HELDER8CHE COURANT HET GULDEK MYSTERIL Hotel Bellevue. Diners. Soupers. No. 4998 ZATERDAG 11 NOVEMBER 1916 44e JAARGANG Eerste Blad. De abonnementsprijs van de Holderscho Courant" Is thans per kwartaal la da stad 75 eent, franco per pest fl.—. Op- en ondergang van Zan tn Maan en tQd van baegwatar (Texel). Mmn Z«G w»Ur Kot. op: «ii4or: op: oi4*r: Zondig lt ».U m. 10JO T.1C 4.11 t.10 930 Maandag II Ml 11.1 7.18 4.19 9.10 10.0 Dinsdag 14 737 11.48 7.20 4.» 10.80 1038 Wuontsd. 16 8.48 a. 0.9 7.92 4.8 11.6 11.6 Dondetd. 18 9.67 0.80 7.24 4/ 11.40 11.40 VrJJdog 17 11.7 0.47 7.28 4.4 0.80 Zatoidag 18 1.1 73» 4.8 030 1.10 0E WEEK. 7 November. Op Vrijdag 8 November j.1., - terw(jl minister Cort v. d. Linden z(jn groote rede, meesterlijk saamvattend ter beantwoording al wat gedurende vele dagen, zeer vele uren in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesproken, bespiegeld was over voorgenomen wyziging der artt. en 192 van onze Grondwet, op dien 3en November zat in een der bankjes, zeer hoog gelegen aan de Linkerzijde, een Volksvertegenwoor diger in strak gespannen aandacht te luisteren^ Van halftwaalf tot een ure vervolgens van halftwee tot halfvier terwijl de premier redevoerde had deze afgevaardigde steeds den blik gericht naar de kleine figuur van den grijsaard met den witten baard en de zilverwitte haren, wiens zeventig jarige leeftijd niets had verminderd aan de kracht, de fijnheid, de scherpte van het sterke brein des wij6geers, van den staatsman. De afgevaardigde, dien ik bedoel, .was jonger acht jaar ruim dan Z. Exc. Gort. v. d. Linden. Hij scheen nog in de volle, frissche fleur van het leven. Rijzige, stoere verschijningmet de jeugdige lenigheid van den man, die veelaan sport hé9ft gedaanvan den jager, wien Nimrod's bedrijf tot een soort van hartstocht was geworden. Man met strak, watnorsch, wat trotsch, kleurig gelaat en strenge, koolzwarte oogen, waarvan de blik doordringend wa9. Hij - mr. Tydeman, de leider Ingezonden mededeellng. Uil sltchfi jaargetijde voor li rhiumatiaklijders. Niet zonder een gerechtvaardigde vrees zien de rheumatieklijders het regenachtige jaargetijde naderen. Hunne pijnen, die de mooie dagen nagenoeg hadden doen verdwijnen, ontwaken plotseling onder den in vloed der vochtigheid. Hunne arme gewrichten doen, wan neer men ze in beweging brengt, knarsingen hooren die van hevige pijnen vergezeld gaan. De rheuma- thlek treft zonder onderscheid de jongen en de ouden, maar zij valt bij voorkeur de verzwakte en over werkte personen aan, en in hetalge- nteon hen wier bloed, om de een of andere reden, verarmd en met urine zuur beladen is. De eerste voorzorgsmaatregel der rheumatieklijders en van hen die voor rheumathiek vatbaar zijn, dat wil zeggen de overwerkten, de ver moeiden, de bloedarmen en alle zwakken in het algemeen, moet zijn hun bloed te zuiveren en te verrijken. Een kuur met de Pink Pillen is hen daarom bijzonder aanbevolen. De Pink Pillen zyn in der daad onver gelijkelijk als herstellingsmiddel van het bloed. Door hun gebruik hebben tal van rheumatieklijders hunne pijnen volmaakt zien verdwijnen. Het is natuurlijk noodzakelijk de behande ling met volharding te volgen. Op dlo voorwaarde geven de Pink Pillen altijd de gunstigste resultaten. Du Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KL008TER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 68; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij vorscbilleudt Apothekers en goede D roei sten. FEUILLETON. Deel C, N. bn A. M. WILLIAM80N. Vertaald doob W. J. EN H. A. CORNELISSEN. 57) „Door den man, die bereid is zijn leven te wagen om mij uit deze ge vangenis te bevrijden en mij ver weg te voeren. En nu heb ik Je alles verteld, zooals het is. Daarom speet het me, dat je kwam op het oogen- blik, dat ik bijna gereed was den beBlissenden stap te doen. Ik was er van overtuigd, dat je zou probeeren mij tegen te houden. En bovendien, als hij jou zag doch dat wil ik niet meer herhalen. Ik weet, dat jij nooit iets zoudt doen om hem van mij af te nemen. Ik begrijp alleen niet, waarom ik je dit alles vertel, in plaats van mijn geheim voor mij te houden, zooals ik eerst had besloten. Er is niets veranderd. Ik kan je niet van Maieddine redden, maarer is toch «én groot verschil. Als ik kon, zou ik je nu redden. Toen ik je voor het eerst zag had ik geen andere gedachte, dan dat je mijn geluk in den weg zou staan, en daarom wilde ik je zoo spoedig mogelijk weer weg hebben" Victoria drong met geweld een snik, die in haar keel opkwam, terug. .Maar nu heb ik die gedachte niet meer," ging Saidee voort. ,Ik zag der Vrij-liberalen, want hem bedoel ik, gelijk men reeds z?.l hebben be grepen miste wezenlijke, bekorende redenaarsgavo. Wanneer bij in de openbare zitting het woord voerde; dan deed hij 't steeds op koud, afgemeten, ganach kleurloozen toon, zoodat aan bewegelijke naturen hot volgen ervan vaak zelfbedwang kostte. Maar ieder luisterde steeds in groote, gespannen aandacht naar mr. Tyde man, want hif volgde zonder uitzon dering het voorschrift van den leeke- dichter van slechts te spreken wanneer .het hart er u toe dringt", hier ook welhet wijs overleg 't u raadt. En wat deze staatsman, wiens invloed in de Vertegenwoordiging allengs grooter was geworden, tot de Kamer had te zeggen, was steeds van gewicht. Plotseling wordt hü door don dood weggeruktZonder eenige over drijving mag getuigd, hoe thans meer dan ooit „het oog des lands"ophem den leider der oppositie tegen mr. Cort v. d. Linden's art. 192, zooals 'tdaar ligt,gevestigd was. In de zitting van Donderdag 2 November had hij aangekondigd, van repliek na 'snri- rister's rede zeer waarschijnlijk niet te zullen afzien. En dat na hetgeen de premier over zijn Onderwijs artikel had verklaard, wel zin tot toenadering en samenwerking te keDnen gevend, waar 't op „verdui delljking" aankomt, maar overigens afwijzend, zoo duidelijk en volstrekt mogelijk, het vastleggen van „waar borgen" in de additioneele artikelen, mr. Tydeman opnieuw de oppo sitie-vaan zou ontrollen, in de arena tredend als ridderlijk, maar tevens niet spoedig kamp gevend strijder dat. besefte ieder. Ook in tweede „instantie" zou Tydeman aan het hoofd der oppositie voor het neutrale Staatsonderwijs, welks belangen hij bedreigd achtte door dit art. 192, in het krijt treden. Maar, het zou toch niet zoo ezen Eensklaps terwijl mr. Tydoman het geweer richt op een stuk wild legt de Zeisman zijn knokelvuist op den schouder van dezen menschhij Btort levenloos ter aarde. Wie de ontroerende tijding Zondag ochtend vernamen, zij huiverden ervan. Slechts in kleinen familie- en vriendenkring wist men, dat Tyde- man's gezondheid reeds sinds enkele jaren wankelde. Wie buiten dien kring zich bevon den, achtten hem gelijk reeds opgemerkt nog in de volle fleur van het geestelijk- en physiek-zijn. Dat zulk-eén plotseling wordt neer geveld door deD Dood moet toch wel den meest luchthartige, zóó duide lijk herinnerd aan het brooze van ons leven, gevoel van weemoedigen ernst wekken. En bij den meest-zelflnge nomene, zich gewichtig-achtende, het besef van zijne nietigheid!... Op den gang der zaken in het Parlement zal dit heengaan van den leider der Yrü-liberalen, voor wie mr. Tydeman's dood terecht een ramp is genoemd,onget wijfeld van beduidenden invloed zijn. De wijze, waarop de nu- overleden staatsman art. 192 bestreed was wel scherp, maar gewettigd van toon; geschiedde met al den hartstocht, waarmee Tydeman de openbare school liefhad, maar ook met al de kennis, de machtige ervaring, de fijne taktiek, waarover hij beschikte. Van de overdrijving eens Otto's bleef hy zeer verre. En ook een dr. Eerdmans; hoeveel hooger diens rede dan ook stond dan die van den afgevaardigde uit Amaterdam-III, maakte de taak der verdediging van zijn ontwerp- compromis voor mr. Cort v. d. Linden niet zoo zwaar. Met den aanvoerder der oppositie is ook de meest-geduchte woordvoerder daarvan heengegaan. En men mocht aannemen, dat de repliekerjj na 's minister's redo nu slechts zou zijn een schaduw van wat ze ware geworden indien mr. Tydeman niet uit dit leven gerukt ware. Ik zeivoor de vrij liberalen is dit sterfgeval een ramp. Toen dr. Bos, de groote verdediger van het compromis, den lande ontviel, had men dit ongeluk al sinds vele maanden zien aankomen. In de ge lederen der vrijz. democraten had men de onmiddellijke gevolgen ervan althans kunnen overdenken. Hier wordt men als door een bliksemslag getroffen. Voor ons geheele Parle ment is dit zooveelste verlies van een der corypheeén, der vooraan- en allerbesten, een. uiter hoe je voor je bod geknield lag, en bad, juist zooals je placht te doen, toen je nog een klein meisje was, en toen brak er iets in me. Ik kon het niet langer uithouden. En nu houd ik weer zooveel van je, Baby. Het ijs is nu \an mijn hart verdwenen. Maar ik blijf vrouw en omdat ik een vrouw ben, kan ik mijn andere liefde niet opgeven, voor niemand, ook zelfs niet voor jou. Dat moet ik je eerlijk en ronduit zeggen". Victoria zweeg eenige oogenblikken Toen zei ze: „Wil je me iets van dien man vertellen Saidee was verwonderd over deze aanmoediging. Ze had een uitbarsting van droefheid, van protest verwacht. Doch het was haar een verlichting eindelijk te kunnen spreken over dat wat al baar gedachten vervulde. „Hij is kapitein by de Chasseurs d'Afrique," zei ze. „Doch op't oogen- blik is hij niet by zyn regiment. Hy is een expert in het maken van woestyn-putten, en daarom heeft men hem zoover naar het zuiden gezonden, naar Oued Tolga, de stad. Daar moest een put gemaakt worden onder zijn leiding. Ik zag hem van myn dak dageiyks aan hot werk. En ik weet niet hoe ik er toe kwam Cassim zou zeggen, het was myn noodlot maar toen ik op een goeden dag naar de Moorache baden ging, waarby ik langs zyn werk moest, sloeg ik mijn sluier weg op 't oogenblik, dat ik vlak langs hem mate pynlijke en droeve gebeurtenis Inderdaad, wy mogen wel heèl „zuinig" zyn op de eükele „cives optimi", boven de middelmaat uit stekenden, die wij-nog over hebben 1 Voor het over onzen bodem vliegen van Zeppelin's heeft men ons dan een soort van „verklaring" van 't geval gevend hoffeiyke veront schuldigingen aangeboden, 't Is - zei men vroeger „het oude liedje", en waar wy toch niet kunnen schiften eerlijke waarheid en mogeiyke „fop- speenery" in zulke dingen, is 't maar 't best te doen wat de Franschen noemen: „faire bonne mine h mau- vais jeu" alsof we de zaak in orde gebracht vinden. Weldra - werd gemeld zal een nieuw Oranje-boek verschijnen. Misschien zal Sinister Loudon daarin ook een nieuw licht op deze en dergelijke gevallen kunnen werpen. Het beschieten van de ,K 1" en de sleepboot „Witte Zee", op hun tocht naar Indiö, door Engelsch vuur zal wel vullen, nog buiten de grenzen van dat thans met begrijpelijke be langstelling tegemoet geziene OraDje- boek. De herftstormen en November- regens versomberen de natuur; winter staat voor de deur en de drang naar duurte-toeslag komt uit allerlei kringen. Dat wy weer verbod van witbrood zullen krijgen is niet bevestigd,maar wel weten; wy, dat de prijs van het brood weer is m. En de oorzaak ervan weer spiegelt zich ook in de duurder-ge- worden biertjes. Aan de Haagsche Princesaegracht vormt de Distributie regeling thans wel de „hoofdbeaogne". Minister Posthuma doet al zijn best, leden des Parlements in de Commiasifin zitting te doen nemen. Edoch, de „animo" wordt al-minder. Na de vryz. democratische gaan de katho lieke leden zich aan de Commisslfln onttrekken. En hier heeft men doen met een der vele, maar ook een van de grootste „appeltjes", die het Parlement straks met Exc. Pos thuma zal hebben te schillen I Onder de „Personalia" der jongste dagen heeft men het bericht, dat de oud-land voogd Idenburg is aange wezen om „opvolger" te worden van den Leider, die op de jongste Depu tatie-vergadering over den „wortel in de dorre aarde" sprak: van Dr. Kuyper. De mantel des Profeten zal wellicht straks over de schouders van den kranigen anti revolutionairen staatsman, wiens beleid als land voogd door alle partijen zoo warm is gehuldigd, worden gespreid Dit vooruitzicht geeft misschien recht om te hopen op het aanlichten eener periode door den premier, zooals men weet, in zyn rede van Vrijdag November voorspeld waarin 0 grooter waardeering van elkan ders inzichten en bedoelingen in in natie zal doordringen"?... Moge Cort v. d. Linden's profetie vervuld worden Mb. Antonio. DE OORLOG. Da lagerberlchtan van 9 November. Van het W e s t e 1 y k front. In een bericht over de jongste successen der Franschen in de streek van Ablaincourt en Pressoir, by Chaulnes, wordt medegedeeld, dat op beide vleugels de aanval bijzonder snel in zyn werk ging. Twee vijan delijke linies van beton gebouwd waren binnen zeer korten tijd in handen der Franschen. In het centrum van het front ging het evenwel anders toe. De Duitschers hadden daar twee dorpen op een ge weldige "manier versterkt en boden een woedend verweer. Zoolang de beschieting duurde, zochten zij een toevlucht in de kelders en gewelven, die van 8 tot 10 meter diep waren. Zoodra de stormgol ven aanstormden, kwamen zij weder boven den grond te voorschijn en brachten een groot aantal machinegeweren in werking. Het was een wanhopig gevecht tus schen Franschen en Beieren in het Zuideiyke deel van Ablaincourt en op de kruiswegen van Chaulnes en Soyecourt. Een groep verwoeste hui zen ging tot driemaal toe in andere handen over. Om de kerk werd vinnig gevochten, want de Beiersche com- ging. Het duurde maar een of twee seconden, maar wy zagen elkaar recht in de oogen, en toenVras het of myn ziel ineens tot hem uitging, en hem in dat korte oogenblik do geheele tragedie van mijn leven ver telde. En tegeiyk voelde ik, hoe zyn ziel ook naar mij ging. Het was iets wonderiykB zooals ik nog nooit had gevoeld. Je kunt je niet voor stellen wat er in dat oogenblik in mij omging, Baby!" „Ja ik geloof wel, £at ik het kan," fluisterde Victoria. Maar Saidee was te zeer verdiept in haar eigen gedachten om aandacht te schenken aan haar zusters woorden. „Den volgenden keer, toen ik naar het bad ging, was hij er weeren ofschoon ik ditmaal mijn sluier vast hield, keek hij mij aan met een blik alsof hy er doorheen kon zien. Ik gevoelde, dat hy mij iets zeggen wilde. Doch dat kon natuuriyk niet. Het zou myn ondergang geweest zijn. Io de Turkeche baden was echter een vrouw, een zekere Bakta, die 'mij daar altijd helpt. Zy iB de koppe laarster van den heelen omtrek. Wanneer er een jonge man is die een vrouw zoekt, gaat hy tot haar, en zy zegt hem, welke van de jonge meisjes, die bij haar komt baden, het jongst en het schoonst is. Of wanneer een vrouw tot eën anderen man in betrekking staat, bezorgt zy de corre spondentie. Dienzelfden dag nu gaf Bakta my een brief Ik beantwoordde hem niet. Maar toen ik den volgendon keer weer Ingezonden Mededeellng. Helder. Telefoon Intoro. 48, |Partljen speciale condities. Vergidarlokalin disponibel. Wl LH E LM INA-BILLARD. Diners worden aan huls bezorgd. pagnle, die haar verdedigde, weigerde zich over te geven en werd verdelgd. Het gedrag van officieren en man schappen ging allen lof te boven. Een compagnie, die ten Noorden van Pressoir in gevecht was geraakt met een Pruisisch bataljon, sloeg het uiteen en maakte meer dan 80 ge vangenen, terwyl zy den Duitschers zware verliezen toebracht. Om 11.20 was het dorp Ablaincourt in zijn geheel genomen. Een kwartier later viel het laatste huis van Pres soir den Franschen in handen. Volgens het Fransche communiqué van den 9en heerschteaanhetSomme- front groote bedryvigheid der artil lerie. Overal leggen de Duitschers inderhaast versperringen aan. By Saillysel werden de Fransche stellin gen aangevallen. Na een kort hand gemeen werden de Duitschers even wel teruggeworpen. Van het Oostenryksch-Ita- liaansche front. Het Oostepryksche communiqué van den 9en geeft aan dat de toestand onveranderd is. Ook het Italiaansche bericht maakt geen melding van vechten. Wel wordt gemeld, dat nog' een batterij van 3 houwitsers van 15 c.M. met een groote hoeveelheid munitie werd gevonden. Het aantal by het jongste offensief buitgemaakte kanonnen steeg daardoor tut 20, w.o. 18 van middelbaar kaliber. Van het O o s t e 1 y k front. Geen gebeurtenissen van belang. Volgens het Russische communiqué duren de gevechten ten Z. van Dorna Watra nog voort. Een aanval der Oostenrykers by het dorp Hoypo werd afgeslagen. Van het Oostenrijkseh-Roe- meecsche front. Aan het Noordeiyjc deel van de Oostgrens van Zevenbergen zyn de Russen in het offensief. Gedurende de laatste dagen maakten zy hier geregeld vorderingen, die hen tot on- jeveer 10 K.M. over de grens brachten n het dal van de gouden Bistrica. Het doel van deze beweging zal wel zyn aan de in het Zuiden strydende Roemeensche troepen eenige verlich ting te verschaffen. Dat dit hard noodig is, blykt wel uit de vorderingen, die de verbonden leigers hier maken. Overal staan do Duitschers aan de Roemeensche zyde der passen. Het offensief der Roe- meniörs in het. Juli dal is tot staan gekomen. De eene hoogtestelling na de andere valt in handen der Duit schers, echter niet dan na taaien tegenstand der Roemenifirs, die nog steeds de beslissing weten uit te stellen. Het voornaamste gevaar dreigt wel ten Zuiden van Kroonstadt. bij de Pre dealpas en het Prahovodai, waardoor i spoorweg naar Boekarest loopt. Het Oostenryksche communiqué van den 9en meldt het mislukken van Roemeensche aanvallen ten Zuid oosten van den Szurduk pas. By Spini giDgen de Centralen opnieuw vooruit. 150 man werden gevangen genomen en 2 kanonnen veroverd. De Russi sche troepen, die ten Westen van Toelgyes en bij Beltor opgerukt wa ren, zyn door de Duitschers terug gedreven. Van Roemeensche zyde wordt ge meld, dat in het Trotus-dal en in de streek van Dragoslavele vyandelyke aanvallen afgeslagen werden. By Tabla Butzi, Bratocea, Predelus en in bet Prabova-dal zyn gevechten langs hem kwam, opende ik opnieuw myn sluier, en danktejhemmetmyo oogen. Den volgenden dag gaf Bakta my weer een brief, en den volgenden dag weer en zoo is het doorge i;aan, tot ik nu dezen man, Honoró Jabine, beter ken dan iemand anders in de wereld, ofschoon wy elkaar slechts eenmaal hebben gesproken". "'„Hoe wist je dat gedaan te kry- gen?" Victoria deed de vraag werk tuigelijk, omdat ze gevoelde, dat Saidee die van haar verwachtte. „Bakta zette het plan in elkaar, en Noura, myn negerin, hielp. Hy kwam hier vermond als een oude Arabische vrouw, die voorgaf voor haar lamheid bij den Marabout genezing te zoekenhij leunde daarbij op een stok, zoodat zyn lengte niet in het oog liep. Bakta hield de wacht,, terwyl wij met elkaar spraken - niet laDger dan tien minuten, want men kon ons elk oogenblik komen overvallen. Hy smeekte mij, met hem te vluchten, maar ik durfde niet. Ik kon niet beslissen. Thans maakt by een geheimschrift voor ons, zoodat niemand, ook al vallen onze brieven, die wij nu door een duif elkaar zenden, in verkeerde hadden. H(j hoopt alles voor myn vlucht in orde te krijgen wanneer ik er in toestem". „Watje natuuriyk nooit zult doen!" viel Victoria haar hier in de rede. „Al was het alleen maar om zynent- wil, als je hem werkelijk lisfhebt. Ze zoudt zelf later ongelukkig zyn, omdat je zyn carière in het leger hadt ge broken". gaande. Ook op den linkeroever van de Olt worden de gevechten voort gezet. Het Russische bericht geeft nog aan, dat de Duitschers ten O. van hetBuzen-dal door de Roemoniers teruggeworpen werden. 100 man wer den gevangen genomen en 1 machine geweer werd buitgemaakt. In het Jiul-dal werden vljandeiyke aanvallen afgeslagen. In de Dobroedsja gingen de Russen en Roemeniörs weder eenigs- zins vooruit. Met behulp van, het Donau-«Bkader werd Hirsova wed6r vermaesterd. De Duitschers en Bulga ren trokken terug. Het dorp Topal werd door hen in brand gestoken, Naar van Duitsohe zyde wordt nog medegedeeld, hebben de Bulgaren den 6en dezer met het eiland Dinn het derde belangrijke Donau-eiiand aan de Roemeniérs ontrukt. Vandaar heb ben zy den Róemeenachen Donau- oever bereikt en er zich, na de Roe meensche Donau-wacht overwonnen te hebben, gevestigd. Twee kanonnen en munitie waren de buit der Bul garen. De Roeski Inwalid, het orgaan van den Russischen generalen staf, heeft verklaard, dat een overtocht over den Donau in de richting van Boekarest voor Roemenie de nood- lottigste gevolgen zou kunnen hebben. Van het Macedonische front. Het Bulgaarsche communiqué van den 8sten meldt het afslaan van aan vallen der geallieerden in de streek van het Prespa-meer en op het Moglenitsa-front. Verder slechts artil lerie gevechten. Da duikboot- on mljnoortog. De Engeleche stoomschepen „Suf- folk Coast" (780 ton), „Theldrake" en „Sunrise" (447 ton) zyn in den grond geboord. Van ItaliaaDsche zijde werd kort geleden melding gemaakt van ver richtingen van eeDige torpedobooten in de nabyheid van Pola, in de haven van Durazzo en van het in den grond boren van een Oostenryksche onder zeeboot. Een Oostenryksch bericht meldt thane dat een der duikbooten niet naar haar basis is teruggekeerd. 21.000 burgert uit Antworpan weggevoerd. „Van de Grens" wordt aan de Tele graaf gemeld: 't Schijnt wel alsof met de zoolang gevreesde wegvoering van alle weer bare mannen uit Belgie, 'n begin wordt gemaakt. Niét 5000 but'gers, zooals we in ons ochtendblad meldden, maar 21.000 mannen uit Antwerpen werden reeds als slaven naar Duitachland gedeporteerd. Een ware paniek heeft de Antwerp- sche bevolking aangegrepen, en deze paniek verspreidt zich ais een vuur over de omliggende gemeenteD, waar ook reeds vele mannen tusschen de 18 en de 85 jaar bericht ontvangen hebben, dat zy zich tot bet vertrek gereed moeten houden. Alle veront schuldigingen van Duitsché zyde, dat deze maatregel enkel werkloozen be treft, die de openbare liefdadigheid tot last strekken, worden tot een pas kwil gemaakt door het feit, dat zeker de helft der weggevoerden letterlek van haar bezigheid in de fabrieken op het land werd weggesleept! Op 't oogenblik wordt de slaven- klopjacht gehouden in de gemeenten tusschen Antwerpen en de Neder- landsche grpns. Maandag waren de mannen van Eeckeren uan de beurt, en heden moesten die v^n Santvliet en Stabroeck zich voor het vertrek gereedmaken. Voor iedereen luidt het bevelEen tweede pak meebrengen, twee paar schoenen, een vork en een pel. De mannen van buiten worden met de stoomtram naar Antwerpen ver voerd, waar de karavanen van dui- Blaven gevormd worden, die met speciale treinen, samengesteld voor 't grootste gedeelte uit goederen wagens, uit de Zuid Statie aldaar ver trekken. Dit station is tot op 100 meter in den omtrek door een cordon soldaten afgezet. De familieleden van de ver- trekkendenmogen hen geen uitgeleide doen en alle samenscholingen worden oogenblikkeiyk met de grootste bru taliteit uiteengedreven. Er wordt verteld, dat de wegge voerde arbeiders gebruikt worden voor het aanleggen in vliegende haast van nieuwe spoorwegiynen van het „Ik ben hem meer waard dan dui zend carrières 1" riep Saidee uit, ter wijl zij zich losmaakte uit de om arming vaD baar zuster. „Maar nu zie ik, waarom je zoo geduldig hebt geluisterd; je hebt alléén gewacht op een goede gelegenheid om myte ?en, dat ik eenzelfzuchtig wezen ben. Ik mag misschien zelfzuch tig zyn, maar het is toch even zeer voor zyn geluk als voor het myne. Het is juist zooals ik gedacht heb. Je bent een fijne kwezel gewor den. Je zoudt mij liever nog zien sterven of krankzinnig in deze ge vangenis zien worden, dan my iets laten doen dat... volgons jou school- meisjesideeén niet past". „Ik kwam bierheen om je uit de gevangenis te redden," zei -Victoria. En nu ben je er zelf ook in ge raakt 1" antwoordde Saidee. „Maar," en hier werd haar stem in plaats van verwijtend,overredend „Honoré zal ons misschien beiden kunnen redden. Dan zou je niet met Maiedinne behoeven te trouwenZie je niet, dat er nu nog zooveel te meer reden voor my is, om „ja" te zeggen tegen kapitein Ssbine Wanneer ik dat zag, zou ik nog op dit oogenblik willen sterven," zei Victoria. .,Wat ben je wreed 1 Zoo wreed kan alleen een vrouw tegen een vrouw zyn. Je beweert, datje hierheen bent gekomen om mij te redden, en het eenige, wat ik je vraag om voor my te doen, dat weiger je. Je zegt, dat je my hier vandaan wilt laten gaan. Westelijk front in verschillende rich tingen naar Duitschland. De ontroering in de Scheldestad de omliggende dorpen is geweldig, en de vermetelste plannen worden ver jonnen om naar Nederland te vluchten. Honderden en honderden jonge man nen uit de grensgemeenten hebben besloten hun leven op het spel te zetten, liever dan zich door de Duitschers te laten wegvoeren. En hoezeer de wachten dan ook hun waakzaamheid verdubbeld mogen hebben, en al werd in de laatste dagen de electrische versperring nog dichter gemaakt, - toch slagen nog voortdurend groepen van tien tot vyf- tien man erin, den veiligen Neder landschen bodem te bereiken. De donkere, stormachtige nachten van deze week hebben deze ontvluch tingen, vooral in de buurt van Ossen- drecht, zeer in de band gewerkt. Hedenochtend om 9 uur moesten, zooals we reeds zeiden, de jonge mannen van Stabroeck, Santvliet en andere dorpen op het appèl verscby- nen. Met het oog op deze wegvoering werd een weinig minder dan dolzinnig plan ontworpen, waarvan we mis schien wel erge dingen hooren zullen. Naby Putte zyn drie vluchtelingen door de electrische versperring gedood. Zy die weten te ontkomen worden door de bewoners der Holiandsche grensgemeenten ontvangen met een harteiykbeid, die in niets onderdoet voor 't onthaal, dat bij de groote vlucht uit Antwerpen, den Belgen in Nederland ten deel viel. Er werd ons verzekerd, dat onder de laatste woggevoerden zich zelfa onderpastoors bevinden. „Komt weder tot betere dagen 1" zei de heer Louis Franck, in Novem ber 1914. BUITENLAND. Veerpont gazonken op dan Wolchsal. Posen, 9 Nov. De Dziennik Poz- nanski meldt: Vanmiddag om 5uur werden als gewooniyk bewoners van stad Kaziinierz by Lublln met de veerpont 07er den Weichsel gezet om naar hun woningen terug te kc-eren. De pont was reeds dicht by den oever, doch wilde eenige draaikolken voorby- varen om een te sterken stoot te voorkomen en voer daarom eenige meters terug. Toen de pont midden in de rivier was drong plotseling het water de beide booten binnen en de heele pont zonk. Twintig menschen werden, gered, terwyl meer dan honderd twintig den dood in de golven vonden. Reeds zyn veertig ïyken opgehaald. De Sobieperamp in bet laraaha kanaal. De Engelsche bladen hebben thans wat uitvoeriger berichten over de jroote scheepsramp in het Iersche ranaal by Greenore. Er zyn in het geheel 90 menschen by verdronken an één gered. Die geredde, zekere James Boyle, eon 86 jarige ongehuwde man, die tot de bemaonlng van de Retriever behoorde, heeft het volgen de relaas gegeven van de schipbreuk. Hy had geen wacht, toen de aanvaring (tusschen de Connemara en de Retrie ver) gebeurde. Hy begaf zich aan dek en vond den kapitein O'Neill bezig met het geven van bevelen aan iedereen om in de booten te gaan. Maar het bleek, dat de zee te woest was, dan dat het mogeiyk zou zyn booten te water te latenen daar het schip op het. punt was van te zinken, sprong iedereen overboord. Merkwaardig genoeg was Boyle de eenige van de bemanning van de Retriever, die niet kon zwemmeD. Hij" had echter het geluk in het water een van de booten drijvende te vinden en wist daarin te komen en er in te biyven tot zy omsloeg; maar hy klemde zich aan de schuit vast en klom op de bovendrijvende kiel. Weer wentelde de boot om, en weer kwam Boyle er in te zitten. Spoedig daarop sloeg de boot op de rotsen by Cfanfleld Point te pletter, Boyle ge raakte te water. Hy wist echter een stuk wrakhout te grijpen en zich boven water te houden, waarna hy door iemand aan den kant, zekeren Samuel Hanna aan wal werd gehaald. Veel meer kon Boyle over zyn wonderbaariy ke redding niet vertellen behalve misschien, dat de botsing plaats vond ongeveer een uur nadat do Connewara was uitgevaren. Maar dat kan je niet. Je kunt niet eens zelf hier vandaan komen. Honoré is onze eenigste kans „Wanneer ik je uit deze gevangenis kon redden, zou je hem dan opgeven - tot je weer vrij was om naar hem te gaan, zonder jullie beider leven voor goed te vernietigen „Wat bedoel jq?" vroeg Saidee. „Antwoord alleen op myn vraag". Saidee dacht een oogenblik na. „Ja," zei ze toen. „Ik zou dat doen. Maar waar dient het voor, over zulke dingen te praten? Jy zoudt my redden! Een arme kleine muis, die zelf in de val govangen isl" „Een muis knaagde eens een net door, en bevryde daarmee een leeuw," zei Victoria. „Geef my tyd om na te denken, dat is alles wat ik voor dit oogenblik van je vraag - behalve... behalvedat je me lief blijft heb ben. O, liefste, wees niet boos dht zou ik niet kunnen verdragen Saidee legde baar hoofd weer in den arm van haar jongere zuster, en beiden kusten elkaar. H00FD8TUK XI. Maieddine deed geen enkele poging om Victoria by haar zuster op te zoeken. Niettegenstaande M'Barka's zandlezing was hy er van overtuigd, dat er nu niets meer tusschen hem Ijn wensch kon komen. Victoria kon met geen mogelijkheid ontvluch ten en den Marabout had b(j in de hand; dat wist hy. Hy woonde in de afdeeling van Een duister Jublléum. Voor 1864 is er'menig schip go- strand in de Eierlandscho Gronden, die zich westwaarts uitstrekken van Texels noordpunt, en menig zeemans leven en heel wat handelsscbat ia er by verzwonden. In genoemd jaar evenwel is op hot hooge duin op een half uur van De Cocksdorp gebouwd de vuurtoren, waarvan in November de eerste vriendeiyke lichtstralen den schepo ling waarschuwden voor de gevaar- ïyke gronden, die alom berucht waren. En groot.en dank ontving de HeerJ. L. Kikkert, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, wethouder eu notaris te Texel, op wiens initiatief het kostbare werk tot stand is geko men. Na Jdien tyd behoorden stran dingen by die plaats meer tot de zeldzaamheden, waarmode het groote nut van de plaatsing wel wasbewezon. Evenwel hebben later ook meerdere invloeden ten gunste gewerkt, waar van genoemd mogen worden de kolossale vermeerdering van stoom schepen, wat een groote vermindering van de zeilvaart tengevolge heeft gehad en het plaatsen van licht schepen b(j „de Haaks" en „de Ter- schellingerbank". Bijna vyftig jaren heeft de Eier- landsche toren zijn licht, dat lange jaren een draaivuur is geweest, doch sedert enkele jaren veranderd Is in een licht, hetwelk om de vyf seconden Blechts even verduisterd wordt, doen uitBtralen over de Noord-' en de Waddenzee, en was het ook op de eilanden Texel en Vlieland al dien tyd een vriendeiyk oog, waaraan menige blik gewyd werd. Een bezoek aan den Eierlandschen vuurtoren heeft voor menigeen op het programma gestaan en velen hebben Tanaf den hoogen omgang den omtrek bezichtigd.En die omtrek zou nu des nachts reeds meer dan 50 jaren door het licht van dien toren be schenen zyn geworden, wanneer de oorlogsgod hem niet gedurende twee jaren in duisternis had gebracht. Ea zoo moest ook zyn 50-jarig jubiléum duister zyn. Drotv* tooneelen zijn in dien donktren tyd aan den voet des torens afgespeeld. Laat ons denken aan „de Isbjorn" en „do Ocean", die reeds eerder bij die duisternis den weg niet konden vinden en in „de Gronden" verzeild geraakten, maar vooral treden naar voren de droeve rampen in de laatste wekenden loggers overkomen, waarby niet minder dan 18 personen ztjn omgekomen. Gelukkig maar, dat de Minister thans gehoor gegeven heeft aan de klachten van de haringvisschers en het licht van Eterland heeft doen ontsteken. Sedert Zaterdag j.1. brandt het weer als te voren on met ge noegen heeft men het gezien. Alleen, BINNENLAND Ingezonden mededeellng. Wat te doen ala de kwaal tich vertoont. De Natuur geeft een duidelijke waar schuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde is. Geef by waar schuwingen van nierzw3kte door een pyniyke rug, onzuiver bloed of ver stoorde urlneloozing, onmiddeliyk hulp aan de nieren. Een nieraandoening is gevaariyk en brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheumatiache pynen^nier gruis, of -steen, spit eu waterzucht veroorzakend. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn onovertrefbaar voor nier- en blaas- kwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat wy kwade gewoonten, dlo de nieren verzwakken, zooals het eten van te veel vleescb, overwerking, zorgen, het gebruik van sterke dran dranken, en buitensporigheden moe ten nalaten. Het drinken van water is een goede gewoonte, want dit helpt de vergiften uit de nieren spoelen. Dit zyn eenvoudige voorzorgen van do Natuur, die met behulp van Foster's Pillen spoedig baat geven. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekeniDg van James Foster op het etiket, zyn te den Helder verkrflgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sel k f 1.76 p. doos of f 10.- p. zes doozen. (88) het huis dat voor gasten was be stemd. Een enkele maal kreeg hy bericht van Lella M'Barka, die in een afgelegen deel van het huis haar ver trekken had. Zy was nog vermoeid en zwak, maar niet ziek. De beide zusters, berichtte zy, waren heel goed en lief voor haar. Zoo verliepen drie dagen. Op het eind yan den derden dag was er groote beroering in Öued Tolga. De Marabout, Sidi El Hadj Mohammed ben Abd-el-Kader was op weg huis waarts: zoo hadden boodschappers bericht. Eindelijk zag men van de daken i karavaan naderen. Honderden Btroomden uit de Zaouia, de stad en de omliggende dorpen om den grooten man by zyn terugkomst te begroeten. Onder hen was ook Maieddine op zyn edel ros, El Blod. Victoria, die op het dak met don kyker, welken Maieddine baar had gegeven, den stroom had gevolgd, kon van uit de verte zien hoe de beide mannen elkaar begroetten, Maiedinne te paard, de Marabout hoog gezeten op een grijzen mehari. De zon schitterde en glansde op het zilveren kruis van zyn zadel en op de speerpunten der banieren, die om hem heer wapperden. Zyn hooge gestalte was gehuld in een mantel van groene zyde met den groenen tur ban zyn bedevaart naar Mekka had hem het recht gegeven dezen te dragen. n (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1