Erdal Geen duur vleesch meer. Hakken en Zolen ISAKSSON's f MARGARINE Coiffeur en Tooneelkapper 20 cent N.V. „De Rookende Amerikaan" GEMEENTERAAD HM HELDER. WORTELBOER'S) KRUIDEN 's morgens 's middags 's avonds Advertentiën. LEZING Automobiel Vraagt steeds A. F. ISAKSSON, H. DANIEN A. ten Klooster, Ass.-Apoth., Keizerstr. 93. Tel. 78. Vervolg van paf. 1. De heer Zonder van merkt op, dat men over het voorloopig bestuur geen klagen heeft gehad. Thans zijn wel degelijk alle vakorganisaties ver tegenwoordigd. De groote meerder heid is bij het werkloozenfonds aangesloten. Volgens art. 2 heeft de heer De deus geiyk, doch dat artikel is op het oogenblik een paskwil. De heer De Geus repliceert. Principieele bezwaren bestaan niet tegen het verzoek van den heer Zondervan, wel praktische. De heer Biersteker stelt voor over dit punt niet verder te discus- seeren. Het is niet aan de orde. De heer M i c h e 1 sWanneer zou de heer Biersteker dan willen, dat de belangen der vakorganisaties be sproken werden, als er geen stem uit den Raad zou mogen komen? Het ligt op den weg van den Raad tot het Bestuur eene uitnoodiging te richten om de vertegenwoordigers der vakorganisaties in hun midden op te nemen. Zonder hun medezeg genschap is het fonds niets waard, dat is bij de vaststelling uitdrukkelijk gezegd. De heer Biersteker merkt op, dat de heer Michels dan met een voorstel tot artikel wijziging moeten komen, waardoor de Raad gedwongen wordt dit aan het Bestuur op te dragen. Zooals het artikel thans is ingericht heeft de Raad er niets in te zeggen en aftewachten of het gebeuren zal. De heer Van Neck vindt voor beide opvattingen wat te zeggen, maar vindt het onnoodig, dat er zoo scherp over gedebatteerd wordt. Als men hot wenschelljk acht de leiding in andere banen te brengen, zullen de heeren die er thans inzitten, zich daartegen zeker niet verzetten. De heer Baak ondersteunt het gesprokene van den heer Zondervan. De motiveering van den heer De Geus acht spr. niet op haar plaats. Wat de heer Biersteker wil - een voorstel om artikel verandering - is mugge- ziftertj. De heer Zonder van vraagt of het Bestuur dan zoo spoedig mogelijk wil komen met een voorstel in z(jn geest, dun zal spr. er thans geen voorstel van maken. Nog is ingekomen 7. Lyst van namen en adressen van de bedeelden en van de uit bestede armen door het Burgerlyk Armbestuur over 1915, zulks in ver band met het besprokene bij de behandeling der gemeente-rekening over 1916. De nummers 2 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8ubsldls „Wlnnubst". Adres van het Bestuur der Mu ziekvereeniging „Winnubst", hou dende verzoek om toekenning voor 1917 van eene subsidie van f160. onder de bestaande voorwaarden. Verleend. Subsidie afd. Helder „Witta Kruis'' Adres van de Afdeeling Helder' van de Noordhollandsche ging „het Witte Kruis", houdende verzoek haar voor 1917 een subsidie te verleenen ad f-100.— De heer D e V e n zegt, dat deze subsidie, die elk jaar verleend wordt, niet een subsidie is in den gewonen zin des woords, maar eigenlijk eene vergoeding is voor diensten, die het „Witte Kruis" aan de gemeente ver leent. Spr. zou nu willen voorstellen deze subsidie niet voor een jaaimaar tot wederopzeggens te verleenen, dan behoeft de Vereeniging haar niet elk jaar weer aan te vragen. Het is toch louter een vormkwestie. Conform besloten. Aankoap grond. Voorstel tot aankoop van eenige porceelen, tezamen in hoofdzaak vormende het oude beltterrein. (Zie Held. Crt. 12 Oct.). Aangenomen. De Voorzitter dankt den heer Adriaanse, voor zijne bemoeiingen, waardoor de gemeente op goedkoope wijze in het bezit is gekomen van een stuk grond, dat voor haar van veel belang is. De heer Adriaanse, die zich zeer veel moeite voor dien koop gegeven heeft, verdient den dank van den Raad. (Applaus). Ontheffing art. 16 Bouwverordening. Adres van I. L. van Os, houdende verzoek om ontheffing van art. 16, le lid der Verordening op het bou wen en op de bewoning in deze ge meente, ten behoeve van den ver bouw van de woning Binnenhaven no. 118 met voorstel van Burge meester en Wethouders. Verleend. Verordening Jaarwedden On 'erwljters- partonaal. Verschillende adressen inzake re geling van de. onderwijzersjaarwed- den njet een voorstel van Burge meester en Wethouders tot vast stelling eener Verordening, regelende de jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen. (Zie Held. Crt. 14 en K Oct.). Hieromtrent is nader ingekomen een voorstel der S. D. A. P., een voor- stel-Grunwald, (beide gepubliceerd in de Held. Crt.) terwyl staande de ver gadering een voorstel-Biersteker in gekomen is, strekkende om de jaar wedden der hoofden van scholen te brengen op f1300 minimum, f2000 maximum, met 2 jaarlijksche ver hoogingen van f 100. terwyl de jaarwedden van de gewone onder wijzers bedragen zullen f 650.= mi nimum, f1560.- maximum, met 2 jaarlijksche verhoogingen van flOO. De heer D e V e n zegt, dat meer malen de opmerking is gemaakt, dat staande de vergadering geene der gelijke ingrijpende voorstellingen mo gen worden ingediend. Het is onmo gelijk die te overzien. Dit geldt trou wens ook voor de beide andere voorstellen, het gaat niet aan om zulke gewichtige verordeningen zoo korten t(jd vóór de behandeling even in te dienen. We moeten bt de be handeling van dit punt uitstellen, óf de ingediende voorstellen buiten bespreking laten. De heeren hebben toch waarlijk wel eerder gelegenheid gehad met hun voorstellen te komen, want het voorstel B. on W. heeft drie weken gecirculeerd. De heer Van Breda kan met deze redeneering meegaan. Spr. wil liever alles verdagen. De heer Grunwald zal zich. nu er nog een paar voorstellen bij gekomen zijn, met tegen verdaging verzetten. Het voorstel van den heer Biersteker is echter niet af, er is geen eindcijfer bij, terwijl spr. wel degelijk een raming heeft gemaakt der kosten. De bedoeling van alle voorstellen is echter in het ontwerp van B. en W. verbetering te bren gen, en daarom zal spr. zich niet verzetten tegen verdaging. De heer Adriaanse merkt op, dat de Raad evenmin de porté van het voorstel-Grunwald kan nagaan. Op het oogenblik kan men deze zaak onmogelijk behandelen. Wie weet trouwens, wat er nog bijkomt. Re- en dupliek van verschillende leden. De heer D e V e n merkt op, dat door het College een kleine toevoe ging is aangebracht, waardoor een overgangsbepaling is gemaakt ten behoeve van jonge onderwijzers. De heer Biersteker: Ook staande de vergadering ingekomen! Spr. zet uiteen waardoor zijn voor stel zoo laat is ingediend. Spr. was in de meening, dat er naméns de vrijzinnige fractie een voorstel was ingediend, en vernam eerst een paar dagen geleden van het zelfstandige voorstel van den heer Grunwald. Deze heer was wat voorbarig met z(jn conclusies, want ook door spr. is eene berekening gemaakt omtrent de kosten. Overigens zou spr. willen voorsteilen nu een datum te bepalen voor de behandeling en tevens te r, dat er geene voorstellen mèer mogen worden ingediend. De heer D e V e n vraagt op het oogenblik niet verder te gaan dan alleen de salarisregeling. Het vol gend jaar kan dan desnoods de w heele verordening worden herzien. Na eenige discussie blijkt, dat de Voorzitter de behandeling tot na de begrooting wil verschuiven, terwijl de heer B i e r s t e k e nog tijdens het sectie-onderzoek wil behandelen. Ook de heer Michels waarschuwt voor verdaging; immers wy zouden dan op de begrooting geen juist bedrag kunnen ramen. Gedu rende het sectie onderzoek is er toch wel gelegenheid voor eon openbare vergadering. De behandeling wordt verdaagd. Verordeningen openbar* vermakelijk heden. Voorstel tot vaststelling van Ver ordeningen op de heffing en invor dering eener belasting op openbare vermakelijkheden. (Zie Held. Crt. 19 Oct.). Een voorstel van de soc.dem. fractie publiceerden wij bereids in ons blad. De Voorzitter, deze voorstel len besprekend, vindt niet noodig speciale vermelding van belastingen op kermis-vermakelijkheden, daar dit z i. al in de artikelen is vastgelegd. Godsdienstige en politieke bijeenkom sten zijn bereids vrij. De heer De Zwart vraagt welk het standpunt is van B. en W. be treffende de andere in het voorstel genoemde punten. De Voorzitter zegt tegen de voorgestelde progressie te zijn. Wil men de belasting verhoogen best, maar geen progressie. De heer De Geus vindt de voor stellen niet praktisch en blijk gevend van geen goeden kijk op dergelijke dingen. Spr. weidt er uitvoerig over uit om te betoogen, dat men door een dergelijke belasting veel lasten en moeiten Behept voor de gemeente, dat voor de hoogere rangen de be lasting veel te hoog wordt en dus deze ten koste van de lagere zullen verloopen, dat vaak menschen op hoogere rangen komen te zitten dan waarvoor hun kaartje aanwyst, het geen een groote administratieve romp slomp voor de gemeente meebrengt, en dat door een en ander de opvoe dende kracht vermindert. Ook be toogt spr., dat er reeds progressie is. Immers de hoogere rangen betalen naar evenredigheid meer in deze be lasting dan de lagere. De heer Michels verdedigt zijn voorstel. De heer De Geus schijnt nog altijd niet, goed te weten wat progressie is. Progressie is een ge broken lijn, en wat de heer De Geus zich als progressie denkt, is de ge wone evenredigheid, die men bij elke belasting hoeft. 10 pet. van fl.— is du eenmaal meer dan 10 pet. van 10 cent. Bovendien is het hier eene belasting, die niet wordt gelegd op den exploitant, maar op het publiek. Spr. is het eens met den heer De Geus, waardeze spreekt van het tegenwerken der opvoedende kracht. Maar als w(j hadden voorgesteld de laagste rangen te verlagen, zou men ons verweten hebbengij verhaalt weer alles op de hoogere rangen. Zouden wij daarentegen van de lagere rangen ook eene belasting tot 20°/o gaan heffen, dan had men gezegdgij gunt den arbeider geene ontspanning. En het is niet do be doeling geweest hun die ontspanning te bezwaren. Maar wat is er tegen hen, die wat meer kunnen betalen en die uitgaan, ook wat meer te laten betalen Er is geen enkel argument tegen aangevoerd, 't Is niet noodig, werd gezegd, 't Is wt-1 noodig, M. d. V., want er is geld noodig. Ik breng B. en W. juist hulde, dat ze nog andere bronnen hebben weten aan te boren dan juist verhooging der directe belasting. Praktische bezwaren bij de heffing bestaan niet. Ook nu worden kaartjes verstrekt, en hoe de exploi tanten de belasting, die zy op do kaartjes betalen, afwentelen op het publiek, hetzij door de entrée's hooger te maken dan het kaartje aanwijst, hetzij anderszins, gaat ons niet aan. Ze zullen wel gauw de belasting op de entrée-gelden leggen. En als er eens een gelukkige is, die op een hoogeren rang terecht komt, dan waarop zijn biljet recht geeft, is dat nog zoo erg niet. Als de bioscopen schade zouden lyden doordat het publiek uit de loge verplaatst wordt naar lagere rangen, dan zullen dc exploitanten heusch wel maatregelen nemen, waardoor ze de prijzen ver hoogen. En mochten ze zoo hoog worden, dat een arbeider niet meer kan gaan, dan is het nog heelemaal niet erg. Wat die speciale vermelding betreft vau kennis-vermakelijkheden, waarom zouden wij ze er niet bij zetten? De bedoeling is b.v. om ook van stoomdraaimolens belasting op de entréekaartjes te heffen. Dergelijke inrichtingen kunnen gerust met 20°/0 worden belast, als het publiek daar zou verminderen, zal dit noch voor het publiek, noch voor de gemeente schadelijk zijn. En wat godsdienstige en politieke bijeenkomsten betreft, - zoo lang ©f niet instaat, dat zij vrij zijn, is men in staat er openbare vermakelijkheden in te zien. De Voorzitter vindt de pro- jressie minder geëigend. Er is een bezwaarschrift van de firma Polak ingekomen, die zegt, dat door een- dergelijke belasting-heffing de eritrée- jrijzen zóó hoog moeten worden,-dat iet voor goede tooneel-gezelschappen inderdaad bezwarend wordt hier te komen. De heer A d r i a a"n s e vindt de door den heer Michels voorgestelde belasting billijk. Spr. denkt hierbij voornamelijk aan de bioscopen. Ten opzichte van de overige verordening merkt spr. op, dat er een tegen strijdigheid is in art. 1 en art. 4. Art, 1 belast „feesten, wedstrijden, spelen", enz., art. 4 stelt-vrij „sport wedstrijden en openlucht-spelen". Die zyn dus met elkander in strijd. Spr. stelt voor achter de clausule in art. 4 te voegen: „wanneer geen entrée gelden geheven worden". De Voorzitter zegt, dat dit juist aldus geregeld is om het moge lijk te maken op Zondag voetbal wedstrijden te houden,en velendaar- door van minder edple vermaken terug te houden. De heer Adriaanse zegt, dat de vereenigingen als zoodanig niets te lijden hebben van de belasting. Het uitgaand publiek betaalt ze. Op andere plaatsen is dit ook aldus ge regeld. Overigens wil spr. alleen de wedstrijden belasten. De heer Biersteker merkt op, dat de heer Adriaanse vergeet, dat het hier niet betreft een bedrijf om winst te maken, maar de entrées uitsluitend dienen om zichzelf in stand te kunnen houden, en 2o. dat het beoefenen van sport de zede lijke kracht van het volk verhoogt. Spr. zou haast durven voorstellen subsidie te verleenen in plaats van belasting ervan te heffen, en hoopt, dat de Raad niet op het voorstel zal ingaan. Verschillende heeren re- en dupli- ceereu nog, waarna de verordening artikelsgewijze behandeld \Vordt. Bij art. 1 wordt het aniendement-Micbels en De Zwart om er bij te voegen „ook als ze op de jaarlijksche kermis standplaats hebben" aangenomen. Tegen de heeren De Geus, De Ven, Van Neck en Zander. Bij art. wordt het amendement der S.D.A.P. om progressieve belasting te heffen van de entrées eveneens aangeno men. Tegen de heeren Verfaille, De Geus, Bok, De Ven, Harjer, Van Neck en Zander. Bij art. 4 wordt conform het voorstel-Adriaanse de toevoeging gedaan „wanneer geen entreegeld geheven wordt". Het amendement-Michels om er uitdruk kelijk bij te voegen, dat godsdienstige enz. bijeenkomsten vrij zijn, wordt, na de opmerking van den Voorzit ter, dat dit onder b. al geregeld is, ingetrokken, waarna ook dit artikel aangenomen wordt. Tegen de heeren De Geus. Grunwald, Bok, De Ven, Harjer, Van' Neck en Van Breda. De heer Biersteker had tijdens deze stemming de zaal verlaten. Over de geheele verordening vraagt de heer Grunwald mondelinge stemming. Spr. licht dit toe. Ten gevolge van de aanneming van het voorstel-Adriaanse is zij onaanneme lijk geworden voor spr. Ook de heer De Geus zet uitvoerig zijn standpunt uiteen, hoe hij thans in tweestrijd is, door óf het principe opz(j te moe ten zetten en vóór te stemmen daar het te doen is om de gemeente aan geld te helpen - 5f tegen te stemmen. We hebben dan de oude verordening nog. Bij stemming wordt de geheele verordening aangenomen. Tegen de heeren Grunwald, Harjer, Zander, Biersteker, terwyl de heer Van Breda buiten stemming wdnscht te blijven. De hiermede annexe Verordening op de Invordering wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Subsldlovorhooging Handolsavondtohool. Adres van het Bestuur der Alge- meene Heldersche Winkeliersver- eeniging, houdende verzoek om, ten behoeve der Handelsavondschool een verhoogd subsidie te verleenen van f 1000.-- met nader advies va Burgemeester en Wethouders. (Zie Held. Crt. 17 Oct.) Aangenomen. Woningbouw nabij terroin 8em. Reiniging. Voorstel van den heer C. Adriaanse, inzake het stichten van eenige bur gerwoonhuizen in de nabijheid van het terrein van de Gemeente-Reini ging met advies van Burgemeester en Wethouders. (Zie Held. Crt. 17 Oct.) Do heer Adriaanse dankt het College voor het onderzoek. Spr. wist niet, toen hy het voorstel deed, dat het terrein in de verboden kringen lag, en trekt thans zijn voorstel in. Verhooging voorsehot Woningbouw. Adres van de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" houdende verzoek het voorschot uitdegemeen- kas ad f 255.000.- voor den bouw van 132 woningen aan den Brakke- veldweg (Tuindorp) met f 7000.— te verhoogen, en alzoo te brengen op f 262.000.— met voorstel van Burgemeester en Wethouders. (Zie Held. Crt. 26 en 27 Oct.) De heer Biersteker vraagt inlichtingen over hetgeen in de toelichting is gezegd. Daar staal, dat de meerdere kosten f7000.- bedra gen, waarvoor de subsidie wordt aangevraagd, maai' verder staat er: de overige kosten zijn gedekt. Welke overige kosten vraagt spr. De heer Michels, als penning meester der Vereeniging, zegt, dat die laatste clausule, waarover de heer Biersteker spreekt, eigenlijk b(j vergissing is opgenomen. Het was eene aanteekening van den penning meester, dje de secretaris abusief overnam. Spr. legt echter uit wat die „meerdere kosten" zijn z(j hoor den feitelijk op de balans tbufs. Conform voorstel bij acclamatie aangenomen. Grond Binnenhaven. Voorstel om het perceel gi ond aan het einde der Binnenhaven aan te wijzen als in de naaste toekomst voor den aanleg van een plein be stemd. (Zie Held. Crt. 26 Oct.) Aangenomen. Wijziging Bouwverordening. Adres van de vereeniging van Rljnsteenfabrikanten, houdende ver zoek art. 43 der Verordening 'op het bouwen en de bewoning in deze ge meente zoodanig te wijzigen, dat het gebruik van de steensoort, den „Rijn- steendrieliug" niet worde belemmerd, met advies van Burgemeester en Wethouders. (Zie Held. Crt. 26 Oct.) Aangenomen. ConcioFg* Zeevaartschool. Voorstel om aan den Conciërge dei- Zeevaartschool voor de wintermaan den een tijdelijke hulp toe te voegen, tegen eene belooning van hoogstens f8.— per week. De heer Zondervan kan zich wel vereenigen met het voorstel omtrent een tijdelijken conciërge, maar vindt de belooning veel te klein. De werkuren voor dezen titularis z(jn minstens 44 uur per week, en spr. vindt een belooning als de voor gestelde een speculeeren op het pen sioen van een gepensioneerde. Spr. doet het voorstel het salaris te ver hoogen. De heer De Ven merkt op, dat de heer Zondervan te veel let op het aantal uren. De functionaris is alleen bezig als de conciërge les geeft. Overigens heeft hij niets te doen, kan lezen ol iets dergelijks. Trouwens, het behoeft niet persé een man te zyn; eene vrouw kan de betrekking ook waarnemen. De heer Zondervan repliceert. De functionaris moet er in ieder geval den geheelen dag van 's mor gens 6 tot 's avonds 9 uur zijn. De heer Spangenberg merkt op, dat de werkzaamheden wel dege lijk door een man moeten worden verricht. De heer Biersteker vraagt wat de qoncierge eigenlyk doet Alleen lesgeven Dan is die tijdelijke hulp toch maar gedurende die uren noodig (18 uur per week). Want hoe moeten de andere scholen het maken, waar maar één conciërge voor is. De Voorzitter zegt, dat de werkzaamheden, tengevolge vau split sing der klassen, zeer zyn toegeno men. Om den conciërge wat te ont lasten is deze hulp noodig. Ook de heer De Ven geeft nog nadere inlichtingen. Het werk is niet te vergelyken met dat van andere conciërges, 's Zomers is het wat anders, dan is die hulp niet noodig. Na nog watdiscussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Biersteker stemt tegen. Waterleiding. Adres van H. Koppen, houdende .verzoek om gedeeltelijke restitutie van hetgeen door hem naar zijne meening, wegens te hoog waterver bruik over het le kwartaal 1916 te veel werd betaald, met advies van Burgemeester en Wethouders. (Zie Held. Crt. 28 Oct.) Coniorm afwijzend advies besloten. Onderwijs. Voorstel om aan mejuffrouw Ruym gaart, tijdelijk onderwijzeres aan school no. 8, voor het door haar geven wordend onderwijs in de Fransche Taal, te rekenen van September j.1. een vergoeding toe te kennen, beiekend naar een belooning van flOO.— per jaar. (Zie Held. Crt. 28 Oct.) Toegekend. De Voorzitter wenscht, met het oog op den t(jd het is elf uur - de vergadering te verdagen. Dit ont moet bezwaar by den heer Van Breda, daar de volgende dag een Katholieke feestdag is, en ontlokt eenige discussie. De heer V an der Veer vraagt of de vergaderingen niet op een vroeger uur kunnen worden gehouden. Na eenige discussie wordt besloten de agenda af te handelen. Aan de orde is nu Toepassing boetebepaling. Voorstel om de door A. Jordaans te Schiedam, aannemer der levering van verschillende nieuwe voertuigen voor den dienst der Gemeente-Reini ging, voor de te late oplevering beloopen boete ad f 4865.- niet op de aanneemsom in te houden. (Zie Held. Crt. 28 Gct.) De heer Verfaille houdt een betoog, strekkende om den aannemer wel in verzuim te stellen Ook al op grond, dat de afgeleverde wagens minderwaardig waren. Het gaal om de kwestie of bij de force majeure kan aantoonen. De Voorzitter zegt, dat de wagens naar genoegen hersteld zijn, terwijl de heer De Geus opmerkt, dat, indien ze op tijd geleverd waren, er niet eens plaats voor was geweest. Het was te gek om het boete-bedrag te heffen. Het advies van B. en W. wordt ten slotte aangenomen. Tegen de heeren Adriaanse en Verfaille. De heer Biersteker onthoudt zich van stemming. Kohieren Plaatselijke Directe Belasting en achoolgeld. Voorstel tot vaststelling van 1. het 3e kohier van de Plaatse lijke Directe Belasting naar het in komen, dienst 1916, tot een bedrag van f 3866.48J het 8e en 9e kohier van school geldheffing, dienst 1916, tot bedragen onderscheidenlijk van f 15.80 en f 1162.57.1. Vastgesteld. Bemeentebegroollng. Aanbieding der Gemeentebegrooting voor 1917. De Voorzitt-er deelt hieroip- trent mede, dat B. en W. tot de con clusie zyn gekomen, dat de begroo ting sluitend is te maken, indien de inkomsten-belasting tot het maxi. mum van f200.000.- wordt opge voerd (zijnde eene verhooging van f65000.-), de oorlogswinstbelasting geraamd wordt op f 75000. -de pos ten afsluiting Held. Kanaal (f 88000J, Een twee eetlepels ef glaasje vol ven de van JACOBA MARIA WORTELBOER doat Uw hoofdpijn en lusteloosheid verdwijnen. het eten zal U dan veel beter smaken. voor dat ge naar bed gaat Is zaar gazond. PROBEERT HET EENS. kosten distributie wet (f 60000. j door het Rijk worden vergoed. Benoemingen. Adjunct-directeur der Gasfabriek en Waterleiding. De voordracht luidt: 1. Ir. H. C. Hoenkamp, electro- technisch ingenieur, oud 29 jaar, te 's-Gravenhage. 2. J. N. E. Teune, leider van den chemischen dienst aan de Zuidergas fabriek, oud 35 jaar, te Amsterdam. (Zie Held. Crt. 7 Oct.) Benoemdt wordt de heer Hoenkamp met 11 stemmen, tegen S op den heer Teune. Onderwijzer aan school 7a. 1. D. Riemers, tijdelijk onderwijzer aan school no. 7a. 2. J. Buijs, tijdelijk onderwijzer aan school no. 7a. 3. E. A. 't Hart, onderwijzer te Piershil. Benoemd wordt de lieer Riemers met 15 stemmen. Stembureau-leden Kamer van Koop handel en Fabrieken. Gewoonlijk bestaat dit stembureau met den Burgemeester als Voorzitter, uit 2 Wethouders als leden. Bij acclamatie aldus benoemd. Regentes Algemeen Weeshuis. De aanbeveling luidt 1. mevr. de wed. P. Corporaal— Spruit. 2. mevr. D. van Dalén Berg. Benoemd wordt mevr. Corporaal - Spruit, met 11 st. Voor leeraar in de Visscherykunde aan de Zeevaartschool alhier wordt voorgedragen de heer A. C. J. van Goor, hoofdassistent aan het Rijks Instituut voor Biologisch Visscherij- onderzoek alhier, die met algem. st. benoemd wordt. Bedrijfsverordaning. Voorstel tot vaststelling van: le. Verordening op het beheer en den dienst der Gasfabriek en Water leiding. 2e. Een Instructie voor den Direc teur der Gasfabriek en Waterleiding. 3e. Een Instructie voor den Admi nistrateur dei'1 Gasfabriek en Water leiding. (Zie Held. Crt. 26 Oct.) De heer Michels brengt hulde aan B. en W. voor het feit, dat zij de waarheid thans hebben aangedurfd en een afschrijvingspercentage hebben vastgesteld voor de bedrijven. Echter is in art. 12 een overgangsbepaling voorgesteld, waarbij eene afschrijving ▼an V4°/o wordt voorgesteld. Spr. vindt dit te laag, het komt neer op een bedrag van f2500. en waar de i Commissie beloofde f3000.— af te schrijven, is dit eeu achteruitgang, waar spr. voor waar schuwt. Spr. zal bij de begrooting dan ook eene pogingdoen om minstens aan dit bedrag van f 8000.te komen. De verordeningen worden zonder verdore discussie vastgesteld. Men is nu genaderd aan de Rondvraag. De heer Grunwald vraagt in lichtingen betreffende de door hem voorgestelde verordening tegen het rooken van tabak door kinderen. Is in bewerking. De heer Spruit komt terug op hetgeen door hem is opgemerkt om trent het percentage der leening, dat spr. te hoog vond. De Voorz. zeide, dat dit bedroeg 4.181, doch volgens de formule van Overeem is het 4.5 hetgeen hoog is. Beter ware geweest eene leening a pari dan dat nu zoo veel aan provisie is weggegeven. De heer Baak bespreekt het ge brek aan 21/» cents-stukken. Volgens een raededeeling van den Directeur van 's Rijks Munt is er tekort aan materiaal voor aanmaak van deze muntstukken, en nu vraagt spr. of de meters niet ingericht kuunen worden voor 10 cents-stukken. Want het groote bezwaar voor de meesten is, dat zij, door den langen duur tusschen de eerste lichting en de tweede, niet ineens een gulden of 3, 4 aan 21/» cents-stukken kunnen inwisselen. De heer Grunwald sluit zich hierbij aan, en de Voor zitter zegt een onderzoek toe. De heer De Zwart vraagt in lichtingen naar het verstrekken van schoolvoeding en -kleeding. Is bij den Armenraad in onderzoek. De heer Van Breda zegt na mens de katholieke fractie dank voor de welwillendheid om nog hedenavond de agenda af te hande len en de heer Michels vraagt, wanneer het gemeente-verslag van 1915 verschijnt. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Gymn.-ver.slTURNLUST" Afd. dor Chr. Jongel.-Vor. „Spr. 9: 10a". Regeling der Lesuren: Vrijdag 3 November, 87s-8u.: Jongste Adsplranten. Vrijdag 3 November, 8—10 u. Hoofdafdeeling. Maandag 6 November, 07s-8 u. Jongate Meisjes.' Maandag 6 November, 8 - O1/, u. Oudste Adspiranten. Dinsdag 7 November, 781/, u. Oudste Meisjes. In hot gebouw EMMASTRAAT hoek POLDERWEG. BET BESTUUR. lllttling Ktldar der Kil. Vereeniging tol bestrijding dor Tuberculose. «an den Heer Or. VAH DER VOO, '8 Gravenhage, qVER: met lichtbeelden, op WOENSDAG 8 NOVEMBER, dot avonds 8 uur, In do groote zaal van „CASINO". TOEGANG VRIJ. H Kinderen beneden 16 jaar gaan toegang. te huur, mooie snelloopende wagen, tegen billijk tarief. Dag. en naoht disponibel. Beleefd aanbevelend, W. PRINS, Kenialweg BS. g ZUIVER BEREIDE 60, 55 en 50 cents s (Onder Rijkscontrole), r Aanbevelend, ORANJESTRAAT 59, hotk Vlichmarkt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders HELDER brengen bij deze ter open bare kennis, dat de bij hun besluit van 12 November 1915 no. 100/22 A.Z.C. voor den proeftijd van één Jaar aan J. ZWAGERMAN alhier en xljne rechtverkrijgende verleende ver gunning tot oprichting eener visch rookerij op het perceel Vischdrogery no. 12, Sectie C nos. 6526 en 6440, bij hun besluit van 27 October j.1. do. 100/22 A.Z.C. op do bestaande voorwaarden met één jaar is verlengd. Helder, 31 October 1916. Deez' ruiter, die Hooge laarzen draagt, Naar Erdal-crême geregeld vraagt zwart geel bruin. ERDAL-ochoenerBme dankt hare goede reputatie, naast de uitstekende kwaliteit in da eerste plaats aan haren aangenamen geur. Alom verkrijgbaar tegen 15 cents de groote SI doos en 10 ets. de doos S 60 per a.d. den Heer B. Damen Weststraat 15. Minzaam aanbevelend. Steller dezes vraagt adhaesiebetuiging door inzending van naamkaartjes van particulieren en coöperaties, om te komen tot gecombineerden aankoop voor goedkoopere vleeschsoorten. Brlavan onder nummar 275 bureau Heldersche Courant. worden gezouten of in azijn ingemaakt, bij partij te koop gevraagd. Offerten onder letter BOER Jr., den Helder. B, bij de Handelsdrukkerij C. DE NATUUROPNAME j in loepisiing j zonder mei t voor j gebruik van „Dauersol' Zindelijk in gebruik „DAUERSOL" op de Zolen en Hakken bespaart lOO aan slijtage. ,DAUERSOL" verkrijgbaar a 20 cent, bij: Spoorstraat 37-39. Om ruimte te maken worden tijdelijk aangeboden: Prima kwaliteit SIGAREN in blind fust a f 2.75 per 100. 50 stuks f 1.50. Neemt proef 3 a 10 cent. Franco door Nadarland mat 15 ct. vsrhooging na ontvangst van postwlssal. WEDEROM GEREGELD VERKRIJGBAAR: HEERLIJKE ROOKWORST a f 0.75 PRIMA ROLPENS d f 0.80 per 5 ons. HOOFDKAASaf 0.50 Amsterdamsohe Varkensslagerij Ant. J. H. VAN HAAREIN, Keizerstraat 80. Telefoon 283.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4