HELDERSCHE COURANT Tweede blad. Laatste berichten. VAN 14 OCTOBER 1916. AGENDA. Eerst* Helderscbe Bioscoop. K&na&lweg 112. HoofdnummerEen Heogere Macht. Cinema Palace. Binnenhaven 2, Hoofd nummer: Een kreet in den naclit. 'i'.a.v.o.u.u.-Bioacoop. Spoorgracht. Hoofd nummer Het Smokkelscbip. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer: De Geheimzinnige Mummie, 9-uur sluiting. Waar het vraagstuk der 9-uur sluiting, reeds meermalen in belang hebbende kringen besproken is, en thans iu onze gemeente naar ik hoop wettelijk zal worden vastgesteld, meen ik dat het aanbeveling ver dient dit onderwerp door bereid willigheid van Uw blad vóór de behandeling in den Gemeenteraad eeps nader te bespreken. Tot voor eeriige jaren gevoelden de winkeliers te Helder zeer weinig voor een wettelijke 9-uur sluiting. Zelfs bestond onderling geen enkele regeling daaromtrent. De meeste winkels waren van 's morgens vroeg tot 's avonds laat (10 uur, 10.30) geopend, het sein van sluiten gaf in den regel een of ander concurrent (collega) waarna spoedig de anderen volgden. Banketbakkerszaken span den de kroon wat betreft een laat sluitingsuur, meestal was dit 11 uur, 11.30. Zooals ook in andere steden ge; schiedde, begon de idee der 9-uur sluiting zich langzamerhand ook te Helder te ontwikkelen. Tot de Algemeene Heldersche Winkeliqrs- veroeniging werd het verzoek gericht over de sluitingsaangelegenheid een enquête in te stellen. Nu ongeveer 4 jaar geleden zond dezo vereeniging de volgende vragen aau de plaatselijke winkeliers ter beantwoording 1. Kunt gy U met een bepaald sluitingsuur vereenigen in geval do meeste winkeliers hieraan meedoen 2. Welk 'sluitingsuur komt U het meest geweuscht voor. De eerste vraag werd door 428 van de 564 bevestigend bean^oord. 77 wenschten geen bepaald sluitings uur en 59 antwoordden onvoldoende of in *t geheel niet. De tweede vraag had als resultaat de volgende cijfers: winkeliers sluiting 'sav. 3 voor, 7 uur 10 1 S 207 9 13 9.30 168 10 14 10.30 B 5 11 een gering aantal antwoordde in 't geheel niet. Uit deze enquête blijkt: lu. dat eon bepaald sluitingsuur door eeu overgroot aantal winkeliers verlangd wordt; 2°. dat 9 uur 's avonds voor de meesten het gewenschte uur van sluiten is. De Winkeliersvereniging had hiermede voldaan aan het verzoek tot haar gericht en mocht niet verder op deze zaak ingaan. De belangen der contra-sluiters moeten, evengoed als die der pro-sluiters door haar worden 'behartigd, zij weuschte in 't belang der Vereeni giug hare leden vrij te laten. Uit de cijfers bij deze enquête verkregen blijkt, dat de 9-uur sluiting bij eon groot deel der plaatselijke winkeliers geen bezwaar ontmoet. Ongeveer eeu jaar na het tijdstip van bovengenoemde enquête bracht een vergadering van belanghebbenden het resultaat dat verschillende winke liers 's avonds 9 uur vrijwillig hun zakeu sloten. Deze vrijwillige slui ting is bij sommige categoriên vol: gehouden, andere hebbed echter vrij spoedig de overeenkomst gebroken. Vrijwillige 9-uur sluiting [wordt .zuiden volgehouden, de geringste overtreding, soms onwillekeurig, goeft oogenbliklcelijk aanleiding voor dón concurrent om de overeenkomst to breken. 50 winkeliers zullen af spreken op een bepaald uur te sluiten, één winkelier weigert, dan zal in de meesto gevallen het geheele compromis verloren zijn. Weliswaar kan in [sommige plaatsen een vrij willige sluiting lang goed gaan, toch doet zich vandaag of morgen een umstaudigheid voor die onvermijde lijk de afspraak in duigen laat vallen. Alleen eeu wettelijke sluiting, die bovendien den winkelier veel vrijer doet staan tegenover zijn cliönt, kan in deze afdoendo bevrediging brengen. In sommige zaken worden arbeids dagen gemaakt van 15 en 16 uren. Patroon en personeel zijn heele dagen aan hun winkel verbonden, missen zelfs vaak gelegenheid behoorlijk hun maaltijden te gebruiken. Brood- en bauketbakkers verkeeren. wel in de allerongunstigste omstandigheden wat betreft het qpen zijn hunner winkels en de daarmede verband houdende arbeidsuren. Zeer opmerke lijk is het, dat juist uit die kringen de grootste bestrijding inzake een wettelijke sluiting wordt onder vonden. In plaatsen waar geen wettelijke bepalingen op de winkelsluiting be staan, komen, zooals hiervoor reeds vermeld is, dikwijls arbeidsdagen van 15 en 16 uren voor. Vooral in groote steden wordt ten dien opzichte vuel van den winkelier geêischt. De concurrentiestrijd brengt hem de noodzakelijkheid van 's morgens vroeg tot 's a.vouds laat de werktijden 1 zoo productief mogelijk 'te maken. De patroon doet zulks z.g. vrijwillig; voor het personeel ontstaat er echter een toestand waaraan hoe eer hoe beter de wetgever een eind moet maken. Door het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel is een overzicht gegeven betreffende de arbeid van vrouwen en meisjes in het winkelbedrijf, benevens eenige mededeelingen daaromtrent. Dit over zicht geeft sprekende cijfers, en toont aan hoe in plaatsen waar geen wettelijke bepalingen omtrent winkel sluiting bestaan, langdurige arbeid wordt gevraagd. De arbeider heeft ten opzichte dei- werkuren een behoorlijke regeling, de winkeliermiddenstander wacht nog steeds een oplossing. Gewenscht ware dat door het Rijk een wet tot stand werd gebracht geldende voor het geheele land. Voorlooplg zullen we ons echter nog met de Gemeente lijke verordeningen moeten tevreden stellen. Voorzoover nu reeds valt te con- stateeren staat het Heldersche pu bliek niet vijandig tegenover de 9-uur sluiting. Hier en daar hoort" men enkele opmerking over donkere straten (bij totstandkoming eener 9-uur sluiting kunnen de winkeliers desgewenscht voor reclame in hun étalages laten branden), doch over 'talgemeen genomen zal van deze zijde geen tegenwerking worden ondervonden. Integendeel bij een praktische toepassing der wet zal zeker op de medewerking van die zijde mogen worden gerekend. Eigenaars van zaken, welke nu reeds eenigen tijd om 9 uursluiten zouden de vreesachtigen voor een wettelijke verordening geheel kunneu geruststellen. Kort geleden werd te Helder op een vergadering van winke liers die reeds langen tijd hun zaken om 9 uur sluiten, geconstateerd, dat in geonen deele schade daarvan is ondervonden. Wiukeliers welke oor spronkelijk tegenstanders van een wettelijke sluiting waren, scharen zich nu in de eerste rijen der pro sluiters. Wanneer te Helder een wettelijke verordening wordt vastgesteld dan is hoofdzaak dat deze zal aansluiten op de plaatselijken handel. Een ver ordening op de winkelsluiting moet geen belemmering voor den handel zijn, "maar een verlichting voor den zakenman en zijn personeel. In een volgend artikel zullen wij de verordening opnemen, welke door den Gemeenteraad van Amsterdam is vastgesteld. (Slot volgt.) H. C. M. NYPELS. DE OORLOG. Brleksche oorlogsvloot. Athene, 11 Oct. De uitlevering van de Grieksche vloot heeft vanmiddag plaats gevonden. Terwijl Fransche en Eogelsche sleepbooten en trawlers de Griekscho oorlogsschepen naar Keratsini sleepten, zorgden Russische oorlogsschepen voor de ontwapening van de Awerof, de. L6mnos en de Kilkisj. De Grieksche bemanning van de schepen werd 's ochtends vroeg ge wekt en aan dek geroepen, waar de kabinetsorder werd voorgelezen. Verslagen sloegen de manschappen de toebereidselen tot het versieepen van de oorlogsschepen gade, voor zij aan wal gingen. De bevolking van Athene is rustig. Van hat Westelijk front. Londen, 12 October. Vanmiddag hebben wy aanvallen ondernomen tusschen ons front en den weg Bapaume—Péronne. Wy hebben reeds voordeelen behaald en verscheidene gevangenen gemaakt. De strijd duurt voort. In den loop van den dag heeft de vijand onze loopgraven ten Noord westen van Le Sars en ten Noorden van Courcelette zwaar beschoten. Berlyn, 13 October. Nieuwe groote pogingen om door te breken van de Engelschen en Frauschen tusschen Ancre en Somme zijn volkomen mislukt. De voornaamste kracht van de tal rijke aanvallen richtte zich op het front Courcelette tot het St. Pierre Vaaat-bosch. Herhaaldelijk kwam het tot ontzettend handgemeen in onze linies met tijdelijk binnengedrongen vijanden. Ondanks zes maal in den loop van den dag mislukte stormloopen op onze stellingen bij Sailly, vielen de Franschen hier 's nachts nogmaals aan. Ook deze aanvallen zijn afge slagen. De stryd ten Noordwesten van de plaats i3 nog niet geëindigd. Ten Z. van de Somme zijn aan vallen van Franschen tusschen Pres- nes, Mazancourt en Chaulnes voort gezet. Zij smoorden meestal reeds in ons spervuur. Om de suikerfabriek te Genercourt ontsponnen zich weer hardnekkige gevechten, die ten onzen voordeale beslist zijn. Het voornaamste gedeelte van Ablaincourt bleef in ons bezit. Wij namen hier in de laatste gevechten ongeveer 200 Franschen gevangen, o. w. 4 officieren. Ten O. van de Maas en in de streek ten W. van Markirch (Vogezen) leven dig vuur. Ten W. van Markirch rukten de Franschen op. Zij werden afgeslagen. Parijs, 13 Oct. De aanvallen ten Zuiden van de Somme, die in het jongste Duitsche communiqué wor den vermeld, om te kunnen zeggen, dat zij gebroken zijn, bestaan alleen in de verbeelding van de opstellers van het bericht. Da duikboot- en mljnoorlog. Vadsö (Noorwegen), 13 October. Gisteren is te Vardö een Duitsche duikboot aangekomen, die de 80 kop pen tellende bemanning aan boord had van een in de IJszee in den grond geboord Engelseh stoomschip van 6000 ton, dat onderweg was naar Vadsö. Vadsö, 18 October. Gisterenochtend vroeg ia te Berlvaag een reddingsboot aangekomen met 11 man aan boord van de bemanning van een Eagelsch stoomschip, dat op 17 zeemijlen van Halninge Vaag was in den grond geboord. De bemanning bestond uit 22 koppen en had zich in twee booten verdeeld. Er zijn thans booten uit gegaan om die tweede boot te zoeken. Van hat gevechtsterrein op den Balkan. Sofla, 12 October. In de Dobroedzja is de toestand onveranderd. Onze vooruitgeschoven afdeelingen hebben den vijand verdreven uit het dorp Mulciova (25 K.M. ten Z.W. van Medzjidie) en het bezet. Sofia, 12 October. In de bocht van de Tserna levendige gevechten. Zes achtereenvolgende sterke aanvallen des vijands in den omtrek van het dorp Skot3ivir (aan het Oosten van de bocht) werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Een poging van den vijand om ten Westen van het dorp Dobropolje op te rukken is mislukt. Ten Oosten van de Wardar is een vijandelijk bataillon, ten Zuiden van het dorp Bogoroditso teruggeslagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Yoor examen vrije- en orde- oefeningen te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoot Mej. Fanny Lee- wens, leerlinge der Ursulinenkweek- school te Bergen. Feestultvoerlng „Tavanu". Was het een toovertuin, waarin de vestibule, de gang en de zaal van „Casino" herschapen Waren Was het eon tropisch woud, waarin wuivend de palmen ruischten en duizenden exotische bloemen hare geuren op zonden Want de nuchtere, ons zoo goed bekende concertzaal was het ni6t meer. Langs de wanden vlaggen en vanen, kleurige dundoek-drape- rieëo, keurige festoenen en slingers. En overal, overal groen: groen ter rechter, groen ter linker, groen achter en voor, onder en boven. En vlak voor onzen neus, den uitverkoren neus der persmenscheD, een kleurige en geurige bloemenmand, lelies en anjers, en groen en dat, alles ontplook onder ónzen critischeu neus, die gloeide en groeide..Langs de wanden aardige schildjes met de namen der door „Tavenu" opgevoerde stukken. En een boordevolle zaal, tot barstens toe gevuld met menschen, die dit koperen festyn kwamen bijwonen. Even acht uur de openingVoor zitter S. Meyers, in kreukloos coatuum de openingsspeech aanvangend, en het welkom toeroepend aan alle aanwe zigen, hopend, dat straks, na afloop van dit koperen feest kan worden getuigd dat het waardig herdacht was. Vraagt men nu, aldus de president, is het van zoo groote beteekeDis dit 12J-jarig feest te vieren, dan is spr.'s antwoord: zeer zeker. Ieder, die bet vereeuiging8leven kent en meege maakt heeft, weet wat eraan vastzit. En heerlijk is de gedachte te kunnen zeggenonze voreeniging verkeert in goede omstandigheden. Op het oogenblik telt zij 2 eere leden, 30 werkende en 160 kunst lievende leden, hetgeen voor eene vereeniging waarlijk niet gering is. Spr. bracht in de eerste plaats dank aan de kunstlievende leden voor hun steun. Want wat zouden zonder den steun van kunstlievende leden, de werkende leden in eene vereeniging ais deze moeten beginnen Dank ook aan de werkende leden in 't algemeen, in 't bijzonder hen, die van het begin af in de vereeniging zyn geweest. In de eerste plaats moeten de heer en mevrouw Van der Lee worden ge noemd. Zondér den heer Van der Lee als regisseur, is onze' vereeniging ondenkbaar. Daarna komen de dames Monfrana, J. Wljker en L. de Vree; hoewel de laatste Binds eenigen tijd niet meer werkzaam aan het vereenigingsleven deelneemt, is zy toch steeds in ons middeu gebleven en heeft zelfs dezen avond een rol aanvaard. Aan de directie van het „Casino"- gebouw, in het bizonder den heer M. Polak, werd oen woord van hulde gebracht. Steeds heeft zij onB ge steund, ook thans weer is de zaal versiering het werk van laatstge noemden, en van haar is de bloemen hulde, ons aangeboden. Tenslotte werd nog dank gebracht aan du vertegenwoordigers der pers, bij wie de vereeniging zich bij voort during bleef aanbevelen, verder aan allen, die haar op een of andere wijze hebben gesteund. Veel nog zou Bpr. kunnen vertellen van allerlei wat in de afgeloopen jaren is beleefd, maar dat kan boter door oudere leden geschieden. Met den wenscb dat deze avond en die van morgen succes mogen hebben, éindigde Bpr. zijne rede. Opgevoerd werd nu .Het Instinct", tooneelspel in 3 bedrijven van Henry Kistemaeckers. Dit ernstige stuk brengt een dra matisch conflict naar vorende strijd tusschen liefde en plicht, waarbij het eenvoudige plichtsgevoel (het instinct) het tenslotte wint. De situatie is deze: dokter Jean Bernou, een be roemd chirurg, krijgt de bewyzen van de ontrouw zijner echtgenoote in handen. Deze beeft een jongen, doodzieken teringlijder liefgekregeD, en nu baar man haar dwingt op reis te gaan, wil zij hem, vóór haar ver trek, nog spreken. Daar iedere andere mogelijkheid om hem te zien is bui tengesloten, krijgt hij, geholpen door eene vriendin van de echtgenoote des dokters, toegang in haar kamer, en daar zal zij hem, voor wien zij een groot medelijden gevoelt, vertellen, dat zij scheiden moeten, voorgoed, dat baar plicht haar aan de zijde van haar man plaatst. Door de groote gemoedsbeweging krijgt de jonge man een flauwte, en, in zyn val een sche delbreuk, zoodat hij, hulpeloos en schier stervend, in haar kamer ligt. Eén slechts kan hem reddendokter Bernou, haar man, en in het derde bedrijf zien wij dan ook de ontknoo ping: Bernou, bij het zien van den ongelukkige, voelt zyn instinct van dokter wakker worden, en redt hem ten koste van eigen geluk. Begrijgelijk is het, dat een dergelijk stuk hooge eischen stelt aan spelen wij behoeven wel niet te betoogen hoe en in welke mate aan die eischen werd voldaan. Het waren de heer en mevr. Van der Lee, die het drama tisch conflict hadden te verwerken. Dat zij er in slaagden ons onder de bekoring van hun spel te bren gen, spreekt beter dan welke uit weiding ook. De heer Cohen als broeder van den professor en diens collega bad een mooie grime en gaf eveneens uitstekend spel en. de heer Jac. B. Polak was een handige in trigant, onder-directeur van het bu- jeau „Argus", dat alleB wist en op spoorde, ook gevallen van echt breuk. De beide damesrollon werden schitterend vervuld door mej. M. Burgers en mej. L. de Vree, terwijl twee kleinere rollen, die van den brievenbesteller en den huisknecht, in handen waren van de heeren S. Meijers en D. Leijen. Zoo liep dit moeielljke stuk vlot en beide, toeschouwers en spelers, waren voldaan. Vermelden wij nog, dat geluk- wenschen waren ingekomen van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, van de Vereenigingen „Liefdadigheid naai- Vermogen", „Helder's Belang" en „Helder's Havmoniekapel", en dat de Zusters van het Ziekenhuis een tweede bloemstuk toevoegden aan bet eerste, geurige, dat op de tafel prijkte. Aan het slot kregen de heer en mevrouw Van der Lee eveneens bloemenhulden, en te elf uur viel het scherm van het eerste bedrijf van dit grootsch-opgezette festijn. Hedenavond voortzetting in bal masqué. Naar allerlei dingen te oor- deeleu, die wij zoo opmerkten, be looft deze tweede acte uiet minder schitterend te worden. „Casino" wordt vast te klein vanavond. Hedenmiddag vereeuigen zich de werkende-, kunstlievende- en oud leden in het badpaviljoen te Huis duinen in een réunie. Als nu de elementen het daar wat draaglyk maken, zal dat een gezellig onder onsje worden. Bimeante-begraoting. De begrooting voor onze gemeente is nog niet verschenen. Wij ontleenen al vast eenige cijfers aan die der ge meente Alkmaar. In de memorie van toelichting wordt o. m. gezegd, dat vele uitgaven nood wendig moesten stijgen. Op verschil lende posten zijn verhoogingen van salarissen uitgetrokken, en voor alle werklieden der gemeente, die uitslui tend in haar dienst werkzaam zijn en daarin hun bestaan vinden, is, onder intrekking van den kinder-en den duurtetoeslag,een loonsverhoo- ging uitgetrokken van f2 per week. Voor andere werklieden werd een verhooging geraamd naar evenredig heid hunner belooning. Gewezen wordt op de Distributiewet, waardoor de voorziening ia goedkoope brand stoffen eene uitgave eischt van f 6000, voor broodvoorziening vergt deze wet nog f50.000 en voor andere levens behoeften f150.000. B. en W. vleien zich dan ook geenszina met de ge dachte, dat de in ontvangst en uitgave gestelde bedragen der begrooting een betrouwbaar beeld geven. De moge lijkheid is geenszins denkbeeldig, dat de geraamde cijfers belangrijk zullen worden overschreden en daarmede het bedrag, hetwelk ten laste der gemeente moet worden gebracht. Dat de hoogere prijzen voor levensmid delen zich doen voelen, bewijst vooral de veel grootere subsidies, aange vraagd o. m. door het Burgerlijk Arm bestuur en het Stadsziekenhuis, die samen een hoogere som yan f 17.000 vragen. De verhoogde salarissen van het ênderwijzend personeel eischen f 11.470 meer, het personeel van het Gymnasium vraagt salaris-herziening tot f2000 meer en het politiecorps, inbegrepen de uitbreiding en herzie ning der salarissen, vraagt f 7000 verhooging. Rekening houdende met een en ander, werd voor 1917 een tekort op de geraamde middelen geconsta teerd van rond f 70.000. waarbij voor onvoorzien rond f 20.000. Tot dekking van dit tekort is het, in navolging van het door grootere gemeenten reeds gegeven voorbeeld noodzakelijk voorgekomen een beroep te doen op de Regeering tot het verleenen van een bijdrage uit 's Rijks schatkist in de kosten van de huishouding der gemeente en daartoe te rekenen op pl.m. f 80.000, in welk geval op de schouders der belastingbetalende bur gerij, die hoofdzakelijk als gevolg der crisis over 1916 aan hooidelijken omslag f 51.000 meer heeft moeten opbrengen, over 1917 opnieuw met een last zal worden bezwaard van f 40.000, een bedrag waarmede geacht kan worden een grens te zyn bereikt, die de draagkracht der ingezetenen zoo gevoelig zal drukken, dat over schrijding daarvan in hooge mate onraadzaam moet worden geacht. BINNENLAND. DJambi en Palembang. De correspondent van het „Hdbl." te Soerabaja seint onder dagteekening 12 dezer: Djambi, officieel. De telefonische gemeenschap met Moeara Roepit is op verschillende plaatsen afgesneden. Spionnen van ons, die opstandelingen ontmoetten te Looboek Roembai zeg gen, dat onder hen zich vele lieden bevinden uit Djambi en de omgeving van Tembesi. De opstandelingen zyn op weg naar Rawas, waar de con troleur, met drie brigades in zijn kantoor verschanst, hen afwacht. Men heeft hem verwittigd dat mili taire versterking uit Palembang zich op weg bevindt. De berichten der controleurs te Tebing Tinggi en Moeara Bliti be vestigen den opmarsch der opstan delingen naar Sorolangoen (Rawas). De opstandelingen dwingen de loyale bevolking der dorpen, die zij passee- ren, zich bij hen te voegen, ook de bevolking van den kampong Troesan, wiens hoofd de hulp van den con troleur te Moeara Bliti heeft ver zocht. Om dezen nieuwen oiatand te bedwingen is de compagnie Ferom- kamp (Frankamp?) aangewezendeze zal beginnen met een patrouilletocht in de bovenlanden. Met grooten spoed worden twee compagnieën naar Palembang ge zonden, opdat de gewapende politie althans de regeeringsetablissementen kan vasthouden. (Officieel). Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö De resident van Palembang seinde aan den gouverneur-generaal, dat opstandelingen van Fax (Paoe langs de RawaB-rivier naar Soeroelangoen- Rawas oprukken. De telefoonverbin ding is doorgesneden. Drie brigades militairen zijn naar de Rawas-distric- ten gezonden en drie naar Moeara- Bliti (in Palembang aan de Mossi ten noorden van Tebing Tinggi) om aldaar te patrouilleeren. Van de Djambische opstandelingen wordt gemeld, dat zy naar de Ajer- Itamatreek (de Ajer Itam is een linker zijrivier van do Tambesi-rivier) zijn getrokken. Drie brigades van Soeroelangoen-Djambi zyn uitgezon den om hen te bestrijden. Van Tambesi wordt bericht, dat de bevolking van Sengkati Gedang (aan de Batang Hari, ongeveer 20 K.M. west van Moeara Tambesi) en Ketjik is teruggekeerd. De welgezinde bevolking in de Rawas districten wordt onder bedrei ging met moord door de opstande lingen tot aansluiting gedwongen. Twee compagnieën zullen van Java worden gezonden, één om te patrouil leeren in de bovenlanden, de andere in de Ogan- en Komering districten in het zuidwesten van de residentie Palembang. Onder de omstandelingen in de Rawas-districten bevinden zich velen uit de Tambesi-streken. Te Soeroelan goen-Rawas bevinden zich in de versterking drie brigadeB militairen. De „Blommersdijk" (Offiiceel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede, in verband met het vernietigen van het Nederlandsche stoomschip „Blommersdijk" geladen met 6000 ton regeeringsgraan en 400 ton aan de Nederlandsche Overzee Trust ge consigneerde gemengde lading: Op 11 dezer heeft de regeering van Hr. Ms. gezant te Washington het bericht ontvangen, dat de „Blommers dijk" op 8 dezer n. in. door een Duit sche duikboot was vernietigd en dat de commandant dier Duitsche duik boot aan den kapitein van het stoom schip een geteekende verklaring heeft afgegeven, dat het schip werd ver nietigd overeenkomstig artikel 30 van zijn instructies van 24 Juli 1916, en bovendien had verklaard, dat elk schip, dat een Brltsche haven zou aanloopen, zou vernietigd worden. Op denzelfden dag droeg de regee ring aan Hr. Ms. gozant te Berlijn op, van dit bericht aan de Duitsche regeering kennis te geven en eens- halve opheldering omtrent dat em- i stig ongeval te verzoeken, anderszins dringend te vragen, of de Duitsche regeering aan haar marine instructies had gegeven, krachtens welke een Duitsche duikboot geroepen zou zijn, over te gaan tot vernietiging vim naar 'Nederland varende Nederland sche schepen met een lading, bestemd voor verbruik in Nederland, voor het grootste gedeelte aan de Nederland sche regeering toebehoorend. In zyn gisteren ontvangen ant woord gaf de gezant kennis van den bevredigenden uitslag van zijne be moeiingen. Deze uitslag wordt bevestigd door een r6chtstreekache mededeeling der Duitscbe rege6ring, ontvangen door tusschenkomst van den ttjdelljken zaakgelastigde, en welke de volgende strekking heeft: De commaudanten van de Duitsche onderzeebooten hebben strenge orders, om onzijdige schepen slechts overeen komstig de bepalingen van het Duitsche prljsreglement tot zinken te brengen. Het bericht, dat de com mandant van de Duitsche onderzee boot, welke het Nederlandsche stoom schip „Blommersdijk" aanviel, ver klaard zou hebben, dat hij alle schepen, die een Engelsche haven aanloopen, tot zinken zou brengen, schynt om die reden volstrekt onwaarschijnlijk. In elk geval zou zulk een verklaring volkomen in stryd zyn met de hem verstrekte bevelen. Mocht by het onderzoek, dat na ontvangst van het rapport van den commandant der duikboot zal worden ingesteld, blijken, dat het tot zinken brengen van het stoomschip „Blom mersdijk" in strijd met de bepalingen van het Duitsche prljsreglement ge schiedde, dan zal de Duitsche regeering, zondér de zaak voor een prijsgerecht te brengen, voor het schip on de lading schadevergoeding geven. De kaasprljzsn op de Alkmaarsohe markt. De markt te Alkmaar was gisteren zeer ongewoon. Zoowel de handelaren alB de producenten tastten naar de prijzen. Om half elf was er nog slechts een enkele stapel voor f 78 per 50 k.g. verkocht. De markt stond dus zoo goed als een half uur stil. Het gevolg zal wel zijn, dat ze vanavond nog met licht vervoerd zal moeten worden, aangezien de aanvoeF wel ruim 200,000 k.g. zal bedragen. De kaasproductie neemt nu zelfs in de wintermaanden toe. Dit is een gevolg van de veranderde werkwijze der boeren door het fabriekssysteem. De boeren, die vroeger des winters niet veel meer te doen hadden dan hun vee te voederen, hebben het hierdoor heel wat bedrljviger gekre gen. Hun bedrijven worden evenwel steeds loouender. Na half elf werd de markt wat vlugger en besteedden enkele hande laren zelfs f 79. Hierna daalden de prijzen, waarna velen zelfs voor f76.60 verkochten. De handel was zoo stug, dat men zich zelfs de vraag stelde of de gansche aanvoer wel verkocht zou worden. Nog willen wij opmerken, dat het vorig jaar om dezen tijd de markt wel is waar f 65 was, doch dat de week daarop f 78 genoteerd werd en dat men daarna niet meer voor een belangrijke daling stond. („Telegraaf".) Benzine. Naar het „Hdbl." verneemt, zijn de moeilijkheden bij het verkrijgen van benzine opgelost. Binnen enkele dagen zal het artikel vermoedelijk weer verkrijgbaar zijn. Uitvoer van brona. Men schrijft aan de Telegraaf: Bij ministerieel schrijven zijn de directies van alle in het land be staande gasfabrieken gewaarschuwd aan niemand méér halve-stuivers voor de muntmeters uit te geven dan de cliënt in normale omstandig heden gebruikt. Het is n.1. gebleken, dat op sommige gasfabrieken deze bronzen munten tot een hoog bedrag zijn opgekocht om ze daarna voor uitvoer naar het buitenland te be stemmen. Over de grens gekomen. Te Glanerbrug kwam Woensdag een Duitsch deserteur over do grens, die reeds aan het front was en daar word gewond. Hij moest over eenige dagen weer vertrekken. Te Aalten is een Duitsch deserteur aangekomen, die uit vrees, weer naar het front teruggezonden te worden,' over de greDs was gegaan. In de gemeente Winterswijk zijn gisteren langs verschillende kanten negen Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Donderdag zijn twee Duitsche deser teurs in uniform té Enschede aan gekomen. Ze werden onderscheidelijk aan User en Somme gewond en in het ziekenhuis te Gronau verpleegd. Hersteld zijnde, moesten zij terug naar het front. Verder kwamen Woensdag op ver schillende punten 4 Fransche en 1 Russische krijgsgevangene over de grens. Duitsche deserteurs. Op verschillende plaatsen van de Oostgrens zyn op 11 en 12 dezer 5 Duitsche deserteurs aangekomen. Zij waren meestal langen tijd aan hot front geweest en gewond. Na te zyn hersteld, hadden zij aanzegging ge kregen weder naar het front te moe ten vertrekken. Aan de Zuidgrens kwamen een Duitsche deserteur en een Russi sche krijgsgevangene in ons land binnen. Inbraak. Donderdagnacht is dooi' verbreking van een spiegelruit by den juwelier J. H. Maar ten se, Botermarkt 11 te Leiden, ingebroken. Het gelukte den dief twee kussens met gouden ringen weg te nemen, ongeveer 500. Hij nam overijld de vlucht, zoodat overal langs de straat ringen werden ge vonden, die min of meer het spoor van den dief aangaven. In een boscbje by het natuurkundig laboratorium aan de Zonneveldstraat werden de leege dóözen gevonden. De recherche was spoedig in actie en het gelukte op den Haag weg nabij de ViDk den dader aan te houden. Er werden nog 800 ringen op hem bevonden, bene vens een met dumdum-kogels ge laden revolver, eenige patronen en inbrekerswerktuigen. Het bleek te zijn de 80 jarige De Jong uit Haarlem, lid eener bekende inbrekersbende. De dienstbode-dievegge. De Maastrichtsche correspondent van „De Tijd" meldt nog Zooals wij nog met een enkel woord konden berichten, heeft de dienstbode van Mgr. Meuten te Maastricht dan eindelijk bekend. Deze bekentenis is te danken aan bet tactvol optreden van onzen commissaris van politie, die zelf de leiding vau het onderzoek op zich genomen had. Na deze bekentenis is gebleken, dat de dienst bode zich reedB ruim 10 jaar aan diefstal had schuldig gemaakt. Zij had hierjn gemakkelijk werk. Reeds van af het begin, dat zij bij Mgr. Menton in dienst trad, had zij zich het onbeperkte vertrouwen weten te verwerven, waarom zij dan ook vrijen toegang had tot de plaats, waar de offerbussen en open schalen bewaard werden. Waren déze daarheen ge bracht, dan wist zij haar slag te slaan, zonder dat ook maar iemand erg erin had. Niet tevreden echter met hetgeen zy op deze wijze bemachtigde, ging zij over tot het lichten van de offerblokken en de geraffineerdheid, waarmede zij hierin te werk ging, maakt den beroepsofferbloklichter beschaamd. Zelfs toen de offerbussen met Lips' kastjes voorzien werden, wist zij raad door de gleuf met kaars vet te begieten, waardoor het offergeld op het vet bleef liggen en des avonds, als allen ter ruste waren, had zij niet anders te doen dan met een lijmstok de ontvangst van den dag te gaan „innen". Doch: de kruik gaat zoo lang te water, tot ze breekt, en „Anna van den Deken" werd op een goeien avond gesnapt. Niemand had ooit kunnen vermoeden, dat zij de schuldigu was, vooral niet, daar zij op bijzondere sluwe wijze de ver denking steeds op anderen had weten te werpen. Op den koster vooral had zij het gemunt en liet geen middelen onaan- gewend, hem in verdenking te bren gen, zoowel door anonieme brieven aan de geestelijkheid als anderzins. Zelfs had zij hem bedreigd, hem te zullen vermoorden, als hij haar te na kwam. Vandaar is het wellicht ver klaarbaar, dat zij in het bezit was van een groot broodmes, toen zij door de verdekt opgestelde agenten gearre steerd werd Oorspronkelijk was het plan, dat zij met 1 October j.1. den dienst zou verlaten dat werd echter verschoven tot 15 October, zoodat zij nog juist bijtijds tegen de lamp liep. Naast het stelen van juweelen uit gewijde vaten is thans gebleken, dat zij nóg ruim f12,000 heeft verduisterd. Logger vergaan. Men schrijft ons van Texel d.d. 13 October Volgens de manschappen van den Katwijksche logger „Adrlento", die Dinsdagavond het Eierlandsche gat binnenstormde; bevond zich niet ver van dit vaartuig een andere logger, die in de branding der Eierlandsche banken terecht kwam en vermoedelijk met man on muis is vergaan. Be vestiging van 't vermoeden kon Diet worden gegeven. Als 't aan jen logger niet gelukt is om over stag te komen en weer uit do kust te loopen, ls inderdaad 't ergste te vreezen. Aangaande bedoelden logger, ver nemen wij nader, dat deze moet ge weest zyn de M,A. 88, met een lading haring aan boord. De bemanning slaagde er in zich met eigen boot op 't Vlielandsche strand to redden. De logger moet wrak zijn gewor den. Stukken wrakhout en vaten honing dreven gisteren in 't zeegat. Van hat Itallaansch- Oottenrljksche gevechtsterrein. Weenen, 13 Oct. Aan hot front van het Kustland zijn alle pogingen des vijands om buiten zijn linie tusschen San Grado-Nova Vas vooruit te komen mislukt. Des middags viel de vijand onze stellingen ten Zuiden vanGoerzaan. Deze aanval brak onder do zwaarste verliezen voor den tegenstander. Even vruchteloos als op het Noor delijk gedeelte van den Karst waren de herhaalde pogingen van den vijand op den Zuidelijken vleugel, alsmede ten Noorden van de Wippach. Bij du» Pasubro hebben onze troepen twee aanvallen op den Boiterug afgeslagen. Londen, 13 October. Gisteren zijn we vooruitgekomen tusschen Gueudo court en les Boeufs, alsmede ten Noordwesten van Gueudecourt en namen wij ongeveer 150 gevangenen. Dss nachts werd een aanval des vijands ten Noorden van do Stuffre doute afgeslagen. Ten Zuiden vau de Ancro aan merkelijk vijandelijk granaat vuur, vooral in de streek van Gueudecourt en Martinpuich en ten Noorden van Courcelotte. Een vijandelijke afdeeling heeft een inval in onze loopgraven beproefd ten Noordoosten van Wulverghera, doch is door ons vuur verdreven. Parijs, 13 October. Door een aanval met vlammenwerpers kwamen de Duitschers in het bezit van enkele stukken loopgraaf aan den rand van het St. Pierre Vaast-bosch. Ten Zuiden van de Somme was het artillerievuur zeer levendig. Da gevachten In Zevenbergen. Woenen, 13 October. De gevechten in de streek van Kronstadt nemen een gunstig verloop. Gisteren is een Roemeensch officier en zijn 170 man en twee kanonnen ingeleverd. Aan de Oostelijke gren3 van Zeven bergen hebben onze troependen vijand uit de dalen van de boven-Alt en do boven-Maros geworpen. Berlijn, 13 October. Zevenbergen: Het Gyergyo en het Mszek-bekken, de boven- en beneden Ezik zijn van den vijand gezuiverd. De vervolging wordt voortgezet. Aan den weg Czik Serad%—Gymas- pas biedt de vijand nog hardnekkig verzet. In voorspoedige gevechten op de grenshoogten ten O. en ten Z.O. van Kroonstad zijn een officier en 170 man gevangen genomen, 2 kanonnen buitgemaakt. Da duikboot- en mljnoorlog. Londen, 13 October. Hot Engelsche s.8. „Gardépée" 1638 ton bruto is volgens een Lloyd's bericht tot zinken gebracht. Twaalf man zyn geland, elf worden er vermist. Uit Brlakenlnnd. Athene, 18 Oct. Elliot (de Engelsche gezant) heeft een bezoek afgelegd bij den nieuwen miniBter van buiten- landsche zaken, waardoor nu do entente met het kabinet in verbin ding is getreden. Londen, 13' Oct. Uit Athene aan de „Daily Telegraph", van Woensdag Een diplomatieke persoonlijkheid is gisteren in audiëntie bij den koning ontvangen en heeft hem bezworen zijn politiek toch te veranderen. „Ik wil liever den troon verliezen" antwoordde de koning „dan Grie kenland in gevaar brengen. Ik ben overtuigd dat Roemonië over veertien dagen niet meer zal bestaan. Wanneer Griekenland ten oorlog toog na de verovering van Roemenië, zouden de Duitsche strijdkrachten naar Grieken land worden gezonden en dit zou het lot van Servië en Roemenië deelen." Verdere onderwerping van Griekenland. Athene, 13 Oct. De entente h&eft weer een nota aan de Grieksche re geering gezonden, waarin wordt ge êischt de controle over de Grieksche politie, het verbod, dat burgers wape nen dragen, het verbod van het ver zenden van krijgstuig naar Thessulië en opheffing van het verbod van het uitvoer van graan naar Thessalic*. Alle eiBchen zijn ingewilligd. Wij lezen in de „Telegraaf" onder de ingezonden Btukken Eerlijk duurt het langit. Zondagavond omstreeks 9 uur rolde de trein van Den Helder 't Centraal station binnen. Nadat de reizigers waren uitgestapt en de trein was gesloten, begaf zich een conducteur met een damestasch (gevonden voorwerp), inhoudende f 180 aan papieren geld, een portomonnaie en nog verder eenige kleinigheden, naar 't bureau van den chef om dit voorwerp aldaar te deponeerenEenige oogenblikken later kwamen een heer. een dame en een jongetje zeer ontdaan 't bureau opstormen. De dame, die bleek eigenares te zyn, verwijderde zich met tasch en inhoud, zegge f 180, zonder een blik, dank of belooning aan den eerlijken vinder te gunnen. Mijnheer echter vond het zeker noodig dat zulk een eerlijkheid beloond moet worden, trekt zijn portomonnaie en geeft den conducteurf 25 dacht u. Misgeraden, het was één kwarije vijf en twintig centen. Hoogachtend, Era Cowüüctkus.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5