HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna r 'r' No. 4669 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 4S 8ffr„ „0.85 Modeblad 75 100 „1.25 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advartentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke rogel meer 7 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 28°/o hoogor berekend. Oroote letters en ciiché's naar plaatsruimte. - Bewljs-ezemplaar 2' cent. jpjp* Db abonnementsprijs van da „Helderscha Courant" Is thans par kwartaal in da stad 75 cant, franco por post ft—. Wij vermelden dit hier afzonderlek, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk is. dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. £port. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De legerberlchten van I, 2 en 3 September. Van het Weatel(j k front. Van Franscho zijde wordt dd. 2 dezer medegedeeld, dat groote bedrij vigheid der artillerie heerschte in het vak van Maurepas en vak ten Z. van de rivier. Ten Z. van Eatrées her haalden de Duitschers hunne woeden- de aanvallen op het door de Franaohen vermeesterde deel der vijandelijke stellingen. Enkele stukken van deze loopgraven werden wederom door de Duitschers heroverd, ten koste van zware verliezen. Op den rechter Maasoever onder hielden de Duitschers een hevig vudr bij Thiaumont.Een vijandelijke aanval op Fieury werd afgeslagen. Door het slechte weer der laatste dagen bepaalde de actie zich hoofd zakelijk tot artilleriegevechten. De paar betere dagen die daar tusschen kwamen werden door de Duitschers gebruikt tot het doen van tegenaan vallen aan hef Somme front. Op een punt slaagden zij erin een deel der loopgraven te heroveren, die zij op 31 Augustus verloren hadden. Het Engelsche bericht van den 2en meldt 'de herovering van de smalle terreinstrook bij het Delville-boach, die weder in handen der Duitschers gevallen was. Volgens het communiqué van den 3en waren op het front van de hoeve Mouquet en bij Thiepval zware ge vechten gaande, waarbij de Engelschen eenig terrein wonnen. De Duitsehe legerberichten melden het afslaan van aanvallen der Fran schen bij Maurepas. Latere mededeelingen hielden in, dat het artillerievuur op het Somme-front de uiterste hevigheid bereikte. Tus schen Maurepas en Cléry werden hevige aanvallen der Franschen in de kiem verstikt. Op den rechter Maas oever mislukten de aanvallen der Franschen in de streek van Vaux. Van beide kanten wordt verder melding gemaakt van luchtgevechten. Van het O o s t e i Ij k front. Het Duitsehe legerbericht van den 2en meldt, dat de Russen bij hun pogingen om'ten Z. en ten W. van Luck vooruit te komen teruggeslagen werden, ondanks het groote aantal troepen waarmede zij aanvielen. Bij Koritnyca behaalden zij een tijdelijk succes. Tegenaanvallen der Duitschers hadden echter tot gevolg dat do Russen in wauorde terug moesten trekken. Zij verloren hierbij 10 offi cieren en 100 man aan gevangenen. Verscheidene machinegeweren wer den buitgemaakt. Ten N; van Iborow gingen Duitsehe troepen 'tot den aanval over en won- neu terrein. Ten N.W. van Mariampol rukten vijandelijke troepen vooruit, doch werden door het artillerievuur teruggeworpen. Evenmin hadden vij andelijke ondernemingen in de Kar- pathen eenig succes. Bij den Kukul waren de Duitschers en Oostenrijkers wederom in het voordeel. Het aantal gevangenen steeg tot 2 officieren en 378 man. Boven dien werden 7 machinegeweren en. 2 mijnwerpers buitgemaakt. Volgens de mededeeling van den 3en gingen de Russen bij Zborow opnieuw tot het offensief over. Ook nu werden zijteruggeslagen. O. en Z.O. van Brezany zijn gevechten aan den gang. Verschillende aanvallen der Russen werden hier reeds afge slagen. In de Karpathen vielen de Russen aan in de streek van de hoogte Magura. Tegen de hoogte- stellingen ten Z.W. Van dezen top ondernamen zij verscheidene storm- loopon, die echter alle werden afge slagen. De hoogte Ploska, en ten Z. Ziélora moest evenwel in handen der aanvallers' worden gelaten. Volgens de berichten van Russische zijde werden in de streek van Toboly, aan den Stochod, de aanvallen der Duitschers afgeslagën. In de streek van Wladimir Wolinsk duren de ge vechten nog voort. In öalicie, in de richting van So- lotwinsk en Halicz werden de Duit schers en Oostenrijkers achteruit ge worpen. Ook in de richting van Kö rösmezö gingen de Russan vooruit. Zij vermeesterden hier eenige hoogte stellingen ten Z. van Voronenka. De mededeeling van den 8en geeft aan, dat de Duitschers op het front bij Riga tot den aanval overgingen. In een tegenaanval wierpen de Russen hou echter terug waarbij de Duitschers zware verliezen leden. In de richting van Halicz duren de gevechten nog voort. In de Karpathen, met name in de streek van den Capul en Dornawatra warden de Oostenrijkera uit een aan tal stellingen verdreven. Verscheidene hoogten werden door de Russen ver- meesterd, en tegen aanvallen van den vijand behouden. 300 man werden gevangen genomen. Van het O o s t e n r ij k s c h ltali- aansche front. Behalve van onbelangrijke onder nemingen maakt het Italiaanscbe communiqué van den l9ten melding van het afslaan van Oostenrtjksche aanvallen in het Sugana- en het Campolla-dal, en in de streek vap Görz. Het bericht van den 2en geeft aan dat op het front in Trentiuo hevige artillerie-gevechten werden geleverd. In hot Dogana-dal ondernamen de Oostenrijkers een aanval tegen den Civaron, die evenwel afgeslagen werd. Latere mededeeliogen maken slechts melding van artillerie gevechten en overrompelingen van vijandelijke stel lingen waarbij gevangenen gemaakt werdeu. Alleen in het gebied van den Caureol werden gevechten van eeni- gen omvang geleverd, waarbij de Oos tenrfjkers 34 man aan gevangenen verloren. Het Oostenrljksche legerbericht van den 2en meldt het afslaan van een aanval der Italianen op de stellingen van den Kleinen Pal. Na eerst in de loopgraven te zijn doorgedrongen, werden de Italianen door een tegen aanval tot terugtrekken gedwongen. In Tirol mislukten eenige kleinere ondernemingen der Italianen. In het communiqué van 3 dezer wordt slechts ftnelding gemaakt van artilleriegevechteD, die vooral in den Piöcken-sector in hevigheid toenamen. Van Italiaansche zijde wordt thans een overzicht gegeven van de tijdens bet offensief tegen Görz en het Karst- plateau veroverden buit. Het aantal krijgsgevangenen be draagt 393 officieren en 18,365 man schappen. Het aantal genomen stuk ken geschut bedraagt, in afwijking met de aanvankelijke berichten, 30; t,. w.1 kanon van 52 m.m., 2 hou witsers, 1 mortier V3n 105 m.m., 1 mortier van 140, 8 kanonnen van 77, 4 kanonnen en 4 houwitsers van 75, 8 bergstukken, 4 kanonnen van 37 voorts 63 bom werptuigen, 92 machine geweren, 2225 geweren. De buit aan artiileristisch materieel en munitie is mede zeer rijk, o.a. omvat ze 3000 geschutladingen, 5 millioen patronen, 60,000 bommen en handgranaten, 3000 werpbommen, 190 kisten munitie, 378 kleine kisten granaten, 44 kisten raketten en vuurpijlen. Verder een groote hoeveelheid materieel, als prikkeldraad, telegraafdraad, een motortrein, enz. Van het Oostenrijkseh-Roe- meensche front. In het Oostenrijksche legerbericht van deD 2en wordt medegedeeld, dat verbitterde gevechten, die 5 dagen duurden, de Oostenrijkers op den W. oever van den Czerna teruggingen. Bij Hermannstadt en bij Kroonstadt gaan de Roemeniörs slechts langzaam vooruit. In het Gyorgy-gebergte be gonnen nieuwe gevechten. Op den beneden-Donau werd een Roemeenscbe kanonneerboot door de Donau-fiottielje in den grond geboord. Volgens do mededeeling van den 3en word Hermannstadt door de Roemeniörs onder vuur genomen. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Op het Bulgaarsch-Roemeen- sche front zijn de gevechten even eens begonnen. Duitsehe enBulgaar- sche troepen hebben den grens van de Dobroedsja tusschen den Donau 6n de Zwarte Zee overschreden. De Roemeensche grenswacht werd terug geslagen. Op den Balkan. De zich te Wa- lona bevindende Italiaansche troepen hebben zich eveneens in beweging gezet. Volgens het Italiaansche bericht bereikten zij Tepelini, aan de Wojusa, zonder tegenstand te ondervinden. Deze plaats werd door hen bezet. Aan de overzijde van de rivier deden de Italianen een afleidenden aanval op de door de Oostenrijkers bezette hoogten, en namen tegelijkertijd stor menderhand de dorpen Klosen en Hekal. 32 man werden hierbij gevan gen genomen. Des nachts gingen de afdeelingen weer op den linker-rivior- oever terug. Volgens het Weensche bericht trok ken de Italianen niet uit eigen be weging terug, doch werden zij na een tweedaagsch gevecht terugge worpen. Een tweede poging van de Italianen mislukte reeds gedeeltelijk. De gevech ten duren nog- voort. B(j Saloniki. Het Fr&nsche bericht uit Saloniki dd. 2 dezer meldt het afslaan van een aanval der Bulgaren in de streek v3n Vetrenik door de Serviërs. Ove rigens slechts artillerie-gevechten. Van hot Russisch-Turksche front. Het Russische legerbericht van den lsten Sept. meldt dat de Turken in de streek van Gumersj Hané en Er- zindsjan tot het offensief overgingen. Ook ten O. van Ognot was dit het geval. De aanvallen werden overal afgeslagen. Eenige Turksche regi menten drongen door de Russische linie heen en hadden reeds eenig ge schut veroverd. Dit werd echter door de Russen hernomen, die daarop den vijand terugwierpen en hun oude stellingen weder bezetten. In de streek van Ognot vermeester den de Russen drie machinegeweren. Ten N. van den Euphraat werd het dorp Tsjormoek genomen. De Turken vluchtten in wanorde. Het communiqué van den 2en zegt, dat de aanval der Turken bij Gumersj Hané werd gestuit en dat de vijand tot den terugtocht werd gedwongen, waarbij hij zware ver liezen leed. W. van Kialkit T^jiftlik namen de Russen 8 officieren en 205 man gevangen. De Turken verloren hier bovendien benige honderden aan dooden. Bij Tsjormoek werd een kanon genomen en 28 caissons mu nitie buitgemaakt. In de streek van Sakkiz wordende Turken geducht in het nauw gebracht. Volgens het bericht van den Sen duren de gevechten bij Ognot voort en werd bij Tsjormoek nog een kanon vermeesterd. De duikboot- en mljnoorlog. De Engelsche stoomschepen „Du- art" (3108 ton), „Strathallan" (4404 ton), „Kelvinia", „Mascotte" (1097 ton) en het s.s. „Farmatyr" (1426 ton), uit Kopenhagen, zijn in den grond geboord; de bemanning is >red. Het Noorsche s.s. ^Dronning Maud" (1102 ton) van Londen onderweg naar Grimsby, is op eon mijn gestooten en gezonken. De kapitein en 2 man zijn verdronken, de overige 13 man en de loods zijn' gered. Luchtaanval op Engeland. Een Zeppelin neergeschoten. Uit Londen wordt d.d. 2 Sept. ge- meld, dat verscheidene vijandelijke luchtschepen Zaterdagavond te 11 uur een aanval deden op de Oostkust. Een later bericht geeft aan, dat 13 luchtschepen er aan deelnamen en dat deze aanval de hevigste was, die tot nog toe heeft plaats gehad. Het tooneel van de operaties waren oostelijke graafschappen en het doel was Londen en de industrieele centra in de Midlands. De nieuwe bepalingen omtrent het branden van licht zijn zeer doeltref fend gebleken: de aanvallers doolden rond in het duister, zoekende hoe zij veilig konden naderep. Slechts drie luchtschepen kwamen dicht bij Lon den, één dezer verscheen te 2 uur 15 in de noordelijke districten, werd onmiddellijk bestraald door zoeklich ten en hevig beschoten met kanon nen en uit aöroplanes. De vlammen sloegen weldra uit het luchtschip, dat als een volkomen wrak neder- stortte te Cuffley bij Enfield. De twee andere werden door kanon vuur teruggedreven en konden niet naar het centrum van de stad komen. Een groot aantal bommen werd in het wilde weggeworpen op de East- Anglian en de zuidoostelijke graaf schappen. Het aantal slachtoffers is nog niet geheel en al bekend, het schijnt ech ter niet groot te zijn naar verhouding van het aantal luchtschepen en de geworpen bommen. Berlijn, 3 Sept. In den nacht van 2 op 8 September hebben verschei den marine-luchtschipeskaders op de vesting Londen, de versterkte plaat sen Yarmouth en Harwich en de fa- brieksinrichtingen van militaire be- teekenis en aan de Humber een groot aantal bommon geworpen. De goede uitwerking van den aan val kon overal bemerkt worden uit branden en ontploffingen. Alle marine luchtschepen zijn, niet tegenstaande de hevigo beschieting, onbeschadigd teruggekeerd. Tezelfder tijd als de marine-lucht schepen deden luchtschepen van het leger een aanval op Zuid-Eugeland. Luchtaanvallen. Zaterdagavond zes uur hebben vliegtuigen een aanval gedaan op het artillerie-depot te Hoboken (Antwer pen), waar drie dooden en verschei dene gewonden zijn. De vliegtuigen zijn door een Zeppelin verdreven. Bommen op Port Sald. Vijandelijke vliegtuigen hebben Vrijdagochtend op Port Said 25 bom men geworpen. Er zijn enkeie per soonlijke verliezen voorgekomen. Geen schade. De toestand In Griekenland. Een groote vloot der Entente is voor Piraeus verschenen, en naar gemeld wordt bevinden zich daarbij ook eenige troepentransportschepen. Het opperbevel wordt gevoerd door een Franschen admiraal. Het totaal aantal oorlogsschepen bedraagt 42 3 ervan zijn de haven van Piraeus binnengeloopen en hebben daar troe pen geland. Deze namen 8 Duitsehe schepen in beslag en heschen er de vlaggen der geallieerden op. Andere afdeelingen bezetten het draadlooze telegrafie-Btation in het Grieksche arsenaal. Door de Entente is een nota aan den Griekschen minister president overhandigd, die de laatste eischen Ider Entente bevat. Deze nota verlangt controle op den Griekschen post- en telegraafdienst, den draadloozen dienst inbegrepen; verwijdering van vijan delijke agenten, die schuldig staan aan verspieding en omkooping, üit Griekenlandhet treffen van de noodige maatregelen tegen Grieksche onderdanen, die medeplichtig zijn aan omkooping on vorspieding. Uit Athone wordt nog gemeld, dat verscheidene Duitschers in hechtenis zijn genomen. Velen verbergen zich. Baron Schehk ontsnapte. Pettgevallen te Huil. Te Huil zijn twee gevallen van pest voorgekomen, nl. bij jongens van 16 en 17 jaar, die op het stoomschip „Kenoh" gewerkt hadden, dat op 18 Juli te Huil aankwam en in het dok gerepareerd werd. Zij werden zoodra de eerste verschijnselen zich vertoon den geïsoleerd en het bacteriologisch onderzoek toonde, aan, dat zij aan pest leden. Sedert 22 AugUBtus zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen. Het 3Chip is gedesinfecteerd en allen die daarop hebben gewerkt, evenals de genen met wie, z(j in aanraking waren, zijn onder toezicht gesteld en hebben prophylactisch inspuitingen met anti pestserum gekregen. BINNENLAND. Een Hollandf ch schip door eon Zeppelin bestookt. Het Zondagnacht van Londen te IJmuiden aangekomen s.s. „Vlie- stroom", van de Hollandsche Stoom boot-Mij., is onder de Engelsche kust door een Zeppelin met bommen be stookt. Zaterdagnacht om drie uur lag het schip voor den mond van de Theems voor anker, toen een groote Zeppelin laag boven het schip kruiste en vier bommen naar beneden wierp. Alle kwamen echter naast het schip terecht. De ontploffing was zóó hevig, dat vele metaaldeelen op het dek terechtkwamen. Do „Zeearend". Het Hcllandsehe stoomschip „Zee arend", geladen met stukgoederen, is door een Duitsehe duikboot dooreen bom tot zinken gebracht, 19 mijl W.N.W. van het lichtschip „Maas". Een boot der maatschappij „Zee land" heeft de geheele bemanning gered en te Viisaingen aangebracht. (De stalen motorboot „Zeearend", groot 462 br. tons, gebouwd in 1918, behoorende aan de firma Vermeer v. d. Arend te Rotterdam.) Nader meldt men uit Vlissingen: Met de mailboot „Koningin-Regen tes", die te zeven uur binnen kwam, arriveerden behalve de 48 passagiers ook mede de 12 opvarenden van het vrachtschip „Zeearend", dat Donder dagnacht van Rotterdam 'was ver trokken met stukgoed voor Londen. Toen het schip het lichtschip „Maas" was gepasseerd en hiervan 19 mijl verwijderd was, werd het gevolgd door de Duitsehe onderzeeör nummer 20, die bevel gaf om. te stoppen en de papieren Ier inzage te geven. Hierna werd bevel gegeven het was toen Vrijdagmiddag halfeen om in 10 minuten in de booten te zijn. Kapitein Veltman en zijn mannen voldeden hieraan. De Duitschers lieten hierop de boot door bommen zinken en in vijf minuten was het schip weg. De sloepen werden door de onderzeeër op sleeptouw genomen en naar het vuurschip „Schouwenbank" gesleept. De bemanning was er slecht over te spreken, dat de Duitschers hen 6 uur in de booten met ruw weer lieten dobberen in stede van hen aan boord te nemen. De commandant had be loofd een draadloos bericht naar Nederland te seinen, dat er schipbreu kelingen op de „Schouwenbank" waren, maar deed dit niet. Daardoor werden de mannen niet afgehaald, maar moesten wachten op de mail boot. De behandeling op het lichtschip kon niet genoeg worden geprezen. Allen vertrokken te 7.46 naar Rot terdam. Mali aangehouden. De stoomschepen „Hollandia" en „Kambangan", onderscheidenlijk 28 Augustus uit Zuid-Amerika - en 29 Augustus uit Oost-Indië te Amster dam aangekomen, hebben de postte Falmouth moeten lossen. Het stoomschip „Noorderdljk", on derweg van New-York naar Rotter dam, heeft de post te Kirkwall moeten ontschepen. Indlë weerbaar. Uit Batavia ontving het Haagsche Correspondentiebureau een afschrift van het telegram, hetwelk aan de Koningin is verzonden door den voorzitter van het Comité Indiê Weerbaar, den heer s'Jacob. Het luidt als volgt: „De meeting op Uwer MajesteitB geboortedag in den jare 1916 bijeen geroepen door het comité „Indië weerbaar", kwam bijeen in het Dekapark, Koningsplein 46, Welte vreden. Talrijke Europeesche Inland- sche en Chineesche vereenigingen zonden vertegenwoordigers naar de meeting. Het aantal bezoekers van alle rassen werd geschat op 10 tot 15 duizend. Tegelijkertijd werden dorgelijke meetings gehouden te Soe- rab3ja, Semarang, Bandoeng, Soeka- boemi en andere plaatsen. Op deze meeting werd met algemeene stem men de volgende resolutie aangeno- de verdedigbaarheid van Ned.-Indië tegen een vijandelijken aanval dringend en onbetwisbaar vereischt wordt door de behoef te aan veiligheid in het belang van een spoedige en harmonische ontwikke ling in de toekomst van land en volk hetwelk ponder onderscheid door de bewoners van alle rassen wordt erkend en aangezien de ondervinding van de laatste twee jaren op het wereldtooneel iedere natie de onver biddelijke les opdringt in staat te zijn om zich zelf te verdedigen en bereid om zoo noodig haar onafhankelijkheid met eigen kracht en energie te hand haven en aangezien de tegenwoordige toestand van de verdediging van Ned. Indië iedor, die zich verzet tegen de mogelijkheid van een eventueele overweldiging met alle noodlottige gevolgen daarvan, vervult met ge voelens van de diepste teleurstelling en onrust, acht de meeting het noodzakelijk te verklarenHet is de vaste overtuiging van de meeting dat het een levensbelang is om Ned. Oost-Indië spoedig en afdoende in staat te stellen zich te verdedigen te land en ter zee. De meeting hoopt oprecht, dat deze overtuiging gedeeld moge worden door Uwe Majesteit, Hare Regeering en de Staten-Generaal bij het vervullen van de taak, welke reeds ter hand is genomen, n.1. om Indië goed verdedigbaar te maken. Van hetwelk het comité „Indië Weerbaar" belast is mededeeling te doen in Nederland aan Uwe Majes teit, aan Z. E. den Minister van Koloniën en de Staten Generaal en in Indië aan Z. E. den Gouverneur-, Generaal". De correspondent van de N. Rott. Crt. te Soerabaja seint: In verband met de betoogingen voor het weerbaar maken van Indië zal er een deputatie uit Indië naar Nederland vertrekken. Tp Soerabaja waren 10,000 deel nemers aan de betooging in het Stadspark tezamen gekomen. Te Bandoeng namen 6000 personen deel aan een optocht door de straten en 20,000 aan de meeting zelf. (Tel). De centrale Sarikaat Islammeeting te Blitar verklaarde zich voor het denkbeeld van weerbaarmaking van Ned. Indië. en voor hef zenden van een deputatie. Er werd echter een scherp resolutie aangenomen, waarbij werd uitgesproken, dat de bevolking tal van grieven heeft en op haar medewerking voor de militie niet te rekenen viel, indien zij niet meer rechten kreeg en een eigen parlement. (Tel). Vlschomzet te IJmuiden. In de afgeloopen maand bedroeg de vischomzet te IJmuiden f 3,628,565 tegen f 1,536,165 in gelijke maand van het vorig jaar en f 96,407 in Augustus van 1914. Van 1 Januari af bedroeg de omzet f 4,258,520 in 1914 tegen f 7,812,343 in het vorig jaar en f 17,781,691 in het loopende jaar. Ware niet een deel der kor- en haringvloot in Engeland vastgehou den en zoodoende tot werkloosheid gedoemd, dat zou de ómzet zeer zeker meer dan f 250,000 hooger zijn geweest. Grondwetsherziening. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag be treffende het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in het Ilde, Hlde en IVde Hoofdstuk en in de AddUio- neele Artikelen der Grondwet. Den aandrang -om andere onder werpen dan het kiesrecht- en onder wijsvraagstuk in deze herziening te betrekken, moet de Minister weer staan. Niet omdat hij van de wensche- Hjkheid van herziening van verschei dene andere onderwerpen niet over tuigd zou zijn, maar omdat hij alleen in beperking kans van slagen zag. Mannenki^srecht. De Memorie bespreekt uitvoerig de bedenking, dat een toenemend aantal kiezers blijk zouden geven van benulligheid", en uiteengezet wordt, dat de grond voor toekenning van het kiesrecht ligt in de gedachte dat een mondig volk de verantwoordelijk heid moet dragen voor rechtsvorming en staatsbestel. Enkele zinsneden uit de Memorie van Toelichting worden naar voren gebracht, ofschoon de verdediging, die deze Memorie van het algemeen kiesrecht geeft, in haar geheel niet wordt aangetast. Hun indruk van de Memorie van Toelichting samenvattende, vei klaar den vele leden tot geen andere con clusie te kunnen komen dan dat bet algemeen kiesrecht den Minister van Binnenlandsche Zaken volkomen koud laat en hij zijn voorstel alleen heeft ingediend, omdat dit overeenstemt met den volkswil. De Minister zal thans niet weder ontvouwen, wat hij verstaat onder volkswil. Zijn opvatting is een geheel andere dan hem herhaaldelijk wordt toegeschreven. Maar zooveel staat toch wel vast, dat hij nimmer en nergens de leer heeft verkondigd, dat ooit een staatsman verantwoord zou zijn, die zou trachten een hervorming tot stand te brengen, die naar zijne overtuiging niet door 'slands belang werd geëischt. Bestuur overeenkom stig den volkswil eispht overtuigde bewindslieden, geen willooze werk tuigen. Dat de voorgenomen hervorming in overeenstemming is met de uit spraak der kiezers en niet een gelei delijk in kracht winnende overtuiging, die zich ook onafhankelijk van de stembus heeft geopenbaard, heeft de Minister reeds vroeger in het licht gesteld. Van eenige weerlegging der door bem aangevoerde argumenten is in het Voorloopig Verslag geen sprake. Wat dienaangaande door andere leden is in het midden gebracht, versterkt zijn overtuiging, die hij juist heeft geoordeeld. In de Memorie wordt dan nage gaan wat men onder organisch kies recht heeft te verstaan, dat praktisch niet anders wordt dan het indivi dualistische kiesrecht. Ten opzichte van Vrouwen kiesrecht zegt de Minister, dat de vraag, of de consequentie van zijn stelsel ten aanzien ,van mannenkie3- recht niet noodzakelijk tot onmidde- l(jke invoering van bet vrouwenkies recht moest leiden, door hem ont kennend werd beantwoord, omdat, indien al een scheiding der burgers, omdat zij allen rechtsgrond mist, moot worden verworpen, daaruit zonder meer, niet mag worden afgeleid, dat een scheiding tusschen burgers en burgeressen niet ware te handhaven.' Want die scheiding berust op een veel dieperen grond dan die tusschen mannen onderling. Deze consequentie van zijn stelsel ten aanzien van het mannenkiesrecht ter zijde stellende, erkende hij tevens, dat er andere-gronden zijn, die voor de toekenning van het kiesrecht aan vrouwen kunnen pleiten. Een eerste grond voor de toekenning van het kiesrecht werd ontleend aan het feit, dat de vrouwen zelve in toenemende mate het kiesrecht be- geeren en haar uitsluiting van het staatsleven als een grievend onrecht gevoelen. In de tweede plaats moet de vraag gesteld wordeD, of uit een oogpunt van staatsbelang de toekenning van het kiesrecht moet worden vermeden. Het kan echter ook den Staat slechts ten goede komen, indien de bijzondere eigenschappen, die de vrouw van den man onderscheiden, dienstbaar wor den gemaakt aan de publieke zaak. Een merkbare invloed op de rela tieve sterkte der politieke partljeD is overigens van het vrouwenkiesrecht niet te verwachten. Toekenning van het passieve kies recht der vrouw is door den Minister beschouwd als een iweinig ingrijpende hervorming, die het leven der vrouw in het algemeen niet raakt. Uitsluitingen. De Minister blijft het niet wensche- lijk vinden om de uitsluiting van bo deelden te doen vervallen en zet dit nader uiteen. Leeftijdsgrens. Ook de leeftijdsgrens wordt gehand haafd. Evenredig kiesrecht. Hierover handelt de Memorie van Antwoord uitvoerig. De principieele bozwaren tegen het stelsel van even redige vertegenwoordiging acht de Minister in het Voorloopig Verslag afdoende weerlegd. Stemplicht. Meervoudig kiesrecht. Na overneming van het ten deze het Voorloopig Verslag aange voerde en na de met de Commissie van Rapporteurs gevoerde bespreking vindt de Minister vrijheid alsnog tot invoering van stemplicht het initia tief te nemen. Mitsdien is de laatste alinea van art. 80 gewijzigd en is onder de additioneele artikelen een aan het slot dezer Memorie toegelicht aanvullingsvoorstel in dezen geest Daarentegen kan de Regeering niet meewerken tot invoering van hot meervoudig kiesrecht. Welke criteria men daarvoor ook zou kiezen, men zou weer vervallen in een stel van willekeurige bepalingen, als thans juist staan verlaten te worden. Eerste Kamer. De Regeering blijft van oordeel dat bijj deze electorale hervorming van eene wijziging van de Staatsrechte lijke positie der Eerste Kamer geen sprake mag zijn. De invoering van een eenkamerstelsel ligt buiten het terrein der politieke mogelijkheden. Ook de wensch van sommige leden om de leden der Eerste Kamer te doen verkiezen door dezelfde kiezers die de leden der Tweede Kamer be noemen, hun zittingsduur gelijk te stellen met dien der leden van de Tweede Kamer en alle leden der Eerste Kamer tegelijk te doen aftreden moet onvervuld blijven. Ook afgezien van principieele over wegingen zou de gewenschte her vorming bij de tegenwoordige poli tieke constallatie niet voor verwezen lijking vatbaar zijn. Dat de verruiming ❖an do verkies baarbeid zal leiden tot een vergrooting van den politieken invloed der Eerste Kamer, vreest de Regeering niet. De Memorie handelt verder over do voorgestelde wijzigingen in enkele artikelen der grondwet, en in additioneele artikelen. INGEZONDEN. Hel is bijna een kwart eeuw M. de R., dat ik met volle aandacht heb gevolgd al hetgeen is geschreven en gesproken over ons Heldersch riool (Heldersche Kanaal). Eindelijk dan, is in de j.1. Dinsdag gehouden raadsvergadéring het plan Krljnen aangenomen met 11 tegen 9 stemmen. Onwillekeurig kwam bij my de ge dachte op, toen ik de vóór- en togen- stemmen naging, zit ook in deze zaak de politiek ingesloten. Ik heb daar mijn redenen voor. Het raadslid, architect, teekenaar, uitvoerder Krljnen kan tevreden zyn. Hadde ik in deze kweBtie mijn stem uit moeten brengen, dan ware deze bij de tegenstemmers geweest. (Mocht iemand het waarom willen weten, dien ben ik bereid, in het publiek, dit uiteen te zettenL Over de flnancieele zijde van de affaire zal ik niet veol zeggenhot spreekwoordvele varkens makeh de spoeling dun is alhier niet van toe passing. Maar, M. de R., is het plan wat nu is aangenomen, wel werkelijk het plan Krijnen Ik ben zoo vrij dit met neen te beantwoorden en wel om de volgende redenen. Het ia nu ongeveer een 25 tal jaren geleden dat Ondergeteekende" mede werd uitgenoodigd ter kantore van het toenmalige raadslid, den heer J. Korver, om een plan te bespreken en te bezichtingen, omtrent de ver- veisching van ons Heldersch Kanaal. Dit heette toen het plan Korver, maar dit plan kon toen in de oogen der liberale raadsmeerderheid geeD genade vinden. „Wat wist ook een anti-revolutionaire kruidenier van waterstaatswerken af?" Het was immers in die dagen „om te lachen" En nu, M. de R., de, klap op de vuurpeil". Het plan Korver, dat zelfde plan, is nu door den raad aangenomen als het plan Krljnen, daarom nogmaals: de hoer Krijnen kan tevreden zijn, en ik hou mij sterk dat de paeeste onzer raadsledeD van deze geschiede nis onkundig waren. Het is toch maar goed, dat „do Harssens" in onze gemeente buiten bet Hoofd" liggon; er worden en zijn in gemeentezaken "meer van dergelijke guitige streken afgespeeld en de tijd zal het leeren, dat weer duizenden guldens door het plan- Krijnen nuttelooB worden wegge smeten. M. de R., U dank zeggende voor de afgestane plaatsruimte, Achtend, Uw abonné W. R. Zits. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U in Uw geacht blad onder de rubriek „Ingezonden" te vermelden het volgende: Aan Heeren Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland, te'Haarlem. Mijueheeren, Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder is of zal worden - aangeboden aan Uw Collego ter goedkeuring een plan tot het maken van een verbinding3kanaal tusschen de grachten der forten van stelling Den Helder en het Hel- derecbe kanaal, zulks ter bevordering van meerdere icaterverversching in laatstgenoemd kanaal. Het plan, dat slechts eenige dagen vooraf ter inzage heeft gelegen werd eergisteren (29 Augustus j.1.) door den Gemeenteraad van Helder goed gekeurd, mét ertegen negen stemmen, dus met de geringste meerderheid' van stemmer,. In hot plan is, tot algemeene ver bazing, door den ontwerper opgenomen de demping van een gedeelte van het Helderache kanaal, aan het einil bij het Westplein, van welke demping - het nuf niet is aangetoond, terwijl dio een aanzienlijk geldelijk bedrag vordert en de gemfcente zal berooven van de bestaande, met de meeste zorg aangelegde gelegenheid, op de gunstige plaats, tot lossen en laden van vaartuigen, waarbij vooral belang hebben: ten lste'sRijks Waterstaat, voor den aanvoer van het zware materiaal ter verzorging van de zee kust; ten 2de de defensie, voor het lossen en laden van zwaar geschut en bijbehoorenterwijl'de gemeente hoegenaamd geen belang heeft bij demping. BU de bestrijding van deze j demping, werd door een der Wet houders de onzinnige leer verkbndigd, dat, als aan iemand, dien men hot noodige vertrouwen mag schenken, wordt opgedragen een plan te leveren voor een uit te voeren werk, het niet geoorloofd is in dat plan wijziging te brengen door toevoegingen of weg latingen van het voorgestelde. Deze Wethouder werd door z'n mede- Wethouders in stille bewondering aangestaard. Hun stilzwijgen bewees, dat door hen commentaar overbodig word geacht. Die uitlating was echter zoo verbijsterd, dat degenen, die haar hadden uitgelokt, besloten dergelijk inzicht niet. anders te bestrijden dan door afstemming van hel. plan vooral toen bovendien wasgeblekon, dat over het plan geen schriftelijke gedachtewisseling bad plaats gehad met het Bestuur van 's Ryks Water staat of met den Commandant der Stelling van Den Helder over de vraag of hunne dienstbelangen bij de j uitvoering geschaad of begunstigd zouden kunnen worden. Omtrent dit punt bleef onzekerheid bestaan, wat kan leiden tot latere teleurstelling. Ondergeteekende, ernstig lid van den Gemeenteraad, acht zich ver plicht, in het algemeen belang, Uw College het hiervoor vermelde by deze ter kennis te brengen, ten einde daarmede rekening te kunnen hou den, alvorens in overweging wordt genomen de vraag of de vereischte goedkeuring voorwaardelijk o( on voorwaardelijk zal worden verleend. Hoogachtend, Het Lid van den Raad der gemeente Helder, L. F. Ovzk dx Lindkh. Helder, 81' Augustus 1916.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1