ELDER8CHE COURANT No. 4693 DINSDAG 31 OCTOBER 1916 44e JAARGANG Op tkmimnltprljt tsn de „Heldertebe Coureet" Ie thene per kwerteel Ie de eled 75 ceel. Ireeco per peel II.—. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Sport. 2. Bsmoontoraad van Toxal. 3. Feuilleton, enz. Belasting op Openbare Vermakelijkheden. In de raadszitting van hedenavond komt, onder meer belangrijke aange legenheden, ook aan de orde, een voorstel van B. en W. tot verdub beling van de belasting bovengenoemd mitsgaders uitbreiding der gelegen heid tot heffing dier belasting. (Bijlage 118 der stukken). Het komt misschien, omdat het woord belasting nu eenmaal een minder aangename klank heeft, dat ook deze belasting zich niet mag verheugen in een sympathie, die zij toch verdient, en dat ook de aange kondigde verhooging, (die zelfs van onverdachte zijde nog iets hooger gewenscht wordt, althans voor de hoogere entrée-prijzen, blijkens een mededeeling in dit nummer) hier en daar met vreeze wordt verwacht. (Zie ingezonden stuk van den heer Schoeffelenberger). Nu willen wij allereerst dezulken wijzen op het feit, dat, om de be grooting voor 1917 sluitend te krijgen, de Hoofdelijke Omslag ongeveer ver dubbeld zou moeten worden; dat deze Hoofdelijke Omslag met 3 zou moeten worden vermenigvuldigd, om daarnaast de kosten der distributie- wet over 1917 te dekken, en dat deze zelfde Hoofdelijke Omslag of plaatselijke Inkomstenbelasting te ver-vierdubbelen ware, als wij in 1917 ook nog wilden inhalen, het geen op bet kapitaal der gasfabriek door de gemeente-huishouding is ingeteerd door te lage afschrijving en afwezig zijn van voldoende reserven. De burgerij moet dus niet in de waan verkeereD, dat er is te ont komen aan drukkender lasten, die wij, dit dient ook gezegd, in twee jaar oorlogstijd vrijwel nog zijn ont gaan. Alleen de gasprijs is hooger sinds Juni, maar de hoogere opbrengst der belasting voor 1916 kon worden ver kregen zonder het hefflngs-percentage te verhoogon. Haar niemand zal zoo naief zijn, om te meenen, dat twee jaar kapi taalsvernietiging van eeD tweehon derd millioen gulden per dag, matig berekend, ons land of onze plaats onbewogen zou laten. De lasten zullen dus hooger worden. De gemeenschap zal van haar leden meer eischen en ook mogen eischeD, er zal, om met de staathuishoudkun digen te spreken, bezuinigd en be spaard moeten worden door deleden dier gemeenschap en de overheid zal dit dienen in de hand te werken. Nu aanvaarden wij die stelling niet zonder meer. Het grootste deel der arbeiders kan niet besparen en kan niet be zuinigen zonder aan de noodzakelijkste leeftocht te komen. Vandaar onzen strijd tegen een belasting, die percentelljk even hoog is voor de lage als de hooge inkomens en ook tegen belasting op levens middelen. Maar afgescheiden daarvan blijft in het algemeen waar, dat waar de welvaart vermindert, en dat geschiedt door den oorlog, daar zaldemensch- heid zuinig moeten worden. Ais dan de overheid komt, om las- ten op te leggen, die toch onvermij delijk zijn, dan ia eene belasting op uitgaven, die nagelaten kunnen wor den zonder den dood te veroorzaken- (iets, wat van eten tot nu toe niet gezegd kan worden), de meest on sympathieke die er te vinden is. D8 belasting op publieke vermake lijkheden is een belasting niet voor den ondernemer in de eerste plaats, maar op het uitgaand publiek. Het is eene belasting, die dan ook door den ondernemer, die haar op brengt, wordt afgewenteld op zijn bezoekers. Vandaar de aankondiging Entrée zooveel-j-stedelijke belasting c® met inbegrip daarvan. De groote gemeenten hebben deze belasting reeds geruimen tijd en het publiek brengt ze op met een lachend gezicht en blij gemoed, zooals iemand, die uitgaat, nu eenmaal is. Ook onze voorouders kenden deze belasting reeds. In 1809 werden reeds rechten geheven op tooneelvertoonin- gen en openbare vermakelijkheden onder den naam van „armengeld". Dit beteekende niet anders dan dat de welgestelde, die eens uitging en alsdan in royaler bui was, een offer moest brengen voor de armen. Zelfs ging een Koninklijk Besluit van 24 Augustus 1821 zoover, dat de opbrengst der heffing voor geen ander doel als armenzorg gebruikt mocht worden. De invordering was dan ook in handen gelegd van „gecommitteerden uit de algemeens armen" en de ver deeling geschiedde in evenredigheid van het aantal zielen van elke gods dienstige gezindheid. Onder de Gemeentewet van thans is deze wijze van doen vervallen en thans vloeien de inkomsten der ver- maakbelasting dus gewoon in de gemeentekas. Een bestemmingtbelasting is het niet meer. Maar in een tijd als deze dergelijke belasting nog het allerbest te verdedigen en in het algemeen verdienen B. en W. een woord van hulde voor het indienen van dit ver- hoogingBvoorstel. De tooneelbelasting, zegt ook Prof. Oppenheim, nadert de belasting op artikelen van weelde. En w(j kunnen met deze uitspraak geheel instemmen. Het verdient daarom ernstige over weging of ook de hondenbelasting in dezen tijd niet voor verhooging vatbaar is. Althans de belasting óp die honden, welke uitsluitend tot ver maak dienen. Want wie in dezen tijd uit louter pleizier een hond de kost kan geven, die kan ook aan de gemeenschap grooter offer brengen dan tot nu toe. Wat nu het onderhavige voorstel betreft, het kan inderdaad verder gaan dan B. en W. willen. Waarom ook hier geen progressie? Is het zoo erg, indien iemand voor guldenaplaats 20 ct. meer moet geven, als een arbeider boven z(jn kwartje 2ct. meer moet betalen W(j vinden van niet. In het voor stel der sociaal-democraten begint de grens voor het hoogste percentage wel is waar zeer laag, n.1. metSOct. reeds. Dit is bij gewone belastingheffing hunne gewoonte niet, waar zij dit punt juist zooveel mogelijk naar bo ven schuiven. Maar hier wees de praktijk de weg. De belasting bracht in 1915 op f4426.086, waarvan f 3923.29 door de bioscopen. Daar is. de hoogste plaats 50 ct. Wij achten het niets erg, dat de be zoekers, die „loge" gaan zitten, een dubbeltje meer betalen dan nu. Een dubbeltje dus voor de gemeente. Was de opbrengst groot genoeg op die rangen, dan zouden wij zelfs voor de lage rangen het percentage, op 5 hebben gehouden, en dus gelaten zooals hot nu is. Maar juist omdat het aantal plaat sen op de lage rangen overwegend kon dat niet dan door de heele herziening zonder effect te maken. Tien procent achtten w(j bovendien ook op de laagste rangen niet hoog (voor dit soort belasting althans) en het is zeer de vraag, of zij het even goed niet zouden betalen aan hoogere entrée, indien de verordening hen al vrij liet. Dat in het amendement verderde kermisinrichtingen uitdrukkelijk wor den genoemd, en grappenmakerijen als die hier laatst gelegenheid tot wegsmijten gaven, met het hoogste percent worden belast, be hoeft o. i. geen toelichting. Zouden wij hier een belasting kun nen maken, die zoo hoog was, dat't publiek er uit bleef, het zou nog niet erg zijn. Als alleen voor den ex ploitant. Evenzoo zal ieder billijken, dat werkelijk nuttige dingen, zooals le zingen over maatschappelijke onder werpen, zoowel als openbare politieke en andere vergaderingen vrij moeten zijn. Maar overigens, wij zeggen het nogmaals, deze belasting is het meest billijk, het minst drukkend en wordt het blijmoedigst gedragen. En dat bepaalt ook vooral het stand punt, dat men tegenover haar in neemt. Helder, 30 Oct. 1916. M. Opbrengst der belastingen bovenbedoeld. Jaar Openb. verm. Honden. 1909 f 1285.- f 1931.05 1910 1133.- 2132.90 1911 1161.- 2167.50 1912 2667.29 2315.50 1913 3594.88 2332.40 1914 8671.406 2239.126 1915. 4426.086 2200.- (Raming) 1916 5000.- 2200,- (Raming) (Raming) DE OORLOG. Van het Oostenrljksch-Ita- liaansche front. Van Italiaansche zijde wordt d.d. 28 Oct. medegedeeld, dat Italiaansche afdeelingen ten Z. van het ravijn Roppio Mori het dorp Savo binnen rukten. Ten Z.0. van Novaville brachten de Italianen door een verrassenden aanval hun front 300 M. vooruit. Verder berichten over artillerie gevechten. Het Oostenrijksche communiqué van den 25sten meldt dat vijandelijke afdeelingen, die langs den weg van Oppachiasella oprukten, teruggewor pen werden. Van het O o s t e 1 ij k front. Van Duitsche zijde wordt dd. 28 dezer melding gemaakt van het afslaan van een aanval der Russen ten W. van Luck bij Zaturcy. Aan beide zijden van Dorna Watra drongen Oostenrijksche troepen in de Russische stellingen. Eenige hoogten werden stormenderhand genomen. 8 officieren en 600 man werden gevan gen genomen en 2 machinegeweren De legerberichUn van 27, 28 en 29 October. Bij Verdun, zoowel als aan de Somme worden de gevechtén voort gezet. Naar het Fransche communi qué van den 27sten aangeeft, werden de nieuwe stellingen bij Verdun door de Duitschers zwaar beschoten. Tot een aanval kwam het evenwel alleen ten W. van het dorp Douaumont, waarbij de vijand werd teruggeslagen. De boog rond fort Vaux werd door aanvallen met handgranaten ver kleind. Het communiqué van don 28sten meldt het voortduren der artillerie gevechten. Slecht weer belemmerde de operaties. Echter slaagden de Fran- schen er toch in ten N.O. van fort Douaumont een door de Duitschers versterkte steengroeve te bezetten. Volgens de mededeeling van den 29aten gingen de Franschen vooruit J Sailly-Sallisel en Biaches, waarbij gevangenen gemaakt werden. De Duitschers deden tevergeefs eenige aanvallen ten N. en ten Z. van la Maisonnette. De Engelsche berichten maken melding van geslaagde kleine gevech ten op 28 dezer ten N.W. en N.O. van Lesbooufs, waarbij eenige vij andelijke loopgraven werden ver- meesterd en 140 gevangenen gemaakt werden. In den morgen van den 293t«n werd opnieuw een vijandelijke loopgraaf vermeesterd. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Het Duitsche legerbericht van 28 Oct. geeft aan dat ten N. van de Somme de infanterie gevechten wer den voortgezet. De Engelschen rukten op, over de linie Gueudecourt Lesboeufs, terwijl de Franschen in de streek van Morral vooruit gingen. Alle aanvallen werden afgeslagen. Ten O. van de Maas stormden de Franschen, na een hevig artillerie vuur uit het bosch van Thiaumont, aan weerszijden van Douaumont en in het bosch van Fumin vooruit. Ook hier werd de vijand terugge worpen. Het bericht van den 29sten erkent I eenige vorderingen der Engelschen bij Lesboeufs. De gevechten duurden daar evenwel nog voort. Het bericht van den 29sten maakt melding van een sterke beschieting der Duitsche linies van den Stochod, dat vooral ten W. bijzonder hevig werd. Een aanval der Russen ten O. van Sydwof werd afgeslagen. In het Russische communiqué van den 283ten wordt erkend, dat bij Dorna Watra eenige hoogten in handen vau den vijand overgingen. Alle meer zuidelijk ondernomen aan vallen bleven vruchteloos. Van het Zeve nburgsche front. De Duitsche berichten geven aan dat in de grensdalen de gevechten onafgebroken voortduren. Ten Z. van Kroonstad werden eenige hoogte stellingen der Roemeniérs genomen. Door een scherpe vervolging werd de terreinwinst uitgebreid tot in het dal van den Partsuga. Aan de Hongaarsche oostgrens werden tegenaanvallen der Roeme- niérs afgeslagen. Volgens de mededeelingen van den 29sten werden 'bij Orsava eenige hoogten door een verrassende aanval op de Roemeniérs veroverd. De Russische en Roemeensche be richten maken evenwel melding van verschillende gevechten aan de grens, die voor de geallieerden gunstig verliepen. Zoo meldt hét Roemeensche com muniqué van den 27sten het afslaan van vijandelijke aanvallen bij Tulghes en Bicaz, in het Trotus-dal, in de streek van Dragoslavele en ten W. v3n de Olt. Bij Giu moesten de Roe meniérs naar den zuidelijken uitgang van den pas terugtrekken. In het Uzul-dal duurt de opmarsch der Roemeniérs voort. 1 officier en 82 man werden gevangen genomen. Volgens het communiqué van den 28sten werden bij Tulghes en Bicaz 4 officieren en 190 man gevangen genomen. Cupin, in het Trotus-dal, werd door de Roemeniérs heroverd. Ook in het Uzuldal behaalden zij voordeelen. De vijand werd hier terug gedreven en verloor 10 officieren en 900 man aan gevangenen. 6 machine geweren en veel oorlogsmaterieel werden buitgemaakt. Ook bij Oltuz werd de vijand teruggedreven. In de streek van Dragoslavele ondernamen de Roemeniérs een tegenaanval, waar door de vijandelijke rechtervleugel werd teruggeworpen. 300man werden gevangen genomen6 machinegewe ren en 2 schansmortieren werden vermeesterd. Aan het oprukken van den vijand in het Juildal werd een einde ge maakt. De Roemeniérs gingen hier tot het offensief over. Zij namen 450 man gevangen en veroverden 16 machinegeweren en 30 kanonnen. De vijand verloor bovendien meer dan 1000 man aan dooden. Het slechte weer verhinderde groo- tendeels een verdere voortgang der operaties, zoo meldt het .bericht van den 29sten. In het Prakova dal werd een opmarsch van den vijand gestuit. De berg Unghia-Mare werd door de In het Jiu dal wordt de vervolging van den vijand voortgezet. Opnieuw werden 10 officieren en 260 man gevangen genomen. Twee batterijen houwitsers van 10 c.M., 4 machine geweren en een aantal caissons wer den vermeesterd. Vijandelijke aan vallen in de streek van Orsowa werden afgeslagen. In de Do broeds ja. Het Bulgaarsche communiqué van 27 Oct. meldt dat de vervolging van den vijand in de Dobroedsja voort duurt. De stad Hirsova werd bezet. Een Duitsch bericht van den 28 geeft aan dat de Russen en Roe meniérs overhaast terugtrekken naar Tulceach Braïla. Er werden nog 14 officieren en 771 man gevangen ge nomen en 15 machinegeweren buit gemaakt. De Russische en Roemeensche be richten geven den toestand als on veranderd aan. looze telegrafie op de Moermankust Zondag 22 October weer is gebom bardeerd. Bij het eerste gevecht om dit station zijn aan boord van een Russischen torpedojager vijf man gewond. Zondag is deze Russische torpedojager met een bewapend zeil schip op het strand gedreven en door Duitsche duikbooten vernield. De volgende schepen werden door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord de Noorsche stoomschepen „Lysland", van Kirkebö op weg naar ïliddlesbrough, met een lading ijzer erts, „Bygdo" en „Pan", het Noorsche zeilschip „Kathinka", het Zweedsche stoomschip „Jonköping", het Deen- sche stoomschip „Sif het Russische zeilschip „IngersoU", de Deensche driemastschoener „Valborg", de En gelsche stoomschepen „Sparta" en „Pola" en de trawler „Fuchsia". Naar de „Daily News" dd. 29 Oct. uit Athene verneemt, heeft een Duit sche duikboot het stoomschip „Ange- liki" in den grond geboord, dat 300 vrijwilligers van het leger van Weni- zelos aan boord had. Dertig zijn er verdronken. De ramp gebeurde op 7J mijl buiten den PiraeuB. Het schip is niet gewaarschuwd. Daardoor ontstond het vermoeden, dat het op een mijn was geloopen. Het schip werd op strand gezet. Men vreest dat het aantal slachtoffers grooter is. In het Kanaal. De overrompeling der EngelWbe wachtschepen in het Kanaal door de Duitsche torpedojagers, geeft de Engel sche bladen aanleiding tot verschil lende beschouwingen. Over het algemeen legt de pers den nadruk erop, dat thans eerst blijkt, hoe het steeds voortdurende vervoer van troepen enz. over het Kanaal ongehinderd plaats vindt. Het geen de Duitschers nu gedaan hebben s niet anders dan een huzarenstukje. De „Times" erkent de vermetelheid en de stoutmoedigheid der Duitschers, noodig om deze slag te slaan. Het blad veronderstelt dat de jagers vanuit Zeebrugge opereerden, en be- j pleit daarom uitbreiding der mljnvelj den. Volgens de Duitsche berichten kwamen de jagers vanuit de Deutsche Bucht". De „EveningNews"vraagt: „Slaapt Balfour" en schrijft: Voor leeken moge de tegenslag er een zijn, die veel op een succes gelijkt, we zijn in onzen slaap overrompeld. Het communiqué van de Fransche admiraliteit over het zeegevecht in het Kanaal in den nacht van 26 October verklaart, dat op de terugreis vijf Duitsche torpedobooten twee Fransche trawlers aan vielen, waarvan er één zonk. Het grootste deel der bemanning werd gered. Een onderhoud met Hindenburg. Berlijn, 29 Oct. In een onderhoud, dat de Berljjnsche correspondent van de „Neue Freie Presse",dr. Goldmann, met generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg heeft gehad, heeft deze over den militairen toestand gezegd De toestand is zoo gunstig als maar eenigszins mogelijk is en alles zal ook verder goed gaan. Het is onzin te beweren, dat ik voornemens ben het Westelijke front te verkorten. Waarom zou ik het doen? Het front in het Westen staat zoo vaat als een muur en al wint de vijand hier en daar met een reusachtige hoeveelheid artillerie en munitie ook weinig terrein, er door komen zij nooit. Daarvoor zouden zij nog dertig jaren moeten aanvallen, als menschen genoeg hebben. De alag aan de Somme kost onze vijanden vele honderdduizenden en daarmede meer dan ons. Op de vraag, of de Franschen de ontzettende verliezen nog lang zullen kunnen lijden, antwoordde Hinden burg: De Franschen houden zich zeer taai, maar zij roeien zich zelf door hun strijdwijze uit. Ook de taaiheid zal hen niet helpen, omdat zij er ten slotte Z6lf niet meer zullen zijn. Het Fransche volk dankt dit lot voor al les aan de Engelschen. De Franschen roepen de Engelschen te hulp en de hulp, welke de bondgenooten ver- leenen, bestaat daarin, dat zij de Franschen dwingen zich zelf te ver nietigen. In den slag aan de Somme is een groot deel van het Fransche leger gebleven. Wanneer de Engel schen in het voorjaar een nieuw offensief in deDzelfden stijl verlan gen, zullen zij Frankrijk van het overige gedeelte van zijn leger en zijn volkskracht berooven. Wij kunnen er slechts vrede mede hebben. Het is echter merkwaardig, dat de Franschen niet bemerken, wat de bondgenoot hun kost. In het oordeel over de waarde militaire praestaties van Engeland zal ook deze oorlog weinig verande ring brengen. De groote Engelsche strategen zijn namelijk ook ditmaal uitgebleven. Over Zevenbergen zeide Hinden burg nog: Daar gaat het voortreffelijk. De Roemeniérs trekken terug. Zij krij gen hun verdiende loon. Ik begroet hun oorlogsverklaring met vreugde; daardoor zijn wij uit den positie oorlog gekomen. Van het Macedonische front. De Duitsche legerberichten geven aan dat aanvallen der Serviërs in de bocht van de Tserna mislukten. Het zelfde lot troffen voorwaartsche be wegingen bp Moglenitza entenZ.W. van het Doiran-meer. De Fransche en Engelsche berich ten geven aan dat de toeBtand on veranderd is. Bij Ormali werd et aanval der Bulgaren afgeslagen. Da duikboot- on mljnoorlog Het „Berliner Tageblatt" ontleend aan „Aftonbladet" hot bericht uit Kristi&nia dat het station voor draad- BINNENLAND. DJambUPalembang. De correspondent van de „N. R. Ct.' te Soerabaja seint d.d. 27 Oct. Djambi. Officieel. Een patrouille, die uit Moeara Boengo naar de Djoedjoehan-streek was vertrokken, heeft daar bij Poeloe Batoe een deel van een bende verrast. Er werden 21 opstandelingen gedood, onder wie een districtshoofd en 3 opstandelingen leiders; twee opstandelingen zijn gevangen genomen. Volgens een telegrafisch bericht van den controleur van Korintji is in den nacht van 24 op 25 dezer het dorp Kotabaroe Semoeroep, dat 40 huizen telt, afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. Er gingen 80.000 gantang (1 gantang 8.5 liter) padi (ongebolsterde rijst) verloren. De omvang van de geheele schade is nog niet bekend. Aetla dar ondarwijzera Inzake Art. 192. Men meldt aan het „Handelsblad": De Bond van Nederlandsche Onder wijzers,het Nederlandsch Onderwijzei s Genootschap en de Vereeniging van Hoofden van Scholen, hoewel in onderdeelen verschillend staande tegenover de voorgestelde wijzigingen inzake art. 192 der Grondwet, hebben besloten tot samenwerking voor zooverre betreft de actie tegen de onveranderde aanneming van het voorgestelde artikel. Gezamenlijk zullen zij zich richten tot afdeelingen en leden hunner vereenigingen, om in de pers en op nog te beleggen vergaderingen krachtig tegen het ontwerp te ageeren en alle belang- inden en belangstellenden bij volksonderwijs wakker te schud den. Het Comité wordt gevormd door de voorzitters der drie vereenigingen, heeren F. L. 03sendorp, Th. Lancée en C. F. A. Zernike. Wlt-broodkaarten. Naar de N. Ct. meldt, zal bij de broodkaarten voor wittebrood een andere regeling worden, getroffen dan thans voor bruinboord het geval ia. De bruin broodkaarten zijn zoo inge richt, dat slechts van één bakker brood kan worden betrokken. Voor het wittebrood zal de kaart bestaan uit een kolom met coupons, voor elk half K.G. één, die door den bakker moet worden afgescheurd en inge leverd. Zoodoende zal een broodver bruiker van meer dan één bakker brood kunnen betrekken en wordt voorkomen, dat tal van bakkers schade lijden. Er zijn toch tal van verbruikers, die er meer dan één bakker op nahouden. Het mijnengevaar. Te Vlaardingen is binnengekomen de stoomdrifter „De Rijn VL 116", waarvan door het ontploffen van een mijn in de nabijheid de achtersteven werd vernield. Met eigen kracht is de stoomdrifter naar Vlaardingen opge- stoomd, en daar zonder verdere onge lukken aangekomen. Batchsrmlng tagan da mljnan. Zaterdagmorgen verliet de „Bata vier IV" te 10 uur de buitenhaven van Vlissingen om op de reede een iroef te nemen met een toestel tot jescherming tegen mijnengevaar van den schout-bijnacht Goedhart. Te twaalf uur keerde de boot in de haven terug. Bij het zwaaien was het staal draad van het toestel gebroken, waardoor dit dwars kwam te staan. Eerst moet nu het toestel worden hersteld, eer de proef kan worden later bericht meldt evenwél dat toch nog eenige mijnen werden geknipt. Post van boord gshaald. De stoomschepen „Nias" en,Kan- gean", onderscheidenlijk 19 en 20 dezer uit Oost-Indié; „Nickerie" 22 dezer uit "West-Indié en „Zeelandia" 23 dezer uit Zuid Amerika te Am sterdam aangekomen, hebben op last van de Britsche autoriteiten de|post Falmouth moeten lossen. De opgepikte vlieger. Besloten is den Engelschen vlieger H. B. Smith, die Vrijdag indoSche- veningsche Visschershaven is aange bracht, vrij te laten. Verloven voor harlngvlaichers. Het hoofdbestuur van de Reeders- vereeniging voor de Nederl. haring- visscherij heeft op zijn verzoek om verlenging der bijzondere verloven aan gemobiliseerde visschers van den Minister van Oorlog bericht ontvan gen, dat bij legerorder aan de com mandanten is bekend gemaakt dat verlenging dezer verloven kan worden verleend tot 20 November, indien door belanghebbenden de wensch daartoe te kennen gegeven wordt. Ovorboord geslagen. De logger „Doggersbank SCH139" te IJmuiden teruggekeerd met verlies van den 80-jarigen matroos J. Post, van Urk, ongehuwd, die door den fok overboord geslagen en ver dronken is. Uit het overstroomlngsgebled. Naar het N. v. d. Dag verneemt, komt de regeering het overstroomde gebied in de rijksbelastingen flink tegemoet. De landlieden zullen dit jaar vrij zijn van inkomstenbelasting, voor zoover hurt inkomen voortvloeit uit de opbrengst van den bodem. Wat de grondbelasting betreft, wordt een groot percentage kwijtge scholden, afhang ende van den tijd, waarop de gronden werden droogge legd. Aan de landerijen om Purme- rend is bijv. een vermindering van 50 pCt. toegewezen, de banne Pur- merland een van 70 pCt., terwijl o.a. den Buikslotermeer, die in dezen zomer pas droog kwam, geheel is vrijgesteld. Da Zondagss!uiting In het kappirs- badrljf. Zondagssluvting in het kappers- bediijf te Amsterdam kan sedert Zondag als een voldongen feit be schouwd worden. Reeds gedurende vele maand.en waren de voorberei dingen daa.rtoe getroffen door een centraal c-omité, gevormd uit de besturen van drie organisaties t.w. de Nederlandsche kappers-patroons- vereeniging, de Neü'erlandschen bar biers- en kappersbond en de vereeni ging Standvastige hulp in Tegenspoed. Dit comité heeft een zoodanig resul taat verkregen, dat met 15 dezer de Zondag-aaluiting begonnen is in de buitenwijken, de buurten Muiderpoort en omstreken. Verleden week volgde de Jordaan en Zondag het centrum der stad en hetSarphatipark-kwartier. Slechts zes kappers hebben niet wil len medewerken en hun zaken ge durende de ochtenduren geopend gehouden. Dit ging echter niet zon der meer gepaard. De organisatie, die het mooie resul taat van vrijwillige sluiticg bereikt had, zorgde er voor, dat een groot aantal posters, zoowel patroons als bedienden, voor de winkels, die open bleven, present waren. Een coiffeur op het Damrak kon gedurende de ochtenduren de nieuwsgierige menigte voor zijn winkel tot eenige honderden zien aangroeien. Een 4 k 5 tal agenten zorgde evenwel voor het bewaren der orde. Naar wij van het comité vernomen hebben, heeft het publiek tot de nieuwe regeling uitstekend medege werkt. Het aantal bezoekers in de zes opengebleven winkels is in totaal nog geen 50 geweest, zoodat men, gelet op bet feit, dat er te Amsterdam ongeveer 800 kapperswinkels zijn, van een prachtig succes der actie kan gewagen. Waarschijnlijk zullen de nog over gebleven recalcitranten spoedig het voorbeeld hunner collega's wel volgen. Bakkers beboet. Al de bakkers te Kampen zijn dezer dagen beboet geworden, als hebbende niet voldaan aan de verplichting om uit 100 K.G. regeeringsmeel 150 kilo brood te bakken. Zjj hebben n.1. meer brooden gebakken dan waarvoor meel verstrekt is. De boeten zijn voor sommigen van belang; zoo beloopt die voor de Coöperatieve bakkerij tot een bedrag van f2000. Schipbreukelingen aangebracht. Men meldt uit IJmuiden aan de „N. Rott. Ct.": Met het Nederlandsche stoomschip „Hector", van Buenos Aires via Kirkwall Zondagmorgen hier binnen gekomen, zijn medegekomen de ka pitein én tien der opvarenden van de Noorsche bark „Regina", thuis behoo- rende te Skiën en 18 October van Porsgrund naar de Tyne vertrokken met een lading mijnhout. Den 23 October werd de bark op 50 mijl O.Z.O. van Aberdeen aangehouden door de Duitsche duikboot U 34. De stuurman en 3 matrozen begaven zich met de scheepsboot naar de duikboot, om de papieren te laten onderzoeken. Zij werden op de duikboot gehouden en drie matrozen van de duikboot keer den met de scheepsboot naar de bark terug. Daar werd last gegeven het schip te verlaten en werd de lading met brandbommen in brand gestoken. De duikbootcommandant beloofde de bemanning van de „Regina", die nu in de eigen boot op sleep genomen werd, naar een neutraal schip te sleepen. Inmiddels stak een hevige storm op, en na drie en een half uur sleepen werd de scheepsboot van de „Regina" door een geweldigen breker beloopen en van de duikboot losgeslagen. Zij sloeg om, zoodat alle dertien inzit tenden in de golven geworpen wer den. Zes wisten zich aan de omge slagen boot te klampen, de anderen konden die niet bereiken. De duikboot baalde met moeite die zes man de scheepsboot af en wist er van de zeven anderen nog vijf op te pikken. De matrozen Chriotian Knudsen en Evin Aslaksen waren door de woe dende zee verzwolgen. De elf Noorsche zeelieden werden in het ruim van de duikboot geborgen, waar ze verblijf moesten houden tot Donderdagavond 26 dezer, toen ze des avonds te 10 uur aan het stoomschip Hector" konden worden overgege ven. Daar kregen ze (de menBchen vertelden 't met innige dankbaarheid) een uitmuntende verzorging en wer den schadeloos gesteld voor alle ont beringen, die niet het minst geweest waren in het ruim van de duikboot. Ingaconden Mededeeling. PLAATSELIJK NIEUWS. ter bespreking van een paar onder werpen. Nadat de heer M. A. Kolster, als voorzitter, de vergadering geopend bad en mededeeling was gedaan van enkele ondergeschikte ingekomen stukken, welke geen vermelding be hoeven, wees hij er op, dat aan den heer directeur van het Postkantoor alhier was vérzocht. het bijkantoor aan het Ankerpark voortaan open te stellen van 9 tot 1 of 5 uur, in plaats van 9 tot 12 uur. zooals tot nu toe, omdat vele personen, in die omgeving woonachtig, veelal in de morgenuren de gelegenheid missen, hunne zaken in dat tijdsbestek af te doen. Als antwoord daarop kon do voorzitter mededeelen, dat door genoemden di recteur de wenschelijkheid voor lan gere openstelling van dat kantoor werd erkend, ook door den heer directeur-generaal, zoodat binnenkort deze aangelegenheid Wel haar beslag zal krijgen. Op de uitnoodiging van den anti- Oorlogsraad, om toe te treden als lid of om eene geldelijke bijdrage te ver- leenen, werd afwijzend beschikt, mede door gebrek aan voldoende geldmid- ilen. Besproken werd de missive van het Comité voor de Jaarbeurs te Utrecht, om een in industrieele en handelskringen bekend persoon aan te wijzen, die, uit sympathie voor dat doel, belanghebbenden weet te bewegen deelnemer te worden van die beurs, ten einde de zaken te be vorderen tusschen Ned. fabrikanten en handeldrijvenden. Gepoogd zal worden iemand bereid te vinden, die déze aangelegenheid verder wil bevorderen en ontwikkelen. Voorlezing wordt gedaan van het ontwerp-adrea aan den minister van Binnenlandsche Zaken, gezonden door den heer Nierstrasz, lid van de Tweede Kamer, waarin den Minister verzocht wordt het mogelijk maken van het instellen van een hooger beroep op de eindbeslissingen van prljsrechters in de oorlogvoerende landen, voor de gevallen, waarin zoodanige eindbe slissing in strijd wordt geacht met het recht. Na bespreking wordt goodge vonden, dit adres ter teekenlng te deponeeren den secretaris der Kamer en be langhebbenden bij publicatie tot on- derteekening uit te noodigen. Daarna werd besproken oen inge komen klacht over de intercommu nale telefoonaansluiting. Den laatsten tijd n.1. komt het gedurig voor, dat handeldrijvenden, neringdoenden, enz. zeer lang moeten wachten voor z(J interc. telefoongesprekken kunnen voeren. De oorzaak daarvan is, dat alle particuliere gesprekken worden opgehouden en militaire gesprekken voorgaan. Dit is niet alleen zeer ongeriefelijk, doch veelal financieel schadelijk. Daarom wordt het drin gend noodzakelijk geacht, dat hierin spoedig verandering wordt gebracht. Op grond daarvan is bereids oen schrijven gericht aan den heer direc teur-generaal der Posterijen en Tele grafie, waarin op spoedige verbetering wordt aangedrongen. Met den inhoud van dat schrijven vereenigde de Kamer zich. Verder niets aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. N.V. Tmli Eigen Stoomboot- Ondernimlng. Beperkte dienstregeling van 1 Nov. 1916 tot en met 81 Jan. 1917. Vertrek van Texel: 7,80 v.m., 10,80 v.m., 1,80 n.m. Vertrek van Nieuwediep: 9,05 v.m., 12.- m., 3.— n.m. OndarwIJzara-salarlssan. Door de Soc.-Dem. Raadsfractie is een amendement op de desbetreffende voorstellen van B. en W. ingediend, waarbij de salaristabel als volgt zou worden Diunatiaren Regeling voor Dienstjaren 1917/18 1919/2o 1921 e.v. 700 0-2 2-4 4-6 6-8 8-10 10-13 18-17 650 725 800 900 1000 1100 1250 676 775 875 1000 1100 1225 1850 1400 960 1076 1200 1825 1450 1450 17 en meer 1350 Het voorstel zal in die jaren f 28.000 meer kosten dan dat van B. en W. Doel is vooral het minimum te bren gen op het peil, door de onderwijzers gevraagd, en voor een plaats als den Helder zeker geboden. Balaatlng publiaka varmakalijkhadin. Door de Soc.-Dem. Raadsfractie zijn een aantal amendementen op de be treffende verordening ingediend, die hierop neerkomen: le. dat uitdrukkelijk de kermis inrichtingen onder de belasting vallen. 2e. dat uitdrukkelijk voordrachten van godsdienstigen, welenschappelij- ken,socialen of politieken aard vrij zijn- Se. dat van inrichtingen waar buiten de toegangsprijs nog een aparte entrée wordt geheven voor het gebruik de belasting op de laatste altijd 20 is. 4e. dat de heffing op de bruto ont vangsten wegens entrée voor tooneel- voorstellingen e.d. progressief is als volgt: van 10 ct. tot 85 ct. 10% van 35 ct. tot 50 ct. 16% van 60 ct. en hooger 20% Kamar v» Koophandel. Donderdagavond vergaderde de Ka- i mer van Koophandel ten Raadhui ze, Ingezonden mededeeling. Als alles mis gaat. Verschijnselen van nierzwakte, zooalB onnatuurlijke vermoeiheid, schemeringen voor de oogen, rugpijn, waterstoomiBsen, spit, niergruis, •steen, rheumatiek en waterzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van zaken veranderd wordt, des te beter, want uit verwaarloozing komen vaak ongeneeslijke nierziekten voort. Mis schien hebt gij te veel vleeBch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet vol doende lichaamsoefening, frisscho lucht en slaap genomen. Als dit het geval Is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvuldiger met uw diéet. Dit ie een verstandige, nuttige raad, maar dat ia niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf factor worden. Zij hebben behoefte aan een speciaal niergeneesmlddel. Het eenige, waarop de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was dat zij een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel be gonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienendegoedereaultaten duurzaam te zijn. Maar verwaarloos uw nieren niet te lang. Te den Helder verkrijgb. bij Alb. ten Klooster. Keizerstr. 98. Eischde echte Foster s Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zijn handen in de lendeuen op de verpakking. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 p. doos of f 10.- p. zes doozen. (45)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1