ELDERSCHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE. No. 4662 ZATERDAG f9 AUGUSTUS 1916 44e JAARGANG De abonnementsprijs van de „Heldersehe Courant" Is thans per kwartaal in de stad 75 cent, franco per post ft.—. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel), (Zomertijd). a» K Aug. op: onder; op:onder:v.m.:njn bondag 20 a.10.82 a. 2.69 S.61 au 1.00 1-80 Maandag 21 11.12 4.6 5.53 8.12 1.65 2.20 Dinsdag 22 m, 0.2 n 6,— 6.65 8.10 2.60 3.20 Woanad. 28 1,- 5.44 5.66 8.7 4.- 4.36 Honderd. 24 1.2 0.16 6.59 8.6 5.20 6.6 VrUdag 25 2.9 6 40 6.- 8.8 G.86 7.16 Zaterdag 26 8.20 7.- 6.1 8a 7.80 8.-- DE OORLOG. De legerberlchten ven 16 en 17 Augustus. Van het W e a t e 1 ij k front. De laatste rustige dagen aan het Somme-front, zijn door de geallieerden gebruikt om weer wat op verhaal te komen voor deu volgenden aanval. Woensdagnamiddag is deze begonnen, waarbij de aanvaller aanzienlijke voor- deelen behaalde. Ten N. van Maurepas veroverden de Franschen in samenwerking met de Eogelscben de geheele Duitsche loopgraaflinie ter lengte van 1500 M. Op sommige punten bereikten zij den weg Guillemont-Maurepas. Ten Z. van Maurepas namen de Franschen op een front ter breedte van 2K.M. alle Duitsche stellingen. Van 300 tot 500 M. drongen z(j hierbij in de Duit sche linie door. Ten O. van het dorp werd de weg naar Cléry bezet. Ook ten Z. van de Somme behaal den de Franschen eenige voordeelen. Ten Z. van Belloy en-Santerre wer den de krachtig versterkte Duitsche loopgraven ter lengte van ongeveer 1200 M. vermeesterd. 60 man werden gevangen genomen. Volgens het communiqué van den 17en namen de Franschen ten N. van de Somme meer dan 200 man gevangen en veroyerde&izij 5 machine geweren. De nacht ging kalm voorbij. De Duitscbers deden geen enkelen tegenaanval. Op verschillende punten hevige artilleriegevechten. Een Engelsch bericht van den 16en meldt dat de Duitschers bij hun po- Ingezonden mededeellng. De bloedarmen. De bloedarmen, die men ook de zwakken kan noemen, zijn jammer lijke wrakken die door een stoot op de eerste de beste klip gebroken worden. Zonder krachten, zonder wil, zien zij hunne geestelijke en lichame lijke vermogens langzamerhand ver kwijnen, en zij zijn weldra verplicht allen arbeid, zoo goed als alle ontspan ning op te geven. Indien zij zoover zijn gekomen, is dit doordat zij te lang sommige storingen verwaarloosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zij hebben op rekening van een voorbijgaande vermoeienis gesteld de duizelingen, de hoofdpijnen, de maagpijnen, de slape loosheden, terwijl deze ongemakken enkel een verslapping van het bloed aanduiden. Het bloed eischt in onzen tijd van werkzaam leven dat zijne krachten worden hernieuwd, dat zijn zuiverheid wordt onderhouden. Daar om is een kuur met de Pink Pillen noodig bij iedere seizoenwisseling; zoowel als bij het minste teeken van afgematheid. De Pink Pillen zijn bij uitnemendheid de hernieuwers van het bloed. Zij zijn eveneens eeu krachtig versterkingsmiddel der zenu wen. De bloedarmen, de zwakken, de overwerkten, de lijders aan neuras thenie die er gebruik van maken, vinden spoedig hun gezondheid en hun bedrijvigheid weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEQEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en vorder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. DooB C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaald doob W. J. en H. A. CORNELISSEN. 22.) Hoe wenschte ik, dat het nu reeds die tijd wasi Er is echter éóu woord, dat ik wil zeggen, en dat ik zeggen kan zonder iemand, of eenig plan te benadeelen, Ik gevoelde mij zoo schuldig, toen gt spraakt over een auto-tocht je met Mr. Caird naar Tlemcen. Het was wel bizonder vriendelijk van u beiden, eu gij moet wel gedacht hebben, dat ik koel en ondankbaar was. Maar ik kon u niet vertellen, wat er in mijn gemoed omging. Ik wist nog niet wat mij wachttemaar toch was er al iets, dat ik voor u verborgen moest houden. Het was iets van weinig be- teekenis. Maar nu is het iets van zeer groote beteekenis gewoiden. „Vaarwel, myn goede vriend Mr. Knigh'R k noem u zoo gaarne mijn vriend, en ik zal mij altijd herinneren, hoe goed gij voor mij geweest zljt, indien wij, door eenige oorzaak, el kaar nooit weder mochten ontmoeteD. Want ik weet niet, hoelang gy in Afrika blijft, of hoe lang ik hier nog zijn zal. Het kan zijn, dat gij spoedig naar Engeland terugkeert. Ik geloof niet, dat ik weer daarheen zal gaan. gingen om de verloren stellingen bij Poziéres te hernemen, verbazend zware verliezen ledeu. De aanvallende bataljons moesten 900 M. over open terrein afleggen eu werden beschoten met artillerie en mitrailleurs. Een bataljon vau 550 man verloor en 400 man aan dooden en gewonden. De berichten vau den 17en geven aan dat ten Z.W. van Guillemont en ten W. van het Hoogo-bosch de Engelschen vorderingen maakten en Duitsche loopgraven vermeesterden. Eveneens gingen zij ten N.W. van Bazentin le Petifc eeuigszins vooruit. Nieuwe aanvallen der'Duitschers bij Poziéres werden afgeslagen. Volgens de Duitsche mededeelingen is er levendige artillerie actie ten Z. van het la Basséekanval. Aanvallen der Engelschen op delinieOvillers Pozlère3 en ten W. van het Four- reauxbosch, welke aanvallen twee maal werden herhaald, werden afge slagen. Eveneens mislukten de tot vijfmaal toe herhaalde stormloopen der Franschen tusschen Guillemont en de Somme. Waar zij de linie wis ten binnen te dringen, werden zij ha hardnekkige gevechten weder ver dreven. Ten Z. van de rivier kregen de Franschen in de streek van Belloy vast6n voet in de Duitsche loopgraven over een breedte van ongeveer 500 M. In de streek van Estrées werden zij teruggeworpen. Van het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht van den 17en maakt molding van het afslaan van eenige aanvallen der Russen ten W. van Zalocze en ten N. van den ÜDjestr. 154 man werden gevangen genomen. Ten N. van den Kapul (indeKar- pathen) werd een hoogte vermeesterd. Volgens het Oostenrykscbe leger bericht van den 17en ondernamen de Russen den aanval ten N.W. van Zalocza met buitengewoon steike strijdkrachten. Meer dan 12 uur achtereen gingen dichte drommen tegen de stellingen vooruit, doch de meeste aanvallen werden reeds bij de versperringen tot mislukking gebracht. Op enkele punten waar de Russen binnendrongen, werden zij door tegen vallen weder verdreven. De Russische berichten melden niets van deze aanvallen. Volgens i mededeelingen ondernamen de Duitschers en Oostenrijkers op ver schillende punten van het front aan vallen, die alle afgeslagen werden. Een nadere opgaaf van gevangenen, en buit, behaald door de troepen van generaal Bezobazof, meldt dat 198 7S08 man gevangen genomen werden. lichte kanonnen, 17 zware, een groot getal machinegeweren, 29 bom menwerpers en meer dan 14.000 projec tielen werden buitgemaakt. Van het Italiaansch-Oosten- rljksche gevechtsterrein. Van Oostenryksche zijde wordt medegedeeld, dat de Italianen zich tusschen Plava en de Wippach be paalden tot een hevige beschieting der Oostenrijksche stellingen. Vorder Zuidelijk daarentegen gingen zij 5 maal tot den aanval over. Slechts op een punt kwamen de Italianen tot in de Oostenrijksche stellingen, doch zij werden hier na een ver woed handgemeen teruggeworpen. Overal elders werd de aanval afge slagen. Kleine, aanvallen in Tirol leverden evenmin eenig voordeel op. Op den Bal ka d. Van Engelsche zyde wordt dd. 16 Augustus gemeld, dat de Franschen onder dekking van zwaar geschut vuur eenige Bulgiiarsche workenten Z.van het Doiran-mcer bezetten, en zich op een heuvel nestelden. De Bulgaren hadden zware verliezen. De Duitsche en Bulgaarsche berich ten geven daarentegen aan, dat de aanvallers in wanorde teruggeworpen werden. Luchtaanvallen. Een Wolff-bericht zegt, dat niet tegenstaande de pogingen der Engel sche regeering om de door' do Duit sche luchtaan vallen in Engeland veroorzaakte schade, geheim te hou- Wanneer ik dit land verlaat, dan zal h6t zijn om naar Amerika te trekken, met mijn zuster nooit zonder haar. Maar ik zal, zooals ik u reeds heb gezegd, binnen een veertien dagen schrijven, wat er ook gebeurt. Ik zal dan, naar Ik hoop, ook een adres kunnen opgeven; want ik zou zeer me iets van u hooren. En ik zal bidden, dat gij altijd gelukkig moogt zijn. „Het was mijn bedoeling u maar heel kort briefje te schrijven maar het is toch nog lang geworden Nog maals, vaarwel I En wil mijne eer biedige groeten overbrengen' aan Lady MacGregor en Mr. Caird, indien zij althans deze, na de wijze waarop ik mij nu gedraag, nog willen aannemen, Ik blijf uw dankbare vriendin Victoria Ray." Er was na het lezen van dezen brief in Stephen's hart geen plaats voor eenigen toom tegen hetmeisje. Hij was woedend, maar niet op haar. En hij wist eigenlijk niet op wien by woe dend moest zijn. „Er was iemand er motet iemand'zijn die haar had overreed dezen stap in het duister te doen, en dezen onbekenden persoon gold al zyn toorn. Een jong meisje over te balen, de eenige vrienden, die zij had en die haar konden be schermen, verlaten, was een misdaad 1 Stephen kon zich geen enkel goed, maar wel menig slecht doöl voor stellen, dat door deze geheitnzionig- heid gediend werd. De gedachte alleen hieraan maakte hem dol. Er was den, toch het volgende bekend is geworden In Huil, aan de Humber, in het havenstation van de Noordooster Spoor, alsook in houttuinen in 'de buurt daarvan werden groote branden veroorzaakt. Kolenschuren aan de Humber eu kaaiwerken werden zwaar beschadigd. Eeu munitiefabriek ge raakte iu brand. Een graanschuur van 200 M. lengte brandde geheel af. Een monumentale brug werd vernield. Het groote tolhuis en verscheiden huizen in de. buurt branden tot den grond af. Aan de Alexandrabaven is groote schade aangericht. Naar het heet, is -do heele haven onbruikbaar gemaakt. Verder is vastgesteld, dat twee torpedobooten dio by Hawthorn Leslie Co, te Hebburn op stapel stonden, vernield zijn. Bij Gatesbead is een munitiefabriek in de lucht gevlogen en is bovendien nog zware schade aangericht. Een Russisch stoomschip, dat aan het laden was, is vernield. Te Middlesbrough, West-Hartlepool en Whitby zijn groote branden, vooral in fabrjeken, en het instorten van pakhuizen aan een pier vastgesteld. Iu het algemeen heerscht er in Engeland groote ontsteltenis over deze nieuwe zware uitwerking van de Duitsche luchtschepen. De opwinding onder de bevolking is groot. Er wor den de regeering ernstige verwijten gemaakt. Met schrik ziet men nieuwe aanvallen komen. De maatregelen ter afweer worden zooveel mogelijk verscherpt. Van Oosten rijkscho zijde wordt medegedeeld dat als vergeldingsmaat regel voor de aanvallen op Triest, Venetlö opnieuw door vliegtuigen werd gebombardeerd. In de stations magazijnen brak een zware brand uit. Een tweede eskader bestookte met goed gevolg de Italiaansche batterijen en militaire inrichtingen aan den be- neden-Isonzo, te Grado en te Mon- falcone. Alle vliegtuigen keerden behouden terug. Duitsche vliegtuigen vielen met succes het luchtvaartstation Papen- liolm op het eiland Osei aan. Een aanval van Russische vliegmachines op het Duitsche station aan hst Angern- meer veroorzaakte slechts weinig schade. De duikboot- en mijnoorlog. Uit Londen Wordt gemeld, dat de Italiaansche zeilschepen „Iva" en ,Guisseppe Patriarca" gezonken zijn. Tidens Tegn, van Kristiania, ver neemt aangaande het Noorache stoom schip „Aranda", dat het, met een lading hout uit Canada naar Glasgow, den 5den dezer op vier zeemijl van de Schotsche kust door een mijn of een torpedo werd getroffen, waardoor het schip na een tijd in twee stuk ken brak. De bemanning, op twee vermisten na, redde zich in de booten. De twee deelen van het schip bleven dry ven en werden later, het achter schip naar de Hebryden en het voor schip naar Ierland gesleept. Het (Zweedsch) stoomschip Ynes", op weg naar Engeland met een lading mynhout, is door Duitsche oorlogs schepen in de Sont aangehouden eu naar een. Duitsche haven opgebracht. Polen in den oorlog. Na jarenlangen strijd, in het open baar en in bet verborgene, tegen de verschillende overheerschers, loopen de Polen thans de kans van het goede te veel te krijgen. Zoowel Oosten rijk en Duitschland, als Rusland, willen het land de „onafhankelijk heid" teruggeven. Het voor de hand liggende idéé is do vorming van een bufferstaat tegen wederzljdscbo aan vallen. De bedoeling van de centralen zal wel zyn, Russisch Polen het zelf bestuur weer te geveD, terwijl Rus land er waarscbljnlyk de vroeger door Oostenrijk en Duitschland geannexeer de gebieden bij zal willen voegon. Van sommige zijden wordt nog ge meld dat de Duitschers en Oosten rijkers nog een ander doel hierbij nastreven, nl. het onder de wapenen roepen der Poolsche bevolking, die dan voor haar „onafhankelijkheid" zou strijden en zoodoende een aanzienlijke versterking van de-Duit- scho strijdkrachten zouden vormen. De betreffende regeeringsverklarin- >n van beide oorlogvoerende par tijen worden algemeen binnenkort verwacht. ergens een nek in de wereld, waar naar zijn vingers jeukten om hem dicht te knijpenmaar hij wist niet wienB nek het was, noch waar. En dat hij dit niet wist. deed zyn bloed in woeste stuwing naar het hoofd stijgen. En plotseling, met een schok, beseffend met welk een heftigheid hij verlangde dien onbekenden persoon te kastijden, gevoelde hij, welk een groote plaats Victoria Ray in zijn hart innam. Zijn felle begeerte om haar te beschermen, haar voor. leed of verraad te bewaren, was zoo intens, dat hij er physieke pijn door gevoelde. Hij had een gewaarwording of een lasso om zijn lichaam was geworpen, die zijn longen samenperste, zijn armen tegen zijn zijden drukte eu hem machteloos maakteen een oogenblik was dit gevoel zoo machtig, dat hij zich tot een plotseling geweldige krachtsinspanning moest dwingen om er zich van te bevrijden. Doch het was slechts een kort oogenblik, dat hij aldus werkeloos stil bleef staan. Het eerste wat thans gedaan diende te worden, was onmiddelllik uit te vinden, wat er van Victoria was ge worden, bij wien ze geweest was, wie haar had vereld het hotel te ver laten. Het kon niet zoo heel moeilijk zijn te ontdekken. Op zijn hoogst kon zij dertien of veertien uur weg zijn. Eerst, in zijn ongeduld, dacht hij niet aan Nevill. In twee, drie minuten had hij zich aangekleed, eu hij stond reeds op het punt alleen er op uit te gaan, i toen plotseling de gedachte aan zijn HOTEL „BELLEVUE", HELDER. Telefoon Interc. 49. Café Restaurant met tuin. Mooi gelsgen in het centrum der stad. EOEDE CONSUMPTIE. UITMUNTENDE (EIKEI. RESTAURANT OEN GEHEELEN DAG. Oiners worden aan huis bezorgd. Wl LH E LM IN A-BILLARD. Vergaderlokalen disponibel. Een merkwaardig geval. Dezer dagen kwam een patroon bij n der Tribunals te Londen ont heffing van militairen dienst vragen voor zijn meesterknecht, een zeer be kwaam werkman en vader van twee kinderen. De man was zeer verbaasd te vernemen, dat zijn meesterknecht bij de keuring door den militairen arts gebleken was eene vrouw te zijn. Deze vrouw was tot dit ongewone gedrag overgegaan om haren echtge noot te ontkomen, met wien zü niets meer wilde uitstaande hebben. Haar uiterlijk maakte het mogelijk, dat zij het bedrog volhield en voor werkmau doorgiDg. Zij had zich zelfs voor den militairen dienst opgegeven en had, nadat het bedrog ontdekt was, ver klaard, gaarne naar het front te ver trekken. Aan haar verzoek kon ech ter niet worden voldaan, omdat in het Engelsche leger geen vrouwen mogen dienen. De vrouw eu kinderen van dezen ...meesterknecht" waren hare zuster met hare kleiner.. BINNENLAND. Vardadigingsbelastlngen. De verdedigingsbelastigen zijn door de Eerste'Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verdwenen. De ambtenaar der gasfabriek te Leiden, D., belast met cokesverkoop, sedert een paar dagen verdwenen. Boycot opgeheven. De door ons vermelde boycot te IJmuiden is opgeheven, nadat de huiseigenaar de huur weer op den ouden prys teruggebracht en de helft der door de Huurdersvereeuiging ge maakte onkosten betaald had. Wat men „groente" noemt. Iemand te Maurik huurde dit jaar voor f 1000 land, dat hij met suiker bieten bezaaide. Deze week verkocht hij het blad der vruchten voor f 700. Het gaat naar Duitschland ala „inge maakte groente". Fraude. Voor de Amsterdamsohe Rechtbank stond terecht Mr. D. A. Evert, direc teur der Amsterdamsche Hypotheek bank, wonende te Hilversum. Hem zijn verschillende gevallen van ver duistering ten laste gelegd. Hij heeft zich verschillende groote bedragen wederrechtelijk toegeëigend. Het O. M. eischte een gevangenis straf van 1 jaar en 9 maaaden. Smokkelen. De Winterswyksche douanen heb ben Donderdag eene prachtige vangst gedaan. Tusschen de kolen der machine verborgen vonden ze eene hoeveelheid van circa 400 pond van allerhande levensmiddelen en oliën, die de ma chinist L. M. naar Duitschland wilde brengen. De voorraad bestond uit boter, regeeringsspek, braadvet, Del- phia, Axa, Diamant, vet, margarine, koffie, thee, aardappelmeel, sla-, raap-, en lijnolie. Een grenstooneeltje. en meldt aan de „Rott." uit Maastricht Twee dametjes komen aan het grenskantoor om voor het passeeren der grens zich aan het gebruikelijke onderzoek te onderwerpen. De op merkzaamheid der ervaren douaniers wordt gaande gemaakt door den eenigszins ongewonen stand en de houding van een der dames. Nadat de gebruikelijke vragen ontkennend waren beantwoord, gaan de ambte naren tot handtastelijkheden over. Met een dun rottinkje worden de vriend door zijn hoofd schoot. Hij begreep, dat Nevill Caird, bekend als bij was met Algiers, hem by zijn onderzoek van onberekenbaar nut zou kunnen zijn. En hij zag in, dat het beter was, wanneer zij beiden te zamen aan het werk gingen, ook al mocht dit aanvankelyk een vertraging van enkele minuten beteekenen. Hij klopte aan Nevill's deur, maai er kwam geen antwoord. Stephen dacht dat zijn vriend wel in den tuin zou zyueen der tuinlieden, die diebt bij het huis werkte, had zyn meester inderdaad gezien, en wees den gast waar hij hem kon vinden. Monsieur Caird was naar de kalkoenen gegaan, waarvan by er een, die wat ziek was, zou dokteren. En Stephen vond Nevill dan ook, terwijl dezo bezig was een kalkoen met een lepel medicijn ln de keel t.e gieten. Toen zijn vriend hem alles verteld had, keek hij zeer ernstig. „Ik wilde, dat miss Ray haar intrek niet in dat hotel had genomen", zei hy. „Waarom vroeg Stephen angstig. „Je denkt toch niet, dat de menschen daar „Ik weet niet, wat ik denken moet. Maar ik heb een gevoel alsof die kerels daar gisteravond iets wisten, wat zij niet wilden vertellen." „Dan zullen wij het ze laten ver tellen 1" riep Stephen. Nevill ant woordde niet. „Ik ga onmiddellijk naar de Blad," ging Stephen voort. „Natuurlyk ga ik met je mee," zei zlju vriend. dames beklopt en bestreken; echter zonder positief resultaat. Toch moet er wat verborgen zijn. Visiteuse juist afwezig. Goede raad duur. De dame wordt gelast vast togen den muur te gaan staan. Deze kijkt angstig, denkt aan fualleeren: „Zoo, de hielen tegen den muur I" Aanwezigen zien nu verrast toe. Aan de voorzijde van haar kleeding, juist boven de knieën, vertoont zich nu een ongewone ver hevenheid, een reusachtig abces ge lijk. Plotseling komt de rechterknie van den ambtenaar in ongevoelige aanrakiDg met dit ongewone gezwel. Een klein gilletje, een klein knalletje, en de operatie is gelukt. De blaas is gebarsten en de petroleum stroomt het slachtoffer uit de rokkeu. Tableau Dame af met druipende rokken en de schoenen vol „potrol", doch zonder proces, omdat het corpus {delicti moeilijk was te conflskeeren. Inbraken te Haarlem. Bekend was dat in de jongste weken te Haarlem in vier tijdelijk onbewoonde huizen was ingebroken. Daarom had de politie een by zonderen tijdelijken bewakingsdienst ingesteld. Woensdagavond zijn nu in de Groote Houtstraat twee personen aangehou den. Het bleek dat een hunner sok ken droeg afkomstig van de inbraak by den officier van justitie mr. Pele- rin; de ander had een zakdoek van die inbraak afkomstig. De aangehou denen verklaarden die voorwerpen te Bloemendaal gevonden te hebben. Bij beide personen werd nog eene huiszoeking gedaan en bij een hunner gevonden sokken en een ridderlint gestolen ten huize van mr. Pelerin. Ook werd een groote bos sleutels aangetroffen; bij den ander vond de politie een dozijn zakdoeken, ook bij 5 in officier van justitie gestolen. Verder werden daar gevondeneen masker, 100 sleutels en tot loopers vermaakte sleutels, breekijzers, beitels en andere inbrekers werk tuigen. Woensdagnacht om twee uur kreeg de politie vermoedens en ook aan wijzingen tegen een koopman in gra- mofoons, wonende Lange Bagtjne- straat. Nog in den nacht werd mach tiging verkregen om in dienstwoning een huiszoeking in te stellen. Deze had Donderdag plaats. Op herhaald bellen werd aan het huis van K. niet opengedaan. Daarop werd het deur paneel opengedrukt. De verdachte vluchtte toen op het dak van zijn woning. Inmiddels werd zijn vrouw gearresteerd. De man is daarop van het dak gekomen en had een revolver gegrepen, die geladen met 5 scherpe patronen op de beddeplank in de jedstede lag. Hy riep Ik zal den au boel neerschieten. Even legde hy het wapen neer, waarvan de politie gebruikmaakte om het weg te nemen. >e man werd nu gearresteerd. Het blijkt wel dat de Haarlemsche politie door haar aanhoudingen een goede vangst gedaan heeft. O.a. is )ij de aangehouden verdachten al het zilver, by de laatste inbraken gestolen, gevonden. Doodgeschoten. Aan „Het Volk" wordt gemeld Woensdagnacht ia ia Stratum bij Eindhoven door een soldaat doodge schoten de circa 30-jarigeJ. v. Gestel. Het geval droeg zich als volgt toe. Van Gestel kwam met enkele ande ren 's nachts om één uur vau een feestje en passeerde een post van twee militairen, waarvan één korpo raal. Dezen laatsten werd nog een sigaar gepresenteerd. Toen men ver der ging en zich op enkele passen had verwijderd, klonk plotseling ach ter het groepje een schot en viel van G. dood neer. „Ter verklaring wordt ons mede gedeeld dat de militairen met een ander groepje even te voren eenige oneenigheid hadden gehad. De mili tairen waren geplaagd en de korporaal moet naar aanleiding daar vau zich hebben laten ontvallen „wacht maar, als julie terugkomt, schiet ik." In de meening met het eerste groepje te doen te hebben, had hij na hun ver trek geschoten, met het vermelde noodlottige gevolg." Verduistering door een adjudant-onderofficier. Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord stond terecht een opperschipper (adjudant-onderofficier), wien wordt ten laste gelegd dat hij aan boord van een van Hr. Ms. schepen in het Zuiderfrontier omstreeks eind Maart HOOFDSTUK XIV. „Begin nu niet met den hotelhouder van iets te beschuldigen," raadde Nevill Stephen voor het hotel aan. „Hij heeft te veel Arabisch bloed in zich, om dat te verdragen. Je zou alleen maken, dat hy leugens ging vertellen. We moeten het laten voor komen, alsof we alles weten, en hem zóó vragen, alsof we alleen verwach ten, dat hij hetgeen wij weten zal bevestigen. Dat zal hem in de war brengen als hy van plan is te liegen." De Arabische portier was niet op zyn post, maar de eigenaar zat in zyn hokje achter het raam. Hij dronk een kop dikke, strooperige koffie, en sopte er een stuk gebak in. De hotelhouder boog zich over zijn koffie en enkele brieven, die hij aan het lezen was, maar gaf zich geen moeite, verder dan halver"- 1 van zijn stoel op te rijzen, -u er toen weer zwaar in terug te zinken. Deze deftige heeren zouden nooit klanten voor hem zijn, zouden hem nooit klanten bezorgen. Waarom zou by zich druk maken? „Wij hebben vanmorgen een brief van Miss Ray ontvangen," begon Nevill, na een correcte begroeting in het Fransch. De beide jonge mannen keken den hotelhouder strak aan, terwijl Nevill deze woorden zei. De dikke man toonde echter niet het minste teeken van verbazing. „Ze is hier gisteravond vóór zes i uur weggegaan, nietwaar en begin Mei 1916 tweemaal een tros sloepstakel van den scheepsvoorraad heeft verduisterd, die hem in zijne qualiteit in bewaring en administratie waren toevertrouwd. Bekl. ontkent. Wel heeft hij met goedkeuring van den eersten officier eenig touw afgegeven aan den kapitein van een sleepboot, die de communi catie tusschen de schepen ter reede en den wal onderhield, voor diens eigen gebruik eu toen den kapitein verzocht iets van diens eigen touw, dat door het nieuw ontvangene over tollig werd, af te geven aan een burger van wien hij wel eens vriende lijkheden had ontvangenh|j weet niet wat er verder met het touw is gebeurd en heeft nooit eenig geld daarvoor van den burger ontvangen noch den sleepbootkapitein een gulden daarvoor gegeven. De eerste officier verklaart den beklaagde toestemming te hebben gegeven eenig gebruikt touwwerk als sleep- en meereindjes aan die sleep boot af te geven, eenmaal bij dringend gebrek, voor eigen gebruik, doch daarbij zoodanige tegenwerpingen te hebben gemaakt, dat beklaagde moest begrijpen, dat het hoogstens een 50 meter mocht zijn. Vier matrozen van bekl.'s schip verklaren op bekl.'s order bij ver schillende gelegenheden trossen te hebben afgegeven aan de sleepboot, eenmaal ter lengte van ongeveer 100, een andermaal ongeveer 115 Meter. De kapitein van de sleepboot ver klaart dat beklaagde hem uit eigen boweging een 90 Meter sloepstakel heeft gegeven met verzoek die te willen afgeven aan een burger, die het wel zou komen halen en die het dan ook gehaald heeft. Bekl. heeft hem later voor de moeite f 1 gegeven, die hij in de fooienpot van de boot heeft gedaanvan den burger vernam hij, dat deze den beklaagde voor het touwwerk f 8 had gegeven. De burger verklaart door middel van den sleepbootkapitein touw te hebben ontvangen, wat bij voor f20 heeft verkocht; den beklaagde heeft hij als dankbaarheid voor den bewezen dienst - by is ook varende en de beklaagde had hem beloofd hom wel eens wat oud touw voor eigen gebruik te zullen bezorgen na tegenstrib- ilen van diens kant f8 gegeven. De beide laatste getuigen voor den krijgsraad gehoord, worden gewezen op het vermoeden, dat zy meer van de zaak weten en den bekl. willen helpen. Zij ontkennen dit echter. De fiscaal acht het ten laste gelegde bewezen. Bedroefend acht hy het dat thans een onderofficier van dergelijke positie moet terechtstaan voor zulke feiten en het doet hem denken aan het spreekwoord: „de kruik gaat zoolang te water tot zy breekt", want reeds lang werd aan boord van bekl.'s schip gemompeld, dat er goederen naar den wal verdwenen, totdat men eindelijk den beklaagde daarvan begon te verdenken. Wat de straf betreft, is Z. E.'s eerste gedachte geweest, dat beklaagde niet langer thuis behoort in de Marine, maar by nader inzien wil by, met bet oog op beklaagde's dienststaat en het feit, dat bij ontzegging alle rechten door vorigen dienst verkregen voor dezen man, die zijn pensioen verdiend heeft, verloren gaan, dit niet voor stellen. Daarom moet de te ondergane gevangenisstraf een ernstige zyn. Hy eiseht veroordeeling wegens verduis tering als ambtenaar tot twee maan den gevangenisstraf. Mr. Leesberg, bekl.'s raadsman, pleitte vryspraak. Raadsvergadering. De Raad vergadert a.s. Dinsdag 12 dezer. De volgende onderwerpen komen.alsdan ter tafel: Voorstel van den heer D. H. Grün- wald om B. en W. uit te noodigen een verordening tot regeling van de winkelsluiting te ontwerpen, daar over belanghebbenden te hooren en den Raad aan te bieden. In de Toelichting zegt voorsteller Na de uitvoerige discussie in de Raadsvergadering van 24 Augustus 1915 beu ik van meoning my ont ^slagen te mogen achten van een nadere toelichting op dit voorstel. Toch meen ik er op te mogen wyzen, dat tal van winkeliers welke voorheen na 9 uur nog bleven ver- koopen, en aanvankeiyke tegenstan ders vau wettelyke sluiting waren, „Ik kan het u niet zeggen, Mon sieur. Het is, zooals ik u gisteren zei. Ik weet niet, hoe laat ze weg ging." „U moet toch wel weten, wat ze zei, toen ze heenging." „Integendeel, Monsieur. De jonge dame heeft niet met my gesproken. Ze zond een briefje." „En in dat briefje stond, dat ze uw hotel verliet?" „In de eerste plaats, dat ze uit diueeren zou gaan. Met een dame." Stepheu en Nevill keken elkander aan. Met een dameZou het moge lijk kunnen zijn, dat Mademoiselle Soubise, uit belangstelling vóórhaar geschiedenis „Wat verder?" ging Caird voort. „Liet ze u wellicht weten, dat ze besloten had, voor goed te vertrek ken „In het briefje stond, dat ze wel licht over een paar dagen terug zou komen. Maar ze liet me weten, dat ze voorloopig heenging." „En toch zei u ons dit gisteravond niet riep Stephen. „U liet het voor komen, alsof ze later op den avond terug zou komen 1" „Pardon, monsieur. Zooals u zich herinneren zult, vroeg u, wanneer Mademoiselle terug zou zyn. Ik ant woordde, dat ik dat niet wist. Dat was volkomen waar. En daar ik bang was, u last te veroorzaken, kon ik niet zoo openiyk zyn, als myn hart my drong te wezen. (Wordt vervolgd.) N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Miihlen. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'snorg. 9.15 uur, 'smldd.3.30uur. het groote belang hebben ingezien om op dat uur te sluiten, en wil het my voorkomen de Raad die winke liers ter hulpe moet komen door een verordening op de negon uur sluiting vast te stellen. Ten einde evenwel met de belangen van de verschillende categoriën van de winkeliers rekening te houden, heb ik in myn voorstel de clausule opgenomen de concept verordening aan het oordeel van belanghebbenden te onderwerpen. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad mede, dat door hen bereids in den loop der vorige maand besloten werd, door het in winnen van inlichtingen in andere gemeenten en het hooren van belang hebbenden, een onderzoek in te stel len naar de wyze, waarop thans in deze gemeente een verplichte winkel sluiting bet best bij verordening te regelen zou zyn. Binnen niet te langen tijd zullen den Raad derhalve de noodige voor stellen daaromtrent bereiken. Door den heer D. H. Grünwald Is eveneens een concept verordening inge diend tot beteugeling van het gebruik van tabak voor kinderen, strekkende den verkoop of het ten geschenke aanbieden van tabak aan kinderen beneden de veertien jaren te verbieden. In de toelichting wijst adressant op het schadeiyke van het gebruik van tabak, alsook op de enorme toe name daarvan door kinderen. Naar aanleiding van een ingekomen schryven van het Dageiyksch Bestuur der Algemeene Nederlandscbe Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer stellen B. en W. voor als donatrice toe te treden tegen eene bydrage van f5.- Jaariyks. Nu, door het toekennen van een duurtetoeslag aan de lager bezoldigde ambtenaren en werklieden, de ge meente, althans voorloopig, de ver dichting heeft aanvaard om voor ïen den druk der buitengewoae tydsomstandigheden eenigermate te verlichten, heeft het College zich de vraag gesteld, of er aanleiding kon bestaan om op overeenkomstige wyze iets te doen voor hen, die vroeger in gemeentedienst waren, doch thans even moeten van een veeltyds gering penBioen. Op grond van verschillende over wegingen stellen B. en W. voor, het volgende besluit te nemeu: De Raad der gemeente Helder, Gezien het voorstel van Burge meester en Wethouders, Besluit: le. Burgemeester en Wethouders te machtigen, voor het eerst over de week, ingegaan 30 Juli jl. en voor loopig tot 31 December 1916, aan hen, die op grond van een vroeger met deze gemeente bestaan hebbend dienst verband thans in het genot zyn van pensioen, een toeslag op dit pensioen te verleenen 2e. te bepalen, dat deze toeslag in den regel zal bedragen f 1.— per week voor gehuwde personen, wier inkomen uit pensioen Ingezonden mededeellng. firgiftiging van hal bloed. Er is geen verontschuldiging voor, als gij er zelf aanleiding toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. By sommige menschen vormt zich tweemaal zoo veel urinezuur als by anderen. Het ontstaat gedeeltelyk uit vleesch en andere sterke voeding, gedeeltelijk uit weefsels van het lichaam by in spanning. Slachtoffers van urinezuur zijn rheumatisch, zenuwachtig, slecht ge humeurd, achterdochtig, lijden aan hoofdpyn, zyn soms duizelig of wor den gekweld door plotselinge, vreemde pyn. Zy worden te spoedig oud en na verloop van tyd ontwikkelen zich hartkwalen, niergruia, verharding der aderen, waterzucht of de noodlottige Bright's ziekte (chronische nieront- steking). Neemt uw maatregelen bij het eer ste teeken van urinezuur-kwalen, want urinezuur is het kwaadaardigste ver gift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet weinig vleesch en niet te veel van hetzelfde voedsel. Drinkt melk en water. Neemt voldoende lichaaips- oefening en rust, en slaapt meer. Ge bruikt Foster's Rugpyn Nieren Pillen om de verzwakte nieren te herstellen en verschaft aan deze organen de noodige hulp om hen in staat te stellen het urinezuur uit het bloed te fil treer en. Foster's Rugpyn Nieren Pillen ver- wyderen het urinezuur en andere nier giften, de gewone oorzaak van nier steen, blaasontsteking en rheumatiek, en zy helpen het opgehoopte water by waterzucht af te voeren. Dit ge neesmiddel werkt alleen op de nieren en blaas. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte FoBter's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1