S. COLTOF, Kanaalweg 142. SCHILLER-OverhemdBn, cdltof! kanaalweg. prima NAPPA's f 1.49. NAPRA'S Laatste berichten. AGENDA. Ëerele Helilersche Blostoop Katruuüwag 112. 2 Hoofdnummers: .De gevaren vso den Oceaan" en „Zijn Eer gewroken". Cinema Palace. Binnenhaven 2. 2 Hoofd- uummers: „De roode Portefeuille" en „Het geheim van den Grafkelder". T.i».v.e.o.u.-Bioscoop. 8poorgracht. Hoofd- „Om n Vrouw". MARINE EN LEGER. Naar de N.Rott.Ct. vorneemt, zal eerstdaags aan een hoofdofficier der Kon. marine een zen ding naar Engeland worden opgedragen. De officier van gezondheid le kl. der marine P. J. van Drlel wordt wegens vierjarig verblijf in Ned. Indi» eerlang hier te lande terugver wacht. Lult. ter zee 2e kl. M. C. de Jong ia werk- zaam gesteld by bet Kon. Instituut der marine te Willemsoord, STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Rembrandt, ultr., arriv. S Aug. te 8lngapoie. Kottl, vertr.2 Aug van New Vork naar Java Tlmor, thuisr., vertr. 9 Aug. van Port-Said. Radja, arrlv. S Aug. van Java te Kew-York. Lombok, ultr.,arrlv. 8 Aug. te Port-Said. Rlouw, ultr., arriv. 8 Aug. te Kirk wal!. Rotterdamsche Lloyd. Kawi, vertr. 2 Aug. van Batavia naar R'dam. Menado, thuisr., vertr. 1 Aug. vau Gibraltar. Kedlri, ultr.,arriv. 3 Aug. te Klrkwall. Hadloen, van New York naar Java, arriv. 2 Au| Oorontalo, ultr., arrlv. 4 Aug. te Sabang. Koninklijke Holiandsche Lloyd. Amstelland, thuisr., pass. 2 Aug. Dover. Drechterland, thuisr., vertr. 8 Aug. van Babi «ooiland, vertr. 1 Aug. van B.-Ayrea naar A'i Hollandia, thuisr.,arrlv. S Aug. te Bantoe. Zaanland, arriv. 4 Aug. 4 u. 40 nam van B.-A te IJmulden. Jeva-Pacifio-Lijn. Haven te Nieuwedlep. S Aug. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harlingen, Ned 8.8. Min. Tak. 4 Aug. Idem van Goole naar Harlingen, Ned, s.b. Frloaland. C Aug. Aangekomen s.s. Enda, van Gothenburg, met een lading hout voor Je Oortgijson en Zoon. VISSCHERIJBERICHTEN Te Nleuwediep aangebracht - 8 Aug. Door SS.korders: 6 tol 90 stuke tong, per stuk fl.16, 10 tot 160 stuks middeltong, per stuk 66 ct. a 06 ct., 10 tot 100 stuks kleiae tong, per stuk 16 ct. a 20 ct, 8 tarbotten, per stuk f7,- a f9.—, 1 tot 6 stuks rogge, per stuk 60 ct., 1 tot 4 mand stortachol, per mand f6.— af 10.— 1 tot 6 mand kleine schol, per mand f 2.50 a f7.-, 1 tot 2 mand scharren, per mand fS, - f4.-. Door pletermanvisschers: 400 pietermannen, per 100 fS.~. 4 Aug. Door 1 motorbotter „HD." 10:86 stuks long, tarbot, 4 mand kleine schol en 1 mand scharren. Besomming f89.-. Door 64 kordera: 10 tot 30 stuks tong, psr stuk fl.10,10 tot 160stuksmiddsltong.perstuk 65 ot. a 66 ct10 tot 100 stuks kleins tong. per stuk 16 ct. a 30 ct, 10 tarbotten, per stuk f6, a fia-, l tot 6 stuks rogge, per stuk «0 c 1 tot 4 mand stortachol,per mand f 6.— af 10.— 1 tot 4 mand kleine schol, per mand ra.- a f7.-, 1 tot 4 mand scharren, per mand f2.- a f4.-. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 4 Aug. 1916. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 260 HL. Tarwe f17.- a f 19.26. rogge f-.-af-.-, uerst f—a f—,ldem chev. f 14.80af haver f».- a (9.76. Bruine boonen f 80.- a f82.-, witte boonen f».- af—.—, rood mosterdzaad f a f— kanarlezaad f a f blauw xnaandzaad f-.- a f0.-, kar weizaad f-.- af-.-,paarde- boonen f-.— a f—.-, citroenboonen f-.— a -, dnivenboonen fafgeel mosterd- af-.— aaa'di— Erwten: groene f98.- a f86.-. grauwe f34 a f-.-, vale f-.- af«wlttef Alkmaar, 4 Aug. 1916. Fabrlekskaas kleine f87.-, kleine boerenkaas f»L—commissie fabrlekskaas f commis sie boorenkaaa 166.-, middelbare boerenkaas f86.-. Kaascommissie le soort f66.—. Aangevoerd 660 stapels wegende 286.000 K.G. Handel kleine fabrlekskaasmatig. Beverwijk, 4 Aug. Aardbeien f SI.— a f3160 per 100 K.G., aard beien f4.60 a f8.50 per 100 mandjee, bloemkool le soort f 12.— a f.-, dito 2e soort f6.-af0.-, dito 3e soort f2.60 a fa-, alles per 100 stuks, wpucijners f4.— a f6.-, doppers, olnnenl.f8.60 a f6.60, groentjes,-binnenl.f 8.60 a f6.60 allee per 100pond, komkommen le soort f6.— s f8—, dito Se soort f2.- a f4.-, dito 8e soort f0.- a fa- per 100 stuks, kruisbessen f0.70 f L30 por slof, peterselie f 1.— a f8- per 11 boe, postel ijn 10.10 a fa80 per ben, rabarbi f8.- a f 16.—radijs fO.-am- per 100 bo., raspen f7.- a f9.60 per 100 pond, selderij fl.— a f8.— per 100 bos, sla, binnenland f 1.— a f0.-, export fl.40afl.S0 per 100 stuks, spinazie f 360 a f OBO per kist, tulnboonen, bin nenl.f L76-f 8, export f 8.60 a f9.60 per 100K.G.. wortelen li.— a fa— per 100 bos, zuring U a0 ct. per ben, raapetelen fO-afO— per 1Ö0 bos, andijvie ft.- a fS.— per 100 stuks, spersis- boonen, dubbele 80 ct. a 96 ct., doppers en groentjes binnenland, export f6.— a 16.60. Burgarlijka Stand v. Helder, van 3 en 4 Aug. '16. ONDERTROUWD: C. P. v. Diest en M. E. Ekamp. GETROUWD H. v. Haaien en M. KrijgsmanP. J. Elat en M. C. Willemse. BEVALLEN: P.v. Marken-Lodder, d.; G. van Os-Verblauw, z.; I. Hocque—Vroone, d.; J. C. Bru|jn v. d. Slujjs, z.; G. Jimmink—Kruis- veld, d.; J. Provillj Byi, d.; T. Hoek-Groet, z. Tl)tf«tlpp«n van varzandlng dar Brlavanmalen. Naar Oost-Indiö: YeraundlngKwag. Per: Datum d«t tui post- beiorginc. T J dat. der last. bus! a/hPostk zeepost vla Amsterdam i 81 Aug.l 7.46'sa v. seepoat vla Botterdam 10 1 7.48'tav. p. mail over Engeland (■Heen op verl. der aftalken Dinad.840 Naar Guyana (Suriname) zeepost vla Amsterdam I onbekend 7.46 'eav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba zeepost vla Amsterdam I onbskendl 7.46'sat. over Engeland eiken Dinad. I en Vrijdag I 8.46 'e Naar St. Martin, St. Eustatiua en Saba:, onbekend I 7.46'sav. telken Dinsd. 8.40 'en. zeepost vla Amsterdam (alleen op verl. der alk.) over Engelend Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 8.40 'i Voor Hr. Ms.Noord-Brabant" naar StVincent (KaapVerdischeeil.) 8 en 11 Aug., 3.40 'sn.m.; Las Palmas (CanariBche eil.): 18 en 26 Aug., 3.40 'sn.m. DE OORLOG. eeu kleinen vooruitgang in plaatse lijke gevechteu, met weiken kleinen vooruitgang dan juist bet oogmerk was bereikt. Zoo zyn er in een vroegere periode in de Fransche berichten over den atr(jd bij Verdun talrijke pogingen van de DuitscherB gemeld om een grooten aanval te beginnen, die niet slaagden, omdat het vuur der Fran- schen den Duitschers verhinderde huu loopgraven te verlaten. In de Duitsche berichten vond men daar uit den aard der zaak geen spoor van terug. Nu de Duitschers tegenover de Eügelschen aan de Somme ongeveer in dezelfde positie zich bevinden als vroeger de Franschen tegenover hen bij Verdun, melden zij op dezelfde bij herhaling van voornemens der Engelschen om aan te vallen, die door het Duitsche vuur niet ten uit voer konden worden gebracht. De Engelschen melden slechts een kleinen vooruitgang door een gevecht met handgranaten in de buurt van Bazen- tin le Petit. Maar al konden de voorgenomen aanvallen der Engelschen, volgens het Duitsche bericht, niet tot uitvoe ring komen, wèl de aanvallen der Franschen. Zevenmaal liepen zij aan den Noordkant van de Somme storm en maakten daardoor eenigen vooruit gang vlak aan den oever vau de rivier. De Franschen weten noch van die zeven aanvallen, noch van dien voor uitgang iets af. Zy melden slechts afgeslagen aanvallen van de Duit schers op de hoeve Monacu (die zij, volgens de officieels Parljsche lezing overigens niet hoefden te heroveren, daar zij haar nimmer verloren had den) en van bevestiging der pas ge wonnen stellingen ten Oosten van die hoeve. Niettegenstaande al die tegenspra ken, blijkt toch uit de wederzydsche officieele berichten, dat er - aan de Somme geen verandering van be lang is ingetreden. Vau grooter gewicht z(jn do ge beurtenissen by Verdun, waarover de wederzijdsche berichten ook minder verschil vertoonen. De Duitschers hadden daar, naeeD periode van stilstand, hun aanval lende werkzaamheid hervat, maar de Franschen hebben hen teruggeslagen en door een tegenbeweging zelf aan merkelijk terrein gewonnen. Hun aanval strekte zich uit van de Cöte du Poivre langs het fort Thiaumont, het dorp Fleury, het kruispunt van wegen ten Noorden van de redoute Souville Daar het bosch van Laufée. Vooral bij het dorp Fleury was hun succes aanmerkelijk. Donderdag avond kon de bezetting van dat dorp, alsmede die van alle loopgraven tus- schen Fleury en Thiaumont worden gemeld. Reeds gistermiddag gaf Berlijn voor- uitgang- van de Franschen toe; het bericht van Duitsche zijde over de gevechten, die tot de verovering van Fleury leidden, werd Vrijdag nog niet ontvangen. (N. R. Ct.) Van het Westelijk front. Par(j8, 3 Aug. Geen infanterie actie aan de Somme. Aan den rechteroever van de Maas zetten de Franschen de aanvallen op bet front Thiaumont- Fleury voort. Zij vermeesterden alle loopgraven tusschen deze beide punton en het dorp Fleury. Zy maakten 650 gevangenen, waardoor het aantal ongewónde gevangenen aan den rech teroever van de Maas tot 1760 sedert 1 Aug. Bfceeg. Fleury viel in een schitterenden gezamel ijken aanval van Noordwest en Zuidoost uit. Tege Hjkertijd deden de Franschen een aanval in de streek van LeChenois, waar zij het grootste deel van het Dinsdag verloren terrein herwonnen. De Fransche vliegtuigen waren zeer actief in de Sommeatreek. Vier Duit sche machines werden ten val ge bracht; twee andere vliegtuigen die ernstig waren beschadigd doken ver tikaal binnen de Duitsche linies. Londen, 3 Aug. De Britten wonnen terrein ten noorden van Bazentin-le Petit en sloegen sterke tegenaanval len op het Delvillebosch af. Bij Bazentin werd het terrein ge wonnen door een aanval met bommen. Vier sterke vyandelyke detachemen ten deden des nachts te vergeefs een aanval op het Delvillebosch. Op andere plaatsen aan het Somme front krachtige wederzijdsche artil lerieactie. Twee vijandelijke vliegtuigen z(jn gevallen, een blijkbaar van nieuw model. Drie Britsche toestellen wer den door kanonvuur neergeschoten. Van hit Russlsch-Turksche gevechtsterrein. Petrograd, 3 Aug. Bü Ognoet tus schen Moesj en Mamah&toen vermees terden wij Turksche werken. Wij namen 7 officieren en ongeveer 800 Askaris gevangen. Wy vermeester den een kanon en drie mitrailleurs. Onze troepen zetten het offensief voort. Gevangenen blijven toestroo- men. 0e duikboot- en mljnoorlog. De Engelsche schoener „Gradwell", het Japansche s.s. „Kohina Maru" (8179 ton) en het schip „F. II" van Londen zijn gezonken. Het Deensche s.s. „Katholm" (1324 ton) is waarschijnlijk ook gezonken. Do algomoono toestand. Aan de Somme wordt van Duitsche zijde gemeld, dat de Engelschen een nieuwen grooten aanval hebben willen doen, maar dat er door het welge richte vuur van de Duitschers niet anders van kwam dan eenige plaatse lijke gevechten. Als een van de strijdvoerende par tyen meldt, dat de andere partij een grooten aanval heelt willen, maar niet kunnen doen, dan past daarop een bericht van de andere partij over De „Lstlmbro". Malta, 8 Aug. De Italiaansche mail boot „Letimbro" is door een onder zeeër in den grond geboord. 28 over levenden kwamen gisteren hier aan en verklaarden, dat de «Letimbro" (2210 ton) op weg was van Syracuse naai- Bengasi, met eene bemanning van 50 koppen en 113 passagiers, waaronder vrouwen en kinderen, toen een onderzeeör eerst een los waar schuwingsschot loste en het schip toen, voortdurend vurende, bleef ach tervolgen. Binnen een half uur achterhaalde de onderzeeër het schip, dat de booten uitzette. De onderzeeër zette het bom bardement voort en raakte vijf booten, die vernield werden. Men gelooft,dat de inzittenden dier booten verdronken zijn of door het granaatvuur gedood werden. Naar verluidt zyn nog twee booten te Syracuse geland. Engsliohe verliezen. De Engelsche verliesiysten over het tijdvak vau 1 tot 13 Juli geven eeu verlies aan van 7071 officieren en 52001 manschappen, aan dooden, gewonden en vermisten. Balfour over de Engeliche vloot. In een overzicht van de twee jaren zee oorlog wees Balfour er op dat de overwinning bij Jutland den toestand bevestigde. Het doel vaD een zeeslag is de heerschappij ter zee te verkrijgen of te behouden. Het is zeker zoo zeide hij dat Duitschland ze niet verkreeg en Engeland haai- niet verloor. Aangaande het feit dat de „Deutsch- land" den weg naar Amerika aflegde, waarop men in Duitschland nu trotsch merkte Balfour op dat de macht, ter zee niet zoozeer blijkt uit bet ontzeggen van 's werelds waterwegen aan den vijand, maar door deze voor eigen militair doel te gebruiken. In de verloopen twee jaren is een steeds wassende stroom mannen en munitie over het Kanaal geleid, waarvan het gevolg beslissend zal zijn. Die stroom was nooit veiliger voor een aanval der vyandelyke slagschepen en krui sers dan sedert de Duitsche „over winning" van 31 Mei. Verder zeide hij dat de kracht van de Duitsche vloot op het oogenblik alleen berust bij de duikbooten. Het voordeel hiervan is dat aanvallen dezer oorlogsschepen Diet door een overmachtige vloot kunnen worden tegengegaan. Daarentegen kunnen zy niet op groots schaal worden toegepast, en zijn zij in strijd met de oorlogswetteu en met de eischen der menschelykheid. Balfour wees er ook op hoe de Engelsche zeelieden met bekwaam heid en energie de handelsvloot, die onder hun hoede is, verdedigen. De ergernis daarover leidde de Duit sche admiraliteit tot de jongste dommo streek, de ter dood brenging van kapitein Fryatt. Spr. besloot zijn rede met er op te wijzen, dat Duitschland zegt te strij den voor de vrijheid der zeeGn. Er is thans gelegenheid om te oordeelen, wat die vrijheid beteekent. Zij be teeken t, dat de Duitsche vloot ter zee zal handelen gelijk het Duitsche leger te land. Zij beteekent, dat noch vij andelijke burgers, noch neutralen rechten hebben tegenover het mili tante Duitschland; dat zij die geen weerstand bieden zullen worden ver dronken, dat zij die wel weerstand bieden zullen worden dpüdgeschoten. Reeds zijn 244 neutrale schepen in den grond geboord, in strijd met het recht en de humaniteit. En dagelijks groeit dat getal. De menschheid die twee jaren ervaring heeft om een begrip te krijgen van Duitsche cul tuur is niet zonder materiaal om zich een oordeel te vormen van Duitsche vrijheid. Van Vardun mar Contalmalson. In de «Daily Chronicle" schrijft Philips Gibbs: «Een Duitsche officier, die thans krijgsgevangene is, getuigde van het geweldige werk onzer artillerie. Hij was met zijn bataillon van Verdun naar Contalmaison gezonden en te Bapaume uit den trein gekomen. Hier kreeg hij voor het eerst van het vuur der artillerie te lijden ten gevolge van de ontploffing van een Duitsch 30 c.M. kanon, dat uiteen barstte en verschillende wagons der trein waarop het geplaatst was in de lucht deed springen, bij welke ge legenheid een aantal zijner mannen gedood werden. Maar gedurende het overige deel van zijn reis leed hij geweldig door het Engelsche geschut vuur. Hij trok met zyn bataillon over een weg, die door onze 16- en 12-inch granaten opengescheurd werd. Weer verloor hij eenige mannen maar trok door naar Bazentin, waar het vuur onzer 8 inch houwitsers en onze negen-komma-twees, die zijn gedund bataillon verder teisterden. Verder ging het weder, ondanks deze verliezen, naar Contalmaison, waar hij door het vuur der achttien- ponders alle nog overgebleven man nen verloor. Te Contalmaison werd hij by den eersten Engelschen aanval gevangen genomen en hij verheugde zich, ten minste nog levend het doel van zijn reis te hebben bereikt. «Uwe artillerie", zeide hij „is beter dan Wat ik zelfs by Verdun op dit gebied heb gezien en iets ergers dan uw vuur heb ik nooit te verduren gehad". Da in Fabruarl varongalukta L. 19. Kopenhagen, 8 Aug. «Berlingske Tidende" meldt, dat een visscher in het Skagerak een fleach vond met het laatste bericht van commandant Löwe, van den op 2 Februari 1916 in de Noordzee verongelukten Zeppelin L. 19. De commandant bericht aan den korvettenkapitein Strasser Met 16 man op het platform drijft het hulsel van de L. 19 op 3° O. L. zonder gondel. Ik tracht een laatste bericht te verzenden. Wij driemaal averij aan de motoren. Een lichte tegenwind op den terugweg vertraagde de reis, voerde me in den nevel naar Nederland, waar we uit geweren werden beschoten. Drie moto ren weigerden tegelijkertijd, 's Na middags één uur ongeveer sloeg ons laatste uur. Löwe. De flesch bevat verder eenige postquitanties en 15 kaarten met groeten der bemanning aan hun familie. Löwe schrijft aan zyn vrouw Laatste uur op het platform met mijn mannen. Lang denk ik aan je, vergeef mij alles. Zorg voor ons kind. Een ander schrijven luidt: 11 uur 's morgens 2 Februari: Wy leven nog, maar hebben niets te eten. Vroeg was hier oen Engelsche treiler, wilde ons echter niet redden. Ze heette „King Stephen" en was uit Grimsby. De moed zinkt. De storm neemt toe. Uw aan u nog in den hemel denken de Hans. De flesch met inhoud is aan den Duitschen consul te Göteborg over handigd. Proavan mat aan nlauw taart pintter. Te Londen zijn jl. Zaterdag proeven genomen met een nieuw soort pant sermateriaal, dat een groote toekomBt kan hebben. Het bestaat niet uit metaal, maar uit chemisch gepre pareerde watten, die tusschen zeil- Onderofflc.v.Land- en Zeemacht doek genaaid is en moet tegen kogels en bajonetsteken bestand zyn. Het gelukte een groepje soldaten met be hulp V3n een uit dit materiaal ver vaardigde mat en handschoenen in een halve minuut over eene draad versperring te kruipen. Vermoedelijk zullen binnenkort lichaamspantBers van do nieuwe soort bij het leger in dienst gesteld worden. Varoordaalingan. Te Weenen werden 30 Juli 8 af gevaardigden in den Oostenrljkschen Rijksraad Cboc, Burival, Vojna en Netolicky veroordeeld wegens mede plichtigheid aan hoog verraad. Aan de beschuldiging lagen te gronde in beslag genomen aanteeke- ningen van den naar het buitenland gevlucbteu, wegens hoogverraad ver volgden, hoogleeraar Masaryk over zijn besprekingen met de beklaagden. De beklaagden werden tot ver scherpte gevangenisstraf veroordeeld, resp. voor den tyd van C, 5, 1 en 1 jaar. Van de grens wordt aan de «Tel." gemeld, dat in verband met de „Libre Belgique" en een ander geheim blaadje „L'Ame Beige" een 40 tal personen in Belgie veroordeeld zyn op beschul diging van aan deze blaadjes medege werkt, of ze verspreid te hebben. Twee geestelijken werden veroordeeld tot 12 en 11 jaar gevangenisstraf, een dame, tot 5 jaar, verschillende andere personen tot 3 en 3J jaar. Daantch Weat-lndlë varkocht. Washington, 4 Aug. Minister Lan- sing en de Deensche gezant Con- stantin Brun hebben een overeen komst geteekend, waarbij de Ver- eenigde Staten Deensch West-Indië koopen voor een som van 25 mil- lioen doll. (De verkochte kolonie beBtaat uit de eilanden St. Croik, St. Thomas en St. John. Deze eilanden, groot 359 K.M.a, telden in 1911 27,086 be woners, grootendeels vrije negers, die zich bezig hielden met den ver bouw van suikerriet.) Prima DAMES- f 0.99. Zwarte reclame Dames- Kous f 0.43. Grootste keuze LUIERMAND ARTIKELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. „Noord-Brabant". Hr. Ms. „Noord-Brabant" is3 dezer van Port Louis vertrokken. Elndaxaman H.B.S. 5-J. c. Bij het te Haarlem gehouden eind examen, slaagden alle 9 leerlingen der R.H.B.S. alhier. Mej. H. Onvlóe alhier, is gisteren te den Haag geslaagd voor het examen Engelsch L.O. Haldara' Harmonlakapal. Helders' Harmoniekapel gaat mor gen naar Texel. Vertrek met muziek vanaf de Vischmarkt, morgenochtend 9 uurverder gaat de route over de Spoorgracht, Weststraat, Hoofdgracht en vervolgens naar de Texelsche boot. Da Gemiento-Arbaldsbaurs. Verschenen Donderdag vergaderde het Bestuur van de Gemeente-Arbeids beurs, onder voorzitterschap van den waarnemend voorzitter, den heer C. Adriaanse. Geconstateerd werd, dat hei zich wenden tot de Beurs, om werkkrach ten, door werkgevers gestadig toe neemt. Toch maken de werkgevers nog lang niet voldoende gebruik van deze instelling om zich kosteloos van geschikt personeel te voorzien. Middelen werden besproken en zullen worden aangewend, om de werkgevers meer tot het gebruik maken van de Beurs te bewegen. Ook de werklieden wenden zich nog niet in die mate tot de Beurs als zou mogen worden verwacht, zoodat opnieuw een schryven aan de vakvereenigingen is gericht moeten worden, om de aandacht op de Beurs te vestigen. Maatregelen werden getroffen, om ook in de buitengemeenten de propa ganda voor de Beurs te voeren. Het Verslag van de Beurs over de maand Juli gaf bet volgende beeld. Van werkgevers kwamen de vol gende aanvragen in om personeel. Volwassenen. 1 schilder, 1 timmer man, 1 betonwerker, 1 pakhuisknecht, 10 wegwerkers. Beneden 18 jaar. 3 magazijnbe dienden, 1 winkelbediende. Van werknemers kwamen aanvra gen om werk in van: Volwassenen. 1 timmerman, 1 stof feerder, 1 kleermaker, 1 rijwielher steller, 1 mach.-monteur, 1 macb.- bankwerker, 2 gasfabriekwerklieden, 1 incasseerder, 1 schrijver, 1 con ciërge, 4 losse werklieden. Beneden 18 jaar. 1 timmermans jongmaatje, 1 winkelbediende. Van vrouwelijk personeel boven 18 jaar kwam aanvraag om werk in van 2 noodhulp-dienstboden, 1 werk ster— wasch vrouw. Beneden 18 jaar. 1 tweede meisje, 2 kantoorbedienden. Geplaatst werden volwassen1 tim merman, 1 los werkman als pakhuis knecht, 1 magazijnbediende, 1 win kelbediende beneden 18 jaar. 1 arbeider welke zich had aange meld voor de gasfabriek, werd ge plaatst bij de gem. reiniging. De directeur der Gem. Arb.beurs, A. G. A. Verstegen. BINNENLAND. Earsti Kamer. De Eerste Kamer is weder bijeen geroepen tegen Dinsdag 8 Augustus a.s., des avonds 8i uur. De opgebrechte vleeehereeehepen. Een officieel Wolff bericht" uit Ber lijn meldt: Het volgende bevel werd in een door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebrachte Engelsche boot ge vonden. Geheim. Rear Admiral's Office. Peterhoad 5/7 1916. Zellorder. De afdeeling moet Donderdagochtend in plaats van Vrijdag naaf Aberdeen terugkeeren. Voorloopig moeten geen Holiandsche,visschersvaartuigen meer naar Peterhead opgebracht worden. Was geteekend C. R. Simpson, rear admiral, aan luitenant C. Asquith R.N.R. H.Ms. „Onward". Uit dit geheime bevel blijkt, dat de Engelsche regeering het bevel gegeven had om alle Nederlandsche visschers vaartuigen, die men machtig kon worden, naar Engeland op te brengen. Het was de Engelsche re geering dus onverschillig of enkele der opgebrachte vaartuigen verdacht waren, hetgeen het opbrengen ge rechtvaardigd zou hebben, of niet. Het kwam haar er klaarblijkelijk alleen op aan enkel door geweideen middel in handen te krijgen om de voorgenomen pressie op de Neder landsche regeering ten opzichte van de Nederlandsche visschers te kunnen uitoefenen. Het hoofdbestuur van den Chr. Zee- liedenbond heeft bij den minister van buitenlandsche zaken een audiëntie raagd, om met een deputatie van" vrouwen uit Scheveningen en Katwijk over de vrijlating der zee die in Engeland zijn, spreken. Aan sir Edward Grey werd het volgende telegram gezQnden „Vrouwen van Holiandsche vis schers vragen Uwe Excellentie eer biedig terugkeer van haar echtge- nooten en kinderen." In een Donderdagavond onder leiding van den Chr. Zeeliedenbond te Katwijk gehouden vergadering, die hoofdzakelijk bezocht was door vrou wen van geïnterneerde visschers, werd met groote instemming een telegram aan de Koningin verzonden Honderden Katwijkscbe visschers- vrouwen, onder leiding van den Chr. Zeelieden-Bond in vergadering bijeen op 3 Augustus, in de Gemeentezaal te Katwijk aan Zee, brengen eerbiedig ODder de aandacht van Uwe Majesteit, dat zij met groote zorg vervuld zijn over het lot van haar mannen, zonen en broeders, die onrechtmatig in Engeland vastge houden worden, terwijl de gezinnen alle inkomsten moeten derven. en verzoeken daarom Uwe Majesteit eerbiedig de invrijheidstelling van haar trouwe onderdanen zooveel mogelijk te bevorderen. Ditnstwalgering op zee. De stoomkotter „Oceaanster I" uit IJmuiden kwam aldaar in de haven terug, omdat zich op zee een mee- ningsvorschil tusschen den schipper en eenige der opvarenden had voor gedaan, waarna deze laatsten perti nent weigerden de reis naar devia- schery voort te zetten. Qroentan. Men meldt uit Leiden De prijzen der groenten liepen gisteren op de veiling niet hoog. Met de bloemkool en de tuinboonen is bet weldra gedaan en de andijvie is voor het buitenland minder gewild. Wan neer de regooring echter niet tijdig maatregelen neemt, zullen straks de heere-, princesse- en snijboonen weder by massa's het land verlaten en men zal er hier grof geld voor moeten betalen. De prijzen liepen gisteren al hoog. Dl bestuurscrisis in ds A. N. D. B. De commissie, die zich heeft ge vormd ten einde mogelijk temaken, dat het bestuur van den A.N.D.B. op zijn ontslagname terugkomt, heeft na den eersten dag harer werkzaam heden een resultaat te boeken. Van sommige kleine en groote fabrieken komen de lijsten, waarop handteeke- ningen verzameld worden, bijna vol- teekend terug. De voorzitter was vol goeden moed, wat betreft het wel slagen der poging. "(Tel.) Duitsche klndsrsn nsar ons land. Uit Zevenaar wordt dd. 3 Aug. gemeldVrij geregeld passeeren hier thans wagons met Duitsche kinderen, voor wie de toestand daar te lande zoo ondragenlljk geworden is, dat ons land moet bijspringen. Over het algemeen is het den kleinen wèl aan te zien, dat zy1 ondervoed zijn, zoodat de Holiandsche kost de kinde ren wel zal smaken. Esn avontuurlijks reis. Onder de passagiers van de mailboot „Koningin Wilhelmina", die Maandag middag op een myn is geloopen en gezonken, bevond zich een 19-jarige jonge man, een Belg, op weg naar Engeland en vervolgens naar Fran krijk, om daar mede te gaan helpen in den grooten strijd. Kort voor zyn vertrek deed hij ons het volgende verhaal Sedert Januari 1914 bad hij in Duitschland gewerkt. Toen in het laatst van Juli 1914 het Duitsche leger gemobiliseerd werd en alles er op wees, dat een oorlog onvermijdelijk was, trachtte hij de grens te over schrijden en zijn geboorteland te bereiken. Geen gehoor gevende aan den aan roep van een Duitschen schildwacht, werd hij in een been geschoten en 10 weken lang in een gevangenis opgesloten. Na z^n ontslag uit de gevangenis deed hy weer een poging tot ont vluchting, doch werd opnieuw aan gehouden en in een interneeringskamp opgesloten. Op 16 December werd by daar los gelaten en te werk gesteld op een gasfabriek te Viersen. Zijn verdiensten waren daar vrij goed. Hij moest 3.60 Mark kostgeld per dag geven en kocht dagelijks van smokkelaars nog voor 2 Mark levens middelen. Dinsdagmiddag, den 26 Juli, vroeg hij vrij om esn costuum te gaan koopen. Met het nieuwe pak aan toog hij opnieuw naar de grens, alwaar hy 's avonds 11 uur kans zag over te steken. Niet zeker wetende waar hij zich bevond, verborg hy zich in een moeras om het daglicht af te wach ten. Maar hy kon het niet langer dan een uur in zijn netelige positie uithouden. Op goed geluk ging hy op weg. Door de duisternis niets kunnende onderscheiden, viel hy in een put, waarin toevallig een bende smokke laars een conferentie hield. Eeu van hen nam hem mee naar zijn woning, waar de jonge man 4 boterhammen met spek nuttigde, een ware tracta- tie. Na dit ontbijt ging hy op weg en droogde zyn kleeren by een steen oven. Toen hy weer toonbaar waB, begaf hij zich naar Venlo, waar hij zijn maag in evenwicht bracht. In 6 uur tyds veroberde hy daar 1 pond bloed worst, een half pond spek, 1 pond ham én 12 broodjes. Donderdag kwam hy te Vlissingen aan en scheepte zich Maandagmorgen op de «Wilhelmina" in. („Midd. Crt."). Voor de Zondagsrust. Ter bevordering van de Zondagrust van het personeel zullen in de maand Augustus aan ieder, die op de Zaterdagen frankeerzegels komt koo pen, eenige stuks Zondagsetiquetten niet bestellen op Zondag" worden uitgereikt. Eon moordyeval na 22 jaar opgoh«ldord. Naar het „Hbld." verneemt, heeft zich Donderdag by de politie te Utrecht een ongeveer 43 jarig werk man aangemeld met de medcdeeling, dat hy, twee-en twintig jaar geleden, den slager S o h u t, wonende Cein tuurbaan hoek Van der Helststraat te Amsterdam, had vermoord. Hij' vertelde, dat hy destijds in militairen dienst was en op Zondag 26 Maart 1894, Eersten Paaschdag, des morgens, by den slager was binnengekomen en om een stuk worst had gevraagd. Toen de slagpr weigerde hem dit te geven, had de man een hakbijl opgenomen on daar mede den slager een doodelijke wonde toegebracht. Hy was naar Duitsch land gevlucht en thans teruggeko men. Uit wroeging schijnt hij zich te hebben aangemeld. De man is Vrijdagochtend ter schikking van de Amaterdamsche justitie gesteld. Het misdrijf is intusschen reeds verjaard, daar er sedert den moord meer dan 18 jaar zyn verloopen. Het „Hbld." brengt hierby nog in herinnering dat, toen op dien Zondag morgen (25 Maart 1894) tegen half negen een der knechts zich aan den winkel vervoegde en aanbelde, hem de deur niet werd geopend. Toen hy de hand aan den deurknop bracht, bemerkte hij, dat de deur open was en binnenkomende vond hy Schut in half zittende houding tegen het hakblok, badende in zijn bloed. Aan het vqprhoofd bevond zich een ga pende wonde, terwyl hij verder een 16 c.M. diepe messnede in den hals had, door den slagader heen. Ook aan de hand vertoonde zich een wonde, die aantoonde dat de verslagene zich nog tegen zyn moordenaar had ver weerd. De moordenaar had, zooals een nader ingesteld onderzoek aan het licht bracht, zyn slachtoffer meteen zwaar hakmes een slag op het voor hoofd gegeven, waardoor hy bewus teloos was ineen gezakt en hem daarna, om zeker te wezen dat hy dood was, met een slagersmes de diepe snede in den hals toegebracht. Oplichting. Men zal zich herinneren, hoe enkele maanden geleden verschillende bank instellingen te Amsterdam het slacht offer weiden van oplichtingen, door middel van valsche vrachtbrieven inzake eieren-verzending voor Duitsch land. Het bedrag der oplichtingen was ruim f35,000. De instructie tegen eenige hierby betrokken individuen is nog steeds gaande herhaaldeiyk is de preventieve hechtenis verlengd, in afwachting van het opsporen van zekeren De G., die den belangrijksten buit moet hebben bemachtigd. Nu is eindelyk bericht ontvangen, dat de G. zich in de Ver. Staten bevindt. Er worden nu stappen gedaan, om zyn uitlevering te verkrijgen. Boot-ongaluk. Een ernstig ongeluk heeft Donder dagmorgen op het IJ, te Amsterdam naby de Westeiyke doorvaart, plaats gehad. Een schuit uit Landsmeer, geladen met eieren, werd door stoomboot «Keulsche Vaart" over varen. De schuit kantelde en de schipper P. Slegt en zijn 10-jarige zoon, geraakten te water. De beurt man wist zich nog op de omgekan telde schuit te werken, maar van den knaap werd niets meer gezien. De politieboot bleef den geheelen dag ter plaatse, om naar het lijk van den ongelukkigen jongen te Da ongeragaldhaden te Soarabaja. Uit Weltevreden wordt dd. 4 Aug. aan de „Telegraaf" geseind: De leider van den matrozenopstand te Soerabaja, de stoker Pors, heeft voor den krygsraad terechtgestaan. De eisch luidt: acht maanden ge van genisstraf,ontslag uit den zeedi enst en ontzegging van het recht om ge durende vijf jaren in militairen dienst te treden. Witte DAMES Uit Soarabaja. Naar de ,N. Soer. Cour." vernam, zal in 1917 een aanvang worden ge maakt met het verbroeden van den toegang tot het marinebassin, terwyl de nieuwe torpedoboothaven om de Noord belangrijk vergroot zal worden de noodige werkplaatsen en laad- stations voor onderzeebooten zullen dan eveneens worden aangebouwd. De debarkements-gebouwen voldoen reeds sedert jaren niet meer aan de matigst gestelde eischen; ook hierin wordt afdoende verbetering gebracht door den aanbouw van flinke en ruime kazernes in paviljoen-systeem. Van hit Westalljk front. Berlijn, 4 Augustus. Ten N. van de Ancre steeg de geschutstryd we derom tot groote hevigheid; tusschen Ancre en Somme is hij met onver minderde hevigheid voortgezet. Krach tige vijandelijke aanvallen ten N. van Ovillers, ten Z. W. van Guillemont en ten N. van de Monacu-hoeven zijn afgeslagen. Ten Z. van de Somme is een nachtelijke aanval van den vijand '»y Barleux verijdeld. Den Franschen was het gister avond gelukt, onze stelling by het, dorp Fleury en ten Z.W. van het Thiaumontwerk te bemachtigen. Onze hedenochtend begonnen tegenaan vallen hebben ons weder in het volle bezit van het dorp Fleury en van de loopgraven ten W. en ten N.W. van de plaats gebracht. De vyande lyke aanvallen ten N.W. van het Thiaumontwerk en op onze stelling en in het Chapitrewoud en het berg woud zijn, met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De toestand is thans weder de zelfde als voor den aanval, die door de Franschen met buitengewoon sterke strijdkrachten waa ondernomen. Parijs, 4 Augustus. Op den rech ter Maasoever wordt de slag voort gezet aar. het front Thiaumont— Fleury. "Verscheidene tegenaanvallen, met aanzienlijke strijdkrachten op de Fransche stellingen by de toegangen tot het werk Thiaumont onderno men, zyn met zware verliezen voor de Duitschers afgeslagen. De Fransche troepen slaagden er in den loop van dit gevecht zelfs in het werk te nemen, dat zij ver volgens ontruimden onder de ge weldige beschieting, met medene ming van de 80 gevangenen, die zij hadden gemaakt. In de streek van Fleury zyn de gevechten niet minder hevig geweest. Na verscheidene vruchtelooze pogin gen kregen de Duitschers vasten voet in het Zuidelijk deel van Fleury, waar de strijd verwoed wordt voort gezet. Alle pogingen om de Fran schen te verdrijven uit het station, dat ten Zuidoosten van dit dorp is gelegen, mislukten. Van hal Oostelijke gevechts terrein. Beriyn, 4 Aug. In het vak Seto- wicze Wielick zyn hevige gevechten geleverd, waarby de vyand het dorp Rudka Myrinska en onze daaraan grenzende linie binnendrong. In een tegenaanval hebben de Duitschers en Oostenrijkers, het verloren terrein volkomen herwonnen. Daarby zyn 361 gevangenen en verscheidene machinegeweren in onze handen ge vallen. Hernieuwde Russische aan vallen zijn volkomen afgeslagen. St. Petersburg, 4 Augu3tus. Aan de Stochod hebben onzo troepen, die de rivier waren overgestoken, op den linkeroever een reeks hoogten bij Liorbesjof bezet en er zich versterkt. Aan de Stawok, een linkerzyrivier van de Stochod, zyn onze troepen al vechtend tot vlakby de rivier door gedrongen, waar zy in een verwoede worsteling werden gewikkeld om het bezit van het dorp Rudka Myrinska. Het kwam tot bajonetgevechten in de straten van het dorp, dat hor- haalde malen van de eene hand in de andere overging. De vyand deed van drie kanten woedendo tegenaan vallen op het dorp. Nadat wy daar van eenige hadden afgeslagen, moesten wij tegen drie uur 's nachts het dorp ontruimen en 400 tot 600 pas in oostelijke richting terugtrekken. Wy hebben den vijand over de Stawok gedreven, ongeveer 600 Duit schers gevangen genomen en 12 ma chinegeweren buit gemaakt. Ten Zuiden van Brody leveren de troepen van generaal Sakarof een heet gevecht op de linie der rivieren Grabierka en Sereth. Zy hebben 1300 gevangenen gemaakt. Van het Itallaansch- Oostenrljkschs gevechtsterrein, Rome, 4 Aug. Op het front van de Posina heeft de vyand eergister avond onze stellingen ten Oosten vanGriso aangevallen, doch is dadelijk teruggeslagen. In het Travignolo dal heeft de vijand vannacht getracht, de door ons veroverde stellingen te overrom pelen. Onze troepen hebben den aanval afgeslagen en zyn er nog in geslaagd eenige vorderingen te maken. Aan den kop van het Dogona-dal boven-Piave) hebben onze troepen hun terreinwinst van de Cima Val- lone naar den Mont Cavallino uitge breid. Italiaansche duikbooten vermist. Rome, 4 Aug. Twee onzer duikboo ten, die langen tyd geleden met andere vertrokken waren voor een tocht naar de vijandelijke kusten, zyn niet naar hun uitgangspunt terugge keerd. Men moet ze als verloren be schouwen. Dt duikboot- en mljnoarlog. Londen, 4 Aug. Het Italiaoiiachu a.s. „Citta di Messina" 3496 tou is in den grond geboord.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2