ouden dyk was gebouwd, zal moeten worden afgebroken. Ook de kerk zal onder sloopersband vallen. Slechts een dozyn meer achterwaarts gelegen woningen zullen in schamelen eenvoud biyven getuigen op de plek waar eens een welvarend Hollandach dorp lag. Ernstig ongeluk. Zondagmiddag omstreeks één uur geraakte by het aanleggen van de HavenBtoomboot no. S aan de LJkade te Amsterdam het hoofd van een II jarig moiBje, dat uit één- der patrys- poorten keek, bekneld tusschen de boot en den steiger. Het meisje werd naar het Binnen-Gasthuls overge bracht, doch bleek by aankomst reeds overleden te zyn. Twee militairen verdronken. Te St. Oedenrode had Donderdag middag een treurig ongeluk plaats. Twee der aldaar ingekwartierde mi| litairen, de adjudant-kapelmeester W. K. F. Diepenbeek en wachtmeester Gooi, zouden een net, dat zy den vorlgen dag op de Moerputten hadden uitgezet, gaan ophalen. In een platte schuit boomden zy naar de plaats waar het net stond. By het net sloeg de bak eensklaps om met het onge lukkige gevolg dat beiden te water raakten. Kapelmeester Diepenbeek, die een puik zwemmer is, trachtte den wachtmeester, die niet kon zwemmen te grypen, doch raakte evenals de wachtmeester met de sporen verward in het net. Toen riepen beiden om hulp en een wachtmeester, die aan den kant dat verschrikkeiyk tooneel aanschouwde zonder hulp te kunnen bieden, liep naar de naastbyzy'nde boerderij om hulp te halen. De ongelukkigen verdronken echter jammeriyk, daar er geen hulp te bieden was. Byna twee uur na het ongeluk ging men aan het dreggen en werden de lykén verward in de netten opgehaald. Men poogde nog geruimen tijd de levensgeesten weder op te wekken, maar natuuriyk te vergeefs. De lijken werden per militaire auto naar het ziekenhuis vervoerd. N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP smorg. 7 uur, 'a avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'amorg. 9.15 uur, 'smldd. 3.30 uur. Een mijn onder de kust. „Daar komt 'n myn aanzette, Arie ja, beslist, 't is er een, kyk maar." „Waar zoo-ze-wat?" De zeegras-pachter, die Zaterdag avond kort by fort „Erfprins" nog bezig was, stak zijn vork naar zee en weeB in de richting waar een zwart voorwerp tusachen het wit van schuim door wind en golven werd voortgestuwd. „Zieje-'mnou?" vroeg hy, zelf strak en aandachtig loerend over het water, waarop een enkele zeemeeuw, dryvend op breede vlerken, zich liet zwieren en cirkelen. Arie, een oude zeerob, met een verschoten en verstelde blauwe trui aan 't ïyf en een bruinkleurig slap hoedje op 't hoofd, tuurde en tuurde en jawel, hy zag het ding naderen haalde onverschillig de Behouders op, nam uit een koperen doos een flinke portie pruimtabak en toen dit in z'n mond was verdwenen, sprak hy: „Wat kan 't me ok eigeniy k schelen 1 Of er nou tien of twintig van die duivelsche uitvindingen langs den dyk komme, 't geeft toch niks in je portemonnaie, 't brengt geen duit voordeel. Ik heb er al meer hier an de kust gezien en dan ging je de autoriteiten waarschuwen, maar 't leverde geen snars op. Watte? 't Is toch gebeurd dat er notebene eentje ddir tegen de paatjes lag te bonken. Eén kopduikeltng - met z'n voel horens tegen het rytje en rang-pang- daar gaat *n brok van de dyk en misschien nog menschenlevens er by en God weet nog veel meer. Eq dan haalden we de vlet van de steeneD, maakten een staaldraad er an vast, trokken 'm van het walletje naar diep water en gingen ten slotte op 'n draf van 't zaakje kennis geven. Geen balvie belooning voor je moeite. En wat schreef de miniBter van oorlog ons, toen we vroegen om vergoeding Daar kon Z. E. niks voor geven 1 'n Mooie boeit Laat ze daarom maar stilletjes gaan. Yan niks gaat de kat dood en zou 'k me dan druk maken. Dankje I Als er wat valt te verdienen, ben 'k er as de kippen by, maar nou néé." Arie stapte verder en zyn kameraad bleef de mijn in 't oog houden, met de handen op zyn vork geleund. Schuin staande tegen den wind die uit 't Westen waalde, zagen we in de ruwe deining de gevaariyke myn langzaam maar zeker zich bewegen. De zon wierp juist een vloed van blinkend licht, een stroom van glin sterend zilver op zee neer en men kon zeer duideiyk de voelhorens zien, welke, by aanraking, zoo een ontzet tende ontploffing zouden kunnen ver oorzaken. Het donkere monster dreef schynbaar onschuldig voorwaarts, op een lange welvende zwelling, vol met borrelende geluiden van spattende waterbellen. Doch op het fort „Erf prins" had men de myn ook opge merkt en door middel van seinen werd haar aanwezigheid aan de in de verte liggende stoomloodsvaar- tuigen gemeld. Het duurde niet lang of eon dezer lichtte het anker en volle kracht werd nu de jacht geopend. Op den zeedyk sloegen nieuwsgierige menschen het schouwspel gade en met spanning wachtten sommigen op een geweldige uitbarsting als aan stonds de myn door een kanonschot zou getroffen worden. Maar de stoom loodsboot voer kalm en voorzichtig in de omgeving van de myn en nadat men daar aan boord voldoende op de hoogte was van welke nationaliteit het helsche mirakel was, werd een eind achteruit gestoomd en weldra klonken dè schoten, die snorden en huilden en de kogels vlogen naar de myn welke nog steeds verderop wilde, naar het Marsdiep. Edoch, binnen korten tyd hield het yseiyk gedrulsch van vuren op on doornageld en lek zonk de vreemde myn naar Holland's gronden en onder de toeschouwers op den dyk hoorde je mompelen dat er wear een aardig vuiltje in de Noordzee was opgeruimd.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1