HELDERSCHE COURANT van ZATERDAG 16 DECEMBER. Tweede Blad. De Vredesvoorstellen. Belangrijk nieuws omtrent het vredesaanbod van Duitschland kwam gisteren uit Amerika. Naar d.d. 15 dezer uit Washington werd gemeld, deelde de Duitsche ambassade op gezaghebbenden grond mede, dat het zeker is, zoo de oorlog voerenden bijeenkomen om over de vredesvoorstellen te beraadslagen, dat een der belangrijkste onderwerpen zal zlju de algemeens beperking der bewapening. - Naar de „Morning Post" uit Was hington veraam,verklaarde Bernstorff, de Duitsche gezant, dat de vredes voorwaarden geheim zullen blijven tot de gevolmachtigde vertegenwoor digers In conferentie bijeen zullen zijn gekomen. Verder zou Bernstorff het Ameri- kaanscbe publiek nadar hebben inge licht over Duitschland's beweegrede nen om op dit tydstip met vredes voorstellen te komen. Duitschland verwacht alle oorlog voerenden bijeen te brengen „in de hoop, dat een vrije gedachten wisseling over de oorzaken van den oorlog en beginselen, waarvoor de mededingers strijden, zal leideD tot eenige funda- men te el e o vereens! emmrkg, welke den wug tot den vrede kan 1 Vorder zette hij uiteen, dai Dutisch land niet verwacht, dat de gealli eerden van te voren zullen toestem men de voorwaarden aau te nemen, welke Dui;schland mocht stellen, noch dat Duitschland tegenvoorstellen zal verwerpen. Nevens BernstoifTs verschillende uitlatingen, is er nog een andere verklaring, welke waarschijnlijk ook wel van hem afkomstig ia, n.1. dat Berlijn hoopt, dat de Amerikaancche gezanten ln de Ententehoofdsteden van Wilson instructies zullen krijgen om de regeeringen, waarbij zij'geaccre diteerd zijn, mede te deelen, dat het Amerika hoogst aangenaam zal zijn, indien „de Ententeregeeringen de meest ernstige aandacht zouden willen schenken aan de vooratellen van de centrale mogendheden." Ook andere Engelscho bladen be vatten uit Washington afkomstige berichten met betrekking tot de vredesvoorstellen. Zoo verneemt de „Times" dat Bernstorff en andere Duitsche agenten ztggen, dat Duitsch land hoopt op het bijeenroepen van een conferentie te 's Graveubage, welke bijeenroeping door President Wilson zou geschieden. De „Daily Telegraph" verneemt uit New-Tork, dd. 14 Dec.: In een gesprek met iemand van de „Sun" heeft Bernstorff als meening van de Duitsche regeering te kennen gegeven, dat er, indien de Entente niet vierkant weigert over den vrede te spreken, omtrent het midden van Januari een confe rentie in Den Haag kon worden belegd. Daarentegen verneemt de „Daily Newa": Indien Lioyd Georgo a.s. Dinsdag Brland'a verklaringen bevestigt, zal Wilson weigeren zich te vereenzel- vigen met het Duitsche vredesaanbod. Er bestaat geen plaD, dat de Ter eenigde Staten zich in verbinding zullen stellen met andere neutralen em over den toestand te overwegen of zich tot de latente te richten. Naar uit Genève dd. 14 dezer wordt gemeld, vernam „Le Journal" uit New-York, dat, naar de secretaris van president Wilson verklaarde, deze geen enkele verklaring van Duitsche vredesvoorstellen zal afleg gen. In goed ingelichte financiee kringen is men overtuigd, dat, in aanmerking genomen de Kabineta wisseling in Frankrijk en Engeland, de vrede niet tot stand zal komen. gevaardigde Baslini in de Italiaansche Kamer aan minister Sonnino gedaan, heeft deze dadelijk geantwoord. De minister zeide de nota door bemidde llng van den Zwitserachen gezant to hebben ontvangen. De nota omvatte geen enkele juist omschreven mede- deeling omtrent de voorwaarden waar op men wüde trachten da onderhan delingen te openen. De minister deelde verder het vol gende mede: Ik heb den Zwitserschen gezant geantwoord, dat ik natuurlijk over leg moest plegen met mijn collega's en met de andere regeeringen dei- geallieerde landen over het antwoord op deze nota, die eveneens onder de vier vijandelijke mogendheden is over eengekomen. Ik zou den vragenden afgevaardigde en anderen dio vragen willen stellen, willen vragen deze dis cussie niet voort te zetten. Immers in een zoo teedere zaak is het van belang dat de geallieerden volkomen eensgezind handelen, niet alleen wat de hoofdzaak betreft, dat spreekt van zelf, maar ook wat betreft de nuances van vorm eu dat zou onmogelijk zijn als ieder aadelijk a priori zijn persoon lijke indrukken wilde betuigen. Ik heb hieraan niets toe te voegen Baslini dankte den minister voor de onmiddellijke beantwoording van zijn vraag en om zyu instemming te betuigen met de verklaring van den miniöter wilde hü hier verder mets aan toe voegen. Uit Duitschland. Naar de „KOlnische Zeitung" mede deelt, heeft de nationaal liberale Rijks- dagfractie den Rijkskanselier schriftelijk protest tegen de uitschake ling van den Rijksdag bij de opstelling der vredesvoorwaarden toegezonden. In dit schrijven zegt de fractie, dat zoowel in de Peolsche quaestie ais wat de vredesvoorstellen betreft, de Rijksdag voor eea voldongen feit is gestold, zonder dat hij gelegenheid heeft gehad om ook maar raadgevend op te treden. Deze uitschakeling van den Rijksdag schijnt ook leeds bij de opstelling der vredesvoorwaarden ge schied to zijn, zooals op te maken valt uit den zin in de aan den vijand gezonden nota, waarin verklaard wordt, dat „de vertegenwoordigers der vier centrale mogendheden voor stellen ter conferentie zullen mede brengen, die naar hunre overtuiging een geschikten grondslag voor duurzamen vrede vormen". De vredesvoorwaarden ayn dus reeds vastgesteld. Indien die dus door den vijand aangenomen worden, dan zal het Duitsche volk voor het feit staan, dat het een vrede beschoren wordt, waarover het geen woord heeft kunnen meespreken. De fractie wijst dan op den helden moed en offervaardigheid van Duitsche volk, welke de RijkskanBe lier reeds zoo dikwijls heeft geprezen, en zegt dan, dat zij er aanspraak op maakt, dat het volk Bpoedig gelegen heid worde gegeven om z|jn stem te doen hooren en mede te werken aan de belangrijkste beslissing waarvoor een volk ooit is gesteld. „Die beslis sing, waarvan de gehesle toekomst van ons volk en vaderland afhangt, eischt gebiedend, at er tusschen regeering en bet door den Rijksdag vertegenwoordigde volk een ver trouwen bestaat, dat w(j echter door de tot duBverr8 plaats gehad hebbende uitschakeling van den Rijksdag bedreigd achten. Wij spreken deze weorden in het volle bewustzijn van hunne draag wijdte uit. Plicht en geweten eischen van ons. dat wij Uwe Ixo. zonder terughouding onze meening te kenren geven en nadrukkelijk eischen, dat den Rijksdag bij alie met de vorming der omstandigheden na den oorlog in verband staande vraagstukken de hun teekomende positie van eene party met geiyke rechten worden toe gekend." De leider dor nationaal liberale Ryksdagfractie, Bassermann, heefteen voorstel tot bijeenroeping van de economische commissie van den Rijksdag, ter bespreking van den politieken toestand, ingediend. raden uit dat rijke land te betrekken. Als bij or in slagen zou zicb tusschen den beneden Donau en deKarpatbeu stellingen in te nemen, zou hem dat niet alleen in staat stellen om zijn operaties tegen Saloniki te ontwikke len, maar hij zou zich stellig tegen het voorjaar op de voornaamste pun ten van het Russische hoofdfront kunnen werpen, althans zou hij zich op Riga en Duoaburg kunnen werpen eu van de streek van Wilna uit kun nen oprukken. De vijand haast zich om zijn actie op den Balkan te vol tooien t ten einde daarrm uitgebreide operaties aan te vangen tegen het Russische leger. Vastberaden actie ia noodig, niet alleen van de zijde van Rusland, maar ook op de andere fronten der geallieerden." Aldus het Russische legerorgaan volgens een telegram van den 8aten December uit St.. Petersburg. Datgene wat bet blad zegt, dat om al dia aangevoerde redenen volstrekt moet worden voorkomen, is juist hetgeen op het oogeablik bezig is te gebeuren. De duikboot- en mljnoorlog. New-York, 15 December. Van ge zaghebbende zyde wordt medegedeeld, dat presideDt Wilsor. verdere „ver gissingen", door Duitscbe duikbooten begaan, als opzettelijke beleedigingen zal bescbouwen, die zouden leiden tot het afbreken van do diplomatieke betrekkingen tusRchon de Vereenigdo Staten en Duitschland. Vit Engeland. De Manchester Guardian verneemt uit Londen van 14 December„Ik vind dat de verantwoordelijke men schen vandaag over de vredesnota veel minder sceptisch gestemd zyn dan gisteren. Op het eerste gezicht waren er twee uiterste opvattingen du eene was dat Duitschland een onbeperkte verlenging van den oerlog verwachtte en dat het zichzelf tegen over zijn eigen volk W6nschte te rechtvaardigen de tweede was dat Duitsehland op het punt was ineen te zakken en zoo goed mogelijke voorwaarden wenschte te bedingen, voor het tot definieve ineenstorting komt. Ik ontwaar dat midden daar- tusschen in onder verantwoordeiyke en welingelichte menschen de op vatting heerscht, dat Duitschland werkelijk vrede wenscht en werke lijk wil vermijden door te maken, wat het zou moeten doormaken, als de oorlog voortduurt. VolgeDs de beste inlichtingen, is Duitschland economisch zeer in het nauw ge bracht, ofBcboon het den druk te boven kan komen, als het daartoe gedwongen wordt. Het oogenblik is voor Duitsebland nu na het succes in Roemenië gunstig -om over de vrede te spreken". In een hoofdartikel over Law'e rede van gisteren in het Lagerhuis zegt het bladTweo dingen schijnen eruit te blijken. In de eerste plaats dat de regeering niet zal weigeren om voorstellen naar de waarde die zij hebben, in overweging te nemen, en in de tweede plaats dat zy niet zal toelaten, dat over betaigemeene karakter van do voorwaarden, waarop zy'alloonin vrede wil toestemmen, ooit maar een oogenblik twyfel zal biy ven bestaan. Het blad keurt dit stand punt goed en zegt, dan het onver- antwoordeiykste gedeelte van de pers, met inbegrip van eenige bladen wier tradities iets beters hadden doen ver wachten, de voorstellen by voorbaat hebben gehoond, voor zy nog mede gedeeld waren. Zoodoende heeft men ten aanzien van belaDgryke aange legenheden on menschen levens licht vaardig gehandeld. Uit Italië. Op een vraag betreffende het Vredes aanbod van Duitschland door den af- DE OORLOG. Van het Westaiyk front. Berlijn, 15 Dec. Aan den westelijken oever der Maas trachtten de Fran- schen te vergeefs in tot tweemaal toe herbaalde aanvallen de bun kortgeleden op hoogte 804 ten Z.0. van Maloncourt ontnomen loopgraven, te heroveren. Ten O. van de rivier trachtten zy na een krachtige voorbereiding der artillerie, welker schoten tot ver in het achtergelegen terrein insloegen, herhaaldelijk aan te vallen. By den Cote de Porire (Cdte de Poivre) mis lukte het vooruitrukken der aanvals golven door ons verdedigingsvuur. Op de zuidelijke hellingen van bet fort Haidaumont kon de aanval door ons vernietlgingsvuur niet tot ont wikkeling komen. Van hat Roemeenseba front. Beriyn, 15 December. De aan vallen, die de RuBeen gisteren aan het Zevenbergsche Oostfront deden, badden meestal even weinig succes als die der vorige dagen. Het gelukte d6n vyand vasten voet op een hoogte te krygen. Niettegenstaande den ongunstigen toestand der wegen in Walachye, wedy veren de verbonden troepen om in de vlakte den vyand niet tot rust te doen komen. By het gebergte bood de vyand in versterkte stellingen tegenstand. Deze stellingen werden echter doorbroken. Buzeu is genomen. Het 9de leger heeft gisteren en eergisteren 4000 gevangenen gemaakt. By Fetesti zyn sterke Bulgaarsche strydkraebten den Donau overge trokken. Wy laten hier een aanhaling vol gen uit de „Roeski Invalid", het Rus sische legerorgaan, die wjj in de „Daily News" vinden en die, dunkt ons, den kyk op den militairen toe stand in Roemenië verheldert. Het is onmogeiyk", zoo schrijft dit legerblad, toe'te laten, dat de vyand zich in winterstellingen in Middec- Roemenië en aan den benedenloop van don Donau vestigt, want dit zou hem in de gelegenheid stellen, op zyn minst voor een half jaar oorlog voor Een erediat van 400 mllliosn. Het Engelsche Lagerhuis heeft een krediet van vierhonderd millioen pond sterling met algemesne stemmen toegestaan. Bq de indioniDg van de nieuwe kredietaanvrage ten bedrage van vierhonderd millioen pond aterling, verklaarde Bonar Law, dat hy de totale uitgaven voor het flnancieele jaar 1916/1917 op 1,950,000,000 pd. st. 'bcgiootie. Do vermeerdering der uitgaven, die thans 5,710,000 pd. st. per dag bedragen, moet hoofdzakeiyk toegeschreven worden aan de toe neming der voorschotten aan de ge allieerden, die thans 400,000 pd. st. per dag bcloopen. De overzeesche dominions Inancieren thans hunne eigene uitgaven. Bonar Law sprak breedvoerig over de enorm® uitbreiding van den munitie-aanmaak en zeide dat als hij da cijfers vau Juni 1915 en van thars zou kunnen neemon, het verschil haast opgelooflijk zou schynen. De totale uitgaveD eedert het begin van den oorlog bedragen 8,852,000,000 pd. st. Dit is een geweldig cyfer, maar toch aebtte Bonar Law het niet angstwekkend. Hy geloofde, dat En geland neg lang genoeg die ui'.fe kan voortzetten, om den vijand te verslaan. Zoo het Engeland niet mocht gelukken vyand te «verwinnen, dan zal dat niet om flnancieele redenen zyn. Uit Ouitichland. De hoeveelheid vet, welke woke ïyks aan de bewoners der Duitsebe steden wordt verschaft, is vermin derd van 90 tot 40 gram per hoofd. Voor arbeiders, die zwaren arbeid voor leger of vloot verrichten, is da hoeveelheid daarentegen eenigszins verhoogd. Dë Dttnsbha Antillen- Kopenhagen, 15 Dec. By het giste ren gehouden referendum over den verkoop van de Antillen a&n Ame rika, slemdon 238,694 personen vóór en 157,595 personen tegen den ver koop. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Holland." Volgens een gisteren ontvangen telegram is Hr. Ms. „Holland" 12Dec. te Vigo aangekomen. Voardrachtsoefening Muziekschool Leewens. De 20ate jaariyksche voordracht oefening van de leerlingen der Mu ziekschool van dan heer Leewens had gisterenavond plaats in „Casino" voor ouders en familieleden der leerlingen. Een uitgebreid programma werd, evenals andere jaren; afgewerkt, waar- by hun meer of mindere muzikale aaDleg uitkwam. Wy hoorden het pianospel van sommigen, waarnaar het een geüet was te luisteren, en dat, dunkt ons, den onderwyzer ook zeer veel voldoening moet verschaf fen. Ir was een meisje, dat enkele zangnummers ten beste gaf; het eerste was eene compositie van den directeur zelf cn gewyd aan den vrede. Zy zong dit fraaie nummer met veel muzikaalgevoel en een stem, die belofte voor de toekomst inhoudt. Een ander weer speelde virtuoosiy'K de rhapsodie hongroise of het Ave Maria van Bach-Gounod, of gaf zyn vorderingen op het orgel te kennen. Ook 8-handige pianomuziek was er, waaraan 2 piano's te pas kwamen, en zoo was er veelzijdigheid van gaven, waarmede geschitterd werd. Niet allen worden Percy Graingers of Parlows, maar menigeen zal in den huiseiyken kring zyn parelen doen blinken, hetgeen in zich zslf een even groote verdienste is als het andere. Zonder stoornis werden de ver schillende nummers achter elkander afgewerkt, zoodat het vroegtydig afge loopen was. St. Nieolaat voor dë Wsrkllsdan- varainlging. Sint. Nicolaas had het druk gehad in den laatsten tyd. Eigeniyk had hy al 7 December moeten komen voor kinderen van de werklieden- vereeniging „Eendracht". Maar toen gidg het niet. Dat wil zeggen: St. Nicolaas kon wel, maar voor deze maal had hy iemand mee te brengen om de kinderen te vermaken en dat kon toen niet. Nu ging dat wel, en zoo was 't Donderdagavond druk in .Casino" van de kinderen. St. Nicolaas was er zelf pi heel vroeg; dat viel dus mee. Een paar bengels die wat op hun kerfstok hadden liet hy dad6iyk bij zich komen. Enfin, ze beloofden beterschap. Gedienstige handen zorgden dat er versnaperingen werden verstrekt. En toen kwam Henri Nolles uit Rotterdam met zijn poppekast. De lotgevallen van Jan Klaasseu biyven altyd aantrekkeiyk. 't. Was een vermakeiyk uurtje dat do kin deren meeleefden, Na een ietwat rumoerige pauze kwam dezelfde heer goochelen. Een paar jongens en meisjes mochten meehelpen. Dat is je ware! De andere kinderen hadden er pret in. Tot slot kregen allen een lot uit een tombola zonder nieten, meestal een stuk speelgoed of een prentenboek. Eu toen ging het luid ruchtig volkje huiswaarts. Zeekrljgsraad. Toor den Zeekrijgsraad te Willems oord stonden terecht drie matrozen le en 2e klasse, wien wordt ten laste gelegd dat zy tusschen 20 September en 8 Oetober 1916 aan boord van Hr.'Ms. „Zeehond" van een door de bemanning van dien bodem in de uabyheid van bet lichtschip „Schou wenbank" uit zee opgevischte party margarine, toebehoorende aan een ander dan aan hen, beklaagden, eenige kiBtjes hebben weggenomen met het oogmerk om zich die wederrechtelijk toe te eigenen. By het aanbrengen der kistjes te Hellevoetsluis had de strandvonder eerst geweigerd op de party beslag te leggen. Dit gescbiedde eerst later toen de firma Jurgens te Oss zich als oorspronkeiyke eigenaar bekend maakte. Bovendien was een kistje afgegeven aan bet lichtsehip „Noord Hinder". Bekl. zeide gemeend te hebben dat de goederen geen eigenaar hadden. Door bovengenoemde feiten wavon zy in dien opvatting nog versterkt. De fiscaal deelde de meening van beklaagden niet, en vroeg voor ieder van hen 4 weken gevangenisstraf. Do verdediger van bekl. wees er op, dat in dezen tyd de mogeiykheid niet is uitgesloten, dat de margarine als contrabande of voorwaardeiyke contrabande by nadering van een vy- andeiyk schip is overboord geworpen om in beslag nemen en eventueel opbrengen te voorkomen. In dat ge val moet gezegd worden, dat de goede- geen eigeDaar hebben, omdat zich ervan ontdoet ten einde ze kwyt te raken. Yerder acht spr. het de vraag of de firma Jurgens, die wel oorspronke- iyk eigenaar was, dit nog was toen de kistjes werden opgepikt. Waar dus niet is bewezen dat de goederen een eigenaar badden, meent spr. dat vrijspraak rcoet volgen. Ver- dor acht pleiter het door beklaagden gepleegde geen diefstal, maar ver duistering, hetgeen niet ten laBte ge legd is Mocht de krijgsraad het hiermede niet eens zyn, dau aebtte pleiter ter men voor clementie aanwezig. Uitspraak later. Pradikantstractamantan. Er is een beweging op touw gezet om te komen tot verhooging vau vele l.r6dikantstracteraenten in de herv. kerk. Men zal trachten daarvoor een fonds bijeeu te krygen van e.n mil lioen gulden. In elke provincie zyn commissies gevormd. Voor N.-Holland hebben daarin o.a. zitting ds. Eilerts de Haan te Heiloo en ir. Schokking te Den Heider. Militaire KleedermakerQ. Wy vernemen, dat het voorloopig bestuur van de Militaire Kleeder makerij, welke zal worden opgericht van uit den Algemeenen Bond Onderofficieren tier Kon. Marine en bet korps Mariniers alhier, in overleg ipet het Hoofdbestuur van dien Bond, heeft besloten de zaak op te zetten, niet in den vorm van Naamlooze Vennootschap, zooals eerst was over eengekomen, doch als Coöperatieve Vereeniging. Zeer spoedig zal met den verkoop worden begonnen. BINNENLAND. de Engelsche regeeriog onmiddeliyk ua het laden, uitvoervergunning. Naar wy verder vernemen, zyn Lot op heden reeds elf Nederlaudsche stoomschepen, die tot dusverre voor andere doeleinden worden gebezigd, op verzoek van de Nederlandsche regeering door de reeders ter be schikking gesteld, om in Engeland kolen te gaan laden en daardoor den aanvoer te vergrooter. (Tel.) Uit Duitsebland vrijgelaten. By de reederjjen te IJmuiden is telegraphisch bericht gekomen dat de naar Cuxhaven opgebrachte stoom- kordors „Zaanstroom IV" en „Wal rus" zy* vrijgelaten en naar zee vertrokken. Of de vaartuigen naar de visscherij zyn gegaan, dan wel rechtstreeks naar IJmuiden, is onbe kend. Da „Leda". Een gistermorgen te IJmuiden binnengekomen stoomschip, dat in de Dewns eenige dagen was opge houden, rapporteert, dat het stoom schip „Leda" vau de Kon. Ned. Stoom boot Maalschappy nao(j de Spaauscbe kust door een onderzeeër beschoten is. Het stoomschip „Leda", dat zicb op reis bevond van Spanje naar Neder land, was op de hoogte van Kaap Finistorre, toen meu een duikboot op «enigen afstand ontdekte, die door het voeren van zeilen den achyn gaf een zeil vaartuig te zyn. Naderby gekemen loste de duikbeot, waarvan men de nationaliteit-niet kon vast stellen, een scherp schot in de rich ting van de „Leda", dat dwars door de brug ging. Onmiddeliyk nadat de granaat afgeschoten was dook de duikboot -onder. Het stoomschip „Leda" wordt thans in de Downs opgehouden, zoodat verdere byzon- rerheden omtrent den omvang der schade ontbreken. Volgens het rap port kon men echter duideiyk op de „Leda" waarnemen, op welke plaats de granaat de brug had geraakt. Broodrantsoenen In zlebt? Het „Handelsblad" schrijft* Ons is verzocht de aandacht onzer lezers en lezeressen te vestigen op het navolgende Verschillende berichten, in den laatsten tyd door de pers verspreid, wyzen er op, dat onze regeering er ern&tig aan denkt maatregelen te nemen, die het brood- en meelver- zulien beperken. Dit voornemen viel reeds af te leiden uit het plau een commissie naar Barlyn te zendeu om daar een onderzoek in te stellen naar de distributie van broodhet bericht, dat de Minister van Landbouw, Ny- verheid en Handel tegen 20 Decem ber a.s. opgave verlangt van de voorraden meel by meelhandelaren, bakkers en grutters duidt er even eens op. Mocht het, wegens schaarschte vau graan en meel noodig worden de bevolking op rantsoen te stellen wat het gebruik van brood betreft, dan mag als zeker worden verwacht, dat bij de uitvoering der desbetreffende voorschriften de inschryving iu het Bevolkingsregister als grondslag zal worden genomen voor de contröie op de aanvragen ter verkrygiog van een broodkaart. Hieruit volgt vanzelf, dat ieder er een bijzonder belang by zal hebben, datziin inschryving in het Bevolkings register in orde is. "Wie voor zich zelf of voor de leden van zyn gezin niet geheel gerust is, dat van alle ver anderingen deor vestiging, vertrek of verhuizing wel behoorlijk kennis ia gegeven, za! dus voorzichtig bandelen, wanneer hij alsnog tan spoedigste mondeling of achrifteiyk aan bet Bevolkingsbureau de opgaven ver strekt, die noodig zyn, om de inschrijving in het Bevolkingsregister te doen kloppen met den werkelyken toestand. Een dreigends stagnatie In het scheepvaartbedrijf. Het Haagsche Corr. bureau meldt Na tallooze vergeefsche pogingen van de zyde van den Bond vau Machinisten ter koopvaardij om door onderhandeling met de Scheepvaart- vereeniging te Rotterdam in zake een af te sluiton collectief arbeids contract voor de machinisten by de algameene vrachtvaart, de kustvaart en de geregelde lijnen in de kust vaart, een conflict te voorkomen, is thans besloten.'.Jat de machinisten zicb niet mëerTaten aanmonsteren, indien niet aan «enige bepaalde wen- scben wordt voldaan. De onderhan delingen zijn vaatgeloopen en de bond zag zicb genoodzaakt tot dit uiterate middel zyn toevlucht te nemen. Het groote geschilpunt ia hierin gelegen, dat de Bond van maahiDiaten ter koopvaardij een premie heeft be dongen in den vorm jan een per centage van de bruto-vracht en c.q. passagegelden. De Sdheepvaart-ver- eeniging, vakgroep reederyen wil, daar niets van weten. Naar de correspondent van het „Hbl." te Rotterdam meldt, gaat bet niet alleen om het al of niet toe kennen van een premie, doch meer om esn machtsquaestie. De machinisten willen, minst ge nomen, de geiyken zyn van d9 dek- officieron, en zoo wenscht de eerste- machinist de kapitein van de machine kamer te zyn en dus geen gezag beven zich te hebben. Aangezien de gezagvoerder ook beloond wordt met een percentage van de bruto-vracht, eisebt thans ook de 3«rst6-machinist zulks, maar by de onderhandelingen over een arbeidscontract is viy'wel gebleken dat het geld maar bijzaak is, doch dat men te doen besft met een quaestie van gezag. De reederyen zullen zoo zegt de correspondent verder nooit ln een tweehoofdig gezag aan boord toestemmen. Van de zyde der vcheepvaart- verteniging wordt medegedeeld dat, indien de machinisten zouden willen staken, of, zooals zy het noemen, verlof nemen, de leden der vereeniging hun schepen zullen moeten opleggen tot de machinisten van hun verlof terugkeeren. Inmiddels biyvon de machinisten nog monsteren voor de schepen, die tot en met. Zaterdagavond de haven kunnen verlaten, zoodat het eigeniyke Ean radder vardronksn. Van den Donderdag in IJruuiden aangekomen Nederlandscben drie mastschoener „Friso" is Woensdag morgen op ongeveer 60 myien van IJmuiden de kok overboord geslagen. Het gelukte hem zich aan d9 loglijn vast te klemmen. Het bleek echter onmogeiyk hem binnen boord te krygen zoodat de ongehuwde matroos C. Hartenhof zicb liet zakken om hem te pakken eveneens de logiyn beetpakte. Juist had men den kok binnenboord toen de edelmoedige redder, ver moedelijk door kramp, de iyn losliet en jammerlijk verdronk. 8evscht tusschen amakkalaara an soldaten. Sittard, 15 Dec. Hedenmorgen werd onder justeren zekeren Josepb Huls man, die by sommatie niet bleef staan, door een soldaat kommies dood geschoten. Hedenavond kwam het naar aan leiding hiervan in een herberg te Suateren tot een gevecht tusschen soldaten en smokkelaars, waarby «en soldaat deor een smokkelaar met een mes ln het hoofd gestoken werd. Zijn toestand is zeer ernstig. Be soldaten begonnen toen to vuren. De sergeant Wehlen, die op het Bcbieton was komen toeloopen, werd by ongeluk doer een zijner man schappen met een kogel in het hoofd getroffen. Hy was op slag dood. Be marechaussee uit Sittard is met spoed naar Susteren vertrokken om de zaak te onderzoeken. De twee ïyken zijn in het raadhuis neergelegti. („Tel."' Hoog militair gsrsebtshof. De officier van gezondheid le kl. bij de Kon. MariDe P. J. v. Driel, dienen de aan boord van Hr. Ms. Siboga, is, gelijk vroeger werd gemeld, op 1 Mei j.1. door den commandeerenden officier van dien bodem, luit. ter zee le kl. A. C. van Braam Houckgeest, ge- stiaft met 6 dagen hutanest met waarneming van dienst, wegens ge dragingen, onbestaanbaar met de handhaving van de krijgstucht, i, als officier te kort geschoten zyn in zijn plicht om de belangen van den dienst te behartigen, doer te weigeren em volgens de voorschriften aan zyn Commandant inlichtingen te verstrek ken omtrent den aard der ziekte zyner patiënten, welko weigering door gegrond is op zyn eed als goi kundige, terwyi hy wist, dat door een sententie van het Hoog Militair Gerechtshof is beslist, dat by uit hoofde van het door hem bekleede ambt in het onderhavige geval niet tot geheimhouding verplicht ia en hem dus de gelegenheid is gegeven aanzijn militaire plichten te voldoen." Genoemde officier van gezondheid heeft toen een klacht ovef die straf ingediend by het Hoog Militair Ge rechtshof, dat by beschikking van S November heeft beslist, dat de gedane klacht wettig is en de aanklager op gelogde straf moet worden te niet gedaan. Deze beschikking berust op de over weging, dat de officier van gezond heid voorzeker het feit niet heeft be gaan uit losheid of onachtzaamheid, maar met opzet, ja, met voorbedsch ten rade, en de militaire autoriteit zich volgens de wetgeving heeft te onthouden van bestraffing van de gevallen van opzet, welke gevallen die autoriteit, desgeraden eerdeelende ter berechting heeft to brengen by den militairen rechter. betreffende de huuropdryving voor komt en dat betreffende de vordering der schepen. Deze dienen uitgesteld tot na den terugkeer der Kamer. De Kamer zal zich de uiterste beperking moeten opleggen, want ook Hoofd stuk I dient afgedaan vóór het reces. Do voorzitter stolt daarom voor by Hoofdstuk I uit te schakelen do ambte"aars3alarieering, de levensmid delen voorziening en de uitvoering der di9tributi«wet. Het voorste] wordt aangenomen. Leening 125 millioen. De Eerste Kamer heeft gisteren de 4 geidleening van 125 millioen zonder stemming aangenomen. Djambi. (Officieel.) By hot departement van Koloniën is ontvangen het volgend bericht van den Gouverneur-generaal van Ned.India: Ngebi Sarapoedin, een voornaam verzetleider in Djambi, beeft zich gemeld. Verkiezing» 1917. Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt: Met betrekking tot de reeds sedert geruimen tyd loopende geruchten over voornemens om te trachten de periodieke verkiezingen van 1917 uit te stellen, meenen wy te weten dat inderdaad Btappen tot een overleg tusschen de partyen worden gedaan om die verkiezingen by enkele can- didaatstelling te deen afloopen en de periodieke verkiezingen eerat te doen plaats hebben als zy kunnen worden gehouden onder het régime van het evenredig kiesrecht. De overweging, dat in 1917 to verkiezen Kamer toch weder binnen betrekkelijk zeer korten tyd zou moeten aftreden, is oorzaak, dat, naar met zekerheid kan worden medegedeeld, onder verschillende partyen warme voorstanders van dit denkbeeld worden gevonden. Niet onmogelyk dat reeds binnenkort van stappen in meer concreten vorm zal kunnen worden melding gemaakt. Het spoorwegverkeer. Naar wy vernemen, zal de beper king van het spoorwegverkeer, die op 1 Januari zou ingaan, op dien datum nog niet tot uitvoering ge bracht worden, aangezien de daarvoor noodige dienstregelingen nog niet ge reed zijn. (Tel.). Kolanaanvosr uit Engeland. Rotterdam, 16 Dec. De onderhan delingen met EDgeland over den kolenaanvoer uit dat land zyn nog niet beëindigd, doch er is alle kans, dat een voor ons gunstige oplossing gevonden wordt. In afwachting daar van daarvan ondervindt men zeer veel medewerking van de Engelsche autoriteiten om het kolentransport te bespoedigen. De kolenbooten, die op het oogenblik op Engeland varen, doen de reis full speed en hebben zoowel bier ais in Engeland zoo min I machinisten-verlof eerst Maandag zou mogelijk oponthoud. Geregeld geeft ingaan. Provlnalala Staten van Noard Holland. Verschenen zyn verschillende ad viezen der commissiesdie rapporteeren over de voorstellen van Ged. Staten, De meeste adviezen luiden tot onver anderde aanneming van de voor stellen. De voordracht om f8000 als sub sidie te verleenen aan de Naamlooze Vennootschap Texel'a Eigen Stoom bootonderneming, onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat geen uitkeeriDg van dividend mag plaats vinden en de winst, welke bet jaar 1916 mocht oplevereD, overeenkomstig de door Gedeputeerde Staten te geven aan wijzingen gehee! voor afschrijving zal worden besteed, vindt by de Commissie instemming. De omstan digheid dat de gunstige uitkomsten in het afgeloopen jaar, zelfs wanneer ook thans geen dividend uitgekeerd wordt, onvoldoende zyn om de biykens taxatie, noodige afschrijvingen op de beide stoombooten te doen plaats hebben, schijnt deze subsidie ton volle te rechtvaardigen. De door een der leden geatelde vraag, of, in verband met vroegere opmerküigen. de mogeiykheid of wenschffykheid van rechtstreeksch beheer door de Provincie, ook van deze Stoombootonderneming, by Ge deputeerde Staten in onderzeek ie, kon deor het lid van bedoeld Col lege in haar midden bevestigend be antwoord worden. Ter zake van de electriciteitsvoor- ziening is door Gedep. Staten behalve oen aanbeveling veer 6 leden van de Raad van Toezicht eveneena een voordracht opgemaakt voor de be noeming van een directeur. Deze voordracht luidt lo. de heer F. A. Smit Kleine, directeur der Kennemer Electriciteit Maatscbapppij to Bloemendaal. fo. de heer J. C. de Koek van Leeuwen, dirqeteur der Hollandsche Electriciteit Maatachappy to Hil versum. SPORT. Voetbal. H.F.C. I-Z.F.C. I. (Aanvang 2 uur). De Strijd om het Kam pioensschap Nog nooit heeft H.F.C. esn wed- strijd gespeeld van zooveel belang als die, welke a.i. Zondag tegen de Zaansche Football Club moet worden aangebonden, want nog nooit zijn do roodwitten het Kampioenschap zoo naby geweest als dit seizoen. Juist te grooter zou daarom de teleurstelling zyn als de hoop van leder Helderacb voetbalenthousiast op 't laatste oogen blik in rook vervloog. Wordt deze stryd verloren dan is feitelijk de kans op de eerste plaats en daarmee de tweede-klasse titel definitief vei keken en gaat bf Z.F.C. óf Hollandia mot de eer stryken. Door de ongelukkige en onverdiende nederlaag van H.F.C. verleden week, is plotseling ook Hollandia weereen ernstige pretendent geworden, geihk men zien zal uit 't volgend Hjstie. Uxulpunt 19-6 18-5 24-10 TWEEDE KAMER. Do vergadering van Vrijdag 16 Dec. wen. geheel in beslag genomen door de beraadslagingen ever de Registra tie- en Zegelwet. Bij de regeling der werkzaamheden stelt de voorzitter veor Donderdag ua de pauze aan de orde te brengen de tweede lezing van de Grondwet. Conform besloten. Voorts stelt hy voor, alsnog aan de orde te stellen eenige wetsontwer pen, waaronder de wijziging der Successiewet, waarover hedenavond eindverslag zal worden uitgebracht en Hoofdstuk I der Staatsbegrooting. Er zyn nog een groot aantal wet» ontwerpen, waaronder van zeer urgen- ten aard, die moeten worden afgedaan, terwijl op het lystje niet het ontwerp Z.F.C. 7 12- H.F.C. 8 18 Hollandia 1 7 j 10 We willen voor 't Heldeische voet bal echter hopen dat de nederlaag in Hoorn slechts een tydelyke af dwaling van 't goede pad is gewcuut. De spelers zullen zonder twijfel de groote ernst van den wedstrijd be seffen en zich nog meer dau anceru inspannen om zegevierend uit den strijd te komen. Want meer uaugu- wone inspanning is er noodig om het sterke Zaandamsche elftal de twte kostbare puntjes afhandig temaken. Geen oogenblik mag het spel der H.F.C. «rs verslappen. Aanpakken en volhouden is het parool. Vooral de halfliaie wacht een zware taak. De vlugge Zaansche voorhoede, waarin de linkervleugel 't gevaarlijkst is, ia uiterst moeiiyk in bedwang to.toudeu. Bak weet dus, wat hem te doen ataat. En laat Tiessen vooral niet treuzelen met afgeven, want de ZiF.C. ers zitten geducht op den bal. De voorhoede krijgt een verdediging tegenover zich, die weet wat forsea spel is. Daaraan moet ze zich dus aanpassen, wil ze succes hebben. Dat beteekent dat alle onnoodigo bangheid moeten worden afgelegd. De scheidsrechter, de heer Deet endj tr, zal wel zorgen dat forschheid Liet in ruwheid ontaardt. De wtdMrydin Zaandam eindigde in een gelfik spel. Zorgt er voor dat nu het Helderacbe roodwit over 't Zaansche zegevierf. De aanmoedigingen van bonderden, misschien wel duizenden aanwezigen, zullen zeker 't hunne daartoe by dragen. De opstelling is als volgt •alk M. K. Zuid Bak TImmb Sikktrt Audwac ScalvlBk JOfmaa Dito Van Arnhem heeft zyn plaat® geheel vrijwillig afgestaan aan N. N. Bravo, dat getuigt van een goede geest onder de spelers! Cerlhals zal door vertrek naar Middelburg niet mec-r voor H.F.C. kunnen spelen. H.F.C. II gaat als volgt naar Aasendelft Heairika •oda Butyl Hatydtrljk Ov«r««m HtlUinaa Kotvar Kwliikoionbttf t. SQk >0)1(1» Vertrek 9.80 uur. Kerstvoetbal. We lezen in „De Telegraaf'-' Dinsdag, 26 Dec., speelt Stormvogel I, IJmuiden, tegen H.F.C. I to Den Helder, om het zilveren officiereu- wisselkruis, door het korpB officieren te IJmuiden aangeboden. Ds ontmoe ting heeft plaatB te Den Helder en is de eerste om dit wisselkruis in dit seizoen. Terrein Tuindory. 8.H.6.8. II-Sport I. Morgen zullen de H.B.S. reeervur ten tweede male in dit seizoen den strijd moeten aanbinden tegen Sport I uit Boom. In het begin van dit seizoen wist H.B.S. na een geanimeerden strijd in Hoorn bare meerderheid door eene 8-1 overwinning uit te drukken. Wij vertrouwen dat H.B.8. ook morgen al bare krachten zal inspannen, om op haar eigen terrein ten sede male de everwinning te jalen. Het H.B.8. elftal zal zyL samen gesteld als volgt: Tullus. Dolok»), Ou Buur», Cu Waard, Suubeldl. SUkkur, Appul, H. K., Manbeln, Kramer, Braroru, De voor do N.V.B., op 21 Dec. a.s. te spelen wedstrijd S.H.B.8.1 Weet- Frisia I, gaat op verzoek van W.F. op genoemden dag niet door. Torraln H.F.C. afgaksurd. Naar men ons mededeelt (tijdens het afdrukken van ons blad) is het terrein van H.F.C. afgekeurd. De wetstryd gaat dus niet door. Nieuws kalenders. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatscbappy zond ons een fraaieu maandkalonder ter aankondiging. Het schild stelt voor een reproductie in kleuren naar een schilderij van Gabriël. De omiysting is naar eene teekening van W. F. Winter, torwyL de twaalf maandblaadjes elk eene reproductie bevatten naar fraaie pboto's, voorstellend gezichten uit ons land. Het geheel, vervaardigd door de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, is een smaakvolle en ar tistieke wandversiering. De Algemeene Frieeche evens- verzekeringmaatsehappij, gevestigd to Leeuwarden, gaf een weekkslendsr uit, waarop gelegenheid is aanteeke- ningen te maken.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5