HELDERSCHE COURANT HET GULDEN MYSTERIE. Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4706 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1916 44e JAARGANG DE OORLOG. De legerberlchtan «an 27 en 28 November. Tan het W e s t e 1 y k front. De Fransche en Sngelsche berichten maken melding van artillerie-gevech ten die op sommige punten van het front, o.a. ten N. van Yperen, bijzonder hevig waren. Het Fransche communiqué van den 28ste geeft verder nog aan, dat een nachtelijke aanval ten W. van Maisona de Champagne afgeslagen werd. Van Duitsche zijde wordt d.d. 28 dezer gemeld De slag aan de Somme is in slijk verloopen. In den hoek aan de Ancre zitten de Engelschen in Bl(jkerige loopgraven, die door de Duitsche granaten stuk geschoten worden. Dat is het resultaat van de met zooveel ophef aangekondigde overwinning aan de Ancre. Het Duitsche front staat vastmaar Duitschland vergenoegt zich niet met een pasBieve verdediging. Eiken dag wordt er over afzonderlijke onder nemingen bericht. Zelfs in het Ancre- gebied, om welks verovering zooveel Engelsch bloed gevloeid is, is een aanval op EDgelsche stellingen, ten Noordoosten van Beaumont gelukt. Daar zijn 4 officieren en 157 man, een machinegeweer buitgemaakt. Niet het aantal gevangenen is van be- teekenis, maar het feit, dat de Engel- Ingezonden mededeeling. Badachten naai Aanleiding lan aan O De gezondheid is de kostbaarste van alle schatten en toch een schat die men slecht bewaart. Dit gezegde iB reeds eeuwen oud en bewijst dat de menschen reeds in de oude tyden slecht op hun gezondheid pasten. Wij hebben, wij moeten het bekennen, op dat punt geen gröote vorderingen gemaakthet tegendeel is waar, zou m6n zelfs geneigd zijn er bij te voegen. Inderdaad, nooit hebben de menschen hunne krachten minder gespaard. Men zou kunnen tegenwerpen dat het leven van toen niet met het tegen woordige kan vergeleken worden. Juist echter omdat wy st«eds meer werk moeten verrichten, komt het er op aan steeds meer voorzorgsmaatre gelen te nemen. En dat is het nu juist waaraan wjj ongelukkiger wijze te weinig denken. Wij vermoeien ons, wij overwerken ons zonder acht op ons zelf te slaan, zonder er zelfs aan te denken, dat de geneeskunde ons heden ten dage in staat stelt de schadelUke gevolgen van het inspan nende leven op ons organisme weg te nemen en zelfB dikwijls de ver woesting, die in ons wezen wordt aan gericht, tè herstellen. De ongeregeld heden van het leven hebben steeds een zéér noodlottigen invloed uit geoefend op het bloed en de zenuwen, die de bronnen zijn van gezondheid en kracht. De verarming van het bloed én de verzwakking der zenuwen be letten ons niet alleen werkzaam te blijven, maar leveren ons bovendien hulpeloos over aan alle soorten van ziekten. Wy moeten er dus met de grootste zorg voor waken ons bloed zuiver en rijk te bewaren en ons zenuwstelsel krachtig te houden. Wjj behoeven ons daarvoor geen bijzon- deren leefregel op te leggeD. Hot is voldoende op vaste tijden een behan deling met de Pink Pillen te onder gaan, waarvan een ieder door het lézen der veelvuldige verklaringen ia de bladen de merkwaardige verster kende on opwekkende hoedanigheden kent. Da Pink Pillen maken het bloed zuiverder en rijker en de zenuwen krachtiger. Zy wekken bovendien op bijzondere wijze de eetlust op en bevorderen de spijs verteering. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f 9.— per zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 88; te Schagen by J. ROTGANSte den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bU verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. schen niet eens op plaatsen, waar hun geheele aanvalskracht geconcentreerd is, het slagen van Duitsche tegen aanvallen verhinderen kunnen. Tan het O o s t e 1 y k front. Duitsche berichten maken melding van herhaalde aanvallen der Russen in deKarpathen. De gevechten duren voort. Overigens is de toestand onver anderd. Het Russische communiqué van den 28sten meldt het afslaan van «en aanval der Dultschers tenW. van Riga. Tan het Roemeensche front. Het begiDt er voor Roemenie be droevend uit te zien. Klein-Wallacbye is door de centralen bezet, en het lqkt er nog niet op, dat de Roemeniérs erin zullen slagen den opmarscb van den vyand tot staan te brengen. Tan uit het Westen komen do troepen van Falkenhayn, uit het Oosten die van Mackensen en uit het Zuiden de Bulgaren opzetten, en het oogen- blik lijkt niet ver meer af, dat de centralen voor Boekarest, de Roe meensche hoofdstad 'zullen staan. Alexandria en Rosiori de Tede zyn reeds in banden van de centralen. Het verlies van Rosiori meldden de Russen, die daarby tevens nog mee deelden, dat de centralen ook tot een dertigtal kilometers verder stroom opwaarts den rechteroever van de Tedea hebben bezet. Trouwens van heele Ait zyn de Roemeniérs nu teruggetrokken, het dal van die rivier, werwaarts een spoorweg uit Houga rye voert, is dus voor troepènver schuivingen enz. voor de centralen vry. Het gaat er nu om, of de Roeme nie» nog een slag zullen wagen om Boekarest te behouden, of dat zij verder terug zullen trekken. In Engeland wordt de toestand nog ds als niet ernstig beschouwd maar de groote Fransche bladen beginnen in te zien, dat door de samenwerking van Falkenhayn en Mackensen een belangryk voordeel voor de centralen is behaald. En wat voor enkele dagen nog werd aange zien voor een gewaagde onderneming biykt oen strategische frontwisseling te zyn geweest, een met duideiyk wordende plannen uitgevoerde opera tie, waardoor de geheele toestand in de Dobroedsja biykt zonder eenig verder belang te zyn; terwyi het zwaartepunt verlegd wordt naar Wal- lachye. Ton MackenBen heeft er zich toe bepaald bezit te nemen van de lyn Gernavoda—Constanza en zal er zich verder wel tob bepalen en herovering hiervan door-de Roemeniérs te voor komen. In Fransche bladen wordt den Roemeniérs geraden Wallachye prys te geven en terug te trekken op een linie, steunende aan de rechtervleugel op de linie langs de bergen van Moldavië, en met den linkervleugel aansluitende by het Dobroedsja-leger. Wanneer dit plan zou worden uit gevoerd en het Roemeensche leger erin zou slagen de aangeduide linie te bezetten, dan is de eenige trooBt die voor de Roemenie» overblijft, dat het leger voor het grootste deel heeft kunnen ontkomen. Doch hier tegen over staat, dat ongeveer alles waarom gevochten is, zal zyn prysgegeven. Het nadeel, dat de deelneming van Roemenie voor de centralen kon brengen, zal dan zyn opgeheven, zelfs in zyn tegendeel verkeerd, want niet de vleugel der centralen, maar die van de Russen zal in de lank wor den bedreigd. Daarby komt dan nog, dat een ryk land aan den vyand zal zyn verloren. Verwoestingen kunnen bier niet zoo heel veel aan veranderen. Het is dan ook nog lang niet zeker dat de Roemeniérs tot de terugtocht sullen besluiten en Boekarest zullen ontruimen. Binnenkort zal wel biyken welke beslissingen hieromtrent ge nomen. De Duitsche berichten aangaande den Btryd in Roemenië melden dat de opmarsch voortduurt. De Alt werd overschreden en Curteau de Arges bezet. Van Bulgaarsche zyde wordt mede gedeeld, dat de troepen die by Swistow over de Donau trokken hun opmarscb voortzetten. Ook by Orehono werd de Does C. N. sr A. M. WILLIAMSON. Vertaald door W. J. BR H. A. C0RN1LI8SEN. 66) „Laat ik ronduit met u spreken. Tot voor korten tyd was uw zuster my geheel onverschillig. Ik was niet jaloers«h op haar. Ik heb haar gelaat nog nimmer gezien, maar ik weet, dat zy reeds oud is en dat de Sidi haar zeker reeds heen zou hebben gezonden, wanneer zy nog vrienden of familie op de wereld had gehad, waarheen by haar had kunnen zen den. Maar de Sidi heeft een goed en medelydend hart, en zoo liet hy haar hier blijven, ofschoon zy hem geen kind heeft geschonken zooals ik, en zijn vrouw niet meer is. Ik alleen vul nu zyn geheele leven." Nu hield zy een oogenblik op, mis schien in de verwachting, dat Vic toria iets zeggen zou. Doch Saidee's zuster beet op haar lippen, de oogen naar beneden geslagen, en zweeg. „Er is echter een wyze vrouw in de stad," ging Miluda voort, .welke my altyd van reukwerken en zijden stoffen voorziet. En deze heeft mij gezegd, dat uw zuster een vervloeking over my heeft uitgesproken, en dat nooit een jongen zal krijgen rivier overgetrokken, evenals by Lom Palaka en Vidin. De plaatsen Piket en Kalafat werden door de Bulgaren bezet. Het Roemeensche communiqué van den 27aten geeft aan, dat op het Westelyk (Roemeensche) front een aanval op den linkervleugel der Roe meniérs werd afgeslagen. Aan de Alt en Tropolog trokken de troepen naar het O. terug. De gevechten duren voort Tan het front in de Dobroedsja wordt van Bulgaarsche zyde mede gedeeld, dat door een krachtigen aanval de vyand teruggeworpen werd in de streek van hoogte 284 en van het dorp Erkezek. Een aanval van Russische cavalerie ten O. van het Tasjavlumeer werd afgeslagen. Zonder uitwerking werden de stellingen al daar door Russische oorlogsschepen gebombardeerd. Tan het Macedonische front. Naar het Bulgaarsche legerbericht van 27 dezer aangeeft, werd na een artillerie-voorbereiding, die byna een dag duurde, een aanval ondernomen tegen de Bulgaarsche stellingen op hoogte 1050 en de westelijke hellin gen daarvan. De aanval werd afge slagen. Pogingen om by het dorp Groenitsjé tot den aanval over te gaan, werden verijdeld. Ook op den linker Warda-oever heeft de vyand een aanval onder nomeD, eveneens zonder succes. Een Duitsch bericht van den28en meldt bet mislukken van vyandeiyke aanvallen ten N.W. van Monastir. Tolgens het Italiaansche communi qué van don.27aten, werden de ope raties ten W. en N.W. van Monastir met goed gevolg voortgezet. Op 24 Nov. werden een hoogte ten W. van Nizopole en de top van den Cevenat- sena bezet. Ook in de richting van Tirnovo werden vorderingen gemaakt. Op 26 Nov. bezetten de Italianen, na verbitterde ge vechten de hoogten 2220 en 2227 ten Z.W. van Nizelope. Het Fransche communiqué van den 28sten meldt de verovering van hoogte 1050 (ten N.W. van Monastir), welke niettegenstaando de hevige tegenaanvallen behouden werd. Het Bngelsche staf bericht maakt melding van een geslaagde aanval op de vy- andeiyke Joopgraven ten Z. van Gengeli. Op het ItaliaanschOosten rijksche front is de toestand on veranderd. In de streek van Plava en Görz eenige verhoogde bedryvig- heid der artillerie. Van het Rua a i sc h-Tur ksche front wordt dd. 28 dezer gemeld, dat Turksche afdeelingen Adramede en KojUsjeogli (10 werst ten Z. van Wan) bezet hebben. BINNENLAND Os onlusten in Ojembl. Do correapondeut vau het „H.bl." te Soerabaja seinde dd. 24 November (vertraagd) De officier belast met het bestuur te Sarolangoen seinde, dat eene pa trouille onder den lston luitenant W. A. Grashuis de schuilplaats van den opstandigen Rio Depatl van Sldoong overviel. Deze ontsnapte, maar z(jn vrouw, twee schoondochters en kinderen, benevens volgelingen werden in hechtenis genomen. Uit Weltevreden werd dd. 24 Nov. aan de „Tel." geseind: Officieel wordt medegedeeld, dat te Sekalo aan de boven Soeinai uitge leverd werd Boewahid, vader van den gevangen genomen Bultau Panglima, met vyf en dertig volgers. Buitge maakt werden twee Beaumont-gewe- ren en muDitie. Bovendien werd te Moeara Tembesi uitgeleverd Hadji Saleh, den moordenaar van controleur Waller, met twee volgelingen. Ook hier werden een aantal geweren buitgemaakt. De patrouille Grashuis overrompelde de schuilplaats van den hoofdleider van den opstand, Rio Depati, uit het Lioen district. Hy ontsnapte, doch zyn vrouw, schoon dochter en kleinkinderen werden ge vangen genomen, benevens een vol geling. Artikel 192 aangenomen. De Tweede Kamer heeft het onder- wys-artikel 192 der grondwet aan genomen met 81 tegen één stem. Alleen de heer Lieftinck stemde tegen. het eenige kind, waarnaar de Sidi en ik verlangen zoolang Lella Saida dezelfde lucht met my inademt. Het is daarom, dat ik haar van hier wensch. En nu zal ik u helpen om te vluchten, wanneer gy haar met u neemt". „Ik zal deze plaats nooit verlaten, wanneer myn zuster niet met my mede kan gaan," antwoordde Tictoria, wier belangstelling thans in steeds hooger mate werd gewekt. „Maar wat kunt gy doen?" „Dat zal ik u zeggen. Maar laat ik u eeret vertellen, dat ik heden middag op myn dak stond, toen er een jonge Roumi uit Oued Tolga naar de Zaouia kwam ryden. Ik heb ook gezien hoe een arm een klein pakket naar beneden wierp. En later heb ik gehoord hoe de trap, die voert van uw zusters vertrekken naar het dak, werd dichtgespykerd. terwyl eenige oogenblikken later de Mara- bout by my kwam, verstoord zooals ik hem nog nooit heb gezien Was de jonge Roumi de man, dien gy lief hebt?" „Ja," zeide Tictoria, biyde dat Mi- luda's achterdocht alleen haar betrof, en niet haar zuster. „De man, dien gy gezien hebt was myn vriend, dien ik meer liefheb dan iemand anders ter wereld, behalve myn zuster; en wanneer ik niet met hem kan trou wen, zal ik liever sterven, dan Maieddine's vrouw worden." „Dan zult gy, tenzy lk u help, moeten sterven. En alleen iets dat gy slechte of uw zuster zult kunnen doen, zal deze poorten voor u openen, tenzij als Maieddine's vrouw." „Zoo help my dan," zei Tictoria moedig; „en gy zult voor altyd van ons beiden verlost zyn." „De macht van den Marabout is groot, en zyn dienaren zyn vele,' ging Miluda voort. „Nochtans heblk in zijn hart den sleutel gevonden, die voor u de poorten der Zaouia openen zal. Deze sleutel is zyn zoon, het kind, dat hy by zyn eerste vrouw heeft gehad. Zelfs my zou hy voor dit kind opofferen." Toorn en belee- digdeydelheid beletten de jonge vrouw eeu oogenblik voort te gaan. „Ik weet het, en daarom haat ik het," vervolgde ze na eenige oogen blikken. „Ik bid nu eiken dag om een zoon, omdat ik weet, dat dan mijn kind hem duizendmaal meer waard zyn zal dan dat andere, wyl h(j diens moeder nooit beeft lief gehad, en my wel. Zoo zegt de wyze vrouw, en ik geloof haar. Wanneer uw zuster niet meer hier is, zal ik een zoon krygen, en al myn wen- schen op aarde zullen dan vervuld zyu. Wat gy nu moet doen is dit: zendt een boodschap naar uw geliefde, waarin gy hem bericht, dat de eenige zoon van den Marabout op de school is in Oued Tolga, de stad. Zeg hem dan, dat hy dat kind moet rooven, en daarna tot den Marabout gaau en hem vertellen dat by zyn zoon nim mer weer zal zien, tenzy hy u en uw zuster vry uit laat gaan." „Dat zou wreed zyn, en myn zuBter 1 zal het zeker niet willen," zei Tic- Beperking epoorwegverkeer. Naar wy vernemen is, behalve de op 27 November ingevoerde beperking van het reizigersverkeer op de spoor wegen, binnenkort een nog nadere beperking van dat verkeer te ver wachten. Over de grena gekomen. Te Glanerbrug z(jn Maandag drie Duitsche deserteurs over de grens gekomen, drie broeders, die allen voor Terdun hadden gevochten en allen gewond waren geweest, een ervan reeds vier keer en een ander drie maal. Zy moesten nu alle drie terug naar het front, doch verkozen de vlucht. op Dinsdag 28 November 1916. - Afwezig met kennisgeving de hee- ren Tan Breda en Bok. Terder de heer Over de Linden. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Aan de orde zijn Ingekomen stukken en mededeelingen. Bericht Yan aanneming der benoe ming vanD. Riemers, tot onder wijzer aan school 7a; D. Blom, tot leeraar aan de Burgeravondschool A. C. J. van Goor, toe leeraar aan de Visscheryschool. Goedkeuring van het 8e kohier van de plaatselijke "belasting naar het in komen en van het 8e en 9e kohier van schoolgeldhefflng, dienst 1916. Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie, tot verdaging hunner beslissing omtrent het Raads besluit van 28 September j.1. tot het aangaan eener geldleen ing ad f300.000.—. Toor kennisgeving aangenomen. Adressen van de gemeente-genees- heeren G. F. Louwerse en W. J. Bak ker, om hunne jaarwedden met in gang van 1 Januari 1917 te verhoogen tot voor ieder f1000.-. (Zie Held. Ct. van 14 Nov.) Gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Adres van D. Blom en 4 andere leeraren der Burgeravondschool, hou dende verzoek hunne jaarwedden per wekelyksch lesuur gelijk te stellen met die van de teekénleeraren aan die school. (Zie Held. Ct. van 18 en 21 Nov.) Als boven. Adres van het Salaris-Comité uit de 4 Bonden van Overheids-perso- neel, aangesloten bij hetNedorlandsch Verbond van Vakvereenigingen, hou dende toezending eener motie inzake herziening der salarissen van ge meente-ambtenaren en -werklieden. De Voorzitter stelt voor dit adresvoor kennisgeving aan te nemen. De heer Biersteker verzet zich hiertegen. Spr. wil het adres aan houden tot' bij de behandeling der begroot ing en dan met meerdere der gelijke adressen tegeiyk behandelen. Aldus besloten. Adres van P. Oetelmans, visch- afslager, houdende verzoek om toe kenning eener gratificatie voor ver leende extra-diensten. Gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Adres van de afd. Helder van den Nederlandschen Bond van Werklie den in Openbare Dienstenen Bedry- ven, houdende verzoek om algeheele herziening van de Verordening tot regeling van de rechtspositie der werklieden en daarmede gelijkge- stelden in deze gemeente. Als boven. Adres van de Vereeniging „Koe- grasser Belang", houdende verzoek om toekenning van een subsidie teu behoeve van den doof haar op te rich ten teekencursus voor aanstaande vaklieden. (Zie Held. Ct. 21 Nov.) Als boven. Adres van het Comité ter bevor dering van geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, inzake de ver spreiding van een geschriftje, een uiteenzetting gevende van het streven van het Comité. De Voorzitter wil dit voor kennisgeving aannemen. De heer Biersteker vindt het beter het ter afdoening te stellen in handen van B. en W., die dan nog eens kunnen overwegen of het ge wensch t is deze propaganda te be vorderen. Aldus besloten. Adres van mejuffrouw A. Charmes, houdende verzoek om aangesteld te worden tot gemeente-vroedvrouw. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Ontslag Onderwljzsrsperaoneel. Adres van A. Klerk Azn., hou dende verzoek om eervol ontslag als Hoofd van school 5, ingaande 1 Ja nuari 1917. Als voren van A. C. vanderMey, als onderwyzer aan school 7a, in gaande 1 Januari 1917. Onder dankbetuiging voor de lang durige, zeer goede diensten wordt het gevraagd ontslag aan den heer Klerk op de meest eervolle wijze verleend. Aan den heer Van der Meij wordt eveneens eervol ontslag verleend. De heer Adriaanae vraagt of dit laatste om gezondheidsredenen geschiedt. De Voorzitter bevestigt dit. Kohier Hondenbelasting. Voorstel tot vaststelling van het 2e kohier van de belasting op de honden, dienst 1916, tot een bedrag van f 148.75. toria; „zelfs ook al konden wy een boodschap zenden." „Hedda, mijne dienstmaagd, zou het voor u doen. Zy zal alles in orde brengen. Alleen, gy moet haast maken! myn echtgenoot is op dit oogenblik by Si Maieddine om de koorts van hem te verdry ven en dit zal misschien de eenige kans zyn, die wy hebben. Vanavond nog zullen wy alles moeten doen, en in een uur zal alles beslist en geregeld moeten zijn. Ga thans naar uw zuster en vertel haar alles wat ik u heb gezegd. Laat haar voor u antwoorden, want zy kent het land en zyn volk en is ouder en wyzer dan gy." HOOFDSTUK XLVII. Het was reeds laat In den avond, toen Stephen en Nevill nog by elkan der zaten, plannen beramend hoe zij de beide zusters zouden bevryden uit de Zaouia. Het eeu na bet andere moest als onuitvoerbaar weer op gegeven worden. Lang hadden er over gesproken om den Marabout te dreigen met openbaarmaking van zyn identiteit met Cassim ben Halim - doch was de kans niet groot, dat hij hen zou tarten het bewys daar voor te leveren? En hoe konden zy dat bewijs leveren zonder Saidee en Victoria? En dan zou elk dreige. ment niet gevaariyk worden voor de beide zusters? Zou hy haar dan niet spoorloos doen verdwynen naar een plaats, waar z(j zeker nooit weer Allereerst wordt nu, in afwijking van de agenda, behandeld: Voorstel inzake het verstrekken van melk tegen verminderden prijs aan kinderen en zieken. By Raadsbesluit van 22 Februari is aan den Burgemeester eeu blanco crediet verleend voor de verstrekking van melk tegen verminderden prys aan kinderen en zieken. Aanvanke lijk zou het Ryk 8/s van deze kosten vergoeden, maar tengevolge van de invoering der Distributiewet is deze bydrage vervallen. Burgemeester en Wethouders achten eene uitgaaf van meer dan f600.— per maand, welk ig thans reeds voor de melk- voorziening noodig is, te bezwarend, en stellen thans aan den Raad voor, de levering van goedkoope melk te beperken tot die gezinnen, welke daarvoor, blijkens het advies van het Burgerlyk Armbestuur, in aanmer king komen. Nader is ingekomen een voorstel van de heeren Michels en De Zwart om de verordening aldus aan te vullen, dat de melk uitsluitend ge leverd wordt aan hen, die niet of tot een maximum van f400.— belast baar inkomen zijn aangeslagen in de pl. directe belasting. De Toorzitter deelt mede, dat B. en W. bezwaar maken dit amen dement over te nemen. Zou het worden aangenomen, dan zouden B. en W. hun voorstel terugtrekken. Den heer Michels heeft het leed gedaan, dat B. en W. met een dergeiyk voorstel zijn gekomen. De melkregeling, zooals die thans is, maakt een gunstiger figuur by die in andere plaatsen vergeleken, en is zeer vrijgevig. En juist het feit, dat gebruik werd gemaakt van de men schen, die in de allereerste plaats in aanmerking kwamen om teadvi- seeren, de geneesheeien naraeiyk, ia het principieel goede in die rege ling. Daarmede zou nu worden ge broken, en de melklevering worden teruggebracht tot een stukje armen zorg. Afgezien nu van de vraag of het armbestuur, in casu het arm bestuur hier ter stede, niet geschikt is voor zoo'n taak, is het ook prin cipieel verkeerd. De regeling is juist gemaakt om zieken en zwakken ge makkelijk aan melk te doen komen. Als men de regeling van B. en W. overneemt, kan men de heele bepa ling wel intrekken. Het Burgerlijk Armbestuur kan ook thans wel melk verstrekken, daarvoor isgeenaparet regeling noodig. Het is hier juist te doen om het feit, dat het algemeen een cijns opbrengst ten behoeve vap een stük volksrecht. Wat is er tegen om die lasten, waarmede zoo'n groot belang is gemoeid, om te slaan over de geheele bevolking? Wij zyn niet temin niet blind geweest voor de gevaren, aan een dergelijke regeling verbonden, en hebben daarom een grens gesteld en hen uitgesloten, die niet direct deze gunstige bepaling noodig hebben. Wij hebben de grens van den duurte-toeslag genomen, een grens, die in deze gemeente thans ingeburgerd is. By f 400.— belast baar inkomen is al op den kinder aftrek gerekend. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. Oorspronke- lyk was de bedoeling van bet College de geheele verordeniDg te doen ver vallen, doordat melk thans onder de distributieregeling valt. Toch hebben wij haar gehandhaafd, wilden echter kosten der distributie binnen redelyke grenzen houden. Deze zyn thans al f 450.— per dag. De heer Spruit vraagt naar de oorzaken der melkschaarste. De Voorzitter zegt, dat hierom trent al maatregelen zyn genomen, die daaraaa een einde zullen maken. De heer Biersteker infor meert naar de kosten der goedkoope melk-verstrekking. Weliswaar mogen de kosten in gevallen als dit niet op den voorgrond worden gebracht, maar toch dient er in dezen duren tyd, rekening mee te worden ge houden. Spr. vond in het voorstel van B. en W. ook iets onsympathieks, ora- hier het Burgerlyk Armbestuur beslissen moet en de melklevering daardoor een vernederend karakter krygt. Spr. zou alleen de bepaling willen doen toepassen voor zieken, niet voor kinderen. De meeste kin deren in den Helder hebben geen extra melk noodig, en spr. schrikt werkelyk terug voor de hooge kosten, vooral, daar de distributiewet reeds zoovele kosten met zich brengt. De Voorzitter: Die nog be langrijk zullen stygen straks, bij de distributie o. a. van peulvruchten. Daarom juist is het zaak die kosten binnen redelyke grenzen te houden. De heer G r u n w a 1 d vindt ook, dat het niet aaDgaat het Armbestuur met de regeling van de melkdistri- butie te belasten. De redeneering van den heer Michels is niet geheel juist, daar ook het Armbestuur slechts op medisch advies kan adviseeren tot de verstrekking van goedkoope melk. Maar men moet thans bereiken die jezinnen, die zich nooit tot het Arm- jestuur zouden wenden, en daarom is het voorstel van B. en W. spr. niet sympathiek en schaart hij zich aan de zyde van de heereü Michels c.s. De heer de Geus heeft tegen het voorstel Michels eu De Zwart dit bezwaar, dat het afwykt van de voor zieningen van den laatsten tyd. Doel daarvan was: iedereen goedkoope levensmiddelen te geven en nu zou men een aparte groep bevoordeelen boven andere. Dat is niet juist. Wat de inkomens betreft, het bestaande boekje van den hoofd, omslag geeft geen juisten kijk op de inkomens der ingezetenen en spr. is daarom huiverig aan de hand hiervan een grens te stellen voor bepaalde inko mens, terwyl zy, die hier ook maar even boven vallen, en het misschien even hard noodig hebben, de kosten voor de anderen zullen hebben op te brengen. De heer Adriaanse vindt het voorstel-B. en W. te biliyken, waar de gemeente voor zulke buitenge wone uitgaven komt te staan en de gunstige bepalingen komen te ver vallen. Op het oogenblik zyn er vele gezinnen, die niet strikt noodig heb- )en goedkoope melk te betrekken, en die toch van de regeling profl- teeren. Spr. vindt het te verdedigen, dat de gemeente ingrypt, ofschoon ook spr. de keuze om het Armbestuur te hooren, niet zeer gunstig vindt. Spr. zou het betreuren als men den voorgestelden bezuinigingsmaatregel niet invoerde. Over de redactie van het amende ment, dat in stemming zal worden gebracht ontstaat eenige discussie. De heer de Zwart geeft in over weging de verstrekking te doen plaats hebben aan zieken, dus zoowel aan kinderen als aan volwassenen, welke regeling de heer van Neck onbillijk vindt. De heer Bierste k e r vindt het onbiliyk lieden met meer dan f400.-, die het soms veel meer noodig hebben, uit te sluiten, en stelt voor op medisch advies aan iedereen melk te verstrekken tegen verminderden prijs. B. en W. heb ben dan toch altyd het recht in te grijpen waar hun dat noodig ïykt. De heer De Zwart zegt niets liever te willen dan de grens te laten vervallen, die alleen is voorgesteld in het belang der gemeente. De heer De Ten vindt het ge vaarlijk een maatregel te nemen, waarvan men de kosten niet weet. Laat men alles intrekken en het overlaten aan het Armbestuur, dat dan eens wat royaler kan zyn in die gezinnen waar het noodig is. De heer Biersteker handhaaft zyn voorstel. Laten B. en W. zoo noodig de zaak nog eens nader onder de oogen zien. De Toorzitter meent, dat de zaak genoegzaam bestudeerd is. Over dea gang der stemming ontstaat een langdurige discussie ten slotte komt het amendement-Biersteker, zijnde van een verst strekkenden aard, in stemming. Dit wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 7 en 1 ont houding. Tegen stemmen de heeren De Ten, Spruit, Adriaanse, Verfaille, Krynen, Boon en Van Nefek, terwyl heer De Geus buiten stemming biyft. Hierop trekt de Voorzitter het geheele, thans geamendeerde, voorstel van het College in. De toe stand biyft dus, zooals die was en de oude verordening voor ieder geldig. Voorstel inzake beperking gas verbruik en tot vaststelling eener verordening tot tydelyke afwijking van art. 88 der Alg. Politie-verorde- ning. (Zie Held. Crt. 25 Nov.). Hieromtrent is een schrijven van den heer W. C. van Breda inge komen, hetwelk de Voorzitter voor leest. De heer Van Breda vindt het niet redeiyk de beperking van het gasverbruik te leggen 'op ééne cate gorie van inwoners (de winkeliers). Verder is van den Bond van Koffie- buishouders enz. een verzoekschrift ingekomen om de café's op Zaterdag en Zondagavond van een vervroegd sluitingsuur uit te sluiten, zulks met het oog op de groote schade door hun bedryf geleden. De heer Adriaanse vril even eens den Zaterdag uitzonderen voor winkels, omdat velen uit den arbei denden stand eerst des Zaterdags avonds hunne inkoopen kunnen doen voor de volgende week. In antwoord op een en ander deelt de Toorzitter mede, dat geene wyziging in het voorstel van B. en W. kan worden gebracht. De Voorzitter leest de tweede, aanvullende circu laire van den minister hieromtrent voor, waarin nogmaals de aandacht wordt gevestigd op de beperking van het kolenverbruik. Het zal de vraag zyn, aldus de Voorzitter, of de minister met de thans voorge stelde milde bepalingen, in vergely- king met de door den minister aan bevolen maatregelen genoegen neemt. De heer Spruit vraagt hoe het gasverbruik gecontroleerd wordt. Als dit over den meter gaat, is er toch altyd al eene maand verstreken, is het niet beter een maximum voor particulieren te bepalen? De Voorzitter zegt, dat de verordening ook voorziét in dit geval. Voorloopig wilden B. en W. de par ticulieren ongemoeid laten. Het doel iB den maatregel zoo min mogelijk drukkend te maken, en daar gas in winkeletalages alleen dient voor reclame-doeleinden, kan dit het eerst gemist worden. De heer Adriaanse vindt het voorstel van nogal ingrypenden aard. Spr. zal echter, gehoord de uiteen zetting van den Voorzitter, geene pogingen doen den Raad tot zijn standpunt over te halen. De winke lier kan zich immers met ander licht behelpen en het publiek zal zich aan den nieuwen toestand aanpassen. Spr. geeft verder in overweging, het slui tingsuur voor de café's nog te ver vroegen. De Voorzitter antwoordt, dat vermoedeiyk de minister het door B. en W. voorgestelde wel niet vol doende zal vinden en verwacht, dat men nog verder zal moeten gaan. De heer De Zwart brengt hul de aan B. en W. voor het voorstel, zooals het hier ligt, omdat daardoor gaspryeverhooging is vermeden. Ten opzichte van de straatverlichting zou spr. gaarne wat meer overleg wil len zien plaats hebben dan den vori- gen keer, toen maar machinaal om de andere lantaarn werd uitgedraaid, zonder dat men rekening hield met hoeken van straten, bruggen, e. d. Spr. stelt verder voor de cafés om om 10 uur te doen sluiten in plaats gevonden zouden worden. Of wel licht erger nog...? Wat kapitein Sabine betreft, die had hun nog niet verteld, dat Saidee voor hem geen vreemde was. Hij had het gaarne gedaan, om met volle kracht de beide vrienden te kunnen helpen. Doch het leek hem niet fair tegenover de vrouw, die hy liefhad, de beide vreemden nu reeds in het geheim hunner verhouding in te wyden. In wat de beide En gelachen betreft, zy hadden gaarne zyn raad ingewonnen, doch zy aarzelden van hun kant het geheim te openbaren van Saidee Ray's echtgenoot aan een vertegenwoordiger van Frankryk, dat zeker een niet minder strenge rechter over den Marabout dan over Ben Halim zou zyn - en de kans de beide zusters ongedeerd langs vreedzamen weg uit diens handen te krygen, zou dan zeer zeker gering worden. De beide vrienden hadden elkaar reeds goeden nacht geweDscht, in de hoop, dat de nacht hun nieuwen, goeden raad zou brengen, toen de portier op de deur van Stephen's kamer klopte en mededeelde, dat er een Arabier was, die beweerde, dat by „monsieur" beslist nog spreken moest „Waar komt hjj vandaan?" vroeg Stephen. „Dat wil hy niet zeggen. Maar het is een neger, dien ik nog nimmer hier in de stad gezien heb." „Laat hem binnen komen," zei Stephen. Eenige oogenblikken later stond er een jonge neger voor hem, grys van 't woestijnzand, nog hijgend van zyn snellen loop. Zijn eenigste kleedingstuk was een havelooze, ge streepte gandourah. In zyn hand hield hy een opgevouwen stukje papier, waarop met duideiyke letters Stephen's naam stond geschreven. Het was niet Tictoria's bandschrift, hoewel het er zeer veel op geleek. „Hy zegt," legde de portier uit, toen de Arabier eenige woorden sprak, die Stephen niet verstond, „dat hy geen brief mee terug mag nemen; maar wanneer monsieur iets ant woorden wil, dan zal by bet zoolang herhalen, tot hy het na kan zeggen, en zoo de boodschap overbrengen." Stephen bad de laatste woorden ternauwernood nog gehoord. Hy was reeds begonnen den brief te lezen. Deze was van Tictoria's zuster. Zy had hem biykbaar in groote baast geschreven, doch wat zy bedoelde was er duldeiyk ln weergegeven. Tictoria vond het plan Diet goed, schreef ze, en hoopte dat er nog een ander gevonden kon worden. Doch zfj zelf, Saidee, zag geen ander, dat kans op slagen bood. En als mr. Knight niet wilde, dat Tictoria de vrouw werd van Maieddine, dan moest by zich om kleinigheden niet bekommeren en niet al te fijngevoelig zyn. Er was geen tyd te verliezen. Eu wanneer mr. Knight wilde doen, zooals zy had aangegeven, dan moest hy den boodschapper het woord „ja" maar zoolang voorzeggen, tot deze het herhalen kon; vr&nt een brl«f binnen de Zaouia te smokkelen zou, zooals de zaken thans stonden, zeker veel te gevaariyk zyn. Het was een woDderlyk, en voor Stephen zelfs zeer onsympathiek plan, dat door Saidee was aangegeven. Niettemin, na eenige oogenblikken te hebben nagedacht, sprak by het woord Ja" duldeljjk en scherp uit, zóólang tot de Jonge neger het ver staanbaar herbalen kon. Toen liet hy hem gaan met een goede beloo- ning. Stephen trachtte hem eerat nog te beduiden, dat hy eenige dogen- blikken wachten moest, omdat hy eerst zyn vriend wilde raadplegen, maar de neger beduidde hem met teekens, dat by geen tyd had, want dat zyn weg nog ver was, wilde hy het doel van zyn reis vóór zonsop gang bereiken. Eenige oogenblikken later klopte Stephen aan Nevills' kamer, dien hy bezig vond met een brief aan Josette te schrijven. „Die schurk van een Cassim! Hy wil dat arme kind dwingen Maieddine te trouwen I De Toorzienigheid ia wel met ons, dat by ons juist dezen boodschapper zendt, terwyl wy al onze eigen plannen hebben moeten opgeven. Ik voor my hpb geen ge wetensbezwaren! Eo jy?" „Ik doe myn best ze zoo goed mogeiyk er onder te houden," zei Stephen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1