HELDERSCHE COURANT HETGULDEN MYSTERIE. No. 4669 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG Op- en onderging van Zon ei Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). 2°. Aug. gp: onder: op: onder:T.m.:n.m. Zondag 13 a. 8.16 m. 6.23 5.41 o.2S 330 8.10 Maandag 14 8.82 6 64 6.12 i.25 9.20 10.- Dlnsdag 16 8.48 S.22 6.48 8.24 10.6 10.40 Woened. 16 95 r 9.16 6.46 852 10.60 11.26 Honderd. 17 9.19 .11.9 6.46 8.20 1150 0.6 Vrildag 16 9.87 a. 0.29 6.47 8.18 0.16 0.46 Zaterdag 19 10.- 1.47 6.49 8.16 0.60 L— DE OORLOG. De legerberlcliten van 9 en 10 Augustus. Van het W e 31 e 1 y k front. Ten N. van de Somme zoo wordt dd. 9 dezer van" Fransche zijde meld werd de verloren loopgraaf ten Ni van het bosch van Hem her- Ingezonden Mededingen. Eenige waarheden die niet genoeg bekend zijn. Zekere vooroordeelen die zich lang zamerhand in den geest ankeren, zoo vast dat zü als onwrikbare geloofs artikelen zijn te beschouwen, doen aan de menachheid meer kwaad dan heel wat omwentelingsideöen. Welke dwalingen, bij voorbeeld, begaat men niet tegenover den ouderdom en wat men diens jammeren noemt. Welk vooroordeel is valscher dan van den avond des levens een soort van ontjj- digen dood te willen maken. Nochtans is het van belang luid te verkondigen dat het leven onder z(jn meest waar neembaren vorm, anders gezegd de bedrijvigheid, niet de uitsluitende eigenschap der jeugd is. De bedrijvig heid is een zichtbare uiting der ge zondheid, en de gezondheid is eigen aan alle leeftijden. Men brengt daar tegen in dat de mensch te snel leeft om te kunnen blijven wat hy is en vooral om daarbij tegelijk zijne licha melijke en geestelijke gaven te be waren, dat de arbeid hem uitput, dat de eerzucht hem verteert, dat de uit spattingen zijne dagen verkorten. Het is wahr dat de man dikwjjls zijne krachten zoo verkwist alsof die kost bare schat onuitputtelijk ware. Van af den leeftijd der manbaarheid is de jonge man somwijlen te zeer de slaaf van zijne driften. Zelfs verspilt dik wijls de man zijne mannelijke krach ten tot op een betrekkelijk gevorder den leeftijd. Bij sommigen is er een overmaat van geestesarbeid. Anderen leveren een te aanzienlijken lichaams- arbeid. Talrijk zijn ook bij de vrouw de oorzaken van verzwakking: bij het jonge meisje is het de-crisis der huw baarheid, later het moederschap, en eindelijk het gevaarlijke tijdperk van het ophouden der maandeiyksche ver schijnselen. Al deze oorzaken brengen, zoowel bij den man als bij de vrouw, dezelfde gevolgen medeverslapping van het bloed en zenuwuitputting, die zich door verschillende storingen open baren, als bloedarmoede, neurasthe nie, algemeene verzwakking, vroeg tijdige afgeleefdheid. Wetenschappe lijke onderzoekingen hebben getracht de geneesmiddelen tegen dat soort van aandoeningen te vinden, en er is inzonderheid een bereiding, de Pink Pillen, samengesteld volgens een zorg vuldig opgemaakte formule, die dage lijks waarlijk merkwaardige resultaten geeft en een belangrijk aantal geheel overtuigende voorbeelden kan aanwij zen. De tegelijk zachte en krachtige werking der Pink Pillen is bijzonder geschikt voor de organen die door bloedarmoede z(jn verzwakt. Deze pillen z(jn een der machtigste her stellers van het bloed, heden ten dage bekend, en tegelijkertijd een bijzonder krachtig versterkingsmiddel voor de zenuwen. Da overwerkten, de neu rasthenieHjders, de bloedarmen, de zwakken in het algemeen, zullen er met het grootste nut gebruik van maken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen by het Hooiddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Hélder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 68; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Dook C. N. EN A. M. WiLLIAMSON. Vebtaald dook W. J. IN H. A. CORNEL138EN. 1».) Hij wist wel, dat, hoe verliefd een Christenmeisje ook zijn mag, ze nooit met een man zal trouwen, die reeds een vrouw heeft." „Misschien kunnen we dat te weten komen," veronderstelde Stephen. Het zal moeilijk zijn, zei de Franqaiae. „Ik kan het probeeren bij de Arabieren, die ik kenmaar ofschoon ze gra3g babbelen met Europeanen, ben ik toch bang dat ik niet voel te weten zal komen. U zelf zult weinig kunnen doen. De Franschen zullen het niet weten, en de Arabieren zullen, al weten ze het, niets vertellen. Het geldt voor hen als zeer onbehoorlijk te spreken over elkanders vrouwen, zelfs niet onder elkaar, dus nog minder tegenover vreemdelingen. U kunt een Arabier naar alles ter wereld vragen, maar niet naar zijn vrouw. Dat is de grootste beleediging." „Wat een land!" riep Stephen uit. „Ik geloof niet dat bet meer ge breken heeft dan andere," zei Nevill, zijn nieuw vaderland verdedigend, „het zijn alleen niot dezelfde." „Maar wat was dat voor een ge schiedenis, die Ben Halim deed weg nomen. De vorderingen houden hier aan. Volgens het bericht van den lOen namen de Franschen hier op 9 Aug. 100 man gevangen en ver overden zij 6 machinegeweren. Op het front by Verdun artillerie- gevechten. In de Vogezen mislukten een aan val der Duitschers ten N.W. van Altklrch. Verder berichten over aanvallen van vliegtuigeskaders en luchtgevechten. De Engelsche berichten maken melding van vorderingen bij Pozières, waar de Australiërs over een front van 600 M., 200 M. vooruitgingen. De vooruitgang houdt aan. Het Duitsche legerbericht maakt melding van het afslaan van aan vallen bij Bazentin-le-Petit. Het aantal Engelschen dat sedert 8 Aug. .gevangen genomen werd, be draagt 13 officieren en 500 man. Aanvallen teh Z. van de Somme, tusschen -Maurepas en de rivier wer den eveneens tot mislukking gebracht. De „Koln.Ztg." verneemt vaneen byzonderen medewerker aan hét Westelyk feont het volgende, dat dien medewerker was medegedeeld door den chef van den staf van het Duitsche leger, dat de stellingen aaii de Somme verdedigt. Volgens dezen mis de eigenlijke crisis bij 't groote Fransch-Engelsche offensief reeds voorbij. In de buurt van de Somme was de vyand in de meerder heid; z(jn overmacht ten opzichte van de troepen in de Duitsche linie bedroeg begin Juli ongeveer 10 tegen 1. Later was het opgevoerde Duitsche en vooral de artillerie sterk genoeg om veiligen tegenstand te kunnen waarborgen. De misschien nog komend6 kleinere plaatselijke successen (der Franschen en Engel schen) maken voor het welslagen van de geheele onderneming niets meer uit. De aanvallen zijn nog steeds buitengewoon moeilijk. Over kortoren of langoren tijd zal de tegenstander moeten begrijpen, dat het enkel nog maar een waanzinnige slachting van zijn volksklacht ia. By de Franschen is de uitputting ongetwijfeld al veel grooter dan bij de Eugelschen. Wij oogsten aan de Somme met zekerbsid de vruchten van ons offen sief bij Verdun. Haddeti de Franschen bij hun offensief beichikt over nog meer reserve-troepen, dan zou de eerste weken voor ons de toestand veel gevaarlijker zlja geweest. Thans kunnen wy het verder ver loop der gebeurtenissen met kalmte tegemoet zien. Wij zyn, op al wat zou kunnen komen, voorbereid en vol gerustheid. 1 V.' Van Eet O 0 s t e l*ij k front. De Russen zetten met taaie vast houdendheid hun aanvallen voort. Aan den Stochod hebben zij echter nog niet veel succes ermede. Volgens het Duitsche legerbericht van 10 dezer op tal van plaatsen de aan vallen bloedig afgeslagen. Bij Zarosce werden 2 officieren en 340 man ge vangen genomen. Op het front van aartshertog Karl moesten de troepen weder naar achter waarts gelegen stellingen teruggaan. Verder werden de Russische aanvallen afgeslagen. Ten Z. van Zabie mis lukten de vijandelijke aanvallen even eens. In het vak van Delatyn worden scherpe gevechten geleverd. De Russen maken weer melding van vooruitgang hunner troepen. Aan de Koropiec werd de overzijde van de rivier bezet en de vijand terug gedrongen en een reeks hoogten ver- meesterd. Tegenaanvallen van de Oostenrijkers werden afgeslagen. In een daarop volgenden aanval der Russen werden 5 officieren, en 144 man gevangen genomen, machine geweren en 1 kanon verme9sterd. Volgens het communiqué van den lOen naderen de troepen die de rechteroever van de Koropiec hadden bezet, de spoorweg Monaster-Zyska Nizniow en de uitmonding van den Zesta Lipa. In-de streek van Tysmenicza (ten O. van Stanislau) achtervolgen de Russen den terugtrekkenden vijand Zij maken goede vorderingen in N.W. en W. richting. Aan de spoorlijn tusschen Nadwor- ina en Stanislau werd het station Chriplin, een kruispunt van spoor 1 van hier waagde Stephen te vragen. „O, u kan ik het wel vertellen. Ben Halim was, zooals u zeker weet, byzonder knap van uiterlijk. Eu de menschen zeiden dat hy te veel had geflirt met de mooie Fransche vrouw van den kolonel, die kort daarna stierf, terwijl haar echtgenoot zich van het leven beroofde. Reeds vóór dien tijd heette Ben Halim geen goed officier. Hy hield te veel van pret maken en was een dolzinnig speler tenslotte werd het hem duidelijk ge maakt, dat hy beter zou doen uit eigen beweging het leger te verlaten, indien hij niet wenschte tegen zijn wil te moeten gaanzoo luidde ten minste het verhaal." „Maar natuurlijkriep Nevill. „Nu herinner ik het mij, ofschoon dat alles gebeurde, vóór ik in Algiers woonde. Ben Halim verkocht zyn huis met alles wat er in was aan een Franschman, die kort daarna failliet ging. Sedert dien tijd is het huis in verschillende handen over gegaan. Ik ga wel eens op bezoek ij Mevrouw Jewett en haar dochter, de rijke Amerikaansche dames, die er nu in wonen." „Men zegt, dat ze wilden, dat u wat meer kwam, Monsieur Caird." Nevill werd rood. Stephen meende bet te begrijpen, en onderdrukte een glimlach. Ongetwijfeld was Nevill een „goede partij" in de Algrljnsche wereld. En hij beminde een onder wijzeresje van Arabische kinderen ver weg in Tlemcen, een meisje, wegen, genomen. De vijand heeft alle bruggen over de rivier opgeblazen. In Rusland beschouwt men het succes aan den Dnjestr als de be zegeling van het lot van het O.-H. centrum in Galicifi. Tot dusver heeft generaal Bothmer's front stand ge houden maar het is niet met zeker heid te zeggen of het daartoe in staat is geweest door flinke verdediging, dan wel omdat het nooit krachtig is aangevallen. Misschien lag het in het Russische krijgsplan, geen soldaten, te verkwisten bij een frontaanval tegen de zeer sterke stellingen van dit front. Intusscben wordt Botbmer' leger nu ernstig op beide flanken be dreigd. De linkervleugel werd al dreigd door de troepen van Sakarof, die nu door het succes aan de Grabuka en de Sereth en naar het Z.W. gekeerde linie hebben inge nomen, welke veel dieper naar achter inspringt. Tegenover Bothmer's rechtervleugel staan de troepen van Litsjitsky, wiens linie naar het N.W. is gekeerd, enkele mijlen ten westen van de rechta Hjn, die Nizniow met Tysmienica ver bindt. Men hoopt dat Stanislaw wel dra zal vallen, want dat is met Kowel en Baranomtsji een van de belangrijkste kruispuuten van spoor wegen, waartegen de slagen der Rus sische legers rechtstreeks zijn gericht. Van het Oostenryksch-Ita- 1 i a a n s c h e front. In het OostenrljkBche communiqué van 10 Aug. wordt gezegd, dat ren gevolge van de inname van het bruggehoofd van Görz, ook de stad moest worden ontruimd. 6 kanonnen moesten worden achtergelaten. Na bet afslaan van vijandelijke aanvallen werden de stellingen op de hoogvlakte van Doberdo „verbeterd", zoqder dat de vyand dit kon belem meren (wat dus wil zeggen, dat ook hier terreinverlies door de Oosten: rijkers wordt erkend). Gedurende de laatste dagen namen de Oostenrijkers hier 4100 Italianen gevangen. In het vak van Plava werden aanvallen der Italianen, afgeslagen. Ook in de Dolomieten en bij den Pasubio mislukten vijandelijke aan vallen. In een Italiaansch bericht wordt melding gemaakt van het feit, dat in slechts drie dagen van verwoed vechten, de belangrijkste van 's vjjands versterkte posities.aan het Iaonzo front in Italiaansche handen viel, bezweken voor de verwoedheid van ,een der geduchtste en geweldigste aanvallen, die in de annalen van den huidigen oorlog zjjn opgeteekend. Het is het oogenblik, er aan te herinneren, dat Oostenrijk aan de verdedigingswerken van Görz reeds gedurende den vrede een buitenge wone belangstelling had gewijd en er de grootste zorg aan had besteed. Door buitengewoon kostbare inge nieurswerken was aan de van nature reeds sterke positie gedurende de periode van Italiaansche neutraliteit nog een geduchtheid te meer verleend. Nadat de oorlog was uitgebroken, had het vijandelijke legerbestuur in Görz indrukwekkende troepenmach ten en verdedigingsmiddelen bijeen gebracht en er een punt van verdedi ging en een spil voor zyn strategische positie van geipaakt. Naar uit de verklaringen van ge vangenen blijkt, had de vyand zich jewiegd in een waan, dat de geweldige 'nspanning, door de Italianen betoond 3ij het terugwerpen van den Oosten- rijkschen inval in Trente, voor ge- ruimen tijd het vermogen om tot het offensief over te gaan, zou hebben verlamd. Ir» tegenstelling daarmee was ech ter, door een snelle troepenverplaat sing langs achtergelegen verbindings lijnen tusschen de fronten in Trente en aan de Isonzo uit te voeren, het Italiaansche legerbestuur er in ge slaagd, om met groote snelheid troe- tegen het tweede front te werpen, daar, op het geschikte oogenblik, tot een machtig offensief over te gaan. De resultaten van de overwinning blyken met het uur grooter te worden. Het aantal gevangenen neemt nog voortdurend toe. De rijke krijgsbuit is overal verspreid maar het is voor eerst nog niet mogelyk, er den om vang van vast te stellen. _arm als een kerkrat," dat geen ge hoor wilde geven aan zyn beden I Het was èen wonderlijke wereld even wonderlijk in Afrika als ergens anders. _Wat hebt u tegen Miss Ray ge zegd?" haastte Nevill zich te vragen. „Dat Ben Halim negen jaar geleden Algiers verlaten hseft en dat men sedert dien tijd niets meer van hem gehoord heeft. Toen ik zag, dat de berinnering aan hem haar onaange naam was, vertelde ik haar, dat de menschen h6m dood waanden en dit gerucht kan zeer goed waarheid zyn, daar men nooit meer iets van hem vernomen heeft. Maar toen werd ze bleek, en het speet me, dat ik zoo openhartig geweest was. Maar wat moest ik doen O ja, er schoot me toen ze weg was nog iets te binnen, dat ik had kunnen overbrengen. U zult de jonge dame wel willen ver tellen wanneer u haar ziet, en u denkt dat het de moeite waard ia. Ik herinnerde mij n.1., dat mijn zuster mij verleden jaar, toen ze met een dag vacantie thuis was, vertelde van een vrouwelijke Kabylen-bediende, die bij haar in Tlemcen dient. Het meiBje is zeer intelligent, en mijn zuster stelt veel belang in haar. Josette leert haar veel, en ze spreken veel samen. Mouni dat is de naam van de Kabylsche - vertelt myn zuster dan van haar leven thuis. En zoo heeft zq haar ook verteld dat ze eens heeft gediend bij een mooie vreemde dame .in het huis van een rijken Arabier in Algiers. Ze was Van het Russisch-Tu r ksche front. Naar van Turksche zijde wordt gemeld, duurt de achtervolging der Russen in de richting van Hamadan voort. Ook bij Bitlis en Moesj blijven de Turken vorderingen maken. Thans rukken zij op tegen de bergpassen ten N. van die steden. Het offensief tegen de RusBen Ognot (N.W. van Moesj, ongeveer 80 K.M. van Erzeroem) schiet goed op. Verschillende Russische stellingen werden vermeesterd. 140 man wer den gevangen genomen en veel ma teriaal buitgemaakt Een Turkscb bericht erkend thans dat de troepen bij Katia (Egypte) moesten terugtrekken. Hardnekkig houdt het bericht echter vast aan de bewering dat het hier slechts een verkenningsafdeeling gold. (De Engel schen gaven op een macht van 14000 man). Door een aanval der Engelschen in den rug van den linkervleugel, en door zandstormen gedwongen, moes ten de Turken teruggaan. De Engel schen ondernamen daarop Ijlings een aanval die echter werd afgeslagen, Z(j leden daarbij zware verliezen. Eigenaardig is het echter, dat het Turksche bericht meldt, dat na het 'aan van den aanval, op een linie ten O. van Katia werd teruggetrokken. In de Adrlatlsehe zag. Van Italiaansche zijde woidt ge meld, dat lichte Italiaansche zeestryd- krachten in den nacht van 7 op 8 Augustus doordrongen tot in de haven van Durazzö en aldaar een stoomschip door torpedo's tot zinken brachten. Venetli gebombardeerd. Weenen, 10 Augustus. Het bezoek door Italiaansche vliegtuigen den len Aug. aan Fiume gebracht, is van nacht door onze luchtsmaldeelen, be staande uit 21 zeevliegtuigen, beant woord met een bezoek aan Venetië, waar het tuighuis, het station, mili taire gebouwen en fabrieken met 3J. ton bommen zijn bestookt. De aan gerichte vernieling was grooter zijn een dozyn branden gesticht, waarvan twee - een in een katoenfabriek en de andere in de stad reusachtige afmetingen aannamen. Zy waren nog op 25 mijl afstand zichtbaar. Het hevige afweervuur was vruch teloos; alle vliegtuigen zijn onbe schadigd teruggekeerd. Luohtaan' allon. Duitsche wat-rvliegtuigen hebben op 9 Aug. bommen geworpen op een aantal voor do Viaaaische kust lig gende Sogelsobe «oflUors en andere oorlogsschepen. Verscheidene treffers werden vastgesteld. De Russische vliegstations Aren- berg en Lebara werden ook den9en dezer met bommen bestookt, en met zichtbaar - resultaat. Een Russisch vliegtuig werd naar beneden geschoten. Alle Duitsche machines keerden behouden terug. Ovlltars. Een Eagelsche oorlogs-correipon- dent, B. Thomas, geeft een beschrij ving van de Duitsche versterkingen in Ovillers, dat de Engelschen dezer dagen genomen hebben. In dit kleine dorpje zijn ondergrorid- sche woon- en schuilplaatsen voor ongeveer 2000 man. Dat hebben wy eerBt tot ons nadeel en later tot ons voordeel ontdekt. Als de vijand lust krijgt om ons daar te bombardeeren, dan kunnen wij daar dekking vinden in zoo diepe en zoo prettig ingerichte kelders, dat, zooals een soldaat zeer juist opmerkte, een 8 duims granaat, die op het dak valt, een geluid maakt alsof er een bij op het dak zoemt. Ik heb Montauban, Mametz, Fri court, Boiselle en nog eenige van de talrijke versterkte plaatsen achter die dorpen gezien, maar geen van alle kan met OvillerB vergeleken worden. Twee dagen geleden vonden wij dynamo's en alle benoodigdheden, die dit geheele ondergrondsche dorp van electrisch licht voorzagen. Er loopen overal bomvrije gangen, die alle huizen en kamers hier met elkander verbinden. Ge .moet niet denken, dat deze kelders zich slechts achter de loop graaflinie uitstrekken. De aan d6 toen nog maar een kind, niet ouder dan dertien jaar, maar zulke meisjes zijn vroeg volwassen. Ze heeft altijd gedacht aan die dame, die zoo goed voor haar was en zelf altijd diep bedroefd scheen. Mouni vertelde Josette, dat zij nooit iemand gezien had, die zoo mooi was, en dat haar meesteres «van nature zulk een pracb tige kleur van'haar had, nog rooder dan haar, dat geverfd is met henna en bestrooid met goudpoeder. De beschrijving van dat haar bracht my deze geschiedenis weer te binnen, toen Miss Ray was heengegaan, om dat zy net zulk haar heeft." Nadat, beiden nog eenigen tijd de antiquiteiten van mademoiselle Soubisae hadden bewonderd en Stephen enkele dingen had gekocht, namen zij afscheid, onder een hartelijke dank betuiging voor de gegeven inlich tingen. „Het lijkt wel, of er èen complot smeed is om ons te verhinderen Tets te weten te komen van Miss Ray's zuster als de vrouw van Ben Halim," zei Stephen tot Nevill, toen ze weer op straat stonden. „En ook van wat er geworden ia van dien man zelf." Eu weer kwam over Stephen dat gevoel van een ontastbaar, onbe grijpelijk en toch ree el mysterie van het Oosten, dat zich een oogenblik vluchtig aan hem had geopenbaard, vóór hy den voet aan wal zetteeen gevoel, dat' hem dof maakte, alsof hy te veel den geur had ingeademd van zwarten wierook vanTombouctou. frontlinie gelegen kamers atjn het merkwaardigst, want zij zijn voor aanval als voor verdediging ingericht Sommigen zijn over een'60 meter afstands naar voren uitgebouwd en langs den achtermuur gaat dan als een schoorsteen een rechte schacht omhoog, waarin een ladder hljschinrichting om machinegeweren op en neer te laten, zijn aangebracht. De vyand kon naar verkiezing uit een reeks van die schachten te voor schijn komen en zijn vuur op ons richten. Ean Cooknty's oerdeel «var da Duitsohars. De „Pall Mali Gazette" geeft de volgende beschrijving van de jongste gevechten, zqpals die door een gewond soldaat, echt Londenaar, met een heerlijk „cockney "-accent, verteld werd. Veel van de bloemrijkheid zijner uitdrukkingen moest bij de vertaling helaas verloren gaaD. „Als je de jongens over dat Devil's (Delrille) bosch hoort kletsen, dan zou je denken, dat 't daar een erg lamme boel iB. Ik voor m(j denk daar anders over, ik hou wel van zoo'n knokpartytje van dichtbij, veel meer dan van dat v.... verspreide orde-gedoe in het open veld, als alle v.... schrijfmachines aan het tikke- takken zijn, zoodat je je eigen woor den niet kunt verstaan. Ze motte je haast wel raken, of ze wille of niet I Bij Monterbang (Montauban) en in de buurt van Longyval (Longueval) was 't precies eender. Jonges, wat hebben we geloope, toen wy dat bosch inginge waar de Duitschers waren 1 Wat konne myn hun zuur- vorkies schele, toen we dicht genoeg by ze ware. Laat mijn ze maar liefst van dicfcteby te ïyf gaan net zoo- als we telkens in hst Devil's bosch gedaan hebbe en dan zal ik je de Duitschers opdien* zoo vlug als dat je oesters openmaakt. Wat ik van Mister Boche denk? Nou heelemaal niet miB, maar je mot eerst z'n kunssies kennel En hij houdt er een paar heel rare op na, hoor, maar taai is ie, meneer. Ja, taai is-ie zat, vooral met zyn machinegeweer. Maar as je eenmaal zoo dicht by hem bent, dat je 'm met je kaasmes raken kan, is ie niet veel waard. Daar ken-ie niet tege. AIb je in z'n buurt bint, mot jer zoo vlug zyn als de weerlig, of anders steekt-ie z'n handen op en dan mag je niet meer an 'm komme, al weet- ie dan ook heel goed, dat as je per ongeluk struikelt, of as-ie maar even kans heit, dat-ie je dan raakt; maar als je tegenover 'm staat, dan gaan z'n hande omhoog. Maar wat scblete angaat is ie 'n beste soldaat. De 8toot O, die gaat best meneer, 't Zal nog wel 'n Fransch halfuurtje dure, weet u, voor dat-ie heelemaal van de sokke leit, maar gebeure doet 't vast. Dat mot ik van de Duitschers zegge, hun schuilplaatsen zyn best. Eu ja vindt er in den regel nog wel wat goeje bikkesemente of 'n hartig druppie in. En as je toevallig in 'n offlcierenlogies verzeild raakt, dan vindt je gewoon 'n maaltyd voor 'n effetieve trouwparty." Ean varklaring van generaal Alaxlif. De chef van den grooten Russischen generalen staf, generaal Alexiéf, heeft in een onderhoud, door hem toegestaan aan den „Times"-correspondent te St. Petersburg, het volgende ver klaard De successen, door de wapenen der geallieerden behaald, zyn nog maar aan het begin. Het belangwekkendste van het werk meet nog worden verricht. Do vyand is niet meer in staat (weerstand te bieden De Duitschers hebben hun reserves uit geput. Al wat verteld wordt over het zoogenaamde sterke leger, dat in het binnenland van Duitschland in reserve wordt gehouden, is enkel maar bluf. De troepen, die tegen ons vechten, vormen het maximum van wat Duitschland kan prestoeren. Zy ver plaatsen zich langs onze linies, voor- nameiyk in Zuideiyke richting, om het groote gat te stoppen, dat daar door de nederlaag der Oostenrykers is ontstaan. Tot dit doel kan de vyand van achter zyn linies geen enkele afdeeling versche troepen opvoeren. Twee divisies, die voor Verdun zwaar hebben geleden, zijn de eenige reserve, waarover het Duitsche leger beschikt. HOOFDSTUK XI. Stephen en Nevill Caird bevonden zich in de cypressenlaan, toen Victoria Ray - die den vorigen avond bericht had gezonden, dat zij de uitnoodiging van Lady MacGregor aannam de laan op kwam ryden in een rammelend huurrytuig, dat gereden werd door een Arabisch koetsier, die afzichteiyk scheel zag. Zy droeg een witte blouse, die misschien een rykedaalder gekost en waarschyniyk thuis gemaakt was. Haar breedgerande hoed was van goedkoop stroo, waarom een sjaal van dun, wit mouseline gelegd was; maar haar oogen straalden als blauwe 3terren onder den donkeren wimper-schaduw. jU bent niet bygeloovig, dat u zulk een schelen man huurt," zei Nevill. „Maar natuuriyk niet," lachte ze. Alsof my een ongeluk zou kunnen overkomen omdat die arme man zoo leeiyk isl Ik nam hem, omdat hy er het leeiykat uitzag, en niemand anders hem scheen te willen hebben." Ze brachten haar naar binnen naar Lady MacGregor. Deze nam haar op met een enkelen blikwitte hoed, rood baar, blauwe oogen, een lelie in de centuur, eenvoudige blouse en wel eenigszina tot Stephen's verbazing, omdat zp voor hem een type van oude dame was het eind was, dat Miss Ray haar beviel. Victoria's kinderlijke bewondering voer het buis en de tuinen vermaakten Brand te Bordeaux. Te Bordeaux zijn graan-, meel- en steenkoolpakbuizen door een grooten brand vernield. Ook drie restaurants zyn in vlammen opgegaan. De schade beloopt 5 millioen frs. Ean wolkbreuk. Charleston (West Virg.), 10 Aug. Het dal van de Coal River is door een wolkbreuk getroffen. Het aantal dooden is naar schatting meer dan honderd; de materieele schade be draagt een millioen dollars. BINNENLAND. Llohtlng 1907. Naar de „Avp." verneemt, zullen de militieplichtigen der lichting 1907, omstreeks 1 Oct. in het genot van onbepaald verlof worden Onze vlsacharsachapan in Engeland. Reuter meldt uit Londen Wy vernemen van gezaghebbende zydeEr schynt eenig misverstand te bestaan in Nederland ten aanzien van de bemanning van de Nederland- sche visschersvaartuigen, die ter be schikking van het Britsche prysgerecht zyn gesteld. Het is volstrekt niet de bedoeling van de Britsche regeering om den terugkeer der bemanningen naar Nederland belemmeringen in den weg te leggen. En er zyn aan de ambtenaren van den vreemdelingen dienst instructies gezonden om hun toe te staan aan wal te komen, in dien zy dit wenschen met het doel r huis terug te Hoilandaoho vlaaahars naar Duitschland overgebraoht. De opvarenden van d* Heyster vi8schersboot H 60, die van Bresken» waren uitgevaren en door de Duit schers naar Zeebrugge waren over gebracht, zyn naar het civiele ge vangenkamp te Sinnelager overge bracht. («Tel.") Ovar da grena gekomen. Donderdag zyn te Winterswyk 6 krygsgevangenenaangekomeB. Het waren 3 Fin sche Russec, op 2i Juli uit Holzminden, en 3 Engelschen, op 2 Augustus uit Dortmund ontvlucht. Woensdagavond zyn te Broekheurne twee Russen over de grens gekomen, die in het begin van den oorlog te Warschau gevangen waren genomen. Woensdag is er onder Vlagtwedde een krijgsgevangen Rus over de grens gekomen. Aan da Hambrag. Onder de arbeiders van de Staats- artillerie-inrichting aan de Hembrug komt den laatstee tyd nu en dan een zekere ontevredenheid aan den dag, welke zich een enkele maal uitte in kleine groepsgewyze werkstakingen. Naar aanleiding daarvan hebben reeds eenige conferenties plaats gehad met den opperbevelhebber en met den Minister van Oorlog, welke het ver trouwen gaven dat men een meer algemeen conflict zal kunnen vermij- don. Intusschen is de gewone wacht versterkt om, mocht er onverwachts toch een conflict uitbreken, de noodige veiligheid te kunnen verzekeren. Hoolbroel. In alle boerderyec der gemeente Schoterland, en dat zyn er heel wat, broeit het hooi. Het is van verre reeds te ruiken. Woensdagmiddag werd de toestand in de boerderyen van R. de Boer te Oudehorne en H. dè Jong te Katiyk zoo kritiek, dat men besloot het hooi uit de schuren te halen. Men was juist op tyd, want pas was het hooi buiten of het vloog in brand. Beide boerderyen, die anders zeker afgebrand waren, wist men nu te behouden. Agenten van Brandwa&r- borgmaatschappyen surveilleeren om zich op de hoogte van den toestand der verzekerde panden te stellen, wat zeer nuttig blykt te zyn. Dat het hooi zoo erg broeit, men herinnert zich niet, dat het ooit zoo erg was, is het gevolg van het voch tige weer tydens den oogst van de eerste Buede. Overal in Friesland klaagt men over ergen broei van het hooi, dat eerst gewonnen werd. haar gastheer en gastvrouw. En ze hadden er haar des te liever om, dat ze openhartig bekende, niet gewend te zyn aan mooie huizen. „U kunt zich niet voorstellen, wat dit is na een school in Potterston en goedkoope pensionB in New-York en Londen," zei ze lachend. „Misschien kan het u niet schelen, onzen tuin zelf aan Miss Ray te laten zien," zei Lady MacGregor. „Ik heb Nevill een paar kleine minuutjes noodig. Hij moet me vertellen of we enkele invitaties zullen aannemen of bedanken. Ik zal hem u spoedig achterna zenden." ephen schaamde zich over de vreugde, die hy ondanks zichzelf ge voelde by dit voorstel. Hy had niets tot het meisje te zeggen, dat hy niet zeggen kon in het byzyn van Nevill, zelfs in tegenwoordigheid van Lady MacGregor en toch had hy zich teleurgesteld gevoeld, omdat hy niet alleen met Victoria kon zyn, zooals aan boord. Zoodra ze alleen samen in de tuin waren, begon hy met haar te vragen wat ze gedaan had, en of ze verder was gekomen met haar onderzoek maar het was hem alsof ze zyn vragen ontweek met een terug houdendheid, die ze op de boot niet getoond had. Ze beantwoordde zyn vragen wel, doch niet meer op dezelfde open wyze, waarop zy dit eenige dagen geleden zeker gedaan zou hebben, fltepben zou het verschil niet hebben kunnen omschryven, maar hy voelde, dat er verschil was. ▼errendlngaweg. r«r: Datum der lar poet berorging. Tfl dat. der Iaat. bus4. a/hPoetk. ree poe* Tl» «mater dam (alleem ep verL dar alk.) xaapoat rla Rotterdam p. mail over Kogelend (alleen ap rerl. der afi 81 Aug. 91 Sept. eiken Dlnad. 8 - 'aar. I-lat. 8.40 Voetbal. Zendag a. s. 18 Aug. ten 3 ure kunnen wy genieten van de uitgestelde ontmoeting H.F.C.-Ajax. Op verzoek van Ajax is deze wed- stryd nu vastgesteld, opdat H.F.C. de lessen haar door den trainer go- geven, in praktijk kan brengen en nu tegen een elftal, dat zeer zeker tot het sterkste behoort, waartegen H.F.C. tot nog toe heeft te kampen gehad. Immers, waar de gebroeders Pelser, ter Wee e. a. en zelfs de trainor binnen de halfiynen zullen verschyuen om H.F.C. te bekampen, daar zal H.F.C er alles op moeten zetten om een eenigszins dragelijk figuur te maken. En zy zullen er alles opzetten. Het elftal is bezield met don waren sportgeest van. saam te werken. Het solospel zal niet of alleen in uiterste nöod worden toegepast, en volgens de ontvangen lessen, zal men een stryd kunnen verwachten die een gang naar het H.F.C.-veld volkomen wet tigt. Komt dan supporters uw club aanmoedigen, komt de verbeteringen in de spelkwalitoit van de spelers zien. U zult niet teleurgesteld heen gaan. H.F.C. stelt zich als volgt op Hagenaar T. Arnhem Zalm Bak IJeasen Kikkert T. c. Aardweg Stem Schrier Dito CorUiala Het elftal van Ajax jp, zooals zy de vorige keer hier verschenen, dus op volle sterkte. Na dezen wedstryd treedt er een rustperiode in van eenige weken wegens hoognoodige reparaties aan het veld. Men verzulme dus niet. Vanaf 13 Aug. wordt een nieuwe terrein-controle ingesteld. Men vergete dus zyn donateurskaarten en leden diploma's niet. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indié: Naar Guyana (Suriname) «eepoat vla Amsterdam onbekond| 8.— 'aav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: jpoat via Amaterdam I onbokendl A-'aav. «Engeland. eiken DlueU I en Vrijdag 140 'a n. Naar St. Martin, St. Eustatius eu Saba ■eepoat vla Amsterdam I onbekend! S.-'aav. (alleen opverLderaf*.) over Engeland eiken Dlnsd. 8.40 -e a. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivler- kolonie en Transvaal eiken VrUdng, 8.40 'e n. Voor Hr. Ms. „Noord-Brabant" naar Las Palmas (Canarische ell.)18 en 25 Aug., 8.40 'sam. Ingezonden mededeellng. Huidziekten. De behandeling van huidziekten als eczeem, gordelroos, dauwworm, netel roos, winterhanden en -voeten, en verschillende andere jeukende huid aandoeningen vordert in het algemeen veel geduld en volharding. Vóór alles dient men zorg te dragon voor een goeden stoelgang en licht verteerbaar, gezond voedsel te gebruiken. Voorts zorg te dragen, dat men zooveel mo geiyk frlssche lucht, rust en slaap geniet. De prikkeling, ontsteking en jeuking, die het gevolg zijn vsd een huidaan doening, worden spoedig verdreveD door de aanwending van Foster's Zalf, die een opmerkeiyk verzachtende en heelende werking op de aangedano huid heeft. De zalf heeft een antisep tische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet te gemakkelijk wegvegen. Tal van hardnekkige ge vallen werden er door genezen en biyvend genezen. Foster's Zalf (let op deD juisten □aam) is te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. k f 1.75 p. doos. (31) Het was, alsof iemand haar ver weten had, dat ze te weinig terug houdendheid getoond haddoch toen hy haar vroeg, of zy iemand ontmoet, had, dien ze kende of kennis gemaakt had met iemand, antwoordde ze o»t- kennend op de eerste vraag, en noemde alleen Mademoiselle Soubise in ant woord op de tweede. Dit bracht Stephen waar hy wezen wilde, en hy begon te vertellen van zyn bezoek aan Josette's zuster. Hy had verwacht dat Victoria oen kreet van blydscbap slaken zou, toen hy kwam aan Mouni's beschrijving van de schoone dame, met „hennakleurig goudgepoederd baar"maar ofschoon ze bloosde en haar adem gejaagd werd, terwyi hy sprak, gaf zij toch niet het minste blijk van de blijdschap, die Stephen over de ontdekking van dit spoor had verwacht. Myn vriend Caird stelde voor, dat hy en ik met de auto naar Tlemcen zouden gaan, om een onderhoud met. Mouni te hebben," zei hy. „We kun nen dan misschien te weten komen, of zy werkeiyk by uw zuster gediend heeft en dan tegeiyk ook wel den een of anderen leiddraad vinden uit hetgeen ze loslaat, om teoDtdekken b.v. waar Ben Halim zyn vrouw mee naar toe nam toen hy Algiers verliet." „U bent meer dan goed," ant woordde Victoria, „maar ik mag u niet zooveel moeite bezorgen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1