HELDERSCHECOURANT De voorwaarden der genezing. AAMBEIEN, No. 4731 DINSDAG 30 JANUARI 1917 45e JAARGANG DE OORLOG. De legerberlchten «an 27 en 28 Januari. Van het W e s t e 1 Ij k front. De bedrijvigheid, blijkende uit ver schillende aanvallen en veelvuldige, krachtige patrouille-ondernemingen, houdt aan. Waarschijnlijk moet men hierin een teeken zien van aanstaande groote actie. Naar de Times" meent, zuilen de drie punten, waartegen de Duitschers hunne aanvallen zullen richten, zijnNoyon (ten N. v. Parijs), Verdun en den Elzas. Het feit, dat hier belangrijke patrouille-werkzaam heid plaats vond, behoeft echter niet tot de conclusie te leiden, dat hier ook de aanval ondernomen zal worden, Veeleer kan men ze beschouwen als pogingen om de aandacht af te leiden van het punt waar de hoofdaanval ondernomen zal worden. Naar het Duitsche legerbericht van den 27sten aangeeft, mislukten ver scheidene aanvallende bewegingen der Engelschen en Pranschen ten Z. van het la Bassée-kanaal en ten Z.0. van Chiily. Op het front bij Verdun werden 2 aanvallen der Franschen by de hoogte 804 tot mislukking gebracht. Op de Combres-hoogte en ten W. van St. Mihiel werden geslaagde aanvallen uitgevoerd. Volgens het bericht van den 28Bten slaagden de Engelschen erin e6n deel van de voorste Duitsche loopgraven bij le Traoslorg te vermeesteren. Nieuwe Fransche aanvallen tegen hoogte 804 hadden geen succes. Een Fransch bericht maakt melding van den aanval der Duitschers bjj Verdun, waarvan een bijzonder leven dig gevecht het gevolg was. De aanval werd; op 4 vakken over een front van 10 K.M. gedaan. Twee diviBies namen er aan deel. Alleen op hoogte 804 ging 500 M. loopgraaf verloren en niet 1600 M., gelijk van Duitsche zijde werd gemeld. Dit stuk van 500 M. werd kort daarop door eon tegenaanval hernomen. De ver liezen der Duitschers waren zeer zwaar. Het communiqué van den 27aten geeft aan, dat in de streek vjfci Verdun krachtige artillerieactie plaats vond. Een overval van den vijand b(j UassigeB (Champagne) werd gekeerd. Volgens de mededeeling van Zon dag ondernamen de Franschen in den avond van den 27sten met succes eon onverwachten aanval tusschen les Ipargos en de „trancbóe de Oalon- ne". Verder levendige artilleriestrijd bij Verdun en in den Elzas. Omtrent het in het Duitsche leger- berieht reeds genoemde gevecht by le Transloy, wordt van Ecgelsche zijde dd. 27 dezer gemeld dat een beheer- schende stelling van de Duitsche positie werd genomen, waarbij 860 man gevangen genomen werden. Krachtige tegenaan vallen-mislukten met zware verliezen voor den vijand. De verliezen der Engelschen waren gering. Verder ondernamen Britsche troe pen met succes verschillende raids Ingezonden Mededeeling. Zij die lijden, of zelfs zij die zonder in der daad te lijden, hunne krachten zich langzaam zien begeven, gelooven in niets en in niemand meer. Zij hebban zoovele leefregels gevolgd, ts vergeefsch zulk een hoeveelheid en zulk een verscheidenheid van genees middelen geslikt, dat zij zeker zjjn dat geen enkel middel hen de gezond heid kan weergeven. Onder hen die in dezen treurigen zielstoestand ver- keeren, treft men voornamelijk de bloedarmen, de verzwakten, de neu- rasthenie-lijders aan, in één woord de massa van hen wier bloed verslapt is en die geen weerstandsvermogen meer bezitten. Tot hen wenden wij ons in het bijzonder om hen eerBtens de hoop en jaarna, de gezondheid weer te geven. Bij iedere ziekte zetelen de voorwaarden der genezing natuur lijk in de eerste plaats in bet middel of in de behandeling die juist geschikt is ter bestrijding der aandoening, daarna ook in de volharding waarmee de behandeling gevolgd wordt. Wat betreft hen die verzwakt en ter neergedrukt zijn, dat wil zeggen hen wier bloed arm ie èn wier zenuw gestel in slechten staat verkeert, is de behandeling die hen het best past, die met de Pink Pillen. Deze pillen toch, hebben eigenschappen, merk waardig krachtdadig om het bloed nieuw leven te geven en de zenuwen te versterken. Zij zyn bovendien in het bijzonder saamgesteld met het oog op ziekten, aandoeningen of storingen die een verslapping van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel tot oorzaak hebben. En die ziekten, die aandoeningen en die storingen zijn zeer talrijk. Bij voor beeld de bloedarmoede, de bleekzucht der jonge meisjes, de neurasthenie, de rheumatiek, de maagpijnen, de hoofdpijnen, de hartkloppingen, de benauwdheden, de onregelmatigheden bij de vrouwen enz.deze allen komen voort uit bederf van het bloed of uit een afwijking van het zenuw stelsel. In al die gevallen hebben de Pink Pillen een zekere uitwerking, daarvoor staan hare vroegere genezin gen borg. Het komt er maar op aan de behandeling regelmatig en met volharding te volgen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUI», en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. op de Duitsche stellingen, o. m. bij Serre, ten N.O. van Atrecht, ten N. van Hulluch, by Neuville St. Yaast en in de streek van Festubert. Verder artilleriegevechten. Van het Oostelijk front. Aan de Aa duren de gevechten voort. Het veroverde terrein wisten de Duitschers tegen de krachtige tegenaanvallen der Russen te behou den. Ook he* bericht van den 28en maakt melding van het afslaan van aanvallen der Russen op beide oevers van de Aa en aan de Zlota Lipa. Het Russische communiqué van den 28sten maakt melding van het afslaan van een aanval der Duitschers ten Q. van den weg Kalnzem Schlock (W. van Riga). De vijand trok in wanorde terug. De aanval werd eenige malen herhaald, doch steeds door de Russen gestuit. Aan de Sjara werden eveneens vijandeiyke aanvallen tot mislukking gebracht. De offensieve bewegingen der Centralen ten Z. van Brody en ten N. van Kirlibaba onder gingen hetzelfde lot. Van het Roemeensche front. De sterke druk der Rassen, uit geoefend op het front in de Karpatben en hunne steeds herbaalde aanvallen hebben thans tot een succes geleid. Het Russische bericht meldt hierover Na artillerievoorbereiding zyn onze troepen aan weerszyden van den weg Kimpolung (in het Z. van de Buko- wina) - Jacobeni (25 K.M. ten Z. van Kimpolung) tot het offensief overgegaan en na een verwoed ge vecht door de versterkte stellingen van den vijand over een front van drie^ werst heen gebroken. Er werden gevangenen gemaakt en materieel veroverd. Een telling heeft nog niet plaats gehad. In het Duitsche bericht wordt het succes der Russen erkend. Naar gemeld wordt, moesten de troepen van de Gouden Bistritza dichter naar den O. oever terug gaan. Dit Mesopotamiö. Het Engelsche communiqué van den 28sten meldt, dat verscheidene aanvallen der Turken om de verloren stellingen te hernemen, afgeslagen werden. Het Turksche bericht zegt daarentegen dat de Engelschen op nieuw tot den aanval overgingen, doch teruggeslagen werden. Beide berichten maken melding van zware verliezen by den aan valler. Da duikboot- en mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip .Tabas co" (2987 ton), de Noorsche stoom schepen „Sunniva" (589 ton), „Myrdal" en .Dicax", het Deensche stoomschip „O.B.Subr" (1482 ton) en de Russische bark „Roebe" zyn in den grond geboord. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Genéve, dat volgens een „Radio"- bericht duikbooten en mijnen in de laatste dagen in den mond van de Gironde en den omtrek van BreBt onder Fransche en andere schepen groote verwoestingen hebben aange richt. Eenige kleine zeilschepen zyn in den grond geboord. Nog al wat visschersboo'ten worden verder ver mist. Het Fransche stoomschip .Victoire" kon met zware slagzy ernstig beschadigd een niet nader aangeduide haven bereiken. Van Duitsche zyde wordt verder nog gemeld: Een van onze duik booten beeft in de Oostelijke Middel- landsche Ze8 op 9 Januari een ge wapende en ten volle geladen vyan- deiyke vrachtboot van ongeveer 6000 ton, en op 15 Januari de Engelsche tankboot „Garfield" (8888 ton), met een lading steenkolen en petroleum op reis naar Port Said, in den grond geboord. De kapitein van de .Garfield" is gevangen genomen. Dezelfde duik boot heeft op 26 Januari, op ongeveer 250 zeemyien ten O. van Malta, een naar het Oosten stevenend vyandelyk transportschip, dat door een Fransche torpedoboot. begeleid werd, door een torpedo in den grond geboord. De met troepen vol ge laden boot is na 10 minuten gezonken. Engtlsche hulpkruiser getorpedeerd. Se Engelsche admiraliteit meldt dd. 28 JanuariDe hulpkruiser „Laurentic" is op 25 dezer by de lersche kust door een Duitsche duik boot in den grond geboord of op een mfin geloopen. Twaalf officieren en 109 man zyn geréd. Het s.s. .Laurentic" mat 14.892 ton en was het eigendom van de Oceanic Stm. Nav. Co. Ltd. (White Star Line). Verscherpte Engelsche Blokkade. De Noorsche legatie te Londen, aldus de „Vosaische Zeitung", seint aan haar Departement van Buiten- landsche Zaken de volgende mede deeling ontvangen te hebben van de Britsche Regeering: Ingevolge de onbeperkte wyze van oorlogvoering, welke de Duitschers ter zee met behulp van mynen en duikbooten niet alleen tegen de ge allieerde mogendheden, maar ook tegen het neutrale scheepvaartverkeer toepassen en met het oog op het feit, dat handelsschepen voortdurend tot zinken worden gebracht, zonder dat gelet wordt op de veiligheid der be manning, maakt de Britsche Regeering bekend, dat van den 7en Februari af het hieronder genoemde gebied op de Noordzee door operaties tegen den vyand voor het geheele verkeer gevaariyk zal worden en dat dit ge bied derhalve vermeden moet worden. Het gebied omvat alle wateren, die niet tot de Hollandsche of Deen sche territoriale wateren behooren, ten Zuiden en ten Oosten van een Ujn liggend, die vier Engelsche my- len van de kust van Jutland op 56 gr. N.B. en 8'gr. O.L. begint en die door de volgende punten gaat: 66 gr. N.B. en 0 gr. O.L., 64 gr. 46 m. N.B. en 4 gr. 80 m. Ó.L.; van hier naar een punt 63 gr. 27 m. N.B. en 5 gr. O.L., 7 mijlen van de Holland sche kust. Met bet oeg op de Hollandsche kustvaart, die tengevolge van ver- keersmoeilykheden niet Btreng tot de Hollandsche territoriale wateren beperkt kan worden, zal een vei lige passage geopend worden ten Zuiden van een lyn, die door de volgende punten gaat: 68 gr. 27 m. N.B. en 5 gr. O.L., 68 gr. 81 m. N.B. en 6 gr. 80 m. O.L., 68 gr. 84 m. N.B. en 6 gr. O.L.. 68 gr. 89 m. N.B. en 6 gr. 28 m. O.L. Het Noorsche Dagblad geeft aan dat dit beteekent, dat, behalve de Duitsche Noordzee-bocht, een gedeelte van Denemarken en Nederland ge blokkeerd wordt. Naar het Noorden strekt het onveilige deel zich uit tot Ringköbing, benoorden Eebjerg. Ons land is er echter veel sterker in be trokken. Voor Noorwegen heeft de maatregel nadeeligen invloed op het verkeer met Rotterdam, dat echter op het oogenblik niet groot is. Het doel van den EDgelschen maat regel, die in hoofdzaak wel in het uitleggen van mynen zal bestaan, is blykbaar een poging om den Duitschen duikbooten het in- en uit varen te beletten. Ontploffing. Parys, 28 Jan. Ten gevolge van een meliniet-ontploffLng in een fabriek te Massy by Parys is één persoon gedood en 15 gewond. BUITEHLAND. Ontbinding van den Japansohen Rijksdag. Aan de „Times" werd 28 dezer uit Tokio bericht, dat den volgenden dag eene motie van wantrouwen in de regeering, die den 21en tevoren was ingediend, in behandeling zou worden genomen. De meerderheid van het Huis van Vertegenwoordigers achtte de wyze, waarop graaf Terautsji als eerste minister aan 't bewind is gekomen, niet in overeenstemming met de grondwet, wyl die benoeming 't ge volg zou zyn geweest van de tus- schenkomst der djenro of oudere staatslieden. Blykbaar is deze motie aangenomen, aangezien later uit Tokio werd ge meld dat de Ryksdag ontbonden is. Da regeering heeft zich zoodoende de vrye hand verzekerd tot de aan staande algemeene verkiezingen, die waarachynlyk de seyoe kai, de party die Terautsji steunt, weder in de meerderheid zouden brengen. Amerika en Mexico. Een telegram uit El Paso, dd. 27 Jan. bericht dat de Amerikaansche troepen, die Mexico zijn binnenge rukt, den terugtocht naar de grens hebben aanvaard. Belangrijke papieren vermist. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De geheime politie kreeg van den Italiaanschen legatiesecretaris Cata- lani mededeeling, dat hem gisteren op den weg naar de Italiaansche ambassade, een eouvert met zeer be- langryke papieren, waaronder brieven en acten over onderhandelingen met vreemde mogendheden, werden ont futseld. De geheime politie tracht vast te stellen of de papieren gestolen dan wel verloren zyn. Catalani loofde een prijs uit voor het terugbezorgen der stukken. Een aanslag. Een bericht uit Madrid aan de „Temps" maakt melding vair een aanslag op den trein, waarmee Ro- manones, de Spaansche minister president, van Sevilla naar Madrid reisde. Er waren twee dwarsliggers op de spoorstaven gelegd, doch de sneltrein reed ze in tweeén zonder te ontsporen. Een complot. Naar Z.Veedsche bladen uit Lulea vernemen zyn aan de Finsche grens 200 K.G. ontplofbare stoffen in be slag genomen, die moesten dienen om de groote Russische opslag plaatsen van wapenen en munitie by Skibotten Bovanieni op te blazen. Als leider van het complot wordt de Zweed baron Rozen genoemd. Mammouth gevonden. By graafwerk in Rietzen (Zwitser land) zijn de overblyfselen van een mammouth (voorwereldlijke olifant) gevonden. Sform en koude In Engeland. Londen, 28 Januari Een hevige sneeuwstorm woedde boven Groot- Britanniö. Een visschersgehucht by Dartmouth is door den storm op twee huizen na geheel verwoest. Het eigenaardige kenmerk van de nu ongeveer een maand aanhoudende koude is de scherpe noordoostenwind, die zelfs door de warmste kleeding dringt. De vorst was tot dusver nog niet streng, maar men is toch al begonnen te.schaatsenryden. De koude was oorzaak van een stakingin een katoenfabriek van Lancashire weigerden nJ. de arbei ders in een onverwarmde zaal te werken. De boeren in het noorden zyn zeer bezorgd over hun schapen. De steden en dorpen in het westen van Ierland zyn geïsoleerd, de trein diensten zyn in de war door de sneeuw. Een verkiezing in het graaf schap Roscommon werd belemmerd, daar de voornaamste stad in het district, Boyle, door banken van op gejaagde sneeuw was omgeven en de aherif niet op tyd kon aankomen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Holland" Hr. Ms. „Holland" is, blijkens ont vangen telegrafisch bericht op de te rugreis van Curaqao naar Nederland, te Kingston (Jamaica) aangekomen. Agenda van den Raad. Voorstal Inzake Sasbssparlng. Door den heer W. C. van Breda is aan den Raad voorgesteld al. 1 van de thans geldende regeling in zake de beperking van het gasverbruik te lezen als volgt: jdes Zondags mag in de winkels geen gaslicht worden ontstoken, hiervan zyn uitgezonderd de winkels die genotmiddelen verkoopen". In zijne toelichting zegt de voor steller: Hoewel we allen weten, dat 't voor manufacturen-, schoen- en yzerwinkelB en dergelyke geen zin heeft om op Zondagavond gaslicht te branden, is dit een ander geval met genotzaken zooala banketbakkers, sigaren- en fruitwinkeliers. De Zon dagavond is bekend als ontspannings avond, en waar ontspanning is, heb ben genofzaken hiermede rekening te houden. Vele genotzaken toch, zooals hiervoren genoemd, zyn voor een deel van hun bestaan ook op den Zondagavond aangewezen. Rede nen waarom ik voorstel deze zaken den Zondagavond tot 's avonds 9 uur gas te verstrekken. Qratlfioatls Muntgaaklarken. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld de muntgasklerken incasseerders der gasfabriek, G. C. T. Koch, H. Reekers en J. Janssen, over 1916 een gratificatie toe te ken nen van vyffcien gulden, op grond van buitengewone werkzaamheden by het opnemen en veranderen der meters in verband met de verhoogde gasprljzen. Belooning J. Fralj. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor: Aan J. Fray, commies ter Secre tarie, over 1916 een belooning toe te kennen van vyflig gulden voor zyn werkzaamheden ten behoeve van de Commissie voor de gasfabriek en waterleiding en die belooning iq de betreffende verordening vast te leggen Dienstkleding Werklieden Gem.-Reinlglng. Burg. en Weth. stellen voor een bedrag van f 400.— beschikbaar te stellen voor de verstrekking van oliegoederen en waterlaarzen aan de werklieden der Gemeente-Reiniging. Schoolvoedlng en -klaeding. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 20 Juli 1916, hrhben B. en W. de hoofden der openbare- en de be sturen der byzondere scholen in deze gemeente uitgenoodigd, hen van ad vies te dienen nopena de beantwoor ding der vraag, of het, ter voorkoming van schoolverzuim, wenscheiyk zou zyn, dat aan schoolgaande kinderen van gemeentewege voedsel en (of) kleeding werd verstrekt. Uit de antwoorden van de hoofden der openbare scholen biykt, dat school verzuim wegens gebrek aan. voedsel niet voorkomt en dat het verzuim wegens gebrek aan kleeding zich be paalt tot onkele gevallen, waarin kin deren thuis blijven, omdat, het eenige paar schoenen, dat zij bezitten hersteld moet worden. De kinderen, voor wie dit geldt, behooren echter volstrekt niet allen tot de minst gegoeden, zoodat aan dit bezwaar niet door invoering van „schoolkleeding" te gemoet te komen zou zyn. Wel zou vermoedelyk in vele winters het ver zuim wegens gebrek aan schoeisel grooter zyn dan thans, indien niet door het Burgerlyk Armbestuur aan hen, die daaraan behoefte hebben, klompen werden verstrekt. Op grond van de aan de hoofden van scholen verstrekte opdracht mag worden aangenomen, dat de ervarin gen van het geheele onderwijzende personeel met het bovenstaande in overeenstemming zyn. Onder deze omstandigheden meenen B. en W., dat op dit oogenblik tot het verstrekken van voedsel en (of) kleeding van gemeentewege aan schoolgaande kinderen niet kan wor den overgegaan, tenzy men wenschen mocht de verstrekking van klompen op andere wyze te regelen, iets waar huns inziens allerminst aanleiding toe bestaat. In tusschen hebben zy gemeend ook den Schoolarts en den Armenraad over deze zaak te moeten raadplegen. Tot het eerste bestond vooral aan leiding, omdat alle hoofden van scholen in hun rapport op de mogelijkheid wezen, dat bepaalde kinderen te weinig krachtvoedsel zouden ontvangen. Uit het advies van den Schoolarts, die zich daarin aansluit by het oordeel van den Amsterdamschen arts B. H. Sajet in een artikel in no. 111 van de Gemeente", blykt, dat een uit den aard der zaak min of meer op pervlakkig onderzoek op de scholen er niet toe leiden kan om met eenige zekerheid de kinderen aan te wyzen, by welke een minder gunstige voe dingtoestand van ondervoe ding het uitvloeisel is. Het doorwerkt advies van den Armenraad is met het bovenstaande in overeenstemming en B. en W. stellen voor, volgens advies van den Armenraad, hen te machtigen met het bestuur van de vereeniging „Kin dervoeding" in overleg te treden, ten einde de maatregelen te beramen, waardoor het zoo noodig met steun van de gemeente ook in de toe komst mogelyk zal zyn in de ver schillende behoeften te voorzien. Da onderwQzsrssalarlsstn. De leden der Tweede Kamer, de heeren Ketelaar en Ter Laan, hebben besloten by de Kamer een nader voorstel in te dienen in zake de onder wflzerssalarissen. Zy zullen voorstellen, om aan onderwyzera 'boven en behalve den door regeering voorgestelden duurtetoeslag een blyvende salaris verhooging van f 100 per jaar te geven. Zooals men weet, had de heer Ketelaar indertyd een initiatiefvoor stel aangekondigd, terwyl de heer Ter Laan een motie heeft ingediend, om alle salarissen met f 200 te ver- hoogen. De regeering heeft deze motie tydens de bekende conferentie afgewezen en het nieuwe voorstel, dat de heeren Ketelaar en Ter Laan thans zullen doen, moet daarom als een middenweg worden beschouwd. Wordt hun voorstel aangenomen, dan ontvangen de onderwyzera dus den tydelijken duurtetoeslag, maar daarnaast een b 1 ij v e n d e salaris- verhooging van f 100. Op het oogenblik worden nog pogingen aangewend om het voorstel te doen onderteekenen door leden van alle fracties. Verordening Broodvarkoap. Met het oog op de invoering der broodkaartenregeling ia door de ge- zameniyke bakkerspatroons verzocht, de voorschriften nopens het gewicht van het brood, welke zyn vervat in artikel 28 der „Verordening op de keuriog en verkoop van Voedings- en Genotmiddelen en Gebruiksarti kelen" te wyzigen. In overeenstemming met het advies der Commissie van Bystaud in het b8heer van het gemeenteiyk levens- middelenbedryf zyn B. en W. van oordeel, dat gezorgd moet worden, dat niet voorschriften eener gemeen telijke verordening het naleven der nieuwe broodkaartenregeling moei- lyker maken, dan andera het geval zou zijn. Mitsdien stellen zy voor de be staande verordening aldus te veran deren, dat art. 28 gelezen wordt als volgt: Het is verboden brood te vervoe ren of voorhanden te hebben, ofwel te verkoopen, waarvan het gewicht anders is dan 700 gram voor wit brood en 400 gram voor bruin brood. Op deze gewichten is «en speling van vyf procent geoorloofd. Deze verordening treedt in werking op 6 Februari 1917. BINNENLAND. De „Juno" Bly kens door de Kon. Nede: landsche Stoombootschappy in Ingeland inge wonnen informaties behoort het s.s. „Juno", dat gezonken is niet aan haar maatschappy, doch aan de Ned.- Indische Tankstoombootmaatschappy te 's Gravenhage. Dit stoomschip bevond zich, op de reiB van Amerika naar Rotterdam. Het was bruto 2846 ton greot en in 1912 te water gelaten. De „Barkalstroom" Naar men uit Hamburg aan de N. R. Ot. meldt, heeft het prfjsgereeht aldaar verklaard dat het Nederland sehe s.s. „Berkelstroom" onrecht matig tot zinken gebracht is. Do schadevergoeding zal later vast gesteld worden. De Duitsche torpedoboot „V. 69". Een boot van den Rijkswaterstaat beeft hot achterschip van de in IJmuiden liggende Duitiehe torpedo boot „V. 69" geheel leeggepompt, zoodat dit gedeelte van het vaartuig aanmerkeiyk gerezen is. Er zyn echter, iD tegenstelling met wat vermoed werd, geen lijken in dit compartiment aangetroffen. De bemanning is onafgebroken bezig de schade zooveel mogelyk te herstellen en het dek op te ruimen; de nog bruikbare schoorsteen blies den geheelen dag groote rookwolken uit, waardoor men den indruk krygt dat het schip weer zeeklaar wordt gemaakt. De zwaargewonde bootsmansmaat Paul Hartmann, is Zaterdagnacht te IJmuiden overleden. De vader van den overledene was juist Zaterdagavond aangekomen en heeft zyn zoon nog gesproken. De teraardebestelling der gesneuvelden. Onder groote belangstelling heeft Zaterdag de teraardebestelling der gesneuvelde schepelingen en officieren te IJmuiden plaatB gehad. Het stoffelyk overschot van den flotieJje commandant en de luitenant Walter Faust werd des morgens met militaire eerbewyzen naar het station gebracht, teneinde naar Duits'cbland worden overgebracht. Des middags werden de andere dooden ter aarde besteld. Zes met twee paarden bespannen lijkkoetsen, bedolven onder bloemen en kransen, daarnaast gaande overlevenden van de „V 69", waaronder er nog met de hoofddoeken, die kleine wonden verborgen, brachten hen naar hun laatste rustplaats. Eèu groote groeve aam de zes Duitsche slachtoffers van den zeestryd op. Weer klonken de militaire salvo's tijdens het neerlaten der kiBten speelde de militaire kapel weder de treurmuziek van Chopin en toen de laatste der zes aan den schoot der aarde was toevertrouwd werd het Ueber den Sternen van Abt aange heven. Verschillende sprekers voerden het woord w.o. de Duitsche gezant Dr. Rosen. Het aantal kransen, blogmstukken en palmen vormde een reusachtige pyramide op het gezameniyk graf van deze zes stryders. Na afloop van de plechtigheid geleidde commandant Böhm van de „V 68," den gezant en diens gevolg naar de zwaar gehavende Duitsche torpedoboot en bracht de gezant persoonlijk een bezoek aan den commandobrug, waar de flotieJje - commandant Max Schultz was ge troffen. De plechtigheid werd door tal van autoriteiten van land- en zeemacht I bygewoond. Schaatsenrijden. De Konklijke familie in Friesland. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en Prinses Juliana hebben Zondag een bezoek gebracht aan Leeuwarden. Daar heeft de Prinses het feest voor de kinderen, een hardrydery voor jongens en meisjes van 8—12 jaar bygewoond. De „N. R. Ct," meldt hiervan: Eerst heeft het Prinsesje toen ge réden op een afgeschoten gedeelte van de ysbaan, meestal alleen, soms aan de hand van een dochtertje van den commissaris der KoniDgin in Friesland, mr. P. baron van Harinx- ma tboe Siooten. Het ging al aardig zy staat al tameiyk vast op haar Friesche doorloopertjes. Vervolgens ging zy ryden naast de wedstrydbaan, waar toen de hard rydery van jongens en meisjes, in paren, achter elkaar, begonnen was. Wat deden die rydstertjes en rijdertjeB hun best! En het Prinsesje had er schik in. Als tromgeroffel weer twee paartjes naar de start riep, hield zy dadeiyk in, om te gaan kyken. Even iater deed zy het publiek lachentoen ging zy zelf ook hardryden, met ge- ïyke beweginkjes als die van de Leeuwarder meisjes. De winnaars van den eersten- en tweeden prys alle kinderen kregen een prijsje, ontvingen van H. M. nog een extra prijs. De eersten ontvingen een zilveren horloge, de beide anderen een bronzen medaille. De Elfstedentocht. Zaterdag heeft de Elfstedentocht, de groote gebeurtenis van de Friesche yssport, plaats gehad. De uitslag was dat de pryswinner van 1912 de heer de Koning, uit Leur, een record maakte dat niet spoedig zal worden geslagen. De afstand van 196.1 K M. werd door hem binnen de 10 uur afgelegd. Met fermen slag kwam de ryder Leeuwarden binnen, waar hy met luide hoera's werd ont vangen. Do 15 dorpentoebt. Deze tocht, uitgeschreven door de Alkma&rscbe IJsclub, is een succes geweest. Aan den tocht werd deel genomen door 161 personen, waar- ouder 88 dames. Onder de,deelnemers waren er al kemstig va* Amsterdam, Haarlem, Baarn, Beverwyk, Amers foort, Scnagen en verder uit de 16 dorpen waarlangs de tocht ging. M.l. Oudorp, Sintpancrae, Broek op Langen- dyk, Zuid Bcharwoude, Noord Schar- woude, Oud Karspel, Oudeniedorp, Opmeer, Spanbroek, Obdam-Hens broek, Rustenburg, Ursem, Avenhorn, Schermerhorn en Stompetoren. Na een welkom van den voorzitter van het district Alkmaar, die hulde bracht aan den moed van zooveel dames, ving te ruim 10 uur te Alk maar de tocht aan, die geen snelheids- doch een gezelligheidstocht zou zyn. Vier bestuursleden van de club re^en voor, die nimmer gepasseerd mochten worden. Er moest gereden worden zooveel mogelijk twee aan twee, met afstanden onderling van/4 M. Het moet gezegd, dat. de deelnemers zich hieraan weinig hebben gestoord. Sr werd te veel in massa gereden, waardoor het ijs dikwijls geducht boog en kraakte, vandaar dat later in 8 ploegen werd gereden. De tocht is door alle dames en op 4 na door alle heeren volbracht. Te ruim 4 uur kwam men te Alkmaar aan, waar de muziek van bet stedeiyk orkest allen in optocht naar het lokaal Harmonie" bracht. Dat bier een woord van hulde aan de kranige prestatie der dames gebracht werd, spreekt vanzelf. De voorzitter van het district Haarlem, die den tocht medemaakte, bracht hulde aan het bestuur en zyn organisator den heer Stikkel. De secretaris van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier deed het slagen van dezen afstandsrit veel genoegen. Ze is een propagandatocht voor den bond geweest, die thans meer dan 20.000 leden telt over de geheele prov. harer afd. en goed onderhouden banen heeft en in dit opzicht Friesland verre de baas is, op wélke provincie gewooniyk aller oogen gericht zyn als het yssport raakt. Jhr. Feith, van Amsterdam, mede een der deelnemers, roemde des voorzitters leiding en de prettige stemming, welke men slechts in Holland vindt. Aan eiken deelnemer, die den tocht volbracht, wordt een herinneringsmedaille verstrekt. Met 71 stemmen werd door de deelnemers het baanvak Opmeer—Span broek als het beste geoordeeld, daarvoor zal aan die afdeeling een medaille toe gekend worden. Een aanhouding. Zaterdagmorpen is te Zutphen gevan- keiyk binnengebracht Gerrit Roelofs, vroeger deurwaarder aldaar en sedert Mei 1912 voortvluchtig. Wegens ver moeden van verduistering van gel- det had de Zutphensche rechtbank rechtsingang tegen hem - verleend. Hy hield zich in de laatste twee jaar onder den naam G. Roelofs van Hattenburg te Weltevreden op, werd daar in het laatst van het vorig jaar door een oud-stadgenoot herkend en daarop gearresteerd. Do staking te IJmuiden opgeheven. Zaterdag zyn de stoomtrawlers „Middelburg" en „Oeltic" als eerste schepen van de stilgelegde vloot naar de visBchery vertrokken. Naar het „Hbl." verneemt, zyn de zeelieden geneigd op aanstaanden Woensdag de geheele vloot weer te doen uitvaren, mits de reederyen geene rancunemaatregelen zullen nemen, en ieder zyn oude plaats op de schepen willen laten innemen. Niettegenstaande bet feit, dat de staking dus zoo goed als opgeheven is, zal de actie tegen de heffing der oorlogswinstbelaating krachtig wor den voortgezet. Beroovlng en moord? 6 Oetober 1915 werd door eenige soldaten van het fort aan den Bloter- weg te Haarlemmermeer in de Ge nievaart een onbeheerd schip .gevon den Spoedig bleek, dat de jonge schip- en diens vrouw waren verdronken. Men dacht, dat de vróuw over boord was gevallen en haar man pogingen tot redding had aangewend. ThaDS echter is aan het licht gekomen, dat beiden zyn vermoord, na vooraf be roofd te zyn. Vermoed wordt, dat een paar vreemde arbeiders het gruwelstuk hebben bedreven. LANGS PE STRAAT. A IJs-Zondag. Dit was wel, sinds jaren, de echte, oud-Hollandsche ysZondag; de klas sieke dag van het Ijsvermaak, waar voor zelfs de voetbalsport moest zwichten. Dit wa» de ouderweteche winter in optima forms, die'plotseling was opgetooverd uit het gekwakkel van vele winters; lagen daar niet, sinds dagen en dagen, over heel Ne derland de vaarten en sloten, de plassen en meren, met een solied, dik ysdek bekleed, dat de zwaarste vrachten weerstaan zou? De geheele week al was deijspret in vollen gang. Had al ganschJong- Holland verweerde gezichten, blo zende waDgen en opengesprongen lippen, styve beenen en „rozige" lede maten; had het een ODverzadigbaren eetlust en een onleschbaren dorst. Maar eenmaal ter schaats, was er geen houden meör aanwie, die de verleiding van den ijs heilige weer staat, als hy eenmaal de rozen op de wangen heeft getooverd, het bloed sneller door de aderen heeft gejaagd Wie, die, als hy eenmaal weer te weinig, helaas 1 den prikkel heeft genoten van de pittige winterscho lucht, en met sneltreinvaart gezwierd over de ijzers langs de gestolde wa teren, zich dat zeldzame en precieuse genot zou willen ontzeggen ter wille van wat styve beenen of wat rille- righeid Zoo was er reeds, alom in het land, genoten met volle teugen van dezen laten, maar nooit te laten winter. Er was reeds behoorlijk en onbehoor lijk op het ys van het Helderache Kanaal gezwierd, zoodat het, aan het einde der week, er bedenkelijk slecht uitzag. En op het groote spoorweg- bassin aan het eind der Bassin gracht waren al heelwat krabbelende meiski» met blozende wangetjes onder hevig gegichel gevallen of hadden op de fortgracht de geroutineerden den lan- geren tocht gemaakt. Maar ZondagDat was de klassieke, traditioneels Zondag, dien wij al haast waanden tot de historie te behooren de dag, door onze 17 d'eeuwBche schil der* op het doek vereeuwigd, van ysbanen met vlaggen en koeken- zoopies, met baanvegers en zoetelaars. De levend geworden herinnering aan den goeden ouden tyd. Ha 1 wat deed het goed te zien, dat Holland, trots zyn kwak kei winters, nog zooveel sieriyke ryders telt 1 Dat de schaats niet is geworden een ornament, een vóórhistorisch curiosum, maar een levend, een springlevend symbool vormt van den volksaard I Wi), die in het Noorden van Europa wonen, zouden het scbaataenryden verleeren, enkel en alleen omdat de Golfstroom het in zyn hoofd schijnt te krygen ergens anders te gaan stroomen I Zet een Hollander op schaatsen en hy wordt..., een zuiderling. Zijn styfheid is weg, zyn deftigheid over boord gegooid, zyn kalmte verdwenen, zyn bedaardheid opgeloit. Hy wordt vurig ala een ve*len in de wei, dartel en evermoedighy slaat zyn lange beenen in de lucht en toovert u de fraaiste en sierlijkste lijnen voor 't Begon *1 vroeg, Zondagmorgen. Geleideiyk waren, in den loop dei- week, de stukgereden banen van het Heldtriche Kanaal gedegradeerd tot krabbelbaantjes, en Zondagmorgen waren het nog enkele weinigon, die zich er op waagden en hun baantje maakten. De groote meerderheid was op het Bastin en het waB daar al vroeg gezellig. Particulieren - ho pend op een daggeld je - hadden ge zorgd voor bruggetjes, die toegang verleenden; op een steegje in Onrust stond met kunstenaarshand een hand geschilderd en de woorden„Toegang Ingezonden mededeeling. voorkomende kwaal van onzen tijd. Hy, die bevryd biyft van aambeien, mag inderdaad van geluk spreken, want de martelingen van jeukende, bloedende, droge of uitwendige aam beien berooven den ïyder van alle rust en genot. Weinig menschen ont snappen aan deze kwaal na den mid delbaren leeftyd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zyn erfelykheid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeermiddelen, verstop ping, te veel eten of drinken, zittende leef^y'ze, en te weinig lichaamsoefe ning. Vrouwen lyden er dikwyis aan by zwangerschap, ofschoon de vat baarheid dan reeds te voren bestond. By alle vormen van aambeien zijn regelmatige stoelgang, licht verteer baar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde geval len operaties door sommige autori teiten worden voorgestaan, werd op- merkeiyk succes verkregen door bet gebruik van Foster's Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en antisepti sche zalf, in het bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foster's Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik doet de ontsteking en het bloeden ophouden, en maakt in de meerderheid der ge vallen een einde aan de kwaal. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toe zending geschiedt franco na ontv. V. postwissel f 1.75 p. doos. (43)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1