De Vredesvoorstellen. De verklaring van Wilson. Een zonder uitzondering gunstige beoordeeling heeft Wilson's rede ner gens gevonden. De Engelsche pers ziet er een pro-Duitsche ondergrond in, en in Duitschland is mpn de meening toegedaan, dat het plan voor- loopig niet te verwezenlijken is. Vele bladen wijzen er op, dat echter de voorwaarden voor de Eatente nog onaannemelijker zouden zijn dan voor de Centralen. Dat er reden is voor de Engelsche pers om er een voor Duitschland voordeelig voorstel in te zien, blijkt wel uit hetgeen de Duit- sche „Kreuszeitung" over de verkla ring zegt, n.1..alle deze eindvoor stellen treffen het Engelsche wereld rijk, niet ons. Moge het Wilson gelukken zijn plannen daar door te drijven". De Engelscbe minister Bonar Law, heeft de redevoering op een vergade ring te Bristol aan kritiek onder worpen, waarbij hij o. m. zeide: „Het hoofd eener groote neutrale natie moet, welke zijn persoonlijke opvattingen ook mogen zijn, een neutrale houding aannemen. Amerika is ver van de afgrijselijkheden van den oorlog verwijderd, terwijl wij er midden instaan. Amerika is neutraal en wij zijn niet neutraal. Wij gelooven, dat het diepste wezen van dit conflict een vraagstuk is, zoo oud als de tijd het verschil tusschen recht en on recht". Verder merkte spr. op dat het verkrijgen van een duurzamen vrede evenzeer het doel van de Entente is, en herinnerde er ook aan, dat reeds langen tijd er naar gestreefd is door de Haagsche conventies, vredesconferenties en aDdere midde len den oorlog onmogelijk te maken, of deze in verschrikkelijkheid te doen verminderen. Deze bepalingen en voorschriften kunnen eehter niet in acht genomen worden, wanneer ze door een der oorlogvoerenden worden genegeerd. Spr. verweet Duitschland het schen den der conventies, waartegen de neutralen niets vermochten en niet protesteerden. Daarom moeten er andere middelen worden gebruikt oa den toekomstigen wereldvrede te verzekeren. Betreffende het verwerpen van het vredesaanbod, zeide Bonar Law, dat dit was geschied omdat, indien thans vrede gesloten zou worden, dit er een zou zijn, .die de militaire machine ongebroken liet met een nimbus van succes, die haar omgeven zou. De vrede zou het beheer over die macbine in handen laten van mannen, die gedurende geslachten den oorlog voor bereidden, die dezelfde voorbereiding opnieuw zouden beginnen en die hun eigen tyd zouden kiezen om de wereld te dompelen in dezelfde verschrik kingen, als wij nu ondergaan." "Volgens den correspondent van de Londensche „Times" te Washington voelt Wilson er voor een derde con ferentie in den Haag bijeen te roepen om plannen voor een duurzamen Europeeschen vrede te bespreken. Deze correspondent zegt verder, dat de pro Duitschers, en zy, die spoedig vrede wenschen op een (voor de Engelschen) bedenkelijke wijze terrein winnen. Hun voornaamste argumenten zijn, dat de oorlog toch wel onbeslist zal eindigen, dat Duitsch land heel wat liberaler is geworden, dat het militairisme der geallieerden in beginsel hetzelfde en inderdaad voor de Vereenigde Staten nog gevaar lijker dan het Duitsche militarisme is, en de Vereenigde Staten vaneen sterk Duitschland na den oorlog niet te vreeZen hebben, er veeleer op voordeelige wijze mee kunnen samen werken. De entente moet noodig wat doen, zegt deze correspondent om op al die punten opheldering te verschaffen en een doelmatige tegenpropaganda te voeren. D« Engelsche arbeiderspartij en de vrede. Londen, 25 Jan. Het congres der arbeiderspartij te Manchester ver klaarde zich met 1,498,000 stemmen tegen 696,000 stemmen tegen het houden van een internationaal socia listisch congres gelijktijdig met de vredesconferentie. Aangenomen werd met 1,036,000 tegen 484,000 stemmen een voorstel om een conferentie te houden van arbeidersgedelegeerden met de gealli eerde landen. Met 1,697,000 tegen 802,000 stem men werd een motie verworpen, waarbij onmiddellijke vredesvoor stellen werden verlangd. Di legerberlchten van 25 Januari. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Duitsche legerbericht maakt melding van toenemende bedrijvig heid der artillerie aan het front tusschen Ancre enSomme. Herhaal delyk hadden gevechten plaats tus schen verkenningsafdeelingen. Ten Z. van.Berry au Bac drongen Duitsche afdeeltngen in de Fransche loopgraven door en keerden met 1 officier en 30 man aan gevangenen en 2 machinegeweren terug. Bij de Combres-hoogte voerden de Duitschers een geslaagden overval uit. Een aanvallende beweging der FranBchenblj de Hilsenfrist (Vogezen) werd gestuit. Het Fransche communiqué van den 25sten geeft aan dat de aanval der Duitschers bij Berry au-Bac werd afgeslagen. Verder wordt melding gemaakt van artilleriegevechten ten N.O. van Luneville, bjj Hartmanns- weilerkopf en in den Boven-Elzas. Van het O o s t e 1 k front. Naar bet schlint hebben de Duit schers door hunne tegenaanvallen een groot deel van bet, bij bet offen sief der Bussen verloren terrein her overd. De Russische berichten hebben daar niet direct melding van gemaakt, doch het feit, dat er in het commu niqué van den 25sten gesproken wordt van aanvallen ten O. van het dorp Kalnzem, welk dorp voor korten tijd in handen der Russen was doet zien, dat hetgeen de Duitsche berichten gemeld hebben, overeen komstig de waarheid was. Deze aanvallen der Duitschers, die hen dus tot nog toe eenige K.M. terreinwinst brachten, worden voort gezet. Naar het bericht van den 25sten aangeeft, werden aan weerszijden van de Aaverscheidene boschstellingen der Russen genomen. 140 officieren en 1700 man, benevens 13 machine geweren vielen in handen der Duit schers. Krachtige tegenaanvallen der Russen, met behulp van ijlings aan gevoerde reserves, bleven vruchteloos. Ten W. van Luzk werd met succes een aanval ondernomen, waarbij 14 Russen gevangen genomen werden. Het Russische communiqué meldt het afslaan van aanvallen der Duit schers bij Sch warden en ten W. van Riga. Aanvankelijk troffen de vijan delijke aanvallen aan de Aa hetzelfde lot. Daarop namen de Russen bij een tegenaanval eenige hoogten ten O. van het Tiroei moeras. Ten O. V3D Kalnzem gingen de Russen tot den aanval over. De tegenaanval der Duitschers wierp hen echter 1 werst in N.-richting terug. De gevechten, die zeer verwoed zijn, worden voortgezet. Op het Roemeensche front hadden geen gebeurtenissen van be lang plaats. Qalatz wordt voortdu rend gebombardeerd. De brandende stad is ver in den omtrek zichtbaar. Zeven Russische schepen metoor- logsmaterieel die Reni trachtten te bereiken, werden in den grond ge boord. De duikboot- en mljnoorlog. Het Deensche stoomschip „Dan" (1869 ton) is tot zinken gebracht. Verder meldt een Engelsch bericht dat drie visschersvaartuigen uit Fleetwood door een duikboot mot kanonschoten in den groüd zijn ge boord. De bemanningen zijn geland, na 17 uur in een. boot te hebben rondgezwalkt. De schepelingen, die bijna niet gekleed waren, hebben vreeselijk van de koude te lijden gehad. Hit givicht in lis Noordzee. De .Times" schrijft naar aanleiding \an het zeegevecht, dat zelden door torpedojagers gevochten zal zijn onder meer bezwarende omstandigheden dan in dezen pikdonkeren winternacht. Er is alle reden om te gelooven dat de, vijand zware verliezen leed. Nadat ze langen tijd gelegenheid hadden de handelsscheepvaart overlast aan te doen, zijn de vijanden eindelijk door oDze torpedoboot jagers gesnapt. Te lang is niet door de schuld vau ,onze koene scheepsbevelhebbers in deze wateren den vijand vrijheid gegeven. Blijkbaar is nu een nieuwe politiek ingeluid waarvan deze welge slaagde onderneming de eerste vrucht is. Ob nieuwe koers Dinsdag zijn er te Londen belangrijke conferenties over marine kwesties gehouden, zoo melden de Engelscbe bladen. Onder de vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden, die daarbij aanwezig waren, bevonden zich ook de Fransche en de Italiaan- sctae minister van Marine. De En gelsche eerste minister heeft de be zoekers met een korte toespraak verwelkomd. In verband met dit Engelsche be richt verdient het aandacht, dat het „Berner Tagblatt" van een handels firma te Bern verneemt, dat Engeland alle schepen in de haven van Londen heeft gerequireerd, wegens een groot transport van troepen naar het vasteland. Het ligt voor de hand, een en ander in verband te breQgen met de nieuwe dislocatie van de troepen dor Entente, waarvan in den laatsten tijd sprake is. De ontploffing t« Londen. Wij lezen in de „N. Rott. Crt.": Omtrent de geweldige ontploffing die te Londen heeft plaats gehad, vernemen wij van betrouwbare zijde nog enkele bijzonderheden, die wij voor een deel onder alle voorbehoud meedeeleD, d. w. z. voor Zoover onze zegsman deze bijzonderheden niet zelf heeft kunnen waarnemen. Hij bevond zich, toen de ontploffing plaats had, aan de Theems, op een afstand van ongeveer zes kilometers van de plaats van het onheil verwij derd. Enkele minuten voor 7 uur in den avond verspreidde zich over de atad plotseling een angstwekkende verlichting. Het verschijnsel werd onmiddellijk gevolgd door een ont ploffing, zoo geweldig, als hij nog nimmer had meegemaakt. Die ont ploffing had plaats in Silver Town aan de Theems en deed volgens onzen zegsman twee chemische fabrieken, een fabriek waar dynamiet, lyddiet en andere sterk ontplofbare stoffen vervaardigd werden, en de fabriek van de Gazlight Coal Company in,de lucht vliegen, en had tengevolge dat de gasfabriek te Woolwich, die op ongeveer zes kilometers afstand ge legen is, door den schok werd opge licht, in brand geraakte en vernield werd. [De schok deed zich in geheel Londen gevoelen, zoo hevig, dat van hetCharing Cros-station, dat ongeveer 15 kilometer verwijderd ligt, geen enkele ruit heel is gebleven. Het onheil heeft naar onzen zegs man heeft opgemerkt, op de Londe- naars een buitengewonen indruk gemaakt, die van een veel meer diepgaand karakter was dan b.v. de Zeppelinaanvallen. Het was hem niet mogelijk het terrein van het ongeluk te bereiken; dit was tot op zeer grooten afstand afgezet en alleen een paspoort verschafte toegang. Het transport van de gewonden heeft twee dagen aangehoudenop den tweeden dag beeft onze zegsman een groot aantal kinderen naar den Townhall zien brengen, die hun ouders kwijt waren geraakt. In de fabrieken werkten heel veel vrouwen en meis jes; te Londen werd gezegd dat in één fabriek 1200 dooden waren en dat bet geheele aantal niet minder dan 8000 bedroeg. Men heeft echter te bedenken, dat bij dergelijke nood lottige gebeurtenissen steeds sterk overdreven wordt, vooral onder den eersten indruk, zoodat dit ook met deze getallen zeer goed het geval kan zijn. Geen Engelsche granaten naar Amerika. De EDgelsche minister van munitie deelt in verband met de bestelling van de Ver. Staten aan de firma Haófleld van 14 en 16 duims granaten mede, dat alle staal-voorraden in Engeland onder zijn toezicht staan en dat zoolang de oorlog duurt daar van geen ander gebruik mag worden gemaakt dan ten dienste van Engeland en zijü bondgenooten. De firma Hadfleld zal, naar den minister veronderstelt, ook wel voor behoud hebben gemaakt toen zij voor de levering naar de Ver. Staten in schreef. De toestand in Zweden. Een Zweedsch grijsboek noemt voor Zweden den ekonomischen toe stand aanmerkelijk ongunstiger dan bij het begin van 1916. Vooral het gebrek aan grondstoffen wekt zorg. Met het einde van 1916 had Enge land waren ter waarde van 59l/g millioen kronen in beslag genomen, en Duitschland ter waarde van 864,000 kronen. Gebrek aan Steenkool. Met de koude dezer dagen hindert de schaarschte aan steenkool ernstiger ln Frankrijk en Italiö. In de Fransche Kamer heeft minis ter Herriot daaromtrent gezegd, niet te kunnen tooveren. Vandaag zou hij van dezelfde plaats mededeelen, in hoe ver de bevolking op verbetering te dien aanzien zou kunnen rekenen. Reeds zijn er te Parijs kolenopstootjes geweest. Duitsche bladen ontleenen via Bern aan de Nouvellisfe van Lyon, dat er te Parijs heftig is betoogd. Op het plein van de republiek protesteerden arbeiders en beambten, en er werdeD oploopen gevormd, die steeds aan groeiden. Groepen menschen trokken langs de boulevards tot het plein van de opera, waar de politie ze scheidde. Ook heeft een reeks belangrijke fa brieken te Parijs wegens gebrek aan Bteenkool het bedrijf moeten stop zetten. De daarbij betrokken arbeiders hebben vóór het minisierie van mu nitie een betooging gehouden. Herriot beloofde hen daarop onverwijlde te werkstelling elders. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Me. „Holland". Blijkens heden ontvangen telegram is Hr. Ms. Holland" van Willem stad vertrokken. Uitslag aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag aanbesteed de leveriDg van benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken op de O. L. Scholen, gedurende 1917. IngekomeD waren de volgende bil lettenL. Rumpff f 1546.25 en I. Grünwald f 1606.55. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Aanbesteding verbouwing „Tlvoll". Door den heer J. Krljnen, architect, van Hogendorpstraat Helder, werd Vrijdagmorgeu in Hötel „de Toelast" aanbesteed het verbouwen van de schouwburgzaal ..Tivoli". Hoewel deze aanbesteding als eene openbare was aangekondigd, weigerde men ons de cijfers te verstrekken, zoodat w]j den uitslag niet kunnen publiceeren. Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de Levenamlddelenveorzieulng. Evenals dit reeds in andere ge meenten geschied is, heeft de Arbei dersbeweging hier ter plaatse een commissie voor de Levensmiddelen- voorziening uit haar midden benoemd. Deze commissie bestaat uit: voor de Soc. Dem. Arb. Partij, D. C. A. de Zwart, voor de Heldersche Bestuurdersbond, B. Zondervan, en voor de Arbeiders Coöperatie B Voor uit", D. W. Spangenberg. Direct na haar installatie heeft deze commissie zich gewend tot den heer Burgemeester dezer gemeente om een onderhoud op a.s. Zaterdag morgen over de distributie van levens middelen en brandstoffen. Verder zal de commissie zooveel mogelijk 's Maandags, 's Woensdags en Vrijdags van iedere week telkens des avonds van 7 tot 8 uur zitting nemen in een der bestuurskamers van het Gebouw van den Bond van MindGr Marine Personeel in het Spoorplantsoen, ten einde een elk in de gelegenheid te stellen kiachteD of wenken ten opzichte der levensmid delenvoorziening by baar in te dienen. Ziekenfonds R. K. Volksbond. Donderdag 25 Jan. vergaderde in het Bondsgebouw bovengenoemd fonds. De voorzitter, de heer Wols, deed mededeelingen omtrent den toestand van het fonds, die in alle opzichten goed is te noemen. De heer Minneboo verklaarde by het nazien' der boeken deze in goede orde te hebben bevonden. Uit het verslag van den penningmeester biykt dan het laatste halfjaar een batig saldo gaf van f 125. Op de Spaarbank der Afdeeling was belegd op 1 Januari f 1725. Tot verifieurs werden benoemd A. Dame Jr. en A. Steeman. Gezien den goeden finantieelen toestand doet het bestuur het voorstel om op de uitkeeriDg een toeBlag te geven van 20 en die alduB te brengen op f 1.20 per dagdit wegens de abnormale tyden en zoolang het bestuur zulks noodig oordeelt. Met bijna algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Na eenige huiBh. besprekingen sluit de voorzitter met een dankwoord aan donateurs en leden de goedbezochte vergadering. Bond van actief dienende Onderofficeren-Machlnedrljver en Stoker „Voorwaarts." Het Hoofdbestuur van bovengs- noemden bond heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin ge zegd wordt, dat d8 leden, hoewel erkentelijk voor de door de regeering nieuw ingediende duurtetoeslag-voor stellen, de voorkeur wordt gegeven aan een grondige soldy-herziening. Het adres geeft aan, dat by de in 1913 plaats gehad hebbende tracte ments-herziening de gehuwden achter uit zijn gegaan, en dat van den tegen - woordigen minister, biykens zyn me morie van antwoord, geen verbete ringen zijn te verwachten. Adressant zegt verder te willen medewerken de betreffende voor atellen beter aan het doel te doen beantwoorden, doch spreekt tegeiyker tyd deD weDsch uit, dat het Hooge College daarby ook een behoorlyke soldy regeling van het machine per soneel onder de oogen zal willen zien. Om bovenstaande redenen wordt daarom aan de Tweede Kamer ver zocht de wenschelljkbeid te willen uit spreken le. dat ten spoedigste eene her ziening van de soldy-regeling voor het machinekamer-personeel worde ter hand genomen, zoodat met de benoodigde bedragen voor verhooging dier soldyen by de indiening der Marinebegrooting 1918 rekening zal gehouden kunnen worden. 2e. wanneer daarvoor de benoeming van eene Commissie noodzakeiyk wordt geacht, met het oog op de soldyen van het overige personeel, die Commissie voor minstens de helft te doen bestaan uit vertegenwoordi gers van- en aan te wijzen door de bestaande organisaties van bet Marine personeel. De ingediende duurtetoeslag-voor- stellen te willen verbeteren, opdat le. de loongrens worde opgevoerd tot f2600.- 2e. alle belanghebbenden, met uit zondering van de ongebuwden, niet- kostwinners, eenzelfde bedrag ont vangen van f150. - 3e. in verband met sub. 2 de kinder toeslag zoodanig worde geregeld, dat het totaal van hoofdbyslag en kinder toeslag blijft gehandhaafd op f 240.- 4e. alle ongehuwden in de regeling worden betrokken. Postverkeer met Texel. Texel, 25 Jan. Ondanks 't sedert eenige dagen vrij sterk wintert, mogen wij ons verheugen in een vry goed postverkeer. Twee malen per dae mochten wy tot heden een be stelling ontvangen, die nog vroeger in ons bezit kwam dan op gewone tyden. Ons feuilleton. In dit nummer beginnen wy met de publicatie van een zeer boeiende roman van een veelgelezen Engel sche schrijver White genaamd. Steeds zal dit verbaal de belang stelling van onze lezers onverzwakt gaande houden. TWEEDE KAMER. Zitting van Oonderdag 25 Januari. De algemeene beschouwingen over de begrooting van Buitenlandsche Zaken 1917 worden voortgezet. De beer Scheurer(a.-r.)betoogt het niet-wenscheiyke van den door den heer Duys aangewezen weg inzake regeeringsbemoeiingen met de deportatie der Belgen. De heer van Hamel (u.-l.) be spreekt de quaestie van de wegens spionnage in het buitenland gevangen gehouden Nederlanders. Onze regee ring dringe op mededeelingen van de Duitsche regeering aan. Spr. vraagt waarom onze regeering in vroegere gevallen wel succes had. De heer VanLeeuwen(s.d.a.p.) huldigt de regeering voor haar buiten- landsch beleid, dat dsn vrede wenschte te- handhaven. Van medewerking van neQtrale staten is geen praktisch resultaat te wachten. Inplaats van vrede door dwang zooal3 men thans bepleit, is .vrede door macht", d. w. z. door de macht der volkeren, die den oorlog zullen kunnen beletten. Vrede zal alleen verzekerd zyn als de soc. dem. {sterk is. Hy vindt een middel om wat meer aan de Kamer mede te deelen in de benoeming van een commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden. De regeering dient in deze dagen voeling te houden met het parlement. De heer N o 1 e n s (r.-k.l vraagt zich af waartoe al deze discussies dienen. Van alle neutrale mogendheden heeft toch, zegt spr., de Paus het meeste gedaan voor den vrede. 8pr. wijdt eenige woorden aan de rede van den heer Dresselhuys. Ook de heer De Savornin Lohman bespreekt deze rede. De schuld van het voortduren van den oorlog ligt aan de dwaze wereldórde, die wij aan het Weener Congres te danken hebben. Door dit congres is de principieels ongeiykheid der volke ren ingevoerd. Wilson heeft tegenover het machtstelsel van het congres precies het tegenovergestelde principe gesteld. Om tot orde te komen moet er eerst een geheel andere interna tionale rechtstoestand komen. De kleine naties moeten den moed hebben om te zeggen: wy hebben evenveel recht als de groote naties. Het stand punt van den heer de Beaufort, dat deze oorlog zoo vreeseiyk ie, dat geen volgende mogeiyk is, acht spr. eene utopie. De heer Van der Voort van Zyp (a.-r.) bespreekt de desertie van Nederlandsche zeelieden van de Kessler en laakt de houding van onzen consul-generaal te Londen. Hij critiseert de houding van de reeaeryen tegen het scheepsvolk. De eischen der matrozen werden inge willigd, maar de machinisten moesten den Btryd aanbinden om pensioen voor hun weduwen en weezen te kunnen verkrijgen. De stuurlieden werden ontslagen, maar ale de offi cieren weigeren te varen aan boord van een schip, dat uitsluitend con trabande vervoert, prikkelt dit de reeders om de zaak voor den rechter te brengen. De heer Troelatra (s. d. a. p.) vindt, dat de heer Duys met zijne rede een verdiensteiyk werk deed, doordat bij uiting gaf aan de ge voelens, die de overgroote meerder heid van ons volk bezielen. Neutra liteit behoeft toch niet te beteekenen, dat men doet alsof men onverschillig is voor de daden, die door elke oorlogvoerende mogendheid op haar beurt worden gepleegd. Het is niet voldoende by de feiten stil te staan, maar practisch moeten we ook onzen kleinen invloed aanwenden om te komen tot het ophouden van den str(jd. Kunnen wy niets doen, vraagt spr. Een klein land moet zijn stem laten hooren, het heeft spr. verwon derd, dat in het koor der vredes- étommen die van Nederland niet is gehoord. Spr. zegtspreek telkens over vredewij komen by voortduriug steeds meer in het gedrang. Spr. juicht de rede van den heer Dressel huys toe, al stemt hy daarmede niet in elk opzicht in. Spr. behandelt do schuldvraag en roept tenslotte de socialistische arbeiders op om front te maken tegen het imperialisme. Installatie van dsn Voorzitter. De griffier leest het betreffende Kon. besluit voor inzake de benoeming van den heer mr. D. Fock tot Voor zitter in de plaats van den overleden heer Borgesius, waarna de wd. Voor zitter, de heer Schaper, in een rede hem gelukwenscht en het presidium aanbiedt in een geestige rede, die door'den heer Fo,ck be antwoordt wordt. Uit de verdere discussies betrof fende de thans voortgezette behan deling der begróoting buitenl. zaken memoreeren wy de rede van den Min. van Buiten]. Zaken (den beer Loudon). De min. kan zich over verschillende belangryke kwes ties niet uitlaten, o.a. over de zaak, die de heer Dresselhuys ter sprake bracht. Op verschillende vragen ant woordde de min. Den heer Duys antwoordt de min., dat publicatie van den volledigen tekst der nota niet noodig is, daar hy voldoende bekend is. De zedefijke verantwoor ding ten opzichte der Belgen gaat niet verder dan tot die ten opzichte waarna beloften zijn afgeleverd. Den heer Dresselhuys aDtwoord de miD., dat het geen wijze politiek zou zyn om dwang op andere mogendheden uit te oefenen. In de avondvergadering werd de Waterstaatsbegrooting behandeld. Wy vinden hierin niets om te reviewen. Van het ijs. Baanveger. De maan bad gewisseld en de wind was zelfs Woensdagmorgen, in de vroegte heel even afgedwaald van Oost naar West, doch de winter bleef en toen de gemeente scholen des middags vrij kregen, waren de meeste buuiten van Helder en Nieuwediep verlateD, want de staatjongens, die zich anders door niets laten verjagen uit hun wijk, waren naar het kanaal tje aan de Loodsgracht, aan de Molengracbt, aan de Westgracht en nog verderop en zelfs heele kleine peukjes waren met broertjes en zusjes voor een oogenblik naar de slooljeB, naar de sterk genoeg bevroren plassen verdwenen. Maar de lust tot schaat senrljden tot wat krabbelen op de ysbaan mocht velen er heen trekken om het hart eens ter dege op te halen - Toontje uit de ouwe Helder moest er naar toe om wat te ver dienen. .Hier heb je een bezem en een paar wanten van je vader en nog een overtrekker voor je ooren en een jekker en klompen en gaan nou als de bliksem naar de Kanaalweg. 't Is Woensdagmiddag je hoeft niet naar school en het is niet noodig om maar wat rond te slenteren voor uit, doe je best er is wat te ver dienen maak dat je er by komt 't is een dure tyd en ik kan de centen goed gebruiken," aldus 'sprak zijn moeder. We hebben hem gadegeslagen tus schen de twee bruggen. Het was een mager, teringachtig venlje, een arme- ïyk figuurtje in de te-wijde jas, die hem sjokkerig om 't lijfje bungelde. Met zijn groote bezem was hy zenuw achtig en gejaagd in de weer, zóó, dat het zyn bleek achterbuurt-ge zichtje purperde. Heel snel vlogen zyn blikken naar dames en heeren en als er iemand iets uit de zak op- grabbelde, dan hield-ie die met z'n oogen vast en jakkerde door de hurrie van schaatsenryders er op af. Op 'n bolletje liep-ie dan weer terug naar zyn baan die spiegelglad was en be- goD opnieuw te vegen. Hij voelde zyn wangen gloeien en op z'n voorhoofd zat 't zweet. Wanneer hij haast buiten adem was, zag je hem staan rusten, z'n handen gevuist in de lub berende zakken van zyn jas en af en toe moest hij eenB voetstampen, want in zijn houten klompen kwrieu- welde 't zoo gek net of heel fijne speldjes er prikten. Doch het duurde niet lang of hy was weer in actie, veel haastiger. Telkens Bpiedde hy rond, naar alle kanten. Sommigen zweefden hem hard voorbij, anderen gingen bedaard. Nu eens wenkte men hem en dan weer voelde ie korte, stootjes op zijn rug. Telkens raakten z'n vingere even de petklep voor de centjes, zyn bezem onhandig- stijf tegen z'n linkerzijde. En zoo werkte hy en verdiende hy tot het donker werd en de witlichtende lantaarns hier en daar wel reuzige kalkspatten [leken op Kanaalweg en Loodsgracht en toen het maantje eindelijk door de wazige boomgroepen met dooreen gekrieuwel van naakte takken scheen, drong-ie door de men schen heen, met z'n bezem onder den arm. Z'n kraag zette-ie op en z'n schouders trok-ie hoog. Nou gingen z'n ooren schuil achter een wolletje laken en waren ze beschut tegen den bytenden wind. Met een flink loopje stond hy op den kant en als een haas scboot-ie over 't Westpleintje zyn oude, eenvoudige buurt in, naar zyn huis, naar zyn moeder, die zeer zeker tevreden mag zyn over het ferme gedrag van haar jongen op den vryen Woensdagmiddag, terwyi zoo veel andere kornuiten onbezorgd, onbekommerd zich vermaakten. INGEZONDEN. Armenraad te Helder L. S. Gedurig bfijkt ons, dat nog maar al te dikwyis, vooral door particu lieren, gegeven wordt aan armen of die zich als zoodanig voordoen, zon der dat vooraf een onderzoek wordt Ingesteld. Verklaarbaar is dit wel, maar daarom nog niet goed te keuren. Men geeft om van iemand af te zijn, zooals meermalen gebeurt bij de venters die met postpapier, enz. langs de deur loopen, oogenscbyniyk om te verkoopen. Dergeiyke lieden zyn in negen van de tien gevallen niets anders dan bedelaars. Ook wil men liever meermalen onnoodig iets geven, dan éénmaal een arme wegzenden, die werkelijk iets behoeft. Weet ge, wat de gevolgen daar van zjjn? Men geeft aan menschen die het öf niet noodig hebben, doordat ze zeer goed in hun onderhoud weten te voorzien öf aan lieden, waarin de Instellingen van Weldadigheid reeds veel ten koste leggen, maar wat niet bekend is. Ook verschaft men meermalen middelen aan personen, die bet ont- vangene op zeer verkeerde wyze besteden. Daarentegen staat weer, dat er verschillende werkeiyke armen zyn, die zich te fatsoen ïyk achten om by particulieren om hulp te gaan vra gen, terwyi de Instellingen van Wel dadigheid dikwyis met de beste wil niet voldoende kunnen helpen. .Maar", zult ge zeggen: .altyd weigeren wil ik ook niet en om voor elk geval een onderzoek in te stel len, daarvoor ontbreekt my de tyd". Toch behoort het, onderzoek de grondslag te zijn van de goede armen verzorging Laten wy u daarom nog eens wijzen op den Armenraad, die hier ter stede sinds 1913 bestaat. Wilt ge iets weten omtrent iemand die zich by u aanmeldt om steun, dan kunt ge altijd bij den Armenraad de ruimst mogelijke inlichtingen ver krygen. Formulieren voor aanvraag van inlichtingen zyn op het Bureau van den Armenraad kosteloos te ver krygen en wanneer ge ons die in gevuld zendt, ontvangt ge zoo spoe dig mogelyk de gegevens die ge behoeft. Op ons bureau iB een uit gebreide verzameling van gegevens omtrent een groot aantal personen en zoo we u daaruit niet oogen- blikkeiyk kunnen helpen, wórdt geheel kosteloos een onder zoek ingesteld. Op deze wijze kunt ge nagaan of de arme die zich by u heeft aange meld om steun, werkelijk verkeert in de omstandigheden als bij voor geeft, terwijl u tevens blijkt, of hy reeds steun ontvangt. Ook al hebt ge reeds eenmaal ge geven, stel dan toch een onderzoek in. Iemand, die eens iets van u ont vangen beeft, komt zeker terug en by een tweede bezoek zijt ge dan voorbereid. Ten slotte verzoeken wy u met aandrang, nooit iets aan kinderen med8 te geven. De Armenraad te Helder: W. H. Buroirb, Voorz. RüMWir, Secretaris. Bureau: Kerkgracht 11. Telefoon 225. Spreekuur van den Secretaris eiken werkdag van lll/j tot 121/, uur. Helder, 26 Jan. 1917. Geachte Redactie, Zou onderstaande een plaatsje in Uw blad kunnen vinden, misschien trekt het de aandacht van de bevoegde autoriteiten. Er is periculum in mora wat de cokesvoorziening betreft in onze gemeente. De ontworpen regeling zooals die op het oogenblik plaats vindt, voldoet niemand. Algemeen is er een grimmig gemopper. Mijns inziens kon het gemakkelijk en beter op andere manier en wel als als volgt: Iedereen die cokes wil hebben, geeft daar schrifteiyk kennis van aan Distributiebureau, met juiste naam en adres en van zyn kolenleverancier. Deze meded&eling geschiedt in een gesloten enveloppe, waarin een 8 cents postzegel en een ledige enveloppe. Het distributiebureau heeft nu niets anders te doen, dan aanvragers hun bon over de post thuis te sturen, dit kost dat bureau dus niets en hiermede wordt voorkomen, het uren laDge wachten, dringen en mopperen, om een bonnetje machtig te worden. Ook kan het nog, door de bons van de aanvragers rechtstreeks naar de Gasfabriek te sturen, daar worden menschen aangenomen, die tegen 10 cent bezorgloon de cokes thuis brengen. Geloof my, geachte Redactie men heeft er graag wat voor over, om niet in deze barre kou eenige uren te moeten staan. En .last not least" een vraag aan onzen heer Burgemeester. Inderty'd was hier een suikernood. Voor dit toch hoofdzakeiyk genotmiddel, werd ge ducht ingegrepen en de voorraad ge leidelijk verdeeld. Maar deze kolen- nood is veel urgenter. Gryp in Edel- Achtbare, ter wille van honderden Uwer ingezetenen, neem de aan wezige voorraden op en distribueer ze geleidelijk. Het is hoog noodig. Mocht de wet zulks niet toelaten, dan is er inden tegenwoordigen tijd wel een mouw aan te passen, om dat recht wel te hebben. Help spoedig. Met dank en Hoogachting, F. Lstschebt. Den Helder, 24 Jan. 1917. Geachte Heer Redacteur, Gaarne zag ondergeteekde, als lezer van Uw blad, opname van onder staand schrijven. By voorbaat mijn dank. In het nummer van Zaterdag 20 dezer van Uw blad komt een inge zonden stuk voor, geteekend „Kans" waarvan de hoofdstrekking blijkt te zijn het oprichten van een vereeniging voor schoenmakers. Nu, als schoenmaker zijnde, doch thans in militairen dienst en boven dien tydeiyk inwoner dezer gemeente, heb ik daar geen belang by, doch zoo ik dat wel had, had ik hiertoe reeds lang stappen gedaan. Want zoo er voor de schoenmakers thans iets noodzakeiyk is, dan is dit de ver eeniging. Dus roep ik hen door deze dan ook luide toeVereenigt U zoo spoedig mogelyk. Doch geachte lezers, ik dwaal feitelijk af van het dool van dit schryven, of beter gezegd, ik ben er nog niet aan begonnen. Dus nu ter zake, en eens tegenover het publiek in 't algemeen, eens uit de school geklapt, beter gezegd uit het vakblad voor de schoenmakers. Het is mij onbegrypeiyk hoe som mige schoenmakers hier aan den kost komen, want als ik zoo hier en daar eens hoor wat er hier voor liet reparatie werk betaald wordr, dan beklaag ik de schoenmakers en benijd het publiek dat zoo goedkoop aan heele schoenen komt. Hier volgt een uittreksel van de pryscourant der schoenmakers in het Gooi, vastgesteld op 2 Jan. 1917. Zolen en Hakken voor kinderen van No. 1817 1 gulden tot f 1.40 Meisjes van No. 28-38 f 1.55 tot f2.10; Dames van No. 36-43 f2.25. Jongens van No. 28-35 f 1.65 tot f2.-; No. 86-48 f2.10-2.75; Heeren No. 40-47 f2.90. Geachte lezers vergelijkt deze pryzen nu eens met de prijzen die U hier betaalt, en bedenk bovendien dat sinds 2 Jan. 1917 het leer weder in prys gestegen is, komt het U dan niet onbegrypeiyk voor hoe dat mogelyk is? Dat zal ik U trachten duidelijk te maken door eenige pryzen te noemen van verschillende soorten leer voor komende in het vakblad van deze week. Reyenplaten f3.60; Reyenplaten ,2e soort f 3.—Buffelcroupous f 1.90 Blanke platen f 2.50Halsbanen f 1.67 Nekrepen f 1.30; alles p. pond. Maar al het hout is geen timmerhout. Nu tot slot nog een goede raad, ding nooit by een schoenmaker af maar zeg liever dat ge gaarne iets meer betaalt, als Uw schoenen dan maar goed gemaakt wordeD en er geen Nekreepen of Halsbanen aan verwerkt worden. Het schoenwerk ia een artikel van vertrouwen en zoo U een goede schoenmaker heeft, blijf dan by hem, en probeer niet by zijn concurreDt die goedkooper is, of het moet er een. zyn die voor zyn plezier zit te werken of het leer cadeau krijgt ofhet vergeten heeft te betaien 1 U mijnheer de Redacteur, nogmaals dankende voor de opname van dit stuk. Hoogachtend, J. C. SMAL, Gortersteeg 8. UIT DEN OMTREK. Texel, 28 Jan. Heden hield de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, afd. Texel, eene vergadering in café .Den Burg". Do opkomst kon, in vergeiyking met andere huishoudelijke vergaderingen, goed genoemd worden. De presidente, mevr. Wagemaker, opende de vergadering, riep daarby het welkom aan allen toe, sprak de meening uit, dat de grootere opkomst te danken was aan het feit, dat de Heer A. Mljs oen lezing zou houden over .Evenredige Vertegenwoordi ging" en sprak den wensch uit dat. men een genoegelljke vergadering zou hebben. De secretaresse, mej. M. Dyt, las de notulen, die onveranderd goedge keurd werden met dank van de ver gadering. Het jaarverslag gaf een overzicht van wat in 1916 in de afdeeling had plaats gevonden. Vooral werd betreurd de scheuring, door „de Neutrale" be werkt. Met veel genoegen werd ge wezen op de schitterend geslaagde Propaganda-vergadering. Het versiag werd goedgekeurd. Mej. M. Dyt, die de afdeeling neeft. vertegenwoordigd op de Algemeene Vergadering, gehouden to 's Graven- hage, gaf een keurig uitvoerig ver slag van de handelingen dier verga dering. Ook hiervoor ontving mej. Dyt den hartelMken dank van de presidente. Intusschen waren nog verscheidene dames en eenige heeren ter verga dering gekomen. Do presidente deelde mede, dat van den heer Mys bericht was inge komen, dat hy te 9 uur aanwezig zou zijn. Vervolgens werd een overzicht gegeven van het vele werk, dat de vereeniging, dus ook de afdeeling, wachtende is. Als straks de grond wetsvoorstellen Wet geworden zullen zyn, zal men front maken om te trachten het stemrecht te verkrijgen. Ook zullen dan vrouwen lid van de Kamer kunnen worden, doch voor- loopig door stemmen van mannen. Men zal dan ook onder de oogen hebben te zien, of men reeds dadelijk zal trachten een of meer vrouwen in de Kamer te doen komen, by passief stemrecht. De rekening, die sloot met een batig saldo van f 10.47, werd goed gekeurd, nadat bij monde van mej. C. Dalmeijer rapport over het goed sluiten dier rekening was uitgebracht. Tot rekening-opneem8ters voor het loopende jaar werden door de presi dente aangewezen de dames Roeloffs en Van der Vegt, die het beiden aanvaardden. Tot presidente der afd. werd met op één na algemeene stemmen ge kozen mevr. Wagemaker—Keyser, die de benoeming aannam en na gecomplimenteerd te zijn door mevr. Keyser—Koster, beloofde haar beste krachten aan de afd. en verder aan de vereeniging te zullen geven. Mevr. Wagemaker was tot heden waarnemend presidente wegens het bedanken van mej. E. Lsngeveld, die by „de Neutrale" was overge gaan. Verder werden tot leden van het bestuur herkozen de- dames Bossen—Tates en Keyser—Boller. De laatste aanvaardde haar hernieuwd mandaat; aan mevrouw Bossen, niet ter vergadering aanwezig, zal bericht van bare benoeming gedaan worden. Hierna werd den heer A. Mys welkom ter vergadering geheetenen hem het woord gegeven ter behan deling van zyn onderwerp: „Even redige Vertegenwoordiging". Na een overzicht gegeven te heb ben van de tegenwoordige wijze van verkiezingen en stemmingen en van do veranderingen, die de Grondwet in stemplicht en evenredige verte-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2