AMSTELBI EEEN Erdal eerste kwaliteit LAMS- en SCHAPENVLEESCH. HERMAN NYPELS, Beignetskraam PORTON. Blijft Geopend tot en met Maandag 31 Juli. {{andschoenen Rund-, Kali- en Lamslagerij van A.VAN GELDER, Binnenhaven 28, Uniformen Magazijn van Piano's, Vleugels, Orgels en Muziekinstrumenten. De Kaart der Gemeente Helder RADIO-TELEGRAFIST, HETGÜLDEN MYSTERIE „Ons Belang". HELDRIA T. van Zuylen, Glacé JaTricor Magazijn,,de STER De Heldersche Bank HELDER. CIVIELE- EN MILITAIRE-KLEEDERMAKERIJ. P. GROEN ZOON. Incasseeringen GEBRS. SPANJAARD Tegenover het Station. DDTIUIir Uitsluitend voor de geabonneerden rntlYIIL, op de HELDERSCHE qpURANT. Alpiene verslapping. Sanguinose" FLINKE JONGENS „Opleiding GEMEENTERAAD VU WIERINGEN, Hoofd-agent G. JOH. v. d. LEE, Spoorstraat 106. Bottelarij en Opslagplaats Prins Hendriklaan 5. Werklooze arbeiders, ouders of voogden die een betrekking zoeken voor hun kinderen, doen het verstandigst, wanneer zij zioh wenden tot de GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. WERKGEVERS behartigen hun eigen belang indien zij zich tot de Arbeidbeurs wenden, bij personeelgebrek. De Arbeidsbeurs heeft thans beschikbaar: losse werklieden, 1 betonwer ker, 1 timmermans-jongmaatje, een kleermaker, 1 fietsenmaker, 1 metaal- bewerker-machinist, 1 schrijver, 1 incasseerder,2 kantoorbedienden (vrouwel.), 1 noodhulp-dienstbode of werkster, 1 2e meisje. Gevraagd worden twee magazijnbedienden. De GEMEENTE ARBEIDSBEURS is dagelijks geopend van 10-1 on van 3-7 UUP, Spuistraat IS. De bemiddeling geschiedt geheel kosteloos. Begrafenls-Vereeniglng Aansprekers: R. M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. B. DISSEN, Gravenstraat 83. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS. 1ste Vroonstraat 11. 99 19 HAARHERSTELLER. Beproefd raiddel tegen het uitvallen on tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het bette. Per flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij: Een maal op en eenmaal neer Gepoetst is de schoen met Erdalsmeer. zwart geel bruin. ERDAL-schoencrAme dankt hare goede reputatie, neaet de uitstekende kwaliteit, In de eerste plaats aan heren aanganamen geur. Alom verkrijgbaar tegen 15 cents de groote 81 doos en 10 ets. de doos S 60 Wij belasten ons met den aan- en verkoop van effecten en het verzilveren van coupons. - Opgerioht 1840, - Telefoon 158, heeft steeds voorradig voor Land- en Zeemacht. LAKENHANDEL. Vraagt onze prijscourant. Anno 1860. Interc. Tel. 222. binnen en buiten de gemeente, op alle plaatsen des Rijks. Directe uitbetaling van marinewissels. Sluiten beleeningen, prolongatiën op ter beurze genoteerde fondsen. LANGESTRAAT SS - Tel. Interc. 533 - ALKMAAR. Voor het stemmen, per keer en bij abonnement, komen wij geregeld aan den Helder. Schaal I op. 5000, is uitsluitend voor de geabonneerden van de HELDERSCHE COURANT verkrijgbaar tegen 25 CCSfltS a contant. Dit aanbod geldt slechts VOOR KORTEN TIJD. De ondergeteekende wenscht te ontvangen, een Kaart der Gemeente Helder, 25 cent, franco per post 30 ct., (in koker 40 ct.) Naam: 1 Woonplaats: {Bedrag bijvoegen). nnnse is zuiver plantaar- vormt krachtig t zuiver bloed, wekt den eetlust op, versterkt de zenu- helpt bij hoofdpijn, verwekt een gezon de levenslust, maakt zich dagelijks nieuwe vrienden. Tweemaal per dag een eetlepel. Prijs per tl. f 1.50; 6 fl. f8.-; 12 fl. f 15.-. Wacht U voor namaak. Den Haag, VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4. Te Helder bij A. ten Kloosteb, Keizerstraat 93; te Texel, Ooste rend, P. Dbos; Den Burg, J. Buis; Oudeschild, Joh. Dbos. Ter Drukkerij van dit blad kunnen een paar geplaatst worden. ook voor STAATSDIPLOMA. Inlichtingen mondeling en schriftelijk. M. BRABER, Smidstr. 5. UIT DEN OMTREK. Bij Kon. Besluit van 22 dezer is benoemd tot heemraad van de Prins Hendrik polder op Texel, heer P. van Rossum aldaar. Texel, 26 Juli. Door de visschers/wordt thans slechts een spaarzaam gebruik gemaakt van de gelegenheid om consenten van de ge meente Wieringen te bekomenvoor het maaien van zeegrasin de wierwaarden. Mocht in. de laatste jaren door de visschers een bepaalde hoeveelheid zeegras worden gemaaid, thans hebben zij vrijheid om zooveel te maaien als zij denken te kunnen bearbeiden. Gisteren vertrok van hier schipper HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uur ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Ge meentebestuur van Helder, om ver gunning tot oprichting van een in richting voor noodslachtingen van slachtdieren en vobr het zoo noodig koken en zouten van vleesch op het achtererf van het perceel aan den Kanaalweg no. 79, kadastraal bekqnd in Sectie D no. 2934; dat op Dinsdag 8 Aug. 1916, des namiddags ten 2 uur, tenRaadhuize gelegenheid zal worden gegeven om daartegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, dat, zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evenge noemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen, en dat, volgens de bestaande jurispru dentie, niet tot beroep, ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn, zy, die niet overeenkomstig artikel 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Helder, 25 Juli 1916. J. Dekker met ztjn zeilvaartuig, be laden met 55354 K.G. hooi. Per zeil vaartuig werd in eens nooit zulk een groote hoeveelheid hooi te gelijk verscheept. Nu ook hier de groentevoorziening, in weerwil van de beste maatregelen, niet altijd 't gewenschte succes heeft ia 't 'n uitkomst voor menig een, dat de eigen tuin in 't ontbre kende begint te voorzien. Ook nabij de haven is een Hectare grond in kleine stukken aan particulieren ver hilurd. Vele betrekken van daar dage lijks wat zij aan groenten behoeven. Anna Paulowna, (Breezand). Maandagavond, 24 Juli, had in het café „'t Centrum" van den heer J. van Hecke een bijeenkomst van be langhebbenden plaats, ter bespreking van de middelen, om in den hooinood te voorzien, als gevolg der over strooming. De heer N. Raap, die de besprekin gen inleidt, zegt, door den heer A. Buy te zijn aangezocht, om zoo moge lijk iets te doen, waardoor veehouders op het overstroomingsgebied van den Westpolder allicht in de gelegenheid zouden kunnen gesteld worden, om op een niet te dure manier aan hooi te komen. Spreker heeft deze aangelegenheid daarop in de afdeeling „Anna Pau lowna" der Hellandsche Maatschappij van Landbouw ter tafel gebracht, die er genoeg voor bleek te gevoelen, om zich in dezen tot het hoofdbestuur te wenden. Het antwoord van het hoofdbestuur was een opdracht, om eerst eens een overzicht te geven van de hoeveelheid die noodig is, om in het bestaande te kort aan hooi te voorzien. De heer Raap wijst er met den meest mogelljken nadruk op, dat deze opgaven vóór alles strikt eerlijk en betrouwbaar dienen te zijn, zoodat de cijfers te allen tijde gecontroleerd mogen worden. Wat daarna het resultaat zal zijn Ja, dit dient men af te wachten en beschouwingen over de distributie van het bekomene zouden dus op het oogenblik tamelijk onvruchtbaar zijn. Om op de beste wijze in het bezit der door het hoofdbestuur, verlangde opgave te komen acht spreker het wenschelljk een commissie te benoe men en wel in dier voege, dat zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met een behoorlijke verdeeling van arbeid.voor elk der hoofdwegen dus een commissielid. De vergadering kan zich met dit voorstel zeer goed vereenigen, waarna als commissieleden worden aange wezen de heeren J. Verburg, Jb. Wiggers, A. Buy, Jb. Everts en P. Delver. Deze heeren zullen met een lijst bij alle veehouders in de hun aangewezen wijk rondgaan, om van ieder opgave van het benoodigde hooi te verkrijgen. De opgevers zullèn echter wel degelijk in bet oog dienen te houden, dat meD met een nood maatregel te doen heeft ten einde veeverkoop te voorkomen, en het geenszins in de bedoeling ligt, ge legenheid te geven om zooveel vee op te zetten als men graag zou wenschen. Wanneer men bij het hoofdbestuur niet mocht slagen, dan zou men zich misschien later nog tot de regeering kunnen wenden of zich op een andere manier zien te helpen. Voorloopig echter zal men slechts rustig hebben af te wachten. Nadat nog is vastgesteld, dat de onvermijdelijke onkosten niet door de afdeeling „Landbouw"zullen gedragen worden, maar omgeslagen over de belanghebbenden, sluit de heer Raap de toegestane subsidie en de rekening en verantwoording benevens het jaar verslag van de vereeniging ter be vordering van het vakonderwijs in West-Friesland. Uitgaven f567.98 Ontvangsten „565.- Nad. saldo f 2.98 Wordt voor kennisgeving aange nomen. Het verslag en rekening-courant van de Spoor-tram Wieringen -Scba- gen wordt voorgelezen en eveneens voor kennisgeving aangenomen. De heer de Goeje vraagt of de lijn binnenkort in orde zal worden ge maakt. 'f. Voorz. zegt dat dit flfe. iStëesten spoed zal geschieden. Verder vraagt de heer de Goeje of het niet op den weg van B. en W. ligt om een verzoek in te dienen teneinde de brug over 't oude Veer weder zoo spoedig mogelijk te her- op 24 Juli 1916. Afwezig de heer S. de Vries. Voorz. opent de vergadering. Hierna volgt voorlezing der notulen die onveranderd worden goedgekeurd. Voorz. deelt mede dat de goed keuring is ontvangen van Ged. Staten om het saldo der Gasfabriek in de gaskas te laten blijven; eveneens is goedgekeurd eenige af- en overschrij vingen en een suppl. begrooting. De Staten der zeegras-exploitatie over de maanden Mei en Juni worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een dankbetuiging der schoolfeestcommissie voor het Voorz. zegt dat reeds aan een en ander wordt gewerkt. Van de Middenstands vereeniging is een verzoekschrift ingekomen om, bijaldien nieuwe leerkrachten moch ten worden benoemd, daarbij acte boekhouden enz. verplichtend te stel len. Het verzoek zal op eene volgende vergadering in behandeling worden genomen. Aan de Wed. Jb. Lont, de Wed. N. Lont en A. Bekedam wordt eeuige verlaging toegestaan van H.O. Op een desbetreffend verzoek van N. Kok wordt afwijzend beschikt. De jaarwedden van het onderwij zend personeel worden, met ingang van 1 Januari 1917, ieder met f50.- verhoogd. Van den Bond van Gemeente ambtenaren is een verzoek ingekomen om de jaarwedden der gemeente ambtenaren in deze gemeente te ver- hoogen. B. en W. meenen dat deze zaak, zooals deze thans in handen van Gedeputeerde Staten is, volkomen veilig is. De jaarwedden van Burge meester, secretaris en ontvanger zijn pas herzien. De raad was van hetzelfde oordeel. Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen een zelfde verzoek van den Bond van Politiebeambten. De beeren D. Duinker en Joh. Takes worden herbenoemd tot zetters der belasting en in plaats van den heer A. Minnes, die is overlëden, de heer P. S. Kuut. Op voorstel van B. en W. wordt besloten den gasprljs te verhoogen tot f 0.26 per M', ingaande 1 September a.s. 1). Wordt beBloten in den toren te Hyppolitushoef een nieuw uurwerk aan te brengen. De levering zal geschieden door tuaschenkomst van den heer H. G. Rump. De kosten zijn geraamd op f 1600.-. Wordt beBloten hiervoor een leening van gelijk bedrag aan te gaan. Wordt besloten de onderwijzers- woning te Oosterland den len Sept. a.s. publiek aan te besteden. Met den bouw zal in 1917 kunnen worden begonnen. De gemeenterekening over het dienstjaar 1915 wordt aangeboden. De ontvangsten bedragen f 42,817.95$ uitgaven 42,689.12 Het batig Baldo bedraagt f 178.83$ Tot commissie van onderzoek wor den aangewezen de heeren de Goeje, Rotgans en D. Koorn. Op voorstel van en W. wordt besloten aan den veldwachter Post een gratificatie van f 50. toe to staan. Na voorlezing van het gemeente verslag, hetwelke voor kennisgeving wordt aangenomen, gaat de vergade ring in comité, ter behandeling van de plannen omtrent den wegenaanleg. Ten tweeden male -wordt nu het wegen plan in comité'behandeld. Waarom? Een groepje raadsleden, ddt wij spraken, vonden de redenen om in comité te vergaderen, bespottelijk. Echter moeten wij opmerken dat het dan van hen bespottelijk is dat zij niet oogenblikkeljjk publieke be handeling vroegen. l) Vermoedelijk een schrijffout van onzen corr. (Red.) FEUILLETON. Dook C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaald door W. J. en H. A. CORNELISSEN. 12.) Daarna ging ik met ernst aan het werk - steeds boven op dat zolder kamertje, waar ik ook gewoon was Arabisch te studeerenheel hard zelfs. En niemand wist waaraan ik bezig was, en wat er in mijn hoofd omging, tot verleden jaar, toen lk de oudste Miss Jennings meedeelde, dat lk geen onderwijzeres worden wilde - dat ik de school moest verlaten en naar New-York ging." „En wat zei ze?" „Ze zei dat ik een zottin was. Dat zeiden ze allemaal. Ze lieten den dominee komen, om te trachten mij over te halen. Die had eerst ontzet tend veel tegen op mijn plannen. Maar nadat we een poosje samen gepraat hadden, gaf hü mij gelijk." „Hoe wist u hem tot dat inzicht te brengen vroeg Stephen verbaasd, „Dat weet ik niet precies meer. Ik zei hem, hoe ik over alles dacht. O ja, en ik danste voor hem 1" „Drommels 1 En wat voor uitwerking had dat op hem?" „Hij klapte in zijn handen, en zei, dat het een mooie dans was, heel iets andere, dan hij verwacht had. Hij geloofde dat het ni emand Éwaad zou doen, er naar te tijken. En hij gaf me een soort zede preek, hoe ik mé te gedragen had, wa nneer ik danse res werd. Het was ecb.ter gemakkelijk genoeg, zijn raadgevingen op te vol gen, want geen enkolü van de vreese- lyke dingen waarvoor hy vreesde,is mij overkomen." „Uw ster bescheirmde u dus?" „Natuurlijk. Eeral had ik wat geld zorgen, omdat ik totaal geen geld bezat, maar ik had een paar dingen van waarde, o.a. een vreemdsoortige broche, die Cassim- beo-Halim mij eens had gegeven. Kyk, ik heb haar nu aan. Ik ging naar een winkel in Potterston, en vroeg den winkelier mij er vijftig dollar op te leenen, en dat deed hü ook. Het was heel aardig van hem." _Het schijnt, dat u iedereen die u ontmoet, vriendi slijk an goed vindt," zei Stephen. „Ja, maar z>; zijn dat bijna allen ook geweest. Als je gelooft, dat de menschen goedzullen zijn, dan maakt die gedachte 1 ien goed, tenzij ze be paald heel sle cht zijn." Stephen wf ragde het niet door een cynisch wooi.d haar goed vertroirwen en optimisme in de wereld ea de enschen t-j kwetsen. „Wat getreurde er toen u in New- York kwan i Kende u daar iemand „Niemand. Maar ik vroeg aan den koetsier ran een huurrijtuig, of h ij me naar een fatsoenlijk kosthuis voer actrices 1 rrengen kon, en lat deed hy Ik huurd e er een klein o.chi^r kamei tje op de bovenste verdieping, en betaalde een week vooruit. Dekostgangers waren geen menschen, wien het bi zonder voorspoedig ging, maar ze gaven mij toen ik een keer voor hen had gedanst, een menigte goede raad gevingen. Een vriendelijke oude man raadde mij aan, te trachten Mr. Char les Norman te spreken te krijgen, een zeer gewichtig personage - zóó gewichtig, dat ik zelfs in Indiana van hem géhoord had. Ik ging den vol genden dag naar hem toe, maar hij was onmogelijk te spreken te krijgen. Ik liet mij echter niet ontmoedigen. Ik begreep dat Mr. Norman toch wel eens naar het theater moest komen, en daarom kocht ik een portret van hem, om hem te kunnen herkennen en toen hy op zekeren dag langs mij kwam, raapte ik al mijn moed samen en sprak hem aan. Ik zei hem, dat ik dagen en dagen op hem gewacht had. Eerst begon hü tegen mij uitte varen, en ik geloof, dat hij vreeseiyk kwaad wilde worden. Maar het eind was dat hij bromde „Kom dan maar mee. Ik zal gauw genoeg zien, wat er in u zit." Ik ging toen met hem naar binnen, en danste voor Mr. Nor man en een anderen man, in het leege theatergebouw. Ze schenen nog al ingenomen met mijn dansen en Mr. Norman zei, dat hij mij een kans zou geven. Wanneer ik „insloeg" - hij bedoelde, als ik het publiek beviel - zou ik een zeker salaris krijgen. Maar ik zei hem, dat ik het salaris dadelijk moest hebben, want dat ik nog maar geld had voor een paar dagen om van te leven. Ik had bijna alles, wat ik bezat, uitgeven, om naar New-York te komen. Toen zei hij, dat ik per week dertig dollar zou krijgen om te beginnendaarna zou hij zien, wat hij verder kon doen. Nu, de menschen vonden mijn dansen aardig, en langzamerhand gaf Mr. Norman mij een salaris, dat mij schit terend toescheen. Èn nu kentumyn heele geschiedenis. Ik hoop nu alleen maar, dat ik u er niet mede verveeld heb. Als u er zelf niet om gevraagd had, zou ik u er zeker niet mede lastig hebben gevallen „Maar 't is al bijna geheel donker geworden," viel zij zichzelf in de rede. „Hoe laat is 't al wel Er is niemand meer op 't dek. Het zal toch geen diner-tijd zijn?" Beide haalden zy tegelijk hun horloge te voorschijn het jonge meisje een heel eenvoudig, ouderwetsch uurwerk, Btephen een kostbaar repetitie-horloge. Beide uur werken wezen kwart over acht er was geen twijfel, of de andere passa giers waren al lang naar beneden ge gaan voor het diner. Dit moest zelfs reeds zoo goed als afgeloapon zijn. „Wat afschuwelijk!" riep Victoria vol zelfverwijt. „En ik heb u hier al dien tijd gehouden, om naar mij te luisteren 1" „Zei ik u niet, dat ik liever naar u luisterde, dan iets anders te doen Eten was daar zeker niet buiten ge- Bloten. Ik herinner me niet, den hoorn gehoord te hebben." „En ik heb hem ook niet gehoord." „Ik had eigenlijk het heele diner vergeten. U had me zoover met u meegenomen „En met Saideevoegde het meisje er aan toe. „Ik dank u, dat u met ons gegaan bent! „Ik dank u, dat u mij hebt mee genomen." Ze lachten beiden, en terwijl ze lachten, begonnen de menschen weer op het dek te verschijnen. Het diner was bfijkbatfr geëindigd. De knappe Arabier kwam voorbij, in ge sprek met den mageren, slappen Engelschen geestelijke, dien hij had weten in te palmen. Ze spraken over zaken in Marokko; en toen ze langs Stephen en Victoria gingen, scheen de Arabier er niet over te denken, zich naar hem om te wendentoch was Stephen ervan overtuigd, dat hij aan hen dacht, niet aan hetgeen hy tot den geesteiyke sprak. HOOFDSTUK VI. Stephen had Victoria uitgenoodigd om samen aan een tafeltje te trachten nog een zoo goed mogeiyk middag maal machtig te worden. Hij zou wel zorgen, dat het niet al te slecht was. En met de onschuldige openhartig heid en vrijmoedigheid die haar ken merkte, bad zij zyn voorstel dadelijk dankbaar aangenomen. Natuuriyk was hun gesprek, de voortzetting van hun onderhoud op het dek. Stephen gaf Victoria allerlei goeden raad en beloofde hulp^van Nevill Caird. „Hij komt me zeker van jle boot halen," zei hij, „en als u het goed vindt, zal ik u aan hem voorstellen. Hij is misschien in staat, achter alles te komen, wat u weten wilt" Na het diner had Stephen nog graag verder gepraat, maar het meisje, dat zich al schaamde zooveel van zyn tjjd in beslag te hebben genomen, liet zich niet overreden. Ze ging naar haar hut en dacht aan hem, zoowel als aan baar zusterhij dacht alleen aan haar, terwyi op het dek, onder den sterrenhemel heen en neer liep. „Eenoogenblik wit, dan voor eeuwig verdwenen." Weer klonken hem die woorden door het hoofd. Ze was wit - wit als de kanten scbuimgolven die het blauw der Middel landsche zee ver zilverden; maar ze was nog niet voor eeuwig verdwenen fin onwillekeurig begon Stephen plannen te maken, wat hy en Nevill Caird doen zouden, om het jonge meisje te helpen op haar roman- tischen tocht. Men moest haar natuur iyk niet toestaan, alleen door Algiers te reizen. Wanneer ze eenmaal goed en wel in Algiers was, moest ze daar rustig biy ven, tot de autoriteiten haar zuster gevonden hadden. Hy was er van overtuigd, dat de zaak doodeen voudig zou z(jn. En in gedachte zag Stephen, hoe hij Victoria Ray's dank baarheid wist te veroveren. Het w&s een aangename gedachte, en hy volgde haar, zooals men een bebloemd pad volgt in een donker bosch. Victoria dacht ook aan hem, maar op andere wyze. Ze had nooit haar hoofdje volge stopt met dwaze gedachten omtrent de mannen, zooals zooveel meisjes doen. Zooals ze zeide, ze had het te druk gehad. Het was nog nooit in haar opgekomen, dat zy zelf ooit ver liefd worden of trouwen zou. En nu ze ten ten slotte werkeiyk op weg was, om Saidee te zoeken, dacht ze er minder dan ooit aan. Ze gevoelde zich uiterst opgewekt en in haar ge dachten en hart was slechts plaats voor dit eene alles overheersehende gevoel. En het scheen haar toe, dat Stephen op de een of ahdere wyze deel uitmaakte van een groot opgezet plandat hy in haar leven gezonden was met een doel. Waarom zou hij anders van af het begin zoo vriende- ïyk geweest zyn, en dezen tweeden keer weer zijn verschenen, toen ze hem al byna vergeten was Waarom zou hy naar de plaats gaan, waar zij heentrok, en waarom zou hy een vriend hebben, die Algiers gekend had sedert den tyd, dat Saidee'a brie ven hadden opgehouden? Al deze redeneeringen hadden iets kinderiyks; maar Victoria Ray was nog niet veel meer dan een kind en ofschoon haar godsdienstige begrippen van haar zelf waren niet aange leerd en niet conventioneel zooals ze waren, vertegenwoordigden ze voor haar alles. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4