Laatste berichten. de oorzaken dier ramp heeft zoowat niets kunnen vinden, maar één ding keurden zij dan toch maar af en dat was, dat men te kort bevaren volk aan boord had. Het is te hopen, dat de reis van de .Holland" goed afloopt, maar men behoeft dan niet te meenen dat dit komt omdat redelijkerwijze vooralier veiligheid is gezorgd. A. W. Micelbls. M. de R. Gaarne zou ik van de gastvrijheid van Uw blad willen gebruik maken om bet volgende onder de aandacht, te brengen. Daar met het oog op den kolennood de straatverlichting terecht beperkt is geworden, ligt het op den weg van het publiek mede te werken, teneinde te voorkomen dat de grootere duister nis onaangename ontmoetingen of zelfs onheilen met zich brengt. Een groot deel van het publiek schijnt een ingekankerden haat te hebben aan het opvolgen der regelB van den weg, zoo vaak door den A. N. W. B. bekend gemaakt. Deze zijn ongeveer le. W(jk bjj ontmoetingen steeds rechts uit en laat dit uit wijken, hoe oud of hoe hoog gij ook zljt, niet over aan één persoon. 2e. Wijk bij achteropkomen links uit, met deze eene uitzon dering dat, wanneer het pad slechts ruimte voor één persoon aanbiedt, de achterste persoon het pad verlaat. Deze twee regels gelden voor voet gangers, fietsen en voertuigen. Edoch de beschaafde man ge hoorzaamt gaarne, maar de bruut volgt liever den stelregel „ik laat m(j niet kommandeeren". Bij licht kan men dus zien van welk slag naderende persoon is, doch in de duisternis heeft men steeds kanB op onzachte aanraking met de minder aangename leden der samenleving. Zou het nu niet op den weg der Politie liggen om hier en daar de regels van den weg te publiceeren? Wellicht ie er dan kans dat bjj nacht zijn alle katers grauw avonds heel Den Helder beschaafd wordt, tenminste doet alBof. M. de R., U dankende voor de ver leende plaatsruimte, wensch ik tevens te wijzen op de gasbesparing, die gezien het groote aantal en den ver moedelijk langen duur kan worden verkregen, door het geheel uitdraaien der dagvlammen van de thans niet in gebruik zijnde lantaarns. C. Geachte Redactie! Sa mij gedane vordering tot het noemen van mijn naam, neem ik gaarne aan. Ik had dit echter niet verwacht, daar het toch voor dengene die antwoorden wil op een iugezo stuk geen verschil maakt of hö al dan niet den naam vandeninzt kent. Vooraf echter als leek in de journalistiek een vraag. Is het usance, dat vau een ingezonden stuk, waar van toch de schrijver de copie, al dan niet geplaatst, niet terug ont vangt, voor de plaatsing aan derden ter lezing (beantwoording of beoor deeling) geeft? Wat betreft de door U verdedigde partijdigheid van Uwen verslaggever, staan we hier voor het feit, dat ook oen rodacteur wel eens geen Neder- landsch kan of wil lezen. Dezelfde onpartijdigheid, die ik heb getracht in acht te nemen, veronderstelde ik ook bö Uwen verslaggever en de jury. Ik beschuldigde hem dan ook niet van partijdigheid, beweeide alleen dat h|j op hetzelfde standpunt stond als de jury. Indien hfj zich. thans van partijdigheid tracht vrij te pleiten, voilé, tout, de gevolgtrekking ligt voor de hand. Qui a'excuse, 8'accu**. Ook verlangde ik van hem niet een even uitvoerig relaas van ieder der deel nemende firma's, alleen van diegenen die het verdienden. Ook dit zal met mU ieder weldenkende eens zijn. Met dank voor de plaatsing, M. PH. van BUMK, Van Hogendorpstraat 60. Aan de Redactie van de „Helder- sche Courant" mijn dank voor ver leende inzage van het 2e schrijven door den heer M. v. Buren, beroeps etaleur te Helder, ingezonden. Nu dat schrijven is onderteekend is mijn bezwaar om te antwoorden op zijn correspondentie in de „Heldersche Courant" van 2 December opgeheven. De heer van Buren vindt de t(jd voor de winkelweek ongunstig, waar om De commissie besloot tot dezen datum omdat met den St. Nlcolaas- t(jd de winkeliers gewoonlijk meer werk van hun étalage maken, en kosten daaruit voortvloeiende samen kunnen gaan met die voor 't houden van een winkelweek met etalago wedstrijd. Bovendien is er gedurende den 8t. Nicolaastljd meerdere be hoefte tot koopen, een mooie etalage zal daarop zeker een gunstigen invloed uitoefenen. Daar is niet mede gezegd dat er geen andere geschikte tijden z(jn, de toestanden maken het echter voor den winkelier steeds moeilijker om nog eens met mooie artikelen voor den dag te komen, ook om die redon was het practiscber maar hoe eer hoe beter aan te pakken, wie weet voor welke moeilijkheden men over eenigen tijd weer komt te staan. Bovendien een tijdstip dat e 1 k e n winkelier gelegen komt, ik vrees er voor, zal niet makkelijk te vinden zijn. De heer van Buren ia verwonderd over de namen der juryledeD, bij noemt ze grootendeels onbevoegd, hij wil alleen vakmenschen. Stel U voor, waarde heer van Buren, dat w|j voor onze 66 deelne mers aan den wedstrijd, verdeeld over 26 verschillende vakken, alleen vakmenBchen als jury moesten uit zoeken, dan kregen we een optocht van krek 28 man, en dat in een sneeuwballentljd Zooals U 't wilt hebben is 28 per sonen nog niet genoeg, want dan hebben we voor elk vak slechta één beoordeelaar, 8 is zeker niet teveel, daardoor wordt de stoet nog veel grooter, 't eind is er van zoek. De wedstrijd kon te den Helder niet categorisch worden verdeeld, daarvoor is onze gemeente wat win kelstand betreft te klein, en de deel name daarvoor ook niet voldoende. Wel degelijk is het vraagstuk van categorische indeeling onder de oogen gezien, het aantal deelnemers was echter te klein en over te veel vak ken verdeeld, en daardoor practisch onuitvoerbaar. Graag zou ik van den heer van Buren een lijstje ontvangen met namen van juryleden die dan volgens hem wel bevoegd zijn,menhoude dan s. v. p. rekening met het aantal van 6, en met de omstandigheden dat wij beschikten over 56 deelnemers verdeeld over 28 vakken. Ik zie niet in waarom de uitslag der prijs verdeeling den heer van Buren grootendeels gelijk geeft. Deze uitspraak is m. i. mooi ge vallen en geeft bewijs dat er rekening gehouden met de omstandigheden waaronder de niet categorische wed atrfjd plaats vond. U vindt het geen kunststuk of verdienste, zelfs een klein eenvoudig kastje met eenige zeer mooie artikelen een aardig fijn cachet te geven. Dat vind ik juist w e 1 een kunststuk (om in U w term te blijven) en het is zeer op prijs te stellen wanneer een winkelier, met zooals U noemt een kleine étalage, het toch zoover weet te brengen, dat hij voor eon prijs in aanmerking komt. Moet men dan juist groote winkelramen hebben om kans te maken voor een prijs? U schrijft, „evenals zoo dikwijls elders enz.", gebeurt het in andere plaatsen ook dat er verschil van meening ontstaat bij het uitloven van prijzen Hoe is 't mogelijk 111 Dat er toch niet iets gevonden wordt waarmede iedereen tevreden kan worden gesteld. Ik weet zeker dat de H. W. Y. ook Helders Belang geen plan had een tentoonstelling, zooals U schrijft, te organiseeren, alleen stond doeling voor ook onzen plaatselijken winkelstand in de gelegenheid te stellen, in navolging met andere steden, eens flink voor den dag te komen. Het laatste gedeelte van Uw in gezonden schrijven is in hoofdzaak gericht tot den verslaggever, deze is echter mans genoeg U daarop van repliek te dienen. Ik acht me voor beantwoording daarvan niet geroepen, 't Slotgedeelte behandelde ik reeds hierboven. Intusschen, het is niet m|jn be doeling op meerdere correspondentie inzake den étalage wedstrijd in gaan, eens worden we het toch niet, er blijft altijd een party die vermeent enz. enz. H. C. M. Nttbls. De schrijver vraagt of het usance is, dat een ingezonden stuk ter be antwoording wordt doorgezonden aan de daarin aangevallen partij. Wij antwoorden: de beslissing daarvan blijft aan de redactieaan haar alleen is de beoordeeling hoe z|j in deze zaak handelen wil. Wat de kwestie betreft van bet standpunt van onzen verslaggever, inschr.'s eerste stukje beet het: „Evenals zoo dikwerf elders, hebben ook hier de jury-leden zich laten ver lokken hun hoofdoogmerk te richten op de mooie geétaleerde artikelen en zich grootendeels laten verleiden déér den prijs toe te kennen waar de mooi ste goederen goötaleerd waren." Iemand, die de Nederlandsche taal kan lezen, kan hieruit met den besten wil ter wereld niets anders lozen dan dat de jury-leden zich geplaatst hadden op een eenzijdig, dus partijdig, stand punt; een standpunt waarbij slechts ééne partij, die met de mooiBte goe deren, werd bevoordeeld ten koste van de andere, die niet zulke mooie artikelen had. Wij hebben aanvan kelijk nog geaarzeld, toen wij het stukje lazen, tusschen twee lezingen, waarvan de eene luidde: „hun hoofd ocgmerk te richten op de mooi-geöta- leerde artikelen" (dat zijn dus arti kelen, leelijke en mooie, die mooi geetaleerd zijn), en dit zou niet minder dan een compliment zjjn geweest voor de jury. Maar uit de reat van den zin blijkt, dat de schrijver be doelde: „mooie artikelen, die geéta- leerd waren". Op dit standpunt nu, dat alleen op de mooie, geétaleerde artikelen (dus geenszins op de moo'. geétaleerde) het hoofdoogmerk der jury werd gericht., - plaatste zich, volgens den schrijver, ook de verslagg9ver. Het is jammer, dat ook uw verslag gever zich op het standpunt der Jury plaatsto". Wij hebben daar op geantwoord: „als leek op geen enkel standpunt te hebben gestaan. Wjj hebben slechts een algemeenen indruk weergegeven, volgens onze eigon inzichten". En willen dit hier nogmaals her halen. De heer Van Buuren houde ons ten goede, dat wö dit niet, één voor één, aan de hand der door ons gemaakte aanteekeningen gaan be wijzen, want dan zouden wö in con flict komen met lezers van ons blad, voor wie deze onverkwikkelijke ge schiedenis nu niet zoo bijster inte ressant is. Wij sluiten biermede dan ook de discussies, nadat wij nog gelegenheid geven aan een ontevre den vrouw om haar bezwaren naar voren te brengen. (Redactie Held. Ort.) Hat oordeel van tin vrouw ovar de winkelweek. „We moesten er dit jaar maar heolemaal niets aan doen", zei ik ruim een maand terug op een avond in den huiselljken kring, toen juist de advertentie der banketbakkers ons verkondigde, dat, met 't oog op de hooge prijzen der grondstoffen, enz., de banketletters ook al wederom de hoogte in waren gekuierd. Nu, u begrijpt wel, dit was 't niet alléén maar 't deed de deur dicht. Als je tot de gelukkigen behoort, die wel de lasten maar niet de lusten der mobilisatie genieten als b.v. pas je hulsbaas je een paar gulden per maand heeft opgeslagen, je een waarschuwing van de belasting hebt thuisgekregen, je, |dank z|j den nieuwen bezem, pardon, ik meen den nieuwen administrateur van de gas fabriek, je in één maand tweemaal gas moet betalen ongerekend nog al het andere, wat maar steeds door zoo kalmpjes duurder wordt en er komt dan nog een nieuw belastings biljet, n. 1. dat van verdedigingsbe lasting, zich bö al de andere voegen och,,dan is de lust tot cadeautjes geven niet zoo heel groot. Wat kan je al niet voor 25 gulden doen? en dat. kost het gauw. Nu, deze vond het goed en die trok een neus, doch ik had het vaste voor nemen met Sinterklaas geen stap buiten te wagen. Daar kwam het grootsche plan vcor i Heldersche winkelweek. Eersteen idee, nam het daarna vaster vorm aan eindelijk, 28 November, de dag der groote onthullingen! Dagen te voren neergelaten gordijnen, schim men zich daarachter bewegende, je werd onwillekeurig toch nieuwsgierig. Je stadgenooten gun je graag het hunne en 't is waar, er zijn altöd nog veel te veel lui, die meenen, dat Den Helder niets presteert. Dat je in Amsterdam of Den Haag moet zijn om goed te kunnen koopen. „Zeker", zei laatst een dame, met wie ik dit onderwerp behandelde, „je kunt hier soms wel eens tamelök goed terecht, maar lang zooveel keus niet en voel duurder. En dan de coupe, hé?" Vol belangstelling stapten we dan Woensdagmiddag op pad, begonnen bij no. 1, den heer Van Alphen. 'k Begrijp nog niet, dat die geen prijsje heeft gekregen. Waar alles eigen maaksel was, van de schotels hors d'oeuvre af tot de suikeren rozen toe alles zoo smaakvol, ondanks het kleine winkelraam, gerangschikt, had dit huis niet zonder vermelding moe ten blijven. Toen kwam Nico Eiselin, dién de Commissie zwijgend schijnt te zön voorbijgegaan. En toch zat ook daar iets artistieks in. Die schijnbaar los heengeworpen voorwerpen op dien ouden palmdoek - de pauwveoren, de kan En nu zal de jury misschien wel iggen: „och, is 't al wéér niet goed?" maar mc-j. Grieshaver zonder prijs te laten 1 Naar mijn meening en dat van vele vrouwen, die ik sprak, was haar opvatting juist buitengewoon aardig. Wat intiem deden die vela schemer lampjes, wat een r|jke keuze hoeden en mooie bontwerken! Och, waarom moest de jury ook weer alleen uit mannen bestaan 1 Ze gaan niet met hun t|jd mee, hoor, nu juist in de grondwet de verkies baarheid der vrouw is vastgelegd! En waarom, in hemelsnaam, de Am bachtsachool zoo sterk vertegenwoor digd? Zit daar alleen1 de artistieke smaak? Enfin, dit tusschen twee haakjes. We kwamen dan langs Koek met z|jn aantrekkelijk winkelraam, vooral aan trekkelijk voor kinderen ('t is toch immers het kinderfeest, Sinterklaas?; En op 't rijtje af trokken we al de mededingers langs, wipten even de brug over naar Pulnbroek, die 't evenals alt|jd flja had, wat niet al te moeielök is, dank z|j het feestelijk artikel en de mooie winkelruimte. Die Kiesewetter was ook „je", met zön spinnewiel en op den achtergrond de groote scblldeiö van Jan Steen. Was die buiten mededingiog Hoe zit dat? Moet ik toch eens even de krant op naköken. En voort giDg 't maar weer. Dames van Twiak étaleerden alleen in 't dure. Een hoedje van 80 gulden, van 110 toe maar 1 Goed voor lui met een oorlogswinstje. Koningstem-Bras was toch ook wel leuk, hé? Dat eene raam heele maal in 't rood, de kleur van 't slag veld met soldaten, vlaggetjes. Eo daarboven de vredesengel. Was die maar reeds zoo zichtbaar 1 Ja, die slager Govers was uniek en heeft zön pr|js dan ook wel verdiond, ofschoon de varkenskoppen b|j v, Haaren e. a. je glunder tegenloerden. Van Haaren met zön overvolle uit stalkast en dan, zooals ik toen juist den welgedanen patroon zag, met onder lederen arm een rolham, pre cies een plaatje uit de Fliegende BA'ter, maar dan vóór den oorlog. Wat fijne goudleeren schoentjesin den winkel van Pelser, dat raam deed ook heel prettig aan en toen door de Spoorstraat, langs den fris- schen winkel van Klerk en de andere mooie uitstallingen. PoBtma heeft er toch ook altöd goed slag van. Eo zoo kregen we dan het successtuk der Heldersche winkelweek, de bekroonde jsffrouw Pöper. Ja maar, ziet u, wat zal ik u nu zeggen, piekflja is het en zeer smaakvol, maar munt deze winkel daar niet altöd in uit? 't Is nu eenmaal een eerste klaszaak en de stoffen leenen zich bö uitstek voor fraai étaleeren. Daarom ook m|jn hulde aan Maiaon Pijper en toch, als mö ditmaal de keus was gelaten tusschen Pöper en Grieshaver Men gelieve de puntjes in te vullen. Och gunst ja - nog even terug, de andere helft van de Spoorstraat in van der Lee gaf ook iets oog bekorende te zien en zoo kwamen we dan bö Spruit. Wat bood die een fijn Interieur aan, je verlangde er naar daar oons even te mogen rusten enwat uit te zoeken ook. 't Is nu maar te hopen,fdat er in Den Helder een heele masaamenschen zön voor wie al die moeite en kosten niet te vergeefs zön geweest, die uit een vollen buidel kunnen gröpen en den energieken winkeliers tastbaar hun hulde brengen. Verdiend hebben ze 't zeker, en gezien de goed ren- deerende tooneel- en andere uitvoe ringen, de t jok volle biOBCoopjes, schönt hier toch nog al geld te zitten. Proficiat dus, Heldersche feest winkels 1 G. op. Zö werden met groote verliezen afgeslagen. Eveneens mislukten voorwaartsche bewegingen van den vijand aan de Bistritsa Zolotwinska. Van hat Roomeensche front. Berlön, 4 December. In de Woud- karpathen verminderde gisteren de offensieve werkzaamheid van de Rus sen. Krachtiger was de druk van de Russen nog aan bet oostolöke front van Zevenbergen. Bö het Trotosul-dal slaagde de vqand erin kleine vorde ringen te maken. Duitsche en Oo3tenröksch-Hongaar- sche troepen ontnamen hem meer naar het zuiden toe een onlangs ver overde hoogtestelling weer. De Sde December bracht in den alag aan de Argesul (Argus) de be slissing. Hö is gewonnen. De linker vleugel nam gisteren Targoviste. De Duitsche troepen versloegen het eerste Roemeensche leger geheel en al, dreven het overschot over Titn, in de vork van den spoorweg Boekarest- Kampolung-Pitesti, in de armen van de beproefde 41ste divisie infanterie. Op den linker oever van de Argesul ten N.W. van Boekarest bleef de ströd met succes vorderen. Ten Z.W. van de vesting werden de Roemenitrs, die luidens een in onze handen gevallen bevel, van plan waren het Donau-leger op zichzelf te verslaan, terwijl hun andere vleugel (lste leger) standhield, over Nea Ilovu tegen de Argesul teruggeworpen. Ten Z. van Boekarest moesten krachtige aanvallen van de Roeme- niftrs en Russen afgeslagen worden. Ook hier werd den vijand oen zware nederlaag toegebracht. Cavalerie en vliegers gelukte het >n spoorweg op te breken in den rug van het Roemeensche leger. Het Roemeensche leger leed zware, bloedige verliezen. Bij de duizenden gevangenen uit de vooraf gaande dagen kwamen gisteren nog ruim achtduizend man. De buit aan veld- en oorlogsmateriaal van aller lei aard is niet te overzien. Bö het Donau leger z|jn 85 kanon nen, bö Titu 13 locomotieven met veel rollend materieel in onze banden. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Berlön, 4 Dec. Zonder invloed op de beslissing in Roemenie blijft het verlies van de op den oostefijken oever van de Tserna gelegen hoogte, die gisteren door de Serviërs genomen werd, en de daarmee gepaard verplaatsing van een deel van onze stellingen aldaar. Griekenland an de Entente Athene, 3 Dsc. Generaal Kallaris zbgt, dat 29 Grieksche militairen, o.w. 3 officieren, gedood en 54 ge wond z|jQ in de gevechten op 1 Dec. De Frauschen verloren 47 zeesolda ten, onder wie 2 officieren, aan doo- den en 97 gewonden. Athene, 3 Dec. 10 uur 'b avondB. Men meldt, dat acht, in plaats van zes batteröen, onmiddellijk na op stelling van het protokol aan de Entente zullen uitgeleverd worden. De regeering zal de volledigste be- BCherming verleenen aan de onder danen van de Eatente en verbindt zich om alle wettelöke waarborgen ten aanzien van de gevangen genoj men Weniselisten te geven. In hof kringen zegt men, dat de gewone betrekkingen met de Entente her vat zön. Paröa, 3 Dec. Uit Athene wordt van Zaterdag gemeld, dat de geal lieerde troepen naar den Piraeus teruggetrokken zön. De Grieksche regeering heeft aan admiraal Foumet zes batteröen aangeboden, maar de gezanten der geallieerden, die last gevingen van hun regeeriogen had den ontvangen, verklaarden, dat de zaak nu veel ernstiger was dan lou ter een kwestie van overdracht van oorlogsmaterieel en dat de Grieksche regeering genoegdoening moest ver schaffen, die in overeenstemming was met den ernst van de begane DE OORLOG. Van hat Wettelijk front. Berlijn, 4 December. Ia den boog van Tperen en Wötschdete trokken, na het laten sprlagen van m|jnen, Bogelscbe patrouilles tegen onze stelliDgen op. Aan enkele gelukte het ln de voorste loopgraven te komen. Zö werden in een handge meen overmand of teruggedreven. Van hat Oostelijke front. Berlön, 4 December. Front Prins Leopold van Beieren: Ten N. van bet Driswiati meer trokken, na een krachtige vuurvoorbereidlng, Rusai sche strijdkrachten tegen onze linies Londen, 4 Dec. De „Times" ver neemt uit Atheno vau Zaterdag Er zijn in het geheel 8000 man ge allieerde troepen geland en Vrijdag b|j daglicht uit drie richtingen op Athene aangerukt. Toen zö de pun ten bereikten, die hun aange* waren, vónden zö die door Griek sche troepen bezet, die, toen de ge allieerden begonnen terug te trek ken, op veraderlöke wijze het vuur openden. Het vechten begon om half elf 's ochtends en eindigde om twee uur 's middags: na de sluiting van een wapenstilstand. Londen, 4 Dec. De „Daily Tele graph" verneemt dd. Zaterdag uit Athene: De toedracht der vflande- lökheden, die gisteren hebben plaats gevonden tusschen marinetroepen van de geallieerden en Grieksche troepen kunnen aldus kort worden samengevat: Overmand door sterke strijdmacht, moesten de geallieerden w|jken. Zö verloren vele dooden, ge kwetsten en gevangenen. Omstreeks vöf uur 'b middags be schoot de vloot enkele punten van Athene. In het geheel werden onge veer 25 granaten afgevuurd, van welke er drie dicht bö het paleis te land kwamen. Een projectiel veroor zaakte schade aan de paleiskeukens. Later werd door tusschenkomst van de gezanten der geallieerden een staking van de vöandelökheden te weeg gebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Begrafenis J. A. Meijer. Maandagmorgen werd in de R. K. Parochiekerk alhier een plechtige uitvaartdienst gehouden voor dsn heer J. A. Meöer. De teraardebestelling had 's mid dags onder groote belangstelling op bet kerkhof te Huisduinen plaats. Het Zangkoor „St. Cecilia", waarvan de overledene vice president was, zong een meerstemmig „Beata mortiB". De heer Leewena herdacht daarna den overledene als president van bet zangkoor en van de R.K. Volkszang- afdeellng, waarvoor hö zooveel deed. De heer Van de Bilt bracht het ontslapen eerelid van den R.K. Volks bond, bekend om zön qver en nauw gezetheid en zön goed hart, een aatsten afscheidsgroet. Namens bet lersoneel sprak de heer Wols een aatst-vaarwel. Namens de familie dankte een neef van den overledene. De heer Nic. v. d. Hulst, vroeger alhier, is benoemd tot onderwözer aan school 79 te Amsterdam. De heer C. Glltjes thans, te 's-Gravenhage, is benoemd tot inge nieur van den Rökswaterataat 3e kl. De „Holland". Volgens draadloos bericht bevond Hr. Ms. Holland" zich gister (Zondag)- avond op 68* 12' N.B. en 0* 46' O.L. Alles wel aan boord. St. Nioolaee In „Casino". Een heele kleine hummel, vlak vooraan in „Casino" op de eerste rö zittend, beweerde de knecht van Sin terklaas al te hebben gezien. Dit kan uitkomen, want volgens het ons verstrekte programma zou Sinter klaas Maandagavond per onderzee boot arriveeren, en in afwachting van zön komst zaten al van half zes af driehonderd jongens en lawaai te maken. Sinterklaas krijgt het hoe langer )e moeilöker met den oorlog, hö moet beelemaal van Spanje komen, en dat is in dezen töd geen kleinig heid maar hö had er wat op ge vonden en was, net als een poosje geleden onze Koningin, in een onder zeeboot gegaan. Nu zal u zeggen komt-ie daarmee in „Casino?' dat is nou juist het leuke van 't verhaal, want Sinterklaas die heeft beelemaal van de haven uit een tunnel laten graven tot onder „Ca sino", en de onderzee#r zal door dien tunnel stoomen en zoo op het tooneel komen. Of het nu kwam doordat ze in dien tunnel, die heel lang en donker was, niet goed den weg wisten, of dat de boot onderweg opgehouden was, we ten we niet, maar Sinterklaas bleef lang weg. Eu het troepje kindertjes van onderofficieren van land macht zat in afwachting maar te zingen dat het zoo'n lieve lust was. Eerst zongen ze het feestlied op de wös van „'t Is plicht, dat ied're jongen Hoera, wö zön gekomen Weer allen bö elkaar, Om vroolök feest te vieren,. Net als het vorig jaar. en hoe het verder luidt. Maar dat hielp nog niet. Die goeie meneer Polak zat voor de piano en speelde er maar op los: „Zie ginds komt de stoomboot" en van „Tippe rary" en van „Piet Hein" en nog een heeleboel meer. Toen kwam d'r een pierrot op. Hö had een heele lange neus en die neus kon glimmen net als een lichtje en dan ineens weer niet. En die pierrot vertelde een boel, waarnaar ze allemaal luisterden en dan dee-' weer heel komiek, en dan moesten ze toch zóó lachen, - verschrikkelök. Ea toen kwam d'r een meneer, - een heele leuke, erg vriendelijke meneer. Die stond op het tooneel en pierrot was bij hem. Maar ook nog een heele leelöke, rooie duivel, met een staart. Brr, wat schrokken ze daar vanD'r vielen d'r heel wat van die heele kleintjes uit hun rol van zoete kinderen en die riepen luid om moeder. Maar Bteeds was er een vriendelqke juffrouw bö de hand, die ze even pakte en knuffelde, en dan waren de traantjes gauw ge droogd. En per slot van rekening was die duivel heelemaal geen kwade duivel, heelemaal niet. Want je kon hem zóó maar aan zqn staart trekken. Dan deed ie wel leeiyk, maar 't was allemaal maar malligheid van hem, dat kon je goed zien. Later moesten ze dan ook om hem lachen. Nou, zooals ik zei, de vriende lljke meneer Sickens heet hö, lui tenant Sickens die had een groot zwart doek en daarop teekende hij allerlei dingen. Eerst een tafeltje, zóó maar van een paar ltfnen witte verf. En toen kwam die roode duivel met een groote automobielhoorn, die toe oe oeoet zei, en toen was het Ineens een echte tafel. Nou zal u zeggendat kan niet, maar ik heb 't zelf gezien hoor, met myn eigen oogen. Want pierrot die kwam en die bracht een paar flesscben en gla zen, en meneer Sickens zette die op de geschilderde tafel. Toen ging die wéér aan 't teekenen, - een sigaren- kastje, en toe oe oet zei de hoorn, kastje ging open en er kwamen heusche Bigaren uit. Toen teekende hö een ander kastje en daar borg hö alles in weg. O jé, er was nog veel meer: een koe, en alB je aan den Blaart draaide kwam er melk uit. Een konöntje, dat kool blaren at, en tenslotte als een echt konön te voorachön kwam, en nog veel meer. Toen kwam er een heele töd niks en toen kwam diezelfde meneer weer en giDg ie aan 't goochelen. Ja, daar zou ik een heele krant over kunnen vol schrijven, zoo leuk was dat. Hoe kater je toekeek, hoe minder je ervan zag. Bö voorbeeld hö nam tooverstok en pakte hem voor je oogen in papier. Dan schoot-ie poef! met een pistool, en dan was ineens de stok weg en bleef 't papier over. Zoo had hö een Behaaltje vol rijst. ander er overheen, - plotseling was alles water geworden. Enjekonhem zön pols mot een ketting vastbinden, 't gaf allemaal niks hoor: h| kwam zóó weer los. Eens vouwde een briefje van tien, een zilverbon een tramkaartje in een doek, en een majoor moest de doek vasthouden. Maar ineensfoetsch doek weg en papier weg, en raad eens waar ze uitkwamen Uit een citroenEn wö hadden die citroen nog wel zoo goed bekeken, 't was een heel gewone, onbeschadigde citroen! Eindelök zei meneer Sickens, dat Sinterklaas zat te wachten, en dat ie uit moest scheiden. Maar eerst zou er nog een heeleboel gebeuren; er zou nog een klucht worden opge voerd, en dan pas mocht Sinterklaas komen. Dat hadden de heeren van den Bond zoo afgesproken. Wtl hebben dat allemaal niet meer gezien. Want wö moesten toch zorgen, dat de jongens en meisjes er nog iets van in de krant lazen morgen en zön gauw naar huls gegaan om er wat van te vertellen. Maar wat wö wel gezien hebben, dat zijn de kadootjes. Sinterklaas bad die uitgestald iu de koffiekamer van „Casino", en ze waren allemaal genummerd. Want zie-je, iedere ongen en ieder meisje kreeg een nummertje, en op dat nummer kregen ze dan een kadootje. En of die mooi waren I Je zou zeggen waar haalt Sinterklaas het allemaal van daan! Er was zóó verschrikkelök veel, en 't eene was nog mooier dan het andere. Dan was er bö elke groep nog een hoofdprijs voor jongens eD meisjes; die werd verloot, en twee groote en heele prachtige prijzen waren er ook: een dot van een pop, die de oogen open en dicht kon doen en een echt zilveren horloge. Dat weet ik wel, dat ik wou, dat ik de jongen was, die dat zilveren hor loge kreeg. Jongen, jongen, wat zou ik Zondag geuren i, beste, oude, vriendelöke SinterklaasWe werden wel eens wat ongedaldig omdat je onderzee tocht zoo lang duurde, maar zie je, je hebt ons ook fyn bedacht! We zeggen je nou weer goeien dag, tot het volgend jaar De costuums van pierrot en het duiveltje, en van St. Nicolaas en zön knecht, waren geleverd door de firma de Graauw, terwijl de firma Lammere i grimeering bezorgde. Door den Vice-Admiraal, comman dant in de stelling van Den Helder, is bö verordening d.d. 29 November j.1. verboden zonder zöne schrifteHjke vergunning photografische opnamen te doen of een photografle-toestel zich te hebben in de gemeente Den Helder buiten de bebouwde kom. Geen vergunning is noodig in het gedeelte der gemeente gelegen ten Zuiden van de lö'n mölpaal 4 aan bet Noordzeestrand-de Kooi aan het Noord-Hollandsch kanaal. Op de 5de groote Internationale Tentoonstelling van Pluimvee en Konönen, gehouden op 25 November 1916 te Arnhem, behaalde de heer A. Thomasz, den en Eere-prös met een wit Angora Konön. Op hel. Door het schrikken van een mili taire auto sloeg gisterenmiddag in Keizerstraat een paard en wagen op hol, toebehoorende aan den heer J. Koning van Anna Paulowna. Het dier werd met veel moeite door burgers aan de Zuidstraat tot staan gebracht. Gevaarlijke weg. Gisterenmiddag viel een bejaarde vrouw aan de Prins Hendriklaan door de gladheid van modder zoodanig op de groote straat, dat zö een arm biak. Door voorbijgangers werd het oude mensch opgenomen en naar huis geleid. Het was daar de laatste dagen dan ook terecht zeer gevaarlök en het was wel wenachelök dat de gemeente dergelöke door en door vuile wegen flink onderhanden nam. Tot conciërge aan de H.B.S. te Dordrecht is benoemd onze plaats genoot, de beer J. H. ter Burg. Er waren 369 liefhebbers. BINNENLAND. Landstorm. Bö Kon. Besl. van 2 Dec. („St.-bl.' 521) is bepaald dat van 30 Dec. 1916 af ook tot den landstorm bebooren voor zoover zö alsdan niet reeds daartoe behooren - de personen, be doeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1916, die zön geboren in 1887 en 1886. Uitstel opkomst militie. (Officieel.) Van de opkomst van dienstplichtigen, die ter inlijving in bet tödvak van 16 tot 20 December e. k. waren aangewezen, is, wegens nieuw opgekomen bözondere omstan digheden, nader aangewezen het töd vak 3 tot 6 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de dienstplichti gen van de militielichting 1917, die zön toegewezen aan bet le bataljon van een der regimenten infanterie of aan de wielröders. In verband hiermede zullen de dienstplichtigen van een vorige lich ting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening tegelök met bedoelde ploeg moeten opkomen, zich op 3 Januari 1617 onder de wapenen moeten begeven. Verkeer met Engeland. Het stoomschip „Staveley" is Zon dag van Engeland te Hoek van Hol land aangekomen met 6400 zakken mail en post a&n'boord. De „Kedlrl". De bemanning van het gezonken stoomschip „Kedlrl" is aan boord van het stoomschip „Rlndjani", dat 2 dezer van Las Palmas naar Rotterdam is vertrokken. Hot kolengebrak. Het „H.bl." verneemt dat van gisteren af extra S.S.-treinen loopen van Rotterdam, Amsterdam en Zwolle naar Nuth, Heerlen en Simpelveld, om zooveel mog;l|jk ledige kolen wagens naar de mijnen te brengen en ze zoo spoedig mogelök vol weder naar de verschillende plaatsen van Nederland terug te voeren. De nieuwe beperking yin den spoorwegdienst. Naar het „N. v. d. D." van welin gelichte zöde alhier verneemt, zal de nieuwe beperking in de dienst regeling der spoorwegen van zeer ingrijpenden aard zön. De Nederland- sche spoorwegdirecties hebben name- lök van de ter zake bevoegde auto riteiten opdracht gekregen een rege ling te ontwerpen, waardoor het mogelök zal zön, den dienBt der personentreinen met circa 25 pet. te verminderen, in verband met den ateenkolennood. De directies der spoorwegmaat- schappöen hebben na een nauwge zette studie van de tegenwoordige dienstregeling deze aanmerkelöke beperking in het aantal personen treinen aangebracht, zoodat men ge reed is, de nieuwe regeling in te voeren op ons spoorwegennet. Of dit reedB zal gescbiedea met 1 Januari of later, is nog niet met zekerheid mee te doelen. De „Koningin Regentes". Men meldt uit Vlissingen, dat in het Wolff-bericht van verleden week, betreffende de vrölating van de mail boot, ten onrechte wordt beweerd, dat de commandant bö de aanhou ding op 10 December draadloos om hulp aan de NederlandBche marine zou hebben gevraagd. De marine- booten waren uit eigen beweging ter plaatse en daardoor getuige van het aanhouden. Wel is later door de marine gebruik gemaakt vau het toestel voor draadlooze telegrafie vau de mailboot. De deportatie van Belgan. Wolff seint dd. 4 Dec. uit Berlön In de Nederlandsche pers en par lementaire kringen is beweerd, dat het overbrengen van Belgische ar beiders naar Duitschland in tegen spraak staat met de officieele Duitsche toezeggingen, dat de Duitsche auto riteiten werkzame jongelieden niet gevangen nemen en naar Dnitschland zouden brengen. De „Nordd. AUg. Zeitung" ontkent, dat bier een tegenspraak zou bestaan. De toenmalige belofte gold Blechts de bezorgdheid, dat uit Nederland terug- keerende Belgen, indien lichamelök geschikt, in bet Duitsche leger kon den worden ingelijfd of bö lichame- löke ongeachiktheid naar Duitschland zouden worden gebracht. Deze belofte is volkomen gehouden théns worden slechts mannen, die sinds twee jaar werkloos zön en openbare ondersteuning genieten, om sociale redenen naar Duitschland ge bracht. Ten gevolge van de Engelsche blokkade krögt de Belgische industrie haar onontbeerlgke grondstoffen niet, met het gevolg, dat honderdduizenden werkloos werden, ondersteuning noo dig hadden, leegloopers werden, de genereerden en gedeeltelijk hun arbeidersgeschiktheid verloren. Ver standige Belgen zelf wezen op dit ook de Belgische industrie in de toekomst bedreigende gevaar. Alleen wie zonder voldoenden grond arbeid naar gelang van zön bekwaamheden weigert en ondersteund moet worden, wordt naar Duitschland gebracht. Elke bepaling van het volkenrecht wordt uitdrukkelök erkend. Het ver voer van Belgische arbeiders heeft op de meest zachte en verschoonende wöze plaats, hetgeen in talrijke brie ven, ook van Belgische zöde, wordt erkend. Vergiftigingsverschijnselen. Uit, Woltevreden wordt dd. 80 Nov. aan de Tel. geseind: Te Solo deden zich bö dertig Europeescbe soldaten vergiftigings- verschönselen voor. De oorzaak is nog niet opgehelderd. Er wordt een ernstig onderzoek ingesteld. Een wetsontwerp tot afschaffing van bakkersnaehtarbeid Naar de „Tel." verneemt, ligt op het departement van Landbouw een wetsontwerp g6reed tot afschaffing van bakkersnaehtarbeid. Nu ook uit de kringen van de bakkerepatroons stemmen ten gunste daarvan opgaan, vindt de minister daar aanleiding in, met grooter Bpoed een desbetreffende wet in te dienen, dan andere het geval zou zön geweest. Antl-Mllltalrlitlsehe propaganda. Den Haag, 4 Dec. De opperbevel hebber heefc, aangezien hem gebleken is, dat meermalen aan militairen brieven worden gezonden gesloten in enveloppen met opschriften ten doel hebbende het maken van propaganda voor dienstweigering, het noodig ge acht eenige algemeene regelen te stellen tegen anti-militaristische pro paganda en een order uitgevaardigd, waarbö o.a. wordt bepaald, dat het aan alle militairen verboden is schrift uren of gedrukte stukken waarbö tot dienstweigering wordt aangespoord of die gezagondermöning ten doel hebben, in bezit te hebben, ten toon te stellen of te verspreiden. Onder bedoelde schrifturen of gedrukte stukken moeten ook begrepen worden open of gesloten enveloppen met op schriften die evenbedoelde Btrekking hebben. Bedoelde stukken mogen ter uitreiking aan militairen niet. in kazernes of andere troepen verbleven worden toegelaten. Over de grens gekomen. Zondag is te Winterswök een 26 jarige Fransche krögsgevangene aan gekomen, die op 7 Sept. 1914 als korporaal bö het korps vliegers te Maubeuge was gevangen genomen én nu uit het kamp te Duimen ont snapt was. Dit was reeds zön vöfde poging tot ontvluchting. Stumperde. Een vrouw met vöf kindertjes, van een half tot negen jaar oud, kwamen Zondag uit Leipzig teOldenzaalaan. Het zestal verkeerde in zeer behoef tige omstandigheden. De vrouw had zelfs voor haar kleinste «en druppel melk in Duitschland kunnén bekomen. Haar man was in Leipzig gebleven, ofschoon bö slechts 2 h 8 dagen per week werk had. Gebrek aan de nood- zakelökste levensbehoeften had baar doen besluiten, naar haar geboorte plaats, Utrecht, waar haar moedor woonde, terug te keeren. Door de goede zorgen van de grenspolitie te Oldenzaal werden de vrouw reisbil jetten verschaft, terwql eenige aan wezigen haar wat reisgeld gaven en haar eten verstrekten voor haar en haar kinderen. Van hat WaitelIJk front. Partje, 4 Dec. Ia den Eizas mis lukte een Duitsche overval op de Fransche loopgraven bö Hilsenflrst, ten Z. O. van Metzeral. Berlijn, 4 Dec. Vanochtend is een voorwaartsche beweging der logel- ■cben ten Oosten van Leaars mislukt. Van hat Roamaanscho front. Berlön, 4 Dec. De door ons ge wonnen slag aan de Argus heeft, naar de bladen melden, thans in zoo verre tot een resultaat geleid, dat w|i het totdusver bezette Roemeensche gebied als vast in onze handen kun nen beschouwen. Een der voornaam ste gevolgen van den grooten slag ls dat de overwinnende legers nu voor goed zijn vereenlgd.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2