HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4678 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1916 44e JAARGANG Abomeimnt per 3 mnd. 65 ct., francu per post 90 ot., Buitenland f 1.90 Zoniögsblad 45 „0.85 Modrblad 75 IK)' 1.» Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losea nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentlSn van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30- cent. Elke regel meer 7 ct. Ingelanden mededeetingen van 1 tot 4 regels 75 cenL Elke regel meer 15 cent. Advertentidn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Broote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2£ cent. De abonnementsprijs \>an de „Heldtscbe Courant" Is thans per ktrtaal in de stad 75 cent, tram per post tl.—. Wij verme\d«lit hier afzonderlijk, aangezien he; het oogenblik nog niet mogelljki: dit in het hoofd van het blad" te anderen. Zilie zich thans reeds m ingang van 1 Octobeop ons blad abonneer, ontvangen de tot di datum ver- schljnendnummers gitis. onze abonné's buide gemeente wordt beleefd verzo< 't verschuldigde 'abonnementsgeleldersch© Cou rant, Zondagad en Modeblad 8de kwartaal B te willen over maken per poissel of aan post zegels vóór t Ober a.a., zullende anders daaroveet B cents verhoo ging per poBt den beschikt. Postwissels i dat doel behoeven slechts met eesgel van 2l/j cent beplakt te wor ï)e prijs van Nieuwe Modeblad is thans 75 cber kwartaal voor de stad, 86 ets. per post, van de Held. Grt. 75 croor de stad, f 1.— fr. p. post. Op pagina 4i ons blad zijn opgmen 1. Uit dan om< 2. Feuilleton, i DE ORLOG. De legirichten van 22, 23 24 September. Van het W e 1 jj k front. Een mededei van Frafische zijde meldt hental gevangenen, gemaakt sedertili. In totaal wer den meer dan K) Duitschers door de Franschen enBlschen gevangen genomen, waari4.050 alleen door de Franschen. Het bericht g verder aan, dat ten N. van de &e twee op zich zelf staande ontimingen werden uitgevoerd, die l succes hadden. Bij Combles veriterden de Fran schen een verst huis, waarvan de uit 100 man aande bezetting zich overgaf. Meer Oostwaarjrloren deDuit- schers eenigen ken loopgraaf, waarbij de Frang 40 man ge vangen namen. Uit het comrquó van den 23sten blijkt dat iche patrouilles reeds tot aan d6n-and van Com bles doordrongen. De Duitschors onemen verschil lende tegenaanval ten einde de ring dié Combles gtelijk omsluit, te verwijden. Tot/ toe faalden evenwel al hun pepn. Ook op den rechttasoever gaan de Duitschers af ei nog tot deu aanval over. Naar 'ransche mid dagbericht van disten meldt, haddon zij het dit voorzien op den Peper-heuvel e, de Fransche stellingen ten Z.O. Thiaumont. Zij werden echter zwar6 ver liezen teruggeslagei Een later bericheft nog aan dat de vermeesteriran het ge weldig versterkte hij den zuid rand van Combles, ranschen in staat gesteld heeft, an den zuid rand van het stadje-uit te gaan. Verder maken allichten mel ding van groote brigheid der yliegtuig-eskaders. Ook de Engelsch^ten onver moeid hun poginger vooruit te gaan voort. Naar d.oSeptember gemold wordt, brachteerschillen de verbeteringen in linies aau door het voorultscbuvan eenige troepenafdeelingen. Een latere inedeig meldt, dat de Engelschen in treek van Courcelette opnieuw.rderingen maakten. Een kraclverBterkt Duitach loopgravensteperd ver- meesterd, en de Engellinie over eon front van een hal'jl vooruit gebracht. Tegenaanvider Duit- schors ten O. van de uet-hoeve werden alle afgeslager Volgens de berichten an 23sten on 24sten blijven de Eihen voor uitgaan ten Z. van dee. De ar tilleriegevechten wordet groote hovigheid voortgezet. Iloop van den 22sten vernielde '.ngelscbe artillerie 10 vijandelijk chutstel- lingen, 14 werden er kdigd, en 5 munitiebergplaatsen rand ge schoten. In de lucht heeraclveneon» groote bedrijvigheid. Nhder dan 50 Engelsche machinélen een aanval op een belangruiapunt van spoorwegen achteiOuitsche front. Twee munitietr werden vernield, en groote bri veroor zaakt. Ook andere punte militair belang werden aaDgevaEr had don veel luchtgevechteits. Van Fransche zijde -rnogeen ou ander medegedeeldrent de vorderingen der Engelsdj Cour celette. De Engelscheden zich hier hebben genesteld (plateau aan den rand der helliolie naai Bapaume leiden. De loor ben vermeesterde stellingen zijn van groote waarde voor de toekomstige krijgsverrichtingen. Van Duitsche zijde wordt dd. medegedeeld, dat de slag ten N. van de Somme opnieuw begon. Na lang durige beschieting vielen de Fran schen aan op het front Rancourt- Corables. Zij behaalden evenwel geen onkel succes, evenmin als de Engel schen, die bij Courcelette aanvielen. Volgens het legerbericht van den 24sten is de slag aan de Somme weder in vollen gang. Het geschutvuur tus- schen Somme en Ancre is van een ongekendehevigheid. Nachtelijke aanvallen van den vijand bij Cource lette, Bouchavesnes en Rancourt mis lukten. Van het O o s t e Hj k front. Het Russische berichte van den 28sten meldt het afslaan van een aanval der Duitschers bij het Narotsj- inoer, bij Laboezy en ten Z.O. van Baranowitschi. In een mededeeling van den 24sten wordt gemeld dat van de Pripet tot aan de Roemeensche grens hevige gevechten zijn ontbrand. Op vele punten boden de Duitschers krachti- gen tegenstand aan het Russische offensief, o.a. aan de boven-Sereth en in de streek van Manajow en Harboe- zof. De Duitschers deden verschillende tegenaanvallen, die alle afgeslagen werden. 1500 Duitschers en Oosten rijkers werden gevaDgen genomen. Volgens het Duitsche legerbericht van den 24sten hebben de Russen tuBschen Sereth en Sfcrypa weder 5 aanvallen ondernomen. Bij Manajow drongen zij in de Düitsche verster kingen door, doch werden door een tegenaanval weder teruggeworpen. 700 man eb 7 machinegeweren vielen in haaden der verbondenen. Verder naar het Z. mislukten alle vijandelijke aanvallen. In de "Karpathen werden vioeger verloren stellingen heroverd. N.O. van Kirli Baba zijn hardnekkige gevechteD Het Oostenrijksche communiqué geeft aan, dat de aanvallen ten N. en ten O. van Kirli Baba voortgezet werden. Na aanvankelijk eenig voor deel ten O. van de stad te hebben behaald,, werden de Russische storm- kolonnes tot staan gebracht. De voor deelen die de Russen bij Ludowa hadden bevochten, zijn hen door de Oostenrijkers weder ontnomen. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k s c h e front. Van Oostenrijksche zijde wordt medegedeeld, dat aanvallen der Itali anen op de Karst hoogvlakte en op het Dolomietenfront afgeslagen wer den. Ten N. van Arsiero werd de door de Italianen bezette top van den Monte Cimonaopgeblazen. 13officieren en 378 man werden gevangen ge nomen. Volgens het bericht van den 24sten duren de gevechten op de Karst- hoogvlakte voort. De Oostenrijkers vermeesterden hier een machinege weer. Aan het Fassanerfront mislukte een aanval van den vijand. Het Italiaansc'ne communiqué er kent dat de ontploffing op den Monte Cimone een tegenslag voor de Itali aansche troepen was. Zij werden ge noodzaakt een 100 M. van den top terug te trekken. De verlaten stelling wordt echterkrachtig beschoten. De afleidende aanvallen der Oosten rijkers in Trente, alsmede hunne aan vallen in het Sugana-dal toerden alle afgeslagen. Eveneens mislukten hevige aanvallen der Oostenrijkers op de hoogten 208 en 144 op het Karst-plateau. Nabij den top van den Monte Sief maakte een Italiaansche afdeeling zich door een vermetele overrompe ling meester van een vooruitgeschoven vijandelijke stelling. De verdedigers sloegen op de vlucht. Van het Oostenrijkseh-Roe- meensche front. Van Duitsche zijde wordt d.d. 28 dezer medegedeeld, dat ter weers zijden van Hermancstadt de Duitsche en Oostenrijksche troepen door 2 Roemeensche divisies aangevallen werden. Met zware verliezen werd vijand teruggeworpen. Bovendien verloren zij 3 officieren en 526 man aan gevangenen. BJj Szt. Janoshegy werden de vooruitgeschoven posten teruggenomen. De Vulkan pas (ten Z. van Petro- seny Dilsa, op de grens, van Roe menie en Zevenbergen) is door de Duitsch-Oostenrijksche troepen ge nomen. De tegenaanvallen der Roe meensche afdeelingen bleven zonder succes. In het Oostenrijksche bericht van den 28sten wordt nog melding ge maakt van hot afslaan van een aan val dor Roemeniörs ten Z. van Dorna Watra. De berichten van den 24sten spreken van hernieuwde tegenaan vallen der Roemeniörs bij de Vulkan- Das, die echter ook nu op niets uit liepen. De toestand wordt overigens als onveranderd aangegeven. Van het Roemeenseh-Bu 1- gaarsche front. Van Bulgaarsch Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat pogingen der Roe meniörs om in de Dobroedsja vooruit te gaan verijdeld wefden. Het Bul gaarsche bericht voegt hieraan toe dat de aanval door den vijand met sterke strijdkrachten werd onder nomen. Een tegenaanval had echter tot gevolg dat de Roemeniérs op de vlucht sloegen. Zij worden door de Bulgaren achtervolgd. Overigens geen gebeurtenissen van In Macedonië. Volgens de uit het kamp der een tralen afkomstige berichten, werden door de geallieerden verschillende aanvallen ondernomen, die hen echter geen succes opleverden. Zelfs hebben zij eenig verlies te boeken, en wel door d6 ontruiming van het terrein ten Z. van don Belasica-planina tot aan den Krusa-Balkan. Een drietal dorpen werd door de Bulgaren bezet. Deze maakten bovendien een kamp met veel oorlogsmaterieel buit. In een Bulgaarsch legerbericht van den 23sten wordt nog medegedeeld, dat stormenderhand de kam van het gebergte ten Z. van het dorp Popli genomen werd. De vijand moest in wanorde terugtrekken. Verder op verschillende punten van het front artilleriegevechten. De berichten der geallieerden maken alleen melding van kleine gevechten bij het Doiran-meer. Van het RussischTurksche front. Van Russische zijde wordt gemeld, dat ten Z.W. van Gumusj-Hanó de Turkscho troepen werden aangevalion en teruggeworpen. Deze leden daarbij zware verliezen. Een groote hoeveel heid wapenen en munitie viel in handen der Russen. Een groote massa oorlogsmaterieel, dat niet kon worden medegevoerd, werd verbrand. Ook ten Z. van Elloe 'maakten de Russen vorderingen. Luchtaanval op Engaland. TweeZeppelIngs neergeschotan. Naar uit Londen wordt gemeld, iden 14 of 15 (een later bericht spreekt van 12) Duitsche luchtschepen Zaterdagnacht een aanval op Engeland. Plaatsen in het Z.O., Oosten en midden-Oosten en in Lincolnshire zijn voornamelijk het doelwit van den aanval geweest. De aanval op Londen i3 tusschen een en twee uur uitgevoerd door twee luchtschepen, die uit Z.O. richting kwamen, en door een luchtschip, dat uit oostelijke richting kwam, tusschen middernacht en een uur. Dadelijk stegen vliegtuigen op en het afweer geschut opende het vuur, waardoor luchtschepen werden verdreveD, nadat zij intusschen bommen hadden geworpen op zuidelijke en Z.O. but ten wijkon. Tweo luchtschepen zijn in Essex neergeschoten, beide groote en nieuwe luchtvaartuigen. Een is brandend neergestort en vernield-, de geheele bemanning is omgekomen. Van het tweede luchtschip is de bemanning, 'aande uit 22 officieren en man schappen, gevangen genomen. De rapporten uit do provincie zeggen dat do aangrichte schade gering is. Intusschen zijn in een stad in de oostelijke Midlands een aantal bommon geworpen, waardoor twee menschen zijn gedood en 11 gewond. Men vreest dat er in deze stad nog twee lijken onder puin liggen. In een spoorwegstation is eenige schade aangericht en ongeveer een dozijn huizen en winkels ingestort beschadigd. Een kapel en een pak huis zijn in brand geraakt. Andere verliezen worden buiten bet gebied van de hoofdstad niet vermeld. In hot gebied van Londen zijn 17 mannen, 8 vrouwen en 8 kinderen gedood. 45 mannen, 37 vrouwen en 17 kinderen gewond. De „Daily News" meldt, dat de Zeppelin, welks bemanning gevangen is genomen, blijkbaar lijdende was aan een defect aan de machine, toen zij boven Ebsox was gezien. De be manning ia, nadat zij door een veld wachter was gevangen genomen, door deze en andere veldwachters heen geleid. De boerenarbeider, bij wiena woning het luchtschip ia neergekomen, ver telt, dat hij ongeveer half twee door een luid geronk van een machine was gewekt en toen een groot lucht schip vlak boven zich had gezien. Het gevaarte trok voorbij, doch wendde en daalde vlak achter het huisje in het veld neer. Het Duitsche bericht betreffende den luchtaanval,luidt: In den nacht v&n 28 op 24 dezer hebben verscheiden eskaders mariDe- luchtschepen Londen en uit militair oogpunt belangrijke plaatsen aan de Humber en in de graafschappen van "den-Engelaud, w. o. Nottingham en Sheffleld, rijkelijk met bommen bestrooid. De resultaten konden overal waargenomen werden in den vorm van groote branden. De luchtschepen werden op de uit reis voor het oversteken van de Engelsche kust door bewakingsvaar tuigen en b|j den aanval zelf door talrijke verdedigingsbatterijen buiten gewoon hevig met brandverwekkende granaten onder vuur genomen; zij brachten eenige batterijen door goed- gerichte salvo's tot zwijgen. Twee luchtschepen vielen boven Londen ten offer aan het vijandelijke vuur. Alle overige zjjn onbeschadigd teruggekeerd. De bemanning van een Batavier boot, die Zondag te Rotterdam binnon kwam, deelde mede Zaterdagavond heeft men, liggende in de Docks, een Zeppelin zien neer halen. Het luchtschip bleek aange schoten te zijn door het afweergeschut want het zweefde op geringe hoogte boven de kust. Plotseling namen de opvarenden waar, dat zich boven de Zeppelin een vlieger bevond, die met een rood licht seinen gaf. Terstond daarop weerklonk een knal en daalde de Zeppelin, in vlammen gehuld, op het land. Blijkbaar had de vlieger een bom op het luchtschip laten vallen, die het de genadestoot gaf. (Telegr.) Door een Duitsch vliegtuig werden de militaire loodsen b(j Dover ge bombardeerd. Luchtaanvallen. Naar van Duitsche zijde wordt ge-, meld, werd te Mannheim^en inwo ner gedood, door een uit een vijande lijk vliegtuig geworpen bom. De aangerichte schade was gering. Bij vliegeraanvallen op Rüsael wer den 6 inwoners gedood en 12 huizen beschadigd. Russische vliegmachines deden een vruchteloozen aanval op het station aan het Angern-meer. Een dezer vliegtuigen werd ten O. van Dunaburg door een Duitsch vliegtuig geveld. De Engelsche militaire inrichtingen te Boulogne werden in den nacht van 22 Sept. door een Duitsch lucht schip gebombardeerd. Uit Qriaktnland. De toestand in Griekenland wordt steeds verwarder. Officieren en reser ve officieren deserteeren naar Saloniki. Niettegenstaande de havens nauw lettend bewaakt worden, weten velen te ontsnappen. De „Daily Tel." verneemt zelfs uit Athene, dat de Grieksche regeering de commandant en de bemanning van den kruiser, „Averoff" ervan ver dacht, zich naar SaloDiki te willen begeven, om de .nationale beweging aldaar te steunen. Do kruiser moest door een deel der vloot worden be waakt. Thans heeft ift-gta zich ook onaf hankelijk van de regeering verklaard. Langzamerhand blijven alleen Athene len Peleponesus over, die samen dan het koninkrijk Griekenland vormen. Alle andere deelen van het r(jk hebben zich bij de nationale bewe ging aangesloten of staan op het punt dit te doen. Da 4a Brlekaoha divisie. De „gastvrijheid" door Duitschland aan de 4e Grieksche divisie verleend, schijnt niet in goede aarde te .vallen bij de Grieksche regeering. Tenminste heoft deze aan de Duitsche regeering verzocht, de troepen zoo spoedig mogelijk naar Zwitserland te zenden, om vandaar, langs nader te bepalen weg, naar Griekenland te worden overgevoerd. Ia antwoord op dit verzoek heeft i Duitsche regeering do terugzending toegezegd, mits feitelijke en krachtige waarborgen worden gegeven, dat de onder Duitsche bescherming genomen troependoor de Entente niet onderweg aan hun vaderland zullen worden onttrokken of voor hun trouw 3an de onzijdigheid zullen worden gestraft Weer Grieksche troepen weggevoerd. Uit Athene wordt dd. 24 Sept. gemeld De Bulgaren hebben bij hun terugtocht uit Florina een Grieksche compagnie, die daar in garnizoen was gebleven, als gevangenen meegevoerd. De Grieksche regeering heeft daar tegen bij Duitschland en Bulgarije geprotesteerd en hun uitlevering ver langd. Uit Dultjohland. Het spoorwegpersoneel in Duitsch land, dat tot nu toe nog van den militairen dienst is vrijgesteld, heeft de waarschuwing ontvangen, zich gereed te houden, daar het elk oogen blik de oproeping kan verwachten. Da Duftiaha Sociaal-Democraten. Over de socialistische rijksconfé- rentie verneemt „Korrespondenz Nor den" te bevoegder plaatse dat de besprekingen zeer rumoerig waren tengevolge van de houding der ver tegenwoordigers van de socialistische arbeidsgemeenschap (de minderheid der soc. Rijksdagladen), die met alle middelen poogden om de partij van den tot nu toe gevolgden politieken weg af te brengen. De meerderheid ging daar met nadruk tegen in, zoodat bet programma ondanks de storende onderbrekingen kon worden afgewerkt. In de vergadering van Zaterdag werd met 251 tegen 5 stemmen de vertegenwoordigers der minderheid namen aan de stemming geen dee een door dr. David voorgestelde motie aangenomen, in welke motie de plicht der landsverdediging werd erkend, en waarin werd verklaard, dat de oorlog voor Duitschland nog steeds een verdedigingsoorlog is, hetgeen de vastbeslotenheid van de soeiaal-demo oratie, om in de verdediging deé lande te blijven volharden, wettigt. Alle vernletigings- en veroverings oogmerken Van den vijand jegens Duitschland worden in de motie wraakt. Voorts heeft de rijksconferentie o.m. het stemmen van de sociaal demo cratische rijksdagfractie voor de oor- I logscredieten goedgekeurd. Oe „Emdan". In Engeland is een brief ontvangen van den kapitein van het motor- schoenerjacht Raiubow, het gewezen Duitsche wedstr(jdsjacht Hamburg, nu het bezit van Cluny Ross, een lid van de familie die het Cocos- Keeling eiland bezit, waar de „Emden" is ten onder gegaan. Men weet, dat de Duitsche jachten, kort voor het uitbreken van den oorlog in Engeland gekomen om aan zeilwedstrijden deel te nemen daar verbeurd zijn verklaard en verkocht. De kapitein schrijft, dat Cluny Rosb met 40 man op de Emden is bezig geweest en twee bovendekskanonnen kompleet en ongeveer 15 ton koper 'zijn geborgen. „De „Emden" is nu heel klein," schrijft hij verder, „de helft is weg. Ze is in tweeön ge broken, en alleen de voorste helft, van den boeg tot den tweeden schoor steen, is overgebleven. BINNENLAND. Da onlustan In Djambl. Uit Soerabaja werd Vrijdag aan het „H.bl." geseind, dat opnieuw een compagnie infanterie van Padang naar Soengei-Penoel gezonden werd. Bq een aanval op Moeara Tembeai werden twee der onzen licht gewond. In de stad Djambi is men niet erg gerust. Naar dd. 23 dezer aan het „H.bl." werd geseind, werd er Vrijdag avond in de stad alarm geslagen, hetgeen een paniek tengevolge had. De Europeanen zochten bescherming in de benting. Het detachement dat zich aan boord van de „Koningin Regentes" bevond, bezette de open bare gebouwen en de wegen. De re bellen zouden reeds dicht bij de stad zijn. Een later telegram meldde, dat Maandag 25 dezer twee compagnieën naar Djambi zouden vertrekken. In de nabijheid van de stad breidt de opstand zich op bedenkelijke wijze uit. Volgens berichten uit het district Batang Hare hebben op 20 Septem ber 300 opstandelingen Moearo Tebo aangevallen. Het postkantoor ia ver brand. Te Bangko is het rustig. De aan vallen in de omstreken werden zon der verliezen afgeslagen. Drie brigades infanterie, onder be vel van kapitein Valckenier de Greve, en twee halve brigades gewapende politie, aangevoerd door commandant Ot, zijn te Moearo Tebo aangekomen. De „Tel." verneemt echter dd. 24 dozer uit Weltevreden, dat de „Konin gin Regentes" te Priok terugkeerde. Officieel wordt gemeld, dat er geen reden voor paniek bestaat voor Djambi en de toestand er ongevaarlijk is. De geheele streek van Toengkal is echter in oproer. Er bevinden zich daar 500 opstandelingen. Er worden nieuwe troepenzendingen voorbereid. Da „Tubantla". (Officieel.) Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt het volgen- i mede Daar de zienswijze der Nederland- sche regeering nopens de oorzaak van den ondergang van het stoomschip „Tubantia", zooals bekend is, niet overeenstemde met de meening der Duitsche regeering en de door de beide regeeringen daarover voortge zette gedachtenwisseling geen afdoend rosultaat opleverde, heeft de Neder- landsche regeering aan de Duitsche voorgesteld het incident van de „Tu bantia" te onderwerpen aan een inter nationale commissie van enquüte, overeenkomstig de bepalingen van het te 's-Gravenhage op 18 October 1907 gesloten verdrag voor de vrede lievende beslechting van internatio nale geschillen. De Duitsche regeering heeft dat voorstel aanvaard, doch acht het niet mogelijk het internationaal onderzoek te doen plaats hebben voor dat de vrede is gesloten. Met het denkbeeld dat na het sluiten van den vrede tot de bedoelde enquöte worde overgegaan, heeft de Nederlandsche regeering zich vereenigd. Vlar liebtars In dan grond gaboord. De sleepbooten „Gouwzee" en „Lau werzee", Zaterdagavond van Hoek van Holland vertrokken met de Belgische lichters „Marie", „Rosalie", „Licht tevreden" en nog een vierden lichter op sleeptouw, keerden zonder deze in den Waterweg terug. De vier lichters waren door den Duitschen onderzeeër „UB 6" buiten het vuur schip „Maas" met bommen en hand granaten tot zinken gebracht. Da „Prins Handrlk" opgebracht. Wolff'a Bureau meldt uit Berlijn het volgende omtrent het aanhouden en opbrengen van de „Zeeland" boot: De Nederlandsche mailboot „Prins Hendrik", van de lijn VJissingen- Londen, werd Zaterdagmorgen acht uur, op haar weg naar de Theems- monding, door onze marine-strijd krachten voor de Vlaamsche kust aangehouden en doorzocht. Een groot aantal Russische en Fransche krijgs gevangenen, die uit de Duitsche kampen waren gevlucht, benevens Engelsche soldaten, die in Nederland geïnterneerd waren geweest en klaar blijkelijk verlof hadden gekregen, werden in verzekerde bewaring ge nomen. Ditzelfde geschiedde met eenige vijandelijke koeriers en hunne zendingen. Te twaalf uur des middags van denzelfden dag werd het stoomschip met al zijn tot onzijdige landen be- boorende passagiers, benevens vrou wen en kinderen, alsmede de post, weder vrij gelaten en door een der Duitsche torpedobooten uitgeloodst. Bij het uitstoomen van de „Prins Hendrik" werd de Duitsche torpedo boot, die haar begeleidde, door drie vijandelijke vliegtuigen met bommen aangevallen, waardoor do „Prins Hendrik" licht werd beschadigd en drie leden van haar bemanning ge wond werden. De torpedoboot bleef onbeschadigd. De „Prins Hendrik" zette haar reis voort. Naar het „H.blad" verneemt, werd het schip, niet ver buiten de territo riale wateren, door 6 a 7 Duitsche torpedobooten aangehouden. Officieren en matrozen kwamen aan boord en gelastte de passagiers zich naar be neden te begeven, terwijl zij vroegen naar hut 7, waar een Fransche officier en passagiers waren. Later kregen de dames bevel zich naar boven te begeven en deheeren naar een ander gedeelte van het schip. Allen werden ondervraagd. Later werden de passagiers naar beneden gezonden en alleen dekapi tein en de kwartiermeester bleven op het dek. Over het algemeen behandelden de Duitschers de passagiers behoorlijk. Ean Batavierboot opgebriobt. Naar men aan het Haagsche Corres pondentiebureau mededeelt, is Zater dagmorgen de „Batavier II" opge bracht naar Zeebrugge. Ean sabaapaongaval 7 Door den stoomkorder „Zeehond" (IJ.M. 70) is op de Noordzee drijvende gevonden en Zatermorgen te IJmuiden aangebracht een scheepsboot, toebe- hoorende aan den zich op de haring- visscherlj bevindenden stoomlogger Burgemeester Vening Meinesz (IJ.M. 97.) Waarschijnlijk is dit vaartuig op zee een ongeval overkomen. Malle. In een offlcieele kennisgeving van het Ministerie wordt medegedeeld, dat de melk in den komenden winter in den regel niet duurder aan de consu menten geleverd zal worden dan zulks in den vorigen winter geschiedde. Weliswaar zal aan den melkvee houder 2J cent per liter meer worden uitbetaald, doch deze toeslag zal in de eerste plaats bestreden worden uit bijdragen die geheven worden van de bereiders van verschillende melkpro ducten en van margarine. Zoodra deze bijdragen niet meer voldoende zijn, zal van den toeslag */io door het Rijk en V» door de Gemeente moeten worden betaald. Ten gevolge dezer regeling is de kostprijs van de consumptiemelk voor de slijters en de melkinrichtingen niet hooger dan in het vorige winter- De slijters en de melkinrichtingen mogen voor behandeling (reiniging, etc.) en thuisbezorging ten hoogste 8 cent per liter rekenen. Van dit bedrag kan nog hoogstens J cent vergoed worden op dezelfde wijze en uit de zelfde middeleD, als de toeslag, die aan de melkveehouders uitgekeerd wordt. In bijzondere gevallen kan de bur gemeester toestaan dat de melk inrichtingen een hoogeren prijs reke nen, en wel wanneer deze kunnen aantoonen dat een vergoeding van 8 cent voor behandeling te weinig is, in verband met de eischen die de afnemers aan het product stellen. Deze verhoogiDg komt dan echter ten laste der verbruikers. Eieren. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald le. dat yoor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven, tot en met 30 September een hoe veelheid van 50 volversche kipeieren beschikbaar moet worden gesteld; 2e. dat andere eiersoorten niet be schikbaar behoeven te worden gesteld voor binnenlandsch verbruik; 3e. dat van elke 50 eieren, welke moeten beschikbaar worden gesteld, 25 moeten worden geleverd tegen een prijs van f8.30 per 100 suks voor levering aau de gemeentebe sturen.' Aan het Hbl. schrijft men uit den Geldersche achterhoek: Het loopt met den prijs der eieren mis. Reeds nu moet particulier 92 cent per pond, dit is ongeveer 11 cent per stuk betaald worden en dit in de maand September. Hoe hoog zal de prijs nu wel stijgen in de maanden November en December, wanneer kippen grootendeels van den leg af z zijn De oorzaak ligt in de duurte van liet kippenvoer. De boeren ruimen langzamerhand hunne kippen op, vele kippen verhuizen naar het buitenland en de overblijvende legkippen zullen zoo schaarsch worden, dat naar ons een eierhandel&ar als zijn vrees uit sprak, de eieren wel 20 h 25 cent per stuk, van den winter zullen koeten. Overreden. De assistent-chef van het station Naarden-Bussum, de heer Gerritaon, die Donderdagmiddag door den trein overreden werd is, zonder tot bewuBt- zijn te komen, mede ten gevolge van zijn val, Zaterdag in het ziekenhuis te Bussum overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Een HohiRzollarn. Op een der Zuid-Limburgsche lus- schenstatlons stopt de trein. De reus achtige locomotief draagt den naam van „Hohenzollern". Wie bekommert zich om den naam van een locomotief? In gewone tijden niemandin deze oorlogstijden een heele troep van personen die er, niets mede te maken hebben. Een heer van middelbaren leeftijd, wien de verontwaardiging op het ge zicht te lezen staat, begeeft zich met afgemeten stappen naar den machi nist, die zich van niets kwaads be wust is. „Waarom draagt die locomotief een Duitschen naam brult hij den onthutsten ambtenaar toe. Even een blik op den manometer, reeds fluit de hoofdconducteur, dat men vertrekken gaat. Maar nog vindt de stoker tijd, den beschermer van de Hollandsche neutraliteit toe te schreeuwen: „Hij is geïnterneerd („Ned."). Voetbal. H.B.8.II-K.F.C.I 1—4. Ook de H.B.8.-reserves zijn hun voetbalseizoen met een nederlaag begonnen. Door een volkomen ver diende 4—1 overwinning bewezen de Kogers hun meerderheid. Om 2 uur is de aangewezen scheidsrechter Schild nog niet aanwezig. Met goed vinden van beide partijen belast daarom de heer S. Luyckx zich met de leiding. Met strikte onpartijdigheid heeft hij zich van zijn taak gekweten. H.B.S. is zonder Landsman, voor wieu Ham iDvalt, wat geen versterking beteckende. Reeds dadelijk bq 't begin is 't te zien, dat de bezoekers ovei; een goed elftal beschikken, waarvan do voorhoede lang niet't minste deel is. Vooral midvoor en linksbuiten zijn gevaarlijke schutters, tusschen wie de linksbinnen 't spel aardig verdeelt. Toch ia de eerste helft van den wedstrijd puntloos voorbijgegaan. De H.B.S.-achterhoede werkte onver moeid en bovendien was keeper See- boldt in schitterenden vorm. Af en toe liep hij wel wat te ver uit, en één keer was hem dit bijna nood lottig, toen gelukkig Duinker juist bytyds zich onder de lat plaatste on zoodoende een zeker doelpunt voor kwam. De H.B.8.-voorhoede presteerde voor de rust vrijwel niets. De eenige, die voldeed, was Manheim, een veel belovend apeler, die veel meer in de gelegenheid gesteld moet worden z(jn capaciteiten te ontwikkelen. De Koogsche keeper kreeg 't niet al te lastig. Slechts twee keer vóór de rust verkeerde sljn doel in werkelijk gevaar, doch beide malen verknoeide Kramer de opgelegde kans door hoog over te schieten. Wat is deze speler achteruitgegaan 1 Na de rust' kreeg K.F.C. do zon in 't gezicht, wat echter volstrekt geen beletsel was voor 't vlugge binnen- trio om van den aftrap af den bal mee te nemen en op Seeboldt aan te stormen. Zonder dat één H.B.S.'er het leder had aangeraakt, kreeg de kleine midvoor vlak voor doel zich den bal van links toegespeeld en met een onhoudbaar schot gaf hij zyn club de leiding. De achterstand prikkelt H.B.S. tot beter aanpakken. Vooral links wordt goed opgebracht en Kramer en Stoffels toonen dat zij 't toch ook wel kun nen. Toch komt 't succes van rechts als de Beurs een hoog schot op doel lost, dat vlak voor den linker doel paal op den grond komt en over den toeloopenden keeper heen in 't net springt. Op eenigszins fortuinlijken manier zijn beide partyen dus woer op gelijken voet gebracht. Van nu af aan wint 't spel aan spanning, wat merkbaar 1b aan 't enthousiasme waar mee allen aanpakken. Jammer was 't voor H.B.S. dat N.N. vrijwel uit gespeeld raakte, anders was meer succes van links niet uitgebleven. Ook de halflinie begon teekenen van vermoeidheid te geven en was niet in staat de rood-zwarte voorhoede in bedwang te houden. Op vrijwel gelijke wijze als het eerste doelpunt zag de midvoor kans voor het 2e doelpunt te zorgen, terwijl kort daarna hij ook het Se voor zijn rekening nam. 't Spel wordt er ondertusschen niet vriendschappelijker op. Nu en dan waa 't. op 't kantje van 'truwe af. Van beide zijden zette men er alles op en een oogenblik dachten we H.B.8. nog te zien ophalen. Jam mer genoeg werd het werkelijk fraaie doelpunt van Manheim door buiten spel van Stoffels geannuleerd. Kort daarop wordt P. Luyckx voor deu tweeden keer voor eenigen tijd buiten gevecht gesteld en ook Hoek liep een aardigen opstopper op. De taak van den heer Luyckx werd er niet ge makkelijker op, doordat èn spelers èn publiek zich met de rechtspraak gingen bemoeien,wat hun een scherpe, maar verdiende terechtwijzing be zorgde. De druk op 't H.B.S.-doel wordt 't laatste kwartiersteedssterker en weldra ziet de links-binnen kans met ©en o. i. houdbaren roller Se©- böldt voor den 4den keer te passeeron. Zoo blijft de stand, hoeveel moeite H.B.S. ook doet daarin verandering te brengen. Bij K.F.C. blonken midvoor en links-buiten en achter de links back uit. Bij H.B.S. noemen we Seeboldt, R. Luyckx en Manhelm, terwijl na den rust ook Stoffels wat beter op dreef kwam.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1