AMSTELBIEHEN oJIrfL Handschoenen Magazijn.de ster HERMAN NYPELS Erdal HET GULDEN MYSTERIE. HELDER INDISCHE UITRUSTINGEN Piano- en Orgelhandel W. H. TIELROOIJ, Weststraat 58. P. GROEN EN ZOON. GEBRS. SPANJAARD Magazijn van Piano's, Vleugels, Orgels en Muziekinstrumenten. DE HELDERSCHE BANK. Hoold-agenl G. JOH. v. d. LEE, Spoorstraat 106. Bottelarij en Opslagplaats Prins Hendriklaan S. Da Besturan der Stoom- dorschver&onig. „Een dracht maakt Macht" on „Voor uitgang" te KOEGRAS, maken bekend, dat, wegens de hooge exploitatie-kosten het tarief voor het dorschen van haver, gerst en tarwe en boon en met f 0.05 is verhoogd dat voor rogge met f 0.10 Het dorschen van erwten en fijne zaden is verhoogd met f 0.50 per uur. ZIJ die met de machines van bovengenoemde Vereeniglngen, of met die van Mèj. de Wed. LA USER wenschen te dorschen, worden verzocht zich te wenden tot dén Heer K. BREGMAN te Jullanadorp. TEEKENEN. Het Centraal Bureau voor correspondentie- onderwijs te Medemblik, geeft opleiding inBurgerlijke-, Water-, Schoeps- en Machine-beuwkunde, alsmede voor: Meubelmakers, Schilders enz. Opleiding voor de practijk dar ambachten en voor examens van gezel, meester, opz., teekènaar, L.O. Handt., M.O. teekenen enz., f0.50-fl.— per week. Vraagt prospectus onder vermelding v. d. b' en Oe hulsvrouw spaart Veel huishoudgeld Sinds zij slechts Erdal-crême bestelt. rwart geel bruin. EROAL-sehoencrAme dankt hare goede reputatie, naast de uitstekende kwaliteit, In de eerste plaats aan haren aangenamen Alom verkrijgbaar tegen 15 oents de groote SI doos en 10 cte. de doos S80 FEUILLETON. Door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaald door W. J. en H. A. CORNELISSEN. 27.) Toen zy dien middag om vyf uur precieB aan de Inlandsche School kwamen, vonden zy daar Josette reeda geheel reisvaardig, eenvoudig in het zwart gekleedzij stelde hen voor aan de „chaperone", mevrouw de Vaux, een vroolljk jong vrouwtje, blondine, dat altijd lachte. De streek waardoor zy reden, nadat zy door de poort in den modernen Franschen muur waren gegaan, zou aan het zuiden van Engeland in bet midden van den zomer hebben doen denken, wanneer zij niet bevolkt was geweest met zoovele van die Arabi sche gestalten vol deftigheid en waardigheid, die voor Stephen nog altijd de bekoring van het vreemde en het nieuwe bleven bezitten. Hier, in het Westen van het land, deden zij met hun kleurige kleedij denken aan prachtige vogelseen hemels blauwe jas, scharlaken-roode fez en een omslagdoek, glinsterend achter een kantwerk vun groene takken, doorzaald met bloemen, daar waar een man man zjjn veld schoffelde of zijn tuin verzorgde. Omhangen met een tapijt van ZEPHIR PYAMAS 4.°° 5.5° FLANEL PYAMAS 7.50 VRAAGT PRIJSCOURANT Voor Uwe Kinderen Is „VICTORIA" een onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 en 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos is. Het kost 35 en 60 cent per flacon. Proefflacon 20 cent. Deze hoofdwaters bestaan uitzui vere extrac- tieve plantenatoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke boofdwatersstelt. Verkrügb. bij den,Heer Wijtsma, Middenstr. en bij den fabrikant S. C. G. de Man, Koningstr. 89. Ruime keuze, ook in gebruikte instrumenten, desgswensoht gemakkelijke betalingsconditiën. Speciaal ingericht tot het doen een alle reparatién aan Piano's en Orgels, garantie. STEMMEN per keer en bij abonnement. Anno 1860. HELDER. Correspondenten Ie klasse der Ned. Bank. Nederl. Handel-Mij. Nederl.-lnd. Esc.-Mij. Nederl.-lnd. Handelsbank. Javabank. Unie Bank voor Ned.en Kol. Openen Rekening Courant met rente-vergoeding. Aan- en verkoop van effecten, coupons, vreemd bankpapier en vreemde muntspeoién. LANGESTRAAT 88 - Tel. Interc. 533 - ALKMAAR. Voor het stemmen, per keer en bij abonnement, komen wij geregeld aan den Helder. Wij belasten ons met het incasseeren van wissels en kwitanties door geheel Nederland. GEMEENTERAAD VAN HELDER, (vervolg van pagina 1). Afgezien van do tecjjniscbe bezwa ren is 8pr. vóór het voorstel. Het overschot land moet geboekt worden voor wat het waard is. 't Heeft toch andere waarde gekregen, de waarde is toch vermeerderd, 't Is te bejam meren dat de gemeente niet die andere voordeelen heeft, maar die waardevermeerdering komt toch den welstand der gemeente ten goede. De heer K r ij n e n constateert dat bij er genadig afgekomen is. Spreker heeft het voorloopig project ingezon den, maar niemand verwachtte toen toch, dat het af werk was. Spr. heeft bij 't nieuwe plan de wijzigingen aangegeven. Als men zegt: 'tgrond werk is vroeger berekend op zooveel, 't scheelt nu zooveel, dan zegt spr. dat is tengevolge van nadere bereke ning, van de hoeveelheid werk en de stijging yan den prijs van materiaal en van het loon. Er is bijgekomen een sluis; dat is heel serieus bekeken, de duiker aan de Kerkgracht, is nu 2£ X zoo lang als vroeger. Bij 't Weeshuis mocht geeD open traject zijn en hier geen grond weggenomen worden. Dat scheelt al f8000. Hij acht het niet verantwoord anders te doen. 't Rioolstelsel werd veranderd voor den Ouden Helder, kost f 16000, op dat die rioleering buiten 't kanaal valle. Enkele verhoogingen betreffen de sluizen en komen op rekening der materiaalprijzen. Spr. beeft alle posten gespecifiseerd en daarop geen enkèle aanmerking gehoord. Alleen tegen de schatting \an den overbly venden grond is geopponeerd. Spr. kent de gemeente en hij weet ongeveer wel wat de perceelen waard zijn. De prijs te beBteden voor den grond is niet te hoog. Spr. is niet bang dat 't met zijn taxtatie mis zal loopen. 't Be drag, door spr. geraamd, zal noodig zijn. De heer Over de Linden zegt, dat de heer Grunwald meent, dat waterverversching helpen zal. Spr. zegtneen. De riolen zijn het, die den stank veroorzaken. Ververschlng van het water helpt niet. Voorzitter verzoekt spr. niet in herhaling te vervallen. Wethouder Van Neck: De Raad nam aan, dat er verbetering zal ge bracht worden en wel door een ver bindingskanaal, om afstrooming te krijgen, die verbetering brengen zal. De kwestie is alleen: wat kost het? Allereerst de aankoop der gronden De leden houden te veel vast aan de waarde, waarop- de overblijvende gronden geschat worden, 't Is niet de bedoeling de overblijvende gronden te gaan verkoopen. Vast staat niet, wat er mee zal gebeuren. Die f 62000 mogen niet afgetrokken worden, 't Kanaal kost, wat het kost, dat is ruim f150000. De heer Spruit meent, als de heer K lijnen nog zegt, dat hij er genadig afgekomen is, dat dit dan een zelfveroordeeiing is. Als men deze cijfers gaat vergelijken met de vroeger door hem gegevene, is dit zeker het geval. Met die som zijn we nog den stank niet kwijt. De heer De Zwart zegt, dat zijne opinie over grondpolitiek juist bleek. Ze is beaamd. Later zal worden bepaald wat de waarde is van den grond, die overblijft. rozen, lagen daar reusachtige stukken donkerbruine, afgbrokkelende muren - ruïnen van poorten of de ver spreide overblijfselen van de drie voudige versterkingen, die eens Tlemcen moesten verdedigen, toen de Almohaden nog de heerschappij voerden. Dicht bij een helder beekje, zacht stroomend langs den weg, gaven een groep gebroken, fijnge- houwen bogen de plaats aan waar de „vliegende heilige", 8idi Abou Ishad el Taiver begraven lag, een vroege voorlooper van Wright of Bleriot, die „door de lucht kon zwem men" en ofschoon er, naar het heet, een kast vol goud in zijn tombe is begraven, had niemand - zelfBniet de roovera van over de grenzen het tot nu ooit gewaagd naar dezen schat te graven. Dicht bij, onder in het Btroomende water, had een Moor een geweldig groot stuk zilver ge vonden, dat daar, niemand kon zeggen hoeveel jaren had gelegen als een stuk grauwe steen onder een glazen plaat; nog thans was de graftombe daar dichtbij onaangeroerd gebleven, want Sidi Abou Ishad el Taiyer was een zeer vereerd heilige, en zelfs nog meer bemind dan de Marabouf, die regen zond voor een vogel-offer, en da Marabout die zeere oogen genas op gebed. Alleen Sidi Bou Medine zelf werd nog boven hem gesteld. Al de roem en de trots van het dorp concentreerde zich in de graf tombe en de heerlijk schoone moskee van dezen heilige, wiens naam zacht in het oor klinkt als de muziek van. een zomer-storm, als het druppelen en het donderen van regen en on- weder te gelijk_: Sidi Bou-Medine. In de schaduw van de moskee was het koel, ofschoon de top van de minaret, ingezet met onschatbare tegels uit Fez, schitterende in het zonnelicht, alsof hij van vuur was. Naar deze koelte richtten de vier vreemdelingen hun schreden, onwille keurig hun stemmen dempend, door een overdekte zuilengang met fraai versierde muren; en door groote deuren van oud, groenachtig brons deuren, die naar gezegd werd op mysterieuBe wijze van over de zee waren gekomen kwamen zij op een kerkhof, waar een fontein zilve ren veeren over een marmeren basin deed ruischen. Twee of drie Arabieren baadden in waardige deftig heid hun voeten als voorbereiding tot het middaggebed, en vermoeide reizigers, van heel ver gekomen, sliepen er op matten van stróo, of zaten te dutten in de kleine cellen, die in den goeden tijd gemaakt waren voor de studenten, die daar kwamen. De kinderen van .den Islam gevoelden zich hier thuis en gelukkig op den drempel van Allah's huis. Stephen was diep onder den indruk van de plechtige schoonheid van den Moslem-tempel, waar, tusschen laby rinthen van pilaren, zacht glanzend als jonge esschenboomen in maan licht, gezeten op een rij kleurige kleedjes, als een bloembed, de ge- loovigen naar Gods blauwen hemel opzagen, in plaats van door dikke vuile vensterruitenwaar in plaats van dreunende orgelpijpen, het zacht- munnelend water de eenigBte muziek was, en waar de zuivere wind van daarbuiten alle wierookgeuren weg dreef. Toen Joeette en Nevill, die de lei ding hadden, het gezelschap uit de moskee voerden, was Stephen in de juiste stemming voor het graf van den heilige met zijn achoonen naam Shaoib ibn Husain el Andalousi, Sidi Bou-Mon-Eedine. Hij geloofde bijna reeds in de buitengewone wonder kracht, die werd toegekend aan de aarde, welke de eer had diens stoffelijk overschot te bedekken. Het ergerde hem, dat madame de Vaux lachte om den lagen doorging, waarin zij bukken moesten om niet het hoofd te stooten, en dat zij gekheid maakte over de struisvogeleieren die er hin gen, de eenvoudige gekleurde schil derijen en kleine spiegeltjes, de glazen lichtkronen, en oude lantaarns, het gemorste kaarsvet van allerlei ver schillende kleuren, en de oude, heel oude vlaggen, die de muren bedekten en het houten gebouw vuldende laatste rustplaats van den heilige. Een waardig en ernstig Arabier gaf aan Stephen en Nevill beiden een weinig van de heilige aarde, in een stukje papier gewikkeld, waarbij hy Josette's verzekering herhaalde, dat hun wenschen vervuld zouden worden. Het was echter noodig, zei hy, lang na te denken vóór men die eenen wensch uitkoos boven alle andere. Maar Nevill kende geen oogenblik van Spr. heeft er op gewezen omdat er op kan worden gespeculeerd. Naar buiten mag den schijn niet worden geworpen dat het kanaal zooveel minder kost. In 't begin van het jaar werd het spuiïngsplan aangenomen omdat het 't goedkoopst is. Waren de cijfers toen meer in overeenstem ming geweest met de werkelijkheid, 't zou dan wellicht anders geloopen zijn. In 9 maanden nu zoo'n verschil van kosten? De vraag is, als 't zoo duur was of men dan voor 't bespuiïngs- plan zou geweest zijn. De kosten van 't kanaal blijven f150.000. Als wij den grond aankoopeD, moeten wij het kanaal graven, het servituut ligt er op. Met den grondaankoop staat het kanaalplan vaat. De heer Over de Linden voert met toestemming van den Raad voor de vijfde maal het woord. Hij wilde kosten verminderen door af te zien van de demping van het eindstuk. 't Voorstel wordt niet genoegza .ondersteund om een punt van be raadslaging uit te maken. De heer Adriaanse zegt, dat hij geen antwoord kreeg op zijn vragen waarom er geen prea-advies bij is van B. en W., waarom de Commissie van Beheer niet is ge raadpleegd, en waarom de kosten berekening thans zoo hoog is. By' een voorstel van zoo diep in grijpenden aard had spr. nog wel het advies van -B. en W. en van hun adviseur willen hebben. Wethouder De Geus: Het advies van B. en W. is het voorstel van den héér Krljnen. Hij verdedigt dit nader. De heer Adriaanse: Vroeger is toch wel anders gehandeld,-b.v. bij de voorstellen van Volkshuis vesting. Wethouder De Geus: Bijde waterleiding waa den heer Schotel het maken van het plan opgedragen. Toen is toch ook de gemeente-bouw meester niet gehoord, 't Is een speci aal werk, aan iemand in 't bijzonder opgedragen. De heer Grunwald: Men zegt, de gemeente bouwmeester is niet ge hoord, maar ik lees uit de stuk ken, dat hij zich toch met de strekking kan vereenigen. De Voorzitter zegtWij heb ben een man ter zijde voor advies dat is de gemeente bouwmeester. Nu heeft echter de Raad gezegd: De heer Krljnen zal dat werk doen. Dan kunnen B. en W. daar toch geen voogd over gaan aanstellen. De heer Krljnen is toegevoegd door den Raad. De heeren "De Zwart, Spruit en De Geus repliceeren nog,waar op het plan in stemming wordt ge bracht. 't Wordt aangenomen met lLvóór en 9 tegen. De heer Krijnen stemde blanco, hoewel hij zegt dat niet ver plicht te zijn. Tegen hebben gestemd de heeren Van Breda, Van der Veer, Zondervan, Baak, De Zwart, Spangenberg, Spruit, Michels en Over de Linden. Sehoolgeldregeling. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van school geld op de openbare scholen voor uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwys. (Zie Heldersche Courant van Dinsdag j 1.) De heer De Zwart wil een en kele vraag doen in verband met ar tikel 4. Vrijstelling kan verleend aarzeling. Hy had zijn wensch reeds gekozen en bergde het kleine pakje in den zak die het dichtst bij zijn hart was. „En u, monsieur?" vroeg madame de Vaux glimlachend aan Stephen. „Het schijnt voor u niet erg gemak kelijk om te beslissenAh, ik zie, nu heeft u ook gekozen! Mogen wy ook weteq, wat uw wensch is ge weest „Ik geloof niet, dat ik goed doen met het u te vertellen," zei Stephen plagend. „Heiligen helpen alleen hen, die een geheim weten te bewaren". Tóch had ook hij zijn wensch in allen ernst gedaan. Van des Marabouts macht te vragen, dat hem, alle hinderpalen ten spijt, toch nog een gelukkige toekomst bescho ren mocht zijn, dat scheen hem voor een oogenblik wel de verstandigste wensch. Doch onmiddellijk daaaop was deze wensch verdrongen door de gedachte aan Victoria„Ik wensch dat ik haar veilig en gelukkig moge wedervinden," zei hy zachtjes over het hoopje"aarde in zyn hand, voor hy het wegborg in, wat Josette noemde, zyn „hartzakje". Daarna zou de auto hen naar de ruïnen van'Manaourah brengen. De weg voerde door groote meren, velden van maagdepalmen, en langs dezen weg drentelden roodgerokte kinderen, wier hoofden waren om huld met purperkleurige doeken. Zy hoedden schapen met goud-glanzende vachten, en bij de grafplaaatsen der marabouta hielpen zij stil om te worden voor kinderen, die goeden aanleg hebben. Gewenscht is aan te geven de wijze waarop dat zal worden beoordeeld, b.v. na advies van den klasse-onderwijzer en het hoofd dei- school. 't Kïin in de instructie voor de hoofden gezegd worden, maar dan heeft de Raad er niets meer over te zeggen. Laat de Raad aangeven de wijze waarop het moet geschieden. Wethouder D e V e n had een vraag als van den heer De Zwart niet ver wacht, Hij kan zich niet voorstellen een hoofd der school, dat iets over een kind moet weten en die dan niet den klasse onderwijzer raadpleegt. Dat deze zal gepasseerd worden, kan spr. zich niet voorstellen. De heer De Zwart zegt dat hij il vastgelegd zien de wijze, waarop het criterum werd verkregen, zulks in aansluiting op eene, toezegging door den heer de Ven in een vorige vergadering gedaan. Laat het in de verordening staan. Wethouder de Ven: Laat, dat over aan B. en W. Voorzitter: Wy raadplegen het hoofd der school, die raadpleegt toch den klasse onderwijzer. De heer Bok wil aan alinea 2 toevoegen, dat de beoordeeling wie niet betalen kan, berust bij B. en W. De heer De Zwart wyst op de bezwaren hiertegen. Schoolgeldheffing is belasting. Ook andere leden hebben bezwaar. Het artikel wordt in zijn geheel onveranderd aangenomen. Naar aanleiding van de verordening vraagt de heer Michels nog of, nu de opening der M. U. L. O.-school nog even op zich laat wachten en schoolgeldregeling nu bekend is, niet gaat de toelating nog eenigen tijd open te stellen. Voorzitter zegt dat het wel licht bezwaarlijk zal gaan. B. en W, zullen het echter onderzoeken. Directeur Handelsavondschool. Voorstel om aan Th. C. W. van Mierlo toe te staan, dat hij naast zijne betrekking van directeur der zeevaartschool ook voor het cursus jaar 1916/1917 waarneemt de betrek king van directeur der handelsavond school. (Zie ons vorig nummer). Aangenomen. Bebruik lokalen Zeevaartschool. Voorstel om aan de Algem. Held. Winkeliersvereeniging ook voor het cursusjaar 1916/1917 toe te staan het gebruik van de noodige lokali teiten der Zeevaartschool, ten behoeve der Handelsavondschool. (Zie ons vorig nummer.) Aangenomen. Bezoldiging W. P. D. Corporaal. Voorstel om aan W. P. D. Corpo raal, gewezen tijdelijk leeraar aan de Zeevaartschool, wegens te kort ge noten salaris alsnog toe te kennen een bedrag van f 158.04. (Zie ons vorig nummer.) Aangenomen. Qemoente-rekenlng mot bijlagen, dienst 1915. Voorstel tot goedkeuring van: a. ffe balans en winst- en verlies rekening der Gasfabriek. b. de rekening van: 1°. het Burgerlijk Armbestuur. Ontvangstf 18982,91 Uitgaaff 17786,63 Voordeelig saldo f 1246,28 2°. het Algemeen Weeshuis. Ontvangstf 13329,89 Uitgaaff 13127,52^ Voordeelig saldo f 202,86J voorloopige vaststelling der Gemeente- rekening, dienst 1916. Ontvangst Gawone Buitengewone Totaal f 981705,46 f 680549,96 f 1662266,41 Uitgaaf f 1000729,94J f644106,94* f 1644885,89 Saldo f 19024,49* -f f 86444,01 f 17419,52 De Voorzitter geeft uit de gemeente- rekening enkele cijfers betreffende de afsluiting van het Heldersche kanaal, de hoogere kosten van den reinigings dienst, de schadepost der gasfabriek, en die welke samenhangen met den oorlogstoestand en commentarieert die. De slotsom was, dat we een 40 dui zend gulden hebben ingeteerd. De heer Michels vraagt waarom bidden, tusschen groepen knielende gestalten in lange witte gewaden en turbans. De geheele atmosfeer was vervuld van kleuren, zooals daar komen en gaan in het hart van een opaal vol vurige schittering. Buitengewoon schoon moet de stad van Mansourah geweest zijn, ge noemd naar den vermoorden Sultan el Mansour. den Overwinnaar, die haar geweldige versterkingen bou wde, haar moskeeén en thans verdwenen paleizen, haar caravanseras en baden, in do zeven jaar welke hy -Tlemcen belegerde. En nog altijd zyn haar ruïnen heerlyk om te zien, na meer dan vyf eeuwen van verwoestingen roof. Josette Soubise had ze lief, en vaak ging ze er heen, wanneer haar dagtaak was geöindigd en ze gevoelde zich gelukkig nu zy Neville - en een enkele maal ook de anderen op de schoonheid er van wijzen kon. De hooge bruine muren, zoo vol gaten, dat zy aan een oud wespen nest deden denken, de in puin ge vallen uitkyktorens, en de hoog óp- ryzende minarets met haar fljne figuren en vormen, haar marmeren zuilen en ingelegd email, kleurig als de vleugels van dé Braziliaansche kever dat alles glansde in het laatste zonlicht met een schittering die een verrukking was voor het oog. De geur van riekende krulden, waar de Arabieren zooveel van hou den en die zy gebruiken tot genezing der koorts, was bitter zoet in den reeds neerdalenden dauw; en overal in het rond kirden en piepten en de gegevens van het Armbestuur niet volledig zyn. B. en W. zeggen alweerwe zullen die voortaan vra gen. Spr. wil ze alsnog gevraagd zien ook voor deze rekening. Thans is volstrekt geen contróle mogeiyk en weet men niet wie bedeeld is, waar ze wonen, enz. Voorzitter zegt dat er geen bezwaar is de inlichtingen alsnog te vragen. De heer de Zwart heeft een vraag by den post Reinigingsdienst wat betreft 't opleggen van boete. Hy meent dat dit niet mag overge laten worden aan 't hoofd van 't be- dryf. Men kan zich dan niet beklagen by B. en W. Wil het opleggen van boeten laten by B. 'en W. en dit ge schreven zien aan het hoofd van dat bedryf. Wethouder de Geus: Er moet toch gerapporteerd worden wat er gebeurd is. De heer de Zwart. Als loon in gehouden wordt wegens nalatigheid, b.v. iets «vergeten hebben, dan kan dat alleen bepaald worden door B. en W. Voorzitter zegt dat rekening aal gehouden worden met de bezwa ren van den heer De Zwart. De heer Grunwald heeft opge zien van de bedragen die de afsluiting van het Heldersche kanaal kost, waarvan mogeiyk terugbetaling voor het Ryk komt. Geeft in overweging er maar een'sluis te maken. De heer Spruit meent dat we zoo gemakkelyk niet het bedrag zul len terug krijgen. In Naarden nam men een kamerlid in den arm en dat hielp. Wellicht kunnen wy dat ook doen. Bij stemming worden de rekenin gen goedgekeurd. De heer Over de Linden bleef buiten stemming. De heeren Zondervan en Verfaille waren by deze stemming afwezig. Voorzitter stelt thans aan de orde de straks uitgestelde Salarisrsgeling Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De heer Adriaanse doet een vraag omtrent de regeling voor den ontvanger. Voorzitter zegt dat goedkeuring daarvan nog niet is ingekomen. De heer Biersteker heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde regeling. Voorzitter concludeert dat niemand tegen de cyfers van Ged. Staten (f 3600 voor den burgemeester, f 8300 voor den secretaris) bezwaar heeft. Rondvraag. De heer Grunwald vraagt naar aanleiding van het adres van „Koegrasser Belang" of niet kan be spoedigd worden met de aansluiting van Julianadorp aan de Rijkstelefoon. Voorzitter zal daarop de vol gende vergadering antwoorden. De heer Van Breda wijst er op dat de laan aan de Hoofdgracht, ge bruikt wordt door fietsers en motor fietsen. Wil dat verboden zien, daar het gevaarlyk is voor de vele wandelaarsters. Voorzitter zegt overweging toe. De heer Spruit informeert naar den toestand aan het Zwarte Pad. Voorzitter zegt dat er aan gewerkt wordt. De heer Van der Veer vraagt naar aanleiding van krantenberichten en het groote belang dat Koegras daarbij heeft, hoe het staat met de electriciteitsvoorziening. De zaak is in behandeling zegt de Voorzitter; de oorlogstoestand bracht vertraging daarin. De heer Michels vraagt het verslag daarover ter inzage. Dat kan, zegt de Voorzitter. De fceer Spruit wil het ook gaar ne inzien. Zelfs meenemen naar huis. Daar is bezwaar tegen, zegt de V o o r- z i 11 e r. De heer Grunwald vraagt nog nadere inlichtingende heer Van Breda meent, dat die in comité- generaal kunnen gegeven worden. "Voorzitter acht het niet in het belang der gemeente dit nu reeds te behandelen. De heer Baak vraagt een regle ment van orde voor den Raad. Hy zal 't krygen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. 't Was inmiddels half twaalf ge worden. zongen de vogels elkaar toe over hun nesten, die in de ruïnen verbor gen waren. „Muzelmannen gelooven dat de geesten van hun dooden in de gedaante van vogels terugvliegen om hun eigen graf te bezoeken, op de plaatsen, die zy by hun leven hebben liefgehad," zei Josette, opziende naar de minaret. „Ik geloof half en half, dat deze vogels by den toren de priesters zyn, die in de moskee den Koran hebben gelezen, en die niet van hun geliefde plaats schei den kunnen. De vogels in de muren zyn de soldaten, die de stad ver dedigen". Terwijl zy sprak kwam er opeens een zwaar gegons van vleugels, donker tegen den rose en lichtgelen hemel afstekend. „Daar!" riep zij uit. „Arabieren zouden dit een omen noemen Vogels by' zonsondergang te zien vliegen heeft voor hen een be paalde beteekenis. Wanneer een man naar iets verlangt ef iets noodig heefl, of iets zoekt, dan weet hy, dat bij het alleen vinden kan door de richting in te slaan, die de vogels hem wyzen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4