LDERSCHE COURANT No. 4666 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1916 44o JAARGANG PQf*- Do abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" Is thans por kwartaal In do stad 75 cent, franco por post ft.—. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. In de duikboot. 2. Had je me maar. 8. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De lagerberlchton van 25, 26 en 27 Augustus. Van het W e s t e lij k front. De Engelschen zoowel als de Fran schen zetten hunüe aanvallen aan de Somme zonder ophouden voort. In het Fransche communiqué van den 25sten wordt medegedeeld dat hot aantal in de gevechten van Vrij dag gemaakte gevangenen 600 be draagt. Een aanval der Duitschera ten Z.0. van St. Mihiel is afgeslagen. Volgens de mededeeling van den 268ten werden op tal van punten hevige geschutgevechten geleverd. De Duitschers hebben in Champagne, in de streek van Tahure weder eens aangevallen. De aanval werd door artillerievuur afgeslagen. Op een punt slaagden de Duitschers erin vasten voet te krijgen in een klein stukje loopgraaf. Zy werden evenwel door tegenaanvallen met handgranaten er weder uitgeworpen. Ook op den rechter-Maasoever gin gen de Duitschers bij Fleury en Thi- aumont tot den aanval over, maar ook op dit front had hun krachtsin spanning geen resultaat. Het bericht maakt verder melding van het neerschieten van een aantal vliegtuigen en kabelballons. Naar dd. 27 dezer gemeld wordt verliep de nacht aan de Somme vrij kalm. In de streek van Verdun ech ter herhaalden de Duitschers hunne aanvallen met groote hardnekkigheid. Tot driemaal toe vielen de Duitschers aan, doch evenveel malen werden zü teruggeslagen, waarbij zij zware ver liezen leden. Van Engelsche zijde wordt even eens gemeld, dat de Duitschers ver schillende stellingen aanvielen. Op het front bij Guillemont werden zij met zware verliezen teruggeslagen. Daarentegen wisten de Engelschen bij de hoeve Mouquet opnieuw 400 M. loopgraaf te vermeesteren. Thiepval wordt volgens de Engelsche berichten door de Duitschers met de grootste hardnekkigheid verdedigd. Een groote troepenmassa wordt voor de verdedi ging beschikbaar gehouden, en tal van tegenaanvallen worden onder nomen om de Engelschen, die lang zaam maar zeker in de richting van het dorp vooruitdringen, terug te werpen. Tot nog toe echter zonder resulaat. Volgens een mededeeling van den 27sten werden bij Bazentin-le petit 200 M. loopgraaf genomen. Ten Z. van Thiepval werden in de gevechten van den 26sten een aantal Duitschers gevangen genomen. Boven dien werden nog 7 mitrailleurs ver- meesterd. Het bericht maakt verder melding van het afslaan der Duitschers in de streek van de Mouquet hoeve, ten Z. van den weg Bothune La Bassée en in de streek van Poziëres en Thiepval. Het Duitsche legerbericht van den 26aten meldt het afslaan van vljande lljke aanvallen in de streek van Thiepval en bij Maurepas. Bij den overval der Fransche stellingen bij Tahure werden 46 Franschen gevan gen genomen. Volgens de mededeeling van den 27sten ondernamen de Engelschen hevige aanvallen op het front bij Thiepval, Poziöres, Bazentin le Petit en het Fourreauxbosch, die echter alle afgeslagen werden. In den sector Maurepas Clery mis lukten de aanvallen der Franschen. Ten N. van Clery slaagden zy erin tijdelijk vasten voet te krijgen in een deel der Duitsche loopgraven, doch door tegenaanvallen werden zij terug gedreven. Ook ten Z. van de Somme werden de aanvallen der Franschen afgeslagen. Volgens deze mededeeling onder namen de Franschen ook op den rechter Maasoever een aanvallende beweging op het front bij Thiaumont en Fleury, die echter door het vuur der Duitschers werd gestuit. Verder hadden op verschillende punten van het front patrouille ge vechten plaats. Van het O o s t el ij k front. Naar het schijnt hebben do Russen voorloopig hunne groote aanvallen gestaakt en verzamelen zij blijkbaar hun krachten voor een nieuw offen sief. Vindt dit misschien zijn oorzaak .in de interventie van Roemenië? Voorloopig is hierop geen antwoord te geven, doch onwaarschijnlijk is het niet. Intusschen hebben slechts kleinere gevechten plaats. De Duitsche zoowel als de Oostenrijksche berichten mei den dan ook niet anders dan kleinere ondernemingen aan het Dwina front, waar de Russen bij Friedrichstadt en Lennewaden over de rivier trachtten te komen, en bij Kisieli, waar Duit sche afdeelingen in de Russische loopgraven doordrongen en 128 man gevangen namen. Bovendien ver meesterden zij hierbij 8 machinege weren. Volgens de Russissche berichten duren in de Earpathen de gevechten voort met gunstig gevolg voor de Russen. Ten W. van Nadworna wer den de Oostenrijkers teruggeworpen! en het dorp Huta bezet en de streek van Rafailowo bereikt. Het communiqué van den 27sten meldt dat in de Karpathen, in de streek van de Monte Koverla, de vijand van een hoogte op 6 werst ten N.O. van de Koverla verdreven werd. 3 officieren en 14G man werden ge vangen genomen en 4 machinege weren buitgemaakt. De Russen zetten hun opmarsch voort. Van het O os t e r ij ka c h—11 a- liaansche front. De Oostenrijksche berichten maken slechts melding van het afslaan van aanvallen der Italianen. Van Itali- aansche zijde wordt gemeld dat Oostenrijksche aanvallen werden af geslagen. Verder wordt echter mede gedeeld, dat de-Italianen in de Fas- saneralpen opnieuw vooruitkwamen. Bij den Monte Paino werd een Oosten rijksche stelling vermeesterd. Verder wordt van beide zijde mel ding gemaakt van artilleriegevechten. Op den Balkan. Volgens een bericht uit St. Peters burg zijn thans ook Russische troe- )en te Saloniki aangekomen en bij iet Engelsch-Fransch-Servisch-Itali- aansche leger onder generaal Sarrail ingedeeld. Intusschen zijn de Bulgaren nog aan de winnende hand. Dd. 25 dezer wordt uit Sofia gemeld, dat het offen sief op den rechtervleugel werd voort gezet. Op het vooruitgeschoven front Kukruz-Kowil deden de Serviërs niet minder dan 18 aanvallen, die alle afgeslagen werden. Zij trokken daarna op hunne oudé stellingen terug. Hun verliezen waren ontzag gelijk. De linkervleugel der Bulgaren rukt op naar de Egeïsche Zee. Zwakke Engelsche cavalerie-afdeelingen trek ken op de golf van Orfano terug. Op 28 Aug. bezetten de Bulgaren den Boenar Dagh, verschillende dorpen en de hoogten ten N. van Kawalla. De geheele vlakte van Sarisjaban werd veroverd. De beheerschende hoogten ten "W. van Wodena werden door de Bulgaren bezet. De Serviërs deden wanhopige pogingen om deze hoogten te heroveren doch slaagden hierin niet. Volgens de mededeeling van den 26sten bereikten de ten Z. van het Ocbrida-meer oprukkende afdeeling het dorp Malik, 10 K.M. ten N. van Koritza. Een aanval der Serviërs bij Bakovo bleef zonder succes. In het Wardar-dal artillerie-ge vech ten. Een afdeeling Engelschen werd gevangen genomen. De linkervleugel bereikte de kust van de Egeïsche zeé en heeft deze bezet. De Engelschen trokken hier terug in de richting van Orfano en Xsjavasi. Warna werd in den loop van den 25sten door Russische vliegtuigen met bommen bestookt. Er werd slechts weinig schade aangericht. Volgens Fransche berichten wer den herhaaldelijk de aanvallen dei- Bulgaren ten W. van den Wardar jen. Ook in de streek van het Ostrowo meer werden de vijandelijke aanvallen door tegenaanvallen tot mis lukking gebracht. De forten en ver sterkingen van Kavalla, die met uit zondering van een fort door de Bul garen zijn bezet, werden door oor logsschepen beschoten. Van het Ru ssisch-Turksche front. Naar dd. 24 Aug. van Turksche zijde wordt gemeld, werden op den rechtervleugel van het Kaukasische front talrijke aanvallen der Russen afgeslagen. Een later bericht meldt, dat het offensief op den rechtervleugel wordt voortgezet. In Perziö werd het Russische front 66 K.M. ten Z. van Hamadan aan- jevallen en teruggedreven. De Turken jereikten Bidjar, 77 K.M. ten N.O, van Sine. De gevechten in destreek van Sakiz verloopen in het voordeel der Turken. Ten O. van Santsjboelak werden de vooruitgeschoven Turksche afdeelingen door sterke Russische strijdkrachten aangevallen. Zij waren daardoor genoodzaakt terug te trekken. Intusschen schijnen de Russen zich van de eerste klappen hersteld te hebben. Op het front bij het Wan- meer wierpen zij de Turken terug en bezetten weder de stad Moesj. Zij drongen door tot aan den berg keten Koertis Dagh, waar zij gevan genen maakten. Het overschot der 4e Turksche divisie werd in de rich ting van Mosoel teruggedreven. Nader wordt nog gemeld, dat de gevechten in de richting van Diabekr aanhouden. De rivier Maoladarsi werd door de Russen bereikt. Huipsohlp van da Engalsche vloot gezonkan. Londen, 26 Augustus. Het hulp- kazernestoomschip „Duke of Albany" is den 24en Augustus in de Noordzee door een Duitsche duikboot getorpe deerd en gezonken. De kapitein en 23 anderen worden vermist, 87 opvarenden zijn gered. Do gavochton van den 19en Aug. op do Noordzee. Yan Duitsche zijde wordt bekend gemaakt, dat nu alle duikbooten,die aan de onderneming van den 19en hebben deelgenomen, zyn terugge keerd. Het bericht van de Engelsche admiraliteit over de vernieling van een Duitsche duikboot is dus niet juiat. Italië verklaart den oorlog aan Oultschland. Een officieel bericht uit Berlyn dd, 27 dezer meldt, dat de Koninklijke Italiaansche regeering .de Keizerlijke regeering, door bemiddeling van de Zwitsersche regeering heeft laten meedeelen, dat zij zich van den 28sten Augustus af als met Duitschland in oorlgstoestand beschouwt. Dit besluit is blijkbaar genomen verbond met het feit, dat bij Saloniki Italiaansche troepen tegen Duitsche zullen "komen te vechten. Van den Balkan. Roemenië verklaart den oorlog aan Oostenrijk Hongarije. Zoo is dan de interventie van Roemenië een vol dongen feit geworden. Maandag werd uit Berlijn officieel medegedeeld, dat de Roemeensche regeering Zondag avond aan Oostenrijk Hongarije den oorlog verklaarde. Aan dit bericht werd de mededeeling toegevoegd, dat de (Duitsche) Bondsraad onmiddellijk bijeengeroepen was, om over den. toestand te beraadslagen. Dit staat ongetwijfeld in verband met het feit dat Roemenië niet den oorlog ver klaarde aan Duitschland, terwijl, zoo als vroeger reeds gemeld werd, een sterk leger onder bevd van den Duit- schen bevelhebber von Mackensen, in Zevenbergen stond. Voor tot de oorlogsverklaring werd overgegaan, heeft te Boekarest een Kroonraad plaats gehad. Hieraan werd door verschillende partijleiders, mi nisters, oud ministers, voorzitters en voorziters van de Kamers genomen. Zal Griekenland thans ook aan den oorlog deelnemen? Dit is nog een open vraag. Verschillende berichten wijzen er echter op dat men een anderen koers uitgaat, dan tot nog toe. Volgens uit Athene te Parijs ont vangen berichten, hebben te Saloniki rumoerige betoogingen plaats gehad. De menigte, die zeer gebeten is op den Griekschen staf, welken zij van medeplichtigheid met de Bulgaren verdenkt, rukten de naamborden van de Doesmanis- en Metanas straten af. Van meer belang is evenwel het volgende bericht van d6n correspon dent van de „Temps" te Athene. Deze meldt, dat generaal Doesmanis en Metaxas, resp. chef en sous-chef van den Generalen Staf, die bekend staan als pro-Duitsch, bij Koninklijk besluit ontheven zijn van hunne functiën. Doesmanis, aan wien een verlof van 45 dagen is verleend, wordt vervangen door generaal Moschopoelos, chef van het derde legercorps, die nooit een geheim heeft gemaakt van zyn sym pathie voor de geallieerden. De besluiten hebben te Athene grooten indruk gemaakt. De „Bramen" onderweg. In den loop van een onderhoud met den correspondent van de „Köln. Ztg." verklaarde dr. Lohmann o.a. Dé „Bremën" bevindt zich thans op en is onderweg naar Baltimore, den met verfstoffen. Kapitein ïöoig wees er op, dat de bemanning van de handelsduikbooten van den eersten tot den laatsten man vry van dienstplicht is en volmaakt ge lijk gesteld moet worden met de be manning vaniedër an der handelsschip. Liebknecht. Naar Duitsche bladen melden, heeft dr. Liebknecht door zijn advocaat re visie laten aanteekenen tegen het vonnis van het opperste militaire gerechtshof. De aanvrage tot revisie steunt hierop, dat het recht mate rieel geschonden zou zijn, doordat de veroordeeling plaats had wegens een daad, die niet heeft plaats §ehad. BUITENLAND. BINNENLAND. Dreigende spoorwegstaking in Amerika. Uit Londen wordt d.d. 27 dezer gemeld, dat tengevolge van de blijkbaar finale verwerping van de voorstellen van president Wilson door do presidenten van de spoor wegdirecties en de onverzoenlijke houding van de arbeiders, er ernstig gevaar voor staking op alle spoor- en in het land bestaat, en is van meening, dat alleen spoedige maatregelen van het Congres den dreigenden toestand kunnen afwenden. De arbeiders zijn bereid op het eerste teeken hunner leiders het werk onmiddellijk neer te leggen, Zware brand. Te Urziceni (Roemenië) zijn twee groote tabaksmagazijnen door brand totaal vernield. Do schade bedraagt meer dan drie millioen. De opgebrachte vlsechereschepen. Inzake de overeenkomst tusschon Engeland en de reeders te IJmuiden, deelt men ons mede, dat Engeland de visch op de markt te IJmuiden tegen marktprijzen zal koopen, doch dat zy voor verschillende soorten maximumprijzen heeft bepaald en dat het zoo mogelijk te veel betaalde door d8 reeders te IJmuiden zal worden gerestitueerd. (IteedB in »cn gedeelte van vorig nummer opgenomen.) BIJ eon militaire oefening gedood. Donderdagavond om elf uur had bij een nachtelijke oefening in de duinen nabij Schevenlngen een droevig ongeval plaats. De landstormman J. S., afkomstig uit Roermond, kwam van een hoogte afioopen in de boscbjes naby den Watertoren, en viel in de gevelde bajonet van een anderen landstorm man, die aan den voet van de hoogte in geknielde houding zat. Hij werd in 't hart getroffen en was binnen tien minuten dood. De militaire en geneeskundige dienst en de Gemeentelijke Eerste Hulpdienst waren spoedig ter plaatse doch konden geen hulp meer bieden. De overledene was vader van twee kinderen. Ontheffing maximumprijzen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft per rondschrijven aan de burgemeesters bericht dat van Zaterdag j.1. af zijn opgeheven de maximumprijzen voor groenten en vroege aardappelen, welke na de op- heffiug der maximumprijzen voor bloemkool, bosjespeen en doperwten nog gegolden hebben, te weten die van tuinboonen en van kropsla, alsmede die van ronde aardappelen en van muizen. Alkmaar, 26 Aug. B. en W. stellen den Raad voor om over te gaan tot wijziging van de salaris-verordering voor het onderwijzerspersoneel by het L.O. in. dier voege, dat de periodieke verhoogingen voor de onderw'yzers worden gebracht van f 75 op f 100 en het aanvangssalaris van f 700 op f750, terwijl de onderwijzer met „verplichte" hoofdacte uit de ver ordening vervalt. Bond voor minder marinepersoneel. Het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel heeft zich als volgt uitgesproken over de jongste gebeurtenissen te Soerabaja. Het hoofdbestuur van den B. v. M. P., gevestigd in den Helder, in ver- jadering bijeen op 25 Augustus in het ïondsgebouw kennis genomen hebbende van de berichten in de pers, vermeldende een beantwoording door het bestuur der hoofdafdeeling in Oostlndië te Soerabaja van een aan haar geriehten brief van het' comité ter verdediging van Ned.-Indië, in welken brief do Bond werd uitgenoodigd deel te nemen aan betoogingen ten gunste van die verdediging: verklaart": lo. dat het buiten de bevoegdheid lag van genoemd bestuur om op een schreven zelfstandig een beslissing te nemen, omdat de leiding van do geheele organisatie alleen en uitslui tend bij het hoofdbestuur In Den Helder berust; 2o. dat de Bond blijkens zijn regle menten en herhaalde uitspraken staat op het onwrikbare standpunt, dat de leden hun plicht als militair behoor lijk hebben waar te nemen 3o. dat tot die plichten eventueel ook zou behooren de verdediging van Ned.-Indië, waartoe juist zij zich vrij willig hebben verbonden by en door hun indiensttreding; 4o. dat dit door den Bond tot nu toe ingenomen standpunt, waarmede zijn tactiek geheel in overeenstem ming was, de eiBchen om lotsver betering zoo terecht kon doen stellen 5o. dat uit de berichten echter niet is op te maken, of het antwoord, daarin bedoeld,, al of niet in strijd is met dit standpunt; doch mocht dit zoo blijken, het hoofdbestuur die han deling niet voor zijn verantwoording neemt 6o. dat het niettemin opkomt tegen -het dry ven van De Nieuwe Courant, welke uit bedoelde handeling zelfs meent te mogen concludeeren, dat de Bond een staats vijandelijk lichaam is, dat verboden zou moeten worden. Besluit Het bestuur der hoofdafdeeling in Oost Indië nadere inlichtingen te ver zoeken, deze motie te publiceeren en ter kennisse der leden te brengen doch hen tevens op te roepen tot hechte organisatie en getrouwheid de Bondsbeginselen, om den strijd voor het goed recht der organisatie met succes te kunnen voeren." Provinciale broodcommissie in Noord-Holland. Door d6n voorzitter der Provinciale broodcommi3sïe in Noord-Holland is het volgende schrijven aan de Burge- eesters gericht Na overleg met de Centrale Brood commissie te 's-Gravenhage, is thans vastgesteld, dat door U de granen, in Uwe Gemeente aanwezig, in de allereerste plaats voor de eigen Ge meente mogen worden gereserveerd voor menschelyk voedsel. In verband hiermede verzoek ik U beleefd mij omgaande mede te willen deelen, hoe groot de .voorraad is, welke U voor Uwe Gemeente voor menschelyk voedsel noodig acht. Zon der mijne uitdrukkelijke toestemming echter niet tot distributie worden overgegaan. Intercommunale distributie mag in ien geval door Burgemeesters on derling geschieden. Geen tabak voor kinderen. Groningen, 26 Augustus, De Bond van Nederlaudsche Onderwijzers heeft ten geleide van een uitvoerig rapport over het rooken door schoolkinderen, een adres aan den gemeenteraad ge richt met het verzoek, een bepaling te maken, krachtens welke de ver koop van tabak onder welken vórm ook aan leerplichtige kinderen wordt verboden. Onze „nouveaux rlches" I In een groot hotel-cafó te Rotterdam sed een „nouveau riche", die een goede zaak heeft, een bediende eiken middag een biljart in beslag nemen; tot het uur gekomen was, dat hij zelf zijn zaak kon verlaten en hoogst eigenhandig de queue kon opnemen. Want hij is op biljarten even dol als op oorlogswinst en hij wil niet wachten. Dat verdroot den .gérant, die den goeden rijken klant beleefdelijk onder het oog bracht, dat zyn methode niet fraai was. Er zyn meer menschen die graag biljarten De goede rijke klant hief den krop en sprak toornig: Zwijg maQ- ^at let me °t ik koop alle aandeelen op en gooi jou er uitl Dat moet u weten, mijnheer, antwoordde de gérant beleefd. Maar nu ben ik hier nog baas en nu gooi ik u er uit. Dhhr is de deur 1 Do kimt ging en koopt thans alle aandeelen op. („Rott. Nbl.") Postdiafstal. den we Z.E. zeggen„ik wist niet Reeds «ruimen tijd werden in de- £at |jet bier aaQ den ,°®vei. van de zelfde wijk te Amsterdam brieven Noordzee zt» belangwekkend wae en vermist. Wel rees al spoedig bet <tet je in dit eenvoudige plaatsje aan Hia Arinn Tan -/nr\ lrnlm An 1-iiQriff fila vermoeden dat eon der brievenbe stellers daarin «le band zou hebben, maar het bewijs viel nog niet te leveren. Inmiddels werden 'smans gangen nauwkeurig nagegaan. Ten slotte meende de politie voldoende aanwijzing te hebben om tot zijn arrestatie over te gaan, hetgeen Zondagmorgen geschiedde. Onmiddel lijk werd ook in zijn woning een huiszoeking gedaan, met het gevolg dat verschillende bewijsstukken werden gevonden. Nader vernemen wij nog, dat ook een tweeden brievenbesteller werd gearresteerd. De aanhouding ge schiedde na den nachtdienst. Eenige brieven die besteld moesten worden werden op hem bevonden. (Hbl.) Overspannen vrouwen. Zaterdag is door de justitie een ouderzoek ingesteld in do puddiDg- fabriek van de firma D. van Dantzig in de Ruyschstraat te Amsterdam. Wat het politie onderzoek betreft, zal het nog wel eenige dagen duren aleer met zekerheid kan worden vastgesteld, wat de oorzaak was van het bewuste loos worden van acht meisjes en een jongen. De politie scheikundige, de heer Van Ledden Hulsebosch, 'is be reids bezig met het onderzoeken dei- door de politie in beslag genomen monstors der z.g. „Himbeerpudding", welke in de fabriek verwerkt wordt. Het kan zijn, dat de zeer bedompte atmosfeer in het fabrieksgebouw medegewerkt heeft tot het ongesteld worden der meisjes. Het personeel ongeveer 20 personen groot moet daar in een betrekkelijk kleine ruimte werken. De ventilatie was van dien aard, dat de arbeids inspectie daar aanmerking op moest maken. Gedurenden .den oorlog heelt het be drijf een grooten omvang aangenomen daar veel voor Duitschland gefabri ceerd werd. De toestand der meisjes die naar het ziekenhuis waren overgebracht was zoo vooruitgegaan, dat ze het gasthuis Zaterdagmorgen konden ver laten. de open zee zoo kalm en rustig, als nergens anders, de frissche en be zielende lucht kon inademen." SPORT. De Zeedijk. O Het wekt altijd in de hoogste mate myn ergenis op, dat'smalen van menschen over het weinige na tuurschoon dat wij, Nieuwediepers bezitten. Hebbon zij dan nooit eens op andere plaatsjes gekeken en moeten zij met de haDd op 't hart niet er kennen dat het hier nog zoo erg leeiyk niet is? 't Is waar, we hebben geen groote bosschen, geen groote plant soenen. Toch hebben wij fraaie, lieve plekjes,„.die elke vergelijking glans rijk doorstaan. Zie maar eens rónd en waardeer wat ge hebt. Neem bij voorbeeld de Zeedijk. Gij weet mis schien niet, lezers, dat de Zeedijk mijn mooiste plekje is. Ook het uwe wil ik wedden. Er is niets wat'mij zoo prikkelt als dat teuten en zeuren van menschen die er niets mee op hebben, die niets voelen voor dat gezicht ja, die de weldaden van deze machtige omgeving niet waard zijn. Elders mag men door 't lot bedeeld zijn met iets anders ik ben t.rotsch op den Zeedijk. Want de Zeedijk geeft on eindig veel. We hebben niet alleen boven ons hoofd de wolken, waaraan geen slooper ooit de bijl kan leggen - we hebben de stormen, die dikwijls met heerlijke frissche zoute zeelucht de straten en straatjes vau gansch Nieuwediep vullen we hebben zons ondergangen die de onmetelijke hori zon zachtrose en goudbleurt en die de licht-deinende zee doet fonkelen we hebben er 's avonds de maan die het schoonste spel op 't watervlak geeft we hebbenor op z'n t|jd harde wind, branding, zwaar zwal pend wator, hooge breedo golven die met ontzettende kracht tegen de steenen slaan, wat veel machtiger, veel harmonischer is dan alle water vallen der wereld en we hebben er ook nog de schepen en vaartuigen van marine en visscherij die men met alle aandacht in 't oog houdt. Op den Helderschen Zeedijk is ge noeg genot voor het uitgaande pu bliek. Ea wordt er niet veel gebruik van gemaakt? Wie er al niet vaak komen Zou er wel één rechtgeaarde Nieuwedieper zyn, die niet een oogen- blik den Zeedijk op moet wanneer hij aan 'tkuieren is? Onze burge meester gaat gaarne over den Zee dijk. De admiraal wandelt er veel. Officieren van zee- en landmacht geven do voorkeur aan den Zoedijk. En let eens op de banken daar en zie hoe de menschen er als kippen te hoop loopen' om te zitten. Ja, die banken op onzen ZeedijkGe zit hier met pleizier. Ge zit daar, of gij 't weet of niet, jas aan jaa met de hooge oomes van de stad. 't Gezelschap van een wethouder, van een lid der Pro vinciale, van leden der Gemeente raad, is dagelijkschen kost, om vaD andere voorname bezoekers niet eens te gewagen. Maar dit wil ik toch nog even zeggendezer dagen zat er een oud gouvemeur-generaal. Bij Neptu nus I Een oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië-op een vaal, schunnig bankje op den Zeedijk. Doch Z.E. sloeg geen acht op het leelljko ding. Hü zat met familieleden iu .de vrije lucht en terwijl de zomerhemel in volle glorie boven den Zeedijk straal de, zag hij uit naar de reede, naar deze vaderlandsche zee, die victories in herinnering houdt, die krachten oefende en die vrije, sterke, moedige mannen maakte. En Z.E. keek naar het opduikende Texel, naar het purper langs de kim en naar de scheepjes, voortgedreven door' 't windje dat koelte bracht na het heftig zonne branden heel den langen dag en op weg naar de baven waar de beman ning yersterkende rust wachtte na afmattende dagtaak. En daar we toe vallig dicht by de bank stonden, hoor Voetbal. H.F.C.-R.C.H. 1-8. De Haarlemmers hebben inderdaad wraak genomen over de beker-neder laag en door een volkomen verdiende 6-1 overwinning bewezen, dat zy den H.F.C.'era verreweg de baas waren. De gasten begonnen met den toss te winnen en lieten H.F.G. tegen den krachtigen wind en de felle zon in, aftrappen. De midhalf ontneemt direct Roolvink den bal en keurig samenspelend gaat het binnentrio der voorhoede op Goedknecht af. 't Eerste schot wordt door hem gekeerd, doch de uiterst vlugge rechtsbuiten, die door Blikkert niet voldoende in be dwang werd gehouden, plaatst al gauw weer voor doel, waar de mld- voor kalm en onhoudbaar voor 't le doelpunt zorgt. Er is dan nog geen 5 minuten gespeeld. Nog zyn de volgende 5 minuten niet verstreken, of vrijwel op dezelfde wyze ligt de bal voor de 2e maal achter Goed knecht, die van zijn verdediging in deze periode al bijzonder weinig steun ontvangt. Mistrappen van de backs en een vrijwel - geheel falen van Tiessen zijn de oorzaak, dat er vóór de rust bijna doorloopend op H.F.C.'s holft wordt gespeeld. Hoe Bak en Kikkert ook zwoegen, zij kuDnen 't spel maar niet verplaatsen, waarbij nog kwam, dat de voorhoede, door bijna doorloopend op links te spelen, zoo goed als niets presteerde, 't Was voor Aardweg geen pleizierige taak, zoo voor Be wiel aan den wagen te fungeeren. Bijna 't gansche publiek schreeuwde voortdurend „naar rechts, naar rechts 1" maar de spelers hielden zich Oost Indisch doof en zetten tel kens Houcke aan 't werk, die de mooiste kansen verknoeide. De Haar- lemsche keeper had het zoodoende al verbazend gemakkelijk. Vóór de rust heeft hij, goed geteld, 8 ballen te verwerken gehad, terwijl zijn overbuurman ge6n handen genoeg had om zijn doel schoon te houden, 't Ging hem voor een. beginneling nog niet eens zoo kwaad af. Nog 2 maal voor de rust schoten zijn krachten te kort, waar tegenover 't H.F.C. niet gelukte een tegenpuntte plaatsen. Het vierde punt werd echter gemaakt, toen de tijd al 2 minuten om was. De scheidsrechter had echter een royale bui of een slecht horloge, waut hij liet daarna nog volle 5 minuten doorspelen voor hy rusten floot. Na de rust was 't met de over macht van R.C.H. gedaan. Geholpen door zon en wind, is H.F.C. toen bijna voortdurend de aanvallende partij geweest. Maar toen kwam het aloude gebrek der roodwitten duidelijk aan 't licht. Niemand bleek over een voldoend schot te beschikken, om de meerderheid in doelpunten uit te drukken. Slechts Roolvink loste eenige keer en zeer verdienstelijke schoten, dieechter es en veel malen in de veilige banden van den R.C.H.-keeper be landden. Ten slotte wordt een corner hem noodlottig, die, door Houcke slecht genomen, töch nog door Zalm wordt ingewerkt. .Zoodoende is de eer minste gered. De H.F.C.'ers schijnen het zoo al mooi genoeg te vinden. Ze spannen zich t,en minste absoluut niet voldoende meer in, waarvan het vlugge blauwzwarte aanvalsquintet profiteert, door in de laatste 5 minuten nog 2 'keer te doelpunten. Alweer was 't laatste mnt „na bezetten tijd" gemaakt. 5en dure manier van scheidsrechtert. Over de spelers kunnen we na 't bovenstaande kort zijn. Zonderen we Bak en Kikkert uit, die werkten voor twee, dan valt er van 't overige negental al heel weinig goeds te ggen. Roolvink was nog de beste. Bij R.C.H. sloot 't samenspel als een bus. Speciaal de rechtsbuiten muntte uit door verbazende vlugheid. De midhalf was de ziel van de ver dediging. De keeper kreeg niet veel gevaarlijks te doen. Zijn overige werk verrichtte hy in aantrekkelijken stijl en met groote zekerheid. Voor 't H.F.C.-bestuur is deze wed strijd anders een leelijke teleurstelling. Na de groote ook flnancieele opoffe ringen, die de heeren zich nog pas kort geleden getroost hebben door den Ajax-trainer te engageeren, had men toch waarlijk een betere prestatie van de spelers mogen verwachten. Nog drie weken en het corapelitierad begint al weer te draaien, 't Wordt dus wel langzamerhand tijd, dat er wat betere spelvorm vertoond wordt. Anders geven we 't a.s. seizoen niet veel voor H.F.C.'s kansen op een kampioenschap, iets waar het per slot van rekening- iedere club toch om te doen is! N.V. Stoombootdienst van Gebr. Zur MUhien. GOEDKOOP REIZEN. DAGELIJKS: van NIEUWEDIEP morg. 7 uur, 's avonds 11 uur, van AMSTERDAM 'tmorg. 0.15 uur, 'smldd.3.30uur. een jaar voor ons dierbaar vaderland werd gespaard? Mij dunkt van niet. En het wil me voorkomen, dat ieder Nederlander, die het hart op de rechte plaats draagt, juist in deze moeilijke, veel bewogen tijden dubbel behoefte moet gevoelen zijn vereering voor en verknochtheid aan Hare Majesteit naar buiten te toonendoor de driekleur aan zijn woning te ont dooien en zich te sieren met de ge- iefde Oranjekleur. Ik geloof niet dat. men zoo handelende in conflict komt met den uitgesproken wensch om feestvieren achterwege te laten. Indien men leest hoe in de oorlog voerende landen de geboortedagen der regeerende personen met waar- digen ernst, doch met minder enthou siasme worden gevierd, mogen wij, die goddank, nog zooveel me6r reden tot opgewektheid hebben, hieraan wel eens een voorbeeld nemen. Hoezeer ik me overtuigd houd, dat het niet vlaggen, zooals dit op 81 Aug '15 en op de volgende feest dagen van het Koninklijk Huis te dezer plaatse geschiedde niet te be schouwen is als een bewijs van on verschilligheid van het Heldersch publiek, doch veel meer als een te strenge interpretatie van een verzoek van hoogerhaud, meen ik, dat een kleine opwekking om op 31 Aug. '16 de driekleur te ontplooien niet over bodig mag heeten. Het - moet op de hier vertoevende geïnterneerde vreemde militairen een zonderlingen indruk maken als ze constateeren, dat de verjaardag van de Hooge Vrouwe, die bij hen zoo hoog staat aangeschreven, alleen her dacht wordt door dat de vlag waait op enkele offliceele gebouwen, niet eens op alle, doordat de militairen een rustdag genieten en zich te goed doen aan een extra maal uit 's Lands kas, terwijl het overige publiek doet alsof er niets bijzonders is. Dus, dit jaar alle vlaggen uit op 31 Augustus. U dankzeggende, mijnheer de Re dacteur, voor do verleende plaats ruimte, Achtend, BKN SOED VADSRLANDER. INGEZONDEN. „Besn ontvangdag". Hoe dikwijls wordt bovenstaande uitdrukking gevoegd by de aankondi ging van een voorgenomen huwelijk omdat de omstandigheden er niet naar zijn groote feesten te houden. Doch de familie en vrienden laten voor het bruidspaar zoo gewich tige dagen niet geheel onopgemerkt voorbijgaan: zij brengen een kort bezoek, zenden een geschenk, een hartelijk schrijven of ten minste een kaartje. Welnu, wij leven in een tijd, die geen groote feesten gedoogt: ieder oogenblik kan de oorlogsfakkel in ons land worden geslingerd en het vreese- lijk oorlogswee kan ook over ons komen. Maar is dat redenen om voor derde maal den grootsten feestdag van het jaar, den geboortedag van onze Landsmouder, den jaardag der Koningin in stilte te doen voorbij gaan Men zegt dat het do wenscb van H. M. is geen groote feestelijk heden te organiseeren. Het kan zijn, doch in geen enkel blad is dit offici eel bekend gemaakt, terwijl dan ook ten hove verjaar-receptie wordt ge houden en in enkele steden ook fees ten worden aangericht. Doch, ook zonder luidruchtig feest betoon kan de verjaardag der Konin gin worden gedacht, wanneer slechts ieder Nederlander zichtbaar blijk geeft van belangstelling. Zendt men aan een bruidspaar in de bovenvermelde omstandigheden een kaartje, bier toone men zjjne belangstelling in het uitsteken van de vlag, in het dragen van oraDje. In deze bange tyden i3 eene zichtbare uiting van onze vader landsche gevoelens, van onze liefde voor het Vorstenhuis eene behoefte, eene verkwikking. Op dan landgenooten, komt laat a.s. Donderdag van zonsopgang tot den laten avond van Helders blondo duinen tot Limburgs mergelgroeven, van Dollart tot Schelde ieder Neder lander zich sieren met het geliefde OraDje, laat van iedere woning het vaderlandsche dundoek, door den koninklijken wimpel gedekt, feeste lijk wapperen, opdat de vele vreem delingen, die wij thans herbergen, ook blijken zien van het gevoel dat wij diep soms te diep ih den boezem koesterenons eeuwenoud verbond van Nederland en Oranje. J. C. Geachte Heer Redacteur. Binnen enkele dagen zullen we voor de derde maal gedurende het mobilisatie-tijdperk den verjaardag van onze geëerbiedigde KoningiD vieren. Ik schrijf „vieren" doch dit woord is minder juist gekozen, aan gezien in 1914 op last van Hare Majesteit van „feestelijke viering" geen sprake zoude z|jn welke ge dragslijn ookthans nog wordt gevolgd. Doch valt onder het „niet vieren" van een vorstelyken geboortedag ook te begrijpen dat de goede vaderlander en koningsgezinde geen uiting mag geven aan zijn gevoel van vreugde, dat H.M. - die ook weder gedurende dit Haar 363te levensjaar zulk een schitterend voorbeeld was van strenge plichtsopvatting en onbegrensde toe wijding aan Haar levenstaak - weder De ïaak-BuIJs. Naar aanleiding van het door den heer Spruit gesprokene in de Raads vergadering van Dinsdag j.1. verzoek ik beleefd opname van het volgende. Punt 1 van het gesprokene, lui dende „De verloskundige mei. Veentjer wiBt dat haar een zeer lastige taak te wachten stond; deze mededeeling had ze gedaan aan haar collega Met* zeiaar vóór de bevalling, zoodat zo reeds een geneesheer had dienen te nemen", is ODjuist. Mej. Veentjer kon niet weten, dat haar een moeilijke taak te wachten stond, want zij had juffr. Buijs te voren niet verlost. Ook was het eerste stadium der bevalling niet moeilijk, want binnen een half uur was het

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1