ELDERSCHE COURANT Hotel Bellevue. Diners. Soupers. GEMEENTERAAD VAN HELDER No. 4732 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1917 4Bo JAARGANG DE OORLOG. De legerberlchten van 30 Januari. Van het W e s te 1 ij k front. De kleine aanvallen en overvallen houden aan. Alleen by Verdun wor den eenigszina krachtigen aanvallen door de Franschen ondernomen om de op hoogte 804 verloren loopgraven te hernemen. Dit wordt althans van Duitscbe zijde gemeld. Het Fransche communiqué zegt daarentegen dat een aanval der Duit schers in de streek van hoogte 804 afgeslagen werd. Verder wordt in de wederzijdache berichten melding gemaakt van krach tige actie der artillerie en van de vliegtuigen. Op het Oostelijk front hadden slechts kleine gevechten plaats bij de Aa, ten W. van Riganaar het Ber- lijnsche bericht aangeeft, met gunstig gevolg voor de Duitschera. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Ook op het front in Roemeniö hadden geen gevechten van eenigen omvang plaats. De toestand wordt in de verschillende berichten als onver anderd aangegeven. Van Russische zijde wordt verder een nauwkeurige opgave openbaar gemaakt betreffende de in het gevecht ten N. van Jacobeni (27 Jan.) gemaakt aantal gevangenen. Het bedroeg 32 officieren en 1126 man. 13 machine geweren en 4 bomwerpera werden buitgemaakt. Aan het Oostenry kschltali- a a n s c h e front nemen den patrouille gevechten en overvallen toe. Een Oostenrljksch bericht geeft aan, dat bij verschillende van deze .raids'", 6 officieren en 167 man gevangen genomen werden en 2 machinege weren werden vermeesterd. Hetltali aansche communiqué meldt het af slaan van eonige overvallen, waarbij ook Oostenrijkers gevangen genomen werden. Het aantal wordt echter niet opgegeven. D« duikboot- en mljnoorlog. De Engelsche stoomtreiler Alexan- dra, het Deensche zeilschip Vega en het Portugeesche ss. Foz do Douro (1027 ton) zijn in den grond geboord. Het stoomschip „Argo" uit Hauge- sund is in de lucht gevlogen. 9 van de 18 opvarenden zouden verdronken z(jn. Een Duitsch bericht geeft aan dat in den maand December 162 vijan delijke handelsschepen meteen inhoud van 829.000 ton (w.ó. 240.000 ton aan Engelsche schepen) vernietigd werden. Verder werden 65 onzijdige schepen met 86.600 ton iDhoud wegens vervoer van contrabande in den grond geboord. Van uit begin van den oorlog -tot aan 81 Oct. 1916 werden 4.021.500 ton der handelsvloot van de geallieer den vernietigd. Hiervan behoorde 3 069.0001. aan Engelsche reeders. Het in dit tijdperk in den grond geboorde aantal onzijdige schepen bedraagt 401 met een inhoud van 587.000 ton. Een bericht uit Berlijn meldt, dat op 18 Januari in het Engelsche Kanaal een Engelschen torpedojager van de M. klasse door een Duitsche duikboot in den grond geboord werd. (Blijkbaar is met de M-klasse de klasse van torpedojagers bedoeld, wier naam met een M begint, als Manly, Mansfleld, Mastiflf, enz. Het zijn vaartuigen van 1000 ton). Dezelfde duikboot bracht van 18 tot 25 Januari nog 17 schepen met een inhoud van 18.056 ton tot zinken. Ouder de ladingen van de gezonken schepen bevonden zich 6000 ton graan, ongeveer 7500 ton kolen, verder voornamelijk mynhout, fosfaat en andere contrabande. De bemanning van de gezonken Duitsche duikboot, die ce Hammerfest is geland, na met een Engelschen hulpkruiser in gevecht te zijn ge weest, bestond'uit 84 man. Tidens Tegn verneemt over het gevecht nog dat het ver van de Noorsche kust is gevoerd, dat de duikboot zwaar beschadigd nog heeft gepoogd de kust te bereiken, doch voordien is gezonken. Een Noorsche visschersboot wist alle man, op den scheepsingenieur na, te redden. Van het Wettelijk front. De voorbereidingen der vijandelijke legers, de verhoogde patrouille-activi teit enz. doen verwachten, dat binnen afzienbaren tijd grootschopgezette actie zal plaats hebben. Vooral in Zwitserland wordt de bewegingen en voorzorgen der vijandelijke legers met gespannen aandacht gevolgd, en wel in verband met de troepen-concen- tatieB aan den Jura (Frankrijk) en in den Sundgau (Duitschland). Een gevaarlijken tijd kan het inder daad voor Zwitserland worden, indien de FransGhen aan het front in den Elzas en langs den grens daarvan tot het offensief zouden overgaan. Mocht blijken dat de linker(Noorder)vleugel van deze Fransche legergroep (onder bevel staande van Generaal Foch) de eigenlijke aan vals vleugel is, dan is een omzwenking van Noord naar Zuid, heel waarschijnlijk en ontstaat daar mede het gevaar van een opdringen der vechtende legers naar de Zwit- sersche grens of misschien daar over. Dit althans is de meening van Zwitsersche militaire schrijvers. Over de maatregelen tot voorbe reiding van het groote voorjaar-offen sief, deelt de correspondent van de „Times" aan het Westelijk front een en ander mede. Hij herinnert er aan, hoe by vorige offensieve bewegingen, de Duitschers steeds van te voren wisten waar de stoot zou plaats hebben. Dit was het gevolg van de waarneming van de ontzaggelijke toebereidselen, vanuit vijandelijke vliegmachines. De tijd van den aanval werd steeds bepaald door de werkzaamheid der artillerie. Op het geheele front van Duinker ken tot Bellfort zijn, naar decorres pondent meldt, de omstandheden van dien aard, dat het voor de Fransche legeraanvoering mogelijk zou zijn, wanneer en waar zij dit verkiest, een aanval te beginnen, zonder aan den vijand meer te verraden dan wat hij uit de voorbereiding door de artillerie, voor de aanval begint, kan opmaken. Er schijnt echter geen reden te zijn, waarom zelfs de vijand daardoor ge waarschuwd zou wotden. Het is enkel een kwestie van ammunitie. Een gelijktijdig bombardement langs de geheele linie zou zelfs den knap- sten strateeg, dien de Duitschers be zitten, in het onzekere laten. Nieuwe vredesvoorstellen Een beslissing ter zee? Naar de correspondent van de „Morning Post" te Washington meldt, heerscht in doorgaans goed inge lichte kringen de meening, dat bin nen enkele weken Duitsehland een nieuw vredesaanbod zal doen. De meening is gegrond op de overtui ging dat Duitschlands economische toestand het gebiedend noodig maakt dat vrede wordt gesloten vóór het volk verhongert. De natie is tot geen verdere inspanning in staat. Men meent in die kringen verder dat de oorlog op zee zal worden beslist. Militairen en historici zien meer en meer de buitengewone overeenkomst in tusschen dezen oorlog en den Amerikaanschen burgeroorlog. De zuidelijke staten wonnen de slagen te land, doch de noordelijke waren overmachtig ter zee en brachten het zuiden door de strenge blokkade tot onderwerping. Zoo gaat het thans met Duitschland, dat door hoDger zijn krachten voelt verminderen en wanhopig strijdt om de koorden te verbreken, die het verworgen. Wel iDgelichte lieden zijn daarom over tuigd dat de openbare meening in Duitschland de vloot zal dwingen tot een laatsten wanhopigen slag, en de vernietiging van de vloot zal dan. doen inzien dat verder verzet onmogelijk is. Men acht het veelbe- teekenend dat de censor een tele gram liet passeeren van Berlijn aan de „New Tork World", waarin wordt gezegd, dat de Duitsche vloot ver langend is te toonen wat ze kan en zoo groeit de opvatting, dat de oorlog op zee zal worden uitgevochten. De deportaties In BelglB. _,Van de Grens" wordt aan de „Tel." gemeld, dat de eerste deportatie te Brussel ruim 2000 personen heeft getroffen. 5000 burgers moesten zich aanmelden. Men verwacht weldra een tweede oproeping. In verschillende plaatsen keerden zieke gedeporteerden, die niet meer tot werken in staat waren, terug. BUITENLAND. Een ernstig treinongeluk. De „Matin" meldt, dat de expres trein van Aurillac—Neussargues in het station van Chateauneuf-sur-Cher op een goederentrein ^eloopen is. Er zijn 11 personen gedood en 60 gewond, van wie verscheidene zeer ernstig. Verduistering. Begin Maart zal voor het hof van gezworenen te Parijs de bekende vliegtuig fabrikant Deperdussin, die reeds sedert Augustus 1913 in voor- loopige hechtenis is, terechtstaan. Hij wordt beschuldigd van valsch- heid in geschrifte en verduistering van groote bedragen, te zamen een 10 millioen francs. BINNENLAND. Veiligheid Noordzee. Van deskundige zijde wordt mede gedeeld, dat de jongste Britsche aan kondiging, dat een deel der Noordzee gevaarlijk zal worden voor de scheep vaart, het deel der Noordzee betreft, dat reeds door de Duitsche admirali teit als verboden zóne werd aange wezen. Belangrijk nadeel zal het voor de Nederlandsche scheepvaart niet hebben. Alleen zullen de schepen, die tot nu toe van het nieuw uitge legde Terschellingerbank-lichtschip af om de Noord stuurden, thans een ietwat westelijker koers moeten stu ren en daardoor by de Doggersbank langs moeten gaan, welke bank als gevaarlijk door mijnen is gesingna- leerd. Marine-krediet. Naar de Tweede Kamer is verzon den een wetsontwerp, waarbij een buitengewoon marine-krediet ten be drage van 3 millioen 3 ton, strek kende voor het eerste halfjaar van 1917, wordt aangevraagd. Congras S. D.A. P. De „Tel." verneemt dat het buiten gewone congres der S. D. A. P., dat op 11 Febr. a.s. te Zwolle zou wor- gehouden en waarop zou worden ge sproken over het voorstel om de Kamerverkiezingen dit jaar zonder stryd te doen afloopen, niet doorgaat. Rqkiwerklltdon. Het Comité der Samenwerkende Rijkswerklieden-organisaties heeftaan de Tweede Kamer der Staten Gene raal een adres gericht inzake de loonen van verschillende categorieön van werklieden. Herinnerende, dat, met het oog op den grooten achterstand van de loonen, waarvan, tengevolge van het onderzoek der Staatscommissie voor Rijkswerklieden van 1908, een "her ziening herhaaldelijk is uitgesteld geworden, indertijd verzocht werd, deze met tenminste 5 cent per uur te verhoogen, om daarna over te gaan tot eene herziening der vele bestaande en sterk uiteenloopende regelingen, met het doel daarin meer uniformi teit te brengen voert bet Comité aan, dat het daarom een toekenning van eene verhooging van 2 cent per uur (zooals de. Minister voornemens is de meeste gevallen te geven, terwijl in enkele gevallen een ver hooging van 1 cent per uur zal worden toegekend en de meest achter lijke loonen, die der corveeërs, met f 2.24 per week zullen worden ver hoogd, doch het in de bedoeling ligt, den onderstand, welke aan de cor- veëers, die geen pensioen genieten en jaarlijks wordt toegekend te laten vervallen) geheel onvoldoende acht, te meer wanneer men daarmede wil beoogen, den achterstand van leonën eenigszina in te balen. "Van meening, dat althans de meest achterlijke loonen met ten minste 5 cent per uur dienen verhoogd te worden, wil men eenigszina tegemoet komen aan dien achterstand, dringt het Comité erop tón, een hooger bedrag te willen toestaan, en uit voering te geven aan voormeld verzoek. Aardbevingen. Na enkele vrij sterke aardbevingen op 20 Januari (Bali) en 24 en 29 Januari (Croatie) werd Maandagnacht om 2 u. 57.min., tijd van Greenwich, aan het Met. Instituni te De Bildt een zeer sterke aardbeving geregi streerd op een afstand van 8800 K.M. in ongeveer noord-noord-oostelijke of zuid-zuidwestelfike richting, waar- achljnltjk nabij Kamtsjatka. Geïnterneerde ontspapt. Van de Duitsche geïnterneerden, die elke week te Alkmaar komen baden, is er Dinsdagmorgen een uit het badhuis van Het Witte Kruis ontvlucht Hij heeft kans gezien door een raampje van de W.C. te kruipen en, na in het tuintje van het badhuis zijn muts en jas te hebben achterge laten, is hij blootshoofd de stad in gegaan zonder dat de bewaking dit merkte. Reeds des middags is bij echter weer aangehouden door den inspecteur van politie, die hem ver scholen vond in een schuur bij een boer aan de Hoevervaart. f150,000 aan gewetansgald. In de benarde tijden, nu aan de Staatkas zulke zware eischen worden gesteld, is het zeker een verblijdende gebeurtenis, wanneer zij zoo nu en dan eens op mysterieuse wijze wordt bijgevuld. Het zijn de „gewetens- gelden", die binnen druppelen en de kas een weinig stijven, hoe nietig deze druppelen in den krachtigen stroom der uitvloeiende gelden ook mogen zijn. Een paar maal per week kan men zeker vermeld vinden, dat er bij het Departement van Financiën door anoniemen' kleine of groote bedragen voor nog verschuldigde belasting zijn ingezonden. En daar deze zendingen afkomstig zijn van personen, die, hetzij opzettelijk of misschien wel abusievelijk, te weinig inkomsten belasting hebben betaald en vermoe delijk de gewetenswroeging voelen knagen over het onrecht tegenover den Staat gepleegd, hebben wij deze zendingen „gewetensgeld" ge noemd. De gewetensgelden zijn gedurende de laatste maanden op milddadige wijze ingekomen, de stroom neemt dermate i oe, dat het welhaast schijnt alsof de beknibbelaars der belastingen onder het Nederlandsche volk be vangen zijn door een geest van bui tengewone rechtschapenheid of wel van nerveuse vreesachtigheid. Het geen verband kan houden met de psychologische crisis van dezen tijd. Zij, die evenwel denken dat de Staatskas door deze onverwachte stijving inderdaad aanzienlijk wordt versterkt, oordeelen al te gunstig over de menschheid, speciaal die in Nederlvnd. Want men kan wel veilig aannemen, dat achter de door wroe ging gepijnigde storters der gewetens- gelden, een gansche massa staat van peraonon, wier geweten, ondanks de scrupuleB, in volkomen rust verkeert 1 Wy zijn thans eenB bij het Depar tement van Financiën gaan infor- meeren, wat eigenlijk wel de oorzaak van achterbaks gehouden belasting zou kunnen zijn. En uit bevoegden mond vernamen wij, dat voornamelijk de advertentio van den Minister van Financiën, welke de oorzaak was, in de bladen werd gepubliceerd en waarin zy, die o. .juiste opgaven doen van verschuldigde oorlogswinatbelas ting, met hooge boete of zware ge vangenisstraf worden bedreigd. Deze aankondiging heeft tfele personen er toe gebracht zoo spoedig mogelijk de niet betaalde belasting te voldoen. Want al staat er tot dusverre geen directe straf op een valsche aangifte der verschuldigde inkomsten belas ting, die binnenkort echter zal wor- ingevoerd, een toekomstig onderzoek in de boeken zou de onjuistheid der opgaven aan het licht kunnen bren- Zoo deelde men ons mede, dat in het tijdperk van 19 September tot einde December een totaal van 136,000 gulden door anonieme zen ders het Departement van Financiën heeft bereikt Daaronder bevond zich één post van 60,000 gulden, hetgeen stellig van een oorlogs-Croesus af komstig moet zijn! De andere 76,000 gulden zijn verdeeld over kleinere sommen, die Buccessievelyk zijn ge stort. Sedert Januari is de stroom sterk toegenomende vorige week is juist een lijst van 15,000 guld. gepubliseerd. Daaronder bevinden zich giften van kleine lieden, die hetzij uit een op welling van eerlijkheid, hetzy door aansporing van anderen, zijn gestort. Een gemobiliseerd soldaat in de pro vincie zond wekenlang telkens twee gulden, daarna opeens vijf en twin tig gulden, met de mededeeling, dat hij nu aangezuiverd" is(„Vad.") Diefstal van katoenzaidolle. Omtrent den diefstal van 840 vaten katoenzaadolie, bestemd voor de firma Jurgena te Oss, verneemt de „N. Rott. Crt." nader, dat een uitgebreid onderzoek, heeft aange- toonp, dat de diefstal was voorbereid te Rotterdam, waarbij een vrij groot aantal personen betrokken was. Een groot aantal personen is gehoord met het gevolg, dat Dinsdagmorgen vier personen 2ijn overgebracht naar Rotterdam en daar tor beschikking ven de justitie zyn gesteld. Drie hunner hebben een volledige bekente nis afgelegd. Behalve een kellner, bevinden zich te Rotterdam in hechtenis een ladingmeester der S. S., de scheeps bevrachter Van Z. en de koopman in ongeregelde goederen A. J. C. U., allen wonende te Rotterdam. Te Dordrecht verblijven nog in arrest drie employó's van het station Feyenoord. Het spoorwegpersoneel had de helft van de ontvangst als haar aandeel in de buit opgeëischt. Nog moet gebleken zijn, dat de bedrijvers van den diefstal niet bekend zijn geweest met het feit, dat, wanneer de olie niet in beslag was genomen, zeer vermoedelijk de ver duistering zou geleid hebben tot het stopzetten door Engeland van den uitvoer van grondstoffen, benoodigd voor de bereiding van margarine en plantenvetten door de Jurgens- fabrieken. Gratig verleend. Men herinnert zich waarschijnlijk nog den moord, den 23sten Maart 1916 te Amsterdam door den Span jaard José Garcia Palmer gepleegd en waarvan de heer P. J. de Vries, lid van de firma M. Bosnak, het slachtoffer werd. Den 26sten Mei j.1. werd de zaak door de reentbank behandeld. Nadat een onderzoek naar de geestvermo gens van den beklaagde was inge steld, werd hy 6 September j.1. ver oordeeld tot li/, jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. De eisch luidde indertijd twee jaar. Palmer's slechte gezondheidstoe stand was oorzaak, dat een verzoek om gratie werd ingediend, aan welk verzoek gisteren werd voldaan. De Spanjaard, die nog acht maan den in de gevangenis had moeten vertoeven, werd op vrije voeten gesteld en zal dezer dagen naar zyn geboorteland terugkeeren. Ingezonden Mededeeling. Helder. Talifoon Interc. 49. Partijen speciale condities. Vergaderlokalen disponibel. Wl LH E LM INA-BILLARD Diners worden aan huls bezorgd. PLAATSELIJK NIEUWS. Bond vgor Minder Marine-Personeel. Door den Bond voor Minder Marine- Personeel is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal het volgende adres verzonden „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het H.B, enz., dat het met erkentelijkheid heeft kennis genomen van het voorstel der Regeering, tot verleenen van een duurte toeslagaanRijkspersoneel over 1917 en de uitbreiding daaraan ge geven van de regeling die ten vorige jare gold; dat ondergeteekende echter met leedwezen vernam, dat ook in 1917 nog geen voorstellen te wachten zijn tot een algemeene loonsverhooging desnoods voor 1918, doch alleen wordt overwogen, om eene commissie daar toe te benoemen; dat eene algemeene loonsverhoo ging, niet het minst door de voor stellen der duurte toeslag, meer en meer urgent wordt, omdat het ver schil in salaris tusschen menschen met dezelfde dienstpraestatie hoe langer hoe grooter wordt en dit on vermijdelijk ontevredenheid onder groote groepen moet teweeg brengen dat dit althans zou zyn te voor komen, indien deduurte-toeslag even eens werd uitgestrekt tot alle on- gehuwden redenen, waarom ondergeteekende onder bijvoeging van een Memorie van Toelichting Uwen Kamer eer biedig doch dringend verzoekt, het daarheen te willen leiden, dat: a. de wenscheiykheid wordt uitge sproken, dat er door de Regeering zoo spoedig mogelijk eene Staats commissie worde benoemd, waarin mede zitting hebben de vertegen woordigers der belanghebbende orga nisaties van Rijkspersoneel; b. het ingediende wetsontwerp dermate wordt gewijzigd, dat -aan allen een hoofdtoeslag worde verleend van 1150.— en eventueel een kinder bijslag van f 16.— per kind tot een maximum van f90.—. Hetwelk doende enz. In Se Memorie van toelichting wordt o.a. gezegd: Sinds 1907 ging toch het trakte ment gemiddeld slechts met f0.28 per dag vooruit en is sindsdien trots de veel duurdere tijden na 1918 met geen cent verhoogd. Thans wordt dit door den duurte- toeslag nog weer erger, hoezeer deze toeslag ook voor de gezinnen der schepelingen noodig is. Het verschil toch tusschen een ge huwd schepeling met b.v. 2 kinderen en een ongehuwde, in traktement wordt, indien het voorstel der Re geering thans Wet wordt, behalve de f 0.25 per dag gehuwden-toelage, f 0.88 hoofd- en f0.08 kinderbijslag, totaal f 0.66 per dag of 4,62 per week. gehouden op Dinsdag 30 Januari. Afwezig de heeren Over de Linden en de Geus met kennisgeving. De "Voorzitter houdt de navol gende rede: Mijne Heeren. Deze onze eerste openbare verga dering in het nieuwe jaar openende, meen ik niet te mogen nalaten het in de meeste gemeenten bestaande gebruik te volgen, om dit van een inleidend woord vergezeld te doen gaan. Ik open dan deze vergadering met den hartelijken wensch, dat het U allen en onze burgerij het jaar 1917 goed moge blijven gaan. Mijne Heeren, dit is een eenvoudige wensch, die dikwijls gedachteloos bij de intrede van een nieuw jaar wordt gedaan, doch die thans een meer ernstige beteekenis heeft. Wel zijn er teekenen, die er op wyzen, dat er uitzicht bestaat, dat de geweldige wereldoorlog, die reeds twee jaren Europa verscheurt, zijn einde nadert, dooh heel groot i3 dat uitzicht nog niet en al wordt zelfs ons aller hoop zeer spoedig verwe zenlijkt, dan nog zal het volgens gezaghebbende personen wel minstens een jaar duren eer wij de directe rampzalige gevolgen van den oorlog weer eenigszins te boven zyn. Bepaalden deze gevolgen zich voor de neutrale staten tot dusver hoofd zakelijk daartoe, dat door scbaarschte der voorraden verschillende levens middelen veel duurder werden, doch dat overigens door ingrijpen van de Regeering vrijwel in de behoefte kon worden voorzien, meer en meer blijkt bet, dat door de steeds grooter be lemmeringen van het verkeer en het roekeloos vernietigen door de oorlog voerenden, de schaarschte van de noodzakelijke levensbehoeften beden kelijker wordt. Wel staat nog geen direct gebrek voor de deur, doch de maatregelen van onze Regeering om voor verschillende levensmiddelen voor de geheele bevolking rantsoenen vast te stellen, wijst er zonder eenigen twijfel op, dat erin dit opzicht gevaar bestaat. Ik meen dan ook van deze gelegen heid gebruik te moeten maken, om onze burgery met nadruk onder het oog te brengen, dat dit gevaar slechts kan afgewend worden door de meest mogelijke zuinigheid te betrachten, daar waar dit door de Regeering wordt noodig geoordeeld en niet er maar op los te leven, alsof er geen koude aan de lucht isdoor te be denken dat het niet enkel de vraag is of men zelf maar voldoende heeft, doch dat iedereen zoo goed mogelijk door dezen crisistijd heen moet worden geholpen. Tot mijn genoegen kan ik daarbij constateeren, dat door Uw College wat dit laatste betreft, een goed voorbeeld Is gegeven, door ondanks den slechten financieelen toestand onzer gemeente, op onbekrompen wijze de noodige fondsen beschikbaar te stellen, om het den economisch zwakken onder onze medeburgers ge makkelijker te maken, dezen tijd door te komen. Doch hiermede zyn wy er nog niet. Het behoeft geen betoog, dat het bij de ingrijpende maatregelen, die de RegeeriDg genoodzaakt is in deze abnormale tijden te nemen, niet altijd is te vermijden, dat terwille van het algemeen belang wel eens particuliere belangen wórden geschaad; dat niet altijd aan de eischen, die men indi vidueel meent te mogen stellen, vol daan kan worden. Zooveel mogelijk dient daarom bij alle klassen onzer burgerij hèt. besef bevorderd te wor den, dat het onmogelijk voor eene Regeering is, het iedereen in alles naar den zin te maken, doch dat men zich ter wille van het algemeen belaDg zal moeten plooien en schikken. Waar mij uit de begrootingsdebat ten gebleken is, dat alle partijen in Uwe vergadering bereid zijn, een drachtig samen te werken in het algemeen belang, verzoek ik daartoe Uw steun. By' algemeene samenwerking (en de tot nu toe opgedane ondervinding met de burgerij geeft mij daarop goeden moed) behoeven wy, wat althans onze gemeente betreft, de toekomst nog niet al te donker in te zien. En biermede mijne Heeren, roep ik U weer aan de vele werkzaam heden, die ons ook dit jaar weer wachten. De heer Biersteker zegt den "Voorzitter dank namens den ganschen Raad voor diens goede wenschen, Spr. hoopt, dat het den Burgemeester gegeven moge zijn nog langen tijd met moed en lust zijn taak als hoofd der gemeente te mogen vervullen. De Raad zijnerzijds zal medewerken aan datgene wat in het. belang van de gemeente en de burgerij zal zÜn- Spr. hoopt voor dit jaar op eendrach tige samenwerking, teneinde zoo goed mogelyk de benarde tijden door te komen. (Applaus). De notulen der vorige vergadering z{jn nog niet gereed. Aan de orde is: Ingekomen stukken en mededoollngen, Goedkeuring van a. het 2e suppletoir kohier van de belasting op de honden, dienst 1916. b. het Raadsbesluit van 31 October 1916, tot verhooging van het aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" verleend voorschot voor den bouw van 182 woningen aan den Brakkeveldweg met f7000 (thans totaal hoogstens f262.000). c. het Raadsbesluit van 28 i tember 1916 tot benoeming van leeraren aan de Burgeravondschool en tot regeling van hunne jaarwed den en pensioengrondslagen. d. het Raadsbesluit van 20 Decem ber 1916 tot het aangaan eener tijde lijke geldleening van hoogstens f 800.000. e. het Raadsbesluit van 20 Decem ber 1916 tot verkoop van grond in de Oude Kerkstraat aan T. P. Neels. f. de le suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1916. Voor kennisgeving aangenomen. Ontvangst berichten van Gedepu teerde Staten betreffende de Verorde ning tot wijziging van de Algemeene Politie-Verordening en van de Ver ordening bedoeld bij art. 178 der Gemeentewet. Besluit van Gedeputeerde Staten van 27 December 1916, houdende verdaging hunner beslissing ten aan zien der Gemeente-Begrooting voor 1917. Bericht van A. Blok, dat hy zijne benoeming tot leeraar aan de Zee vaartschool niet aanneemt. Adres van het Dag. Bestuur van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind", daarbij aandringende op het in het in het leven roepen"eener verordening tot bestryding van het rooken door kinderen en jeugdige personen. Als boven. Verklaring van J. de Vriea, dat hy de voorwaarden, waaronder hem vergunning is verleend tot den aanleg eener straat, aanneemt. Proces verbaal van opneming van boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger op 19 December 1916, waaruit blykt, dat zich op dien datum in kas bevond f 27620,84, en dat boeken en kas in orde waren. Als boven. Adres van de Noord-Holl. Propa- gandacommissie van de Ned. Ver eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, houdende verzoek, dat in Julianadorp geen vergunningen voor den verkoop van sterken drank in h6t klein worden verleend. Naar B. en W. gerenvoyeerd om prae-advies. Adres van de Afd. Helder van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland, daarby wyziging verzoekende van den duurte- toeslag. Yoor kennisgeving aangenomen. De heer Zondervan vraagt, of er spoedig voorstellen hieromtrent ko men, en de Voorzitter zegt dit toe. Adressen van Oudkerk Van Praag en 20 andere winkeliers, van de Afd. Helder van den Ned. Barbiers- en Kappersbond, en van het Bestuur van de Algemeene Heldersche Winkeliers- Vereeniging, betreffende wyziging der bepalingen in zake beperking der gasverlichting. Held. Crt. 19 Dec. 1916. Aangezien in deze vergadering eene nadere regeling zal worden gemaakt, kan bovenstaand voor kennisgeving worden aangenomen. Adres van het Centraal Bestuur van den Ned. Christel. Bouwarbeiders- bond te Amsterdam, houdende ver zoek, dat de gemeente zich bereid verklaart aan het verleenen van blljvenden steun ten behoeve van werkloozenkassen mede te werken. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Afd. Helder van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Res tauranthouders en Slijters, gevestigd te Amsterdam, houdende verzoek om niet over te gaan tot afschaffing van de kermis, met adhaesie betuiging van de Directie van het Casino. Gerenvoyeerd naar B. W. ten fine van prae advies. Adres van J. de Vries en 65 an deren te Julianadorp, houdende ver zoek stappen te doen ter verkryging van een beteren waterweg tusschen Julianadorp en het Noord-Holl. Kanaal. (Held. Crt. 13 Jan.) De Voorzitter deelt mede, dat hieromtrent bereids overleg wordt gepleegd mot het polderbestuur, ten einde de zaak aan de orde te stellen. Bericht van D. H. Grunwald, dat hij zijn ontslagname als lid van den Raad intrekt. (Held. Crt. 18 Jan.) De Voorzitter zegt, dat bij hem geen ontslagaanvrage van den heer Grunwald ia ingediend. Het schryven wordt voor kennisgeving Adres van C. B. F. Audenaerde c. s., houdende verzoek om verbetering van den Brakkeveldweg. (Held. Crt. 27 Jan.) De heer Baak dringt op spoedige verbetering van den toestand aan, gezien deze daar verre van roos kleurig is. De Voorzitter zegt, dat inder tyd de weg was opgebroken voorde rioleering en toen wegens de ver plaatsing van den reinigingsdienst, waardoor vele karren er dagelijks passeerden, weder bedorven is. Thans is de vorst ingevallen en is het niet mogelyk iets aan den weg te doen, Schrijven van L. F. Over de Linden, houdende toezending van een afdruk van een door hem aan Gedeputeerde Staten gericht adres in zake de ont slagname als lid van den Raad van D. H. Grunwald. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur, waarby dit opkomt tegen de wyze, waarop zyne handelingen in den Raad zijn beoordeeld. (Held. Crt. 27 Jan.) De heer Mie hels zegt, dat het Armbestuur beter had gedaan te wachten op het stenografisch verslag van het door hem gesprokene. Hem wordt thans verweten als zou hy gezegd hebben, dat ieder bedeelde 60 cent krygt. Spr. heèft het echter gehad over het stelsellooze van het systeem der bedeeling. Maar er zfin ook wel andere bedragen uitgekeerd. Het Armbestuur had echter behooren te wachten met zyn brief totdat het wist wat precies werd gezegd. De heer Adriaanse heeft met genoegen het adres gelezen. Daarin staat nX, dat het Armbestuur wèl systematisch te werk gaat by zyn uitkeeringen, terwyl de indruk be stond, dat dit niet hot geval was. Jammer, dat de wethouder van dezen tak van dienst hier thans niet js ware hy eenigszins op de hoogte geweest, dan was deze onaangename brief achterwege gebleven. We zien thans uit het schryven, dat het systeem, zooals het onlangs doordr. Adriani uiteengezet is, vry wel gevolgd wordt, en spr. hoopt, dat de weth. zyn aandacht aan het schryven zal wyden. Het schryven wordt verder voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een schryven van H. L. Elte, waarin hy ontslag neemt als lid van het Burgeriyk Armbestuur. Onder dankbetuiging verleend. Comm. van Toez. op hat Lager Onderwijs. Verzoeken van de wed. H. Meyers- Nienhuis en J. Baert om ontslag als leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Onderwijzers-personsel. Verzoek om ontslag van A. Veen- stra als oriderwyzer aan school 8 met ingang van 1 Maart 1917. Eervol verleend onder dankbetui ging voor de bewezen diensten. Vlsehafslag. Verzoek om ontslag van P. Oetel- mana als vischafslager bij den Ge- meenteiyken Vischafslag met ingaDg van 1 Maart 1917. Als boven. De heer Baak vraagt of Oetelmans nu niet meer van de nieuwe regeling, die eene gratificatie toekent, zal profiteeren. De Voor zitter kan zich daar thans moeie- lyk over uitlaten. De heer Biersteker geeft in overweging eene verplaatsing van personeel. Belasting-kohieren. Ter vaststelling worden aange boden suppletoir kohier der Plaatselyke Directe Belasting naar het inkomen, dienst 1916, le kohier van schoolgeldheffing, dienst 1917, f 146.55, 2e kohier van schoolgeldheffing, dienst 1917, f 140. 8e kohier van de belasting op de honden, dienst 1916, f 1.25, 10e kohier van schoolgeldheffing, dienst 1916, f 189.87, Se kohier van schoolgeldhefflng, dienst 1917, f 20.20. Worden aldus vastgesteld. Dé volgende voorstellen ea adressen worden alle aangenomen zonder dis cussie of hoofdelyke stemming: Bouwverbod. Voorstel tot het vestigen van een bouwverbod op den grond aan het einde der Binnenhaven, die 81 Octo ber 1916 werd aangewezen als in de naaste toekomst bestemd voor den aanleg van een plein. Het ontwerp heeft 4 weken ter inzage gelegen. Bezwaren daartegen zyn niet inge komen. Verkoop grond. Adressen houdende verzoek tot aankoop van gemeentegrond aan de Kloksteeg van P. Bontes en J. Stee man, met advies van Burgemeester en Wethouders. De behandeling hier van is de vorige vergadering aan gehouden. Waterleiding. Adressen van R. Gravemaker en A. Govers Rz., houdende verzoek om teruggave van het door hen betaalde bedrag wegens te veel gebruikt water, met voorstel van Burgemees ter en Wethouders. Sahadavergoedlng. Adres van de Wed. F. H. B. Ries- 8elmann, houdende verzoek om ver goeding van geleden schade aan perceel Zuidstraat 74 door het om waaien van een boom, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt, 18 Jan.) Petroleumverlichting Koegras. Adres van de Vereeniging „Koe- grasser Belang", daarby o. m. eenige uitbreiding verzoekende van de petro leumverlichting van Koegras met voor stel van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt. 13 Jan.) Bratifioatle. Voorstel om aan den eervol ont slagen bankwerker-electricien der Gasfabriek H. I. van Woudenberg voor 1916 en 1917 een gratificatie toe te kennen, berekend naar f 125.— 's jaars. Bratlflcatlo. Voorstel tot toekenning eener gra tificatie over 1916, groot f 166.— aan B. T. AvenariuB, Hoofd van School 8. (Held. Crt. 24 Jan.) Werkloosheidsverzekering. Voorstel om toe te treden tot de in het Kon. Beal. van 2 December 1916 (Staatsbl. no. 322) vervatte regeling en dus op den voet daarvan mede te werken tot het verleenen van blyvenden steun, ten behoeve van werkloozenkassen. Held. Crt. 18 Jan. BIJ dit laatste punt merkt de heer Z o n d e r v a n op, dat het College van B. en W., dat nogal scherp stond tegenover de voorstellen der a.d.a.p., thans van meening is veranderd. Spr. dankt het College daarvoor. De Voorzitter zegt, dat het Ryk thans het Deensche stelsel heeft aanvaard, en het College daarom thans hiermede accoord gaat. Woning Bam.-Apothoker. Voorstel tot het aanbrengen van verbeteringen aan de woning van den Gemeente-Apotheker, tevens Hoofd van den Keuringsdienst van voedings- en genotmiddelen. De heer M i c h e 1 s gaat met de voorstellen van B. en W. medeeen ambtenaar moet een behooriyke woning hebben. Maar hoe staat het met de woning van den brugwachter Dekker vraagt spr. Waar voor een hoofdambtenaar f650.— wordt toe gestaan, daar mag toch zeker, wat die woning betreft, wel op voortgang worden aangedrongen. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. (Vervolg op pag. 4).

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1