OUDE JENEVER „IDEAAL Hooikist I'en2ehands Meubelen. alle soorten KLOMPEN. Laatste berichten. Advertentiën. EVAHfiELISATIE_PALMSTRAAT. INDUSTRIE- en HUISHOUDSCHODI l voor Helder en omstreken. G. JOH. VAN DER LEE, Keizerstraat 90. C. v.d. HAAGEN, PUNCH, RHUM, COGNAC. tc IJmuiden reeds gevallen ayn. Dit toch is berekend op kustverdediging en niet op een kracbtigen aanva van de landzijde. Dit heeft tot gevolg dat de gemeen- schap met de buitenwereld is af gebroken de sluizen, de regelklep der inundatie van de stelling is ons uit handen gerukt; de val van Am sterdam is een zaak van korten duur. De besproken vleugeluitbreiding maakt het mogelijk IJmuiden met hare havens en sluizen met succes te verdedigen, waarbij de Marine een voorname rol zal moeten vervullen. Voor de verdediging" van het door de vleugeluitbreiding verkregen, on geveer 40 K.M. lange kustfront, acht de schrijver het noodzakelijk dat bij IJmuiden vuurmonden van het zwaarste kaliber worden geplaatst, als wapen tegenover de slagschepen, terwijl verder bewapening met ver plaatsbaar middelbaar en licht geschut moet dienen tot het doen mislukken van landingspogingen en het afslaan van onverwachte aanvallen uitgevoerd door licht materieel. Schrijver jis van meening dat de twiatvraag, of aan de Marine, de kustwachtverdediging moet worden overgelaten, of dat deze in handen der Landmacht moet blijven, door dezen oorlog ten gunste van de Marine is opgelost. Was IJmuiden vroeger gemakkelijk te blokkeeren, thans is het tegendeel het geval. De techniek der versper- mijnen aldus de schrijver is in de laatste jaren zoover voortgeschre den, dat de mogelijkheid de haven en het zeegebied van IJmuiden behoorlijk te versperren niet meer betwist zal worden. De vijand zal daardoor ge dwongen worden óp aanzienlijken afstand van de kust te blijven, buiten het gebied der mijnen en buiten het bereik van het verdragend geschut van IJmuiden.. Natuurlijk zal de vijand onder gunstige omstandigheden probeeren de versperringen geheel of gedeelte lijk op te ruimen. Doch omstandig heden, die voor hem gunstig zijn dat werk te verrichten, zijn voor den verdediger geschikt hem het oprui men te beletten. Het terugtrekken eener flottille door haar eigen mljnengebied is even veilig als het gevaarlijk zal blijken voor den aanvaller haar in dat gebied te volgen. Ook al zou het den vijand e6ns gelukken eenige onzer booten af te snijden van hunne basis, dan zouden zij een goed heenkomen kun nen zoeken naar onze Zuidelijke of Noordelijke zeegaten, voor zoover die nog in onze handen z|jn. Vaartuigen niet grooter dan onze torpedobooten type Z 7 en 8, kunnen dan door het Noord-Hollandsche kanaal of bij gunstige gelegenheid over de Zuiderzee naar IJmuiden terugkeerenvan uit het Zuiden is de terugweg door het Merwedekanaal mogelijk. Van den strategischen toestand zal het natuurlijk afhangen in hoeverre van deze terugtochts wegen gebruik gemaakt kan worden. IJmuiden zal dus een station moeten worden voor licht marine- materieel torpedobootjagers, torpedo booten, onderzeeërs en mljnenleggers, een uitvalspoort meer aan onze kust. Voor deze vlootafdeeling is een afzondsriyke haven noodzakelijk. Schrijver heeft zich deze haven gedacht, loopende ongeveer van Noord naar Zuid, de havenmond uitkomende tegenover het fort in het thans be staande buitenkanaal. Aan de Westzijde ligt de haven geheel beschut achter een dujnkruin, die zich ruim 12 M. boven gemiddeld hoog water verheft en in breedte varieert van circa 60 M. tot circa 80 M. Ligt daar een vloot veilig tegen de uitwerking van scheeps geschut, beveiliging tegen aanvallen uit de lucht moeten door krachtige batterijen anti-vliegtuig-geschut gege ven worden en door vliegtuigen tegenover de aanvallers te stellen. Beveiliging alléén door anti-vlieg tuig geschut zal gelijk in dezen oorlog gebleken is niet afdoende zijn, vooral niet als in de toekomst de techniek van het bommen werpen verbetert, zoodat de trefzekerheid grooter wordt. Het vraagstuk zou opgelost kunnen worden door het bouwen van bom vrije schuilplaatsen, waartoe het ter rein* zich bijzonder eigent. Deze schuilplaatsen zouden in de Westzijde van de haven moeten wor den uitgegraven. Zy bestaan uit een gewelf van beton, hetwelk berekend is op een draagkracht overkomende met een voldoende zandbedekking. De afmetingen van een dergelijke schuilplaats voor de torpedobooten S 1—8 en onderzeebeoten type K 8 zouden kunnen zijnbreedte 8 M., lengte 70 M., hoogte 16 li M., waarvan 10 M. boven gemiddeld hoogwater, en dus boven water een hoogte latend van 8 X 70 X Toor eventueel te bouwen torpedo jager naar het Engelsche type ,Tip- perary" (1900 ton) zouden laatst genoemde afmetingen moeten zijn 100 X 12 X 12 M. Op overeenkomstige wijze zou de bouw van magazijnen van versper- mijnen, reparatiewerkplaatsen, onder komens voor personeel, enz. uitge voerd moeten worden. De marine-luchtverkenningsdien8t zal in de nabijheid van IJmniden achter den duinrug haar oefen veld vinden en van de bijzondere gesteld heid van het terrein gebruik maken om haar materieel te beschermen in gedekte schuilplaatsen op over eenkomstige wijze. Van groot belang acht de schrij ver de aanwezigheid in IJmuiden van een groot aantal trawlers (op het oogenblik bestaat de vloot uit meer dan 160 stoomvisschersvaar- tuigen). Indien in vredestijd de orga nisatie van bemanning, bewapening en uitrusting behoorlijk is voorbereid, kan deze vloot bij het uitbreken van een oorlog belangryke diensten pres teer en. Wanneer het in dit artikel ge schetste toekomstbeeld geheel of gedeeltelijk tot werkelijkheid geroe pen wordt, zal IJmuiden een belang rijke Marine-directie worden. Naar schrijver meent, zal boven dien het verblijf iQ deze zich krachtig ontwikkelende plaats hoogeren en lageren der Marine opwekken tot een leven vol geestkracht en initiatief. Want dagelijks zullen zij er h8ri«nerd worden, dat zy gesteld zijn als wachters over onze scheepvaart en visscherij, over twee der voor naamste bronnen van welvaart van ons land. INGEZONDEN. Den Helder, 25 Jan. 1917. Mijnheer de Redacteur! Yerzoeke voor onderstaande regelen een kleine ruimte in tw veelgelezen blad, waarvoor mijn dank voor de opname Yan 't concert 1.1. 24 Januari ten uitvoer gebracht door het Stafmuziek- koor v. d. Kon. Marine is met volle teugen genoten. Vooral voor de muziekminnaars was deze avond een delicatesse als mede voor ieder anderby 't huis waarts gaan was een ieder zeer tevreden, zoodat er nog druk werd gesproken over 't gepasseerde en 't gehoorde van dien avond. Wat zeer prettig was, was dat iedereen vol spanning en aandacht de tonen der muziek volgde, zoodat men niet 't minste geluid of gerucht hoorde, waardoor een luisteraar ge stoord zou worden en 't genot van de muziek voor iedereen zou worden bedorvenbewijs te meer, dat na ieder gespeeld Stuk de toehoorders bijna aUen even moesten hoesten van spanning en inhouding. Zeer terecht heb ik vernomen, dat er hier ter stede vele muziekminnaars zijn. Naar aanleiding hiervan is 't te betreuren, dat men zoo weinig, zoo zelden van zooiets schoons kan profiteeren. Met medewerking van de daarvoor bevoegde autoriteiten, zou ik willen vragen en tevens voorstellen om er er op aan te dringen, en het daarheen te willen leiden dat ieder muziek minnaar, meer dan thans, van zooiets schoons zou kunnen gebruikmaken, b.v.Wanneer nu de Stafmuziek v. d. K. M. eens een winter-concert samenstelde, te geven gedurende zes tot acht avonden, zegge zes totacbt maal één avond muziekgenot per winter, tegen een daartoe nader te bepalen toegangsprijs, loopende over een winterseizoen. Dan kunnen wy, muziekminnaars en inwonenden van den Helder, genieten van deze schoone kunst en, anderzijds zou de opbrengst ten goede komen aan de artisten, die zoüiets dan ook best verdienen. Evenals met militaire staf muziek korpsen van elders hier in Nederland het geval is, waarvan de artisten in hun eigen tyd, in schouwburgen, opera's etc. bijverdienste maken, is dit m. i. voor de stafmuzikanten hier ter stede niet uitgesloten. Dan is dit voor de artiBten een appeltje, maar voor de muziekliefhebbers een eitje I... Wanneer nu onze daartoe be voegde autoriteiten hunne medewer king zouden willen verleenen, dan zouden wy misschien reeds een vol genden winter hiervan resultaat mo gen hebben, en dit zou met grooten dank en blijde harten worden aan vaard. Dan biyft een uitvoering, te geven voor een liefdadig doel, ge- geheel zelfstandig en zien we zelfs te zijner tijd (gezien 't program van 1.1.) 't concert met nog meer krachten verhoogd, doordat dit of dat ver borgen genie, hetwelk gedreven door 't ideaal om mensch te zijn, zjjn of haar krachten in zang of a. z. daartoe wil geven. U, geachte Redaeteur, dankend voor plaatsing dezer, teeken ik. Een muziekminnaar, A. J. G. Bont voor cokes. Met verwondering heb ik staan kijken op de manier waarop men hier ter stede bons voor cokeB tracht machtig te worden. Ik vraag mij af met welk doel de menschen elkaar zoo verdringen. Gebeurde het niet, dat een zwangere ▼rouw, bewusteloos werd gedrukt? Gebeurde het niet, meer dan eens, dat er zwakke menschen voor de sterkeren bet veld moeten ruimen, en dat 'alleen, door het dringen en verdringen Is het niet schandelijk dat zy die het laatst komen, nog een van de eersten kunnen zijn die geholpen worden? Zou er hier niet een maatregel getroffen kunnen wor den, als in andere groote plaatsen? Kom in Amsterdam op 't postkantoor voor een loket, kom in 't circus Carré en koop een kaartje. Daar toch ziet ge de menschen zonder politie geduldig achter elkaar hun beurt afwachten. Hier in - den Helder is nog zoo ver niet gevorderd. Daarmee wil ik niet zeggen dat het de schuld van het publiek zelf is. Evenmin is bet de schuld van de politie, want ook zij zal niet weten hoe de manier is, want zij doet immers haar best om de orde te handhaven; al is dit dan ook inèen warme kamer of in ieder geval bin nen de muren. Maar zouden deze ordebewaarders niet eens een blik naar buiten slaan en daar als echte politiemannen de zaak zoo regelen, dat er van dringen en verdringen geen sprake meer kan zyn? Een ieder wérke dus mee, door achter elkaar op 1 gelid te gaan staan. Yelen zullen door zulk een maatregel gebaat zyn. Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte teeken ik, Een Abonné. Van het Westelijk front. Parfja, 20 Januari. Aan den linker oever van de Maas hebben de Duit- schers gisteren tegen het vallen van den avond, na een hevig bombarde ment, op vier punten het Fransche frpnt van het bosch van Avocourt af tot beoosten den Mort Homme aan gevallen. De Franscben hebben hen afgeslagen. Eenige Duitsche afdeelin- gen alleen slaagden er in, Fransche voorpoststellingen in het vak van hoogte 804 binnen te dringen. De Duitschers leden bjj dezen aanval zeer zware verliezen. In den loop van den nacht hebben de Duitschers ten N. van Chilly en len N.O. van Vingre kleine Fransche posten trachten te overvallen. Dit mislukte. In den boven-Elzas bij Laritzen zij] de Duitschers na een levendige be schieting op twee punten uit hun loopgraven gekomen. Schoten van de Fransche artillerie hebben die poging geheel gestuit. Aan het overige front tusschen- poozend kanonvuur. Berlijn, 26 Januari. Op den weste lijken oever van de Maas hebben w(j tegenaanvallen van de Franschen afgeslagen. Van het Oostelijk front Berlijn, 26 Jan. Aan de Aa hebben wy tegenaanvallen van de Russen afgeslagen. St. Petersburg, 26 Jan. Tusschen het Tiroel-moeras en de Aa, ten westen van Riga, hebben onze troe pen den vijand uit zijn schansen verdreven, gevangen gemaakt 2 machinegeweren vermeesterd, maar zijn vervolgens voor een tegenaanval op hun eigen stellingen terugge trokken. Op den oostelijken oever van de Aa zijn onze troepen in een verbit terden strijd LVi werst in de richting van bet dorp Kalutsen vooruitge komen, maar zijn vervolgens door vijandelijke tegenaanvallen gedwon gen naar hun oorspronkeiyke stel lingen terug te trekken. Uit MesopotamiS. Londen, 25 Jan. Door een vastbe raden stormloop, hedenochtend onder dekking van een hevige beschieting ondernomen, hebben onze troepen 1100 M. van 's vijands voorste schan sen op den rechteroever van de Tigris, ten Z.W. van Koet el-Amara, genomen en zich daar versterkt. Ook hebben z(j de tweede linie over een aanmerkelijke breedte genomen. De Turksche troepen ten westen van de Hai hebben daarop 4 ver woede tegenaanvallen gedaan. De eerste en derde zyn gestuit, de tweede vierde behaalden aanvankelijk succes, doch daarop hebben onze troepen veel van het terrein hernomen. De Turksche verliezen waren zeer zwaar. Tot dusver zijn 70 gevangenen ingeleverd. Da duikboot- en mljnoorlog. Londen, 26 Januari Het Zweedsche s.s. O. A. Brodin (1798 ton) is in den grond geboord. Naar de Parijscbe bladen uit Bor deaux vernemen is de mailboot Quebec van de Compagnie Tranaat- Jactique (6146 ton) op een drijvende mijn geloopen en op strand gezet. Alle passagiers zyn gered, maar het schip zal vermoedelijk verloren gaan. Volgens Fransche bladen zijn in den grond geboordde Engelsche s.s. Monarsfield (8678 ton^ en Baron Sed- vill (1607 ton) en de Engelsche schoe ner Ellen Robertsbet Japanscbe s.s. Koesageta Maroe (2487 ton), de Fran sche driemaster Bjemer (1880 ton) en het zeilschip Jozef Rosaliehet Armandi. Du kust van Suffolk beschoten. Londen, 26 Januari. Veldmaar schalk Frencli deelt mede een klein, onbekend gebleven Duitscb schip is vanacht de kust van Suffolk gena derd en heeft een aantal granaten afgevuurd, waarvan slechts een deel de kust heeft bereikt. Er zijn geen slachtoffers en de aangerichte schade is onbeteekenend. De aanval had niets te beduiden en heeft slechts drie minuten ge duurd. Het schip, tusschen elf uur en middernacht verschenen, is verdwe nen na enkele granaten te hebben afgevuurd. Berlijn, 26 Jan. Vannacht hebben lichte Duitsche strijdkrachten een uitval gedaan naar de Engelsche kustwateren ten zuiden vanLowestoft om daar te voren waargenomen vij andelijke bewaklngsvaartuigen en voorpostenschepen aan te vallen. In het geheele afgezochte zeegebied hebben de onzen echter niets van den vijand gezien. Hierop hebben onze torpedobooten de bevestigde plaats Southwold, die door uit de nabijheid afgeschoten lichtkogels goed verlicht was, onder geschutvuur men. Er zijn tieffers waarge nomen. Onze strijdkrachten die ook op hun terugtocht geen vijand hebben gezien, zyn behouden teruggekeerd. De sefgeant B., van het corps jantserfort artillerie, gedetacheerd op iet fort Harssens, heeft zich gisteren door een revolverschot van het leven beroofd. De Lavensmlddslenvoorzlenlng in onze Gemeente en nog wat. Te laat om nog in de geheele op laag op te nemen, ontvingen wij de onderstaande mededeelingen Hedenmorgen stond de Burgemees ter een onderhoud tóe aan de Com missie voor de Levensmiddelenvoor ziening uit de Arbeidersbeweging. In hoofdzaak bepaalde zich het onderhoud over de voorziening van aardappelen voor de consumptie ge schikt en de brandstoffen. Om te beginnen bij het brandende vraagstuk van den dag, de voorzie ning in de behoefte aan brandstoffen, kan het volgende worden medege deeld Bereids is door den Burgemeester en het Levensmiddelenbureau al het mogelijke gedaan, om het gevaar van gebrek aan brandstoffen te keeren. De commissie heeft den indruk mede genomen, dat dit resultaat reeds be reikt is. Om te beginnen is .de gemeente ontheven van de levering van cokes (100 H.L. per dag) aan de Landmacht. Daarvoor wordt van de zijde der Marinewerf gezorgd. Idem is een kwantum van 800 H.L. van het In stituut, onder de burgerij gedistri bueerd. Eveneens 1000 H.L. welke reeds voor de Marine was bestemd. Daarnaast is iedere dag het volle kwantum, wat de gemeente-gasfa briek produceert, pl. m. een 860 H.L., door middel van bons onder de bur gerij verdeeld. Den heer Burgemeester is persoon lijk naar den Haag geweest en heeft daardoor voor onze gemeente de schikking gekregen over 100000 K.G. anthraciet en 100000 K.G. eierkolen Dit kwanticum is Yrijdag reeds van uit Limburg afgezonden en kan dus Maandag hier arriveeren. Deze brand stoffen zullen niet luk raak worden verkocht, maar op bonnen worden gedistribueerd. Hierdoor is voor de naaste toe komst verzekerd, dat er voldoende brandstoffen in deze gemeente aan wezig zijn, en behoeft dus de burgerij zich niet ongerust te maken, dat daaraan gebrek zal zyn. Yoor zoover het marine personeel dit wenscht, kunnen zy van de Marinewerf een zeker kwantum kolen betrekken. Door een en ander zal de vraag naar cokes worden verminderd. Men wenscht echter het bonnen- stelsel te handhaven, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat zy, die geen goedboope cokes behoeven te stoken, er gebruik vau maken. Eveneens is dit noodig voor de "controle. y de uitgifte van bons zullen voortaan volgnummers worden uit- zoodat zy, die den vorigen dag tever geefs gewacht hebben, verzekerd zyn, in ieder geval den volgenden dag wel een bon te kunnen kry'gen. Het openen van meer bureaux voor de uitgifte van bonnen stuitte af, op voldoend en geschikt personeel. Dit wat de brandstoffen betreft. Ten opzichte der levensmiddelen voorziening, werd spoedige uitgifte van erwten en boonen bepleit. Bevreesd behoeft men hier niette zijp, zooals in andere gemeenten, over gebrek aan aardappelen. - Echter is het kwantum aardappelen, wat tijdens de vorst werd aange^oe^d, voor een gedeelte bevroren. Ryst is in voldoende voorraad aanwezig. Boonen en erwten konden !e a. s. week niet worden gedis tribueerd, wyi bet bonnenstelsel nog niet voor uitgifte gereed was en zonder dat stelsel niet;voldoende zeker heid bestaat,dat de beschikbaarstelling aan allen ten goede komt. Maatregelen worden besproken, om de bonnen zoo spoedig mogeiyk te kunnen uitgeven. Het distributie-bureau is eehter overladen met werk. Voor den 6en Februari moet het stelsel van broodrantsoeneering ge reed zyn en daaraan wordt reeds tot in den nacht gewerkt. Bovendien is dit nog verergerd doordat nu de brandstoffen distributie aan dit bureau werd opgedragen. Daardoor kon niet worden toege zegd, dat reeds a.s. week met de uitgiften van bonboekjes kon worden begonnen, hoewel al het mogeiyke zal worden gedaan om het zoo spoedig mogeiyk af te wikkelen. Zoodra de bonboekjes zyn uitge geven, zal ook zeep worden beschik baar gesteld. Het kwantum is bepaald op V» K.G. zeep per persoon boven één jaar oud per maand. Van zeep is voldoende voorraad. De commissie uit de arbeiders beweging overweegt de mogeiykheid, om door middel van vry willige ge schikte krachten de werkzaamheden van het distributiebureau te verlich ten. Daarvoor moeten echter nog een aantal bezwaren worden opgeruimd. Ten slotte wenscht de Commissie er met nadruk op te wyzen, dat de distributie in het algemeen de mede werking noodig heeft van de geheele burgerij en dat vooral vermeden dient te worden pogingen, om zich boven andere personen, of handelaren te bevoordeelen. Daardoor loopt elke goede regeling gevaar niet tot zyn recht te komen. Ook het wekken eener paniekstem ming is beslist verkeerd en zy hoopt door deze mededeelingen, dat by de burgery de meening heeft post ge vat, dat daartoe ook inderdaad ver der geen aanleiding bestaat. (Ongecorrigeerd). LIJST vm Ingtkomin en virtrokkan peremtn. Naam INSIKOÏI8. Woonplaats a. B. W. Heudrlkse, tuinman, Broestraat64, C. Peters, kok, 2e Vroonstraat 18, H. A. Stelleman, comm. d.ruurwerkers, Parrallslwog 42, F. B. Crane, officier-machinist, ZuldatraatI8x, A.W.Doorn-v.d.Telden, xunder beroep, Bloemstraat 11, J.Q.Wtyma, bakker, Oranjestraat 41, L.v.Rlel, majoor-timmerman, D$ketraat2, B. v. d. Linden. korporaal-kok, le Vroonetraat U, W. J. Lobenetein, korporaal marine, Achterstraat 61, t t.barbier, Znidetraat76, werkman, L. v. Berkatraat 10, kapitein keopTaudjfBinnenhaven 80, machinist, Klaas Duitetraat 22, schipper K.M., Janaenatraat 76, offlcler-maeklnist, Ankerpark 13, korporaal marine, le Vroonstraat 72, atucadoor, CaliforniestraatlS, timmerman, Binnenhaven 9, J. G.Jlmmink, P.0 Koger, K- Pauw, P.Smit, P.E.Bosheyer, H.r.d. Linden, A. J.M.Bolmers, A. J. Kruining, "VJ. Brouwer, Van Oen Haag. AmataMUB. Soerabaja. Bellevoeteluie. Alkmaar. Ctraft. Botterdam. Prinsenhage. Amsterdam. R.dath. Nod.-Herv. P.J. Altorl-v. d. Toor, zonder beroep, Hogendor ps traat 13, -i, Binnenhaven 4f Breeetraat 68, Oostsloot8traat66, Polderweg 1, Botterdam, Batavia. Den Haag. Onbekend. N. Hellevoet Eokhuiaen. Haarlem. Den Haag. N. Helvoet. Haren. Amsterdam. Ooopsges. Ked.-Herv- R.-Cath. Ned'Herv. Voor de talryke bewijzen van deel neming, ondervonden by het overiy- den van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw de Wed. P. J. HAZELOOP geb. G. BROEKSMA, betuigen wy onzen hartelijken dank. H. HAZELOOP. W. TINKELENBERG. !A. POORT—Hazeloop. Ds. J. W. POORT. M. G. H. YAN HOLK. Rotterdam, VERA—Tid kelen berg. vertrokken. BeroepWoonplaats gepensionneerd, WeststraatSa, Achtergracht W./a.86, Hellevoetslule! van vele burgemeesters en secretaris sen toe. De Zondagswet blijft een wet, ook al is zy antiek. De min. keurt volstrekt niet goed, dat bur gemeesters er gebruik van maken om soc. dem. betoogingen te weren. De vergadering wordt hierna ver daagd tot Dinsdagmorgen. Liefdadigheid naar Vermogen. In dank ontvangen van N.N. een bankbiljet, groot tien gulden. De le Penningmeester, F. Mulder. TWEEDE KAMER. Zitting van Yrydag. De verdere behandeling van hoofd stuk BuitenlandBche Zakeu wordt voortgezet. Hierna wordt de Huur- commisaiewet met 53 tegen 9 stem men aangenomen. Ook Buitenl. Zaken wordt z. h. s. aangenomen. By Binnenl. Zaken bepleit o.a. de heer Fleskens (r. k.) uniformiteit in de regelingen der jaarwedden van burgemeesters e. a. gem. ambtenaren. De heer Kleerekoper (s.d.a.p.) bespreekt de Zondagswet, dateerend van 1816 en door sommige bur gemeesters gebruikt om de arbeiders beweging te belemmeren in haar actie. Deze art. zyn toch geschreven tegen openbare vermakeiykheden,niet tegen politieke demonstraties. Laat de min- zich in dien geest uitlaten. De Minister geeft den heer Fleskens de onvoldoende salarissen AGENDA. Eerste Heldereche Bioscoop. Rauaalweg 112. 2 HoofdnummersSport en Liefde en De schuld van de andere. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd- nmnmer: Satansoffer. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: 8tingaree. 27 Jan. Arbeiders-muzfekvereenlging „Helder". Concert in Tivoli, 8 uur. 27 Jan. Gymn.- en Excer.-Vereen. „Pro Patria", Uitvoering in Casino, 8 nnr, en Jan. Aftornoon-ball in Oaelno, half drie. 28 Jan. Bal in Casino. 81 Jan. Tweede Zangavond ln OaBino, 8 uur. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. imbangan, thuisr., vertrok 22 Jan. v. Gibraltar. Krakatauthuisr,ver trok 22 Jan. van Gibraltar. Oranje, ultr., arriv. 22 Jan. te Port Said TImor, thuier., vertrok 24 Jan. van Colombo, Prinses Juliana, thuier., vertrok 22 Jan. van Sibang. Vondel, vertrok 26 Jan. van A'dam naar Batavia. Rotfsrdamsche Lloyd. Qoruntalo, uitr.,arriv. 19 Jan. teSabang. Sitoebondo, ultr.. pass. 22 Jan Perim. DJocJa, uitr., arriv. 22 Jan tePadang. Ternate, thuisr., vertrok 22 Jan. van Padang. Ceylon, thaisr pass. 28 Jan. Kaap Spartel. Ophlr, arriv. 26 Jan. van Batavia te Rotterdam. Soerakarta, ultr., vertrok 26 Jan. van Colon. Koninklijks Hollandsche Lloyd. Zaanland, arriv. 22 Jan. van Amsterdam te Buenos Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. VISSCHERUBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 26 Januari. Door garnalen vieechera: 640 K.G. gekookte garnalen, per K.G. 61 ct. a 65 ct. 26 Januari. Door garnalenvleechers: 6880 K.G. gekookte garnalen, per K.G. 42 ct. a 63 ct. 27 J^n v.m. 8 uur niets biDusn. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 26 Jan 1917. Fabrieksbaas kleine f7060, kleine boerenkaas f69.50, leert, comm fahrieksk f70.60, commls- lo boerenkaas f68.—, middelbare boerenkaas 18 le aoert Bdam. fabr. f 70,W. Aangevoerd 144 stapels, wegende 62818 K.8. Handelfabr.kaas (kleine) goed. Haven te Nieuwediep. 17 Jan. Het s.s. Prinses Juliana la buitenom naar TerechelUng vertrokken voor al- lossing Postdienst. MARINEBERICHTEN. uit Oo8t-Indl6 terugverwacht. De dirig. officier van gesondhaid Se kl-, dr. Bi] besch. v. d. Min. v. Marine is ing. I Febr. op verzoek eervol ontslag verleend aan de schrijvers op Jaarloon b|j bet dep Van Marine M. L. Kapteyn en H. D. W. van der Hoek. Burgerlijke Stand v. Helder, van 25 en 26 Januari 1917. ONDERTROUWD M. H. Smelt en M. J. v. d. Yet, D. v. Schoneveld en M. H. Dost, K. v. d. Ber. en G. Meyer. BEVALLEN: G. v. Veen-v. d. Zeeuw, d., M. de Haan Traksel, z., H. M. de Greef-van Lent, d., P. Helder—Bais, z., B. B. Staa—Post, z., H. v. Boordt—AJphenaar, z., J. Wal burg—de Vries, z. OVERLEDEN J. M. de Bruyn—wed. Schraver, 95 jaar. 11 Februari a.s. hopen onze geliefde Ouders W. A. VISSER en A. VISSER-DE BEER, hunne 12£-jariga Echtvereenlglng te herdenken. Dat zy nog lang ge- spaard mogen biy ven is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, PIETER. GERRIT. Getrouwd OEGE STADIG tijd. Millt-Apoth. 2e klasse, en JAKOBA BOOT. De Heer en Mevr. STADIG-Boot, betuigen ook namens wederzydsch8 familie hun hartelijken dank voor de vele belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Leiden, 25 Jan. 1917. overleed plotaeliDg alhier ODze Behuwdbroeder en Oom, de Hoog Ed.Gestr. Heer C. C. PETRI, Luitenant-Kolonel der Genie b. d., Ridder in de Orde van O/aoje- Nassau. Apeldoorn, 25 Januari 1917. H. A. SCHOONHOVEN. P. C. SCHOONHOVEN. Ter-aarde-bestelling te Apel doorn Maandag 29 Januari, 2 uur n.m. De Heer en Mevrouw SLUIS- Smmink, geven kennis van de geboorte van hun Dochter JOHANNA. Baarn, 26 Januari 1917. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan den Heer Dr. Van deb Lee, jvoor zyn doortastende en vlugge hulp, aan hun Zoontje ver leend; aan de Directrice en het ver plegend personeel van het Ziekenhuis te den Helder, voor de goede behan deling, en vooral aan Zuster Zwaans- wijk, voor de liefderyke verpleging van haar patientje. G. W. SEVENHUIJSÉN en Echtgenoote. Koegras, 27 Januari 1917. Rotterdam, Dinsdagavond 8 uur BIJBELEZING door Ds. T. KLOOSTERMAN. R.-l Afd. HELDER. MORGEN (ZONDAG) ten half 6 verplichte repetitie voor het Propaganda-koor (Dames), In dan Bond. HET BESTUUR. Baby-Schalen te huur, en verdere benoodigdheden voor kraamkamer. Zuigelingen-artikelen, Flesschen, Speenen enz. Drogistwinkel Koningsplein 112. e. c. bais. HOOFDGRACHT 18. FEBRUARI a.s. begin der Cursussen In Koken, Strijken en Vouwen der platte wasch, bij voldoende deelname. Elke cursus bestaat uit 20 lessen van 3 uur elk. Leergeld Dames-cursus Kokenf 20.-. ■i .i Strijken (benevens Vouwen der platte wasch) f 20. Leergeld Dienstbode-cursus Koken f 10.— i> I. Strijken (benevens Vouwen der platte waseh) f 10.-. Het leergeld kan In 4 termijnen worden voldaan. Aangifte op het Spreekuur, Dinsdags van 2^-4 uur, Donderdags van 7-8 uur. 93 ZZ ïperiliterkruik f 1.60. Uitstekende kwaliteit. Alléén In verzegelde kruiken met mijn firmanaam. W** Bij vele wederverkoopers verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, Tei. is6. Spoorstraat 106. De ondergeteekende bericht, dit bil lijn zaak baat! gaopead la HET VAN OUDS BEKENDE HAASJE Hopende maf een druk bezonk vereerd le mogen worden. Minzaam aanbevelend, A. VAN TIL. Kanaalweg 47. VERLOREN Woensdag een zwart lederen DAMESPORTEMONNAIE met geld sn zilver Collier. Tegen be looning te bezorgen Gravenstraat 78. Mevr. y. b. WAAG, Dykstraat 6, vraagt voor tydeiyk (tot Mei) ^>f voor vast, een flinke Dienstbode, P.G. Een net flink Dagmeisje gevraagd, geen wasch. Zondags vrij. Loon f2.80. AdresKeizerstraat 25. Mevrouw GERDES, Stationstraat 8, vraagt een net Kindermeisje, (niet beneden 14 jaar), van 's morgens 8 tot 's middags 2 uur.. ;Flink Loopmeisje gevraagd. Adres: Kanaalweg 140. Gevraagd een aankomend KNECHT voor nieuw werk en een Jongen voor opleiding. AdresW. KLUT, Meubel maker, Vlamingstraat .58 of 64. Net gemeubileerde Zit-en Slaap kamers te huur. Adres: Hoofdgracht 66a. KINDERLEDIKANTJE te koop gevraagd. Adres: Bureau van dit blad. Te koop een BURGERWOONHUIS, staande omtrek Marinewerf. Adres: Bureau van dit blad. Te koop2 eikenhouten Waschkulpen, 1 2-pers. ijzeren Ledikant, 2 toom jongs Hennen, aan en tegen den leg, wit en patrijsleghorn. Adres: Scbagenetraat 68. Te koop gevraagd: een in goeden staat zynde Electriseer-maohlne. Adres: Wilhelminastraat 18. Hst Vrouwen-Comité Inzake ds Lava nsmlddelon voorziening dealt U mede, dat het voor-, nemens is, aan da huisvrouwen het gebruik van de te doen zien, voer het gereed maken van het middagmaal, ter besparing van Gas en Brandstof, op Maandag 29 Januari, des namiddags half-drie, In de Bouwzaal, Kerk- gracht. Op Dinsdag 30 Januari, namldd. half-drle in het Gebouw Leger des Heils, Spoorgracht. Op Donderdag 1 Februari, namldd. half-drle, In het Nutsgebouw, Polderweg. Op Woensdag 31 Januari, namidd. half-drie, in het Gebouw R.K. Volksbond, Molengracht. Op Maandag 5 Februari, des nam. half-drie, in het Gebouw der Jongelings- Vereen iglng,Spoorstraat. Kinderen geen toegang. In- en Verkoop van Te koop en te zien: des morgens van 10 tot 12 en des middags van 2 tot 4 uur. In qe«n tjnvslavonds. Heden ontvangen: Molenstraat hoek Palmstraat. Met deze koude dagen Beleefd aanbevelend, Ga JOHa VAN DER LEE) Telefoon 156. SPOORSTRAAT 106.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6