De Vredesvoorstellen. DB OORLOG. I Stoomb.diensl Gebr. Zur Mühlen. Laatste berichten. Advertentiën. Verkaoplokaal Loodsgracht. Openbare verkooping AGENDA. nummer. De buffeljagers. Witte Bioscoop. Koningstraat. 2 Hoofd- nummers: Leren om leven en Charlie in bet theater. Cinema Balace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: ÏCenschelijke harten. 18 Jan. Dansclub „Entre Nous".Solree in[Casino. 1$ Jan. Dinsclub „T. O. P." Gemaskerd bal in Tivoli, 8 uur. 21 Jan. Evangelisatie-avond in gebouw Palm straat, 8 uur. 32,23en Driedaagache conferentie Tentzending, 24 Jan. in gebouw Palmstraat, Middagsamon- komsten 8 uur, AvondBamenkomsten 8 uur. MARINEBERICHTEN. Kapitein-luitenant tor Hofetede, on- De met 16 dezer van hot bevel over het detachement marinetroepen ontheven kapitein der maniers L. Spiegeiberg zal 21 Februari per particuliere gelegenheid naar O.-I. vertrekken met bestemming om te worden belast met het bevel over de gezantschapswacht te Peking. eerlang om gezondheidsredenen den zeedienst met pensioen verlaten. De luitenant ter zee der 2e ld. J. E. Meyer Ranneft van Hr. Ms. Gelderland en H J. Bueninck van Hr. Mb. Schorpioen zijn ter be schikking gesteld en zullen binnenkort per particuliere gelegenheid naar O.-I. vertrekken. De officier van Admlatratie der le kl. G H Hamersma is bestemd om op 4 April 1917 per particulier stoomschip Prinses Juliana naar Oost-Indië te vertrekken. •|j Koninklijk Besluit van 80 Dec. 1916 No zjjn de Adelborsten der lekl. bij de koninklijke marine reserve H. J. H. Meijer, A. de Haan, G. W. F. Mol, en J. H. Nagtegaal met ingang van l dezer bevorderd tot luitenant ter zee der 2e kl. dier reserve. De officier-machinist der 2e kl. H. J.Lindefa- hovius is bestemd om op 21 Februari 1917 particulier stoomschip Kon. der Nederlam naar Ooat-Indie te vertrekken. De officier-machinist 8e kl. J. Terpstra is uit O.-I. in Nederland teruggokeord en op activiteit gesteld. De onlangs gerepatrieerde machinist A.A.C. Kramer wordt 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekscbip Heemskerk. Do onlangs uit Oost-Indlö teruggekeerde machinist A. A. Roosa wordt 16 dezer in de directie der marine te Hellevoetsluis geplaatst aan boord yan Hr. Ms. Schorpioen. De machinisten A. J. Tijmensen van Hr.Ms. Koningin Emma en J. N. Gons van Hr. Ms. Korteuaer worden 16 dezer gesteld ter beschik king en zijn bestemd om op 16 Februari 1917 por particulier stooomscblp Ophir naar Oost- Iudiö te vertrekken- De machinist G. Branderhoist van Hr. Me. Koningin Emma en gedetacheerd bij den onder zeedienst wordt 16 dezer overgeplaatst Hr. Ms. Valï. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zêemacht, op 16 dezer Sergeant-konstabel H. H. J. Koppijn van Kijkduin naar Hi Ms. Njord. Op 16 dezer sergeant-konstabel J. M. de van Hr. Ms. Njord naar fort Kijkduin. De heer D. A. J. M, Bolsius, arts, is bestemd om te worden benoemd tot officier van gezond heid 2e kl. bij de zeemacht. Ten N. van Focsani slaagden wij erin op den linkeroever van de Put na voet te krijgen. Tusschen Focsani en FoDdeni dwongen wij den versla gen. vijand de stelliugen achter de Poetna op te geven en achter de Se- reth terug te trekken. 550 gevange nen zijn binnengebracht. Aan den mond van de Rimnicu Sarat behielden wij de in een aanval behaalde^ vorderingen tegen verschei dene voorwaartsche bewegingen van den vijand. Waar de Bussen zich verdedigen op den N. oever van den Putna, geschiedt zulks in de eerste plaats ten einde den centralen den toegang tot de groote spoorwegbrug over de Sereth te beletten. Van hei Oostelijke front. Berlijn, 10 JaD. Front prins Leopold van BeierenKrachtige aanvallen van de Russen ten Z.W. van Riga en talrijke voorwaartsche bewegiDgen van kleinere afdeelingen tusscben de kust en het Narocz-meer bleven ook gisteren zonder eénig succes. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. nauiDjagau, tuuisx.,ainv. onu. CO Suez. Celebos, uitr., vertrok 7 Jan. van Suez. Karimoon, thuisr., arriv. 10 Jan. te Iqutque. Rotterdamsche Lloyd. Goeatoer, uitr., vertrok 7 Jan. van Port 8aid. Monado, thuisr., vertrok 6 Jan. van Padang. Sitoebondo, uitr pass. 7 Jan. Sagrea. Buitenzorg, arriv. 5 Jan. van R'dam te Batavia. Sindoro, thuisr.,vertrok 6 Jan, van Padang. Goentoer. uitr., vertrok 8 Jan van Suez. Sitoebondo, uitr., pass. 9 Jau. Gibraltar. Koninklijke Hollandsohe Lloyd. Rijnland, uitr., vertrok 6 Jan. van Santos. Zeelandla, thuisr.,arrlv. 9 Tan. te Falmouth. Sallaud, vertrok 10 Jan. van Amsterdam naar Buenos Ayres. Delfland, arriv. 10 Jan van BaeDos Ayres Amsterdam. Haven te Nieuwediep. a. Aangekomen van Harlingen en trokken naar Huil het Ned. stoomschip Min. Tak. VISSCHERIJBERICHTEN garnalen,per K.G. 67 ct.a60 ct., 20 mand schar, per mand f4.00 a f6.00. 10 Januari. Door garnalenvisschers: 4301 gekookte garnalen, per K.G. 60 ct. a 69 ct.. mand schar, per mand f 6.00 a f 6 00, 6 mand kleine schol, per mand f12.00' 11 Jan. Vjn. 8 uur niets binnen MARKTBERICHTEN. Broek op Langedtjk, 10 Jan. 1917. Bloemkool, binnenland le soort f 280 a f6.30, buitenland £8 70 a f6.10, Idem inmaak 2eeoort f0.—afO roode kool f6.— a f 6.06, gele kool f4 60 a f4.56, witte kool f6.- a f6.06, alles per 100 stuks, wortelen f 3 86 a f 4.00, uier rö.00 a f680, alles per 60 K.G., bieten f-.- f00.—rammenas f—.- a f—per 1000stuks, witte kool f0— a f0-, roode kool f0- a f0-, gele kool f0- a f0-, wortelen f per wagon v. 1000 K.G,, Deensohe witte f a f p. 1000. Behagen, 11 Jbb. 1917. 9 Paarden f 264 Veulens I Ossen I 9 Stieren löi 10 Oeldekoelen (migore) 341 98 Geidekoelen (Vötto) 201 12 Kalfkoeien 201 Vaarzen i Pinken I 8 Graskalveren 23 Nuchtere kalveren 1! Rammen Schapen (i 240 Schapen 724 Overhouden (magei (vette) ire) 70 Konijnen 60 Kippen lenden Dolven Handelmagere- en vetto geldekosfen, kalf koeien en vette schapen stug. Hoorn, 11 Jan. 1617. briekskaaa f 7L—4sU... 10 stapels fabrleks conjnltsiekaaa i i« »u»pels boeren commiaelekaaa fKKn 00 stapels middelbare kaaa fOO.— Totaal 86 stapels, wegende 37.69# K.G. Handel matig. Hei antwoord van de Entente aan Wilton. Naar uit Londeu wordt gemeld, dd. 10 dezer, is de antwoordnota van de Entente aan president Wilson ge reed. Het stuk zal heden of morgen aan den Amerikaanschen ambassa deur, te Parijs worden overhandigd, Het ia een vry lijvig dokument, iet9 langer dan het antwoord op Duitsche nota, maar waarschijn lijk niet zoo sensationeel als in sommige kringen wordt vermoed. Vermoedelijk zal het in trekken de voorwaarden aangeven, waarop alleen de geallieerden bereid zijn vredesonderhandelingen te be ginnen. De tekst van. de nota zal te Parijs worden gepubliceerd, maar niet dan 48 uur nadat bericht is ontvan gen van de ontvangst door president WilsoD. De verklaring van Van Dyke. De „Associated Pieas", veraeemt uit Washington Naar aanleldiDg van de verklaring van den heer Van Dyke, dat hij president Wilson 's nota zonder verzoek om steuu van Nederland heeft afge geven, heeft het ministerie van buitenlandsc'ae zaken een vei'klaring gepubliceerd, dat de vei tegen woord gers der Vereen igde Staten geen opdracht hebben gekregen om steun voor de nota van den president te verzoeken, omdat aangenomen werd dat die nota duidelijk genoeg was. Minister Lansing heeft echter de vertegenwoordigers der neutrale lan den te Washington bericht, dat het president Wilson aangenaam zou ziju, zoo hunne regeerirgen zijne nota wilden steunen, indien het oogeablik hun daarvoor geschikt voorkwam. Burgerlijke Stand v. Helder, van 9 tot 10 Jan. ONDERTROUWDC. Langenkamp en J. A. J. Wink, D. Schoneveld en M. H, Dost, A. Bos en M. W. Börrius, H. v. d. Ben en 6. Meyer. N BEVALLEN: C. S. Zweeres- Roekens, z. OVERLEDENC. de Boer, 5 weken, C. P. v. d. Bos-Wed. J. van Otteren, S7 jaar. Van het Roemeensche gevechtsterrein. Berlijn, 10 Jan. Vergeefs trachten de Russen en Roemeniërs de hun ontnomen hoogtestellingen aan weers kanten van het Susita-dal terug te krijgen. Ten N. en ten Z. van het Kasin-dal is de vijand verder teruggedrongen. In de gevechten van de twee laat ste dagen vielen 6 officieren en 900 man on 8 machinegeweren in onze handen. BUITENLAND. Uit Roemenië. Parijs, 10 Jan. De „PotitParisien" verneemt uit St. Petersburg. De Amerikaansche en Nederlandscbe ge zanten zijn gedwongen Boekarest te verlaten (expulsés staat er in den Franschen tekst —f red. „N. R. Crt."), omdat Duitschland voor de ontginning van het petroleumgebied de handen vrij wil hebben, zonder hinderlijke controle. Uit Duitschland. Daar de aardappel voorraad Duitschland steeds ucnaarscner wordt, is nog grooter bezuiniging noodig. Daarom is voor het heele Rljnsche industriegebied het rantsoen vastge steld op 3 pond aardappelen en 4 poüd koolrapen per week. De kool rapen moeten namelijk spoediger opgebruikt worden, omdat zij niet zoo lang goed van smaak blijven. Voor de zwaar werkende bevolking wordt het ontbrekende aan aardap pelen verder aangevuld met haver mout, grutten enz., waarmede echter evenzeer groote zuinigheid betracht moet worden.- Ondsr eurateele. Naar de „Lokal Auzeiger" verneemt heeft hertog E.nst Güathe van Slees- wijk Holstein zijn schoonmoeder, prinses Louise van België, wegens verkwisting onder curateele laten stellen. Raspoetin nlat vermoord 7 Nya Dagllgt Allehanda meldt, dat volgens geloofwaa dig nieuws uitSt, Petersburg men daar niet gelooft, dat Raspoet in werkelijk dood is. Het bericht, dat zijn lijk in de Newa was gevonden, zou slechts zijn verspreid om Raspoetin gelegenheid te geven te verdwijnen, in elk geval aan de algemeene aandacht te ontgaan. In den laatsten tijd waren herhaaldelijk aanslagen tegen Raspoetin gedaan. Hij wordt echter zoo goed bewaakt, dat het nauwelijks mogelijk zou zijn om hem te vermoorden. zullen kunnen ontwikkelen, hangt ten nauwste samen met de vraag, op welke wijze zij van 't vasteland af zullen zijn te'bereiken. Komt het tot provinciaal beheer, dan ligt het voor de hand, aat daarin ook de verbinding van Texel met Den Helder wordt begrepen. Hoe denkt men daarover in deze plaatsen? En wat zegt T. E. S. O. van? OnB dunkt dat deze vraag ernstige overweging verdiept, want al staat men hier niet voor wantoestanden, zooals op de beide andere eilandeD, er is bijv. op 't eiland Texel zelf nog zooveel te verbeteren, we denken bijv. aan een tram en een kanaal dat het ons van groot belang voorkomt, als de bewoners van de zorg voor de boot ontheven kunnen worden. Uit een oogpunt van goedkoip be heer is het natuurlijk ook vau betee kenis, niet enkele, doch alle diensten over te némen. WH hopen, dat het daartoe komen zal en doen een beroep op allen, die in deze richting invloed ten g kunnen uitoefenen. Zeevaartkundig onderwijs. In de memorie van antwoord be treffende de begrooting van Binnen landsche Zaken, deelt de miDister mede, dat hij aan het bestuur der Zeevaartschool in het Zeemanshuis te Amsterdam heeft toegezegd, dat te zijner tijd verhooging van het rijkssubsidie bij suppletoire begrooting voor 1917 zal worden overwogen. In dat geval zal worden nagegaan, of alsnog verbooging van rijkssubsidie ten behoeve van eenige andere scholen onder welke die te Helder reeds voor 1917 kan worden be vorderd. Heling. Voor de rechtbank te Alkmaar stond Dinsdag terecht, v. H. bierhuis- houder te Helder, wegens heling, of begunstiging van kwaden handel. Er waren zeven getuigen, wat be wijst., dat- het bewijs moeilijk te leveren zou zijn. Toen 7 Sept. de Koningin te Helder was, zette de militair Arie Stroopar zijn flets tegen den muur van een gang in fort Erfprins. Ze werd ge stolen door den militair Mathijs Visser, uit den Haag, reeds gevonuisd door de Militaire Rechtbank. Visser heeft al vroeger voor f *20 van bekl. een rijwiel verkocht. Bekl moest biertjesgeld van hem hebben en zou hebben gezegd: „Pak ergens een fiets, dan kom je aan eenten en ik ook." Bekl. ontkent dit. En du kwam hij met do 2e fiets bij bekl. en deze zou ze d6n militair Jan Mulder hebben aangepraat. Jan wou niet aanbeten en bekl. kocht nu zelf de fietr voor t 10. Na allerlei lotgevallen kwam het er toe dat bekl. met de politie mee ging naar de kazerne om M. Visser aan te wijzen. Bekl. .herkende hem in e8n der patiënten. Hierover zou Visser rancune hebben gevoeld en hebben gezegd, dat hij bekl. er eens netjes zou laton inloopen Zoo werd het de Rechtbank moeilijk tot' een vaste overtuiging te geraken. De president wees op eenige tegen strijdigheden in de vlotte verklaringen van bekl. Het O. M. hechtte veel waarde aan de verklaringen van Visser en Mulder en vroeg 5 mnd. gev. In een kernachtige pleitrede be toogde Mr. Leesberg, van Alkmaar „de reine onschuld" van zijn cliënt en verzocht zyne onmiddellijke in vrij heidstelling. De Rechtbank vond hiervoor geen termen. Uitspraak over acht dagen. (,N. Crt.") Ingezonden mededeellng. "jGoedkoop reizen van Nleuwodiep dagelijks beh. Dinsdags, 's ra. 7.45, v. A'dam dag. 's m. 9.30. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Kon. Be8l. is aan J. Jansen, brigadier1 van politie te Helder, een pensioen verleend van f444.— 'ajaars. Maandag j.1. behaalde de Heer R. C. Bljlsma, alhier, leerling van den Heer N. Eiselin, het Handels diploma in het schrijven. Tot directeur der Mandolineclub „Mandola" te "Winkel is benoemd de heer L. B. M. Polak, alhier. Met ingang van 13 dezer is tot agent van politie alhier benoemd A. Abbenes, alhier. In Provinciaal behaer. In de zomerzitting van de Staten heeft de heer Thomassen bet denkbeeld bepleit, de verbinding met de'eilanden in provinciaal beheer te nemen. Dit denkbeeld is op Vlieland en Terschelling in goede aarde gevallen. Reeds hebben de gemeentebesturen zich tot de Staten gericht met het verzoek, den stoombootdienst voor rekening der provincie te nemen en enkele plaatselijke vereenigingen gaven blijk van hun instemming door het zenden van een adhesie-adres. Gedeputeerde Staten zullen nu deze zaak bestudeeren en de Staten van advies dienen. Laten we hopen, dat dit gunstig uitvalt, omdat het voor Terschelling zoowel als voor Vlie een kwestie van het allerhoogste belang is, dat zy een waarlijk goede verbinding met den vasten wal krijgen. Hoe zfi zich in de toekomst BINNENLAND. Jhr. Van Nlapen tot Savanaer. Den Haag, 10 Jan. Op 55jirigen leeftijd is in den afgeloopen nacht overleden het Tweede Kamer-lid voor Rh eden, de heer Jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, directeur-hoofdredacteur van „ae Residentiebode", oud-lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Mr. Dr. H. Goeman Borgesius. De heer Goeman Borgesius, voor zitter der Tweede Kamer, die heden 70 jaar wordt, is sedert korten t(jd ernstig ongesteld. Volgens berichten van gisteravond laat, wyst de toestand op toeneming van zwakte van den patiënt. Kamerverkiezingen 1917. Naar de Tel. uit 's Gravenhage ver neemt, hebben thanB de hoofdbesturen van alle politieke partijen, die in Tweede Kamer vertegenwoordigd zfin, verklaard, dat zij instemmeD met het plan, om de kamerverkie zingen in Juni 1917 bij enkele can- didaat-stelliDg te doen afloopen. Er was door de leiders een klein bu reau gevormd, waaraan vóór een paalden termijn de bereidverklaring moest worden gezonden. Deze is thans van alle partijen ingekomen. Met de S. D. P. is geen overleg gepleegd. Er is wel overwogen of men het doen zou, maar het besluit stuitte af op het argument, dat öien dan ook met de andere niet in de Kamer vertegenwoordigde partijen overleg moest plegen. En dat wilde men niet. Wanneer nu ook de partyen zélf zich met de afspraak vereenigd heb ben, zal daarvan mededeeling wor den gedaan aan den minister van Binnenlandsche Zaken. S.s. „Import" opgebracht. TJit Berlijn wordt off. geseind Woensdag hebben enze oorlogsschepen uit de Vlaamscbe kust het ïjederl. stoomschip „Import", op weg van Rotterdam naar Londen, naar Zee- brugge opgebracht. De lading bestond o.m. uit katoenen goederen, olie en drank. (Het s.s. „Import" behoort aan de Rotterdam—Londen Stoomvaart-Mij. te Rotterdam. Het schip, 847 ton bruto, is 16 jaar oud). Vliegtuigen. De „Teh" meldt: Dezer dagen heeft de Minister van Marine medegedeeld, dat hij voor nemens is de hier te lande geïuter- neerde Engelsche en Duitsche duik- booten aan te koopen. In de Dinsdagavond verschenen Memorie van Antwoord op de oorlogs- begrootiDg wordt ons nu door Minister Bosboom bericht, dat. hij „verschei dene" van de hier geïnterneerde vlieg machines van de betrokken mogend heden heeft aangekocht. Hoeveel het er zijn en wat zij hebben gekost, krljgèn wij echter niet te hooren. De machinistenstaking. Naar wij vernemen is than3 door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handei eene. Nota van Wij ziging aan de Tweede Kamer ver zonden iD zake de Schepenvorderings- wet, waardoor het mogelijk wordt de schepen bemand te vorderen. („Hbl.") Tabak per zeilschip. Uit Batavfe wordt geseind, dat ten >volge van het gebrek aan stoom schepen de volgende week het zeil schip „Albertiue Beatrice" met een lading tabak naar Europa zal ver trekken. (De „Albertino Beatrice" is een stalen bark van 1379 ton bruto). Prijs van consumptiemelk In een Dinsdag te Rotterdam ge houden vergadering van den Bond van Melkveehouders werd, naar de N. R. Ct. meldt, de volgende motie aangenomen De Bond van Melkveehouders, euz., gezien de manier, waarop de minis ter tot hiertoe den veehouder on mogelijk te dragen lasten oplegt door handhaving van de vaststelling van den winterprlj8 voor de melk overwegende, dat, zooals blijkt uit de productiekosten berekeniDg over een geheel jaar,-de productiekosten bij laDge na niet gedekt worden om nog maar in het geheel niet te spreken over eenige winst; vraagt zich af, of het ministerieel artikel „Wat iedereen in den lande moet weten" voor de melkveehouderij dan niet geidende is en of er dan geen ministerieele toezegging was, dat de melkprijs zou worden geregeld naar voorraad en prijs van kracht- voeder, besluit er nogmaals op aan te drin gen, den productieprijs der melk in overeenstemming te brengen met haar productiekosten het rapport omtrent de productie kosten van melk te zenden naar den minister en de leden der Tweede Kamer er bh zijn leden, sterker dan tot nog toe, op aan te dringen, zoo weinig mogelijk te melken en deze motie ter kennis te brengen van de regeering. Na rondvraag werd de vergadering De „Mornlng Post" aan het woord. Op de le pag. van dit blad treft men een bericht aan, hetgeen enkele opmerkingen weergeeft vau het En gelsche blad „Morning Post", inzake de nieuw b3noemden Engelsche gezant te den Haag. Naar de correspondent van de „N. Rott. Crt." meldt, geeft het blad een somber beeld van hetgeen tijdens het verblijf van J'ohnstone in den jÉIaag is gebeurd. „Levensmiddelen gingen toen in groote hoeveelheden uit Neder land naar Duitschland en de pogingen van Engelandom aan den overzeeschen invoer in Nederland van voorraden die er vervormd werden tot voedsel voorDuitschland, een einde te maken, waren een bron van vroolljkheid vooi de Nederlandsche en de Duitsche kooplui." De „Morning Post" levert dan een kritiek op de werkzaamheid van de N. O. T., die „lekkage" naarDuitsch land heeft bevorderd. „Het boetenstelael der N. O. T. deugt niet. „Deze boeten worden be taald met een gelijkmoedigheid, die ten deele voortvloeit uit het Neder landsche volkskarakter en ten deele uit de reusachtige winsten, waarby de boeten in het niet vielen." De uitvoer van margarine naar Engeland als compensatie 'voor de uitvoer van boter naar Duitschland - heeft geen resultaat, omiat de schepen met margarine door de Duitschers werden gekaapt. Verder beweert het blad, dat het Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken baDg was, dat Neder land tegen Eageland ten oorlog zou gaan. „Hoe Nederland echter Oost- Indié, verreweg zijn kostbaarst bezit, in een oorlog tegen Engeland kan behouden, is niet duidelijk en ver; moedefijk hebben Grey en zijn raads' lieden daar ook niet aan gedacht, maar mannen van minder hoog in zicht dan zij zien in, dat wij altijd een troefkaart tegen Nederland in de hand hebben, want Ned. Oost-Indië is niet te verdedigen." „De Morning Post verheugt zich over de benoeming van Townley, dien zij beschrijft als een krachtig man, „die geen genoegen zal nemen met dien handel tusschen Nederland —Duitschland, welke als een gifplant op den oorlog tiert en op de hand van Duitschland is" „Ik voeg hieraan toe besluit de correspondent dat de „Morning Post", het orgaan van de uiterste torykliek, zelfs onder het nieuwe regime niet de inzichten van het ministerie van buitenlandsche zaken vertegenwoordigt." Hot „Hbl." merkt hierbij op: Het is troosten wy ons daarmede - slechts één Eügelsch blad dat aldus schrijft. Een blad bovendien dat in zijn wild imperialisme uitmuntte door volkomen gebrek aan begrip voor internationale moraliteit, een volslagen gemis van waarheidsliefde en wat haast het ergste is - door ontzagwekkende domheid. Met betrekking tot de opmerking over de on verdedigbaarheid van Indië zegt het Hbl.: Ned. Iudië is onver dedigbaar? Werkelijk? Tegen eenige macht, die Engeland thans daartegen ban aanvoeren toch niet 1 Indien Nederlandsch-Indië tenge volge van dezen oorlog een ander bestuur zou krijgen wij verwach ten hetniet en gelooven het. niet dan is het voor Engeland te hopeD, dat d8 nieuwe buren van Australië en Singapore even goede buren zullen zijn als de Nederlanders steeds zijn geweest. Het is gelukkig voor Nederland, maar waarlijk niet minder gelukkig voor Engeland, dat de redacteur van de „Morning Post," Engeland nog niet regeert. •En dan nog iets. De „Morning Post" toont ons vqjk al bijster slecht te kennen, waDneer dat blad gelooft, dat vrees voor het verlies van Indië ons zou beletten onze eer en onze rechten in Europa met al onze kracht te verdedigen. Brandstlchtlngsgszwendel. In de Voorstraat te Delft werd einde December van het vorige jaar opgericht een zaak in mode artikelen door een bewoner van 's Gravenhage. In die zaak ontstond brand toen zij nog niet geopend was, hóogstens twee a drie dagen na d6 installatie. Die zaak zat schijnbaar vol goederen, er waren althans een massa doozen enz. aanwezig. By het onderzoek heeft de bewoner hstaan de Delffsche politie doen voorkomen alsof hij niet verzekerd W38. Eenige dagen geleden echter kwam het de Haagsche recherche ter oore, dat veertien dagen voor het uitbreken van den brand het, aan een drietal personen in Den Haag al bekeDd was dat die brand zou uit breken. Een nader onderzoek werd ingesteld en dat heeft geleid tot de arrestatie van den eigenaar van de goederen, van een aanbrenger van brandverzekeringen bij verschillende Maatschappijen, woneude te Leiden, van een expert in zake het op nemen van brandschaden by ver schillende Maatschappyen, eveneens te LeideD. Het vinden van papieren leidde nog tot de aanhouding van twee Hagenaars, op vermoeden van medeplichtigheid. Naar aanleiding weder van die arrestaties werd nog aangehouden een ander persoon, die esn geerde lijst van aan den winkelier geleverde goederen zou hebben opge maakt. In het geheel zijn dus in deze zaak s personen gearresteerd. Da man die den brand gehad heeft, die zeide niet geassureerd te zijn, bleek ten slotte voor f 15.000 ver zekerd te zijn bij de Algemeene Brandwaarborg Maatschappij te Rot terdam en heeft nu volledig bekend, dat alles bedrog was, waarop op hunne beurt, de twee Hagenaars, die op ver moeden van medeplichtigheid werden aangehouden, bekend hebben brand te hebben gesticht. Nog metr misdaden. Op den heikant onder Nispen is Maandag vermoord gevonden de 72- jarigs landbouwer J. van den Mast. Als vermoedelijke daler is gearres teerd zyn gehuwde kleinzoon P. van Eekelen te Castel. Ook- de grootmoeder had hy met een bijl bedreigd, wanneer zij haar geld niet gaf, waarop de vrouw hem f 40 overhandigde. De dader, heeft bekend. Inpldent voor het Kantongerecht. Dinalagmiddag is voor het Kanton gerecht te Amsterdam een civiele zaak behandeld, een verschil over een rijwiel. Aan beklaagde zou ëen rijwiel ia huur zyn gegeven, terwyi deze volhield dat rijwiel ten geschenke te hebben ontvangen. Nadat de getuigen verhoord waren, verschenen partyen zelf voorden kantonrechter om hun zaak nog toe te lichten. Onder dit toelichten maakte bekl, zich zoo driftig, dat hy op den eischer toesprong, hem op den grond wierp, met een mes in den nek stak en hem eenige diepe sneden over wangen en neus toebracht. Het slachtoffer zou er zeker minder goed afgekomen zyn, ware niet deurwaarder toegesneld om hem te dntzetten. Hy overmeesterde den woesteling, waarna hij hem met be: hulp van een rijksveldwachter over bracht naar het parket van den officier van justitie. don eisch, dat de verhuurder moet opkomen voor de belangen van den huurder, in strfid met het beginsel, dat iedereen voor zijn eigen belangen moet opkomen. Spr. kan niet medewerken aan de totstandkoming van dit wetsontwerp. De heer Ankerman (c.-h.) sluit zich by dit betoog aan. Bestaat er wel voldoende reden voor in ons land, om dit wetsontwerp in te dienen? Veeleer diende het pachtcontract 'herzien. De heer Jaunink (u.1.), betoogt tegenover den heer De Savornin Lohman, dat de Regeering het ver band tusschen dit ontwerp en den woningnood in de memorie van toelichting zeer uitdrukkeiyk gelegd heeft. Hy bepleit bevordering van den nieuwbouw. De heer D r i o n (v.i.) vindt het ontwerp weinig sympathiek; prljs- s:ljgingen zijn biliyk en vanzelf sprekend. De Minister van Justitie verdedigt het ontwerp. De Regeering is ervan overtuigd, dat den laatsten tyd verhooging van arbeiderswoningen en andere zonder redelijken grond plaats vindt. Het ontwerp bedoelt alleen te voorkomen, dat misbruik van den toestand wordt gemaakt door onredelyke opdrijving, verhoo ging op grond van styging der hypotheekrente of prijzen der mate rialen acht de Min. redelijk, op grond van woningnood onredeiyk. De Min. int echter, dal. de nood niet van bly venden aard is. Dé Min. weerlegt vervolgens verschillende aangevoerde bezwaren. Ook min. Cort v. d. Linden beantwoordt nog eenige opmerkingen en na repliek van de heeren D e Savornin Lohman.enAnker- m a n worden dé alg. beraadslagingen gesloten. Men behandelt nog art. 1, doch sluit de verdere beraadslagingen tot Donderdag. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 10 Januari. Na een woord van hulde van den voorzitter en den tydeltjken voorzit ter van den ministerraad aan de nagedachtenis van jhr. mr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, lid der Kamer, en na regeling van werk zaamheden, wordt overgegaan tot de algemeene beraadslaging over'de huurcommlslewet. De heer Men del s (s.d.a.p.), uit zijn ontevredenheid over de in het eerste ontwerp aangebrachte wjjzi gingen. Hij mist oen bepaling, waar door voorkomen wordt, dat huurders op straat worden gezet. Wat het tijd stip voor den huurvorm, 1 Januari 1916, betreft, wyst spr. er op, dat de huuropdrijvingen to6n al in .gang waren. Voor 1 Jan. 1916 had men 1 Jan. 1915 moeten sobryven, Spr. heeft ook bezwaar tegen de verhooging van dien huurnorm van 1 Jan. 1916 met 10 pet. en de terugwerkende kracht slechts tot 16 October 1916. Ook dat de nieuwbouw buiten het ontwerp valt, acht spr. bedenkeiyk. Hy hoopt, dat het ontwerp door de behandeling in de Kamer tot zijn aan- vankelijkan vorm zal weerkeer en. De heer Roodenburg (v.-d.) kon zich in het algemeen met het ontwerp vereenigen. Hij is echter tegen de geoorloofde verhooging van de huur met 10 pet. De heer de Sa vornin Lohman (c.-h.) acht dit ontwerp een krasse inbreuk oft de beginselen van ons burgerlijk recht en de economie. Het ontwerp heeft niets te maken met den woningnood, alleen met de beurzen der huurders en verhuurders. De wetgever heeft niet het recht in dien nood te voorzien ten koste van huiseigenaren, die met den nood niets hebben uit te staan. Het ontwerp gaat op bedenkeiyke wijze in soc.- dem. richting. Spreker maakt bezwaar tegen de huurgrens in het ontwerp, waardoor inbreuk wordt gemaakt op het begin van geiykheid voor de wet, en tegen INGEZONDEN. De Gasbesparing een mislukking. Met het eerste deel van deaJHeereu M.'s schrijven kan ik mij verenigen, nl. om, teneinde de noodige gasbe sparing te verkrijgen, zoo noolig een deel der lampen, desnoods */4 te verzegelen. Maar wat de Heer M. verder schrijft over het lustig open biyv^n met petroleumlampen wil ik opmerken dat dit hoofdzakelijk die winkeliers zyn, die in die uren het meest verkoopen. Alzoo die urun absoluut niet kunnen missen, die zelfde petroleum winkeliers verkcot;eu niet in die gunstige conditie als de Heer M., dat ze niet alleen, van bun zaak behoeven te leven, alzoo et niet. over kunnen denken om acht uur als hun verkoop pas begint, te sluiten. Hoogachtend, D. W. Lagerveld. CORRESPONDENTIE. L. d. J., Amsterdam, Uw bet;:ling strekt voor het 4e kw., niet le, too- als u opgeeft. Adm. „H. Ct." Den 21en Januari hopen onze' geliefde Ouders en Grootouders DANIËL DE BEER en AALTJE PRINS hunne 25-jarige Echtvereenlging té herdenken. Hunne liefhebbende Kinderen en Kleinkind. Verloofd JACOBA R. ZIJLSTRA Madioen Bandjermasin M. EQELIE. November 1916. Van het Westelijk front. Londen, 10 Jan. Gisternacht ver overden en versterkten wij een deel van een loopgraaf ten Oosten van Beaumoht Hamel, waarbij wy 140 gevangenen maakten, onder wie drie officieren. By een goedgeslaagde raid ten Oosten van L003 maakten wij hedenmiddag een aantal gevangenen. Gisteravond drongen wij vyandeiyke loopgraven tegenover Armentiëres binnen. Van het Oostelijk front. Bsrlijn, 10 Jan. Ten Z.W. van Riga ondernamen de Russen krach tige aanvallen. Eveneens deed de vyand met kleinere afdeelingen tal van aanvallen tusschen de kust en het Narotsj meer. Alle aanvallen ren echter viuchteloos. St. Petersburg, 10 Jan. Oe stryd aaa het Babit-meer en ten W. van Riga duurt voort. Onz-3 afdeelingen namen een vijandelijke. stelliDg tus schen het Tiroel-moeras en de rivier de Aa en drongen twee werst naar het Zuiden door, waarby zij gevan gen maakten. Aanvallen van den vijand ten O. van het do p Kaint- sem werden afgeslagen. Van den 5en Januari tot nu loe* veroverden wij in de streek van het Babit-meer 21 zware kanonoeD, 11 stukken veldgeschut, 11 caissons, twee zoeklichten en veel uitrusting stukken van allerlei aard. In de streek van Ostro7liany, ten Noord Oosten van het Wi?jnevsky- meer, voerden wy een raid uit op de vijandeiyke loopgraven. Wy maak ten gevangenen en veroverden takyk materieel. Van het Roemeensche front. St. Petersburg, 10 Jan. Aanvallen van den vyand ten N. van dé Slonikoe werden afgeslagen. Eveneens mis lukten de vyandelyke aanvallen ten N. van de Kasina. In de streek ten Zuiden van Rekes slaagde de vyand er in de Roeme- niërs terug te dringen, maar door een nachteiyken tegenaanval werd de toestand hersteld. Wij namen 270 man gevangen en veroverden drie machinegeweren. Den geheelen dag deed de vyand hardnekkkige aanvallen in de streek van* de mondiog der Rimoicul Sarat. Alle aanvallen der Duitschers werden door ods afgeBlagen. In den loop van een tegenaanval namen wy zes offi cieren en meër dan 65 soldaten ge vangen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Athene, 10 Jan. Het antwoord der Grieksche regeering op het ultimatum der geallieerden, dat hedenmiddag overhandigd werd, aanvaardt de daarin gestelde eischen der geallieerde mogendheden. Den Haag, 11 Jan. Omtrent den toestand van den Voorzitter der Tweede Kamer, mr. Goeman Borge sius, wordt gemeld, dat de patiënt een onrustigen «nacht heeft doorge bracht en de toenemende zwakte aanhoudt. Inkrimping van hei front In Macedonië. In Italiaansche kringen wordt, naai de „Stampa" verneemt, een volledige ontruiming van Saloniki als uitge sloten beschouwd. Wel verwacht men, dat sommige vooruitgeschoven stel lingen in het binnenland van Albanië en van Mocedonië (Monastir) zullen worden teruggenomen. Het beperken van de Saloniki-expeditie wordt door de Italiaansche pers ronduit bespro ken, zonder dat de censuur ingrypt. Oe duikboot- en mijnoorlog. Londen, 10 Jan. De Engelsche stoomschepen „Andoni" (3188 ton), „Baynesk" en „Lynfield" (3023 ton) zyn tot zinken gebracht. Uit hst Polltie-rapport. Door de bewoonster van pand 28 aan de Vyzelatraat is aangifte gedaan dat op Zondag en Maandagavond j l. telkens by haar afwezigheid, een glas ruit in hare woning is stukgegooid. De zaak is in onderzoek. Verloofd EUZABETH F. EKAMP M. LE MAHIEU, 3o Off. der Ned. Ind. T«uk Mij. Helder, 8 Januari 1917. Ondertrouwd D. SCHONEVELD en M. H. DOST. Helder, 10 Januari 1917. Huwelijksvoltrekking 25 Januari 1917 Oadertrouwd A. BOS TINE W. BORRIUS. Wefilstr. 48: Helder, Vrolikstr. 493: Amsterdam, 10 Januari 1917. Heden,overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Bebuwrl-, Groot- en Overgrootmoeder, Me juffrouw Clasina Pieternella van den Bos, Weduwe van wijlen den Heer J. VAN OTTEREN, in den ouderdom vau 87 jaar. Wed. D. M. VAN OTTEREN - Blikkenhorst. C. P. WIERINGA van Otteren. A. WIERINGA. J. VAN OTTEREN. D: VAN OTTEREN-GOVEBS. Voor de vele bawijzen van deel neming, ondervonden bij het nood lottig overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder Petrus Johannes Jacobus Janssen, betuigen wy onzen hartelijken dank. Uit aller naam, M. JANSSEN. J. C. JANSSEN—Verburgt. Helder, 10 Januari 1917. Mevrouw ZEEMAN-BOLOMEY zal gaarne den 2en en 4en Dinsdag van iedere maand bezoek ontvangen. Mevrouw LINDENHOVIUS, Hoofdgracht 30, verzoekt Inzending van reke ningen vóór 17 Januari. De Heer en Mevrouw VAN MEURS - DE BOER zullen gaarne bezoeken ont vangen op 14 en 21 Januari n.m van 2VS tot 4?/s uur. Hoofdgracht 23. Mevrouw HOUWINQ-CALTEN zal gaarne eiken derden Maandag ontvangen. VERLOREN: een Collier-tje met paarscb steentje, gaande van Schaeen- straat nuar Basstraai. Tege-i beloo ning terug te bezorgen Scbagénel r. 93. wegens overlijden en vertrek, op Woensdag 17 Januari a.s., '8 morgens 10 uur, van een volledigen Inboedel en andere meubilaire goederen. Te bezichtigen daags te voren van 10-4 uur. Deurw. W. BIERSTEKER. Schilderajongen gevraagu ilieiu het vak wenscht opgeleid te worden. AdresFirma JOH. HUBBELING, Oostslootstraat 69. Gevraagd een Leerling, by A. J. DAMEN, Coiffeur. Koningstraat 98. Gevraagd een flinke KNECHT, voor don Motordionst TEXEL-ALKMAAR. 'Adres: C. METS, den Burg, Texel. Heeren Houtsnijders I Weder ontvangen prima Satijn- Notenhout, dik 10 en 8 streep. Zacht en moo\ donker van kleur. Aanbevelend, W. KLUT, Meubelmaker, Vlamingstraat 58 over de school.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2