LDERSCHE COURANT No. 4713 DONDERDAG 21 DECEMBER 1816 44e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. FtullleUn. 2. Legerberlohten. enz. De Vredesvoorstellen. De varklaring van Minister Lloyd George. In het Eogeische Lagerhuis heeft Lloyd George Dinsdag zijn verklaring over het Duitsche aanbod afgelegd. Na gewezen te hebben op de ver schrikkelijke verantwoordelijkheid die hij dezen vrees8l|jksten van allo oorlogen op zich genomen had, sprak hy onmiddellijk over de nota dio by van Duïtschland ontvangen had en die de vredesvoorstellen be vatte, welke by, op elk woord na druk leggend, nauwkeurig en duide jyk voorlas, terwyl het geheeleHuis zwijgend en in gespannen verwach ting luisterde. H(i wees er nadrukkelijk op, dat de geallieerden ieder afzonderlek en onafhankelijk van elkander tot de zelfde conclusie waren gekomen, dat er n.1. geen vredesvoorstellen in de nota vervat zijn. Verder verklaarde Lloyd George: „Ons antwoord op de voorstellen vau Duitschland zal gegeven worden in volledige overeenstemming met onze bondgenooten. Ieder, die licht zinnig den strijd verlengt, heeft een misdaad op zijn geweten, maar wie den Btrtjd zou opgeven zonder dat het doel bereikt is, zoude persoonlijk daarvoor aansprakelijk zijn. Het voorstel van den Duitschen Rijkskanselier aannemen zou het zelfde zijn als het hoofd in een lus zou steken sn het eind van het touw in handen der Duitschera te laten. Zonder voldoening zou vrede on mogelijk zijn. Do geallieerden zijn tot deD oorlog toegetreden om Europa te verdedigen tegen den aanval vau de Pruisische militaire kaste en blijven erbij, dat de meeat volledige waarborgen moe ten worden gegeven, dat deze kaste nooit weder den vrede in Europa zal veratoren. Wy zullen liever ver trouwen atell6n op ons leger met zyn ongebroken kracbt dan op ge- br »en beloften. (Toejuichingen). De eenige voorwaarden waarop de vredo in Europa zou kunnen worden verkregen noemde apr.volkomen teruggave, alfeheele vergoedingen doeltreffende waarborgen voor toe komstige veiligheid. Eeu formeel 3Dt woord zal door de geallieerden binnen enkele dagen worden gegeveD. Het ia ongelukkig, dat met Roe menie een fout i8 begaan, maar daar door zou in het ergste geval de oorlog alechta wat verlengd worden." Er zyn krachtige maatregelen ge nomen in Griekenland om te ver hinderen dat de toestand in Roemenie verergert en hy meende, dat deze geslaagd zijn. Men heeft bealoten de agenten van Venizelos te erkennen. Lloyd George verklaarde overtuigd te zyn van de eindoverwinning als de natie zich door denzelfJen geest bezield toont als de legers aan het front. Verder sprak de minister over de reorganisatie van het kabinet. De wyze waarop dit geschiedde achtte hy het beste. De oorlogstoestand eischc een snelle beslissing. De geal lieerden hebben zich herhaaldeiyk rampen op den hals gehaald door te laat genomen besluiten. Nieuwe regelingen voor het nuttiger gebruik der aanwezige schepen, in aanbouw voor verloren schepen, en de voedselvoorziening werden door hem in uitzicht gesteld. „Laat de natie een nationalen vas tentijd gedurende den oorlog procla- mearen", risp hy uit. „Tenzy de ge- heele natie een deel van den last vau de overwinning overneemt, zal zy Diet proflteeren van een eindeiyken triomf." Ook het vraagstuk van den natio nalen dienst werd door den minister besproken. Naar hy mededeelde zou zoowel een militaire als civiele af- deeling worden ingesteld. Daarby ver klaarde hy er niet aan te twyfelen, dat er voldoende arbeidskrachten te verkrygen zouden zynals dit echter niet het geval was, zou hy niet aar zelen om de noodige bevoegdheden te krygen om het plan ten volle te doen slagen. Lloyd George stelde verder voor binnenkort een ryksconferentie bijeen te roepen om de dominions over den toestand in te lichten en de Koloniën meer formeel te raadplegen. Sprekende over de betrekkingen tusscben de geallieerden zeide hij, dat er meer overleg moest worden gepleegd en dat het gevoel moet verminderen, dat ieder zyn eigen front heeft om voor te zorgen. Men moet overgaan tot de politiek van een gemeenschappelijk fftint. Lloyd George verklaarde ten slotte, dat een van de diepste smarten, die hij in zyn leven had ondervonden was, dat hij had moeten scheiden van Asquith. Jaren lang had hij onder dezen gediend en nooit had by een toegevender en vriendelijker chef gehad. Het geheele Huis juichte Lloyd George na het beëindigen zyner rede toe. Hierna kreeg Asquith bet woord. Deze zeide het zyn eerste plicht te achten, Lloyd George geluk te wen- schen met de aanvaarding van hei hoogste en belangrykate ambt in dienst van de Kroon. Zijn eenige wensch verklaarde Asquith verder was, al de ervaring, die hy bezat, ter beschikking te stellen. (Luide toejuichingen). Hy loochende dat de vorige regee- ring don oorlog niet krachtig genoeg had gevoerd. Er zyn misschien ver gissingen begaan, - van slapheid en igheid is echter geen sprake. Uit Italii. In de Italiaansche Kamer heeft minister Sonnino eveneens over het aanbod van Duitschland gesproken. Omtrent het antwoord dat op de Duitsche nota gegeven zou worden, zeide spr. niets te kunnen mede- deelen. Verder wees SonniDO er op, dat bij aanbieding van ernstige voorstellen, gegrond op de eischen van recht en beschaving, niemand zou weigeren er op in te gaan. Da geheimzinnigheid van het later bekend maken der voorstellen van de centralen, boezemt evenwel geen vertrouwen in. SonDino verzocht de Kamer geen motie voor te stellen waarin eenige houding van Italiö wordt aangegeven. Dit zou kunnen leiden tot eonafwij king van de door de overige geal lieerden aangenomen houding tegen over den arglistigen stap van Duitsch land. en motie van vertrouwen in de regeering werd hierna aangenomen met 852 tegen 41 stemmen. Dit F r afn k r y k. Naar de „Matin" meldt, zal de Franache regeering in een antwoord, bestemd voor de vertegenwoordigers der neutrale mogendheden, die de overbrengers van de Duitsche nota zyn, meedeelen, dat de Duitsche voor stellen elke objectieve waarde missen en eveneens verkeerd zyn. wyl de vijand zich op den grondslag stelt dat by gedwongen is tot een defen sieveu oorlog. Renaudel scbryft in de „Huraanité", dat Duitschland weet dat elk vredes voorstel, dat niet als uitgangspunt heeft de bevryding van het door Duitschland bezette gebied, zonder waarde zal zyn en Blechts den wil der geallieerde volken om hun lot te ipalen krachtiger zal maken. Ook generaal Mauqin, de bevel hebber der Pransche troepen by Ver dun, heeft zich in een legerorder over de vredesvoorwaarden uitgelaten. Hy wyat hierin op de jongste overwin ning by Verdun en zegt dat de Duit- schers de Pranschen thanB in den val willen lokken met een voorbarigen vrede. Na eraan herinnerd te hebben dat i vaderen van de revolutie weiger den met den vyand te onderhandelen, zoolang hij nog vaderlandsch grond gebied bezet hield, heet het in de legerorder verder: Na de finale overwinning, die den vyand buiten staat zal stellen zyn wil door te zetten, zullen we bem onzen wil opleggeD. Op de schyoheilige voorstellen zal Frankrijk antwoorden met den mond uwer kanonnen en de punt van uwe bajonetten. Gy zult de goede ambassadeurs der republiek zyn en zij zal u er voor danken. Uit Duitschland. Theodor Wolff ontwikkelt in het Berliner Tageblatt de opvatting, dat Engeland, naar reeds uit een rede van Henderson is gebleken, zeer han dig het vredesvoorstel niet botweg zal afwijzenhet laat het odium daar van Rusland op zich nemen. Id Duitschland zal men nu, hoopt Wolff, eindelijk ophouden met te zeggen, dat er heil is te verwachten van eerst met Rusland vrede te sluiten. Rusland heeft het voorstel ruwweg verworpen, zyn bondgenooten zullen het na een beleefde buiging doen. Hij verwacht dus geen vrede voor het oogenblik. Toch meent hy, dat het voorstel zyn nut heeft gehad, vooral ten opzichte van de neutralen. Het Hbl. schrijft naar aanleiding van Lloyd Georges redevoering Groot is de hoop, dat de vrede spoedig aan den Europeescbe stryd een einde zal maken, niet meer. Maar toch behoeft die hoep nog niet geheel te worden opgegeven. Naast den bijtenden spot en de heftige woorden, die Lloyd George gebruikte tegen Duitschland, heeft hy in zijn groote redevoering de mogeiykheid voor het aanknoopen van onderhan delingen niet afgesneden, „Het is van groot belang, dat er in deze quaestie, waarmede leven en dood gemoeid is, geen misverstand ontstaat". .Voordat de Britsche regeering in onderhandeling kan treden zon sy moeten weten, dat Duitschland be reid is, de eenige voorwaarde in te willigen, waarop het mogeiyk zou zijn een vrede in Europa te ver krijgen en te behoudenvolkomen teruggave, algeheele vergoeding, doel treffende waarborgen". Hat blad merkt dan op, dat uit ia redevoering blijkt, dat Lloyd eorge niet beslist weigert de Duit sche voorstellen te bespreken. Wanneer hy waarborgen vraagt voor een herhaling, en daarmede doelt een algemeens Europeeache overeenkomst, om geen atryd te be ginnen, oader welke voorwaarden ook, met de wapenen, maar elk ge sebil tuachen de volken te onder werpen aan de uitspraak van den rechter, dei internationalen rechter, die de maeht en het gezag hebben moet, om zyn uitspraak te doen eer biedigen dan zal hy daarop wel de algemeene instemming vinden ook in Duisschland. Reeds werd in, de berlehten uit Waehington, onder de door Duitsch land gestelde voorwaarden, ook de ontwapening genoemd, voorstellen om te komen tot beperking van de militaire lasten, die voor den oorlog alseen looden mantel drukten op de volken van Europa. Vpn daar tot de aanneming van het denkbeeld, om verpllcbte arbitrage in te voeren, en naar de voerstellen van prof. Van Vollenhoven een in ternationale politiemacht in te stellen, om de uitspraken van het Hof van Arbitrage door den krachtigen arm te kunnen doen eerbiedigen, il n'y a qu'un pas. Voor al die regelingen is echter bespreking, overleg noodig. Yoorhet tet stand brengen van een vrede, die naast vergoeding voer hetgeen geschied is, waarborgen voor do toe komst bevat, ia thans zeker elk der strijdende mogendheden te vinden. Eu juist daarom beeft ook Lloyd George de deur niet gesloten voor het voortzetten der onderhandelingen. Sngelschs persstemmen. Londen, 20 Dsc. Alle bladon zyn voldaan over de rede van Lloyd George en stemmen in met Eogeland's antwoord op de Duitsche vredesvoor stellen, evenals met do oorlogspoli tiek van de Regeering ten opzichte van het land zelf. De .Timee" zegtHet breede program, dat gisteren is gegeven voor de voortzetting van den oorlog, is een groote gebeurtenis in de ge schiedenis van hst Ryk en van de menschheid. De redevoeringen, waar in het program is uiteengezet, ademt de echte geest van een oorlogsregee ring, van mannen, die slechts aan den oorlog denken. Lloyd George vervulde zyn ernstigen plicht tot voldoening van het Lagerhuis. Wy zyn overtuigd, dat het volk niet min der voldaan zal zyn. De „Daiy fhron." betoogt, dat wel lisht hét treffendste in hetgeen gis teren in het Lagerhuis plaats vond, was de volkomen eensgezindheid, welbo bestond tuaschen alle leiders, in en buiten de Regeering, over de houdiDg der natie ten opzichte van den oorlog in het Duitsche vredes aanbod. Briand over hst vradeavoorstel. Parijs, 20 Dec. In den Pranschen Senaat verklaarde ministerpresident Briand, in antwoord op een vraag van Touron, betreffende de Duitsche vredesvoorstellen Reeds van de eerste minuut afheb ik alleen op grond van hetgeen de dagbladen meldden, 't noodig geacht de Kamer onze meening mede te deelen over hetgeen ik ais een grove manoeuvre beschouw. Myne woorden waren in overeenstemming met ds gevoelens van allegeallieerdes.Ssdeit dien zijn in Italië sn Rusland krach tige woorden gesproken, om t« be wyzen, dat wij oas niet om den tuin laten leiden. Morgen zal een onderling overeengekomen antwoord gegeveu worden, waarin op duidelijke wijze zal worden verklaard, dat het on- mogeiyk is het voorstel der centrale rjjken ernstig op te vatten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Holland". Hr. Ma. .Holland" is WoBÓsdag van Vigo vertrokken. Inplaats van Fayal wordt Las Palmas aangedaan en daarna St. Lucia. Dr. Boumsr In „Tlvoll". Voor de a. r. propagandaclub .Groen van Prinsterei" trad Dinsdagavond de heer dr. E. J. Beumer, Lid van de Tweede Kamer, op met het onder werp .Artikel 80 in vqrband met de Grondwetsherziening". De belangstel ling was zeer gering. De Voorzitter der club, de heer Kuyper, heette de aanwezigen wel kom. De bedoeling was, zeide spr., langs dezen weg kenDia te geven van de geboorte van het politieke kindje, dat dezer dagen ter wereld gebracht was. De spr. besprak allereerst de wenschelijkheid en de urgentie van grondwetsherziening. Zelfs na het comité genei aal iü de Tweede Kamer was er geen bezwaar om' de werk zaamheden van bet parlement weder op te vatten. Toch werden onzerzyds de voor stellen voor grondwetsherziening vrij koel ontvangen. Waar de vorige her ziening 70 en 30 jaar geleden plaats bad, zou men denken, dat er voldoende wetgevende periode tusschen ligt om althans de wenschen in die grond- zieningen neergelegd, te ver wezenlijken. Maar als we zien hoe- wetten er nog niet zyn inge voerd, waarvan by de grondwetsher ziening van 1848 sprake W3S, dan terecht de vraag ryzen of, waar de êene schoonmaak niet afgeloopen het wenschelijk is alweer een andere te organiseeren. Eén ding is nochtans duidelijkde voorstellen van de Regeering zyn slecht toegelicht. Spr. gaat dit uit voerig na. De minister spreekt van de noodzakeiykheid om de verkiesbaar heid der vrouw mogeiyk te maken, doch zegt niet waarom die noodzake lijkheid bestaat. Evenzoo met stem plicht. De Min. geeft geen gronden aan voor stemplicht. Als later de Min. van meening verandert, en, waar hy van de verkiesbaarheid der vrouw eerst spreekt van mogeiykheid, later van noodzakelijkheid, ontbreekt ook weer de argumentatie waarom de Min. van staudpunt is veranderd. Wat de Commissie van Rapporteurs, op wier advies dit veranderd stand punt wordt ingenomen, heeft aange voerd, wordt ons onthouden. Niet alle leden kunnen zich vereenigen met evenredige vertegenwoordiging, voor Kamer, Prov. Staten en Gemeente raden. Waarom de evenredige ver tegenwoordiging tegeiyk voor de drie lichamen tot stand moet komen, wordt ook niet geargumenteerd. Een ander bezwaar tegen de wyze van toelichting is, dat het probleem dat ter sprake is gebracht, te beperkt is. Het gaat niet om de personen alleen, maar ook om hun wyze van werken. Dat moet eerst vaststaan vóór wij samen kunnen gaan. De meening, dat deze regeling niet voor wettelijke regeling vatbaar is, is slechts ten deele juist. De hoofdzaken waarom de grond wetsherziening tot stand kwam, waren algemeen mannenkiesrecht de mogelykheid om vrouwenkies recht in te voeren. Sommigen, vooral I de sociaal-democraten, juichten dit I lulde toe, anderen, prof. Fabius o.a., keurden het af. Noch het eeD, noch het ander is juist, meent spr. De wijziging van art. 80 is vry duidend wat de uitbreidiDg van het kiezerscorps betreft. Maar in de lichtiDg wijst de Miu. op de groote beteekenis, spreekt van de splitsing der natie in twee deeleD, enz. Deze woorden werken bedwelmend, maar heeft men zich om de toelichting te bekommeren Spr. vindt ze een phrase. Het verband heeft de Min. niet aangegeven. Uitvoerig gaat spr. nog in op de onbevredigende memorie van toelichting. Ook wees spr. op houding die de Min. aannam teeen het gezinshoofden kiesrecht. De Min. wees op de Puriteinen in de dagen van Cromwell, maar als de Min. het, Covenant van de Puriteinen eens in zyn memorie opgenomen had, zou men wat anders gezien hebben. 10 Dec. 1913 noemde de heer Cort v. d. Linden het voorstel van de toenmalige regeering in wezen het zelfde als het alg. kiesr., thans vindt by de voorstellen gansch wat anders. Wa3 er wel, vraagt spr., voldoende ernst by den Min.? Ofschoon de kwestie van alg. of org. kiesrecht nie' zoo belaugryk is, moet men terwillo van zyn beginsel vraag toetsen. De beweging voor alg. kiesr. is hoe langer hoe onbe duidender geworden. Niét de actie natuurlijk, maar de zaak. Toen nog blina niemand het kiesrecht bad, een 80 jaar terug, was de actie van belang, tbans niet meer. Ook niet, omdat andere invloeden zyn opgekomen, de pers, vergaderingen etc,, die andere wegen aangeven om te bereiken wat men wil buiten het kiesrecht om. Er komen allerlei nieuwe organisaties op, die bun invloed op het gebied van het staatsleven doen gelden. Ook de Regeering houdt daar voeling andere ia de faling van het aanzien der volksvertegenwoordiging. Dit wordt algemeen erkend, en het ODtstaat, voor een deel,-doordat de grensiyn tusscben kiezers en geko zene voor een deel uitgewischt wordt. Vroeger was het ontzag grooter, hoe meer men met de Kamer in aanrakmg komt hoe ontgoochelender het werkt. Meo heeft als kamerlid alleen de verantwoordeiykheid voor zijn persoon te dragen, verder behoeft men zich van kritiek niets aan te trekken. trouwens de toestanden van thans slechter dan die van vroeger? Men onderzoeke dit eens. Het vrouwenkiesrecht, is het tweede punt der grondwetsherziening. Spr. gaat ook hier uitvoerig op in, om te betoogen dat vrouwenkiesrecht niet zal breogen wat men ervan verwacht. Met citaten toont spreker aan, dat van den „meer waardigen toon", die daardoor in de politiek zal komeD, niet veel terecht komt. De vrouw heeft niet in de eerste plaats het kiesrecht noodig; hoogstens kan zij eenmaal per jaar naar de stembus loopen, maar iedere 14 dagen kan zij immers een krantje vol- scbryven, en dus veel meer arbeid verrichten, dan zy als.kiezer zou doen. De Minister wil toegeven en dan afwachten of het beter wordt. In tegenstelling met het bekende spreek woord dat de eetlust al etende komt, zal hier biyken, dat het andersom gaat en de liefhebberij ervoor ver dwijnt. Het sentiment zal beter worden, zegt de Minister, haar intuïtief vermogen komt tot zijn recht. Spr. acht dit geen voordeel voor het staatsherstel. De afd. Middelburg van de Ver. van Vrouwenkiesrecht deelde mede by gelegenheid van het verschaffen van steun van philantropiscben aard, dat dit de oorzaak was van het stil liggen der propaganda. Hiervoor werd zij op de vingers getikt door dr. Jacobs, die zeide, dat de kiesrecht actie moest vooïgaan. Spr. citeerde andere zinnen die bewezen dat de pbilantropie vertroebelt, ter wille van de politiek. Spr. besprak nog de vraagstukken van den maatschappelijken arbeid van vrouw en man, die geiyk is, maar deze geiykheid moet men niet verergeren. De vrouw hoort in het gezin. Sommigen willen 't kiesrecht aan de gehuwde vrouw geven, die kan meepraten over allerlei dingen, zuigelingensterfte, etc. Spr. zou 'tin de laatste plaats aan de gehuwde vrouw willen geven, niet om het kiezen, dat niet zoo dikwyis geschiedt, maar om het voorbereidend werk. En het ergeriyke is erin dat een vrouw, die niet wil, toch moet, zy wordt door den Btemplicht ge dwongen. Tenslotte bespreekt spr. het vrouwen kiesrecht in andere landen, om te betoogen, dat men niet het recht heeft aan de invoering ervan te ont- leenen de daling van de zuigelingen sterfte. Twintig eeuwen terug wist men al, d.it de vrouw zulken voortreffe- lyken maatschappelijken arbeid ver richten kon. Moest men niet veeleer zorgen, dat zy er thans voor gespaard bleef? Laat ieder op zyn terrein biyven, de man op het zyne, de vrouw hare taak vervullen 1 Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De vergade ring, die met gebed geopend was, werd, na dankzegging aaD den spr., op dezelfde manier gesloten. Een ander maal kieze de propagandaclub een verwarmde zaal, want het was er ontzettend koud. Tooneelvereenlglng „0. 0. V." „Pinksterbloem." Dinsdagavond gaf de Geh. Oot. Tooneelvereeniging „D. O. V." voor een flink bezette zaal in „Casino" een opvoering van bovengenoemd stuk. Een spel van drank eD liefde, heeft de schryver J. Haarsma Jr. het ge noemd. 't Is een tendez stuk dat be doelt de vreeseiyke gevolgen van het drinken sterk te doen uitkomen tegen den achtergrond van diepgevoelde liefde der eenvoudigen van harte, 't Stuk speelt op 't Priesche platte land en al ljgt de strekking er soms wel wat dik op, toch roert het en grypt het aan in al zijn schrilheid. We hebben in dit blad vroeger den iDboud al eens meegedeeld. Anna Dykstra; op 2en Pinksterdag geboren en daarom Pinksterbloem geooemd als jong mei.-j-i in de stad gehuwd met een dronkaard, die haar leven verwoest, die later terugkomt en dan nog met haar zuurverdiende geld er van door gaat, omdat hij „toch de wet op zijn hand heeft." In zoo verre is het ook een pleidooi voor vrouwenrechten. De speelster, die de hoofdrol vervult, had een zware taak, edoch zy had zich in het stuk inge leefd, zy voelde het. En dat deed hare woorden veelal inslaan tot het hart der hoorders. Treffend wordt de liefde der ouders en van Jan, haar pleegbroeder, voor gesteld. De oudjes speelden prachtig. Daniël Warringa speelde vooral den terugkeer uitstekend. Wy meenen wel dat „D. O. V."' met het stuk bereikt heeft wat het bedoelde: propaganda te maken tegen het noodlottige drinken. Er werden rake waarheden gezegd, 't Werd alleen wat laat. Wyi „bal" aaDge koudigd was, haakten velen naar den afloop. Concert Kathleen Parlow. In ons verslag van dit cencert in ons vorig nummer zyn eeaige zin storende fouten geslopen, die wij ons naasten hierby te herstellen. Ia regel 80 van boven van de 4e kolom staat te lezen„Zij zal een gouden en marmeren kathedraal op bouwen, zie boven". Dit is natuurlyk onzin. Wij schreven: „Zy zal een gouden en marmeren kathedraal op oouwen, die met één bliksemstraal ineen zal storten", daarmede teken- gevend hoezeer een kunstenaar het slachtoffer is zyner stemmiDgen. Dit laatste gedeelte van onzen zin ia by de correctie onder aan bet stuk terechtgekomen. Ia de laatste alinea staat dienten gevolge te lezen den volgenden onzin „Louis Schuitzier betoonde zteh een begeleider van booge artisticiteit, die die met éóa bliksemstraal ineen zal storten". Voor den heer Schnitzler em er koud van te worden 1 En nu spreken we nog maar niet van enkele dooJgewone zetfouten, die niet gecorrigeerd zijn. Vau de verminking van Mirza Sohafly's versje, van die van 'a heeren Schnitzler'a (met een n, zetter 1) naam 1 Wel heeft de zetter raar huisge houden in onze copy! BINNENLAND. Os wegvoering ven Balgen naar Duitschland. Het Kamerlid de heer Duys, be- vrtesd, dat zijn interpellatie omtrent de wegvoering van Belgen naar Duitschland, waarvan de behandeling niet kan plaats hebben voordat bet antwoord van Duitschland op het vertoog der Nederlandsche regeering ontvangen is, op de lauge baan zou worden geschoven, beeft zich Dinsdag tot den minister van buitenlandsche zaken gewend om te vragen, hoe het met de zaak staat. Hem werd mede gedeeld, dat onze regeering het Duit sche antwoord in den loop dezer week verwachtte, maar dat de mi nister inmiddels nog eens telegra- te Beriyn op bespoediging van bet antwoord had aangedrongen. (N.Rott.Ct.) Volgens een bericht „van de grens" aan de „Tel." zijn over Luik en Aken reeds 90,000 Belgen weggevoerd. Bovendien atjn een groot aantal via Namen naar Duitschland o ver gebracht Qsbrsk aan levensmiddelen en grondstoffen. Het lid van de Tweede Kamer, de ier de Meester, beeft 23 Nov. de volgende vragen betreffende voorzie Ding in een mogeiyk gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen inge zonden Is de regeering van oordeel, dat er gegronde redenen bestaaa voor de ongerustheid, die in sommige kringen zich openbaart, dat zich bin nen korter of langer tyd aan enkele levensmiddelen en groadstoffon ge brek zou kunnen doeu gevoelen Zoo ja, welke zijn die redenen eo welke maatregelen zyn of zullen in dat geval worden genomen om zooveel immer mogeiyk in de behoeften te voorzien? Zoo neen, waarop steunt dan dit gevoelen der regeering r Het antwoord van den minister geeft aan, dat inderdaad redenen tot ongerustheid bestaan, dat zich te eeniger tijd gebrek aan eenige mid leien en grondstoffen zal doen gevoelen. De graanoogsten in Amerika en Canada zyn beneden het gemiddelde i ook uit Argentinié komen ongun ige berichten. Ook de binnenlandscbe oogst van graan, aardappelen en peulvruchten is geringer. Dan heeft men te kampen met gebrek aan scheepsruimle en bovendien nog met de moeiiykheden die den aanvoer in den weg worden gelegd. Vooral de aanvoer van veevoeder ondervindt belemmering. Wanneer nu het vee minder krachtig gevoederd wordt, zal ook de productie minder zijn. De minister merkt verder op, dat al het mogelijke gedaan wordt om de invoer en een goede distributie van levensmiddelen te bevorderen, terwyi voor vele artikelen reeds by zondere regelingen zyn getroffen, zooals voor kol*n, ijzer, kunstmest enz. Soms gaat deze regeling gepaard met een beperking van het gebruik, zooals b.v. by kolen. Onze rsgsarlng en de bewapening der Engelsche koopvaardijschepen. Het „Handelsblad" verneemt uit Londen Lord Robert Cecil deelde in htt Lagerhuis mede, dat de Brit sche regeering van de regeeringen van allen neutrale staten de verzi-ke •ring had gekregen dat schapen, die alleen ter verdediging gewapend zy in de havens zoudeu worden toege laten. Slechts de NederlaDdsche re goering heeft totnutoe geweigerd. Du beeft hier een onaangenamen indruk gemaakt, te meer, zoo merkte Lord Robert Cecil op, daar de Nederland sche regeering nooit de wettigheid heeft betwist, dat koopvaardyscbepen voor zelfverdediging gewapend zou den zijn. Hy hoopte daarom, dat niet geweigerd zou worden dergelyke schepen in NederlaDdsche havens toe te laten, vooral met het oog op het feit, dat het nieuwe Eogelsche kabi net niet weer zal dulden, dat Eogel sche stoomschepen, zouder een poging tot verdediging, door vyaodeiykeduik- booten tot zioken worden gebraebt. De vliegmachines voor IndiS. Aan eene Baiaviascbe correspon dentie in het „Soer. Hblontleent het Hbld. nog het volgende over de uil Amerika ontvangen vliegtoe stellen „De kosten komen per machine ongeveer op f80,000 en daarvoor heeft men niet eens den motor vol diende afgewerkt, o.a. zyn de assen waar die op de lagers komen niet eens gepollist, vertoonen ze vlakke kanten, zelfs hamerslagen en eeD braam. Ook de krukstangen en Dog verscheidene andt re onderdeelen ver toonen een allertreurigste afwerking Toen dezr* week majoor Visscher met zoo'n Amerikaansche machine wilde leeren opstijgen, en de heel gewone oefeningeDkleine spron getjes over het water, maakte, brak' zouder den minsten schok, by een gewone en kalme neerdaling, na een sprongetje van twee meter, de neus van de motorponton floaal af, waar door het toestel, dat aan de voorzyde niet meer dry vende werd gehou ien een nosedive maakte en met den staart in de lucht kwam te staan. Toen het toestel weer in de hangar teruggebracht was, bleek, dat die pontons gemaakt waren van heel dun, absoluut onuitgewerkt en van kooea ten voorzien vurenhout, evenals speel goed met een laagje vernis bedekt emd om bij elke daling ge vaar van breken op te leveren. Ds hier reeds aanwezige en nog komende machines zullen dus be halve van een nieuwe propeller ook van nieuwe pontons moeten worden voorzien, behalve wat er later nog zal biyven onbruikbaar te zyn". Onlusten in Djambl. (Officieel.) By het Departement van Koloniën is ontvangen bet volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van NederlaDdsch IndieDe laatste drie verzetleiders in Sarolangoen zyn gevangen genomen. De Rijksmiddelen. Als een meusch zijn belasting aan merkelijk verhoogd ziet en aog een nieuwe erb|J heelt gekregen als hy weet dat anderen met hem dat zelfde lol deelen, dan is 't be- grlip*Hjk dat btl aan 'teind desjaars uitkqkt of de fiscus nu tevreden is. M. a. w. of de belastingbron naai diens oordeel voldoende vloeit. 't Rijk geeft ons elke maand ge legenheid, door een overzicbteiyken staat, a& te gaan boe 'tin de af geloopen maand is gegaan. Zoo nu OTer November. Laat ons dadeiyk zeggen bet slot resultaat is bevredigend maar enkele posten schitteren toeh niet zóó meer als ze enkele maanden ge- ledeD deden. Wat jammer is. 't Was al voorzegd dat de opbrengst van deD suikeracctjns zou tegen vallen. In November van dit jaar is f 404,000 binnengekomen tegen f 1 68 millioen verleden jaar. Sedert 1890 is de op brengst niet zoo gering geweest. Io de teruggaaf van de rechten voor smkergotd dat naar buitenland uit gevoerd wordt, zit t\et ook niet. D* buitengewone vermeerdering in den beginne van de nieuwe htfflog loopt langzamerhand terug. Behalve de suikeraccyns hebben ouk verschillende andere middeleD in de afgeloopen maaod lagere baten fgeworpen. Uit de grondbelasting kwam f73000 minder binnen, uit de inkomstenbelasting f 280.000. Daai bovendien een bate van f 78.000 weg alt, die verleden jaar nog uit de inmiddels afgeschafte bedrijfsbelasting was binnengekomen, eD de verlaagde vermogensbelasting f 188.000 minder opleverde, is uit dit gewijeig belas- lingcomplex in het gebeel 5 ton minder in 'sryks schatkist gevloeid. Hierby ia in aanmerking te nemen, dat uit den aard der zaak verleden jaar, toen de nieuwe inkomsten be lasting voor het eerst geheven werd, in de laatste maanden dadeiyk groote bedragen werden betaald. Zoo in December vorig jaar over de 4 millioen. De belastingbiljetten verscheneD dit jaar wat vroeger en dan wordt de betaling over meer maanden ge- ljjkeiyk verdeeld. Dit deel der belasting valt in zoo verre mee dat in de verloopen II maanden f 3.5 millioen meer is ont vangen dan 11 twaalfden der raming. De invoer waB f 169 000 lager in onbrengst dan November verleden jaar. Dat is meer dan 18 percent. Oerzaak niet ver te zoeken: de be lemmeringen die do uitvoer oider- vindt. Niettegenstaande de vermiuderin gen waarvan wy de voornaamste opnoemden beeft November nog f223,000 meer opgebracht dan No vember verleden jaar. Successierechten gaf 6ion meer domeinen 1 ton. Gediatillcerd giog met 81/» ton vooruit. De oorzaak daarvan hebben we niet kunnen vinden. Bieraccijns gaf f17.000 meer. Ga slacht f84.000 meer. Zoutaccjjns f86.000 minder. Ingezonden Mededeellng. «oor Zonuwon Lichaam Door uitgeven van leeuiugen, meerdere overschrijvingen vau vaat goed gaven de zegelregistratie en hypotneekrtcnteu belangryke som men. Nog nooit is ue opbrengst der regiatiaticrecnteu zoo hoog geweest. Ze is byna 1 millioen 2 ion. De hypotheekrechten zyn otik nog nooit zoo boog geweest, ze gaven f 188.000. Te vermeiden valt nog eeu kleiue stygiog vau f3700 (6 °/0» by het recht op den waamorg vau gouden en zilveren voorwerpen en een nieuwe acntsruitgang van f 30.000 by de loodsgelden, die sltcbu f 70000 heb ben .opgeleverd. Dat ia nog f20.000 minder dan in bet eerste oorloof-jaar 1914 en slechts een vijfde deel van hetgeen in 1913 was ontvangen. En nu de nieuwe belastingen. Ze gaven de buitengewone heffiogtot geiyk be drag als de vermogensbelasting in hoofdsom, genoemd verdigingsbelas ting I A, f 981000. de buitengewone heffing op de vermogensbelasting volgens een af wyk-nde schaal, gei oenid verdodi- gmgsbela8ting I B, t 36 000. de tydeiyüe extra inkomstenbe lasting genoemd veidedigingabelas, ting II f 811.000. Aao oorlogswinstbelasting is de eerste post geooekt n.1. f 2,645,000. Dat ls «en pottt die langzamerhand verbazend zal (moeten) gtoeien. In de eerste li maauden dexjaais is aan hoofdsom der in de maand staten verantwoorde middelen f178,45 milliotn bionen gekomen, tegen f 150,42 millioen verleden jaar, een vermeerdering dus met ruun f28 millioen. Aan opcenten ten bate van het leedingefouds werd f 24 79 miilioca ontvangen tegen f 14 59 millioen m 1915, d. i. dus een siygmg mtt f 10.20 millioen. Verder is uit de „belaatingeu verband met de biutenguwone jomstandigheden", waaruit vu: leden aar nog geen baten waren guoo-kt, in de eerste 11 maanden van 1916 f2.98 millioen ontvangen. AUes te zameu genomen z iu men zeggen: ,'tgaat nog al met* de iu- komsten". Men vergele echter niet dat bet met de uitgaven uog veel sneller gaat. En dan teu tweedon Van de vermeerdering der ruim 28 millioen op de gewom inkomsten komt byna 11 millioen op de nieuwe belaatingeu. De 11 millio«n zyn carj alleen een verzwartrg der belasting, geen vloeien uit ruimer bron, zooals men dat noemt en dat als een telken van bconomischen vooruitgang te Doemen is. De vermeerdering der iovoerrech ten in de eerste 11 maanden komt pok niet door meer invoer maar ooofdzakelyk door styglug dei prijzen, waardoor de waarde en dus ook het procent dat voor invoerrechten ge neven wordt grooter wordt. Teruggebracht tot noimale ver houding is de stliging iu de vei loepen maanden een 8.5 millioen gulden. Gasbesparing. In de eerste achttien dagen van December is te Amsterdam luimuun millioen M3. gas minder afgeleverd dan in de eetsr.e 18 dagen van De cember 1916. In totaal werd iD tre- noemd tydvak van December 1916 afeeleverd 6.620.656 M3 tegenover 5.531.047 M3. in netzelfde tijdvak vau 1916, een besparing dus van 1089 6UÖ MS of rond 60.000 M8. per dag. Art. 251bla Wetboek van Strafracht. Mat vi Ij spraak van hut overige ten laste gelegde, waarouder afdijjving, verklaarde dé Vyfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, gisteren den arts Cn. E Fiedeldy uit de Hemocystraat schuldig aan net in /.yn beroep van geneeskundige opzetr lelijk uit winstbejag in behandeling oemen van een vu,uw, daarby üu verwacht'Qg van abortus opwekkende. De Rechtbank nauia»n,dai beklaagde van de gewraakte handelingen een gewoonte maakte. Zy legde h«m 1 V» jaar gevangenisstraf op. Het O M. had vijf jaar gtflischt met ontzetting van het recht tot uitoefening van het beroep van geneeskundige voor den tyd van vyf jaar. TWEEDE KAMER. In de vergadermg van Dinsdag 19 December werd de zegelwet na bet aanbrengen van eenige kleine wyzigingen (o.a. vrystelliug vau bet giro-verkeer) aangenomen. De gewyzigdo successie wet werd eveneensaangenomen met 89 tegen 16 stemmen (deaanwezige Anti Rev. en R. K. leden.) Comité-generaal. In de gister genouuen vergadering van de Tweede Kamer vroeg du heer Vao der Voort Van Zyp mede name' s tien andere leden een comiié genei aal, ren einde den Minister van Oorlog inlichtingen te kunnen verzoeken over den ammuoitie aanmaak. On- middeliyk daarop ging de Kamer in comité generaal. Wegens de Kerstdagen zalonsbladDinsdag26 Dec.NIET verschijnen. De eventueel Inkomende belang' rijke berichten zullen, als ge woonlijk, op ons publicatiobord worden bedeed gemaakt.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1