COURANT Hotel Bellevue. Diners. Soupers. Partijen speciale condities. No. 4729 DONDERDAG 25 JANUARI 1917 f 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit dan omtrek. 2. Sport. J. Ingezonden. 4. Feuilleton enz. De Vredesvoorstellen. Een verklaring van President Wilson. In een deel van de oplaag van ons vorig nr. namen wij nog op een bericht betreffende een door President Wilson in den Senaat afgelegde ver klaring. Deze verklaring, die in den vorm gegoten is van een boodschap aan den Senaat, is in werkelijkheid een antwoord op de nota der Entente. De President verklaarde, na herin nerd te hebben aan zijn vredesnota, dat vorderingen zijn gemaakt in de richting van een staking der vijande lijkheden. Met nadruk wees hij op de noodzakelijkheid van een duurzamen vrede, en op de noodzakelijkheid om, ter verkrijging daarvan, elke gedachte van een overwinning op zijde te zetten. Een overwinning toch zou een wrok achterlaten, die aanleiding kan geven tot nieuwe oorlogen. Bovendien moet de overeenkomst aan de regeeringen van Amerika vol doen. Een vrede op den grondslag van samenwerking, zonder dat de Nieuwe Wereld hiertoe medewerkt, achtte Wilson niet voldoende om in de toekomst nieuwe oorlogen te voorkomen. Het zal ook beslist noodig zijn een macht te vormen die grooter is dan dio van eenige mogendheid, die thans in den oorlog betrokken is. President Wilson stelt daarom voor dat alle Datiön zich voortaan zullen onthouden van deelneming in ver bonden, die haar tot wedijver in macht zouden voeren en hij ontwikkelde het denkbeeld dat alle natiën zich zouden vereenigen in een gemeenschap van macht, handelend in het gemeen schappelijk belang, allen vrij om haar eigen leven te leiden onder gemeen schappelijke bescherming. Het opmerkelijkste in deze ver klaring is ongetwijfeld de mededee- ling van den president, dat .vorde ringen werden gemaakt in de richting van een staking der vijandelijkheden." Wat is de bedoeling van deze zin? De verklaring is toch een antwoord op de nota der Entente en deze be helsde, behoudens de opsomming be treffende het oorlogsdoel, niet veel anders dan de verklaring, dat men zou doorvechten, tot de overwinning was behaald. Van de zijde der Centralen hoorde men in de persstemmen en leger orders van de beide Keizers ook al geen anderen toon dan: volhouden, doorvechten. En in het Pruisische Herrenhaus verklaarde de voorzitter Dinsdagnog: „Schwert, Tat und Wille das gibt den Deutschen Dreiklang: Sieg". In toch verklaart de- President, dat vorderingen in de richting van den vrede gemaakt werden! Hierin slechts een leege phrase te zien, zou Diet in overeenstemming zijn met Wilson's ernstig streven. Men moet dus aannemen, dat de president meer weet, dan wat tot nu toe bekend is geworden, en dat bij daarop zijn mededeeling grondvestte. Het ideaal, dat Wilson nastreeft en in deze verklaring vooropstelt, plaatst hem begrijpelijkerwijze tegen over beide oorlogvoerende partijen. Het streven naar een .vrede zonder overwinning" is juist het omgekeerde van het door de Entente beoogde doel, vernietiging of althans beknotting van Duitschland's militaire macht. Hiertegenover staat dat de president den vrede wenscht gevestigd te zien op den grondslag van gelijkheid van nationale rechten. En als voorbeeld daarvoor gaf hij aan,.dat Polen her- eenigd, onafhankelijk en autonoom moet worden. Geen Polen, alleen be staande uit Russisch gebied, - gelijk het thans door de Centralen werd gesticht, doch een hereenigd Polen, bestaande uit het Russische, Duitsche en Oostenrtjksche deel, onafhankelijk en met een eigen regeering, zonder toezicht van Rusland of Duitschland. Polen dus, zooals het was voor de eerste deeling, als bufferstaat tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk. Afgescheiden van de overeenkom stige kwesties in de landen der En tente, brengt dit voorstel President Wilson natuurlijk in conflict met de betrokken centrale mogendheden. Echter stelt Wilson hiertegenover voor hen de vrijheid der zeeön zoo vaak als het Duitsche oorlogsdoel aangegeven in uitzicht. Het denkbeeld van président Wil son komt dus neer op de vorming van een statenbond, omvattende alle staten van luropa en Amerika, waar door het handhaven van den vrede in de toekomst zal worden gewaar borgd. Wanneer er dan een de orde zou willen verstoren, zouden de ove rigenten allen tijde een macht kunnen ontwikkelen groot genoeg om die eene onruststoker, wie het ook zy, tot rede te brengen. Of dit denkbeeld van den idealist voor verwezenlijking vatbaar is, blijft de groote vraag. Wanneer het door allen wordt aanvaard, is het mogelijk, doch dan zullen alle betrokkenen zich opofferingen moeten getroosten. De eerste stap zal dan zijn gezet op den weg naar de opheffing der. geschillen, die thans de volkeren en naties in vijandelijke groepen ver doelen. Het ia de weg naar het ideaal, lang gekoesterd en verdedigd door de besten en weidenkenden onder de menschen, doch voor het eerst is het nu door een staatsman verkon digd als doel van zijn politiek. ©f het echter stand zal houden wanneer het in aanraking komt met de werkelijkheid, met hare Jingoïsti- sche, pan-Germaansche en tal van andere idealen? De tijd zal dit moeten leeren docb, wij vreezen dat het ant woord ontkennend zal zijn. In deze meening wordt men ver sterkt door hetgeen de Engelsche en Pransche pers over de verklaring De Engelsche pers laat zich bijzon der koel uit. De groote bladen als de .Times" en „Daily Chronicle" bijv. zijn erg hoffelijk ten aanzien van de beweegredenen van Wilson, doch spreken niettemin hun afkeuring over de verklaring uit. Zij zijn van oordeel dat het voorstel een niet te verwe zenlijken utopie is. Het denkbeeld van een vrede zonder overwinning wordt verworpen, aangezien men juist de overwinning noodig acht, om met d6 zegen van het recht, een duurzamen vrede te vestigen. Ook de Pransche pers bestrijdt het denkbeeld van vrede zonder over winning. Het isschrijven de bladen noodig en noodzakelijk dat vergoe dingen worden gegeven, want de straffeloosheid van de aanvallers zou het voorkomen van agressies voor eeuwig bestendigen. Zoo zegt de Petit Parisien: Het is in bet belang der democratie en der algemeene wereldorde, dat de vijand een ramp onderga en dat zijn nederlaag hem het besef bybrenge van de onzedelijkheid van zijn eer zucht. Evenals te voren heeft Wilson de aangevallenen en de aanvallers op één lijn geplaatst, terwijl zijn ge weten het hem heel gemakkelijk zou zijn gevallen een onderscheid te maken. Veel hoop op den vrede zonder overwinning laten zooals reeds gezegd deze stemmon uit de oor-' logvoerende landen ons niet. DE OORLOG. Oa legerberlchten van 23 Januari. Van het W e s t e 1 Ij k front. Belangrijke gebeurtenissen vonden niet plaats. De actie bepaalde zich in hoofdzaak tot artillerie gevechten, o.a. tusschen Oise en Aisne, op den rechter Maasoever en in de Vogezen. Het Duitsche bericht maakt nog melding van een zwakken aanval der Engelschen ten N.W. van Fromelles. Van het O o s t e 1 ij k front. Naar het Russische communiqué aangeeft, ondernamen de Duitschers beoosten het dorp Kalntzem een aanval, die door hevig artillerievuur werd voorafgegaan. De vijand werd echter met zware verliezen terug geworpen. Een zelfde lot ondergingen de Duitsche aanvallen tenZ. van Stary Mossor, aan de Stoohod. Verder op verschillende punten van het front artillerie gevechten, o.m. indestreek van Riga. Van het Roemeensche front. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat tusschen het dal van de Slanic en de Putna 100 man gevangen genomen werden. Ten Z. van het Casina-dal werden krachtige aan vallen der Russen afgeslagen. Voorposten-gevechten aan den be nedenloop van de Putna hadden een voor de centralen gunstig verloop. Bij Tulcea trokken Bulgaarsche afdeelingen over den Zuidelijken Donau-arm en hielden den Noorde lijken oever daarvan bezat, niettegen staande de tegenaanvallen der Russen. Een Duitsche mededeeling van den 23sten zegt: Door de inneming van Nanesti is. Fundeni, het middelpunt van de heele Serethlinie voor de Russen alleen nog maar uit defensief oogpunt van waarde. Een offensief van deze linie uit, is voor de Russen niet meer mogelijk. Galatz wordt voortdurend door de Bulgaarsche kanonnen zwaar gebom bardeerd. Volgens waarnemingen van vliegers zijn de versterkingen aan den Westkant geheel vernield. Van het O o s t e n r y k s c h-I t a- liaan sche front. Het Oostenrljksche legerbericht meldt dat bij ©örz eenige Italiaansche schansen door jachtcommando's ver- meesterd werden. 2 officieren en 134 man en 3 machinegeweren vielen in handen der Oostenrijkers. In het Italiaansche communiqué wordt dan ook gemeld, dat ten Z.O. van Görz een schans tijdelijk in Oosten rtjksche handen overging.'Een tegen aanval bracht haar evenwel weder in het bezit der Italianen. De duikboot- en mijnoorlog. Het Deensche stoomschip „Klam- penborg", het Noorsche stoomschip „Reinunga" (1147 ton) en het Zweed- sche s.s. „Kamna" (1616 ton) zyn in den grond geboord. Gevechten op de Noordzee. In een gedeelte van de oplaag van ons vorig nr. namen wij een aantal uit IJmuiden ontvangen berichten op, die melding maakten van een in de nabijheid van onze kust plaatsge vonden hebbend zeegevecht. Een traw ler met gewonden en een deerlijk gehavende Duitsche torpedojager waren de haven van IJmuiden binnen geloopen. De eerste berichten gaven den in druk dat het een zeegevecht van grooten omvang betrof, doch uit de later ingekomen mededeelingen bleek Ingezonden Mededeeling. Helder. Talafoon Interc. 49. -Vergaderlokalen disponibel. Wl LH E LM INA-BILLARD. Diners worden aan huis bezorgd. dat het een gevecht tusschen flottilles torpedojagers gold. Dit wordt bevestigd door de Duit sche en Engelsche officieels (eerste) berichten die wij hieronder laten volgen. Londen, 23 Jan. De Admiraliteit deelt mede, dat gisternacht bij de Nederlandsche kust een marinepa trouille een divisie vijandelijke tor pedojagers ontmoette. Er had een kort treffen plaats. Een vijandelijke torpedojager is gezonken* De overi gen werden uiteengejaagd, na eene geweldige tuchtiging ontvangen te hebben. De duisternis maakte het onmogelijk, de resultaten der actie waar te nemen. Hedennacht bad nabij de Schouwen bank eveneens een hevig gevecht plaats tusschen vijandelijke en Engel sche torpedojagers. Een onzer tor pedojagers werd door een torpedo getroffen. De ontploffing doodde drie officieren en 44 minderen. Het schip werd later door onze eigen schepen in den grond geboord. Aan boord er overige schepen kwamen geene verhezen voor. Het Duitsche bericht luidt: Berlijn, 23 Jan. Bij een onderne ming van een deel onzer terpedoboo- ten had in den vroegen ochtend van Jan. een botsing plaats met Engelsche lichte oorlogsvaartuigen. Een vijandelijke torpedojager werd gedurende het gevecht door onze vliegtuigen in zinkenden toestand gezien. Van onze torpedobooten geraakte er één door averij in zee in nood. Volgens ontvangen berichten is het de Nederlandsche haven IJmuiden binnengekomen. Onze overige booten zijn voltallig met geringe verliezen teruggekeerd. De verschillende berichten, en ook de officieele mededeelingen, komen hierop neer, dat een Duitsche flotille door de Engelschen voor' Zeobrugge verrast werd. Waarschijnlijk is toen een deel der Duitsche schepen van de rest afgesneden en in N. richting gevlucht. Dit zou kunnen verklaren, dat ter hoogte van de Schouwenbank eeu tweede gevecht plaats had, tenzij dit een op zichzelf staande actie is geweest. De te IJmuiden binnengekomen Duitsche torpedojager is de V 69, bet vlaggescbip van de flotille van' 12 schepen. Het schip meet ongeveer 1000 ton en is waarschijnlijk een der nieuwste groote torpedobooten. Wat er feitelijk met het schip is gebeurd, ligt nog in het duister. De beschadi ging doet zien, dat het geducht onder vuur is geweest. Marine-autoriteiten meenden 4 treffers te kunnen con- stateereh. Andere berichten spreken van een aanvaring, waarbij een Eng. torpedojager boven op het Duitsche schip zou zijn geloopen. Wat daarvan waar is, dient te worden afgewacht. Onwaarschijnlijk is het evenwel, dat het schip dan drijvende zou zijn gebleven, terwijl ook de ontsnapping aan den Engelschen jager een wonder lijk stukje zou zijn. De grootste der twee schoorsteenen van het schip lag omver. De brug by den anderen schoorsteen hing aan flarden neer. Aan stuurboordzijde was in de met ijs bedekte flank een deuk veroorzaakt, wellicht door dezelfde aanvaring of door een schampschot, een z.g. „aanslag", zooals het in marinetaai heet, maar de grootste verwoesting vertoonde het achterdek bakboord achteruit. Daar was alles kort en klein geslagen. Men leidt hieruit af, dat de V 69 &1 vluchtende De flotiellecommandant Schultz, wien beide beenen waren afgescho ten, leefde nog toen hij te IJmuiden was binnengebracht, waar hij over leed. De beide andere gedoode offi cieren, de luitenants ter zee Faust en Hannover, schijnen reeds bij den eersten treffer gedood te zijn. Ook moet toen dadelijk de bediening van het kanon gesneuveld zijn. Ongedeerd zijn de gezagvoerder van de „V 69" Böbm en de officieren Jordan en Helmich. Het Btaat nog niet vast, of de „V 69" zoo spoedig gerepareerd kan worden dat zij binnen den voor geschreven tijd weer zee kan kiezen. Dinsdagavond hing nog altijd van den vlaggestok bij het half op zijde gezakte zoeklicht de kleine Duitsche oorlogsvlag. Aan boord van de „V 69" waren nog 47 maD. Met de 15 gewon den en de 8 dooden vormt dat dus een totaal van 70 man bemanning. Op het voorschip van de torpedo boot, bij een klein kanon, lag schrijft de „N. Rott. Crt." als het ware achteloos, een hoop vlaggen van bonte kleuren op dek. Zij waren uitgespreid over een groote plas bloed, vast gevroren aan het dek. De man schappen, liepen stil en zwijgend heen en weer tusschen de brokstukken. De gezichten zwart van kruitdamp, bard van kou en strijd. Beneden lagen de dooden, acht in getal, waaronder de flotillecommandant, kor vet-kapitein Schultz. De hevige vorst was oorzaak dat de lijken later uit het ijs moesten worden losgehakt. Vreeselijk moeten de gewonden geleden hebben, ook tijdens het vervoer met de „Eems" (de trawler die de gewonden van de „V 69" overuam) naar IJmuiden. Men deed daar voor de arme kerels wat men kon, maar alleen de ergst gewonden konden in het vooronder ge borgen worden. Do anderen bleven in de snerpende koude aan het dek, zoo goed mogelijk bedekt met zeilen en dekens. Dinsdagavond is een der zwaar gewonden overleden. Voor een der anderen vreesde men het ergste. Van alle kanten kwam direct hulp van het Roode Kruis. In de Roode Kruis inrichting werden 15 Duitsche zeelieden opgenomen. De door de Roode Kruisvereeniging aan Amster dam gevraagde hulp was onmiddellijk verleend. Ten spoedigste waren drie gediplomeerde verpleegsters ter assis tentie aangekomen. Des avonds werd deze hulp vervangen door tulp, ge zonden door het hoofdbestuur uit 's Gravenhage. De Roode Kruis-inrichting te IJmui den heeft getoond in ernstige ge vallen voorbereid te zijn en onder leiding van den voorzitter, den heer Dr. A. .van der Horst en zijn vol ijverig bestuur hebben de helpsters en helpers getoond voor hun taak berekend te zijn. De verzorging, ver binding en de hulp aan tien ernstig gewonde mannen liep zoo goed en regelmatig snel, dat na korten tijd allen de zoo noodige rust konden genieten. Er waren onder de zwaar gewonden, die zes en dertig uur ach tereen in touw geweest waren, waar bij geen tijd gevonden kon worden voor een behoorlijk middagmaal. Uit het Pruisische Heerenhuls. üit Berlijn wordt d.d. 23 dezer gemeld, dat de zitting van het Huis met een toespraak door Graaf von Ürnim-Boitzenburg werd geopend. „Moge het jaar 1917," zoo zeide hij, „ondanks het teleurstellende begin, toch nog een jaar des vredes worden. Over nog slechts enkele dagen viert de Keizer zijn geboortedag. Kloppen op dien dag anders de harten van alle Duitschers reeds met sneller slagen, thans dringt een roep als een donderslag door alle Duitsche gouwen door tot den troon des Keizers, een kreet van ernstige vastberadenheid, nog luider dan in het gedenkwaardige avonduur na de oorlogsverklaring. Sedert dien avond voeren wij 30 maanden oorlog tegeD tien vijanden, economischen strijd met de wereld, oorlog tegen het bleeke spooksel: honger. Nog nooit heeft een volk bij den strijd om zijn bestaan meer van zijn hoogste goederen op het spel gezet." Ook over het antwoord der Entente van president Wilson liet de voor zitter zich uit. ,Vol aanmatiging zeide spr. stelden zü (de Entente) in hunne landen, waar onze legers twee jaren zege vierend staan, vi edes voorwaarden gaven zij oorlogsdoeleinden op, wier schandelijkheid met gebrek aan inzicht wedijveren, die eerroovenden veroveringszuchtig tegelijk, de cen trale mogendheden nog nauwer aan eensluiten en aan de geheele wereld duidelijk doen zien, dat de volkeren moord nog slechts dient om den ongewenschten concurrent van de wereldmarkt uit te sluiten. De vijanden willen den oorlog voortzetten tot wij totaal vernietigd zijn. Dat is het feit, waarvoor wij staan. Het gaat voor ons om leven en dood. Thans nadert het oogenblik, dat het lot van het Duitsche rijk beslist zal worden. Ten tweeden male ons naar den wil der vijanden den oorlog verklaard. Thans staat een ernstiger, rijper, aan de zege gewend volk achter zijn vorst. De stalen wil moet tot daad worden, het scherpe staal van het onbevlekte zwaard in onze hand moet met grimmige slagen vrije baan openen voor een gelukkige toekomst. „Schwert, Tat und Wille das gibt den deutschen Dreiklang: Sieg". De ontploffing in een Engelseho munitiefabriek. Wit Londen wordt d.d. 23 Jan. gemeld dat bet aantal persoonlijke ongelukken 348 bedraagt. Hiervan zijn gedood44 mannen, 11 vrouwen en 14 kinderenernstig gewond19 mannen, 34 vrouwen en 19 kinderen licht gewond34 mannen, 102 vrou wen en 71 kinderon. De plaats van de ontploffing is grondig afgespeurd, zoodat men aan neemt dat bovenstaande opgave volledig is. De complotten In do Voreonigdo Staten. Pranz Bopp, gewezen consul-gene raal, en von Saick, gewezen vice-con- sul zijn veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 10.000 doll. boete wegens het smeden van een complot tot schending van de neutraliteit van de Vereenigde Staten en tot verhinde ring van de verzending van munitie uit de Vereenigde StateD. Luitenant Georg Wilhelm von Brin- cken, attaché bij het consulaat, is tot dezelfde straf veroordeeld. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der Gemeente Helder, op Dinsdag 30 Jan. 1917, des avonds ten 7Yt uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Vaststelling belastingkohieren. 3. Vestigen bouwverbod op grond aan de Binnenhaven. 4. Verkoop grond aan de Kloksteeg. 5. Uitbreiding verlichting Koegras. 6. Werkloosheidsverzekering. 7. Verpachting grasgewas. 8. Wijziging besteksbepalingen. 9. Beperking gasverbruik. 10. Verhuring oude beltterrein. 11. Benoemingen. 12. Reclames. Beperking gasverbruik. Door Burg. en Wethouders is het volgend schrijven aan den Raad ge richt De in uwe vergadering van 28 No vember j.1. vastgestelde voorschriften ter beperking van het gasverbruik hebben eene voor een gemeente met hoogen gasprijs en een betrekkeljjk laag gemiddeld verbruik niet onbe duidende bezuiniging tengevolge gehad. Over December 1915 werd door 2049 lichtgasverbruikers 132493 Ms. of gemiddeld 65 M*. gas verbruikt. Over December 1916 waren deze getallen bij 2107 verbruikers: totaal 118261 M®. of gemiddeld 56 M». Per aangeslotene wordt dus ongeveer 9 M®. of 14 pet. bespaard. Kookgas werd in December 1915 afgenomen door 1045 aangeslotenen met een gebruik van 45888 M8. in totaal of 43 M*. gemiddeldin De cember 1916 door 1109 aangeslotenen met een gebruik van 47200 M*. of 42Yb M#. gemiddeld. Practisch had hier dus geen bezuiniging plaats; hetgeen ook te verwachten was. Het verbruik van over den munt meter geleverd gas was in December 1916 162746 M». bij 2932 slotenen of gemiddeld 66 M8.in December 1916 voor de perceelen waar op 17 Januari j.1. de meters waren opgenomen - 58990 M8. bij 1226 verbruikers of gemiddeld 48 M8. Ook hier bedroeg de besparing ruim •14 <>/0. Een belangrijke besparing op in- dustriegas is uit den aard der zaak niet te verkrijgen, zonder dat groote belangen worden geschaadook de gaslevering aan gebouwen onder be heer van de departementen van Marine en Oorlog was in December 1916 niet geringer dan in. de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Zijn dus de uitkomsten der be zuinigingsmaatregelen, daar waar be zuiniging mogelijk en te verwachten was, niet onbevredigend, toch zijn zij van dien aard, dat naar een nog sterkere inkrimping van het gebruik gestreefd moet worden. De herziening der genomen maat- gelen, die hierdoor noodig werd, hebben wij gemeend tevens te moeten benutten om tegemoet te komen aan enkele der grootste bezwaren, welke die maatregelen in de practijk bleken op te leveren. De Commissie van Bijstand in het Beheer van Gasfabriek en Water leiding, die daartoe door ons geraad pleegd werd, heeft overleg gepleegd met het bestuur der Algemeene Win keliers vereeniging, zoodat, voor zoover dat bij een dergeüjk'e diep ingrijpende regeling mogelijk is, met de belangen van hen, die door de noodzakelijke maatregelen in de eerste plaats wor- in getroffen, rekening gehouden is. Met genoemde Commissie en den Directeur der Bedrijven is ons College van oordeel, dat nog niet tot een verhooging van den gasprijs, ook niet voor het gebruik boven een bepaalde hoeveelheid, moet worden overgegaan. Werd een dergelijke grens even hoog gesteld als b. v. te Amsterdam, dan zou bij het lage gemiddelde ge bruik hier ter stede een belangrijke bezuiniging niet worden verkregen, Werd een lagere grens aangenomen, dan zou weliswaar de bezuiniging grooter zijn, maar een minderheid der gebruikers, wier maandeiyksche afname vrij hoog is en die de in richting hunner zaken of huishou dingen niet ineens bijna geheel kunnen omzetten, zou dan een on evenredig hooge last worden opgelegd. Intusschen wordt ten kantore der bedrijven een vergelijkend overzicht samengesteld van het verbruik van eiken aangeslotene over ]de maanden December 1915 en 1916. Zoodra deze zeer tljdroovende ar beid gereed is, zal ons College de vr£tag onder de oogen zien, of in ver band met hetgeen daaruit blijkt, be paalde maatregelen genomen moeten worden. De maatregelen, die wij thans meenen te moeten voorstellen, be oogen dus wederem in hoofdzaak ver mindering van het verbruik van gas voor winkelverlichtiug. Wij ver trouwen, dat zij zóó ontworpen zijn, dat bij grooter bezuiniging minder bezwaren zullen worden ondervonden, vooral doordat meer gelijkheid van behandeling verzekerd is. Bovendien zal Uwe vergadering dezer dagen het voorstel bereiken om tot invoering van verplichte win kelsluiting over te gaan. De Bur gemeester stelt zich voor, Uwe ver gadering zoo spoedig mogelijk daarna samen te roepen ter behandeling van dat voorstel, opdat, mocht Uwe ver gadering zich er mede vereenigen, tot invoering der verplichte winkel sluiting kan worden overgegaan. Voor de vermindering van het gasverbruik in inrichtingen, waai voor vergunning is verleend, hebben wy gemeend ook thans geen algemeen geldende voorschriften te moeten voorstellen. Door de sociëteiten is vrijwillig het gasverbruik beperkt, zoodat een belangrijke bezuiniging verkregen is; het voorschrijven, al gemeen, van een vermindering van het gasverbruik voor de overige ver- gunnings- en verlofslokaliteiten, zou in bepaalde gevallen op ernstige be zwaren stuiten. De Burgemeester stelt zich echter voor volgens bepaalde beginselen toe te staan, dat loca- liteiten, waar in overleg met de politie een wenschelyke en belangrijke gas besparing plaats vindt, b.v. een uur later sluiten mogen dan de gewijzigde verordening algemeen voorschrijft. In verband met het vorenstaande stellen wij u voor, het volgeDde be sluit te nemen: De Raad der gemeente Helder, Gezien het voorstel van Burge meester en Wethouders, Besluit: met intrekking in zooverre van zijn besluit, van 28 Nov. 1916 en met ingang van 1 Februari 1917 vaat te stellen de volgende voorschriften ter beperking van het gasverbruik a. de openbare verlichting blijft zooveel mogelijk tot de helft beperkt; b. de gaslevering voor winkel ver lichting, barbiers- en kapperssalons en andere door Burgemeester en Wet houders met winkels gelijk te stellen inrichtingen daaronder begrepen, vindt slechts plaats met inachtneming van het navolgende: 1. des Zondags mag in de winkels geen gaslicht worden ontstoken; 2. geen gaslicht mag in winkels worden ontstoken voor een door Burgemeester en Wethouders te paleu uur; 3. gaslicht mag in winkels niet later worden gebruikt dandes Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donder dags en Vrijdags tot 9 uur 's avonds des Zaterdags in barbiers- en kappers salons tot 11 uur, in alle overige winkels tot 10 uur 'savonds; 4. in geen winkel mogen meer lichten of lichten van grooter licht sterkte of welke een .grooter gas verbruik eischen, tegelijk branden, dan voor eiken winkel zal worden vastgesteld door een daartoe door Burgemeester en Wethouders te be noemen Commissie; 5. de étalageverlichting moet wor den beperkt tot hoogstens één licht voor elk raamdit licht mag in geen geval vroeger worden ontstoken dan 7 uur 's avondshet mag niet langer branden dan des Maandags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags tot 9 uur 's avondsdes Zaterdags tot 10 uur 'savonds; c. de gaslevering aan bioscopen en andere door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen inrichtin- geschiedt uitsluitend onder be ding, dat geen verlichting buitens huis plaats vindt, dan in zooverre dit door Burgemeester en Wethouders wordt toegestaan; d. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd de gaslevering geheel, c. q. over alle bij hen in gebruik zijnde meters, te doen beëindigen bij aangeslotenen, die in gebreke blijven het onder b en c bepaalde te allen tijde na te leven, die op eenige wijze, te hunner beoordeeling, met de be doeling dier voorschriften in strijd bandelen, of die in eenig opzicht bij bet gebruik van gas niet de ver- eischte zuinigheid betrachten; u Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, andere maatregelen, die tot grooter bezuiniging kunnen leiden, te treffen, wanneer hun de noodzakelijkheid daarvan blijken mocht; f. in de gevallen waarin het gas niet rechtstreeks ter verlichting wordt gebruikt, doch indirect voor verlich tingsdoeleinden wordt gebezigd, vindt het bepaalde onder b tot e eveneens toepassing g. alle bepalingen der tarieven voor de levering van gas door de gasfabriek dezer gemeente, waaraan een aanspraak zou kunnen worden ontleend tot levering van gas in strijd met het hiervoor onder b tot f bepaalde, worden tot nader order buiten werking gesteld. 7t Marineconcert. Het 7e winterconcert van het sym- phonie-orkest der Kon. Marinekapel stond in het teeken van Beethoven's vijfde. Ofschoon niet de schoonste, noch de machtigste, is deze symphonie, met haar geestig allegro con brio, waarbij telkens en telkens weer bet zelfde motief, achtereenvolgens door verschillende instrumenten overge nomen, omhoogstijgt, tot het in lief lijke melodie overgaat, - met haar melodieus, beroemd andante con moto en het geniale scherzo, een meesterwerk, zooals alleen Beethoven het schrijven kon. Het is een vol maakte toondichting, gaaf en geniaal en klassiek, en de vertolking ervan paste zich, „im Grossen Ganzen" hier goed by aan. Vooraf was Von Brucken Fock's Koninginnemarsch" gegeven, een compositie met heel mooie gedeelten. De eenige aanmerking, die te maken zou ztjn is, dat ze wat lang is. Na de pauze waren het Weber, Hazebroek en Godard, van wie een drietal nummers vertolkt werden. Alles bijeen een mooi programma. BUITENLAND. Gouverneur-generaal Van Limburg Stlrum. De berichtgever van het Hbl. te Soerabaja seint Het „Soerabajaasch Handelsblad' verneemt uit betrouwbare bron, dat de Gouverneur Generaal tot H.M. de Koningin het verzoek heeft gericht, hem onmiddellijk na het tot stand komen van den vrede, ontslag uit zyn ambt te verleenen. Het Hbl. teekent hierbij aan Naar aanleiding van vorenstaande bericht zij aangeteekend dat wy eenige _;en geleden reeds van het Ned. Ind. Pers. Agentschap het volgend telegram ontvingen „In ambtelijke kringen loopt het hardnekkig gerucht dat de gouver neur-generaal voornemens is na af loop van den oorlog af te treden, maar het Ned.-Ind. Pers Agentschap is gemachtigd dit beslist tegen te spreken." Wij namen dit telegram niet op, omdat wy aan eon onjuist gerucht geen verdere ruchtbaarheid wensch- ten te geven. Nu dit echter nog biykt aan te houden meenen wij alB- nog deze besliste tegenspraak te moeten vermelden. Het Voorzitterschap der tweede Kamer. In de vergadering der Unie-liberale Kamer-club deelde de voorzitter, mr. De Meester mede, dat hij zich niet Ingezonden mededeeling. KJ Stoomb.dienst Gebr. Zur Muhlen. Goedkoop reizen vsn Nieuwsdisp dagelijks beh. Dinsdags 'sm. 7.45, v. A'dam dag. 'srti. 9.30 beschikbaar stelde voor het voor zitterschap der Tweede Kamer. Ook mr. Rink verklaarde niet in aan merking te willen komen. De Club koos daarop mr. Fock als haar candidaat voor het Kamer- presidum. Naar wy vernemen zullen de overige fracties der linkerzyde óok bun stem aan mr. Fock geven. Petroleum. De correspondent van het „Hbl." te Rotterdam vernam dat ten gevolge van de geprovoceerde besparing in het gasverbruik de vraag naar petro leum zoo is gestegen, dat, mede in verband met de slechte aanvoeren en de stagnatie in het scheepvaartbedrijf der laatste weken, de distributie- organisatie heeft moeten besluiten tot beperking in de leveranties. Deze zullen over het geheele land tot 75 pet. worden teruggebracht. In de helft der volgende maand verwacht de American Petroleum Co. weer een drietal schepen, zoodat dan allicht de geüomen maatregel weer kan worden opgeheven. Gestrand. By het eilandje Griend, by de Vlie ree, is Dinsdagmorgen een met mos sels geladen klipper gestrand. Het stoomschip Lutine, op verzoek van de reddingscommissie op Terschelling ter assistentie uitgevaren, heeft de bemanning van den klipper gered. TWEEDE KAMER. In de vergadering van DinBdag deelde de voorzitter mee dat ten gevolge van een vergissing in de kiestabel (de gemeente C&pelle op den IJsel was daarin vergeten) bet wets ontwerp tot het in overweging nemen van veranderingen in de add. artt. der Grondwet nog zal moeten worden gewtjzigd en is dit nog even weder aan de orde gesteld. Daarna is aau de orde de stemming over het amen- dement-de Monté YerLoren op art. 15 van de Huurcemmissiewet, strekken de om de wette doen vervallen binnen 6 maanden nadat by Kon. besluit zal zyn bepaald, dat de buitengewone tijdsomstandigheden niet langer aan wezig zyn. Het amendement wordt met 87 tegen 17 stemmen aangenomen. De eindstemming zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Aan de orde komt het ontwerp van de Schepenvordering8wet. De heer Koo-len meent, dat de buitenmatige bevoegdheid, die de Re geering by dit ontwerp krijgt, niet noodig is. Waarom ook na September 1916 geen contracten gesloten met de groote maatschappyen De schepen, die bestemt} zyn om in Ned.-Indiö te blijven, zou spr. niet onder de wet willen laten vallen. Begrijpt by de wet goed, dan zal de regeering wel overeenkomsten aan gaan, maar met een stok achter de deur. De commissie van advies moet i. een practlsche commissie zyn uit de reeders, geen commissie die regelen zal hebben te stellen. Spr. hoopt, dat de regeering een alge meene overeenkomst met de reeders zal afsluiten, doch by vreest zyn stem aan het ontwerp te zullen moeten onthouden. De heer Van Raalte verzoekt den minister na de totstandkoming van het wetsontwerp niet moer het gebruik van de Sehepenuitvoer te maken, dat eigenlijk buiten die wet omging. Spr. wyst op de gevaien van het ontwerp voor de Indische vaart en de Indische bevolking. Hy hoopt, dat van de dwangmiddelen der wet geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. De heer De Meester wyst op de onrust in Indiö over dit wets ontwerp. Indie mag niet als een ander land beschouwd worden en spr. hoopt op een geruststellend antwoord om de in Indie heerschende onrust te doen bedaren. Anders zal hy niet voor het ontwerp kunnen stemmen. De heer Kleerekoper meent, dat een dergeiyke wet reeds eerder had moeten zijn tot stand gekomen. Hy juicht de strekking van het ontwerp toe, vooral omdat de regee ring de weigerachtige reeders zal kunnen dwiDgen te varen en invloed zal kunnen doen gelden op de vracht regeling. De heer Boissevain, wyst er op, dat in ons land niet voldoende levensmiddelen worden geproducee: d om In de behoeften te voorzien, zoodat de regeering die van elders moet doen Spr. brengt hulde aan hen, die de scheepvaartiynen tot stand brachten hy behoort niet tot degenen, die aan deze lieden het maken van z.g. oorlogswinsten zal verwyten. Spr. is niet zoo byzonder ingenomen met het wetsontwerp, dat zulk een wyde strekking heeft. De minister verklaart, dat by de totstandkoming van deze wet niet nog buitendien gebruik zal worden gemaakt van de macht, die de Schepenuitvoerwet hem verleent. Er is niet gecontracteerd omdat de reeder geen vracbtcyfer aanneemt, dat hem niet loonend voorkomt. De Minister bood f 9 per quaster. 't Was te weinig zeiden de reeders toen de moleBtpremie daalde was 't genoeg maar stelden de reeders weer andere voorwaarden. De minister heeft 16.000 ton te weinig beschikbaar. Aan de Kon. Paketvaart zal de minister niet komen. De booten zyn ook ongeschikt voor Oceaanvaart. De minister pleegde overleg met

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1