HELDERSCHE COURANT No. 4608 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1816 44o JAARGANG De abonnementsprijs van dg „Heldersehe Courant" Is thans per kwartaal In de stad 76 cent, franco per post 11.—. Op- en ondergang van Zon en Maan en tl]d van hoogwater (Texel). (Zomertijd). 3ept. op: onder: op: onder:v.m.:njn. Zondag l a. 1.18 a. 8.14 6.16 7.4S 0.6 0.30 Haandag 4 2.66 9 68 6.16 7.49 0.46 1.- Dlnsdag 6 3.46 10.47 6.17 7.88 1.10 1.80 Woensd. 6 4.42 11.68 6.19 7.86 8.- 856 Donderd. 7 6.84 H L— 6.20~TS4 3.16 4.10 VrUdag S 6.66 1.22 6.22 753 4.60 6.60 Zaterdag 9 6 18 2.62 0.24 7.80 6.16 7.6 DE WEEK. 29 Augustus. De Distributie-wet is in bet Staats blad opgenomen en minister Post- hurna maakt zich gereed gelijk gemeld is om met de vertegen woordigers van verschillende ge meentebesturen te confereeren over de beste, meest-doeltreffende wijze om de wet uit te voeren. Deze zin tot samenwerking is zeker verblijdend, maar reeds is de lichtelljk-veront- ruatende vraag gesteldals er maar genoeg te distribueeren valtEn dan volgde in het orgaan, dat de naaste toekomst zoo duister blijkt in te zien, eene opsomming van al de artikelen, die niet slechts allengs duurder worden, maar waar ook op bedenkelijke wijze gebrek aan begint te komen. W(j allen beginnen nu wel te beseffen, dat zuinig zijn een al-dringender eisch is. En wie over ruimte van middelen heeft te be schikken, dient in deze een goed voorbeeld te geven. Wat nog iets anders beduidt dan de door sommi gen aangeprezen schrielheid, welke slechts leiden kan tot verlies of ver mindering van inkomsten voor hen, wier arbeidsveld gelegen is binnen de grenzen van wat niet juist tot de „onmisbare en allereerst-noodige dingen" behoort. Zeer zfeker zal in het komende herfst en winterseizoen de strijd tegen de „oeconomische ge varen" van verschillende soort een zware zjjn, die van de leiders heel wat beleid en tact vergt. De illusie, dat ons de ellende van een derden „oorlogs winter" zou worden bespaard, is vrijwel vervlogen. De waanzin der generale menschen- slachting- grijpt al-wilder om zich heende wereldbrand neemt al grooter afmetiDgen aan. In onze ver houding tot Engeland is „opklaring" gekomende graanschepen zijn los gelaten en tusschen de Nederlandsche Visscherlj-vereeniging en de Britsche Regeering is eene overeenkomst ge troffen, welke grond geeft te ver wachten, dat onze visschers nu einde lijk hun bedrijf onbelemmerd zullen kunnen uitoefenen. Eerst later zal blijken, welk aandeel onze doortas tende minister van Buitenlandsche Zaken - thans van enkele dagen welverdiend verlof genietend, terwijl ook zijn ambtgenoot van Oorlog zich eene kleine vacantie kan veroorloven, wat op zichzelf zeker geruststellende teekenen zijn in dit alles heeft gehad. De neutralen hebben nu een maal in dezen schrikkelljken tijd dingen te gedoogen, die in normale omstandigheden gansch ontoelaatbaar zouden zijn. Telkens komen weer nieuwe tijdingen over luchtschepen van buitenlandsche herkomst, over het vaderlandsche erf zwevend, zelfs over de Stelling van Amsterdam. In 't laatstgenoemde geval had de Zeppelin - zulk een „lucht-vaartuig" was 't vermoedelijk eene dus danige hoogte bereikt, dat schieten slechts ijdeU vertoon, alsmede geld- versplllen zou zijn geweest. Berusten is in dergelijke gevallen ten slotte 't verstandigst, waar protesteeren slechts het gevolg heeft, dat er voor de zooveelste maal „betuiging van leedwezen" komt, geenerlei waarborg tegen herhaling schenkend. Intus- schen zqn er enkele gevallen van Nederlandsche onderdanen, zonder eenige reden in Duitschland gevangen gehouden zélfs wanneer hun on schuld, na beschuldiging van spion- nage e. d. zoo „offlciëel" mogelijk ge bleken was! die de vraag doen rijzen, of daar de tusschenkomst onzer Regeering ook machteloos bleek Dat de omslachtige Prui sische bureaucratie eenige vertraging kan berokkenen bij vertrek over de Duitsche grenzen (als in 't geval van den Haagschen chirurg dr. Schoe- maker) is begrijpelijk, en waar de bejegening dan hoffelijk is, bestaat er weinig reden tot protest. Maar 't doen vertoeven, weken achter een in gevangenschap, temidden van Russische krijgsgevangenen (als een ingezetene van Arnhem nu moet verduren) dit gaat zelfs de grenzen eener grimmige bureaucratie- in oor logstijd en -stemming ver te buiten I Wij staan nu aan den vooravond der kentering tusschen" zomer en najaar, begin van het werkseizoen. De rustperiode is ditmaal zóó kort geweest, dat 't ons immers is of de twee werk-seizoenen ineenvloeien. Voor de derde maal vierde onze Konin gin haar verjaardag in periode van wereldbrand, en 81 Augustus 1916, waarin H. M. haar 87ste levens jaar inging, kon ook ditmaal niet tot uitbundig feestvertoon aanleiding geven, waartegenover staat, dat de bange t(jd, die op 1 Aug. 1914 aan ving, de verhouding tusschen volk en vorstin ongetwijfeld inniger heeft gemaakt dan die nog vóór dien datum was. De Koningin heeft het voorbeeld gegeven van toewijding, plichtsbe trachting, belangstelling voor het vele lijden, voor al de ontbering, voor do vele offers van verschillende soort, welke nu ieder op zqn beurt heeft te brengen. En de veronderstelling is misschien niet gewaagd, dat onder het zeer-vele, dat de wereld oorlog ganschelyk zal blijken veranderd te hebben, ook de wijze behoort, waar op wij „nationale feestdagen" vieren. Het parlementaire seizoen 1916 '17 is er een van buitengewone be- teekenis. Op Zaterdag 16 September a.s. zal minister Cort v. d. Linden zich wederom naar de Verenigde zitting der Stateu-Ueneraal begeven, om namens H. M. de „gewone zitting" gesloten te verklaren. En den Dinsdag erna zal dan aanvangen de laatste der vier zittingjaren van de wet gevende periode, die begon in Sep tember 1913, toen het extra parle mentaire Kabinet het Rechtsche mi nisterie-Heemskerk had vervangen. Het zittingjaar 1916—'17 zal zeer vroeg moeten eindigen, want in Juni '17 moet Vorst. Kiezer over de vraag beslissen, weike „vlag" tot 1920 van het Rogeeringska8teel zal wapperen, en vele weken tevoren weet men moeten onze parlementariërs en verdere politici „den boer op", 't Zeggen is, dat men „ernaar streeft" om te bereiken, dat de Kamer-ont binding (door de Grondwet geboden nadat de Staten-Generaal den wonsch tot herziening der Constitutie hebben uitgesproken) en de gewone verkie zingen zullen samenvallen. Hoe waar een hooge, dikke stapel „ur- genton" arbeid de heeren wacht, buiten en behalve de Begrootingen (en terwijl het Indisch Budget dit jaar bijzonder laat inkwam) men 't zal aanleggen om dit te bereiken: 'tmoet ook voor hen, die het gerucht verspreidden, toch een raadsel zijn. Maarw(j leven nu in een chaos van „on dit's" op hot gebied der politie- kerq. Wat de juiste stemming is, overheerschend in de gelederen der vrlj-liberalen ten opzichte van Even redige Vertegenwoordiging: er valt nog slechts naar te gissen. Onder de politieke voorspellingen behoorde ook deze, dat men welhaast eene her- eenigiqg van anti-revolutionairen en chr.-historischen zou aanschouwen. •Maar een van dr. Kuyper's jongste geschriften heeft wel -verduidelijkt, dat 't ongedaan-maken der in 1894 ontstane scheuring voorloopig tot do „toekomst-muziok" moet gerekend. Men dient dus rustig te verbeiden, wat de naaste toekomst „in politicis" zal brengen. Dat mr: Troelstra ver moedelijk weer in staat zal zqn om bq het „groote politieke debat" in November a.s. al3 woerdvoerder van zijne fractie op te treden, is eene tijding, die ongetwijfeld ook ver buiten de grenzen der S.D.A.P. met vreugde zal zijn begroet, gelijk het besef, dat men een figuur van wezenlijke, geniale beteekenis mag behouden, steeds stof tot blijdschap geeft gansch afgescheiden van de beginselen, van de wereldbeschouwing door zulk een „hervorragende" ge huldigd En in het oude Taderland is in het begin van het vierde lustrum der twintigste eeuw op menig gebied eene krachtige, verblijdende opleving te aanschouwen. Amsterdam krijgt zijn Industrie paleis, evenals Soerabaja. Rotterdam is bezig ook naar uiterlijk schoon, met mooie boulevards, kostbare openbare gebouwen, we reldstad te worden. In de Hofstad, gestaüg bezig haar „toilet" te hor- nieuwen, zal vermoedelijk het agglo meraat van vunzige krotten, nabij de Tuifmarkt (in 't hartje van de oude „city") worden gesloopt, om plaats te maken voor een nieuw Stadhuis. Het „goud', dat zooveel kwaad op aarde sticht, is hier de groote, goede macht. Gelijk in zoovele andere gevallen, waarin het veelbegeerde, blinkende goedje op verstandige wijze wordt gebruikt. Overal herleving, betoon van frissche energie. Moge gouverneur Staal, die 8 November naar de West vertrekt, ze ook in.Jiet arme Suriname doon ontkiemen I Mr. Antonio. DE OORLOG. De legerberichten van 30 en 31 Augustus. Van het W e s t e lij k front. Van Duitsche zijde wordt dd. 31 dezer medegedeeld, dat de bedrijvig heid aan het N. deel van het W. front aanhoudt. Aan beide zijden van de Sornme difren de artilleriegevechten met groote hevigheid voort. In dit bericht wordt gezegd dat, naar eerst later bleek, een. loopgraaf bij Martinpuich verloren gegaan was. Ook volgens de Fransche commu- niqué's hadden geen gebeurtenissen van belaag plaats. In gevechten ten Z. van de Somme behaalden de Franschen eenige plaat selijke voordeelen. Verder werd een aanval bij Maure- Het Eugelsche bericht geeft allleen aan dat ten Z. van Martinpuich 2 officieren en 124 man gevangen ge nomen werden. Van het Oostelijk front. De Duitsche en Oostenrijksche legerberichten maken melding van verhoogde artilleriebedrijvigheid op verschillende punten van het front,, ook op het N. deel. Naar medegedeeld wordt namen de Duitschers bij de verovering van den Kukul (een bergtop in de Boeko- wina) 1 officier en 199 man gevangen. Verder geen bijzonderheden. Het Russische bericht geeft aan dat de Duitschers na een korte voorbe reiding doorartillerievuur, een aanval deden op de Russische stellingen aan den Stochod. Zij werden met groote verliezen teruggeworpen. Naar de „Daily Telegraph" uit St. Peteraburg verneemt, is men aldaar van meening, dat von Hindenburg de betrekkelijk kalme tijd aan het Ooste lijk front heeft benut om voorberei dingen te treffen voor een geweldig tegen-offensief. Tot dat doel zou hq alle beschikbare reserves van andere fronten hebben samengebracht eu bovendien 4 divisies Turken naftr het O.front hebben vervoerd.' Die plannen zijn evenwel leelyk in den war ge stuurd door de oorlogsverklaring van Roemenie, vooral daar de Turksche troepen in Zevenburgen waren opge steld. Nu zal men in Duitschland dus moeten kiezen tusschen het opgeven van de plannen met betrekking tot het O. front, of een nederlaag op den Balkan, waardoor Turkije van Centralen zou wordep afgesneden. Van het Italiaans,ch-Oosten- r ij k s c h e front.. De ftaliaansche communiqué's ma keu melding van een vrij hevige be schieting der Italiaan.sche stellingen tusschen Etsch en Brenta, alsmede van die op den top van den Cauriol, bij Górz en op het Karst-plateau. Op den Cauriol werden de stellingen, die veroverd werden, nog eenigszins uit gebreid. 21 man werden gevangen genomen, 1 kanon, tal van geweren en een boin werper buitgemaakt. Op het Karst-plateau werden de Italiaan- sche stellingen recht gemaakt door een kleine voorwaartsche beweging der Italianen. Aan den kop van don RioFelizon (Boite) werden eenige sterke vijande lijke schansen vermeesterd. De Oosten rijkers verloren hierbij 8 officieren en 114 man aan gevangenen. Io de streek van Görz werd eeu vijandelijke aanval Van het Oostenrijkseh-Roe- meensche front. Van Oostenrijksche zijde wordt ge meld, dat aanvallen van Roemeensche troepen op de hoogten ten Oosten van Herkules (aan de Cerna, dioht b(j de Roemeensche grens, ten N.W. van Turnu Severin) afgeslagen wer den. De in het Csik gebergte strijdende O.-H. troepen hebben op de hoogten ten Westen van Csik Szareda (aan de Alt ten Noorden van Kezdi Vasarhely) nieuwe stellingen betrokken. Overigens is er geen verandering in den toestand gekomen. Het Roemeensche legerbericht van den 30aten meldt de reeds bekende vorderingen in Zevenbergen. Er wordt aan toegevoegd, dat 7 officieren en 734 man gevangen genomen werden. Naar van Fransche zijde gemeld wordt z|jn de Russische troependen doorto'cht door Roemenie reeds be gonnen. Zaterdagavond reeds zouden de Russen van het leger onder gene raal Iwanof door middel van ponton bruggen over den Donau getrokken zijn. Bij de Russen bevonden zich drie divisies Servische troepen samen gesteld uit gevluchte Serviërs, Roe- meniers en Amerikaansche vrijwil ligers. In extra-treinen werden deze troepen door Roemenie vervoerd. Zwitsersche bladen weten te ver tellen dat sterke Russische afdeelin- gen op Roestsjoek aanrukken. In de zelfde richting zouden zich groote Roemeensche afdeelingen bewegen, die bij Giurgiu en Silistria waren" samengetrokken. Indien deze berichten waarheid be vatten ziet het er voor de Bulgaren allesbehalve rooskleurig uit. Intusschen is er op bet gevechts terrein bij S a 1 o n i k i nog slechts weinig te merken van een offensieve actie der geallieerden. In Frankrijk begint men daarover reeds ongedul dig te worden. Zoo schreef de „Matin" Voor de troepen is thans het oogen-, blik aangebroken om het grootsche gebouw, in de kanselarijen der heilige coalitie opgericht, te voltooien. „Sar- ralll Do Russen zijn reeds over den Donau getrokken! KomaaDl Weest stoutmoedig en vastberaden!" Tot nog toe zijn het echter de Bul garen die het iniatatief in handen hebben. Volgens een bericht uit Sofia hebben de Bulgaarsche troepen de hen aangewezen stellingen bereikt, en zich daar versterkt. Ten N. van het Ostrowo meer deed de vijand oen poging om de werloren stellingen te heroveren. Tot dusver is echter alle krachtsinspanning tevergeefsch ge bleken. Van het RussischTurksche front. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat hardnekkige aanvallen der Turken in de streek van Gumusj Hane met zware verliezen voor den vijand af geslagen werden. In de richting van Diabekr blijven de Russen vorderingen maken. Overigens is de toestand onveranderd. De duikboot- on mljnoorlog. Een officieel bericht uit Lissabon, zegt, dat een Duitsche duikboot in den mond van de Taag, een aanval heeft gedaan op een Portugeesche kanonneerboot. Deze werd niet ge troffen en vuurde op de duikboot. Naar uit Stockholm gemeld wordt heeft do Russische regeering last gegeven tot het leggen van een mtjnveld tusschen de Aalands eilanden en de Zweedsche territoriale wateren. Roemonldbreoktdodlplomatieke betrekkingen mot Bulgarije af. Uit Berlijn werd Donderdag gemeld, dat het Bulgaarsche gezantschap al daar uit Sofia bericht ontving, dat de Roemeensche gezant te Sofia Woensdagavond zijn pas heeft ge vraagd en dus van Roemeensche zijde de diplomatieke betrekkingen tus schen Bulgarije efi Roemenie zijn af gebroken. Grioksch Macedonië verklaart zich onafhankelijk. Saloniki, 81 Augustus. Op aanstich ting van de voornaamste legeraan voerders en leiders der liberale partij HOTEL „BELLEVUE", HELDER, j Telefoon Interc. 49. Café Restaurant met tuin. Mooi gelegen in het centrum der sted. GOEDE CONSUMPTIE. - UITMUNTENDE KEUIEH. RESTAURANT OU GEHEELEN 010. Diners worden aan huls bezorgd. Wl LH E LM INA-BILLARD. Vergaderlokalen disponibel. is in Macedonië een comité voor nationale verdediging opgericht. Het heeft de onafhankelijkheid van Grieksch Macedonië afgekondigd. De onafhankelijkheidsverklaring heeft gistermiddag met alle plechtigheid plaatsgevonden. Dit is er een gedeel te uit: „Wij scharen ons aan de zijde van de troepen der bondgenooten om met hun hulp den schendor uit het Macedonische gebied en het overig Griekenland te verjagen. Wl) smeeken de Grieken in den vreemde, ons even eens hun hulp te verleenen in dezen strijd voor de bevrijding, dien wij met moed aanvaarden, zeker als wij zijn dat wij ertoe zullen bijdragen ons vaderland spoedig de plaats te geven, waarvan het door vreemde eerzucht en belangen is beroofd." De ontruiming van het bezette gebied In Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld, dat Comité's van vluchtelingen uit de streek van Rijssel, Roubaix en Tourcoing den korting van Spanje een verzoekschrift hebben gezonden, waarin zij dringend om krachtige tusschenkomst vragen ten gunste van ongelukkige bevolking van de be zette streken. Een zelfde verzoek is gericht tot der Vereenigde Staten, Argentinië, Brazilië, Zwitserland, Nederland, Denemarken en Noorwegen. Gevolgen van den oorlog. De correspondent van de „N. R. Ct." te Weenen schrijft: Om de reDten te kunnen betalen van de oorlogsleeningen van 13J mllliard, is er een aantal nieuwe be lastingen aangekondigd die op het inkomeD, grondbezit, landbouw, nD verheid en verkeer zullen worden gelegd. Zoowel de directe als de indirecte belastingen zullen flink ver hoogd moeten worden om de rente dier milliarden, zijnde 748 millioen per jaar, op te Een avontuurlijke tocht. De „Vossische Zaitung" publiceert een interessant verbaal over de reis van het Duitsche stoomschip „Marie" uit Stettin naar Oost-Afrika en Ba tavia, waar het den 14en Mei 1.1. gearriveerd is. In Januari van dit jaar verliet de „Marie", een boot van 6000 ton, on der bevel van de kapiteins Schaap on Sörensen er waren twee kapi teins aan boord, met bet oog op de gevaren aan den tocht verbonden - een Duitsche haveD. Het vaartuig wist door de Eugelsche blokkade heen te breken en Oost-Afrika te bereiken, waar het de Sudi rivier opvoer en zijn waardevolle lading aan de Duitsche troepen aldaar bracht. De Engelschen hadden echter het schip ontdekt en zonden er een paar kanonneerbooten op af, die do „Marie" onder vuur namen, doch ten gevolge van het vuur der Duitsche kustbatterljen ge dwongen waren terug te trekken. Nu kwamen er echter een paar En- geische kruisers bij te pas, die de Duitsche boot danig «toetakelden en haar meer dan hondermaal troffen, doch niet zoo ernstig, dat zij zonk. Men wist de averij le herstellen en in een donkeren nacht slaagde de „Marie" er in door vlak langs de koraalriffen te stoomen de Eogelsche schepen, die voor de monding der rivier qp de loer lagen, te verschalken. D^ie weken voer de „Marie" dwars doof den. Indischen Oceaan, stoomde in den nacht van den 12en op den 13en Mei door de Soendastraat en bereikte den 14en Mei Priok. Volgens de „Vossische Ztg." maakte de aankomst van de „Marie" op ge heel Java diepen indruk. Wij herin neren ons echter niet, dat de Indi sche pers melding van de avontuur lijke reis van de „Marie" heeft ge maakt. („Tel.") BUITENLAND. Da spoorwegcrisis In Amerika. Uit Washington wordt d.d. 31 Aug. gemeld, dat Wilson met leidende persoonlijkheden van het Congres overlag heeft gepleegd over spoed- eischende wetten op de arbeidsvoor waarde van het spoorwegpersoneel. Een wet tot invoering van het achtuurs arbeidsdag is reeds bij het Huls van Afgevaardigden ingediend en wordt nog vóór Maandag a.s. wet. Deze wet zal waarschijnlijk een staking voorkomen, maar toch zet de president zijn pogingen om het sta kingsbevel herroepen to krijgen, voort. Mailboot gestrand. De mailboot „Tongariro" (8895 ton), op 25 Juli van Londen naar Nieuw- Zeeland vertrokken is Woensdagavond op Buil Rock, (bij- Portland Island, op de kust van Nieuw-Zeeland), gestooteu en verkeerde in zinkenden toestand. Vermoedelijk waren de meeste pas sagiers reeds te Auckland aan land gegaan. De waarde van het schip be droeg 250.000. Bavroran vlaeh. Men heeft onlangs In gewone bok- kingkisten een zending van 35 k.g. dorsch van Bergen naar Weenen ge zonden en de visschen zijn in zeer goeden toestand aangekomen. Men heeft de visch niet in Ijs gepakt, maar ze voor het inpakken afgekoeld door ze te doopen in een mengsel van vijftien graden onder nul. Alle vocht buiten aan den visch bevriest duu onmiddellijk en daarmede is de visch alB het ware geïsoleerd. De vorst dringt spoedig door tot in het binnenste van de visch; kleine vis schen zijn in eenige minuteD gereed. Een ongunstige uitwerking op het vleescb schijnt de bevriezing niet te hebben. Om het koude mengsel te maken gebruikt men keukenzout. Visch, die zoo behandeld is, kan ge woon ingepakt en verzonden worden. Het toevoegen van Ijs, dat vroeger de' vracht aanzienlijk verhoogde, is overbodig. Na bet ontdooien van de visch moeten slijm en kieuwen on veranderd zijn, en de in bevroren toe stand witte oogen worden weer hel der. Men heeft bevroren visschen zes weken lang bewaard, en bij hetont dooien smaakten ze toch nog goed. Een complotje aan boord van do „Zeven Provinciën". Van de zijde der hoofdafdeeling deelt men aan het hoofdbestuur van den Bond van Minder Marinepersoneel mede, dat het bestuur van de afdee ling aan boord van de „Zeven Pro vinciën" een complotje heeft ontdekt, dat zich tooide met den naam Huma- nitas, en er zelfs eigeD statuten op nahield en zich ten doel stelde scherper actie te voeren dan de Bond van Minder Marinepersoneel. Onder de middelen, die dit genood schap toepaste, was ook sabotage opgenomen. Voor zoover er leden van den Bond bij betrokken waren, zijn die door het bestuur gedwongeu den Bond te verlaten, met de waarschuwing, dat, indien er werkelijk daden van sabo tage werden gepleegd, zij door den Bond zelf zullen worden bekend ge maakt. Uit den zeedienst-verwijderd. De met het s.s. „Ophir" jl. Dinsdag uit Oost-Indie aangekomen 16 schepe lingen (matrozen 2e en 8e kl. en 1 marinier) zijn Donderdagmorgen te Hellevoetslui8 uit den zeedienst ver wijderd wegens verregaande plichts verzaking als militair". Deze schepe lingen hadden deelgenomen aan de bekende on geregeldheden te Soerabaja. Twee loggere door mijnen tot zinken gebracht. Donderdagnacht arriveerde te I Jmui- den de Katweker haringiogger „Een dracht I" met 25 opvarenden van twee hariDgloggers, die op de vis scherq door het stooten op mijnen verloren waren gegaan. Omtrent deze schipbreuk en de redding verneemt het Hbl. Dav zeillogger K.W. 156 „Noord- star" van den reeder Joban Parle* vliet te Katwijk was j.1. Dinsdag middag nb een reis van zes weken bezig mot het inhalen der netten, toen te ongeveer vier uur in de vleet een mijn werd opgehaald, die tegen het voorschip ontplofte, waardoor een groot gat in den houten logger werd geslagen en de zee vrij binnenstroom de. Men zotte zich dadelijk aan de twee handpompen- en trachtte ook met de stoomdonckey het instroo- monde water uit te pompen. Het ongeval was inmiddels opge merkt door den logger „Eendracht", die kort-blj zeilende was. Men had op dezen logger den schok gevoeld en spoedde zich naar de „Noordstar", zette een boot buiten boord tot hulp- verleeniDg en zoo noodig om de schip breukelingen af te halen. Toen het bleek dat' de Noords t ar", in weer wil van het onafgebroken pompen, waarbij ook de redders hulp verleen den, niet meer te behouden was, verliet de bemanning, na zes uren arbeids, in hun eigen boot en in die, welke hun was toegezonden, het vaarluig, met achterlatiog van al hun bezittingen. Dadelijk daarna kantelde de „Noordstar" en verdween in de diepte. Inmiddels was het tien uur in den avond geworden toen men op zeer grooten afstand een ander schip op merkte, dat volgens de signalen in nood verkeerde. Zoo hard mogelijk zeilde men daarheen om ook daar hulp te verleenen. Het bleek te zijn de zeillogger V.L. 23 „Adriana Jaco- ba", van de reederlj P. en A. Kort land te Vlaardingen, dat veertien dagen in zee was en eveneens door een mijn was getroffen. Deze mijn was met den arm in de vischlljn ge raakt en tegen den romp'geslingerd, waarop een ontploffing volgde. De bemanning bad, om de aandacht te trekken, alles wat brandbaar was, zelfs dekens, kooi- en lijfgoederen, ia petroleum gedrenkt en aangestoken. Ook op dit schip had men zich aan de pompen gezet. Toen het bleek dat het ten slotte, alle moeite ten spijt, niet boven water was te hou den 6n de bemanning geen hulp zag opdagen, werd besloten in de seheeps- boot le gaan. Gelukkig was de „Een dracht I" in aantocht. Uitkomst was dringend noodig, want de sloep was bij het buitenboord zetten door de ruwe zee omgeslagen en, na gekeerd te zijn, half vol water geraakt, zoo dat de mannen op dat oogenblik van alle redmiddelen waren verstoken. Ook deze logger sloeg, na het ver laten door de bemanning, dadelijk onderstboven en zonk in de diepte weg. De menschen werden overgenomen in de booten van de „Eendracht I" en opgenomen aan boord van dien logger, die dadelijk koers zette naar IJmuiden, ter ontscheping van dit groote aantal geredden. Met de eigen bemanning herbergde de „Eendracht I" gedurende twee dagen 38 visschers, die zich om beurten tevreden moes ten stellen met een verblijf- en slaap plaats op dek. Na aankomst te IJmuiden werd onmiddellijk bij de marine autoritei ten een officieels verklaring afgelegd. De verongelukte Yiaardinger logger bad reeds veertien dagen geleden uit zee moeten terugkeeren om een zieken opvarende te landen. Geen der geredden en der redders bekwam eenig letsel. Provinciale Broodcommlstle In Noord-Holland. Ter verduidelijking van de circulaire der Broodcommissie, dd. 28 Aug., is ter kennis van de burgemeesters ge bracht, dat rogge en tarwe voor ge bruik in eigen gemeente mogen wor den gereserveerd, en wel rogge slechts indien het in de gemeente voor volks- voedsel wordt gebruikt, en tarwe wanneer de verbouwers daarvan zelf hun tarwebrood bakken. Na mededeeling van de maandelijks benoodigde hoeveelheden, zal worden aangegeven welke voorraden in de gemeenten mogen blijven. Verder wordt medegedeeld, dat het de bedoeling der Broodcommissie is, dat alleen bij sterken en gemotiveer- den aandrang van den verbouwer om zijn graan spoedig te leveren, hiertoe mag worden overgegaan. Het graan kan alsdan worden opgezonden naar de opslagplaats, die voor elk deel van Noord-Holland is aangewezen. Voor de Noord- Hollacdsche eilanden en Koegras is Den Helder, voor den Anna Paulownapolder is Alkmaar de opslagplaats. Jute. Verwacht wordt binnenkort een uitvoerverbod van jute in eiken vorm, met inbegrip van jute lompen en een regeling omtrent de uitvoervergun ningen onder bijzondere voorwaarden voor gevulde jutezakken en jute em ballage. Komt dit verbod tot stand, dan is de onbelemmerde invoer van jute uit Engeland tegemoet te zien. De firma Ter Horst Co. te Rjjssen is thans door gebrek aan grondstof fen, veroorzaakt door de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden, genoodzaakt haar fabrieken, naar zij hoopt voor korten tijd, stop te zetten. Het getal arbeiders, dat hierdoor tijdelijk werkloos wordt, bedraagt 1400. De bestuurscrisis in de A. N. D. B. Het Bondsbestuur is voor den grooten aandrang bezweken, en heeft besloten aan te blijven. In betoogin gen kwam reeds uit, dat het meeren- deel der leden niet wilde dat het be stuur heenging. De aanneming van de motie der verzoeningscommissie mat 4135 tegen 599 stemmen, was oorzaak dat het bestuur zich niet langer kon verzetten tegen de zoo duidelijk uitgesprokeq wensch van den Bond. (In deze motie spreekt de bonds vergadering de meening uit dat het vertrouwen in de leidende colleges ongeschokt isdoet zij een dringend beroep op het bestuur om in het be lang van den Bond en de Nederland sche arbeidersbeweging niet af te treden besluit zij de regeling van de rechtspositie in handen van hetBonds- bureau te leggen, en noodigt zij dit college uit ten spoedigste de daartoe noodige wijziging in het roglement den leden voor te leggen.) Des middags werd aan de het ge weldige groote aantal leden dat zich op het tefrein der vroegere park schouwburg verzameld had, mede- deeling van het besluit van het beBtuur gedaan. Dit werd met donderend applaus ontvangen waarna verschil lende sprekers het woord voerden. Ontvluchte krijgsgevangenen. In het Lutterzand, onder Denekamp, werden Donderdagmorgen door de grenswacht, aangetroffen dri6 Rus sische soldaten, die, na eenige maan den krijgsgevangenschap in Maagde burg, van deze plaats hadden weten te ontvluchten. Zij waren respectie velijk afkomstig van Moskou, War schau en Wladiwostok. Zij hadden een leeftijd van 80 - 38 jaar. Te Winterswijk zijn twee Fiansche krijgsgevangen aangekomen, die uit Munster ontsnapt waren. Zij waren vqf dagen onderweg geweest. Een officier schiet op een loldaat. Te Mook is door een officier met de revolver op een soldaat geschoten. De soldaat, die te Ede in garnizoen thuis behoorde, wilde van de kermis te Mook proflteeren en begaf zich daartoe naar die plaats. Doordat hij niet aan een bevel van den officier in kwestie voldeed, meen de deze laatste zich gerechtigd op hem te schieten, met het treurige gevolg, dat de soldaat getroffen neder- viel en naar het ziekenhuis te Nij megen werd vervoerd, waar bq nog denzelfden avond overleed. De soldaat was van GroeBbeek af komstig en genaamd v. Bebber. De officier, die het doodeiqke schot op hem loste, was de landweer-luitenant jbr. Van Nahuis. (»Tel.B) Een kwartiermeesterskai gestolen. Een brutale diefstal heeft Woens dagnacht te Halfweg plaats gehad. Uit een der bureaux van het Groeps- stafkwartier, gevestigd in een der zalen van het café Coppee, is de kas van den kwartiermeester, inhoudende ongeveer f1250, ontvreemd, en niet -alleen de kas, maar ook het kistje waarin dat geld bewaard en het ta feitje waarop dat kistje stond vast geschroefd. Aan den hoofdingang staat ste een militaire post, terwijl in een der bureaux altijd militaire telegrafisten aanwezig z|jn. Vermoedelijk heeft men aan de aehterzljde het gebouw weten binnen te komen en is het vermiste per schuitje weggevoerd. De groote kas van den luitenant- kwartiermeester bevond zich ook in een der kantoortjes. Door den burge meester werden tal van militairen ten raadhuize gehoord. uitgeschreven door Edam's Sport comité. Aan deze wedstrijden namon ook deel zeer vele bekende en 'ge vreesde tegenstanders uit de sport wereld, doch de Pro-Patrianen deins den da^r niet voor terug en togen vol moed er op af. En het succes bleef niet uit, dank zU de uitstékende leiding waaronder „Pro-Patria" reeds sinds vele jaren werkt. Deelgenomen werd aan den „Hinderniswedloop voor heeren", waarvoor de volgende bepa lingen waren gemaakt: „Elke vereeniging start met 4 deelnemers. De baan is 200 M. lang. De hindernissen zqn: 80 M. loopen, een 2 M. hooge schutting, 30 M. loopen, vertesprong van 4 M. met polsstok, 30 M. loopen, 3 hórden van 1 M. op afstanden van 4 M., 30 M. loopen, een schutting van 3J M., 30 M. loopen, een hoogtesprong van 1.25 M., loopen tot "einde. De polsstok moet van den start af medegenomen worden. De laatste polsatokspringer mag den stok na den sprong laten liggen. In geen enkel geval mag de springer in de springruimte komen. De schutting van 2 M. moet zonder hulp, die van Si M. moet met elkanders hulp overgeklommen worden. De hordensprongen moeten vrij zijn. Do laatste hindernis mag met de handen worden aangeraakt. Er wordt op tijd geloopen, d. w. z. het gemiddelde, van den eerst aankomende en den laatst- aankomende van elk viertal." De Pro-PatrianeD behaalden in dezen wedstrijd den 2en prijs, een verguld zilveren medailie, en legden de baan af in 8819/20 seconde. Vervolgens werd door oen der leden deelgenomen aan een driekamp, be staande uit100 M. hardloopen, pols, stokspringen en kogelstooten, waar mede hij den 2en prqs behaalde, ook een verguld zilveren medaille. Deze medaille verkreeg bij door loting, daar bfi een gelijk aantal punten bad als de eerste prijswinnaar. Jonge Pro-Patrianen neemt een voorbeeld aan deze turnmakkers, die den naam van P.-P. ook thans te Edarn weder hebben hooggehouden en zorgt dat jelui naderhand ook gelauwerd uit den strijd te voorschijn komt. Doch dit kan alleen door trouw de oefeningen bij te wonen, en vooral nu de winter in aantocht is, moet er goed geoefend worden. De eerstvol gende uitvoering heeft plaats op 28 October a.s. Voor verdere bijzonder heden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie: V«rMndingaw«c- Datum der Lei post bezorging. T|j dat. der laat. busl. a/hPoetk, Naar Guyana (Suriname) zeepost via Amsterdam onbekend. 7.46'sar. Naar CuraQao, Bonaire en Aruba: zeepost vla Anuterdam I onbekend. I 7.46 'e av. over Engelandeiken DiDad. Ien Donderd.3.40 'en. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: zeepoet vin Amsterdam onbekend.! 7.46'aav. (alleen op verl. der aft.) over Engelandalken DInsd. 8.40 's n. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 8.40 'a n. Voor Hr. Ms. „Noord Brabant" naar Las Palmas (Canarische eilanden): 5 Sept., 3.40 'anam. SPORT. „Pro-Patrla". Zondag 20 Aug. j.1. werd door bovengenoemde vereeniging deelge nomen aan de atletiekwedstrijden, Ingezonden Mededeellng. Zijl gij BVflii gezind els de vrouw ven het glatteland? Zij beioyst w, dat vrouwen even gezond kunnen zijn al» mannen, als ey willen. Indien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspanning krijgen? In sommige streken op hut platte land, waar de vrouwen het werk buiteoshuia der mannen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert gezonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen urinezuur- kwalen. Urinezuur in het bloed (als gevolg van verzwakte nieren) ver oorzaakt rugpijn, rheumatisohe en zenuw-kwalen, hoofdpijn, duizelig heden, moedeloosheid, waterstoor nissen en gevaar voor niergruis, waterzucht en nierontsteking. Als gij reden hebt om uw nieren te verdenken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben dulzonde vrouwen geholpen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben een verzachtende, versterken de en opwekkende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes lot gezondheid en werkzaamheid terug. Zij helpen haar om het overvloedige urinezuur af te voeren evenals het overtollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en blaas- k walen en werken niet op de inge wanden. Om beter te worden en te blijven ia het aanbevelenswaardig om lederen dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wan deling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoen de. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Den Helder verkrijgbaar bq Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster'B Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. '61)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1