DE OORLOG. naar de ijsbaan". Ea het geroep van „denk aan den plankeman» dames en üeereu"! deed reeds menigen cent verhulzen uit het vestjeszakje in de vereelte hand van den .plankenman". Wat beteekenen eenige centen bij zoo gul en overvloedig wintergenot? Jammer echter we zelden het reeds een vorigen keer dat al dit werk ongeorganiseerd was. Nu stond er hier en daar een baanveger met zijn plankje, en hij maakte eenige vier kante meters baan schoon, maar verder kwam het niet. En later op den dag, toen de menigte steeds toenam en het Ijs er niet beter op werd, kregen de rijders last van de tallooze scheuren, die ontstonden en niet zichtbaar waren. Wat zou een ijsvereeniging hier een dankbare taak hebben gehad! Want het tja was, wat kwaliteit betreft, prachtig; maar door gebrek aan onderhoud werd het op den duur slecht. Nog een ander gebrek was er op het Bassinhet was er veel te vol 's middags. Natuurlijk, iedereen wilde proflteeren, maar het even natuurlijke gevolg was, dat ten slotte niemand meer een slag kon doen; dat men steeds moest uitwijken, steeds moest uitzien naar de scheuren. Terwijl toch de oppervlakte groot genoegen het ijs mooi genoeg was voor drie of vier banen. Mitser maar organisatie was geweest en een ijs- schaaf bijvoorbeeld de oneffenheden wegveegde. Velen trokken dan ook de fortgracht op. Ook daar was het ijs tamelijk goedop enkele plaatsen minder, en ook hier hadden enkele baanvegers kleine stukjes voor hun rekening genomen en een „bruggeman" zorgde er voor, dat de dames droge rokken hielden by de brug. Boven, van de wallen van het fort, op welks terrein wy reden, duikelden, als ware het midzomer, een aantal jon gens, wien het noodlot de schaatsen onthouden had, over het hoofdop den Huisduinerweg, zong en draaide onze zomersche orgelman den lieven langen middag en in de warm ge- wantte hand viel, als ware het bad seizoen in vollen gang, menige cent. Zoo was dan, dien klassieken Zon dag, de yspret in vollen gang. Het was een dag om na jaren en jaren over te sprekenweet je nog, dien Zondag op het ys? Zóó ver Ib het, helaasmet onzen Noordeiyken winter gekomen, dat deze dag in zyn historie wordt opgeteekend met gouden stift. Gelukkig: de tyden veranderen, maar niet de Hollandsche schaatsen rijder! Zyn geslacht blijft bestaan. Zagen wy niet op de krabbelbaantjes in en om de stad tal van peuters zich yverig oefenen? Zullen zy niet later een sierlijken slag slaan, tot eer en tot glorie van de Hollandsche ijssport l) Het bovenstaande was reeds gezet, toen het bericht kwam van eenige heer en, die het initiatief namen voor een ysfeest. Wy komen hier t. z. t. op terug. Vin hst Westelijk front. Beriyn, 29 Januari. Ten N. van Armentières vielen de Engelschen in drie golven aan, doch werden terug geslagen. Op den westeiyken Maasoever heerschte den geheelen nacht leven dige militaire bedryvigheid. 'a Och tends trachten de Fianschen by ver rassing tegen de op 25 Januari ge nomen stellingen op hoogte 304 op te rukken. De aanvallers werden teruggeworpen. Ir volgden op hevige vuurgolven nog drie aanvallen van de Franschen, die alle zonder succes braken. Van hst Oostelijke front Beriyn, 29 Jan. De Turksche troe pen sloegen aan de Zlota Lipa aan vallen van de Russen af, die na hevig vuur met sterke massa's ondernomen werden. Op een plaats zuiverde een snelle tegenaanval onze eigen loop graven. By het nazetten werden den vynnd een aantal gevangenen afge nomen. Van het Roemeenscha gevechtsterrein. Beriyn, 29 Jan. In het Mestacanesci- vak onderhield de vijand 's nachts een sterk vuur. Twee aanvallen van de RusBen mislukten. Luchtesoadrllle No. 3. Naar aanleiding van het feit, dat de Fransche luitenant Guynemen zyn 80ate Duitsche vliegtuig naar beneden heeft geschoten, deelen de Fransche bladen mede, dat genoemde luitenant behoort tot escadrille No. 3, bekend als .escadrille der ooievaars", dat het record geslagen" hoeft in den lucht- stryd. Van 19 Maart 1915 tot 1 Jan. 1917 leverde het nl. 820 gevechten, schoot het 83 vliegtuigen naar bene den en veroorzaakte het brand op drie Drachen. Nagen ganzen voor 1800 mark. Een merkwaardig geval van han dels woeker vertelt het .Berliner Ta- gebl." De rechtbank te Lyck veroor deelde n.1. een landbouwer tot vyf maanden gevangenisstraf en 8000 mark boete, omdat hy aan een Ber- ïynsche firma negen ganzen met een totaal gewicht van 100 pond, voor' 1800 Mark te koop had geboden. Luguboro truo. Ondanks de zeer scherpe contróle, wordt in Duitschland nog op allerlei manieren gepoogd, de levensmiddelen voorschriften te ontduiken. In de haven van Duisburg werd ondereen lading vrye goederen een wagonlading spek ontdekt. Van Homberg uit werd een ïykkist in een lykwagen naar Meiderich vervoerd. De politie in specteerde de kist en vond er werkelyk een lyk in, maar vaneen varken 1 (,N. R. Ct.") BUITENLAND. Naar da Noordpool. De berichtgever van het Hbld. te Londen meldt, dat Amundsen, vol gens een telegram uit New-Yorfe aan de Daily Newa, Zaterdag naar Li ver- pool is vertrokken, om zyn toebereid selen te voltooien voor een tocht per vliegmachine naar de Noordpool! Aanslag op den Koning van Spanje. Madrid, 29 Jan. Er is een poging gedaan om den trein, waarin de Ko ning reisde, te laten ontsporen. Men had daartoe in de buurt van Granada een yzeren balk over de spoorriggels gelegd. Deze balk werd echter tydig gezien, zoodat een ramp kon worden afgewend. Een jonge Spanjaard, geboortig te Barcelona, is in hechtenis genomen. Andere arre staties zyn op handen. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. Pyning, Ryksklerk 8e kl. te Bussum, wordt met ingang van 1 Februari geplaatst in de Inspec tie der Belastingen alhier. Taptoo. Hedenavond by gunstig weder taptoe, afmarcheeren Havenplein. Kamer van Arbald voor de Bouwbedrijven. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedryven te Helder zal verga deren op Donderdag 1 Februari a.s., des namiddags 8 uur ten Raadhuize. Stukken voor die vergadering kunnen worden toegezonden aan den Voor zitter, aan een der leden of aan den Secretaris (Dykstraat 45). Oe Levensmiddelen-distributie. Hoewel in verschillende berichten omtrent de levensmiddelen voorzie ning reeds het een en ander is medegedeeld, oordeelden wy het nutt.g nog eens in een samenvattend artikeltje de nieuwe regeling uiteen te zetten. De kwestie van de voeding is de allervoornaamste voor ons bestaan, en daarom is het absoiuut noodig, dat ieder kennis neemt van de maatregelen, die genomen zijn en nog genomen zullen worden, die de voedselvoorziening regelen. Er is, in verschillende levensmid delen, schaarschte. Dat valt niet te ontkennen. Maar men make zich niet ongerust. De nieuwe regeling, zooala die thans in werking treedt, bedoelt te voorkomen, dat iemand van een of ander artikel groote voorraden kan inslaan ten nadeele van een ander, die niet zooveel tegeiyk kan koopen. Er komt dus een billyke verdeeling voor iedereen verdeeliag, waardoor ieder krygt wat hy noodig heeft, en niet kan oppotten, hetgeen absoluut onnoodig is. Allereerst dus het Bonatelsel. Alle gezinshoofden of alleenwonende personen ontvaDgen dezer dagen vermoedeiyk Woensdag per post een boekje, op naam gesteld, bevat tende twintig bons. Zy moeten voor die boekjes vyf cent betalen, en hebben niets anders te doen dan af te wachten wat het distributiebureau hieromtrent in de krant van Donder dag zal bekend maken. Wordt er nu Donderdag a. s. gepubliceerd„op bon no. 1 Zijn b.v. Vrydag verkryg- baar grauwe erwten", danbeteekent dat, dat ieder by zyn eigen winke lier daarop den voorraad grauwe erwten kan halen die voor zyn gezin noodig is. In het volgend nummer van de krant wordt dan bekend ge maakt, dat op bon no. 2 bijv. vet kan worden verkregeD, en zoo ver- .volgens. De broodregeling staat hier buiten, daar hiervoor, zooals men weet, een apart bonstelsel wordt ingevoerd. Gqedkoope cokes en anthraciet. De cokesbons worden thans afge geven aan het gebouw van gemeente werken. Aan de vele verzoeken om de bons voor anderen te mogen doen afhalen, kan geen gevolg worden gegevenieder moet persooniyk zyn bon afhalen. De bedoeling iB ook, de goedkoope cokes alleen te verstrekken aan hen, die geen anthraciet en steen kool kunnen betalen. Er zyn groote voorraden van deze laatste onderweg, zoodat er van steenkolennood geen sprake is. Echter wordt anthraciet uit sluitend aan de gemeenten geleverd, dus niet aan particulieren. Zyn die wagons anthraciet eenmaal hier, dan zal van zelf de aanvraag naar cokes af nemen, daar thans verschillende menschen gedwongen worden cokes te stoken, die er anders niet aan denken. Deze anthraciet is ook op bons verkrygbaar by de handelaren. Indien eenigszins mogeiyk wordt zy beneden den prijs van f2.20 verkocht. Wat de cokesbons betreft van heden af worden hiervoor-nummers afgegeven, zoodat het niet meer mogeiyk is, dat lieden tot twee-, driemaal toe vergeefs queue maken by den ingang en dan nogmetleege handen weggaan. Trouwens, het publiek begint zich al aantepassen aan den toestand en gaat al ordelijk in ryen staan. Maandagmorgen ging de afgifte uitstekender werd byüa 700 H.L. uitgegeven. Dat het wat lang duurt eer men eens beurt krygt, is een onaangenaam ding, maar men bedenke, dat het abnormale tyden zyn. Bovendien, - in andere plaatsen heeft men ten opzichte van de goed koope cokes reeds jarenlang het bon stelsel ingevoerdde menschen zyn er daar aangewend lang te moeten staan in de ry om hun beurt af te wachten. Ten opzichte van hen, die werke lyk verhinderd zijn zelf den bon te gaan halen zieken b.v. - is de regeling aldus, dat men aan het Dis tributiebureau op den Kanaalweg dus niet aan het gebouw voor Gemeentewerken een bewys kan krygen en daarop dan in het gebouw voor Gemeentewerken een bon afge geven wordt. Maar ieder ander moet zelf voor zyn bon zorgen. Zeep distributie. Zeep wordt gedistribueerd door de gemeente. Er wordt verstrekt 1 pond hoofd per maand. Daarvan is de 't thans gedistribueerdde andere helft Is nog by de grossiers totdat de bonboekjes uitgegeven zyn. Boonen en erwten. By de grossiers zyn in voorraad .60 balen bruine boonen en 80 balen groene erwten. Deze zyn Vrydag op bons by de winkeliers verkrygbaar. Rijst. Rijst is in voldoenden voorraad voorhanden. Aardappelen. De aardappelen zyn voor een deel bevroren. Zoolang het vriezend weer blyft zyn ze zéér goed te gebruiken, mits precies gehandeld wordt als in ons nummer van Zaterdag stond: ze niet laten ontdooien en dadeiyk koken. By ontdooing worden zeslap en onbruikbaar. Hoewel de prijs thans al opgeslagen is, worden niettemin de bestaande voorraden nog voor den ouden prijs, 5 ct. per K.G. verkocht. Peulvruchten. Onze gemeente heeft nog heel wat peulvruchten te goed en als straks de rantsoeneering begint, zal zy bier van zeer zeker groote voorraden ont vangen. Schaarschte der levensmiddelen. Ontegenzeggelijk heerscht er schaarschte. Doch zoodra in een of ander, hier niet genoemd artikel, schaarschte optreedt, neemt het Ryk de voorraden in beslag en distribueert zelf op de boven omschreven wyze. Niemand make zich dus ongerust over tekort. Wel is het paroolweest zuinig met alles, hoe zuiniger gij zijt, hoe beter. Onze gemeente is er lang niet het slechtst aan toein grootere plaatsen zyn lang niet die voorraden die we hier hebben. In den Haag b.v. heeft men geen aardappelen, en ook in Amsterdum blijkt, naar een bericht in het .Handelsblad" van heden morgen, al schaarschte in dat artikel te komen. De Levensmiddelen-Com missie aldaar bericht nl. het volgende „Wegens storing in het vervoer van regeeringsaardappelen, als gevolg .van de weersgesteldheid en om den voorraad aardappelen zoo lang moge- ïyk te doen dienen, is het noodzake lijk, dat naast aardappelenvoeding tevens rystvoeding wordt ingevoerd.. Het ligt in de bedoeling zoo veel aardappelen beschikbaar te stellen, dat het publiek slechts vier dagen per week aaidappelen kan gebruiken. Daarnaast zal voor drie dagen per week ryst te krijgen zyn, waar by gerekend wordt op een hoeveelheid van 2 ons per persoon en per dag. Elkeen zal dus by zyn gewonen winkelier maar de helft van de hoe veelheid aardappelen kunnen verkry- gen, die hy in gewone tijden weke- lyks behoeft." Medewerking van het publiek. Wij doen een ernstig beroep op de medewerking van allen om de heerschende schaarschte zoo goed mogelijk te ondervangen. Wy namen een kykj'e op het distributiobureau er wordt daar al het mogelijke ge daan om het publiek te helpen. Een leger van hulpkrachten heeft Maan dagavond tot 11 12 uur toe zitten schryven om de bonboebjes in te vullen en op tijd gereed te krijgen; de telefoon rinkelt er den ganschen dag, nog lang na het sluitingsuur bomen er bezoekers. Men doet wat men kan. Laat het publiek dus meehelpen, niet mopperen, maar den toestand flink onder de oogen zien, en medehelpen hem baas te worden. En bovenal: zich niet ongerust maken, er ia geen sprake van gebrek. Petroleum. Een enkel woordje ten slotte over de petroleum. Ook hieromtrent is op het oogenblik schaarschte, gevolg van onvoldoenden aanvoer. Ongeveer half Februari, dus met een dag of veertien, wordt dit weer beter. Dan komen er tanks met nieuwe aan voeren. Wanneer iedereen medewerkt, en niet maar voorraden petroleum inslaat, maar rustig zijn gewone kwantum koopt, is aan petroleum geen gebrek en zal ieder het zyne krygen. Men zal goed doen hetboven staande uitteknippen en te bewaren. Als dan straks de rantsoeneering begint, weet men waar men zich aan te houden heeft. Do hooikist. Onze lezeressen en lezers zullen de advertenties en aankondigingen gelezen hebben. Men zal de hooikist kunnen zien gebruiken, de eerste proef is al gelukt. Want dèt is toch eigenlijk je ware. Je leest ervan, je hoort er van dat het zoo voordeelig is. Maaromzoo'n ding ia elkaar te timmeren 1 Dat is makkeiyker gezegd dan gedaan. De menschen mogen nog zulke goede voornemens hebben, vraag eens hoeveel hooikisten in de gewone doorsnee-gezinnen in gebruik zijD Of liever vraag het niet, want 't aantal zou u geducht tegenaanvallen. Ook hierby geldt het dat de men schen zoo moeilijk in beweging te krijgen zyn. Daarom is het goed ge zien van het desbetreffende dames comité om op verschillende plaatsen in de stad te gaan demonstreeren. Want men moge al zeggen: „met de hooikist gaat het koken ook en o, zoo voordeelig", eerst zien. Zelf zien eer men 't gelooft. Men zal de hooikist zien. Er zal even gekookt worden en dan de hooi kist gebruikt. Wy herinneren aan de gelegenheid om te zien: OP Dinsdag 30 Januari, namidd. half drié in het Gebouw Leger des Heils, Spoorgracht. Op Woensdag 81 Januari namidd. half drie, in het Gebouw R.K. Volks bond, Molengracht.' Op Donderdag 1 Februari, namidd. half-drie, in het Nutsgebouw, Polder weg. Op Maandag 6 Februari, des nam. half-drie, in het Gebouw der Jonge- lings-Vereeniging, Spoorstraat. De toegaDg is kosteloos 't ia in verschillende deelen der stad 't uur is goed gekozen. Je stapt nu maar binnen en ge gaat eens kyken. Dat is toch eenvoudig genoeg. Tien tegen een dat ge zeggen zult, „bé, dat is gemakkelyk genoeg. „Als 'tanders niet is!" En dat ge 't nadoet. Dat ge de hooikist maakt, zelf, of dat ge uw echtgenoot of zoon beduidtzóó en zoo. Dan is 't doel bereikt. Dan zult ge zien dat ge brandstof en gas kunt sparen, dat ge er niet zooveel van noodig hebt. Gaat dus vrouwen, meisjesDins dag, Woensdag of Donderdag half drie. Kan 't h6ölemaal niet deze week dan kunt ge ook nog a s. Maandag. Ge zult met velen zyn, doch dat is niet erg. De dames zyn bereid tot meerdere demonstraties. Da Hoolklst-damonstratle. In het ge bouw der Gemeentewerken was 't Maandagmiddag heel gezellig. Een flink aantal huisvrouwen was opgekomen om de hooikist-demon- stratie by te wonen, waarover de leidster, mevrouw de Bruin—vau Ringelensteyn hare groote voldoening uitsprak. Mevr. de Bruyn zette uiteen hoe 't eigenlijke doel bezuiniging was. En als misschien iemand zou vragen „Ia de nood dan zoo groot?" dan zou zy zeggenlaat on3 zuinig zyn met levensmiddelen. We zitten er niet zoo dik in. Onze distributie commissie heeft heel wat werk om het te krygen zooals 't is. Tot hiertoe is dat fortuiniyk gegaan. Maar wy weten toch nooit wat de toekomst brengen zal.. De oogst van 1917 is nog niet gegroeid. Spr. zegt daaromWeest zuinig, zorgt dat er niets verkwist wordt, dat van onze levensmiddelen niets te loor gaat. En daartoe kan ieder meewerken, We moeten zuinig zyn met de brandstof, want de steenkolenvoorraad in ons land is niet groot, de productie onzer eigen mynen niet voldoende. En Duitschland kan ons niet zooveel toevoeren als anders, wegens gebrek aan spoorwagens, gebrek aan myn- werkers. Om nu dat tekort aan steenkool (en dus ook gas) nu zoo klein mogelijk te maken, kunnen we gebruik makeu van de hooikist als hulpmiddel bij het koken. De hooikist biedt alle voordeelen en geen nadeelen. Ze wordt nog veel te weinig gebruikt. Waarom Ja, dat zei spr. nooit begrepen te hebben. Zy zelve gebruikt de hooikist al 20 jaar en ze zou er niet buiten kunnen. Wilt ge voordeelen der hooikist? Gasbesparing, kolenbesparing, tijd besparing. De huisvrouw laat, het eten korten tijd koken, heteënewat langer dan het andere, zet het daarna zoo vlug mogelyk in de hooikist. en heeft er voorts den heelen voormid dag niet meer naar om te zien. 's Middags als het moet gebruikt, worden dient zy het lekker warm en gaar op, na 't zoonoodig nog even op gas of kachel te hebbeu gezet. Een tweede voordeel: het eten kan niet aanbranden, daardoor is slyage der panuen gering. Daarbij komt dat de hooikist voor een luttel bedrag zelf kan gemaakt worden. Volgens spreekster kost zoo'n eigengemaakte hooikist 15 eent. Dat 's een koopje lieve lezeres en iezer, waarmee ge in uw schik kunt zyn. Spr. gaf het recept aldus: Ga naar uw kruidenier vraag een kist neem dit en doe dat en klaar is de zaak. Wij willen d6ze ^aaknu eens niet verraden voor alle demon straties afgeloopen zyn. Maar 't is werkelyk de eenvoud zelve. 15 cent. Dat 's kansje dat we ons niet mogen laten ontgaaD. Daarby komt nog dat zoo'n hooi kist die je zelf maakt voor elke pan geschikt is. De eigengemaakte kist kan ook zeer gemakk6lyk verfrischt worden. In 't belang der zuinigheid gaf mevrouw de Bruin ook nog den volgenden wenkAls 't eten aan de kook is kan de gas- of petroleumvlam lager gedraaid worden ais 't éten maar koken blijft. Voor aan de kook- houden is minaer warmte noodig. Na de rede over dit alles werd de hooikist geopend. Ryst na 5 min. gekookt te hebben was gedurende anderhalf uur in de hooikist gezet eh bleek nu heerlyk gare rystebry. Bruine boonen waren 20 minuten op het gas gekookt en daarna 2 uur in de hooikist gezet. Ze waren zoo gaar als boter Nog werden verschillende wenken gegeven voor 't koken van allerhande spijzen. Om het gehoorde nog beter te doen beklijven en de vrouwen in de gelegenheid te stellen thuis eens proeven te nemen, werd aan elke bezoekster uitgereikt een biljet, waarop voor eenige spijzen aangegeven waren de tijd van koken en de tyd in de hooikist. Dat was zeer practisch gezisn van het Damescomité dat wy hulde brengen voor zyn werk. Wy vermoeden dat ook de demon straties in de andere gebouwen wel goed zullen bezocht zyn. Arbaldara-Muzlek-Varaanlglng „Heldar". Bovenstaande vereeniging, onder leiding van haren directeur, den heer G. H. J. van den Bogaerde, debuteerde Zaterdagavond in „Tivoli" voor een aantal belangstellenden. Wel had zich de vereeniging bij verschillende ge legenheden het laatst Dog op het feest van den Matrozenbond, in het openbaar doen hooren, maar tot een speciale eigen uitvoering was het nog niet gekomen. De redenen hiervoor lagen voor de handsamengesteld uit verschillende krachten, die verschil lende instrumenten zouden moeten bespelen, diende er eerst wel en deug- deiyk gestudeerd te worden. Want de vereeniging, wilde zy in het openbaar optreden, moest ook een goed figuur maken. Zoo was dan, naar in zyn openings speech de heer J. Borkert mededeelde, besloten op het eerste jaarfeest de eerste uitvoering te geven. Ofschoon nog bescheiden, zal de vereeniging niettemin haar best doen haar roeping te vervullende arbeiders te steunen in hun stryd om wat levensvreugde, wat meer genot. Was zy noodig? vroeg spr. Wy hebben immers eene zangvereeniging, die aan de behoefte voor kunst voldoet. Toch was deze vereeniging noodigde zangvereeniging had in den laatsten tyd een zóó zware taak te vervullen gekregen, dat eene helpster noodig was, en het was goed gezien van de s.d.a.p. het initiatief te nemen voor deze vereeniging. Het geld was wel het minste bezwaar, dat was gauw genoeg byeenechter, met de mannen, die zouden moeten meehelpen, ging het niet zoo vlot. Het advies van de hier bestaande vereeniging „Helder's Harmonio kapel" werd niet versmaad, en toen deze ook medewerkende leden afstond, was de zaak gauw iu orde. Maar wat gebeurt? Kort daarop giug de VereenigiDg naar Wieringen, waar zy optrad voor de party en ook hier ter stede werden sociaaldemo cratische strydiiederen geblazen. Een paar donateurs van Held. Harmonie kapel vonden hierin aanstoot en dreigden hun bijdrage te zullen in trekken indien de leden van Harmo niekapel lid bleven van deze muziek- vereenigiDg. Toen heeft het bestuur van Harmoniekapel, ter wille van deze paar donateurs, het voorstel gedaan om de statuten aldus te ver anderen, dat een lid van Harmonie kapel niet tevens lid mocht zijn van do Arb. Muziekvereeniging, en deze bepaling is aangenomenwel verloor Harmoniekapel eenige leden, maar de paar donateurs, die dit durfden voor te stellen behield zij. Wij hebben nog een brief geschre ven aan Harmoniekapel, doch kregen een hooghartig antwoord, terwijl een later schryven niet eens meer beant woord werd. Spr. disqualifleeert deze houding van het Bestuur van Har- moniekapei, die hy zeer minderwaar dig vindt, en brengt vervolgens dank aan het troepje menschen, aan wie het, met den directeur, te danken ia, dat wy thans bestaan. Verder dankt hij den verslaggever van „de Vonk" voor diens hulp en de flnancieele vrienden voor hun steun. Na deze openingsrede werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Met beschei den krachten had de directeur een zeer afwisselend en zeer smaakvol programma gemaakt. Na een pak- kenden, pittigen marsch compositie van den directeur volgde een ouver ture van C. John. Beide nummers werden zuiver eu beschaafd geblazen, zy wekten groote verwachtingen voor de toekomst. Maar deze werden in de wals „Onder de bruggen van Parijs" van Scotto niet in allen deele verwezenlijkt, want wy hadden die sleepende, raelodieuse wals gaarne wat rbythmischer gehoord. Zij werd thans meer als „dans" wals en min der als „salon"-wals uitgevoerd. De heer Luc. van Bogaerde blies op zijn piston een zeer virtuose en verdiensteiyke fantasie. Wij hadden elders reeds gelegenheid dit spel te roemen; het luide applaus van het publiek bewees, dat men dit nummer, met de uitorst-moeilyke vingerzet tingon en dat ook aan de longen van den speler hooge eischen stolde, wist te waardeeren. De heer van den Bogaerde de directeur zong, onder piano begelei ding van jongejuffrouw A. Dol, een Chileensche van geboorte, eenige daDkbare nummers met, zijn goede tenor eu hiermede was het eerste gedeelte van het programma afge loopen. Het tweede deel woonden wij niet meer bij, maar wy hadden genoeg gehoord om dezemuziek-vereeniging eene toekomst te voorspellen, indien zy op den thaDS ingeslagen weg voortgaat. „Pro Patrla". De Gymnastiek- en Exercitiever- eeniging P.P. had Zaterdagavond in Casino een feesteiyke vergadering, 't Was er gezellig vol. Nu, oen beelje dicht by elkaar is in deze koude dagen niet zoo kwaad, ook niet in de groote zaal van Casino. Het eerste deel van 't program bestond uitsluitend uit gymnastische oefeningen. Achtereenvolgenskwamen aan de beurt de Meisjes- en Jongens klasse A en B, de hoofdafdeeling en de damesafdeeling. Er werd kranig en met animo gewerkt by de ver schillende nummers. Een extra vermelding verdient mee- nen wy, de Hoofdafdeeliüg voor het werken met barren en paard. Daar zyn gespierde luid-jes by die aardige toeren te zien geven. Na de pauze werd een tooneelstuk gegeven, een kluchtspel van W. Mets, n.1. Barbier-Brugwachter. Wel aardig. Krasser de baas, had nu en dan aardige toespelingén op hedendaagsehe toestanden. Dat slaat gewoonlyk goed in. Thans heeft men b.v. met regee- rings-artikelen gewoonlijk eeu „reu- zen"8ucces en een „reuzen"bijval. 't Wyzertja draaide intusschen door naar het uur van het bal, waarop zeer vele gegadigden vlasten. Lfadaren-avond Krauss-Adema. Het concert van mevrouw Hovyd Ecoline Krauss-Adema is op 5 Fe bruari, des avonds 8 uur, in de zaal van het „Casino". Mevrouw Krauss- Adema zal zingeneen viertal liederen van Joh. Brabms; een viertal van Hugo Wolf; een drietal vanAlexde Jong (een zeer begaafd jong, Hol- landsch componist)een drietal van Richard Strauss en een aria van Mozart. Aan den vleugelGonda van Dam, met klavierstukken, een sonate vau Beethoven en variations van Camiïle Ohevillard. Vóórhaar opera-carrière zong mevr. Krauss-Adema veel in ons land. Zy gaf lieder-avonden en verleende haar medewerking in kork-concerten en toonkunst-uitvoeringen. In de groote kerken te Alkmaar, 's Gravenhage, Naarden, Haarlem, Amsterdam, De venter, Arnhem, Utrecht, enz. klonk heel dikwijls de diep ontroerende toon der door mevr. Noordewier-Reddingius en prof. E. Bellwidt, te Frankfort a/M., prachtig geschoolde stem dezer zan geres. Maar zy is ook veel in de groote concertzalen opgetreden, als in het Concertgebouw (onder dir. van Mengelberg), in het Kurhaus te Sche veningen, enz. Een heele reeks schit terende persbeoordeelingen liggen voor ons, b.v. van het „Weekblad voor Muziek", „Handelsblad", „N. Rotterd. Ct.", „Nieuws v. d. Dag'" „Nieuwe Ct.", „Utrechtsch Dagblad", „Utrecht8che Courant", „Alkmaar- sche Courant", „Groninger Dagblad'J, „Arnhemsche Ct." en vele andere. Voortdurend wordt gesproken van de prachtige, warme, gevoèlvolle, groote en uitdrukkingsvolle stem; van groote muzikale intelligentie, innigheid van 't gevoel, temperamentvolle voor dracht; van ontroering in 't publiek en van stormachtigen by val en schit terende triomphen. Als voorbeeld van de vele buiten- landsche persbeoordeelingen over onze gevierde landgenoote, moge het navolgende fragment'getuigen, geno men uit een verslag der „Berliner Zcitung" over een groote muziek uitvoering (Kriegsfürsorge-Konzert unter Protektorat der Fürstinmütter v. Erbach-Schönberg. Solisten: E. Krauss Adema, frof. Grümmer, Wee- nen, cello-virtuoos, en hofpianiat Alfr. Höhn): „Frau Ecoline Krauss-Adema wus3te sieh durch den Wohlklang ihrer fein- gebildeten Stimme, ihren seelenvollen Vortrag und ihr vou bescheidener Anmut getragenes AuftreteD die Sym- pathlen des Publikum im Fleuge zu erobern". Mevrouw Krauss Adema heeft zich voor haar tournee door Nederland de medewerking van een geniale pia niste verzekerd. Gonda van Dam heeft nog in't laatste jgar veel succes ingeoogst als soliste by concerten in 't Kurhaus te Scheveningen eu in het Concertgebouw. Over haar laatste optreden in het abonnements concert v(in 26 October 1916 (dir. Mengelberg) schrift de „Gids voor Tooneel en Muziek": „Hoe wonderbaarhjk, dat men van zulk een virtuose tot dus verre zoo weinig heeft gehoord. Haar spel was voor mij in vele opzichten eene openbaring. Met hoeveel bra voure en technische afronding speelde zij bet f mineur-concert van Chopin. Maar ook hoe poëtisch, ja idyllisch klonk het larghetto. Eene Chopin- speelster van het zuiverste water, die het gerust tegen welken van haar groote collega's kan opnemen. Het was prachtig! Het orkest, onder leiding van Mengelberg, begeleidde haar merveilleus". Loonactie onder da Marlne- warklladen. Door den Algemeenen Rljkswerk- liedenbond en den R. K. Bond van Personeel in dienst van openbare be drijven wordt thans eene krachtige ac tie gevoerd om deloonen vandeMariDe- werklieden gewyzigd te brijgen. De wyze waarop de in 1914 toegezegde 20 percent loonsverhooging wordt uitgekeerd, heeft veel ongenoegen gewerkt onder de Marine-werklieden. Noodzakeiyk was het om, wil er afdoende verbetering iD de toekomst komen voor de Marine-werklieden, dat er gebroken wordt met het huidige systeem. De eischen van de samenwerkende organisaties zyn in een uitvoerig adres mét memorie van toelichting aan de kamer aangeboden en zullen dezer dagen gepubliceerd worden. Waterleiding gesprongen. Tengevolge van het bevriezen der waterleiding is deze in het in aan bouw zyDde militair Tehuis aan de Spoorstraat in den nacht van Zondag op Maandag gesprongen. In het in aanbouw zynde perceel is hierdoor groote schade ontstaan, maar ook in het daarnaast gelegen woon- en win kelhuis van den heer Da Beurs, waarin eene slagery is gevestigd, is de schade groot. Alles is daaronder- geloopen; in den kelder stonden verscheiden zakken aardappelen, ter wijl ook kéuken, woonkamer en winkel blank stonden. Eene onaangename verrassing by het wakker worden 1 BINNENLAND. Kolonprljzan. De Rijkskolendistributie deelt het volgende mede Hoewel op het oogenblik in verband met de felle koude heel veel huis brandstof gebruikt wordt en duB de behoefte aan huisbrandstof groot is, mag dit niet ten gevolge hebben dat door de kolenhandelaren voor anthra ciet, eierkolen eu kachelkolen hoogere prijzen worden gevraagd, dan aange geven zyn in de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 15 November 1916 aan de burgemeesters, te weten f 2.20 voor Limburgsche en Duitsche an thraciet, f 2.50 voor Belgische anthra ciet, f 1.60 voor eierkolen en f 1.75 voor kachelkolen, alles per H.L. franco huis. Op deze pryzen kan all8en voor sommige ten opzichte van de vracht ongunstig gelegeD plaatsen, met goed keuring van de Rijkskolendistributie een uitzondering worden gemaakt. Mochten derhalve tóch hoogere pryzen gevraagd worden, dan wordt het publiek in zyn eigen belang ver zocht zich te wenden tot den burge meester. Het ligt in het voornemen van de Rybskolendistributie om, mochten dergelijke gevallen haar bekend wor den gemaakt, den betreffenden han delaar van het verder betrekken van kolen uit te sluiten. Onderdealen der nieuwe broodregellng. Nog slechts één week, en de nieuwe broodregeling volgens bon-stelsel treedt in werking. Maar nog is ovqt zeer belangryke vraagpunten geen beslissing genomen, in ieder geval nog niet gepubliceerd. Een van de belangrykste punten is wel, wat er geschieden moet met het z.g. oude brood. Nog steeds weet de bakkerij niet, hoe het meel, ver bruikt voor het brood, dat denzelfden dag niet aan het publiek verkocht wordt, verantwoord moet worden. Broodbons komen er niet voor in, want de overgroote meerderheid der brood-eters verlangt versch brood. Dén is nog niet bekend, hoe de brood verstrekking aan de militairen-met verlof zal geschieden. Evenmin hoe de verstrekking van zoet roggebrood op de wittebroodkaarten verrekend moet worden, nóch wat nu precies verstaan wordt onder beschuit in „oorspronkeiyke verpakking". Eu eindeiyk: hoe zal het broodge wicht worden? De bakkery heeft meermalen uit drukkelijk verklaard, dat zij gaarne loyaal wil medewerken, doch dan is het ook van 't grootste belang, dat zy nu dan toch nauwkeurig weet, waaraan zy zich te houden heeft. (Handelsblad.) Polder Zljpe. De polder Zijpo zal een leening sluiten groot f 120,000 voor het be straten der wegen en het aanleggen van droge Bluizen in de dyken. De onderwljzerssalarissan. De leden der Tweede Kamer, de heeren Ketelaar en Ter Laan, hebben besloten by de Kamer een nader voorstel in te dienon in zake de onderwlizerssalarissen. Zij zullen voorstellen om aan onderwijzers boven en behalve den door de Regee ring voorgestelden duurtetoeslag een blijvende salaris ver hooging van f 100 per jaar te geven. Zooals men weet, had de heer Ketelaar indertijd een initiatief voor stel aangekondigd, terwijl du heer Ter Laan een motie heeft ingediend, om alle salarissen met f 200 te vor- hoogen. De Regeering heeft deze motie tydens de bekende conferentie afgewezen en het nieuwe voorstel, dat de heeren Ketelaar eu Ter Laan thans zuilen doen, moet daarom als een middenweg worden beschouwd. Wordt hun voorstel aangenomen, dan ontvangen de onderwijzers dus den tydeiyken duurtetoeelag, maar daarnaast een biyvende salarisver- hooging van f 100. Er worden pogingen aangewend om het voorstel te doen onderteeke nen. door leden van alle fracties. Een slachtoffer van den tijd. De „Nieuwe Vlissingsche Courant", die reeds 22 jaar bestond en die drie maal per week verscheen, is Zaterdag voor de laatste maal verschenen. Als oorzaak van het staken der uitgave wordt genoemd de bijzonder hooge exploitatiekosten, waarbij sinds 1 Januari de invoering der in het col lectief contract opgenomen loonrege ling is gekomen. De jeugd op schaatsen. Burg.en Weth. van Amsterdam hebben aan de directeuren der openb. middelb. scholen en aan de hoofden der openb. lagere scholen kennis gegeven, dat aan de leerlingen eiken middag gelegenheid, kan worden vrij gegeven, met het oog op het ysver- maak. Een verschrikkelijke nacht. Wy hebben reeds meegedeeld, dat ln den nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in de villa „Bella Vista", van den heer D. P. Schrikker, Amsteldyk 149a, in de gemeente Nieuwer-Amstel, een eindje voorby „Zorgvliet". Het „N. v. d. Dag" g6eft van deze inbraak het volgeDd relaas: Deze inbraak legt getuigend af van een driestheid van optreden by de bedrijvers, als te onzent nog zelden vertoond is. De dieven moeten, zooals uit ver schillende gegevens is op te maken, een bende van vier of vijf personen hebben uitgemaakt en zich al in den tuin hebtfèn bevonden toen de bewoon sters zich nog niet ter ruste hadden be geven. Op dat oogenblik hebben zy gewacht. Toevallig had mevrouw 3. nog laat, tot ongeveer 2 uur, zitten lezen. De beide meisjes waren al vroeger naar bed gegaan. Toen mevrouw boven was, de eerste verdieping, waar ook de beide anderen, elk in baar eigen kamer, sliepen, hoorde zy al dadelijk ver dachte geluiden. Weldra had zy zeker heid, dat er vreemd volk in huis was. Praten of het geluid van voetstappen hoorde zy echter niet, alleen beneden in huis hét open- eu dichtgaan van deuren, die met behoedzaamheid ge hanteerd werdeD, gemengd met het gedempte geraas van kastladen die in- en uitgeschoven werdeD. Niet lang daarna was 't duidelijk, dat de bezoekers op de. eerste verdieping bezig waren. Mevrouw Schrikker hoorde, dat de inbrekers den deurknop van de slaap kamer der gezelschapsjuffrouw om draaiden en deze' gesloten vindende, naar het slaapvertrek der dienstbode gingen. Deze deur konden zij openen. Toen zij zagen dat bet meisje sliep, trokken zij de deur weer dicht, en draaiden den sleutel, die van buiten in 't slot zat, om. De dienstbode was dus alvast opgesloten. Toen bespeurde zy, dat voorzichtig aan haar eigen deurknop gedraaid werd. Zij hield zich muisstil, en hoewel zy duizend angsten uitstond, was zy voornemens om, als de korel3 zouden binnendringen en haar te na kwamen, haar leven duur te verkoo- pen. Daartoe hield zy een dames revolver in do hand, die al tyd onder haar hoofdkussen ligt, als de heer Schrikker van huis is. Er gebeurde echter niets. Daarop hoorde mevr. S., dat men een deur verder, in de kamer van haar man, waar de brandkast stond, was binnen gegaan. Een poos later werd de kast haar deur voorbij gedragen 9U naar beneden gebracht. Daarop vernam zy over den bevroren kiezelgrond het krakende geluid alsof men er mede wegreed. Mevr. S. was echter zoo beangst, dat zy altyd nog haar kamerdeur niet durfde openen. Eerst toen het hee- lemaal dag was, vond zij daartoe den moed, ging zy de beide andere vrou wen opzoeken en bespeurde zy tot haar groote blydscbap, dat ook haar geen leed was geschied. Zij hadden zelfs van wat er voorgevallen was niets hoegenaamd gemerkt en waren verbaasd, dat mevrouw zóó vroeg reeds bij de hand en reeds geheel gekleed was. Men kan zich haar schrik en deernis voorstellen, toen zy vernamen, dat de arme mevr. geheel niet uit de kleeren was geweest en wolk een ijzingwekkenden nacht zy had door gemaakt. Toen men verder onderzoekon ging, bleek, dat de inbrekei s door de beu ken, die in den tuin uitkomt, waren binnengedrongen, het geheelo huis hadden doorzocht eD dat zij 't zich in den wijn- en provisiekelder aan niets hadden laten ontbreken. Van het Ijs. Op 't Bassin. De bewoners van 't stille Bassin- steegje aan Onrust waren er Zondag waarempel beduusd van, zóó'n massa menschen ging er langs hun ramen om op het bevroren water in deze omgeving schaatsen te ryden. Er was inderdaad aanhoudend een stroom van verkeer en een mannetje op den hoek, die al jaren daar thuis hoort en nooit zooveel geloop in zijn straatje ziet, keurde dwaaloogend van

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2