COURANT HET GULDEN MYSTERIE. Hotel Bellevue. Diners. Soupers. No. 4690 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1916 44oJAARGANG Eerste Blad. $3$H"** Do abonnementsprijs van de „Heldersche Courant" Is thans por kwartaal In de stad 76 cent, franco por post ft.—. Op- «n ondergang van Zon an Maan an tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon ^JtAr Nov. op: ondor: op: onder: v.tn.:n.m. ZoDiliig 6 a. 2.19 m. l.ss 7.3 4.22 3.10 4,16 Maandag 6 2.33 2 04 7.6 4.20 4.26 6.20 Dlnadag 7 2.49 4.16 7.7 4.18 6.80 6.10 Woouad. 8 3.8 6.81 7.9 4.16 6.20 6.65 Uondord. 9 8,82 6.64 7.11 4.11 7.6 7.40 Vrijdag 10 4,8 8.10 7J3 4.18 7.60 8.20 Zatordag 11 4.41 9.20 7.16 4.19 8.80 8.60 DE WEEK. 31 O c t o b e r. W(j hebben nu, na twee weken debats over de ontwerpen ter Grond wetsherziening, vjer-en-tWintig sprekers achter den rug en toen voor zitter Goeman Borgesius op Vrijdag 27 October de Openbare Zitting der Tweede Kamer sloot, waren er nog tien sprekers ingeschreven voor de Algemeene Beschouwingen over artt. 80 en 192 der Grondwet, saarnge voogd. Dat er in de daaropvolgende dagen waarin de sprekerslijst nog wel grooter zou worden, begrijpt men, iets van nieuwe gezichtspunten zou komen, was vrijwel uitgesloten. Hoe staan wy nu Van Rechts en van Links is het sterke, eerlijke, ernstige verlangen uitgesproken om het compromis Cort v. d. Linden tot stand te brengen. Zoo spoedig mogelijk, gelijk de leider der Katholieken, dr. Nolens, 't nadrukkelijk zei. Mitsmen aan bet art. 192 van de Byredigings commissie, zooals mr. Cort v. d. Linden 't overnam, niet wenscht te raken. Ingezonden Mededeellng. Weer naar school toe. (Raadgevingen aan de ouders). Men zegt terecht dat de gestadige ontwikkeling der geestvermogens even nuttig is als die der spieren. ZU heeft zelfs, volgens een beroemd geneesheer, dit voordeel op den spier arbeid dat „hetgeen de hersenen heb ben verkregen, in zijne voornaamste kenmerken bewaard wordt zoolaDg hot zenuwweefsel gezond blijft". Het is van groot belang hieraan te denken op het oogenblik dat de jonge lieden weer aan hunne studies gaan. Op dat dezen die, men moet dit niet vergeten, reeds zijn blootgesteld aan de vermoeienissen der lichaamsvor ming, den zwaren arbeid dien hunne hersenen hebbeD te verduren, kunnen verdragen, is het noodzakelijk met zorg te letten op den goeden staat- vau hun zenuwweefsel, dat wil zeggen van hun zenuwstelsel. Ben te groote geesteswerkzaamheid is oen oorzaak van min of meer erge zenuwverslapping die zeer nadeelige gevolgen voor den algemeenen ge zondheidstoestand kan hebben. Men kan dus den ouders niet ge noeg aanraden hunne kinderen, niet alleen wanneer zy bij dezen teekenen van vermoeienis waarnemen, maar ook regelmatig gedurend9 het school jaar eenige doosjes Pink Pillen te doon nemeD, die, door hunne merk waardige versterkende eigenschappen, de geesteswerkzaamheid altijd op het zelfde peil zullen houden, de zenuw verslapping tegenhouden of voorko men en in enkele dagen alle gevoel van vermoeienis doen verdwijnen. De Pink Pillen zijn zoowel een machtig versterkingsmiddel voor de zenuwen als bijzonder heilzaam voor allen die veel met het hoofd werken. Een kuur met de Pink Pillen de dagelijks verkregen resultaten bewij zen het is de krachtigste genees wijze voor hen die overwerkt, ver moeid of verzwakt zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, on H.'W. ZEGEL, Kanaalwog 68; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS, on verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. Doon C. N. zs A. M. WLLIAMSON. Vertaald door W. J. BN H. A. CORNELISSEN. 54.) „Laten we een oogenblik niets zeggen. Ik kan nu weer denken. Het zal wel gauw weer geheel over 7,ljo. Wees maar niet bezorgd om mij, liefste." Zacht maakte zij zich los uit Saidee's armen en leunde over de witte borstwering; lang staarde zij over de woestijn, beneden haar, waar het zand golfde in zilveren strepen, als water in het maanlicht. „Het guldon mysterie," dacht ze. Hot was thans alles zilver, wat z\j zag, in hc-t glanzend licht der maanmaar ze wist, dat dit de plaats was uit haar droomen. Op «en wit dak als dit had zij Saidee zien staan, met de hand baar oogen overschaduwend voor de zon in het Westen, wachtend op haar, roepend om haar zoo had zij ten minste gedroomd. Arme Saidee! Kon het waarlijk zijn, dat zij nooit om haar had geroepen Victoria boog het hoofd, en tranen welden in haar oogen op. Saidee had niet naar haar verlangd. ZIJ bad haar niet noodig. Het speet Saidee <&t zij gekomen was. Haar Dr. Kuljper sprak van eeD „i waarmee m9n zich dan zou tevreden stellen. De officieeie leider der anti revolutionairen in het Parlement, de lieer v. d. Voort van Zijp was eerlijk genoeg om te verklaren: wij nemen genoegen met. dit compromis, mits men er niet op ga beknibbelen. Maar de heer Oosterbaan, een der schildknapen van den Kanaalatrater, stortte zij 't in figuurlijken zin tranen, toen hij op Vrijdag 27 dezer poogde te verduidelijken, welke zware offers de anti-revolutio naire partij, in dit compromis be rustend, heeft te breDgen. De uuie-liberaal uit Hoorn, de heer De Jong, vertaalde het, zeer bescheiden „sneedke"in een „dikken boterham"... Daarmee willend beduiden, dat men in de Kuyper sferen, waar men „onder ons" verkeert jubelt over hetgeen mr. Cort v. d. Linden'a com promis biedt. Dit is zeker: Rechts weet van geen verwrikken. Behalve dr. Nolens heeft ook de oud minister Loeff, vroeger leider van de R.-K. kamerclub 't igdwij willen met hetgeen de Regeering nu voorstelt meegaan, mits gij niet verminderen gaat wat door het bijzonder onderwijs daarbij werd veroverd. Loopt 't andera, aldus dr. Nolens dan kunnen de heeren wel ophouden. Dan is de kans ver keken om deze giondwets revisie tot stand te breDgendan stuit men op ons onverzettelijk protest. En daarom heeft men om met den heer Nolens te spreken eene jres judicata"iets dat als afgedaan kan worden beschouwd. Waarom men 't noodig acht om nog vele, vele uren stuk te praten: is feitelijk onbegrijpelijk. Daar is de oppositie van dr. Êerd- mana. Daar is jhr. van Doorn, de fel- anti-clericale man uit Gouda, die zegt Ik kan mij slechts denken een onder wijs, vanwege den Staat verstrekt en voortdurend onder toezicht van den Staat. De „finantieele gelijkstelling" wil den heer van Doorn geven. Mits: Vador Staat de machtige behouder, contröleerder, zij. In de praktijk der dingen staat dat de katholieke heer van Wijnbergen, die mr. van Doorn uit z'n tent lokte, zal dit in goede trouw niet kunnen of willen ontkennen gelijk met het onmoge lijk makenmet 't verbieden van de z.g. vrije school, van het bijzonder onderwijs. Prof. Eerdmans staat vlak naast den heer van Doorn. Hij ducht den ondergang van de openbare school, en tot dien prijs wil hy het Algemeen Kiesrecht dat, zegt hij, tbch wel komen zal, niet veroveren. Aldus staan de zaken. De zege van het compromis Cort d. Linden is wel volkomen zeker. Met spanning wordt verbeid de groote rede van den premier, die >resident Borgesius op Vrijdag 27 i Jetober tegen Donderdag 2 November verwachtte. Men zou geneigd zijn, waar (ook wat het V.-K. betreft) de loop der dingen voor dengeen, die in het Binnen- hofsch Jeruzalem geen vreemde is, toch zoo duidelijk moet wezen waarom, waartoe, deze al-wassende vloed van woorden, bespiegelingen?... Doch wie den Nederlander hy vinde zyn werkkring in of buiten do Volksvertegenwoordiging kent, zal deze vraag zeer naïf, schier kinderiyk simpel vinden. Zeker in periode, waarin vorst kiezer's macht, invloed, zóó met den dag toenemend is als nu. Eén ding vind ik werkelijk ver heugend, verkwikkend, bemoedigend. Onze vroede vaderen willen geen vijfgulden-menschen" worden, zooals de heer Rutgers zei. Het presentie geld van minister Cort v. d. Linden, ter bestryding van de parlementaire spybelarlj, ze wyzen 't af. Dat is een bemoedigend teeken. Het zou al te treurig zijn, wanneer wij, in Nederland, de „kerels van de drieduizend pop-zooveel" kregen, geiyk in Frankrijk de „lui van de vijftienduizend francs" worden be schimpt. Zeker, het „baantje" van Tweede Kamer-lid is iets anders dan 't in den jare 1848 was. Met tweeduizend gulden „vergoeding" kan men niet meer toe. Maar den Volksvertegenwoordiger i diepe, krenkende vernedering aan te doen om hem vijf gulden „premie" te bieden fooi zou men ook kun nen zeggen teneinde hem ertoe brengen zyn plicht te doen dkt gaat te ver. Door dat voorstel heeft de heer Cort v. d. Linden zeer zeker geen achting betoond voor de Vertegen woordigers van den door Z.Exc. met zooveel warmte gehuldigden „Volks wil". En 't zal van zyn kant daad van tact en van wysheid zyn, dat voorstel met meer-dan-bekwamen spoed terug te Wy, in Nederland, hebben te zor gen, dat da Parlements-atmosfeer van „vreemde smetten" vry blijve. De vrljz. dem. Tweede Kamer-leden hebben een goed, fiksch voorbeeld gegeven door te bedanken voor het lidmaatschap van Distributie commis- siön. „Zegt 't voortzou ik hier willen neerschrijven, naar het oude exempel. De anderen mogen volgen. De onaantastbare vrybeid van den Nederlandschen Volksvertegenwoordi ger moet boven eiken zweem van verdenking blijven, geiyk de smette oze naam van wijlen Cae3ar's ide7 Overigens, zullen wij eerlang genoeg in 's Lands Raadszaal te hooren krijgen over minister Posthuma's gestie. Zullen wy ons inderdaad wel haast tot 3 kilo witbrood, als week- maximum per hoofd, hebben te be palen Zullen de Schiedamsche branderijen, by gebrek aan graan, moeten stopzetten "eze, en tal van verdere vragen, stapelen zich op. Is 't waar, dat peperdure, oud patricische huizingen in do Hofstad worden gehuurd door het departement van de Princesse- gracht Inderdaad, minister Posthuma heeft zich te harnassen voor de komende campagne. Geiyk zoovelen van zyne ambtgenooten aan de groene tafel. 3 vraag, de voorshand onop losbare is slechts, wanneer de Kamer tyd zal vinden om naast al wat haar nu te bespreken, te bespiegelen, waeht; naast en met al wat nu aan strijd het arme Parlements-bart uit put ook dit „op het lijstje" te zetten, zooals voorzitter Borgesius 't op zyn gemoedelijke, door som migen „ongegeneerd" genoemde wijze uitdrukt? Wij weten nu, dat hetgeen op de Gorinchemsche buurt uit een lucht schip werd geworpen, niet een „pro jectiel" was. Maar hoe 't kwam, dat zulk luchtschip over vaderlaudschen bodem streek: 't biyft in de nevelen gehuld. En het raadsel zal met vorige en volgende „problemen" niet worden komst had alles alleen nög erger gemaakt... Maar dan was het opeens of de stem der woestijn tot haar sprak: „Saidee heeft wel naar je verlangd. Gf denkt ge dat gij in uw geest deze plaats hier zoudt gezien hebben zóó als zy in werkeiykheid is, wanneer zij niet naar je verlangd, om je geroepen had zy het dan misschien lang, heel lang geleden? Gelooft gij dan, dat dit niets beteekent Saidee mag het misschien thans niet meer weten, dat ze naar je verlangt, doch wees or van overtuigd, dat ze het wel doet, en dat ze je nu juist meer noodig heeft dan ooit. Dit is je "uur van beproeviDg! Gy dacht, dat alles zoo gemakkelyk zou gaan, te ge makkelijk zelfs voor u, tot het einde toe maar in werkelijkheid blijkt het moeiiyk, zeer moeiiyk. Dat is alles. Wees moedig en flink, ter wille vau Saidee en jezelf, nu en in dagen die thans komen gaan." Een verfrisschend koeltje streek langs Victoria's wangen en het was of hetzelfde oogenblik een groote vrede en rust over haar kwam. Ze gevoelde het opeens weer, met de zelfde zekerheid, die zij als kind altyd bad gehad, dat zij, wanneer het oogen blik van handelen daar was, zou weten wat goed zou zijn om te doen „Voel je je nu wat beter?" vroeg Saidee fluisterend. „Ja liefste, ik gevoel my al weer beter." Zacht sloeg zij haar arm, als tot bescherming, om haar zuster. „En wat heb je besloten Wij hebben de biyde tyding, dat half Februari de schepen van de „Nederland" en van de „Rotterd. Lloyd" weer door het Suez kanaal naar en van de Oost zullen varen, 't Is zeer verheugend. De vaart om de Kaap - wordt gezegd is te lang. En zoowel te PortSaid als te Suez kunnen nu weer kolen worden ingenomen. Prachtig 1 Maar wij kunnen 't niet helpen dat we sceptisch, twyfelziek, tot op de grens van het angstige toe geworden. Dat wy, zoodra ons gelukkig-klinkende tijdingen be reiken ijlings daar een „vraagtee- ken" achter plaatsen. Zóó heeft ons bittere ervaring, sinds Augustus '14, gemaakt. Mb. Antonio. DE OORLOG. Da legerberlchten van 1 en 2 November. Van het W e s t e 1 ij k front. Van Duitscbe zyde komt een eigen aardig bericht, betreffende de gevech ten by Verdun. Naar de correspondent van de „N. Rott. Ct." te Beriyn seint, werd hem Woensdagavond te 7 uur, ter geiyk- tydige openbaarmaking met het leger- bericht, medegedeeld, dat in den nacht van 1 op 2 November het fort Vaux volgens het plan ontruimd zal worden. Uit dezelfde bron vernam de cor respondent de volgende toelichting tot dezen maatregel: Douaumont en Vaux speelden in m atryd om Verdun een groote rol, iolang zy met vol weerstandsver mogen als forten in het bezit van de Franschen waren. Daarom moesten zij tot verlamming der vesting Verdun Ingezonden Mededeellng. Heider. T.l.loon Interc. 49. Partijen, speciale condities. Vergaderlokalen disponibel. WILHELMINA-BILLARD. Diners worden aan huls bezorgd. onschadelyk gemaakt worden. Nadat dit gebeurd was eu beide forten van hun strydmiddelen beroofd en groo- tendeels ook vernield zijn, boden zij in Duitsch bezi£ alleen voortreffeiyke doelen voor de Fransche artillerie. Nadat het terrein, waarin Douaumont ligt, in Fransch bezit was overgegaan, rechtvaardigt de beteekenis, welke Vaux behouden hoeft, niet meer het. brengen van zware offers daarvoor. Op zichzelf is het terrein by Vaux voor de verdediging naar het Westen en Zuiden toe ongeschikt. Om die redeu wordt Vaux opge geven en is de Duitaché gevechtslinie naar een minder aan het vijandelijke vuur blootgestelde linie teruggebracht. In het Duitsche legerbericht van 2 dezer wordt deze ontruiming ge, meld. Des nachts richtten de Fran schen eén zwaar vernietigingsvuur tegen het reeds ontruimde fort, waar van verschillende gedeelten door de Duitschers waren opgeblazen. Verder meldt het het bericht het afslaan van aanvallen der geallieerden aan de Somme, o. a. by Courcelette, in het vak Rancourt, leaBoeufs, ten Noordoosten van Morval en van den Noordwestelijken rand vanhetbosch St. Pierre Vaux. Ondauks hardnekkigen tegenstand der Franschen drongen de Duitschers bij een aanval door tot in Sailly. Verder geen gebeurtenissen van belang. Naar het Fransche communiqué van den laten aangeeft, viel er ren N. van de Somme belangrijke winst te boeken. Ten N. O. van Les Boeufa namen de Franschen nog 2 loopgraven en namen zy 125 man, w.o. 5 officie ren, gevangen. Ten Z.O. van Sailly-Saillisel werd een stuk loopgravenstelsel aan den W.-rand van boach St. Pierre Vaast vertneesterd. Hier warden 50 man gevangen genomen. Op het front van Verdun hevige artillerie-gevechten; voOral inde streek van fort Douaumont. Het aantal on- jewonde gevangenen sedert 24 Oct. )lj Verdun gemaakt is gestegen tot 6077, waarbij 138 officieren zyn in begrepen. Voor zoover geteld bedraagt buit, op den 24sten gemaakt, 16 kanonnen (waaronder 5 van zwaar kaliber), 5 schansmortieren, 144 machinegeweren, 2 toestellen voor draadlooze telegrafie, een groot aantal gew&en en alle soort materiaal. Volgens de mededeeling van den 2den dezer werden de vorderingen tusschen Les Boeufs en Sailly-Saillisel uitgebreid. Verscheidene vijandeiyke steunpunten werden vermeestord en het veroverde terrein bevestigd. 186 man wérden gevangen geno men. Een later bericht meldt nog Donderdagmiddag hebben de Fran schen tusschen Lesboeufs en Sailly aan merkel yk terrein gewonnen en 200 gevangeneE gemaakt. Sind3 Woensdag is bet totaal aantal ge vangenen in dezen sector gestegen tot 736, onder wie 20 officieren. Bovendien werden een dozyn ma chinegeweren veroverd. Van het It al iaansch Oosten- r y k s c h e front. Naar van Oostenrljksche zijde ge meld wordt, z ij n d e11 a 1 i a n e n in het gebied van Görz opnieuw tot het offensief overgegaan. Ten Z. van deze stad gingen zy tot den aanval over, doch de eerste stormloop werd afge slagen. Na een sterke beschieting onder namen de Italianen een krachtigen aanval tegen de hoogten ten O. van Yertobizza. Met 7 brigades werd de Victoria voelde hoe Saidee's hart angstig tegen het hare klopte. „Ik heb besloten eerst te bidden, en dan zal ik beslissen „Hoe benyd ik je omdat je nog meent iemand te hebben tot wien je bidden kunt. Ik heb niets en niemandvoor my bestaat er g hoop meer. Ik ben byna vergeten, wat het is! Eu ik geloof niet, dat jy ook nog zoudt kunnen bidden, en hoopvol kunnen zyn, wanneer je eenmaal met een man van een ander ras getrouwd zoudt zyn zooals ik." Victoria antwoordde niet. Een korte huivering van bygeloovige vrees deed haar even beven; Saidee's woorden herinnerden haar aan M'Barka's voorspelling van haar lot uit het zand, dien avond in de woestyn. „Saidee," zei ze eindelijk, „heb je wel eens aan my gedacht, wanneer je hier op dit dak stond?" „Zeker natuurlyk heb ik vaak aan je gedacht; alleen den laatsten tijd niet zooveel als vroeger, omdat ik zoo dof en. zoo onverschillig voor alles werd. Toen dacht ik aan niets en aan niemand meer...behalve.." „Behalve...?" „Behalve - aan mijzelf, vrees ik." Saidee had haar gelaat van Victoria afgewend en staarde naar Oued Tolga, de stad waarheen de kleine witte duif met haar drie gouden haren was gevlogen. Daar was hy, die in haar hart weer een liefde had weten te wekken, die zy voor alty'd gestor ven dacht. Daar was hy, die hhar een nieuw leven in plaats van stormloop op een smal front onder- Domen, evenwel zonder succes. Op het N. deel van de Karst- hoogvlakte giDgen eveneens sterke vijandeiyke afdeeiingen tot den aanval over. Aanvankeiyk wonnen zij terrein, doch een omvattenden aanval dreef hen weder terug. Het dorp Lokvica bleef echter in handeü dor Italianen. De verwoede aanvallen op het Z. deel van de Karst wérden alle afgeslagen. 1000 man werden gevangen ge nomen en 7 machinegeweren ver- meesterd. Het Italiaansche communiqué van den 2en geeft aan dat de aanval ondernomen werd op het Giula front, en gericht was tegen de vyandelyke stellingen op de hoogte ten O. vau Görz en een nieuwe linie ten O. Vallone op de Karst. Na een zware beschieting gingen de Italianen tot den aanval over. Ten O. van Görz werden uitgebreide verschansingen genomen op de W. hellingen van den Tivoli en den San Marco, en op de hoogten ten O. van Sober. Op de Karst namen de Italianen i hoogten ten O. van Velikiriba, hoogte 376, de Monte Pocinca en hoogte 308. Zy drongen door tot een K.M. ten O. van Segoti. De vyandelyke stellingen ten Z. van den weg Oppachiasella-Costagnevica werden doorbroken. Tegenaanvallen der Oostenrykers werden afgeslagen. In het geheel werden 4731 man w.o. 132 officieren gevangen genomen. 6 kanonnen van 10.5 c.M., machine geweren, paarden en een groote veelheid oorlogsmaterieel werden buitgemaakt. Van het Oosteiyk front. Aan den linkeroever van den Stochod, zoo wordt van Duitsche 'Jj gemeld, werden ten O. van WitoDicz vooruitgeschoven Russische stellingen vermeesterd. Behalve zware verliezen aan dooden verloren de Russen 22 officieren en 1508 man aan gevangenen, 10 machinegeweren en 3 mynwerpers werden vermees terd. Meer naar het Z. leverde een verkenning 60 gevangenon op. Ten Z. van Dorna Watra hadden de ope raties tegen de Russische stellingen een gunstig verloop. Het Russische legerbericht van 2 Nov. erkent het prijsgeven der in het Duitsche bericht genoemde stel lingen. De eerste aanvallen der Duit schers werden afgeslagen. Daarna gingen zy na een hevige beschieting opnieuw tot den aanval over, waarbij zy de stellingen vermeesterden. 'Tèn W. van den berg Capul drongen i Oostenrijkers tot in de Russische stellingen door. Een tegenaanval bad evehvel tot gevolg, dat zy weder verdreven werden. Van het Zevenbérgsche front. Een Oostenrl)K8ch bericht geeft aan dat aanvallen der Roemen iérs tegen de over den Predeal-pas opgerukte Oostenry ksche afdeeiingenmislukten. 8 officieren en 200 man werden ge vangen genomen. De gevechten ten Z.O. van den Rooden Toren-pas duren voort. Naar het Roemeensche communi qué van den 2en meldt, werden de vyandelyke afdeeiingen in het Pro- hovo-dal teruggedreven. In destreek van Oragoslavele en in het dal van van de Olt duurt de atryd voort. In het Jiul-dal wordt de vervolging van den vijand voortgezet. Veel caissons en oorlogsmaterieel werden buitgemaakt, In de Dobroedsja is de toe stand onverauderd. Constanza werd zonder succes door vyandelyke oor logsschepen beschoten. Van het Macedonische front. D6 Duitsche en Bulgaarsche leger berichten geven aan, dat de aanvallen der Serviörs in den Tserna-bocht en ten Noorden van den Nidze Planina afgeslagen werden. Aan het Stroema- front hadden kleine gevechten plaats. Volgens het Fransche bericht echter sloegen de Serviërs Bulgaarsche tegen aanvallen af en maakten zy nieuwe vorderingen. Van het Russ is'chTurksche front. dood beloofde. Victoria's arm om baar middel was krachtig en warm maar toch hinderde hij haar. Zy was bang voor de hartstochtelijke liefde en trouw van het jonge meisje. Zy kon er niet toe komen met Victoria te spreken over al wat zij had moeten doen en doorstaan om hier tot haar te komen. De gedachte daaraan stemde haar onaangenaam. Zy wilde niets anders meer dan het leven te leven, zooals het noodlot haar dat zou brengen. En ze verschrikte van de kracht, waarmede zy in zich het verlangen voelde groeien, om alles terzy te dringen of te vernietigen, wat zich tusschen haar en haar noodlot wilde plaatsen. Haar noodlot, waarvan de kleine witte duif de boodschapster was „Maar liefste, je was toch niet van het begin af ongelukkig met met Cassim „Neen. Ik geloof althans niet, dat ik dat was. Ik was verliefd op hem. Het leek me interessant de vrouw te zyn van zulk een mau. Zelfs toen ik bemerkte, dat hy my het leven wilde laten leiden van een Arabische vrouw, afgezonderd en gesluierd, hield ik nog te veel van hem om er my tegen te verzetten. Hy had ook zulk een handige manier om mij er mee te verzoenen. Hij vertelde me, dat hy me zoo innig vereerde, en hoe hy dol van jaloezie werd by de gedachte, dat andere mannen mijn gelaat zouden zien en verliefd op j my zouden worden. Hy zei, dat 1 ieder, die mij zag, verliefd op mij moest worden! En ik - ik was nog zoo jong en zoo dwaas 1 Ik vond het heeriyk wanneer hy zoo tot my sprak Cassim gaf my altijd weer de prachtigste geschenken. Ons huis in Algiet» was als een paleis en onze tuin was een klein parady's. Ik mocht wel uitgaan echter alleen gesluierd. Maar dat vond ik toen wel aardig; het was zoo romantisch, er was zoo iets mysterieus aan, meende ik, zoo iets alsof ik voort durend op een bal masqué was Alle Arabische vrouwen, waarmede Cassim mij in kennis bracht, benijd den mij geweldig. En ik, jong en dwaas als ik was, vond dat heerlijk. Ik gevoelde mij als een prinses onder haartot op een goeden dag een harer my iets van Cassim vertelde. Zy deed het natuurlijk alleen omdat ze jaloersch was en omdat zy my ongelukkig wilde maken, want latei- hoorde ik, dat alle anderen het ook wisten, doch dat Cassim de strengste bevelen had gegeven om het voor mij geheim te houden. Ze vertelde me, dat Cassim al getrouwd was geweest, toen hij my had gevraagd". „Saidee I - hoe verschrikkelijk Hoe verschrikkelijk!" „Ja, het was verschrikkelijk. Het brak myn hart." Saidee's dofheid en lusteloosheid waren thans geheel van haar geweken. Zy beefde van opwinding, nu zij eindelyk iemand had, aan wien zij alles kon toe vertrouwen, wat ?.y zooveel jaren in haar hart besloten had moeten houden. Naar 'van Russische zyde wordt gemeld, hebben de afdeeiingen in de stre-:k van Sokki een sterke Turk- sche stelling vermeesterd. In de richting van Bidsjar werden de Russen door overmachtige Turk- schestrijdkrachten aangevallen, waar door zij genoodzaakt waren op het dorp Vianli en de rivier Sjirin Boelag terug te trekken. BINNENLAND. Onbruikbare vliegmachines? Het bericht, uit Indië geseind, dat de daar uit Amerika aangekomen vliegmachines onbruikbaar zouden zyn gebleken, acht de „Nieuwe Ct.", als het in dezen vorm juist is, van on miskenbaar grooten ernst. „Dat geldt vooral het verwyt aan i commissie, die naar Amerika was gezonden. Deze commissie bestond oorspronkelijk uit twee heeren, luite nant Ter Poorten en kapitein Voge- lensang. Daar de eerste na het be kende ongeluk een tydlang niet zou kunnen vliegen, was de commissie aangevuld met den luitenant Engel- berts van Bevervoorde, die, na in Soesterberg zyn brevet als militair vlieger te. hebben behaald, over Ame rika naar ïndië werd uitgezonden, om zyn medewerking te verleenen by het onderzoek der vliegtuigen. De machines in quaestie zijn Glenn Mar tin tweedekkers, ingericht als hydro- plaan, maar ook als aeroplaan te monteeren. Ze werden niet alleen in de vlucht beproefd, maar met de Hall Scott-motoren zyn ook zeer nauw gezette en serieuse bankproeven ge daan, waarby de eischen, door de commissie gesteld, stellig niet te laag waren gesteld. Ook de officier-machi nist Steensma heeft aan de beproe ving dezer motoren deelgenomen, waarbQ de fabriek, zoo vernamen wij, op zyn aanwijzing verschillende ver beteringen heeft aangebracht. „Als de machines aan die proeven niet hadden voldaan, zouden ze niet zyn overgenomen. De keurmeesters zullen zelf met die machines moeten vliegendat sluit reeds van te voren elke geneigdheid ondeugdeiyke ma chines te koopen, uit. „Is het bericht dus juist, dan moet men vragen, of de in Indie aange komen machines wel identiek zijn met de gekochte, of wel en dit ia een veronderstelling die wy al m»t even grooten schroom uiten, ofbyde montage der vliegtuigen in Indie ook fouten kunnen zyn begaan. Ia het personeel, dat daar de machines weer monteeren moest, voor die taak, speciaal wat deze machines en deze motoren betreft, berekend? „Waarschynlyker evenwel dan een dezer veronderstellingen, lijkt ons nog, dat het bericht in quaestie onjuist is. Zonder twijfel zullen wy er weldra meer van hooren." Het „H.blad" teekent hierby nog aan: De „Nieuwe Courant" moet zich vergissen, waar zy den naam van den heer Steensma in dit verband noemt. De heer Steensma toch staat geheel buiten den aankoop van vlieg machines in Amerika van wege het departement van Koloniën. De zaak is, dat ook „Marine" reeds geruimen tyd doende is om in Amerika machi nes aan te koopen, en het is voor dit departement, dat de heer Steensma als expert in Amerika vertoeft, waar by onderhandelt over wijzigingenen verbeteringen aan de machines met dezelfde fabriek, welke ook de ma chines voor Indie leverde. Oe ylsschorij-quaastie te IJmulden. Men meldt uit IJmuiden aan het „Hbl." Door de zeelieden van de IJmuider stoomvisschersvloot werd Donderdag morgen onder leiding van het bestuur van den Alg. Ned. Zeemansbond op- nieuw vergaderd, om te bespreken welke houding zy zouden aannemen in de belangryke visachertjquaestie. Daar bij vorige vergaderingen geble ken was, dat de voor dit doel ge huurde zaal te klein was om voor alle zeelieden een plaats to bieden, had men van de directie van de Rijksviachhal de welwillende toezeg ging gekregen, dat in dit gebouwde zeelieden mochten worden byeenge roepen, hetgeen dan ook geschiedde. In deze flink bezochte by eenkomst werden de volgende mededeelingen door het bestuur van den A. N.Z.B. onder de aandacht der visschers gebracht. Door de readers was toezegging gedaan, de gages der zeelieden te laten ioorloopen van het stilliggen af. By eventueele opbrenging naar een vreemde haven 'zou volgens den zelfden maatstaf als indertyd gebruikt werd by het opbrengen der IJsland- visscbers, ook tbans de vastgestelde gage aan de zeelieden worden uitbe taald. Alle zeelieden zouden weer op hunne vroegere schepen kunnen terug komen. Verder was door het bestuur aan de reederyen voorgesteld, de schepen in convooi uit te zenden, n.1. de snel varende booten by elkander, even eens de minder snelvarende afzonder- ïyk, en deze schepen te verdeeleuin groepen van elk tien vaartuigen. Ook de grootte der stoomkorders zou in oogenschouw genomen worden, zoo dat een kleine boot niet by een groote geplaatst zou worden, en omgekeerd. Dan moesten de schippers van deze tien schepen onderling bepalen, wan neer uitgevaren zou frorden, waar men zou visschen, enz. Ook de ver- moedeiyke thuiskomst moest bepaald worden. Eén schipper, de oudste in jaren of de beste in qualiteit, zou dan als vlaggeschipper dienst doen, zoodat er dan by elke flottielje van tien schepen één admiraalschip zijn zou. Van dit schip zullen dan seinen gegeven worden, hoe door alle schepen van het convooi op zee gehandeld moet worden. Mocht eenig schipper niet by het convooi willen biy'ven, dan zou het de taak der zeelieden zyn, dezen te noodzaken zich by de andere schepen te voegen. By opbrenging van een of meer schepen, die tot zulk een convooi behooren, naar een vreemde haven, zal men by aankomst te IJmuiden dit kunnen rapporteeren. By myn- ontploffingen of andere ongevallen zouden er toch eenige schopon hulp kunnen bieden. De reeders hebben dit voorstel in gewilligd en beloofden tevens, dat alles zal gedaan worden om daarin mede te werkea. In de vergadering van Donderdag werd van deze inwilliging mededeeling gedaan. Bij acclamatie werd daarop besloten de staking onder bovenge noemde condities en regeling op to heffen. Oe schepen zouden weder zeeklaar gemaakt worden, om byde eerst© oproeping der schippers ter visschery uit te varen. Aan het slot der by'eenkomst deelde de leider van den A. N. Z. B. mede, dat het bestuur van deze vereeDiglng officieel mededeeling had gekregeri, dat de stoomkorder „J. T. Cremer" niet In een Engelache haven aanwe zig was. Verder kon men over de vermist© Behepen niets mededoelen. „Cassim zag natuurlyk geen kwaad in wat; hy had gedaan. Een Muzel man mag vier vrouwen hebben, ofschoon mannen van positie er ge- wooniyk niet meer dan een op na houden, omdat zy verplicht zyn vrouwen van hooge geboorte te nemen, en die dulden geen mede dingsters naast zich. Maar Cassim had te Parys natuurlyk voor my verzwegen dat hy al getrouwd was. En ook in Algiers had by zyn maat regelen genomen om te beletten dat ik er achter kwam. Het was alleen door de afgunBt van die vrouw, dat ik er achter kwam. Later bleek me, dat hy niet meer met haar leefde; hy had genoeg van haar gekregen en toen hadden haar ouders haar weer tot zich genomen. Ik weet niet zeker wat er van haar geworden is. Doch men heeft my verteld, dat zy gestorven is, en begraven naast bet graf dat doorgaat voor Casslm's graf. Een jongen die hy by haar had, leeft echter nog; en dat is het eenige levende wezen op aarde, dat Cassim meer liefheeft dan zichzelf." „Wanneer heeft die vrouw het je verteld?" vroeg Victoria, bijna fluis terend. „Acht maanden nadat wy getrouwd waren. We hadden toen een gewel dige scène. Ik zei hem dat ik. nu ook nooit weer als zyn vrouw met hem wilde leven; en dat heb ik ook nooit weer gedaan. Van dat oogeri- blik af wua alle geluk voor my voorby. Cassim begon my steeds meer te haten, doch met dat soort Ingezonden mededeellng. RUST ËNÜEMAK ongetwijfeld gewenscht. Er is geen ellendiger toestand denk baar dan die veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gordeluitslag, aambeien, dauwworm of roosachtige psoriasis. De slaap wordt verstoord, de zenu wen worden overspannen en het ge- heele gestel ïydt er onder. Huid kwalen belemmeren u bij het werk, verhinderen succes in het leven en berooven u van rust en gemak. Zonder twyfel is öe leef wy ze van invloed. Gemakkelyk verteerbaar en gezond voedsel, regelmatige gewoon ten, dagelyksche stoelgang, baden, friseche lucht en lichaamsoefening zyn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een verzachtende, ver koelend© en genezende zalf is tevens onmiddellyk noodzakelyk, Foster's Zalf nadert do volmaakt heid als huidzalf. Zy heeft naam ge maakt als spoedig verlichting gevend. Zy past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig en ryet vertrouwen worden aangewend. Zelfs by ontsto ken, bloedende of uitstekende aam beien bewees Foster's Zalf succes te hebben. Zy bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden geleden. FoBter'B Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrljgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.76 p. doos. (38) haat, dat tergend vasthoudt. Ik smeekte hem my weer naar mijn land te laten gaan. In plaats daarvan maakte hy my tot een gevangene in zyn buis, en mocht ik het nooit meer verlaten. Bovendien deed hy zyn best mij te plagen, door te zorgen dat ik tot in de kleinste bizonder- heden, door myn bedienden, op de hoogte werd gehouden van een flirt- paftij, die hy met de vrouw van een Fransch officier was begonnen. Doch deze flirtparty eindigde plotseling in een groot schandaal. De vrouw van den officier stierf, na een twist dien zy met haar man over Casaim had gehad, plotseling aan cblooraal-ver- giftiging; het heette algemeen dat zy er te veel van had ingenomen om een eind aan haar leven te maken. Den volgenden dag schoot de officier zich dood. Hy was een kolonel. Iedereen wist dat Cassim by deze zaak betrokken was. Hy moest het leger verlaten zyn carrière was vernietigd. Hy verkocht zyn huls in Algiers en nam my mede naar een landgoed buiten, waar wy eenigen tyd woonden. Hy gevoelde zich toen eenzaam en doodongelukkig. Hy had toen alles gaarne weer goed met my willen maken. Maar ik könhem niet vergeven en bovendien, ik beschouwde my niet langer als zyn vrouw. Nietwaar, onB huwelyk zou toch nergenB, behalve in het ryk van d©n Islam, als wettig beschouwd worden (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1