Helder's Mannenkoor. Feestconcert Laatste berichten. Advertentïën. „WINNUBST". Zondag a.s. CONCERT, 8 uur. „ONZE VLOOT", Rijkstelefoon. Aft.L— AQENDA. £#raU Haldwache Bioscoop. Kanxalwag 112. 2 HoofdnummersMoeder's meisjes en Te middernacht b(| Maxim- Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Hot offer v. Margareet Btrker. Tjuv.e.n.n.-Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: Op dwaalwegen. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer: De circus des doods. IS Nor. .Helders Mannenkoor". Feestconcert ia Casino, 8 uur. 1« Nov. Nationale Vereeniging voor don Volks- sang. Zangavond in de groote r.aal van Casino, 8 uur precies. lÖNov. Vereeniging „De Dageraad". Openbare Tergadoring in Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. ir Wost IndlB metdeadelborsten van het Jongste studiejaar en een afdeeling leerling onderofficieren uit Leiden aan boord. De bodem, die onder bevel zalstaan van kapl teln ter see Zeeman, wordt in de eerste helft van Maait van die reis terugverwacht. De luitenant ter toe der 2e klasse W, K. Maurlts, thans gedetacheerd aan boord Hr.Ms. Van 3pe\|k, wordt 10 November 1916 weder ge plaatst b(j den onderzeedlonst te Vlissingen, aan boord Hr. Ms. Cornelis Drabbel. Do machinisten W. J. Dalinghaus, geplaatst b|) de kern-bemanning Zeeland en C P. Gerlh geplaatst aan boord Hr. Ms. Holland sullen 27 November a.s. van plaatsing verwisselen. De monteur-majoor J. C. A. Scbeuerman Hr. Ms. Koningin Emma (onderzeedienst) wordt IS November 1916 geplaatBt aan boord Hr. Ms. Cornelis Drebbel te Vlissingen. goplaatat: bottelier-majoor 8 Schoenmaker van W'achip Woord naar w'schip H'sluls.sergr bottelier P. J. J. Jansen van W'schip Hi „r W'schip Woord, sergeant zlekenverplegei J. Vreeken van Marine Machinistenscbool naai W'echip Woord en sergeant-timmerman C. D. Muikens v. W'schip Woord naar Noordbrabant. De eerstaanwezende ingenieur in de Stelling den Helder kapitein F. T. Jannetto Walen Is bU Koninklilk Beeluit benoemd tot majoor. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland, Borneo, v. Amsterdam naar New-Orleans, v trok 6 Nov. van Norfolk. Lombok.thuler.,arrlv.6 Nov. te Lorenzo Marqués Radja,v.New-York u.Java.arriv.6Nov.te Padang Kangean vertrok 7 Nov. van A'dam n. Batavia. Banda,thuisreis, vertrok7 Nov. van Rangoon. Rotterdamse!)» Lloyd. Slndoro, uitreis, vertrok 4 No v. v. Las Palmas. Tornate, uitreis, arriveerde 6 Nov- to Falmouth Wllls, thuisreis, vertrok 6Nov. v. Las Palmas. J acatra arrl voerde 8 No v. v. R'dam te Bal timore. Koninklijke Hollandiche Lloyd. Dslland, uitreis, vertrok 4 Nov. van Santos. Kennemerland, uitieie, arrl v. 6 V'ov. te Lissabon. Java-Bengalen-Lijn. Ceram.v.Calcuttan Java.vertr.5 Nov v. Haven te Nleuwedlep. 8 Nov. Aangekomen van de Noordzee m logger „Vlaardlngen 33" wegens defect motor. Aangekomen van Harllngen en vertrok ken naar Huil Ned. s.s. «Prof. Buös" MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 8 November 1916. Paardenmarkt Aangevoerd 876 paaiden f 100 a f800. Broek op Langedtjk, 8 Nov. 1916. Bloemkool, binnenland leeoort (8.10a 16.40, bultent. f16 60 a (26.40, ld. inmaak 8e s. binnen- laad f5.60 a (9.40, bultealand fa f-.-, ■oode kool, binnenland f880 a (19.-, buitenland f—a f—gele kool, binnen land (870 a (17.—buitenland (0- a (-,-, witte kool, binnenland f 11.— a (26.40, buitenland a f-.- per 100 stuks, nlen f6 60 a (7.20, drielingen f0.—afO.—slaboonen (0.—afO.-, nop f-.-, gele nep i0.— afO.-. wortelen,prijs binnenland (4.- a (4 20, pr|Ji buitenland f0.- a fO.-, zilverlagen f0—alles per 60 K.Q., - rammenas f a f—per 1000 stuks, bleten f0.- a f0.- per 60 1.6, wltto kool (610 a f646, roods kool (0-, gele kool f-af- per wagon van 10.000 K.O. Behagen, 9 Nov. 1916. 6 Paarden 16a- 6 360. Veulens 0.— 0.- Ossen 0.— 0.- I Stieren 18a- 480.- 960 Oeldekoeien (magore) 180.— 310,- 86 Oeldekoeien (vette) 810.- 660. 70 Kalfkoelea 860.- 400. 60 Vaarzen 140.- 880. Pinken 0.- 0. 160 Ofaakalvertn 46.— 86. 19 Nuchtere kalveren 10.- at Hammen 0.— 0. Schapen (magere) 0.- 0.— 604 Schapen (vette) 38.- 48. 60 Overhouden 18 - 18. Lammeren 0.— 0. Bokken en Oelten 0.— 0.- 90 Biggen 186 Konijnen 664 Kippen 30 Benden Zwanen 811 K-G. Boter 0.80 1.04 6.- 18.- 0.60 3. 1.60 2.- 1.60 8.- 0.- o.-a- a-o.- L80 2.- naaa 0.— a- 3731 Kipeteren p. 100 stuka 11.- II.- Bendeieren p. 100 stuks 0.- 0.- Handel: magere geldekoeien atug, idem vette vlug, kalf koeien stug sn vaarzen stug. Hoorn, 9 Nov. 1916. 30 stapels fabriekskaai f 69.-, 88 stapels boeren kaas (70.-, 0 stapel fabrleks commisslekaas f 81 stapels boeren commiasiekaas (89.—, 00 stapels middelbare kaas (00.—. Totaal 87 stapels, wegend# 70.000 K.G. Handel vlug. Burgerlijke Stand v. Helder, van 7 tot 8 Nov. 1916. ONDERTROUWD: H. Slikker en T. WoudJ. Mulder en W. Masten broek N. Henneveld en H. C. van Dieet; W. Klik en A. A. Breet. GETROUWD: M. Janssen en C.D. van Koningsbrugge. BEVALLENN. Loojj Kuiken, z. J. Hage— van der Werf, d.S. Oost Diedenoven, d.E. Boa-Huurman, 2 H. Tigchelaar-de Vries, z.H. C. Bakker-de Does, z. OVERLEDENGeene. DE OORLOG. Van hat Westelijk front. Berlijn, 8 November. Nachtelijke aanvallen van de Engelscben tus schen Le Sara en Gueudecourt mis lukten. Ten Z. van de Somme vielen de Franschen aan weerszijden van Ablaincourt aan. Onze in het Zuide ltjke gedeelte van Ablaincourt voor uitgeschoven afdeelingen werden teruggedrongen. Het dorp Pressoiris verloren gegaan. Op den noordelijken vleugel aangevallen, werd de vijand teruggeslagen. Londen, 8 November. Haigmeldt. Vannacht heeft de vijand ons front ten W. van Beaumont Hamel hevig gebombardeerd. Hij deed daar vruchtelooze poging om onze loop graven binnen te dringen. Parijs, 8 Nov. Ondanks wind, regen en modder, hebben de troepen van generaal Michelet belangrijke voor- deelen ten Zuiden van de Somme behaald, waardoor zij de uitaprin gende stelling van de Duitachers te Ablaincourt, die krachtig verdedigd werd, klein hebben gekregen en de operaties ten N. van Chaulnes, die begonnen met de vermeestering van het bosch op 21 October, voltooiden. De aanval, die na een hevige be schieting door de artillerie, die de vijandelijke stellingen van het bosch van Chaulnes tot ten Z. van Berny vernielde, zeer krachtig geleid werd, drukte de Duitscbe verdedigings werken op een front van 4 KM. in. De operaties van October hadden de Franschen gebracht aan den Wes telijken en Noordelijken rand van Ablaincourt en op eenige honderden meters van Preasoir, van welke punten de iaf&nterie 's ochtends op trok. Het eorste gedeelte van het gevocht bracht haar tot op don weg Chaulnes Berny, midden tusschen Ablaincourt en Preasoir. De eerste aanvalsgolf was voorbij Ablaincourt en Pressoir gekomen. Na een gevecht om het kerkhof van Gomiécourt, waar een reeks nieuwe krachtige verdedigingswerken wer den ontdokt, viel dit in handen van de Franschen, die nog verder rukten en voorbij de suikerfabriek kwamen. Alle doelen werden bereikt en zelfs overschreden. De Franscbe linie loopt nu evenwijdig met de spoorlijn Chaulnes—Péronne; is 1500 M. van het dorp Marchelepot verwijderd en ligt op denzelfden afstand van Pres soir, dat weer 1100 M. ten N. van Chaulnes ligt. Van het Oostelijk front. Berlijn, 8 Nov. In hetToeglyes-vak behaalde de vijand nieuwe voordeelen. Van den Bonza pas uit zijn de door de Roemenifirs veroverde gedeelten van onze stellingen hen weer afge nomen. Aan den Tatarhavas-pas zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. Van het succes tegen Spini kon verder party getrokken worden. Het aantal gevangenen is gestegen. Grlakenland en de entente. Athene, 7 November. AfdeeliDgen troepen der bondgenooten hebben het eiland Seres met het tuighuis en de munitiemagazynen van de vloot bezet. De Fransche vlag waait thans van de lichte flottielje. De Daily Mail verneemt uit Athene Op goed gezag verluidt, dat do ge allieerden gevraagd hebbon om terug gaaf van de sluitstukken van de Grieksche torpedo flottielje, welke sluitstukken vermist worden. De presidentsverkiezing In de Vereenlgde Staten. Uit New York wordt d.d. 7 Nov. gemeld: Het heldere frisache win terweer in het geheele land en de zeer groote belangstelling in de pre sidente verkiezing waren oorzaak, dat er een buitengewoon groot aantal stemmen W6rd uitgebracht. Daarbij kwam ook nog het feit, dat veie millioenen vrouwen in een twaalftal westelijke staten, waar haar het kiesrecht is verleend, gestemd hebben. De (voorloopige) uitslag was dat de republikein Hughes werd gekozen, d.w.z. 'dat van de kies mannen, die thans gekozen zyn, en die later den president kiezen de groote meerderheid ropublikeinsch gezind is. Van alle Staten waren de cyfers nog niet bekend, doch men verwachtte daarvan geen verandering in de ver houding meer. Naar de „Times" uit New-york meldt, heeft Roosevelt het laatste schot in dezen presidentieelen veld tocht heeft afgevuurd. Hij heeft voor zyn buren te Oysterboy een rede gehouden, waarin hy zeide dat Wilson in waarheid de man was, die de Vereenlgde Staten met oorlog be dreigde, indien hg aan het bewind bleef. Het gevoel van eigenwaarde der individuen zou in opstand komen tegen de voortdurende vernederingen van hun land en zouden dit naar den oorlog dringen. Roosevelt gaf dan als voorbeeld van Wilson's „ge brek aan ruggegraat" de wyze, waar op de U 53 is behandeld. Hij be schuldigde den president de Ameri- kaansche marine te gebruiken om menschen op te pikken van ge'or pedeerde schepen, ten einde Duitscn- land te helpen om het schenden van zyn beloften te voorkomen. Er is ontzagiyk gewed en waar- schyniyk gaat hot bieiby om bedragen tot gezamenlijk tien millioen dollars. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagden voor her examen vrije- en orde oefeningen mej. M. Hackenitz en de heeron F. J. Malgo en B. B. Riteco, alhier. Poatkantoor te Helder. De Directeur van het postkantoor brengt ter kennis van het publiek, dat met ingang van 12 November a.s. de navolgende maatregelen ter beperking van den Zondagsdienst van kracht worden le de gelegenheid om zonder be taling van busrecht aangekomen stuk ken van het postkantoor af te halen wordt opgeheven. 2e de bijbrievenbussen zullen slechts tweemaal gelicht worden ten 9.25 a. ;e aan te teekenen en te adviseeren stukken met uitzondering vau die waarvan expresse bestelling langd wordt, worden niet ter ver- zendin aangenomen. Afgifte van poste-restante stukken zal op den bestaanden voet biyven plaats vinden. De maatregelen genoemd sub. 1 en 2 zyn medegeldend voor den Faaschdag, den Hemelvaartsdag, 2en Pinksterdag en de Kerstdagen. Die genoemd sub. 8 mede voor den lsten Kerstdag en den Hemelvaarts dag. De Directeur voornoemd Da Wit. Zorgt voor don wintervoorraad. Het Bureau voor Distributie van Levensmiddelen in de gemeente Helder, wenscht het volgende onder de aandacht der ingezetenen te bréngen. Het is bekend, dat de aardappel- voorraad in ons land zóó gering is, dat de Regeering in het belang der volksvoeding de distributie van aard appelen heeft ter hand genomen. De voorraad aardappelen, welke niet door de Regeering beschikbaar zyn j is dan ook in onze gemeente zeer gering en de prijs ervan vry hoog. Op het oogenblik kunnen geregeld en voldoende RegeerlDgsaaidappelen worden aangekocht. Maar zoodra de vorst invalt staat die aanvoer stop, omdat aardappelen by vriezend weer niet vervoerd kun nen worden. Indien dus geen maatregelen wor den getroffen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat by een invallenden winter gebrek aan aardappelen in onze gemeente zal kunnen ontstaan, temeer, daar het distributie bureau slechts over zeer beperkte opslag ruimte beschikt. Het is daarom dat do burgery van de gemeente Helder, ernstig wordt aangeraden, om zóóvoel in hun ver is, voor den komenden winter aardappelen in te slaan. Volgens betrouwbare, uit de streek waar de aardappelen verbouwd wor den, ingekomen berichtoD, kunnen de aardappelen by een goede ver zorging, zeer goed tot half Maart worden bewaard. Ieder zorge dus, voor zoover dat zijn vermogen ligt, voor vol doenden voorraad, totdat de winter voorby is, en de aanvoer weerotige stoord kan geschieden. Het is een voornaam belang van de burgerij dat deze raad ernstig ter harte wordt genomen. Volkazengavond. Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt, zal de eerste Volks zangavond, uitgaande vau de afd. den Helder en Omstreken der Nationale Vereeniging voor den Volkszang, worden gegeven a.s. Dinsdagavond 14 dezer in „Casino". Leider van dezen avond is de beer Joh. Brands, muziek leeraar alhier, leider van den volkszang het leger, terwijl het militair macnenkwartet „D. M. V." en het burger kwartet „later nos", beide onder leiding van dien heer, hunne medewerking zullen verleenou. Tuberculosebestrijding. Woensdagavond had de afd. Helder der Ned. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose een vergadering uitgeschreven in „Casino". De zaal matig bezet. We hadden ze stampvol verwacht, omdat wij meen den, dat de vereeniging om haar pogen om meer kennis vau de go vreesde ziekte onder het volk te brengen, zeker aller belangstelling verdient. Want 't is inderdaad een groot, volks belang te weten hoe do ziekte be streden en voorkomen kan worden, De voorzitter, de heer G.' de Ven, die met een woord van welkom opende, wees op het nut dat samen komsten als deze kunnen afwerpen. De spreker, Dr. van der Voo uit 's Gravenhage, begon met aan te toonen dat tal .van lieden uit de eerste standen vielen als slachtoffer der tuberculose, om daardoor te tloon zien dat de tuberculose ten onrechte de armelui's ziekte genoemd wordt. Alleen is het getal sterfgevallen ondér de min-wulgestelden grooter, omdat meer menschsn tot dien stand behooren dan tot den kricg der we! gestelde». Aau het front blijkt thins ook, dat zoowel de rykelui's zonen als de armste poilu erdoor aangetast worden, als gevolg dor ontbering der doorgestane uitputting en ver moeienis. De voikeerde benaming mag geen veld winnen ze is niet waar. Vervolgens wees spr. eropdatéón zevende vap ajle sterfgevallen op rekening der tubeiculose komt, en dat de sterfte in industrieplaatsen het grootst is. Spr. gaf verschillende cijfers om trent hot aantal sterfgevallen in ver schillende landen en de kosten die a3n t.b.c.-lijders besteed worden. Na Rob. Koch's ontdekking der bacil, is men zich meer op d strijdinggaan toeleggen. Spr. beschreef aard en vorm der bacillen, waarvan 400 naast elkaar gelegd samen millimeter groot zyn, hoe ze gevoelig zijn voor lage temperatuur, hoe ze een afkeer hebben van licht en vooral vau zonlicht, dat ze in korten tyd doodt. In opgedroogd sputum blijven ze langer leven. Door waterdamp van 80° C. worden ze gedood. Spr gaf deu raad: kookt uwe melk, echter zonder dat er een vlies opkomt (wat go kunt vei hinderen door roereD), omdat ze in dat vlieB een schuilplaats soms vinden. Do verweermiddelen zitten in ons bloed, 't Zyn de witte bloedlichaampjes. Spr. gaf vervolgens aan hoo de smetstof in ons weefsel komen kan en hoe ze door gezond bloed kan worden gedood. Tuberculose komt in verschillenden vorm voor, 't meest in den vorm van longtubor- culose. Voorzorgen voor besmetting zyn reinheid, netheid en wellevendheid. Het lichaam dient rein gehouden, men spuwe niet op deu grond, houde by hoesten en niezen den zakdoek vóór den mond en draaie zich om. Spr. waarschuwde tegen tuberculose viees. Alleen de lyders aan open tuberculose, die geen voorzorgsmaat regelen nemen, zijn govaariyk. Spr. zegtlaat alle vrees varen, maar let vooral op reinheid en zuivere lucht. Factoren, die gevaar brengen, zyn uilputting van het lichaam en alcohol gebruik. 't Laatste, omdat de alcohol- gebiuiker zijn lichaam verwaarloost en zijn nageslacht verzwakt. Spr. is geen o verdry vend Ij veraar tegen het alcoholisme, maar zelfs de Franschen „De alcohol spreidt het bed voor de tuberculose". Met cijfers uit statistiek maakte spreker dit duideiyk. Naast behandeling van den ïyder moet men vooral trachten te voorkomen. Voorlichting van het publiek kan op verschillende wyze plaats hebben. Men moet de men schen leerfen hun woning gezond te bewonen. Goede voeding, rust,' licht lucht zijn voorname factoren, zooals dat in en door de sanatoria geleerd wordt. Er wordt tegenwoordig veel werk gemaakt van sanatoria, lighallen, ligtenljes. Spr. kreeg by zijn inspectie aan het Mil. Hospitaal alhier, wat de verpleging der tuber culose-patiënten betreft, een zeer gunstigen indruk. Daar bestrydt en cureert men volgens de nieuwsteen meest afdoende regelen. Spr. acht het wel oens goed dit hier tegenover de ontevreden critiek in de pers te constateerec. Spr. drukte cr vooral op de ver zorging, voorkoming by het kind te beginnen. Ongezonde woningen wer ken de t.b.c. in do hand, wat spr. met voorbeelden en cyfers aantoonde. Aan frisache, gezonde slaapkamers wordt nog te weinig gedacht. Ook de voeding moet oordeelkundig zyn. Goedkoop en goed kunnen best samen gaan. Spr. gaf cyfers met het oog op normale omstandigheden. Hy wilde een weekgeld vau 12 gulden verdeeld zien als volgt: f7.50 voor voeding, f2.60 voor woning, f0 60 voor vuur, lichten bewassching, f0.76 voorklee ding en linnenkast, f0.76 voor fond sen, belasting en schoolgeld. Hoogere inkomsten naar verhouding. Wordt b.v. 26 cent per persoon per dag voor voeding baBteed, dan mag daar van 12 oeut dioneu voor middagmaal en 14 cent voor brood. Boonon zyn beter dan aardappeleubrood is ook boterhavermout, gort., ryst ook. Melk is een ideaal voedsel, taptemelk en karnemelk (met suiker of strooji) zyu echter goedkooper. Eieren zijn als voedsel te duur. Paardenvleescli en stokviscb, ook haring, bokkftg en andere visch zijn veel doelmatiger. Vet spek, reuzel, margarine zyu goedkoope en toch goede voedings middelen. Met genoegon constateerde spreker dat vooruitgang is te bespeuren bij de bestrijding der tuberculose. Ook de steun der regeering wordt allengs grooter, wat spr. toejuicht. Na de pauze lichtte spr. zyn voor dracht met tal van lichtbeelden toe. Hy brak een lans voor eeu consul tatiebureau hier ter plaatse. Waar zooveel militaire dokters zyn meende hy, dat deze zaak hier wel kon aan gepakt worden en men daarbij op steun vaü militaire autoriteiten en geneeaheeien wel inoebt rekenen. Van het pubhek riep hy daarbij den moreelen steun in. De voorzitter dankte den spreker, sprak de .beste wenschen uit voor eeu consultatiebureau, dat ook hy zeer gaarne zou zien en beval de vereeniging in den steun van het publiek aan. Onder de aanwezigen weiden eeu tweetal boekjes verspreid: „Aan de vrouwen vau Nederland in moeilijken tyd" met tal van nuttige wenken omtrent voedsel en bereiding daar van en, Raadgevingen vooi bewoning". Voorzitter deelde nog mee ciat over een week dergelijke boekjes voor iedereen gratis bij hem te verkrijgon zouden zyn. Daarop werd de ver gadering gesloten. Rechtbank te Alkmaar. De rechtbank te Alkmaar eischte tegen P. C. R„ voerman alhier, f 25 boete, sub. 10 dagen hechtonis wegens mishandeling van zyn paard. Bek!, noemde het een bestraffing van eeu onwillig paard, doch de getuigen ver klaarden dat het beslist een mis handeling was. W. van B., schippor alhier, werd wegens een zsdonmisdiyf veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. BINNENLAND. Prov. Statan van Noord-Halland De Commissaris der Koningin <if elt mede, dat Gedeputeerde Staten heb ben besloten de opeuing van do na jaarszitting der Staten vast te l tellen op Dinsdag 5 December te lij uur. Ontsporing. Van den sueltroin 165 Amsterdam IJmukten zijn gisteren" bij het pas seeren van het stations emplacement Halfweg de laatste twee wagens, zUude passag erswaggoii8; ontspoord en een eind meegesleurd, tot ze van don trein afbraken. Van de inzittenden zijn een viertal porscnen licht gekwetst. Da genees heer van Halfweg en eenige hospitaal soldaten verieomlen hulp. Het ongeval (jatstaud vermoedelijk door het to vlug overwerpen van den wissel, voordat de geheele trein er over was. Een lator bericht, meldt, dat de vijf eenigszlns verwonde personen, door den arts Melchior behandeld, heel spoedig do reis koDden vervolgen do kwetsuren waren gering. Het verkeer was spoedig vrijwel normaal, daar de treinen van de rich ting Amsterdam over het 5= spoor (zyspoor geleid werden en aldus de plaats konden passeoren). Eerst des avonds ruim 6 uur waren de twee groote wagons weder op de rails gebracht en werden naar de werk plaats te Haarlem gevoerd. Esn griezelig geval. Van de gelegenheid dat de bewoners van een perceel in een der stillere straten van Duinoord te Den Haag op een avond allen afwezig wareD, maakte in het begin van de vorige week bet dienstmeisje gebruik om haar aanstaande binnen te laten. Na eenigen tyd kwam de familie weder thuis en het meisje begaf zich op de gewone wijs te rustte. I" den volgenden ochtend werd men opmerkzaam op het ongewone gedrag van de dienstbode, die blijk gaf zeer opgewonden te zijn, doch alle inlich tingen omtrent de oorzaak hardnekkig weigerde. Wederom begaf ze zich 'a avonds naar haar kamertje. Toen de toestand den volgenden dag geenszins verbeterd was, integen deel alle kenteekonen vertoonde niet van voorbijgaanden aard te zyn be gon de familie aan een ernstige geestesstoi ing te denken en ontbood een geneesheer. Deze stelde een aan tal vragen. Aanvankelijk bleef ze ook daarop het antwoord schuldig, doch ten slotte bekende zy den bewusten avond bezoek te hebben gehad van haar aanstaande en dat deze tydens zijn verbiyf in de woning plotseling overleden was. Vrees had haar weer houden het feit bekend te maken. Ze had het lichaam van den man op haar kamertje verborgen gehouden en twee nachten in de nabyheid van het ïyk doorgebracht. (Avp). Ovsr de grens gekomen. Te Aalten zijn twee Duitsche deser teurs aangekomen, jongelieden van bemiddelde familie, die bij de Keizer lijke Garde gediend hebben en de heele oorlogscampagne hadden mee gemaakt. TWEEDE KAMER. Ve(gadtrlng van Woensdag 8 November. De replieken bij de algemeene beraadslaging over de wetsontwerpen ikede grondwetsherzie ning en de motie Troelstra betref fende het vrouwenkiesrecht worden voortgezet. De heer Marchant (v.-d.)maakt nog eenige opmerkingen over het kiesrecht en verklaart zich daarbij tegen het herstel van de oorspron keiyke redactie in het ontwerp be treffende invoering van het vrouwen kiesrecht. De motie-Troelstra geeft naar het oordeel van spr. geen hou vast aan den stryd voor vrouwen kiesrecht. Spr. komt dan tof de voorgestelde veranderingen en de van de outwer pen tu verwachten gevolgen. De heer Vau Idsinga (c.-h.) sluit zich aan by veel van wat de heer Gerbard heeft, gezegd en noemt de openbare school niet neutraal. Het denkbeeld van een uitgewerkt additioneol artikel moet z. i. worden losgelaten. Vervolgens komt spr. aan het vrouwenkiesrecht. Spr. uit het denkbeeld tot instel ling van een vrouwenraad. Dat de meerderheid zal zyn voor algemeen kiesrecht ia een triumf voor den heer Troelstra. Spr. bestrijdt de theorie van het assale kiesrecht van .minister Cort van der Linden. Spr. zegt zijn stem niet te zullen geven aan een herziening van de grondwet, die deu klassenstrijd ver scherpt. Ook is spr. tegen "de evenredige vertegen woordigic g.Het druischt vier kant in togen de onafhankelijkheid der volksvertegenwoordigers. In Zwit serland werkt het stelsel lang niet zoo goed als men het doet voorkomoD. Spr. zal dus tegen E. V. stemuieu. Do heer N o 1 e n s (r.-k.) zal zyo stem niet aan de motie-Troelstra geven. Aangaande de onderwys her ziening zegt spr. dat de rechterzijde bezwaren moet hebben tegen bjpa lingen, di6 de vryheid van richting der bijzondere school in gevaar zou den kunnen brengen. Spreker heeft dus bezwaar tegen wijzigingen, die het wezen van de zaak raken. Spr. meent, dat de verdere bespre kingen van art. 192 kunnen worder. uitgesteld tot na de afdoening van art. 80. De heer Van Raalte (u.1.) be pleit uitstel der ötemming over de motie Troelstra, by'v. tot na het Kerst-reces. Spr. doet dit omdat door de Kamer invoering van het algemeen vrouwenkiesrecht een dringende eisch zou kunnen worden genoemd, op een oogenblik, dat, indien wij dit inder daad van meening waren, wy het in de Grondwet konden zetten. Wij zouden dus een onzuivere stemming krijgen, Do minister, de heer Cort v. d. Linden dupliceeit. 'Spr. wyst vol strekt niet elke geleidelyko uitbreiding van het vrouwenkiesrecht van de hand. Maar als men thans in Grondwet het vrouwenkiesrecht wilde opruien dan kon het alleon algem. vrouwenkiesrecht zijn. Het denkbeeld van een Staatscommisisi<j waarin vrouwen zittiog hebben is spr. nieuw. Hij moet er zich ernstig o »'er beraden doch wijst het niet voetstoots van de hand. De heer Visser van IJzen- doorn vroeg of spr. bedoelde dat hij niet langer het bewind wild6 voeren als art. 192 werd verworpen. In de omstandigheden, waarin het land vorkeert, zou spr. zich niet gerechtigd achten uit- zulk een votum de politieke gevolgtrekkingen te maken die anders onvermydelijk zyD. Echter is de geheele Kamer het. eens over deze 3 puntenbehoud van de openbare school, flnancieele gelijkstelling, eischen voor goed onderwys. Alleen over de redactie is men het niet geheel en al eens. Zij voldoet niet geheel en al op twee punten. Welnu, men kan trachten een betere redactio te vinden. Maar het verschil loopt niet over een be ginsel quaestie. Spr. acht het moeiiyk de juiste grenslijn te trekken tusschen de deugdelijkheid van het onderwijs en de vrijheid van richting, maar het beginsel van do vrijheid van het byzonder onderwys dient gewaar borgd to biyven. De algemeene beraadslagingen wor den hierop gesloten en de vergadering verdaagd tot Donderdagmorgen, Van het Oostelijke front. St. Petersburg, 8 Nov. Aan de Stochod zyn pogingen van den vJLiand, om onze stellingen by Sitowitsjo en Ostrof Wolos te naderen, gefnuikt. Ten Zuiden van Dorna Watrazljn onze troepen in de streek ten Westen en ten Zuiden van den berg Ramoeu- tala opnieuw opgeschoten en hebben het dal van de Gouden Bistrica be reikt, van Belbor tot Holly. Van hat Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Weenen, 8 Nov. Aan het front in het Fleimsdal zyn aanvallen van enkele Italiaansche bataljons in de streek van den Col Brioon en tegen onze stelling op den Cirna di Bocche afgeslagen. Daarby zyn drie officieren, 60 man en 2 machinegeweren in ODze handen gevallen. Rome, 8 Nov. In het Travignolo- dal hebben wy de stelling op den Cima di Boche, die geheel door bet vyandolyke vuur was vernield, ont ruimd. Op den Karst is gisteren op een heuvel een bergbattery van vier stuk ken en een kanon van 87 m.M. gt vonden. Van het Roemeensche front. Weenen, 8 November. Ten Zuiden en ten Z.O. vandenSzurduk-paazyu Roemeensche aanvallen afgeslagen. Bij Spini en ten Z.W. van Predeal hebben wy den vyand opnieuw terug gedrongen. Aan weerszyden van don pas weg van Bodza zijn wij weer in het bezit van al onze vroegere stellingen. Ten N.W. van Toelgyes ziju de Russen er andermaal in geslaagd, eenig terrein te winnoD. Boekarest, 8 Nov, In hetPrahova' dal ia een vljandeiyke aanval afge slagen. Op de rest van het front is de toestand onveranderd. In de Dobroedzja zijn wy in zuide- lyke richting vooruitgekomen. St. Petersburg. 8 Nov. In de rich ting van Predeai en van de Olt zet de vyand zyn aanvallen voort. Ten oosten van het Jiul-dal is de vijand, na versterkingen te hebben gekregentot het offensief o vergegaau Oe duikboot- en mljnoorlog. Londen, 8 Nov. De pabetboot „Ara- bia" (4098 ton), van de Peninsular and Orlont&l Steam Navigation Com pany, is zonder waarschuwing op 6 dezer in de Middellandsche Zee in den grond geboord. Alle passagiers ten getale van 437 en de bemanning met uitzondering van twee machi nisten zyn gered. Borlljn, 8 Nov. Behalve de reeds gemelde schepen zijn de laatste dagen nog de volgende vyandelyke koop vaarders in den grond geboord do Engolsche s.s. Rappabannook (3870 ton), Noithwales (4072 ton), A. B. Davidson (1640 ton), Barrumble (3823 ton), de Fransche zeilschepen Iduna (165 ton), Fólix Louis (275 ton) en het Italiaansche s.s. Ostmarck (4400 ton). Londen, 8 Nov. De treilers Caswell, Horfat Castle en Kyoto en de vracht boot Leatonia zyn in den grond ge boord. De bemanning van de treilers en 15 man van de Leatonia zijn opgepikt,, de andere 15 man van de Leatonia zyn, naar men vermoedt, door een Engelsch oorlogsschip gered. Da Noorsche s.s. Fumland en Reime (1918 ton), zyn gistermiddag in den grond geboord. De bemanning is gered. Prins Hsinrioh van Beleren gesneuveld. Munchen, 8 Nov. Prius Heinrich van Beieren is den heldendood ge storven. Do prins werd gisteren bij eon verkenning zwaar gewond en stierf in den afgeloopen nacht. Prins Heinrich Luitpold, neef van wijlen koning Otto, werd in 1884 geboren. Hy was officier bij de cavalerie. Da Pruisisch* varllsslljsfen. De Nos. 660 t/m. 669 vermelden de namen vao 65,510 gesneuvel Ion, gewonden en vermisten. Vorig tien tal ïysten 58,467. Totaal aantal ge- gesneuvelden, gèwoDden en vermisten t/m. de 669ste lijst 3,358,598. 5000 burgers uit Antwerpen weggevoerd. l&u de „Telegraaf" wordt „van de grens" geseind Ongoveer 5000 burgers zijn door de Duitachers uit Antwerpen wegge- vterd. Vele sloegen op de vlucht, maai werden ingehaald en meege voerd. Vyftien slaagden erinNederlandsch grondgebied te bereiken. Enkele jongelieden werden aan den electri- schen draad gedood. Wilson of Hughes gekozen? New York, 8 November. Terwyi gisteravond de overwinning van Hughes zoo stellig was en zelfs door de bladen van Wilson werd toege geven, maken dejongst6 verkiezirgs- berichten uit het; Verre We3ten en andere staten den uitslag eenigs/jtis onzeker, zoodat nu beide partyen aanspraak maken op de overwinning. De New-Yorkscho bladen melde:- de voorzitter der democratische party heeft de afdeel inga-voorzitters der party in alle staten en districten geseind Wilson i3 herkozen. Gij moet er persoonlyk voor zorgen, dat, de stembussen worden bewaakt. Onze tegenstanders zyn wanhopig. Londen, 8 November. Door het nog telkens inkomen van vertraagde veikieziogsuitslagen uit het Verre Westen, is do nog nooit vertoonde toestand ontstaan, dat de wederzljd- sche stemmencyfers telkens gewyzigd worden, en de enorme meerderheden voor Hughe3 in do Oostelijke staten der Unie naar het schijnt zal worden te niet gedaan door de stemmen in de Westelijke staten. De einduitslag is nog onzeker. Leerplicht in Rusland. St. Petersburg, 7 November. Di minister van onderwijs heeft bij het bureau van jle Doema een wetsont werp ingediend, strekkende om in het Russische rijk algemeen leerplicht in to voeren. Nsnrwegen en de oorlog. Kristiania, 7 Nov. Een Russische torpedojager heeft den 2en dezer bij Vardó oen Duitsche duikboot be schoten, toen de torpedojager 2£-3 zsemyien en de duikboot. 3-4 zee myien uit de Noorsche kust was. De Noorsche regeering herfr haar gezant te St. Petersburg opgedragen tegen deze nieuwe schending van Noorwegen's onzijdigheid te protes WILHELMINA MASTENBROEK. Groningen, Helder, 8 Novsmber 1916. MfddenaUaat 77, Huwelijksvoltrekking 23 Nov. J916. Ondertrouwd Hs. SLIKKER en CATH. WOUD. Oudesluis, (Gem. Zype»,a Helder, Breewaterstr.36.) 8"ov-1®1®- Huwelijksvoltrekking Vrijdag 24 November 191(5. De ondergeteekonden betuigen hun hartelijkon dsnk voer (Ie groote be langstelling bij hun 40-jarig huwu lijksfeest ondervondm. G. SCHEERMAN en Echtgenoote. UIT DEN OMTREK. Texel, 7 Nov. Dat er in dit jaar door sommige vlasverbouwers, ook in deze ge meente. goede zaken zyn gemaakt, kan o.a. hieruit blyken, dat tot f1900 per H.A. werd besomd, een bedrag dat, de waarde van het land nog overtreft. Nog altoos steken de-beide masten van'den, in de Eierlandscbe gronden, gezonken logger „Maria Louise" boven water. De toestand der zee daar ter plaatse liet niet too om een poging te ondernemen tot het bergen van tui gage, enz Met het afslaan van visch in de haven is, nu ook koopers van elders opdagen, weer oen aanvang gemaakt. Weinige jaren geleden werd een ge regelde vischafslag in 't leven ge roepen, doeh moest al spoedig worden slop gezet wegens te geringo deel neming. Nu worden zoowel garnalen als andere vischsoorten bij afslag verkocht. De visschers varen er wel bij. De heer J. Koopman, onderwyzer -Q de R. K. school te Den Burg is in geiyke betrekking benoemd te Volendam. Den 22en November a.s. hopen j onze geliefde Ouders B. HOITING en 8. HOITING DE VRIES hunne 25-jarlge Echtvereniging te I hordenken. Dat zy nog lang l spaard mogen blijven is de wensch |j van hunne liefhebbende Kinderen. Helder, 9 Nov. 1916. DlacoDieBtraat 2. Ondertrouwd JAN MULOER Ondertrouwd WILLEM KLIK ANNA ABATHA BREET. Helder, 8 November 1910. Oir. C. W. RUSTIN6. ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan op Maandag 13 November 1916, 's avonds 8 uur, in „CASINO", met medewerking vin: Mevr. Ph. RUIJGH-KRENS te Alkmaar, (Sopraan). don Heer BRAM VAN DER STAP te Delft (Bariton). Het Bestuur M, H. RUIJGH, Koningsrr. C. HEIJBLOK, Dykstr. 18. Tot uiterlijk Vrijdag 10 Nov. w is er nog gelegenheid tot op geven van donateurs ot' begunstigers. Donateurs betalen f 2.50 en beguns tigers f 1.- per jaar. Gratis Introductie is beslist niet verkrijgbaar. Hedenavond geen repetitie. HET BESTUUR. KON. NED. VER. Tot 15 November kunnen leden zich opgeven voor den Kalender 1817, tegen f 1. -na dien tijd f 1.25, handels- prys f 1.75. Opgave verzocht aan' het Bureau van dit blad of by den Secretaris: Luitenant ter zee BRAAM, Marinewerf. Oe Heer en Mevrouw BRUTEL DE LA RIVIERE OESCOVICH zullen gaarne Zondag 12 en 19 November, van 3 u. tot 41/3 uur, bezoeken ontvangen. Keizerstraat 15/17, ingang Callfornieatf. Verloren, Woensdagavond, etu Por- temonnaie, inhoudende oenig gold en sleuteltje. Terug te bezorgen bij A. PELSER, Keizerstraat 15/17 VERLOREN Zaterdagavond een zilveren Armband. Tegen beloouing terug te bezorgen Stationsstraat 12. Weggeloopen een klein wit Hondje, met bruine vlekjes aan de ooren. Terug le bezorgen: Brouwerstr. 34. Net Burgermeisje, 32 jaar, wenscht kennismaking, liefst met Onderoff. Marine. Brieven onder No. 296. aan het Bureau van dit blad. Ten Telegraafkantore Ankerpark kan geplaatst worden een© tijdelijke Telefoniste in opleiding. In aanmerking kotuen zy, die don 17 jarigen leeftijd wèl, doch den 23- jarigen nog niet hebben bereikt. Vereischt wordt: eenige kennis van het Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Ouitsch, van rakenen en aardrijks kunde. Het aanvangsalaris bedraagt 25 gld. per maand, hetwelk by vaste aan stelling kan klimmen tot 850 (1050i gulden per jaar. Nadere inlichtingen omtrent ver dere exameneischen, enz. aan boven genoemd kantoor. N. V. StoomwasscherIJ „den Helder" Gevraagd een Meisje voor Mangel kamer, en een boven 16 jaar voor Sorteerkamer. Gevraagd een MEISuE, vau 8 tot 4 uur. AdresBureau van dit. blad. Er biedt zich aan een flinke Huis houdster, 37 jaar, 1 a 2 kinderen geen bezwaar, om spoedig in dienst te treden. dres: 2e Goversdwarsstraat 6. Gevraagd flinke Dienstbode, tegen Decem ber, voor Café te Wieringerwaard. Zich te vervoegen bij A. Schouten, le Goversdwarsstraat 15. den Helder. Mevrouw VAN HETEREN vraagt zoo spoedig mogelijk een netie dienstbode. Binnenhaven 33. Gevraagd: een nette Dag-Dienstbode. AdresMej. KREUGER, Koning straat 88. Gevraagd in een kl. gez. z. k. een Dagmeisje, tot 8 uur. Zoqdtigs vrij. Zich aan to bieden Donderd. of Zaterd. Loon fl.76. AdresBureau v. d. blad. Gevraagd een flink tweede Meisje, van 's morgens acht tot 's middags 6 uur, niet- beneden 16 jaar. Adres: Kanaalweg 166. Wordt gevraagd, zoo spoedig moge lijk, een flinke Dienstbode, loon 3 gulden per week, by A. KRIJGER, Logement Zeemanshuis, te IJmuiden.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2