ELDERSCHE COURANT No. 4663 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1816 44e JAARGANG Do abonnementsprijs van do „Holdorscbo Courant" la thans por kwartaal in do stad 76 cent, franoo por post fl.—. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit dan Omtrak. 2. Feuilleton, anz. DE OORLOG. De legerberlchten van 18, 19 en 20 Augustus. Van het W e s t e 1 ij k front. In het Engelsche bericht van 18 dezer werd reeds gemeld dat op het geheele front, van Pozières tot aan de Somme, nieuwe gevechten waren ontbrand. In de richting van Guille- mont en Ginchy werd terrein ge- wonneD. 200 man werden gevangen genomen. Volgens do mededeeling van den 19en werd de terreinwinst nog verder uitgebreid. Hardnekkige tegenaanval len der Duitschers werden overal afgeslagen, behalve op den rechter vleugel, waar de vijand weder vasten voet kreeg in een deel der loop graven. Over het front aan het Fourreaux- bosch tot aan de aansluiting bij de Fransche linie, gingen de Engelschen over een breedte van 200 - 600 M. vooruit. Tusschen Ovillers en Thiep- val brachten zij hun front een halve myl vooruit. Op verschillende andere punten werden vijandelijke loopgraven genomen. Bij deze krijgsverrichtingen werden verscheidene honderden ge vangenen gemaakt. Het resultaat van de aanvallen is nu, dat tusschen de sterke punten een derde Duitsche linie (Thiepval— Martinpuich-Guillemont en Maure- pas) verschillende vooruitspringende stellingen worden bezet, zoodat die punten van drie zijden beschoten kunnen worden. Het front loopt nu op 1800 M. van Thiepval, 900 M. van Ginchy en langs de zoom van Guille- mout. Een later bericht meldt nog dat de krijgsverrichtingen op het front van Thiepval tot ten Z. van Guillemont nitnemend slaagden. Ten Z.O. van Thiepval en ten N. van Pozières werden eenige hoogten vermeesterd. De W.-rand van het Hoogebosch en de daarvoor loopende, 800 M. lange loopgravenlinie, werden door de Engelschen bezet. Verder werd de linie tot aan den rand van Guillemont vooruitgeschoven. Tot Vrijdagmiddag 4 uur worden 796 ge vangenen geteld, w. o. 16 officieren. Zaterdag rukten de Engelschen ten N.O. van Pozières en bij Bazentin vooruit. Tot nog toe deden de Duitschers geen aanvallen om het verloren terrein te herwinnen. Ook d6 Franschen hadden hevige tegenaanvallen der Duitschers af te slaan. Wat dan ook gelukte, behalve bij Maurepas, waar de Duitschers zich in een 50 M. loopgraaf konden nestelen. Een later ondernomen tegen aanval had echter tot resultaat, dat zy weder werden verdreven. De Franschen namen 50 man gevangen. Ook op den linker Maasoever onder namen de Duitschers tegenaanvallen, maar ook hier behaalden zy geen resultaat. In Fleury (op den rechter Maas oever) werden de laatste huizen, die de Duitschers nog bezet hielden, nu ook door de Franschen veroverd, zoodat deze thans het gebeele dorp weder in hun bezit hebben.'De hevige tegenaanvallen der Duitschers werden alle afgeslagen, waarbij de aanvaller zware verliezen leed. Aan den weg naar fort Vaux wer den de gerechten voortgezet. In totaal namen de Franschen "by de Donderdag en Vrijdag geleverde ge vechten meer dan 800 man gevangen. Naar het Fransche middagcommu niqué van den 20aten meldt, hebben de Duitschers op den rechter Maas oever Zaterdagnacht getracht het dorp Fleury weder te hernemeD. De aanval, die door een hevige beschie ting werd voorafgegaan, werd door de Franschen afgeslagen. Terzelfder tijd deed de vijand een aanval op de loopgraven by Thiaumont, die echter ook op pen mislukking uitliep. Het avondcommuniqué geeft aan, dat de Franschen. aan de Somme weder een succes behaalden. Het geweldig versterkte bosch tusschen Guillemont en Maurepas werd door hen vermeesterd. Veel krijgstuig werd daarbij door hen buitgemaakt. Op het geheele Somme front is de artillerie in actie. Het Duitsche legerbericht van den f9en meldt, dat de troepen Donderdag en Vrijdag de geweldige krachtsin spanning der Entente zegevierend trotseerden. Tegelijkertijd deden Engelschen en Franschen ten N. van de Somme een aanval over een front van 20 K.M. Verder vielen Franschen op den rechter-Maasoever iu het vak Thiaumont—Fleury en' het Chapitre-bosch aan. Ten N. van de Somme duurden de gevechten den geheelen dag door. Waar de vijand in de voorste loopgraven wist door te dringen werd hij bij een tegen aanval weder verdreven. Aan beide Zijden van Guillemont echter, won de vijand terrein, en houdt dit nog bezet. Bij Maurepas werd de Duitsche linie „eenigszins verkort". By deze - „over het algemeen mislukte" in spanning leed de vijand zware ver liezen. Ook rechts van de Maas werd de aanval der Franschen gebroken. Al leen in Fleury duren de gevechten nog voort. In het O. deel van het Chapitre-bosch werden 100 man ge vangen genomen. Volgens de mededeeling van den 20sten verflauwde de Btrijd op het front ten N. van de Somme. Alleen bij Ovillers duurde het handgemeen Zaterdagavond nog voort. Kleine aanvallen der Engelschen ten N.W. van Pozières en bij het Fourreaux-bosch werden afgeslagen. Op den rechter Maasoever herhaal den de Franschen Ihnne aanvallen op het front 4Thiaumont—Fleury. Overal, behalve bij Fleury waar de Franschen weder binnendrongen - werd de aanval afgeslagen. Overi gens patrouille gevechten. Van het OoBtelijk front. Op het Oostelyk front hebben zoo wel de Russen als de Oostenrijkers eenige voordeden behaald. Van Oos- tenrijksche zijde wordt dd. 19 dezer 1, dat de hoogte Magura (in de Boekowina) na felle gevechten ver meesterd werd. De Russen verloren 600 man aan gevangenen en 2 machinegeweren. Daarentegen moes ten de troepen ten W. van Zabie teruggaan. Ten N.W. van Stanislau, bij Toboe (aan den Stochod) en bij Szelwof wer den de Russische aanvallen afgeslagen. Het communiqué van den 20sten geeft aan, dat aanvallen der Russen op de Magura afgeslagen werden. De berg Kreta ten Z. van Zabiö werd door Duitsche troepen genomen. Ter weerszijden van Rudka Czerwiszeze, aan den Stochod, duren de gevechten voort. Een geslaagde tegenaanval leverde 6 officieren en 367 man aan gevangenen. Er werden 6 machine geweren buitgemaakt. Ten O. van Kieselin werdén de Russen uit een vooruit geschoven post verdreven. Naar van Duitsche zijde gemeld wordt, werden in gevechten bij het Nobelmeer de Russische aanvallen totaal gebroken. 2 officieren, 202 man 4 machinegeweren vielen in han- der Duitschers. Bij Rudka Czer wiszeze werden plaatselijke gevechten geleverd, op andere punten werden vijandelijke aauvallen afge- Het Duitsche legerbericht van den 20sten komt met het Oostenrijksche communiqué overeen. Het Russische communiqué van den 19en meldt de verwoesting van een deel der Duitsche stelling bij het Nobel meer. Bij Czer wiszeze,aan den Stochod, werd het vijandelijk front doorbroken. Het dorp Tobody en een hoeve wer den vermeesterd. De Russen wonnen hier aanvankelijk terrein en namen 2 officieren en 220 man gevangen. Vijandelijke aanvallen bij Kirlibaba en in de streek van Swiniuchy wer den afgeslagen. Bij Kirlibaba werden alleen de voorposten een weinig terug gedrongen. In het bericht van Zondag wordt ;ezcgd dat de aanvallen der Duitschers >ij het Nobel-meer met gevoelige ver liezen werden gefnuikt. By Rudka Czerwiszeze werden verschillende hoogten bezet. Om het dorp Tabal worden verwoede gevechten geleverd, waarbij het steeds van de eene in de andere hand overgaat. Bij een charge der Kozakken wérden meer dan 200 Oostenrijkers neergesabeld. 6 officie ren en meer dan 600 man werden gevangen genomen en 15 machine- geweren.veroverd. In de richting van Köröswezö werd de vijand van de hoogten ten W. van Jablonica en Voronenka verdreven, die daarop door de Russen werden bezet. Ook in de streek van Dolhopale werd zy teruggeslagen. Ten N. van Kirlibaba werd een aanval afgeslagen. Overigens is de toestand onveranderd. werden genomen. Ten N. van het Meer van Ostrowo werd de Servische Drina-divisie van eenige boogte- stelliogen geworpen. Alle tegen aanvallen werden afgeslagen. Uit Saloniki wordt daarentegen gemeld dat de Bulgaren, die op het front van Moglina -aanvielen, met ontzaggelijke verliezen teruggeslagen werden. In een mededeeling van den 20sten wordt aangegeven dat de troe pen zich opstelden op een front ten N.W. en ten N. van Bekerly (Z. van Doldzeli), waar dé aanvallen der Bul garen afgeslagen werden. Aan de ïtroema is aanraking met den vijand vorkregen. Van Fransche zijde wordt nog ge meld, dat de Bulgaren twee Griek- sche forten, Lise en Starchista aan den linkeroever der Stroema bezetten, en troepen lang3 de oevers vooruit schoven. Aanvallen tegen Poroj en Matitsa werden gestuit. By het Doi ranmeer sloegen de Engelschen vijan delijke aanvallen af. Gevechten zijn gaande tusschen de Serviërs en de uit Florina oprukkende Bulgaren. Van het Russisch-Turksche front. Het Russische legerbericht van Za terdag meldt hevige gevechten in de richting van Diabekz-Tarschen. Aan de wegen naar Sinas en Kemah werden de TurkeD teruggedreven. Volgens latere berichten dureD de gevechten in de richting van Diabekz voort. Eenige bergketens werden door de Russen vermeesterd. Ten W. van het Nozykgel meer werden de Tur ken teruggeworpen, waarbij de Rus sen eenige gevangenen maakten. Ten Z.W. van Oermia-meer zijn •eneens gevechten gaande. Volgens de Turksche berichten werden de Russen in Perzifl ge dwongen terug te trekken op Ochnol. Zij verloren 50 man aan dooden en Van het Italiaansch-Oosten- r ij k s c h e front. Volgens het Oostenrijksche com muniqué van Zaterdag was het Vrijdag aan het front van de Isonzo betrekke lijk kalm. Ten N.O. van Plava werd de linkerrivieroever van Italianen ge zuiverd. Een aanval der Italianen bij den Monte Zebio, alsmede een nachte lijke voorwaartsche beweging ten Z. van het Wippachdal werden vol komen afgeslagen. een overrompeling ten Z.O. van de Bimadi Boche werden 60 man gevangen genomen en 2 bomwerpers buitgemaakt. Het bericht van den 20sten meldt dat geen gebeurtenissen van belang plaats hadden. In de Italiaansche mededeeling van den 19en wordt hoofdzakelijk melding gemaakt van artillerie-gevechten. Verder wordt daarin nog gemeld, dat een aanval der Oostenrijkers op den linkervleugel geheel door artil lerievuur tot mislukking werd ge bracht. Volgens het communiqué van den- 20sten werden vijandelijke aanvallen op de hoogvlakte van Assiago afge slagen. Aan de Isonzo worden de krijgsverrichtingen door slecht weer belemmerd. Een aanval der Oosten rijkers in de streek van Plava werd afgeslagen. Op den Balkan. De Bulgaren zijn eveneens aanval begonnen. Na het terugslaan der vooruitrukkende vyandelyke troe penafdeelingen in de streek van het Doiran Meer, hebben de Bulgaren zich meester gemaakt van de stad Florina. Vrijdagavond ondernamen de troepen der Entente opnieuw een aanval ten Z. en ten W. van Doiran. Ook nu werden zy weder terugge worpen. Een tweede aanval bleef eveneens zonder gevolg. Vijandelijke kampen werden doof vliegtuigen met bommen bestookt. Volgens Duitsche berichten van den 19den werd de aanval ten Z. en ten O. van Florina met kracht voortgezet. Ten O. van de Stroema werd de Vrundi Balkan (Sarlya-Planina) over schreden. In de mededeeling van den 20sten wordt gemeld, dat EJklista, ten Z. van het Prespa Meer en Baniko, Ingezonden Mededeeling. Op den linkervleugel moesten de Russen eveneens terugtrekken. Zy worden door de Turken achtervolgd. Op den rechtervleugel van het Kau- kasische front werd een sterke hoogte, de Karamisj (28 K.M. ten O. van Mol?j) door een overval vermeesterd. Overigens geen gebeurtenissen van belang. In Oost-Afrika. Langzaam maar zeker maken de troepen onder generaal Sqiuta zich van de Duitsche kolonie meester. 36 mijl ten N. van Dares-Salam werd het kuststation Bagamasja vermees terd. Langs den centralen spoorwog opereeren de troepen van generaal van Deventer, terwyl de legermacht van generaal Smuts reeds dicht bij die lijn staat Ook uit het Z. rukken de Engelschen op, zoodoeude de Duit schers tusschen twee kolonnes en het hoofdleger dringende. De duikboot- en mijnoorlog. Naar men uit Berlijn meldt, wordt aangedrongen op een spoedige bijeen komst van de Mariueraad van Enge land en Frankrijk, ter bespreking van maatregelen tegen de duikbooten. Het Italiaansche stoomschip „Stam- palia" Is door een duikboot in den grond geboord. Vorllezon van de Engeltohe vloot. Berlijn, 20 Augustus. Onze duik booten hebben gisteren in de wateren bij de Engelsche Oostkust een vljan- delyken kleinen kruiser en een torpe dojager vernietigd. Een andere kleine kruiser en een linieschip zijn door torpedotreffers zwaar beschadigd. Da hongaranood (7) In Duitschland, De Ned. officier van gezondheid Zee handelaar heeft, op last van den minister van oorlog, in Berlijn een onderzoek ingesteld naar de psycho therapeutische behandeling van den zenuwzieken en nerveuzen soldaat. Dr. Zeehandelaar heeft zich nu, om zich wat te verstrooien van de narig heid in de Kriegslazaretten, te Berlijn ook bezig gehouden met een onder zoek naar de chronische ondervoeding. _,Ik ben schrijft dr. Zeehande laar daarvoor naar het bekende bad gegaan, waar de volks klassen uit Berlijn kosteloos kunnen baden. In het „Familienbad" gaat het zeer ongegeneerd toe. Mannen, jongens en kinderen liggen er met een zwembroekje aan, de „dames" natuurlijk met een badcostuumpje, in het heete zand een zonnebad te nemen. Het is er buitengemeen vol en druk. Ik ben er twee middagen eenige uren geweest en heb aldus eenige duizenden naakte Berlijners kunnen inspecteeren. Van bepaalde ondervoeding is echter geen sprake. Ik wilde, dat mijn stadspatiënten er zoo uitzagen. Het eten is, naar men zegt, te Berlijn, behalve in de vesting steden, het slechtst in Duitschland. Dat komt natuurlijk door de geweldige ophooping der bevolking en de moei lijkheid der distributie. Intusschen al wordt er veel ontbeerd, er wordt geen eigenlijke honger geledeD. Ik heb overal gegeten, niet alleen in de goede restaurants, maar expres tot in de meest eenvoudige inrichtingen toe. Het eten is veel duurder dan anders, maar er is nog voldoende en voor do armsten wordt gezorgd. De meest critische maanden zijn boven dien achter den rug. De nieuwe oogst staat er mooi voor en zoo zal van een uithongering van de Centralen I geen sprake zyn. De menschen eten veel minder dan vroeger, maar ze hebben zich aangepast. Het is goed om- dit vast te stollen. Een indruk, a ik dien had, evenals mijn vrienden, vóór myn reis, dat de oor log niet lang meer kon duren omdat de uitputting te groot is, is stellig zeer overdreven, zoo niet geheel on juist. Daartoe moet de conclusie van een ieder, die niet gehéel blind voor feiten wil zijn en die zelf waar nam, voeren. De Duitscher drinkt zyn koffie thans zooder suiker, eet zijn aardappelen zonder jus, smeert zyn, niet lekkere, brood heeldunnetjes met boter of desnoods alleen met jam, eet enkele dagen in de week geen vleesch, heeft den bekenden dikken buik dan ook verloren, maar ofschoon hy het schriel heeft, verhongeren doet hij nog lang niet. Ik meen, dat het zyn nut kan hebben, dit nog eens uiteen te zetten." Een tweede onderzoek door dr. Zee handelaar gedaan, 'twelk niet tot de onmiddeiiyke opdracht van den mi nister behoorde, had ten doel een onderzoek naar de waarheid van het verhaal, dat in Duitschland zoovele artsen en verplegend personeel wor den achtergehouden van de Entente- landen. Ik ben myn licht gaan opsteken aan het hoofdkantoor en wel in de Wilhelmstrasse, aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Ik sprak n Gehoimer Legalionsrat en een Assessor over dit onderwerp. Ik wenschte met de collega's zelf te Bpreken in een der gevangenkampen en men had geen bezwaar, mits de Generale Staf zyn toestemming zou geven, waaraan niet getwijfeld werd. Toch is er van myn bezoek niets gekomen door gebrek aan tyd myner- zyds. Ik moet dus volstaan met het geen men my mededeelde. In de Wilhelmstrasse zegt men, (ik zou bijna zeggen „natuuriyk") dat het represaillemaatregelen betreft. De Franschen en Russen zouden begonnen hebben met het achterhouden van collega's. Toen is men in Duitschland daar ook aan mee gaan doen. Toe gegeven werd, dat deze gevangen houdingen van doktoren en ver plegend personeel in stryd zyn met de conventie van Genéve. Echter binnen enkele weken zal een over eenkomst met Rusland en Frankryk worden getroffen, waarin wordt be taald, dat allen, die tot de genees kundige verpleging in directe ver binding staan, uit de gevangenschap zullen woreen ontslagen op een klein percentage na, hetwelk absoluut noo dig is voor de verzorging der eigen landgenooten. Het spreekt van zelf' dat voor de behandeling van ver schillende Russische manschappen bijv. alleen Russische artsen en ver plegers kunnen worden gebruikt. Dit percentage zal gerii g en voor het grootste deel oneer collega'sin vreemde gevangenschap binnenkort een betere tyd". Korts oorlogsberichten. De ,Temps" deelt mede, dat van de 72 Duitsche en O.-H. schepen, die Portugal in beslag heeft genomen, 51 aan Engeland zijn afgestaan, ter wijl 21 voor Portugal varen. Men schat de winst, door Portugal uit deze schepen getrokken, op 5 mil- lioen frs. per maand. zestig Bchepen, eenige Zeppelins en motiveeren ongetwijfeld het gestelde Volgens de Scotsman zullen de volgende week vier zeer groote En gelsche luchtschepen proefvluchten naar Ierland doen. De „Daily Express" vertelt iets meer van die Engelsche luchtschepen. Een marine-man schryft aan het blad, dat hij ze aan 't werk he8ft-gezien. Hij kan ze niet met de Zeppelins vergelijken, maar ze zyn prachtig stijf, zegt hy, en schoon van vorm. Ze luisteren naar roer of stuurvlak ken met verwonderlyke snelheid. Ze glinsteren in de zon als zilver. Kapi teins van schepen, die ze uit havens aan de Oostkust hebben gezien, zeg gen, dat ze gemakkelijker manoeu vreeren dan Zeppelins en er niet zoo log uitzien. Ze schynen ook buiten gewoon hard te gaan. Te Beriyn heeft de politie drie in brekers gevangen genomen, terwyl zy bezig waren hun buit te verdoelen, bestaande uit 10.000 broodkaarten, die zij in een gebouw der broodcom missie hadden gestolen en die klaar lagen om uitgedeeld te worden. Been gesmeerde boterhammen meer. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat met ingang van den 21en Augustus in de koffiehuizen en restaurants, hotels en pensions te Beriyn het verbruik van boter en vet beperkt zal worden. Van 21 Augustus af zullen in deze inrichtingen volgens besluit van den magistraat van Beriyn vetten alleen mogen worden gebruikt ter bereiding van spyzen, maar zullen geen ge smeerde boterhammen meer mogen worden verstrekt. Alleen op vleesch- looze dagen mag vet of boter ter Bmering worden verstrekt. De prins van Silm Salm. f Berlijo, 19 Aug. De erfprins Erna- nuel zu Salm Salm is by Pinskdoor een granaatsplinter aan het hoofd gekwetst en aan zyn wonden over leden. De prins was een schoonzoon van den O.-H. opperbevelhebber aarts hertog Frederik. BINNENLAND. Aotla op da Noordzee. Alle uit de zee te IJmuiden binnen gekomen trawlers rapporteerden, dat er Zaterdag op de Noordzee groote bedrijvigheid heerschte, zoowel van Engelsche als van Duitsche oorlogs schepen. Men had een Engelsche vloot gezien ter sterkto van veertig schepen en een Duitsche vloot van vliegtuigen. Het is vermoedeiyk niet tot een zeeslag gekomenalthans tot heden zyn daaromtrent geen berichten in gekomen. Do kustwaoht ta Caliantaoog. Op de vragen van den heer Hugen- holtz, betreffende het uitvaardigen van een order aan de kustwacht van Callantsoog. (Ingezonden 7 dezer). Is de minister bereid aan de Kamer ede té deelen: lo. of het juist is dat aan de kust wachters van Callantsoog, dd. 29 Juli de volgende order is uitgevaar digd De postcommandant moet weer op in vroeger aangegeven tyd oefening ten houden met de vlag aan den stok, waarbij de afstand 2000— 8000 M. moet zyn en de achtergrond niet al te gunstig mag zyn, zoodat de op nemer gebruik kan maken van de binocle en iemand by zich heeft om op te schryven, dageiyks moeten drie; man een beurt hebben. De oefeningen worden gehouden tusschen 10. en 12 uur v.m. Er wordt vóór één uur aan den groepscommandant gerapporteerd wie een beurt heeft gehad. Heeft om eenige reden de oefening niet plaats gehad, dan wordt er niet gepassagierd of met verlof gegaan, voor die reden is opgegeven aan den groepcommandant en de groeps commandant dan wel ik de vergun ning voor passagieren en verlof heb geven. (w gSiNDEK, 2o. indien ja, of deze order in overeenstemming geacht wordt te zyn met de bepalingen van den opper bevelhebber inzake passagieren en verloven. 3o. of niet, naar het oordeel van den minister, op deze wijze te veel beslag wordt gelegd op den weinigen vrijen tyd, gelet op de omstandigheid dat zy, die van 's nachts 10 tot des morgens 6 uur de wacht hebben gehad, reeds te half 10 weer zullen moeten worden gewekt, luidt het antwoord van den heer Rambonnet, minister van marine. (Ingezonden 19 dezer). ad lo. Het is juist, dat aan de kustwacht van Callantsoog d.d. 29 Juli j.1. de bedoelde order is uitge vaardigd. Deze order is uitgevaardigd door den officier van speciale diensten, den luitenant ter zee le klasse Duyckinck Sander, onder wiens ressort de post Callantsoog behoort. De aanleiding tot het uitvaardigen van die order is de gebleken achter uitgang in de vaardigheid in het seinen met morsetoekens. Ten einde deze vaardigheid in het seinen weer op het benoodigde peil te brengen moest meer tyd worden besteed aan oefeningseinen. Deze oefening is niets nieuws. Reeds in Maart of April 1915 is de order ge- ;even, dat de voormiddag tusschen 10 uur en 1 uur besteed moest worden voor het -houden van oefeningen ook door het niet wachthebbend kwartier. Vandaar dan ook, dat de luitenant ter zee Sander in zijn order zegt „De postcommandant moet W6er op den vroeger aangegeven tyd oefening laten houden, enz. Aan die order van 1916 is niet altyd de hand gehouden, het spreekt toch wel vanzelf, dat als de verkregen seinvaardigheid ter beoordeeling van den verantwoordeiyken chef - het niet noodig maakte deze uit den aard der zaak eentonige oefening te houden, deze achterwege bleef. Toen nu echter het achteruitgaan van de sein vaardigheid bemerkt werd, heeft de betrokken officier volkomen te recht ingegrepen en is voor zoo lang het noodig is, weder strenger de hand gehouden aan hooger ge noemde order. ad 2o. Deze order is in geen enkel opzicht in stryd met de bepalingen van den opperbelhebber van land- en zeemacht iu zake passagioren en ver loven by de zeemacht. ad 8o. Naar het oordeel van onder- ijeteekende wordt op deze wyzeniet e veel beslag gelegd op den'vryen tyd der kustwachters. Het wacht doen van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens heeft om den anderen plaats, en van dien tyd kan als regel 2 uur 40 min. worden Aanvulling crlminaal wetboek van hot krijgsvolk to water, Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van het Crimineel Wet boek voor het krygsvolk te water, ter voorziening in een gebleken leemte ten opzichte van samenrottingen van schepelingen. In de Memorie van Toelichting wijst de minister er op,-dat de onge regeldheden in Mei te Soerabaja, waarby verscheidene schepelingen der Kon. Marine niet slechts ernBtig de orde verstoorden, doch op hoogster- geriyke wyze hebben samengerot om in vereeniging handelingen te ver richten, welke van een militair stand punt niet kunnen geduld worden, op nieuw de noodzakelijkheid hebben aangetoond om door eenig krachtig preventief voorschrift te voorkomen, dat zoodanige samenrottingen in do toekomst worden herhaald. De artikelen 85 en volgende van het Crimineel Wetboek voorzien slechts in de gevallen van oproer, samenrotling enz. aan boord of in een marine-inrichting. Evenmin bieden andere artikelen, met name de art. 95, 97 en 98 de mogeiykheid om samenrottingen, die niet kunnen worden geduld, genoeg zaarn te voorkomen. Naar het oordeel van den minister verdienen dergelyke feiten, welke den goeden geest in de marine onder- mycen, en die zelfs geachikt zyn om goedgezinde elementen te bederven, niet slechts krijgstucbteiyk, doch ook strafrechtelyk te kunnen worden ge straft. De zeer ernstige gevolgen en het lagemeen belang der weermacht strafmaximum Zoodra het wetboek van Militair Strafrecht zal zyn ingevoerd - de met de voorbereiding belaste commis sie hoopt haar door de mobilisatie aanzieniyk vertraagde werkzaam heden nog dit jaar te voltooien kan de regeling weder vervallen. Het wetsontwerp strekt om in het wetboek van artikel 92 een nieuw art. 92a in te voegen luidende„Wan neer, buiten de gevallen in de voor afgaande artikelen van dezen Titel bedoeld, 5 of meer schepelingen sa menrotten om in vereeniging hun plicht te verzaken, worden zy, behou dens ieders verantwoordeiykheid voor de by zonder e door hen bedreven feiten, gestraft met militaire gevangenisstraf van ,ten hoogste 5 jaren." Verdediging van Indll. Uit Soerabaja seint men aan de N. Rott. Courant": Er is een comité opgericht voor i verdediging van Iodiê, dat van den Bisten dezer af betoogingen zal houden. De bond van marinematrozen te Soerabaja, uitgenoodigd deel uit te maken van het comité, heeft dit geweigerdde bond heeft in een >rief, openbaar gemaakt in het „Soer. Hdbl.", geschreven, dat de matrozen in een oorlog slechts gedwongen en tegen wil en dank zouden vechten. Opgebrachte vliacharasohapan. Volgens rapporten van te Vlaar- dingen binnengekomen schepen wor- wederom visschersvaartuigen in jrooten getale naar Engeland opge pacht. Da torpadaarlng van da „Rijndijk". By navraag aan bet ministerie van buitenlandsche zaken is gebleken, dat het bericht inzake de erkenning door de Duitsche regeering van de torpe deering van het stoomschip „Ryndyk" juist is, onder byvoeging, dat de Duitsche regeering verontschuldigin gen wegens de torpedeering heeft aangeboden. Maxlmum-prljzan voor wortalan on doparwten opgohevan. (Officieel.) In verband met de om standigheid, dat alle aangevoerde hoeveelheden bospeen uitsluitend voor het binnenland worden geveild, heeft de minister van landbouw, ny verheid en handel de maximum-pryzen voor wortelen opgeheven. Voorts zyn opgeheven de maximum- pryzen voor doperwten, aangezien de massa oogst voor dit artikel is opge- >ven. Jaoht an Noord-Holland. Bepaald is dat in Noord-Holland i. de jacht op grof wild zal worden geopend op Woensdag 1 November .916, met zonsopgangb. de jacht op klein wild, met uitzondering van e op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 2 September 1916, met zonsopgangc. de jacht op hazen en fazanten zal worden ge opend op Maandag 2 October 1910, met zonsopgangd. de korte jacht dagelyks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen uitgeoefend. Dankbare waazan. Twee oud-weezen van het Ned. Herv. Weeshuis te 'sGravenhage hebben uit Sitoebondo (Java) aan den regent boekhouder een wisèel groot f600 toegezonden, uit dankbaarheid voor de opvoeding, jaren geleden in het Weeshuis door hen genoten. Ean huldiging. Op 30 Januari had aan de werf der Kon. Maatscbappy „De Schelde", te ViiBsingen, een noodlottig ongeval plaats met Hr. Ma. onderzeeboot V, toen in aanbouw op die werf, welk ongeluk aan een bankwerker dier Maatschappy het leven kostte. Dat niet meer slachtoffers te betreuren waren (op het oogenblik van zinken toch waren ongeveer 10 man op de boot aan het werk) is voornameiyk te danken aan de heldhaftige pogingen om de klep van de torpedobuis, waar door het water binnenstroomde, te sluiten, in het werk gesteld door bovenbedoelden bankwerker P. Kra mer, den sergeant-torpedomaker J. Mastenbroek, den bankwerker C. Do- misse en den koperslager J. P. Tim merman, waardoor de overige werk lieden gelegenheid kregen zich te redden, vóór dat de boot gezonken was. Op verzoek van de directie der Kon. My. „De Schelde" heeft het bestuur van het Carnegie-Helden- fonds te 's Gravenhage, stichting van den bekenden Amerikaanschen staal- koning, thans besloten, om de weduwe van voormelden Kramer, naast de haar ingevolge de Ongevallenwet toegekende rente, ten behoeve van haar dochtertje financieel te steunen heeft het aan de drie overigen herinneringsmedailies geschonken, nl. aan Mastenbroek een zilveren en aan Domis8e en Timmerman een bronzen medaille. Donderdagavond had in het kantoor der My. „De Schelde", met een toe passelijk woord van de directie, de uitreiking dier onderscheidingen aan betrokken personen plaats. De commandanten der i derzeebooten Van Nymegen Schoonegevel en De Booy, alsmede verschillende chefs van afdeelingen, bazen en onder bazen en het bestuur der arbeiders- vertegenwoordiging waren daarby tegenwoordig. Rljkalandbouwwlntersehoel te Sohagen. Het programma van hetonderwys aan bovengenoemde school voor het aanstaande winterhalfjaar werd ons toegezonden en is voor iederen be langstellende verkrygbaar fc directeur, den heer C. Nobel. Het onderwys omvat: kennis van den grond, grondbewerking en grond verbetering, bedrijfsleer, boekhouden, veevoeding, bemestingsleer, zuivelbe- N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur Mühlen. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP 's morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM '•morg. 0.15 uur, 'smldd.3.30uur. reiding,melkonderzoek,beoordeelings- leer van het vee en rassenkennis, veefokkery, gezondheidsleer van het plantenteelt, groen tenteelt, oogst teelt, scheikunde, natuurkunde, dier kunde, plantkunde, rekenen, Neder- landsche taal. De school bestaat uit twee klassen, die telkens in een winterhalfjaar kunnen worden doorloopen. Aangiften te zenden aan den direc teur vóór September a.s. Hut geval te Stratum. Naar aanleiding van het treurig ongeval te Stratum en in verband met de zeer uiteenloopende berichtou kan het „N. v. d. D." uit de beste bron en als vermoedelyk het meest met de waarheid overeenkomende het volgende mededeelen. Ia den voornacht had de militaire wacht een Duitscher opgebracht. Hy werd door een militair naar de hoofd wacht te Eindhoven geleid. Het duurde lang eer deze militair terugkeerde. In de wacht te Stratum maakte men zich ongerust over zyn lang uitbiy ven en daarom werd besloten hem tege moet te gaan. In de Wilhelminastraat ontmoette men dezen militair iu gezelschap van J. v. Gestel, H. GOp- v pel en J. Dankelman, welke personen van een gezellige by eenkomst kwamen en in vrooiyke stemming huiswaarts gingen. Men dacht, dat dit gezelschap bestond uit kennissen van denopge- brachten Duitscher en dat hetrevanche wilde nemen over de aanhouding. Nu moet Van Gestel op den schild wacht zyn toegegaan, terwyl hy met zyn hand in den binnenzak greep, waarschynlyk om hem een sigaar te presenteeren. De schildwacht ver onderstelde toen dat hy zou aange vallen worden met eén of ander wapen en uit zelfverdediging loste hy een schot dat van Gestel onmid deliyk doodde. De getroffenen was gehuwd en vader van een kind. Hy stond bekend als een net, oppassend man. Zaterdagmorgen had onder over- groote belangstelling de plechtige uitvaart plaats in de parochiekerk te Stratum. Bijna ongelooflijk I De „Maasbode" vertelt ergeriyke staaltjes van brooddronkenheid, gevolg van het vele geld verdienen door smokkelaars. Wy geven uit het arti kel het volgende: „Limburg is in twee deelen geschei den ten opzichte van verkeer en ver voer. De eerste linie ligt ongeveer aan de Oostzyde der Maas det tweede linie aan de Westzyde. Aan den Oost kant gelden strengere.bepalingon dan aan de overzyde. Langs den kant van Pruisen zyn de volksfeesten, de ker missen verboden, worden niet gevierd. Wel langs den Brabantschen kant. „Die gedwongen stilte Is niet naai den zin dier grensbewoners, die tot het proletariaat behooren, zoudeD wy kunnen zeggen, vroeger hard werkten in Pruisen, maar nu bizonder aandeel genomen hebben in den smokkelhan del en nacht op nacht grof geld ver „Deze wilden toch kermis b daarom werd besloten, om een kermis aan de Westzydé der Maas mede te maken, daar geld stuk te gaan slaan en eens voor goed de blommetjes buiten te zetten. Maar men mocht 's avonds na negen uur niet meer terug over de Maas naar huis, want >ren zyn gesloten. Geen nood, huurde tegen grof geld een huis en daarin verbleef de feestvierende groep gedurende de jubeldagen. „Men dronk wyn, men verteerde grof geld, men draaide Turksche tabak als cigaretten In schatkistbriefjes van een gulden en een ryksdaalder, men at briefjes van vyftig mark tuBscben de boterham op, kortom men geneer de zich voor niets. „Dat doet de sluikhandel. Daartoe voert het smokkelen!". Een oplichter gearresteerd. De politie heeft in een café te Amsterdam gearresteerd een jongen man die kans had gezien sedert einde Maart mooi weer te spelen van geld dat by zich verschaft had op een valscheiyk onderteekende chèque, zonder dat iemand bet hem lastig maakte. De jongen was tot begin April in dienst geweest by de firma J. B. Nykerk, handelaars in yzer, en vroeg toen ontslag wegens ziekte. Toen de firma dezer dagen de halfjaariykBcho afrekening ontving van de bank waarmede zy in rekening courant staat, bleek daarop voor te komen een debet post vau f18000, gedateerd op een der laatste dagen vau Maart, waarvan de firma niets bekend was. By onderzoek bleqk, dat deze f 18000 was afgegeven op een chèque welke de gewone handteekening van de firma Nykerk droeg. In het chèque- boek van de firma ontbrak decorrc- spondeerende souche, wat de oorzaak was dat men het ontbreken van een chèque niet had gemerkt. Voorts bleek de handteekening op de chèque valsch te zyn. Daar niemand van het kantoor personeel, behalve de bewuste jongen, sedert Maart was vertrokken viel de verdenking direct on hem, en de politie is er spoedig in geslaagd hem op te sporen. By zijn arrestatie werd nog f 1400 in zyn bezit gevonden. Van het overige bad hy f 1200 aan een vriend geleeDd, terwyl de rest was zoek geraakt aan nieuwe kleeren en buiten sporigheden.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1