Laatste berichten. Kon. Ned. Bond Oud-Onderofk MARINE. ik, AGENDA. Eeisl* H*ld«iBCh6 Bioscoop üiuul weg 112. 2 Hoofdnummers: Het huwelijk van Mac. Allen en Eeuwige vrede. Cinema Falace. Binnenhaven 2. Hoofd e diamant van den Hindoe. .U.-Bioscoop. Spooigracbt. Hoofd- Haar zoon een moordenaar? i: Majoor Wonderolie. 12 Oct. Orgelconcert in de Nieuwe Kerk, West straat, 's avonds 8 uur. MARINE EN LEGER. Bij Kon. Besluit van 7 dezer is aan den met 1 Nov. eervol uit den zeedienst ontslagen schout bij-nacht F Bauduin, toegekend een pensioen van f8476.— 'sjaars, ingaande 1 Nov. De kapitein ter zee A. C. Dunlop is eervol ontheven van bet lidmaatschap der commissie tot 't examlneoren voor den rang van luitenant ter zee der le klasse en als zoodanig vervangen door den kapitein-luitenant ter zee F. A. baron van Dedem. Bij K. B. is, met 1 Nov. a s., aan den kap. luit. ter zee J. L. von Leschen, wegens lang- durigen dienst, eervol ontslag uit don zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen tot kap.-luit. ter zee, de lult. ter zee le kl. W. R. H. van Leersum en A. Quispel; tot luit.ter zee le kh, de luit. ter zee 2e kl. F. A. Gastman en R. J. Brakema. De luitenant ter zee der 2e klasse F. A. Gast- mann, dienende a. b.Hr. Ms. „Gelderland", wordt 28 Oct. a.8. ter beschikking gesteld 1 Nov. d.a.v. per s.a. „Kawl" naar Oost- trekken. De officier-machinist der 1ste kl. D. Bedeaux wordt 1 Dec. a.s. toegevoegd aan den Inspec teur van den Marine Stoomvaartdienst ter ver vanging van den hoofdofficier-machinist 2e kl. J. H. do Bats. BU K. vorderd 2e kl. R. A. F. Lach de Bére. Luitenant ter zee 2e kl. A. W. Turk, laatste lijk dienende bij het eskader in Oost-IndlS, hier te lande teruggekeerd. e mutatifin gelast,als. luitenant ter zee der le klasse J.A.E. Schenk de Jong 37 October 1916 eervol ontheven van het bevel over Hr.MB.„Hydrograaf" en gesteld ter beschikking, en ld. B. J. Heilbron van Hr." „Kortonaer" mat 16 Oct. 1916 gesteld ter schikking; luitenant ter zee der 2e klasse R. Polis, thans „„r beschikking met 28 Oct. 1916 geplaatst Vlieland, id. J. 6. A. Scholte, thans geplaatst op Tlloland met 1 Nov. 1916 overgeplaatst naar Hr. Ms. „Kortenaer", id. P. J Feteris 1 Nov. 1916 overgeplaatst van Hr. Ms. .Kortenaer" naar Vlieland, ld. P. F. W. Mouten van Hr. Ms. .Koningin Emma" en gedetacheerd te Brielle, Van het Westelijk front. Parijs, 8 October. De Duitschers hebben na een hevige artillerie-voor- bereiding onze nieuwe stellingen ten Westen van Sailly-Saillisel aange vallen. De aanvallen werden afge slagen. Londen, 8 October. Wij brachten onze linie ten Z.W. van Gueudecourt vooruit. De vijand viel 's ochtends op nieuw vergeefs de Schwaben-schans aan. Ten N. van Courcelette, aan den weg naar Warlencourt, is er zwaar gevochten. Wij wonnen daar eenig terrein. Het geheele aantal gevangenen, dat de twee laatste dagen opgegeven is, is tot 13 officieren en 860 minderen i vergeplutst uir Hr. Ms. „Her- I. J. C. Backer Overbeek, thans tog Hendrik", ld. Mot den 9den Oct. 1916 zijn overgeplaatst adelborst der le klasse Marine-Reserve J. Nagtegaal van Hr. Ms. .Zeehond" naar Marine-Kazerne te Amsterdambuitengewoon adelborst Marine-Reserve J. Lagas van „Atjeh" naar „Hertog Hendrik" en id. H. J. M. Frohn van .Atjeh" nanr .Gelderland' De adelborsten dsr 2e klasse G. J. Ranneft, jhr. J. W. Boreel en J B. de Meester zijn ge plaatst a. b. Hr. Ms. .Hertog Hendrik", A. F. Vas Dias, B. M. van der Hoeven en J. B Meijer a. b. Hr. Ms. „Gelderland". J. Schraver, jbr. F. M. van Suchtelen Haare, J. W. Naudin ten Cate a. b. Hr. Ms. ..Holland" en jhr. E.J.vanHolthe.J. J.Wlchers en J. Houtsmuller a. b Hr. Ms. „Kortenaer". Bij K. B. zijn ing. 9 Oct. benoemd tot luit. t. z. Sde kl., de adelb. 1ste afd.: A F. Vas Dias, G. J. Ranneft, J. W. Naudin ten Cate, B. van der Hoeven, jhr. T. M. van Suchtelen de Haare, J. B. Meijer, J- Houtsmuller, J. Wichors, jhr. W. Boreel, K. L. de Luasanot Randwfjck, A. J. H. baron van Lynden, W. J. Fels, W. H. G. van Santen, J. B. de Meester- S. Kal, A. J. Dfjxlioorn. W. H. Tetenburg, O. J. van Katwijk en W. F. H. Backer. STOQMVAARTBERICHTEN, Stoomvaartmaatschappij Nadarland. Boeroe, uitreis, arriv 4 dezer te Padang. Pr.Juliana,thulsr.,vertr.6dezerv.Falmoutl:. Bawoan, thuisreis, vertrok 6 dezer v. Kaapstad. Oranje, thuisreis, vertrok 6 dezer van Singapore Roepat, van Batavia naar New-York, vertrok dezer van Kaapstad. Banda arriv. 6 dezer van A'dam te Batavia. Banka, uitreis, passeerde 7 dezer Perim. Boston, thuisreis, passeerde 7 dezer Perim. Grotlus en Krakatau, uitreis, bevonden zich 12 o. 16midd. on 67 er. N.B. 4j;r. 90" 0.1 Flnlsterre. dez-12 u. 16 's midd. op 67 gr. N.B. 4 gr. 20' O.L. Kangean,thuisreis,passeerde8 dezer Flntste; Rottl arriv.6 dezer van New-York te Batavia. V Sumatra, thuisr.,pass. 6 dezer Kaap St.Vincent. Billlton, thuisreis,arriv. 8 dezer te Suez. Kambangan.uitreis, vertrok 7dezerv.Gibraltar. Nias, thuiBrets,arriveerde 8 dezer te Falmonth. Rottordamsehe Lloyd. Besoekl, thuisreis, vertrok 6 dezef van Padang. Ophlr, uitreis, vertrok 6 dezer van Las Palmas. Djebres vertrok 9 dezer v. R'dam naar Norfolk. Merauke arriv 7 dezor van R'dam te Norfolk. Samarlnda, uitreis, vertrok 6 dezer v. Colombo. Koninklijke Hollandsoho Lloyd. Delfland, uitreis, vertrok 6 dezer van Ll8aat Hollandia, uitreis, vertr.7dezer v. Pernambuco Kon. Wfltt-lndlicha Maildienst. Prio» der Nederlanden vertrok 4 dezer van New- jWbrk naar West-Indl6. Java-Bongalan-Lijn. Calcutta vertrok 6 dezer v. Rangoon n. Java. Java-Paciflc-UJn. Karlmoen arrlrearde 4 dezer van San Franclaco te Batavia. ^laondarWortr^^ezerjr^hnül^j^longkong To. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 9 Oct. 1916. VEE. Aangevoerd11 koeien en ossen f270 f460,19 vette kalveren f80all80.-, ldemp.p f 1.90a f 1.60, 28 nuchtere Idem f 16a f26, 0 n schapen f af—, 406 vette ld. f 16 a f44 stuk, 286 vette varkens 86 a 108 ct. p. X Anna Paulowna, 6 Oct. 1916. Groenteveiling. Aardappelen (groots) f2.80 a f266 per zak. (kleine) f 1.26 a fl.60 Slaboonen f16.76 a f 18.- per 100 K.G. Witte kool f6.- a f12.- per 100 K.G. AndUvie f260 a f 0.- per 100 bos. Broek op Langedjjk, 9 Oct- 1916 Bloemkool, blnn.1. le art. f 6.80 af 16.80, bul tenl. fl4.-af26.90,ld. Inmaak2«soort f12.60af 14 roode kool, binnenland f4.— a f 10.60, buiten land f 18.- a f 81.70, gelo kool, binnen land f8.90 a f8.-, buitenland f8— a f24.89, witte kool, binnenland f 10.60 a f2840, buitonland r—a f—per 100 stuks, wortelen f820 a f0.- per 100 bos, idem f0.— afO.—buitenland fO.— a f0.- per baal. Aardappelen. Bravo'B f 0,-a fO.—buitenland f0.— a ra—, schoolmeesters binnenland f 0.- fO—Idem buitenland f0.— a f0.giadblaad- jas 10.— afa-, drielingen f0.- a fO.-, eigen heimers f0.— a f0.roode f0. volgellngr- f0.- a fO.-, graafjes f0.- afO.-,blauwe fö. a fa-, alles per 88K G.,drielingen f6.60af620, uien 1650 a f260, slaboonen f8.60 a f— nep f—gele nep (6.40a f6.60, wortelen, prijs binnenland fl.46 a fl.60, prijs buitenland f3.70 a f4.16, zilveringen fO -, alles per 60 K.G., 700 rammenas f 17.90af -.- p. 1000 stuks. 0 wa- Eana witte kool f0- a f0-per 10 000 K.G.,1400 leten f18.- a f0.— per 1000 stuks, 0 wagon witte kool f0- per 10.000 K.G. Aanvoer 18100 bloemkool. 8600 roode kool, 39600 witte kool. 28700 gele kool, 600 bos wor- telen, 00 zak aardappelen, 43 baal nep,667 baal "O baal ufen, 112K.0 slaboonen, - Haven le Nleuwedlep. Oct. Aangekomon van Harlingen en vertrok ken naar Lyth Eng. s.s. „Amulet", oct. Idem van Harlingen naar Londen Eng. a.s. .Stariing". DE OORLOG. wortelen, 800 b Te zamen namen de geallieerden de laatste 2 dagen bijna 1400 onge kwetste gevangenen. □e gevechten In Macedonië. Sofia, 8 October. Na de nederlaag, die den 6den October zes vijandelijke bataljons op het front tusachen de dorpen Kenali en Gradesnitsa hebben geleden, heeft de vijand zijn pogingen om op te rukken niet herhaald. De vijand poogde opnieuw bij Skotsivir over de Tserna to rukken, maar werd teruggeslagen. Parijs, 8 October. De strijd duurt voort van de bocht van de Tsjerna tot aan het Presba-meer. De Serviërs hebben den piek van Dobreupoljep bezet, de Franschen namen Kisovo in de Baba bergen. Londen, 9 October. Op 8 dezer zijn onze bereden troepen aan het Stroema- front opgerukt naar de linie Kaka- raska-Salmak-Homondes. Meer naar het Noorden zijn de dorpen Kavdar- mah, Ormanli en Haznatar bezet. Een ontploffing op de Oosten- rijksche vloot? Parijs, 9 October. „Do Gauloia' verneemt uit Rome: Volgens be richten uit Zurich, is oen van de groote eenheden van de Oostenrijk- sche vloot in de haven van Pola door een ontploffing in de lucht ge vlogen. De oorzaak is onbekend. Van het Oostelijk front. Londen, 9 October. De opmarsch der Roemeniërs in Zevenbergen is, daar de vijand versterkingen heeft ontvangen en doordat verscheiden divisies naar de Dobroedzja gezonden zijn, tijdelijk tegengehouden. De Roe- meniörs houden nu een van nature sterke verdedigingslinie bezet van den Predeal-pas ten Z. van Brasao (Kroon stad) tot aan Orsowa. Daarin liggen hooge bergen, doorsneden door enkele passen. De RoemeDiërs ten N. van Brasso zijn nog in het Maros-dal in aanraking met den linker vleugel van de Russen, De duikboot- en mljnoorlog. New-York, 8 Oct. pet Engelsche stoomschip „Stratbdeme" is op weg van New-York naar Bordeaux getor pedeerd. Twintig man ervan zijn aan boord van het lichtschip van Nan- tucket. Een Amerikaansche flotielje torpedojagei s is uit Newport ver trokken, om hen op te nemen. Boston, 8 Oct. De marinewerf heeft een draadloos bericht ontvangen van het Engelsche stoomschip „West- point", meldende, dat een duikboot het had aangevallen. Een particulier bericht meldt, dat de „Westpoint" getorpedeerd was zonk en dat de bemanning in booten gegaan was. De plaats van den aanval ligt op den weg van het transatlantische verkeer. St. Jonhs (Newfoundland), 9 Oct. Het stoomschip „Stepbano" is bij New-York getorpedeerd. Er waren dertig Amerikaansche passagiers, onder wie vier vrouwen, aan boord. New-York, 9 Oct. Behalve het Nederlandsche s.s. „Blommersdijk" ia ook het Nooische s.s. „Christian Knudsen" voor de kust van Massa- chusets getorpedeerd. Dc „U 53". Londen, 9 Oct. De „Daily Chro- nicle" verneemt uit New-YorkDuit- sche agenten hier meenen te weten, dat de „U 53" aan Bernstorff mach tiging heeft gebracht, om zich van Wilson's meening over een wapen stilstand te vergewissen. Londen, 9 Oct. In een beschou wing over het gerucht, dat de duik boot, die Engelsche stoomschepen bjj de Amerikaansche kust heeft aange vallen, de „U 53" was, die Zaterdag Newport verliet, na de belofte gedaan te hebben, dat zij geen poging zou doen om een schip van de geallieer den te vernielen, zegt de „Daily Chronicle"Indien de „U 53" in een Amerikaansche haven voorraden in genomen heeft, zooals waarschijnlijk lijkt, ontstaat een ernstige toestand in de betrekkingen tusschen Duitsch- land en de Vereenigde Staten. Dcenschc onderzeeër gazonkan. Berlijn, 9 Oct. Toen heden de Deensche onderzeeër „Dykkeren" bij Taarbaak (aan den Oro Sont) boven water kwam, voer een Noorsch stoomschip tegen hem aan. De onder zeeër zonk; drie man van de be manning werden gered. Burgerlijke Stand v. Helder, Van 7 tot 9 October. BEVALLENE. Bouwens geb. Prins, d. O. M. de Leeuw geb. Oukes, z. M. J. Zoetelief geb. Oouwenberg, d. A. M. de Liefde geb. van Groene- woud, d. M. H. van Berge Hene gouwen geb. Jansen, d. T. Brink man geb. Verberne, z. OVERLEDENV. A. Dijker geb. Spigt, 69 j. D. M. J. van Rijn, 68 j. loopen. Voor dat de sleepbooten waren uitgevareD, was het schip met eigen kracht weder vlot gekomen. Bijzonderheden omtrent den aard van het schip ontbreken. Zondag 8- October was het feest in het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente. Het was op dien dag 25 jaren geleden, dat de eerste steen werd gelegd van het Diaconiehuis. Door een feestgave van mevrouw T. geb. Boon, van 's Gravenhage, die vóór 25 jaren den eersten steen had gelegd, was de Diaconie in staat staat ge steld de verpleegden feestelijk te onthalen. Mocht zulk een voorbeeld navolgiDg vinden I Wij maken onze lezers opmerk zaam, dat de openbare vergadering van den Alg. Ned. Qeh. Onthouders bond een week is uitgesteld en nu gehouden zal worden op Dinsdag 24 Oct. a.s. (zie de advertentie dn dit blad.) Nationale Zangwadstrljd Hoorn. Het Solokwartet „Mobilia" dir. Joh. Brands, behaalde Zondag 8 Oct. te Hoorn den 4en Prijs. „Helderaoh Mannenkoor". Naar wjj vernemen geeft „Hcldersch Mannenkoor" 14 November a, feestavond, ter gelegenheid van haar 35jarig bestaan. Aan dit concert zullen als solisten medewerken mevr. Ruygh-Krens, sopraan (Alkmaar) en den heer A, van der Stap, bas-baryton, Delft. Programma van het 7de Orgelconcert op Don derdag 12 October a.s., te 8 u.n.m., in de Nieuwe Kerk. Zang: Mevr. A. van Maanen Martin (SopraaD), Mejuffr. A. v. d. Bruggen (Alt). Orgel: de heer A. J. C. Moojj, 1. Fantasia (Orgel) Buxtehude a. Duett aus „Joaua" - G. F. b. Duetlaus .Judas Maccabeus Htndel a. Der du von den Himmel bist F. Liszt b. Pax Vobisoum F. Schubert c. Niet voor niet b. Geloof A' (Vobr Sopraan). Andante 8ostenuto (Orgel) A. Ritter a. La Vierge a la Crècbo Uésar Franck b. Sonntagmorgen F. Mendelssobn Han.itik C. vin Oort a. Lied uit „Beatrice" Tlne Moes b. Au Ctlvaire Hendrik C. van Oort c. Im Abendroth F. Schubert (Voor Alt). a. Geistliche Lleder V. b. Geistliche Lleder VII. c. Gesang Weyla's H. Wolff (Voor Sopraan). Finale (Orgel) G. A. Merkel Men zie de advertentie in dit blad. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Mt. Onderzeeboot K. 1. Hr. Ms. Onderzeeboot K. 1, gesleept door de sleepboot „Witte Zee", is 5 dezer van Port-Said vertrokken. Taptoe. Hedenavond bij gunstig weder taptoe. Afmarcheeren 8 uur Konings plein, waarna de route aldus isPrins Hendriklaan, Stationsplein, Parallel weg, Sluisdijkstraat, Keizersbrug, Weststraat, Hoofdgracht, Havenplein. - Gisteravond werd bericht ont vangen, dat In het Molengat een stoomschip aan den grond was ge- Ingezonden Mededeeling. tijding bevatte dat Goerawan zich tot radja van Djambi uitriep en dat de regeeringstroepen volkomen ver slagen waren, met de bedoeling om de bevolking van Moeara Lakitan over te halen tot den opstand. Een dier beiden werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld." Da „Blommeredljk" getorpedeerd. Reuter seint uit New-York Volgens de bladen is het Ned. s.s. „BlommerBdjjk", van New-York naar Rotterdam, voor de kust van Mas- sachuaetts getorpedeerd. De „Blommersdijk" (ex Blötberg) mat 4800 ton bruto, en kon ongeveer 7500 ton lading vervoeren. Zij was geladen met ruim 6000 ton graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering, en had verder stukgoederen die aan de N. O. T. waren ge Amsterdam, lo. is vrijgesproken van het opzettelijk eene handeling ver richten waardoor de onzijdigheid van den Staat in gevaar werd gebracht, door het doen opnemen in genoemd blad van het stuk betreffende „de schurken van Europa"; en 2o. van alle rechtsvervolging is ontslagen met betrekking tot het hem ten laste gelegde doen opnemen in „De Tele graaf" van het stuk „Perscamarilla", waardoor eveneeDS de veiligheid van den Staat in gevaar zou zijn gebracht. In het eerste geval concludeerde de advocaat-generaal, op grond van de onjuiste uitlegging door het Hof van art. 100 van het Strafwetboek, tot vernietiging van het bestreden arrest en tot verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof, teneinde op het bestaande beroep te worden bereikt en afgedaan. In de tweede zaak achtte de advocaat-generaal 's Hof's beslissing juist. Militaire Volkezangdemonetratle. De thans tweemaal uitgestelde demonstratie gaat Woensdag in ieder geval door. Bij gunstig weder zal zij plaats hebben op bet We3tplein; bij ongunstig weer in de exercitieloods aan de Buitenhaven. Te half twaalf Woensdagmorgen zal op ons publicatiebord nader wor den bekend gemaakt waar zij zal plaats hebben. Majoor Wondorolie. Over de 100ste opvoering van „Majoor Wonderolie", welke klucht Woensdag a.s. in „Casino" wordt opgevoerd, schreef het „Nieuws v. d. Dag" van 11 Aug.: In het volle zomerseizoen honderd achtereenvolgende opvoeringen van een en hetzelde stuk. 'tls zeker een merkwaardig voorrecht dat tebeurtgevallen is aan de militaire klucht „Majoor Wonderolie", bij het Hollandach Tooneel, onder leiding van Jacques Slufters Jr., in den Frascati- Schouwburg. 't Is er gisteren vroolljk gevierd door een lachlustïge menigte, die zich weer kostelijk vermaakte met het leuke, opgewekte spel der meeste optredenden, in de eerste plaats van Jacques Sluiters Jr., den steeds wonderolie voorschrljvenden majoor. Na het tweede bedrijf overvloedige bloemenhulde aan allen, en natuurlijk *t meest aan Majoor Wonderolie, Jacques Sluiters Jr. Goedkoope groente. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft een maatregel getroffen, waardoor het mogelijk wordt, dat de prijs der groente (kool) dezen winter niet abnormaal hoog wordt. Blijkens zijne circulaire No. 247441 heeft hij bepaald dat de exporteurs van kool geteeld aan den Langedljk (benoorden Alkmaar) en de Streek (tusschen Hoorn en Enkhuizen) voor elke 100 K.G. witte kool waarvoor zij consent vragen, 20 K.G. moeten beschikbaar stellen voor binnen- landsch gebruik tegen den prijs van IJ cent per kilo. Voor elke 100 K.ö. roode kool 60 K.G. beschikbaar a 4 cent per kilo. Voor elke 100 K.G. gele savoyekool 80 K.G. beschikbaar voor 3 cent per kilo. Voor elke 100 K.G. groene savoye kool 10 K.G. gele savoye kool beschik baar 3 cent per kilo. Eene regeling als met de regeerings- eieren dus. Bij verkoop in 't klein zullen deze prijzen der regeeringskool natuurlijk iets hooger zijn, maar in elk geval nog billijk. Wij juichen dezen maatregel zeer BINNENLAND. De onrust In DJimbl. De correspondent van het Hbl. te Soerabaja seint: „Blijkens een officieel bericht geeft de bevolking van Rantan Pandjang weinig blijk van toenadering. „De toestand in het district Soengei Menan is gunstig, ook ten Noorden van Moearo Diernik. „Drie honderd lieden van de Boven-Toengkalstreek, die zich bij den zich sultan van Djambinoemenden z.g. Raden Hasan bin Poespo hebben aangesloten, houden zich op tusschen Moearo Tembesi en Moearo Tebo. „Volgens het rapport van den militairen commandant van Djambi is bjj een nachtelijken aanval op het bivak te Moearo Tembise op 11 Sept. de Eur. fuselier Schoormans niet gevaarlijk gewond en werden bij een aanval op 20 Sept. eea inlandsch soldaat en de Eur. fuselier Louwer licht gewond. „Twee boodschappers uit Djambi brachten een brief naar de Palem- bangsche Bovenlanden, die de valsche Vlschvoorzlaning van Engaland. In verband met de steeds grooter wordende hoeveelheid visch, welke de Engelsche handelaren te IJmuiden opkoopen, en de minder goede ge legenheid tot verscheping, is de Britsche stoomkorder H. 1824 East- ward van de Great Northern S. S. Fishing Cy. Ltd. te Huil te IJmuiden in de Visschershaven aangekomen om eene volle lading visch in te nemen. Deze korder is van zeer groote afmeting on behalve op groote lading tevens op SDel loopen ingericht, dus in het bijzonder aangewezen voor dit vervoer. Naar men verneemt, zal het vervoer verder hoofdzakelijk met dit soort schepen geschieden. Dultsch patrouille-vaartuig gestrand. Middelburg, 9 Oct. Onder Nieuw Namen is een Duitsch patrouille vaartuig op de schorren aan de haven van den Hudwigpolder vast- geloopen. De bemanning is bewaking gesteld, ten einde te worden geïnterneerd. Provinciale Statan van N.-Holland. De ervaring, bij den jongsten wa tersnood opgedaan, geeft aan Ged. Staten aanleiding aan de Prov. Sta ten vóór het naderen van den aan staanden winter een drietal voor stellen te doen. In de eerste plaats n.1. wenschen Ged. Staten in overweging te aan de waterschapsbesturen, die daarvoor in aanmerking komen, 'oe te kennen de bevoegdheid, om zoo wel de inwonenden, die niet in het waterschap geland zljD, als de inge landen binnen hun gebied tijdelijk tot het doen van persoonlijke dien sten op te roepen tot bewaking en verdediging van waterkeeringen bl dreigend gevaar of tot hulp in geva van doorbraak, en om van hen ten behoeve van die verdediging ver strekkingen van last- en trekdieren, voer- en vaartuigen en gereedschap pen te vorderen. Ten tweede komt het Ged. wen schelijk voor dat de Prov. Staten een verordening vaststellen betreffende bet beschermen van zee- en binnen dijken der Provincie, en dus een einde maken aan de veelal on derling verschillende voorschriften der diverse waterschappen. Verder geven Ged. Staten in over weging vast te stellen waarbij het rijden met zware vrachten over de laDgs de herstelde Zuiderzeedijken loopende wegen wordt verboden. In een uitvoerige toelichting zetten Ged. Staten hun standpunt uiteen. Inzake het eerste voorstel wordt o.a. opgemerkt, dat indien de Prov. Sta ten zich met het voorstel kunnen vereenigen, de bedoelde diensten verstrekkingen gevorderd zullen kun nen worden ten behoeve van de verdediging van nagenoeg de ge heele Zuiderzeekust van N.-Holland. Daarvan zullen slechts zijn uitge zonderd die gedeelten, waar wering in onderhoud is bij het rijk of de provincie, de Nieuwendam onder Monnikendam, de dijk van de Gooische Meent en de dijken van enkele polders op Texel en Ter schelling, die bij particulieren in onderhoud zijn. Ten aanzien van deze dljksgedeelten laat de wet de toe kenning der hier bedoelde bevoegd heden niet toe. Een gevaar voor onzan ochiopobouw. Naar het „Hbl." mededeelt, dreigt onzen scheepsbouw sedert eenige weken een ernstig gevaar. De scheeps- bouwwerven kunnen, tengevolge van mindere productie van Duitschland, zoo goed als -geen proflelBtaal en spanten meer krijgen. Komt hierin niet spoedig verande ring, dan zullen, niettegenstaande er werk genoeg voorhanden is, een groot aantal werklieden moeten worden ontslagen. Zoo is in Juli op de werf van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij reeds de kiel gelegd van een nieuwe vrachtboot, de Johan de Wit", doch het werk heeft men moeten stop zetten. De schepen die thans op stapel staan zooals men weet bouwt de Ned. Scheepsbouwmaatschappij voor de Regeering vier torpedobooten en een kruiser zullen wellicht met het aanwezige materiaal afgemaakt kunnen worden. Door de vereeniging van metaal- industrieelen worden reeds besprekin gen gevoerd met een vertegenwoor diger der Duitsche regeering. De bedoeling zou zijn een distributie bureau op te richten. Dit op zichzelf beteekent echter reeds een belemme ring voor de volle ontplooiing onzer scbeepsbouwindustrie. Ds zaak-Schr5der. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft de advocaat- generaal conclusie genomen inzake de cassatieberoepen van den procureur- generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam tegen de arresten van dat Hof waarbij J. C. Schröder, hoofdredacteur van het dagblad „De Telegraaf" te en vernielde onmiddellijk de inrich ting voor draadlooze telegrafie, waar door het schip afgesloten was van de buitenwereld. Den volgenden dag werden vlotten en booten met schip breukelingen opgemerkt door een Franschen kruiser, die terstond pa- troeljevaartuigen naar het terrein ontbood. De reddingsbooten bereikten Zuidkust van Sardinië. Van het Westelijk front. Berlijn, 9 October. De geweldige slag aan de Somme duurt voort. Schier nog grooter dan gisteren was de inspanning van den vijand, doch niet htt kleinste stuk loopgraaf over een front van 25 K.M. ging verloren. Met bijzondere hevigheid liepen Franschen en Engelschen kort achter elkaar tusschen Gueudecourt Boucbaveanes storm. BU Le Sars namen wij, bij het zuiveren van een „nest" Engelschen, 90 man gevangen en maakten wij 7 machinegeweren buit. Londen, 9 October. Haig rappor teert: Wij zijn vooruitgekomen en hebban posten betrokken ten Oosten van Le Sars, in de richting van den heuvel van Warlencourt. Wij hebben terrein gewonnen Noorden van de Stuff-schans,- vijand ernstige verliezen toegebracht en meer dan 200 gevangenen gemaakt, waaronder 6 officieren. Vin het Oostelijk front. Berlijn, 9 October. Ten Westen van Luck herhaalden de Russen gisteren hunne aanvallen. Zij hadden nergens succes. Ten Zuid-westen van Brzezany oen Russische aanval afgeslagen. In de Kar pathen hebben wij onze stelling door een verrassenden op marsch aan de Baba—Loedowa voor- uitgebracht. St. Petersburg, 9 October. In de richting van Wladiwir Wolhynski duren de hardnekkige gevechten voort. Op verschillende plaatsen zjjn onze troepen door de vijandelijke linies heengebroken en hebben de ver meesterde stellingen versterkt. Ten Oosten van Bojezamy is de vijand tot het offensief overgegaan, doch is teruggedreven. Van het Roemeensche front. Berlijn, 9 Oct. In Oost-Zevenbergen werd onze opmarsch voortgezet. De Roemeniërs werden in den slag bij Kronstadt verslagen. Torczvar (Törz- burg) is genomen. De tegenstander wykt op de geheele linie. Duitsche troepen, ondersteund door Oostenrijksch-Hongaarsche monitors, hebben bij overrompeling bezit ge nomen van het Donaueiland ten N.W. van Sistov, waarbij 2 officieren en 150 man gevangen genomen en kanonnen buitgemaakt werden. Do duikboot- in mljnoorlog. Volgens berichten uit Amerika zijn er bij de Amerikaansche kust 3 duik- booten aan het werk. Verscheidene schepen hebben zij reeds getorpedeerd. Behalve de reeds genoemde (zie onder De Oorlog) werden nog de volgende schepen tot zinken gebracht: De Engelsche stoomschepen „Ju- piter" (2124 ton), en „Kingstonian en het Noorsche stoomschip „Reshan' Naar van het lichtschip „Nantucket' werd gerapporteerd, werden totaal 9 schepen tot zinken gebracht. Aan de spoedige hulp van Ameri kaansche torpedojagers is het te danken dat waarschijnlijk in het geheel geen menschenlevens verloren gingen. De berichten over deze aanvallen verspreidden zich snel in de Ameri kaansche havens. Verschillende sche pen bleven liggen. Aan schepen die op zee waren, werden draadlooze waarschuwingen gericht. Uit New York wordt nog dd. 9 Oct. gemeld, dat verscheidene morgen bladen protesteerden tegen Duitsch- lands duikbootblokkade aan de Ame rikaansche kust. Echter wordt in een eveneens uit New York afkomstig bericht mede gedeeld dat de Amerikaansche mi nister van marine DaniëlB, in z(jn voorloopig rapport, dat hij Maandag ochtend aan president Wilson heeft doen toekomen, heeft gemeld, dat de tot dusver ingekomen berichten er op wijzen, dat alle internationale regelen voor het oorlogvoeren door de Duitsche duikbooten, die aan de kust van Nieuw-Engeland opereeren, zijn in acht genomen. Echter vreest men toch voor ver wikkelingen. Berlijn, 9 Oct. Een onzer duikbooten heeft in het tijdvak van 80 Sept. tot 5 Oct. in het Kanaal 7 vijandelijke koopvaarders, met een gezamelljken inhoud van 4131 ton, tot zinken ge bracht, voorts wegens het vervoer van contrabande naar den vijand 8 onzijdige stoomschepen tezamen me tende 2857 ton. Een andere duikboot heeft op 4 October drie Engelsche stoomtreilers aan de Oostkust van Engeland tot zinken gebracht. Transportschip met Fransche •n Servische troapan getorpedeerd. Parijs, 9 October. De paketboot „Gallia" (14966 ton), die ongeveer 2000 Fransche en Servische soldaten vervoerde, is op 4 dezer door een duikboot in den grond geboord. Het aantal geredde manschappen be draagt totdusver 1362. De paketboot „Gallia" was een hulpkruiaer, gebezigd voor het ver voer van troepen. De torpedo;bracht een ontploffing in de munitie teweeg Advertentiên. Donderdag 19 October a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, PIETER JOHANNES SCHEER en JOHANNA MAROELENA DE WIT, den dag te herdenken, dat zij 45 jaar in den echt zijn verbonden. Dat zij nog vele jaren in ons midden mogen blijven, is de wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 10 October 1916. Vlschdwsjsstraat 80c. Getrouwd 6ERARD W. GROEN en LÉONIE FLAES, die, mede namens wederzljdsche fa milie, hun hartalljken dank betuigen voor de vele blijken van belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. 9 October 1916. Oegstgeest. Verloofd: KATRIENA DE BOER en JAKOB RAS. Binnenhaven 84. Vischstraat 11. De Heer en Mevrouw OORTGIJSEN Doorn geven kennis van de geboorte van eene Dochter, CORNELIA HENOERIKA. Den Helder, 9 October 1916. Eenige plaatselijke kennisgeving. Geboren ANNA CORNELIA. Dochter van R. J. ZOETELIEF en M. J. ZOETELIEF— Goüwenberg. Helder. 8 October 1916 Hiermede vervul ik den treu- rigen plicht, U kennis te geven, dat plotseling is overleden mijne geliefde Echtgenoote .en dei- kinderen zorgdragende Moeder, Mejuffrouw KARRETJE STARK, in den leeftijd van 32 jaar. Haar diepbedroefde Echtgenoot en Kinderen, johannes van Bredebode. Alida Johanna van Brbdebode. Neeltje van Brederode. Amsterdam, 7 October 1916. Otaar Peterstraat 188, huis. Op den 7en October j.1. over leed plotseling te Amsterdam, onze lieve Dochter, Zuster en Behuwdzuster, Mejuffr. MARRETJE STARK, Echtgenoote vau den Heer J. van Brederode, in den leeftijd van 32 jaar. Namens de Familie, J. STARK. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te geven, dat plotseling te Amster dam is overleden, in den ouder dom van 32 jaar, onze geliefde Behuwddochter, Zuster en Be huwdzuster, Mejuffrouw MARRETJE STARK, Echtgenoote van den Heer johanneb van brederode. Namens hare diepbedroefde Schoonouders, Behuwdbroeders en Zusters, J. VAN BREDERODE en Echtgenoote. Helder, 7 October 1916. Heden overleed na langdurig en geduldig lijden onze geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader, de Heer JAN VAN OER WERFF, in den ouderdom van b(jna 58 jaar. Wed. G. v. d. WERFF- Hubbeling. Tj. v. d. WERFF. J. v. d. WERFF Jzn. Eenige plaatselijke kennisgeving. Op Zondag jl. overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot en Vader DIRK MARINUS JACOBUS VAN RIJN. Geponsioneerd Zeilmaker K.N.M. Namens diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen, Wed. D. M. J. VAN RUN .J. A. VAN RIJN D. F. M. VAN RIJN. Helder, 9 October 1916. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Tante en Schoonzuster, Mevrouw de Weduwe NAANTJE BUIS, g«b. KOORN, in den ouderdom van ruim 72 jaren. M. E. A. von OTERENDORP. A. ROZENBEEK-Buis. Helder, 9 October 1916. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag 12 October, n.m. 121/» uur. Heden overleed, na een lang durig en geduldig lijden, na voorzien te zijn vau de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader JOHAN HEINRICH MOORMANN, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, Wed. J. H. MOORMANN- Walt$ring, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Verzoeke (wegens ziekte) van rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed plotseling te Haarlem, onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer C. OE COCK, Directeur Gereformeerd Weeshuis te Haarlem. Namens de Familie, R. DE COCK. Helder, 7 October 1916. Hiermede betuigen wij onzen harte- lljkfln dank voor de vele blijken van belangstelling bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd Groot- en Overgrootmoeder, Mejuffrouw ALEIDA JACOBA LOUW, Wed. van Jacob Rotgans, ondervonden, in het bijzonder aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. Bakker en de Familie C. de Wijn. Uit aller naam J. ROTGANS. Helder, October 1916. Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijkan dank aan allen, die tijdens de ziekte en bij het overlijden vau onzen geliefden Zoon en Broeder, WILLEM JACOBUS ZINDEL, blijken van belangstelling gaven. In 't bijzonder dank aan den Hoogedelgestr. Heer Chef van het Mil. Hospitaal, den Administrateur, de behandelende Dok ters en Verplegers, voor hun zoig- volle toewijding tijdens zijn ziekte. Aan den bevelhebbend Officier en de overige bemanning, die hem ter be graafplaats begeleidden. Zijn diepbedroefde Moeder en Zusteis, de Weduwe M. ZINDEL-Waterman. M. ZINDEL. D. ZINDEL. Afdaellng: den Helder. Vergadering op Woensdag 11 October 1916, 's avonds ten 8 uur, inde Soclatelt,, Eensgezindheid". HET BESTUUR. Bericht. Wij deelen onze afnemers mede dat „JONG HOLLAND'S" MELK PRODUCTEN met ingang van WOENSOAQ II OCTOBER, alléén des voormiddags thuisbezorgd zollen worden, behalve des Zaterdags. Zaterdagsavonds wordt wel besteld. Beleefd wordt verzocht bij uw inkoop hiermede rekening te wil len houden. De Directie der Melk inrichting „JONG HOLLAND", Westgracht 31. Openbare Aanbesteding bij de Diractia van 's Rijkswerf te WIL LEMSOORD, op WOENSDAG 25 OCTOBER 1916, des voormidd&gs tan alf an aan half ura, van: PERCEEL 4. Hit bouwen van aan nlauwa Machinawarkplaats, tagan da taganwoordigaStoomwerkplaata op 'a Rijkswarf ta Willemsoord an da daarmaa in varband staande werkzaamheden. PERCEEL 5. Hat verrichten van hat Schilder en Glaswerk aan da nieuw ta bouwen Machinawarkplaats tagan da tegenwoordige Stoom- workplaata op 's Rijkswerf ta Willamtoord. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gra venhage, bij de Afdeeling Boekhouding der Directie van 's Rijkswerf te Willemsoord en van die te Hellevoet- sluis en bij de Directie Yan het Marine- Etablissement te Amsterdam, alsmede bij de Provinciale Besturen en ter Secretariën der Gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken te verkrijgen bjj de Afdeeling Boekhouding van 's Rijks werf te Willemsoord, perceel No. 4 f 0.75 en perceel No. 5 f 0.50 per exemplaar (buiten de gemeente per postwissel over te maken.) Op 21 October 1916 zullen voor per ceel 4 en op 23 Octobir 1916 voor perceel 6 de noodige aanwijzingen en inlichtingen gegeven worden aan hen, die zich op genoemde data dts morgens ten 10 ure vervoegen op het Bureau van den Hoofdingenieur der Marine, Chef der Afdeeling Industrie van 's Rijkswerf te Willemsoord. De inschrlj vingen, op gezegelde bil jetten, ingericht volgens artikel 5 der Algemeene Voorwaarden behoorende bij de bestekken Yoor de verschillende Rljks-Marinewerken, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, geplaatst bij de Afdaellng Boekhouding op 's Rljkswarl ta

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2