AM STEL B EN DE GRAAF DE MONTE CRISTQ Erdal LIJST lOct. Jaeger Ondergoederen Wipbeif Droginal! INDUSTRIE- EN L HERMAN NYPELS, Droginal- Pastilles voor MEISJES DE HELDERSCHE BANK. Magazijn van Piano's, Vleugels, Orgels en Muziekinstrumenten. Sanguinose W. H. TIELROOIJ, Weststraat 58. A. ten Klooster, HET GULDEN MYSTERIE. Tooneel-Vereeniging „Justus van Maurik". ZONDAG 8 OCTOBER a.s. W Na afloop BAL. Dansavond Havenplein 18. .S. „Ons Belang". „HELDRIA". T. van Zuylen, GEBRS. SPANJAARD Dames-Haarwerken bevattende de uren van vertrek en aankomst van de Treinen, Booten, Beurt- veeren, dienstregeling Post en Telegraaf enz. (Winterdienst 1916-1917), is verschenen en verkrijg baar bij de boekhandelaren alhier alsmede aan de drukkerij van dit blad HELDER. in half en heel wol. G. WIJTSMA. Piano- en Orgelhandel ■iiiiiiiiiisiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Hoest gij? Verkrijgbaar in doosjes a 25 CENT, bij: Hoold-agenl G. JOH. v. d. LEE, Spoorstraat 106. Bottelarij en Opslagplaats Prins Hendriklaan 5. SCHOUWBURG „TIVOLI". OPVOERING van: Beroemd Tooneelspel in 5 bedrijven en een voorspel. Pracht van Costumes. Entrée 25 cent. Gereserveerd 35 cent. KAARTEN vanaf heden in „TIVOLI" verkrijgbaar, en op den speel avond aan het loket. Zaal open 7 uur. Aanvang 8 uur. Geen schoenenpoetser In dé stad Wiens .schoenpoetsbakje Geen Erdal bevat. zwart geel bruin. ERDAL-schoencrême dankt hare goade reputatie, naast de uitstekende kwaliteit, In de eerste plaats aan haren aangenomen geur. j Alom verkrijgbaar tegen IS cents de groot* SI doos en 10 ets. de doos S60 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 uur ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Naaamlooze Vennootschap „De Lastdrager" om vergunning tot uitbreiding harer scheepstimmerwerf, door het plaatsen en in werking brengen van een gas motor van 16 P.K., gelogen op het perceel aan het Ankerpark, kadastraal bekend in Sectie C no. 6699, dat op Dinsdag den 17 Oct. 1916, des namiddags ten 2 uur, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om daartegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, dat, zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evenge noemd tjjdstip, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen, cn dat, volgens de bestaande jurispru dentie, niet tot beroep ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Helder, 8 October 1916. Onderofficlers-Vereeniging „VADERLAND EN ORANJE". Zaterdag 7 October 1916 in „Tivoli". Introductie verkrijgbaar Langestraat No. 61 op Donderdag en Vrijdag tus schen 5 en 8 uur n.tn. Het Bestuur. ie HELDER De Cursus duurt 3 jaren en omvat de vakkenhandwerken, teekenen, hulshoudvakken en voortgezet lager onderwijs Schaoltijdan vin 9-IZ1/. 2-47, uur Zaterdagmidlag geen schooi. Begin der klassen I November sn I Mei. Het onderwijs is toegankelijk voor kinderen van elke gezindte, mits zij den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben of in elk geval kunnen overleggen een door het betrokken schoolhoofd af te geven verklaring dat de leerlinge met vrucht het gewoon lager onderwijs heeft genoten of een cursus van herhalingsonderwys heeft gevolgd. Schoolgeld wordt berekend naar het inkomen boven f 400.loopen- de van f 6.tot f 24.per jaar. Aangifte ALLEEN Vrijdag 6 Oktober van 7-9 's av. en Zaterdag 7 Oktober van 10-12 en van 3-5 ure in het gebouw der School, alwaar de di rectrice dan gaarne alle gewenschte inlichtingen aan de leerlingen en ouders verstrekt. Zoo mogelijk, moet het hand en teekenwerk van het laatste schooljaar worden medegebracht hij de aapgifte. Voor afzonderlijke kursussen in koken, wasschen en strijken geschiedt de aangifte eerst na Novemberdaar omtrent zal nog nader worden aan gekondigd. De Directrice: A. v. d. BOS. De Sekretaris v. d. Comm. v. d. I. en H.-School, A. SLINGERVOET RAMONDT. Wij nemen gelden in déposito: mei één dag opzegging 3 'u tien dagen 3°u voor drie maanden vast 3'/, ;es meenden 4 één jaar vast 4 Begrafenfs-Vereeniging Aansprekers: R, M. BOUMA, 2de Vroonstraat 9. J J. BUT, Breewaterstraat 57. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. Het Bestuur: H. F. B. DISSEN, Gravenstraat 83. A. v. WAARDEN, Laan 28. P. REINTS, 1ste Vroonstraat 11. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het uitvallen on tot bevordering van den hergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het baste. Por flacon 50 cent. Alléén verkrijgbaar bij LANGESTRAAT 88 - Tel. Interc. 533 ALKMAAR. Voor het stemmen, per keer en bij abonnement, komen wij geregeld aan den Helder. Het Atelier voor het vervaardigen van is verplaatst van Middenstraat 13 naar SOLIDE QUALITEITEN. BILLIJKE PRIJZEN. Verzoeke beleefd hiervan goede nota te nemen. Aanbevelend, Vinum Sanguinosum; in vacuo. Zuiver plantaardig tonicum. Telkens meer menscben komen tot de overtuiging dat zij geen ge woon staal verdragen; zij probeerea het; een paar dagen, een paar weken gaat het goeddan is de maag in de war, de eetlust weg, de spijsvertering gestoord. Gelukkig wordt het tegenwoordig meer dan vroeger ingezien. Prof. NothnageL uit Weenen zegt hot met zoovele woorden: „het staal moet ons in organische verbinding worden toe gediend door de plant." En tal van lijders aan bloedarmoede zijn gekweld en in hunne ge nezing belemmerd door eigenwijze menschen die dit niet wilden be grijpen. Gelukkig tegenwoordig breekt de Sanguinose zich meer en meer baan; de een vertelt het aan -den ander. Ge behoeft van de Sanguinose geen Likeurglaasjes te gebruiken. Tweemaal per dag 8en eetlepel is genoeg. Daar is gééa middel, versta hot goed, geen enkel middel dat zoo snel helpt in alle gevallen van uitputting en algemeene verslapping. Sauguinose wordt verkocht in alle apotheken en bij alle voorname drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. SANGUINOSE kost per fl. f 1.50; per 6 fl. f8.-; 12 fl. f 15.-. VAN DAM Co.. De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. Te Helder bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98; te Texel, Den Burg, J. Buis; Oosterend, G. Dros; Oudeschild, Joh. Dros. Bij A. BLIKKENHORST is verkrijgbaar: Dik vet Schapenvleesch, 40 cent. Magere Lappen 50 cent. SCHAPENVET 40 oent. Alles per vijf ons. Langestraat 46, den Helder. Ruime keuze, ook in gebruikte instrumenten, desgewenscht gemakkelijke betalingsoonditiën. Speciaal ingariciil lot bat doen van alle leparatiên aan Piano's en Orgels, garantie. STEMMEN per keer en bij abonnement. Hoest. Hoe gemakkelijk kan IÜ men den hoeit todi ver- rVji ÜH zachien of voorkomen: |H§ WybcrJ-tabletten verfris- =g schen, werken oplossend =7 en heffen de neiging iot ÜH hoesten op. Tabletten Dan is het middel om U ta GENEZEN. Ass.-Apoth., KEIZERSTRAAT 93. Tal. 78. KENNISGEVING. Dö Burgemeester van Helder b„ bij- deze ter kennis van de landstorm- plichtigen, jaarklasse 1909, dat" de keuringsraad voor hen zitting zal houden in het Casino-Gebouw, Kanaal- weg alhier, en wel op Donderdag 19 October 1916 voor 50 landstormplich- tigen, te beginnen met volgu®. 1 en op Vrijdag 20 October 1916 de overige landstormplichtigen genoemd in het keuringsregister, telkens des voor middags ten 9 uur. Hoewel het verschijnen voor den Keuringsraad voor landstormplichti gen niet verplichtend is gesteld, wordt een ieder in zijn eigen belang aan geraden toch voor dien Raad te ver schijnen o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blaken nadat zij in werkolijken dienst zijn gekomen en alsdan weer huiswaarts worden gezonden, daarvan moeielijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschappelijke- of studiebe- langen; onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den Keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van onge schiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm ter stond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstorm- plichtige in -werkelljken dienst te worden opgeroepen. Wenscht een iandstormplichtige, ter keuring voor deze gemeente opge roepen, voor een anderen Keurings raad, dan die voor deze gemeente zitting houdt, het onderzoek te onder gaan, dan kan de Voorzitter van eerst- bedoelden Keuringsraad (woonachtig te ALKMAAR) hem daarvoor toe stemming verleenen. In het desbetref fende verzoek moet worden opgegeven, voor welken keuringsraad men dan wel wenscht te verschijnen. Volgens ontvangen bericht van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, zal nader worden bepaald, wanneer de jaarklasse 1909 in wer kelljken dienst moet komen, doch dat, behoudens onvoorziene omstandig heden, hun opkomst iu geen geval eerder zal moeten plaats hebuou dan in de tweede helft van December a.s, vermoedelijk echter zullen de meesten hunner eerst in 1917 behoeven op t». komen. 1 Ten slotte wordt bekend gemaakt, dat de landstormplichtigen zich er wel voor moeten wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding tn stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, indien zij indei daad ongeschikt zijn, de afkeuriDg ook, zonder de tusschenkomst. van die personen, zou plaats hebben. Hierbü wordt tevens met nadruk gewezen op het bepaalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, welk artikel luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren wordt gestraft: 1. hij die zich opzettelijk voor deu dienst bij de militie of by de schut terij ongeschikt maakt of laat maken 2. hij die een ander op diens ver zoek opzettelijk voor dien dienst on geschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Helder, 3 October 1916. Onze klaine trapbewoners. De onderwijzer vertelt in de klasse een verhaaltje, waarin de held van 't verhaal een geit op z'n verjaardag krijgt. Allen zitten in gespannen aandacht te luisteren. Alleen kleine Rinus, een vierhoogbewonor, wordt onrustig, schudt zijn krullebol en schreeuwt: „Dat ken niet bestoan!" 7? „Een gaat ken toch niet baufe komme." FEUILLETON. Door C. N. er A. M. WILUAMSON. Vertaald door W. J. KN H. A. CORNELISSEN. 42.) Victoria had thans genoeg van het woestijn-idioom geleerd om te weten, dat de „bloem van de goum" be teekende de allerbeste paarden uit de stallen van den Agha, bereden door zijn besto en dapperste mannen-krij gers, zooals hij aan do regeering zou aanbieden, wanneer deze Arabische soldaten van noode had. De kleine cavalcade vloog over de vlakte, het zand in gele wolken op dwarrelend onder de hoeven der paardentoen zy naby het rytuig kwam zwenkte zjj plotseling, om een haWen cirkel te vormen, waaruit de man, dien Victoria voor Maieddine's vader had gehouden, naar voren reed om Maieddine toe te spreken. „Het is myn schoonbroeder, Abders- hamen ben Donadi", riep Maieddine, hem met zyn hand toewenkend. Op een kort bevel van zyn meester hield de koetsier de muilen meteen enkelen krachtigen ruk tot staan, zoodat zy op hun achterpooten stei gerden. Met een vluggen sprong was Maieddine uit het rytuig, om zyn schoonbroeder, een grooten statigen man, met een korten zwarten baard onder den arendsneus, te gaan be groeten met al den hoffelijkheids- omhaal, die in Oostersche landen nu eenmaal gebruikeiyk is, ook onder naaste bloedverwanten. De beide mannen spraken eenige oogenblikken met elkaar daarna steeg Maieddine weer in het rijtuig, dat nu, door de ruiters als met een eerewacht om geven, in snelle vaart naar de tenten werd gereden. De mannen op hun vlugge Arabi sche paarden stieten onder het ryden luide kreten uit, alsof zij een signaal gaven en plotseling kwam er uit de tenten een wonderlijk geschreeuw van vrouwenstemmen, schril en toch welluidend. Een geluid, dat half zang was, half forsch gegil, met goen andere woorden dan telkens weer: „you-you!" „you-youl" En tegeiy'k stormde er uit alle tenten een ware golf van kinderen, sommigen als kleine, glanzende vlinders in prach tige kleeren, anderen gehuld in kleurige lompen. Van onder elke tent kwamen vrouwen te voorschyn, ongesluierd, met glinsterende oogen, en een biyden, lach om den mond, die het verblindend wit der tanden deed zienimmers, er zou een groot feest dien avond zyn in de donar, nu de zoon en erfgenaam des huizes was aangekomen met een aanzieniyk lid der familie en haar vriendin, een Roumia. Groot feest zou het zyn 1 Al wat er romantisch was in Victoria's natuur werd getroffen door hun ontvangst in de douar van Maieddine's vaderhet aanstormen der witte ruiters op hun ranke paarden, en de wilde you-you's der vrouwen en kinderen. Maieddine zag het, en een gevoel van voldoening kwam over hem. Nu was zijn tyd gekomen. Al wat hij tot nu had gedaan, was niets anders nog geweest dan een inleiding en voorbereiding tot dezen grooten dag, en de vele dagen, die nog komen gingenwan neer zy beiden samen in het hart der woestyn zouden zijn, ver weg van al haar vrienden, die hy met al den haat, die jaloerschheid wekken kon, haatte. Maieddine mocht zich echter niet lang aan deze schoone toekomstbespiegelingen overgeven. Hy hielp eerst Lella M'Barka uit stijgen en toen deze door den Agha zelf aan den ingang van zyn tent was ontvangen en begroet, vergat Maieddine voor een oogenblik zyn zelfbeheersching en terwyi hy Vic toria hielp, omvatte hy haar middel met zyn arm met een hartstocht, alsof zy eindeiyk de zijne was ge worden. Half verschrikt over hetgeen hy had gedaan, zag hy haar in het ge laat, toen hy haar voorzichtig op den grond nederzette. Doch hij behoefde zich blykbaar niet ongerust te maken, dat hy zich den toorn van het jonge meisje op den hals had gehaaldzy scheen zyn tegenwoordigheid geheel vergeten. Zy had slechts oogen voor Maieddine's vader, den Agha, die haar de verpersooniyking scheen van een of anderen Bybelschen aarts vader. De g&nsche reis door de woestyn was het haar geweest of zy wandelde in een droom van het Oude Testament. Doch nog nimmer had zy een zoo eerbiedwaardige ge stalte gezien als van den Agha, die haar deed denken aan Abraham, staande voor de deur van zyn tent. zy zag het in haar gedachten hoe ook deze aartsvader bereid zou wezen zijn zoon te offeren, indien het de wil van Allah wasNadat hy zyn nicht Lella M'Barka had begroet, en aan zijn vrouwen had overgegeven, keerde de Agha zich naar Maieddine en Victoria. „De zegen van Allah moge op u zyn, mijn zoon", zei hy, „en op u myn kleine dochter. Mijn zoon's bood schapper heeft my het bericht van uw komst gebracht, en gy zyt wel kom als een zilveren regenstroom na lange droogte in de woestyn. Wees als een kind van myn huis, zoolang gy in mijn tent verbiyft." Terwyl hy haar de hand gaf, viel de sluier van haar gelaat weg, en zag hy haar schoonheid aan met de welwillende bbwondering van een man, wien de jaren het bloed kalmer en koeler hebben gemaakt. Hy was zoo groot, dat zijn nog rechtopgerichte gestalte yictoria deed denken aan een eenzamen woestljnpalm. Hot jonge meisje was nog op dien leeftijd, welke nog niet overal en bij iedereen achter dochtig kritek uitoefent, en zy was geneigd in ieder, dien zy ontmoette meer goed dan kwaad te zien; en zoo zag zy in den langen sneeuw- witten baard, in de groote droomerige oogen en den kalmen, welwillenden glimlach adel van karakter. Haar hart begon warm te kloppen voor den schoonen grysaard, en het bleef dezen niet verborgen welken indruk hy maakte. En nadat hy haar met een eerbiedige buiging in de tent had laten gaan, zei hy met zachte stem tot Maieddine„het is goed mijn zoon. Gij zyt een man en jong, en gy zoudt haar niet hebben kunnen weer staan. Wanneer de tyd er ryp toe is zal zy een dochter van den Islam worden, uit liefde voor u." „Zy weet nog niet, dat zy my lief heeft," antwoordde Maieddine. „Maar wanneer gy my uw wit krygsros El Biod gegeven zult hebben en ik den langen tyd van onze reis haast haar ryd, terwijl zy is gezeten in haar draagkoets, zal ik haar op de wijze der Roumis leeren my lief te hebben." „Maar indien gy haar dit niet kunt leeren „Het gaat om mijn leven, en ik zal het haar leei%a," zei Maieddine. „Doch indien Chitan tusschen ons mocht staan, en ik niet slaag maar ik zal slagen 1 wel, ook dan zal ik myn doel bereiken, omdat „Wat wilt gy daarmede zeggen?" „Ik wil myn hart bloot leggen voor myn vader. Hy naar wien ik ga, heeft mijn hulp noodig, en wat hy my twaalf maanden te vergeefs heeft gevraagd, dat zal ik hem beloven te doen ter wille van het meisje, wan neer ik haar zonder dat niet winnen kan." „Wees voorzichtig 1 Gy begeeft u op een gevaariy k pad," sprak de oude man. „Toch heb ik ook reeds meermalen er aan gedacht het te betreden, vóór ik het jonge meisje had gezien." „Wellicht wacht u een groote be looning reeds in dit leven, en hier namaals, Maar toch bedenk, dat de eerste stap, eenmaal gedaan, on- herroepelyk is. Doch in elk geval betrek my nimmer in de zaak van hem, waarheen gy gaat. Hy is als een verterend vuur en alles is brandstof voor dat 'mur." „Ik zaljer u niet in betrekken zonder uw volle toestemming myn vader." „En wat U' zelf betreft, bedenk u tweemaal voor gy bet schaap doodt. Denk aan ons woestijnwoord. „Wie een schaap doodt, doodt een bij. Wie een by doodt, doodt een palm. En wie een palm doodt, doodt zeventig profeten." „Ik zou myn zwaard aan de pro feten geven om hen te helpen te dooden diegenen, welke geen profeten zyn." „Ww geloof is goed. Laat echter de regen van uw verstand vallen op uw hoofd en uw hart, vóór gij uw zwaard geeft aan hem, die uw ant woord wacht." Het was dien avond groot feest in de douar. Groot feest buiten de tent van den Agha, waar het kruit sprak, en daus en gezang weerklonk, tot de ochtendschemering het woestijnzand weer goud belichtte. Feest ooi in de tent van Maieddines' vader, ter eere van diens zoon, de hooge bloedver wante en het Roumia-meisje. Een feestmaal met keur van zoete spyzen was aangerichten omdat er een EuropeeBch meisje in hun midden was, aten de vrouwen met de mannen een zeldzame uitzondering in een Arabisch gezin, zelfs bij een feest. Er waren vele gerechten, behalve de onvermijdeiyke Chourba of Arabi sche soep, de kous-kous, en mechoni, .«chapevleesch boven een vuur ge roosterd. Yictoria werd het byna wee by de eindelooze opvolging van zoetigheden, taartjes, koeken, en in suiker ingelegde vruchten, alles het werk van Agha's vrouw, Messaonda, die Vicroria evenzeer aan Sarah deed denken, als de Agha zelf aan Abraham. Toen eindelyk het maal was ge ëindigd, sprenkelde een Soudaneesche jonge vrouw rozen-water over de han den der aanzittenden. Daarna werd het gesprek steeds levendiger en op gewekter. Ieder, ook de Agha onder hield zich met Victoria, en deed haar vele vragen over haar land en hoe men daar leefdedoch niemand sprak over haar verleden of haar toekomst. Geen woord werd er gesproken over het doel van haar reis, of over Ben Halim's vrouw, de zuster, die zy zocht. Laat in den avond werd het avond maal opgediend. En terwyl dit werd genuttigd verdwenen opeens de zwarte bedienden. Het volgend oogenblik werd het zware gordyn opgelicht, d?L het eetvertrek in de groote tenf de andere ruimte scheidde. N.r*a" gierig wachtte Victoria w?' aDa zou gaan gebeurend (Wordt v"V018d,)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4