COURANT HOTEL „BELLEVUE", Café Restauraeit No. 4671 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG De abonnementsprijs van de „Holdersche Courant" Is thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco per post f1.—. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). SSR Sept. op: ondor: op; onder: Zondag 10 a. 6.36m.4.a2 0.26 7.28 7.20 &- Maandag J1 6.62 6,49 6.28 7.26 8.10 8 60 Dinsdag 12 7.7 7.16 6.80 7.22 8.66 9.86 Woonad. 18 7.28 8,89 8.81 7.19 9,40 10.16 Oonderd. 14 7.43 10.2 6.82 7.17 10.20 10.60 Vrfidag 16 8.3 „11.28 6 88 7.16 11.- 11.80 Zaterdag 16 882 0.40 8,86 7.12 11.40 -.10 DE OORLOG. De legerberichten van 6 en 7 September. Yan het W e s t e 1 y k front. Het offensief der geallieerden aan de Somme houdt aan. Met het gevolg 'dat zij b(j Combles en Chaulnes voor uitgingen. Alleen bij Péronne konden de aanvalsgolven niet verder komen. In het Fransche communiqué van 6 dezer wordt gemeld, dat terrein gewonnen werd ten Z.O. van Belloy. Het grootste deel van Berny is ge nomen, tusschen Vermandovillersen Chilly wordt verwoed gevochten, het N. deel van Vermand is in handen der Franschen, en tusschen Chaulnes en Chilly werden verschillende Duit- sche loopgraven yermeesterd, waarbij de Franschen de buitenwijken van Chaulnes bereikten. In een bericht van den 7en wordt over deze gevechten het volgende medegedeeld Na een hevige beschieting van de vijandelijke linies van Barleus tot Chilly, hervatte de Franschen infan terie den aanval op Berny en kweet zich schitterend van de gestelde taak. Zy nam het grootste gedeelte van het dorp en den omtrek ervan tot tot aan de parken, die vandaar naar de Somme toe afloopen. Daardoor werden de Duitsche stelling te Barleus en op het plateau van Villers Carbonnel (ten Z. van Barleus), die door tal van Duitsche batterijen ver dedigd werden, omgetrokken. Oók het offensief meer naar het Zuiden had succes. Van Vermando- villers is alleen nog het Zuidoostelijke gedeelte in handen van den vijand. De troepen namen een reeks van loopgraven tot aan de buitenwijken yan Chaulnes en ten O. van Chilly bij de spoorlijn Chaulnes—Roye. In dit vak zijn Deniécourt en Vermando- villers bijna geheel omsingeld en in een nijptang gevat, waaraan de bek nog maar 100 M. ver open staat. Men verwacht dus eerlang den val van die dorpen. Voorts is de spoorlijn Nesle—Chaulnes, die diende voor den aanvoer van Duitsche versterkingen en voorraden naar de bocht van de Somme, nu onbruikbaar voor hen géworden. Het Fransche middagcommuniqué van 7 Sept. meldt het afslaan van verscheidene tegenaanvallen der Duit- schers ten N. en ten Z. van de Somme. Op den rechter Maasoever gingen de Franschen tusschen fort Vaux, Chapitre en le Chenois weder tot den aanval over met het gevolg dat over een front van 1500 M. de voorste Duitsche linie werd vermeesterd. 260- Duitschers werden gevangen genomen en 10 machinegeweren buitgemaakt. Het aantal gevangenen gemaakt in de gevechten van 6 tot 7 Sept. aan het Somme-front, bedraagt meer dan 400. Volgons het Engelsche bericht van den Ten ondernamen de Duitschers een tegenaanval op de Engelsche stellingen in het het Leuze bosch, doch werden zij teruggeslagen. De Times bevat nog een verhaal Ingezonden mededeellng. tan walk geneesmiddel meel men dB voorkeur geven? Aan het geneesmiddel, dat bjj den minsten omvang en zonder een by- zonderec leefregel noodzakelijk to maken de meeste uitwerking heeft. Zoo verstaan, zijn- de Pink Pillen het ideale geneesmiddel bij alle aandoe ningen, die voortkomen uit het ver armen van het bloed of uit eene verzwakking van het zenuwstelsel, Sedert talrijke jaren hebben zü do gezondheid weörgegeven aan duizen den personen die leden aan bloed armoede, bleekzucht, maagpijnen, hoofdpijnen, neurasthenie, rheuma- tiek, zenuwziekte. Al deze verstorin gen - men geve er zich wel rekenschap van, hebben twee voor naamste oorzaken, nl. de verzwakking of de onzuiverheid van het bloed, of de zwakte der zenuwen. Er zijn maar weinig menschen, die niet op een gegeven oogenblik worden aangetast door een dezer kwalen, welke zich openbaren ten gevolge van overspan ning, buitensporigheden, ontberingen, tegenslagen, ofwel op gevaarlijke, kritieke tijdstippen van het leven: als groei, kritieken leeftijd; zelfs de verwisseling van de jaargetijden brengt van zulke vertoringen teweeg. Met andere woorden, de Pink Pillen zijn voor iedereen en op zeer vele tijdstippen des levens noodzakelijk. Hare bijzonder versterkende en op wekkende hoedanigheden maken baar tot het zekere geneesmiddel tegen al de aandoeningen waarvan wij spraken, RINK PILLEN. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 68 te Schagen bü J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verter bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. van de linie Gincby Guillemont. Dit ging verwonderlijk goed in zijn werk. Veel belangrijker dan de oppervlakte van het veroverde gebied is het feit, dat bij den aanval niet alleen Guille mont genomen is, maar de Engel sehen ook 400 M. voorbij het dorp Guillemont kwamen, dat zoolang in hun weg had gestaan en ook dwars door het zuidelijk gedeelte van het hooge terrein tot aan en in Gincby doordrongen. De bereikte linie, waar halt werd gehouden, is een diepe weg die bijna recht naar het Noorden loopt. Van het geheele dorp is niets dan een iu elkaar geschoten gebouw, dat blijk baar eeu schuur geweest is, overge bleven. Al de rest is tot gruizels ver nield. De puinhoopen waren echter vol vijanden, die in kuilen op de loer lagen en aan alle hoeken van het dorp waren sterke stellingen met machinegeweren en vooral aan den Zuidwestelyken en Zuidelijkt rand diepe schuilplaatsen, behalve nog de hoofdloopgraaf die geducht versterkt was: Overal waren kleine werken en groote granaatkuilen die als voor uitgeschoven posten dieDst deden. Bij een aanval stormden wij door en over alles heen, zonder gestuit te worden. In de kuilon aan denbrand van het dorp werd het meereurteel van de gevangenen gemaakt. Zy wachtten eerst af, tot zij in hun schuilplaatsen met bommen bestookt werden, maar staken de handen op. In een half uur het begin van den aanval was het geheele dorp in onze hahden. Bij het zuiveren van de loopgraven en van het terrein beneden het dorp is er nog hard gevochten. Er wordt dan verder nog gewag gemaakt van een tegenaanval der Duitschers, waarbij doze weder volgens, de oude methode, iu gesloten gelederen aanrukten. Door de Engelschen onder vuur genomen met machinegeweren, begonnen eerst de vleugels te wan kelen. Daarop ontstonden gapingen in het middelste gedeelte. Tenslotte was er van de aanvallers niets meer te zien. Wie niet. gedood of gewond was, had zich ter aarde geworpen, om aan het verschrikkelijke vuur der mitrailleurs te ontkomen. Naar van Duitsche zijde wordt gemeld, werden alle aanvallen der Jogelschen ten N. van de Somme afgeslagen. Ten Z. van de Somme hadden de Franschen evenmin succes. Wel slaagdon zij erin aanvankelijk terrein te winnen .in het vak Bernis- Deniécourt, doch een tegenaanval wierp hen weder terug. In Vermando- villers kregen zij echter vasten voet. Volgens deze mededseling werden ook de aanvallen der Franschen op den rechter Maasoever afgeslagen. Van het O o s t e 1 Ij k front. Het Weensche communiqué van den 7en geeft aan dat aanvallen der Russen in de Karpathen en bij Brzezany afgeslagen werden. Erkend wordt dat de Oostenrijkers tusschen Zlota Lipa en ÜDjestr achteruit moes ten, waar zij voorbereide stellingen bezetten. Bij Fundul Moldowi werd blokhuis genomen en vielen 88 Russen in handen der Oostenrijkers. Aangaande het afslaan der Russi sche aanvallen in de Karpathen, meldt het Duitsche legerbericht dat deze aanvallen plaats hadden bij Vilowa en Dorna-Watra. Bij laatst emde stad strijden ook Roeme- niörs aan de zijde der Russen. De Russen melden dat zij in de Woud Karpathen blijven vooruitgaan. In de streek van Halicz blijft het voordeel aan de zijde der Russen. Na vijand uit zijn stellingen te heb ben geworpen, werd bü achtervolgd, waarbij de Russen de Narajowka, een zijrivier van de Gnila naderden. Een deel der troepen is deze rivier reeds overgetrokken. De spoorweg Halicz Somicowce Wodniki werd bezet. De stad Halicz, waar de vijand zich versterkt heeft en hardnokkigen tegenstand biedt, wordt door de Russen beschoten. Tijdens de gevechten in deze streek op 6 September geleverd, werden 22 Duitsche en 5 Turksche officieren en 3000 Duitsche en 685 Turksche manschappen gevangengenomen. Het totaal aantal gevangenen bestond uit 45 officieren en 5600 man. Van het veroverde oorlogsmateriaal werd nog geen opgaaf gedaan. Ten N. van Dunaburg trokken de Russische voorhoeden over deDuna. Een groot stuk der Duitsche stellin gen werd hier vermeesterd. en Duitschers gedwongen, Turtukai moesten ontruimen. Het Oosteniijksche bericht betref fende de krijgsverrichtingen in Zeven burgen meldt, dat bij Olah Toplicza (aan de Maros) de troepen.op hoogten ten W. van die plaats moesten terug trekken, teneinde aan een dreigende omvatting te voorkomen. Overigens is de toestand onveranderd. Van Duitsche zijde wordt met be trekking tot de vermeestering van Tutrukai het volgende gemeld: De zegevierende Bulguarsche en Duitsche troepen hebben de krachtig versterkte plaats Tutrukai stormen derhand genomen. Hun overwinnings buit bedraagt, volgens yoorloopige berichten, ruim 20.000 gevangenen, o. w. 2 generaals, meer dan 400 andere officieren en ruim 100 kanon nen. Ook de verliezen aan dooden en gewonden van de Roemeniérs zijn zwaar. De aanval van vrij sterke Russische strijdkrachten tegen Dobric is afge slagen. Op het front bij S a 1 o u i k i slechts artilleriegevechten. Grieksche troepen, die zich bij de geallieerden aange sloten hebben, zouden, naar uit Athene wordt gemeld, met behulp van het garnizoen van Serres erin geslaagd zijn, twee forten van Kawalla te be- Van het R u s si s c h-Tu rks ch e front meldt een Russisch bericht het afslaan van een offensieve beweging der Turken ten W. van Erzindzjan. Iu de streok van Ognot blijven de Russen vooruitgaan, ondanks den hevigen tegenstand der Turken. Van het Italiaansch-Oosten- rljksche front.' De Ooatenryksche zoowel als de Italiaansche berichten maken alleen melding van artillerie-gevechten eu kleine patrouille-ondernemingen. Oosteurtjksche vliegtuigen hebben opnieuw bommen op Venetië geworpen waardoor slechts weinig schade werd aangericht, terwijl nie mand werd gedood. De stad Lussin Picolo werd door een Italiaansch luchtschip bestookt, waardoor drie huizen werden ver woest. Een mab werd gedood, een vrouw licht gekwetst. Van het Roemeensche front. Het Roemeensche communiqué van 6 dezer geeft aan, dat in Zevenburgen de plaatsen Troa, Dlron Györgyö en Orsowo werden bezet. 7 kanonnen, machinegeweren en zoeklichten wer den buitgemaakt. In de Dobroedsja hebben de Duit schers en Bulgaren, die groote ver sterkingen aan zwaar geschut ont vingen, de aanvallen op Turtukai voortgezet. Het garnizoen deed ver schillende tegenaanvallen. Aan beide zyden werden zware verliezen geleden. Uit St. Petersburg wordt dd. 7 dezer gemeld, dat de Roemeensche troepen, door een overmacht van Bulgaren BINNENLAND. HELDER. Telefoon Interc. 48. met tuin. Mooi gelegen in het centrum dar stad. GOEDE GOHSUMPTIE - RITMOHTEHOEIEUIEM. lESTiVUIÏ DEN GEHEELEN DAG. Diners worden aan huis bezorgd. WILHELMINA-BILLARD. Vergaderlokalen disponibel. Mali naar Indll via da Kaap. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat dé post uit Nederland naar Ned. Oost- indië, ingaande 22 Sept. des Vrijdags om de 14 dagen beurtelings zal wor den verzonden met de om de Kaap Goede Hoop varende stoomschepen van de „Nederland" en „Rott. Lloyd", t. w. 22 Sept. per „Rott. Lloyd", 6 Oct. per „Nederland", enz. Aangehouden mails. De stoomschepen „Maasland", ©rechterland" en „Salland", onder scheidenlijk 8, 3 en 4 dezer uit Zuid- Amerika to Amsterdam aangekomen, hebben op last van de Britsche auto riteiten de Falmouth moeten lossen. Het stoomschip „Vondel", 1 dezer van Amsterdam naar Batavia ver trokken, heeft de post te Kirkwall moeten ontschepen. Weer terecht. Het st. „Grenadier", van Rotterdam op Engeland, waarover men zich on gerust maakte, is 4 dezer te Shields aangekomen. Uit Berlijn terug. De kapitein-luitenant, ter zee Can- ters, die eenigon tijd geleden opnieuw met een opdracht der Regeering naar Berlijn was vertrokken, is gisteren weder in Den Haag teruggekeerd en bracht eën bezoek aan den Minister van Buitenlandscho Zaken, die, van verlof teruggekeerd, hedenochtend de werkzaamheden aan zijn dopartement heeft hervat. Mllltlellchtlng 1808. Alle dienstplichtigen dor landweer- lichting 1916c (voormalige militielich ting 1908), met uitzondering der wiel rijders, hospitaalsoldaten en zieken dragers, die nog bij de Xde iufauterie- brigade aanwezig eu nog niet naar de landweerbataljons afgevoerd zijn, zullen 15 September naar hun laud- weer bataljons worden overgeplaatst. (Tel.). Provinciale Broodcommlesie Noord-Holland. Aan de burgemeesters ia door i Broodcommissie het volgende schrijven vei zonden: 1 Betaling. Ter bespoediging der uitbetaling is thans het volgende vastgesteld: Indien betaliDg wordt verlangd, zult U schriftelijk aan den Burgemeester, die de opslagplaats beheert, dit moeten verzoeken met opgave van bijzonderheden omtrent hoeveel en mot vermelding of met den verkooper overeenstemming is verkregen. Deze Burgemeester zendt mij deze aanvrage, van zijn fiat voorzien, toe, waarna dezerzijds recht streeks aan U de betaling zal ge- J. Vergoeding onkosten. Het zal mij aangenaam zijn, indien U telkens nadat eene partij aan do opslagplaats is afgeleverd, mij Uwe declaratie van onkosten over die partij toezende. Toezending eener nota, por week of per maand, kan in het belaug eener goede contröle beslist niet worden 3. Prijs rogge. De prijs van rogge van den nieuwen oogst, door mijne bemiddeling aan U te leveren, bedraagt f9.10 per H.L. van 75 K.G. IndieD roggebrood in Uwe gemeente volks- voedsel is en dus roggebroodkaarten worden ingevoerd zal de verkoopprijs aan de bakkers f 6.30 per H.L. moeten zijn, vermeerderd met onkosten voor mijne Commissie. Indien roggebrood geen volksvoedsel is, doch b.v. als toespijs bij wittebrood wordt gebruikt, is de verkoopprijs aan bakkers fll per H.L. eveneens vermeerderd met onkosten voor mijne Commissie. Deze pryzen zijn bedoeld af plaats van levering. Het verschil van f9.10 en f6.30 (t. w. f2.80) per H.L. wordt voor 1/10 door Uwe Gemeente ge dragen, voor 9/10 door het Rijk. Deze Gemeentelijke bydrage mag in geen ge val noch in den broodprijs, noch in de onkosten geheel of gedeeltelijk worden gevondeh, doch moet geheel uit de Gemeentekas worden betaald. Uit Oost-lndië. Wij lezen in de „Loc.", dat in de Indische bladen een en ander te doen was 07er een straf-overplaatsing van den luit. ter zee 2e kl. R. Polis, die herhaaldelijk voor de belangen der inlandsche schepelingen was opge komen en volgens genoemd blad hoogstenswat al te impulsief met zline ethiek te werk gaat". „Luitenant Polis trachtte voor die inlanders te doen wat in zijn ver mogen was. In de „N. Soer. Ct." schreef hy onlaugs een zeer tam artikeltje over het passagieren der inlandsche schepelingen, en toen hy weigerde te zeggen, dat hij de schrijver was, volgde overplaatsing met repa- trieering als gevolg. Zelfs geen tijd tot afscheid werd hem gelaten. Te voren was hij al eens gestraft voor oen artikel over marine-officieren in genoemd blad. Hij had toen erkend, ce schrijver te zijn. Een reclame over de zwaarte der straf werd door het Mil. Hooggerechtshof beantwoord met een nieuwe strafwegens lichtvaardig klagen. De man ligt nu zenuwziek", schreef genoemd blad. („Handelsblad".) Da onlustsn In DJambl. Uit Weltevreden wordt aan de „Tel." geseind: Bij Moearatambesi werden twee der onzen gewond. Verzekerd wordt, dat Moeratebo spoedig ontzet zal zijn. De president der Centrale Sarikat Islam was kort geleden op Djambi, waar hij als een prins ontvangen werd. Vermoed wordt, dat hy bloedver want is van de vroegeren sultan. Hij vuurde de opstandelingen aan. De oproerlingen dragen een korte, grijze uniform, waarop de teekens der ïarikat Islam en een rooden broek. Da „Qeertruida". Naar wij reeds mededeelden, zijn de schipper, de 2e machinist en een matroos van de op 5 Juli door den Duitschen onderzeeër „U 4" in den grond geboorten drifter „Qeertruida" in ons land aangekomen, na geruimen tijd door de Duitsche autoriteiten te zijn vastgehouden. Naar de „Tel." mededeelt, werden deze drie opvarenden door de com mandant van den onderzeeër mee naar Duitschland genomen, omdat de drifter naar een der officieren zeide bewapend was. Spoedig geraakten de drie lotge- nooten van elkaar. De machinist en de matroos werden door andere onder zeeërs opgenomen. De machinist kwam terecht op de „U 45" en maakte op zijn r6is aanvallen op Engelsche treilera en een kruiser mode. Na 9 dagen nam de „Beauwulf" de gevangenen over en zette ze te Emden aan wal. Van dit tydstip af werden ze als misdadigers behandeld. Spoedig werden zij naar Wilhelms- hafen overgebracht. De beschuldiging bleek toen inderdaad te bestaan uit misvattingen van de U officieren, die de op een hoog voetstuk geplaatste spil voor eeu machinegeweer, en de brails voor een veertien c.M. kanon hadden aangezien. H6t O.M. eïschte niets meer of minder dan de doodstraf 1 lntusschen, de krijgsraad sprak hen van deze beschuldiging vrij, maar de kapitein had zich toen nog to verantwoorden voor een poging tot rammen van de U 4. En dat terwijl, volgens zijn verklaring, de Qeertruida, toen ze zonk, zich nog op ongeveer 8 mijl afstands van de duikboot be vond. Ook thans werd de doodstraf geëischt, en toen de krijgsraad op nieuw een vrijsprekend vonnis velde, ging het O.M. in hooger beroep. Juist op het oogenblik, dat in tweede instantie uitspraak zou worden gédaan, arriveerde te Wilhelmshafeu eeu ver tegenwoordiger der reederfy, die einde lijk, midden Augustus, van dit alles ie kennis was gesteld. Hoewel deze reeds 17 Aug. in Duitschland was, moest hij tot dien datum wachten op verlof, om naar Wilhelmshafen door te reizen. Hy kwam nog juist op tijd, om de vrijspraak, ook in tweede instantie, te vernemen. Woensdag 30 Aug., een week dus nadat het laatsto vrijsprekend vonnis was geveld, zyn de ongelukkigen eindelijk uit hun gevangenschap ont slagen. De „Colombia" gekapsljsd. Een zeker zeldzaam ongeval is Donderdagmorgen gebeurd met het stoomschip „Colombia", dat voor den wal aan de werf van dé AmBterdam- sche Droogdokmaatschappij in repa ratie lag. Omstreeks elf uur, toen het schip eenige meters verhaald werd om onder de groote bok t.e worden gebracht, is het plotseling Daar stuur boordzij gaan overhellen, waardoor het water door poorten en andere gaten, welke allen open stonden, naar binnen stroomde, en tenge volge daarvan is het schip kort daar na geheel over stuurboord gekapsljsd, z<'Odat het nu in een hoek van zeker wel 60 graden tegen de wal ligt. De „Colombia" meet 5500 bruto ten en is den 14 April 1915 te water golaten voor de Kon. Weat-Ind. Mail dienst. Deze Mij. heeft hot schip on laags verkocht aan een Amerikaan sdie reedery, do Pacific Mail Steamship Co., voor den dienst tusschen San F;ancisco on Japan. Nadat het schip verkocht was is het op de thuisreis, terwijl hot nog in dienst was van de West Indische Mail, op een mijn geloopen in de Noordzee. De Amerikaansche maatschappij had aan de Amsterdamsche Droogdok maatschappij de herstelling1 van de avoiy opgedragen, benovens eenige verandoringco. Daartoe heeft' het schip allereerst gedokt. Een week of vijf geleden is het uit het dok ge komen en aan de wal gemeerd, op dat daar het verdere werk in het. schip zou gebeuren. Het schip was geheel ledig, kolenruimen en tanks waren geledigd, daardoor lag het schip hoog op het water. Waarschijn lijk heeft tijdens het werk aan boord, waarby natuurlijk nieuwe platen en onderdeelen zijn ingebraeht, het schip zich eenigszius in den grond vast gewerkt. Toen het nu 's morgens verhaald werd, is het uit den grond getrokken op den grond, zoodal het op zijn kiel stond. Waarschijnlijk is het toen door de groote bovenzwaarte geheld, en daar het zóó ver ging, dat de poorten water maakten, is toen het schip volgeloopen en geheel omgeslagen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Om te voorkomen, dat het schip van den wal wegzakte, lagen er voortdurend vier sleepbooten laugs zij, die het met volle kracht tegen den wal drukken. Het zal een heel karwei zijn om het schip weer vlot te krijgen. Eerst zal men het waarschijnlijk een paar dagen moeten laten liggen om het tot rust te laten komen. Dan moeten duikers alle poorten en andere gateD, welke onder water ziju, stoppen, en dan kan men het schip gaan leeg pompen. Een nachtmanoeuvre 1 Uit Roozendaal schrijft men aan „Het Vad." De commandant der brigade, welke op het oogenblik in het Westen van Noord Brabant ligt, heeft een wel zwaro verantwoordelijkheid op zich genomen met het doen houden van een nachtelijken marsch in den nacht van Maandag op Dinsdag. Want dat is een expeditie geweest, die bij alle deelnemers lang in het geheugen zal blijven, on die herinnering behoort zeker niet tot de aangenaamste. Het onweerde en stortregende, toen de verschillende doelen der brigade te Breda bijeenkwamen, en hoewel het geheele geneeskundige personeel ont ried de expeditie te doen doorgaan, gelastte de bevelhebber dat de tocht toch zou geschieden, terwyl hy ver bood, dat de overjassen werden mede genomen. En dat terwijl het onweer niet van de lucht was en het slag regende I Van Breda werd gemarcheerd naar Princenhage en Beek tot de Mark. Over deze rivier was een pontonbrug geslagen, doch deze was zoo smal, dat een wagen er niet overheen kon, een paard te water raakte, een mi trailleurhond verdronk en een ponton- nior in hst water viel. Met veel moeite kon hij worden gered. Daarna kwam men aan een stukje weg van misschien 250 meter, doch dit was zoo miserabel, dat de mannen tot hun knieën in de modder stonden en nu en dan verdwaalden in een door het water niet opgemarkto kuil of sloot, waarin zy dreigden te verdrin ken. Een mitrailleur reed in een sloot, door den schok viel de voerman er af en verdronk. Anderhalf uur is men met kunstmatige ademhaling bezig geweest, doch zonder resultaat. De ongelukkige was een milicien afkom stig uit Venlo, en ongehuwd. Twee paarden verdronken tevens. Na drie uren baggerens heeft brigadecommandant den troep i vier uur lang laten trekken onder een voortdurenden slagregen en ein delek kwam men om 8 uur 's morgens thuis. Veertien uur lang waren de mannen op de been geweest; hoe ze er uit zagen, is niet te beschrijvenhoe de stemming was, is beter te verzwijgen. Er waren soldateD, die, toenj men halt hield, zich in de modder te slapen legden. Wanneer de brigadecommandant na afloop van doze expeditie zijn rekening opmaakt, zal hij als debet daarop vinden: één man verdronken; één man gestorven aan hartver lamming twee paarden verdronken een mitrailleurhond verdronken eon niet te taxeeren schade, toege bracht aan materieel en kleeding; een menigte soldaten ziek, ten gevolge van rbeumatiek, keel- en longaandoeningen. Naar men verzekert, is tegen de wijze waarop de brigadecommandant aldus met de onder z(jn bevelen staande troepen hoeft gehandeld, een klacht ingediend bij het legerbestuur. Ovar de grens gekomen. Woensdag en Donderdag zyn op verschillende plaatson aan de grens in totaal 20 uit krijgsgevangenschap ontvluchten en 3 Duitsche deserteurs ons land binnengekomen. Onder ontvluchte gevangenen waren 17 Rus sen (w. o. 1 officier), 2 Franschen en 1 Belg. Lijk opgehaald. Woensdag is aan boord van Hr. Ma. „Hertog Hendrik" in de Roompot opgevischt bet lijk van een Franschen vlieger. Daar bet in zeer verregaan- den staat van ontbinding verkeerde, was men genoodzaakt het lyk weder aan de zee pr(js te geven. Op het lyk is alleen gevonden een brief ge richt aan „Monsieur Charles Perron, pilote aviateur maritime Dunkerque." Of deze brief aan den gevondene zelf gericht was, zoodat het lyk dat van den heer Perron zou zyn, kon niet uitgemaakt worden. INGEZONDEN. Den Helder, 81 Aug. 1916. Aan den Raad der Gemeente den Helder. Het zal u geonszinH verwonderen dat ondergeteekende W. J. Bakker Jr., ;emeonte-arta, door het rapport uwer Commissie inzake Buys zeer onaan genaam getroffen is. Gehouden in matigen toon en aan bezadigdheid weinig te wenschen overlatend, is dat rapport er op be rekend indruk te maken en is des- juist van schadelijken invloed door de bedachtzaam vermomde on juistheden, reden waarom onderge teekende er aan hecht een enkel woord van toelichting als protest te laten hooren. Allereerst heeft de Commissie de grenzen harer bevoegdheid over schreden, daar zy een plan van onder zoek van uwen Raad had medege- kregen(stenogr. raads verslag 1916, blz. 164) waaruit blijkt dat het onderzoek als geëindigd moet worden beschouwd, zoodra gebleken is dat in dit geval de vrouw van G. Buys noch eene arme patiënte was, noch art. 6 der Verordening op de kostelooze Genees kundige Hulp op haar van toepassing was. Zulks bljjkt uit de samenstelling der Commissie uit Raadsleden (geen deskundigen). De Commissie heeft deze grenzen niet betracht, integendeel zette zy haar onderzoek naar de feiten voort ook buiten direct Gemeentebelang en kwam tot de meeBt verwonderlijke conclusies. Zij heeft zich begeven op een terrein, waarop zij niet het recht had sich te begeven, zij heeft n.l. een oordeel geveld over feiten uit de par ticuliere praktik van een arts, waar- tóe het gezin Bugs ook volgens de Commissie behoorde. Het is uit zelfverweer en ter wille in de waarheid dat wij uwe Com missie ook in de verdere uiteenzetting willen volgen. Toen vaBtstond, dat het gezin Buys niet behoorde tot de gemeente-armen, had de Commissie, wilde zü zakelijk handelen, zich onbevoegd moeten ver klaren in deze zaak eene uitspraak te doen. Integendeel, zy is verder ge gaan en indien genoemde Commissie onpartijdig had willen optreden, had den toen vier, althans drie artsen, indien deze daartoe tenminste bewil ligd hadden, in dat volledig onder zoek moeten worden opgenomen en niet alleen de twee subsidiair geroe penen. Welnu, over Dr. v. d. Lee, eerst- geroepene en behandelenden arts van het gezin Buys laat de Commissie zich niet verder uit. Anderen, die het ;ezin niet behandelden, moeten den jezwarenden last der feiten torsen, door welke geheele verkeerde wen ding van het onderzoek de openbare meening misleid wordt. Wy weten niet zeker waarom Dr. v. d. Lee zijne patiënte dien nacht hulp bood; wel willen wy'ons vermoeden uitspreken, dat, ware Buys dien nacht beslister opgetreden, zijn dokter, (immers wonende in de na bijheid) toch mede zou zijn gegaan, maar nogmaals die redenen van wei gering laten wl) buiten beschouwing, doch wel weten wij onza reden van weigering,' en deze is volslagen ge motiveerd en ome houding .zou geen andere kunnen zyn, immers geen andere mogen zijn. Een ander kon toch elk oogenblik mijne hulp noodig hebben. Do ur gentie hiervan was mij na ondersoek gebleken. Deze reden is afdoende. De Commissie oordeelt er anders over, doch ik ontzeg de Commissie als niet deskundige het recht een oordeel te vellen over de gegrondheid mijner redenen van gewetemaard, want het is eene zuivere gewetenskwestie, wanneer eeu dokter eene moreele verplichting hoeft om hulp te ver- leenen in een geval, waar ook oen menschenleven op het spel kan staaD. Het is eene moreele verplichting voor den arts zijn tijd beschikbaar te hou den en zich door geen'geval te laten afleiden voor zoover de eerste be doelde hulpverschaffing in gevaar kon komen. En zoodanig was de aan vrage Buy3. Èn karakter van het ge val, èn afstand èn noodweer verhin derden hier aan ondergeteekende plichtmatig eene hulp te ver' welke hij zeker bij gering tijdverlies zou verleend h6bben. Hiervoor staat mijn verleden borg. Ik tart de Commissie een geval te noemen, waarin ik geen hulp heb verleend, waar ik deze physiek en moreel zou hebben kunnen verleenen. Het is daarom juist zoo bedroevend dat de Commissie durft besluiten tot eene conclusie op grond van analogie n.l.„Waar die dokter hier niet hielp, zal hij anderen, (stads) armen, ook wel niet of niet goed of niet tijdig helpen". Nogmaals, ik tart de Com missie gezamentlyk zoowel als lid voor lid het bewijs te leveren, dat ik in de uitvoering der praktijk als Gemeente arts te kort geschoten ben of aan mijn verplichtingen niet heb voldaan en niet met alle krachten geholpen heb. En om zulke feiten gaat het toch, wil men een Gemeentegeneesheer in gebreke stellen. De Commissie rede neert deswegen onjuiBt naar analogie van het geval Buys, maar concludeert buitendien materieel uit ditzelfde ge val geheel onjuist, daar uit deze zaak geen enkele smadelijke gevolgtrekking te halen is, daar ondergeteekende als arts zijn plicht deed en niet anders mocht handelen. Hiermede is schier alles gezegd. Doch de Commissie zal het in een belasterden arts billijken en de Raad zal niet anders willen wanneer ik ook elders het rapport van eenige toe lichting voorzie. „Uwe reden is niet gemotiveerd' zegt de Commissie, en zij concludeert hiertoe op grond, dat van een stellige belofte aan mijne kraamvrouw geen sprake was. Dit laatste is volkomen juist, daar deze door mij niet aange geven iageen enkel arts doet zulks. Doch In het door rali onderteekende verslag kan niemand, behalve dan de Commissie, ontdekkon, dat er van ©eno dergelijke belofte ooit sprake is ge woest. De Raadsleden hebben sich wellicht hiervan niet overtuigd, al vorens zij hunne stem gaven voor dit rapport. Is het nu niet erg hinder lijk, ja bijna misdadig om alle ge wetens motieven van een arts in zulk geval van onwaarde te verklaren op grond van gemis aan „stellige belofte"? Het is aan den arts en aan den arts alleen lijk om te beoordeelen de noodzakelijk heid zyn tijd beschikbaar te houden, en de gang der feiten bewijst dat de arts in dit geval zijn tijd niet andors had mogen gebruiken, daar genoemde kraamvrouw den volgenden ochtend en wel voor de eerste maal beviel. Het had evengoed dien nacht kunnen geschieden. De Vraag rijst nu: „Welko ireet van afkeuring zou er zijn op- gegaan, indien ondergeteekende met volle kennis van zaken dien nacht zijne patiënte zonder geneeskundige hulp had gelaten en deze gesuccom- beerd ware"? Inderdaad, dan ^are ondergeteekende ten zeerste te be rispen geweest. Nu treft hem geen enkele blaam, wat ook de Commissie moge concludeeren. Minder schoon doet de Commissie het voorkomen alsof de armoede van het gezin Buys mede reden is geweest van de weigering om mede te gaan. Tegenover zulke onbewijsbare aan tijgingen sta myn woord, dat geen enkel geldelijk belang mijn gedragslijn in dit geval anders had kunnen doen zijn. Een conclusie daarom: „van doze arme tot de andere stadsarmen" is niets minder dan absurd. En de dooi de Commissie uitgesproken vrees op deze gronden moge bij uwen Raad de scherpste afkeuring ontmoeten, - terwille van gerechtigheid en waar heidsliefde. De Commissie doet hot voorkomon alsof het mij bekend was, dat Buys een armen patiënt was. Het tegendeel stond echter voor mij vast en de wijze waarop de Commissie hiervan eene verklaring tracht te geven is absoluut onjuist. Het rapport wil de redenen van mijn niet medegaan verkleinen, door de bevalling van mijne kraamvrouw als geheel normaal voor te stellen. De Commissie dwaalt absoluut in dien zij meent dat eene bevalling vooruit als normaal te beschouwen is. Dat kan slechts na afloop gecon stateerd worden. De bevalling van mej. Buys was ook normaal tob op het oogenblik, dat de onrustbarende niet te voorziene feiten zich plots voordeden. By de aantasting van een goeden naam vergeve uw Raad de breed voerigheid van dit protest, waarin nog meerdere verdediging had kun nen opgenomen worden, daar nog te veel in het rapport der Commissie onweersproken blijft, doch het zal uwen Raad thans duidelijk zijn, dat de conclusie der Commissie in allen deals, althans voor zooverre op onder geteekende betrekking hebbende, on juist en schadelijk' is. In volle gerustheid laat onderge teekende thans de beoordeeling van dat rapport over aan het oordeel van de publieke opinie, vertrouwende dat hoezeer het geval Buys stemt tot droefheid en medelijden, evenwel de gerechtigheid en waarheid niet door de gevolgen worden aangetast. Met alle hoogachting, (waq get.) "W. J. Bakkes, STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 7 Sept. 4e klasse. 4e lijst. No. 567 f 2600 10013 f1000 Ingezonden mededeellng. Misschien maakt im dagelijksch werk ii ziek. Er zijn vee\ ambachten, die de nieren te veel inspannen'. Sleept gy u naar en van uw werk, afvragend wat die pijnen in don rug, dat vermoeide gevoel, die hoofd pijn, duizeligheid en urinestoornissen veroorzaakt? Misschien hebt gy aan een nier kwaal gedacht, maar vraagt gij uzelf af waarmede gij u te buiten zoudt gegaan zijn, dat uw nieren aange- tast zyn. Welnu, vele ambachten die bin nenshuis moeten worden verricht, in gebogen houding, in wisselende tem- perateuren, op vochtige plaatsen, te midden van chemische stoffen, of op schokkende voertuigen, werken na- deelig op de nieren. En wanneer de nieren eenmaal van streek zijn, komen zij niet van zelf tot rust. Gy kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te eten, door alle buitensporig heden en zorgen te vermyden, door toe te zien dat gy voldoende lichaams oefening en rust krijgt, en door Foster's Rugpyn Nieren Pillen te ge bruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hel pen ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar by la haar gewichtig werk, het flltreeren van het bloed. Zy verwijderen opgehoopt water by waterzucht en voorkomen dat de* urine de erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zooals by niergruia, nier steen en rheumatiek. Foster's Pillen dienen alleen voor de nieren en blaas zy kunnen volkomen veilig door ieder een, mannen en vrouwen, oud en jong gebruikt worden. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1