HELDERSCHECOURANT No. 4708 DINSDAG 6 DECEMBER 1916 44e JAARGANG De abonnementsprijs vaa de „Helderscbe Courtot" Is thans per kwartaal la de stad 76 cent, franco per post 11.—. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Ingeronden. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De legerberlchten van 1, 2 en 3 December. Van het W e s t e 1 y k front worden artillerie-gevechten gemeld. Verder een paar kleine aanvallen, een van de Duitschers ten N. van Lesara, waar zy de Engelsche loopgraven tijdelijk bezetten, een tweetal der Eogelschen ten Z. van Fanquiaaant en ten O. van Yperen. Van het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht van den 2den meldt het'afslaan van aanvallen der Russen ten N. van Sworgon en ten Z. van Pinsk. Verder geen ge beurtenissen van belang. Van Russische zijde wordt daaren tegen gemeld, dat de Russen zich van de hoogten in de richting van Kirli-Baba een weg baanden en in de stad vasten voet kregen. In de straten werden wanhopige en bloedige gevechten geleverd. Elk huis moest stormenderhand worden vermeesterd. In het W. deel van de stad werden Duitsche versterkingen geconcen treerd, en tegenaanvallen ondernomen. Ten slotte trokken zy evenwel op hun tweede, buitengewoon sterke 2e linie terug. Meer dan 1600 man werden gevangen genomen. Van het Roemeensche front. Naar het Duitsche legerbericht van 2 Dec. meldde, duurden de aanvallen der Russen en Roemeniörs in de woud- Karpathen en in het Zevenbergsche grensgebergte voort, doch werden zij weder alle afgeslagen. Bij tegenaan vallen namen de Duitschers ruim 1000 man gevangen. Omtrent het verloop van den strijd in Wallachlje meldt dit bericht: De gevechten ontwikkelen zich tot een grooten slag. De uit het gebergte ten Z.O. van Campolung komende legervleugel heeft in de woudbergen aan weers kanten van het Dambovita vak vech tend vorderingen gemaakt. In het vak van de Argesul (Argus) ten Z.O. van Pitesti ia het gevecht leverende 1ste Roemeensche leger door het Duitsche en Oostenrljkscbe leger na een hardnekkigen strijd doorbroken en verslagen. Meer naar het Zuiden'tot by de Donau is de Argesul (Argus) al vechtende bereikt. Aan gevangenen zijn, voor zoover een telling tot dusver mogelijk is geweest op 1 December 61 officieren en 6116 man en aan buit 49 kanon nen en 110 gevulde munitiewagens naast veel andere militaire wagens binnengebracht. Ook het legerbericht van den 8en meldt dat alle Russische aanvallen in de Karpathen afgeslagen werden en eenige honderden Russen werden gevangen genomen. In Wallachlje werd de slag aan de Argesul voortgezet. Van uit Campo lung en Pitesjti wonnen de Duitsche en Oostenrljksche troepen terrein. Io het Argesul-dal drongen afdeelinf«n door tot aan GaeatI (aan den spoorlijn Boekarest—Pitesjti) en veroverden daar 6 houwitsers. Verder stroomaf waarts werd de Argesul overgestoken. Een Roemeensche aanvalskolonne, die ten Zuid-Westen van Boekarest over de Argesul en Neaj-Lowu waa vooruitgedrongen, is omsingeld en onder zware verliezen naar het Noord- Oosten over de Neaj-Lowu terug geworpen. Op den uitersten rechtervleugel aan den Donau werden den lsten Dec. Russische aanvallen afgeslagen. Dejiuit van het 9e en Donau leger bij dë'gevechten van 2 Dec. bedraagt 16 kanonnen, verscheidene auto's en zeer veel andere voertuigen. Verder zijn er 2860 gevangenen gemaakt. Een later bericht meldde dat de slag aan de Argesul ten N.W. van Boekarest, door het 9e leger werd gewonnen. (De Argesul stroomt van Pitesj ti Zuid-Oostwaarts op een afstand van 20 K.M. van Boekarest en mondt bij Toebrakai in den Donau uit). Naar het Bulgaarsche legerbericht van 2 Dec. meldt, werd de opmarech in Wallachye voortgezet. Na de Neajlow te zijn overgetrokken, werd onder het leveren van verwoede ge- vechten verder in de richting van Boekarest opgerukt. 21 kanonnen en 870 man vielen in handen der Bul garen. Een bericht van 8 dezer meldt nog de gevangenneming van 200 man en de vermeestering van 1 kanon. De Russische en Roemeensche be richten van 2 dezer geven aan, dat de gevechten om de hoogten bU Kry- niaf en Kirli Baba voortduren. Ook op het Zevenbergsche front worden de gevechten voortgezet, met name in de dalen van Trotus, Sulta, Czeboniasz en Uzu. De vijand onder neemt verscheidene tegenaan valled tegen de door de Russen bezette hoogten. De gevechten worden met buitengewone verwoedheid gevoerd. In het Dumbrovitza dal trokken de Roemenilrs eenigszins terug. Daaren tegen maakten zij in het Buren dal opnieuw eenige vorderingen. De berichten erkennen den In Wal lachye ondervonden tegenslag. Van Roemeensche zijde wordt medege deeld, dat de troepen een weinig terug moesten trekken, terwijl het Russische bericht aangeeft, dat de Roemenlfirs tol aan den Argesu terug moesten gaan. 2,Ten Z. van Boekarest evenwel ver loren de Duitschers en Bulgaren een deel van het gewonnen terrein. De dorpen Comana en Gostinari, die door hen waten bezet, werden door f Russen en Roemeniöra hernomen. Do berichten van 3 Dec. geven aan, dat de gevechten in het Trotus- en Sul- ta-dal succes hadden. De Russen bezet ten de dorpen Assaul en Sulta en namen 800 man gevangen. Betref fende den slag aan de Argesul wordt mededegedeeld, dat de Roemeniörs voor den druk der vijandelijke troe pen moesten wijken. Daarentegen worden de gevechten ten Z. van Boe karest met succes voortgezet. De Duitschers en Bulgaren werden op nieuw teruggedreven. Voor zoover bekend, werden 26 kanonnen ver- Het Roemeensche communiqué van 3 Dec. zegt dat op de W. grens van Moldavië en de N. grens van Wal lachlje levendige artillerie- en infan- teriegevechten plaats hadden. Op verschillende plaatsen giDgen de RoemeniBrs tot den aanval over. (20 man werden gevangen genomen.) Op den rechtervleugel in Wallachlje vielen de Duitschers verwoed aan en dwongen de Roemenifirs terug te trekken naar Titu aan de Glavacia en naar de Neajlov. In de streek van Dragavesti (60 K.M. ten Z.W. van Boekarest) werd een Turksche divisie, en in de streek ten Z.O. van Dragavesti de Duitsch- Bulgaarsche hoofdmacht geslagen en naar het zuiden teruggedreven. In de Dobr oedsj a. Ook hier' zijn de Russen tot den aanval overgegaan. Naar het Bul gaarsche legerbericht van 1 Dec. aangeeft, werd de linkervleugel, tus- schen het dorp Salis Keni en den Donau aangevallen. Na een verwoed gevecht, waarbij de Bulgaarsche PreBlaw-regimenten den doorslag gaven, werden de Russen terugge worpen. Twee gepantserde auiomo- bielen, met 4 machinegeweren, 2 officieren en 25 man, vielen in han den der Bulgaren. Een tweede aanval mislukte eveneens. Hierbij werden 2 pantserauto's vernield en 132 man gevangen genomen. Turksche afdee- lingen veroverden een pantserauto en namen de inzittenden (2 Engelsche officieren en 0 soldaten) gevangen. In tegenstelling met bovenstaande berichten wordt van Roemeensche zijde gemeld, dat de aanvallen tot aan de vijandelijke draadversperringen vorderden, die op sommige plaatsen zelfs doorbroken werd. Ook de Russen melden successen. In het bericht van 2 December wordt althans medegedeeld, dat het W. deel van het bruggehoofd van Czernawoda werd bemachtigd. Van het Macedonische front. Volgens het Bulgaarsche communi qué van 1 Dec. werd een aanval tegen het dorp Tarnovar en hoogte 1248 afgeslagen. In de Tserna tocht krachtig artillerievuur. Het bericht van den 8en meldt het afslaan van invallen bij Bitolia en in de streek van Groeniste. Door een tegenaanval werd een aanval van den vijand tegen hoogte 1248 tot staan gebracht. Het Fransche communiqué van 2 Dec. zegt, dat de Serviflrs een ver woeden aanval der Bulgaren, tegen de stellingen ten N.Tan Groeniste, afsloegen. Van het O o t e n r IJ k c h-I t a 1 i- aansche front. Behalve de gewone mededeelingen betreffende artillerie-gevechten be vatten de Italiaansche communiqué's van 2 en 8 Dec. nog eenige berichten over actie der infanterie. In het Fello-dal werden de stellin gen op den Granuda aangevallen. De Oostenrijkers werden evenwel terug geworpen. Op de Kerst gingen Italiaansche -afdeelingen tot den aanval over. en brachten over een breedte van 1 K.M. hun front ongeveer 800 M. vooruit. Verder geen gebeurtenissen van belang. e Da duikboot- on mljnoorlog. De Engelsche stoomschepen „Eg- gerford" (4414 ton), „Briardene" (2701 ton), „Burcombe" en .Istrar", het Zweedsche s.s. .Douglas" (1117 ton), de Fransche zeilschepen .Briantais" (266 ton), ,Cap Lihon" (252 ton), .Saint Joaeph" en „Indiana" alsmede de vischkotter .Alfons Marceline" (60 ton), het Noorsche stoomschip ,Skjoduls" en drie Engelsche trawlers werden door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Brlekonland en de entanta. Admiraal Fournet heeft b(j de wei gering van de Grieksche regeering om de wapens uit te leveren, zijn maatregelen uitgevoerd, zooals hij die had aangegeven. Verschillende troe- penafdeelingen werden aanland gezet. Uit Athene werd dd. 1 Dec. fs avonds) gemeld In den loop van den dag speelden zich opwindende tooneelen af. De Grieksche troepen trachten den ge allieerden te beletten, sommige punten voorbij te komen. Er volgden botsin gen en geweervuurgevechten, die den heelen middag aanhielden. De minister-president en de Fran sche gezant bezochten den Koning. Uit offlcieele bron werd verklaard, dat er op voorstel van Fournet een wapenstilstand beklonken was, maar de kanonnen bulderden (bjj de afzen ding van het bericht) nog. Men zegt dat de Franschen den heuvel achter het paleis bombardeerden. Er heersch- te een groote paniek. Naar de Daily mail dd. 2 dezer uit Athene vernam, begon het vuren tusschen Fransche en GriekBche troe pen bij Piraeus, Twee Fransche krui sers liepen de haven van Phaleron binnen. Het Engelsche gezantschap te Athene werd, zoo meldt de corres pondent van de Evening News, door een patrouille Grieksche matrozen aangevallen. Deze wilde een Fransch- soldaat arresteeren, doch van uit de legatie schoot men ter hulp. De ma trozen openden daarna het vuur op de Engelschen, hierbij geholpen door menschen uit het publiek. Het ge- zantschapspersoneel beantwoordde den aanval en verdreef de aanranders Een der beambten van het gezant schap werd doodeljjk gewond. De Fransche marine-soldaten, die sedert langen tijd het Zappeion bezet hielden, werden beschoten. Een c" chement Italianen, dat de wyk in de Archeologische school had moeten nemeD, eveneens. Later werden de afdeelingen onder Grieksch geleide naar de haven gebracht. Een aantal gewapende Kretenzen bezette het huis van Wenizelos. Van hieruit schoten ze op ieder die na by kwam. Eerst na het aanrukken van machinegeweren gaven zij zich over. De Fransche bladen z(jn verontwaar digd over den loop der gebeurtenis sen te Athene. Zy vinden het onduld baar, dat de geweren, kanonnen en machinegeweren, die de Grieksche soldaten op bevel zoo gemakkeiyk aan de Bulgaren, de erf vyanden, moes ten uitleveren, thans op de Fransche soldaten gericht worden, terwyi dezen nauwgezet de onzydigbeid van Grie kenland doen eerbiedigen. Het vader land kan niet dulden, dat het bloed, dat er gevloeid is, niet terstond ge wroken wordt. De vlag en het gezag van Frankryk zijn hier, zoo zegt de .Echo de Paris", meer by betrokken dan van eenig ander land. Geen toe gevendheid, geen onduidelykheid, laat er rechtvaardigheid geschieden. Konstantlnopel en da Dardanallan voor Rusland. j de heropening van de Doema heeft de nieuwe voorzitter van den Ministerraad, Trepof, een redevoering gehouden, waarin hy mededeelde, dat Rusland niet de wapens zou neerleggen, alvorens een volledige overwinniDg was behaald. De kracht van den vyand wankelt, zoo zei de spr., maar er is nog een onmeteiyke inspanning noodig om zyn weerstand voor goed te breken. Ook aan de binnenlandsche toe standen werden eenige woorden ge- wyd, en de noodzakeiykheid van betere maatregelen erkend. Het on- middeliyke progam der regeering waa evenwel den oorleg te winnen. Verder zeide Trepof: Wy moeten niet alleen het door den vyand bezette gebied heroveren, maar ook moeten wy hem al het gebied ontrukken dat vroeger Poolsch was geweest, ten einde een nieuw Polen te stichten, dat binnen zyn ethnograflsche grenzen vry zal zyn, en dat met on verbreekbare banden aan Rusland gebonden zal zyn. iy den aanvang van den oorlog hebben Rusland, Frankryk en Enge land hun uiterste best gedaan om Turkye over te halen neutraal te blyven. In ruil daarvoor was aan Turkye aangeboden, dat zyn gebied en onafhankeiykheid gewaarborgd zouden wezen; bovendien zou het ge voorrechten en voordeelen erlangen. Doch verblind door de be driegeiyke beloften van de Duitschers, heeft Turkye ons verraderiyk aange vallen en aldus zyn noodlot bezegeld. Engeland, Frankrijk en Rusland hebben in 1916 een overeenkomst ge sloten, waarmee ook Italië zich heeft sereenigd, waarbij definitief de rech ten van Rusland worden erkend op de Dardanellen en Xonstantinopel. De verwezenlykihg van de wen- schen, die Rusland 1000 jaar lang koestert, is dus naby. En daar het Russische volk behoort te weten, waar voor het zyn bloed vergiet, wordt deze overeenkomst »'w overleg met onze bondgenooten - thans van deze tribune bekend gemaakt. Toen Trepof de regeeringsverkla ring wilde voorlezen, begon de ui terste linkerzyde een rumoerige, vy- andige betooging, die hem gedurende 3 kwartier het spreken belette. Met algemeene stemmen werd besloten, 12 socialistische afgevaardigden voor 8 zittingen uit te sluiten. Hierna kon Trepof zyn verklaring voorlezen. Uit dtn Dultschin Rijksdag. By de behandeling in derde lezing van het wetsontwerp betreffende den Vaderlandschen hulpdienst werd het ontwerp door de afgevaardigden Legien (soc. dem.) en Giesbert (cen trum) verdedigd. Haase, eveneens soc. dem., merkte evenwel op dat de wet een omver werping beteekende van het bestaande, in den zin van het allermodernste kapitalisme. ,Zy is een uitzonderings wet voor de arbeiders. Duizenden arbeiders in het bezette gebied zyn aan arbeidsdwang onderworpen. "Wy eischen in het byzonder van de re geering, dat zy aan den Belgische arbeiders de vryheid teruggeeft. Zelfs de Paus en de regeeringen van on- zydige staten hebben geprotesteerd tegen het het wegvoeren der Belgische burgers, dat met de Haagsche Con ventie In Btryd is." Gehrens (Duitsche fractie) bestreed Haase. Spr. protesteerde tegfin ,de beschimping van de wet." Ook staats- secretatis Helfferich liet zich gelden. Volgens deze viel het wegvoeren en het te werk stellen der Belgische burgers geheel binnen het kader van het volkenrecht. De troepen aan het front hebben er groot belang by dat in Belgifi rust en vrede heerscht. Bovendien is het aan den arbeid zetten zoo geschied, dat het ook de Belgische bevolking zelf ten goede komt. Ook de soc.-dem. afgevaardigde Bauer bestreed Haase. Evenwel viel de afgevaardigde Dittmann (soc.-dem.) Haase by. Deze herinnerde aan de belofte van den Duitschen gouverneur, dat zy, die terugkeerden, niet naar Duitschland zouden worden overge bracht. Verder vestigde spr. de aan dacht erop, dat de deportaties in de Ver. Staten groote onrust hadden gewekt Hierop antwoordde HelfferichIk betreur deze gedachtenwisseling ten diepste. Zy zal er toe bydragen een gedeelte van de goede gevolgen van de wet aan het front te verzwakken. Als Dittmann deze dingen op de tribune brengt, dan bevordert hy daarmee, of hy wil of niet, de be langen van den vyand. (Toejuichingen) Crisis Ib hot Engilscha Kabinet. Uit Londen wordt d.d. 3 dezer gemeld De Zondagavondbladen deelen mede, dat Lloyd George zyn ontslagaanvraag heeft in handen gesteld van Asquitb, die het ontslag echter nog niet heeft aanvaard. Asquitb, die uit Londen was ver trokken, keerde hedenochtend terug en had een onderhoud met Lloyd George en verscheidene andere ministers. Hy overweegt thans, op welke manier hy aan de bezwaren, die tot Lloyd George's ontslagaanvraag hadden ge leid, zou kunnen tegemoet komen. Men hoopt, dat het mogeiyk zal wezen, om inzake de ontslagaanvraag van Lloyd George alBnog een modus vivendi te vinden. De Weekly Dispatch zegt, dat de oorzaak van deze politieke crisis ge legen is in het feit, dat Lloyd George de vorming van een kleinen oorlogs raad voorstond, waartoe wel Carson maar niet Asquith en Balfour zouden behooren. TerugkfifirFranzchi burgerbevolking. De .Daily News" meldt uit Rome, dat naar aanleiding van de herbaalde vertoogen van den Paus Duitschland thans het Vaticaan mededeelde, dat de gedeporteerde FranBche burgers voor Kerstmis naar hui3 zullen terugkeeren. Ongeveer 20.000 men schen zullen worden teruggebracht. BINNENLAND. Btgrafonlt vlce-adm. Ellls. Onder buitengewoon groote belang stelling is op de algemeene begraaf plaats te 's-Gravenhage begraven de gep. vice admiraal Ellis, buitengewoon adjudant van de Koningin en oud Minister van Marine. De Koningin werd vertegenwoordigd door den vice admiraal jhr. Röell, die in een gala koets het stoffeiyk overschot volgde. Op de begraafplaats was aanwezig de Prins en als vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder de kamerheer jhr. mr. Schimmelpenninckvoorts de Minister van Marine met tal van hoofdambtenaren van zyn departe ment,~ deputaties, onder andere van ,Onze Vloot", van ,Het krygskün- dig Archief" van de Marine Vereeni- ging en van de Koninkiyke Marine- Jachtclub; verder tal van gepensio neerde en actief dienende vlag-, opper-, hoofd- en andere officieren van zee- en landmacht. Er waren veel bloemen. Op verzoek van den overledene werd niet aan het graf gesproken. Een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. DJambl. De correspondent van de ,N.R.Ct." te Soerabaja seint: Raden Achmad en vjjf volgelingen van raden Praboe hebben zich onder worpen. Achmad, ook wel Djebat genaamd, was chef der opstandelingen en 28 Mei uit de gevangenis te Djambi ontsnapt. Trawlers opgebracht. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht zyn de trawlers .Gerbrig", (Zaanstroom"* .Nelly", ,Geziena"en (Nicolaas" naar Cuxhaven opge bracht. De kolennood. Uit verschillende plaatsen komen nog berichten van maatregelen tot beperking van het gasverbruik. Meestal zooals te Ede, Barneveld, Gouda, Oldenzaal, Almelo etc. komt het hierop neer dat voor een bepaald quantum den ouden prys wordt be rekend, terwyi voor meerder verbruik een verhoogde prys zal zyn verschul digd. Ook is in deze plaatsen een vroeger sluitingsuur voor winkels en cafó's ingesteld. In Gouda geldt o.a. nog de bepaling, dat in de winkels slechts de helft der aanwezige lampen mag branden. Te Amsterdam was het beroep op de zuinigheid niet vergeefsch. Alleen op Donderdag j.1. viel een gasbespa ring van 80.000 K.M'. (op een nor maal verbruik van 170.000 M1.) te constateeren. Te IJmuiden ondervindt men veel last by het bunkeren der trawlers. Geregeld liggen een 60 tal trawlers te wachten op kolen. Deze worden zooveel mogelijk uit Amsterdam en Rotterdam aangevoerd. De productie der Staatsmynen zal moeten worden verminderd, Indien niet meer ledig materieel voor het vervoer wordt verstrekt. Door de onmogeiykheid om de kolen en bri ketten te vervoeren steeg de voorraad in de maand November met 7000 ton, terwyi de productie 4000 ton onder het gemiddelde bleef. Da ongaragaldhadan te Soerabaja. In de Staatscourant is verschenen het overzicht van de ongeregeldheden onder het marine personeel te Soera baja in de maand Mei 1916. Het over zicht geeft weer1. de feiten zooals die zyn gebleken uit de processen- verbaal, opgemaakt door de benoemde commissifin van onderzoek en door de Ned.-Indische politie ambtenaren 2. de repressie maatregelen, door het marine-bestuur tedezer zake genomen. Yolgens dit overzicht ligt de schuld van de botsing, die te Soerabaja tus schen betoogers en politie plaats had, grootendeels aan de matrozen, di herhaalde sommatie niet uiteen gingen of terug keerden. Verder worden een aantal gevallen van sabotage vermeld, o.a. die aan boord van de .Zeven Provinciën." In het overzicht wordt verder de vraag gesteld: In hoeverre is de Bond van Minder Marinepersoneel betrokken geweest by de te Soerabaja plaats gehad heb bende ongeregeldüeden Het antwoordt luidt: ,De resultaten van het offlcieele onderzoek, gehouden aan boord van Hr. Ms. pantserBchepen ,De Zeven Provinciën", .Tromp" en .Koningin Regentes" en in de marinekazerne te Saerabaja, wyzen uit, dat het initiatief voor die betooging tegen het militair hospitaal is uitgegaan van een vergadering van afdeelingen van den Bond van Minder Marineperso neel en dat een overgroote meerder heid der leden de betooging bepaal- deiyk verlangde. Wel is waar scbynt het bestuur der hoofdafdeeling van den Bond te Soerabaja in Indifi kortweg .hoofdbestuur" genoemd zich tegen het houden der betooging te hebben verzet, doch tevens wordt uit de verschillende verklaringen de indruk verkregen, dat dit verzet meer voor den vorm plaats had, dat althans krachtige pogingen van dat bestuur om de betooging te verhin deren, achterwege zyn gebleven". Tot staving van een en ander vol gen eenige citaten uit verklaringen van schepelingen, afgelegd voor de commissiefin van onderzoek. Ten slotte wordt medegedeeld dat 69 matrozen uit de zeedienst werdfin verwyderd, waarby de reden van ont slag wordt opgegeven. Een lid van het bestuur der hoofd afdeeling, een matroos schrijver is thans onderweg naar Nederland en zal by aankomst eveneens voor ont slag worden voorgedragen. De reden hiervan is dat deze, zich aan boord van de B Ze ven Provinciën" bevinden- i, armseinen (betrekking hebbende op d6 ongeregeldheden) heeft gewis seld met een zich aan boord van de i .Tromp" bevindenden matroos. Vo«r bstar hospitaal. Het volgend adres is door het Hoofdbestuur v. d. Bond voor Minder Marinepersoneel aan den Minister van Koloniën gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het H.B. enz., dat bet met teleurstelling kennis nam van de onlangs door Uwe Excellentie aan de Staten-Generaal ingediende Ontwerp-Begrootjng voor het dienstjaar 1917 van Nederlandsch Indie dat daarop nameUjk in het geheel geen gelden worden aangevraagd voor doeltreffende verbeteringen in de militaire hospitalen in Indifi; dat toch uit de gebeurtenissen in dit jaar wel gebleken is, dat in deze zieken-inrichtingen heel veel toe standen alles te wenschen overlaten dat minstens te Soerabaja een hos pitaal voor de Marine noodzakeiyk ia dat echter, afgescheiden daarvan in de bestaande hospitalen der land macht, speciaal dat te Soerabaja, zeer groote verbeteringen waren aan te wordt door Ged. Staten, voor zoover het den Anna-Paulownapolder betreft, het volgende medegedeeldDe voor- loopige voorziening van het buiten land van het nieuwe dyksvak in de doorbraak is door de definitieve basaltbekleeding vervangen. Op den buitenberm is in aansluiting met de basaltglooiing eene strook klinker glooiing aangebracht. De zakking en inklinking van het nieuwe werk blyven gering, ook wat betreft den binnenberm, niettegen staande daarover het verkeer met de zware grondtreinen plaats heeft. De binnenberm van den Amsteldyk is langs het gedeelte tusschen de Yan Ewycksluis en de doorbraak ter lengte van ongeveer 1700 M., geheel onder profiel afgewerkt. De verzak kingen in het Veer zyn vrijwel tot staan gekomen. De verzwaring van het dykslicbaam met zand is voltooid, de kleibekleedmg is over ruim 2000 M. aangebracht. De steenglooiing van den Amstel dyk is over eene lengte van ODgeveer 1900 M. verbeterd en verhoogd. Van den Oostdyk is de binnenberm geheel gereed. De verzwaring van het dykslichaam met zand ia over nage noeg drie vierde gedeelte aangebracht Het nieuwe djjksproflel is over 800 M, lengte voltooid. Bij de verzwaring van den Oostdyk deen zich, in ver band met de nabyheid van den boezem van den polder de Wieringer- waard, enkele verzakkingen voor, welke echter met het oog op bet waterkeerend vermogen van den dyk 3n reden tot bezorgdheid behoeven geven. De glooiing van gewapend beton en de daaronder aansluitende steenglooiing op den Oostdyk zyn ibeel afgewerkt. Met de verhooging van de laagste gedeelten van den Balgdyk dooreen kistdam is een begin gemaakt. Aan gaande de verbetering van den zeedyk van den Prins Hendrikpolder op Texel, ter lengte van ruim 2400 M., wordt medegedeeld dat deze, wat de ver hooging en het aanbrengen van een buiten berm langs een gedeelte van dien dyk betreft, nagenoeg gereed is. Van de betonstrook boven de steen glooiing is een vak, lang 900 M. aan gebracht. De basalt voor de ver nieuwing en uitbreiding der glooiiDgen is voor ongeveer het twee derde deel op het werk aanwezig; de rest is te Helder aangevoerd. Op aandrang van Ged. Staten wor den de onafgewerkte gedeelten der glooiingen met tydeiyke middelen voorzien. dat zelfs Zyne Excellentie den Gouverneur Generaal by een desbe treffend bezoek aan het hospitaal te Weltevreden tot dezelfde ervaring kwam dat uit bovengenoemde begrooting echter niet biykt, dat het in de be doeling ligt, daarmede in 1917 te be ginnen, omdat anders op de betref fende posten meerdere gelden zouden zyn uitgetrokken dat door den Voorzitter en Secre taris van de hoofdafdeeling van den Bond van Minder Marine-Personeel te Soerabaja reeds een adres aan Zyne Excellentie den Gouverneur Generaal is gezonden, waarin de noodzakeiykste verbeteringen worden opgesomd en waarvan Uwe Excellen tie biernevens afschrift gelieve aan treffen redenen, waarom adressant er met den messten aandrang by Uwe Ex cellentie op aandringt, alsnog de noodige gelden ter voorziening op Begrooting voor 1917 aan te vragen. Mislukte surprise. Zaterdag werd op ons bureau, schryft de ,N. R. Ct.", een rolletje nummers van ons blad bezorgd, dat keurig verpakt in een strookje papier de reis had moeten ondernemen naar een dame in Düsseldorf. Oogenschyn- ïyk was het onschuldig, wel woog het een beetje zwaar en de frankeering was Ook te hoog voor die enkele nummers. Dit zal den ambtenaren ook zyn opgevallen en een onderzoek bleek het vermoeden te bevestigen. Midden in het rolletje kranten waren eenige onzen spek gestoken, waarvoor men een deel van de binnenste bladen netjes had weggeknipt. Daar de uitvoer van deze etenswaar verboden is en de afzender geen naam had vermeld, werd de verzending aan gehouden en naar het bureau der jN. R. Ct." gezonden. Een mislukte 8t. Nicolaaa-surprise 1 Krijgsraad ts 'e-Bravenhage. Voor den krygsraad te 's-Graven hage werd Vrydag geöischt tegen M. V., milicien der landweer-artillerie, afkomstig uit Den Helder, wegens twee ry wieldiefstallen aldaar in Augus- tuB en September jl., 5 maanden ge vangenisstraf, met ingang op 6 Oc tober. J. van L., Landstorm-infanterist, afkomstig uit Den Helder, wegens dienstweigering, 6 weken militaire gevangenisstraf. Bekl. weigerde op last van een sergeant met de reveille op te staan. ProvlaclalaStatenvan Noord-Holland. In een communiqué over den stand der werkzaamheden aan de dyken SPORT. Voetbal. 8.H.B.S. Purmersteljn. 1 0. Eindelyk eenB een overwinning vóór onze groenwitte plaatsgenooten, al is het een magere. Was H.B.8. vollediger geweest, ongetwyfeld had den de Purmerenders er dik in gegaan. Helaas, zelfs by thuiswedstryden vinden de eerste elftalspelers 't niet noodig voor hun vereeniging zich eenige opoffering te getroosten. Zoo ontbraken dan ook nu Vos, Reydon, Stoffels, Hofman, Landsman, De Vos, Abbing, v. d. Dussen, en zoo voorts zouden we haast schryven. Wat heeft een club feiteiyk aan zulke leden, die te hooi en te gras eens een wedstryd spelen, maar als er een uit-wedstryd op 't programma staat of als 't weer eens niet al te gunstig is, de zaakjes kalm door invallers laten opknappen. We beklagen be stuur en elftalcommissie, die, on danks hun yver, zoo weinig waar deering van hun medeleden onder vinden. Zie zoo, deze philippica moest ons van 't hart, misschien dat't wat helpt. Purmersteyn verscheen met vier invallers, blykbaar voornameiyk in de voorhoede, want heel veel moois heeft deze linie niet te zien gegeven. is de aftrap werd door Ten Hacken onderschept, die zyn voorhoede aan het werk zet. Ook hier is 't echter misère. Geen der 6 spelers bleek over genoegzame voetbaltechniek te bezit ten om de Purmers tegen verdediging te passeeren. De beide backs der gasten, voornameiyk de linksback, waren vrijwel de eenige spelers, die een constant goed spel te zien gaven. Op hun stug verdedigen stuitten by herhaling de diverse stormloopen af. die Kramer cum suis op 't vyandelyk doel ondernamen. Voor den keeper was 't maar gelukkig, dat zyn backs zoo betrouwbaar waren, want hy leek ons verre van zeker. De manier, waarop een paar keeren een ver schot van Kramer of Ten Hacken gestopt of corner geslagen werd, gaf ons geen hoog idee van zyn talenten. Aan den anderen kant beheerschte ,C." met gemak het bruine aan vals- qulntet. P. Luyckx stond hem niet onverdiensteiyk ter zyde, al stak de wyze, waarop hy herhaaldeiyk de ballen buiten 't veld trapte scherp af by de manier, waarop zyn buurman 't leder behandelde. De Wever in 't doel wordt met eiken wedstryd beter. De weinige gevaarlyke oogenblikken die zyn doel door maakte, konden hem zyn kalmte niet doen verliezen. Door juist op tijd uit te loopen voorkwam by een paar malen een zoo goed als zeker doelpunt. De eerste helft van den wedstryd ging zoodoende puntloos voorby en na de rust leek 'teen heelen tyd of ten tweede male een 0—0 uitslag het resultaat van anderhalf uur zwoegen zou zijn. Evenals voor de pauze was H.BR. voortdurend in de meerderheid. Her baalde malen verkeerde 't doel van Purmersteyn in gevaar zonder dat't lang verwachte doelpunt komen wilde. Erbarmelijk slecht schieten aan den eenen kant tegenover krachtig ver dedigen aan den anderen .voorkwamen voor de gasten voorloopig alle onheil, 't Was jammer dat op 't laatst de spil der Purmerenders zyn kracht opon- behoorlyke manier ging aanwenden, al moeten we toegeven dat 't meer dan robuate optreden van R. Luyckx evenmin door den beugel kon. Met dat al werd 't den scheidsrechter niet gemakkeiyker gemaakt. Aan beide zyden moest by vrije schoppen uitdeelen. Meer en meer werden de gemoederen verhit, waartoe 't ge schreeuw en gejoel van 't publiek 't noodige bydroeg. H.B.S.'aanvallen worden talrijker en gevaariyker. Zelfs Ten Hacken en P. Luyckx zien we op een oogenblik mee ten aanval trekken. De hevige druk blykt ten slotte den gasten te zwaar. Nadat by een algemeen opdringen voor hun doel een opeenhoopiDg van spelers ontstaat, trapt Ten Hacken onver wachts in. De keeper grypt den bal, maar laat hem weer vallen, waarna deze kalm over de doellyn in 't net rolt. Eindelyk is 't eerste punt ge maakt. Nog vyf minuten zyn te spelen en met de eerste overwinning in 't verschiet spant H.B.S. zich tot 't uiterste in om den verkregen voor sprong te behouden. En wel mogen de groen-witten zich inepannerv. Want de laatste 5 minuten komt Purmer steyn een paar maal zoo gevaariyk op zetten, dat we elk oogenblik den ge- ïykmaker verwachten. Voornameiyk doordat ,C." het weer met zyn knie kwaad kreeg, was de tegenstand der groen witte verdediging niet meer op volle kracht, 't Was voor H.B.S. tenminste maar gelukkig, dat weldra scheidsrechter 't einde blies van dezen op 't laatst nog zeer spanneoden wedstryd. Vermelden we volledig heidshalve nog, dat de gasten de laatste 20 minuten met 10 man speelden, doordat de mid-voor na een botsing met P. Luyckx 'tveld moest verlaten. By Purmersteyn waren de beide backs en de spil de beste. Verder de rechtsbuiten. By H.B.S. noemen we vooral ,C." Ten Hacken vertoonde niet zyn besten vorm. Naast hem viel De Waard op, die als half back veel beter voldoet dan als rechts buiten. Dninker is een te lichte speler om in deze wedstryden succes te hebben. In de voorhoede was 't prut sen zonder einde. INGEZONDEN. Waarom onjuist Onder het opschrift .Onjuiste voor lichting" plaatst het .Handelsblad" eene geruststelling naar aanleiding van myn artikel in ,Het Volk" over de samenstelling der equipage van de Holland". Maar waarin was ik onjuist? De schrijver schermt wat met dikke woorden als .schande", maar weer legt geen myner argumenten. Hy ontkent niet, dat er 40 man equipage meer aan boord zit, dan volgens de offlcieele temanningsiys ten. Hy toont niet aan, dat daarvoor voldoende sloepenruimte is. Men behoeft niets op myn gezag aan te nemen, maar behoeft het oordeel der onderofficieren op de Holland" maar eens te hooren over die sloepenruimte en ook over die bevarenheid van jonkers, miliciens e. d. Voor het schip uit ging, is de (Verlaakrol" gerepeteerd. Allen konden in de sloepen, maar hoe? Ze lagen met het berghout onder water en er was geen plaats om te roeion. De ,Kortenaer"en de .Heemskerk" hadden ten minste nog noodvlotten aan boord, de .Holland" ook al niet. Zoodat wy maar willen zeggen, dat in stede van gerustheid te brengen, deze weerlegging ons bevestigt in de meening, dat bier inderdaad een roekelooze daad beeft plaatsgevonden. Want er zal wel niemand wezeu, die tot op dit oogenblik wist, dat het doorloopen van 6 Jaar H.B.S. bevaren heid geeft, zooals de scbiyver ons van de adelborsten wil doen geloo ven En waarom ik de .Adder" er by lalde? De commissie tot onderzoek naar Ingezonden mededeellng. Vergeten vrouwen door de verzorging van anderen zichzelf? Het zou beter zyn als vrouwen meer aan baar eigen gezondheid dachten. De beBte gezondheidsregels zyn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar ruBt te hebben, ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te biy ven. Zij die nen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middelen te vertrouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zyn de veiligheidskleppen. Zy ont trekken de vergiften aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar do boste nieren kunnen geen overmatige in spanning verdragen, en als zy falen, kan alleen rust en een speciaal nier geneesmiddel baar weder op streek brengen. Versterk by waarschuwingen door rugpyn, waterstoornissen, duizelig heid, hoofdpyn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de ver7,wakte nieren met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Neem meer rust door ouJe gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eot ge makkeiyk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak lederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen vertrouwen als speciale hulp by nier kwalen, omdat Foster's Pillen uit sluitend voor de nieren en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of Ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de ver pakking de handteekening van James Foster voorkomt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyu te den Helder ver- krygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco of ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos a f 10.- p. zes doozen. (52)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1