Laatste berichten. AGENDA. Korale Haldoisch# Bioscoop. Kauaalwog 112. Hoofdnummer: „De rooit van hol Noorden". T.s.v.o.n.u.-Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer„De Droomvrouw". Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummers: „DoOpiumkty", Allee de Kel nerin" en „Voor Eeuwig". Cinema. Palace. Bmnenbavsn 'i. Hoofd nummers: „Folai" en „Een romantisch geneesmiddel". 6-lOiSept. Henri ter Hali's rovuu „Haltllhior blijven I" Casino, 8 uur. 10 -17 dept Amusomont Suisse, Spurt- i, terrein einde v Qalonstraat. MARINE EN LEGER. Officier van adm, 2e kl H. P. Verschuur, loo- gevoegd aan den Intendant der xeuiuacht to Willemsoord, wordt 6 Oct. a.s. ter beschikking gesteld. Onder bevel van luitenant ter iee 2o kl. L. A. van Boven vertrekt 22 deier van A'dam per s.s. Krakatau naar Oosl-IndiS oen detache- mout van 10 onderofficieren en korporaals der marine, allen behoorende tot Hr. Ms. instruc- tloacbip Kon. Emma te Willemsoord. Do machinisten J. de Jong van Hms. Kor- tenuer en W. J. Dalinghaus van de kern be manning Hms. Zeeland zullen van 16 8opt. tot •n met 14 Oct. a.s. onderling van plaatsing veiwisselon. De zéemilicien-machinodiüver Q. J. Dressel huls ls met Ingang van 1 dozor bevorderd lol korporaal zoeinlllclen-machlnedrljver. her. vlóotvertoon van do geallieerden iu dou Piracus nieuwe eischen van de Entente ingewilligd en goedge vonden heeft, dat zijn post- en tele graaf wezen sedert Zondag onder haar toezicht gesteld is. Bovendien valt dan nog als gebeurtenis van bij komstige militaire. beteekenis esn nieuwe Zeppelintocht der Duitschers naar Engeland le vermelden, waarbij het, tot. voldoening der Engelscheu, eindelijk gelukt is, een Zeppelin, die Londen naderde, in brand en naar beneden te schieten. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Net Hondo, van Java naar Now York, vi vnn Kaapstad. Koningin der Nederlanden, thuisr.,1 Flnisturro. Hooroe, ultr., pass. 2 Sopt. Flnlsterro; Vondel, ultr., bovoud zich 2 Sept. 12 u. 's midd. op 6* gr. 9 min.N.B. 4 gr. 18 min. O.L. Alles w" Kangean, thuiar., vertr.28opt. van PadaDg. Nlas. thuisr., vertr.2 Sept. van Colombo. Banda, ultr., ver tr. 3 Sept. van 8uez. Banks, ultr., pass. 2 Sept. Kaap Roca. Oranjo, ultr., pass. 2 Sopt. Kaap Amber. Rotti, van New-York naar Java, vertr.2Sept. Kaapstad. Sumatrn, thuisr., arriv. 3 Sopt. to Marsollle. Rottardamscho Lloyd. Uandoeug, thuisr., arriv. 2 Sept. te Falnioutb. Dolt, van New-York naar Java, vortr. 1 Sept. Honkong naar 8oerab»ja. DJebres, thuisr., pass. 3 Sepl. Sagros. DJocJa, thuisr., vortr. 2 Sopt. v Lorenzo Marquoz. Malung, ultr., vertr. 2 Sept, van Fort-Beid. Sindoro, thuisr., vortr. 2Sopt. van Las Pulmaa. Samarinda, ultr., arriv. 2 Sept. to Klrk wall Koninklijke Hollandsche Lloyd. Drechterland, arriv. 3 Sopt. v. B -Ayrea to A'dam. Maasland,arriv. 8 Sopt. van B.-AyiM te A'dam. Delfland, thuisr., vertr.3Sept. van Falraouth. Bamiand en Gaasterland, thuisr-,pais. 2Sept. Sklbboreen. Frlsta, thuisr,. vertr. 81 Aug. van Rlo Janeiro. Gooiland, thuisr., vertr. I Sept. van Vigo. Rijnland, uitr., arriv. 2 Sept. te Montovidoo. Salland, arriv. 4 Sept. van B.-Ayres to A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Jan van Nassau, arr. I Sept v. A'dam to B.-Ayros, PrinsWlllemI,arriv.lSept. van West India to New-York. ïollus, van A'dam n. Paramaribo, vortr. 31 Aug. van KlrkwaU. Commewyne, vertr. 81 Aug. van Paramaribo naar van A'dam Java-Bengalen-Lijn. Cerum, vertr. 29 Aug. van Calcutta naar Java Haren te Nleuwedlep. 2 Sept. Schokland vertrokken naar de Tyne. 3 Ned. sleepboot Cycloop met lichter Al batros vortrokken naar Getlle. S Aangekomen van Lelth en vertrokken naar Harlingen, Eng. s.s. Amulet. 8 Idem van Lelth naar Harlingen, Ned. s.s. Gaasterland. VISSCHERIJ BERICHTEN. Te Nleuwediep aangebracht 2 Sept. Door 26 kordors: 6 tot 20 stuks tong, per stuk f 1.26, 10 tot 60 stuks middeltong, por stuk 66 a 70 ct„ 10 tot 80 stukB kleine tong, per stuk 26 ct., 1 tot 2 mand stortscliol, por mand 19.- a f 12-, 1 tot 2 mand kleino schol, por mand (4.- a f6 -, 1 tot2 mand schar, per mand f 6.-, 8 tarbotten, per stuk f 13.-. 20 stuks rogge, per stuk 80 ct. Door 1 motorbotter „H D. 160": 160 stuks grooto, middel oo kleine tongen, 4 mand storl- HChol, 8 mand kleine scholen 2 mand scharren. Besomming ri66.-. Door 1 motorbotter „Urk 114": 90 «tukn grooto, middel on kleine toogen, 2 mand «tortecbol 8 mand kleine schol. Besomming f 113.- 4 Sept. Door 3 korders tozr stuk 126 ct., 160 middeltoni 70 kleino tongen, Sept. Door 3 korders tozamen*0 tongen, per leltongen, per «tuk 86 ot., stuk 26 ct., 6 mand stort. per stuk 86 vu aioino tongen, per bi.uk ao et.,6 mand 8to«c- schol, por mand flO.— a f 16.-, 8 mand kleino uchol, per mand f5 u 10.-, 2 mnnd schar, per mand f6.—- MARKTBERICHTEN. schapen f- a f 6 vette ld. f 2C 2.46, alles in 14.60 a Broek op Langedük, 4 Sopt. 1916 Bloemkool, binnenland les. 10.— a f 1680, bul- tanlandf—af—ld. 2e aoort fX80 a f6,—, roode kool, binnenland f8.70 a f6.90, buiten land f8.- af 18.70, gele kool, blnnon- land f 10.— a f 18.20, buitenland f8.40 a f 15. wlttekool. binnenland f 4.90a f8.20, buitenland f 16.20 a f83 - per 100 stuk», wortolen f6.68 - f6.60 por 100 boa. Julia muizen, binnenl. f 1.66 a f280, bullenl. f0.- a fO.—schoolineealoia binnenland f 2.26 a fO.c-, idem buitenland f0.— a f0.-, gladblaad- MfO.- afO.-, drielingen f080 a f096, eigen imera f0.— a f0.-, roode f0.— f 1,70 a f 1.76, graaüea f0.- afO -, "5, alles per 36 K.G., drlolingon f4.80af4.60, "~"J, alaboonon f8.80a f890, zilver zilveringen f0.—alles per60,K.G. rnmmeDaa f -,— per 1000. Aanvoer 14000 bloemkool, 69000 rooda kool, 10800 witte kool, lfMOO gole kooi, 800 bos wor talon, 170 nik aardappelen, 68 baal nep, - baal wortelen, 700 K.G. slaboonon, 72 baal uien. Anna Faulowna, l Sopt. 1916.' Groentovoilinr. Aardappolon (groote) f 1.76 4 f216 per zak Idem (kleine) f 060 4 f 1-36 Slaboonen f14 60 a f18 26 per 100 K.G. SntJboonon f8.10 a f840 por 1000 stuks. Kapen f8.60 per 100 stuks. Purmerend, 6 Sopt. 1918. 27 stapels Fabrlokakaas per 60 K.G. f 79 Boerenkaas 1 Commissie 9 Middelbare Goudecbe kaas 614 K.G. Boter por K.G. f 760 Runderen: 236 vette per K.G. f 416 melke en gelde f 40 Stieren f - 19 Paarden f 000.— f 000, 42 vette Kalveron per K.G- f 1.06 266 nuchtere ld. por stuk t 12 - Slacbtkalveren f 00.- Fokkalveren per stuk f 00.- 264 vette Varkens por K.G. f 0,88 38 magoro ld. per etuk f 26.- 288 Biggen per stuk f 10.- 1828 8chapen f 87 - 707 Overbouders f 0.16 Lammeren f 0. - Ganzen f 0.— Kalkoenen f 0.— Zwanen f 0.- Kipeleren per 100 stuks f 876 Eendeieren IOC» t 0.— Kievitseieren per stul| f 84.60 i r 88 f 62.60 I f - 1.66 k f 0 90 f 1.20 f 38.- f 00. f OO. f 0.96 f 18.- t 2.60 f 6. f 3.- f 8. DE OORLOG. De algemeens toestand. Het voornaamste nieuws was gis teren, dat de Engelscheu en Fran- schen Zondag aan de Somme, na den betrekkelljken stilstand van den laat- sten tijd, hun offensief ten N. van de rivier krachtig en met aanvankelijk succes hervat hebben; dat aan het Oostelijk front de Russen op eenige plaatsen bij hernieuwing van hun aanyallen door de Duitschers en Oos tenrijkers teruggeslagen zijn, ma: in de Karpathen ten Z. van Zielora' door de bezetting van eenige hoogten opnieuw terrein hebben gewonnen dat Bulgaarsche en Duitsche troepen, terwjjl de Roemenen in Zevenberg, n opereeren, de Roemeensche grens in de nabijheid van de Zwarte Zee zijn overgetrokkenen eindelijk dat Griekenland onder den indruk van Op het Somme-front zijn een ge deelte van Ginchy en heel Guillemont in Eogelsche handenverder namen de Franschen do dorpen Le Forest (ten Z.O. van het stadje Comblea) en Cléry en slaagden ei zelfs in de buitenwijken van Combles te bereiken Met den buit mee, dien de Franschen tegelijkertijd maakten en die, merk waardiger wijs, weer veel grooter schijnt geweest te zijn dan die aan Eügolschen kant, 'is dit een succes en een vooruitgang van beteekenis in de richting van het lang begeerde doel der geallieerdenComblos. De afgeslagen aanvallen, waarvan Berlijn Zondag melding maakte, waren blijk baar nog slechts de inleiding van de gevechten die later een ongunstigen keer voor de Duitschers namen. Aan den anderen kant zijn ook de tegen aanvallen, die de Duitschers dadelijk ondernomen hebben, nog niet afge- loopen, zoodat nog te bezien staat, of de geallieerden hun volledige terreinwinst zullen kunnen hand having. De Bulgaren hebben na hun oor logsverklaring aan Roemenie, die verzonden werd op het oogenblik dat zij juist in het Zuiden tegen de ge allieerden oprukten, met de voort varendheid die men van hen gewoon is, een üieuwe groepeeriDg van hun strijdkrachten oudernomen, het offen sief in de richting van Saloniki laten steken en nu een stoot gedaan tegen het Roemeensche gebied, dat het verst af ligt van het Zevenbergsche operatiegebied. De richting van hun opniarsch staat loodrecht op de lijn SilistriaBaltsjik, en hun aanval geldt dU3 in de eerste plaats hot vroegere Bulgaarsche gebied, dat zij na d9n Balkanoorlog bij den vrede van Boekarest aan de Roemeniörs hadden moeten afstaan. Terwijl de Bulgaren den steun van Duitsche troepen hebben, zullen de Roemeniörs op dit operatie tooneel de hulp van de Russen, die van Reni uit de Dobroedzja waren ingetrokken, krij gen. Daar zullen dus de Russen en Bulgaren voor het eerst slaags geraken. Het optreden van Hindenburg als chef van den generalen staf van het Duitsche leger, heeft zich, gelijk tu verwachten was, door een levendige werkzaamheid aan alle Oostelijke fronten gekenmerkt. Trouwens, nu er voor de centralen van den uitslag van den strijd om den weg naar Konstantinopel zooveel afhangt, is dit een eisch dien de militaire toestand van zelf voorschrijft. En evenzeer is het natuurlijk, dat de Engelschen en de Franschen op dit oogenblik doende zijn, om den Duit schers aan het Westelijke front han den vol werk te geven, in de hoop, dat dit de krachtsontwikkeling van de centralen in het Oosten weer zal (,N. B. Ct."). Franschen twee dorpen en al de tusschenliggende stollingen genomen, aldus overheen front van zes kilo meters van één tot twee kilometer vooruitkomend. Er werden gevange nen gemaakt, in het bijzonder bij Le Forest, waar een vesting van gemaakt al het materiaal, dat daar op gestapeld lag om den opmarsch dei- aanvallers tegen te houden, werd eveneens genomen. Een poging tot een tegenaanval van de Duitschers, met behulp van verscheidene batal jons, waarvan de helft 'a ochtends niet meegevochten had, werd geheel gebroken. Afgezien van het veroverde terrein, heeft dit succos, waardoor ons Noordelijk Somme front op een zelfde niveau komt met het Zuidelijke, een bijzonder belang. Voorts wordt Combles zeer bedreigd en de opmarsch naar Clery wordt verontrustend voor de verdedigers van Péronne. Van het Westelijk tront. Parijs, 3 September 's avonds. De Engelschen en Franschen hebben ten N. van de Somme een overweldigenden aanval ondernomen en de Duitsche stellingen over een front van 6 K.M, tu8schen Maurepas en de rivier ver- meesterd. Zij liepen den vijand onder denwoet en namen de dorpen Le Forest en Clery en ook belangrijke loopgraven, Een tegenaanval van de Duitschers zakte met zeer zware verliezen in elkaar. Do vijand kon, ofschoon zeer Bterk in getal was, den storm loop der geallieerden niet weerstaan, die alle doelen, die zij zich gesteld hadden, bereikten. Wij vermeesterden ten N. van het dorp Le Forest alle Duitsche loop graven langs den weg van Le Forest naar Combles tot aan de buitenwijken van deze laatste stad. Eveneens ver meesterden we alle vijandelijke stel- .lingen tusschen Le Forest en Clery 'en overschreden ook op tal van punten den weg tusschen deze twee plaatsen. De Duitschers werden bij hun met groote strijdkrachten tegen de stellin gen ten Z. van Le Forest ondernomen tegenaanvallen door ons vuur aange tast en in .wanorde teruggeslagen, Tal van dooden bleven op het veld achter en 2000 gevangenen in onze handen. De totdusver getelde buit omvat 12 kanonnen en 50 machine geweren. De Duitschers hebben bij Verdun onze stellingen bij Vaux en Chapitre hevig aangevallen. Zij werden her haaldelijk teruggeslagen, maar kregen ten slotte voet in een uitspringend gedeelte van de stelling, waar de ver woede gevechten voortduren. De Franschen vielen de Duitschers ten O. en ten N.W. van Fleury aan en namen verscheidene loopgraven en eeu gedeelte van den hoogterug die van Fleury naar Thiaumont loopt. Londen, 3 September. In samen werking met de Franschen op onzen rechtervleugel hebben wy den vijand vandaag op verscheidene punten aan gevallen. Wij yermeesterden een gedeelte van Ginchy en de geheele plaats Guillemont. Ten 9. van de Mouquet-hoeve heb ben wij ook terrein gewonnen en verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Parijs, 4 Sept. De Fransche troepen aan de Somme. die gisteren, na lange voorbereiding door de artillerie, het offensief hernamen, waarbij zij ge steund en beschermd werden door een regen van granaten, hebben 6sn schitterende overwinning behaald, waarbij zij al de gestelde doelen bereikten. De beteekenis van dit succes komt overeen met die van hot succes in de eerste dagen van het offensief. De Fransche aanvalskolon- nes braken in hun aandrift den tegenstand van de Duitschers, die beproefden den stroom tegen te hou den. Twee uur later hadden de Berlijn, 4 Sept. De gisterenochtend begonnenaan vallen van de Engelschen en de Franschen in het Somme-gebied leidden tot een slag van groote uit gestrektheid en verbittering. Ten N. van de Somme speelden zü zich af op eeu bij benadering 30 K.M. breed front van Baumont tot aan de Somme. Ondanks herhaalde stormloopen van den vijand aan zijden van do Ancre en vooral op Thiopval en ten N.W. van Pozières, behielden onze wakkere troepen, onder bevel van generaal von Stein en Marschall, hunne stellingen heroverden door een snellen tegen aanval het tijdelijk verloren terrein bij de hoeve Mouquet, ten N.W. van Pozières, en voegden den vijand zeer zware verliezen toe. Meer naar het. Oosten hield onze sterke artillerie den vijand in de stormstellingen. Pas 's nachts gelukte het hem, in het bosch van Fourreaux voort te rukken. Hij werd terugge slagen. Na een voorbereidingsvuur, dat alle munitieverbruik totdusver overtrof, ontbrandde de strijd tusschen Ginchy en de Somme en woedde daar voort tot in de late uren van den nacht. In heldhaftigen tegenstand hebben de dappere troepen van de gen eraals v. Kirchbach en v. Fassbender aan den in de volkomen stuk geschoten eerste stelling binnengedrongen vijand eiken voet gronds betwist en in hun tweede verdedigingslinie den stoot tot stilstand gebracht, Guillemont en Forest zijn in de handen van den vijand. Ten Z. van de Somme gelukte het, daargelaten het vak ten Z.W. van Barleux, onze artillerie de aan vallen van de Franschen tegen te houden, Barleux ten aanval sa brachte troepen werden bloedig afge slagen. Rechts van de Maas mislukten pogingen van de Franschen om het werk van Thiaumont en ten Z.O. van Fleury aan te vallen. Bij de kloof van Sonviile is na zorgvuldige voor bereiding een in onze linie uitsprin gende hoek van de Fransche stolling van den vijand gezuiverd. 11 officieren en 490 man werden gevangen geno men. Herhaalde tegenaanvallen zijn afgeslagen. In den nacht van 3 September hebben luchtschepen van leger en marine met zichtbaar goed succes de vesting Londen aangevallen. Een van onze schepen viel in het vljan delijke vuur. Van het Roemeensche front. Berlijn, 4 S'-pt. Onder voorspoedige gevechten rukken Duitsch-Bulgaar- Bche troepen tusschen de Donau en de Zwarte Zee verder. Bij Kocmar heeft de Bulgaarsche cavalerie Roemeensche infanterie in wanorde teruggeworpen en nam 10 officieren en ruim 700 man gevangen. Hot officieele Roemeensche leger- bericht van 1 September meldt: Aan het Noordelijke en het Noord oostelijke front zetten onze troepen hun opmarsch in alle richtingen voort. W|j hebben Kezdi Vasarhely (ten N.O. van Kroonstad.(Brasso), Razanitza en Zisnadia, bezet. Ten Z. van Sihui namen wij 6 officieren en 1137 man gevangen. Aan het Zuidelijke front beroikteD do Russische troepen en de overige verbonden troepen hun verzamel plaatsen. Da Zeppillns boven Londen. Londen, 4 September. Het avon tuur, dat Londen gisternacht heeft meegemaakt is onvergetelijk, hoewel alles in tvfrintig minuten voorbij was, De nadering van de aanvallers was stelselmatig aangekondigd. De lucht werd met zoeklichten afgezocht toen er in de verte een gedreun als van donder werd waargenomen. Een af zonderlijk koersende Zeppelin werd weldra onder zoeklicht genomen en toen volgde er een uitbarsting van kanonnen van ver en dichtbij. De Zeppelin stortte voor beschutting op de dichtstbijzijnde wolk aan en toen volgden er enkele oogenblikkon van dramatische spanning. Geheel Londen scheen voor vijf seconden in het licht vanjeen schitterenden zonsondergang. Iedere toren, schoorsteen, telegraaf paal stond voor een oogenblik duidelijk afgoteekend. Daarna pikzwarte duisternis. De Zeppelin werd van dichtbij gevolgd door vliegtuigen, waarvan men de spokige vormen kon onderscheiden in het licht van de zoeklichten. Een ooggetuige in de onmiddellijke buurt van de plaats waar het vliegtuig neerstortte, geeft een levendige schrijving. De Zeppelin viel met den neus voorover, met verschrikkelijk gekraak. De hitte van do vlammeD was geweldig. Het wrak brandde fel gedurende vier-en een half uur, terwijl de patronen van de machinegeweren voortdurend ontploften. De omstan ders stortten maasa's water over het wrak uit en zochten naar menschelijke overblijfselen. Het eerste wat zij vonden, liggende naast een machine geweer was een stuk goud passement, dat op Ijzingwekkende wijze vast zat aan een verkoold stuk menscheljjk vleeBch. Het waren de overblijfselen van den gezagvoerder. Alle stukken van menschelijke lichamen, hoofden, rompen, ledematen zijn zorgvuldig verzameld en in een hoek van het veld onder een dekkleed neergelegd. Griekenland neemt de eischan van de Entente aan. Athene, 4 Sopt. Griekenland heeft de eiscben vau de Entente in hun geheel aangenomen. De controle van de Entente over het post- en telegraaf verkeer is gisteren begonnen. Londen, 4 Sept. De Times ver neemt dd. gisteren uit. Athene: Ik hoor uit betrouwbare bron, dat de Koning aan de gezanten van de Entente verklaard heeft, dat hij, rlu Roemenie aan den oorlog deelneemt, bereid is, de staatkunde van Grieken land te herzien. De duur van den oorlog. Uit St. Petersburg is aan do „Daily Telegraph" geseind: Do Russische minister van oorlog heeft in eeu jersgesprek als zijn meening te cennen gegeven, dat de successen der geallieerden en de tusschenkpmst van Roemenie het einde van den oorlog zullen verhaasten, doch dat niettemin een winterveldtocht nood zakelijk zal zijn. Do Engeloche vloot. In een uitvoerig artikel beschrijft Alfred Noyes hoe snel de Eogelsche vloot zich uitbreidt. H|j geeft daarvan eenige staaltjes, o.a. dit: „In den zeeslag by Jutland heeft Engeland 8 torpedojagers verloren. Ik heb eeu scheepswerf gezien, waar di week 15 nieuwe jagers van stapel waren geloopen. Als Engeland zegt Noyes de helft van zijn vloot verloor, zou het. nog evenveel schepen overhouden als waarmee hot den oorlog is begonnen. Scbr. vertelt verder —in vage ter men van een nieuw type schip, dat hij op stapel heeft zien staan. Door hooge schuttingen worden deze schepen aan nieuwsgierige blikken onttrokken. Groote duikbooten, grooter dan ze tot nog toe werden gebouwd, liniekruisers, aanmerkelijk grooter dan eenig bestaand slagschip, heeft hij ook gezien. Ten slotte zegt Noyes dat na den slag bij Jutland do bouw van koop vaardijschepen, die te voren vrijwel stillag, daar alle krachten op de vloot waren samengetrokken, is hervat. Hij heeft aan de Clyde een dozijn paketbooten en veel vrachtbooten in aanbouw gezien. PLAATSELIJK NIEUWS. Bezoek van H. M. de Koningin. In aansluiting op het vooiloopig bericht omtrent ten voorgenomen bezoek van Hare Majesteit aan Stelling den Helder ter inspecteering van troepen enz., kunnen wij thans raededeelen, dat H. M. Woensdag- dagmorgen te 9.23 alhier arriveert, vergezeld door eene hofdame, een ordonnansofficier en twee marine officieren. Per auto begeeft het hooge gezelschap zich naar het terrein, alwaar groote schietoefeningen van het Kustfront., met scherp, zullen worden gehouden. Daarna zal Hare Majesteit gymnastiek-oefeuingen van matrozen bijwonen, terwijl omstreek8 11 uur een défilé van alle in de stelling aanwezige troepen zal plaats hebben op het Ha ven plein. Aan dit défilé zullen ook de leerlingen van het Koninklijk Instituut deelnemen. De troepen komen van de Weststraat en begeven zich langs Hoofdgracht naar Havenplein, en gaau vandaar de werf op. Des middags bezoekt H. M. d schillende schepen, waarna zij zich per „Hydrograaf" naar de eilanden begeeft. Hare Majesteit zal aan boord van een der schepen overnachten, en vertrekt Donderdagavond omstreeks 7 uur weder van hier. Hoewel het bezoek geen feestelijk karakter draagt-, worden alle inwoners dringend uitgenoodigd de vlag uitte steken, en zich met het oranje te tooien ter eere van het Koninklijk bezoek. Commissarissen der loodsen. By Kon. besluit van 2 dezer met ingang van 1 October a. benoemd tot commissaris dei- loodsen, tevens ontvanger der loods gelden te Willemsoord, de commis saris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Neuzen, L. Wiersma b. benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden te Neuzen, de adjunct-com missaris der loodsen te IJmuiden, G. Bakker c. in gelijke betrekking overge plaatst naar IJmuiden, de adjunct- commissaris der loodsen te Maas sluis H. J. Hoogen Stoevenbeld. Voorts is bij gemeld besluit paald, dat, met ingang van voren genoemden datum, de commissaris der loodBen te Maassluis R. Dobbenga, en die te Terschelling J. Erkelens, onderling van standplaats zullen ver wisselen. Schietoefeningen. Schietoefeningen met geschut zul len gehouden worden van af het fort Erfprins op Woensdag 6 September a.s., van 9 tot 11 uur v.m. Onveilig is de sector, beschreven uit het fort met een straal van 9000 M. beW. de Hjn: Observatorium—Z.punt Texel, Drie uur vóór den aanvang van de oefening zal aan den seinmast van het fort Erfprins een roode vlag halfstok gebeschen worden, welke één uur voor den aanvang geheel voorgeheschen en bjj afloop der oefe ning peergehaald wordt. Het is van af zonsopkomst tot het einde der schietoefeningen aan alle particuliere vaartuigen-verboden zich in het verboden watergebied te be vinden, zoodat Molengat en Westgat niet bevaren mogen worden. Watarsnood-Comlté. Maandagavond vergaderde ten Raad- huize, onder voorzitterschap van den heer G. de Ven, de Huisvesting» en Voedingscommissie van bovenge noemd Comifé, tot het doen van re kening en verantwoording. Zooals men zich herinneren zal, werd in onze gemeente een f6500.— ingezameld, welk bedrag rechtstreeks werd afgedragen aan het Algemeen Watersnood-Comité. Door tusscheukomst van den Bur gemeester werd aan de Commissie het voor hare uitgaven benoodigde geld verstrekt. De gezamenlijke uitgaven, zooals die aan het Alg. Comité zijn verant woord, beliepen f 2782.24. De penning meester, de heer C. Adriaanse, gaf daarvan de volgende specificatie: voor huisvesting en verzorging f 1454,43* voedingsmiddelen in Exer- citieloods en Weeshuis aankoop klompen dekens en bedden stroo huish. artikelen manufacturen cn kleeding weghalen vau meubelen (vracht en vervoer) vergoeding huishuur ziekenverpleging Gemeente- Ziekenhuis reiskosten en rijtuig voor ziekenvervoer smid's leverantie en werk zaamheden het uitstoomen van bedden en dekens drukwerk, advertentiön, ad ministratie en diverse uit gaven rente opgenomen gelden Totaal f 2782.24 Daarnaast zijn nog verstrekt door het „OraDjekruis" en door verschil lende particulieren alhier eenige kis ten met kleedingstukken, enz. Wat in bruikleen was, is terugge geven. Verschillende aangekochte goede- eD, teruggegeven door de vertrek- :ende vluchtelingen, werden aan het Oranjekruis" teruggezonden, Algemeen waren de verpleegden zeer voldaan en dankbaar. Verschil lende ingekomen brieven daarvan. Na besprekiug van verschillende aangelegenheden, werd besloten aan het Dames Comité, dat zooveel goede diensten bewees bij het uitdeelen der kleedingstukken, huisraad, enz., dank te betuigen. Voorz. betuigde den commissieleden dank voor het vele werk, 'dat zij hadden verricht.. De archieven van de Commissie, alsmede de geheele verantwoording zullen in banden van den Burge meester worden gesteld. 447.08 13.09 226.75 36.- 106.10 215.30* 12.- 17.50 105.- 12.- 20.05 30.37 85.18 1.38 BINNENLAND. Da onlusten In Djambi. Officieel wordt thans bevestigd., dat de insurgenten leden zijn van de Sarekat Islam. Zij hebben, behalve hetgeen reeds gemeld werd, ook het gevangenisgebouw en directie-keten in brand gestoken, telegraafdraden door gesneden en loopgraven gemaakt aan beide zijden van de rivier. De op standelingen beschikken over vier- en-twintig geweren en 6600 patronen. De resident is de rivier opgevaren met drie geblindeerde schepen en drie brigades. Hij heeft versterkingen gevraagd te Palembang. De controleur is de Bantang Haris afgegaan, waar alles rustig was. Later wordt gemeld Een gedeelte der oproerlingen te Djambi viel de brigade aan, die te Toerai landde. Twee der onzen wer den gedood, een gewond. De resident schat het aantal op- roerigen op tweeduizend. (Tel.) Blijkens bij het ministerie van koloniën uit Nederlandsch-Indiö ont vangen telegram heeft de controleur vau Moearatebo (residentie Djambi) met het oog op de onrustige gedra ging van de inlandsche bevolking telegraphisch om versterking ver zocht. In verband hiermede is uit Padangpandjang terstond een com pagnie infanterie derwaarts gezonden. (Officieel.) De gouverneur-generaal vau Nederlandsch-Iodiö heeft over Padang een telegram uit Bangko (afd. Sarolangoen, residentie Djambi) ontvangen, houdende, dat opstande lingen Moeara Tambesi, Moeara Tebo en Soeroelangóen hebben geplunderd, Van den chef van het postkantoor te Moeara Tebo kwam telegraphisch bericht, dat de plaats in brand stond. De resident van Sumatra's West kust heeft een troepenafdeeling van 40 bajonetten over Indrapoera naar Korintji gezonken. Een nader telegram meldt, dat een treffen met de opstandelingen 15 hunner door onze troepen werden gedood. Aan onze zijde drie lichtge wonden. Zondag is een compaguie infanterie van Weltevreden naar het terrein van den opstand vertrokken, waar zy Dinsdagmiddag kon aan komen. De „Telegr." verneemt uit Welte vreden De paketbooten „Lansbergen" en „Van. Hogen dorp" zijn met troepen naar Djambi gezonden. Den Haag, 4 Sept. De gouverneur- generaal seint: Er kan nauwelijks aan getwijfeld worden of de controleur Walter met personeel on manschap pen van de gewapende politie zyn Soeroelangoen vermoord. 2 compag nieën infanterie, benevens 65 man zijn er heen gezonden. Uit Weltevreden wordt nog aan de „Tel." geseind: Het departement van Binnenl. Be stuur erkent, dat de toestand in Djambi zeer ernstig is. Men is nog onzeker over het lot der Europeanen in Sarolangoeng, doch gevreesd wordt, dat daar ook onlusten hebben plaats gehad. Een telegram uit Moearatebo meldt, dat de Europeanen vluchten. Een versterkte plaats werd in brand ge stoken. Heden zijn gedeelten van het tiende bataljon uit Batavia, onder majoor Van der Linden, vertrokken. Meer afdeelingen, vergezeld van artillerie zullen volgen, De bedoeling is om een tocht te houden door de streek waar zich de insurgenten bevinden. De Chlneezen op Java. Do correapondont van' het Hbl; seint ui£ Soeraoaja De Ctiineesche bevolking heeft ge weigerd mede te doen aan de betoo- gingen op 31 Augustus. Gisteren heeft de hoer Hinloopen. Labberttu tever geefs getracht hen te overtuigen van e goede bedoelingen van he; Comité „Indiö Weerbaar". Zjj blever volhar den iu hun weigering en zeiden dat het hun onverschillig is wie Indie koloniseert, zoolang de ChineeieD niet dezelfde rechten en plichten lebben als de Europeanen. Da vastgehouden graansche?an. Naar „De N. Ct." verneemt, is de lading vau twee der zoolang vast gehouden graanschepen geheel be dorven. Aan liggelden moest den Britschen havenautoriteiten ongeveer een half millioen worden betaald Waar het oponthoud ten eenenmale onvrijwillig was, komt de heffing dezer liggelden in een zeer vreemd licht. De opgebrachte stoomkorders. De naar Engolsche en Schotsche havens opgebrachte IJslaudkorders kunnen, volgens een te IJmuiden ontvangen bericht, in de tweede helft dezer week aldaar worden binnen- verwacht. Terug van Sohotland. De berichtgever van het „Hbl." te IJmuiden seint: Van de naar Schotland opgebrachte stoomkorders, welke in verband met tusschen de IJmuider Reeders- vereeniging en de Britsche regeering getroffen overeenkomst zouden wor den vrijgelaten, zijn Maandagavond reeds de eerste twee alhier aange komen. Het waren de „Hercules" van de maatschappij met gelijken naam en de „Plutos" van de maatschappij „Praxis", welke door een groote menigte belanghebbenden en belang stellenden aan de visschershaven werden verwelkomd. Wij hadden kort onderhoud met schipper Koster van de „Hercules". Wijl de redenen tot opbrengen uit onze vroegere berichten voldoende bekend kunnen worden geacht, liep het gesprek meer over de aanhouding op zich zelf. Wij vernamen, dat het schip in de IJslandsche wateren visschende was, toen het door een Britscb marine vaartuig werd aange houden, waarna een officier met, een paar matrozen overkwam. Den schip per werd aangezegd, dat hij zou worden opgebracht, doch het schip bleef nog een tweethl dagen door- visschen, gedurende welke de officier en matrozen, wier optreden zeer hoffe lijk was, aau boord bleven. Het schip ging eerst naar Lerwick, waarheen alle korders gingen, met uitzondering van de „WUbelmina", welke naar Kirkwall moest worden g< Na eenigen tijd aldaar te zijn geweest, werd het schip Daar Aberdeen verder gebracht. Over het optreden der Britsche officieele personen, met welke men te doen had, had men niet te klagen. Er werd voldoende proviand op aanvraag verstrekt, zoodat men de maaltijden kon gebruiken zooals men gewoon was. Alleen werd het als een straf beschouwd, dat de op varenden voortdurend aan boord moes ten verblijven en zich op dat kleine vaartuig danig begonnen te vervelen. Later werd op een verzoek gunstig beschikt en den menschen toegestaan, dat zij zich na des morgens acht uur aan land begaven, evenwel onder verplichting vóór vier uur in namiddag weer aan boord te zijn. Het was, zooals begrijpelijk, voor hen dus een vreugdevolle tijding, dat de reeders met de Britsche regeering tot een vergelijk waren gekomen en zij binnenkort naar huis zouden mogen vertrekken. De meeste vaartuigen waren van begin Juni reeds van IJmuiden af wezig. Het werd door de bemannin gen zeer betreurd, dat de vangsten niet verkocht waren, doch wegens bederf over boord moesten worden gezet. Zij misten dus, trots hun harde werken, een belangrijk deel hunner inkomsten, welke uit procenten van de vangst bestaat, wat in dezen tijd van dure visch een niet onbelangrijk bedrag uitmaakt. Cholera Mostras. Te Benschop, Usselsteiu en Lopik hebben zich in de laatste dagen plot selinge ernstige ziedteverschijnselen voorgedaan. Te IJsselstein is een van de patiënten, een 30-jarig persoon, aan de gevolgen overleden. De ge neeskundige dienst heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld en heeft uit gemaakt, dat de ziekte cholera nos- tras is. Verscheidene personen zijn zeer ernstig. Hoog Militair Qarechtshof. Utrecht, 4 September. Hnt Hof veroordeelde F. C. A. v. A., oud 26 jaar, geboren te Rotterdam, korporaal-torpodoma ker, tot 2 maanden militaire gevange nisstraf, wegeDs insubordinatie. J. C. S., oud 19 jaar, geboren te Schoonhoven, zeemilicien stoker, tot 14 dagen militaire gevangenisstraf, wegens dienstweigering. Dianstwelgarlng. De Krijgsraad te 's Gravenhage eischte tegen S. ,N., milicien der ar tillerie, afkomstig uit Den Helder, wegens dienstweigering, 6 weken militaire gevangenisstraf met ingang op 3 Augustus. Moord. Te Balloo, onder Rolde, is in den afgeloopen nacht de zeventienjarige H. Oostebriug vermoord. De dader is nog niet aangehouden, doch wel be kend. De oorzaak is waarschijnlijk minnenijd. Poging tot virgiftiging. Te Alkmaar is io voorarrest ge steld de wed. P. uit de Beemster, verdacht van vergiftiging van 3 harer huisgenooten. Na hot toedie nen van tegengif door den genees heer, zijn do drie slachtoffers woer hersteld. Uit Beemster wordt hieromtrent nog gemeld: In het laatst der vorige week bracht het echtpaar M., uit Amster dam een bezoek aan hun ziekelijke moeder, die door haar schoondochter verpleegd wordt. Na het bezoek in den Tuinhoek, ging het echtpaar naar Oosthuizen, alwaar een broer van M. woont; onderweg werden beiden echter onwel, en konden zy met moeite Oosthuizen nog berei ken, waar onmiddellijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen. D8 ont boden geneesheer constateerde ver giftiging, doch mocht het genoegen smaken beiden nog het leven te doen behouden. Sterke vermoedens be- dat de schoonzuster in den Tuinhoek vergif in de-koffle had ge daan. Ook de ziekelijke moeder was onwel geworden, doch daar deze zeer weinig van den drank had gebruikt, was de uitwerking niet doodelijk. Een onderzoek wordt naar dit geval ingesteld. Verduistering. Twee rechercheurs te IJmuiden hebben aldaar in oen der hotels ge arresteerd een negentienjarig joug- mensch, dat ten nadeele van zijn patroon, een kaashandelaar in Hoorn, een belangrijk bedrag (tusschen 6 en 7000 gulden) had verduisterd. Onder den valschen naam Smit, logeerde hij sedert een paar dagen in een der hötels te IJmuiden, doch had aan de aandacht van de politie weten te ontsuappen, door zijn krulle- bol te laten kortknippen, waardoor zijn signalement niet meer volkomen aan het opgegevene beantwoordde. Na zijn vertrek uit Hoorn had hy, na aanschaffing van nieuwe kleeren, de oude op het strand te Egmond neergelegd om de meening op to wekken, dat hij bij het zwemmen verdronken zou zijn. Bij fouilleering bleek hij nog ruim f800 in zijn bezit te hebben. Een bom gevonden. Op het weiland van den heer C. de M. te Schagerbrug (gem. Ztjpe) is Zaterdag een bom gevonden, ver moedelijk afkomstig uit een vlieg machine. De burgemeester heeft er den commandant, in de stelling Helder van in kennis gesteld. Boscherming van groot* gezinnen. Bij Kon. besluit is goedgekeurd nieuwe verordening tot heffing van hoofdelyken omslag in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Iu die verordening is door den raad de bepaling opgenomen, dat de aftrek voor elk kind stijgt naar mate het gezin grooter is. Die aftrek bedraagt voor het 1ste kind f 25, voor het 2de f 80, voor het 3de f40 en voor elk volgend kind telkens flO meer, alzoo voor het achtste kind bijv. f90. De aftrek van elk gezin bedraagt f 460, zoodat een gezin met acht kinderen eerst in den hoofdelijken omslag behoeft bij te dragen bij een inkomen van f895. Ovar da grtns gekomen. Te WiDterswyk zijn drie Russische krijgsgevangenen aangekomen, die uit het kamp by Munster ontvlucht waren. Ze hadden 12 dagen over den weg gedaan. Zaterdag is te Oldenzaal een Duit sche deserteur over de grens gekomen, een 39-jarig landbouwer, die bij Gronau tot de grenswacht behoorde. Hij zou tot straf weer naar het front .terug gezonden worden omdat hij smokkel waren aan particulieren had overge geven en niet voor de Z. E. S. in beslag had genomen. H(j was in den oorlog reeds driemaal gewond. Te Maastricht kwamen Zaterdag weer zeven uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvluchte Russen aan. Zaterdag arriveerde te Zevenaar per trein uit Elten een Duitsch land- stormer in uniform, die tijdens zijn trein wacht in een coupé insliep en aldus de grens passeerde. Hij ver zocht dringend terugzending, aan welk verzoek later werd voldaan. Van hat Westelijk front. Parijs, 4 Sept. Ten Noorden van de Somme hebben de Duitschers in den afgeloopen nacht geen enkelen tegenaanval ondernomen op de stel lingen, die de Franschen hebben veroverd en tbaus met spoed in richten. Totdusver zijn'40 kanonnen op de Duitschers veroverd. Het binnen brengen van nieuwe gevangenen wordt gemeld. Op den rechter Maasoever hand granaatgevechten in de streek ten Oosten en ten NoordWesten van Fleury. Het totale aantal onge kwetste gevangenen, door de Fran schen gisteren in dit vak gemaakt, bedroeg 400. Alle nieuwe Duitsche aanvallen, op de Fransche stellingen in het bosch van Vaux en Chapitre ge richt, zijn door het Fransche vuur gestuit. Londen, 4 Sept. Gisteren ls tus schen Ancre en Somme buitenge woon hevig gevochten. Wij hebben de vijandelijke verdedigingswerken op een front van 8000 M. breedte en 800 M. diepte genomen. In Ginchy, dat wij in zijn geheel hadden genomen, hebben wij weer terrein verloren, maar toch houden wij, ondanks hevige nachtelijke tegen aanvallen, een deel van het dorp Er 'zijn reeds 800 krijgsgevangenen ingeleverd. Van hat Oostelijk front. Weenen, 4 September. De Russen hebben hun pogingen om den tegen stand der centralen in de Karpathen te breken, voortgezet. Overdag en 's nachts is het daar op tal van pun ten tot verbitterde gevechten ge komen. Alle 8tormloopen des vljauds zijn afgeslagen. Kleine plaatselijke successen, die de Russen ten Z.W. van Fundul, Moldovi en in het gebied van den Tartarenpas bevochten, zijn hen door tegenaanvallen voor 't grootste deel weer afhandig gemaakt. Ook ten Z.O. van Brzezany heeft de vijand met zijn aanvallen geen voordeelen behaald. Om een klein loopgraafgedeelte wordt nog gevoch ten. Ten noorden van Zborow on Swi- aiuchy en Skalwof iu Wolhynle zijn opnieuw talrijke aanvallen van den vijand mislukt.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2