2oo x iso f6.90 DEKENS COLTOF, KANAALWEG 142. DE OORLOG, PRIMA WOLLEN AGENDA. Bersto Htldweeh# Blosctop. Kaaaalweg 119. Hoofd «timmerVerraad in de wil dernis. T.a-T.e.n.u.Bioscoop. Spoorgracbt. Hoofd- auinmer: Ik valsehe handen. Wiite Bioscoop. Koningstraat. Hoofd- nommers: 1. De Gravin van Carolc ea 2. Charli# als bakker. Cinema Palaca. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Stingaree. '28, E>riedaag8cfee conferentie in het gebonw 24 Jan. Palmstraat. Middagaamenkomsten 3uur. Avondsamenkomsten 8 uur. 24 Jan. Liefdadighelds-Couoert door bet Stal muziekkorps der K. M- in Casino, 8 uur. 37 Jan. Gymn,- en Kxcer. Vereen. „Pro Patrla". Bitvoering in Casino, 8 uur, en 23 Jan. Afternoon ball in Casino, half drie. 31 Jan. Tweede Zangavond in Casino, 8 uur. MARINEBERICHTEN. Be officier-machinist der Se kl. J. Terpstra, thuns ter beschikking, wordt 18 Februari 1917 geplaatst aan boord Hr. Ms. Neptunus, de ma chinist G. Sinits, thans ter beschikking, wordt B Februari 1917 geplaatst aan boord Hr. Ms Kortenaer en de machinist J. Pronker met 6 Februari 1917 overgeplaatst van Hr.Hs. Schor pioen naar Hr. Hs. Oornells Drebbel. De sergeant-montear A. Snoep wordt 23 Jan. overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord naar de Marino-Kazerne te Amsterdam. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Kambangan.thuisr., vertrok 16 dezer van Napels. Rem brandt, ariiv. 18 dezer van A'dam te Batavia. Bomeo, van Amsterdam naar Ne w-York, vertrok 21 dezer, van Falmouth Bawean, uitrvertrok 18 dezer van Gibraltar. Radja, van Java naar New-York, vertrok 18 dezer van Nngasaki. Rotterdamsche Llojrd. Ophlr, thulsr., vertrok 19 dezer van Falmouth. Dell, thulsr., vertrok 18 dezer van Rangoon. Monndo, thuisr„ps8a. 20 dezer Perlm. Rindjani, thuisr., vertrok 21 dezer van Falmouth. Koninklijks Hollandsche Uoyd. Kon. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. 30 Jan. Aangekomen van Harlingen en ver trokken naar Goole het Nederlandache stoomschip Friesland VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 20 Januari. Door garnalenvidschers840 K.0. gekookte garnalen, per K.G. 46 ct. a BS ct. 22 Januari. Door garnalenvisschers: 10.070 K.G. gekookte garnalen, per K.G. 42 ct. a 64 ct., 2 mand klein schol, per mand f 15.00, 8 mand schar, per mand f 9.00 28 Jan. V.m. 8 nur niets binnen. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 22 Jan. 1917. VEE. Aangevoerd8 koeien en ossen f200 f400, S vette kalveren f80 af 140.-, idem p.pond fLW af 1.60,29 nuchtere idemfl6af26, 0-mag. schamen f - f-, 66 vatte id. f34 a fül.-por stuk, 468 vette varkens 90 a 110 ct p. A K.G Purmerend, 28 Jan. 1917. 16 stapels Fabriokskaas per 60 K.G. f 7L— «0 CO Boerenkaas Commissie 1 Middelbars Goudsch# kaas 446 K.6. Boter per K.G. f 246 Runderen: 180 vette per K.G. f 0.90 116 melke en gelde f 130.— 6 Stieren f 0-- 14 Paarden f 1S6.— 8 vette Kalveren per K.G. f L80 3S6 nuchtere ld. per stak f (X- Slachtkalverea f 16.- Fokkalvarea per «tuk f 0.- 661 veUe Varkeae per KI. f 1.01 62 mag ore id. per a*uk f 26- 108 Biggen per ituk f 18.- 900 Schapen f 84.- Overheuders Lammeren Ganzen Kalkoenen Zwanen Kipeleren Bendeieren i«* Kievitseieren per stuk aak Appelen f 07... f - 1.90 A f f 46.- f 19. f 69.- id. Peren Handelvette varkem en schapen matig. t 0.- 1 f a- f o.- f o.- f o. f a- f o. r a.- r 6.- relte kalveren Burgerlijke Itand v. Helder, van 20 tot en met 22 JaD. '17. BEVALLEN: G. Mulder—Sterren burg, d.M. C. Pfanken Coster, OVERLEDENM. A. Bakker Hoelandt, 66 j.J. Mulders, 78 j. R. Kroon, 71 j. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 22 Januari 5e klasse. 5e lijst. No. 5480 f 1500. Nos. 825 .1280 8812 10260 17087 20287 elk f 1000. Nos. 6701 5787 9186 10428 12149 16728 18257 elk f 400. Nos. 1414 8916 9070 9372 10280 16287 16801 elk f 200. Nos. 2817 6616 7462 12060 1289Q 12486 13047 16757 17256 18866 19614 10856 elk f 160. 0* algimiani taaatand. Alleen van het front van Roemenie wordt iets van belang gemeld. Aan de Sereth hebben de Duitschers het dorpje Nanesti veroverd, een op den Zuidwestoever van de rivier vooruit geschoven stelling der Russen. Van dit dorpje gaat een weg over de Sereth, die in de stelling van Fundeni voert. Fundeni is een zeer onaanzien lijk dorp aan den overkant van het water, maar na dit dorp ia de heele versterkte driehoek genoemd, die naast Galatz de voornaamste ver sterking aan de Sereth vormt. Zij telt acht forten, maar deze zijn, evenals die van Galatz en die van Focsanie alle ep het k6eren vaneen aanval van den Russisehen kant ingericht. In de bergdalen, die van het "Wes ten naar de Sereth voeren, zijn de Russen nog met een krachtige tegen actie aan den gang, om het leger van aartshertog Jozef uit de buurt te houden. Op politiek gebied is belangwek kend, dat de Fransche Kamer met groote meerderheid heeft besloten, over het antwoord van de entente aan Wilson niet te spreken. ,N. R. Ct." Di entent! en Griekenland. Londen, 22 Januari. De .Times' verneemt d.d. Zaterdag uit Athene De termyn van 15 dagen, toegestaan voor de overbrenging van. de Griek- sche troepen naar den Peloponnesus, is heden ingegaan. 9e condities, door de geallieerden gesteld, xljn zoo vol ledig, dat elke mogelijkheid, dat de Grieken de troepenmacht van Sarrail zouden aanvallen, uit militair oogpunt onuitvoerbaar wordt. SleehtB ongeveer 8000 man troepen zullen ten Noorden van de landengte (van Korinthe) mogen blijven de gendarmerie wordt tot d#D normalen omvang terugge bracht. Alle kanonnen en machine- geweren zullen worden verplaatst, voor zelfs twen kar,oneen, die instructie doeleinden dienen. Dit is een bewya van de werkelijke gestrengheid van da voorzorgsmaat regelen der geallieerden. Indien de Griekscho regeering de overbrenging van de troepen met dezelfde snelheid blijft ten uitvoer brengen als thans, geschiedt eu z(j een even groote ge willigheid toom bij de ontbinding der reservisten-liga, dan zullen een ver zachling van de blokkade en de terugkeer van de gezanten der ge allieerden Daar Athene over e6n week kunoeu worden verwacht. De ontploffing In een Engelsche munitiefabriek. Londen, 22 Januari. De ontploffing in de munitiefabriek te Londen had zeer verrassonde, grillige gevolgen. Zoo werd nog op een afstand van veertien mijlen het gerinkol van vensterruiten waargenomen, terwijl van kleine, lichtgebouwde huiken op enkele honderden metera afstand van de fabriek zelfs geen ruit' brak. Een reusachtig stuk Ijzer werd honder den meters ver boven op een huis geslingerd en een auder groot brok metaal kwam neer in de buurt van een gashouder met zulk een geweld, dat deze geheel ontwricht werd het gas ontsnapte en raakte in brand. Een kuil van honderden meters en een tachtig meter diep wijst de plaats aan waar de bergplaats vau ontplof bare stoffen zich bevond. Twee dagen lang hebben de soldaten tusschen het puin naar lijken gezocht. Volgens officieele opgaven zouden er honderd dooden zijn en vierhonderd gewonden, maar misschien is het verwonderlijker dat er nog zoo velen zijn ontkomen Merkwaardig was het dat de brand wachts, die moedig trachtten het vuur te blusschen na de ontploffing, aan de ramp ontkwamen. Vijf van hen werden levend teruggevonden temid den van de overblijfselen van den stoomketel. De eerate scheikundige Angel was een veelbelovend jong ie, die te Oxford zich onder scheidde en bjy het uitbreken van den oorlog zyn diensten aao de regeering aanbood. Mevrouw Angel, die ch6f was van den vrouwelijken staf, was toen de ramp plaats had afwezig. Amsrikinen in Dultsche krijgsgevangenschap. Londen, 22 Jan. De correspondent van de „Daily Express" te New-Totk seint, dat ambtenaren van het depar- ment van buitenlandsche zaken ver klaren, dat het aan Duitscblard niet kan worden toegestaan Amerikanen krijgsgevangen te houden, die op handelsschepen der geallieerden zijn aangehouden en nu aan boord van de „Tarrowdale" naar Duitschland zijn gebracht. Indien Duitschland meent hiertoe het recht te hebben, omdat de handelsschepen bewapend waren, zal de toestand kritiek worden, daar Amerika vastbesloten is de vrijlating van zijn burgera te ver krijgen, wat daar ook de gevolgen ?an zuilen zijn. De deportaties te Brussel begonnen. Van de grens wordt d.d. 22 Jan. aan de „Tel." gemeld: Zaterdag zijn de Duitachers te Brussel met de deportaties begonneD. Zij Damen tot nu toe voor het meeren- deel loodgieters, steen- en metaal bewerkers, dus vooral vaklieden. In hetfl bijzonder in de voorsteden An- derlecht en Molenbeke -zijn tot nu toe veel personen weggevoerd. Na elf uur 's avonds en voor vfif uur 's morgens mag niemand op straat loopen. Het Zuid Station, waar het vertrek plaats heeft, is beschermd door mitrailleurs, terwijl een auto-mitrail leur langs den boulevard rijdt. De stad is kalm, al heerscht er veel onrust en angst. Foestvergaderlng Bond van Minder Marlne-Personeal. Da Dultsche Sos. Dam. Partij. De sociaal-democratische organisa ties in Groot Berlijn, die op het stand punt- van de minderheid der partij staaD, hebben een motie aangenomen tegen het besluit van het partijbestuur, waarin de organisatie der minderheid onvereenigbaar wordt verklaard met het lidmaatschap der partij. De motie zegt dat het de plicht der organisatie is, zich tegen alle gewelddadige maat regelen van het bestuur te verzetten en deze met gepaste tegenmaatregelen te beantwoorden. Een krachtige actie van noodweer wordt aangekondigd en de verantwoordelijkheid voor het na deel dat de partij daardoor zal kunnen lijden, op het partijbestuur geschoven. Voorts stelt de motie strijd tegen de onsocialistische politiek der Rljks- daggroep tot plicht. Hst IJzeren Kruit. Tijdens den oorlog zjjn in Buitsch land reeds 15000 ijzeren kruisen eer ste en een half milioen Ijzeren kruisen tweede klasse verleend. De Spaaneche duikboot lo de Sont. De Spaansche duikboot „Isac Peral", die in de Noordsche wateren gezien zou zqn en belast heette met het vervoer van de Amerikaansche post naar onzijdige landeD, ligt, naar de Spaansche minister van marine mee deelt, op een Amerikaansche werf om er herstellingen te ondergaan. Vandaar zal zij rechtstreeks naar Spanje varen. Te1 balf negenneen, zoo ko men wjj er niet. Want vóór het zbo laar. was, hadden we al heel wat beleefd; waren we al door de fees telijk versierde zaal geschreden en hadden we gezieD, hoe, tusschen het groen van de fraaie palmen, het felle rood van do doeken met do initialen van don Boud keurig afstak, hadden aangehoord bet Bondslied, door de kleurige klanken van het fanfare corps, ouder leiding vau den hoer G. H. J. vau den Bogaorde, b'egeloid, hadden we gezien hoe de bestuurs leden van den Bond, met de sprekers van tien avond, de hoeren Jan van Zutpben en A. B. Kleerekoper, waien opgekomen en hadden plaats geno men op het podium. Toen kwam de Voorzitter, de heer J. H. Smith, en heette de aanwezigen welkom. Hij zeide, wat wij een vo rigen keer reeds schreven, dat wegens de tijdsomstandigheden geen eigen lijke feestelijke vergadering was be legd, maar dat toch deze bijeenkomst een feestelijk karakter moest dragen. Hy releveerde de feiten, in die twintig jaren van strijddat steeds de Bond op eigen beeDen had moeten staan en de ondervinding bewezen had, dat hij dat best kon ook. Getoond was do levensvatbaarheid van den Bond en wij staan klaar om ten allen tyde onzen Bond te beschermen tegen slagen di6 op hem neerkomen. Geen der tegen den Bond genomen maat regelen heeft hem kunnen nekken, en de maatregelen om het vereenigings recht te ontnemeD, hebben niet dan wat stoornis in de administratie ge bracht, waaraan wy ons hebben aan gepast. Trots de tegenwerking van den Minister hebben wij dit jaar 250 nieuwe leden gewonnen, en het Bonds- gebouw, 27t jaar geleden geopend, is thans alweer te klein gebleken. Nadat spr. nog hulde had gebracht aan de oud kameraden, werden de heeren Verstegen, oud-voorzitter en thans redacteur vau „Het Anker'" en Kramer, architect van het gebouv uitgenoodigd op het podium te kouien en aan de bestuurstafel te gaan zitten, Ruim 50 telegrafische eu 85 schrif telijke gelukwenschen waren inge komen. Van de telegrammen noenjen wij3fdeelingen Amsterdam, en Ter schelling van den Bond, Ned. Mijn- werkersbond, afd. Soesterberg, Helle- voel8luis. Kamerfractie s.d.a.p, (Troel stra, Albarda). Kamorleden Hugen- holtz en Van Kol, part ijbestuur s.d.a.p., Ned. Vakverbond, Mondeis, Bakkers- gezellenbond (op rijm), Hoofdbestuur Ambtenarenbond B't Noorden", Tho massen, Werkl. Diamantslijperij As- scber, afd. „Kortenaer", oud gasten Haarlem, oud-leden Kramers, W. H. Meijer, Bond v. Ned. Locomotief per soneel, Korporaalsbond Onderzee- dienst, Draükbereidersbond, Meubel makers- en Behangersbond, Timmer lieden-, Opzichters- en TeekeDaars- Sigarenmakers, Kellners- eu Typo grafenbond, Alg. Bond van Post- en Telegraafambtenaren, Textiel-, Fa- brieksarbeidersbond, SUjperspersoneel firma Conijn, Centrale Bond Bouw vakarbeiders, Werkl. Openb. diensten en bedrijven, Alg. Bood Handels- en Kantoorbedienden, Transportarbei ders-, Metaalbevrerkersbond, enz. enz. Na deze voorlezing, die geruimen tyd in beslag nam, kreeg het woord de heer Jan van Zutpben, tot het houden van de feestrede. Spr. wees op den groei v. d. bond, Hoofdzakelijk is deze te danken aan het werken der bestuurders zoowel Michels als Verstegeu hebben in hun hart dezelfde liefde gehad voor hun werk, zij hebben hun wis selwerking op de leden uitgeoefend, en een krachtsontplooiing ontwikkeld, waarvan de wereld verbaasd staat. Spr. wenscht allereerst namens het Dagelljkseh Bestuur van het N.V.V., den bond geluk met dit plechtig oogenblik. Moge het dan, door de omstandigheden niet zoo feestelijk zijn als we wilden, plech tig is het ais geen oogenblik kan zijn. Want niet gfi alleen jubelt, neeu, 130.000 georganiseerde arbei ders jubelen met u mee. Al behoort gij niet direct tot de onzen, w(i, onze 180.000 leden, rekenen u tot de onzen en zullen naast u staan in de ure des gevaars. In de tweede plaats is spr. geluk- wen sch als secretaris van den Diamant- bewerkersbond. Spr. vergeleek het werken van den bond bfi dat van da Diamantwerkers, waarbij analogie bestaat. Evenals deze heeft ook de bond zijn leden opgevoerd tot een sterke, hoogstaande organisatie. Even als zij waren daarvoor de matrozen ODgunstig bekend; men kon iemand niet met grooter minachting behan delen dan door van hem te voor spellen dat hy nog eens op het oor logsschip terecht zou komen. De organisatie heeft het wonder verricht door uit die veelgesmade matrozen een krachtigen bond te maken. In, waar wy, de diamant werkers, de eerste pl&atB innemen in de vakbeweging, daar staat gij, de matrozen, naast ons op de eere plaats Deze bloemen zijn het symbool van onze opgezamelde energie. ZU zyn het bewys, dat een stuk macht ge reed staat, met de tanden op elkaar, om den bond van minder marine personeel te verdedigen. Een minister, die zou beproeven deze oiganisatie te breken, zal de kalk van zijn tanden breken op de rots van haar sterkte. Wie met ons in vrede loven wil moet zijn handen thuis houden. Ook in de Kamer komen thans al uit andere, ook democratische groepen, siemraen van menschen, die vroeger niet zoo hulpvaardig wareü. Deze spr. wijst er verder op, dat weliswaar het knotten der organisatie geen gebaar oplevert voor het teniet gaan ervan, maai wel voor het ver loren gaan van de aanraking tusschen leiders en leden. Daarom zegt spr. uit naam der S. D. A. P.toont uiterste zelf beheersching, ieder van u propageere zooveel hij kan aan boord, aan den wal, de meeat strikte plichtsbetrachting, zoodat men u niets verwijten kan. Doe uw plicht ook als hy u zwaar valt. Niets mag ge beuren dat u eenametkan aanwreven. Niet, dat hiermede gezegd wil zijn, dat hetgeen gebeurd is, zoo erg is! maar toch is er weer onlangs een niet voor openbaarmaking bestemd rapport over den bond aan de kamer leden gezonden. Zorg, dat wfi geen rapport over uw handelingen noodig hebben. Verdedig uw bond tegen ieder, die den euvelen moed heeft hem aan te tasten. Eo als een min. komt, die miliciens neemt, welnu, dan zullen we miliciens organiseeren neemt hij Maleiers op de vloot, dan zullen we 't in Maleiscb gaan propa- geeren. En als de bond zijn 26 jarig bestaan viert, dan zullen wij eens zien wie er isde bond of minister Rambonnet PLAATSELIJK NIEUWS. De afdeeling Den Helder van den Algem. Bond van Arbeiders(stersï in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerkingsbedryf heeft een adres aant den Raad dezer gemeente gericht, waarin zij zegt, dat tengevolge van de per 6 Februari a.s. intredende nieuwe regeling der brooddistributie er enorm meer arbeid van de brood bezorgers gevergd zal worden, be staande ook in het uitreiken en terug ontvangen der broodkaarten. Zij is van oordeel, dat deze arbeid van Gemeentewege den betrokken arbei ders wordt opgelegd, en gezien, dat het Gemeentebestuur van Amsterdam zich met deze opvatting reeds vereé- nigd heeft en tot tegemoetkoming aan de arbeiders drie centen per couvert zal vergoeden, zoo verzoeken zij ook den Raad, voor dezen arbeid eveneens eene naar bilUJkbeid te be palen vergoeding toe te kennen. Nadat nog verschillende mededee- lingen waren gedaan - ingekomen waren van de autoriteiten berichten van verhindering, van enkele raads leden tevens gelukwenschen kreeg het woord de heer A. B. Kleerekoper, die namens het partijbestuur der S.D.A.P. bloemen aanbood. Spr. ves tigt er de aandacht op, dat het in dezen merkwaardigen tijd, waarin iedereen naar het wapen der organi satie grijpt, wol wat ouderwetsch is een organisatie als deze te willen nekken. Er zijn in die twintig jaar 'heel wat ministers heengegaan en ik geef heel wat meer voor de solidi teit van uw bond, zegt spr., dan voor die van den zetel van den heer Rambonnet, die tracht den bond te onthalzen. Het is precies alsof een kleine heel kleine peuter met zyn vingertje de open kraan van de waterleiding wil afdammen. Met geen ander gevolg natuurlijk dan dat het water zich ophoopt en met kracht losBpuit, hem zelf en zfin duim klets nat makend. Bn met de S.D.A.P. is de minister niet klaar. Al moge een dreumes dan klein zyn en zwak, hij kan uitermate lastig zijn, en hfi is veel moeilijker tot de orde te roepen dan iemand die een volwassen man is. Nu kwamen van alle kanten bloemstukken opdagen, 't waren witte seringen en smetlooze lelies, roode tulpen en teer;paarse seringen, manden, in sierlijke bloemenmanden bijeengebracht, los gebonden met rood lint. Want na dit fraaie bloem stuk van den heer Kleerekoper kwam' de afd. Helder der S. D. A. P. met bloemen en een feestredenaar. De feestredenaar was de heer Verstegen, die releveerde, hoe de Bond hier ter stede de voorganger is geweest op elk gebied wat betreft organisatie, Door den Bond is de basis gelegd der vakbeweging in den Helder. Niet ineens is dit gekomenwfi die van den aanvang af het vereenigingsleven hebben meegemaakt, weten welke ontzaglijke tegen werking overwonnen moest worden. En steeds was het de Bond die zijn steun gaf en trots dit met een scheel oog werd aangezien aan vankelijk door de arbeidersbeweging. De bloemenhulde is dus ook bedoeld als dank voor alles wat de Bood deedt. De Bond heeft, uit zijn weggejaagde matrozen, figuren in de maatschappij gebracht, die thans een eervolle plaats innemen. Ia de gemeenteraden zijn ontslagen matrozen werkzaam; de Heldersche raad is niet meer denkbaar zonder^matrozen en mariniers, en van bevoegde zijde vernemen wij, dat ze de beste krachten zijn uit den Raad. Twintig jaar geleden spiegelden wij ons aan het voorbeeld der Diamant bewerkers wij zijn er gekomen, met vallen en opstaan hebben we het loopen geleerd. Zouden hier zooveel oud-leden zyn als er niets iets was in dien Bond, dat ze nu nog voelen We waren immer leden van één gezin. Na dezen spr. kwamen de voorz. van het Hoofdbestuur van den Kor poraalsbond, de afdeeling Noord- Brabant Helder en Held. Bestuurders- bond, de Bond van Zeemiliciens wiens leider, de heer Saunders, eenige woorden aan den Bond wijdde. Als te eeniger tijd de Bond van Minder Marine-pers. te niet gaat, omdat we Zeemilitie krygen, zal, daarvan is spr. zeker, daaruit een Bond van Zee miliciens ontstaan, die er trouwens thans al is. En ook daarop zal een minister de tanden stuk bijten. Vervolgens kwamen nog de af deeling Kortenaer, de Zang- Muziekvereeniging met elk bloemstuk, het Personeel van den Bond met een geheele reeks van bloemstukken, zoodat het podium vóór de bestuurstafel ééne bloemen massa was. Na een pauze, waarin de zang- vereeniging „Kunst aan 't Volk', onder leiding van den beer Job. Brands, zich deed hooren, sprak de heer Kleerekooper nog een kort woord. Op geestige wijze haalde spr. enkele' feiten uit het Gedenkboek van het tienjarig bestaan aan, om aan te toonen, van hoe groote beteekenis die eerste pioniersarbeid geweest is. Want wij jongeren hebben het niet zoo moeieiyk meer als een 20-tal jaren terug die baanbrekers. Spr. wil niet Verstegen in de zon zetten, hy staat immers zelf in de zon van zijn leven, maar het mag toch wel eens gezegd worden, dat toen ge sproken werd van den Bond van den gekken Verategen. Zy zijn, zonder waterlaarzen aan te hebben, in den modder gegaan, die hen aan alle kanten omspatte; zy hebben mede gebouwd aan de arbeidersbeweging. In de geschiedenis der vakbeweging zal de naam van Verstegen onver gankelijk blijven genoemd. De matrozen hebben hun eigen huis, ontwoekerd aan de stroomen, de stroomen namelijk van jenever. In geen enkelen burgerlijken kring zal men een zoo aardige verhouding vinden als tusschen de arb.-organi- satie en den Bond bestaat. Dit huis belichaamt eene idóe,. de die dezelfde is als die, welke uw hoofd frisch houdt. Dit huis geeft weer wat in u is en het zal het nageslacht vertellen in welken moeie- lyken tyd het ontstaan is. En spr. zegt nu tot allenviert -niet uw feest hier, maar gaat straks eens langs uw huis en bekykt het eens, spreekt er in gedachten' eens tegen. En dan zal dat stomme twee gesprek de gelukwensch zyn op dezen herdenkingsdag. Nadat de muziek het Bondslied bad gespeeld, trad de administrateur van den Bond, de heer Michels, naar voren. Hem restte nog eene taak, die tot het prozaïsche gedeelte behoorde. Bpr. stelde n.1. aan do vergadering ▼oor te besluiten, dat thans met kracht zou worden gewerkt aan de inwendige voltooiïog van het gebouw. Dat was reeds bij den aanvang vastgesteld, dat het gebouw wand schilderingen zou krygen, maar het was nog niet mogelyk geweest er uitvoering aan te geven. Thans stelde spr. voor te besluiten zoo spoedig mogeiyk geld byeen te brengen voor het inwendige by voorbaat was door den teekenaar Hahn reeds eene oor konde opgemaakt, waarop het volgen de te lezen stond: „Op den dag, dat de Bond van .Minder Marine-Personeel zyn 20- Jarig bestaan herdenkt, neemt bet „Bestuur zich voor, over te gaan tot een zoodanig doen afwerken en verfraaien van het inwendige van „het Bondsgebouw, dat bet nog meer „dan tot heden een heerlijk symbool wordt van de kracht der organi satie." Onder hoera's en fanfares werd aldus besloten. Hierna gaf de muziek vereeniging nog een paar nummers, en te ruim half één gingen de talrijke aan wezigen huiswaarts, nadat photo's genomen waren van Jooneel en zaal. IJl. Het ys vermaak op het kanaal en de grachten rondom de stad was Maandagmiddag in vollen gang. Het mooie, zonnige winterweer droeg niet weinig by tot de pret; clekoude wind, die het Zondag vrijwel onge nietbaar maakte buiten, was gaan liggen. Reeds Zondag liepen er, op het ys van één nacht, waaghal zige jongens helaas ook ouderen! tot verontwaardiging van welden kende menschen. En ook is Zondag middag al het eerste slachtoffer ten offer gevallen aan het ys. Bij de fxbrieksbrug n.1. zakten een drietal jongens door het nog zwakke ijs. Voorbijgangers trachten met stokken hen te redden, doch de torp. Ie kl. D. Augustyn, a. b. Hr. Ms. „Emma' die juist voorbyging, bedacht zich niet lang en sprong gekleed te water. Hy had het genoegen reeds aanstonds een der jongens te grijpen. Teneinde den tweede te kunnen bereiken, moest hij echter duiken, en ontdeed hij zich, al zwemmende, van zyn zwaren jekker,, waarna hij ook no. 2 wist te grijpen. Nummer drie echter was zoek; andere jongens beweerdeo, dat hy weggeloopen was, toen hy zag dat zyn broertje te water lag. Maar daar hy des avonds niet voor den dag kwam, werd er op de plaats gedregd, met, gevolg, dat men Maan dagmiddag zyn ïyk ophaalde. Se verdronkene is de 18-jarige zoon van den Korp. Weman; de geredden zyn diens broertje en een jongen, Van Baren genaamd. Het volloopen der haven met ys, afkomstig van den Zuidwal, veroor zaakte veel stagnatie bij het gaan en komen der marine-vaartuigen. Hedenmorgen was de haven vry van ys. ZoDdag kwamen van Amsterdam een drietal stoomschepen, de „Prinses Juliaoa", de „Leeuwarden" en de „Stanfries", alhier aan. De schepen waren bestemd voor Harlingen, doch daar de vaart van Amsterdam uit over de- Zuiderzee gestremd was, wilde men trachten van uit Nieuwe diep Harlingen te bereiken. Dit bleek door den ysgang evenwel onmogelyk. Na korten tyd keerden de schepen in de haven terug. Hedenmorgen zou opnieuw een poging worden gedaan om de bestem ming te bereiken. Zy zijn echter heden middag weder teruggekeerd. Naar men ons mededeelt, onder vindt ook de melkaanvoer van Texel vertraging tengevolge van het ys. BINNENLAND. Teraardebestelling Mr. H. Goeman Borgesius. Onder buitengewoon betoon van deelneming is gisteren op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van den Tweede Kamervoorzitter, de heer mr. H. Goeman Borgesius. By het sterfhuis woonde een talrijke menigte het ver trek van den rouwstoet by. Achter den met kransen omhangen rouw- wagen volgden in een stoet drie galakoesten, waarin vertegenwoordi gers der koningen en van den prins, terwyl in de verdere volgrytuigen o.a. genoedigden der familie, minister Cort van der Linden, tydelyk voorzit ter vah den ministerraad, Schaper, 2de voorzitter van de Tweede Kamer, Ruys de Beerenbrouck, derde voor zitter dier kamer, en De Meester, Smeenge, Eland, Roodhuyzen, zoo mede vertegenwoordigers van com missarissen en directie der Eerste en Nieuwe eerste Nederlandache Levens- verzekeringamaatschappy. De rouw- wagen werd omgeven door boden en ander dienstpersoneel van de Tweede Kamer. Op weg naar het kerkhof trok de stoet langs de kamergebou wen op het binnenhof, waar ten tee- ken van rouw de gordijnen waren neergelaten. Post van boord gehaald. De stoomschepen „Ryndam", 3 dezer van Rotterdam na^r New Tork vertrokken, „Samarinda", 8 dezer van Batavia te Rotterdam teruggekeerd, „Vondel" en-„Riouw", onderscheiden- lijk 4 en 5 dezer van Batavia te Amsterdam aangekomen, hebben op last van de Britaehe autoriteiten de post in Engeland moeten lossen. Geen bloem aan particulieren. Toen het broodrantsoen van 4 ons I >er dag in uitzicht werd gesteld, heb- jen velen getracht zooveel mogelijk bloem op te doen; misschien om, naast het per kaart toegemetene, ook zelf nog brood te bereiden Dit kon, doordat wél de meel-verkoop (onge- build) sedert 2 October j.1. aan banden gelegd was, en deze niet anders dan op meelkaart gebeuren mocht, doch de verkoop van bloem geheel vrijge laten was. Heel wat bloem is alzoo in de afgeloopen weken door particu lieren ingeslagen. Nu is hieraan een eind gemaakt door een afzonderlyke, slechts 3 artikelen tellende distributie regeling van meel en bloem, waarby het verboden is deze artikelen anders te verkoopen dan aan hen, die ze voor de uitoefening van hun bedryf behoeven. Deze verbodsbepaling duurt echter maar tot Februari, dan kan ieder per week weer een half pond bloem op zyn wittebroodkaart be trekken. De huismoeders die niet hebben ingeslapen en in de nu ko mende twee weken bloem voor di keuken hoodig hebben, moeten dus maar trachten „een goede buur" te vinden, die haar uit den nood helpt. Ook is gepubliceerd de samenstel ling en werkwyze van het Centraal Broodkantoor. Teneinde de kosten daarvan te bestrijden zullen de pryzen van tarwebloem en rogge met f 1,40 per 100 K. verhoogd worden. Alweer broodprljsverhooging dus! (H.bl.) Lederprljzen. De „Echo van het Zuiden" meldt, dat het bestuur van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons besloten heeft een protestvergadering tegen de hooge lederpryzen t6 houden op Zaterdag 7 en 8 Februari te 's Graven- hage. Het bondsbestuur zal eene verkla ring aan die vergadering voorleggen, waarin o. m. wordt gezegd De vergadering constateert, dat sedert het uitbreken van den oorlog de pryzen van alle soorten fourni turen, noodig bij het maken en her stellen van schoenen, en vooral de prijzen van over- en zooileder ver bazend zyn gestegen, de meeste soorten met meer dan 200 pet. en sinds Oct. 1916 bet zooileder met ruim f 1 per pond, zoodat o. a. de prys van het zoolleder, noodig voor het maken en repareeren van schoenen, sinds Juli 1914 vau f 1.20 tot f 8.50 per pond is gestegen; een stijgiDg, die maar steeds aanhoudt; dat van' het begin van den oorlog af door de lederfabrikanten in Neder land reusachtige winsten zyn ge maakt en dat vooral in de laatste maanden, tengevolge van ongebrei delde speculatie zoowel in huiden als in leder, enkelen zich op ongekende wyze verrijkt hebben ten koste van het NederlandBche volk. Hat a.a. „Wlarlngen". Het Nederlandsehe stoomschip Wieringen", van de reedei y W. Ruys Zonen te Rotterdam, dat spoedig te Rotterdam wordt verwacht, is het volgende overkomen 6 December met ongeveer 4000 ton regeeringsgranen aan boord, is het rechtstreeks van Baltimore naar Kirkwall gestoomd. Op den 26sten aldaar aangekomen, kon het stoom schip, omdat niet eerst Falmouth was aangedaan, geen uitklaring bekomen en moest weder naar Falmouth terug om de noodige uitklaring te halen. Aangezien dit stoomschip nu een veel langeren reis moest maken, ge raakten de bunkerkolen op. In Fal mouth kon niet worden gebunkerd, maar wel te Dartmouth. Nadat in laatstgenoemde haven de steen kolen voorraad was aangevuld, pas? eerde'de „"Wieringen" op 14 dezer weder Lizard om nogmaals om het Noorden vah Engeland de reis naar Rotterdam voort te zetten. Ua. De berichten uit Noord- en Zuid- Holland en uit de OoBtelyke provin cies melden dat de binnenscheepvaart zoo goed als geheel is stopgezet. In Zuid-Holland werd gisteren de vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam via Gouda nog volgehouden. Ook de veerdiensten over de Zui derzee moesteu staken. In de Zuiderzee bevindt zich veel ys, dat zich aan de kust vastzet. De Gouwzee en het Hoornsche Hop zitten vol ys. De haven van de Lemmer is niet meer te bereiken. De Eems ligt eveneens vol ys, terwyi de haven van Delfzyi is dichtgevroren. halfjaar eigenlijk al op 20 Maart (dag en nachtevening) aanvangt. Voor dien zomertyd beveelt hy aan den Midden-Europeeschen tyd (dus niet uur later dag, maar 40 minuten) en dan zou hij op 1 October willen zien ingevoerd den West-Europee- schen of Greenwich' tyd. Men zou dan hebbenvan 1 April tot 1 Oct. den Midden-EuropeeBChen en- van 1 October tot 1 April den West Euro- neeschen tyd, telkens voor een half jaar. Eene vergissing. Gistermorgen waren de yroege wandelaars aan de haven te IJmuiden van meening, dat ons land eene andere regeeriog had gekregen, om dat de Duitsche vlag boven het fort woei. Later werd echter ontdekt dat er eene vergissing in het spel was en bleek slechts de Nederlandache vlag verkeerd te zyn opgeheschen. Een proces tegen een gemeente. Voor het gerechtshof te Arnhem zal een eigenaardig proces worden gevoerd door een leiendekder te Groenlo tegen bet bestuur dier ge meente. De leiendekker spreekt de gemeente in rechten aan om schade vergoeding, in verband met het vol gende By de herstelling van den kerk toren te Groenlo, eigendom van dc gemeente, was de zoon van eischer ook als leiendekker werkzaam. Toen deze tegen een houten pilaster van de balustrade van den toren leunde, brak de pilaster en viel de werkman van den toren by was onmi<Jdel)yk dood. Zyn vader, de nu proceaeerende leiendekker, stelde éen civielrechte lijke actie in tegen de gemeente Groenlo, over de schade, hem door hetoveriyden van zyn zoon berokkend. Hij beweert, dat net houtwerk van den toren in zoo verwaarloosden toe stand verkeerde, dat de gemeente Croenlo in ernstige mate schuld beeft aan het ongeval, dat voor hem een blijvend geldeiyk nadeel vanf'lOper week beteekent. Se gemeente heeft de vergoeding geweigerd, terwyi de recht bank te Zutphen de vordering van den leiendekker afwees. Thans is deze in hooger bereep gekomon. Diefstallen In een kazerne. In den laatsten tyd trok bet de aandacht der politie te Harderwyk dat zendingen uitgesneden zoolleder van daar werden verzonden. Het bleek haar dat dit, leder en ook lijf goederen vermist werden in de nieuwe kazerne. Verdacht van dien diefstal zyn Zaterdagavond aangehouden een stoker der centrale verwarming en een chef-Bchoen maker-soldaat, beiden van de nieuwe kazerne. Qebleken is dat het ontvreemde leder werd afge leverd aan den schoenmaker Herzog te Harderwyk, die daarmede deels zijn klanten bediende en de rest aan een Amsterdamsehe firma zond. Het onderzoek is in vollen gang. Uit verschillende plaatsen komen berichten over het openen der ys- banen. O. a. ook uit den Haag, waar Prinses Juliana een der eersten was, die ervan profiteerde. In Friesland is men druk in de weer met het organiseeren van wed strijden. Als de vorst nu maar wat wil aan houden 1 Door ds kouds bezweken. Van de 16 reizigers, die Maandag den weg van Holwerd naar Ameland te roet aflegden, is onderweg door de koude bezweken de 24-jarige sergeant J. Bleeker, van Hollum. Anderen verloren hun bewustzijn by hun komst op Ameland. Zomertijd. Nu binnenkort het vraagstuk van den zomertyd weer aan de orde komt, betoogt prof. A. A. Nfilandia het ütrechtsch Dbl. de wenseheiyk- heid om reeds op 1 Aprii dien rijd in te voeren, omdat toeh het zomer- LANGS DE STRAAT. Cokes-constarnatle. O Maandagmorgen. Hei windje waait ouderwetsch uit 't Oosten. De vorst knypt vinnig en allés om ons heen is styf bevroren. Op de Fabrieks- gracht een ongewone groote drukte. Menschen, die naar de gasfabriek moeten om cokes. WerkliedeD, knechts, vrouwen met wollen doeken, meiden en jongens, met wagentjes, met zakken allemaal huiverend van koude. Door het bek gaat do heele troep naar het glazen hokje voor 't loket. Maar hier staat het zoo vol zoo vol, dat er niemand meer binnen kan en als er één geholpen iB, dan wringt de armzalige kudde buiten om die plaats te veroveren. Zy duwen elkaar op zy, stompen met ellebogen en enkele zwakken wan kelen terug. Die een bonnetje heeft voor cokes vlucht er schichtig mee weg. 't Is een schare volk die op het terrein krioelt. En uit deze komt aan stonds een vrouwtje, de heupen om spannen door een klaar schort, het gezicht rood van 't winterweer. Ze sjouwt als een kerel met een zak op haar rug. Maar plots krygt de zak van onderen een scheur. En langzaam begint de cokes neer te kletteren op de droge straat. Stom van ontzetting biyft het wyfje staan. Besef om de ramp te stuiten heeft ze niet. De cokes valt al vlugger neer. Haar oogen verglazen tot verbystering. Als er eindeiyk niets meer in den zak is, heft het mensch een zoo jammerlyk, moorddadig gekryt aan, dat men verschrikt toeschiet. Ineens een plok nieuwsgierigen. Waaronder een boots man van de marine. ;Haal een stoffer en blik", beveelt-ie kort aan een juffer van de gracht. Deze vliegt heen, keert terug en wil gaan vegen. „Wat gaat dat sloom", zegt de onderofficier, die sanguinisch it. „Geef maar op. Doen ze by ons aan boord gauwer". Hy neemt 't blik en den stoffer en begint, overmachtig hygend en steunend, de cokes by elkaar te vegen. „Ga jy een zak halen", beveelt-ie intuaschen weer aan een kolenboer, „een flinke en gauw wat". De zak wordt inderdaad gebracht. De dib-roode bootsman, mal beweeg lijk, zyn manchetten giydend uit de mouwen en z'n pet wankel op de haren, veegt en kreunt en puft en snuift en Btort de cokes in den beteren zak over. En even later stapt het moedertg-j opnieuw als een vent langs de Fabrieks- gracht, met den zak op haar rug en met een paar kykers in 't hoefd die gluurden van verrukking.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2