HELDERSCHE COURANT NIEUWJAARSBROET VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulewna Eerste Blad. Welkomstgroet No. 4717 DONDERDAG 28 DECEMBER 1916 440 JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per poet 90 et., Buitenland f 1.00 Zondagsblad Ai 5Hn „0.85 Modeblad 75 180 „1.11 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Oourant 2 cL Versohl]nt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertent»n van 1 tot 4 regels (bij vooruttbet) 30 eent. EUte regel meer 7 ct. Ingelanden mededeettngen van 1 tot 4 regels 76 oent Elke regel meer 15 cent. Advertenttlo op bepaald aangewezen plaatsen werden 26®/g haoger berekend. Groots letters en oHehé's naar plaatsruimte^ - BtwIjs-enetnplaar 24 sent LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. BsroepWoonplaats: Tan: t. Bogendeipstr. 56, Anna Panlowna. Achte/gracbtW. Z 78, Amsterdam Kanaalweg 45, v Hoogstraat 96, Parallelweg D. J. Lgman, kellnsr, B.E.F Jenteèma-Klss, zonder bersep, Wod. C. Water, ld., Wed M. C. de Vos, ld, T. MeUer, ld.. J. ten Kaats, Parallelweg Djjkstraat 2, Brsowaterstraat 1, Gasstraat 80,. DeUt'10 Schelllnkborst. Dordrecht. Vlieland. Rührort. W. X. Holmes, W t. d. Hoeven, W. P. D. Corporaal, J. C- v. d. HeiJde, B. H. A. Snijder, G. Kipperman, A- B. M Schouten, G. T. Emdo, B. B. Reinders, Wed. P. F. v.Rooüen, 8 Backer, D. do Boer, H K. Boon, P. J. Slgner, H G. Koster, V. J Rondel, A. J. Klmmel, P. Tol, J. Billen, reeder, onderwijzer, sergeant Geale, marinier, werktuigkundige, suikerbakker, gepenslonneerd, kleermakor, zender beroep, postbode, arbeider, winkelbediende opperschipper, adj -kwarlierm., VERTROKKEN. Woonplaats: Naar: le Goversdwarsstr. 1, Ajssterdam. Hoofdgracht 38, Rotterdam Kanaalweg lc, Batavia ogendorpstr. 60, Utrecht. AchtergrachtW.-Z.13, Vlieland. Weezen le Goversdwarsstr., Kanaalweg 63, Middenstraat 119, Cronjtatraat 12, Koegras 807, Californieatraat 41d, Kanaalweg 130, Spoorstraat 180, Slulsdijkstraat 69, Bothastraat 88, Weststraat 28, Nieuwstraat 62, Spoorstraat 33, Soorabaia (O.-I Wieringer waard. Rotterdam. Leen warden. Amsterdam Anna Paulowna. Wonsoradeel. Delft. Hllvereum, Botterdam. VliaslDgen. Singapore. Amsterdam, ld. Geloof: Ned.-Herv. Gereforu. R.-teth. Ned-Herv. Geen. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 4do kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 2 Januari a.s., zullende anders daarover per postkwitanüe worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in casso tarieven van de post, thans met 10 cents verhooging inplaals van 5 moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezendeD. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2Vs cent te worden beplakt. De abonnementsprijzen fr. p. p. van ons bladen en zijne premie uitgaven, zijn Heldersche Courant Zondagsblad. Modeblad. Fr. per post: Held. Crt. Zondagsblad Modeblad biunenl. f 1.- f 0.52J f 0.85 f 0.75. f 0.45. f 0.75. buitenl. f 2.-. f 0.85. f 1.10. Wij vermelden dit hier afzonderlijk, aangezien het op het oogenblik nog niet mogelijk is, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers In onze Courant eon willen plaatsen, worden beleefd uit- genoodigd hunne opgaven tijdig in te zenden. aan het hart ligt, en laat de keuze van den weg open. Aan de keizerlijke regeering komt een onmiddellijke gedachten wisseli ng de geschiktste weg voor, om tot het gewenschte gevolg te geraken. Zjj heeft mitsdien de eer, len geest van haar verklaring van den 12en dezer, die tot vredesonder handelingen de hand bood, voor te stellen, dat afgevaardigden der oorlog voerende staten spoedig op een on zijdige plaats bijeen komen. Ook de keizerlijke regeering is van meen in g, dat het groote werk om toekomstige oorlogen te verhoedeo, eerst na het einde van de tegenwoordige volken worsteling kan worden aangevat. Zij zal, wanneer dat oogenblik gekomen is, met vreugde bereid zijn, samen met de VereenigdeStatenvanAmerika, aan die verheven taak mede te werken". Een antwoord van gelijke strekking weid door de Regeering van Oosten- ryk-Hongarye gegeven. Een verklaring van Pokrofaky. Aan Journalisten heeft de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, Pokrofsky verklaard, dat de oorlog tot het uiterste zal worden voortgezet, tot een beslissende overwinning is behaald. Wilson's nota kan geen verandering in den t03Stand brengen. De geallieer den zullen uitvoerig antwoorden, maar Wilson's voorstel verwerpen. Zij zullen herhalen dat zij zullen doorvechten tot de geroofde, gebieden zijn terug gegeven en hersteld, het bestaan van de kleine volken is verzekerd en een nieuwe wereldoorlog volstrekt on mogelijk zal zijn geworden. Pokrofaky zeide verder, dat de nieuwe militaire maatregelen der entente een eind zullen maken aan de weifelende houding van Griekenland. DE OORLOG. De Vredesvoorstellen. De nota van President TFïteon uit de Vereenigde Staten. Uit New-York wordt dd. 24 dezer gemeld, dat de uitlegging van Lan- sing over Wilson's nota de openbare meening in Amerika zeer heeft ge troffen. De Wereld vindt dat uit de waar schuwing van Lansing blijkt dat wezenlijk gevaar de Yer. Staten be dreigt. De Globe schrijft: Indien een oorlog ons boven het hoofd hangt is het de plicht van den president en den minister van buitenlandsche zali het volk daarover in te lichten. Da Tribune vra3gt: Be'eekent verklaring van Lansing dat Gerard aan Duitschland heeft meegedeeld, dat bijaldien het tegen het voorjaar een nieuwe duikbootcampagnë voor bereidt, het gevolg daarvan zou zijn, dat de Yer. Staten in den oorlog worden meegesleept? De nota van Zwitserland. De ZwitBersche Bondsraad heeft eveneens een nota aan de oorlogvoeren den gericht, waarin de regeering zegt met vreugde de gelegenheid aan te grijpen, om het streven van den president der Vereenigde staten van Amerika te ondersteunen. Hij zou zich gelukkig achten, wanneer hij, op welke bescheiden wijze ook, voor de toenadering tusschen de in oorlog zijnde volkeren en voor het totstand komen van een duurzamen vrede, werkzaam zou kunnen z(jn. Volgens een telegram uit Den Haag aan de Neue Züricher Zeitung is het waarschijnlijk, dat ook Nederland een gelijkluidende' nota als Zwitserland aan de oorlogvoerenden zal richten. Het antwoord van Duitschland. Intusschen heeft Duitschland reeds op de nota van Wilson geantwoord. In de desbetreffende nota zegt de Duitsche regeering: „De keizerlijke regeering heeft het ruimhartige denkbeeld van den heer president der Vereenigde Staten van Amerika, om een grondslag voor de stichting van een blij venden vrede te leggen, ontvangen en overwogen in den vriendsohappelijken geest, die in de mededeeling van den heer president tot uiting komt. De heer president wijst het doel aan, dat hem De iegerberichten van 23 t. ra. 26 December. Van het Westelijk front. De Duitsche zoowel als de Fransche en Eagelsche berichten maken mel ding van bedrijvigheid op verschil lende punten van het front. Hier en daar giDgen afdeelingen infanterie tot den aanval over (de Duitschers o. a. bij Auberive,.de FraDschen bü St. Dié (Vogezen), de Engelschen in de streek van Yperen en ten Z. daarvan) doch nergens werd eenig bijzondér voordeel bevochten. Da artillerie blijft'steeds in actie. Op het O o s t e 1 ij k gevechtsterrein hadden al evenmin belangrijke ge vechten plaats. Van Russische zijde wordt het afslaan van aanvallen der Duitschers bij het dorp Baldoary en ten Z. van Bohorodczany gemeld. In de Karpaten verdreven de Russen den vijand van de hoogten ten N. van de rivier Cussa. 100 man en 5 officieren werden gevangen genomen, en 8 machinegeweren vermeesterd. De overige berichten geven den toestand als onveranderd aan. Op het Italiaansch-Oosten- r ij k s c h e front is de toestand ook niet veranderd. Van Italiaansche zijde wordt gemeld dat zwakke aanvallen der Oostenrijkers aan de Masobeek en op de Karst afgeslagen werden. Op het Roemeensche front duren de gevechten nog voort. Een Duitsch bericht van den 2S3ten legt er den nadruk op, dat ondanks de geweldige aanvallen der Russen in de BoBch-Karpathen, de linie niet werd verschoven. Bij den Pentelef-berg buigt het front met een rechten hoek naar het O., loopt dan door het Slanic dal tot vlak ten Z. van Rim- nicuSarat, en verder over Filipesci -Ceasenel naar de aansluiting met de Dobroedsja stelling. Latere berichten geven aan dat de Russen hun aanvallen in de Karpa- then hervatten. Bij Rimnicu Sarat werden de Russische vooruitge schoven afdeelingen eenigszins terug gedrongen. Aanvallen der Duitschers b|J Vischani en Stancuz werden afge slagen. Volgens de Duitsche berichten werden in de laatste dagen 5500 Russen gevangen genomen. Den 25en vermeesterden de Duitsche troepen het hardnekkig verdedigde dorp Fili pesci en de aan beide zijden daarvan aansluitende Russische verschan singen. Verder werden de Russen in Wa- lacb(je uit verschillende stellingen verdreven. Volgens het Russische communiqué van den 26sten werd een in het dal van de Kasinu verloren hoogte her nomen. Bij de bronnen van de Suchitza sloegen Roemeensche afdeeliogen aanvallen der Duitschers af. Op het front Filipesci—Lichotianka vielen de Duitschers Maandag den geheelen dag aan. Alle aanvallen werden afgesla gen. Tegen het eind van den dag werd het dorp Filipesci door de Russen ontruimd. In de Dobroedsja zijn de Russen en Roemeniörs geheel achteruit ge drongen. bericht van den 243ten gaf aan, dat z|j slechts nog Isaccea en Bralla als achterwaartsche verbind'ng had den. Latere berichten meldden even wel dat Isaccea genomen werd en de aanval op het bruggehoofd Macin werd begonnen. Bij Isaccea waren de Russen erin geslaagd twee bruggen over den Donau te slaan waarover zij terug trokken. Een brug verbrandde, de are werd op den N. oever terug getrokken. Alleen bij Macin handhaven zich de Russische achterhoeden. Van het Macedonische front geen berichten van belang. Uit Egypte. Omtrent het gevecht op 28 dezer bij Magdabah geleverd wordt van Engelsche zijde medege deeld, dat 1850 gevangenen gemaakt worden, w. o. 15 officieren. 7 kanon nen, een groot aantal geweren en 100,000 patronen werden buitgemaakt. In Mesopotamië zijn de En gelschen op den rechter Tigrisoever voortgedrongen. De stellingen tenZ. van Koet werden versterkt. Het fort 80 K.M. ten Z.O. van Koet werd vernield. Op Zee. Uit Rome wordt dd. 25 dezer ge meld In den nacht van 28 dezer zijn tal van vijandelijke eenheden een aanval begonnen op eenige kleine bewakings eenheden in het Kanaal van Otranto, maar zij werden terstoDd door Fran sche torpedo j agers ontdekt. Na hevige beschieting van weerskanten, wist de vijand te ontvluchten onder be gunstiging van de duisternis. De door den vijand geleden schade is onbe kendeen Fransche torpedojager en een bewakingsvaartuig in het Kanaal van Otranto hebben onbeteekenende materieels schade geleden. De Oostenryksche lezing van dit gevecht luidt: In den nacht van 22 op 23 dezer boorden bij een aanval vier van onze torpedojagers twee bewapende bewakingsbodems in den grond. Op de terugvaart werd onzen torpe- ijagers den weg afgesneden door ten minste zes vijandelijke torpedojagers zoover waarneembaar van het type Indomito. Bij het doorbreken kwam het tot een feilen geschutstrijd, waar bij een vijandelijke torpedojager in brand werd geschoten en liggen bleef. Op zijn minst drie andere werden op korten afstand meermalen getroffen en op de vlucht gejaagd. Van onze torpedojagers kreeg er een twee treffers en een ander één. Een man werd gedood, geon gewond. Engelsche torpedobooten gezonken. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat twee torpedobootver- nielers den 2lBten bij zeer zwaar weer op elkaar zijn geloopen en ge zonken. Er zijn zes officieren en 49 man omgekomen. Transportschip gezonken. Te Parijs is bericht ontvangen uit Maraeille, dat een nachtelijke aan varing heeft plaats gehad tusschen te werken tot nieuwen groei der Hierop verleende hij het woord aan den heer J. H. Huibers van de Fransche kruiser Ernest Renan en een Italiaansch schip, dat troepen voor de geallieerden vervoerde, die met verlof gingen. Het Italiaansche schip brak in twee stukken. Vijftien man verdronken. Honderdvijftien andere passagiers werden opg pikt en in een Italiaansche haven geland. De Ernest Renan is naar Toulon teruggestoomd. De duikboot- en mljnoorlog. De Deensche stoomschepen „Hro- patyr" (1860 ton) en „Danaborg'" (2242 ton) en het Spaansche stoom schip „Marqués de Urguija zijn in den grond geboord. BINNENLAND. Onlust» in DJambl. Officieel. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende bericht van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indië Raden Stam, een verzet- leider in Djambi, is met drie volge lingen door een bevolkingspatrouille gevangen genomen. Bultengswoon Congris S. D. A. P. Naar de heer Schaper Maandag in zijn „Kerstrede" mededeelde, zal in Februari a.s. de S.D.A.P. een buiten- gewoon congres houden ter bespre king van de houding doir de Part(j aan te nemen in zake de Kamer verkiezingen van 1917. Muitende marine-matrozen. De correspondent van de „N. R. Ct." te Soerabaj* seint dd. 21 dezer: Het detachement schepelingen van de Koninklijke Nederlandsche Marine aan boord van het vrachtschip (van de Rotterdamsche Lloyd) „Ternate", is tusschen Sabang en Padang aan het muiten geslagen. Het schip keerde naar Sabang terug, waar twaalf muiters achter slot en grendel werden gezet. Daarna werd de reis voortgezet, te Padang zijn de overige muiters gevangen genomen. Do „Holland". Op de reeds meegedeelde vragen, van het lid van de Tweede Kamer, den heer Hugenholtz, betreffende het medevoeren met Hr. Ma. pantserdek- schip „Holland" van een grootere be manning dan aangegeven in de of- ficieele bemanningslijsten en betref fende de veiligheid der opvarenden bij zeeramp, luidt het antwoord van den heer Rambonnet, minister van ma rine, (ingezonden 22 dezer): Ter beantwoording van de mij bij uw brief van 4 December jj. no. 102 toegezonden drie vragen, inge diend door het lid der Kamer, den heer Hugenholtz, heb ik de eer u hoogedelgestrenge het volgende mede te deelen: 1° Het is juist dat de bemanning van Hr. Ms. pantserdekschip „Hol land", welke bodem een reis onder neemt naar Weat-Indië (dus niet naar Oost Indië) plm. 40 man grooter is dan de officieele bemanningslijat aan geeft; onder de bemanning komen voor: 14 Matrozen der late klasse; 4 matrozen der 2de klasse10 matro zen der 8ie klasse; 58 zeemiliciens- matroos 2 landstorm-matrozen88 leerlingen-onderofficier; 20 adelbor sten. 2°. De sloepsruimte voor de beman niog, zooal8 die thans is samenge ateld, is voldoende; vóór het vertrek van het schip is de verlaatrol uitge voerd en alles in orde gebleken. Wat betreft de onervarenheid der bemanning moet de aandacht erop worden gevestigd: 1°. dat van de zeemiliciens de helft het beroep uitoefent van stuurman of matroos ter koopvaardij, of Noord zee- dan wel ZuiderzeevisBchers, ter wijl de andere helft bestaat uit bin- nenvissschers of binnenschippers, al len dus bevaren lieden dat Hr. M. „Holland" dienst doet als vormingsschip voor adel borsten en leerlingen onderofficier en dat de uitbreiding welke de beman ning daardoor onderging, moeBt wor den gecompenseerd door een vermin dering van de vaste bemanning; 8°. dat de commandant heeft ver klaard meerdere vermindering der bemanning niet wenschelijk te ach ten, zijnde de 88 leerling-onderofficier physiek gelijk te stellen met 19 ma trozen 4°. dat het aantal matrozen dat volgens de bemanninningslijst aan boord moet zijn bedraagt 97, terwijl dit in werkelijkheid bedraagt 83, vermeerderd met de learliagen-onder- offlcieren, zoodat het verschil, van geen beteekenis is voor de vuiligheid ir opvarenden by zeeramp. 8°. Aangezien thans, in navolging van hetgeen reeds vroeger eenige geschiedde, een reis van korten duur per oorlogschip naar West-Indié wordt gemaakt. (Hr. Ms. „Holland" keert reeds in Maart a.s. naar Neder land terug) gaat deze vraag uit van een verkeerde onderstelling. Hat wagvoaran der Balgen. Het antwoord van Duitsch land op de Nederlandsche nota. Volgens een door de Tel. uit Parijs ontvangen bericht, werd uit Londen aan de „Temps" gemeld, dat de be trekkingen tusschen den Haag en Berlijn nogal gespannen bleven. Op de nota inzake de Belgische depor taties hetfc de Keizerlijke regeering in zoo weinig welwillende bewoordin gen geantwoord, dat dit antwoord niet aan het Nederlandsche parlement kan worden medegedeeld. Dientenge volge heelt de Nederlandsche regee ring aan Berlijn verzocht de antwoord nota zoodanig te redigeeren, dat z(j aan de Kamers kan worden over gelegd. De „Tel." teekent hierbij aan Wij hebben reden om aan te nemen, dat bovenstaande mededeeling van „Temps" juist is. Reeds een tiental dagen geleden bereikte ons het bericht, dat minister Loudon, in verband met de interpel- latie-Duijs aan den heer Troelstra zou hebben medegedeeld, dat het Duitsche antwoord op de nota onzer regeering, in zake de Belgische deportaties, niet aan de Kamer kon worden medege deeld. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zimmermann, die gaarne Bismarckiaansche allures aanneemt, zou aan onze regeering kort en bondig te verstaan gegeven hebben, dat zy zich niet moest be- mosien met zaken, die haar niet aan gaan. Hoewel wij deze mededeeling van volkomen betrouwbare zijde ontvin gen, schroomden wij baar te publi- ceeren, daar zij onB al te onwaarschijn lijk voorkwam. Nu echter de „Temps", die zijn inlichtingen veelal van de Quaie d'Orsaye ontvangt, esn bericht van volkomen dezelfde strekking brengt, meenea wij onze informatie niet langer te moeten achterhouden. Het is te betreuren, dat minister Loudon pogingen in het werk gesteld heeft, ten einde een verbeterde editie van de Duitsche antwoord-nota te verkrijgen. Het oorspronkelijke Duit sche antwoord zou wellicht menigeen bij ons ten lande, die nog niet weet, hoe Duitschland gewoon is kleine naties te behandelen; de oogen ge opend hebben. De storm via Zaterdag J.l. De storm, waarvan ook Den Helder haar deel heeft gehad, was, naar een bericht van het Kon. Met. lost. te De Bilt aangeeft, van buitengewone hevigheid. Terwijl Zaterdag de luchtdruk ver schillen nog toenemend waren, werd uit Viisaingen te 2 uur reeds Z.Z.W. wind met de kracht van 12 geseind, dat is volle orkaankracht. Te De Bildt was te drie uur de wind tot 10 met atooten van orkaan kracht toegenomen. Daarbij is de temperatuur tot 12 graden Celsius gestegen, dat sinds 18 Nov. niet meer was bereikt. In onze plaats bepaalde de storm schade zich hoofdzakelijk tot het omwaaien van eenige boomen, met als gevolg daarvan, verbreken van ver schillende telefoonverbindingen. Be' treinenloop ondervond enorme vertra ging. De trein van 7.06 kwam eerst over 9 aan, terwijl de laatste trein, (10.85) naar men ons mededeelde, eerst te ongeveer 8 uur arriveerde. Te Amsterdam heeft de storm een lachtoffer gefiischt. Het „Hbl." meldt hieromtrent het volgende: Een hoogst ernstig ongeluk heeft Zaterdagmiddag in het hartje van de stad plaats gehad. Ongeveer halfdrie, toen de wind tot een orkaan was aangegroeid, klonk plotseling in de Kalverstraat by den Dam een hevig gekraak, en eenige oogenblikken later viel het gedeelte schutting om het in aanbouw zijnde gebouw van de fa. Peek k Cloppenburg met donderend geraas in elkaar. Hoewel velen, gewaar schuwd. door 't gekraak, zich nog bijtijds uit de voeten konden maken, geraakten toch niet minder dan zes menschen onder het vallende hout werk. Politie agenten en burgera schoten toe om de Blachtofiers uit hun netelige positie te redden. Achter eenvolgens werden twee mannen, een vrouw en een drietal jonge meisjes onder het houtwerk wegge haald. Zjj werden naar het paleis gen en daar in het wachtlokaal de soldaten neergelegd. Een die toevallig in de nabij- leid was, verleende de eerste assis tentie. Het bleek, dat voor een der slachtoffers, de 14 jarige Dina Visser, jeen menschelijke hulp meer mocht laten. Ook de andere getroffenen hadden meer of minder ernstige verwondin gen opgeloopen. Allen werden naar iet gasthuis overgebracht. Tydens het vervoer van de gewon den van het paleis naar het gasthuis, had zich een talrijk publiek op den Dam verzameld. De orkaan woedde echter steeds woedender met hevige vlagen. Èn plotseling vlogen groote stukken lei van het dak van het paleis en kwamen midden op den Dam terecht. In een oogenblik was het plein voor een groot gedeelte ont- ruimd.j Bij de O veramstelstr&at kon een vrouw zich niet op de been houden en werd hit water van den Amstel ingesleurd. Toen men de ongelukkige ophaalde bleek zij dood te zijn. Te Rotterdam geraakten in de haven eenige stoomschepen op drift. Voordat zy schade konden aanrichten werden zü met behulp van sleep- booten weer op hun plaats terug gebracht. Te Utrecht werd door het om waaien van een schutting een tim merman zoo zwaar gekwetst, dat hij spoedig daarna overleed. Eenige huisjes van de jaarbeurs woeien om. Door het vallen van boo men was het verkeer van trams en rijtuigen op sommige punten van de stad eenigen tijd gestremd. Ten Z.W. van Enkhuizen lagen Zaterdagavond zeven geladen tjalken voor anker. Een der schepen, geladen met regeeringsmals, is bij hooge zee losgeslagen en op den O. strekdam in het Krabbengat geslagen en ge zonken. De opvarenden werden gered. De stoomboot „Eendracht", van Nijmegen naar Milligen, is by Hui huizen op een krib geloopen en snel gezonken. De talrijke passagiers wer den gered. Op de Oosterschelde zijn twee tweemast-aken gezonken. De opvaren den werden door sleepbooten gered. Stoomschip vermiat. Men meldt uit LJmuiden aan de Rott. Oourant. Volgens berichten is het stoomschip „Themls", van de Kon. Holl. Stoom bootmij., 12 uren voor het stoomschip „Castor", van dezelfde maatschappij, van New-Castle naar Amsterdam ver trokken en tot heden( Woensdag) niet te IJmuiden binnengekomen. Het stoom schip „Oastor" kwam reeds Vrijdag avond j.l. te IJmuiden aan. Waar sedert dien ook andere Hollandsche vrachtschepen van New CaBtle te IJmuiden aankwamen, zonder iets vam de „Themis" gezien of gerappor teerd te hebben, maakt men zich ongerust over het schip. De atoomtreiler „De Twee" rap porteerde bij binnenkomst den stoom treiler „Batavier" op sleep gehad te hebben. Ia den stormnacht van Zater dag op Zondag, dwars van Terschelling, brak de „Batavier",diemachineschade had, van den sleeptros en werd door den treiler De Twee" ter plaatse niet meer teruggevonden. Dinsdag werd het schip door den trawler „St. Nicolaas" te IJmuiden binnengesleept. Marlnabagrootlog. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende de Marine- begrooting. Hieraan ontleenen wij het volgende: Blijkens de algemeene beschou wingen is de regeering er zoozeer van doordrongen, dat de spoedige vervanging van het reeds aan den dienst ontvallen en het eerlang nog te ontvallen materieel op een wijze, welke thans 's lands weerkracht ter zee verhoogt, een levensbelang van den staat is, dat z(j ondanks de moeilijke flnancieele en andere om standigheden in deze meent te moeten doen wat mogelijk is. Kruisers 1915. De aanbouw der kruisers 1915 werd en wordt in hooge mate vertraagd door de tijds omstandigheden. Ondanks de groote materiaalmoei lijkheden heeft de bouw thans nog eenigszins geregelden voortgang. De oplevering moet plaats hebben in begin 1919, doch hierop kan niet meer worden gerekend. Ook de bouw van de onderzee booten K IV K VII en der torpedo bootin Zl—4 ondervindt in verband met bovengenoemde omstandigheden groote vertraglog. De eerstgenoemde vaartuigen zullen waarschijnlijk eerst medio 1918 gereed komen. Positie der officieren, le klacht over de geringe promotiekansen der officieren mist in hare algemeenheid redelijken grond. Bij het korps zee officieren, dat het grootste deel der officieren omvat, is de promotie beter dan enkele jaren terug. De traktementsregeling der offi cieren is eerst in 1918 herzien en heeft een niet onaanzienlijke bezwa ring van de schatkist medegebracht. Wijziging van den tractements- regeling is van den minister ook niet te verwachten. Onder offlcierenmachinedril ver enstoker. Desoldi)regolingl91f was het resultaat van eene zorgvuldige voorbereiding door eene commissie, waarin een viertal onderofficieren (w. o. een sergeant-stoker) zitting hadden. Utiliteitsmotieven maakten het noodzakelijk de bezoldiging van enkele groepen hooger te stellen dan die van de overige. De opmerking dat bevordering van rang niet steeds tot salarisverhooging leidt, berust op misverstand. De minister kan niet toegeven dat in de regeling voor het machine- srsoneel onbillijkheden schui len en hij is niet voornemens reeds nu, nadat de regeling nauwelijks een jaar in werking is, daarin wijziging te brengen. Verloop onder het personeel. Met uitzondering van die voor de leer lingen-onderofficieren zijn de cijfers der aanneming over het algemeen veel lager dan het vorig jaar. De groote vraag naar arbeids krachten in de burgermaatschappij wordt door den minister als de hoofd oorzaak van dit verschijnsel be schouwd. Wordt tot demobilisatie overgegaan 1 komt er geen belangrijke ver betering in den toeloop voor matrozen K. D. dan.zullen andere maatregelen moeten worden getroffen, om in het tekort aan matrozen te voorzien. Betreffende de opmerkingen over z(jn beleid, zegt de Minister te moeten ontkennen dat er in zijn voorstellen geen vaste lijn zou zijn. Het niet laten gelden van zijn voor keur voor aanbouw van groote Behepen is nog geen bewijs van veranderde inzichten. Wat de aanbouw der kruisers be treft, hierover gaven verschillende zeeofficieren te kennen dat deze zoowel in een vloot met, als wel zender zware schepen pasten. Boven dien waren juist de onderzeeboot commandanten van oordeel, dat deze kruisers onmisbaar zijn om de actie van onderzeebooten tot haar recht te doen komen. Wat de samenstelling van de vloot voor de verdediging van Indië betreft, is de regeering nog steeds van oordeel, dat deze bü voorkeur zal moeten bestaan uit een kern van zware schepen met de noodige verkennlngs kruisers, torpedojagers, onderzeeboo ten, mijnenleggers en een vliegdienst, benevens de middelen voor locale verdediging. Uit den aard der zaak zal zooveel mogelijk met de lessen van dezen oorlog rekening worden gehouden Het getal onderzeebooten, voorge steld in de ontwerp Vlootwet, zal aanzienlijk moeten worden uitgebreid en voorloopig op een 25 tal gebracht moeten worden. De bouwkosten voor een vloot, bestaande uit 4 linieschepen, 5 ver- kenningskrulsers, 25 onderzeebooten en toebehooren, worden geschat op 275-mlllioen. Do bedrijfskosten voor het deel der vloot in Indië zullen, als bovenstaande vloot gereed is, per jaar ruim 22 millioei bedragen. De minister kan zich niet vereeni gen met het voorstel van die leden, 1 welke zich willen beperken tot de uitbreiding van het torpedomateriaal, met name van de onderzeebooten en evenmin met het voorstel om met den aanbouw te wachten tot naden oorlog. Ten einde in de groote behoeften aan klein materieel te kun nen voorzien, maakt het een punt van overweging uit of dit eerlang iu eigen beheer zal moeten geschieden. De onevenredig hooge kosten aan het inrichten van eene eigen werf onder de tegenwoordige omstandig heden verbonden en de naar verhou ding geringe té verwachten bespoe diging van den aanbouw, deden er thans van afzien. Intusschen wordt over een terrein voor dit doel beschikt en zal, wan neer te zyner tijd mocht blijken dat de opleving van het scheepsbouw bedrijf hier te lande niet mocht leiden tot dusdanige uitbreiding van het aantal werven, geschikt of geschikt te maken voor aanbouw van oorlogs- materieel, dat voldoende medediogen is verzekerd, niet worden nagelaten voorstellen in de aangegeven richting te doen. Volgens ontvangen berichten kan de aflevering den in Amerika be stelde Glenn Martin-Water vliegtuigen binnenkort worden verwacht. Toestand van het perso neel. Ofschoon niet kan worden ontkend, dat er van tijd tot tijd tee kenen van ontevredenheid onder verschillende categorieën merkbaar zijn, is de minister van. meening, dat deze in het algemeen niet hun oorzaak vinden in een gebrekkige salarisregeling en gemis van goede pensioenbepalingen, noch te wijten zijn aan het dikwijls niet tactvol optreden van officieren. Het ligt niet in het voornemen reeds thans wijziging van soldijen welke drie jaar geleden opnieuw werdei vastgesteld te overwegen, al meet toegegeven worden, dat het belangr|k duurder worden van vele verbrulkeartlkeleu het rondkomen moeilijker maakt. Deze moeilijkheid I eldt echter thans veor zeer velen in den lande. Ken duurtetoeslag is daarom aan het meerendeel van het personeel benedeu den rang van offl- eier toegekend. Dat er ten aanzien van sommige ▼srgoedlugsn sn toeslagen hinderlijke ongelijkheid valt op te merken, kan niet werden toegegeven. le minister staat niet vijandig tegenover het vereenigingsleven van militairen in het algemeen, doch mag aan beerd niet toelaten, datvereeni- gingen van militairen zich op het standpunt stellen, dat sü een klasse- belang hebben te verdedigen, tegen over dat, wat door den staat wordt vertegenwoordigd, en evenmin dat zij, onder voorwendsel van positie verbetering voor het personeel na te streven, in vakbladen de krijgstucht trachten te ondermijnen. Hoe afkeerig ook van het zyns ondanks geven van een gevoel van verongelijking aan schepelinngen, die de minister liefst tot zelfstandige, zich vrijwillig aan de krijgstucht onder- werpsnds mannen zou zien ontwik kelen, kan van eenige wijziging in de houding tegenover een zoodanig optreden van den Bond bü den mi nister geen sprake zijn. Met betrekking tot de positie van het personeel der Rijkswerven deelt de minister mede, dat van een alge meene herziening der pensioenen der werkliedeu in den geest van de voor stellen der Staatscommissie 1908, in verband met de tegenwoordige tüds- omstandigheden geen sprake kan zijn, aangezien hiervoor de medewerking van andere departementen van alge meen bestuur noodzakelijk is. Positie- Ingezonden Mededeeling. Zn iikuijli ti lijtin m torgtlsssheid. De meeete huidkwalen en de ver schillende vormen van aambeien (jeukende, bloedende en uitwendige aambeien) zün gewoonlük te wüten aan een verkeerde leefwüze en ver- waarloozing. len te rijke voeding, onvoldoende lichaamsoefening, onregelmatige en opgehouden stoelgang, te weinig slaap en overwerking leiden tot bloedziek ten, verstopping en zenuwachtigheid drie gewone oorzaken van eczema, dauwworm, gordelroos, psoriasis, puisten en aambeien. Een eenvoudige, geregelde leefwüze en de gezondheidsregels, die het ge zond verstand ons zegt, zün de beste voorzorg. Tot bestrüding van het ongemak en tot genezing wordt Foeter's Zalf aanbevolen. Deze bizondere zalf bevat alle noodige verzachtende, antiseptische en genezende eigenschappen. Zy past de meest gevoelige of ontstoken huid, en geeft verzachting vanaf de eerste aanwending. Een voordeel is, dat ds zalf niet te spoedig opdroogt en niet te ge- makkelük kan worden weggewreven. Bü het gebruik verdwünen spoedig de ellendige prikkeling, jeuk en ontsteking en Foster's Zalf bleek succesvol zelfs bü hardnekkige ge vallen van inwendige, uitwendige en bloedende aambeien. Ook bü winter- handon en -voeten, huiduitslag en insectenbeten. Geen huis diende zonder Foster's Zalf te zün. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is in den Helder verkrügb. bü Alb. ten Klooster, Keizerskr. 98. Toezending geschiedt Irance ontv. v. een poetwissel k 1.76 p. doos. (46)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1