HELDERSCHECOURANT De Vredesvoorstellen. Koude handen, bleeke nagels. DE OORLOG. N.V. Stoomh.dienst Gek lur Mühlen. Woorden voor vrouwen. No. 4725 DINSDAG 16 JANUARI 1917 46e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit de omtrek. 2. Feuilleton, enz. Do abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie uitgaven, zijn Heldersche Courant f 0.75. Zondagsblad. f 0.45. Modeblad. f 0.75. Fr. per post: binnenl. buitenl. Held. Crt. f 1.— f 2.-. Zondagsblad f 0.52J f 0.85. Modebladf 0.85 f 1.10. De hoop op een spoedigen vrede bij het bekendmaken der eerste vredesvoorstellen door een groot doel der menschbeid gekoesterd zij is, helaas, voor het grootste deel in rook vervlogen. De verschillende nota's, de leger orders en proclamaties der oorlog voerenden g6ven wel aan, dat de strijd nu tot het uiterste gevoerd zal worden. Oorlog tot den laatsten man, zonder regel en zonder beperking, met slechts één doel: vernietiging van een zoo groot mogelijk aantal vijanden. Nog is geen bloed genoeg vergoten. Nog staat een groot deel van het jongere geslacht van centralen en geallieerden in het veld. Weg er mee I Voortduren moet de wedloop naar don economi- schen ondergang! De oorlog „k outrance", dat is de strekking van het meerendeel der persstemmen, die uit de landen der belligerenten tot ons komen. In Duitschland voelen de voor standers van den onbeperkten duik boot-oorlog zich weer sterker; de Al-Duitschers durven den|Rykskan selier weder aanvallen wegens het ontbreken in de (nota aan de neutralen, van een afdoende verklaring omtrent de plannen ten opzichte van België, waarvan zij de annexatie wen- scheu en van het ontbreken van de „nauwkeurige en haarfijne bewijs kracht voor België's schuld, die uit de geschiedenis der feiten spreekt". In do landen der Entente gel oft men nog steeds in dé overwinning. Meer menschon, meer munitie en de tijd zullen haar brengen. Dat meent men althans. „Er op of er onder" is dus het parool bij hot begin van 1917, het jaar dat den vrede scheen te zullen brengen doch inplaats daarvan het gruwelijkste oorlogsjaar belooft te worden, waarin ook met de rechten der neutralen weinig rekening zal wordfen gehouden. Tenzij gelijk hat Hbl. dezer dagen opmerkte - president WilsoD, die men, zij hjj ook idealist, toch als een verstandig man mag be schouwen, en die ook het antwoord der Entente op de rechte waarde zal weten te schatten, thans de maat regelen neemt, die door de Ver. Staten kunnen worden genomen, om aan den Europeeschen oorlog een einda te maken. C--k Amerika kan het niet onver schillig zijn, dat Duitschland en zijn bondgenooten worden vernietigd. Niet alleen uit idealistische overwegingen, maar uit zuiver practische, uit eco nomische en handelsoverwegingen, heeft Amerika belang bü het voort bestaan van zoo groote afnemers, als Duitschland en Oostenrijk waren. Ingezonden mededeellng. Dat zijn met de bleekheid van ge zicht en een gevoel van algemeene afmatting en zwakte de eerste tee kenen der bloedarmoede bij diegenen wier verzwakt 6a. versleten bloed onmachtig is geworden om aan de verschillende organen het noodigerte leveren voor hunne regelmatige wer king. Tal van personen vooral vrouwen hebben geregeld koude handen. Zeer dikwijls zelfs hebben de nagels in plaats van de natuurlijke tint een bleeke onaangename kleur. Terzelfder tyd heeft men een ge voel van verstijving in de vingers. Die koude handen, die bleeke nagels, die verstijving der vingers zijn de zekere teekenen van een slechten bloedsomloop; slaat wel acht op die teekenen. Gij zljt reeds bloedarm, past op, dat gij het nog niet meer wordt. Uw bloed heeft een krachtdadigen hersteller noodig, die het zijn zuiver heid en rijkdom zal teruggeven. De Pink Pillen zijn de herstellers van het bloed en der zenuwkrachten bij uitstek. Bijna iederen dag kunt gij in de bladen de voorbeelden lezen der door die pillen bewerkte genezingen, die hunne bijzondere hoedanigheden bewijzen als bloedhersteller enzenu De Pink Pillen zijn het allervoor naamste middel tegen alle aandoe ningen, die haar oorsprong hebben in een verarming van het bloed of in een verzwakking van het zenuw stelsel bloedarmoede, neurasthenie, zenuwziekten, rheumatiek, maag pijnen, hartkloppingen, gebrek aan eetlust, algemeene zwakte. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar k 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. De voorgeschiedenis van het Vredes voorstel der Centralen. De „Nordd. Aigem. Zeitung", pu bliceert het volgende schrijven van den Keizer, dat naar het blad opmerkt een bijdrage van bijzon dere beteekenis vormt, in verband met het autwoord der geallieerden, dat het voorstel als onoprecht of als een oorlogs-manoeuvre beschouwde. Bedoeld schrijven luidt: Neuea Palais, 31 Oct. 1916. Mijn waarde Bethmann. Ik heb nog eens grondig over ons gesprek nage dacht. Het is duidelijk, de in de oorlogspsychose gevangen, door leu gen en bedrog in strijdlust en haat gehouden volken van onze vijanden hebben geen mannen, die in staat zouden zijn, die den zedelijken moed zouden bezitten het bevrijdende woord te sprekeii. Het voorstel om vrede te maken is een zedelijke daad, die noodzakelijk is om de wereld, ook de neutralen, van den op allen rusten den druk te bevrijden. Voor zulk een daad is een heerschér noodig die een geweten heeft en zich verantwoorde lijk gevoelt voor God, die hart heeft voor zijne en de vijandelijke menschen, die onbekommerd voor mogelijke bewust verkeerde voorstellingen van zijn stap den wil heeft de wereld van haar lijden te bevrijden. Ik heb den moed daartoe. Ik wil het vertrouwend op God wagen. Leg mij zoo spoedig mogelijk de nota's voor en maak alleB gereed'. Wilhelm I.R. Het blad zegt verder: Onze vij anden kunnen er op vertrouwen, dat de eerlijkheid van de in het Keizerlijk schreven betuigde vredes begeerte in overeenstemming zal zijn met de „rücksichtslose" vastberaden heid waarmede wij den oorlog, tot welks voortzetting zij ons hebben gedwongen, tot het zegevierend einde zullen doorzetten. Een proclamatie van Keizer Wilhelm. In verband met het antwoord der geallieerden heeft de Duitsche Keizer dd. 12 Januari de volgende procla matie uitgenoodigd. 1 Aan het Duitsche volk. Onze vijanden hebben het masker laten vallen. Eerst hebben zy met boon en huichelachtige woorden over vryheidszin en menschelijkheid ons oprecht vredesaanbod van de hand gewezen, thans zijn zy in hun ant woord aan de Ver. Staten verder ge gaan en hebben hun veroverings zucht erkend, waarvan de schande lijkheid door delasteriyke motiveering nog toeneemt. Hun doel is Duitschland ten onder te brengen, de met ons verbonden mogendheden te -verbrokkelen, en de vryheid van Europa en van de zeeën te knechten onder hetzelfde juk, dat Griekenland thaDS tandeknarsend draagt. Maar hetgeen zy in dertig maan* den van bloedigen oorlog en van den meest gewetenloozen econoq^cben strijd niet hebben kunnen bereiken, dat zullen zy ook in de toekomst niet volbrengen. Onze roemryke overwin ningen en de Ijzeren wilskracht, waarmede ons strydend volk tegen over den vijand en in het vaderland alle jammer en nood van den oorlog heeft gedragen, staan er ons borg voor dat ons dierbaar vaderland ook voortaan niets heeft te vreezen. Vlammende verontwaardiging en heilige toorn zullen de kracht van elke Duitsche vrouw verdubbelen, 't zij die kracht aan den strijd, den arbeid of offervaardig lijden gewijd is. God, die dezen heériyken geest der vrijheid in het hart van ons dapper volk heeft geplant, zal ons en onze be proefde bondgenooten ook de volko men overwinning op alle machtsbe geerte en vernietigingswoede onzer vijanden verleenen. De legerberlchten van 12, 13 en 14 Januari. Van het Westelyk front. Een Engelsch beipïbt van 12 dezer meldt, dat in de gevechten van het voorafgaande etmaal 204 gevangenen werden gemaakt. Het communiqué van den 14en meldt het afslaan van een overval der Duitschers ten N.W. van Gueude- court. In de buurt van Neuve Chapelle en Armentières voerden daarentegen de Engelschen geslaagde overvallen uit. Van Duitsche zijde wordt d.d. 18 Jan. medegedeeld, dat de Engelschen ten N. van de Ancre een nieuwen aanval begonnen, die grootendeels afgeslagen werd. De hoofdstelling wisten de Duitschers te behouden, doch in een vooruitgeschoven stelling wisten de Engelschen vasten voet te Overigens geen gebeurtenissen van belang. Van het O o s t e 1 y k front. In een Duitsch bericht van den 14-en wordt naar aanleiding van de aanvallen der Russen op het front tusschen Riga en Dunaburg, gezegd, dat het geheele resultaat van de aan vallen bestaat in het terugdringen van een vooruitgeschoven deel van het Duitsche front. Na het verslappen der Russische aanvallen, wierpen de Duitschers den vyand met zware verliezen uit de veroverde stellingen. 16 officieren en 1300 man werden gevangen genomen. Het Russische communiqué van den 18den geeft aan, dat aanvallen der Duitschers ten Z. van het Babit- meer afgeslagen werden. Overigens geen gevechten van belang. Van het Roemeensche front. In Roemenië winnen de Duitschers nog steeds terrein. Naar dd. 18 dezer van Duitsche zyde wordt gemeld, werd de vijand in het Slanic-dal achteruit gedrongen. 4 officieren en 170 man werden gevangen genomen, 7 machinegeweren en 7 mljnwerpers buitgemaakt. Vijandeiyke aanvallen inhetOituz- dal hadden geen succes. De vyand leed zware verliezen. Aan de samenvloeiing van Buzaui en Sereth vermeesterden do cqntralen een tot nog toe door de Russen bezet gehouden klooster. N.W. van Braïla werd Mihalea door Turksche troepen bestormd. 400 Russen werden gevan gen genomen. De rest van de bezet ting verdronk in de Sereth. 10 ma chinegeweren werden buitgemaakt. De berichten van den 14en melden het afslaan van aanvallen der Russen ten N.W. van Braïla en ten W. van Vadeni. Een latere medodeeling geeft aan, dat Vadeni (gelegen aan don spoorweg Braïla—Galatz) werd ge nomen. In het Russische communiqué van den 13en wordt erkend, dat de Duitschers vasten voet wisten te krijgen op de hoogten benoorden de Slanic. Zuiaeiyk van den Oituz werden evenwel alle vyandelijke aanvallen afgeslagen. Aan de Casinu gingen de Roemeniërs tof den aanval over, en slaagden zij erin, den vyand na een verwoed handgemeen terug te werpen. De vijandelijke loopgraven werden bezet en drie machinegeweren vermeestord. De „Daily Mail" verneemt uit Jassy, dat de Roemeniërs erin slaagden duizenden oliewagens naai; hel: N. in veiligheid te brengen. Vluchtelingen uit de petroleum- ibieden waar naar men weet ook Ned. maatschappyen verscheidene bronnen bezitten vertellen dat het tafereel van de brandende olievelden versctn ikkeiyk is. De rook in de dalen naar beneden wentelend, veranderde twintig mijlen in den omtrek den dag in den nacht;. Men hoorde de ont ploffingen tot in Boekarest. Daar is liet arsenaal opgeblazen voor de vijand de stad binnentrok. Van het Macedonische front. De Duitsche en Bulgaarsche berich ten van 14 Januari maken'melding van verschillende aanvallen, o.a. ten Zuiden van het' meer van Ochrida, tusschen Wardar en het Doiran-meer en ten O. van de Tserna. Ten Zuiden van het Ocbrida-meer ondernamen de centralen een tegen aanval, waarbij de vijand tot voorbij Cerrara werd teruggeworpen. Uit Mesopotamië. Het Turksche communiqué van 13 Januari maakt melding van een nieuwen aanval der Engelschen ten O. van Koet-el-Amara. De Turken veroverden 3 machinegeweren. De duikboot- en mijnoorlog. Naar uit Londen wordt gemeld, vermoedt men dal het Engelsche ;.s. „Excellent" (1,944 ton) in den grond werd geboord. Verder werden tot zinken gebracht het Russisché stoomschip „Ruby", het Noorsche stoomschip „Veatfold", de Engelsche stoomschepen „Brent- wood" (1192 ton) en „Beaufort" (365 ton) en het Grieksche stoomschip „Evangelos" (8773 ton). De Engelsche admiraliteit spreekt het Duitsche bericht omtrent het in het Kanaal tot zinken brengen van een Engelsch transportschip tegen. Twee duikbooten vermeestord. Uit Rome wordt dd. 13 Jan. gemeld De vyandelijke duikboot V. 0.12, die de Duitsche marine aan die van Oostenryk-Hongarije had afgestaan, is ons in handen gevallen en den haven binnengebracht en in deltali- aansche vloot opgenomen. Een andere duikboot, de E. V. 12, die behoorde tot de Oostenrijksch- Hongaarsche vloot, is eveneens in obs bezit. Het marinebericht maakt verder melding van een aanval van water vliegtuigen op Pola. Ingezonden mededeellng. Goedkoop reizen van Nisuwediep dagelijks beh. Dinsdags, 's m. 7.45, v. A'dam dag. 's m. 9.30. PLAATSELIJK NIEUWS. BUITENLAND. Amerlkaansche kruiser gestrand. Uit Eureka (Californië) aan de Humboldt baai, wordt dd. 14 Januari gemeld, dat de kruiser „Milwaukee" Zaterdag op de kust liep. Vermoedelijk is het [schip verloren. De woeste zeeën beukten het schip en sloegen het stuk. Da „Milwaukee" was e kruiser van 9860 ton, te water gelaten in September 1904. De snelheid be droeg 22.2 mijl. Het schip was bewapend met 14 kanonnen van 15.2 c.M., 18 van 7.6 c.M., 12 van 4.7 c.M., 12 van 3.7 c.M. en 4 onderwater- lanceerbuizen. De bemanning bestond uit 671 koppen. Hot gevaar van verkeerde cinema- vertooningen, De burgemeester van Troyes (Frank- ryk) heeft de vertooning verboden van films, welke operaties van ban dieten vertoonen. Dit besluit is genomen naar aan leiding van de arrestatie van een twintigtal jeugdige individuen, die den laatsten tijd de omstreken onvei lig maakten. Een doorzoeking van hun „hoofdkwartier" leidde tot de ontdekking van een heel wapenarse naal benevens van een groote hoeveel heid zwarte zakdoeken, waarmede de bandieten het gezicht maskeerden by hun strooptochten. Zy beschouwden zich als leden van de bende van een berucht bandiet, met wiens misdaden zy door de film kennis hadden ge- I maakt. Woning Gemoente-apothekor. De Gemeente-apotheker, tevens hoofd van den keuringsdienst van voedings- en genotmiddelen heeft aan B. en W. verzocht het daarheen te willen leiden, dat aan zijne ambts woning, die hy in Maart a.s. wenscht te betrekken, de doonhem aangegeven verbeteringen en herstellingen worden aangebracht. B. en W. hebben hieromtrent het gevoelen ingewonnen van den Gem.- Bouwmeester en van de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken. B. on W. stellen den Raad voor, hen te machtigen de voorge stelde werkzaamheden te doen uit voeren. Zoodra do Gem.-begrooting voor 1917 is goedgekeurd, zullen zy een voorstel doen om deze uitgave op den dienst 1917 ce regelen. Verpachting gewassen. Door A. Overtoom en J. J. Snel is aan den Raad verzocht om verlenging resp. pachting van een paar perceelen graagowas. B. en W. stellen, voor de bedoelde pachtvergunning te verleenen. Voordrachtavond „Casino". Zooals achterstaande advertentie aankondigt, geeft de heer mr. A. W. Kamp Donderdag een voordracht avond. De pers van alle richtingen is één stemmig in haar ïof' omtrent dezen artist; zoo schreef (de „Telegraaf": Zoowel in keuze vai: de onderwerpen als in de behandeling daarvan, bleek de heer Kamp wel de beschaafdste on meest smaakvolle voordrager dtem wij ooit hoorden. De Alkmaarsche Crt." liet zich als volgt uit: Mr. Kamp mag zonder voorbehoud tot de beate voordragers gerekend worden, welke ons land telt. „Het Vaderland" Van 19 Jan. 1916 schrijftHet programma was uitste kend. Het was de moeite waard hem te hooren. Hoevele malen hy door het publiek werd teruggeroepen kun nen wy niet zeggen. Het was een welgeslaagde avond. Mevr. Wilh. Duymaer van Twist, de begaafde actrice, onlangs, naar wy meenen, door de „Telegraaf" onze beste tooneelapeelster genoemd, staat hem, terzijde met enkele monologen. Het'belooft dus een mooie avond te worden. BINNENLAND. Lichting 1911. (Officieel.) Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de lichting van 1911 bij de onbereden korpsen, torpe- disten en pantserfortartilleri* uitge zonderd, vermoedelijk omstreeks 10 Maart eerstkomende met onbepaald (klein) verlof kunnen vertrekken. Da torpadoboot G I vlotgebracht. Het vlotbrengen van de torpedoboot G 1, die in den nacht van 30 op 31 December nabij Vlissingea strandde, was door het departement van Marine opgedragen aan de Nieuwe Berging- mij. te Maassluis. Met de werkzaam heden werd Zondag 7 dezer een aanvang gemaakt en reeds Zaterdag namiddag te halfvijf werd het schip vlot gebracht en to Vlissingen binnen gesleept, om des avonds in h6t dok van de Maatschappij „De Schelde" te worden geplaatst, teneinde daar te worden gerepareerd. De Brooddistributieregeling. Door den miniBter van Landbouw enz. is bepaald, dat de brooddistri butieregeling, met uitzondering van art. 12, 2e lid, op 5 Februari 1917 in werking zal treden. Het bovengenoemde 2e lid, luiden de: „Aan bakkers en winkeliers wor den nieuwe voorraden grondstof voor hun, bedrijf verstrekt tegen inlevering by het gemeentebestuur van de door hen ontvangen W. B. en R. bons", treedt in werking op 5 Maart 1917. Verder bepaalde de minister, dat de verstrekking der grondstoffen be doeld in art. 12, le lid, in het tydvak van 5 Februari tot 5 Maart op den tegenwoordigen voet zal geschieden. In een circulaire aan de burge meesters deelt de minister omtrent een en ander het volgende mede: Ingevolge dezë bepalingen zal dus met ingang van 5 Febr. brood slechts op broodkaart kunnen worden afge leverd. Het verdere bepaalde strekt tot voorkoming van stagnatie in de grondstoffenvoorziening. Het komt hierop neer, dat in de week van 12 tot 17 Februari door de bakkers de bons- en verzamelstaten by het ge meentebestuur worden ingeleverd, gelyk in de distributieregeling is De gemeentèbeaturen zullen in de week van 19 tot 24 Februari gelegenheid hebben tot de contröle en de afgifte van do bestelkaarten. Aangenomen mag) dan worden, dat de bakker of winkelier den 24sten Februari in het bestëlkaart en dat het gemeentebestuur dienzelfden dag zal kunnen voldoen aan het bepaalde in art. 14. (Toezending van bescheiden aan de Provinciale Broodcommissie.) In den aanvang van de daarop volgende week, die van 26 Februari tot 8 Maart, zal de bakker zijn be- atelkaart kunnen zenden aan dengene, die daarop tot uitvoering van de bestelling is vermeld en zal de Provinciale Broodcommissie kunnen voldoen aan hetgeen in het slot van art. 14, 1ste lid staat voorgeschreven. Het komt den minister voor, dat vorenstaande termynen alle zóó ruim zijn gesteld, dat verwacht kan worden, dat de bakker op 5 Maart aldus in het bezit is van de bestelling, door hem ingevolge de voorgaande alinea ver zonden. Met verschuiving van één week, zal ook de daaropvolgende periode kunnen verloopen. De bakkers leveren dus iedere week de bons in, welke zy in de onmiddellijk voorafgaande week ontvingen. Zy zullen voor de aldus verantwoorde hoeveelheid afge leverd brood een overeenkomstige hoeveelheid nieuwe grondstof ontvan gen na drie weken. De broodvoorziening. Ter illustratie van de vele beslom meringen die op bakkersscbouders bij inwerkingtreden der nieuwe brood voorziening gelegd zullen worden, diene, dat een broodfabrikant te Am sterdam, die het extra veroorzaakte werk wilde uitbesteden, van den „aan nemer van dat werk" mededeellng kreeg, dat dagelijks, alléén voor die fabriek,20 plakaters aan het werk zullen moeten gaan. De stapel opplakbiljetten, die de gemeente wekelijks te verwerken zal krijgen, zou een hoogte bereiken van circa 90 Meter, hooger dus dan de Westertoren I Als dat alles nu maar tengevolge heeft dat het menschelijk voedsel niet meer naar de veestallen verhuist 1 Do stagnatie in het schoepvaart- bedrijf; de staking geBindigd. De Bond van Machinisten ter Koopvaardij heeft Zaterdag aan den minister van landbouw, ny verheid en handel het volgende getelegrafeerd: „Wy zyn bereid, op de door u te bepalen voorwaarden naar zee te gaan Naar aanleiding hiervan heeft de minister aan den Bond voornoemd .Overeenkomstig uw telegram zul len de voorwaarden door mij worden vastgesteld. Uit den aard der zaak zal dat eenige dagen vorderen. Ik stel er prijs op, dat de machinisten nu direct gaan monsteren en zeg u toe, dat de door mij vast te stellen voorwaarden zullen gelden van den dag af, waarop het varen weder is aangevangen. Het doet my genoegen, dat thans de staking weder geëin digd is". Aan het bestuur van de Scheep vaart-Vereeniging te Rotterdam (de Yereoniging van reeders) heeft de minister per telegram den inhoud van het telegram van den Bond van Machinisten meegedeeld en daarby verder hot volgende geseind: „In het bezit van uwe toezegging, dat u ongezien en ongehoord elke door my gestelde loonregeling zal aannemen, deel ik u mee, dat ik zoo spoedig mogeiyk de door mij vast gestelde voorwaarden aan u zal doen toekomen. Het doet my genoegen, dat thans de staking weder geëin digd is". De Zondag te Rotterdam gehouden buitengewone algemeene ledenver gadering van den Bond van Machi nisten ter Koopvaardij heeft de vol- motie met algemeene stemmen aangenomen De ledenvergadering van den Bond van Machinisten ter Koopvaardij, gezien de gevoerde telegramwisse ling tusschen het bestuur van den Bond en den minister van landbouw, nijverheid en handel; gehoord de ter zake door het be stuur gegeven toelichtingen; verklaart zich onvoorwaardelyk met de door het bestuur gevolgde handelwyze te vereenigen, en, ten volle vertrouwende op het bestuur, de verdere afwikkeling van de zaak aan het bestuur over te laten. Hiervan is telegrafisch kennis ge geven aan den minister van land bouw en aan het bestuur v^n de Scheepvaart-Vereeniging. De machinistenstaking is thans dus definitief geëindigd. Hat stoomvl8scherlJbedriJf en de oorlogswinstbelasting. Een re8der te Scheveningen, die na aafikoop van twee IJmuider stoom- treilers het treilersbedrijf laat uit oefenen, heeft zich bereid verklaard, de eventueele aanslagen van de schip pers en machinisten in de oorlogs winstbelasting te veïgoeden, om de beide schepen in de vaart te houden. IndIS en da oorlog. De „Sum. Post" ontleent aan het Soer. Hbl." waarom het stoomschip „Marie" dat indertyd van Oost-Afrika te Tandjong Priok binnenviel, werd De „Maria" is een Engelsch schip, dat door Duitsche onderzeeërs bescho ten is. Vervolgens hebben de Duitschers eene prijsbemanning op het vaartuig geplaatst en zyn ermee waarschynlyk naar Duitsch-Oost-Afrika gevaren, zonder echter een Britsch oorlogs schip te zien, om aldaar de lading te lossen en het schip te vermommen. Toch vreesde men voor ontdekking, en dus werd besloten naar Indiö te varen, waar het nu „Marie" gedoopte schip onder Duitsche vlag binnen viel. Daar echter het schip geen Duitsch maar een gekaapt EDgelach vaartuig is, kreeg de kapitein order, aar_ zien het schip gerepareerd is, binnen een bepaalden termijn, uit te stoomen. Vóór de haven loerde echter al sedert Februari een Britsche kruiser, en dus gaf de kapitein van de „Marie" er de voorkeur aan, het schip door het Nederlandsche-Indische gouver nement te doen in beslag nemen en zich en zijn mannen te laten inter neeren. Hetgeen geschied is. De verdediging van IndiB. In een Zaterdag j.1. gehouden buiten gewone vergadering van den Bond van Vrije Liberalen werd na een rede van Generaal van Heutsz de volgende motie aangenomen: De Bond van Vrije Liberalen. overwegende dat het belang van Ned. O.-Indië zoowel als dat van het moederland vorderen, dat deze kolonie door een voldoende weermacht tegen buken- landache vijanden worde beschermd voorts dat Indii geleidelijk moet worden ontwikkeld tot eene zichzelf besturende en dus ook zichzelf ver dedigende kolonie; spreekt het vol gende als ztjDe meening uit: lo. De weermacht van India moet onverwijld tot zoodanig peil worden opgevoerd, dat zy in staat is, die taak van verdediging te vervullen 2o. uitbreiding van de vloot is noodzakelijk, en zoedra mogelijk, zelfs voor dat een plan v. uitbreiding is vast gesteld, moet tot, aanmaak van voor krachtige, oflesieve verdediging vol doende kloin materiaal worden over gegaan So. binnen den kortst mogeiyken tyd moet een landleger van voldoende sterkte worden gevormd, doer in voering van weerpliqht van den in lander 4o. Indië is in staat de kosten van dit landleger zelf te dragen. De „Oldambt" en de „Import" Men meldt uit Rotterdam aan het Handelsblad Zaterdagmiddag half één is aan het Station D. P. aangekomen kapt. J. C. Joekes van het stoomschip „Oldambt", dat in den nacht van Donderdag 28 December, op reis van Rotterdam naar Londen, naar Zeebrugge is op gebracht. De kapitein was vergezeld van den eersten stuurman A. de Boer, den matroos Lamberts en den licht matroos Van don Toorn. Achterge bleven zyn nog de stoker J. Suvaal, die door een granaatsplinter is gekwetst en de stoker Hoogendljk, die een rib heeft gebroken. Beiden liggen in het hospitaal te Ostende. De bemanning van de „Oldambt" had, na door de „U 40" te zyn aan gehouden, een zeer avontuurlijke reis. Immers, nadat de prijsbemanning aan boord was gekomen en kapitein Joekes order had gekregen, van de brug en naar beneden te gaan, kwam er een dikke mist opzetten, waarom de Oldambt" uit den koers geraakte. Het biykt, dat het schip des nachts over het mijnenveld aan de Vlaamsche kust is gegaan, terwijl het des mor gens 8 uur stootte. Des morgens 9 uur werd kapitein Joekes uitgenoodigd, weer op de brug te komen, wyi de tijdelijke, vreemde gezagvoerder door bet hooren van geschutsvuur tot de slotsom was gekomen, dat hy op den verkeerden weg was. Inderdaad lag het schip toch dwars van Middelkerke op de lijn' van het Duitsche-Belgische front. Er werd daarom order gegeven om voor anker te gaan, maar toen begon een Duitsche kustbatterlj het vuur te ópenen op het schip, niet tegenstaande dit de Duitsche oorlogs- vlag had waaien, benevens het sein, dat het een „Prisendampfer" was. Het derde schot trof het voorschip van de „Oldambt" en op lijfsbehoud bedacht, besloten de opvarenden in de booten te gaan. De eerste stuurman ging met een deel der bemanning in de bakboords reddingboot, de kapitein met 5 man in de werkboot aan stuurboord. Kort nadat de laatste daarin waren, ont ploften dicht by de boot twee gra naten, waardoor de boot omsloeg. Twee matrozen hadden de riemen weten te grijpen, waarop zij dreven. Ook de overigen wisten weer op de' omgeslagen boot te komen. Na drie kwartier rondgedreven te hebben, kwamen Duitsche torpedobooten ter assistentie, die de schipbreukelingen redden. De tweede stuurman, Harsveld, die ook op de omgeslagen reddingboot zat, ging door de ruVe zee met boot en al ouder de torpedoboot door. Hy leefde nog, toen hij aan boord d«r torpedoboot kwam, doch hij raakte onmiddeïiyk buiten kennis en is niet meer bijgekomen. De schipbreukelingen werden te Ostendebin nen gebracht. De Oldambt" ligt thanB te Brugge en is met de lading verbeurd verklaard. Het schip is zwaar beschadigd in het voorschip door het geschut. Met denzelfden trein kwamen hier ook aan kapitein J. Swierts en de geheele bemanning van het stoom schip „Import", dat dezer dagen voor Zeebrugge is opgebracht. Dit stoom schip werd Dinsdagavond half twaalf Noord van het Maasvuurschip aange houden door drie torpedobooten en naar Brugge opgebracht, waar het Ligplaats kreeg naast de „Oldambt". Tot Vrijdagmorgen bleef de beman ning aan boord en kreeg toen vrijheid om te vertrekken, 's Nachts legeerden zij te Antwerpen, de bemanning in de kazerne, de officieren en machinisten in een hotel. Zij werden allen behoor- ïyk behandeld. De kapitein is over tuigd, dat het schip zal worden vrij gelaten, omdat het slechts een ze#r gering percentage contrabande aan boord had. Mosselen. De tyd van onbeperkt hooge prijzen voor in Duitschland ingevoerde conserveerde mosselen is blijkbaar voorbij. - Naar uit Ierseke aan de N.Rott.Ct. werd gemeld, werd aldaar Zondag bekend, dat de handel met Duitsch land ln alle schaaldieren (mosselen, oesters, kreeften, garnalen, ulken, krenkels) is gecentraliseerdbinnen enkele dagen wordt de grens van Duitschland en die van de door Duitschland bezette gedeelten van België en Frankrijk voor den vryen invoer van die artikelen gesloten, Alleen gemachtigde voor den invoer zal in deze streken zijn de N. V. Algemeene Import en Export, afd. schaaldieren, te 'i-Gravenhage. Ook voor Oostenryk en Polen is d perking van kracht. Mossels uit huis industrie worden niet meer aan genomen. Een opllchtstar. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een 21 jarige juffrouw gearresteerd, die er haar werk van maakte inza meling te houden ten bate van het Rusiisch® Roode Kruis. By onderzoek bleek echter dat het Bestuur der af- deeling niets van die inzameling af wist >e juffrouw had dan ook tot dusver nimmer iets met liefdewerk van doen tenzij, ja, ze was vroeger kelnerin in een café in de Warmoes- straat. Be lijst die in beslag genomen werd, was reeds van 400handteeke- ningen voorzien. Zware brand. Te Breskens brak Zaterdag brand uit in de schuur van den handelaar T., eigenaar van een vlasfabriek. De schade door de groote hoeveel held bewerkt vlas, welke verbrandde, beloopt een paar ton. Het vlas was niet verzekerd. Er kwamen 17 paarden in de vlammen om. Vier in de nabyheid staande ge bouwen raakten eveneens in brand. Over de grens gekomen. Uit Echteld werden Vrijdag door den veldwachter naar Tiel gebracht, waar zy zouden trachten werk "te vinden, twee Duitschers, van wie een deserteur in het bezit van het IJzeren Kruis 2e klasse én de Oosten- ryksche dapperheidsmedaille, de ander zyn 17-jarige broer. Donderdag waren zy te Beek by Nymegen over de grens gekomen. Hun vader en drie broers waren reeds gesneuveld en dedeaer teur verwond. Nu was hy hersteld en weder opgeroepen naar het front. Een vrouwenoorlog. Men heeft indertijd gezegd, dat deze oorlog een reuzenoorlog is, ge vochten door dwergen, daarmede bedoelende, dat ur in dezen tyd een opvallend gebrek is aan op den voorgrond tredende en alles beheer- schende „Groote Mannen". Doch heeft men wel opgemerkt, hoe het ditmaal, een teeken der tijden, in het geheel niet de mannen, doch veeleer de vrouwen zyn, die de omstandigheden zooal niet beheerschen of besturen dan toch sterk beïnvloeden. H6t is bijvoorbeeld algemeen bekend, dat in Brittannië niet de koning gelyk zyn vader de dryvonde kracht is, doch de energieke en intelligente koningin. In de Oostenryksch-Hongaarscbe bi monarchie ziet men thans iets derge lijks. Daar schynt h6t geheele poli tieke huiBhouden van den overleden keizer overhoop te worden gehaald onder het bewind van het nieuwe koningspaar. En ook daar schynt niet Karei I maar Zita vanBourbon- Psrrna de meest intelligente, de meest doortastende en doorzettende, de meest invloedryke helft te zyn. In Rusland regeert de Tsarietsa-Moeder, volgens de liberalen niet in het Russisch belang Be elavische invloed van „la belle Bélène" aan het hof van Italië is bekend. Het lot van Roe menië werd beslist niet door den regeerenden Hohenzollern, doch door zynemet Engeland verbondene wedor- helft. In Griekenland is het juist omgekeerd. Baar wordt des konings positie bepaald door de Hohenzollern, zijne echtgenoote en des Duitschen keizer'B zuster. In HAvre is het minder de persooniykheid van koning Albert dan die van koningin Elisabeth, welke zich gevoelen laat. En weet ook niet Nederland zich in vrouwenhanden veilig, zich door vrouwenoogen wei- bewaakt? Ja, zelfs in Zwitserland zijn er, die roepen: „Cherchez la femme 1" doelende op het feit, dat de sympathieën van aqn Duitsch- Zwitserschon, hoogsten staatsambte naar beheeracht heeten door de Fran- qaise, met wie hy gehuwd is. Deze zyn ie measte in.het oog springende en de openbare feiten. Het zou interessant zyn, ook eens te analyseeren, wat op bescheidener planken zich afspeelt, en met name te exploiteeren, wat achter de scher men voorvalt, waar gemeenlijk de vrouwelyke actie nogmeer thuis en nog meer effensief is En dan roept men nog om Vrouwen kiesrecht, en demonstreert enorm op het BinnenhofGaan wy een Amazoneneeuw tegemoet (Hbl.) Ingezonden mododeollng. Trouwen dienen haar eigen gezond heid beter te begrijpen. Zij wyten haar slechte gezondheid zeer dikwyis aan verkeerde oorzaken en onderschatten het gevaar dat zy loopen door ver waarlozing van verschijnselen van nierzwak'te, als: Rugpijn, Hoofdpyn, Duizeligheid,' Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. leze leiden mettertijd tot ernstige nieraandoeningen als rheumatiek, ischias, waterzucht, en zerifs tot on- geneealyke ziekten. Vrouwen hebben behoefte aan meer lichaamsoefening in de buiten lucht, minder huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteer baar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en water. Dit zyn verstandige jezondheidaregela, die met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen leiden tot het voorko men en duurzaam genezen van nier- aandoeningen by vrouwen. Foster's Pillen heelen zachtjes de vermoeide, overwerkte nieren en zoo dra deze gezond zyn, verwyderen zij de niergiften, die bovenstaande ver- scbynselen veroorzaken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.75 p. doos of f\0.— p. zes doozen. (45)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1