Laatste berichten. Advertentiën. „T.A.VJE.N.U". !IG G.K. FUCHS, re EVANBELiSATjE_PALMSTRAAT. te Koegras. Donderdagen 5 October 1916 12 October d.a.v. BOERENPLAATS AGENDA. Earsto Halderocbe Bioscoop- Kanaalweg 112. 3 Hoofdnummers: „Voorwaardelijk uit de gevangenis ontslagen" en „Don Caesar de Bazan". T.a.v.e.n.u.-Bloacoop.Spoorgraebt. Hoofd nummer: „De Noodlottige Parel". Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer „Clrcusbloed". Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummers: „Het geheim van de geBloteu deur" en „Schrik voor wilde' beoston". - 6—10 Sept. Honrï ter Hall'8 revue „Halt tl hier blijven I" Casino, S uur. 10 Supt- Concert, Badpaviljoen, 1-7 uur. u Ski- MARINE EN LEGER. DooulangB uit Oost-Indlêteruggokeordo kapt. luit. ter zee H. E. baron van Asbeok is goplaalst als le officier aan boord van Hr. Ms. pantser- dekachip Holland, ter vervanging van kapt.- lult. tor zee F. H. baron van Dodem, die werk zaam is gesteld bij het dept. van marine te 's-Oravenhago. De luit. ter zee lo kl. T. Akkerman, co van den mijnonlegger Triton, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indlö, waarhoen hu den 20 Oct. zal vertrekken per s.s. Sindoro den Rott. Lloyd. le luit. J. C. M. Simon Thomas, werkzaam onder de bevelen van den comm. der Stelling van A'dam, en lo lult.-adj. H. J. Vlsscher.van het 7e rog. ïnf., worden 11 dezer gedetacheerd bil de luchtvaartafd. le Soeslerberg ter oplei ding tol waarnemer uil vliegtuigen. De bij do M(j- Feijenoord, te It'dam, aange bouwde torpedoboot Z7 wordt dezer dagen aldaar in dienst geBteld onder bevel vau den luitenant t- z lo kl. B. Brutel de la Riviore. Do offlc. v. gez. lo kl. Jr. G. W. Bakker, laat ste dienende bij den geneeskundigen dienst der zeemacht in O.-I., wordt por s.s. Djebris hier te lando terug verwacht. Mot don lbden dezer a.s. wordt de officier van gez. dor 2o kl. B. Bosch overgeplaatst van h6t Marine hospitaal te Willemsoord naar Hme. schoener Zeehond, de offic.-mach. der Se kl. D. W. Kwak van Hros. Gelderland naar Hms. Holland, dé idem L.W. Zaaijer van Hms. Holland gosteld ter beschikking in afwachting van zijne be stemming naar Luik en de idem G. A. Ver meulen van Hms. Schorpioen naar Hm. Gel derland. De offic.-mach 2e kl. W. H. Weltoi en dio der 3e kl. W. Dollèkamp worden binnenkort uit Oost-lndifi terug verwacht. De luit. ter zee dor le'kl. W. VoorbeQtel Cannonburg wordt 1 Oct, as. oorvol ontheven van do botrekking van adjunct chef van de mil. kustwacht en gesteld ter beschikking, de lult. tor zee der 2e kl. H. Ke|Jser, thans ge plaatst a.b. Hms. Koningin Emma wordt IS Sept. a.s. in commissie gesteld to A'dam en 1 Octobor d.a.v. belast met de betrekking vau adjunct-chef van do militaire kustwacht, de lult. t. z. der 2e kl. N. A. Rost van Tonningon met 80 Sept. a s. overgoplaatst van Hms. Medusa naar Hms. Hydra, do luit. t- z. dor lokl. H.A. Romswlnckel van Hms. Nooidbrabant en de luit. t. z. der 2e kl. G. W. SlOvo van Hm». Kon. Emma mot 1 Oct. a.s, gesteld ter beschikking. Da luits. tor zee der 3e kl. J. H. Solkosz, D. N. Foest en G. J. Bensink van Hms. Holland en de idem A. Schefloluar, W. Harmaon en P. Kronenberg van Hms. Korteuaer, wordon 1 Oct. '16 gestold ter beschikkingenzünbestemd om op 20 Oct. s-s. per part. s.s. Sindoro van do Rotterd. Lloyd naar Oost lndi6 to vertrekken. De luitenants t. s. Se kl. J. 6. H. Doorman, A. S. de Bats, R. A de Zeeuw, J. B. Snellen, 0'. Hellingman en D. H. de Jong worden lOct. ter beschikking gesteld on zün bestemd met bet s.s. Sindoro van de Rott, Lloyd n Qoet-Indic te vertrekken op 20 Oct. lendo deelen van loopgraven in zijn lundon. Rechts van de Maas is, naar achteraf wordt, gemeld, bij de gevechten van eergisteren ten N.O. van het fort Souville terrein verloren gegaan. Het hevige artillerie-vuur duurt van weers kanten voort. Parijs, 8 September. De infanterie heeft gisteren aan het Sommefront geen aanval gedaan. De goheele dag is gewijd &au een intensieve beschie ting van de stellingen van deu vijand. Van het Oostelijk front. Berlijn, 8 Septejnbor. Aan de Zlota Lipa, t.en.Z.0. van Brzezany, en aan de Najarófka, mislukten herhaalde aanvallen van de Russen onder aan merkelijke verliezen. In dc Karpathen hadden Duitsche ondernemingen ten Z.W. van Ztelona en ten W. van Schipot succes. Vrij sterke aanvallen van den vijand ton Z.W. van Schipot zijn afgeslagen. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Londen, 8 September. De „Times" verneemt uit Boekarest d.d. 7 dezer: De Roemeniëra hebben Orsowa (aan i IJzeren Poort) in Hongarije bezet. Berlijn, 8 September. Ten N. van Dobric hebben Bulgaarsche en Turk- sche t.roepon wederom vrij sterke Russische en Roemeensche strijd krachten teruggeslagen. Berlijn, 8 Sept. In heel Duitschland heeft de overwinning van Tutrakan levendige vreugde gewekt. Overal heeft men de Duitsche en de Bul- gaarscbe vlag uitgestoken. De „Vossische ZeituDg" zegt: Onze blijdschap ontspruit Allereerst uit zedelijke voldoening, die telkens ont staat, wanneer de straf een verrader achterhaald. De heele pers geeft, zijn vreugde to kennen. Enorme prijs voor schapen. Uit Christiania wordt aan het „Beil. Tagebl." .gemeld, dat een Amerikaansche reederij van de daar gevestigde firma Ellinger en Johansen een niet geheel nieuw stoomschip van 10.000 tou voor den prijs van zes milkoen gulden heeft aaugekocht. Deze prijs is driemaal zoo groot als de som, die het schip in normale tijden zou hebben opgebracht. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" Grotius, thuisr., verlr. 6 Sept. 1 u. 80 nam. van FalmoutU. Koningin dor Nedorlanden, tbuisr-, vertr. 6 Sept. 1 u. 80 nam. van Falmoutli. Roepat, van Java naar Now-York, vertr. 6 Sept. van Sabang- Rlouw, ultr., artiv. 6 Sept. te SA bang. Rottardamsche Lloyd. Gorontalo, vertr. 6 Sept, van Batavia naar R'darn vlaSuez. Djember.arriv. 1 Sept van New-York te Batavia Menado, ultr., pass. 7 Sept. Flekkerö, alles wel. Merauke, van N.-TorknaarR'dam,arriv.7 Sept. toKirkwall. Sindoro, thuisr., pass. 6 Sept. Finistorro. Wills.arriv. 6 Sopt.van R'dam te Batavia. Ternato, thuiBr., pass. 6 Sept. Perim. Samarlnda, ultr., vertr. 8 Sept. van Falmouth. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Frlsia, thuisr., pass. 7 Sept. Fernando Noronha. Kon. West-Indische Maildienst. Tellus, v. A'dam naar Paramaribo, vertr. 6 Sept. van Falmouth. Oranje Nassau, vertr. 6 Sept. van New-York naar Ourafao. Haven te Nleuwedlep. 8 Sopt. Aangekomen van Nsw-Castle, en trokken naar Harlingen, Ned. s.s. Fries land. VISSCHERIJBERICHTEN. - 10 tot 30 stuks kleine tong, per stuk 30 ct., 1 tot 2 mand stortachol, per mand f12.- a flB.1 tot 4 mand kleine schol, per mand 17.- a fl0.-,ltot2mand schar, per mand f6.-. Door 1 motorbotter „H D. 160": 140 stuks groote, middel on kleine tongen, 2 mand stort achol, 8 mand kleine schol, 2 mand scharren 2 mand rooie poen. Besomming f 206. - 8 September. Door 16 kordors: 6 tot 10 stuks tong, per stuk f 1.30, 10 tot'60 stuks middeltong, per stuk a 76 ct., 10 lot 60 "Stuks kleine tong, p.st.-a 30 ct., 2 tarbotten, per stuk f14- a f—.-, 0 tot 0 stuks rog, per stuk - ct., 1 tot 2 mand stort- schol, per mand flO.— a f 13- 1 tot 4 mand kleine schol, per mand f6.— a f8.—, 1 tot 2 maDd schar, per mand f6.—. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 8 Sopt. 1916. Fabrlekskaas kleine f63.-, kleine boorenfcaas f86.—, commissie fabriekekaas f63 commis- sie boorenkaas f62.—, middelbare boerenkaas f61.-. le soort Edam. fabr. f68.-. Aangevoerd 600 stapels wegende 210.000 K.G. Handel(kleine) goed. AU maar, 8 Sept. 1916. Hoden werden ter graanmarkt aangevoerd 127 HL. Tarwe f21.- a f22.-, rogge f—.— af gerst f a f—idem chev. a f-.— haver f 13.-a f14.-. Bruino boonen f32.— a fSó.—witte boonen f40.- a f rood mosterdzaad f a f kanariezaad f a f - blauw maandzaad f—.- a f0.—.karweizaad f27.- af .paardo- boonen f-.—af—citroenboonen f—.— a f dulvenboonenf .-af —.—.geel mosterd zaad f—a fkoolzaad fniouwe h»ver tO.—. Brwten: groene fS2.26a f-.-, grauwe f-.- a f-.r-, vale f--- a 1 witte f-.-a f— Brook op Langedijk, 8 Sopt, 1916. Bloemkool, binnenland Ie s. f 12.60 a f 17.40, bui tenland f22.60 a f26.90, ld. 2e soort f6.10 a f6.80, roode kool, binnenland f8.60 a f8.60, buiten land f8— af 2290, gele kool, binnen land f7.70 a f 11.60, buitenland f860 a f1680, witte kool, binnenland f 6.60a f 10.30, buitenland f 17.80 a f27 60 per 100 stuks, wortelen f3.60 - f6.40 por 100 bos. Julia muizen, binnenl. f 1.60 a f 1.80, builonl. f0.— a f 0.schoolmeesters binnenland f 2 26 a t0.—, ldom buitenland f0.— a f0.-, gladblaad jjjji a f0.—eigen- 0.—volgelingen ri.- a f 1.60, graatje» f 0.— af0.-,blauwo f2.60 a f0.—alles por 35 K.G., drielingon f383a f4.30, uien f4.70 a f4.80, slaboonen f7.90 a f8.70, zilver u f8.20, zllveringeu f0.-, alles per 60 K.G., rammenas f -.— por 1000. Aanvoer 7000 bloemkool, 42000 roode kool, 12200 witte kool, 16400 gele kool, 1060 bos wor telen, 238 zak aardappelen, 137 baal nop, 62 baal wortelen, 2000 K.G. slaboonen, 160 baal uien. Burgerlijke Stand v. Helder, van 7 tot on met 8 September 1916. ONDERTROUWD: P. Verver B. Vermoet. BEVALLEN: A. W. ter Bruggen van Veen, z; C.Koorn—den Hoed, dP. van der. Vlies—de Wijn, z. OVERLEDENM. Dienaar, 43 jaar D. Uileman—wed. K. Pranger, 67jaar. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Berlijn, 8 September. Ten Z. van de Somme ontbrandde de artillerie- strijd 's middags opnieuw. Met groote verliezen ia de aanvaller afgeslagen. Ten W. van Berny bleven verschil PLAATSELIJK NIEUWS. H. M. de Koningin in de Stelling den Helder. De eilanden Vlieland en Terschelling waren in allerijl, op het vernemen van het nieuws, dat H. M. daar een bezoek zou brengen, in feestdos ge stoken. Op Terschelling bezocht H. M. het dorp West-Terschelling en beklom aldaar den Brandaris. Eenige jonge dames hadden inderhaast nog een kleine eerepoort weten te maker- Het was dan ook een zeer merk waardige gebeurtenis voor het eiland, want, voor zoover bekend, is H. M. de eerste Koningin, die hier voet aan wal gezet heeft. Het enthousiasme van de bevolking, die op allerlei voertuigen tot van het uiterste Oost- eind naar West-Terschelling was ge stroorad, was ontzaglijk groot. To 1 uur arriveerde de Koningin aan den steiger te Vlieland. Aldaar was bereids eene groote menigte te zamen gestroomd, die de Vorstin begroette. Na begroeting door den burgemeester werd een welkomstlied door de schoolkinderen aangeheveu en begaf H. M. zich te voet door het dorp. Zeevaartschool, kerk, kerkhof en het Tromphuis weiden bezichtigd. Te 2.30 vertrok H. M. per „Medusa" naar Nieuwediep. Aan het havenhoofd en langs de Hoofdgracht Hadden zich duizenden opgesteld om de vorstin te begroeten. Te 7 uur meerde de „Medusa", door torpedobooton voorafgegaan, en met de koninklijke standaardvlag in top, aan de Haven, waar de auto's gereed stonden om de vorstin naar den trein te brengen. E. M. had ondorweg langen tijd gesproken met denk war tiermeester Visser, die zich bij het reddingswerk tijdens den watersnood le Anna Paulowna zeer onderscheiden had en toen H. M. hoorde, dat de alhier wonende stoker Ie klasse, H, Zoelendorp, eveueens tot de redders behoord had, had zij den wensch te kennen gegeven ook met dozen konnis te maken. Zoo kwam het, dat de vorstin, alvorens zich van boord te begeven, nog eenigeu tijd praatte met Zo'etendorp, die zich bij aankomst der „Medusa" aan den steiger bevond. H. M. informeerde naar verschillende bijzonderheden, o.a. naar de beweerde diefstallen tijdens de overstrooming en toonde zich zeer belangstellend voor het aldaar verrichtte werk. Langzaam reden de auto's langs de Hoofdgracht, te midden van een onafzienbare menschenmenigto. Ook voor het station waren velen sa gestroomd, om de vorstin toe te juichen bij haarvertrek per gewonen sneltrein van 7.21. De Burgemeester van Helder maakt bekend, dat H. M. de Koningin hem bij het verlaten dezer gemeente, heeft óp- gedragen aan de ingezetenen Hoogst Derzelver dank te betuigen voor de algemeene en hartelijke blijken van belangstelling en aanhankelijkheid, Haar bij bet bezoek aan de stelling Den Helder van de zijde der bevolking, betoond. Arrondlssiments-vargadtriog. De vergadering van onderwijze ressen en onderwijzers in het arron dissement Helder is thans nader vast gesteld op Dinsdag 26 September in Tivoli". De beer P. Storm, hoofd van de school met den Bijbel te Helder zal inleiden: „Het voortgezet Leesonder wijs". De heer A. Smeets, hoofd der school te Waarland zal spreken over Natuurkunde op de dorpsscholen". Een strijkorkest van dames en leeren onder leiding van den heer A. J. Leewens zal ds vergadering op eenige nummers vergasten. Militairs Volkszanguitvoering. Donderdag 14 September, 's mid dags 2 uur, zal onder leiding van den Heer Joh. Brands, leider v. d. Volkszang in het leger, een uitvoe ring gegeven worden met begelei ding van de Stafmuziek v. d. Marino op hot Westplein. Dozo uitvoering zal geheel in den geest zijn van de door.de Nationale Vereeniging voor den Volkszang ge organiseerde zangavonden. De bedoe ling is dan ook, dat het omstaande publiek zooveel mogelijk de liedoren meezingt. Revue Ter Hall. De revue flenri ter Hall blijft steeds volle zalèn trekkende costu- meering, de mise en-scène, deelectii- sche licht effecten, en, niet het minst de tallooze aardige tooneeltjes, die er in voorkomen zijn hier de oorzaak van. Heden- en morgenavond speelt het gezelschap voor 't laatst, en de heer Polak heeft als attractie, op beide avonden na afloop van de revue een bal georganiseerd. Op de biljetten staat dit alleen voor Zondagavond aangekoudigd, maar ook hedenavond kan men er van profiteereu. Nationale Olympische spelen. In ons vorig nummer deelden wij eenige namen vau stadgenootou mede, die winnaars waren op de Nationale Olympische Spelen iu het Stadion te Amsterdam. Leze opgaaf was echter niet volledigbehalve door genoemde hoeren J- en P. Kor ver wei den nog wijzen behaald door de heeren capitein kwaitiormeeSter der marine A. vau Wely 3e prijs pistoolschieten serg. der mar. P. F. Everaard, 2e prijs re vul verschieten serg. geweermaker Woldendorp, 2o prijs pistoolschieten; luit. t. z. 2e kl. jhr. C. W. Versluijs, le prijs hardloopen 150o M.3e prijs hardloopen 400 M., luit. t. z. J. T. T. Sluljle prijs speerwerpenle luit. d. art. Hub9rt van Blljenburgh 2e prijs degenschermen en 2e prijs sabel schermen. Verduistering door een adjudant onderofficier. De Zeekiljgsraad te Willemsoord deed uitspraak iu de zaak tegen den opperschipper (adjudant-onderofficier), die terecht stond ter zake van ver duistering van touwwerk, .gepleegd in zijne qualiteit van beheerder daar van, aan boord van een vau Hr. Ms.'s schepen in het Zuiderfrontier. Ais. schuldig aan net misdrijf van art. 158 Crimineel Wetboek voor de Zeemacht, word de beklaagde veroor deeld tot drie maanden militaire ge vangen iastraf. De eisch was twee maanden gevangenisstraf wegens ver duistering. N.V. Texels Eigen Stoomboot- Ondernaming. Beperkte Dienstregeling vaD 11 Sept. tol en met 30 Sept. 1916. Vertrek van Texel: 6,20 v.ir 8,20 v.m., 11,30 v.m., 2,50 n.m. Vertrek, van Nieuwediep: 7,1 v.m., 10,- v.m., 12,45 n.m., 4,20 n.m. Ingaande 1 Oct. 1916. Vertrek van Texel: 6,20 v.m. 10,35 v.m.,-2,50 n.m. Vertrek van N i e u w e d i e p 9,< v.m., 12.— m., 4.20 n.m. BINNENLAND. Landweer 1916 6. (OfficieelOp 29 September zullen de dienstplichtige onderofficieren, kor poraals ea manschappen der Land weerlichting 1916 B in het genot ven onbepaald klein verlof worden gesteld. 0e „Nlobe" opgebracht. Het Wolff bureau meldt uit Berlijn, dat op 7 Sept. het Nederlandsche stoomschip „Niobe" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatf-'chapplj met contra bande aan boord door le Duitsche zeestrijdkrachten inde Noordzee v. opgebracht. De „Niobe" is Donderdagmorgen om 2 uur uit IJmuiden uaar Bordeaux vertrokken met stukgoederen. Waar schijnlijk is het schip dus naar Zee- brugge opgebracht. Do onlusten In Djambi. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Soerabaja seint: De toestand in Djambi is nog steeds ernstig. Er zijn nu voldoende' troepen. De moord op controleur Walter wordt thans officieel vestigd. De bladen zeggen, dat het gouver nement er verkeerd aan doet den Sarikat Islam te beschermen. Deze revolutionaire beweging dreigt onze positie in Indië ernstig aan te tas ten. Het is noodzakelijk, dat de re geering inlandscbe revolutionaire vereenigingen verbiedt, wier terro risme onze macht en ons aanzien schaadt. (Officieel). Blijkens een van Gouverneur-Generaal van Ned. Indië ontvangen bericht, zijn 6 dezer uit Djambi vijf brigades infanterie ver trokken naar Moeara Tambesi, waar de rebellen op don tweeden dezer vijftig dooden hadden en twee der onzen licht werden gewond. De controleur Van Ebbenhorsl Tengbergen van Moeara Tambesi, omtrent wien eerst werd bericht dat hij waarschijnlijk vermoord was, schijnt in veiligheid te zijn. Twee compagnieën gaan heden van Palem- bang naar Moeara Roepit, in het westen der gelijknamige residentie, en troepen van Soengei Penoe, ver moedelijk die uit Padang overlndia- poera gezonden zijn, naar Bangko. De telefoonverbinding tusschen Moeara Tebo en Moeara Boengo is hersteld. Van Moeara Tebo luiden .de be richten gunstig. AlleB is daar wel. Een Duitsche vlieger. Bij Sittard is gisteren een ver dwaalde Duitsche vlieger wegeus ge- brok aan benzine geland. Hij was gistermorgen te Keulen opgestegen. Vlieger en vliegtuig zijn geïnterneerd. Over de grens gekomen. Donderdagnacht zijn er bij Overslag weer acht Duitsche soldaten in burger- kleeding de grens overgekomen. Naar het schijnt beschouwt men wan Duit sche zijde het vrij Belgisch gebied aldaar als een gemakkelijke brug voor desertie en zijn maatregelen te ver wachten, die ook weer geen pretje zullen zijn vo'or de bewoners. Een Zeppelin beschoten. Vrijdagmorgen te 10 uur 80 min. kwam uit N.-W. richting een Zeppelin aandrijven op zeer geringe hoogte, vlak bovon het eiland Schiermonnik oog. De manschappen in de gondels waren duidelijk waarneembaar. Do twee op het eiland opgestelde kanon nen werden onmiddellijk in werking gesteld on gaven eerst eenige waar schuwingsschoten af. Vorvoiguiis werd op den stuurballon goniikt cn oog getuigen namen waar dat. na een der scholen ter hoogle van het roer.een groote rookwolk zich ontwikkelde, zoodat vermoedelijk een treffer ge maakt is. Door het ontbreken vau modern afweergeschut kon de ballon niet afdoende beschoten worden en steeg de Zeppelin spóedig op grootere hoogte on'. daarna ia N. O. richting to verdwijnen. Minister en Burgemeesters. Volgens „De Tijd", moet het er eenigszins zonderling zijn toegegaan op de vergadering, dio j.1. Maandag was belegd door den Minister van Landbouw, om iu overleg met de burgemeestors der groote gemeenten en de commissie voor de levensmid delen voor zieningdedistri butieregeling te hespreken. „Zijne Excellentie kondigde bij voorbaat aan, dat hij slechts van 11 tot 1 en van 2 tot 3 uur voor de heeren kon beschikbaar zijn. Om 3 uur moest hij de vergadering verlaten en droeg hij het presidium over aan den heer mr. Schim v. d. Loeff. „Toen de gastheer was heengegaan, verliet ook de heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, vrij demonstratief de vergadering, en ge lastte aan een hem vergezelienden hoofdambtenaar de zitting verder bij te .wonen. De heer Tellegen (Amster dam) en de heer jhr. Van Karnobeek (Den Haag) bleven echter tot het einde. De besprekingen maakten op de aanwezigen een zeer onbevredigen- den indruk. Er schijnt weinig uitzicht op te zijo, dat het met do uitvoering van de hooggeroemde distributiewet vlot van stapel zal loopen". Een nachtmanoeuvre. Naar aanleiding van het bericht ...Eene nachtmanoeuvre", dat wij over namen uit „Het Vaderland" (zie le pag.), verneemt de Bredasche corres pondent vau het „Handelsblad" van betrouwbare zijde het volgende Het weer was inderdaad slecht; van afraden der oefening door het geneeskundig personeel was echter geeu sprake. Van verbieden van meouemeu van overjassen kon geen kwestie zijn, aangezien gelast was, dat de troepen in volledig veldtenue zouden Uitrukkenenkele afdeelingen hadden dan ook inderdaad de over jassen aangeschoten. De pontonbrug, over de Mark geslagen, was even breed als al de andere, dus kunnen er de grootste wagens met twee paarden bespannen overheen. Inder daad is een paard over de leuning gesprongen en naar de'n kant zwommen het dier mankeerde niets, het was een I03 paard, dat aan de hand gehouden werd. Niet juist is, dat een pontonnier, te water is ge vallen ook is geen enkele mitrail leurshond verdronken en is er geen mitrailleur in de sloot gereden. Wel is een patroon caisson te water ge raakt en daarvan zijn voerman en paard verdronken. Gedurende het laatste gedeelte van den nacht is het weer bijzonder opgeklaard. Dat men over de stemming niet behoeft te zwijgen, blijkt hieruit, dat op ver schillende gedeelten van de colonne gezongen werd. Het is zeker zeer treurig, dat bij deze manoeuvre een menschenleven verloren gingook dat een paard verdronk, is te be treuren. Maar men mag niet ver geten het groote nut voor den troep om zich onder moeilijke omstandig heden te leeren .bewegen, dat uit dergelijke oefeningen voortvloeit. Kerkdiefstallen. Woensdagavond is in de Kathedrale kerk te Roermond iemand door den koster betrapt, toen b\j bezig was een uit het middenschip weggehaald offer blok in de bergplaats aan den hoofd ingang der kerk met een beitel te openen. De koster sloot Ijlings de deur der bergplaats af en waarschuwde de politie, die den dief arresteerde. Het is dezelfde persoon, die in Maart 1909 in de kathedraal te Roermond den inhoud vau eenige offerblokken en eon gouden kettinkje en in de kapel in 't, Zand een aantal gouden exvota's gestolen heeft, waarvoor hij toen door de RoermoDdsche rechtbank werd veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. (N. R. Ct,) Beroofd in een trein, Door den koopman A. D. is bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat hij in den trein tu3schen Amster dam en Rotterdam van f 175 is be roofd. De voorlinio, zal hopen wij, ein delijk eon» pompleet z!ju. Toch ont breekt nog stcfc'3 Giootc, die zeker niet meer beschikbaar ia. We kunnen ten minste niet aannemen, dat hij om de een of andere bijkomende reden is gepasseerd. 'tKouit er toch per slot vau rekening op aan zoo sterk mogelijk in 't veld te verschijnen. Door z\jn afwezigheid beteekent de linkervleugel niet veel, daarCorthals veel van zijn vroegere handigheid heeft verloren eu nog te veel op zich zelf speelt. Du goheele opstelling van H. F. C. is nu: Bulk Van Aruliom Vau do Poll Bak TloBsuu Kikkorl, V. d. Aardweg Dito Stour Roolvink Colthals. Daartegenover verschijnt V. V. A. met de volgende elf spelers M. E. Willigonburg, H. J. P. Willigenburg, E. van Oolj, F. C. D. Koopuians, H. isen, H. -Beets, A. J. Houtman, Seeman, C. F. Jibben, H. Zwart en Th. Reeders. N. B. Met 'z oog op do grootere ex ploitatie-kosten en de meerdere uit gaven aan terrein vurbetering besteed, zullen do ontree'a voortaan voor staan plaatsen 11 cent on voor zitplaatsen 25 ct. zijn. Donateurs botalen voor een zitplaats slecbts 15 conl. SPORT. H.B.S. I Adelborsten. H.B.S. heeft gedurende den zomer de voetbalsport laten rusten on daardoor haar leden gelegenheid ge geven ook de zomersporten te beoefe nen, maar nu de tennis-, cricket- un athlotiekwedstrlideu weer zijn afge- loopen en H.B.S. weer ovor al haar spelers kan beschikken zal de voetbal Zondag 'a.s. op het terrein-Tuiudorp weer aan het rollen worden gebracht. H.B.S. I is weer geplaatst in de afdeeling F, 8e klas N.V.B., met Z.F.C., Holland, Helder, Hollandia, West Frisia en Purmerstoin. Zou zij er dit jaar in kunnen slagen het kampioenschap haver afdeeliDg te behalen en daardoor tevens 2e klas te. worden De knus is er en daarom H.B.S.-ers zljt gij verplicht er voor te zorgeu, in 't belang uwer vereeniging, dat die kans benut wordt. H.B.S. opent haar seizoen Zondag a.s. door het.spelen van een wedstrijd tegen de Adelborsten. Hoe het elftal der Adelborsten dit jaar zal, zijn samengesteld weten wij niet, maar wij kunnen verwachten dat dit als altijd een spel zal laten zien, waar de H.B.S. eis de handen aan vol zullen hebben. A mgezien Versluijs, 'vau der Dussen en Vos dezeu Zondag nog niet be schikbaar zijn, komt H.B.S. uit met G. Hofman' Landsman Do Vos Ten Hacken R. Luycki: Van Hooi: Do Waard Roydon A, Kramor N.N. Waarschijnlijk wordt het elftal voor dezen wedstrijd nog versterkt door de oud-H.B.S. spelers Sprock en Potjer. Deze wedstrijd, die vooral als oefen wedstrijd voor de competitie moet worden beschouwd, zal den gang naar 't H.B.S.-terrein wel waaid zijn, ie meer daar dit de eerste wedstrijd van H.B.S. in dit seizoen is. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 8 September. (Lloyd.) De Engelscho s.s. „Tagus" (5545 ton) hleathdèno" 13541 (on) en het. Noorsche stoomschip „Hisö" (1562 ton) zijn in den grond geboord. Os Duitsche kruiser „Karlsruhe", Hoe de Duitsche kruiser „Karls ruhe", die in het begin van* den oorlog het de Engelsche koopvaardij lastig maakte, te gronde is gegaan,, was tot dusver niet bekend. De Ham burger Nachrichten bevat daarover thans een mededeeling van den eer sten officier, Aust genaamd. Den4en Nov. 1914, vertelt hij, kruiste de ..Karlsruhe" in den Atlantischen Oceaan, ten N.O. van de Venezo laansche kust, toen ze door esn tor pedo werd gotrofi'en, waarschijnlijk door een onzichtbaar gebleven duik boot afgeschoten. Do kruiser brak in tweeën en zouk onmiddellijk. Velen der bemanning en ook de kapitein, verdronken. De „Karlsruhe" was vergezeld door twee sloombooten, de „Indriani" en de „Rio Nëgro", die dienst deden als kolenschepen. Zij hebben vele drenkelingen gered. De „Indriani" is er, na groote moeilijkheden Le hebban ondervon den, iu geslaagd Noorwegen te be reiken, da „Rio Negro" een Duit sche haven. Voetbal. Bekerwedstrijden N. V. H.F.C. r- V.V.A. I (Amsterdam). Zoo zal dan a.s. Zondag hot cieele voetbalseizoen 1916/1917 wor den geopend met den bekerwedstrijd tegen den 2en Klasser V.V.A. De over 't algemeen weinig interessante vriendschappelijke ontmoetingen be- hooren weer tot het verleden en met groote belangstelling kunnen we H.F.C.'s verrichtingen in de nu vol gende bondswedstrijden gadeslaan. Want aan belangstelling zal het dit jaar stellig onzen plaatse- lijken clubs niet ontbreken, gezien de mooiö kans die er is het begeerde 2e klasse-schap te behalen. H.F.C. is zoo gelukkig geweest in de aan de competitie-wedstrijden onmiddell Ijk voorafgaande bekerronde een thuis wedstrijd te heffen tegen een der .sterkste 2e klassers. V.V.A. stond n.1. bij 't eind van 't vorig seizoen n°. 2 in de 2e kl. C., vlak onder Ajax, met 23 punten in 14 wedstrijden en met een doelgemiddelde van 54—23. Hier uit blijkt dus wel, dat de roodzwart gestreepten over een sterk elftal be schikken, waarvan de uiterst vlugge voorhoede H.F.C.'s keeper gelegenheid te ov8r zal geven zijn talenten te vertoonen. Hopen we, dat 't hem niet al te slecht afgaat. Is Arnhem in even goede conditie als verleden week, dan zal hij £net aanvoerder Van der Poll menigen aanval helpen Afslaan. Laat h(j nu meer dan ooit er voor zorgen, goed te plaatseD, voornamelijk naar de vleu gels. Ook by 't uittrappen daar even om denken. In 't midden is er altijd meer kans dat' een der vijan delijke spelers den uittrap opvangt. Aan de haltlinie nogmaab den raad uen bal vlug af te geven, niet door talmen 't spul ophouden. De Zondagsschool vangt weder aan 10 September. De catechisaties worden hervat voorloopig op de volgende uren: DINSDAG 4*/4 5uur jongens en meisjes van 12-14 jaar. DINSDAG 7 8 uur jongons van 14 17 jaar. WOENSDAG van - 4',uur jongens van R. H. B.S. WOENSDAG van 4'/^ 5'/4 uur molsjHS van 14 17 jaar. WOENSDAG van 7- 8 uur militairen. DONDERDAG van 7 8 uur Adelborsten. Het cathecisatie-uur van doopoltngen 'ordt nader vastgesteld.' Van het Westelijk front. Parijs, 8 September. Ten Zuiden van de Somme hebben de Duitschers vannacht een tegenaanval onder nomen op de stellingen, die de Fran- schen van Berny tot bezuiden Chaul- nes hadden veroverd, zonder eenig resultaat. Tusschen Vermandovillersen Chaul- 'nes hebben de Duitschers niot minder dan 4 aanvallen met aanzienlijke strijdkrachten ondernomen. DeFran- schen hebben hun winsten ten-volle behouden en opnieuw 200 gevangenen gemaakt. Op den rechter Maasoever hebben de Franschen vorderingen gemaakt tusschen het bosch van Vaux Chapitre en Chenois. Een Duitsche aanval op de nieuwe Fransche' stellingen van Vaux Cha pitre is mislukt. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 8 Sept. In de Karpathen en in Oost-Galicië duren de gevech ten met onvei minderde hevigheid voort. Vooral ten oosten van Halicz is de strijd uiterst verbitterd. Alle stellingen zijn in'ons bezit gebleven. St Petersburg, 8 Sept. Aanvallen der Duitschers ten N. van Duuaburg, en ia de richting van Kowel werden afgeslagen. In de streek van den Guila Lysa duurt het-offensief dsr Russen voort. Van het Italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Home, 8 September. In do streek van het Etschdal hebben wij zwakke aanvallen tegen onze stellingen op den Monte Ciovo en ten N.O. van Serravalle afgeslagen. Heviger was de aanval, eergisteravond door den vijand tegen CIvaron onder nomen. De vijand heeft zich teruggetrokken. In het Tofana gebied is oen sterke stelling op den eersten Tofana, in het Travenanzes-dal, bestormd. Van het Oostenrijksch- Roemeensche front. Weenen, 8 S9pt. Aan weorszijden van den weg Petrosény-Hatzeg zijn sedert gistermiddag gevechten gaande. Ten westen van Csik Szereda zijn onze troepen voor een aanval van overmachtige Roemeensche strijd krachten op het gebergte Hargit teruggetrokken. Boekarest, 7 Sept. Op het noordelijk en N.W. front (Zevenburgen) onbe- teekenende botsingen mot vooruitge schoven afdeelingen vau den vijand, die teruggedreven zijn. Op het zuidelijke front (Dobroedzja) heeft de vjjaud na verbitterde ge vechten Turtukai (Tutrakan) bezet, Engelsche vliegeraanvallen. Londen, 8 September. Marine-vlieg tuigen hebben gistermiddag met suc ces bommeu geworpen op het vijan delijke vliegkamp te St. Dénis (bij Bergen). Een der vliegtuigen is niet teruggekeerd. Denzelfden middag heeft een vliegtuig een vijandelljken kabelballon nabij Ostendo, geveld. De ballon is verbrand. De Eogelsche vlieger is ongedeerd teruggekeerd. UIT DEN OMTREK. Breezand. Vobr de vacante betrekking vau onderwijzer (es) aan school II hebben zich 14 sollicitanten aangemeld8 onderwijzeressen en 6 onderwijzers. De heerB. de Vries, benoemd hoofd aan School II heelt het Gemeentebestuur medegedeeld, dat hij die benoeming aanvaardt. De datum van indiensttreding is bepaald op 1 Nov. a.s. Door de Vereeniging van oud-leer lingen vau den Landb.-wintercursus worden pogingen in het werk gesteld dezen winter to Breezand oen bemes lingcursus te houden voor volwas senen. Gelezen voor een vensterruit hier t§r stede: „Voor liefhebbers vau konijnenhouders drie mooie hokken te koop". Om de konljuenhouders in op te sluiten Of zouden ze bestemd zijn voor de liefhebbers?* CORRESPONDENTIE. Wegens' plaatsgebrek zijn eenige adverteutiën tot het volgende num mer blijven liggen. De Hoer cu Mevrouw DE JONG Jonker geven hiermede keunis van de geboorte van hun Dochter JOHANNA. 8 Sept. '16. v. Hogendoi pstraat 41. De Heer en Mevrouw DRIJVER Luidinga geven kennis vau de ge boorte van hun Zoon THEOOORUS CORNELIS. Getrouwd KARL FRIEDRICH BIRNSTIEL en MARY STECHER, dio mede namens wederzlj'dsche fa milie, hunne hartelijken dank voor vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam,) Q oOTvf ,0ic Helder, l 8 Sel"- 1916' Heden overleed na een gedul dig doch smartelijk lijden, in den ouderdom vau ruim 43 jaar, mlju innig geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgvolle Vader MIJNDERD DIÉfyER, - in levuri Kurporaal-Miichineilitjver dor Kon. Marine. Wed. A. DIENER— de" Visser en Kinderen PHILIPPUS JAN CORNELIS MIJNDERD en Familie. Helder, 7 Sopt. 1916. Algemeene kennisgeving. Sociëteit „EENDRACHT" Koningsplein, zal v/egens jaarlijksche schoonmaak op DINSDAG 12 en WOENSDAG 13 SEPTEMBER a.s. gesloten zijn. HET BESTUUR. Hiermede betuigen wij onzen harte lijken dank aan vrienden en bekenden voor de belangstelling bij ons huwe lijk ondervonden. H. FABER. I. FABER-Jansen. Holder, 7 September 1916. Ondergeteekonde betuigt hiermede zijn hartelijken dank aan allen, die hom gedurende de ziekte zijner vrouw hebban bijgestaan; in het bijzonder aan Mej. G. Bakker, geb. Boekel. B. J. BIEGSTRAATEN. Voor de deelneming, ons betoond bij de ziekte on het overlijden vau ouzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- on-Overgrootvader, den Heer J. P. VAN OS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, I. L. VAN OS. Helder, 9 Sept. 1916„ Mevrouw NAUDIN TEN CATE, is ver hinderd a.s. Maandag 11 Septem ber te ontvangen. De Heer en Mevrouw VAN ERMEL SCHERER-VERSCHOOR, Ankerpark 27, zullen Zondag 10 en Zondag 17 September gaarne ontvangen. Vrijzinnige Kiesvereniging „HELDER". De AlgemeeneVergadering is verdaagd tot Dinsdag 12 September, *8 avonds 8 uur, in „Tivoli". Agenda bekend. Lezing van den Heer W. Biersteker. Trouwe opkomst der leden zeer gewenscht Het Bestuur. Heldersche Tooneelverceniging Jaarlijksche Algemeene Vergadering op Woensdag 13 September 1916, n.m 8 u. in de achterzaal van Café CENTRAL. Punten vau. Jjehanduling 1. Jaarverslag. 2. Rekening en verantwoording. 3. Verslag commissie nazien rekening en verantwoording. 4. Bestuursverkiezing. 5. Benoeming van drie leden voorde comm .nazien reken iug en verantw. 1916/1917. 6. Mededeelingen en besprekingen. Trouwe opkomst is zeer gewenscht. Kunstlievende leden hebben rocht van toegang tot deze vergadering. De Secretaris, J. J. COHEN. Geneeskundige Buitendienst der Marine. De Officier v. Gezondheid FUCHS is afwezig van 12 tot en met 24 SEPTEMBER. De praktijk wordt waargenomen dooi Officier van Gezondheid TICHELAAR, die spreekuur houdt in hot Hospitaal 's morgens van half negen tot 10 uur. van 12 tot en met 24 September Arts. De praktijk wordt waargenomen doorDr. TICHELAAR, Blnn9nhaven42. Ondergeteekenae Coiffeurs maken bekend, dat zij vanaf ZONDAG 17 SEPTEMBER hunne Zaken des Zondags GESLOTEN zullen hebben. S. DIJKSHOORN, Zuidstraat 75. W. LAMMERS, Kanaalweg 168. ZONDAG v.m. 10 uur: Os. C. J. VAN PAASSEN, van Haarlem. De Notarissen C. L. VAN DEN BERGH te Schagen t tl C. STAM MES te Helder, zullen op bij inzet, 6d| bjj toeslag, telkens des middags 12 uur in het „Noord-Hollandscu Koffiehuis" te SCHAGEN, ten verzoeke vau den heer J. BREMER Fz., publiek ver- koopen: DE TWEEDE vanaf den Helder aan het Groot Noord-HoLandsch Kanaal In het Koegras, gemeente Helder, bestaande uit. Huis-. manswoning met steonan boet, koeboet, twee betonnen ierkelders met mestvlak, werkmanswoning, tuin, erf en uitmuntende Weilanden, kadastraal bekend gomeente don Helder in Sectie C nos. 2421, 2422 2423 5998, 5999 en 6000, ter gezamen lijke grootte van 27.39.70 H.A. Te veilen in 12 perceelen ou'in massa's. Aanvaarding: de huizen mut de boeten en erveu op 1 Mei 1917 uu do landerijen op 25 December 1916. Betaling der kooppenningen op 23 November 1916. Lasten van af 1 Januari 1817 voor tekening der koopors. Polderlasten f 3 per H.A.grond lasten f 5 per H.A. Nadere inlichtingen leu kantore van genoemdo Notarissen. De koopers kunnen 60% van de loor hen uitgeloofde kooppenningen als lste hypotbeok op hun gekochte gevestigd hoydeu voor 5 jiieu vast on tegen eeu r elite van 4$ per jaar.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2