S. COLTOF, Kanaalweg. S. COLTOF, Kanaalweg. Qliejassen. *31 Capes, Jekkers. Paletots. Advertentiën. Arobachtsschpol te Helder. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 21 Sopt. 5c Klasse - 3e Lijst. Nos. 1660 3672 6848 12097 f 1000. Nos. 8126 6750 8496 f400 Nos. 2735 14926 f 200. Nos. 1824 8420 12988 13518 16872 18276 19675 19695 f100. Tijdstippon van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indié: Veri»ndtn»Rw*K I Datu® TUdat.de» ter post- laat. busl. Per: bezorging. a/hPoatk. teepoat vlaAmaterdaoi G Oct. zeepost vla Rotterdam19 p. mail over Bogeland (alleen op verl. der afteiken Dinad. 8.40 i Naar Guyana (Suriname) zeepost via Amsterdam onbekendl 716'aav. Naar Ouraqao, Bonaire en Aruba": seepoat vla Amsterdam I onbekendl 7.46 'aav. over Engeland eiken DioBd i jen Donderd.l 8.40 ïn. Naar St. Martin, St. Eustatius on zeepost vla Amsterdam onbekend 7.46 (alleen op verl. de» alk.) over Engeland eiken Dinad. 8.40 't Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- kolouie en Transvaal eiken Donderdag, 8:40 's n. MARKTBERICHTEN. Behagen, 21 Sept. 1916. Paarden t 0.- a Veulens 0.- Oaasn 0.- 18. Stlsren 61 Goldekoe_._ 137 Oeldekoelsu (- 60 Ealfkosleo Vaarzen 48 Pinken 1 Graskalveren 88 Nuchtere kalveren Kamman 160 Schapen (magere) 632 Schapen (vette) - Overhouders ÏKSSÏÏ 0.60 0.- 368 KterBote» 86 Kaas 20661 Kipeiereu p. 100 stuks Eendeieren p. 100 stuks Handelgeldekoelen (magere) matig, kalf- koelen matig, pinken stug. Ingezonden Mededoeling. Veeren- en Kapokken Bedden. Kapok- en Springveeren Matrassen. Hutmatrassen. zal van hen langa de vele draden die ben aan dat leven binden, iets uitstralen van den eerbied voor fi^t allerbeste, dat de meuscbheid in eigen wezen draagt. Het ligt in den aard der zaak, dat dit juist het doel der school voor wijsbegeerte is. Binnenkort zaf omtrent de plannen der toekomst wel naders worden be richt. Het bestuur verspreidt, mede deelingen, die verschillende zakelijke gegevens bevatten en die dienen om den band tusscheu de cursisten, ook waarj elkander dagelijks ontmoeten, nauwer aan te halen. PLAATSELIJK NIEUWS. Ot internationals achool voor WIJsbogoorta. Eenige maanden geleden is te Amersfoort een eigenaardig instituut geopend, dat onder den naam „Inter nationale school voor Wijsbegeerte" een dam wil zijn tegenover het groeiend materialisme dezer dagen. De zomerleergaDgen, gedurende negen weken.gehouden, zijn dezer dagen geëindigd met een leergang van Dr. Bierens de Haan over het wezen van het denken, het begin van het denken, in den zin van net beginsel, den grond, den aard daarvan, hetwelk hij noemdede grondbaodeiiug vau bet eenvoudig tot zijn eenheid komen of inkeeren in zichzelf. De stichters van deze cursussen, ofschoon geen rechtetreekschcn prak- tischen invloed daarvan op het leven verwachtend, gelooven toch, dat invloed ervan nu en in de toekomst, zich zeer zeker zal doen gevoelen Het „Amersfoortsehe Dagblad", waar aan wy eenige dezer bizonderheden ontleenen, zegt aanvankelijk eenigs- zins sceptisch te hebben gestaan tegenover het werk der stichting, doch allengs meer de beteekenis daar van te zijn gaan beseffen. De schrijver in dat blad, die zich IJ teqkent, is gaan besefifeD, dat de mensch niet is een etend, drinkend en slapend natuurwezen zonder meer, dat, hij ook nog niet tot zijn volle bestem ming ia gekomen indien bij boven dien een praktisch vak of een weten schap beoefent, maar dat het denken den mensch tot een zedelijk wezen maakt en dat alleen aan den mensch als redelijk wezen in waarheid de wereld en al wat daarop is, hoort, eigen is en vertrouwd. Het materialisme te onttroonen en er bet hoogste Idealisme voor in de plaats te stellen, dat ia het beginsel der Internationale School voor Wijsbe geerte. Geen idoalismo nochtans mot blauwe idealen, maar een mannelijk idealisme, dat in de Idee do onmid dellijke werkzaamheid van God in zijne wereld erkent en dat zich onder den iuvloed dier Idee stelt, opdat zich in het natuurlijke maatschappelijke leven een zich vernieuwende wereld werkelijkheid worde. De Voorzitter, de heer J. D. Rei- man Jr., die de zomercuiBUsson den 16den September sloot, herinnerde in zijn rede aan de Hoogere leiding, die van den aanvang af het werk^er leeraten cn cursisten heeft beheerscht. Het eenheidsbesef, waartoe wij in die 9 weken gekomen ziio, draagt, aldus sprak hij, het karakter van diepe religiositeit, het is voorts het besef van de eenheid van een ontzaglijken rijkdom van verscheidenheden, en het is van klare 1>ezonnenheid. Alle drie leergangen hebben met verschil* lend accent die drie kenmerken dragen en onder die goede leiding zijn wij opgeheven langs verschillende wegen tot één einddoelde beleving van en het weten omtrent den hooge- ren mensch. Wij zijn beter geworden en zien de betere menschheid- op doemen aan onzen nieuwen gezichts einder. Aldus is in en onder ons eon schoon geheel tot stand gekomen, waarin de redelijkheid en de religie elkander opriepen, aanvulden en steunden op eene vau zelf sprekende wijze, welke ten duidelijkste hfeft getoond, dat beide in waarheid niet gescheiden, niet te scheiden, neen, in waarheid één zijn. De vergezichten, die zich aldus naar alle zijden voor ons openen, z\jn vele en diepgaande. Het is spr. telkens, wanneer hij cursisten sprak, gebleken, dat ieder op eigen wijze hier voor eigen leven, verrijking gevonden heeft. In velen is een nieuw leven ontlokon, zoo nieuw, dat zij bijkans huiverig zijn voor het lot van dat nieuwe in hen, wanneer zij weldra weer teruggekeerd zullen zijn in de nog zoo chaotische, warrige, ruwe maatschappij. Er is vrees, huivering en eerbied. Huivering is over de vrees heen, maar ia nog geen eerbied. Moge ieder hunner niet met huivering, maar met eerbied voor dat nieuw in hen gewekte terugkeeren iu bet maatschappelijk leven, dan Vareenlging voor Volkshuisvesting „Helder". Verschenen is thans het prae advies van B. en W. op het adres van boveD genoemde vereeniging aan den Raad, houdend het ver/.oek om toekenning vau een voorschot van ten hoogste honderd twee en negentig duizend, zes honderd en zestig gulden, ten behoeve^ van den bouw van 92 wo ningen op een terrein aan den Brakkeveldwcg. Uit de ingekomen adviezen, zeggen B. en W., blijkt, dat de geraadpleegde deskundigen eenstemmig van oordeel zijn, dat door uitvoering van don voorgonomen bouw dn volkshuis vesting binnen deze gemeonte zeer wezenlijk zal worden gebaat. B.< en W. kunnen daarom wel vrijheid vinden den Raad voor te stellen, door toekenning van het gevraagde voorschot de uitvoering van dezen bouw ruogeiijk te maken. Weliswaar bc-schikt ons Collége niet over geheel nauwkeurige ge gevens omtrent den stand der woning markt in deze gemeente, doch, gelijk algemeen bekend mag worden ge acht, is op het oogenblik het gebrek aan woningen van een huurprijs, nabijkomende aan die, welke voor de te stichten woningen zal moeten worden gevraagd, zoo groot, dat de uitvoering van dit bouwplan niet mag worden opgeschort, tot, door een woningtelling of op andere wijze, in deze leemte zal zijn voorzien. Bovendien stijgen de prijzen der bouwstoffen nog schier dagelijks, zoodat ook om die reden uitstel ougewenscht is. B. en W. stellen eenige voor waarden voor den bouw, waaronder do voornaamste zijn: a. het bouwplan moet zoodanig worden gewijzigd, dator vijf woningen in wordeu opgenomen, geschikt voor groote gezinnen, d. w. z. woningen, waarin op den zolder vier afgeschei den slaapkamertjes, elk met twee slaapplaatsen wordeu aangebracht b. de uitvoering vau het goheele bouwplan moet plaats vinden binnen twee jaren, nadat door den Gemeente raad tot toekenuing van het voor schot besloten is. Uit eene vergelijking van deze voorwaarden met de bii een vroegere gelegenheid gestelde, zal blijken, dat B. en W. zich hebben vereenigd mot het gevoelen vau den Inspecteur dei Volksgezondheid, dat er aanleiding is, de vereeniging eenigermate tege moet te komen, door de aan te leggen straten in onderhoud over te nemen, zonder dat daarvoor de ge wone bijdrage van f0.25 den M*. wordt betaald. Door het bijzonder karakter der woningbouwvereniging wordt deze vrijgevigheid in dc tegen woordige tijdsomstandigheden vol doende gerechtvaardigd. De voorwaarden, welke zy overi gens aan de toekenning van het voorschot wenschen te verbinden, stemmen, behoudens eenige wijzi gingen en aanvullingen, die geen bijzondere toelichting schijnen, te behoeven, overeon met die, welke bij vorige gelegenheden werden gesteld. Subtfdla Handelsavondschool. Bij raadsbesluit 'van 13 Juni J.l. werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een adres van het Bestuur der Heldersche Winkeliers vereeniging, houdende het verzoek om het aan die Vereeniging ten be hoeve harer Handelsavondschool toe gekend subsidie te verhoogen tot duizend gulden. B. en W. hebben over dit verzoek het advies ingewonnen der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Ouderwijs. De vraag, of toekenning van de gevraagde subsidie verhooging wen schelijk is, heeft een punt van ernstige overweging uitgemaakt. Hoewel toch de school als inrichtiDg van voortgezet onderwijs hoofdzake Hjk voor hen, die in don kleinhandel en het winkelbedrijf hun brood moeten verdienen, do sympathie van B. en W. heeft, bestaat er b|j hen twjjfel nopens de vraag, of niet tè spoedig tot uitbreiding van den om vang van het onderwijs wordt over gegaan, terwijl zij voorts meeneu, dat ook de vraag of niet aan de gemeente grooteren invloed op de inrichting van de sohool en het onderwys moet worden verzekerd, onder de oogen dient te worden gezien. Wat het eerste punt aangaat, moeten z(j wijzen op het ernstige gevaar waar al dergelijke onderwijs inrichtingen aan bloot slaan, dat de degelijkheid van het onderwijs door zijn uitgebreidheid schade leidt. Wan neer het Bestuur van zulk een school zich bij de invoering "van nieuwe vakken geheel of in hoofdzaak laat leiden door de vraag, die daarnaar b|j de leerlingen bestaat en niet door het wel geconstateerde feit, dat inderdaad aan de kennis dier vakken behoefte bestaat bij hen, voor wie de school bestemd is, gaat deze n.1. de ver keerde richting uit. Zij zouden het daarom beter geacht hebbeo, wanneer het Bestuur, alvo rens tot uitbreiding der school te besluiten, eerst een wat langero ervaiii.g omtrent de deugdelijkheid harer inrichting uitspraak had laten doen. To meer zou.daartoe aanleiding bestaan, waar het aantal uitgereikte diploma's geen voldoende maatstaf kan zyn voor de met het onderwijs behaalde resultaten. In eeriig3zins meerdere male 7t u dit het geval kunnen zijn, wanneer hot eindexamen werd afgenomen op do wijze als dooi de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wordt aangegeven in haar advies, hetzij onder voorzitterschap van een der leden van die Commissie, hetzij ten overètaan van die Commissie zelve of hare gecommitteerden. De viaag, of in de verhouding der gemeente tot de school verandering moet worden gebracht, is thans nog niet voor oplossing rijp. Veel toch zal er van afhangen of het wetsont werp tot regeling van het vakonder wijs (ot stand komt en of het han delsonderwijs al dan niet in die wet wordt opgenomen. Eeu nader onder zoek dlDtrent deze vraag zouden B. en W. derhalve wenschen uit te stellen tot een volgend jaar. Op deze gronden stelt het College voor de gevraagde subsidieverhooging niet toe te staan, doch verzoekt het den Raad bon op te dragen omtrent de verhouding vau de gemeente tot deze school (het vraagstuk der rege ling van de eindexamens hieronder begrepen) met het Bestuur der Alge- meene Winkeliersvoroeniging nader overleg to plegen. Hr. Ms. „Noord-Brabant". Hr.Ms. „Noord Brabaut" is 21 dezer van Las Palmas vertrokkeB. Hr. Ma. Ondarzeaboot ,,K I" Hr. Ms. Onderzeeboot „K I" is 19 dezer van Vigo vertrokken. Bjj het Woensdag te's Graven hage gehouden examen slaagde voor derden stuurman groote stoomvaart de hqer J. Groot, alhier. 121/»'-Jarig bestaan Toonaalvarseniglng „T. A. V. E. N. U." Reeds eerder hebben wij de aan dacht erop gevestigd, dat. bovenge noemde vereeniging binnenkort haar 12Vi jarig bestaan feestelijk hoopt te herdenken. Do datums der feestelijk heden zijn thans definitief vastgesteld op13 Oct. feestuity'oering, 14. Oct. réunie en gemaskerd bal en 15 Oct. namiddagbal. Wat het gemaskerd bal betrt ft, verzoekt men ons mede te deolen, dat het bestuur.zich voorstelt, zich binnenkort beschikbaar to stellen tot het geven van inlichtingen costumes, waattoe het eenige dagen met standaardwerken over coatuum- kunde eu met afbeeldingen van ba! masqué costumes in „Casino zal zitting houden. Een eu ander zal nog nader per advortentie' in de plaatselijke bladen worden bi-kend gemaakt. Ook zal de verotniging zich in verbinding stellen meteen onzer beste, costumiers, ten einde te bewerkstelligen, dat op den dag vau het gemaskerd bal en eenige dagen te "voren eene uitgebreide collectie costumes in .Casino" zal zijn ge- exposeerd. BINNENLANO. Twes moois duinplanten. De duin flora laat verscheidend van hare mooiste dochterkens zien in het najaar. En dan kunnen we er in de natte pannen ook vinden hel Painas kruid en het Rondbladig Winter groen, die we heden in gedachten willen bezien. Hurken we dan neder bij het bloeiend Parnaskruié! De bloempjes zijn mooier dan mooials men ze maar op de keper beschouwt. Op de v\jf langwerpige kelkblaadjes vormen de v|jf ivoor witte, van doorschijnende aderen voorziene bloemblaadjes eeD aardig kammetje, dat iets keurigs bevat, wat we bij andere bloemen nimmer krijgen te zien. Want voor elk bloemblaadje staan wel elf speld jes, ieder van een schitterend goud knopje voorzien. Van elk elftal staat de grootste in het midden en naar beide kanten nemen ze in grootte af, zoodat wo in ieder bloempje 6 keurige diadeempjes kunnen zien. Te midden van deze 6 schitterende kammetjes ziet men het stampertje, dat op een buikerig flescbje gelijkt. En verwon dering wekt het, wanneer men de bestuiviug nagaat. Is het bloempje pas opengokomen, dan rusten al de vijf helmknoppen op het stampertje, en na elke 24 uren rijst er een naar boven, om van het meeldraadje af te vallen. Zoo kan men tot aan den zesden dag zien, hoeveel dagen het bloempje reeds oud is. Men kan zulks het best waarnemen, wanneer men een geheele plant uitgraaft en mede naar huis neemt, om haar daar in een bloempot verder te laten ontwikkelen. Eenige weken achtereen kan mei dan het grootste plezier aan beleven, en vriendinnen en vrienden wijzen op het prachtvolle van dit bloempje, dat men ook kan vinden op alle plaatsen, waar vochtige veen- en heidegrond gevonden wordt. Uit iedere plant ontwikkelen zich ver scheidene van deze bloempjes en ieder 'tje is slechts versierd met één blaadje, waarvan do toegeslagen voet het steeltje omvat houdt. Zoowol dit blaadje, als de langgesteelde wortel blaadjes zijn mooi groen en hartvor mig, en eenigszios dik en vleezig bij het aanvoelen. Wanneer we nu nog weten, dat het Parnaskruid den wetenschappe lijken naam draagt van Parnassia palastris en behoorttot de familie der Saxifragaefln of Steenbreekacbti- gen, dan willen we het voor heden vaarwel zeggen, om ons tweede plantje te bezien, dat eveneens ken- rige bloempjes draagt en ongeveer op dezelfde plaatsen voorkomt als het pas beschouwde Parnaskruid, waar van het bloempje door deDuitschers bestempeld wordt met den naam .Btudentenroosje". Hurk maar weer neder, want hier staat reeds een prachtexemplaar van het rondbladig wintergroen ofPirola rotundifolia. Dat het plantje gerekend Ingezonden mededeellng. Mej. Henriêtte S. Po lak Dnnsleerares. Diplom British Aasociation Teacher8 of Dancing, Londen. Casino-Bebouw, Kanaalweg 145 huis, Telef. 66, bericht U, dat zij hare Dans- en Maintienlessen medio October hoopt te hervatten. Dagelijks gelegenheid tot inschrij ving, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Besloten clubs. Privaatlessen. moet worden tot dezelfde familie, waartoe struik en dopheide behooren, dat is die der Ericaceeén, zou men niet zoo dadelijk willen aannemen, daar het niets op heide gelijkt. Doch bij nadere beschouwing blijkt toch, dat liet wel vele erica-eigenschappen heeft. Nu bekijkon we slechts even de prachtige bloempjes, die als de belletjes van een arretuig langs de kaarsrechte, onbebladerde stengeltjes afhangen. De bloempjes zijn heel wat kleiner dan die van Parnassia, doch ook hier zyn de vijfbladige bloemkroontjes helderwit, tfelke kleur sierlijk afsteekt bij de oranjekleur der helmknopjea van de tien korte meeldraden, waar- tusachen het dikke, meloenvormige vruchtbeginsel is verborgen. Winter groen heet deze plant, omdat de bla deren altijd groen zijnze vormen ook iu den winter een rozet, dat gaaf en frisch is, en 'waaruit des zomers de lange bloemstengel opschiet, die een Ijlen tros van bloempjes voort brengt. De Pirola is geen bepaalde woeker plant, die zich met zuignapjes of hau8toria het voedsel toeeigent, dat voor grassen en andere planten is bestemd, maar toch houdt het Win tergroen er niet van; om geheel al leen alles te bereiden, wat voor zijne instandhouding en ontwikkeling noo- dig is. Welig groeit het plantje daar om op plaatsec, waar rottende blade ren liggen, zoodat het zich met zjjn stevig wortelstokje, als h8t ware, in het luilekkerland bevindt. Daarom noemt men zulke van afval lovende planten dan ook saprophieten of af valplanten. Ze voeden zich dus, als de hyena's onder de dieren, met aas, er. verrichten alzoo edeler werk dan de parasieten. Oe kaas. Donderdag heeft de Ned. Vereeni ging van Kaashandelaren te Gouda feu vergadering gehouden. Daarin word mededeeliug gedaan, dat de toestand in den kaa-sbaudël, tenge volgo van de eischeu der Entente, zeer moeielijk is geworden, en dat door haar aan dou kaashandel het mes op den keel wordt gezet. Her bestuur toch ontving eeu cir culaire, betreffende den handel op Eug6laDÖ, die iu zoer krachligo bo woordingen aandrong op de zending van een oven groote hoeveelheid kaas als vóór den oorlog. Deze krachtige bewoordingen hebben thans den vorm aangenomen van r en bedreiging met onthouding van. producten, noodig vooi den landbouw. Het bestuur heeft zich afgevraagd wat te moeten doen en is tot de conclusie gekomen, dat in principe moet worden besloten, aan den eisch van Engeland en de geallieerden te voldoen. Do heer Heil, afgevaardigde van de Ned. Vereen, van Kaashandelaren licht op verzoek eeu en ander nader toe, en zegldat de eisch vaD Engeland betreft het derde gedeelte van de kaasproductie, tegen een prijs van 66 gulden per 50 K.G., welke prijs ook voor Duitschlaud van kracht is. Deze eisch dateert echter niet van hedeD, doch reeds van 1 Juli af. Er is echter nog lang niet het door Engeland geéischte kwantum gele verd en nu eischen ook de geallieerden de hoeveelheid kaas, die sedert Juli is achtergehouden, ongeveer 4000 ton bedragende. Deze achterstand moet zoo spoedig mogelijk worden inge haald. Dit was een moeilijk geval, ook al doordat Engeland belegen kaas wenschte te hebben, geschikt voor export. Deze kaas was er eenvoudig niet, maar de deputatie uit Engeland, "die hier op 7 Sept. arriveerde en besprekingen had met de Commissie in de Kanaalstraat, bleef absoluut bij haar eisch, dat de verscheping onmid dellijk moest aanvangen, in elk geval binnen 24 uur. Dit was onmogelijk, want er was geen belegen kaas meer. Men kwam ten slotte overeen, dat elke week 200 ton zou worden ge leverd, zoodat in 20 weken de achter stand zou zijn iDgehaald. Deze 200 ton moet ook wekelijks worden geleverd om goeden wu te toonen. Wanneer hieraan niet werd voldaan, zou dit in Engeland een aller verderfelijksten indruk maken. Dé firma's De Vreugt en Heil zullen reeds 240 ton Noord- en Zuid-Holland- sche kaas ter beschikking stellen der Kaasvereeniging, zonder eenige ver dienste en zoo zal het met de geheele 4000 ton moeten gaan. Evengoed moet natuurlijk voortaan het derde deel der productie aan de geallieerden worden gezonden, hetzij naar Frank rijk, of Engeland, voor welk laatste land de regeering een toeslag geeft van 10 gulden per 50 K.G. De slotsom van de door den heer Heil gedane mededeeling was, dat vanaf Maandag a.s. de 36 pCt. van de beschikbare kaas moet worden gezonden aan de geallieerden tegen den pi ijs van 65 gulden per 60 K.G. De heer Schilt, lid der Kaasver eeniging, is van oordeel, dat de ach terstand iu lengte van dagen wel is in te balen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, alhoewel niet is toege zegd, dat Engeland hiermede wel wat geduld zal hebben. Verschillende leden wenschten over i verplichte levering aan Engeland van 86 pCt. van de kaas eerst nog eeus te denkeu, doch de voorzitter zeide, dat het bestuur reeds toezeg ging had gedaan de Kaasvereeniging te zulten steunen, evenals den bond van Kaasprodiicenten, en dat het het beste was, deze regeling met een vriendelijk gezicht te aanvaarden. Er valt niet over te praten. Door te weigeren, zou men het land een zeer slechten dienst bewijzen. De voorzitter hoopt over een weok nadere gegevens over de details der regeling te hebben, die in eeu dan te houden vergadc-ring zullen worden medegedeeld. Hij- raadt verder deu leden aan de kaas voor geen hooge ren prijs van de boeren te koopen dan 60 gulden per 100 pond. Rog vele bezwaron werden tegen de regeling ingebracht, doch ten slotte werd de houding van het bestuur bij acclamatie goedgekeurd. Zoodat de Hollanders, gelijk het spreekwoord zegt, de kaas van hun brood (wel) laten eten I Dure grond. Dezer dagen zijn drie perceelen in de Leidschestraat te Amsterdam ver kocht ter gezamenlijke grootte van 3.62 are voor f223.000, of voor f671 per vierk. meter. Er zal een mode paleis voor de firma S. I. de Vries worden gebouwd. DrIJvando mijnan. Het ofiderzoekingsvaartuig te Hoek van Holland heeft Dinsdagnamiddag voor den Nieuwen Waterweg vijftien drijvende mijnen in den grond ge schoten. SPORT. Voetbal. S.H.B.S. II - K.F.C. I. (Aanvang 2 uur). Zondag a.s. komen de H.B.S. re serves voor het eerst uit in de le kl. van den N. H. V. B. Het zal voor hen niet gemakkelijk zijn, om één der eerste plaatsen iu die afdeeliug te bezotteu, maar met wat. goedeu wil zal het toch niet noodig zijn de laatste plaats in te nemen. Daar H.B.S. I vrij is, omdat de we<l strijd Hollandia-S.H.B.S niet door kan gaan, zal het 2e elftal zeer sterk zijn samengesteld en is het thans eene goede gelegenheid voor voetbal liefhebbers, om eens te zien wat de H.B.S. reserves kunnen. H.F.C. I, dat Holland zou ontvan gen, is Zondag vr Ij, omdat Holland bericht zond niet te komen spelen de H.F.C. reserves moeten naar Alk maar, om daar tegen AlcmariaVic- trix II den strijd aan te binden, zoodat de eenige wedstrijd, die tot nu toe op het programmat staat, is H.B.S. II K.F.C. I. De spelers van H.B.S. II zullen een voorbeeld moeteD nemen aan het spel van het le elftal wat samenspelen betreft en aan het le elftal van H.F.C wat enthousiast spel aangaat en. dan is het zeker, dat de 2 kost bare puntjes vooral voor H.B.S. II van zooveel belang - in den Helder zullen blijven. Het elftal zal zijn samengesteld als volgt N. N. P. Dulnker, Landsman. De Beurs, P Luijckx. P. LuUclcx. Van Hoek, Stoffels, Manheim, Kramer, N. N. Wie in 't doel staat, is nog niet met zekerheid te zeggen. Als de N.H.V.B. zijn goedkeuring er nan hecht, komt Saeboldt onder de lat en anders zal Govers het doel voor door boring moeten behoeden. Door het houden van legeroefenin gen z|jn verschillende vereenigingen niet in staat een volledig elftal samen te stellen. Daarom heeft de N.V.B. bepaald, dat het competitie program van dien Bond eene week verschoven wordt. Wel konden de wedstrijden doorgaan, als beide vereenigingen het wenschten. H.F.C. zoowel als H.B.S. wilden Zondag spelen. H.F.C. hier tegen Holland en H.B.S. en Hoorn tegen Hollandia, maar zoowel Holland als Hollandia zonden bericht, dat zij niet zouden uitkomen. INGEZONDEN. Een cursus in wijsbegeerte. Geachte Redactie. Wellicht wilt Gij mij veroorloven bij de advertentie, die ik aan Uw blad zond, nog eene beknopte toelich ting te geven. Het kwam mij voor, dat, nu er in de laatste jaren eene toenemende belangstelling in de wys begeerte valt waar te nemen, een beknopte cursus ter inleiding in dit gebied wellicht ook hier ter plaatse belangstelling zou vinden. Mijne be- doeling is, na eone inleiding in enkele boginsolen der zielkunde en van de leer vau het kenvérmogen, to schetsen hoe men gekomen is tot de mecha nische natuurbeschouwing en hoe deze kan leiden tot materialisme. Dan wordt do onhoudbaarheid van het materialisme aangetoond en als mo gelijke oplossing aangewezen het psychisch monisme, zooals dit door prof. Hetjmans is uiteengezet. Ten slotte zal worden vermeld hoe deze geleorde zijne opvatting in verband brengt met de zedeleor, het Gods begrip en het voortbestaan na den dood. Het ligt niet in de bedoeliDg eene bepaalde opvatting aan de toehoorders op te dringen, maar de vragen, die het wijsgeerig denken stelt, duidelijk te omschrijven en den weg te wijzen naar eene mogelijke oplossing, met aansporing tot zelfstandig nadenken daarover. Er zal naar worden gestreefd, een en ander zoo eenvoudig te behandelen, dat de cursus ook kan worden gevolgd door iemand, die alleen lager onderwijs gehad beeft, zij het ook met eenige inspanning zijner- of harerzijds. Een gedrukt overzicht van^ den cursus zal aan ieder deelnemer wor den ter hand gesteld. Met dankbetuiging voor de rerleendo plaatsruimte. Hoogachtend, C. H. KETNSB. DE OORLOG. Het nieuwe Engelsche oorlogsgedrocht. Londen, 20 Sept. Aan de .Times" wordt uit het Engelsche hoofdkwar tier gemold Er zijn verbazingwekkende ver halen in omloop over de heldendaden der nieuwe pautBerauto's „landsche pen" of ook wel „tanks" genoemd. Velen keerden na een zwaren strijd terug, met ontelbare deukjes van ge weer- eu mitrailleurkogels, die echter Ingezonden Mededeellng. niet door den dikken stalen wand hadden kunnen heendringen, waar achter de „bemanniDg" verscholen zit. Een van die „tanks", welker stuur inrichting defect was geraakt, kon niet meer naar linksen rechts zwen ken, en schommelde daarom maar recht vooruit, tot hij voor de Engel sche infanterie was gekomeu. Daarop hield de machine boven een vijande lijke loopgraaf stil en weerstond daar vijf uren lang een hevigeu aanval met handgrauaten. Een andere „tank" merkte dat de infanterie achterbleef en keerde terug om te zien wat er aan de hand was. Het bleek dat de infanterie was op gehouden door een loopgraaf, welke de „tank" over h6t hoofd had gezien en waar een sterke afdeeling bommen werpers van den vijand genesteld was. De pantserauto kuierde kalm terug, nam als 't ware schrijlings op de bewuste loopgraaf plaats en schoot de vijandelijke afdeeling overhoop. Een dorde auto vernielde in enkele oogenblikken zes Duitsche mitrail leurs in een enkele stelling. Een vierde dier logge monsters schom- melde uren lang rond snuffelend naar Duitsche mitrailleur-afdselingen, in granaatkuilen verdekt opgesteld, die alle werden afgemaakt- Een vijfde trok, na zijn diensten te hebben bewezen bij de krijgsver richtingen in het „Hooge bosch", naar wat hij een Engelsche loopgraaf waande. Het bleek echter een Duit sche te zijn, en de „tank" keerdo met 25 krijgsgevangenen terug, die als een kudde schapen naast het stalen gevaatte schreden, in bedwang gehouden door zijn verborgen reuzen- mitrailleurs. Numero zeven zuiverde een Duit sche mitrailleurstelling in een gra naatkuil. Daarop ging eon der mannen in de „tank" uit den wagen, die een der nog gave vijandelijke mitrailleurs in stelling bracht en tegen haar vroegere eigenaars gebruikte. De mitrailleur bediening die in doze auto's zit opgesloten, legt een buitengewonen moed aau den dag, en trekt ver voor de infanterie uit regelrecht op de vijandelijke linies toe, dringt er in door en weerstaat het hevigste vuur. Een van die monsters viel dicht voor een vljaudelijke loopgraaf op zij, en vormde aldus een barricade vaa waarachter Tommy en Fritz elkaar den geheelen dag met handgranaten bekogelden. Een andere werd onhor stelbaar beschadigd,'er was geen bo weging meer in het gevaarte te k'ijgen. De bevelvoerende officier maakte de machine onbruikbaar, kroop er met zijn mannen uit, cn sleepte onder het vijandelijk vuur de gewonden weg. Stichtelijke polemiek. Een interessante polemiek is be gonnen tuaschon de „Arbeiter Zei- tung" en de „Roichspost" te Weenou, over den oorsprong van den wereld oorlog. Ter gelegenheid van de in terventie van Roemenie roept de „Arbeiter Zeitung" uit: „Welnu!dat alles is voortgekomen uit do oorlogs verklaring van 28 Juli 1914 I" Het socialistisch orgaan, legt den nadruk op ffezen datum, 28 Juli 1914, dien van de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servié. Het klaarblij kelijke doel ia om aldus te herinneren aan de verschrikkelijke verantwoor delijkheid, welke dien dag op zich is genomen door de regeerders van Oostenrijk-Hongarlja, toen zij het im mense conflict loslieten, dat thans naar een ramp van hun volken toe gaat. De eerlijkheid van die hulde aan de historische waarheid heeft de -jfteichspost" buiten zichzelven ge bracht, die, haar als „giftige verval- aching van de geschiedenis" qualifl- ceerend, hot monsterachtig acht om de verantwoordelijkheid van den we rcldoorlog op Oostenrijk Hongarije te werpen, dat is„op den vreedzaam- sten staat ter wereld met den vreed zaamsten aller regeerders I" Ean zoon van Henderson gesneuveld. Mlniisterszoons aan het front. Londen, 20 Sept. De leider der arbei derspartij en lid van het 'kabinet- Hen dereon heeft zijn zoon verloren aan het front. In één week zijn er nu drie minlsterszoons gesneuveld. Evenals Asquith moest ook Henderson zijn oudsten missen. Laatstgenoemde heeft er nu nog twee bij het leger. Allle drie haddon vrijwillig dienst, genomen. Lord Lansdowne en de afgetreden minister Selborne verloren hun twee den zoon en Lord Crewe zijn schoon zoon in den strijd. bladen,postwisselformuliereD,douane- verktaringen, arbeidslijsten, enz. enz., a( heel gauw voor vyf guld.-n be- noodigd is. De voordeelen zyn iu 'toogleo end. Men bespaart zich zelf of anderen tijdverlies; nien voorkomt hei. zoek raken van geld of zegelsmen fcengt „zwakkelingen" niet in verzieking, zwakkelingen, die wel vóór ze aan 't postkantoor zlju een kw't'je of meer „verliezen"!?)men voorkomt, dat het looppersoneel ten onrechte beweert„ik heb op 't postkantoor zoo lang moeten wachten" om ver- danen tijd goed te praten. Eu;i pioef met deze bestel biljetten is zeer gemakkelijk te nemen. Men vrage eenige aan. UIT DEN OMTREK. Texel, 22 Sept. Er weiden dit jaar door sommige badgasten, die geruimen tijd aan de Koog vertoefden, eigen bootjes mee gebracht, waarmede bij gunstig weer tochtjes op zee werden ondernomen. Onder die vaartuigjes waren er van de meest uiteenloopende vormen, 't Waren meestal lichte bootjes, die gemakkelijk door een paar personen gedragen konden worden. Soms waag den zich dc eigenaars er vrij ver mee op zee. In den loop d9r week zijn va - ior uitgevoerd 673 schapen, 518 lam ne ren, 10 koeien, 10 kalveren, 6 paarden, 8 veulens en 26 varkens. Naar wü vernomen is'de beer J. van der Waals, ambtenaar tersejfe- tarie alhier, benoemd tot eon-mies ter secretarie der gemeente üokicum. Het bestuur van de afdeeling „Texel" van het „Witte Kruis" heeft tot zyn vice-voorzitter gekozen don heer Dr. W. W. van der Vogt, tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, op 3 Oct. a.s. te Amster dam te houdon, de heer J. Pisarten tot .plaatsvervanger, de heer P. Lieu- wen. Gisteren geraakte te Waal een meisje van den heer N. onder eon kar, waarbij bet een der ledematen brak en verdere kwetsuren bekwam. Dr. W. vereende heelkundige hulp. Burgerlijke Stand van Texel, van 15 t.m. 22 September 1916. GEBOREN: Pieter Arie, zoon van Willem Jansen en Maria de Waard, den Burg; Trijntje, docht ar van Cor- nelis Timmer en Grietj» Saris, Oo - terend; ONDERTROUWD: Willem Dop, Waalenburg, en Trijntje Boon, Oud schild. GEHUWD: Geene. OVERLEDENAnna Cornelia, M >- ria Keidel, 49 jaar, de Cocksdorp. Wat velen niet weten. Thuis b e_z o r g e n van postzegels, enz. Z|j die wel eens in een postkantoor „queue" gemaakt hebben en hun, misschien goed humeur bedorven zagen door de ergernis van het laüge wachten, wisten waarschijnlijk niet, dat zy de benoodigde postwaarden thuis bezorgd kunnen kiijgen. Een klein kunstjo! Het postkantoor vemebaft kosteloos bestelbiljetten. Het ingevulde biljet wordt aan het postkantoor afgegeven of In enveloppe ongefrankeerd iu een brievenbus geworpen, waarna de bestelling door „de post" wordt uitgevoerd. De bezorging aan huis of kantoor geschiedt alweer kosteloos. Voor minder dan vyf guiden wordt op die wjjze niet geleverd, maar dat is natuurlijk voor honderden geen bezwaar, wijl er aan allerlei post zegels, postzegel boekjes, briefkaarten, enveloppen met opdruk zegel, post- Tot onze droefheid overleed heden onze Broeder Thomas Constant Zur MUhlen Sr., in den ouderdom van ruim '86 jaren. Amsterdam, Mr. K. N. Zur Mühlbk. IJmuiden, C. D', Zur Mühlen. Den Haag. Mevr. de Wed. Mr. H. J. vau DOBSBÜBGH-ZUB MfKLBK. Amsterdam, 19 8eptomber 1916. Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onze dochter: ALEXANORINE ADRIAN4. W. H. STOKER. M. H. J. STOKER-HELL. Helder, 21 September 1916. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belang stelling, zoowel van buiten als binnen de gemeente, bij ons 50 jarig huwelijks feest ondervonden, betuigen wij onzen hartelljken dank. Uit aller naam J. G. EKKER8. C. J. EKKERS—Kloeg. Helder, 28 September 1916. Aan deze school wordt gevraagd met 1 Januari 1917, oen Lesraar In de Electrotechnlek, om zoowel practisch als theoretisch onderwijs to geven. Aanvangsjaarwedda f 1200.—. Over bijbetrekking worden nlich- fingen verstrekt. Na één jaar '.iflnst, bij gebleken geschiktheid, vaste aan stelling en verplichte deelna-ue in het pensioenfonds. Inzend'o.- van stukken' vóór 8 Oclobor a.s. bij 'den directeur, den heer A. J. BESSKLING, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur. School met den Bijbel, Koningstraat. Aanneming van nieuwe leerlingen voor de gewone klassen. De nieuwe cursus begint 1 Oct. 1916. Aangifte bij het hoofd der school na vieren aan de school. J. F. PALA, Loodsgr. 36, beveelt zich aan voor het geven van grondig Viool-onderwijs, zoowel voor oerstbeglnnenden als meer gevorderden. Biedt zich aan een net Meisje voor hulp in de hulsh., of voorkinderen, ok genegen in eon winkel Le :ulpzao;;i te zijn, intern. Brieven onder No. 119, aan het Bureau van dit blad. HUISHOUDING. Een besch. Juffrouw, v. g.g. v., bi dt zich aau als Juffr. voor da huiahoHing, als zoodanig werkzaam geweest z j i le. Uitvoerige brieven, met opgave .an salaris, onder motte „Huishouding", aan DUINKER's Advertentiebureau, Spoorstraat.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2