HELDERSCHECOURANT HET GULDEN MYSTERIE. GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4694 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1916 44* JAARGANG gay* Da abonnamantsprljs fan da Heldorscho Courant" la thans per kwartaal In de stad 75 cent, franco por post 11.—. DE OORLOG. Ot lagerberlchten van 31 October. Van het W e s t e 1 y k front. Naar van Duitsche zijde wordt ge meld, werden de gevechten aan de Somme door slecht weer belemmerd. Aanvallen ten N.O. en ten 0. van Lesboeufs werden afgeslagen. Ook mislukten de aanvallen tegen La Maisonnette en de Duitsche stellingen tan Z. van Biaches. Pogingen der Franschen om bij Ablaincourt en langs den weg Chaulnes-Ablaincourt vooruit te komen, werden verijdeld. Aan de Maas artillerie-gevechten. De Pransche en Engelsche berichten maken melding van artillerie-gevech ten. Bovendien geeft een Pransch bericht nog aan, dat sedert 2B October de beschieting van Reims door de Dultschers is hervat. Van het Oostenrljkach-Ita 1 i a a n s c h e front. De Italiaansche zoowel als de Oostenrijksche communiqué's spreken van hevige geachutgevechten op ver schillende punten vau het front. Aanvallen van Italiaansche afdee- lingea tegen den Gardinal (Fassaner Alpen) werden afgeslagen. Van het O o s t e lij k front. Het Duitsche legerbericht van den Sisten .geeft aan dat aanvallen der Ingezonden mededeellng. De Ongelukkigsten onder de Menschen. Er zijn tal van mannen en tal van vrouwen voor wie het leven een last is, die noch vreugde kennen noch hoop", die langzaam wegkwijnen en bet verval hunner krachten zien, zonder de kracht te hebben weerstand te bieden, wij bedoelen de lijders aan neurasthenie. Deze lijders beklagen zich over en lijden ook werkelijk aan zeer vele kwalen. Zij hebben last van bevingen, beklemdheid, duizelingen, nachtmer rie, hun spijsvertering is moeilijk, de natuurlijke functies zijn bij hen aan kortere of langere storingen onder hevig. Langzamerhand worden zij phyaiek zoo terneergedrukt, dat alle werk hun onmogelijk wordt. Zy ver liezen den moed en worden lastig van karakter, zy maken het leven aan hunne omgeving onmogeiyk. Iedereen vooral tegenwoordig heeft min of meer aanleg tot neurasthenie. Deze ziekte is nl. een soort uitputting der zenuwen, die meestal voortkomt uit overspanning, buitensporigheden en ook uit onaangenaamheden en ver driet. Zy kan ook een gevolg zyn van eene verarming van het bloed. Om deze te voorkomen en te genezen moet men den rykdom en de zuiver heid van het bloed, alsmede de kracht der zenuwen bewaren of terug ver krijgen. De Pink Pillen zyn daarvoor bijzonder aangewezen, wegens hunne merkwaardige kracht van vernieuwer van het bloed en opwekker der zenuwen. Deze Pillen leveren opmerkeiyke resultaten, by verarming van bet bloed en afmatting der zenuwen, zelfs in de weerspannigste gevallen. Zij berryden het bloed van alle on zuiverheden ea geven het bloed in roode bolletjes zyn kracht terug. De Pink Pillen herstellen bovendien het evenwicht van het zenuwstelsel en hebben een krachtdadige uitwerking op de spysvertering. De Pink Pillen zijn verkrygbaar k f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen by het Hooiddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 90, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Doob c. N. en A. M. W1LLIAMS0N. Vertaald door W. J. en H. A. C0RNELIS8EN. 53.) „De Gouverneur gelooft ook dat het zoo is. Iedereen gelooft dat behalve een ongelukkig®, gebochelde halve idioot in Marokko, die zyn erf deel verkocht omdat by de woon plaats zijner vaderen niet wilde ver laten, of omdat het hem koud liet een Marabout te worden. Behalve ook Maieddine en Maieddine's vader en enkele andere machtige vrienden van Cassim, die ook van het geheim weten. En behalve ten slotte de groote Sidi El Hadj Mohammed zelf. „O, Saidee - Cassim is dan de Marabout?" „St! Nu ken je het geheim, dat mij tot gevangene heeft gemaakt in dit huis, lang, heel laDg nadat hy reeds genoeg van mij had. En erger noghet geheim, dat ook jou tot gev3Dgene zal maken, wanneer je niet besluit om dit ééue te doen, wat je nog redden kan." Wat is dat?" Victoria kon het niet gelooven, dat het antwoord, hetwelk zich aan haar opdrong, het antwoord was, dat Saideo haar wilde geven. Saidee's lippen openden zich, doch de heldere, open en eeriyke oogen Russen aan de Tjtsara bij Krasjin, afgeslagen werden. Op den Oostelyken oever van de Narajofka werden ten N.W. van Molochow verschillende vooruitge schoven Russische stellingen door de Turksche troepen stormenderhand vermeesterd. Verder naar het Z. ver meesterden de Duitschers de hoogte stellingen ten W. van Folw Kraa- nolesie, waarbij 4 officieren en 160 man, benevens 9 machinegoweren in hun handen vielen. Een aanval der Russen ten Z.W. van Stanislau werd afgeslagen. Van het Zevenbergsche front. Het Duitsche legerbericht meldt dat aan het N. deel van het front rust heerscht. In het Z. grensgebergte worden de gevechten echter met hard nekkigheid voortgezet, ondanks de sneeuwstormen. Aauvallen der Roe- meniörs ten N. van Kimpolung en by Burzeni ten N. van Orsowa mis lukten. Sedert 10 Oct. namen de troepen die conder generaal von Falkenhayn staan, 151 officieren en 9920 man ge vangen. 37 kanonnen, 47 machine geweren en 1 vaandel werden buit gemaakt. HetRoemeenschecommuniqué zegt dat aanvallen van den vyand in het Pravono-dal en in de streek van Dragoslavele. afgeslagen werden. Ten O. van de Olt duren de gevechten voort. In het Jiuldal wordt de ver volging van den vyand voortgezet. De Roemeniörs hebben de berg Rosca by Bratocea bezet, gevai gemaakt en 1 zoeklicht en 1 machine geweer vermeesterd. Overigens is do toestand onver anderd. In de Dobroedsja. Naar het schijnt is er voorloopig aan de achtervolging der Roemeensch Russische troepen in de Dobroedsja einde gemaakt. Maandagmiddag reeds meldde bet Duitsche legerbericht dat de vervolgende afdeelingen in voeling gekomen waren met Russische infanterie, welke voeling voor korten tyd verbroken was geweest. Dit doet veronderstelling aan de hand, dat de Roemeniërs en hun bondgenooten in de N. Dobroedsja zullen trachten stand te houden. Een Russisch bericht spreekt zelfs van een tot het offensief overgaan der Russisch-Roemeensche troepen. Ongetwijfeld staat een en ander ip verband met de aankomst van Russiecbe versterkingen. Deze zyn dan weliswaar te laat gekomen om de" belangrijke linie Constanza Cema- voda te behouden (waarvan de verde diging zeer zeker minder offers zou hebben gekost dan een eventueele herovering zal ejschen), doch een catastrophe van dè overbiyfselen der verbonden legers en het verlies van jeheele Dobroedsja kan hiermede worden voorkomen. Slagen de Russen en Roemeniërs er inderdaad in een stelling dwars door de Dobroedsja bezet te houden, zoodat zy voortdurend de linie Constanzi— Cernavoda kunnen bedreigen, dan is voor de Roemeniërs reeds veel ge wonnen. Bovendien is er dan een flankbedreiging voor iedere beweging de Duitschers en Bulgaren vanaf den rechter Donauoever tegen Roe menië zouden willen ondernemen. Van het Macedonische front. De Duitsche en Bulgaarsche mede- deelingen geven aan, dat de Serviërs in den bocht van de Tserna hunne aanvallen krachtig voortzetten. Na een aanvankelijk succes werdeu zij door eeu tegenaanval weer in hun oude stellingen teruggeworpen. Aan vallen tegen Gradesnitza en tegen Kenari werden afgeslagen. Ten Z. van het Halik-meer werden zwakke vyandeiyke afdeelingen in de richtiDg van Koritsa teruggeworpen. Eveneens mislukte een voorwaartscho beweging van den vyand by Dobro- polje. Daarentegen meldt het Fransche commuoiqué dat d8 vooruitgang der Serviërs by de Tserna aanhoudt. Ten W. van het Presbameer bezettende bondgeDooten bet klooster Singiere. Oe duikboot- en mljnoorlog. Van het stoomschip „Marina", dat door een Duitsche onderzeeër in den van haar zuster, die haar angstig aan zagen, maakten haar bet spreken moei- lyk. Daar was zooveel liefde, zooveel trouw in, dathetonmogelyk scheen die liefde en die trouw teleurtestellen ook al vroeg een andere liefde bet. „Ik ik vind het verschrikkeiyk je het te moeten zeggen," stamelde ze. „Maar wat kan ik doen? Als Maieddine niet verliefd op je was geworden maar als hij dat niet had gedaan zou je nu hier niet zijn 1 En nu je eenmaal hier bent, moeten wy de feiten onder de oogen zieD, zooals ze zyn. De man die zich mijn echtge noot noemt is als een koning in dit land. Hy zal je aan Maieddine geven, wanneer hy terugkeert. Want Maied dine zou je in de woestyn zeker niet weer losgelaten hebben, wanneer hij er niet zeker van was geweest, dat hy den Marabout zou kunnen dwin gen of omkoopen, om te doen, wat hy van hem verlangde." jMaar waarom kan ik hem niet omkoopen?" hield Victoria aan. „Wan neer hy werkefijk genoeg van je heeft, zal mijn geld „Hy zou je eenvoudig uitlacheo, wanneer je het hem aanbood I Hy is zoo ryk, dat er heel wat meer geld voor noodig zou zyn om hem om te koopen, dan wij beiden ooit bij elkaar hebben gezien. Het goud stroomt hem toe uit alle gebied waar geloovi- gen wonen. En Maieddine zal hem dan ook niet met goud omkoopen, doch met iets, dat hy nog veel hooger schat dan goud. Ik kan je dat alles nu niet verklaren wy hebben er grond werd geboord, zy'n 86 opvaren den gered. 18 worden nog vermist. Van de Amerikanen die zich aan boord bevonden werden er 51 gered. 2 werden gekwetst, 6 van hen kwa men om. De volgende schepen werden in grond geboord Het Engelsche stoom schip „Cabotia" (32 man worden ver mist), de Noorscbe stoomschepen „Falkefjell", „Forsval" en „Sterns- hert" en het Grieksche stoomschip „Massalia" (2186 ton). Van Duitsche zyde wordt nog ge meld, dat in eenige dagen door 8 Duitsche duikbooten in het Kanaal 21 schepen met rond 28.500 ton in houd tot zinken gebracht werden. Hieronder zyn ook begrepen de Fransche barken „Condor" (760 ton) en „Cannebière" (2454 ton) en Fransche driemast-schoener „St. Char les" (521 ton). De duikboot „U 53", die in den At- lantischen Oceaan opereerde, is weder in Duitscbland aangekomen. De aanval in het Kanaal. In de Lagerhuiszitting zeideminis ter Balfour, in antwoord op een vraag omtrent den Duitschon aanval in het Kanaal, dat het onjuist is, dat er geen Duitsche torpedojagers verloren zyn gegaan. Er zyn Duitsche torpedojagers door het Engelsche artillerievuur geraakt, maar er was niet beweerd, dat die door geschutvuur tot zinken zyn ge bracht. Volgens by de Admiraliteit ingekomen berichten waren twee Duitsche torpedojagers op 'mynen geloopon, die zich in de daar gele„ netten bevonden, en zyn zij dienten gevolge waarscbyniyk gezonken. Zes nettendrifters zijn verloren gegaan, maar de „Queen" had kunnen behou den worden, zoo de kapitein tevoren had ingezien, dat het schip zes uren had kunnen biyven dry ven. De torpedojager „Nubian", die de Duitsche flottielje bad aangevallen, werd getorpedeerd, doch had deson danks naar de haven gebracht kunnen worden, als er niet een hevige storm gewoed had. Da torpedojager „Flirt" werd in het duister verrast en op kleinen afstand in den grond geboord. Zoo het de bedoeling van den vyand is geweest den uiterst belang- ryken trans-Kanaaldienst te belem meren, dan beeft hy dat doel niet. bereikt, ofschoon hy de voordeelen van hem die een strooptocht onderneemt, dat hy nl. zelf tyd, doel n weg kan uitkiezen. Uit den Oultschen Rijksdag. By de verdere beraadslagingen in don Duitschen Ryksdag over den staat van beleg en de cen suur merkte de vrijzinnige afge vaardigde dr. Muller op dat de partijen, die thans het hoogste woord voeren, zich steeds hebben verzet men denke aan het Zabern incident tegen een betere regeling. De toestand die thans bestaat noemde spr. een dictatorisch recht van de ergste soort, dat alle vrijheid uitsluit. In het bureau van de censuur viert de dwaaste bureaucratie hoogty en zelfs wórden-parlementaire verslagen op scbandelyke wijze gecensureerd, hetgeen een aanslag is op de rechten der afgevaardigden. Het recht van vereeniging en ver gadering is nog slechts een vod papier. Op het oogenblik verlangt zelfs, dat de redevoeringen vau afgevaardigden tevoren aan de cen suur worden voorgelegd. De pers heeft verschrikkeiyk te ïydon. Geschriften van intelligente menschen worden gecorrigeerd door menschen die nooit een goedloopenden zin hebben kunnen neerschryven. De Rijkskanselier heeft beloofd, dat vraagstukken van binnenlandsche politiek en economische kwesties vrijuit besproken zouden mogen wor den, maar van die belofte is niets terecht gekomen. Ten slotte betoogde spr., dat de dwaze censuur de stemming in het land vergiftigt en dagelijks biyk geeft van wantrouwen in het Duitsche volk, dat toch overtuigend getoond heeft vryheid en rechten waard te zyn. De nat.lib. afgavaardigde, dr. Bött- ger zegt, dat zyn partygenooten het standpunt der soc.-dem. (het opheffen der censuur) niet deelen. De censuur is noodig met het oog op de militaire- of Rijksbelangen. Het begrip militaire schade wordt echter veel te ver uitgestrekt. den tyd niet toe. Neem het alleen als waarheid aan, wat ik je zeg. Later zal ik je alles wel uitleggen. Alleen dit: de Marabout koestert plannen die zyn geweldige eerzucht moeten bevredigen plannen die geheel Afrika raken. Eq geloof je nu, dat hy jou en my vry zou laten uit gaan, om die plannen bekend te maken, wat zijn ondergang onver mydeiyk en de bevrediging van zyn eerzucht voor altyd onmogelijk zou maken „Wy zouden zwygenl" „Alsof een Arabier ooit een vrouw heeft vertrouwd! Hy zou ons liever dooden dan ons heen te laten gaan. En Maieddine heeft zich evenmin zooveel moeite getroost om je weer vry te laten. Dat zijn de feiten, die wy onder de oogen hebben te zien. Je hebt my willen helpen maar je kunt het niet, liefste. Je kunt mij alleen nog ongelukkiger maken, om dat je je eigen geluk om mynentwil hebt vernietigd. Arme kleine Baby, je bent zoo heel ver gekomen om my te reddenmaar nu kun je zelf niet terug. Het eenige, wat je doen kunt is, je zoo goed mogelijk in het onvermydelyke te schikken." „Maar je hebt my nog niet gezegd, wat dat is." „Je moet Maieddine toestaan, dat hij je vraagt, vóór Cassim uit Zuid- Oran terugkeert Dus toch! Dat was het juist, wat zy niet had kunnen gelooven, dat Saidee haar zou voorstellen! Onwil lekeurig maakte zij een beweging Dr. Röncke (conservatief) achtte kritiek op de militaire censuur on- billyk. Deze werkt goed, de politieke censuur echter des te slechter. De misstanden gaan in dit bpzicht zoo ver, dat men elk, die een afwykende meenig vertegenwoordigt, met schen ding van briefgeheim en huiszoeking vervolgt. Minister Helfferich wees er in zyn antwoord op, dat ia de metDuitsch- land op voet van oorlog staande landen de censuur ten minste even streng is als in Duitscbland en haalde daartoe voorbeelden aan. Daarby ver geleken, zei de min., maakt Duitsch- land nog zoo'n slecht figuur niet. Hy erkende evenwel, det er veel te wenschen overbleef en gaf toe dat de Regeering in haar maatregelen niet altyd gelukkig geweest was. Ten slotte verklaarde Helffrich Wy zyn bereid de misstanden op het gebied der censuur uit den weg te ruimen. Wij zullen moeten voort gaan met verbeteringen aan te brengen en kunnen overtuigd zyn, dat de rijkskanselier bij de militaire autori teiten een willig oor zal vinden. De debatten werden hierna voort gezet. BINNENLAND. Landwatr. (Officieel). De dienstplichtige onder officieren, korporaals en soldaten der Landweerlichting 1916 d (militielicb ting 1909) worden op 17 November o.k. in bet genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. Onluatan In Djambf. (Officieel). By het departement van koloniën is het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië ontvangen: Kolonel Kroesen seinde dat een patrouille in de Ajerhitamstreek Hadji Mahmoed, bijgenaamd Pangeran Hadji Cemar, gevangen nam. De bevolking van Djernih, in hetzelfde gebied, leverde twee hoofdleiders uit, van wie een den bynaam droeg van Pan geran Ratoe. De bevolking van de Boven Toengkal keerde, met uitzonde ring van een dertigtal, in hare dorpen terugdie van Aoergading (aan de Tambesi) leverde twee van de ge wapende politie afkomstige karaby- m uit. Onrust op Jsvi. Uit Weltevreden wordt dd. 31 Oct. aan de „Tel." geseind: Te Kediri en Pesantran vreest men voor rustverstoringen. Sinds eenige dagen waren er verschillende voor zorgsmaatregelen genomen om kruis punten van wegeD, gebouwen en brug geu te bewaken. De bevolking maakte zich zenuwachtig. Thans zijn deze veiligheidsmaatregelen weer opge heven, doch men blijft op zyn hoede. Hst stoomvlssehsrijbsdrijf ts IJmufden. Men meldt aan de „N. R. Crt." uit IJmuiden Ofschoon Vrijdag in een groote vergadering van zeelieden in het stoomvisscherybedryf alhier besloten werd Maandag d. a. v. dus 30 Oct. te gaan varen, is er dien dag geen enkele stoomtreiler naar zee ver trokken. Het besluit der vergadering was onder eenig voorbehoud genomen. De zeelieden wenschen by betopbren gen van de stoomschepen naar vreem- havens uitbetaling van de g3ges, uitkeeriDg van procenten op den voet van de in de laatste drie maanden gemaakte besommingen in de ryks- vischhallen te IJmuiden en voor schotten op een en ander, zoolang schepen worden vastgehouden. Deze wenschen der zeelieden werden aan de reeders overgebracht, die daarop antwoordden, dat zy besloten hadden ieder geval afzonderlijk te beoordeelen, met de verzekering noch tans, dat zy de gevallen van opbren gen biliyk zouden afwikkelen, zooals reeds gebleken was by de behandeling van de opvarenden der zeven opge brachte IJslandsche stoomtreilers. De reeders verklaarden zich bereid in dergelyke gevallen, voor zoover noodig, aan de betrekkingen, die daarvoor in aanmerking kwamen, voorschotten te verleenen. In de Maandag gehouden vergade ring van zeelieden werd met 381 tegen 190 stemmen besloten, aan hun eischen bovengenoemd vast te houden. De minderheid besloot ge- deeltelyk Diasdag te gaan varende meerderheid zou heden weer ver gaderen. Loggsrs vargaan. Dinsdagmiddag werden op Terschel ling aangebracht door de motorred dingboot „Brandaris", negen man en het lyk van een jongen van den by Texel gestranden logger „Maria Louise" (IJM. 292). Vóór dat de „Bran daris" ter plaatse kwam, was de stuurman met een stuk hout over boord gesprongen en de kok over boord geslagen. De overige tien man hadden zich geborgen in het want, daar het vaartuig gezonken was. Met ontzaglyk veel moeite en zeeman schap gelukte het deze menschen aan boord van de „Brandaris" te kry- gen. De jongen was vermoedeiyk reeds in het want gestorven. Men deed op de reddingboot nog alles om zijn levensgeesten op te wekken, maar dit mocht niet baten. Een tweede logger is waarscbyn iyk met man en muis vergaan. Dinsdagavond werd opnieuw op Vliehors gestakeld. By onderzoek bleek dat de logger Scheveningen 463, schipper van der Swan, gestrand was. De bemanning werd door de reddingboot „BrandariB" afgehaald en op Vlieland aan land gebracht. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek naar het stranden onver loren gaan van den logger M. A. op 10 October op de Vliehors. Uit het verhoor van den schipper bleek dat het schip 66 myi uit den koers was geraakt. Toen het schip stootte waren de lichtmatroos C. J. van Ea en diens vader, beiden ongekeurd, op wacht. De inspecteur van de Scheepvaart merkte op, dat er gedurende de 26 uren, dat er gezeild werd, niet gelood werd. Het navigeeren was in elk geval zéér zorgeloos. Het verlies van het schip is in elk geval te wijten aan nalatigheid. Bovendien is 't onverantwoordelijk twee ongekeurden op wacht te hebben. In deze zaak werd. terstond uit spraak gedaan. De schipper werd voor 1 maand geschorst. Verder behandelde de Raad het eneens op de Vliehors stranden en verloren gaan van den raotorlogger IJ. M. 290, waarby de geheele, uit 16 koppen bestaande bemanning, om kwam. De walschipper P. Visser, die een bezoek bracht aan het gestrande vaartuig en hieromtrent eenige mede deelingen deed, vestigde de aandacht op het feit, dat de kustlichten nog steeds niet branden. Was dit wel het lan waren de vele strandingen vau den laatsten tyd zeker voor komen. Provinolals Broodcommlisla Noord-Holland. Door den Voorzitter der Provin ciale Brood-commissie in Noord-Hol- laDd is het onderstaande schryven gericht aan de Burgemeesters. Amsterdam, 81 Oct. 1916. Aan myne Commissie wordt van verschillende zyden medegedeeld, dat in meerdere gemeenten de Burge meesters van den in hunne gemeente aanwezigen voorraad tarwe afleveren aan bakkers en anderen. Naar aanleiding hiervan breng ik onder Uwe aandacht, dat eene der jelyke distributie ten eenemale als n strijd met de bedoelingen van den Minister van Landbouw, Nyverheid an Handel is te beschouwen. In de tot U gerichte circulaire van in Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel van 11 September 1916, No. 816/18 wordt gezegd, dat aan landbouwers of anderen, die ge woon zyn hun eigen tarwebrood te bakken, een hoeveelheid tarwe kan worden gelaten, noodig voor het bakken van deze broodsoort voor zich en hun gezin. Hieruit volgt dus, dat slechts aan hen, die zelf tarwe ver bouwd hebben de beschikking over het in de circulaire bedoelde gedeelte kan worden gegeven. Ik verzoek U dringend, indien door U, in afwyking van bovengenoemde circulaire van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, tarwe mocht zyn geleverd aan per sonen, die deze niet zelf hebben ver bouwd, deze levering ten spoedigste geheel te beeindigen. Smokkelende Edelachtbare. Het lid van den Raad der gemeente Bellingwolde, de heer J. Udema, is aangehouden wegens het smokkelen van koeien. van afkeer. Saidee zag het. „Begryp my niet verkeerd", pleitte ze. „Ik heb je gezegd, dat wy niet kunnen kiezen, wat wij zouden willen doen, jij noch ik. Wanneer je wacht tot Cassim terug is, zal je er toe ge dwongen worden toch hetzelfde te doen maar dan zal het vyftigmaal erger zyn, bmdat je gedwongen bent tot wat je nu nog uit eigen vryen wil kunt doen." ^Ik kan niet gedwongen worden met Maieddine te trouwen. Niets kan my daartoe dwingen. Dat weet hy ook reeds, behalve „Behalve wat? Waarom zie je my zoo verschrikt aan?" ^Er is nog iets, wat ik vergeten heb te vertellen van hetgeen er dien avond tusschen ons in de woestijn is gebeurd. Ik beloofde toen „ja" te zullen zeggen, wanneer er iets ge beurde iets waarvan ik toen dacht, dat het nooit zou kunnen gebeuren." „En denk je nu, dat het wèl zou kunnen gebeuren?" „O, neen! Neenl Ik geloof niet, dat het ooit zou kunneD!" „Zeg my, wat het is." „Dat jijik beloofde met hem te zullen trouwen, wanneer jij het wilde. Hy vroeg my dat te beloven, i ik deed het onmiddeliyk." Saidee's gelaat werd langzaam door een vuurrooden blos overtrokken. „Dus jy vertrouwde in my," fluis terde ze. ^En dat doe ik nogl Maar j|j hebt hier, ver van de wereld, alleen en treurig, zooveel jaren geleefd, dat je bang bent geworden voor dingen, waarvoor ik niet bang ben." „Ik ben bang, omdat ik weet, hoe veel reden er toe is angstig te zyn. Maar je hebt gelijk. Het leven hier heeft my tot een lafaard gemaakt. Ik kan er niets aan doen." „Jawel, je kunt er wèl wat aan doen en ik ben hier gekomen, om je daarin te helpen." - „Hoe weinig begryp je alles nog! Ze zullen jou tegen my, en my tegen jou gebruiken. Wanneer je wist, dat ik gemarteld werd, en je kon my redden door Maieddine te trouwen, wat zou j8 dan doen?" Victoria's hand beefde in die van haar zuster, die haar zenuwachtig omklemd hield. „Ik zou natuuriyk datzelfde oogenblik zeggen, dat ik met hem trouwen wilde. Maar zulke dingen gebeuren nu niet meer!" jZulke dingen gebeuren wèl! Eu ze zullen hier gebeuren, wanneer jy Maieddine niet zegt, dat je besloten hebt, zijn vrouw te worden. Je kunt hem dan daarbij vertellen, dat het overeenkomstig myn raad is. Hy zal dan alles begrypen. En hy zal het in je waardeeren, en zich niet in de toekomst op je trachten te wreken, zooals hy zeker zal doen, wanneer hij je alleen met dwang tot zyn vrouw heeft kunnen maken." Victoria sprong op en bedekte baar gelaat met beide handen. Met een blik van angstige spanning zag haar zuster haar aan, en zy gevoelde zich diep ellendig toen zij zag hoe het I geheele lichaam schokte in radelooze MARINE EN LEBER. 1 April ïeif t tsrg*u>t-torp«6iat 1 Norsmbsr 191B Behlpper Sergeant der mariniers Kwartiermeester Korporaal-timmerman Korporaal rlekecverpieger Korporaal-sohrUrer Korporaal-hofmeoeter Korporaal der mariniers 80 April 1016: Stoker olieman 81 Mei 1916: Stoker-olieman 80 September 1916 Matroos-bottelier 81 October 1916 Marinier le klasee 8toker 2e klasse Matroos 2e klasse Matroo8-zlekenverplsger Matroos schrijver Matroos 2e klasse Matroos-hofmeester Bevorderingen. D. Zwaan P. Frltz O. J. Wiefferlag J. Jeltema A. Wljtsma O. H. Kremer C. J. v. d. Pas O. O. van Dam C. D. Mnlkens J. Vreeken G. de Zeeuw W. van der Wolk C. W. Wortolboer J. Brouwer G. H. Cbrlatlanl J. J. H. Bssenberg B. Pleit P. T. E. BQsmus A. de Graaf j. van de Weeid C. ran Smlrren J. Q^Habloua J. H. Storm G. J- Beekman G. Klein tot torpedtst-majoor. oyperaohlpper. schipper. sergeant-majoor der mariniers. bootsman. sergeant-timmerman. sergeant-ziekenverpleger. sergoant-schrjjver sergeant-hofmeester. sergeant der mariniers. korporaal-maohlnedrilver Se kl. korporaal-bottelier, matreoa-torpedomaker. Mali aangehoudan. De stoomschepen „Ambon" en Gorredyk", onderscheidenlyk op reis van Batavia naar Amsterdam en van New York naar Rotterdam, hebben de post te Kirkwall moeten lossen. Het atoomschip „Nieuw-Amster- dam", 25 dezer uit New-York te Rotterdam aangekomen, heeft de mail te Falmouth moeten ontschepen. Ean baronaasa. Door de politie te Zwolle is naar haar ouders te Tiel teruggevoerd een minderjarige, die zich te Zwolle in een van de voornaamste hotels voor baronesse uitgaf en groote verteringen maakte. Toen bleek dat ze deze niet kon betalen, werd de hulp der politie ingeroepen. Aan de politie vertelde ze dat ze wel geen baronesse was, maar toch behoorde tot een welge stelde familie te Tiel. Ook dit bleek onjuist; haar vader is een „klein" arbeider met een groot geziD. Mientje is thans weer by haar ouders. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dlnidag 31 Octobar. Na aanneming van eenige wets ontwerpen tot naturalisatie, worden de algemeene beraadslagingen over de grondwetsherziening hervat. De heer van Raalte (u.-l.) be spreekt do vraag, wat de wetgever met het voorschrift van de Grondwet zal doen en wat het verband is tuaschep Grondwet en wet. Spr. ontkent, dat de voorstellen der Bevredlgingscom- missie het compromis zyn. Het compromis is in het Grondwetsartikel neergelegd. Het vierde lid mag daaruit niet verdwynen. De heer B rum meikamp (a.-r.) houdt historische en algemeene be schouwingen over het kiesrecht. Hy bestrijdt het vrouwenkiesrecht en komt daarna tot het onderwysvraag- stuk. Met waarborgen van deugdeiyk- heid voor het byzonder onderwys wordt z. i. zeggenschap over de richting van dat onderwys bedoeld en dit kan niet worden toegestaan. De heer ter Spill (v.-l.) betreurt, dat ook niet het artikel betreffende de onafzetbaarheid van de réchteriyke macht in de herziening wordt betrok ken en verwyt de regeering ernstig, dat zy de troonsopvolging niet nader wil regelen. Spr. dringt er by de regeering op aan, dat zy alsnog een voorstel betreffende de troonsopvol ging zal doen. Spr. is tegen het presentiegeld voor Kamerleden. Zyn hoofdbezwaar tegen evenredige vertegenwoordiging, zoo als die wordt voorgesteld, is, dat de macht der partijleiders te groot zou worden en ook de onafhankeiykheid der regeering, die dau slechts met enkele personen te doen krygt om tot overeenstemming te komen. Spr. wil daarom facult&tiefstelllng. Omtrent het onderwys is spr. het eens met prof. Eerdmana. Hy zal stemmen voor ieder amen dement om de waarborgen in het artikel te verscherpen, zich voorbe houdend om te beslissen, of hy met bet artikel, al is het ten slotte aan- merkeiyk verbeterd, kan meegaan. De heer Van Wljnbergen(r.k.) meent dat door aanneming van art. 192 de schoolstrijd als geëindigd kan worden beschouwd. Spr. bestrydt het betoog der soc. dem. betreffende de smart. Het was haar of ze een klei nen vogel zag, die gevangen in een valstrik doodbloedde. Doch was zy zelf ook niet in een valstrik? Neen, •werkeiyk, er wa3 geen andere uitweg dan door Maieddine. Dat herhaalde zy zich in gedachten telkens en tel kens weer. Er was met geen moge- lykheid een anderen uitweg te vinden. Het was niet omdat zy wreed of zelfzuchtig was. Zy dacht alleen aan wat bet beste voor haar zuster was. Daaraan behoefde geen twyfel te bestaan, werkeiyk, absoluut geen twyfel! H00FD8TÜK XXXVH. Eenige oogen blikken bleef Victoria z jo staan, de handen voor haar oogen, tegen de slapen gedrukt. Toen zei tot Saidee: „ik ben zoo moede Ik kan niet meer denken „Wat zie je bleek! Ga hier wat op den divan liggen, dan zal ik wat laten halen om je op te frisschen „Neen, neenLaat maarMaar ik wil denken! Kan ik niet in de frissche lucht komen?" „Ik zal je op het dak brengen," zei Saidee. „Dat is myn lievelings plaats ik kan daar over de woes tyn zien." y sloeg baar armen om haar zuster, en geleidde haar zoo naar de trap, die naar het dak voerde. „Gaat het nu beter? Wat kan ik voor je doen? (Wordt vervolgd.) Groninger motie. Deze diende niet zooals zij zeggen om den grondslag van deze regeling te leggen, doch had alleen ten doel de arbeiders niet door den schoolstryd te verdeelen. Spr. is van meening dat door de indiening van dit voorstel slechts recht gedaan wordt, en in zooverre is de rechterzijde der regeering geen dank verschuldigd. Wel brengt spr. den Minister hulde voor diens toe lichting op het ontwerp. Deze zou door een minister van rechts ge schreven kunnen zyn. Uitvoerig bestrydt Bpr. de „zonder linge opvatting van recht" van den heer Eerdmana, die alleen dat wil aanvaarden, wat men voor zichzelf van b«lang acht. De eisch van meerdere waarborgen voor de byzondere school noemt spr. overbodig, om niet te zeggen onzinnig. De heer Tydeman (v.1.) vraagt of er een moreele verbintenis be staat om de andere regeeringsvoor- stellen te aanvaarden, indien art. 192 wordt aangenomen. Wat beoogt men met de additioneels artikelen? Om- schryving van de lynen der uitwer king, dan wel alleen een termyn van invoering? Spr. meent, dat het eerste achterwege kan blyven. Wat het tweede aangaat of het oorbaar is, deze regeling uit te voeren, met het oog op de financieele ge volgen, 1d een tyd zonder financieel perspectief. Bovendien acht spr. een termynbepallcg een getuigenis van wantrouwen in de linkerzyde. Spr. breekt hier zyn rede af, waarna de vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmiddag. (Zie verder 2e pagina). op Dinsdag 31 October 1916. Afwezig met kennisgeving de hee- ren Over de Linden en Boon. 1. Notulen der vergaderingen van 20 September, 28 September en 5 October 1916. Deze worden vastgesteld. Ingekomen stukkon en mededselingen. 2. Kennisgeving van aanneming der benoeming van: a. A. E. de Vries, als onderwy- zeres by het herhalingsonderwys aan school no. 1. b. Mr. J. Sickinga, als lid der Commissie van Toezicht op het La ger Onderwys. 8. Dankbetuiging van a. Vader en Moeder in het Ver- plèeghuis voor de verleende ver hooging van salaris. b. J. K. Labout voor zyne defini tieve benoeming tot leeraar aan de Burgeravondschool. c. Wed. C. Mulder voor de ver leende gratificatie. 4. Goedkeuring op de Raadsbe sluiten van a. 22 Augustus 1916 houdende aanwyzing van de kerk der Nederd. Herv, Gemeente te Koegras als de plaats, waar tydelyk een schoollo kaal voor gewoon lager onderwys zal gevestigd zyn. b. 29 Augustus 1916 tot aankoop en ruiling van grond, in verband met de aanneming van het plan tot verbetering van het Heldersche Ka naal. 5. Proces-verbaal van verificatie der boeken en kas van den Ge meente-Ontvanger, waaruit blijkt dat op 28 September j.1. in kas waa f 13820,00V» en dat boeken en kas in orde waren. 6. Mededeeling van het Bestuur van het Gemeenteiyk Werkloozen- fonds, dat de tyd nog niet gekomen is om h®t voorloopig Bestuur van dat fonds door een definitief te ver vangen. De heer Zondervan kan zich met deze meening van het Bestuur niet vereenigen, maar yindt, dat de vertegenwoordigers van de arbeiders mede-zeggenschap in dit Bestuur moeten hebben. De tyden, dat de arbeider als eenling tegenover den patroon stond, zyn voorbij. Het te genwoordig voorloopig bestuur wi! afwachten, dat de nieuwe regeling is in werking getreden. Spr. zou willen vragen of het definitief bestuur niet evengoed de eventueele veranderin gen zou kunnen aanbrengen, en stelt voor B. en W. uit te noodigen eerst daags met een voorstel omtrent een bestuur te komen. De heer De Geus zet nader uiteen wat het bestuur geleid heeft tot zyn advies. Het bestuur is aangewezen de verordening te handhaven, en het huidige bestuur wil liever afwachten tot de nieuwe regeling is doorgewerkt Er is trouwens geen enkel dringend belang, dat eene wijziging noodig maakt. Steeds komen nog nieuwe aanvragen in, wy kunnen zeggen zoo goed als alle vereenigingen zyn aan gesloten. Maar zoolang nog een ge deelte er buiten staat, is verandering niet noodig. Ia het zoo dringend? Gaat het niet goed? vraagt spr. (21® voor vervolg 4® pagina).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1