COURANT Eerste Blad. rust^ëïTgemak No. (724 ZATERDAG 13 JANUARI 1917 45e JAARGANG ÜiBbcDnementsprijzea van ons blad en zjne premie uitgaven, zijn Hsldrsohe Courant f 0.75. Zonégsbladf 0.45. Msdoladf 0.75. Fr. ler post: binnen), buitenl. Held Crt. f 1.- f 2.-. Zoniagsblad f 0.52J t 0.85. Moèblad. f 0.85 f 1.10. Op en ondergang van Zon 8n Maan m tijd van hoogwater (Texel). Hun Zn. Sïur Jan. op: ondar: op: onil«r:v.tü.:n.m. Zoflag 14 a. 11.19 m. 9.68 8.7 4 10 11.26 11.25 Mandag 16 10.6 8.6 4.12 -.- 0.0 DiBdag 16 m. 0.32 10.23 8.5 4.14 0.0 0.35 W«nïd. 17 1.47 „10.44 8.4 4.16 0.40 1.80 Dciderd. 18 (.6 11.11 U 4.13 1.35 Ï.S6 Vjdas 19 4.24 11.61 8.2 4.20 2.69 8.46 Zanéag 38 6.36 a. 0.48 l.l 4.82 4.16 6.6 0E WEEK. 9 Januari. Begin des jaars is een booze tyd roor oudoren van dagen en voor swakken van lichaam in 't algemeen. De gure winden blazende geniepige 3tortregens, afgewisseld door sneeuw buien, doen u huiveren. Een echte, ouder wetsche winter is 't ook nu niet, maar de menschel] in Patria klagen telkens, dat zy „tot op 't -gebeente" kil on kleumend zijn - In dezen tijd des jaars is de met rouwrand omgeven i(jst steeds angst wekkend groot. We schrijven nog geeu half Januari en reeds heeft midwinter-1917 zeer kostbare offers geëischtl... Ik schrijf hier slechts neer de namen van een prof. Quack, een mr. N. P. v. d. Berg. Beiden be- hoorend tot de hoogbejaarde voor sprekers. Maar ook tot de allerbeste burgers, de „oives optimi" in den waren zin des woords. En er zijn verontrustende ladingen. Mr. Goeman Borgesi.ua, die op 11 Ja nuari 1917 zeventiger ia geworden, zal opdien dag geen huldiging of geluk wensen kunnen ontvahgen, waut de Parlements-praeses is zeer ernstig ziek en zal mocht hy den schok weten te weerstaan voorshands het Lagerhuis niet kunnen leiden. Eq de berichten omtrent den door aanval vau beroerte getroffen afgevaardigde voor Rheden, jhr. J. W. van Nispen "tot Sevenaer, lieten al dadelijk byna geen hoop op herstel. Inmiddels over leden. Onder zulke omstandigheden zou deu lOen Januari ons Lagerhuis de reusachtige werktaak hebben te her vatten, die het nu vóór de borst heeft. En die zeker een periode in beslag zal nemen, zich uitstrekkend Ingezonden Mededeellng. Hat begin van den honger. Een eerste uitwerking van de Pink Pillen is aan de zieken hunne eetlust weer te geven. Om twee redenen is dit een resultaat van groot belang. In de eerste plaats voedt een zieke die zijn eetlust weervindt zich beter, en zoo gaat de herstellende werking vau het middel samen met de natuur lijke versterkende elementen van het vqedsel. In de tweede plaats heeft de terugkomst van den eetlust een zeer gunstige werking op den geestestoe stand va*i den zieke. Hij gevoelt zich krachtiger door meer eetlust te heb benhij gevo8ll zich herleven omdat hy honger heefthij begrijpt dat dit de eerste stap is tot den terugkeer naar de gezondheid. Mvj. Hélène Elie, die te Clairvaux (Frankrijk) woont, schrijft ons het volgende „Zoodra ik met de behandeling der Pink Pillen begonnen ben, heb ik spoedig bemerkt dat ik veel beter werd. Terwijl ik sedert langen tijd heel weinig at en zonder de minste eetlust, verheug ik mij nu honger te hebben. Bovendien heb ik aan mijn eetlust kunnen voldoen, want de be handeling mët de Pink Pillen heeft zeker den toeatand van mjjn maag verbeterd. Mijn spysve. tering was gemakkelijk geworden en ik kon zonder onderscheid zoowel zwaar als licht voedsel eten. De behandeling met de Pink Pillen heeft mij al mijne krachten weergegeven en myne schele hoofdpijnen en duizelingen doen ver dwijnen. Ik ben niet zenuwachtig meer en slaap rustig. Sedert ik die goede behandeling gevolgd heb, ben ik niet meer benauwd zooals vroeger, toen ik maar iets harder had te loopen of een trap op te klimmen, om dadelijk buiten adem te zijn." Het feit dat de zieken, zoodra zij de Pink Pillen gebruiken, de verloren eetlust terugvinden, bewijst dat di8 pillen de levenskracht vermeerderen. Onder hun invloed verkrygen de luie organen «en nieuwe werkzaamheid en wordt de stofwisseling betèr. Doordat de arbeid van het ontwaakte organisme krachtiger werd, vermeer deren de behoeften er Yan, en hier door komt het dat de zieke na eenige dagen uitroept: „Ik heb honger". Die ontwaking van het organisme brengen de Pink Pillen altijd tot stand doordat zij de kracht hebben met iedere pil rood en Tijk bloed te geven. Het is de gunstigste behandeling die bloedarmen, verzwakten en over werkten kunnen volgen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagpijnen, zenuw uitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacoatakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken by Alb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen by J. ROTGANSte den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder tot diep in den zomer goiyk ik reeds vroeger opmerkte. Want men kan wel zeggen, dat het compromis, er !oe_-Strekkend om a.s. Juni te doen voorby'gaan zonder verkiezingen, vrywel bereikt is. De heer Troelstra zal dit óp het a.s. Congres der S.D.A.P., dat" 11 Februari te Zwolle wordt ge houden, nog eens nader „belichten", 't Is te voorzien, dat er nog wat onderhandeling, misschien zelfs wat geharrewar, zal voorafgaan aan het definitief besluit. Dat dg,'zaak in be ginsel beklonken is, - t staat vast. En dat is goed, want anders zou er geen kijk op wezen, dat de Kamer zich door den rystebryberg kon heen- werken. Nu zeer onlangs is er nog bygekomen het voorstel des ministers van Marine, strekkend om de beide geïnterneerde duikbooten de Engel- sche en de Duitsche aan te koopen. Maar er is zóóveel zeer belangryks meer nu aan de orde! Hoe 't ten slotte loopen zal met de vorre van aangename, vriend- schappeiyke, of vertrouwelijke ver houding tusachen het Parlement en minister Pleyte: men heeft af te wachten. Beweerd wordt, dat over de zaken, Insulinde rakend, een comité generaal zal worden aange vraagd, en onwaarschynlijk lykt dit niet. Overheerscheud, zich 't meest, op den voorgrond dringend, is al wat direct of indirect met de Distri butie in verband staat. De tijdingen omtrent de kolen- schaarschle, die (ondanks wat; stijgen den .aanvoer) blyft heerschen, ze zyn verre van bemoedigend. De Zondags besteldienst der spoorwegen is stop gezet, en 't kan best wezen, dat wat wy nu, aan beperkende en dwin gende, onvermydelïjke noodmaatre gelen beleefden, nog slechts „een begin van lachen", of van schreien sAan het naderende brood rantsoen zal „rijk en arm" zich hebben te onderwerpen. Slechts de zieken en zwakken, alsmede degenen, die eene buitengewoon-harde werk taak hebben ts vervullen, zullen aau 't op rantsoen stellen ontsnappen. De mouteryen moesten stopzetten by gebreke aan -gerst. De liefhebbers van biertjeB voelden zich, deze tijding vernemendden echi ik om 't hart slaan. Maar de ontzetting iu de gezinnen der arbeiders, wier brood erbij gemoeid is, zal vermoedelijk van een soort wezen", ónze deernis meer waard Wij missen nogmaals getuigd het recht om te weeklagen over dingen, welke wy irgmers met wat goeden wil en wat oasef van wat plicht der saamhoorigheid meebrengt, gemakkelyk kunnen drageD. De. kortstondige vredesdroom is vervluchtigd en de voortzetting dar geneïale menschenslachting gedecre teerd. Dat kan er ia door gezagh6b- benden in de jongste dagen met zoo veel klem en- sadrük-ep-gewezen ernstig genoeg worden voor de klei nere neutralen. Wat vanzelf mee brengt, dat wij in Nederland alles m,oeten in 't werk stellen, om den band van-vertrouwen tüsscbep Volk en Rageering te -helpen vet sterken. Het vertrek van den Etfgelschen gezant bij 003 Hof sn-zyn;vervanging door den voormaligen Britschon Ge zant te Teheran, Sir Walter Townloy, is gelukkig nog niet gebleken te zijn het voorspel van eene verkoeling of erger dan aezel tarreer be trekkingen tusachan Londen en Den Haag. Maar' in zulke dingen begint „de buitènwacht" eerst iets to b'e merken van „onraad" wanneer de dyk al schier gebroken is!Wa^r- mefi ik volstrekt niet eene soort van „pessimistische toespeling" wil maken. Maar 't blijft steeds waar, dat overdreven angst en bezorgdheid, die de energie sloopt, in dezen tijd even gevaarlijk is als dat söort van kinderiyk-Daïeve onbezorgdheid, dat „geen stofj9 aan de lucht" ziet ook wanneer de zware, geweldige don derbui vlak in aantocht is. Er biyken gêlukkigTbij voortduring dingen, welke ons ondanks den nood dér bange tydén - stof tot vreugde kunnen geven. Zóó onge twijfeld het niet slechts volte eken en der Leening van 125 milliöen, maar 't zelfa tot over de 143 millioen inscbryven. De fameuso „stok achter de deur" behoefde ondank* de 4 pCt. rente niet te worden ge bruikt. Een mooi 3uccè» voor minis ter Yan Gyn. Maar ook eene goede daad van hen, die tot deelnemen aan de Leening in staat waren, waar door Nederland's prestige tegenover het buitenland weer een tikje ge rezen is I Mb. Antonio. BINNENLAND. De onlusten op Tapanoeli. Uit Batavia wordt; dd. 7-Januari Volgens een telegram aan de „Java Bode" hebben onze troepen de re bellen van de Westkust Oostwaarts het 'land in gedreven, waar ze door andere troepen werden verrast. In den nacht van 3 op 4 December heeft een geweldige ontmoeting plaats gehad op Pintobosi. De opstandelingen sloegen weer op de vlucht, opnieuw door soldaten vervolgd. Drie werden er gedood, twee gewond en zestien gevangen genomen. Aan onze zijde geen verliezen. De leiders van den opstand zyn bekend. De beweging breidt zich nog steeds uit, vooral in de richting van Laboeiskam. De bladen melden, dat onder de opstandelingenook Atj ehers zy n De „Java Bode" geeft als bron van den opstand aan de Parhoedamdam- beweging, zooals ook van officieele znde werd medegedeeld. Deze bewe- verschillende Apothekers en goede ging bestaat sedert drie titëSBaëb en Drogisten. is verspreid in hoofdzaak in de Bataklanden en op Sumatra en streeft hetzelfde doel na als ds oproerige Sarekat Abang in Djambi. Het machinisten-conflict te Rotterdam. Reeds uit ons vorig nummer heeft men gefcien dat in verband met het machinisten-conflict een wijziging der Schepenvorderingswet is ingediend, waarbij tevensin de bemanning wordt voorzien. Het Hbl. verneemt, dat men hierby te denken heoft aan de in voering van burgerlijken dienstplicht voor bepaalde groepen. Het is de doeling om offcier of machinist A., B. of C. van Regeeringswege aan te wijzen om te varen op boot X., Y. of Z., terwijl door die aanwijzing alleen, do aangewezene zal geacht worden op het schip, dat in aanmer king komt, gemonsterd te zyn. wy verneifien voorts, dat de reedersder sterkste schepen te Amsterdam ge- zamenlyk, toen bleek dat het met de kolenbehoefto voor verschillende in stellingen werkeiyk nijpt, den Minister gratis dat is te begrypen als tegen kostprys deze ter beschikking der Regeering hebben gesteld voor de peri ode tusschennuenhetin werkingtreden der nieuw6 wet. Do Minister heeft dat aanbod aangenomen. Doch toen van Regeeringswege nu de Bond van Machinisten hierop werd opmerkzaam gemaakt, waardoor dus aan den in motie uitgedrukteö' wensch was voldaan, kwam men met nieuwe eischen voor den dag en wilde nu toeslag op het loon. Eindeiyk verneemt het Hbl. dat in de Tweede Kamer het voorstel zal worden gedaan om de behandeling der Huurcommissiewet te schorsen en onmiddellijk aan de Schepenvorde ringswet te beginnen. Het ongeluk a/b van de „Lynx". In Nov. werd reeds telegrafisch een en ander gemeld omtrent een ontploffing aan boord van de „Lynx". bericht in het op Java ver schijnende blad „De Löcomotiof" geeft nog de volgende bijzonderheden .Uitgevaren, ging alles goed tot ter hoogte van de Straat Madoera plotseling een der stoomfeidingen sprong, eenige oogenblikken nadat do tweede ketel, die vroeger reeds kapot was geweest, onder atoom was gebracht, welke ook thans weder sprong. Door den outsnappenden heeten stoom- werden alle stokers, die zich in de stooktuirnte bevonden, min of meer ernstig verbrand het waren tweo Europeesche stokers en zes inlandsche stokers eerste klasse. Van de eersten, werd de stoker Bos deerlijk -gehavend. Deze 22 jarige jon geman werd zeer ernstig aan hoofd, gelaat, armen en been en verbrand, un kwam, toen de „Lynx" in de haven van Soerabaja terug was, in bewusteloozen toeatand aan. By aan komst van den torpedo bootjager ston den daar enkele geneesheeren der marine en eenige ziekenverplegers gereed om de eerste hulp te ver leenen. Stoker Bos kreeg direct een morfine inspuiting eu werd met de anderen, uitgezonderd een Hollandsch stoker on een inlander van wie de eerste in de Marinekazerne en do'ander op de „Lynx" verpleegd wordt - naar het hospitaal gebracht. Wat de oorzaken van dit nood lottig ongeluk betrefr, vernamen wy nog niets definitiefs, doch vermoedelijk is het aansteken van den tweeden, zwakken, stoomketel een zeer ge waagde proefneming geweest". De „Leda". Indertyd hebben wij melding ge maakt van het feit dat het Ned. stoomschip „Leda" van de Kon. Ned. Stoomv. Mij. in de Golf van Biscaje door een onderzeeör beschoten werd. Het schip is Donderdagmorgen in ballast van Rotterdam, waar de lading erts gelost was, te IJmuiden binnen gekomen en naar Amsterdam opge- stoomd. Het Hbl. vernam de volgende byzonderheden, doch konden niet een volledig verslag der gebeurte nissen krijgen, daar het de beman ning verboden was iets omtrent de beschieting, buiten de militaire auto riteiten om, mede te deelen. Te Rot terdam was echter reeds een verhoor door de militaire autoriteiten over het voorgevallene afgenomen. Het stoomschip „Leda", kapitein Van Wyk, .met een lading pyriet van pl.m. 140Ö ton, was op reis van Huelva naar Rotterdam, toen het op de hoogte van Kaap Finisterre was en niets anders op de oppervlakte der zee zag dan, zooals men eerst e, een zeilvisschersvaartuig. Toen de „Leda" het vaartuig dichter genaderd was, loste het eensklaps een scherp schot in de richting van het stoomschip, dat na onderzoek bleek goed geraakt geweest te zijn. De granaat had n.1. aan bakboordzyde door de brug haar weg gevondenen versplinterde een gedeelte van den voet van hot kompas, ging verder door de kaartenkamer, waar de ka pitein zich op dat oogenblik bevond om weer aan stuurboordzijde te ver dwijnen. De granaat had een gat in den vloer van de brug geslagen en in den wand van dit scheepsgedeelte ontdekte men minstens een dertig tal gaatjes van verschilende grootte. Niemand van de bemanning werd gekwetst, zoodat alleen materieele schade geleden werd. Het had echter anders kunnen zyn en de matroos, die aan het roer stond, had gedood kunnen worden. Toen het zeil vaartuig na het gebeurde eensklaps onderdook om niet weer boven te komen (blijk baar .had de commandant zyn ver gissing ingezien) ontdekte men eerst, dat men met een duikboot te doen had. Door het spoedig verdwynen heeft men de nationaliteit niet kunnen vaststellen. Men vervolgde onmiddeliyk de reis en kwam 14 December in de Downs aan, waar men drie weken werd op gehouden. Te zamen met de stoom schepen „Zeus", „Mars", en „Anders", alle eveneens met erts geladen, stoom de „Leda" naar Rotterdam, waar deze Ingezonden mededeeling. H.lf. Stoomb.dienst Gek Zor Mühlen. Goedkoop reizen van Niauwsdiep dagelijks beh. Dinsdags, 's ra. 7.45, v. A'dam dag. 's m. 9.30. schepen den Saten Januari aan kwamen. De „N. Rott. Crt." meldt evenwel dat den duikboot niet als zeilschip vermomd had. De gedachte dat men een zeilscheepje voor had, berustte op een vergissing. Als door een wonder is de stuurman, die juist even de brug verlaten had, niet getroffen. De Spaan3che roerganger sloeg van de brug op het dek. De „Leda" stopte onmiddellijk en gaf het sein kan ik u naderen Op dit sein zag men een stoomschip aan stuurboord van de „Leda" met grooten spoed wegstoomen. De aan val van de Duitsche duikboot had aan bakboordzyde plaats. De „Leda" kreeg daarop van de duikboot 26 man equi page van een Deecsch stoomschip, dat op reis van Engeland naar Portu gal met steenkolen door de duikboot in den grond geschoten was. De duikbootcommandant bood zyn vol ledige excuses aan voor het treffen van de „Lsda" en verklaarde, dat het schot slechts als waarschuwingssein bedoeld was. Os brand van de „Speculant". De Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdag den 86 jarigen koopman C. S., beklaagd geweest van a. het door een belofte opzettelijk uitlokken van opzettelijke brandstich ting waarvan gemeen gevaar voor personen en goederen te duchten was en het opzettelijk vernietigen van een verzekerd voorwerp, met het oogmerk zich wederrechteiyk to bevoordeelen ten nadeele van de ver- b. verduistering van 80 vaten iyn- olie, vrygesproken. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. Intrekking nntilag-aenvrngn D. H. GrUnwald. Door den heer D. H. Grfinwald is aan den Voorzitter van den Raad alhier het volgend schry ven gericht: Weled. Achtb. Heer. Door deze heb ik de eer U mee te deelen, dat ik myn ontslagname als lid van den Raad gedaan in de ver gadering van 22 December 1916 wensch in te trekken en verzoek U beleefd hiervan aan den Raad mede deeling te doen.~ Hoogachtend, Uw dw., D. H. 6böswa-L®, Stem aan warkeloozenkaeeen. By Koninklijk besluit vau 2 Dec. j.l., Staatsblad No. 622. ia tot stand gekomen een definitieve regeling voor het verleenen van steun door het Ryk en de gemeenten ten behoeve van werkloozenkaaseu, welke regeling in het vooruitzicht werd gesteld in de circulaire van den Minister van Financien van 19 Januari 1916. Naar aanleiding van deze circulaire besloot de Raad den 22 Februari 1916 toe te treden tot de defioitieve rege ling, welke da3rby werd aangekondigd. Deze nieuwe regeling sluit zich nauw aan by een schema, hetwelk bij bedoelde circulaire was- gevoegd. "Zooals daarin werd uiteengezet, is de Regeering, in overeenstemming met het advies der Staatscommissie voor de Werkloosheidsverzekering, tot de overtuiging gekomen, dat het wenschelyk is het hier te lande vry algemeen aanvaarde Gentsche stelsel, volgens hetwelk een bijslag werd verleend op de door do werkloos- heidskasaen verstrekte uitkeeringen, te vervangen door een stelsel, waarby een toeslag wordt verleend op de contributiën (premiön, bijdragen), die de verzekerden zelf bijeenbrengen. De voordeelen van deze regeling, destyds door den Minister aangegeven, zyn, dat in jaren van weinig of geen werkloosheid de reservevorming er door bevorderd wordt; dat zij den verzekerden het verband tussch eigen inspanning en overheidsatei i duideiyker doef gevoelen en hun zoo een spoorslag is, om de contributiea voldoende hoog te stellen, ten einde ook voor meer dan normale werkloos heid de uitgaven te kunnen dekken. Aan de andere zyde brengt echter ook weer het belang der leden mee, dat, als eenmaal de verzekering goed is ingericht, de bydragen niet hooger worden gesteld dan noodig is, waar door wordt tegengegaan, dat de byslag der overheid noodeloos hoog zou wor den opgedreven. Als gevolg van'dit stelsel der nieuwe regeling en mede van de omstandig heid, dat door die regeling de werkloos heidsverzekering, zooals de Minister het indertyd uitdrukte, op nationalen basis -wordt geplaatst, d. w. z. dat het niet langer een onderwerp is van iu de eerste plaats gemeentelijke werk zaamheid, veranderen ook de be moeiingen van de gemeenteb9Sturen in omvang en karakter. In het vervolg zullen zy in hoofd zaak omvatten 1. de controle op duur en oorzaak der werkloosheid; 2. die op de regelmatige betaling der bydragen; 3. die op de inschrijving der werk- loozen als werkzoekenden by het orgaan der arbeidsbemiddeling; 4. het toezicht op de plaatselijke administratie. In overeenstemming met het ten aanzien van deze aangelegenheid vroeger ingenomen standpunt achten B. en W. het gewenscht, dat de ge meente tot de nieuwe regeling toe treedt. Mocht de Raad daartoe besluiten, dan zullen B. en W. te zijner tyd, na overleg mét het Bestqur van het Gemeentelijk Werkloozecfonds, de noodige voorstellen doen om de goede werking van het nieuwe stelsel te verzekeren. Daarvoor is echter een. langer tyd van voorbereiding noodig, dan thans voor de beslissing omtrent de toe treding beschikbaar is. Zooals uit het bovenstaande reeds volgt, is een raming der kosten, welke de nieuwe regeling met zich brengen zal, thans niet mogeiyk. De tot dus verre gedane betalingen toch kunnen daarvoor geen maatstaf zyu. Daar het bovenaangehaalde besluit op 1 Januari j.l. van kracht geworden is, zouden in de periode van overgang moeieiykheden kunnen ontstaan. Daaraan wordt tegemoet gekomen doordat de Minister van Waterstaat bij schrijven van 28 December jl. zich bereid verklaard heeft te bevorderen, dat, zoolang de in artikel 2 van het besluit bedoelde goedkeuring mer reglementen van werkloozenkasseu niet is geschied en over de toetreding tot de in het besluit vervatte regeling door de gemeentebesturen nog niet is beslist, den gemeentebesturen wordt terugbetaald de helft van den bijslag, die zy op de reglementaire uitkeerin- geü aan in do gomeente wonende verzekerden uit de werkloozenbassen verstrekken. Samenvattend stellen Burg. en Weth. alzoo aan deh Raad voor: toe te treden tot de in hetKoniukiyk Besluit van 2 December 1916, Staats blad 522, vervatte regeling en dus op den voet daarvan mede te werken tot het verleenen vau blij venden steun ten behoeve van werklozenkassen. Door de wed. F. H. B. Riesselman, alhier, is tot den Raad het verzoek gericht, haar de schade te vergoeden, welke zy heeft geleden, doordat van het haar toebehoorende huis, Zuid straat No. 74, een aantal ruiten zyn gebroken door het omwaaien van een boom. B. en W. vinden, hoewel rechtens de gemeente tot vergoeding van deze schade niet gehouden is, dat echter wel overwegingen van billijkheid er voor pleiten, adressante daarin ten deelo tegemoet te komen en stellen daarom voor haar een bedrag van f 12. zynde de helfc dier schade, te ver goeden. Verlichting Koegras. By raadsbesluit van 29 Augustus io om prae advies in handen van B. en W. gesteld een adres van de Vereeniging „Koegrassar Belang", waarin^ o. m. eenige uitbreiding der petroleum-verlichting van Koegras wordt gevraagd. Uit de rapporten van den Directeur der Gasfabriek en den Gemeente- Bouwmeester is gebleken, dat het bijplaatsen van een drietal petroleum- lautaarns, nl. 1 by de Blauwe Keet aan den ingang van het Schoolpad 1 tanga het Schoolpad vóér een groep woningen; 1 langs de Langevliet, ten Noorden van de school; inderdaad wenschelyk is. B. enW. stellen derhalve voor, de petroleum-verlichting van Koogras uit te breiden met. drie lantaarns, te plaatsen op de boven aangegeven punten. De kosten, met inbegrip van het plaatsen - zullen voor 1917 ongeveer f 1S5 bedragen. Vaarwater Julianadorp. Door 66 inwoners van Julianadorp. is aan de den Raad een verzoekschrift gericht waarin wordt gezegd, - dat het van het hoogste belaDg mag worden genoemd óa voor de ge meente óa voor den Polder, dat een betere waterweg tot atand komt tusachen Julianadorp en het N.-Hol- lanasch Kanaal, door verbreeding etc. van de Scnoolvaart; en verzoeken stappen te doen om daarin verande ring te brengen, zullende van dit adres afschrift wordeu gezonden aan het Polderbestuur, daarbij inhoudende het verzoek met het College te willen samenwerken om de verbetering van vaarwater een feit te doen worden. Zeekrijgsraad te Willemsoord. Achterblijven van visscheryverlof. Voor den Zeekrygsraad stonden terecht vier zeemiliciene, beschuldigd van desertie, door achter te bljjven van het hun tot 1 November 1916 verstrekte visschery verlof. Een hunner verklaardé, op 12 Oc- tober met de „KW 132" te LTmuiden te zijn binnengekomen en kort daarna op zyn waarschuwing dat hij met 1 November weer in dienst moest terugkomen, door zijn reeder te zijn verzekerd, dat hij de volgende reis nog kon meemaken, omdat hy, reeder, voor verlenging van verlof zouzorgen. Daarop is hij weer uitgevaren, in het volle vertrouwen, dat de zaak in orde zou komen. Op den lOen No vember weder binnengekomen, kreeg hy van huis bericht, dat verlenging van verlof tot 20 November van ge mobiliseerde visschers was verleend, welk bericht hem door andere vis schei s, miliciens van de Landmacht, werd bevestigd. Door dat alles in den waan gebracht, dat de verlenging van zyn verlof was toegestaan, hy ook daarna nog niet direct naar de Marine teruggekeerd. De reeder, als getuige gehoord, geeft toe den beklaagde de verzekering te hebben gegeven, dat hij wel voor het verlof zou zorgen. Hy had den indruk dat zy, die vóór 1 November uitge varen waren, doch na dien datum terugkeerden, niet gestraft zouden, worden. Hy wilde bovendien de kans niet loopen om in een tyd, waarin men niet gemakkelyk mannetjes vinden kan, een matroos te verliezen en denkende „als ze maar eenmaal in zee zyn, rolt dat wel", stelde hy beklaagde gerust. Een andere beklaagde beroept zich er eveneens op, den 30en October nog te zijn uitgevaren op de verzekering van de reedera, dat zy verlofsverlen ging tot 20 November hadden ge vraagd. Bovendien was hy in den waan gebracht dat die verlenging was toegestaan door een bericht in de couranten, dat de Minister van Oorlog had toegestaan, dat aan gemobili seerde visschers op verzoek die ver lenging kon worden verleend. Hy heeft er toen verder niet over nage dacht, dat de Minister van Oorlog hem, als zeemilicien, geen verlofsver lenging kon geven. In de zaak van een derden be klaagde beeft de reeder, om den be klaagde voor straf te beveiligen, na binnenkomst op beklaagaes verzoek een certificaat afgegeven, dat zijn schip eenige dagen later was binnen gekomen dan in werkeiykheid het geval was. Naar vernomen wordt, zal bedoelde reeder ter zake van over treding van art. 230 W. v. S. in Den Haag moeten terecht staan. De fiscaal achtte ten aanzien van de beide beklaagden goede trouw aan wezig en was van oordeel, dat zy to goeder trouw in de onjuiste meening hebben verkeerd, dat zy verlofver lenging hadden tot 20 November 1916. Op dien grond meende Z.E., dat zy de reden van afwezigheid ten genoege des rechters hadden bewezen, en vroeg voor beiden vryspraak. Tegen de beide andere beklaagden, die hun afwezigheid niet hadden ge rechtvaardigd, werd geeischt drie weken miiitaire gevangenisstraf. Drijvend in zee gevonden kistjes margarine geen „verlaten goed". De Zeekrtjgsraad veroordeelde de drie matrozen, die terecht stonden ter zake van diefstal van door Hr. Ma. Zeehond" uit zee gevischte kist jes margarine, ieder' tot twee weken gevangenisstraf, en verwierp hunne verdediging dat zy meenden, dat die margarine aan niemand toebehoorde als „verlaten goed" door hen mocht worden weggenomen. De eisch was tegen ieder vier weken ge vangenisstraf. Krijgsraad te 's-Qravenhage. De Krijgsraad eischte Donderdag tegen C. J. R., milicien der infanterie, afkomstig uit den Helder, wegen» het plegen van een daad van geweld tegen zyn meerdere in rang, 2 maan den militaire gevangenisstraf, in te gaan 20 November 1916. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Zeer gaarne zou ik nog eenmaal van uw bekende gastvryheid willen gebruik maken, om even den he»r Kroonstuiver te beantwoorden ni»t voor dien persoon, maar in het b»- lang van de gemeenschap. Laat ik, beginnende, allereerst uiteenzetten, waarom ik gemeend heb op het artikel van den heer K. ook in uw blad te moeten antwoor den. Als men het eerste artikel van den heer K. er op Daleest, dan zal men ontwaren, dat hy mij toedicht de lafhartigheid, om in den Raad ml zekere beschuldigingen te uiten, (waar ieder raadslid gedekt ia door art. 47 Gemeentewet voor rechts vervolging) maar dit niet in het openbaar zoude durven doen. In mijn vorig artikel heb ik den heer K. geantwoord, (en met bewyzea gestaafd), door in het openbaar te her halen, wat ik in don Raad heb gemeend te moeten zeggen, waardoor hem dus gelegenheid werd gegeven op al die door deu heer K. al* onwaar gequalifleeerde beschuldigingen - niet alleen in te gaan, maar juist my naar aanleiding daarvan voor den rechter te dagen. En heel zyn bombariestuk, waarin hij bovendien zelf, stuk voor stuk de tegen hem geuitte beschuldigingen toegeeft, en waarin hij tracht onder een aantal krachttermen de kern van de kwestie te verdrinken, doet aan het feit niets af, dat hy van de hem geboden ge legenheid geen gebruik maakt. Heel zyn stuk wemelt van de woordeq: eenzijdig voorgesteld, on waar, enz. Als de heer Kroonstuiver nu daarvan zoo overtuigd is, heb ik hem de gelegenheid gegeven my daarvoor ter verantwoording te roepen wegens eenvoudige beleediging of smaadschrift. En als de heer X. nalaat om dit te doen, dan kunnen wy al zijn geschreeuw naast ons neerleggen. Geachte Redactie! Ik stel my voor, ter beantwoording van datgene wat in het tweede artikel van den heer K. voorkomt, nog dp basehuldiging te verzwaren, waardoor hierboven genoemde sterker spreekt. In de eerste plaats zou ik er op willen wyzen, dat ik de handelingen van de huiseigenaren meer in het algemeen heb besproken en ala voor beeld heb gebfuikt den heer K. omdat deze optredende namens?ee vereeniging van huiseigenaren de kroon spant. Maar de heer K. vergist zich biykbaar, wanneer hy zegt, dat al zyn handelingen het gevolg zyn van een opdrachf van leden der ver eeniging. Ter verkorting van dit stuk zal. ik niet wederom de getuigenissen van verschillende huurders opnemen, maar kort en bondig zeggen, dat de heer K. meermalen eigenmachtig optreedt en zonder voorkennis van den eigenaar de huur opdrijft, zoo zelfs, dat er huiseigenaren zyn ge weest, die het meer betaalde hebben teruggegeven toen zy daarmede in kennis werden gesteld. Dat is dus weer een beschuldiging meer. Dan zou ik vooral eenzydig zyn, omdat ik geen rekening hield met de meerdere exploitatiekosten. Ieder deskundige op dit gebied, moet toch lachen om deze verdediging, maar voornamelijk als men bekend i», op welke wyze de huizen, eigendom van de bewuste vereeniging, over hét algemeen worden onderhouden. Enkele goede uitzonderingen zyn te constateeren. De groote meerder heid echter wordt zeer slecht, ol in het gehetl niet onderhouden. Als dan de menschen, ten einde raad, er toe overgaan op eigen kosten het in huur hebbende huis, b.v. te behangen, dan komt de heer K. daarna om do huui nog met f 0.25 per week te verhoogeu. Dat noem ik terrorisme. En ik kan my levendig indenkon, dat de huurder, wien dat overkomt, minder gepast tegen den heer K. optreedt. Deze handelingen van dou heer K. kunnen alleen geschieden, doordat er groote woningnood is en bij maakt dus misbruik vau don beataanden toestand. Zoo ook met het geval nopens mejuffrouw P. Laten wij nu aannemen, dat de lozing van het voorgevallene, zooals die de heer' K. geeft, geheel en al juist is, dan wordt daarmede toch de juistheid van mijn beschuldiging volkomen erkend, ik heb reeds in myn vorig artikel toegegeven, dat de heer K. het recht heeft tot die handelingen, eh aan wiens zyde nu het meest gesproken moet worden van onbehoorlijk op treden en of bovendien de bewuste juffrouw* haar schuld bekent, doet aan het feit niets af, dat de heer E., onmiddellijk zonder voorkennis van de eigenares van het huis, den huurder dreigt op straat ie zetten. Nu kan ik me best voorstellen, dat de heer K. dit in een opwelling gedaan heeft, maar het schetst, weder voldoende den toestand. Ik weet ook wel, dat alle huurders geen heiligen en alle huiseigenaren geen duiveltjes zijn. Maar iemand om die reden te dfeigen op straat te zetten, terwijl juist de heer K. goed weet, wat dit beteekent by dezen woningnood, is verregaand. Eu het getuigt; allerminst van 's heeren K.'s goed recht, als hij de er kenning daarvan op dese wyze moet afdwingen. Oogenschynlyk staat de heer K. sterk, bij de door my gereleveerde geschiedenis met de assurantie. Dat is niet meer dan schyn. Ik heb juist een handeling in deze verkeerd voor gesteld, in de verwachting (die nu zekerheid geworden is) dat de heer K. daarop zou ingaan. Ik heb n.1. de handeling van den heer B. juist andersom voorgesteld, als in werke lijkheid is geschied. Dus geen hande ling van den h«er K. En of nu een een bepaald persoon weigert, of toestemt te voldoen aan de voorwaarde, doet wederom nieti te kort aan het feit, dat die voorwaarde gesteld wordt. De heer K. erkent dit zelf, door een baroep op zyn recht om in assurantie „zaken" te doen en ver telt dan, dat het met dien betrokken heer B. misliep, dus erkent de ge stelde voorwaarden. Ik heb juist daarom het voorgesteld, alsof de heer B. wel op die voorwaarden in- gint- Geachte redactie, ik ben heusch bang, dat ik te veel plaatsruimte verg, nsaar anders zou ik wederom tal van feiten moeten opnoemen, dat men wel ep de gestelde voor waarden is ingegaan, ja, zelfa drie maanden van te voren de assurantie- kosten had betaald, zonder een huis in huur te hebben, noch van den heer K., noeh van wien ook. Dan wordt later by intrek van de woning, de polis afgegeven en do datum er op gesteld. Natuuriyk komen hierdoor ook een aantal personen op deze manier in de assurantie, die geen hqis van den heer K. betrekken, omdat zy inmiddels by andere huis eigenaren slagen. Zoer goedkoop, hoewel tijdelijk „geleend" kapitaal dus. Want dit is geen kleinigheid. Waar er ettelyke tientallen (misschien wel honderdtallen) personen zyn, die hier in de gemeente moeten wonon, maar geen huia hebben in dezè ge meente en maar steeds „op zoek" zyn, waar daarnaast nog een vry groot aantal zijn, die hun intrek tijdelijk in een krot hebben genomen en dan naar een woDing uitzien, waar bovendien nog een aantal met twea gezinnen in één huis wonen en die allen op zoek zyn naar een woning, daar kan men zich een voorstelling maken van het „recht" om „zaken te doen" met al die menachan. Wel zegt de heer K. dat door hem nooit die voorwaarde gesteld is. Dat. is zich louter verschuilen achter don handlanger, die dit alleen by voort during kan doen, als de beer K. het sanctioneert. Met lust my niet op allerlei ver dachtmakingen in te gaan. Het heele artikel Bpreekt zoo van verbaten woede, wyl een, door dé arbeiders- Ingezonden mededeellng. ongetwijfeld gewenscht. Er is geen ellendiger toestand denk baar dan die" veroorzaakt, doör jouk en prikkeling van huidziekten, eczeem, gordeluitslag, aambeien, dauwworm of roosachtige psoriasis. De slaap wordt verstoord, de zenu wen worden overspannen en hetge- heele gestel lydt er onder. Huid kwalen 'belemmeren u by het werk, verhinderen succes in het leven en berooven u van rust en gemak. Zonder twyfel is de leefwijze van invloed. Gemakkelyk verteerbaar en gezond voedsel, regelmatige gewoon ten, dagelyksche stoelgang, baden, frissche lucht en lichaamsoefening zyn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een verzachtende, ver koelende en genezende zalf is tevens onmiddeliyk noodzakelyk. Foster's Zalf nadert de volmaakt heid als huidzalf. zy heeft naam ge maakt als spoedig verlichting gevend. Zy past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig en met vertrouwen worden aangewend. Zelfs by ontsto ken, bloedende of uitstekende aam beien bewees Foster's Zalf succes te hebben. Zy bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden geleden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) ia te den Helder verkrygb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.76 p. doos. (38)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1