1ELDERSGHE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 13 JANUARI. De papieren oorlog. Twee nota's, beide handelende over de vredesvoorstellen, zijn door de oorlogvoerende machten open baar gemaakt. Legt men beide stuk ken naast elkaar, dan vraagt men zich af, of deze inderdaad een vast staande meening oprecht weergaven, en of men er werkelijk van over tuigd is, dat de argumenten die aan gevoerd worden, de tegenpartij zul len overtuigen. Gaan wij eerst de Duitsche nota na, dan blijkt hoe hierin tal van oorzaken voor het uitbreken van den oorlog worden opgenoemd, die met de waarheid op uiterst gespannen voet staan; zooals bijv. het voeren van een revanche-politiek in, Frank rijk. Het spook van de inlichtings- politiek wordt ook wederom te voor schijn gehaald. De nieuwe poging om de scheü- ding der Belgische neutraliteit te rechtvaardigen, zal er slechts toe bijdragen het bij bet begin van den oorlog door Duitscbland begahe on recht opnieuw naar voren te brengen. Met dat al zullen er velen zijn, niet alleen in do neutrale, doch ook in de oorlogvoerende landen, die er van overtuigd zijn dat de centralen het met hun vredesaanbod werkelijk ernstig meenden. De als antwoord op de antwoord- hota der Entente bedoelde verklaring geeft evenwel duidelijk aan, dat de centralen en aan den anderen kant geldt voor de Entente hetzelfde er weinig begrip van hebben (of het althans zoo doen voorkomen) van wat er noodig is om overeenstemming te verkrijgen. De centralen moeten zich indenken dat het herstel van de kleine, het zwaarst getroffen bond- genooten voor de Entente een van de eerste eiacben voor den vrede is en zal blijven. Ook de pose van over winnaar zal Duitscbland moeten na laten aan te nemen. Ia de eerste plaats omdat, hoewel de centralen wat terreinwinst aangaat, in het voordeel zijn, er op het oogenblik van geen overwinning sprake is, en in de tweede plaats, en dit weegt .voor de latente al heel zwaar, omdat er niets mag blijven bestaan dat de kiem in zicb zou kunnen hebben van een nieuwen oorlog, gelijk de oorlog van 38TO den grondslag legde voor een geweldige versterking der militaire kaste, de predikers van des „frische, fröbliche Krieg." Wat bij een nadere beschouwing vau de "nota der latente aan presi; dent Wilaon het eerst treft, is dat de latente eischen stelt, die men slechts van een overwianaar zou verwachten. De Eatente vervalt dus blikbaar in dezelfde fout, welke Duitscbland zoo zwaar werd aangerekend en die een der argumenten vormde, voor het verwerpen van het Duitsche vredes aanbod. Toch ia er wel eenig ver schil. Waar men in Duitschland er blikbaar op rekent dat de partij „remise" zal worden, heeracht in de En ten te-landen nog steeds het geloof aan de overwinning. Verschillende factoren zooals het menschenmate- riaal, de munltievoorraad, de quaes- ties van de levensmiddelen voor ziening, welke alle voor Dnrtschland ongunstiger zijn dan'voor de Entente, dragen het hunne hier toe bij. Een oordeel te vellen over deze meening is 'niet het werk der neu tralen. Wanneer een land reeds tal- looze offers van goed en bloed heeft gebracht, en bereid is er meer te brengen, ten einde de overwinning die men in het verschiet «iet liggen te behalen, dan mogen de neutralen althans uit een materieel oogpunt beschouwd zich daarin niet Men gen, omdat dit een zaak ia die alleen het betrokken land aangaat. Anders wordt het, wanneer het oorlogsdoel ter sprake komt. En dan levert het antwoord der Eatente ruimschoots stof tot bespreking. Zoo vraagt de nota o.a. „de reor ganisatie van Europa, gebaseerd op de beginselen van nationaliteit on reeht van alle volken, groot en klein, op volledig e veiligheid en vrije econo mische ontwikkeling". De „Daily Chronicle" noemt dit een herBtel van de kapitale fout van het Weener congres. Zeer zeker is dit het geval, indien het tenminste geldt voor alle gevallen die als een uit vloeisel van die fout beschouwd moeten worden en er analoog mee zyn. Dan is een oplossing echter ontzettend moeilijk. Wat is de nationaliteit van het Iersche volk, van de bevolking van den Elzas? Nemen wy byv. Belgil, verdeeld in een Ylaamsch en Waalach gedeelte. Het zal toch niet de bedoe ling zyn dat deze deelen gescheiden worden. Dat dit inderdaad niet het geval is, blijkt uit de volgende zin snede der nota, waarin alleen gesproken wordt over de Tsjechen, Italianen, enz. (m. a. w. de verdeeling van Oostenrijk- Hongarije). Merkwaardiger wordt, deze eisch nog wanneer men verder leest, dat de verdrijving van de Turken van het laatste grondgebied, dat zij nog ia Europa bezitten, een zuiver Turksch gebied - geëisebt wordt. Een eisch van menschelijkheid en beschaving is de bevrijding van onder het Turkschejuk zuchtende vreemde volken, gelijk de Armeniërs. De stel selmatige uitroeiing van dit volk, de onophoudelijke wreedheden, waaraan z(i zijn blootgesteld, rechtvaardigen den wensch, dat dit oorlogsdoel van de Entente verwezenlijkt zal worden. De beide documenten, naast elkaar beschouwd, laten niet veel hoop op een spoedig te treffen vergelijk. Maar men trooste zich met de gedachte, dat het meer voorkomt, dat men eerst overvraagt en ten slotte tech tot overeenstemming komt. De Vredesvoorstellen. De nota van België aan de Vereenigde Staten. Onder de rubriek „De Vredes voor- stollen" werd in het le blad reeds melding gemaakt van het feit, dat den Araerikaanscheu gezant te Parijs, gelijk met de nota der Entente, een nota van de Belgische Regeering werd overhandigd, waarin deze haar dank uitspreekt voor den steun uit Amerika aan de Belgen verleend. De nota herinnert aan den plotse- lingon overval van Bolgiö, en aan de door de Duitschers in het bezette, gebied genomen maatregelen, die in strijd zijn met de Haagsche conventie. Belgiö zoo wordt aan het slot van de nota gezegd - verlangt vurig, dat er een eindo korne aan het on gehoorde leed der bevolking, maar het kan slechts een vrede aanvaar den, welke het de volledige politieke en economische onafhankelijkheid teruggeeft en de onschendbaarheid verzekert van het koloniaal gebied in Afrika, terwijl het tovens een billijke schadevergoeding eischt en zekere waarborgen voor de toekomst. De Belgische nota uit tenslotte de hoop, dat er een einde zal komen aan den langdurigen oorlog en dat de Ver eenigde Staten zullen opkomen voor Beigié, het onschuldige slachtoffer van de eerzucht en hebzucht der Duitschers, dat recht heeft op een plaats, welke het toekomt krachtens zijn onkreukbaar verleden, den moed zijner soldaten en zijn trouw aan de eer. De nota van Duitschland aan de Neutralen, De Duitsche regeering heeft aan de gezanten der neutrale mogendheden te Berlijn een nota overhandigd waarin zij haar standpunt ten opzichte van de weigering der Entente uiteen zet. De nota brengt in herinnering dat ds latente het. Duitsche voorstel afwees als zijnde onoprecht en zonder beteekenis. De vorm, aldus wordt in de nota gezegd waarin zy hun ant woord kleeden, sluit een antwoord aan hen uit. De keizerlijke regeering hecht er echter waarde aan, de regeeringen van do neutrale mogend heden hare opvattingen omtrent den stand van zaken mede te deelen. Verder wordt, gezegd, dat de re geeringen der Centrale mogendheden zich niet zullen verdiepen in de op sporing vau de oorzaken van den oorlog. Tegen de voorstelling dat het Duitsche aanbod een oerlogsmanoeu vre zou z|jn teekent de regeering van Duitschland en haar bondgenooten nadrukkelijk protest aan. „Hun overtuiging was, dat een rechtvaardige en voor alle oorlog voerenden aannemeiyken vrede moge lijk was, dat deze tot stand kon worden gebracht en dat dus verder bloedvergieten niet te verantwoorden was." „De zonder voorbehoud uitgespro ken bereidwilligheid by het aaii- vaarden van de onderhandelingen de vredesvoorstellen bekend te maken, weerlegt eiken t-'ljfel aan hun op rechtheid." In stede van onderzoek te doen, verklaarden zü het herstel van den vrede onmogel|k, „zoolang niet het herstel der geschonden rechten en vrijheden, erkenniDg van het beginsel der nationaliteiten en van bet vrye bestaan der kleine Staten gewaar borgd zijn". „De oprechtheid, die de vijand aan het voorstel der vier verbonden mo gendheden ontzegt, zal de wereld aan deze eischen niet kunnen toeschrij ven, indien zy het lot van het Iersche volk, de vernietiging van de vrijheid en onafhankelijkheid van de Boeren republieken, de onderwerping van Noord Afrika door Eageland, Frank rijk en Italiö, de onderdrukking van de vreemdevolken in Rusland en ten slotte de zonder precedent in de ge schiedenis zynde overweldiging van Griekenland voor oogen houdt". Ook over de schendingen van het volkenrecht acht de nota de Entente niet tot klagen bevoegd. Daartoe wordt herinnerd aan de schending van de declaraties van Londsn en van Parijs, den uithongeringsoorlog tegen Duitschland, het gebruiken van ge kleurde troepen in Europa, de over brenging van den oorlog naar Afrika, enz. De nota behandelt verder den toe- Stand van Belgiö. Er wordt herin nerd aan het aanbod door Duitsch land bij het aanbreken van den oorlog gsdaan, hetwelk werd geweigerd. Op. de Belgische Regeering en die mo gendheden, die haar tot deze houding vérleidden, valt de verantwoordelijk heid voor het lot, dat Belgiö getroffen heeft. Aan het slot van de nota wordt gezegd Duitschland en zijn bondgenooten hebben een eerlijke poging gedaan om den oorlog te beëindigen en een overeenstemming der strijdenden voor te bereiden. De keizerlijke re geering constateert, dat het uitslui tend van het besluit van haar tegen standers afhing of de weg naar den vrede zou worden betreden of niet. De vijandelijke regeeringen hebben geweigerd dien weg te gaan. Op haar valt de volle verantwoordelijkheid voor den voortgang van het bloed vergieten. De vier verbonden mogendheden echter zullen den strijd in rustig ver trouwen op hun goed recht voort zetten tot een vrede bevochten is, die hun eigen volken eer, bestaan en ont wikkelingsvrijheid waarborgt, allen Staten van het Europeesche vasteland echter de weldaad geeft in weder- zydache achting en gelijkheid van rechten, gemeenschappelijk aan de oplossing der groote beschaving* problemen te arbeiden. Door de Oostenrtyksche regeering werd dea gezanten der neutrale staten een nota van gelijke strekking over handigd. Duitsche persstemmen over de jongste Duitsche nota. Het „Berliher Tageblatt," vestigt de aaudaebt op het verschil in vorm en inhoud van de nota dercontralen en do antwoord uota van de Entente (aan Duitschland). Zelfs de aanklachten tegen de mogendheden der Eatente zijn niet zoo zeer in een heftigen ophitsenden toon gesteld dan wel als -afweer be doeld. Met kalme vastberadenheid komt de nota op tegen de poging om de dingen verkeerd voor te stellen. „Feiten, geen phrases" schrijft de „Voaaische Zt;g." boven haar bespre king. „Zonder rhetorische bombast", zegt het blad, „zonder trucs en zonder schijnwerpers worden hier de feiten verzameld, wordt een verpletterend feitenmateriaal aangevoerd, en wordt de verantwoordelijkheid voor het doorzetten van den moord op hen geworpen die op-het oogenblik van de meest volledige, militaire kracht een door de centrale mogendheden aangeboden mogelijkheid om tot den vrede te geraken zonder meer af wezen." Do „Börsen Kurier" schrijft Zelfbewustheid en eerbied voor het nationaal eergevoel verbieden de Duitsche regeering deu tegenstanders opnieuw een direct schriftelijk ant woord te geven op de schimpscheuten en de beschuldigingen in hunne jongste nota vervat. Da politieke wljaheiechter eischt dat men derge lijke beschuldigingen niet op zich laat rusten. „De „Vorw&ris" zegtDe Duitsche nota wijst op «en uitdrukkelijk vast houden vau den wil tot'den vrede, een wensch dien de tegenpartij wel kan ophouden, maar die daardoor toch niet uit zijn baan gerukt kan worden. Duitsche persstemmen over het ant woord der Sntente. Het Berl. Tageblatt schrijftFxan- sche bladen hadden den laat,sten tyd verzekerd dat het antwoord der en tente aan Wilson een zware slag voor Duitschland zou zijn, maar de slag is voor Duitschland werkelijk niet zwaar. Als de entente mogendheden met niet-gehoel onaannemelijke voor stellen en eischen waren gekomen dan zouden in Duitschland dadelijk scherpe meeningsverschillen en aan merkelijke moeilijkheden zijn ont staan. De Lokal AnzeigerIn eiken Duit- schen man en in elke Duitsche vrouw, in wier borst nog een spoor van eer gevoel on waardigheid leefc, zal een blik op dit steeds gedenkwaardig blijvende, document het laatste over blljfsel van verlangen naar vrede vernietigen, omdat geen Duitscher naar een vrede kan verlangen die er zoo uitziet als deze oorkonde ons in het vooruitzicht stelt. Da Kreuz Ztg.Dit program moet ook de Ijverigste pacifisten onder ons voldoende zijn. Deze nota laat do deur voor "onderhandelingen zelfs geen kiertje open, zij is veeleer met geweld in 'tslot gegooid. De Deutsche Tagesztg. schrijft; Onze tegenstanders blijven volharden by eisehen die gelijkstaan met een vernietiging van Duitschland en het Duitsche volk tot ellende zouden doemen on lam slaan. Bngelsche persstemmen over het antwoord der geallieerden. Londen, 12 Januari. De „Times" schrijft: Het antwoord van de gealli eerden aan president Wilson moet de groote Amerikaansche natie een steeds stagende instemming afdwin gen. Het ia buitengewoon beleefd en vriendschappelijk vau toon, duidelijk en positief van inhoud, goed berede neerd en bezield door booge idealen inzake de politieke moraal die ook het Amerikaansche volk steeds heeft gehuldigd. Duitschland weigerde kort af president Wilson op zlju desbe treffend verzoek inlichtingen te ver schaffen, maar de geallieerden zetten hunne algeineene opvattingen duide lijker 'en nauwkeuriger uiteen dan tot dusver in eenig rapport aan de eigen landgenooten is geschied. De „Daily News" laat zich in gelijken geest uit en zagt te gelooven dat de gegrondheid der argumenten van de geallieerdon nergens meer erkend zullen worden dan in de Vereenigde Staten. De „Daily Chronicle" schrijft dat het program der geallieerden niet de uitroeiing of politiek® verdwijning van de Germaansche volken inheeft. Wel omvat het 't einde van hun des potische overheorsching van andere volken van Midden-Europa; verder beteekent het de bevrtjdiug van die rassen en hun groepeering in nieuwe staten op den nationaliteitsgrondslag, een grondslag, waarvan de misken ning eön fatale fout wa» in het werk van bet Weener Congres, on waarvan de erkenning thans de beste ver wachting zal geven voor een duur zamer zoowel als voor oen vrijer toekomst. In donzelfden trant schrijven ook de „Daily Tel." en de „Daily News". Amerikaansche persstemmen over de nota der Sntente. De „Herald" acht liet antwoord der Eatente een der gedenkwaar digste documenten in de geschiedenis. In het. volle besef van hun verant woordelijkheid en van de rechtvaar digheid hunner zaak hebben zy op nieuw een verklaring van onafhan kelijkheid ten behoeve der beschaving geschreven. De „Times',' vraagt „of de centrale mogendheden, of Duitschland, de onbeschaamdheid zal hebben te zeg gen, dat dit geen rechtvaardige voor waarden zyn." Een geheel andere toon slaat de World" aan. Het blad meent dat de voorwaarden der Entente alleen verwezenlijkt kunnen worden als Duitschland en OoBtenryk-Hongarye volslagen het onderspit zouden moe ten delven. Het blad vindt de voor waarden onredelijk op twee onder geschikte punten, n.1. de geöischte afstand aan Italië en Roemenie van grondgebied, dat hun gooit heeft toe behoord. De World vraagt dan of Duitsch land nu kan weigeren ook zijnerzijds zijn vredesvoorwaarden te openbaren. Als het daartoe niet bereid is zal het voor het gerecht van de openbare moening e«n treurig figuur maken. De „Amefie&n zegt dat de inhoud der nota den indruk geeft, .alsof üe geallieerden bezig waren to Berlijn den vrede te dïcteeren. De centralen zullen deze voorwaarden nooit aan vaarden en als de geallieerden er bij blijven zal er geen vrede komen voor één partij beslissend heeft overwonnen of beide groepen uitgeput ineenzakken. Ben neutrale persstem. De N. Rott. Crt. schrijftDonderdag waren op de New-Yorksche Beurs de fondsen aan het dalen. In den na middag trad voor het koersverlies echter koersverbetering in de plaats. „De gang van zaken in de politieke wereld aldus seint Reuter scheen gunstigen invloed te oefenen". Zie hier dus het effect van het antwoord der Entente op de nota van Wilaon. Men weet, wat het zeggen wil, wanneer de New-Yorsebe Beurs de gebeurtenissen in de politieke werold „gunstig" beoordeelt. Men acht dan de kans op een spoedigen vrede verkeken. Na een beschouwing over verschil lende zinsneden der beide nota's zegt het blad verder Ten bespoediging van het eind van den oorlog zal het antwoord der Ea tente dus allesbehalve strekken. Toch zal het niet zonder invloed blijven. Nu de Eatente haar oogmerken nader heeft aangeduid, is er tweeërlei klaar uit geworden. Ten eerste, dat Duitsch land in dezen stand van. den oorlog tot geen vrede kan komen zonder aanmerkelijke inkrimping van gebied, om vaD de kolonièn, waarover de nota der Entente zwijgt, ook maar niet te spreken. En ten andere, dat het in dezen oorlog voor Oostenrijk, Hongarije, en voor Turkije in belang rijke mate, gaat om „te zijn of niet te zyn". Deze wetenschap zal de drie genoemde mogendheden vaster tot elkaar brengen, en den strijd, die er een wordt vau „erop of eronder", niet minder verbitterd maken. Merkwaardig is, dat van Bulgarije in de gansehe nota der Entente niet wordt gerept. Het vermoeden ligt voor de hand, dat daar h'ooge politiek achter schuilt. Negentienhonderd en zeventien schijnt een .jaar te moeten worden, dat in ontzetting de 'voorgaande nog verre overtreft. OE IQRLOG. Van hal Westelijk front. Londen, 11 Jan. Van ochtend vroeg behaalden de Engelschon een vol komen succes ten N.O. van Beau- mout-Hamei. Een vijandelijke -loop graaf werd over een front van drie kwart mijl genomen. Wij maakten 176 gevangenen, onder wie 4 offi cieren. Borltjn, 12 Jan. Ten N. van de Ancre on by Serre werden Engelsche aanvallen afgeslagen. Ten N. van Eaucourt werd de vijand, na aanvan keiyk door hem behaald succes, door een tegenaanval met zware verliezen teruggeworpen. Van hoi Oostelijk front. Beriyn, 12 Jan. Aan de ®una en ten Z. van Dunaburg is de actie aanmerkelijk verminderd. Aanvallen der Russen aan den spoorweg Wilna- Dunaburg werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Van hot Roemeensche front. Uit Beriyn wordt d.d. 12 dezer gemeld, dat den llden aan den Oïtoz-weg verscheidene achter elkaar gelegen stellingen werden vermees- terd. 1 officier en 80 man, benevens 6 machinegeweren en 3 mijnenwer- pers vielen in handen der Duitschers. Ten N. en ten Z. van het Susita dal bleven vijandelijke aanvallen vruch teloos. Ia de moerassige laagte tusschen Braila en Galatz drongen wy de Russen verdér naar de Ssreth terug. Laburtea is genomen. St. Petersburg, 12 Jan. Bezuiden de rivier Oitoz heeft de vyand onze afdeelingen aangevallen en ze een weinig teruggedrongen. De vijand viel de Roemeniërs ten Westen van Monaatirca en Casinul aan de Casinu aan, maar werd terug gedreven. In die streek hebben d8 Roemeniërs het offensief genomen. Ze wierpen den vyand op de hoogten terug. Vijandeiyke aanvallen ten Noord oosten van Campurile aan deSunta, en by Katumiklali werden afgeslagen. De „Regina Margherlta" gezonken. 'Rome, 12 Jan. De minister van Marine deelt mede, dat nu ernstige militaire redenen, die een publicatie onraadzaam maakten, zü'n opgeheven, gemeld kan worden, dat in den nacht Yan 11 December het oorlogsschip „Regina Margherita" op twee mynen ia geloopen en gezonken. Het ongeluk geschiedde in enkele minuten en was oen gevolg van seheuren in de kiel, waardoor het schip water maakte, zoodat het met het voorschip vooruit naar de diepte ging. Van de 945 per sonen aan boord werden de meesten meegesleurd in de diepte. Ongunstige omstandigheden bemoeiiykten de red ding der overlevenden van wie ten slotte 270 werden gered. Onder de omgekomenen bevonden zich de commandant en 14 officieren. Behalve de tot dusver als verloren opgegeven schepen zyn er geen andere verloren gegaan; berichten hiermee in strijd, die sedert eenigen tyd onder het publiek worden verspreid, zijn volkomen ongegrond. (Dit linieschip bad een waterVer- plaatsing van 18930 ton. Het was bewapend met vier 30,5 c.M., vier 20,8 c.M., en twaalf 15,8 cM. kanon nen en had vier torpedolanceerbuizen. Het liep in 1908 van stapel.) Oe duikboot- en mljnoorlog. Het Deensche s.s. „Tuburg" (2066 ton) is in den grond geboord. De bemanning werd gered. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat den 28sten Dec. in het kanaal een door torpedojagers beschermd transportschip van ongeveer 8000 ton in den grond geboord werd. Naastenliefde voert tot „Liefdadigheid naar Vermogen". PLAATSELIJK NIEUWS. Aanöü.teüing. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag aanbesteed: do uitbreiding met twee lokalen van de school aan de Hoofdgracht, met privaten, enz. Ingekomen waren de volgende billettenJ. Steeman, f 2468. Th. v. d. Starre, f 2487.1. L. van Os, f 2500. A. Krijnen, f 2621. J. Smit, f 2670. H. Wyker, f 2598. R. N. van Os, f 2600. Gebr. van Pelt, f 2640. Allen te den Helder. Kegelen. Dat onze kegelaars zich nog ge regeld oefenen, bleek weer op het groote nationale concours, gehouden te Alkmaar van af 16 December tot 15 Januari. Onze bekende Kegelclub „Hard gaat ie" wist wederom de groote zilveren medaille te veroveren met 272 hout in den korpswedatrijd. Wij wenschen „Hard gaat ie" geluk met deze overwinning. - Naar wij vernemen komt Don derdag a.s. de bekende declamator mi. Kamp een declamatie avond in „Casino" geven. Mevr. M. Duymaer van Twist, de bekende en geliefde tooneelapeelster, zal eveneens voor drachten houden. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel ver gaderde j.1. Donderavond ten Raad- huizo alhier, ondor voorzitterschap van den heer M. A. Kolster. Na opening der vergadering heette de Voorzitter de aanwezigen welkom, sprak de hoop uit, dat Nederland in 1917 bij den vrede bewaard mocht biyven en dat Handel en Nijverheid iu ons Vaderland moge bloeien, in het bijzonder in deze gemeente. Overgegaan werd tot onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden, do heereu W. H. Burgers en H. van Willigen. Nadat alle stukken in orde waren bevonden, werd met alge- meeno stemmen tot hunne toelating besloten. Daarna wsrd, tengevolge van perio dieke aftrading, overgegaan tot ba- noeming van een Voorzitter en Vice- Voorzitter der Kamer. Uitgebracht werden resp. op de H.H. Koster en Graaff 4 en 1 stem, en op de H.H, KrijneD en Burgers 4 en 1 stem, zoodat herbenoemd werden de aftre dende functionnarissen, de H.H. Kol ster en Burgera. Door een der leden werd de klacht geuit, over het negeeren dér Kamers door de Regeering in tyden als deze, z. i. waren vele Kamers in staat de juiste voorlichting op handelsgebied te geven. Opgemerkt werd, dat dit, een algemeen verschijnsel is, en dat reeds door de Kamer 'te Meppel stap pen werden gedaan, om hierin ver betering te brengen. Mededeeling werd daarna gedaan van een ingekomen klacht over bet meermalen lange wachten aan hot loket „Postwissels" ten postkantore alhier. De Kamer, van oordeel, dat die klacht gegrond was, heeft zicb daarop gewend tot den hc-er Directeur van het postkantoor alhier, met ver zo9k maatregelen te willen nemen om hierin eenige verbetering te brengen. Tot beden was het ant woord van dien Directeur nog niet ingekomen, hetgeen wellicht verband houdt met het feit, dat binnenkort de girodienst zal worden ingevoerd, wat zekér verbetering met zich zal medebrengen. Door den Voorzitter werd mede deeling gedaan van hetgeen verricht is, om verbetering te brengen in het interc. telefoonverkeer en dat de toe zegging is ontvangen, dat cfaarin verandering zal worden aangebracht. Nadat de Rekening en verantwoor ding door eene Commissie uit de Kamer was onderzocht en goed gekeurd, bespraken meerdere leden de wenscheiykheid om in Febr. a.s. de Kamer te doen vertegenwoordigen by de opening der Jaarbeurs te Utrecht. Hiertoe werd besloten. Hierby wordt er tevens aan herinnerd, dat de heer H. van Willigen, als correspondent dier Jaarbeurs gaarne bereid is, aan alle belanghebbenden de meest ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Tevens wordt hier de aandacht ge vestigd van alle personen die in betrekking tot den handel staan, dat de Jaarbeurs te Utrecht voor velen eene welkome gelegenheid is om handelsrelatiën te vernieuwen of aan te knoopen. By de rondvraag deelt een der leden mede, dat het gewenscht is, dat een begin gemaakt wordt met hetinder- tyd besproken plan, om voor deze gemeente meer reclame te maken. Nadat is tegea ge worpen, dat in eèn tyd als deze, rekening moet worden gehouden, met onoverkomelijke moei- lykbeden, werd ten slotte in begin snel besloten, zoodra de tyden daarvoor gunstig zijn dit werk onverwyid ter hand te nemen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Hat „Orukkers"-contract. Het zal* velen reeds bekend zyn, dat in de Boekdrukkerij een collectief arbeidscontract is gesloten, ingaande 1 Jan. 11. en geldende voor de jaren 1917, 1918 en 1919. Over dit collectief contract, dat bepalingen bevat, welke nog geen enkele arbeiders-organisatie in ons land wist te verkrijgen, bevat „Het Vaderland" een beschouwing, waaraan w$ het volgende ontleeyen „Wy zullen den lezer niet ver moeien met de bepalingen in dit Contract van zuiver technischen aard. Deze zyn slechts' van belang voor degenen, die onmiddeliyk bij het boekdrukkersvak betrokken zyn. Wat allen, die in de rociaal economische ontwikkeling van ons volk belang stellen zal interesseeren, de bepalin gen, die de sociaal-economische ver houdingen van patroon en arbeider betreffen, dat alleen zal bier naar voren worden gebracht. Het Nedoriand8Che boekdrukkers- bedryf heeft reeds drie jaren onder een Collectief Arbeidscontract geleefd. En dit contract moet op buitenge wone wyze hebben voldaan. In den zomer van 1916 begonnen do onder handelingen over een nieuw contract, en deze hebben tot een r'eaultaat geleid, dat de grootte massa van werk gevers en werknemers bevredigde. En door do handteekeningen, de Vorige week door de leiders van werkgevers- en werknemejszyde geplaatst, is nu weer voor drie jireu de bediijfsvreJe in de Nederlaudsehe Typografie ver zekerd. Do voordeelen, aan beide zyden met dit contract behaald, zyn aan zienlijk. Voor de ongeveer vyftieu duizend arbeiders, die bij dit contract betrokken z(in, beteekent de getroffen overeenkomst een verbooging van het jaarlijksch loonbedrag met onge veer drie millioen gulden. De arbeiders verwerden vervolgens: in plaats van vier, zes vacantiedagen per jaar met behoud van loon, beperking van overwerk, gedurende langoren tijd ziekengeld, grootere bestaanszeker heid door verscherpte ontslagbepa lingen, de zekerheid van, onder be paalde waarborgen, op den vijf en twintig jarigen ieeftyd een bepaald minimumloon te kunnen verdienen. De omstreeks duizend georganiseerde boekdrukkerijen ontvangen voor de groote offers, die zy naar den kant d9r arbeiders moeten brengen, als tegenpraestatie men lette wel 1 den onvoorwaardelijken steun van de bonden der gezellen by de handhaving van de prijstarievenl De arbeiders- organisatiën verbinden zich namelijk, werk, dat beneden de door werk- géveraorganisatiën vastgestelde prijs- tarieven wordt aangenomen, op de eerste kennisgeving van het Algemeen Hoofdbestuur van die werkgevers- organisatiën, stop te zetten. Men zal ons toegeven, dat een dergeiyke be paling in de Overeenkomst, voor een groot aantal bedryven ontzaggelijke vorgezichten opent. Zy kan inderdaad den weg wyzen naar een maatschappij, waarin inplaats. van den strijd tus schen arbeiders en werkgevers voorop wordt geplaatst, de strijd zy het een meer vreedzamen I tusschen het bedrijf en het publiek. Tot zoover „Het Vaderland" i. Wij willen hieraan toevoegen, dat to Helder alle volwassen gezellen zes cents meer por uur ontvingen dan op 1 Januari 1916, en dat de normale uurioonen thans 29 en 80 cents bedragen, resp. voor de zetters en drukkers, terwijl ook de loonen van de jongeren zeer belangrijk zijn verhoogd. Voor onze drukkerij komt deze verhoogiDg neer op ruim ;f7500.— per jaar, gerekend sinds 1 Januari 1916. Ia verband met door sommigen gemaakte opmerkingen over den verhoogden prijs vau advertentiön en van drukwerken maken wy hier van molding, om hen daardoor de overtuiging by te brengen, dat het - mede door de enorm verhoogde papierprijzen ons niet mogelijk is de vroegere prijzen te handhavenen dat wy wel gedwongen zyn deze verhoogingen toe te passen. BINNENLAND. Mr. H. Goeman Borgeslui. De toestand van mr. H. Goeman Borgesius was gisteravond elf uur nog dezelfde; niet achteruitgaande. Poëitlavarbetering onderwijzers. Den Haag, 12 Januari. Behoudens tusschenkomende omstandigheden zouden de voorzitters der zeven po litieke Kamerpartyen Maandag 16 dezer met den Minister van Binnen- landsche Zaken het voorgenomen onderhoud hebben inzake positiever betering van hen, die reeds thans ondorwyzers zyn by het lager onder wijs. Het Duurtetoeslag-Watsontwerp. Het bestuur der Federatie van ryks werklieden, heeft Vrijdag éen onder houd gehoud met verschillende Ka merleden in den Haag, betreffende het pas verschonen Duurtetoeslag- Ontwerp voor rijkspersoneel. Mede werking werd gevraagd bij de Re geering aan te dringen, dat de toe slag van 12 o/0 zooals het Ontwerp aangeeft, zal worden verhoogd en dat het overwerk enz. niet in min dering zal worden gebracht van den toeslag. Dat voor kindertoeslag de leeftijds grens zal worden verhoogd tot 18 jaar en voor hulpbehoevende kinde ren ongeacht welken Ieeftyd ook toe slag zal worden verstrekt. Verder kwam nog ter sprake de loonregeling betreffende het perso neel der Marinewerven, voor eene geiykmatige toepassing der loons verhooging; eveneens kwamen nog enkele zaken ter sprake omtrent het personeel der marine-bakkerij te Willemsoord. Het systeem der Dlstrlbutiewet. Het „Handelsblad" verneemt, dat er onder een aantal Tweede Kamer léden van verschillende richtingen een vry sterke strooming bestaat in de richting van een totale omwenteling in het systeem der Distributiewet. By de eerste de beste gelegenheid zou dit tot uiting worden gebracht. De hier bedoelde leden zyn van oor deel, dat, daar het thans meer en meer gaat om schaarachte en niet slechts om duurte van levensmidde len, een zoo zuinig mogeiyk gebruik een eerste eisch ia geworden. Het gaat daarom huns inziens niet langer aan, levensmiddelen tegen matigen prijs .op 'b Rijks kosten te verstrekken ook zelfs aan hen die door den oorlog in betere omstandig heden zyn gekomen. Zy willen een ander stelsel toepassen, een stelsel dat, volgens hen, in Denemarken werkt en dat is toegespitst op een zuinig verbruik. Volgens dat systeem zou de distributie van levensmiddelen in 't vervolg niet meer plaats hebben tegen verminderde pryzen (dank zy den millioenen uit 's Rijks schattfistj, maar tegen de inkoopspryzen van dezen tyd. Degenen echter, die kunnen aan- toonen, of althans aannemelijk maken, dat hun inkomen tydens den oorlog niet ia vermeerderd, kunnen, ter tegemoetkoming in de duurte, een geldeiyke uitkeering krygen uit 'sRyks kas. Brand in de Universiteitsbibliotheek te Groningen. Gisternacht omstreeks halfeen is tengevolge van kortsluiting een groote uitslaande brand ontataan in de Universiteitsbibliotheek teGroningen tijdeiyk ondergebracht in bet oude postkantoor aldaar. Do bovenste ver dieping, waarin geborgen zijn ver schillende jaargangen der Staats courant, dissertatia éffstaa tspap ier en ia uitgebrand en vermeld, Urwijl een aanzienlijke hoeveelheid bifitenUwid- sche geschriften en periodieken be- langryke waterschade bekwamen. Catalogus en portretten van de hoog leeraren, alsmede een groote voorraad boeken zyn gered. De duurste weten- schappeiyke werken werden gelukkig in de kelders van het Academie gebouw bewaard. De brand is ontdekt door den com mandant van de brandweer, den heer M. Weiier. De brandweer was den brand in minder dan geen tyd met twee .stralen op de waterleiding meester. Inbraken. De inbrekers, die Amsterdam in den laatsten tyd op bedenkelijke wy ze onveilig maken, hebben Donder dag nacht de Haarlemmer Houttui nen tot terrein hunner werkzaamhe den gekozen. Hun eerste bezoek gold het kantoor der firma Vlaanderen en Doots, han delaars in boonen, erwten en zaden. De brandkast werd nftt geweld ge opend, doch daar er geen geld in wordt geborgen, vouden de dieven er niets van hun gading. Door het pakhuis bereikten do in brekers vervolgens het dakhierover zetten zy huc tocht voort tot zij kwamen aan een luik in het dak van het pakhuis der firma Campen Co., handelaars in koloniale waren. Het luik werd geforceerd en zoo kwa men de dieven in het pakhuis. In het kantoor der firma hebben zy de brandkast geopend door eenvoudig do omgeving vau het slot weg te sny- den. Uit de kast werd een vrij aau- zieniyk bedrag aan geldswaarden ge stolen. Een bankbiljet van f 25 lie ten de inbrekers echter liggen. Langs denzelfden weg zyn de in brekers toen teruggegaan. Op het dak lieten zij echter hun kostbare werktuigen liggen o.a. oen jn6tru ment voor het openen van brandkas ten. Wellicht zijn zij, van het terrein hunner werkzaamheden :n de buiten lucht komend, verrast door het aan breken van den dag. Dan is ook nog een bezoek gebracht aan het kantoor van den oliebaudel der firma Capeile Co. Hier zijn d&dieven binnengekomen van den waterkant, door het verwij deren van een spyi voör eea kelder raam, dat uitgesneden werd. Uit het kantoor werden alleen wat postzegels en..sinaasappelen go- a olen. Op de brandkast hebben do dieven hun krachten niet beproefd.. Wellicht zy'n hier andere dieven aan het werk geweest dan in ie overige perceelen. Oorlogswinst. De door de gemeentereiniging te Delft verkochte meststoffen, hebben over 1916 184.358.55 opg« bracht, dat is f 15.568.55 meer dan waarop by de begrooting was gerekend. Een groot deel dezer meststoffen wordt tegenwoordig door de Wostlandsche tuinders betrokken, die goede pryzen betalen. TWEEDE KAMEK. Vergadering van Vrijdag, 12 Januari. Er wordt voortgegaan met de be raadslagingen over het ontwerp- Huurcommissiewot. Na aanneming vaneen voorstel van den voorzitter om a.s. Dinsdag en Donderdagavond te vergaderen, en nadat de heer u y s (s.d.a.p.) heeft verklaard zyn interpellatie inzake d.e deportatie van Belgen niet meer noodig te achten, worden de velschil lende amendementen op art. 1 in stemming gebracht. Het amendemont-Mendels-Schapér (te lezen 1 Januari 1915, in plaats van 1 Januari 1916) wordt verworpen met 48 tegen 24 stemmen. Het tweede amendement van de zelfden, om de 10 pet. te doen ver vallen, wordt aangenomen met 89 tegen 33 stemmen. Het amendement Anker man, om den nieuwbouw geheel vry te laten, wordt verworpen met 51 tegen 21. stemmen. Het amendement-Mondeis, om den nieuwbouw reeds bij eerste verhuring onder de huurcommissies te brengen, wordt verworpen met 61 tegen 11 stemmen. Art. 1 wordt zonder hoofdoiyke stemming aangenomen. Daarna zyn aan de orde art. 2, dat voorstelt, de busiissing van de huur- commissies te laten terugwerken en de daarop ingediende amendementen. De heer Mondeis verdedigt bet amendement-Schaper, om de huur commissies niet te binden aan den termijn van 16 October 1916. Na eenige discussie wordt het amendement Mendels verworpen, bet amendement-de Geer aangenomen en art. 2 z. b. s. aangenomen, evenals art. 8. Op art. 4 zyn verschillende amen dementen ingediend. De verdere, be handeling wordt echter verdaagd. Nog wordt, op voorstel van den Voorzitter, behandeld een voor stel van de Commissie van Rappor teurs dat de Nota van "Wijziging betreffende de Schepenvordering*wet, waarin de Min. de bevoegdheid krijgt, de schepen met de bemanningen te vorderen, eerst in de afd«e!iugon te onderzoeken. Het voorstel wordt aan genomen met 81 tegen 27 stemmen. Op eene vraag van den heer Hugenholtz, antwoordt de Min. dat met de verdere afbraak van het. vluchtelingenkamp te .Ede gewacht wordt tot na de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting. SPORT. Voetbal. Raolng Club „Haarlem" (8.C.H.). Door haar j.1. Zondag behaalde 15—1 overwinning op „Berkenrode", is R.C.H. er in geslaagd het kampioen schap der 3e klasse C te behalen. Wel kan L.F.C., dat in 9 matches 14 punten behaalde, tenslotte ook nog evenveel punten verwerven als R.C.H. nu reeds heeft, maar 'fcdoelgemiddeldc der Haarlemmer» kan ohmogeiyk door de Leidenaars bereikt worden (L.F.C.'s score is nl. 20-18). Zij bereikte het volgende resultaat

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5