LDEÜSCHE COURANT gratis. HOTEL „BELLEVUE", Café Restaurant No. 4674 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG fSp*8* Da abonnementsprijs van da Haldersche Courant" Is thans por kwartaal In de stad 75 cent, franco per post 11.—. Aan onze abonné's buiton de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad Sde kwartaal 1916 te willen over maken oer postwissel of aan post zegels vóór 1 October a s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel vah 21/, cent beplakt te worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor- de stad, 85 ets. fr. per post, van de Held. Crt. 75 ets. voor de stad, f 1. fr. p. post. Zij die zich thans reeds met ingang van 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). M-. 201 Sept. op: onder: op: onder: v.m.:n.m. Zondag 17 a. 9.9 a. 1.51 6.87 7.9 0.20 0.45 Maandag 18 9.65 2.61 6.39 7.6 1.- Oinsdag 19 10.62 8.89 6.41 7.6 1.20 1.16 Woensd. 20 11.67 4.16 6.43 7.3 2.- 3.40 Dunderd. 21 m. 1- 4.44 6.46 7.- 3.6 4.- Vrüdag 22 1.7 6.6 6.46 6.67 4.80 6.26 Zatordag 23 2.18 6.38 6.47 6.66 6.46 6.36 DE OORLOG. 0e legerberichten van 13 en 14 Septembar. Van het Westelijk front. De vorderingen der Franschen aan de Somme houden aan. Zoo lang zamerhand hebben zij ach meester gemaakt van de permanente stellin gen, die de Duitschers gedurende de, twee jaar van den positie-oorlog hadden aangelegd. Zoo meldt het Franscbe commu niqué van den 13en, dat de vijande lijke stellingen aan het front tegen over Combles, en het stelsel van loopgraven bij de Priezhoeve genomen werden. Op verschillende plaatsen van het front deden de Duitechers verwoede tegenaanvallen om het door de Franschen vermeesterde terrein te hernemen, doch zij werden steeds met zware verliezen teruggeslagen. Hot aantal ongekwetste gevange non, dat in de gevechten van den 12en en 13en gemaakt werd, bedraagt thans meer dan 2300. Bovendien ver meesterden de Franschen 10 kanon nen, w.o. verscheidene zware stukken, en 40 machinegeweren. Deze buit werd behaald in het vak van Boucha- vesnes (Z.O. van Combles). Ten Z. van de Somme werden de ■hevige artilleriegevechten voortgezet, vooral ih de streek van Vormando- villers en Chaulnes. De door de Franschen op den rechter Ingezonden mededeellng. leder in zijn vak. Gij meent zeer zeksr te recht, dat gij Uw vak kent. Uwe ondervinding, Uwe praktijk, de bewijzen, die gij van Uwe bekwaamheden gegeven hebt, versterkten in U dat schoone zelf vertrouwen. Gij zult het dan ook niet verkeerd vinden, dat wij met een zelfden wettigen trots zeker van onze zaak zijn. Wy hebben een jarenlange ondervinding, melden iederen dag in de bladen de onloochenbare resul taten, die w(j verkrijgen. Gij kunt dan ook niet aan ons twijfelen, als wij het volgende verklaren: als gij U na een tijdperk van bijzonder hard werken, of ten gevolge vaD overspan ning uit welke ooizaak dan ook, zeer vermoeid of gedrukt gevoelt, als gij maagpijnen of hoofdpijnen hebt, aan hartkloppingen of slapeloosheid lijdt, zoekt dan alleen in de Pink Pillen het middel om al Uw ongemakken te doen verdwijnen en U weder ge zond en werkzaam te maken. De verzwakking en de afgematte zenu wen, die de zeer hinderlijke verstorin gen hebben te weeg gebracht, komen daaruit voort, dat Uw bloed verzwakt en verarmd is door intellectueele over spanning en alle soorten buitensporig heden. Gij - moet dus aan Uw bloed zijn rijkdom en zuiverheid terug geven, en aan Uwe zenuwen het weerstandsvermogen. Daarom raden wij U de Pink Pillen aan, wier ver sterkende en opwekkende hoedanig heden zoo merkwaardig zijn. Sinds lang reeds is bewezen dat deze pillen de krachtdadigste versterker zijn van het bloed en de machtigste opwekker der zenuwen. Het is nog niet voor gekomen, dat zy, wanneer zij regel matig en met standvastigheid werden ingenomen, geen overwinning behaald hebben over de hardnekkigste bloed armoede en de uiterste zenuwver- zwakking. Een behandeling met de Pink Pillen is het krachtdadigste middel tegen bloedarmoede, bleek zucht, zenuwziekte, rheumatiek, neu rasthenie en algemeene verzwakking. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.- per ze3 doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen b« J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, on verder bjj verschillende Apothekers en goede Drogisten. Maasoever veroverde stelliugen ten O. van Fleury werden na een zware beschieting door de Duitschers aan gevallen. De aanval, waarbij de Duitschers 70 man aan gevangenen verloren, werd geheel en al afgeslagen. Volgens een bericht van den 14en hebben de'Duitschers ook in den nacht van den 13en hunne verwoede aanvaller, voortgezet. Hieraan zou zijn deelgenomen door een divisie, welke in allerijl van Verdun naar het Somme-front was overgebracht. Ook op het fiont ten Z. van de Somme en op don rechter Maasoever werden vijandelijke aanvallen e slagen. In verband met de verbreking der telegrafische gemeenschap met Enge land, werden geen berichten omtrent de krijgsverrichtingen der Engelschen ontvangen. (De Franscne communi- qué's worden door Duitschland door geseind). Van Duitsche zijde wordt bericht dat in den slag aan de Somme een hevige artillerie strijd is ontbrand. Krachtige aanvallen van den vijand, die eenlge malen herhaald werden op het front tusschen Ginchy en de Somme werden alle door de Duit schers afgeslagen. Door het onder nemen van tegenaanvallen werd op verschillende plaatsen terrein ge wonnen. Op den rechter Maasoever af en toe infanteriegevechten. Zooals wij boven reeds opmerkten, .valt uit deze berichten op te maken, dat de Franschen ten N. van de Somme erin geslaagd zijn - zij het dan ook op een kort front door de permanente Duitsche linies heen te breken. Naar de Nieuwe Rott. Ct. op merkt, strekten de oorspronkelijke Duitsche stellingen zich uit tot aan den weg van Bapaume over Boucha- vesnes naar Peronne. Dinsdagavond hebben de Franscbe troepen, die 's namiddags dien weg, al vechtende, leeds hadden bereikt, hem kunnen overschrijden en het dorp Bouchaves- nes, dat ten O. ervan ligt, vermee-. sterd. Dat de stoot, die begonnen was, zoo spoedig yerder kon gaan, ia reeds een aanwijzing dat de Duitsche stel lingen, die achter de oorspronkelijke lagen, niet hetzelfde weerstandsver mogen hadden als deze laatste. Er liggen natuurlijk achter de perman- nente stellingreeksen van de Duit schers, die het gevechtsfront tot zulk een geducht bolwerk maakten, wol weer nieuwe linies, welke in gereed heid gebracht of verder versterkt zqn, toen de druk van de Engelschen en de Franschen het Duitsche front terug begon te duwen, maar die kun nen al3 borstwering niet meer dezelfde waarde hebben als de voorste stel lingen waaraan men zoo lang al zijn zorg en krachten had kunnen wijden. De eerstvolgende nieuwe permanente stellingreeks, die de Duitschers met het oog op een mogelljken terugtocht ongetwijfeld eveneens geruimen tijd van tevoren ingericht hebben (en waarop weer andere linies tot diep in Belgis zullen volgen) ligt ver moedelijk weer een hsel eind achter het tegenwoordige gevechtsfront. Er is ia den slag aan de Somme thans weder een belangrijk sti-dium bereikt. Het 13 6venwel nog onzeker wat de gevolgen van de jongste suc- der Franschen zullen zijn. In de Duitsche linie is thans een ge vaarlijke bres gemaakt, maar aange zien het slechts over een kort. front geschiedde, loopon de Franschen kans indien de bres althans niet spoe dig verbreed wordt in een gevaar lijke positie te komen door de be dreiging op de flanken. BoVendien hebben de Duitschers gelegenheid om nieuwe troepen op het. zwakke punt samen te trekken. Van het O o s t e 1-ü k front. Het Duitsche legerbericht, van den Hen geeft den toestand als onveran derd aan. Omtrent dé gevechten in de Kar- pathen wordt gemeld, dat een aanval der Russen op den Capul werd jen. Ten W. van den berg wordt nog gevochten. (Naar men zich zal herinneren is van Russische zijde medegedeeld, dat de hoogte, tegelijk met eenige andere toppen, vermees- terd was). Naar het Oostenrljksche commu niqué meldt, waren de Russische aanvallen gericht tegen de stellingen op den Capul, den Smotrec en den Ludowa. Steeds werd de vijand bloe dig teruggeslagen. De strijd in het Cibo dal duurt nog voort. Het Russische legerbericht poemt den toestand onveranderd. Van het Oostenrijkse h-Ita- 1 i a a n s c h e front. Yan Oostenrijksche zijde wordt medegedeeld, dat verschillende vakken vaD het front door de Italiaansche artillerie hevig beschoten worden. In het Forame-gebied in Tirol werden 24 Italianen werden gevangen ge nomen. Een machinegeweer en groote voorraden werden buitgemaakt. Het Italiaansche communiqué meldt dat door een vermetelen aanval de Italianen erin slaagden de stellingen van den vijand in het kleine Zara dal op den Lagazuni te nemen. De Oostenrijkers deden een hevigen aan val op de vooruitgeschoven afdeelin- gen ia het Forama-gebied en dwongen deze een 100 M. terug te trekken. Aanvallen aan den boven-Isonzo en ten Z.W. van Tolmein werden afge slagen. Van het Oostenrijkse h-R o e- meensche front. Van Oostenrijksche zijde wordt dd. 14 dezer gemeld,'dat verscheidene aanvallen der Roemoniörs ten W. en ten O. van Nagy Szeben (Hermann- stadt) werden afgeslagen. Van hét Roem een sch-Bul- gaarsche front Het Duitsche legerbericht geeft dat de Duitsch-Bulgaarsche troepen in de Dobroedsja hun opmarsch voort zetten. Aan het front langs den Douau heerscht rust. Naar echter oen bericht uit St. Pet6rsbnrg meldt, is bij Silistria op den rechter rivier oever een gevecht gaauae. Van het Macedonische front. Naar het Frausche communiqué van 14 dezer meldt, hadden aan het Wardar- en Stroema-front slechts aitilleriegovechten plaats. Ten W. van den Wardar echter zetten de Serviërs hun offensieve bewegingen voort. Zij vermeesterden de Bulgaar sche verschansingen tusschen Kowil en Wetrenik en gingen nog een flink stuk verder vooruit. N.W. van het Ostrowo meer veroverden Serviörs na een verbitterd gevecht een döor de Bulgaren bezette hoogte. Do hellingen van den Malkalidj wer den eveneens door hen bezet. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat kleine Bulgaarsche af- deelingen in de streek ten W. van het Butkowomeer in aanrakiDg kwamen met de Italiaansche troepen. De vijand werd over den spoorweg Demirhissar-üoiran teruggeworpen. De Duitsche en Bulgaarsche be richten maken melding van het af slaan van aanvallen aan het Moglena- front, ten O. van de Warnar en op verschillende andere punten. Het Bulgaarsche communiqué geeft nog eenige bijzonderheden over de ge vechten met de Italiaansche afdeelin- gen. Volgens dit bericht werden de Italiaansche troepen, bestaande uit een eskadron ruiterij, een batterij geschut en twee bataljons infanterie, door de Bulgaren aangevallen en op de vlucht gejaagd. Een officier en 88 man werden gevangen genomen en 200 geweren buitgemaakt. De duikboot- en mijnoorlog. Twee Noorsche stoomschepen, de Kong Ring" en de „Lodsen", zijn door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord. De bemanningen werden gered. Het Zweedsche stoomschipJohan Til borg", dat van Ysland haring zou halen, is Donderdagmorgen in de Kjögebocht op een mijn geloopen. Acht man werden vermist. Luchtaanvallen. Van Italiaansche zijde wordt ge meld, dat een eskader van 22 vlieg tuigen, geëscorteerd door Nieuport- jagers een aanval deden op het arse naal van de Oostenrijksche Lloyd en de watervliegtuig-loodsen bij Triest. De vliegers wierpen .172 bommen van zwaar kaliber op hun doel, ver tegenwoordigende 5 ton ontploffings middelen. De spoorwegterreinen en- de in aanbouw zijnde schepen in de havenkommen zijn eveneens getrof fen. Er zijn uitgebreide branden waar genomen. Ondanks het vuur van de batterijen en de aanvallen van vijan delijke watervliegtuigen zijn alle vliegtuigen teruggekeerd. Een Oostenrijksch bericht over deze aanval geeft nog aan dat de aanslag ondersteund werd door 6 vijandelijke torpedobooten en 2 motorbooten die in de goJf van Triest verschenen. Door de bommen uit de vliegtuigen zou geen schade zijn aangericht. Een Oostenrijksch luchteskader heeft in den nacht van 12 op 13 Sept. een aanval gedaan op Venetië. Volgens het Italiaansche bericht zonder eenig resultaat. Bij de luchtaanvallen op Boekarest - verneemt de Socolo uit St. Peters- burg zijn een 50-tal menschen dooi- bommen getroffen, van wie er 8 zijn gedood en 80 zwaar gewond. Alleen particulier eigendom is ge scholden. Een Grieksch legercorps naar Duitschland overgebracht. Berlijn, 14 September. Nadat de Duitsche en Bulgaarsche troepen zich door den aanval van Sarrail gedwon gen hadden g9zien bü een tegenaan val in Macedonië binnen te rukken, stond achter den linkor-vleugel van de Bulgaren, die tot aan de Stroema vooruitgedrongen wa3, het 4de Griek- sche legercorps, mot het geweer by den voet, in de drie steden Seres, Drama en Kawalla. De maatregelen van de Entente beoogden, deze Griek- sche troepen te dwingen haar partij te kiezen of hun een dergelijk lot té bereiden als de te Saloniki overwel digde gedeelten van de elfde Griek- sche divisie. De vrije verbinding met Athene was verbroken. Het verkeer met de overheid in Griekenland word door de Entente onder haar toezicht geplaatst en naar goeddunken ge weigerd. De commandeerende generaal van het 4de Grieksche legercorps, die trouw was aan den wil van zijn vorst en zijn rechtmatige regeering om aan de onzijdigheid vast te houden, zag zich, daar zijn troepen door ziekten en honger bedreigd werden, gedwon gen op eigen hand te handelen. Op 12 dezer richtte hij tot hot Duitsche legerbestuur het verzoek, zijn wak kere troepen, die hun Koning en regeering trouw waren, tegen den druk van de Entente in bescherming te nemen en hun onderkomen en verzorging te verleenen. Aan dat verzoek is voldaan. Om elke schending van do onzijdigheid te verhinderen, is met den comman deerenden genereraal overeengeko men, dat de Grieksche troepen, ten volle gewapend en uitgerust, als on- zijdigen naar Duitschland.ge voerden daar ondergebracht zouden worden. Zij zullen daar de rechten der gast- vrijhoid genieten tot de indringers van de Entente hun land verlaten zullen hebben. Het „H.bl." teekent bij dit bericht aan, dat men moet betwijfelen of deze troepen als hoogste gunst vroe gen in Duitschland geïnterneerd to worden. Als „konings- en regeerings- gezinde troepen" zouden zij toch eer der om doortocht naar Athene hebben gevraagd. De ware reden zegt het het blad zal men wel hierin moeten zoeken, dat het voor de Bulgaren een onhoud bare positie zou zl;n een leger in den rug te hebben, dat bij een mogelijke nederlaag plotseling in een vijande lijke macht kon veranderen. Daarom was het volstrekt noodzakelijk dit legercorps te verwijderen of onscha delijk te maken. Een reuzenwerk. Naar men aan het „H.bl." schrijft, is het verkeer tusschen de verschil lende steden aan de baai van San Francisco de laatste jaren zoo toe genomen, dat men ernstige plannen heeft gemaakt om het verkeer op snellere'wijze te doon plaats hebben dan tot nog toe geschiedt, n.1. met behulp van veerbooten. Men wil thans de baai ter breedte van 10 K.M. overbruggen. Reeds werden daar voor 8 plannen gemaakt. Het. goed koopste eischf 60.000.000 gulden, het duurste 190.000.000 gulden. Daar- tusschen in valt het plan om een z.g. hangende brug te bouwen, hetgeen 85.000.000 gulden zou kosten. In het goedkoopste plan wordt aangenomen, dat de spanningen twee honderd en tweehonderd vijftig voet wijd zullen zijnop ongeveer een mijl afstand van het uitgangspunt van de brug te San Francisco zal een ophaalbrug of een bascule-brug w;orden aangebracht, welke een open ruimte voor de scheepvaart zal ver schaffen van tweehonderd voet. De beide andere plannen zijn er op ge baseerd, dat de brug hoog genoc-g zal zijn om de grootste schepen te kunnen doorlaten. Volgens het duurste plan zou de brug 50 M. hóóg worden, terwijl de hangbrug 60 M. boven de wateroppervlakte zou komen te han gen. Ook is er een partij te San Francisco, die het graven van een tunnel voorstaat. In verband met het voorkomen van aardbevingen, zijn er echter veten, die dit voor nemen afkeuren. Tot nog toe is men alleen met de plannen bezig. Lchter gaat in Ame rika zoo zegt de correspondent van het „H.bl." het maken van dergelijke plannen en de uitvoering ervan hand in hand, zoodat niemand er aan twijfelt of binnen drie jaar zal San Francisco een wereldwonder hebben aan te wijzen, bestaande uit een brug van meer dan 10 K.M. lengte, 50 tot 60 M. hoogte en inge richt voor de meest moderne middelen verkeer. BINNENLAND. Gaan proefmobiltsatie. Naar aanleiding van de, ondanks tegenspraak nog hardnekkig loopen blijvende geruchten omtrent een voor genomen proefmobili3atie, wordt het Haagsche Correspondentiebureau van de meest bevoegde zijde medegedeeld, dat hiervan niets bekend is. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummor opgenomen.) Buitengewoon Marinekrediet. Ingediend is een wetsontwerp tot, verhooging van de Marinebegrooting voor 1916 (Buitengewoon kredietad f 3,500,000). Het wetsontwerp strekt om op nieuw de beschikking te verkrijgen over een buitengewoon krediet, ten 8inde de verdere uitgaven, verbonden aan het buitengewoon onder de wa penen houden van de dienstplichtigen der zeemilitie en aan allé verdere maatregelen verband houdende met de buitengewone omstandigheden die tot dat onder de wapenen houden hebben geleid, gedurende het tweede haltjaar 1916 daaruit te kunnen be strijden. Daarvoor wordt noodig geacht eene som van f 3,500,000. Deze raming is hoofdzakelijk geba seerd op de uitgaven gedaan over het jaar 1915. Ter toelichting van enkele posten wordt o. a. door den Minister het volgende meegedeeld:' Het hooger bedrag ad f 50,000, aan gevraagd voor vergoeding kostwin nerschap zeemiliciens, vindt zijn oor zaak in de omstandigheid dat, in verband met do hoogere bedragen die voor kostwinnersvergoedingen zijn uitbetaald, in plaats van het geraamde bedrag van f 200,000, hierdoor in 1915 noodig is geweest een som van ongeveer f 250,000. Ten einde den reservevoorraad steenkolen te kunnen handhaven op de hoeveelheid die daartoe wordt noodig geacht in verband met het: aanzienlijk verbruik ten behoeve van de vloot, wordt de beschikking ge vraagd over een bedrag van f 500,000. Hierbij is rekening gehouden met mogelijke stijging der kolenprljzen na 1 October a.s. Voor uitbreiding van het aantal watervliegtuigen met 4 stuka f 20,000 per stuk, wordt uitgetrokken f 80,000. Voor aankoop van 2 motorbooten voor het verleenen van hulp bij de oefeningen met watervliegtuigen f 7000.. Het ligt in bet voornemen eene loods voor watervliegtuigen met waschlokaal en werkplaatsen op te richten voor den dienst in de Zuide lijke zeegaten. Een bedrag van f 95,000 is uitge trokken voor de aanschaffing van granaten voor anti-luchivaartgeschut en f 56,000 voor de levering van rookvrij buskruit. Een bedrag van f 260,000 wordt aangevraagd voor den aanmaak van torpedo's, torpedo-lanceerinrichtingen, schietkatoen en mijnen bier te lande. Onder de diverse uitgaven is een bedrag begrepen van t 160,000, ter HELDER. Tatefoon Intarc. 4B. met tuin. Mooi gelogen in het centrum der stad. EDEDE CONSUMPTIE. UITMUNTENDE (EUIEN. RESTAURANT OEN EENEELEN DAS. Diners worden aan huis bezorgd. Wl LH E LM INA-BILLARD Vergaderlokalen disponibel. voorziening in de behoefte aan een mljnenleggor, in verband met het verlies van het stoomloodsvaartuig „Schelde", dat als zoodanig was ingericht. De buitengewone uitgaven, waar voor een krediet van f 6,500,000 voor den dienst 1915 werd toegestaan, hebben tofi nu toe bedragen een totaal van f 6,009,700. De Nederlandsche haringvisscherl] en Duitschland. In de „Kölu. Ztg." lezen wij, dat de vereeniging van vertegenwoordi gers van den handel in levensmiddelen in West-Duitscbland in een vergade ring te Elberfeld een besluit genomen heeft, waarin zij haar leedwezen uitspreekt over de overeenkomst tus schen de Nederlandsche haringreeders en de Engelsche regeering. Zij herin nert er aan, dat in vredestijd het grootste gedeelte van de vangst in Duitschland verkocht werd en da Nederlandsche haring visscherij na den oorlog weer Duitschland als afzet gebied noodig heeft. Daarom verheft zij haar waarschuwende stem en verklaart, dat men in Duitschland vermoedelijk, na het herstel van nor male economische toestanden, geen Nederlandsche haring meer zalkunnen verkoopen. Men zal dan eenvoudig zeggen „Laten de Nederlanders hun haring aan Engeland verkoopen, wij Duitschers zien er graag van af." Al moet Duitschland in den oorlog de Hollandsche haring meer of minder missen, zoo zal het ook dat verdragen, het hondt toch vol, enz. Aanbevolen werd, dit besluit ter kennis van de Nederlandsche firma's te brengen. (H.blad.) Een geschil aan de gasfabriek te Zaandam. Te Zaanilam is aan de gasfabriek een geschil ontstaan tusschen den directeur en de atokerB inzake de werkwijze met het nieuwe oven systeem, dat enkele weken geleden is ingevoerd. De kwestie, waar het feitelijk om gaat, is, dat de directeur beweert, dat twee man in elke ploeg voldoende zijn, terwijl de arbeiders verklaren, dat deze ploegen aanmer kelijk grooter moeten zijn. De direc teur verwijst de arbeiders evenwel naar Engeland, waar dezelfde syste- i in werking zijn en waar de ploegen ook uit twee man bestaan. "eze kwestie is thans in een zoo danig stadium gekomen, dat B. en W. hebben gemeend te moeten in grijpen. Aanvankelijk wenschten zij te voldoen aan den wensch der ar beiders, om enkele stokers uit En geland te doen overkomen, om dan met hen de pro9f te nemen. Dit is evenwel niet mogelijk, daar de En gelsche regeering onder geen beding arbeiders voor dat dool wenscht „af te staan". Nu is er besloten, dat enkele Zaan- clamsche stokers naar Engeland zui den worden gezonden, orn daar en kele gasfabrieken te bezoeken. Deze reis zal worden medegemaakt door onder directeur, twee leden van bedrijven-commissie en den bur- neester dier gemeente. Deze laat ste als onpartijdig beoordeelaar. Wij "en hopen, dat langs dezen weg de kwestie zal worden opgelost. Deze poging er toe is althans even origi neel als praktisch, oordeelt „Het Volk", waaraan wij dit ontleenen. Principieels dienstweigering. Het Hoog Militair Gerechtshof deed Donderdag in hooger beroep uitspraak le zaak tegen den dienstweigenaar G. Rozeboom, landstormplichtig sol daat der infanterie, die in den eersten aanleg door deu krljgsaad te 's-Qraven- 3 was veroordeeld tot vijf maan- militaire gevangenisstraf ter zake van het te Amsterdam op den 25en April 1916, op" grond van zijne gods dienstige overtuiging, weigeren te voldoen aan de order van een officier om een uniform aan te trekken en zulks na reeds vier maanden mili taire gevangenisstraf ter zake van soortgelijk misdrijf te hebben onder gaan. Het hof bepaalde den duur der militaire gevangenisstraf op zes maan den, met aftrok van hot voorarrest sedert 25 April 1916,- en ontzegde beklaagde tevens het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. Een verboden maresh. Men schrijft uit Middelburg: Woensdagavond werd hier een concert gegeven ter eere van de tentoonstelling van bloemen en plan- i, gekweekt door de burgerij. Op bet programma kwam o.a. voor de Holland-Belglëmarsch, gecomponeerd door den beer Jan Morks, directeur van het Middelburgsche muziekkorps. In het trio van dezen marsch wisselen enkele maten van het Wien Neer- landsch bloed af met enkele uit de Braban?onne. In den loop van het oen is deze marsch hier meer malen uitgevoerd, maar thans deelde heer Morks mede, dat hem den zelfden morgen door den burgemeester en den commissaris van politie was medegedeeld, dat de verdere uitvoering van den marsch verboden is en dat bij daarom alleen het deel speelde, waarin de volksliederen niet voor komen. Blijkbaar aldus de heer Morks is 't in bet. oog van de militaire overheid een staatsgevaar lijke compositie geworden. Spr. wees er verder op, dat de marsch op andere plaatsen, als Amsterdam, Rotterdam, Enschede, Breda, Leeuwarden enz. is uitgevoerd totaal 60 maal. zonder dat burgerlijke of militaire autoriteiten daaraan aanstoot hebben genomen. Een moeder. Voor de Arr. Rechtbank "te Breda 3tond 14 September terecht de 26- jarige Elizabeth Deveth, uitPrincen- hage. Deze kwam op 17 April j.1. met haar drie kinderen naar het gemeentehuis aldaar, legde het jongste, slechts 7 maanden oud, in een hoek en wilde wegloopen, zeggende„hier zijn mijne kinderen, doe ze maar in een gesticht, ik wil ze niet langer". Hartelijk en vol nadruk wees de burgemeester van Princenbage, jhr, Dommer van Poldersveld, beklaagde op haar moederplicht, gaf haar den weg aan, hoe ze aan werk kon komen en tevens haar kleintjes kon behouden, doch alle pogingen om eenig moreel gevoel bij het schepsel op te wekken, stuitten of. Toen de burgemeester zag, dal de vrouw niet te bewegen was hare kinderen zelf to verzorgen, liet hij haar vertrekken, ontfermde zich hartelijk over de stumpertjes, die nagenoeg zonder kleeding en zeer hongerig waren, en liet hen, nadat ze eerst terdege door hem waren goedgedaan, naar het St. Elizabeth- geqticht brengen. Sierlijk uitgedost verschoen de moeder ter zitting en toen ook daar geen begrip van moederlijk gevoel in haar te wekken was, hetgeen den precident, mr. W. HeiligerB, de op merking ontlokte: „zoo laat nog geen hond of kat haar jongen ach ter werd de zaak in handen gesteld van den rechter-commissaris, teneinde een onderzoek te kunnen instellen naar beklaagdes geesvermogens. Gesnapt. Een Nederlander, wonende te Rhelne wenschte naar ons land terug te keeren. Hij bracht daarvoor zjjn goederen in een transportwagen en liet dezen van douane-afsluiting voor zien. Onopgemerkt wist hij zich zelf ook in den wagen te doen opsluiten, waarmede hij Woensdag in Bentheim arriveerde. En daar gebeurde, wat gewoonlijk niet geschiedt, de wagen werd door de militaire stationswacht geopend, onderzocht en daar vond men den eigenaar der goederen fn oen ledikant rustig tusschen eenige dekens liggen. Hij meende zonder pas de grens te kunnen passeeren, doch kwam bedrogen uit. De politie arresteerde hem en hield zjjn goede ren aan. Een valsoh bankbiljet. Donderdagavond kocht een buiten* man, naar hij opgaf uit Katwijk af komstig, in een winkel aan de Haar lemmerstraat te Leiden een kachel. Hij wilde betalen met een bankbiljet van f 40 dat den winkelier voorkwam valscp te zijn. Inderdaad bleek dit zoo te zyn,. Het was slecht nage maakt. De man betaalde een gulden en daarmede werd de koop weder onge daan gemaakt. De politie doet onderzoek vooral omdat de man meer papiergeld bij zich had. Te snel gereden. 't Gebeurt nog al eens dat automo bielen op den weg langs de Amster- damsche Vaart te snel rijden. Op 16 Aug. 's avonds 9 uur had een vrij ernstig ongeval plaats, als een gevolg van te snel auto-rijden. Van Haarlem naar Amsterdam reden achter elkaar twee automobielen. Bij de Liedebrug wilde de achterste passeeren, maar de voorste wilde dit blijkbaar niet toelaten en bteef midden op den weg rijden. De overwegwach ter Roos van de H. IJ. S. M. zag de auto's voortjagen en schatte de vaart op 60 a 65 K.M. De sneltreinen hebben een 76 K.M. vaart en ze reden niet veel langzamer. Van de richting Amsterdam naderde een fietser. Hij reed geheel de wet 't van 't verkeer opvolgend rechts van den weg. Hij werd evenwel omver gegooid door de achterste automobiel, die geheel links van den weg reed om z'n voorganger te kunnen pas seeren. Een seconde later lag de fietser de werkman A. Verkaaik Haarlem met een hoofdwonde bewusteloos aan den kant van den wee, terwijl het rijwiel ernstigd be schadigd was. De bestuurder van de achterste automobiel de heer S. Minkenhoff te Hilversum, was nu voor den kanton rechter te Haarlem gedagvaard wegens het zoo snel rijden, dat de veiligheid van 't verkeer in gevaar gebracht werd. Beklaagde was niet verschenen. Als getuige werd o.a. de omver gereden fietser gehoord. Hij verklaarde, dat hy door hospitaal soldaten was opgenomen en verbonden. Gedurende een week heeft hij niet kunneü werken. Het Openbrar Ministerie eischte tegen den automobilist M. een hech- tenisstraf van 6 dagen, er op wijzend, dat bij zeer roekeloos gereden heeft. De 'fletser stelde zich civiele party en eischte f 35.40 vergoediDg voor de reparatie van z'n flets en f 15 voor de week die h(j niet heeft kunnen werken. INGEZONDEN. Geachte Redactie 1 Bij deze verzoek ik U nogmaals beleefd bovenstaande in Uw blad als „ingezonden" te willen opnemen. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Ik gevoel mij verplicht, den heer I. Korver mijn dank te betuigen voor zijn bevestiging, dat mijn bemerking inzake het plan Heldersche Kanaal volkomen juist is. Dat de heer Krynen het plan- Korver in teekening heeft gebracht, was my bekend. Daarom schreef ik ook: raadslid-teekenaar enz., maar „de heer Krijnen deed dit geheel kosteloos" de heer Korver nemo het mij niet kwalijk - bad ik maar achterwege gelaten. Ook schreef de heer Korver„de heer Krijnen deed alles puur uit zui ver gemeente belang". Geachte heer Korver, het kan zijn dat ik miskljk, doch ik ga niet met u accoord. Ik heb gelukkig op dit gebied eenige ondervinding opgedaan en kau ervan meepraten, maar op dit terrein moet men erg voorzichtig zijn. De heer Krijnen is een pienter man, misschien nog meer dan de heer Korver, maar dit sta thans vast, dat het plan „Heldersche Kanaal" het raadslid Krijnen voor dit gemeente- karwei een f4000.- in den schoot werpt, en de heer Korver kan er van verzekerd zijn, dat, als de be steding komt, er nog een aardig, douceurtje bij komt. Opgelet heer Korver Den heer Korver geef ik don raad eens te snuffelen in de notulen der raadsvergaderingen van ons vorste lijk 's-Gravenhage, wat daar is ge schied ook met een architect-raads lid. Dat heette daar ook puur ge meente-belang Dat de heer. Korver nu in zlju nopjes is dat nu eindelijk zijn plan met de kleinst mogelijke meerderheid is aangenomen, kan ik begrijpen, kan ik billijken, maar in deze affaire zijn wij het niet eens. Volgens schrijven van den heer Korver zoekt Z.Ed. het in het water en ik zoek het kwaad minstens 2 meter in den bodem. De tijd zal leeren wie gelijk beeft. Nogmaals, geachte Redactie, dan kend voor de afgestane plaatsruimte, Uw abonné W. R. Zixs. Voetbal. Terrein Tuindorp 2-4 uur) H.B. S.I-H.F.C. I. Morgen is het de groote dag voor 't voetballlefhebbendden Helder. H.F.C. H.B.S., hoeveel jaren reeds wordt naar deze wedstrijden verlangd'Hoe dikwijls hebben de elftallen elkaar reeds ontmoet? Wie is de sterkste? Nu eens won H.F.C., dan weer kwam H.B.S. als overwinnaar uit den strijd. Het vorige seizoen sloeg H.B.S. in 't begin H.F.C. met 3—1, maar aan 't einde nam H.F.C. revanche en won met 5—2. H.F.C. komt uit met: Balk van Arnhem van der Zalm Bak Tieesen Kikkert v.d.Poll v.d.Aardweg Dito Grootte Corthala TersluQs Be|)don Voe StoBola N.N. Ten Hacken v.d.Dussen deVoe Landsman Hofman Hoewel er weinig kans op is, is 't toch niet onmogelijk dat Steur, Dito zal vervangen. Ziedaar de elftallende achter hoede van H.F.C. ziet er sterk uit en zal een geducht struikelblok voor de vlugge H.B.S.-voorhoede zijn. De rechtervleugel dor voorhoede kan niet sterker; Dito als mid-voortegenover de stevige H.B.S.-achterhoede lijkt niet de geschikte man; de linker vleugel is 't zwakste deel van het elftal en vindt bovendien Hofman - die tegenwoordig ln pracht vorm is en De Vos tegenover zicb. Beide doel verdedigers zijn betrouw baar. De verdediging van H.B.S. zit goed in elkaar, de voorhoede kan niet sterker. Wie de rechts-buiten zal zijn is nog niet bekend. Het kan spamion ZondagRood- en groen-witten bekampt elkander in eerlijken strijd 1 Geheel den Helder ziet vol spanning naar Uw beider praestaties. Het H.B.S.-terrein is uitsluitend te bereiken langs Brakkeveldweg en Tuinstraat. Beleefd wordt verzocht niet langs de linie te gaan en vooral niet over de landerijen van anderen heen. Willen de toeschouwers Zondag a.s. vlug geholpen wordeD, dan doen zy het beste met gepast geld to be talen. Gereserveerde plaatsen 20 cent - ook toegankelijk voor seizoenkaart houders -, gewone plaatsen 10 cent, kinderen 5 cent. Ingezonden mededeellng. Weinig volwassenen ontsnappen er aan. In onze tijden van dikwijls onge regelde leefwijze, ongeregeld dieet, zittende leefwijze enz., zyn er betrekke lijk weinig volwassenen, dio geen last hebben van aambeien. En wat die laat beteekent la aan de ongelukkige lijders, die voortdurend hinder hebben van stekende pijn en jeuking, hetzij zy zitten, liggen of" loopen, maar al te goed bekend. Aam beien worden vaak veroorzaakt door verstopping, het gebruik van sterke purgeermiddelen, paardrijden enz. En als gevolg van aambeien treden dikwijls bij verwaarloozing van de kwaal, bloedingen, ontsteking, fistel en verzweriDg op. De eerste aanwending van Foster's Zalf reeds verzacht de prikkelende pijn en jeuk en gewoonlijk is oen doos voldoende tot genezing, Zorgt by de behandeling voor een goede spijsver tering en vermijdt buitensporigheden. Foster's Zalf (let op deD juisten naam) is te den Helder verkrljgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poetw. k f 1.75 p. doos. (82)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1