S. COLTOF, 141 KANAALWEG 142. MANTEL- COSTUUMS JAPONNEN BLOUSES Laatste berichten. AGENDA. Eerste Helderaclia Bioscoop. Kanaal wog 112. Hoofdnummers„Het wan een droom" en „De gebraden Haas". Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer' „Diana". T.a.v.o.n.u.-Bioscoop. SpoorgracUl. Hoofd nummer: „Miskend" of,.Vrouwenleed". 14 1? Juli. Witte Bioscoop. Konlngstr. Hoofd- nummor: „De misstap van HelgaArndt". 1H Juli. Opening Lutersche Bazaar, 's avonds half acht, in de bovenzaal van hot ge bouw derWerklleden-Veroon. Koningstr. MARINE EN LEGER. De kapitein der mariniers C. R. v. Blüonbure is belust mot de betrekking van le ometor by de marine-kazerne te Amsterdam. De officier van administratie lekl.der muiine J. K. W. Franssen is uit Oost-Indlö per parti culiere gelegenheid hier te lando teruggekeerd. De luitenant ter zee der 2o klasse W. K. Uaurlts wordt 22 dezer overgeplaatst van Hr. Ms Koningin Emma naar Hr. M». Cornells Drebbel. De adelborsten 2e klasse H. R. J. W. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, E. J- Borgeslus, I. W. Roljnlerse, A. J, Ramondt. H. Tb. Albarda, J. Th. Bounerman, K. G. Bron, H. 8. Drost, H. M. C. van Eek Duüroaer van Twiet, J. C d'Engelbronner, H. T. Hoffmann, J- Kuyper, G H C A de Laive, H. D Lindn6r, H. T. de Moulin, G. B. Salm en J. J.L. Wllllnge, allen uit bet Jongste studiejaar van het Kon. Instituut voor de Marino te Willemsoord, zyn bevorderd lot korporaal en overgegaan naar het 2de studiojaar. Op 16 d i Rotterdamsche Lloyd uit sorgt.-torpedi8t C. J. Nipius, korp.-lorpediat J. U Lutsenaar, korp machinedrflver 2e kl. C. de Winter, matroos der le klasse P. A. Join- klng, sergl.-maj. der mariniers J. F. Slondobroek, korp. der mariniers F Peperzak en G. Stroosma, korp.-tamboer J. P. P. Jam wegens dp ongeregeldhedi patrieerde schepelingen benevens de, STOOJMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bawean.van N.-York naar Java, arriv. 14 dezer t< Padang. Nla». arriv. 14 dezer van N.-York t HA'dam te Batavia. u.'thujsr., vortr. 16 dezer van Kaap Olear. Kangean, ultrvertr. 16 dezer van Sabang, Rotterdamsche Lloyd. Doll, vertr. 14 dezer van San Francisco naar Java. Djomber, vertr, 18 dezer van N York naar Java. Besoekl, ultr., arriv. 16 dezer to Falmoutti. Uorontalo, uitr., vertr. 16 dezer van Suez. Jacatra, vertr. 16 dezer van Manilla naar Java. Menado, thulsr., pass. 16 dezer Perlm Teruate, arriv. 16 dezer van R'dam te Batavia. Wllls.uitx., pass. 16 dezer het Torschellingerbaak vuurschip. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Maasland, vertr. 18 dezer van B.-Avrea n. A'dam. Rijnland, vertr. 16 dezer v. A'dam naar B.-Ayres. Hollandla, uitr., vertr. 16 dezer van Bahia. Kon. West-Indische Maildienst. Uranje Nassau, vortr. 16 dezer van N.-York a West-Indi6. Nlckorie, ultr., vertr. 16 dezer van Falmouth. Prins der Nederlanden, thular., vertr. 16 dezor van Horta. Java-Paciflc-Lijn. TJimonoek, van S.-Francisconaar Java, arriv. 12 dezer te eHoDgkong^ Haren te Nleuwediep. 10 Juli. Aangekomea van Harlingen en trokken naar Methyl, het Ned. „Friesland", ld. naar Huil, het Ned. e.e. „Minister VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nieuwedlep aangebracht 16 Juli. Door 1 motorbotter 80 stuks mlddoltong, 20 stuks kleine tong. „D. 10: 10 etuke tong ov stuud «iibuuiwub, ad stuks kleine tong. 4 tarbotten, 2 mand stortscbol, 2 mand kleine schol en rogge. Besomming (80.- Door 1 motorbotter H.D. 180: 10 stuks tong, 20 stuks middeltong, 10 stuks klolne tong, 2 mand stortschol, 2 mand kleine schol en rogge, 8 tarbotten. Besomming f68.—. Door 67 korders6 tot 10 groote tongen, por stuk fO.86, 10 tot 40 middeltongen, per stuk f 0.40 a f 0.60, 10 tot 80 kleine tongen, per etuk 10 16 a f 0. 16 stuks tarbotten, per atuk f5.- a 19.—, 1 tot 2 mand etortschol, per mand fa it f lü.l tot 4 mand klelae schol, p f8.- a fC.-, 1 tot 2 ma—* f6.- a f#.-, I tot 6 stukl 17 Juli. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Broek op LangediJk, 14 Juli 1916. 88800 bos wortelen, prijs binnenland 14.40 a f 6.80, prys buitenland r 18.60 a 119.10 per 100 bos. --"—polen. Sohotschemuizen -Hl" a 1226, prys buitenland 11826 zak aardap polen. Sohotsche muizen, prijs inealand 10.90 a 1226, prijs buitenland 18. f8.10, schoolmeesters binnenland f L10 I V..J,,.„J ff O ff «IC „UUhl.. f190, Idem buitenland 18.- a f8.16 gladblaad- £i f8.36 afO -, drielingen f 0.45 a f 0.60 per K.G. Cewene muizen binnenland 11.- a «8.10, ronde f2.36 a f2.26, graafjes f0. a 10.— 1100 bloemkool f 16. - a f 17.80 100 at., buitenlan d f 17.10 a f29 90, 8916 roode kool binnenland 118.- a 116.70, buitenland 122.80 a 126.70 por 100 stuks, 16000 bos wortelon binnenland (8.40 a 17.60 per 100 bos, buitenland 17.60 a 124.80 por 10# bos. Alkmaar, 17 Juli 1916. VEE. Aangevoerd: 12 koelen en ossen 1800 1626, 29 vette kalveren l«0all66.~, idemp.KG. 11.10 a 11.40, 29 nuchtere idem 114 a 130, 81 nu - schapen f42 a 160, 272 vette varkens 80al08i p. K.G0 magere idem 1 a 1—. Anna Paulowna, 14 Juli 1918. Groenteveiling. Aardappelen (grootej f 1.70 a f 2.16 per zak. 1S. (kleine) 11,- k f 1.66 Wortelen 14.76 per 100 bos. Uien 16 60 per 100 bos. Beverwijk, 17 Juni 1916. Aardbeien 188.- a 187.60 per 100 K.G., aard- bolen 17 26 a 18.60 per 100 mandjes, bloemkool le soort 18.— a 112. dito 2e soort i.-alö,-, dito Se soort 11.- a f3.-, alles per 100 stuks, capucyoers 18.— a 19,60, doppers 16.60 a 17,76, groentjes 17.- a 18.-, alles per 100 pond, kom kommers le soort 18.— a 112.— dito 2e soort 14.— a 16.- per 100 stuks, kruisbessen 10.70 a f 060 per slof, peterselie 14.- a 18.- per T~ bos, postelein IC SS a f 0.66 per ben, rabarl.. 18.- a f12.-, radys 11.60 a 18.- per 100 bos. raspen* 111.60 a 112.60 per 100 pond, seldory r«.~ a 110.- per 100 bos, sla 10.60 a 11- per 100 stuks, spinazie 10.70 s 11.20 per klat, tuin- booneu 10.80 a 11.- per 1000, wertolon 18,- 116 per 100 bos, zuring 6 a 10 ot. per ben. Purmerend, 18 Juli 1916. 68 stapelB Fabriekskaas per 60 K.G. f 60.- S80 s 1.60 k 2 Commissie 8 Middelbare Goudeche kaas 3831 K.G. Boter per K.G. f 887 Runderen 363 vette per K.G. f 1.- f IJ 634 melke en gelde 1 2 20 1 41 31 Btloren 1 0.- f 0.. 28 Paarden f 126.- f 400.- 86 vette Kalveren per K.G. f 1.— f U 265 nuchtere ld. pel stuk f 0.- f 0.- 8bichtkslveren f 16.- f 29.- Fokkalvoren per atuk f 18.- f 84. 266 vette Yarkone por K.G. 1 0.99 f 1,( 68 magore ld. per stuk f 86.— 1 «0.- 346 Biggen per etuk 1 14.- 1 23- 891 Schapen 1 24.- f 40.- Overnoudot» f 0.- f 0.— 888 Lammoren f 18.- f 26,- Ganzen 1 0.— 1 0.— Kalkoenen f 0.— f 0.— Zwanen f 0.- f 0.— Kipeleren per 100 sluke f 476 f 7.10 Eendeleren 100 - f 0.— f 0.— Kievitseieren per etuk f 0.- f 0.— mand Appelen f 0.— f 0-— mand Peron f 0.- f 0.— Handel: melke- en geldekoeien, matig, vette en nuchtere kalveren, vette en nuohtere var kens en lammeren, vlug. gevolg ia van de algepieenheid vau het offensief der geallieerden zegt de .N.Rott.Ct.": Als het don Eogelscben ernst is, en alle berichten van de laatste dagen spreken daarvóór, dan staat het eigen lijke leger, dat dooi bleken moet, thans gereed achter het leger, dat nu aan het vechten is, dat. voor het doorbraaklegerdeu weg bereidt. Dez-m ti oepeu staat nog een andere, zeer zware taak te wachten. Het is be kend, dat elk leger, dat. een door braak boproeft, een gevaarlijke periode door moet maken. Het moet ten slotte een' dubbele tlankbedreiging tiotseeren. Bjj een dreigende door braak zal dan ook altoos het streven van den verdediger zijn, vau die omstandigheid gebruik te maken en de voortdringende troepen af te knypen. Het hangt daar aan de Somme voor de Duitscbers aan een zijden draadje en mag ook do Duitsche pers de klepel van hot doodsklokj»*, dat aan de Somme weidt geluid, met vilt willen omwindeu het Duitsche legerbestuur zal wel niets onbeproefd lateu om den vijand zijn succes, dat hem van zoo Dablj schijnt toe te lachen, nog te ontrukken. Een uiterlijk teeken daarvan is, dat de Keizer in persoon aan het front bij de Somme is aangekomen. Van het Westelijk frent. Berlijn, 17 Juli. Tusschen de zee „j de Ancre versterkten de Engel- sehon op verschillende plaatsen hun vuur tot viy groote hevigheid. In het Somme-gebied bleef de werk zaamheid van de artillerie aau weers kanten zeer groot. Het kwam tot ge deeltelijke aanvallen van den vijaud, waarin de Engelscheo in -Ovillers verder binnendrongen, die ten Z. van Biaches tot hevige gevechten leiödun, voor het overige echter mislukten. Het aautal vau de iu het gevecht om Biaches gemaakte gevangenenis gestegen tot 4 officiereu en 806 man. De op 15 Juli begonnen tamelijk groote aanvallen van de Franschen ten O. van de Maas zijn tot vanoch tend voortgezet. Succesen behaalde de vyand niet. Aan het overige front geen ge beurtenissen van belang. Van het Oostelijk front. St. Peteisburg, 16 Juli. In Wolbyniè is de vijand ten Z.O. van het dorp Swinioechy op tal van plaatsen in dichte gelederen tot het offensief over gegaan. Door een krachtigen tegen aanval hebben onze troepen hem teruggedreven. In verscheidene vakken van de streek Ostrow Goebiu hebben wij den verbitterden tegenstand gebroken, De vijand, met afsnijding van zijn terugtochtswegen bedreigd, heeft de vlucht genomen. Volgens ontvangen inlichtingen heeft een van onze regimenten een zware en een lichte batterij van den vijand genomen. Bovendien namen wij verscheidene op zich zelf staande kanonnen. Het totaal aantal in dit gevecht gemaakte gevangenen is nog niet vastgesteld Tot dusver zijn er zoo wat 3000 geteld. Berlijn. 17 Juli. Versterkt vuur heeft ten W. en le Z. van Riga en aan bet Duna-front ondernemingen van de Russen ingeleid. Bij Katharinenhof, ten Z. van Riga, vielen vrij sterke strijdkrachten van den vijaud aan. Hier heeft zich een levendig gevecht ontwikkeld. Ten Z.W. van Luck is door een tegenaanval der Duitscbers de aanval van den vijand opgehouden. De troe pen zijn daarop, tot versterking vau de verdedigingslinie, zonder door den vijand gehinderd te zyn, achter de Lipa teruggevoerd. Op andere plaat sen zijn de Russen afgeslagen. De „Deutschland". Berlijn, 17 Juli. Het bericht dat de „Lake-Mij." en de vertegenwoordiger van Krupp waren overeengekomen, in de Ver. Staten een maatschappij te stichten voor het onderhouden van een vrachtverkeer onder zee, is geheel uit de lucht gegrepen. Dt brand In hat Tatoi-bosoh. Naar uit Athene aan de „Times" wordt gemeld zyn de wouden van Dekalia, die een opper vlakto van K.M8. beslaan, éen vuurzee. Het konin klijke slot Dekalia, het paleis van den kroonprins en het paviljoen der konin gin zijn uitgebrand. De schade bedraagt meer dan 24 millioen gulden. Totnutoe werden 16 lijken gevon den, w.o. dat van den chef der ge heime politie. Bij het blusschen van den brand in het Tatoi-bosch kwamen 3 officieren en 8 soldaten om, en zyn verder nog 20 menschen verbrand. Burgerlijke stand van Helder van 16 t.m. 17 Juli 1916. BEVALLENG. Breen Voort- huijzen, d., L. Kramer—Ras, z. OVERLEDEN C. J. Dulnker, 77 jaar, F. Been, 17 maanden, A. Schel- linger-Bruin, 58 jaar. DE OORLOG. 0a algameene toestand. Aan het slot van een beschouwing over den toestand op het westelijk front, waarbij vooral gewezen wordt op het door de Engelschen behaalde succes, en het feit dat er uit blijkt dat de Duitschers niet in staat zijn om een overmachtige reserve op het bedreigde punt bijeen te brengen, om den aanval te stuiten hetgeen een PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raed der gemeente Helder, op Donderdag den 20en Juli 1916, i avonds ten 7V# uur. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken en mededeelingen Vaststelling belastingkohieren. Uitbreiding Gemeente-Secretarie. Aanbieding Gemeente Rekening 1915. Benoemingen. Reclames. Bij het de vorige week te 's Gravenbage gehouden examen slaag den voor eersten stuurman groote stoomvaart de heer J. A. Koningstein voor tweeden stuurman groote stoomvaart de heeren W. C. Rijke- boer, N. Hazelhof en J. de Jong en voor derden si uurman groote stoomvaart de heeren J. C. Kiviet, J. v Elzas, I. Rljkeboer en C. A. Haremaker allen alhier. De heer N. P. J. Gomes alhier, slaagde voor het volledig Mercurius diploma, boekhouden, handelsexamen, handelsrecht, rekeniug Courant en atatisliek. Met ingang van 10 Juli j.1. is benoemd tot Bewaarder 3den rang in de Bizondere Strafgevangenis te Leeuwarden, onze vroegere plaatsge noot de heer A. Brons, voordien werk zaam in 's Rijks Krankzinnigen gesticht te Modemblik. Zondagavond omstreeks half tien werd een gedeelte Kanaalweg, Loods- en Molengracht in rep en roer gebracht door een marinier, die, wegens het verwek kon vau onge regeldhtden in een tapperij gearre steerd zou worden, cn deze arrestatie trachtte te ontgaan door te water te springen. Tot drie-, viermaal toe ging de man, een geoefend zwemmer, te water om aan zijne vervolgers to ontkomen. Tenslotte zwom hij ter hoogte van de Waagatraat het kanaal over, en bereikte bij het BoGdsge bouw vau den R.K. Volksbond den anderen oever. Door een zijstraat van de Molengracht is hy vervolgens de Molenstraat icgeloopen, waar men hem tenslotte wist tu overmeesteren en hem naar het politiebureau Molen plein bracht. De man, een zenuwlijder, ver keerde onder den invloed van sterken drank, en was wegens wangedrag reeds vaker gestraft. Daar er op dit uur eene groote menschenmenigte op de been was, het langs beide oevers zwart van de menschen, die naar dit ort gewone schouwspel zagen. Gisterenavond had bij de Nieuwe brug een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig tot materieele schade bepeikt bleef. Van de Nieuwe brug kwam een kar met spoeling afrijden, welke de Bin nenhaven op zou gaan, toen plot seling de haak, waarmee de spoorstok aan de dissol bevestigd is, losliet, en de wagen regelrecht op het magazijn van den heer A. Coltof aanreed. Het gevolg was dat een der spiegelruiten verbrijzeld werd, terwijl de daarnaast gelegen ruit door den schok brak. Twee jongens, die .op den wagen zaten, kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. Actlt op da Groantenveiling. 't Was de laatste weken aldoor mis met de maximumprijzen voor groen ten. De handelaars konden die niet handhaven, om de doodeenvoudige reden, dat ze zelf duurder moesten inkoopen, en de tuinders weigerden ze tegon den vastgesteldeu prijs af te staan, omdat ze elders in 't buiten land - zooveel hoogere prijzen konden maken. Zoo werd gisteren te Broek op Langendijk bloemkool verkocht voor het buitenland voor f 30. wortelen deden f 16.— per 100 bos. Als men nu weet, dat de maximum prijs, waarvoor de. bloemkool hier aan den kleinhandel mag worden verkocht. 9 cent is, dan begrijpt mpn levendig, dat de tuinders, die 30 cent voor die zelfde kool kunnèn maken, ze een voudig niet verkoopen aan de hande laars in 't binnenland. Het publiek wordt alzoo de dupe van do historie. De maatregel van den minister is een wassen neus, zoolang de uitvoer niet gedeeltelijk voor een groot deel liefst, stopgezet woidt. Ter handhaving nochtans van dien maatregel was de directeur van het distributiebureau, de heer VerstegeD, geassisteerd door politie, hedenochtend ter veiling aanwezig. Het gevolg hier van was, dat de tuinders weigerden te veilen, en liever hun waar onder hands, en dan natuurlijk voor hooge- ren prijs, aan de groente-handelaren verkochten, of ze zelf uitventten, Verscheidene handelaren gingen dan ook met nagenoeg ledige karren huiswaarts anderen, die een clientèle bedienen, die wat koopkrachtiger is, slaagden erin hun kar gevuld te krijgen, maar omtrent do handhaving van maximumprijzen make men zich geene illusies. Naar wij vernamen, zjjn de namen van de onwillige tuinders genoteerd en aan den Burge meester voorgelegd. Daar ook van hier uit reeds een paar schuiten naar den Langendijk zijn gegaan, is, voor wat den Helder betreft, de toestand te ondervangen door een algeheel uitvoerverbod. We gens den staat van beleg is dat in deze gemeente mogelijk. Maar de toestand in andere plaatsen verbetert daar niet mee, en tegenover de tuin ders zou een uitvoerverbod alleen voor de stelling den Helder onbillijk zijn zoolang dat elders niet bestaat. Hedenmorgen vergaderen de tuin- ners, teneinde den toestand te be spreken. Uitvoer van varkans sn schapen. Teneinde de groote winsten, door exporteurs met uitvoerconeenten voor varkens en schapen gemaakt, eenigs. zins te beperken, en beter te ver deelen, zal een deel van die consenten ter beschikking worden gesteld van het Nederlandsch Landbouwcomité, om ze te verdeelen onder de provin ciale landbouwmaatschappljen. Daartoe zijn in de -verschillende gemeenten commissièn benoemd, by wie de belanghebbenden kunnen op geven hoeveel varkens en schapen zij wenscben beschikbaar te stellen, om door tusschenkomst van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw te worden verkocht. Aangezien voor de varkenB en schapen, die op deze wyze worden verkocht, direct bij de levering de volledige marktwaarde wordt uitbe taald en bovendien later nog een belangrijke winstuitkeering is te ver wachten, zal iedere varkensmester en iedere sehapenweider verstandig handelen, zoo spoedig mogelijk aan de commissie in zijne gemeente op te geven, hoeveel varkens en hoeveel schapen hij op deze wijze wenscht to verkoopen. De commissie hier ter stede bestaat uit de heeren H. Bakker Dz., corres- pondeerend lid en J. C. Maters, Koe gras, by wie nadere inlichtingen te krijgen zijn. Conctrt Marlne-Cantlne. Ons berichtje inzake het door de zangvereeniging „Helder's Mannen koor" in de Marine Cantine gegeven concert (zie ons vorig no.,) vereisc-ht eenige aanvulling, daar, behalve door deze zangvereeniging ook medewer king verleend werd door het Geh. Ont houders Zangkoor „Ons Doel," direc teur de heer C. W. Rusting. Maatachapplj tot Nut van 't Algemeen. In de vergadering van het depar tement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op 17 dezer werd tot Secretaris gekozen de heer B. Th. Avenarius, ter vervanging van den heer W. Visser, die aftreedt wegens vertrek. Het Bestuur is nog niet geslaagd met de benoeming eener directrice voor de Huishoudschool. Er blijken slechte weinig bevoegde candidaten te zijn en tot tweemaal werd men teleurgesteld door tel ugtrekkingeener sollicitatie, die erustig in aanmerking kwam. Ook met geschikte lokaliteit is het Bestuur nog niet geheel naar ge noegen geslaagd, doch alle moeite wordt aangewend de opening der school te bespoedigen. Getracht wordt aan de directrices der beide Fiöbelscholen vau het depar tement pensioen te verzekeren. Waarschijnlijk zal het departement ook spoedig een opleidingscursus tot stand brengen voor onderwijzeressen aan dergelijke inrichtingen. Besloten werd zich, zoo mogelijk in samenwerking met de besturen andere bewaarscholen, tot den Gemeenteraad te wenden met het verzoek om milder regeling der subsidie voor dit onderwijs. Muziek op de Vlsohmarkt. Onder een lucht vol van grijs buikige wolken lag Zaterdagavond de Vischmarkt, v.aar nog wat hoog geboomte zich verheft uit den tijd van vroeger toen er een verwaarloosd slukje bosch was waar l.haDS een aardig, litf stadstuintje ig aan gelegd, dat vooral 's zomers hier eer. goed effect maakt ea dat ongetwijfeld door plaatsgenooten èn door bewoners rondom met genoegen zal worden gadegeslagen. Elk brokje natuurschoon is immers welkom in ons stadje en wordt toch zeer zeker gewaardeerd door de bevolking, die in deze feite lijk maar stiefmoederlijk bedeeld is? Enfin, de Vischmarkt heeft tegen woordig een mooi plekje grond en daar zou „Helders Harmoniekapel" concert geven. Als een loopend vuurtje had zich het nieuwtje van deze gebeurtenis door de buurt verspreid en uit alle boeken en gaten van de wijk kwamen de menschen blj6en en vele andere belangstellen den waren present om de muziek te beluisteren. Aanvankelijk zou de uit voering plaats hebben binnen het hek van 't genoemde stadstuintje, waar toe toestemming was verkregen. Maar een der bewoners in de onmiddellijke omgeving, die terecht meende dat het er niet beter, niet fraaier op zou worden wanneer de muzikanten er een paar uur moesten verblijven, waagde het om dit plan ter elfder ure te doen veranderen. Nu het groen er zoo'n helder diepen glans heeft en nu de heesters en andere boompjes en planten er groeien en bloeien, vond men het zonde om juist 't orkest in het stadstuintje te plaatsen. Kortom, het gevolg was dat men met succes aanklopte bij de bevoegde autoriteiten en dat het concert buiten het hek op het open torrein moest gehouden worden. Politie was aanwezig om toe te zien dat aan 't bevel werd voldaan en toen de muzioklessenaars en do muzikanten hun zitplaatsen hadden overgebracht, onder protest van leden der kapel en onder verontwaardigde, uitgelaten drukte van wat ruziestokers, duurde het niet lang of 't, programma werd geopeud en alles boeide bij hot publiek en niemand scheen meer te denken aan hetgeen zooeven voorgevallen was. Welaan, het stadstuintje aan de Vischmarkt is gespaard gebleven, wat we eigonJljk zeer toejuichen, Waarom ook daarin? Laten we toch op het weinige moois zuinig zjjn en □iet mopperen dat men aldus doet. Er is veel meer reden om zich te ergeren over het gemis van een be hoorlijke muziektent, die dan derge lijke dingen wel voorkomt. Gemeenteraad. In de vergadering van den Raad dezer gemeente van Donderdagavond a.s. komt o.a. in behandeling voorstel van den heer C. Adriaanse, betreffende het instellen van een onderzoek naar de wenschelijkheid van het stichten van eenige burger woonhuizen in de nabyheid van het terrein van den gemeente reinigings dienst, ten dienste van het personeel van dit bedrijf. Het zou aanbeveling verdienen, aldus zegt het schrijven, om te overwegen óf de voorkeur aan Gemeentelijken bouw zal gegeven worden dan wel aan de vereenlging „Volkshuisvesting" het verzoek richten deze zaak in behandeling te In de toelichting wordt door adres sant o.a. gewezen op den grooten afstand van de bebouwde kom der gemeente. Waar nu meer al eens de gemeente lijke woningbouw is besproken, zou hier een proef genomen kunnen worden, terwijl indien de Raad hieraan niet de voorkeur geeft, een verzoek aan de vereeniging Volkshuisvesting „Helder" kan worden gericht om deze zaak in onderzoek te nemen. Van onderofficieren a/b. Hr. Ms. „Koningin Emma" is een verzoek schrift ingekomen, strekkende aan de h. i. verkeerde berekening van plaatselijke directe belasting een einde te willen maken door instede van f 120.- voor het genot van vrije voeding slechts het werkelijk te goeden bedrag h f 54.76 in aanmerking te brengen. Door Burgemeester en Wethouders is aan den Raad een voorstel inge diend inzake verbouwing van het raadhuiB. De omstandigheid, dat de gemeente bode R. Ran, wien op zyn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking is verleend, de bodewoning naast het Raadhuis zal ontruimen, heeft Burge meester en Wethouders aanleidiog gegeven, de vraag onder de oogen te zien, of het wellicht in het belang van den dienst gewenscht zou kun nen zijn, aan die woning tijdelijk of definitief een andere bestemming te geven. Dat in een eenigszins nabije toe komst tot stichting van een nieuw Raadhuis zou kunnen worden over gegaan, achten zjj - hoewel zij de wenschelijkheid daarvan niet willen ontkennen in geenen deele waar schijnlijk. Afgezien nog van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden, waarvan men weten noch vermoeden kan, hoe-' lang zij nog zullen voortduren en welke nieuwe en zware lasten zij het Gemeentebestuur wellicht nog op de schouders zullen leggen, wachten ver schillende belangrijke werken op uit voering, die, hetzij omdat hunne urgentie inderdaad grooter is, hetzij omdat die gemakkelijker algemeene erkenning vindt, aan den bouw van een nieuw Raadhuis vooraf zullen moeten gaan. Daarvan is de verbete ring van het Heldersche kanaal reeds in gevorderden staat van voorberei ding; van de vraagstukken, welke daarna aau de orde zullen komen, behoeven slechts de bouw van een nieuw ZiekenhuiB en de voorziening in een betere lokaliteit voor het Arm huis genoemd te worden. Daartegenover staat, dat het thans wenscbelijk en op den duur beslist onvermijdelijk is, dat voor meerdere ruimte ten behoeve van de Gemeente secretarie gezorgd wordt. Ondanks de uitbreiding, welke door den aankoop en de verbouwing van het perceel Dpstraat No. 21 ver kregen is, is reeds thans de ruimte, welke voor den eigenlijken dienst beschikbaar is, te beknopt, waardoor een goede gang van zaken belem merd wordt en verschillende verbete ringen der administratie, waartoe biunen korteren of langereu tyd moet worden overgegaan - o.a. de zeer wenschelijke vernieuwing van de be volkingsregisters - niet wel uitvoer baar zijn. Voorts ontbreken behoorlijke ruim ten voor het publiek, terwyl alle archieven op den zolder geborgen en dus ingeval van brand bijna zeker verloren zyn. Leende de bodewoning zich tot ver bouwing, dan zouden Burgemeester en Wethouders daartoe wellicht het voorstel hebben gedaan. Dit is echter niet het geval. Met het oog op de tegenwoordige tijds omstandigheden achten B. en W. het wenschelljk tot het afbreken hiervan thans niet over te gaan. Beter schijnt het hun toe, de woning in den toestand, waarin zij zich thans bevindt, bij de Secretarie te trekken. Met wellicht enkele weinig kostbare vertimmeringen worden dan in de benedenverdieping twee groote dienst vertrekken verkregen, terwijl keuken en kelder ter beschikking kunnen blijven van den bode voor berging van schoonmaakmaterieel en andere zaken, voor het zetten van koffie en thoe e. d. Ofschoon daardoor lang niet aan alle wenschen voldaan wordt, en in het bijzonder aan een brandvrije archiefruimte groote behoefte blijft bestaan, wordt daardoor toch voor het oogenblik een zeer belangrijke verbetering verkregen en ook prak tisch tevens volkomen vrijheid ver worven om later met de woning te handelen, zooals het meest gewenscht zal blijken. Een gevolg van deze maatregel zal natuurlijk zijn, dat de bode niet meer onmiddellijk bij het Raadhuis wonen zal. B. en W. achten dit bezwaar niet van dien aard, dat daarop de voorge stelde maatregel zou moeten afstuiten. Voor gemis van vrije woning etc. zal hem dus c. q. een nader te be palen vergoeding in geld moeten worden toegekend. Buiten deze ver goeding en de kosten der strikt-nood- zakelijke veranderiugen der beide benedenvertrekken met aanschaffing der noodige meubelen, zal de voorge stelde maatregel geen uitgaven vor deren. B. en W. hebben mitsdien de eer, den Raad voor te stellen de bode woning bij de Secretarie te trekken en hun voor inrichting daarvan een nader op de begrooting voor 1916 te regelen crediet toe te staan. In verband met het aan den gemeentebode R. Ran verleend ont slag, stellen B. en W. voor als zoo danig te benoemen H. J. de Ruiter, thans Secretarie bediende. Zij merken hierbij op, dat, aangezien deze benoeming het karakter van een bevordering draagt, door hen geen oproeping van sollicitanten is gedaan en derhalve slechts één persoon wordt voorgedragen. In afwijking van de gewone meening achten zij het ge wenscht, dat de benoeming door den Raad geschiedt, aangezien het bij nader overwegen twijfelachtig voor komt, of eerstbedoelde ambtenaar kan geacht worden te behooren tot de bedienden bij de plaatselijke Secretarie. Ten slotte wordt, ingevolge het in de vergadering van 29 Juni genomen besluit, om de ingediende voordracht voor de benoeming van een adjunct directeur der Gasfabriek en Water leiding in nadere overwegiDg te nemen, de volgende voordracht aan* BINNENLAND. I. G. Wieberdink, directeur der gemeentebedrijven te Goor; IL E. Th. Leemans, s. i. assistent aan den gemeentelijkon keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam; IU. C. J. Snyders Jr., s. i. te 's Gravenhage. De heer Schiethart te Apeldoorn, den vorigen keer no. 2 op de voor dracht geplaatst, had bericht gezon den, niet meer voor eene benoeming aanmerking te willen komen. Begrafenis Os. A. S. Talma. Onder groote belangstelling had Zaterdag te Bennebroek de teraarde bestelling plaats van den oud minister A. S. Talma. Tal van oud-ministers, Kamerleden, en andere belangstel lende, uit alle kringen der Maat schappij hadden zich rond de groeve verzameld. Verschillende personen, o.a. de oud- minister Heemskerk, voerden aan de groeve het woord. Da „0 VI". Te Vlissingen is ZaLerdag met goed gevolg van de werf der Kon. Maat schappij de Schelde te water gelaten een onderzeeboot, „O VI", bestemd voor de Koninklijke Nedorlandsche Marine, Da befoogers uit Soarabaja. Men schrijft uit Hellevoetsluis aan „Het Volk": Een dertiental der vijftig marine schepelingen hier pas aangekomen uit Soerabaja en behoorende tot de ge straften tengevolge van de „relletjes" aldaar, hadden zioh Zaterdagavond uit hun onvrijwillige opsluiting aan boord van „De Buffel" onttrokken en waren „op stap" gegaan. Allen waren „ongekleed", sommigen in wit werk- tenue, anderen blootshoofds of met een deukhoed op. Na een wandeling in de omstreken keerde het groepje zingende naar Hellevoetsluis terug. Toen een en ander op ,'t fort" ge signaleerd was, trok onmiddellijk een patroelje van 10 man met een korpo raal der mariniers hen achterna door de Barakken. Inmiddels was de wacht op de Markt te Hellevoetsluis in 't geweer geroepen en kwamen de dertien boosdoeners tusschen twee vuren. Aan de wacht was bevel geven de menschen niet door te la Door het optreden van een sergeant, die onmiddellijk met geweld wilde beginnen, werd, de toestand kritiek. De mannen waren toch al niet in beste stemming, daar z(j geheel willekeurig als klein groepje uit een geheele massa demonstranten in Indië opgepikt en naar huis gevoerd zijn als misdadigers. Het volk liep te hoop en er dreigde een handgemeen. De politie met eenige militairen zette onmiddellijk de ge heele markt af. Inmiddels kwam nog een patroelje soldaten uit het fort Haerlem. De bevelvoerende kapitein Singel gaf bevel met scherp te laden en de bajonetten werden op de weren gezet. Op dat oogenblik verscheen de marinepatroelje van „De Buffel" en ook de luitenant ter zee 1ste klasse Vink. Aan 't zeer beleidvol optreden van dezen zeeofficier is het te danken, dat een bloedbad werd voorkomen. Ook de korporaal der mariniers, die de patroelje van „De Buffel" kom mandeerde, trad zeer beleidvol op. De mannen werden gekalmeerd. De officier sprak met elk hunner persoon lijk en bracht 't zoover, dat enkelen der „gedrosten" zich naar de „Schor pioen" begaven en de rest gewillig zich naar de Rykswerf liet leid D« giTntirniirdi Duitaohi daiirtaurs. Gisteren werden, ingevolge het be kende regeeringsbesluit, waarbij be paald werd, dat deserteurs van de oorlogvoerende legers, die ongewapend ons gebied betreden geïnterneerd worden, wederom een 6-tal 6 terneerde deserteurs uit het inter- neeringskamp te Bergen in vrijheid gesteld. Onder hen bevonden zich ook een tweetal onderofficieren. Beiden hadden reeds het IJzeren Kruis. Een van hen was al 19 maanden aan het front geweest. Zyn moeder kreeg 10 mark per maand ondersteu ning. Toen hij met verlof was ver zocht hy den burgemeester dit bedrag te verhoogen. Deze zegde dit toe. Later vernam hij dat dit met 60 ets. per maand was geschied. Waar reeds zyn beide gehuwde broeders voor hun leven lang verminkt waren (de een miste een been, de ander een arm), daar besloot hy naar Holland deserteeren. Voor een viertal weken gelukte hem dit. Hoewel het regeeringsbesluit in den lande algemeen bekend is, werd hy toch' door den betreffenden grenscom- mandant naar het kamp te Bergen gezonden. Meerdere commandanten doen alzoo. De meesten geven evenwel blijk goed met het regeeringsbesluit bekend te zijn. („Alkm. Crt.") Ung Waterlot-hoeve (ten noorden van Guillemont). In Ovillers-la Boiselle, hebben wy de versterkingen, die nog in handen van den vijand waren, genomen en er 2 officieren en 124 soldaten van de garde gevangen genomen. Het geheele dorp is nu in onze handen. ParyB, 17 Juli. In Champagne is een Duitsche poging tot overrompe ling van een loopgraaf iu hetRussi sche vak, door een tegenaanval, af geweerd. Ten Westen van Fleury hebben Fransche afdeelingen eenigen voort gang gemaakt en 3 machinegeweren vermeesterd. In Lotharingen hebben de Duit schers na een vrij omvangrijk bom bardement twee aanvallen gedaan ten Zuidoosten van Nomeney; beide aanvallen zyn gekeerd. Van hat Oostelijk front. St. Petersburg, 17 Juli. In Wolbyniö hebben de troepen van generaal Saha rof in de streek ten Oosten en ten Z.O. van Swinioechy den tegenstand van den vyand gebroken. In gevechten bij het dorp Poestomify hebben wfj meer dan 1000 Duitschei s en Oostenrijkers gevangen genomen, drie lichte, twee zware stukken ge schut, machinegeweren en een zeer groote andere buit vermeesterd. In de* streek van de beneden-Li pa blijven wy goede vorderingen maken. De vijand biedt hier hardnekkigen tegenstand. Het totale aantal gevangen en zege- teekenen, den 16en dezer in Wolbynie vermeesterd, bedraagt oDgèveer 318 officieren, 12,637 soldaten en 30 ka nonnen waaronder 17 zware een groot aantal machinegeweren en veel andere buit. In de richting van Kirlibaba heb ben onze troepen aan de grens vau Zevenburgen opnieuw een reeks hoog ten bezet. OphetRiga-frontzljn ontmoetingen met den vyand te onzen gunste be slecht. Wy hebben stukken van vy- andeiyke loopgraven genomen en ge vangenen gemaakt. Van het Wastalijk front. Londen, 17 Juli. Onze troepen heb ben opnieuw belangryke voordeelen behaald. Ten N.W. van bet bosch van Bazentin le Petit hebben wy de stellingen van de tweede Duitsche linie op een front van 1600 M. breedte stormenderhand genomen. Ten oosten van Longueval hebben wy de bres in de tweede Duitsche linie nog verwyd door de vermeeste ring van de sterk verdedigde stel- Tijdstippen van verzanding dar Brlsvenmalan. Naar Oost-Indiö: Versandlngawag. Datum der Tydat. der ter post- laat. busl. bezorging. a/bPostb. zeepost vla Amsterdam 20 Julll 8.—'aav. zeepost vla Botterdam 10 Aug. 8 's av. over Engeland (alleen op verl. der afzenders) eiken Dinsd. I 8.40 n. Naar Guyana (Suriname) zeepost vla Amsterdam onbekend i 8.- 'aav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: zeepost vla Amsterdam I onbekend 8.-'s Naar St. Martin, St. Eustatius en zeepost vla Amsterdam onbekend (alleen op verl. der afz.) over Engeland 1 - olken Dlnsd. 8.41 Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Ilondordag, 8.40 n. Voor Hr. Ms. „Noord-Brabant" naar Kaapstad: 20 Juli, 8.40 'snaai. SPORT. SportfaMtan voor Land- en Zeemacht op 14, 15 en 16 Juli to Amsterdam. (Zuiderbad-zwemmeu 14, Athletiek in het Stadion 16 en 16). Door de deelnemer? uit den Helder werden 16 pryzen behaald18 door de landmacht, 8 door- de zeemacht, een succes waarmee onze ^Stelling buitengewoon tevreden kan zyn, wan neer in aanmerking genomen wordt, dat er 500 deelnemers waren. Van de 26 prijzen voor de vyfkamp zyn er 5 naar den Helder verhuisd. Hieronder de uitslag voorzoover het de Stelling van den Helder betreft: Hindemisloop 110 M. le prys J. Korver, mil.-korp. Depot 4e R. Vg.-A. (bestaande uit: zilveren medaille, aangeboden door H. M. de Koningin; zilveren medaille Nederl. Olymp. Comité; zilveren medaille, aangeboden door Officieren Nieuwe Holl. Waterlinie). Vyfkamp. 4e prys P. N. Sint, 61.4 R. Vg.-A. Oostbattery10e prys J. Korver, Depot 4 R. Vg.-A.13e prys K. Kooy, mil.- sergt. 2 I. 4R.Vg.-A. Kijkduin; 18e prys mil.*matroos G. de Vries, Detach. Terschelling20e prys mil.-korp. Schrama, fort Harssens. Personeele pryzen in de vyfkamp. Vèrspringen (10 prijzen). 2e prys P. N. Sint, 6.10 M.4e prijs J. Korver, 5.95 M. Speerwerpen (10 pryzen). 5e prys F. Buikstra, 11.4 R. Vg.-A. Landvak, 87,48 M.6e prys Rooy- akkers, 2-21 L.W.I., 37,18 M.8e prys matroos Van Schie, 36,26 M. Polsstok hoogspringen (10 pryzen). 5e prys mil.-matroos G. de Vries, uetach. Terschelling, 8.10 M.6e prys inil.aergt. K. Kooy, fort Kykduln,

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2