Laatste berichten. LIJST van Ingakoman an vartrokkan pertonan. P. Jaapbrow, li Reus-Bakker, F. M. Verhagen, D. C. de Zwart, A. Klerk, zonder, el UUr, kommies R.B., verloskundig! B.W.J.Garstenveld, schilder, .1. Klein, D. Flaters, B Verkerk, letterzetter, 1„ v, d. Meer, gepensioneerd, winkeljuf! rouw, INGEKOMEN. Woonplaats Paardenstraat 6, Hoogstraat 83, Kerkgracbt 16, le WUh.dw st Van: Amsterdam, Palembang, Haarlem, Zundert. Stokman Bossestr. 12, Amsterdam, Wilhelminastraat 6, Behagen, gepensioneerd, Kanaalwegltó, Haarie korporaal-stoker, J. M. Tak, H. Schut, J. Scheen. M. B. Lucki Haarl Hogendorpstr.4, Rotterdam, Blomdwarsstraat 2, Gouda, Middenstraat 107, Amsterdam, Janzenstraat 12, korporaal-torpedom., Goversstraat 66, geschutmaker, Baasingracht 20, Botbastraat 46, B. Lucker, strijkster, Gaastraat 46, M. M. de Buizer-Wielart, zonder, Hoogstraat 66^ J. H. Wolss, schoenmaker, Julianadorp 88, J Strang-v Straaten, zonder, Kroonstraftt S0, G. C. v. &ieuwenhulzen,ofltc. v.gezoudbeld, Kerkgracht 13, - - - geschutmaker, Sluisdijkatraat 70, Rotterdam, HellevoeUluln. Amsterdam, Amsterdam, Wierlugerwaard, ■s-Hage, 3. J. de Jager, 2. J. de Vries, F. F. J. van Straaten, H H. v. Bergen van der Grül Wed. J. N. Maigret, zonde W. >8-gesch.m. Binnenhaven 61, Naam H J. B. Verbeek, A. v. Graaff, C. A. Haremaker, J. E. Honcoop, F Spmit, horlogemaker, reiziger, 3e stuurman, RTROKKEN. Woonplaats Keizerstraat 72, Hoogstraat 107, Zuidetraat 19, Haarlem, Hoorn, Watergraafsmeer, Haarlem, H.L Ned.-Heiv. RC. Ned.-Herv. E. L. Apost. Ned. Herv. R. C. Geloof E. L. Uoroform. D. Gez. Ned. Herv. en anderen hoofde te zamen minder dan f 400. - per jaar bedraagt f 0.50 per week voor ongehuwden, weduwnaars en weduwen, wier in komen uit pensioen en anderen hoofde te zamen minder dan f 800. per jaar bedraagt. AGENDA. nimmer wederkeert" en „De smokke- lsaiabende van Lone-elland". Cinema Falaca. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „VogelvrU". •1'a.v.a.n.u Bioscoop. Spoorgracht.Hoofd- nummer„Axtistenleven". Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer: „Het geheim V- d. Fjorden Ï0 Aug Specialiteiten-voorstelling ln Casino, 8 uur. 2(1 Aug. Concert, Badpaviljoen, 4-10 uur. MARINE EN LEGER. Bli Kon. bost. van den 7dendoz«rNo. 6is I ngane van 16 dexor bevorderd tot kapitein ter zee de kapt. lult. ter zee A. C. de Joncheere. omnium!.int van Hms. Koningin Emma e Kon bosl, van 8 dozer No. 17 met ingang Bot e t officler- _e machinist J. machinist der 8e kl. De bij Kon. beal van 8 dezer No. 18, gang van 1 Sept. a.s. bü de zeemacht benoemde offic. van gez. der 2e kl. J. Bis wordt met dien datum geplaatst b|j het - Willemsoord. le-hospltaal De luit. ter zee der 2e kl. P. F. W. Mouten, van Hms. Koningin Emma, wordt 3» dezeree dotacheerd aan boord Hms. Wachtschip te Hel- levostsluls. De sergeant-machinedr.Marine Reserve M. Bronk Is met ingang van 16 dezer alsnog be vorderd tot machinedr.-majoor Marine-Reserve, ln de directie der Marine te Hellovoetsluis l« aan den opperschrjjver M- Muilwijk en aan den matroos le kl. D. Pot de gouden medaille voor 36 jarigen dienst root graiiflcatle va- uitgereikt. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Karimata, van N -Vork naar Java, vertr-16 Aug van Lorenzo Murquoz Roltl.van New-York naar Java,vertr.l6Aug. van St. Vincent. Tlmor, thuisr.,pass. lbAug. Kaap Finistonc. Kanibangan.thuisr., vertr. 16 Aug, van Gibraltar. Rotterdamsche Ltoyd. Bandoeng, thuisr., arriv. 17 Aug. to Suez. Besoeki, uitr., vertr. 16 Aug. van Colombo. Djember.van New Vork nsar Java, vertr. 16Aug ▼an Durban- Slndoro, thuisr., vertr. 16 Aug. van Kaapstad Menado, arriv. 17 Aug. van Java te R'dam Koninklijke Hollandsche Lioyd. Krlala, Ultr., vertr. 16 Aug. van Santos. Maasland, thnisr., arriv. 17 Aug. te Fnlmoutfa. Kom land, thuisr., p»ss. 17 Aug. Kaap. Verd. KM. Kon. West-Indische Maildienst. Frins der Nederlanden, uitr., arriv 16 Aug. te Falmouth. Frins Frederlk Hendrik, arriv. 18 Aug. van Para maribo te A'dam. Haven te Nieuwedlep. 15 Aug. Aangekomen van New Castle en ver trokken naar Harlingen, Ned. s.s. Gaas terend. VISSCHERIJBERICHTEN. Te Nieuwediep aangebracht 17 Augustus. Door 3 kordors20 tongen, per stok f 1.66, 80 middeltongen, per stuk 80 cent, 60 kleine tongen, per stuk 86 cent,2 mand stort- echol, per mand flK-, 10 mand kleine schol, for mand f4.- a f6. -,2 mand schar, per mand 1-. lgustus. Door 1 motorbotter „H.D. 160": auu Btuks groote, middel on kleine tongen,20 mand stortecbol, 6 mand kleine echol, 2 mand schar, 2 mand ponen. Besomming f816.- Door 42 kolders10 tot 40 stuks groote tong, per stuk f 1.60, 20 tot 160 stuks middel tong, per stuk 06 ct. a 86 ct„ 10 tot 100 Btuks kleine tong, per stuk 26 a 36 ct., 1 tot 4 mand stortecbol, per m. "8.- a f 14.—1 tot 4 mand kleine schol, per -, 1 tot 2 mand scharren tarbotten, per etuk f MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 18 Aug. 1616. FabrlekBkaas kleine f 67.60, kleine boerenkaas f commissie labriekskaas fcommis sie boerenkaas f66.-, middelbare boerenkaas f66.-. Kaasverz. le soort Edam fabr. f66.—. Aangevoerd 614 stapels wegende 290.000 K.G. Handelgoed. Alkmaar, 18 Aug. 1916. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 162 H.L. Tarwo f 18.76 a f 19.26, rogge faf-.-, gorst f16.— a f—idem chev. f af—.—, haver f 10.40 a f0.-. Bruine boonen f a f—.-, witte boonen f-.- af-.-, rood mosterdzaad f—.-af-.-, kanarleEaad f a f blauw maa rul zaad f—.- afO.-, kar weizaad f36.— a f36.-.paarde- boonen faf—citroenboonen f—.- a f-.—dulvonboonen f - .- af —.—.geel mosterd zaad f—a f koolzaad f nieuwe haver f0.— Erwtengroene f 28.r a 188.-, grauwe f -.— krachtige aanvallen ten noordwesten van Pozières over een breed front met sterke strijdkrachten. Zes ge lederen infanterie naderden ten aan val, maar trokken snel terug met zware verliezen. Ten noordwesten van Bazentin ver overden wij ongeveer honderd meter loopgraaf. Een tegenaanval word af geslagen. Een Duitsche vlieger werd neer ■schoten achter onze linies bij PoziéreB. Parijs. 18 Augustus. De dag van gisteren was geheel gewijd aan de bevestiging en de verbetering van de stellingen, die ten Noorden en ten Zuiden van de Somme genomen waren. De vijand heeft noch 's nachts, noch overdag een tegen-aanval be proefd. Dat feit is merkwaardig, zelfs zoo het slechts een uitvloeisel is vac een tijdelijke staking der vijandelijk heden, die voort zou kunnen vloeien uit de noodzakelijkheid om de troepen te sparon. Elk der door de Engelachen en Franschen in overleg gedane aan vallen L-luit den vijand nauwer in, Deze is zich van het gevaar bewust en klemt zich met alle krachten en alle middelen aan den grond vast, Van den lsten tot den Sisten Juli heeft bij niet minder dan 23 nieuwe divisies in den strijd geworpeD. Thans aarzelt bij, voor hij de onvermijdelijke teekenen van vermoeidheid gaat ver toon en. Van hét italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Rome, 17-Augustus. Op de Karst werd een vijandelijke tegenaanval teruggestootenwij maakten daarbij een honderd gevangenen; er waren vier officieren bij. In den boven-Cordevolle en op de hoogvlakte van Tonezza hevige werk zaamheid van het geschut. Ons vliegsmaldeel, bestemd voor korte tochten, heeft met groote uit werking het station Reifenberg (op de lijn Goerz -Tiiöst) gebombardeerd. De vliegers keerden onverlet terug. Uit vijandelijke watervlegtuigen werden in den afgeloopen nacht op Venetië eD de lagunen bommen ge worpen. Slachtoffers zijn er niet. Er is eenige schade aangericht. Van het Russlsch-Turksche gevechtsterrein. Konstantinopel, 17 Augustus. Op den rechtervleugel van het Kauka- sisch front hebben onze troepen over de heele linie hun stellingen 40 kilo meter vooruitgeschoven, en zijn zij overal weer in contact gekomen met den vijand, die zich teruggetrokken had. In het centrum blijft het tamelijk rustig. Verscheiden plaatselijke aan vallen van den vijand werden afge slagen, er werden eenige gevangenen gemaakt, onder andere een officier. Engeland en Zweden. Engeland maakt het den Z weedschen haudel erg lastig. Thans wordt ge meld, dat eerstdaags een proclamatie zal verschijnen inhoudende, dat uit voer naar Zweden verboden wordt van alle waren, waarvan tot nu toe de uitvoer niet verboden was. Alleen tegen overlegging van een behoorlijk waarborgbewijs van de Zweedsche handelscommissie (een instelling als onze N. O. T.) zal uitvoer worden irwten^roe BB,a uw.-, yrai alwitte f al- Broek op LaagedUk. 18 Aug. 1916. Bloemkool, binnenland le s. f 13.— a f 18.40. bui- tanlandf-.— af-.-, id. 2e soort fO80 a f6,40, roode kool, binnenland f4.— a f6.20, bulten iand f 11.80 a f 1830, gele kool, binnen land f 10.40 a 113.20, buitenland f20 - a f23 60, witte kool, binnenland f 11.a f 14.90, buitenland f 18.- a f2260 per 100 stuks. Wortelen, prijs binnenland f 4.60 a f6,10, prijs buitenland f0— a f0.- per 100 bos Julia muizen, binnonl. (1.60 a fl.90, buitoni. f0.- a 10.—, schoolmeesters binnenland 11.66 a f206, Idem buitenland f0.— a fa-, Kladblaad jes f2.10 afO.—drielingen f0.66afl.10 per sak 36 K.G. Diverse muizen binnenland f0.— a f 0.idem buitenland f0.— a fa—roode fl.90 a f 1.96, volgelingen f 1-10 a f 1.86, graatjes f0.~ a f0.-, blauwe 71.70 a f226, uien f0.—afO.— per 100 bos, slaboonen fa— a f0.— per 60 K.G gele nep I—.— a f zilvernep f—.00. Aanvoer 3200 bloemkool, 37000 roode kool, 3800 witte kool, 16000 gele kool, 1200 bos wor telen, 1120 sak aardappelen,1080 K.G.alaboonen. Burgerlijke Stand v. Helder, van 17 en 18 Aug. '16. GETROUWD: B. Heringa en J. VavierJ. Namrings en A. Baron- drechtP. Nielen en C. J. M. Klooster manM. Maternum en H. Wessel H. van Urk en A. Bakker-, K. G. J. Slooff en J. J. Pijl. BEVALLEN: A. Bakker - Duit, z.; A. Ran—Muller, z.B. Witte-Groot, z.; M. C. v. d. Klefl-Smit, z.S. Hoekstra—Kuipers, z. OVERLEDEN S. v. d. Hoek, 51 j.; M. C. v. d. Klelj—Smit, 18 j. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Londou, 17 Aug. Vannacht en heden morgen deed de vijand een reeks Het Engelsche parlement. In de derde lozing is het wetsont werp tot verlenging van den levens duur van dit parlement goedgekeurd, met deze wijziging dat de verlenging 7 maanden in plaats van 8 zooals oorspronkelijk was voorgesteld - zal bedragen. Oppositie In hst Hongaarschs parlement Londen, 17 Aug. De „Times"-corre- spondent te Boedapest verneemt, dat tijdens de debatten in de Hongaar- sche kamer de afgevaardigde Polonyi de regeering verweet, dat zU toe had gelaten dat het voile gezag over het Hongaarsche leger werd toevertrouwd aan von Hindenburg, die een burger van een vreemden staat is en geen eed tegenover den Hongaarschen staat heeft afgelegd. Hij is dus vol gens de grondwet niet gerechtigd het bevel te voeren over de Hongaren. Het geheele huis juichte Pollonyi toe bij zijn vlijmscherpe critiek op de Oostenrijksche generaals. Zelfs de leden van de meerderheid betreurden het dat er met het ontslaan van ge neraals te lang gewacht was. Een pstitis dar Dultscha sociaal- domocraton. De Duitsche sociaaldemokratie bereidt eene massa-petitie aan den rijkskanselier voor, waaraan te ken nen zal worden gegeven dat de volks massa niet achter degenen staat, die een zeer vérstrekkend oorlogsdoel voorstaan. Dat dit de beteekeniB van deze actie is blijkt uit den oproep, die tot onderteekening der petitie uitnoodigt. De oproep luidt: In alle oorlogvoerendelanden oischen politieke groepen hier grooto, daar kleine - dat verantwoordelijke staats lieden eindelijk zeggen, tot welk doel deze vreeselljke oorlog dient Maar nergens is dit verlangen volkomen vervuld geworden. Welis' waai- heeft Ruslitud dooi Sasonof's mond klaar en scherp omlijnd zijn veroveringsplannen genoemd; de zeengte van Konstantinopel, voorts Galicie en misschien ook nog stuk ken van het Duitsche rijk. Maac Sasonof is niet mcor aan het bewind. Blijft zijn doel toch nog bestaan? Weliswaar heeft iLaliè van het begin af eon zuiveren veroveringsoorlog gevoerd; het wil grooto stukken land vau Oostenrijk en bovendien de oostelijke kust van de Adriatiscbe Zee opslokken; weliswaar heeft ook de legeering van Frankrijk formeel als doel aangegeven, Elzas Lotharin gen te heroveren. Maar Engeland? Engeland, de grootste kracht der Entente is totnogtoe niet verder ge- komon dan de onbepaalde van alle formuleeringenslechts één ding zegt de Engelsche regeering duidelijk: Duitschland moet neergeworpen wor- in. Het Duitsche volk staat vereen igd tegenover veroverings en onderwer- pingaplannen, maar de plannen onzer vijanden ontheffen ons niet van den plicht, zelf te zeggen, welk doel Duitschland heeft. Er moet met eene duidelijkheid en helderheid, die alle misverstand onmogelijk verklaard worden, dat het Duitsche volk even ver van eeno woeste geweld- en ver overingspolitiek als van een zich moe deloos neerleggen bij de gewelddadige plannen der tigenBtanders verwijderd is. Evenals de oorlog van den eersten dag af voor onze volksmassa's de in spanning aller krachten tot verdedi ging en zelfinstandhouding heeft ge vorderd, evenzoo mag de oorlog naar onzen wil geen dag langer duren zoodra dit dool bereikt is. Wij wijzen alle veroveringsplannen af en komen op voor ongeschonden behoud van het rijksgebiedinstaud houding der politieke onafhankelijk heid economische ontwikkelings vrijheid. Voor dit programma kunnen wy eerlijk strijden en met oprecht gemoed iederen tegenstander dc hand bieden met een „sla toel wij oischen niet meer dan wij geven willen Evenals deze oprechtheid, deze ernstige wil om het bestaansrecht vau alle volke ren te erkennen, den Duitscben „volksgenoot" de zedelijke kracht verleeüt om zich verder aan het nationaal zelfbehoud te wijden en den zwaren oorlogslast te drageneven zoo geeft deze ernstige wil ons het recht om de aanhangers van een ledig machtsbejag, de veroverihgspolitici, dje het levensrecht van anöere volke ren zouden willen minachten en te kort doen, te bestrijden en hen er van aan te klagen, dat zy dezen ontzettenden oorlog, die mtllioepen menschenlovens kostte, rekken. Geen vrede tot iederen prijs, geen vrede die ons volk tot het voetstuk maakt, waarop vreemde mogendheden zich verheffen. Of is het misschien niet zooals zeggen én is het misschien waar, dat de veroveringspolitici er zich terecht op beroepen, dat, de ware meening der meeiderheid, des volks aan hunue zijde staat? Hoe leert men de meening des volks kennen Door haar zich te laten uiten! Zoo het thans niet mogelijk is, het oordoel van het krachtigste, politiek-werkzaamste deel des volks te vernemen omdat het nog aan de grenzen staat, dan is het toch wel mogelijk', de volksmassa's in het land, die-voortdurend voeling houden met de krygers, te laten spreken. De Duitsche sociaal demo kratie geeft daartoe golegenheid. Zy noodigt u tot eene massa petitie aan den rijkskanselier uit. Een betooging der massa moet b.ewyzen of het waar is, wat veroveringszuchtige politici beweren namelijk dat de wil van den rijkskanselier om den oorlog te voeren te zwak is, of zijne oorlogsdoelen verreweg onvoldoende zijn, of dat het volk nog altyd den wensch der sociaal-demokratie deelt, die van den rijkskanselier verlangt, dat hij, duidelijker dan tot dusverre, het oorlogsdoel omschrijft, zooals het in bovenstaande drie clausules uitge drukt wordt. Duidelijk moet de volks massa verklaren, dat zij Duitschland niet een weg wil laten opdrijven, die de verschrikking van den oorlog tot in het oneindige zou verlengen en aan het einde waarvan zeker de kie men van spoedig to verwachten nieuwe oorlogen zouden te voorschijn woekeren. De Duitsche „Volksgenoot" verde digt het rijk tegen overweldiging. Hij wil niet overweldigd worden. Maar wil ook zelf niet overweldigen. Hr. Ms. „Noord Brabant." Hr. Ma. „Noord Brabant" is Donder dag 17 dezer te Kaapstad aangekomen. De sergeant-majoor dei mari- uiers S. vau 'der Hoek van het Ko ninklijk In&tituut van du Marine is Woensdag aan bloedvergiftiging ovur- 3en. Hedenmiddag word hQ met mili taire oer ter aaide beBteld. Onze graanschepen. Nog steeds worden onze graan schepen in Engeland vastgehouden. Dat duurt nu al zes acht weken. Afge zien nog van het groote nadeel dat daardoor onsiaat ten gevolge van het verlies aan scheepsruimte en de v dat eerlang iu ons land gebrek tarwe zal ontstaan, doet zich thans nog een nieuwe moeilijkheid voor. Wij vernemen nl., dat in twee schepen de lading is gaan broeien. Nadere berichten omtrent den om vang van het gevaar ontbreken. Nader vernomen wij nog, dat mor gen de verschillende stoomschepen met regeoringsgraan verlof zullen krijgen om de reis voort te zetten. (H.blad). Het opbrengen van vleschers- vaartulgen. Volgens berichten van een Woens- .g te Limuiden binneDgekomeu log ger, werden door 2 Engelsche sleep booten niet minder dan 20 Neder- landsche haringschepen opgebracht. Te Scheveningen werd Woensdag weder een vergadering van visschera viouweu gehouden, waarop besloten werd nogmaals een dringend verzoek aan regeering en reederlj te doen, opdat zoo spoedig mogelijk 1300 Nederlandsche onderdanen niet langer wederrechtelijk gevangen ge houden worden. Schadevergoeding door Duitschland. Naar wij vernomen is bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht iugekomen, dat de Duitsche regeering de torpedeering erkent V3ü het stoomschip „Rijndijk" van de reederij Solleveld, Van der Meer en Van Hattum, on bereid is tot schade- ergoeding. Naar bekend is, was dit stoomschip nog in staat Rotterdam te bereiken, waar het thans in reparatie ligt. De reederij raag na deze etkenning van het Duitsche gouvernement verwach ten, dat zij zoowel voor de reparatie als de geleden bedrijfsschade ver goeding outvangt. Wat de eerste be treft, zal dit natuurlijk de assurantie ten goede komen. Woekerhandel. Een krassen naatregel nam het Bezirkskommando te Andernach. Eert aantal kooplieden hadden uitstel van krijgsdienst verzocht en verkregen, omdat ze voor hun zaken en in het algemeen belang onmisbaar wareD. Daar zij de hun verleende gunst misbruikten om woekerhandel met levensmiddelen te bedrijven, werd zij geheel onverwachts opgeroepen binnen enkole uren pa&r hot Russische front gevoerd. De Daeniohe Antillen. De beraadslagingen over'den ver koop van Deensch West-Indie aan de Vereenigde Staten, zijn voorloopig geschorst. Door den minister-president werden de partijleiders tot een confe rentie bijeengeroepen, na afloop waar van algemeen verluidde, dat een coalitie-kabinet zou worden gevormd. Het verdrag tot verkoop der Deen- sche Antillen blijft nu voorloopig rusten. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den 22en Augustus 1916, des avondB ten 7'fa uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. S. Vaststelling belastingkohieren. 4. Winkelsluiting. 5. Duurtetoeslag gepensionneerden. 6. Wijziging verordening tot regeling van het o. 1. onderwqs. 7. Benoemingen. 8. Reclames. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. De maandstaat der Rijksmiddelen over de maand Juli wyst, evenals de vorige maanden, ook thans uiterst gunstige cijfers aan. In de afgeloopen maand brachten de Rijksmiddelen afgezien van de afzonderlijk verant woorde gelden, als leeningsopcenten en posterijen en telegrafie f 18.11 millioen op tegen f 15.67 millioen in dezelfde maand van 1915 en f 18.79 millioen in de laatste vredesmaand van 1914. Wanneer men echter de opbrengst van posterijen enz. die vroeger eveneens op den maandstaat werd opgenomen en de leenings opcenten bijtelt, dan blijkt, dat de vooruitgang tegenover de laatste maand van het vredesjaar f2.f" millioen bedraagt. De zegel-, registratie- en hypotheek rechten maakten weer recordcijfers. De opbrengst der zegelrechten was f706.000, tegen f498.000 in 1915 en die der hypotheek- en registratie rechten f891.700, tegen f619.000 in 1915. De opbrengst der directe belastingen, is geflatteerd door de cijfers der in komstenbelasting, die 1.30 millioen meer opbracht dan in Juli 1915. Toen echter werd voor het eerst een noemenswaardige bate uit de heffing verkregen. _Hier staat tegenover dat in het vorig jaar in Juli nog 712,000 werd ontvangen uit de thans verval len bedrijfsbelasting en dat de, ver laagde vermogensbelasting 12,500 minder opleverde. In totaal brachten deze belastingen 276,000 meer op. Uit het personeel kwam 51,000 meer, uit de grondbelasting f 31,000 minder binnen. De invoerrechten brachten f 370,000 meer op dan het vorige jaar. Hiertegenover staan de loods gelden m6t een mindere opbrengst van f 27,400. Behalve in April van dit jaar, is de opbrengst niet zoo laag De suikeraccijns bracht f8.77 mil lioen op, dat is meer dan ooit in maand werd bereikt. Dit vindt zl. oorzaak in het feit dat groote voor raden geacctjnsde suiker in magazijn staan, en gebruikt zijn voor jam, gecondenseerde melk e. d. artikelen, die thans nLat uitgevoerd n worden. Meer werd ook opgebracht door den zoutaccijns, de bieraccijns en de ac cijns op het geslacht. Gedistilleerd bracht f632.000 mindor op. Een la gere opbrengst werd evenoens ver kregen uit de successierechten, bleven f 400.000 achter bij het vori jaar. De waarborg op gouden en zi - veren voorwerpen bracht wederom meer op dau het vorig jaar, nl. f60.400 tegen f36.000 in 1915. De opbrengst der domeinen was even eens hooger dan in Juli 1915. Tegenover de opbrengst in de eerste 7 maanden van 1916 geeft die van de overeenkomstige periode van 1916 een vermeerdering aan van niet minder dan f21.25 millioen. Het ge val doet zich thans voor, dat de op brengst bij 7/h der raming reeds ver (f8.63 millioen) vooruit is. Vs'van dezen vooruitgang komt evenwel voor rekening der nieuwe inkomst lasting. Verder werd meer opgebracht door de suikeraccyns, het geslacht, de invoerrechten en gedistilleerd. De vermeerdering van hot geslacht staat b(jv. in verband met de hooge veeprijzen, die van de suikeraccijns houdt verband met technische kwes ties enz. De vooruitgang dezer mid delen is dus eerder een gevolg van den abnormalyi toestand, dan wel van een ontplooiing van het bedrijfsleven. Bij de zegel», registratie- en hypo tbeekrechten speelt de geweldige hoeveelheid N. O. T.-contracten -een groote rol. De loodsgelden zijn nu ruim f 200.000 achter bJj de opbrengst in do eerste maanden van het vorig jaar. Socialistische propaganda In het leger. (Officieel). Naar aanleiding van een bericht in „Het Volk" voorzien van een commentaar, overgenomen in verschillende bladen als zou door het depaitement van oorlog autorisatie zijn verleend tot socialis tische propaganda in het leger, door toe te staan dat de milicien J. M. Schaap namens' de sociaal-democra- tische mobilisatieclub te Amsterdam een redevoerig voor de militairen, aldaar in garnizoen, zou houden, wordt aan het Haagsche CorreBpon- dentiebureau medegedeeld, dat een zoodanige 'autorisatie niet door het departement van oorlog is gegeven. Een onderzoek in deze aangelegenheid is in gang. Een dagorder. De vice admiraal G. P. van Hecking Colenbrander, die Donderdag den Jt met pensioen verliet, heeft bij die gelegenheid een dagorder uitgevaardigd, waarbij hij zijn dank betuigde aan allon die de gevorderde, wel eera zware, soms gevaarlijke, dikwijls eentonige of schijnbaar uut- telooze en onbeteekenende diensten naar beste krachten volbrachten en de soms daaraan verbonden beper kingen van hun vrijheid zonder be denking of gepruttel ondergingen. Bananen. Zilveruien. Bij Kon. Baal. van 14 Aug. is de uit voer van bananen verboden. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of iu byzondere gevallen daar van ontheffing te doen verkenen. De tijdelijke opheffing van het ver bod van uitvoer van zilveruien is in getrokken. („SL-Ct") Fransche kinderen In om land. Er wordt thans, naar het Hbl. leedeelt, een voorloopig comité samengesteld, met den lieer M. P. Voute als voorzitter en mr. dr, C. A. Vaillant, als secretaris, beiden te Amsterdam, dat zal Dagaan, of het plan tot huisvesten ln Nederland van Fransche kinderen uit het bezette gebied mogelijk is, onder welke voor waarden het zou kunnen geschieden en of het de instemming van do Fransche regeering beeft. Vliegongeval. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur vlogen boven Leerdam twee vlieg tuigen. Van een was luitenant Wil mar waarnemer en luitenant Duinker bestuurder. De motor stond in lucht stil, de vliegers probeerden een zweefvlucht te maken. Zij bereken den echter den afstand ie kort eo kwamen in een sloot terecht. Eén der vliegers werd licht gewond. Om zeven uur ontplofte het vliegtuig en verbraudde geheel. De vliegers kwa men uit Gilse Ryen en vlogen naar Soesterberg. Het andere vliegtuig steeg om half zeven weer op om naar Soesterberg terug te keeren. Nader vernemen wij dat luitenant Wilmar een bloeduitstorting in het been, en luit. Duinker een snede in het voorhoofd bekwam. Het toestel vloog iu brand, omdat tijdens het demonteeren, een brenger met een brandende sigaar te dicht by het toestel kwam. Door een defect aan de machine leiding zag luitenant Van Wulfften Palthe, die met luitenant Hei Colenbrander als passagier uit Assen met zijn tweedekker no. 19 een vlieg tocht zou doen via Leeuwarden, Gro ningen, Delfzijl naar Assen en terug, zich genoodzaakt te Leeuwarden te dalen. Zonder eenige schade aan den tweedekker gelukte het hem veilig en wel op de Wilhelminabaan neer te strijken. De bestuurder hoopte binnen een paar uur zijn tocht te kunnen voortzetten. Duitsche deserteurs invrljhsid gesteld. Alkmaar, 18 Aug. Uit het inter neeringskamp te Bergen werden gis teren weder een 7-tal geïnterneerde Duitsche deserteurs in vrijheid ge steld. Zl) behoorden tot de man schappen, die na de beschikking van den minister van Oorlog, waarby ingevolge het verzoek van de com missie tot vrijlating van deserteurs te Bergen bepaald werd, dat onge wapende manschappen moesten wor den vrygelaten, werden geïnterneerd. De commissie te Bergen voorzag ook hen van 'kleeren en eenig geld. Ovsride gans gekomen. Dinsdag zijn weer 5 ontvluchtte Russen by Schinveld en Nysweller over de grens gekomen. Ook te Glaner- brug is gisteren een Russisch mili tair, die ontvlucht was uit het vangenkamp bijMünster, de grens Te Groenlo is Donderdag een Fransch gevangene aangekomen, die met nog vier medegevangenen uit Friedrich- stad was gevlucht. Alleen hy bereikte ons land. Eon voorspoodigo vlucht. Donderdagmorgen stapte Fransch soldaat, gedeeltelik in uni form, zonder geleide het garnizoens bureau te Rotterdam binnen. Hy was gevlucht uit het krijgsgevangenkamp bij Hannover, had zich daar weten te verbergen in een waggon met zout en was zoo zonder verdere moeite te Rotterdam aangekomen. De waggon was gedurende de geheele reis sloten gebleven, eerst aan het Maas station werd hij geopend en de oolijke Franschmau sprong er uit, liet zich den weg wijzen naar het garnizoens bureau en daar was hij. Dat bet hem op reis zelfs niet aan nat en droog ontbroken had, bewezei ledige miniraalwaterflesch en ei cakes, die in den zoutwagen gevon den werden. („Rott. Nbld.") Doodgedrukt. Door het omvallen van een 2000 K.G. zwaren gloeioven van een stel ling, waarop de oven gerepareerd werd, is in de werkplaatsen der firma Gonnermann en Co. te Haarlem de arbeider Vonk doodgerukt. Do Inbraken te Haarlem. Het is gebleken by de inventaris&th van het zilver, gevonden bij den koopman in gramofoons, Job. Kiekens, in do Lange Bagijnustraat, te Haarlem, dat ei veul meer zilver aanwezig was dan bij de Haarlemscbe inbraken was imen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat dit zilver voor een deel afkomstig was van een dien zelfden nacht gepleegde inbraak in de villa van don heer Alta, aan het Haarlemmerhoutpark te Heemstede. Joh. Kiekens en zijn vrouw en de inbrekers J. Koning en P. Sandberg, zijn in het huis van bewaring inge sloten. De politie dregt nu naar de andere istolen voorwerpen, van de Haar- lemsche inbraken afkomstig, die door een der daders in de Bakenesser- gracht zouden zijn geworpen. In het hotel van ouds het Raadhuis, tegenover het Overveensche politie bureau, is eveneens een inbraak ge pleegd. Daar zijn uit een schrijfbureau ruim f 100 en eenige gouden voor werpen gestolen. De Heemsteedsche politie heeft als dader van de inbraak in de villa van den heer Alta gearresteerd H. J. M., een nedf van den heler Kiekens. M. heeft een volledige bekentenis afge legd en als zijn medeplichtige bij de inbraak aangewezen den heler K., die evenwel zijn aandeel in de zaak ontkent. Een zwarte bende. De marechaussée te Nieuwe Pekela heeft thans een zaak in onderzoek, waardoor de mogelijkheid wordt ge opend, dat een daar jaren bestaande zwarte bende wordt ontmaskerd. Vele branden worden aan deze horde toe geschreven. Ook het dooden van i is een geliefkoosd vermaak der bende. Da lotgavallan van aan anti-smokkelaar. Eenige dagen geleden hebben we medegedeeld, dat door de politie te Amsterdam zekere J. Schaake ia aan gehouden, die vroeger verbonden is geweest aan het befaamde „anti smok- kelbureau". Ondanks zijn jeugdigen leeftijd - de man is ongeveer 26 jaar heeft Schaake al heel wat achter i rug. Op allerlei manieren wist hij steeds aan geld te komen en het is inderdaad een raadsel hoe hem dat steeds weer opnieuw gelukte. Zoo had hij opgericht een „Vracht- maatschappij Marie B." Dat was niet een ding zoo maar uit de lucht ge grepen, om de maan niet. Schaake had aan de Keizersgracht te Amster dam een heusch kantoor voor Zijn vrachtmaatschappij, de akte van op richting was voor een notaris gepas seerd. Er ontbrak niets aan, behalve waarschijnlijk de zaken. Maar papieien waren in overvloed aanwezig. Bewijzen van huur, ver huur, cognossementen, vrachtbewij zen p 1 e n t y. Dat wekte de bekoring op van een ander jongmenscb, die be sloot zich met Schaake te associeeren en daarvoor een bedrag van f2500 Btortte. Nu zou voor de „Vrachtmaatschap- pij Marie B." een nieuw tijdperk van ongekenden bloei aanbreken. Er werd geschreven en getelegrafeerd dat het een lust was. Maar tot zaken kwam het nog maar niet. En de f2500 ver smolt als sneeuw voor de zon. En als de nieuwe compagnon dan al eens schuchter vroeg wanneer nu do groote winsten zouden binnenkomen, wist Schaake het hem wel te vertellen. „Zie je, ik ben bezig met een groote onderneming. Wij zullen scheeps- vrachten bout uit Oostenrijk krijgen en daarvoor in ruil zenden wy levens middelen. Maar zie-je, die Posthuma is me dat een minister? - wil nog maar niet teekenen I" Posthuma, de halsstarrige bleef, kwam gezond als een hoentje uit Ruurlo naar Den Haag terug de „Vrachtmaatschappij Marie B." begon al meer en meer te kwijnen. Het kassaldo van de vennootschap was in enkele weken gedaald van f 2600 tot 19 gulden en eenige centen- Een ongeluk komt nooit alleen. Want nu begon ook Marie B. er ge noeg van te krijgen. Zij was de ver loofde van Schaake en tevens diens trouwe assistente op het kantoor van de, in poëtische bewondering, naar haar genoemde Vrachtmaatsehappij. Schaake zelf bleef echter' moed houden, nam een jóngen man uit Zaandam aan als reiziger, liet deze f200 borg storten en maakte een reisje naar Belgis. Wat hij daar uit voerde is helaas in de historie niet bekend. Maar de papieren die hem daar toegang verschaften zullen mis schien wel de eenige geweest zyn die niet valsch waren. De f 200 borgstorting van den Zaan- kanter waren natuurlyk ook spoedig op. Wel had deze een prachtig arbeids contract met dubbel zegel - Schaake had op een gewoon stukje papier twee uitgeknipte firmantzegels ge plakt en een xen ander van een zwaar lak voorzien maar toch vertrouw de hij het zaakje niet en begon het Schaake lastig te maken. Deze had echter al weer een nieuwe onder neming op het oog. Zekere Herr Heinrich M. uit Scheveningen had consenten noodig voor den uitvoer vau cacao, margarine, enz. enz. Welnu, Schaake zou zorgdragen dat hij die consenten kreeg. En dat hy daartoe inderdaad de middelen bezat, wist by zoo aannemelijk te maken, dat Herr Heinrich M. hem al vast in voorschot een bedrag van f2200 ter hand stelde. Nu kon Schaake zich weder be wegen. Terwijl de Vraohtmaatschapplj Marie B. nog niet geheel was geliqui deerd en de tranen van Marie B. zelf nog niet waren gedroogd, verloofde Schaake zich met een Haagsch meisje, Geertruide de J. Welke heer lijke plannen toen zoo al werden ont worpen weten we niet, maar zeker is het, dat het terrein van de werk zaamheid nu niet Oostenrijk of Belgis, maar Engeland zou zijn. Truitje zou meegaan met haar verloofde naar de andere zijde van de Noordzee en de nieuwe schoonpa had daarvoor bereids zyn toestemming gegeven. Wat zou iemand trouwens niet doen voor zoo'n keurigen schoonzoon, die zwom in het geld, die steeds kwam aange reden men „Urbaine8" en zich nooit karig betoonde! Want dan weder kreeg Truitje een briefje van f26 en dan weder ontving een lieftallig schoonzusje een tientje, terwijl een aanstaande zwager zelfs een héél echte aanwijzing van f100 op de Nederlandsche Bank had weten los te krijgen. Met de reis naar Engeland scheen het echter ook al niet te vlotten, de centen vau Herr Heinrich geraakte ten einde, terwijl deze zelf nog maar steeds tevergeefs uit zag naar zijn consenten. Maar wanneer de nood het hoogst was, verscheen voor Schaake altijd weder iemand die hem uitkomst bracht. Nu een handelsreiziger wonen de aan den Overtoom. Hem vertelde Schaake van nieuwe, grootsche plan nen, waarvoor slechts een 3 400 gulden noodig was om ze uit te voeren, 't Lukte opnieuw en weder was Schaake voor eenige weken ge holpen. Totdat, men weet het, een winkelier uit de Warmoesstraat zich beklaagde over een onnoozele f30 die hij aan Schaake geleend had en waarvoor deze hem een valsch cognossement in onderpand had gegeven. Wat niet bereikt was door de klachten van compagnon in de „Vrachtmaat- schappij Marie B." noch door die van Herr Heinrich M. of van dón hau- eiziger, geschiedde nuSchaake werd aangehouden en voorloopig in hechtenis gehouden. Het gerucht gaat nu, dat Schaake in het Huis van Bewaring onmidde- Hjfc bij den directeur, den heer Bieron- droodspot, naorstigHjk heeft geïnfor meerd of deze bij zijn jongste ambts- ubileum niet de traditioneele „onve- oppe met inhoud" heeft ontvangen. Er zou zoo'n prachtzaak te doen zyn met de expeditie van Hollandsche haring naar Montenegro. Dit laatste weten we echter niet 'ker. („Hbl.") Van het Westelijk front. Vorderingen der Fransehon n Engelschen bij Verdun n aan de Somme. Parys, 18 Augustus. Ten Noorden van de Somme werden verscheidene tegenaanvallen der Duitschers ten Z.O. van Maurepas verijdeld. De Franschen maakten krijgsgevangenen. Ten Zuiden van de Somme hebbou de Franschen vier mitrailleurs opge graven in de loopgraven, ten Z. vau Belloy door hen veroverd. Op den rechter Maasoever stelde in aanval den Franschen troepen in staat na een hevig gevecht de Duit schers te verjagen uit eeu gedeelte van het dorp Fleury, dat zy bezetten. Tusschen Thiaumont en Fleury maakten de Franschen eveneens aan merkelijke vorderingen. Vjjftig ge vangenen, onder wie een officier, vielen in onze handen, alsmede eon mitrailleur. Parijs, 18 Augustus. (Avondbericht.) Door een schitterenden aanval der Franschen werd een aanmerkelijk deel van Maurepas veroverd. Ten Zuidoosten van genoemde plaats nam onze cavalerie 200 man gevangen. Wij breiden onze stellingen uit tus schen Maurepas en de Somme. Aan den rechter Maasoever zetten wij ons offensief voort en verdreven den vijand uit twee sterke redoutes ten Noordwesten van Thiaumont, waarbij wij honderd man gevangen Ten Oosten van het Chapitre woud maakten wij eveneens aanmerkelijke vorderingen. Londen, 18 Augustus. Ten Noord westen van Bazentin-le-Petit breidden wij door een kleine plaatselijke onder neming onze terreinwinst binnen de vijandelijke linies verder uit. Een vijandelijke aanval, van uit Marti n- puich ondernomen, werd volkomen gestuit. Londen, 18 Augustus. (Avondbe richt.) Over het geheele front van Pozières tot de Somme wordt ge streden. De Engelschen winnen tef- reln in de richting van Ginchy en Guillemont en namen 200 man ge vangen. v Van het Oostelijk front. Berlijn, 18 Aug. Ten Noorden van de Somme zette de vijand zijn krach tige aanvalspogingen voort. Ten Zuiden van Martinpuich slaag den zjj er in, onze voorste linie eu een dicht daarachter gelegene over een geringe breedte in te drukken, maar daarentegen werden zij ten Noorden van Pozières en vlak ten Westen van het Bosch van Foureau teruggeworpen. Sterke afdeelingen Franschen ruk ten omstreeks middernacht tegen onze stellingen tusschen Guillemont en Maurepas op, maar werden bloedig teruggeworpen. In de uitspringende bocht van onze linie ten Noordoosten van Hardecourt werd verbitterd tot ,dusverre zonder beslissing, ge&tredon. Rechts van de Maas viel de vijand ons des avonds over een breed front tusschen het werk van Thiaumont en het Bosch van Chapitre, eo voorts verscheiden malen in het Westelijk deel van het Bergwoud aan. In het dorp Fleury is de strijd nog aan den gang. Overigens zijn de vijandelijke stormaanvallen overal Petrograd, 18 Aug. Aan het front van de Zlota-Lipa en ten Westen van Podhajce gingen aanzienlijke troepen machten tot een offensief over, dat geen succes had. De vijand werd met enorme verliezen teruggeslagen. Aan de Bystritza-Solotviuska be zetten wij Lisice en Stare op den Westelijken oever. In de streek van Adzeloez bezetten onze troepen een reeks hoogten. Weenen, 18 Aug. (Officieel Oosten- rljksch communiqué). O. front, aartshertog Karl; B(j de bezetting van den berg Stara Obczyna maakten de verbonden troe pen 200 gevangenen en veroverden twee machinegeweren. Ten Zuiden van Horozanka wierpon de Oostenrljksch-Hongaarsche batal jons den vijand uit vooruitgeschoven loopgraven. De by het leger van Von Bothmer ingedeelde Turkscho troepen Bloegen aanvallen, welke de Russen beproef den, af. O. front Von Hindenburg Bij het leger van Bohru Ermolli leed de vijand de laatste dagen zulke

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2