MEDE IDLISUIUmi Mini auction bridge drive, Magazijn „De Ster" Erdal Gaat niet naar Indië HERMAN NYPELS, P. GROEN ZOON Effecten Coupons Rekening-Courent fncasseeringen Assurantiën Wyberf THEE E. Brandsma. FLAN Streng opWOENSDAG31JANUARI,8uur, DE HELDERSCHE BANK. H. EISEU SPOORSTRAAT 41 - HELDER. in „CASINO". Marine-Club. op Zaterdag 27 Januari a.s. MARINE-CLUB. 28 JANUARI I WITTE- I ie 1 Tabletten Keizerstraat 90 Een goed bewijs is het, ENTRÉE VRIJ. Aanvang 8 uur IS. INTEEKENLIJST op de leestafel. Zondagmiddag I 3 uur 30: Boerenplaats Koegras. Ta huur voor den tyri vaa vier jaren, eene Hofstede met kapberg, Varkenboet, betonnen Gierput etc., geleien i<ien Polder „Het Koegras", gem. dan Helder, groot 39 H.A. Wei en Bouwland, thans nog bQWOond door den Heer C. Kant. Huurvoorwaarden op aanvraag te bekomen b(j SLUIS on GROOT, zaad- teelt en zaadhandel te Enkhuizen. Gegadigden worden verzocht hunne inacbrijviiigsbiljetten etc. ten onzen kantore in te zenden vóór of op den 8 Febr. 1917. Muziek te geven door een Amateur-Orkestje uit Haerlem. Bankinstelling Is bereid aan solide personen tijdelijk GELD te verstrekken met gemakkelijke periodieke terugbetaling. Brieven fr. onder No. 421, aan het Bureau van dit blad. Wij belasten ons met het inoasseeren van wissels en kwitanties door geheel Nederland. H. JACOBS, Langestraat 10, Helder, koopt steeds In groote- en kleine partijen op tegen reuzen, reuzenprljzen. er Kaart ook te ontbieden. Voor heelen en gedeeltelijken Inboedel, Winkel-opruimingen In welke branche ook. REUZENPRUZEN voor Lompen, Metalen, IJzer, Gummi, Boeken, Couranten, Mollen-en Konijnen vellen enz. onz. bestraft de spaarzame huisvader het gebruik van slechts schoencrême. Hij weet, dat de dure schoenen alleen jarenlang behouden blijven bij de dage- lijksche behandeling met de schoencrême FEUILLETON. Eu episode uil deo Europsescheo oorloi. door JULES VERBEEKE. 8) Ontroerd had Jules toegeluisterd. Hjj had zijn breedgeranden hoed afgenomen en zwaaide er nu mee tegen de soldaten als om hun dank te brengen. Toen stapte de luitenant kolonel vlak voor hem en sprak: Dokter Verbeeke, In naam van Zijne Majesteit mijn geöerbiedigden Koning Victor Erna- nuel, moet ik u gelukwenschen, met de ingetreden beterschap uwer gezondheid. Hoewel hij,doordrukke bezigheden in deze oorlogstijden verhinderd is u persoonlijk toe te spreken verzocht en beval hij mij u te zeggen, dat hy met onge veinsde en warme, oprechte belang stelling uwen toestand vernomen heeft. Toen u, mijnheer Verbeeke, opBteeg met den Franschen held La Rob, waren wij allen vervuld van eerbied voor de koene daad, die gy verrichten ging. Angst, onrust maakte zich van ons meester, dat het onweer dat dreigde, los breken zou. Helaas de onrust werd waarheid, Fotograaf. Kanaalweg 3. Reproducties naar verbleekte Foto's. Beschilderde Portretten. Lijsten. K De Redenaar HÜ behoudt sleedt door het gebruik van Wybert-ta- HH bietten een heldere en ÜI onvermoeide stem. Zy =1 smaken aangenaam en verfrissdiend en lesschen den dorst. In- en Verkoop »an Te koop en te zien: des morgens v,»n 10 tot 12 en des middags van 2 tot 4 uur. In geen geval avond». dat de Wortelboer's kruiden van JACOBA MARIA WORTELBOER, steeds meer en meer gebruikt worden. alvorens een prijscourant van complete INDISCHE UITRUSTING te hebben aangevraagd, bij: LEVERING ONDER GARANTIE. Duizenden drinken ze dagelijks. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN metpiqiié borat f 3.00, prima kwaliteit Texel. Lezing P. J. Oud, van Ommen. De heer Oud is in ons district geen onbekende. Vroeger was hy hier ontvanger der Registratie en Voor zitter van de Texelsche Vryzinnige Kiesvereeniging. Meermalen is hy toen als spreker opgetreden en toonde zich daarbij als voorbeschikt voor een politieke loopbaan, zyndo een spreker by uitnemendheid en doorkneed in Staathuishoudkunde. Ook elders trad de heer Oud meermalen op en van Vryzinnige zijde is hy nu reeds voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer candidaat gesteld te Zaandam en te Westatellingwerf, terwijl hij van de afdeeliug .Texel" van de Centrale te Helder de voorloopige candidaat is. Qp uitnoodiging der Texelsche Vry- zinnige Kiesvereeniging was de heer Oud overgekomen om eene openbare lezing te houden. Zulks geschiedde Zaterdagavond in Hótel .Texel, waar, niettegenstaande de felle koude, van een goede opkomst sprake mocht zyn. Ook enkele dames waren aanwezig. Nadat de Voorzitter der Vereeniging een „welkom" tot allen had gericht en dank had gebracht aan den heer Oud voor zyne bereidwilligheid, kreeg deze het woord om te spreken over .De taak der democratie". In het kort wordt hiervan het volgende weergegeven Zich tooien met den naam derde •mocraten, zonder democratisch te werken, geeft geen pas en geen nuttig resultaat. Wie de goede democraten zijn, zal pas blijken na den oorlog, 't Zal dan van groot belang zyn, hoe we zullen staan in den strijd om het bestaan. Zeer belangrijke dingen zyn thans aan de orde by de grondwetsherzie ning, reeds met groote meerderheid aangenomen door de Tweede Kamer, en de aannemiDg door de Eerste Kamer zal wel volgen. Doch dan zyn we er nog niet. Dan worden beide Kamers ontbonden en de nieuw te kiezen Kamers moeten de verande ringen met minstens 2/3 der stemmen aannemen. Dan gaan de Kamers weer naar huis en de nieuwe Kamers moeten samengesteld worden volgens het veranderde kiesrecht, dus, als alles goed loopt, door alle mannen uit Nederland. En dan komen we aan de nieuwe politiek. t Zal nu samentreffen, dat de 4- jarige verkiezing voor de Tweede Kamer gelyk valt met de verkiezing, die noodig is voor de Grondwetsver anderingen, en daarom wil men trach ten, thans by enkele candidaatstel- lingen gereed te komen, 't Zou dwaas zyn, thans een verkiezingsstryd uit te lobken; die kan blijven wachlen tot 1918. Da Vryzinnig Democraten hebben medegewerkt tot de veranderingen in de grondwet en zy zyn biydemet het algemeen kiesrecht voor mannen gaarne had men dit ook voor vrouwen gehad. Had men de grondwetteiyke geiy kstelling voor vrouwen en mannen willen doorvoeren, dan zou zulks mislukt zyn, en dat mocht niet. Toch mogen de vrouwen niet al te veel klagen, want ook voor haar is men een Hinken stap gevorderd. 2y, die alles liever hadden zien vallen, hebben ongeiyk. Voor Vrouwenkiesrecht gy verongeluktet en met u luite nant La Ros. Toen de treurmare tot ons door drong hebben wy ontroerd kennis genomen daarvan, en menigeen heeft dagen lang gezocht naar uwe overblyfselen. Hoe trilden wy van vreugde, toen wy vernamen dat gy, hoewel ziek en gebroken, toch nog leefdet. Wy zegenden dat oogenblik. Vanaf dat uur "hebben wy allen van den Koning af tot den minsten soldaat, gehunkerd naar 't oog in blik waarop wy u konden huldi gen 1 Het is my daarom een eer en een genoegen u het Victor Emanuel- kruis, de hoogste Italiaansche onderscheiding te mogen spelden op uwe borst. Draag het met eere. Ik behoef er voorzeker niet by te voegen, dat niemand ditridder- teeken meer toekomt dan u, den grooten oorlogsspion, den held onder de helden van dezen moder nen oorlog 1 Luide hoera's daverden langs de soldatenry'enmuziek weerklonk. Een wilde vreugde doortintelde Eugenie, dat haar Jules zoo gehuldigd werd En hy zelf. Hij zat daar, nu nog als hulpbehoevende, doch met krachtig vuur in de donkere oogen, en toen hy gezegd had dankbaar te zyn voor deze grootscbe betooging van hulde, riep hy met luider stem. .Evivva lTtalial" Die kreet werd overgenomen door honderden keelen, en 't weerklonk van berg tot berg in den ganschen omtrek Jules Verbeeke, was weer voor de eerste maal na langen tyd met het leger in aanraking geweest. Weer op het oorlogspad. De oorlog tusschen Oostenrijk en Italië was er een van byzonderen aard. De grens tusschen deze beide lan den was getrokken door water, terwijl een klein gedeelte Tyrol bestond uit de enorme Alpen, die op sommige plaatsen onoverkoómlyk waren. Moest men dus ter eenre zyde den stryd hoofdzakelyk te water voeren, door met de vloot de kust te blokkeeren of te beschieten, aoo moest men aan de andere zyde vele moeilykheden overwinnen om de verschillende passen te bezetten en zoo te bevorde ren dat de troepen in hetvyandelyk land zouden kunnen komen. Daaruit kwam men voor het feit, dat het een geheel andere oorlog was en niet de minste vooruitgang te be speuren was in dezen gruwel-oorlog. Maanden en maanden lang, lag men nu al tegenover elkaar als twee waakhonden die iille twee even moedig als sterk ^ri en nog steeds wachtte Europa "Q**ergeefs, op de verbeidde ty ding v. ®.T:redesgeruchten. Wel, en menig. V meende dat dit een besliste prr"\zou uitoefenen op de gebeurte-~Lr" slaagden de Duitschers er Warschau te nemen en ewpj» JJJr gedeelte van ,n Russisch Polen te bezetten, doch de berichten daaromtrent waren zoo uiteenloopend, en het succes zoo be trekkelijk, dat er geen verwachtingen gekoesterd werden dat dit feit invloed zou uitoefenen op den loop van den kryg. Het Russische leger was immers nog niet verslagen en zoolang dit niet gebeurd was, konden de Duit schers onmogelyk troepen zenden naar 't Oosten en naar 't Westen, en ander maal-zoolang dit niet gebeurde bleef men immers in 't Westen even sterk en niet by machte om een slag, een eindBlag te beginnen. Zoo waren dan de toestanden geheel anders in Italië. Hier waren geen loopgraven. Hier kwam het op geheel andere eigen schappen aan. Hier waren de beroemde en de gevaarlijke bergpassen, die men nemen moest om in de dalen te vechten. Het was een bergstryd. En dat wel een, die voorbereid moest worden met eene geweldige zorg. Want 't was niet alleen voldoende om een pas te bezetten. Immers de zekerheid moest men hebben dat, als men vyandelyke troepen wist, in het eene of andere dal, de omliggende bergketens absoluut van vyanden vry waren omdat deze anderB van af de hoogte geheele regimenten zouden kunnen wegmaaien. Daar was het ook van buitenge meen groot belang de streken door en door te verkennen en deze verken- I ning was er eene van steeds nieuwe gevaren. Want zoo goed als men dit aan Italiaansche zyde wist, begrèep men het ook by de Oostenrijkers, zoodat beide partyen ieder oogenblik schermutselden in bloedigen kamp. Telkens weer stieten de patrouilles op elkaar en de byzondere ligging van de terreinen maakte dit alles nog veel meer ingewikkeld dan de meest fantastische mensch zich kon voor stellen. Als men bedenkt, dat de troepen moesten strijden op eene hoogte van drie duizend drie honderd zeven en dertig meter (den Viozpas), temidden van niets dan woeste rotsen en spiegelgladde gletschers, dan begrijpt men dat van de manschappen gansch andere dingen geöischt worden dan van hun kameraden op de beide fronten. Hier kwam het aan op ver kennen, op goed schieten, op grooten moed en in de gevechten van man tegen man te toonen, dat de vy'and wyken moest. Vandaar kwam het dan ook, dat de Ital iaansch - Oostenryksche oorlog betrekkeUjk weinig stof gaf tot steeds nieuwe oorlogsberichten, hoewel er schier eiken dag groote en byzondere dingen te vermelden waren. Want iedere meter vooruitgang hier in de bergen, woog, in figuur- ïyken zin gesproken, evenveel als duizend meters in het vlakkere veld Sinds het uitbreken van den kryg tusschen Italië en Oostenrijk op drié- en-twintig Mei 1915 was er al zeer veel gestreden, niettegenstaande men beletselen uit de grondwet weggeno men' en bij eon eenvoudige wet 'aarbij men slechts de belft plus ééo van de stemmen dei Kamerled-n ben- eft, kan Vrouwenkiesrecht inge voerd worden. De grondwettelijke vraag van het onderwys is zeer belangrijk. Men heeft getracht te verkrijgen, dat de byzondere school regel, de openbare aanvulling zou worden. Daartegen hebben de Vryzinnigen front ge maakt, ze blijven waken voor de positie van de openbare school. Er >s gesproken van ruilpolitiek en van verkooping der openbare school. Aan het Nederlandsche volk moet noe duidelijk gemaakt worden, dat r niets van aan is. De openbare school zal beworteld worden met al do kracht der Vryzinnigen. Die school moet de school kunnen zyn voor alle kinderen daar mag niets in atryd zyn met de' godsdienstige begrippen van anders denkenden zij moet een zaak zijn van booge opvoedkundige waarde waar da leerlingen niet volgepropt worden met leerstellingen, maar waar kennis en kracht voor bet leven wordt opgedaan. Wij hopen en ver trouwen, dat die openbare school eenmaal weer alle kinderen zal aan vatten. Ook bü verdeeldheid zal men elkander beter begrijpen en de natio nale saamboorigheid zal er zeer door worden bevorderd. Dat zal heel wat meer kracht geveD dan splitsing in allerlei groepjes en voor maatschappelijke belangen be boort men namen te werken dat moet ons standpunt zijn, en daarvoor moeten we steeds propaganda maken. Moeten we daatom ander onderwijs verbieden Dat zou zeer onvrijzinnig zj]n. Velen meenen en denken anders dan wy. We mogen trachten ze tot een andore meening te brengen, maar we mogen geen dwang uitoefenen op vrijheid van anderen. Wij zouden ook niet goedvinden, als men ons ging dwingen. Wat we voor ons zei ven opeischen, dat moeten we ook gUDnen aan onze tegenstandershet oprichten van goede volksscholen en daarvoor willen we geld geven. De gelijkstelling Ie een daad van recht een eiscb van onze democratie. Zo kan ieder komen tot hoogere ontwik keling. Goed lager onderwys moet ons volk verhoogen; een klein per centage toch kan slechts hooger onderwys ontvangen. De honderd duizenden, die het byzonder onderwys willen, moeten in die vooruitgang kunnen deelen. Alle volksonderwijs moet goed zijn daarom ook aan het byzonder onder- heeft gegeven 3,les' wat het noodig Maar dan ook waarborgen en wel dezelfde waarborgen voor geiykheid van deugdelykheid. Hiermede hopen wy, dat de school- stryd, die de grootste tegenstander voor de ontwikkeling van ons Volk gtn?eest> be8indigd zal worden. Zelfs de leerplichtwet zou er niet ge komen zyn, als niet een beenbreuk van een der kamerleden zulks mo gelijk had gemaakt. Waarborgen xunnen niet in de grondwet omschreven worden, dat moet later in de gewone wet om schreven worden. Art. 192 waarborgt verder, dat overal voldoend openbaar lager onderwys gegeven zal worden. Grondwets-artikelen zeggefi niet veel, ze zyn vaag; 't komt later op de toepassing en op de wetten, die er op gebaseerd worden, aan. En daarvoor zal veel afhangen van de nieuwe volksvertegenwoordiging;we hebben toe te zien, dat die zal zorgen voor goed volksonderwysde onder- wysbevrediging is eisch; dan zullen de democraten met kracht kunnen werken aan de hooge idealen, die zy zich vooratellen. Verder schetste spreker in welke richting hy zich voorstelde, dat het staatsbeleid moest gaan, wanneer de vrede eens weer gekomen is. Gegeven werd een historisch overzicht van de staatsbemoeiingen vanaf de 10e eeuw, en daaruit bleek, dat deze nu eens lig, dan weder nadeelig ge werkt hadden. Er werd ook op ge wezen, dat goud en zilver niet de beste rykdommen van den Staat vormen. Gewezen werd op het vrijheids- stelsel van den Eogelschman Adam Smitb, wiens liberalisme veel goeds heeft uitgewerkt.. De democraten nu willen een toestand scheppen, die aan alle medeburgers welvaart brengt. Algeheele vryheid deugt evenwel niet; laat ons denken aan den werk man van voor het arbeidscontract. Zoo zal er steeds actie en.reactie zijn, wat we nu voortaan, zal over 50 jaren niet meer deugen. Privaatbezit kan niet afgeschaft worden. Als alles aan de gemeen- schap kwam, zou de sterke prikkel van het eigenbelang worden wegge nomen en er zou geen voldoende in- spanning meer s|jn. Er sou geen streren meer s(jn om hooger te ,°??0n °P den maatschappoltjken ladder. Van de diljf.eer eigenbelang moet alleen hei goede voorgea'sau worden en dan komt het de gemeen schap ten goede. We moeten olijven op den b.idem van bet bestaande, doch er zyn groote misstanden, dié weggenomen moeten wordeD.De mis deelden, zieken en ouden moeten ge holpen worden. Dat is de groote talk, die we hebben te vervullen 't Zal jaren duren, maar alle krachten in Uet volk moeten ten nutte gemaakt worden. Nu gaan er uit de werk mansstanden nog vele goede krachten verloren, waardoor niet alleen do individuen, maar het geheele volk schade jjdt. In het sljjk van de maat schappelijke samenleving mag geen parel meer versmoren. Hulde od eerbied gevoelde spreker voor onze Regeering, die Nederland buiten de wereldkamp weet te houden Na ge wereldbrand zal de maatschap peltjke stryd oplaaien, en dan zullen de energie en de kracht van 'een volk weer alles kunnen doen. Daar aan moeten alle krachten dienstbaar gemaakt worden, opdat we sterk staan m ö®1. Politieke zoowel als in het particuliere leven. Ons doel is alzoo: bekostiging van het algemeen volksbelang; dan is de toekomst van het Nederlandsche volk verzekerd. Luid applaus volgde. Er was geen debat. De Voorzitter dankte den spreker voor zyn duidelijke uiteenzetting, waarvoor hem hulde gebracht werd en sloot de vergadering met den wensch, dat de heer Oud hier meer malen zou willen optreden. Texel, 22 Januari. De heer C. Boon, eerder leerling der Tex. Byz. Normaalschool, thans on- derwyzer te Callantsoog, heeft met gunstigen uitslag het toelatings examen tot de Marconieschool te Amsterdam afgelegd. Aan den Oostkant van het eiland heeft zich veel y3 vastgezet. Naar het Noordoosten kan men geen water meer zien. Gedurende de verloopen week werden hier aan den vischafslag ver handeld, 11,250 K.G. ongezonten garnalen en ruim 500 K.G. bot. De laagste prys der garnalen was 40 cent, de hoogste 60 cent per K.G. De laagste prys, besteed voor bot, was 50, de hoogste 65 cent per K.G. In de jaarvergadering van h«t Ziekenfonds „Bezorgdheid wykt voor Eendracht", Zaterdag 1.1. gehouden, bleek uit het verslag van den penning meester, dat de bezitting van het fondB thans bedroeg f 715.87. In het verloopen jaar viel een nadeelig saldo te boeken. De vereeniging telde tbans 186 leden. Tot commissaris werd gekozen de heer T. Dogger, in plaats van; den heer D. F. KrHnen, die niet terstond herkiesbaar was. Langs de kust, voor den dyk van den Prins Hendrik-polder, zat Zaterdag reeds een breede strook ys. De koude Oostenwind en de strenge vorst, be letten Vrijdag en Zaterdag alle vis- schery in zee. In het hotel „Texel" werd gister avond een uitvoering gegeven, dooi de zang vereeniging „Eigen Oefening onder directie van den heer M. Kik kert. Ondanks het koude weer werd de uitvoering flink bezocht. Het pro gramma, bestaande uit 13 zangnum mers en vyf voordrachten, was met zorg samengesteld en werd hoogst verdienstelijk uitgevoerd. Na ieder nummer volgde een daverend applaus. Wyl voor de dansmuziek personen van elders moesten komen, doch door den ysgang verhinderd waren, zorgden eenige leerlingen der Zee vaartschool er voor, dat 't bal, na afloop, kon doorgaan, Zy kweten zich wat kranig van de vrijwillig op zich genomen taak. Mejuffr. H. Dyt, die den zang nu en dan begeleidde, toonde zich op nieuw een bekwame pianiste. „Eigen Oefening" kan met groote voldoening op de mooie uitvoering van gisteren terugzien. Van de havenhoofden af gezien, was Maandagmorgen in oosteiyke richting byna geen open water meer in zee te zien. De „Dageraad" slaagde er toch in om de post over te breD- gen. De gemeenschap met d$n vasten wal moet nu over 't Horntje worden onderhouden. niet van betrekkeiyk grooten vooruit gang hoorde. Wel hadden de Italianen verschei dene passen kunnen bezetten, doch het hoofdleger had nog kunnen ageeren, wyi aan de andere zyden der passen de Oostenrykers sterke stellingen hadden ingenomen. Hoofdzakelyk was er, stryd om den Ledro paê, dan in het woeste hoog gelegen gebied, aan den ingang van het Turva (Adda-)dal genaamd den Viozpas (3887 meter hoog) verder in de gletschervallei van den Torno en ten slotte den Covedale pas (8027 meter hoog). Dokter Verbeeke was byna geheel hersteld. Zyn eigen krachtig lichaam, de gezonde, forBche levenslust, de zorg zame verpleging en bovenal de liefde van Eugenie hadden by het genezings proces wonderen verricht. De verbanden van zyne beenen waren afgenomen, en dagelijks werd hy nu met buitengewone zorg ge masseerd, deed hy aan gymnastiek en deed al het mogelyke om het spieren- en pezenstelsel op normale hoogte te brengen. Baden, geneeskundig samengesteld, waren de middelen opdat alle poriën vol kwamen met krachtige dingen die op hun beurt weer voedsel gaven aan het bloed, dat van dag tot dag krachtiger, sterker vloeide door zyn aderen. Wes'r wat later reed hy paard, Prachtig 1 roeide en zwom hy, klom de bergen in KLEINE ADVERTENTIËN VAN 1 TOT 4 REGELS 30 CENT, IEDERE REGEL MEER 10 CENT, WORDEN ALLEEN TEGEN VOOR UITBETALING GEPLAATST. waar de ijle lucht zyn borst verruimde. Gewicht heffen, worstelen, boksen, ja wat niet al? deed hy op ge regelde tyden, zoodoende zyn lichaam brengende op de oude kracht die spreekwoordelijk was geworden. Daarbij besteedde hy uiterst veel zorg aan zyn voedsel, gebruikte regelmatig die versterkende middelen, die zenuw- krachtig en bloedsterkend werkten. Kortom niemand deed meer moeite dan by om zoo spoedig mogeiyk weer te kunnen optreden in den oorlog. Eugenie, die Jules steeds meer met oneindige liefde verzorgde en om ringde, zag met vreugde, maar toch met angst den dag tegemoet waarop hy weer geheel de oude wezen zou. Bly was zy dat hy van dag tót dag sterker, krachtiger werd, doch wan neer zy bedacht dat hy dan misschien weer opnieuw den strijd in zou gaan, dan hield zy 't angstig kloppen van haar gefolterd hart met geweld tegen Op een morgen had dokter Rachuni Jules onderworpen aan eene strenge keuring. Alles was zorgvuldig geschied en met een gullen lach van ongeveinsde blydschap had dokter Rachuni ge zegd: Gefeliciteerd,-VerbeekeAUe» is prachtig. Ik vind niets meer. Wie had dat toch, nu weken geleden, kunnen denken, dat je er toch boven op zou komen 1 Prachtig kerel (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 4