COURANT No. 4682 DONDERDAG S OCTOBER 1916 44e JAARGANG Da ahonnoinoptoprljs van da „Holdorseho Courant" la tliana /tor knartaai In do stad 75 cont. tranen por post tl.—. DE WEEK. 3 October. De groote vraag is nu: zal de bom van zacht maaksel blijken te wezen, of wel met vereende krachten on schadelijk kunnen worden gemaakt? Voor wie deze omschrijving allicht minder duidelijk en begrijpelijk mocht zijn en zoo zullen er wel worden gevonden, dunkt me een korte toelichting. In de buitengewone ver gadering van de Liberale Unie, te Amsterdam gehouden over de Onder- wijs-pacifleatie van minister Cort v. d. Linden, heeft prof. Eerdmans 't over dat „bommetje" gehad. Hij be doelde de dreigende scheuring in de gelederen der Vrijzinnige Concentratie naar aanleiding van het nieuw-voor- gestelae Art. 192 der Grondwet. Zeker, de groote meerderheid van de Liberale Unie heeft, althans wat de ter buitengewone vergadering op- gekomenen betreft, de groep-Eerd- mans, Otto c.s. in het ongelijk gesteld. Men heeft zich vereenigd met het ontwerp der Regeering, zij 't dan ook met zekere restrictie, „slag om den arm". Voorzoover weet men geen wijziging in het belang van het openbaar onderwijs noodig zal blijken. Prof. Eerdmans voorziet wanneer straks, d.i. op 17 October a.s., de algemeens beraadslaging over Ónderwijs en Kiesrecht-herziening dan in het Parlement een aanvang neemt, onstuimige debatten, zeker in dezen tijd allerminst gewsnscht. Hier denkt men onmiddellijk aan het sympathieke woord, dat mr. Troel stra, gelukkig voor zijn partij weer gahsch hersteld en van zessen klaar aan het hoofd der S. D. A. P. groep gekomen, in de Parlements-zitting van 28 September j.l. sprak. Hij spoorde aan tot samenwerking, onder ling vertrouwen. Aan zijn invloedrijk, pittig en geestig woord is 't zeker voor een aanzienlijk deel te danken, dat mr. Borgesius' verstandig voor stel om over Art. 192 en Art. 80 straks gelijktijdig groot politiek dsbat te houden, met zóó aanzienlijke meerderheid werd verworpen. Van de vrlj-liberalen weet men stemde slechts mr. De Beaufort vóór het denkbeeld van den praeses. Maar van de Unie liberalen slechts de hh. Otto en Eerdmans. Dat geeft wel hoop, wat de eind-uitslag der debatten betreft. Maar dkt wij van half-October tothier waag ik 't niet een datum in te vullen, op het Haagsche Binnen hof de wateren der groot-politiekerij hoog zullen zien rijzen, opgezweept door machtige luchtstroomeu, dat zal ik niet behoeven te verduidelijken. En toch Zooals mr. Troelstra heeft gezegd in d6 eerste rede, door hem na zijn ernstige ziekte in de openbare Parle ments-zitting gehouden: wij hebben nu samenwerking zoo hard en drin gend noodig 1 Het ontwerp tot instelling yan een Volksraad voor Insulinde zal wel door ons Lagerhuis zijn goedgekeurd wannéér deze „terugblik" den lezer onder de oogen komt. De eerste schrede naar een Indisch Parlement, naar de politieke „mondigheid" van de Kolo nie I... Van soc.-democratische zijde is dit ontwerp eene schijn-ver tooning ge noemd. 't Is echter de vraag, of dat smalende woord niet van onbillijk onderschatten getuigt. Dat minister Pleyte de verkiesbaar heid der vrouw uit zyn ontwerp lichtte, moge de verontwaardiging hobben gewekt van de suffragettes, tor gereserveerde tribune in de Tweede Kamer steeds op haar postook de- geen, die in beginsel met volle geest drift d6ze bepaling steunde, moest erkennen, dat zij in strijd was met het Indisch Regeerings-reglement. Daar had dr. Beumer gelijk in. Eerst moet in het moederland de zaak be slecht zijn. Aldus zal nu ook ge schieden. De Indische Volksraad is nog slechts een ad viseerend college. Maar (is in de stukken erkend) ten opzichte van het samenstellen eener Indische Begrooting zal hij wel degelijk invloed van beteekenis hebben. Maar bovenal (en hier bracht zelfs mr. Mendels een soort van „eere-saluut" aan nieuwen Volksraad!), voor 't eerst, in de geschiedenis der verhouding van Moederland tot Kolonie zal de publieke zaak er in het openbaar door personen, die de parlementaire onschendbaarheid beschermt, worden besproken, gecritiseerd. Dat is niet slechts eene eerste, maar ook eene groote, belangrijke schrede voorwaarts, durf ik zeggen 1 had van te willen beduiden: w|j, in Nederland, zijn niet van plan ons, wanneer aanstonds over den vrede wordt onderhandeld, een duimbreed gronds van ons gebied, te laten ont nemen In hoever de Zwitserscho toelich ting, aan de Zeeuwsche reis onzer Koningin gegeven, nu mot de werke lijkheid overeenkomtik laat 't voor het oogenblik onaangeroerd. Maar wèl denkt men erbjj aan den fleren „pas sus" in den aanvang der jongste Troonrede welke woorden zijn toe geschreven aan den gansch-persoon- Hjken wil van H. M. Een zevental maanden hebben onze vroede landsvaderen nu nog vóór de borst om af te doên den hemelhoogen berg van wetgevenden arbeid, thans vóór hen staand. Eu hoeveel is er niet, dat tot de „toekomst-muziek", tot de dingen van na Juli-'17, zal blijven b9hooren. Den bakkers is door minister Post- huma een ontwerp beloofd tot af schaffing van den nachtarbeid. Een ontwerp-Boschwet zal ook komen, verzekerde dezelfde bewindsman, den hoerGerhardschriftelijkgeruststellend ten opzichte van de waarde, welke onze Regeering aan de bebossching des lands toekent. Yan dit alles zal in de periode, in vroegzomer-1917 eindigend, stellig niets bunnen wor den afgedaan. Door de honderd-sn- vljftig Binnenhof-vroeden, tot wie de jeugdige, eindelijk toegelaten mr. Van Rijckevorsel, Ooaterhout's nieuwe uit verkorene, zal behooren, terwijl mr. Schim v. d. Loeff in de Distri butie sferen verdwijnt, voor Dordt zijn zetel inruimend aan mr. De Kanter, ziin voorganger voor het lichtelijk- onzekere Zuid-Hollandsche district. "Wij gaan nu na den dood van Zomertijd, weer gelijken tred met de zon houdend maanden in van veel werken, van veel beroering op aller lei gebied. De anti revolutionairen zijn bezig hun party nieuw in te richten, en zooveel blijkt wel, dat de „her- eeniging" met de Lohmaunianen, chr.-historischen, voorloopig nog tot de „pia vota", vrome en onvervul bare wenschen, zal blijven behooren. De wereldbrand blijft blakeren en het gevaai voor oeconomischen Dood blijft dreigen Maar de nieuwe Nederlandsche Opera bleek een onge- dacht-groot succès en de Fransche Opera opende haar seizoen onder zeld- zaam-gunstige voorteekenen. De mees te bioscopen in den lande groeien en bloeien. Men ziet het geld at oornen Wat vraag ik mij voor de zoo- veelste maal af zal toch geboren worden uit dezen tijd van verbijste- rend-schrille tegenstellingen Mb. Antonio. DE OORLOG. In het scheppen van eene verhou ding tusschen het oude Patria en Insulinde, waarbij de „mondigheid" van den „jongeren, bruinen broeder' zal worden erkend, ligt - neemt men aan het eenige middel om onze positie in de Oost, zoo mogelijk, in de toekomst te handhaven tegen de groote gevaren, die deze bedreigen. Het „tempo" moge dan naar sommi- ger opvatting sneller dienen te zyn dan naar anderer inzicht, omtrent de zaak-zelve, het beginsel, heerscht nu geen strijd van meeningen meer. Wy gevoelen nu allen, in het oude Vaderland, hoe de spreuk onzer vade ren „eondracht maakt den zwakke sterk, tweedracht verscheurt", meer dan ooit baar kracht heeft. Nederland's positie in den wereld brand, die zijn 27ste maand van ver delging en menschenslachting op 1 October 1916 inging, blyft uiterst hachelijk. Onze Koningin heeft een tocht ge maakt door de streek der Sehelde- monding, en een Zwitsersch blad klein van omvang, maar pittig en degelijk van vorm wees erop, hoe die reis van het Nederlandsche Staats hoofd de „zinnebeeldige" beteekenis De legerberichten van 2 en 3 October. Yan het W e s t e 1 ij k front. Naar reeds Maandag uit Berlijn werd gemeld, was de slag aan de Somme weder in vollen gang. Zater dag reeds begonnen, hielden ook Zondag en Maandag de aanvallen der Engelschen aan. Gelijk de Engelsche opperbevelhebber meldde, werd het dorp Eaucourt 1'Abbye genomen. Van Duitsche zijde werd evenwel niets over het verloren gaan van eenig terrein gemeld. Dit vond zijn oorzaak hierin, dat de Duitschers nog een poging wilden wagen het dorpje door een tegenaanval te hernemen. Deze poging nu heeft hen maar ge deeltelijk succes opgeleverd. De En- gelachen erkennen, dat de vijand weder vasten voet in eenige huizen kreeg, doch het grootste deel van het dorp bleef in hun handen. Het dorp is voor de Duitschers zoowel als voor de Engelschen een belangrijk bezit. Als kruispunt van wegen ia het van het hoogste belang. In W. richting loopt vandaar een weg naar Les Sars, het laatste dorp van beteekenis op den weg Albert—Bapaume. Vlak tenN.O. van Eaucourt 1'Abbaye ligt een driesprong; links gaat een weg naar den weg Albert—Bapaume, die daarop aansluit op een punt, dat ongeveer 1700 M. ten N.O. van Le Sars ligt; de tweede weg bij den driesprong loopt in N.O. richting naar LigDy, aan den weg Fiers—Bapaume;, en de derde weg loopt in Oostelijke richting naar Gueudecourt. Gelukt het den Engel schen, zich blijvend in Eaucourt 1'Abbaye te nestelen en vandaar Noordwaarts op te rukken, dan zouden zij gaandeweg de Ancre kunnen omtrekken en de Duitschers tot ont ruiming van hun buitengewoon sterke linie aan die rivier kunnen dwingen. Het is dus verklaarbaar, dat de Duitschers zich buitengewoon inspan nen, om den Engelschen het bezit van Eaucourt 1'Abbaye te betwisten. Ongeveer 3300 M. ten N.O. van Eaucourt 1'Abbaye ligt het plaatsje Eaucourt. Dit dorp ligt reeds op gelijke hoogte met Ancre. Het Engelsche bericht van 2 Oet. geeft verder aan dat de stellingen bij Gueudecourt en Courcelette werden verbeterd. 1 officier en 63 man werden gevangen genomen. Volgens het communiqué van den 3en werden de gevechten bij Eaucourt 1'Abbaye voortgezet. Zij hadden een voor de Engelschen bevredigend verloop. De Franschen houden zich laatste dagen betrekkelijk rustig. Zij bepalen zich tot kleine plaatselijke ondernemingen en beschieting der vijandelijke stellingen. Aan den weg vam Péronne naar Bapaume verover den zij een belangrijken loopgraaf ten N. van Rancourt. Verder geen gebeur tenissen van belang. Slecht weer be lemmeren de operaties. Generaal Joffre heeft een legerorder aan de Noordelijke legers uitgevaar digd, waarin by verklaart voldaan te zyn over de verrichtingen aan de Somme, waardoor aan den vyand een slag is toegebracht, waarvan hij zich nauwelijks zal herstellen. De druk tegen Verdun is verminderd. Vijf-en- twintig dorpen zijn heroverd er zfln 35,000 gevangenen gemaakt en 150 kanonnen genomende linies van den vijand zijn over een diepte van tien kilometer teruggeworpen. Re legers der bondgeuooten aan de Somme hebben zich een roemrijk aandeel in de eind-overwinning verzekerd. Het Duitsche legerbericht van 3 October geeft aan dat den Eagelschen tusschen Thiepval en Courcelette verscheidene stukken loopgraaf ont nomen werden. Verscheidene machi negeweren werden hierbij buitge maakt. De gevechten tusschen Le Sars en Fiers waren bijzonder ver bitterd. Met de zwaarste offers slaagden de Engelschen er in bij Eaucourt- 1'Abbaye eenig terfein te vermeeste ren. Van uit Les Boeufs ondernomen vijandelijke aanvallen werden alle afgeslagen. De Franschen vielen aan bij en ton W. van den weg Sailly-Rancourt, en in het boach St. Pierre Vaast. Na aanvankelijk eenig voordeel te hebben behaald, werden zij teruggeslagen. Ten Z. vau de Somme nam het. artillerievuur der Franschen in hevig heid toe. Een vijandelijke aanval werd cok hier tot mislukking gebracht. Van het O o s t e lijk front. De Russen zijn opnieuw een offen sieve beweging begonnen. Tot nog toe hebben zy echter nog geen ver andering van beteekenis in den toe stand kunnen teweeg brengen. Naar van Duitsche zijde wordt ge meld, is de aanval ten W. van Luck Maandag begonnen. Na een geweldige artilleriebeschieting, gingen de Rus sen om 9 uur des morgens tot den aanval over. Niettegenstaande de hevige verliezen herhaalden do Russen 12 maal hun stormloop, zonder noch- thans eenige voordeel te behalen. Op enkele plaatsen waar zij de volkomen stuk geschoten loopgraven binnen drongen, werden zy door tegenaan valion weer verdreven. Ten N. van Graberka breidden de Duitschers het door hun tegenaanval behaalde succes nog verder uit. Het aantal gevangenen steeg tot 41 offi eieren en 2578 man. 14 machinege weren werden buitgemaakt. Aan de Zlota Lipa rukten de Rus sen op tot aan de Lyaonia-boogte, (ten Z.O. van Brzezany). Door Duit sche, Oostenrijksche en Turksche troe pen werden zij echter weder terug geworpen. Het Oostenrijksche legerbericht geeft verder nog aan dat eon poging der Russen, om ten N. van Boho- rodezany de Bistrzyca Zolótwrsfea over te steken, mislukte. Het Russisch communiqué van 3 October meldt dat aanvallen der Duitschors in do streek van Nowo Alexandrowsk en aan de Redvecz afgeslagen werden. In de gebieden van Zaturzy, Volia, Sadovstca en Sjelvof ontspinnen zich verwoede gevechten. De Russen heb ben op verschillende plaatsen gedeel ten van vijandelijke stellingen ge nomen. De vijand verweert zich met de grootste hardnekkighoid. Aan de Tsieniofka en in het gebied van de hoogten op den ^rechteroever van de Zlota Lipa nemen de verbit terde gevechten geen einde. Aan de Tsieniofka heeft de vijand een tegen aanval ondernomen, die echter werd afgeslagen. De strijd wordt in deze streek met wanhopige kracht voort gezet. De. Russen namen daar Maan dag meer dan 1000 man gevangen. Het geraamde getal gevangenen, op 80 September, 1 eu 2 October in deze streek gemaakt, loopt naar de 5000, waaronder 8 Duitsche officieren en 600 Duitsche manschappen. Van het Italiaansch-Oosten- r y ksche front. 1 Naar van Oostenrijksche zijde wordt gemeld, staan de hoogten ten O. van Görz en de stellingen op de Karst voortdurend ondor hevig vuur Italianen. In het Fleims-dal heeft de vyand het offensief hervat. De kleine Bricon-pas werd herhaaldelijk door Italiaansche alpenjagers aangevallen, en tijdelijk door hen vermeesterd. Door tegenaanvallen werden zij weder verdreven. Eveneens mislukte een nachtelijke aanval op den PaSBO Val- maggiore. Het Italiaansche communiqué van Oct. geeft aan, dat aan den boven loop van deu Ciamon den tweeden top van den Dubolerieon werd bezet. Ook op den rug van de Karnische alpen werd een bergtop vermeesterd. Een aanval der Oostenrijkers op de hellingen van den Sief werd afge slagen. Van het Oostenrijkse h-R o e- meensche front. De overwinning der Duitschers heeft nog niet veel aan den toestand in Zevenburgen veranderd. De Roe meniërs hebben zich zeer spoedig van den hen toegebrachten slag weten te herstellen en ten Z. van den Rooden- Torenpas konden de Duitschers dan ook niet verder oprukken. Integen deel moeten zij zich daar thans be palen tot het defensief daar de Roe- meniörs zoo meldt het Duitsche legerbericht van 3 dezer pogingen in het werk stellen om de pas weer in hun bezit te krijgen. De gevechten zijn daar gaande. Op de operaties van de overige Roemeensche legers heeft de neder laag b(] Hermannstadt niet zulk een invloed uitgeoefend als men wel ver wachtte. De vijand rukte in Zeven, burgen reeds op tot 20 K.M. ten N.O. van Schassburg. Hier bezetten de Roemeniërs Szekely—Kereztzur, welke plaats de Oostenrijksche troe pen hadden moeten ontruimen, In de streek van Bekokten (Bara- nykut), ten N. van Folgaras, werden voorwaarts rukkende Duitsche afdee- lingen door overmachtige Roemeen sche strijdkrachten tot den terugtocht gedwongen. Van het Roemeensch-Bul- aarsche front. De belangrijkste gebeurtenis op dit gevechtsterrein is wel dat de Roe meniërs vasten voet wisten te krljhen op den Bulgaarschen Donau- oever, ten Z. van Boekarest. Dit ge schiedde bij Rabovo, ten N.O. van Roetsjoek. Er is nog niets bekend over de sterkte van deze troepen macht. Waarschijnlijk echter zal deze vrij groot zijn, daar men moet ver onderstellen, dat het de bedoeling is overgang over den Donau in handen te krijgen, en jjet leger onder Von Mackensen, dat in de Dobroedsja opereert, in den rug te komen. Vol gens een bericht uit Berlijn werd de pontonbrug, die de Roemeniërs voor den overtocht gereed gemaakt had den, door monitors vernield. Het Bulgaarsche communiqué geeft aan, dat het eiland Malak Kalafat, tegenover Widin, door de Bulgaren werd bezet. Bij het dorp Gigtein word een vijandelijke afdeeling ver dreven. In de Dobroedsja werd een aanval op de Bulgaarsche stellingen de linie Beschaul—Amsatsje Parweli afgeslagen. 100 man werden gevangen genomen. Verder geen ge beurtenissen van belang. Van het Macedonische front. Naar van Fransche zijde uit Salo- niki wordt gemeld, zijn twee tegen aanvallen der Bulgareu op den linker - Stroema-oever onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In het gebied van den Tsjerna zetten de Serviërs hun offensief voort. Op de Westelijke hellingen en op den grooten kam van den Kaimaksjalan maakten vorderingen. Op de hoogten van Starkof werden de voorste Bulgaar sche loopgraven door de Serviërs Een Duitsch bericht geeft aan, dat de aanval tegen de Eogelsche stel lingen op den linker-Stroemaoever vorderingen maakte. De duikboot- en mijnoorlog. Van Duitsche zijde wordt gemeld dat van 20—29 Sept. in de Noordzee behalve de reeds bekendgemaakte, 11 Engelsche stoomtreilers, 4 Bel gische zeelichters en 35 andore vijandelijke vaartuigen, w.o. 27 visschersschepen, tezamen metende rond 14,600 ton, door de duikbooten tot zijn gebracht. Daarbij zij 31 gevangenen gemaakt. Os verliezen der Noorsehe koopvaardijvloot. Uit Christiaoia wordt aan de „Nationaltidende" bericht: De vijf, Maandag in de Noordelijke IJszee in den grond geboorde, Noorsehe stoom schepen maten gezamenlijk 6262 ton en waren voor meer dan 5 millioen kr. verzekerd tegen oorlogsgevaar. Gedurende den oorlog heeft Noor wegen tot dusver 21,600 ton verloren, d. i. 8,14 pxoc. van de geheele tonnenmaat van de Noorsehe han delsvloot. Db neergeschoten Zeppelin. Volgens Engelsche berichten was de neergeschoten Zeppelin er een van een nieuw type, dat slechts een zeer klein doel biedt en zich uiterst snel kan voortbewegen. De commandant leefde nog ander half uur nadat hij was gevonden. Morgens vroeg was een vreeselijk gewond lid der bemanning nog in even. Toen men hem vond, leefde hij nog net lang genoeg om iets te drinken te vragen. De Zeppelin kwam in drie stukken naar beneden. Het eerste viel in een weiland, het middenstuk sloeg tegen eon eik op 50 yards afstand, en de rest kwam in gruzelementen op den grond terecht. Luchtaanval op Brussel Door Engelsche vliegtuigen werd Maandag een luchtaanval gedaan op de luchtschiploodsen bij Brussel. Een der vliegtuigen werd neergeschoten. De houding van Griekenland. Naar d.d. 1 Oct. uit Saloniki wordt gemeld, worden bij een besluit van de commissie voor de nationale ver dediging alle uitgewekenen en inwo ners van Macedonië van de lichtingen 1907 tot 1915 onder de wapenen ge roepen. Zij die daaraan niet gehoor zamen, zullen voor een door de revo lutionairen ingestelde rechtbank wor den gedaagd. Volgens een bericht uit Athene komt Koning Constantijn eiken dag naar Athene om besprekingen te houden met den Generalen Staf en het ministerie. Do toestand is echter nog even onzeker als te voren, wegens het stilzwijgen der enténte-mogendheden, wier voornemens volkomen onbekend zijn. Inmiddels worden alle mogelijke kabinetasamenstellingen in overwe ging genomen, en de Koning be spreekt met zijn generaals de moge lijkheid van het prijsgeven van de onzijdigheid. Met enkele uitzonde ringen, schijnen de militaire autori teiten thans voor den oorlog te zijn, doch de Kofling is van oordeel dat hij de daartoe noodige bevelen moet uitstellen, om den schijn te vermijden als zou hJj onder druk van de entente handelen. BINNENLAND. Oa onrust in Djambi. Uit Soerabaja wordt aan de „N. Rott.Crt." geseind: Een officieel bericht uit Djambi meldtIn Zuid-Djambi is de toestand goed tot Tambesi. Het land is ver laten. De toestand in Noord-Tambesi en Tabir is ongunstig. Ook in Boengo en tusschen Moeara Tebo en Moeara Tambesi heeft een deel van de bevol king van Toengkal zich bij de op standelingen b|j Semaboe aangesloten. Op 28 September werden 13 opstan delingen gedood. De kolonne van kapitein Snell heeft tot 30 September 20 opstandelingen gedood. Uit Soerabaja wordt aan de „N; Rott. Crt." gemeld, dat er in den nach1 26 September op het eiland Koelaur bing een groote brand heeft gewoed- Er werden 27 huizen door het vuur vernield. De aangerichte schade be draagt ongeveer f 4000. Kamerverkiezing Dordrecht. In het district Dordrecht zyn Dinsdag officieel candidaat gesteld de heer P. J. Kanter, door de liberale kiesvereeniging, en de heer D. J. Wijnkoop, te Amsterdam, door de afdeeling Dordrecht der S. D. P. De vertegenwoordigers der anti- rev. kiesvereeniging en van de'af deeling Dordrecht der S. D. A. P. waren met geteekende lijsten ten stadhuizo aanwezig, maar kwamen overeen, hun lijsten niet in te leveren. Stoomschip getorpedeerd. Zooals wij nog in een gedeelte van de oplaag van ons vorig nummer mededeelden, werden op Terschelling door Hr. Ms. Hellevoetsluis" in het AmelaDdsche gat als wachtschip ge- stationneerd 6 man van het Noor sehe houtschip „Tyr" aangebracht. Dit schip was door een Duitschen onder zeeër getorpedeerd, doch bleef drijven op z|jn lading. Later heeft de „Helle- voetsluis" ook de „Tyr" binnenge bracht. Zeppelins. Dinsdagavond te kwart voor 7 pas seerden benoorden Ameland 8 lucht schepen, koersende om de West. Ook werden 2 vliegtuigen waargenomen. Oulzand Belgische kinderen naar Nederland. Dinsdagmorgen is te Roosendaal aangekomen een kleine duizendtal Belgische kinderen uit de steden en omstreken van Dinanfc, Charleroi, Antwerpen, Lier enz. Zij werden in goede orde afgehaald en verder be zorgd door het Comité der „Santé de 1'Enfant". Een groep vertrok in de richting van Viissingen, een andere in die van Arnhem, nog een andere naar Wijk aan Zeevelen worden in omstreken van Roosendaal onder gebracht. (DTjjd".) Duitsche kinderen. Het was op het station te Arnhem Dinsdagmiddag een beele drukte uit allo richtingen kwamen Duitsche kinderen aan, om van hier uit per extra-trein naar Duitschland terug te keeren. Het was den meesten goed aan te zien, dat de vacantie niet te vergeefs was geweest. Zooals wij vernamen, waren er kinderen b|j, die in hun vacantie zes en zelfs zeven pond waren aangekomen. Alle kinde ren waren vroolijk en opgewekt, doch er waren er velen b|j, die nog best wat wilden blijven. Om 1 u. 20 vertrok de trein met 350 kinderen. Ds vischomzet te IJmulden. In den afgeloopen maand bedroeg de vischomzet te I Jmuiden f 5,880,879 tegen f2,575,804 in September van het vorig jaar en f 336,010 in 1914. Van af 1 Jan. bedroeg die omzet f4,594,630 in 1914 tegen f10,388,147 in het vorig jaar on f 23,662,071 in dit jaar. De malkstrijd te Zaandam. De plaatselijke overheid te Zaandam gaat voort met het in beslag nemen van melk by de boeren die weigeren deze tegen den vastge3telden maxi mumprijs te verkoopen. Voor de politie levert dit werk soms groote moeilijkheden op. Op het Hanenpad bracht de politie, irgezeld van den waarnemen den burgemeester, den heer Donia, een bezo6k bij den veehouder Vethaak, waar een hoeveelheid melk in beslag werd genomen. Tevens werd hier geïnformeerd naar het huisnummer van een broer van den heer Vethaak, die op hetzelfde pad woont, en ge vraagd of die ook nog melk in voorraad had, waarop geantwoord werd, dat dit vermoedelijk wel het geval was. Vóór de politie echter zich hiervan kon gaan overtuigen, moest eerst nog een bezoek gebracht worden bij een anderen veehouder, die tusschen de gebroeders Vethaak woont. Toen men daarna aan den stal van den tweeden veehouder Vethaak kwam, bleek geen liter melk aanwezig te zyn. Naar werd medegedeeld, waren de bussen omgevallen. De veehouder kon echter, naar men ons mededeelde, niet zeggen op welke plaats dit ge schied was en bleek ook niet in staat de ledige bussen te toonen, waarin de melk zich had bevonden. Onder verdenking z|jn broer met de komst van de politie te hebben ingelicht, onderwijl het onderzoek b|j den buurman plaats had, werd toen tegen den eersten veehouder Vethaak proces-verbaal opgemaakt wegens belemmering ten opzichte van inbeslagneming. Bij een boer aan den Westzanerdijk op de grens der gemeente werd politie de inbeslagneming belet, omdat deze zich bevond in een schuitje in een sloot welke de grens tusschen de gemeenten Zaandam en Westzaan vormt. De jongensstaking aan „Werkspoor". De staking van jongens aan „Werkspoor" is thans algemeen en omvat ongeveer 850 jongens. Naar hun meening bleef de loonsherziening te lang uit. Maandag werd de her ziening bekend gemaakt, met dien verstande, dat de stakers voorloopig van de verbooging uitgesloten zijn. Do directie besloot tevens dat zij aan de oudere werklieden den eisch zal stellen, dat zij het werk der jongenB zullen opvatten. Hierover zullen door de oudere werklieden met hun organiaatios besprekingen gevoerd worden. Vriendelijke ontvangst Een commissie uit de Groninger vereeniging van handelaren heeft voor korten tjjd een bezoek gebracht aan.Den Haag, om by den Min. van Landbouw enz. en de andere autori teiten or op aan te dringen, dat bij deuitvoering der distributiewet rekening zou worden gehouden met de bijzondere belangen in de N. provinciën, waar o.a. de meeste gro83iers tevens winkeliers z|jn. Op aanraden van den minister bracht de commissie een bezoek aan de commissie van bijstand inzake de distributiewet. Hier werd de com missie echter bijzonder onhebbelijk bejegend. Z|j werd begroet met ver wijten. Het was wel aangenaam van mr. Schim v. d. Loeff opmerkingen te hooren als deze: „dat van de tien handelaren, waarmede hij ten opzichte van de distributie in aanraking kwam, negen volkomen onbetrouwbaar waren", enz. Dienzelfden dag nog heeft de com missie schriftelijk een klacht inge diend b|j den minister in zake het optreden van mr. v. d. Loeff en tevens eon tweetal Kamerleden met een en ander in kennis gesteld. Trelndlefstal. Door een dame werd Dinsdag b|j de politie aangifte gedaan, dat haar in een coupé eerste klasse der Staatsspoor een damestasch inhou dende een gouden en een zilveren beurs, alsmede een paar diamanten colliers, ontstolen is geworden. De voorwerpen hadden s roote waarde. Bij het uitstappen eerst bemerkte ze de vermissing. MET DE „NOORD-BRABANT". DOOR P. N. v. R. Weerzien. _Ken je begrljpe! Da's 'n vracht boot en die gaat op de ree voor anker." ..Ze zegge, dat-ie aanstonds binne- ko'mt." „Ze zegge zooveel, moeder. En door dié praatjes van Jan, Piet en Klaas heele Nieuwediep op de been. Zie maar eens wat 'n menschon Allemaal geen Nieuwediepsrs, dat kan je an de gezichten wel zien. Uit alle oorden van 't land komen familie- i. Enfln, 't is 'n tijd, drie of vier jaar. Maar 'k heb nog een zoon en die is 'r al tien jaar. H|j stond twee jaar terug in de krant dat-Ie eervol was vermeld. Korporaal van de kolonialen. Maar 't scheelde niet veel of ze hadde 'm in een gevecht leelijk te pakke gehad, de heele arm bijna ineje, niet één flinke jaap. Och, ze gaan zoo gauw den hoek niet om, hebt er taaie b|j en m|jn Tinus „Wat is dat nou viel het moe dertje plotseling in en ze wees met haar vinger naar den kant van do haven waar het meeste publiek was. jNiks t Die benne bang dat ze niet vooraan komme. As de „Brabant" or werkelijk is, dan spele ze daar van Wien Neërlands bloed on Wilhelmus en nog 'n vroolyke mop toe. Doch ik had 't zooeven over TinuB, m'n oudste zoon, die op Atjeh zit. Nog twee jaar, dan kr|jgt-ie pensioen eu as-ie z'n eene vlerk kwijt geraakt was, dan..." „Och, la& me met rust, sprak het oudje opnieuw onverwachts en zo veegde de vochtige oogen af. „Zeg, je bent ok niet plezierig", bromde de ander en h|j keerde z'n rug naar het vrouwtje en ging met volle attentie de pas gearriveerde vrachtboot bewonderen. Roetige rook- driften kolomden boven de zware )ijp, sissende stoom pufte wit-wol- cerig uit bakboord en matrozen liepen over 't dek, versleepten kettingen en maakten daarmee een geweldig la waai. „Is 'm dat niet.. „Watte daór in de verte?" Welnee, mensch da's 'n sleep bootje van IJmuije zie je dat niet eens Weet je wel hoe zoo'n oorlogs schip er uitziet Heelemaal grijs ge schilderd, met twee groote pljpe er op en 'n hoop sloepe an 't dek en kenonne en maste en - en zoo hoog as as 'u kasteel. Wil ik je nou er is gauw effe zegge waar de „Noord- Brabant" sprekend op lijkt. Kyk maar eons daarheen da's geloof 'k de „Gelderland". Zie-je 'ui? Nou dat z|jn twee druppels water. De „Brabant" is precies eender. En 'k zou 't nou niet zoo wete, maar m'n zoon is er mee uitgevare, vat-je 1 Die deugde in de burgerstand niet, b|j wou en hij zou bij de marine en toen de slampamper an boord kwam, is-ie waaracbi63 goed gaan oppasse. We krege laatst 'n brief van 'm en daarin schreef-ie dat-ie stoker eerste klas was geworde. Moet je nog peultjes Stoker eerste klas 1 En nou mot je wete, dat er met die knul niks was te beginne. Twaalf am- bachte en dertien ongelukke. O, mensch wat 'n verdriet hebbe we van dat jong beleefd 1 Nouzit-iemet z'n gat in de Oost en hij maakt het best en hy stuurt trouw dillegasie. Hij heit kort geleeje z'n portret late make en daarop mot je 'm eens zien een jonge as 'n boomWacht er 's. Uit zyn jaszak kwam een smoezelig japier met een portret in cabinet- 'ormaat. .,Da's mijn zoon, ouwe wat zeg je er van hè 'n Kerel as 'n reus je mag liever met 'metedauvechte, want reken maar dat er wat in z'n vuiste zit." Twee bejaarde menschen een oud moedertje in rouw en met een zedig kaperhoedje op 't hoofd en een oud manneke met o-beenen en een confectiepak dat hem niet paste zaten op eon bankje van den zeedijk waarover de najaarslucht zijn voch tige vacht egaal-grauw spande en het wijfje opende het brillehulsje, zette jlechtig den bril. op haar neus en reek aandachtig naar de overhan digde foto. Een stoker van de marine stond er op in krijgshaftige houding, de rechterhand steunend op een stoel, waarop een Javaansche vrouw zat naast een knaapje met een bloem vaas on een sirihdoos. JIs-ie met dat mensch getrouwd?" informeerde het vrouwtje. ,Ni'et dat 'k weet. Trouwe is houwe, j-i© wel eens in Holland ge hoe-ie er nou in Indiö over denkt, dat kan 'k niet zegge, hoor. Maar zeg-er-'s, woont üw zoon in 't Nieuwe diep? Zoo is-ie ok nog vrijgezel? Da's tegenwoordig 't beste. En bent u heel uit Rotterdam gekomme om 'm hier te verwelkomme Nou, nou Ja, mensch, praat er niet van, wat 'n ouwer al niet voor z'n kinders doet. Wat? Bent u al van Zaterdag in de stad en zit u iedere dag hier op de d|jk te wachte Hoor eens, ik ga voor m'n jongens door 't vuui' hoor, maar zooiets zou me toch te bar weze. Heb-ie je dan niks geschreve wanneer-ie in 'S Nieuwediep dacht te weze?" vroeg hij modelijdend. De waterlanders gleden haar nu telkens naar de oogen, maar ze drong ze terug, wischte ze ongemerkt met den handpalm af. „H|j heit in geen jaar wat van 'm late hoore." Het oudje sniktè weer en de ander ging onbezorgd, onverschillig door. „Kom, daar mot je niet om schreeuwe, ben je mal, treur er niet om, hij doet 't ok niet, wie weet hoeveel lol of-ie op 't oogenblik maakt, en jy zit daar te griene, wees w|jzer, ouwe cn trok je er niks van an. Hoe kan je zoo'n vent nog achter z'n voddo loope, 'k begrijp 't niet." ,'t Is toch m'n kind, m'n vleesch en bloed." „Goed en wel, maar verdikkeme, wat rookt die boot, 't roet slaat je finaal in je bakkes, dat komt omdat de wind hier naar toe is." „Dat 1b toch de „Noord-Brabant", i niet vroeg weer 't oudje. 't Schemerde al, en toen aan den Dijkweg de straatlantaarns aange stoken werden en het grauw van de wolkenlucht nog meer scheen te dalen en alles te omgeven, trok het volk zoetjes-aan naar huis, teleurge steld dat de „Noord Brabant" op zich liet wachten en ook het moedertje van de bank zette zich moeilijk in beweging, sukkelde, onvast van stap, stadwaarts toe. 't Gaf niet om hier langer te blyven. Nu werd het avond en er was nog niets te zien en ze moest naar 't logement waar ze lo geerde. Maar den volgendon morgen dreef de nieuwsgierighei' i haar weer vroeg naar den Zeedijk, doch ook dien dag kwam de „Brabant" niet. Vaag en onwezenlijk had ze over 't zwalpend water van de Noordzee gekeken en toen het weer avond was j eworden, kreeg ze een gevoel alsof e laatste menschen, de belangheb bend* bloedverwanten van de equi page der „Noord-Brabant" naar baar gluurden en allen ten slotte weg weken en haar lieten staan alleen. Met een zucht keerde zij zich om, t den anderen dag weder op den Zeedyk present, ontdekte en vernam ze nader, dat de „Brabant" er was. Het oorlogsschip naderde juist in kalme grootheid de haven, en aldoor stroomden menschen daarheen, die zich straks in deinende schouder- en koppenwarrel op den steiger pakten. Vrouwen en mannen en kinderen uit alle buurten van 't Nieuwediep naaste verwanten van buiten waren er saamgedrongen en aller blikken gingen naar den kruiser, die met zijn rookpluimen dichterbij kwam. Het moedertje stond vooraan en werd haast platgeknepon, maar een paar vletterlieden hielden wat ruimte voor haar, en terwijl de Stafmuziet het mooie Wilhelmus onberispelijk inzette, de bemanning van de „Bra bant" bij de verschansing zichtbaar was, toen begreep het oudje ineens, dat ze zich goed moest houden, dat j moest wuiven met de hon derden op den wal. 't Vocht van weerhouden tranen droop toch even tjes langs haar magere wangen. Doch ze deed haar best om scherp uit te kijken, om te zoeken tusschen do :eerde koppen. De „Noord- Brabant" spoog zwarte wolkon smook uit de pijpen, en de angst kwam bij haar in, dat ze niet genoeg kon zien. Maar het schip dreef nu al midfcn in de haven en langzaam, onmerk baar-zacht stoomde het gevaarte naar den kant, waar een zwartendo menschenzee als 't ware was. Do halzen gerekt, zich op de teenen heffend, staarden allen naar de „Bra bant". En vlak achter haar staande, bespeurde ik dat het moedertje haar jongen tusschen de anderen achter de verschansing had gevonden. Ze tuurde met oogen waarin haar aan doening blonk en toen alles „vast lag" voor en achter en de loopplank or was, stormde hij weldra op haar los, klopte haar op de schou ders en zij gaf hem een ferme zoen en hield hem met haar arm^n om klemd. „Kom je met verlof, Janus?" „Daalik niet ouwe, maar zoo gauw mogelik I" „En zien ik je dan ln Rotterdam „NatuurlijkWat mot 'k hier in dat waaigat doen I" „Moet je nog wat doen an boord, Janus? Jongen, wat zie je er bost uit. God, wat ben je gegroeid on wat „Kom, ouwe, ze roopen mo tot ziens hoor 1" Hij wildp zich losrukken, maar het moedertje hield hem nog vast, pakte uit haar koffertje een kistje sigaren en wat zakjes pruimtabak en stopte hem nog iets geheimzinnig in de hand. En toen hij weer aan boord was, strompelde ze door 't publiek dat ongedurig, vermoeid wachtte. Maar wat kon haar dat schelen. Niets. Nu haar jongen binnen was, werd haar al die drukte, het heele too- neeltje van dat blijde weerzien glad onverschillig.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1